"Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 26 ақпандағы № 1-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 26 ақпандағы № 201 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2021 жылғы 15 сәуірдегі № 2-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 16 сәуірдегі № 351 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 20 сәуірде № 22570 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 27-тармағына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. "Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" Есеп комитетінің 2020 жылғы 26 ақпандағы № 1-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 26 ақпандағы № 201 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20072 болып тіркелген, 2020 жылғы 2 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен нормативтік қаулымен және бұйрықпен бекітілген Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесінде:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Әдістемеде мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) индикатордың жоспарлы мәндерін түзету – стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларының жоспарлы мәндерін төмендету;
2) нысаналы индикатордың іс жүзіндегі орындалу серпіні – мемлекеттік органның қызметіне байланысты емес факторларға негізделген іс-шаралар мен міндеттемелерді орындамау жағдайларын қоспағанда, өткен кезеңнің фактісімен салыстырғанда стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларының іс жүзінде орындалуының нашарламауы;
3) индикатордың артығымен орындалуы – индикатордың іс жүзіндегі мәнінің жоспарлы мәннен 25%-ға және одан астам артық орындалуы;

О внесении изменений и дополнений в совместное нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 26 февраля 2020 года № 1-НҚ и приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2020 года № 201 "Об утверждении Методики операционной оценки по блоку достижения целей"
Совместные нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 апреля 2021 года № 2-НҚ и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2021 года № 351. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2021 года № 22570.
В соответствии с пунктом 27 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ и Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Внести в совместное нормативное постановление Счетного комитета от 26 февраля 2020 года № 1-НҚ и приказ Первого заместителя Премьер -Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2020 года № 201 "Об утверждении Методики операционной оценки по блоку достижения целей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20072, опубликовано 2 марта 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
В Методике операционной оценки по блоку достижения целей, утвержденных указанным совместным нормативным постановлением и приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) корректировка плановых значений индикатора – снижение плановых значений целевых индикаторов стратегического плана;
2) динамика фактического исполнения целевого индикатора – отсутствие ухудшения фактического исполнения целевых индикаторов стратегического плана по сравнению с фактом прошлого периода, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами;
3) перевыполнение индикатора – перевыполнение фактического значения индикатора от планового на 25% и более;

4) бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігі – қойылған мақсаттарға неғұрлым аз шығынмен қол жеткізу, шығындары бар нәтижелерді салыстыру (арақатынасы) арқылы анықталады;
5) тікелей нәтиже – қол жеткізілуі мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе мемлекеттік қызметтер көрсететін ұйымдардың қызметіне толық байланысты болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде атқарылатын осы функциялар, өкілеттіктер және көрсетілетін қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы;
6) түпкілікті нәтиже – мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелерге қол жеткізуіне негізделген стратегиялық жоспардың, аумақты дамыту бағдарламасының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіші;
7) жалпыұлттық көрсеткіштер – бұл өңірлердің экономикалық жағдайын көрсететін макроэкономикалық көрсеткіштер. Олар каскадталған және (немесе) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған стратегиялық құжаттарынан декомпозицияланған;
8) өңірлік көрсеткіштер – жергілікті атқарушы органның өкілеттіктері мен функцияларын орындауға тікелей байланысты көрсеткіштер, олар халықтың өмір сүру сапасын дамытуға бағытталған (күрделі жөндеуді талап ететін кондоминиум объектілерінің үлесін азайту, халықты тазартылған сарқынды сулармен қамту және осыған ұқсас).";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Бағаланатын мемлекеттік органдар жыл сайын Бағалау кестесінде белгіленген мерзімде есепті (күнтізбелік) жылдың қорытындысы бойынша есептік ақпаратты электрондық және қағаз жеткізгіштерде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға:
1) Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысы туралы ақпаратты;
2) Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағаланатын бюджеттік даму бағдарламаларының (жергілікті атқарушы органдар) тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпаратты;
3) Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Азаматтық бюджет жарияланымдарының мазмұнына және орналастыру тәртібіне қойылатын талаптарды орындау туралы ақпаратты;
4) түсіндірме жазбаны (жергілікті атқарушы органдар) ұсынады.
Жергілікті атқарушы органдардың бағаланатын бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізуі туралы түсіндірме жазбада бағалау өлшемшарттары бөлінісінде ақпарат көрсетіледі.
Мемлекеттік органдар бағалайтын стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларын нақты орындау көрсеткіштері үтірден кейін екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеуді ескере отырып қалыптастырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) эффективность исполнения бюджетной программы – достижение поставленных целей с наименьшими издержками, определяется соизмерением (отношением) результатов с затратами;
5) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;
6) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;
7) общенациональные показатели – это макроэкономические показатели, отражающие экономическое состояние регионов. Они каскадированы и (или) декомпозированы из вышестоящих стратегических документов системы государственного планирования;
8) региональные показатели – показатели, которые напрямую зависят от выполнения полномочий и функций местного исполнительного органа, они направлены на развитие качества жизни населения (снижение доли объектов кондоминиума, требующих капитального ремонта, охват населения очисткой сточных вод и аналогичные).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Оцениваемые государственные органы ежегодно в сроки, установленные Графиком оценки, представляют в уполномоченные на оценку государственные органы отчетную информацию на электронных и бумажных носителях по итогам отчетного (календарного) года:
1) информацию о взаимосвязи целей, целевых индикаторов с бюджетными программами центрального государственного органа по форме согласно приложению 1 к Методике;
2) информацию о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития (местные исполнительные органы) по форме согласно приложению 2 к Методике;
3) информацию об исполнении требований к содержанию и порядку размещения публикаций Гражданского бюджета по форме согласно приложению 3 к Методике;
4) пояснительную записку (местные исполнительные органы).
В пояснительной записке о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития местными исполнительными органами указывается информация в разрезе критериев оценки.
Оцениваемыми государственными органами показатели фактического исполнения целевых индикаторов стратегического плана формируются с учетом математического округления до двух знаков после запятой.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит нәтижелері және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамаларын, қаулыларын орындау туралы ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау ұсынылған есептік ақпарат, сондай-ақ Бағалау кестесіне сәйкес олардың ресми интернет-ресурстарында орналастырылған:
1) орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары;
2) жергілікті атқарушы органдардың аумақтарды дамыту бағдарламалары;
3) стратегиялық жоспарларды іске асыру туралы есептер;
4) аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есептер;
5) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бағаланатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджетті атқаруы туралы статистикалық есебі;
6) статистикалық және ведомстволық деректер;
7) халықаралық рейтингілер;
8) Азаматтық бюджет туралы деректер;
9) басқа да дереккөздер (болған жағдайда) негізінде жүзеге асырылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдар құпиялылық белгісі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін алады.
Егер нысаналы индикаторды есептеу кезінде бірнеше жыл ішіндегі жинақтаушы деректер қолданылса, онда есептік ақпараты қайта тексеруге жататын органдар жинақтаушы есептеулердің анықтығын растайтын бірнеше жыл ішіндегі ақпаратты береді.
Есептік ақпараты қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдар растайтын құжаттарды осы рәсімді жүргізу кезеңінде ғана ұсынады. Сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар үшін растайтын құжаттар (атап айтқанда ресми хаттар, сұрау салулар және тағы басқа) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі күнмен, жергілікті атқарушы органдар үшін – есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейінгі күнмен ұсынылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Бағаланатын мемлекеттік орган анық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есептік ақпарат анық емес болып танылады.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының немесе аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу бойынша анық емес ақпаратты ұсынғаны үшін 2,5-тен аспайтын балл және бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша 2,5-тен аспайтын балл шегеріледі.

"7. Органы государственного аудита и финансового контроля представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета информацию о результатах государственного аудита, исполнении предписаний, постановлений органов государственного аудита и финансового контроля, по форме согласно приложению 4 к Методике.
Операционная оценка по блоку достижения целей осуществляется на основании, представленной отчетной информации, а также размещенных согласно Графику оценки на их официальных интернет – ресурсах:
1) стратегических планов центральных государственных органов;
2) программ развития территорий местных исполнительных органов;
3) отчетов о реализации стратегических планов;
4) отчетов о реализации программ развития территорий;
5) статистического отчета уполномоченного органа по исполнению бюджета об исполнении бюджета оцениваемых центральных государственных и местных исполнительных органов;
6) статистических и ведомственных данных;
7) международных рейтингов;
8) данных о Гражданском бюджете;
9) других источников (при наличии).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. В рамках перепроверки уполномоченные на оценку государственные органы получают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Если при расчете целевого индикатора применяются накопительные данные за несколько лет, то органы, отчетная информация которых подлежит перепроверке, предоставляют информацию за несколько лет, подтверждающую достоверность накопительных расчетов.
Государственные органы, отчетная информация которых подлежит перепроверке, представляют подтверждающие документы только в период проведения данной процедуры. Также подтверждающие документы (в частности официальные письма, запросы и так далее) для центральных государственных органов предоставляются с датой до 15 февраля, следующего за отчетным годом, для местных исполнительных органов – до 1 марта года, следующего за отчетным годом.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. За представление/размещение оцениваемым государственным органом недостоверной отчетной информации производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
За предоставление недостоверной информации производится вычет не более 2,5 баллов по достижению целей стратегического плана государственного органа или программы развития территорий и не более 2,5 баллов по достижению показателей бюджетных программ.

Бағаланатын мемлекеттік орган өткен есепті жылдың Салыстырып тексеру актісін ескере отырып, анық емес есептік ақпаратты қайта ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,5 айыппұл балы шегеріледі.
Шегерілетін айыппұл балдарының жалпы сомасы 6,5 балдан аспайды.
Анық емес ақпаратты ұсыну фактілері деректерді қайта тексерудің қорытындысы бойынша Салыстырып тексеру актісінде тіркеледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Жергілікті атқарушы органның аумақты дамыту бағдарламасының нысаналы индикаторы бойынша нақты көрсеткіштің жоспарлы мәннен 25-99,99%-ға артығымен орындалуы белгіленсе, онда жоспарлы мәндердің артығымен орындалуының әрбір тіркелген фактісі үшін 0,5 айыппұл балы, 100%-ға және одан көп – 0,9 балл шегеріледі. Көрсеткіштердің артығымен орындалуы тек өңірлік көрсеткіштер бойынша ескеріледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. "Аi" "Стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
hj – стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
m – стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген нысаналы индикаторлардың саны.
Егер нысаналы индикатор серпінінің сипаты оң болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті іс жүзінде орындалғанның жоспарлы мәнге арақатынасына тең болады:
hj = факт/жоспар.
Егер нысаналы индикатор серпінінің сипаты теріс болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті:
hj = 2 – факт/жоспарға тең болады.
Серпіннің теріс сипатындағы көрсеткіштің нақты мәні жоспарлы мәннен 2 есе немесе одан да көп болғанда, онда осы нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті 0-ге теңестіріледі.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы/жоспарланған мәннің нақты орындалғанға арақатынасы;
егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
Есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ нысаналы индикатор стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға байланысты (Үкіметтің тапсырмалары, төтенше жағдайлардың салдарлары) іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмау жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылына арналған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің жоспарлы мәндерін төмендетуге жол берілмейді.
Нысаналы индикатордың өлшем бірлігі уақыт болғанда (сағат: минут), онда индикаторға қол жеткізуді есептеу кезінде өлшем бірлігінің бірыңғай форматы (сағаттар немесе минуттар) есепке алынады.
12 айдың деректерін ұсыну мүмкін болмаған кезде, нысаналы индикатор стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Жоспарлы және нақты мәні 0-ге (оң серпін кезінде) тең нысаналы индикатор есептеуге алынбайды.
Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде индикаторды артығымен орындау фактілерінің, индикатордың жоспарлы мәндерін азаю жағына қарай түзетулердің болуы, өткен жылдың фактісімен салыстырғанда фактінің оң серпінінің болмауы ескеріледі.

За представление/размещение повторной, с учетом Акта сверки предыдущего отчетного года, недостоверной отчетной информации оцениваемого государственного органа производится вычитание 0,5 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
Общая сумма вычитаемых штрафных баллов не превышает 6,5 балла.
Факты предоставления недостоверной информации фиксируются в Акте сверки по итогам перепроверки данных.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Когда по целевому индикатору программы развития территории местного исполнительного органа отмечается перевыполнение фактического показателя от планового значения на 25-99,99%, то производится вычитание 0,5 штрафных балла, на 100% и более – 0,9 балла за каждый зафиксированный факт перевыполнения плановых значений. Перевыполнение показателей учитывается только по региональным показателям.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Оценка по критерию "Аi" "Достижение цели стратегического плана" рассчитывается по следующей формуле:
где:
hj – коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижении соответствующей цели стратегического плана;
m – количество целевых индикаторов, предусмотренных для достижения соответствующей цели стратегического плана.
Если характер динамики целевого индикатора положительный, коэффициент достижения целевого индикатора равен соотношению фактического исполнения к плановому значению:
hj = факт/план.
Если характер динамики целевого индикатора отрицательный, коэффициент достижения целевого индикатора равен:
hj = 2 – факт/план.
Когда фактическое значение показателя с отрицательным характером динамики превышает плановое значение в 2 раза или больше, то коэффициент достижения данного целевого индикатора приравнивается к 0.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению/соотношения планового значения к фактическому исполнению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
Целевой индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения цели стратегического плана не принимается.
Не допускается снижение плановых значений целевых индикаторов и показателей результатов на соответствующий финансовый год, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами (поручений Правительства, последствий чрезвычайных ситуаций).
Когда единица измерения целевого индикатора является время (час: минута), то при расчете достижения индикатора учитывается единый формат единицы измерения (часы или минуты).
При невозможности представления данных за 12 месяцев, целевой индикатор в расчет коэффициента достижения цели стратегического плана не принимается.
Не принимается к расчету целевой индикатор, плановое и фактическое значения которого равны 0 (при положительной динамике).
При расчете коэффициента достижения целей стратегического плана учитывается наличие фактов перевыполнения индикатора, корректировок плановых значений индикатора в сторону снижения, отсутствие положительной динамики факта по сравнению с фактом прошлого года.

Мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға байланысты (Үкіметтің тапсырмалары, төтенше жағдайлардың салдарлары) (іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмау) жағдайларды қоспағанда, индикатордың жоспарлы мәндерінің азаю және/немесе қол жеткізілмеу жағына қарай түзетулерді қоспағанда, аталған фактілер болған жағдайда, hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,9 коэффициентіне көбейтіледі.
Артығымен орындау фактісі 100%-дан асқанда, hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,8 коэффициентіне көбейтіледі.
Бағалау кезінде "Құпия" деген белгісі бар мақсаттар мен нысаналы индикаторлар ескерілмейді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
Bi өлшемшарты бойынша стратегиялық мақсатқа қол жеткізу үшін көзделген бюджеттік бағдарламалардың белгіленген нәтижелерін іске асырудың тиімділігі бағаланады.
Есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейінгі мақсаттарға қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігінің коэффициентін бағалау үшін есепті кезеңде бағаланатын орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларына талдау жүргізіледі. Мақсаттарға қол жеткізу үшін көзделген бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін айқындау бойынша жұмыс есептері жүргізіледі (бюджеттік бағдарламаның тікелей және түпкілікті нәтижелерінің орташа мәндеріне қол жеткізу пайызы тиісті қаржы жылына бөлінген қаражаттың нақты игерілу пайызына бөлінеді және 100-ге көбейтіледі).";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізуді және мақсатқа қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерін есептеу формуласы:
Ri = (Ai + Bi) /2 × Сi ,
мұнда:
Ai – стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу коэффициенті;
Bi – стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігінің коэффициенті;
Сi – стратегиялық жоспар мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланыс коэффициенті.
Стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу және бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін қорытынды есептеу кезінде әрбір нысаналы индикатор бойынша коэффициент есептеледі.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу;
2) бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы;

При наличии указанных фактов результат достижения целевого индикатора hj умножается на коэффициент 0,9 (за исключением случаев корректировок плановых значений индикатора в сторону снижения и/или их недостижения (невыполнения мероприятий и обязательств), обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами (поручений Правительства, последствий чрезвычайных ситуаций).
Когда факт перевыполнения превышает 100%, результат достижения целевого индикатора hj умножается на коэффициент 0,8.
При оценке не учитываются цели и целевые индикаторы с грифом "Секретно.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Оценка эффективности государственных органов по достижению показателей бюджетных программ осуществляется уполномоченным государственным органом по исполнению бюджета.
По критерию Bi оценивается эффективность реализации намеченных результатов бюджетных программ, предусмотренных для достижения стратегической цели.
Для оценки коэффициента эффективности исполнения бюджетных программ в достижении целей до 1 апреля следующего за отчетным годом проводится анализ бюджетных программ оцениваемых центральных госорганов за отчетный период. Производятся рабочие расчеты по определению эффективности исполнения бюджетных программ, предусмотренных для достижения целей (процент достижения средних значений прямых и конечных результатов бюджетной программы делится на процент фактического освоения выделенных средств на соответствующий финансовый год и умножается на 100).";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Формула расчета достижения цели стратегического плана и показателей бюджетных программ в достижении цели:
Ri = (Ai + Bi)/2 × Сi ,
где:
Ai – коэффициент достижения цели стратегического плана;
Bi – коэффициент эффективности исполнения бюджетных программ в достижении целей стратегического плана;
Сi – коэффициент взаимосвязи цели стратегического плана с бюджетными программами.
При итоговом расчете достижения цели стратегического плана и эффективности исполнения бюджетных программ рассчитывается коэффициент по каждому целевому индикатору.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Операционная оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов осуществляется по следующим критериям:
1) достижение целей программы развития территории;
2) отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;

3) бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
4) бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі;
5) Азаматтық бюджет жарияланымдарының сапасы мен мазмұны;
6) бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану.
"Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалауды Есеп комитеті жүзеге асырады.
"Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы", "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу", "Азаматтық бюджет жарияланымдарының сапасы мен мазмұны", "Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану" және "Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі" өлшемшарттары бойынша тиімділікті бағалауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган "Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы", "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу", "Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі", "Азаматтық бюджет жарияланымдарының сапасы мен мазмұны" және "Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану" өлшемшарттары бойынша қорытындыны қалыптастырады және кестеде белгіленген мерзімде Есеп комитетіне жібереді.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. "Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшартын есептеу аумақты дамыту бағдарламасының тиісті бөлімінің негізінде мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
D – аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу коэффициенті;
hj – тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
m – нысаналы индикаторлардың жалпы саны.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы;
егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
"Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау Әдістемеге 10-қосымшада көрсетілген жалпыұлттық және өңірлік көрсеткіштер негізінде жүзеге асырылады.
Егер нысаналы индикатор серпінінің сипаты оң болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті іс жүзінде орындалғанның жоспарлы мәнге арақатынасына тең болады:
hj = факт/жоспар.
Егер нысаналы индикатор серпінінің сипаты теріс болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті:
hj = 2 – факт/жоспарға тең болады.

3) достижение прямых результатов бюджетных программ развития;
4) эффективность исполнения бюджетной программы развития;
5) качество и содержание публикации Гражданского бюджета;
6) использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия).
Оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов по критерию "Достижение целей программы развития территории" осуществляется Счетным комитетом.
Оценка эффективности по критериям "Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития", "Качество и содержание публикаций Гражданского бюджета", "Использование новых практик бюджетирования" (бюджет народного участия) и "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета формирует заключения по критериям "Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития", "Эффективность исполнения бюджетной программы развития", "Качество и содержание публикаций Гражданского бюджета" и "Использование новых практик бюджетирования" (бюджет народного участия) и направляет в установленные графиком сроки в Счетный комитет.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Расчет критерия "Достижение целей программы развития территории" осуществляется на основании соответствующего раздела программы развития территории по следующей формуле:
где:
D – коэффициент достижения целей программы развития территории;
hj – коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижение соответствующей цели;
m – общее количество целевых индикаторов.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
Оценка по критерию "Достижение целей программы развития территории" осуществляется на основании общенациональных и региональных показателей, указанных в приложении 10 к Методике.
Если характер динамики целевого индикатора положительный, коэффициент достижения целевого индикатора равен соотношению фактического исполнения к плановому значению:
hj = факт/план.
Если характер динамики целевого индикатора отрицательный, коэффициент достижения целевого индикатора равен:
hj = 2 – факт/план;

Серпіннің теріс сипатындағы көрсеткіштің нақты мәні жоспарлы мәннен 2 есе немесе одан да көп болғанда, онда осы нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті 0-ге теңестіріледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. "Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы" өлшемшарты бойынша бағалау жүргізу кезінде мыналар:
тексеріс жүргізілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы;
есепті кезеңді қамтыған тексерулер саны;
аудитпен қамтылған мемлекеттік органның және оның ведомстволық бағынысты мекемелерінің бюджет қаражатының жалпы көлемі;
есепті кезеңде қолданыстағы заңнама шеңберінде анықталған бұзушылықтар, соның ішінде:
қаржылық бұзушылықтар;
бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік заңнамасын бұзушылық;
камералдық бақылаумен анықталған бұзушылықтарды және конкурстарды ұйымдастырушылар сот тәртібінде шағымданған бұзушылықтар сомаларын қоспағанда, мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың бұзушылықтары көрсетіледі.
Ішкі аудит қызметі жүргізген бюджеттік шығыстармен өзара байланыста аумақты дамыту бағдарламаларының мақсаттарына қол жеткізуді талдаудың болуы туралы ақпарат ұсынылады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" өлшемшарты бойынша балл "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" және "Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігі көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" деген екі көрсеткіш бойынша айқындалады.
Тікелей нәтиже көрсеткіштері орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің аталған бюджеттік бағдарлама бойынша көзделген бюджет қаражаты шегіндегі көлемінің сандық сипаттамасын көрсететін көрсеткіштер болып табылады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша тікелей нәтиже көрсеткіштерінде бюджеттік инвестициялардың атаулары бойынша тізбесі көрсетіледі. Бұл ретте, ұзақ жалғасатын сипаттағы объектілер іске асырылған кезде ағымдағы қаржы жылында орындалатын жұмыстар мен қызметтердің көлемі көрсетіледі, ал олар аяқталған жағдайда, ағымдағы қаржылық жылы аяқталған инвестициялық жобалардың атаулары көрсетіледі. Орындалатын жұмыстардың және қызметтердің көлемі нақты мәнінде көрсетіледі.
Егер даму бағдарламалары бойынша ағымдағы шығыстар (кредиторлық берешекті өтеу, конкурстарды өткізуге, активтерді сатып алуға, құқық белгілейтін және растайтын құжаттарды алуға арналған шығыстар) көзделсе, онда осы бағдарлама бағалау кезінде ескерілмейді.
Орындалған жұмыс көлемдерінің актілеріне келесі қаржы жылының қаңтарында қол қойылғанда, тікелей нәтижені қол жеткізілген ретінде ескеру қажет.
Бір бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижеге қол жеткізу балы мынадай формула бойынша айқындалады:
Z = F/Q * 18
мұнда:
Z – бір бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижеге қол жеткізу балы;
F – әрбір іс-шараның нақты қол жеткізілген көрсеткіштерінің саны;
Q – бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерінің жалпы саны;
18 – бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізудің ең жоғары балы.

Когда фактическое значение показателя с отрицательным характером динамики превышает плановое значение в 2 раза или больше, то коэффициент достижения данного целевого индикатора приравнивается к 0.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. При проведении оценки по критерию "Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период" указываются:
орган государственного аудита и финансового контроля, которым проведены проверки;
количество проверок, охвативших отчетный период;
общий объем бюджетных средств государственного органа и его подведомственных учреждений, охваченных аудитом;
выявленные нарушения в рамках действующего законодательства за отчетный период, в том числе:
финансовые нарушения;
нарушение законодательства бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
нарушения законодательства о государственных закупках, за исключением нарушений, выявленных камеральным контролем, и сумм нарушений, которые организаторами конкурсов обжалованы в судебном порядке.
Указывается информация о наличии анализа достижения целей программ развития территории во взаимосвязи с бюджетными расходами, проведенного службой внутреннего аудита.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Балл по критерию "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" определяется по двум показателям: "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" и "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ".
Показателями прямого результата являются показатели, отражающие количественную характеристику объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств по данной бюджетной программе.
В показателях прямого результата по бюджетным программам развития указывается поименный перечень бюджетных инвестиций. При этом, при реализации объектов продолжительного характера указывается объем выполняемых работ и услуг на текущий финансовый год, а в случае их завершения указываются наименования инвестиционных проектов, завершенных в текущем финансовом году. Объем выполняемых работ и услуг определяется в натуральном выражении.
Если по программам развития предусмотрены текущие расходы (погашение кредиторской задолженности, расходы на проведение конкурсов, приобретение активов, получение правоустанавливающих и подтверждающих документов), то данная программа не учитывается в оценке.
Когда акты выполненных объемов работ подписаны в январе следующего финансового года, необходимо учитывать прямой результат как достигнутый.
Балл достижения прямого результата по одной бюджетной программе определяется по следующей формуле:
Z = F/Q * 18
где:
Z – балл достижения прямого результата по одной бюджетный программе;
F – количество фактически достигнутых показателей каждого мероприятия;
Q – общее количество показателей бюджетных программ;
18 – максимальный балл достижения прямых результатов бюджетной программы развития.

Тікелей нәтижеге қол жеткізу өлшемшарты бойынша ең жоғары балл – 20, соның ішінде бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу – 18 балл; бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштерін жоспарлау сапасын қамтамасыз ету – 2 балл.
Бұл ретте 80% және одан астам нәтижесі бар көрсеткіштерге нақты қол жеткізілді деп есептеледі
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша балдарды қосу және алынған соманы бюджеттік бағдарламалардың жалпы санына бөлу жолымен барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтижелерге қол жеткізудің орташа балы айқындалады.
Жергілікті атқарушы орган бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалардың барлық әкімшісі бойынша бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу өлшемшарттары бойынша орташа бағалау айқындалады.
Осы өлшемшарттың көрсеткіштерін артығымен орындаған кезде көрсеткіш бойынша 100% мәні ескеріледі.
Жарғылық капиталдың ұлғаюын көздейтін бюджеттік бағдарламалар бойынша нәтижелерге қол жеткізуді бағалау іске асырылуы бағаланатын қаржы жылына көзделген қаржылық-экономикалық негіздемеде көрсетілген іс-шаралар бойынша жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтижелер көрсеткіштері сандық сипаттамалардың орнына тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін іс-шараларды көздесе, онда осы бюджеттік бағдарлама сапасыз жоспарлаудың нәтижесі ретінде бағаланады.
Бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру шеңберінде талдамалық ақпарат үшін жоспарланған объектілерді белгіленген мерзімде (жоспар және факт) тапсыру (енгізу) туралы деректер және есепті кезеңде пайдалануға берілмеген объектілер тізбесі пайдалануға берудің кешіктірілу себептері көрсетіле отырып ұсынылады.
"Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" көрсеткіші бойынша бағалау бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткен бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін талдау арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның барлық бюджеттік бағдарламаларында санмен өлшенетін және бағалауға жататын, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мақсаттары мен міндеттеріне және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келетін нәтижелілік көрсеткіштері болған кезде, оларға ең жоғары балл беріледі.
Бюджеттік бағдарламада тікелей және/немесе түпкілікті нәтиже болмаған кезде, тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін сандық сипаттамалардың орнына іс-шаралар болған, тікелей нәтижелердің түпкілікті нәтижелермен қайталануы, бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің басқа бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерімен қайталануы, өлшенбейтін мәндер, жоспарлы мәндердің төмендеуі, сондай-ақ тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мақсаттары мен міндеттеріне мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келмеуі, сондай-ақ объектілерді салудың (реконструкциялау) нормативтік мерзімдері асып кеткен жағдайда оған 0 балл беріледі.
Одан әрі тиісті балл берілетін аталған көрсеткіш бойынша бағаланатын барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша орташа балл айқындалады.
Бекітілген бюджеттік бағдарламалар және оларды іске асыру бойынша есептер, сондай-ақ есепті кезеңде тікелей көрсеткіштерге қол жеткізудің нақты мәнін растайтын құжаттар, соның ішінде орындалған жұмыстар актілері, объектілерді қабылдау актілері, жүкқұжаттар, қабылдау-тапсыру актілері, жобалау-сметалық құжаттамаларды әзірлеу кезіндегі мемлекеттік сараптама қорытындылары ақпарат көздері болып табылады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Максимальный балл по критерию достижения прямого результата – 20, в том числе достижение прямых результатов бюджетных программ развития – 18 баллов; обеспечение качества планирования показателей бюджетных программ – 2 балла.
При этом фактически достигнутыми считаются показатели с результатом 80% и более.
По администратору бюджетной программы определяется средний балл достижения прямых результатов по всем бюджетным программам путем суммирования баллов по каждой бюджетной программе и деления полученной суммы на общее количество бюджетных программ.
По местному исполнительному органу определяется средняя оценка по критерию достижения прямых результатов бюджетных программ развития по всем администраторам местных бюджетных программ.
При перевыполнении показателей данного критерия, по показателю учитывается значение 100%.
По бюджетным программам, предусматривающим увеличение уставного капитала, оценка достижения результатов осуществляется по указанным в финансово-экономическом обосновании мероприятиям, реализация которых предусмотрена в оцениваемом финансовом году.
Когда показатели прямых результатов по бюджетным программам предусматривают вместо количественных характеристик мероприятия, не позволяющие оценить достижение прямого результата, то данная бюджетная программа оценивается как результат некачественного планирования.
В рамках реализации бюджетных программ развития для аналитической информации представляются данные о сдаче (вводе) запланированных объектов в установленные сроки (план и факт) и перечень не введенных в эксплуатацию объектов в отчетный период с указанием причин задержки ввода.
Оценка по показателю "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ" осуществляется путем анализа показателей результативности бюджетных программ, утвержденных администраторами бюджетных программ.
При наличии во всех бюджетных программах государственного органа показателей результативности, являющихся количественно измеримыми и подлежащими к оценке, а также соответствующих целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, то присваивается максимальный балл.
При отсутствии в бюджетной программе прямого и (или) конечного результатов, наличия мероприятий вместо количественных характеристик, не позволяющих оценить достижение прямого результата, дублирование прямых результатов с конечными результатами, дублирование показателей бюджетной программы с показателями другой бюджетной программы, неизмеримых значений, занижение плановых значений, несоответствие показателей прямых результатов целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, а также завышение нормативных сроков строительства (реконструкции) объектов, то присваивается 0 баллов.
Далее определяется средний балл по всем бюджетным программам, оцениваемым по данному показателю, по которым присваивается соответствующий балл.
Источниками информации являются утвержденные бюджетные программы и отчеты по их реализации, а также документы, подтверждающие фактическое значение достижения прямых показателей за отчетный период, в том числе акты выполненных работ, акты о приемки объектов, накладные, акты приема передачи, заключения государственных экспертиз при разработке проектно-сметной документации.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:

"55. Осы өлшемшарт бойынша бюджеттік қатынастардың жаңа құралы ретінде азаматтардың, жұртшылықтың қатысуымен (халық қатысатын бюджет) өңір бюджетінің белгілі бір үлесінің жоспарлануы мен атқарылуы бағаланады. Өлшемшарт халықтың қоғамдық қаржыны басқаруға қатысуына, оның мемлекеттік шешімдерді қабылдаудың нақты процесіне қатысты болуына және осы шешімдерге ықпал ету мүмкіндігіне бағытталған (жергілікті маңызы бар жобаларды қалыптастыру, осы мақсаттарға көзделген бюджет қаражатының нысаналы және тиімді атқарылуын іске асыру және бақылау жолымен).
Бұл ретте азаматтардың қатысуымен және олардың ұсыныстары бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының бюджеті 5%-ға дейін бөлінгенде 1,2, 3%-ға дейін - 1,1 бонустық түзету коэффициенті қолданылады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Жергілікті атқарушы органдарды операциялық бағалаудың қорытынды балы мынадай формула бойынша есептеледі:
RЖАО == ((0,3*D+0,7*T)*0,5) + ((L + Z + G + O) * N) - W
мұнда:
RЖАО – жергілікті атқарушы органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалаудың қорытынды балы;
D – жалпыұлттық көрсеткіштерге қол жеткізу;
T – өңірлік көрсеткіштерге қол жеткізу;
L – бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы;
Z – бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
G – бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі;
O – Азаматтық бюджет жарияланымдарының сапасы мен мазмұны;
N – бюджеттеудің жаңа практикаларын пайдалану (халық қатысатын бюджет);
W – айыппұл балдары.";
Әдістемеге 3 және 8-қосымшалар осы бірлескен нормативтік қаулы мен бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен нормативтік қаулы мен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Әдістемеге 10-қосымшамен толықтырылсын.
2. Есеп комитетінің Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен нормативтік қаулы және бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Е. Жамаубаев
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің мүшесі Р. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

"55. По данному критерию оценивается планирование и исполнение определенной доли бюджета региона с участием граждан, общественности (бюджет народного участия), как новый инструмент бюджетных отношений. Критерий направлен на участие населения в управлении общественными финансами, причастности его к реальному процессу принятия государственных решений и возможности повлиять на эти решения (путем формирования проектов местного значения, реализации и контроля за целевым и эффективным исполнением бюджетных средств, предусмотренных на эти цели).
При этом, когда распределяется до 5% бюджета местных исполнительных органов области, городов республиканского значения, столицы с участием и по предложениям граждан применяется бонусный корректирующий коэффициент 1,2, до 3% – 1,1.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Итоговый балл операционной оценки местных исполнительных органов рассчитывается по следующей формуле:
RМИО = ((0,3*D+0,7*T)*0,5) + ((L + Z + G + O) * N) - W,
где:
RМИО – итоговый балл операционной оценки местного исполнительного органа по блоку достижения целей;
D – достижение общенациональных показателей;
T – достижение региональных показателей;
L – отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;
Z – достижение прямых результатов бюджетной программы развития;
G – эффективность исполнения бюджетной программы развития;
O – качество и содержание публикации Гражданского бюджета;
N – использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия);
W – штрафные баллы.";
приложения 3 и 8 к Методике изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному нормативному постановлению и приказу;
дополнить приложением 10 к Методике согласно приложению 3 к настоящему совместному нормативному постановлению и приказу.
2. Юридическому отделу Счетного комитета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного нормативного постановления и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного нормативного постановления и приказа на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного нормативного постановления и приказа возложить на Руководителя аппарата Счетного комитета и курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящее совместное нормативное постановление и приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Член Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Р. Ахметов
Приложение 1
к совместному нормативному
постановлению и приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

2021 жылғы 16 сәуірдегі № 351
мен Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2021 жылғы 15 сәуірдегі № 2-НҚ бірлескен
нормативтік қаулысы мен бұйрығына 1-қосымша
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
3-қосымша
_______________________________________ интернет-ресурсында (мемлекеттік органның атауы)
Азаматтық бюджет жарияланымдарының мазмұны мен орналастыру тәртібіне қойылатын талаптардың орындалуы туралы ақпарат
___________ (есепті кезең)
р/н
Бюджеттік процесстің бөлімдері, сатылары,
Қағидалардың тармақтарына сілтеме
Талаптардың мазмұны
Орналастыру кезеңділігі, уақыты мен мерзімі ЖАО-ғы ББӘ саны Талаптарға сәйкестік %-ы, орындалған, сақталған, орналастырған Іс жүзінде орындалғаны
+/-
Сайтқа сілтеме
1 2 3 4 5 6 7
1-бөлім. Азаматтық бюджетті жасау және орналастыру тәртібі
1.
Қағидалардың 3-т.
Сайтта бюджетті жоспарлау сатысында және атқару сатысында бөлімдері бар Азаматтық бюджет жеке салымының болуы
2.
Қағидалардың 5-т.
Ақпаратты мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастыру
3.
Қағидалардың 6-т.
Азаматтық бюджеттің мазмұны қысқа, түсінікті, азаматтар үшін оңай ұғынылатын нысанда жазылады, оны жариялаған кезде инфографика, суреттер, схемалар, диаграммалар, кестелер және басқа да таныстыру нысандары пайдаланылады. Көлемді материалдар машина оқитын форматта ұсынылады (мысалы, кестелер – Excel-де, мәтіндік материал – Word-та)
4.
Қағидалардың 8-т.
Азаматтық бюджетті жасау кезінде бюджеттік жоспарлау, бюджеттi атқару жөніндегі орталық уәкiлеттi органдардың және мемлекеттiк жоспарлау, бюджеттi атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері аппараттарының ресми интернет-ресурстарында (бұдан әрі – уәкілетті органдардың интернет-ресурстары) "Азаматтық бюджет" салымында Қазақстан Республикасының бюджеттік процесінің қысқаша сипаттамасы орналастырылады.
Қағидалардың 9-т.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдар, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары бюджет процесін сипаттау кезінде бюджетті жоспарлаудың негізгі рәсімдерін көрсетеді.
2-бөлім. 1-саты. Бюджетті жоспарлау (қалыптастыру, бекіту, нақтылау)
Мемлекеттік жоспарлау, бюджетті жоспарлау, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға, облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) деңгейіндегі әкімдер аппараттары
Қағидалардың 10-т.
"Бюджетті жоспарлау (қалыптастыру, бекіту, нақтылау) сатысында" бөлімі "Қазақстан Республикасының негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері" немесе "Өңірдің негізгі әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері", "Республикалық бюджеттің түсімдері мен шығыстары", тиісті бюджеттің "Дефициті (профициті)" деген кіші бөлімдерді қамтиды
5.
Қағидалардың 11-т.
Республикалық деңгейде негізгі әлеуметтік көрсеткіштер: ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшері, айлық есептік көрсеткіш, ең төменгі және орташа айлық номиналды жалақы мөлшері, ең төменгі зейнетақы мөлшері және базалық зейнетақы төлемі, жұмыссыздық деңгейi көрсетіледі.
Өңірдің негiзгi әлеуметтiк-экономикалық даму көрсеткiштерi: (жоспарланған үш жылдық кезеңге облыстық деңгейде, республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде), алдыңғы жылдармен салыстырғандағы жалпы өңірлік өнімнің (бұдан әрі – ЖӨӨ) болжамды деңгейі.
Жергілікті бюджеттер деңгейінде айлық есептік көрсеткіш, ең төменгі және орташа айлық жалақы мөлшері, ең төменгі зейнетақы мөлшері, стипендия, жәрдемақы мөлшері көрсетіледі.
Қағидалардың

от 16 апреля 2021 года № 351
и
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 15 апреля 2021 года № 2-НҚ
Приложение 3
к Методике операционной
оценки по блоку
достижения целей
Информация об исполнении требований к содержанию и порядку размещения публикаций
Гражданского бюджета на интернет-ресурсе ____________________________________
(наименование государственного органа)
________________
(отчетный период)
п/п
Разделы, стадии бюджетного процесса, ссылка на пункты Правил
Содержание требований
Периодичность, время и сроки размещения
Кол-во АБП в МИО
% соответствия требованиям, исполнено соблюдено,
размещено
Исполн. по факту
+/-
Ссылка на сайт
1
2
3
4
5
6
7
8
Раздел 1. Порядок составления и размещения Гражданского бюджета
1.
п.3 Правил
Наличие вкладки Гражданского бюджета на сайте с разделами на стадии планирования и стадии исполнения бюджета
2.
п.5 Правил
Размещение информации на государственном и русском языках
3.
п.6 Правил
Содержание гражданского бюджета излагается лаконично, понятно, доступно и в легко воспринимаемой для граждан форме, при его публикации используются инфографика, рисунки, схемы, диаграммы, таблицы и другие презентационные формы.
Объемные материалы представляются в машиночитаемом формате (таблицы – в Excel, текстовый материал – в Word).
4.
П. 8 Правил
При составлении гражданского бюджета на официальных интернет – ресурсах центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию, исполнению бюджета и местных уполномоченных органов по государственному планированию, исполнению бюджета, аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов (далее – интернет-ресурсы уполномоченных органов) во вкладке "Гражданский бюджет" размещается краткое описание бюджетного процесса Республики Казахстан.
П.9 Правил
Центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, местными уполномоченными органами по государственному планированию, аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов при описании бюджетного процесса указываются основные процедуры планирования бюджета
Раздел 2. Стадия 1. Планирование бюджета (формирование, утверждение, уточнение)
Уполномоченным органам по государственному планированию, бюджетному планированию, исполнению бюджета, аппаратам акимов на уровне области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)
П.10 Правил
Раздел "на стадии планирования (формирования, утверждения, уточнения) бюджета" содержит подразделы "Основные социально-экономические показатели Республики Казахстан" или "Основные показатели социально-экономического развития региона", "Поступления и расходы республиканского бюджета", "Дефицит (профицит)" соответствующего бюджета.
5.
П.11 Правил
На республиканском уровне отражаются основные социальные показатели: размер прожиточного минимума, месячный расчетный показатель, размер минимальной и среднемесячной номинальной заработной платы, минимальный размер пенсий и базовая пенсионная выплата, уровень безработицы.
Основные показатели социально-экономического развития региона: (на областном уровне, на уровне города республиканского значения, столицы на планируемый трехлетний период), прогнозируемый уровень валового регионального продукта (далее – ВРП) в сравнении с предыдущими годами.
На уровне местных бюджетов отражается месячный расчетный показатель, размер минимальной и среднемесячной заработной платы, минимальный размер пенсий, размеры стипендий, пособий.

12-13-т.
алдыңғы жылдармен салыстыру жолымен үш жылдық кезеңге жоспарланып отырған бюджет түсімдері мен шығыстары туралы ақпарат (салық, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, трансферттер түсімдері).
6.
Қағидалардың
14-16-т.
Бюджет шығыстарында функционалдық топтар бөлінісінде мемлекеттiк бағдарламаларды іске асыруға бағытталған шығыстарға талдау, сондай-ақ алдыңғы жылдармен салыстырғандағы жоспарланған үш жылдық кезеңге негізгі басым бағыттар бойынша шығыстарға талдау келтіріледі.
Бюджеттің "Тапшылығы (профициті)" деген кіші бөлімде тиісті кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе жергілікті бюджет туралы мәслихат шешіміне сәйкес республикалық бюджеттің тапшылығын (профицитті пайдалану) қаржыландыру көлемінің деректері көрсетіледі.
Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекітілген үкіметтік борыш лимиті туралы ақпарат көзделеді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
5.
Қағидалардың 18-т. (1-абзац)
Тікелей және түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері бар жоспарланып отырған шығыстарды сипаттай отырып (млн. теңгеде), бюджеттік бағдарламалар туралы ақпарат.
6.
Бюджетті бекіту (нақтылау) жөніндегі ақпарат
Бюджет бекітілгеннен кейін күнтізбелік 15 күн ішінде
7.
Қағидалардың 18-т.
(2-абзац)
Мемлекеттік бағдарламалар бойынша жоспарланып отырған шығыстар туралы ақпарат.
3-саты. "Бюджетті атқару"
Мемлекеттік жоспарлау, бюджетті жоспарлау, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға, облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) деңгейіндегі әкімдер аппараттары
Қағидалардың 19-т.
"Бюджетті атқару сатысында" деген бөлім ай сайынғы негізде қалыптастырылады.
8
Қағидалардың 20-т.
Кірістер бойынша есепті кезеңге жоспарлы деректермен салыстырғандағы, есепті жылға жоспарлы деректермен салыстырғандағы, сондай-ақ тиісті есепті күнге алдыңғы кезеңдердің (кемінде соңғы үш жыл) нақты деректермен салыстырғандағы есепті деректер көрсетіледі.
Шығыстар бойынша есепті кезеңге жоспарлы цифрлармен салыстырғандағы, есепті жылға жоспарлы цифрлармен салыстырғандағы, сондай-ақ тиісті есепті күнге алдыңғы кезеңдердің (кемінде соңғы үш жыл) нақты цифрларымен салыстырғандағы ағымдағы атқару көрсетіледі. Шығыстардың негізгі басым бағыттары көрсетіледі (деректер үдемелі қорытындымен көрсетіледі).
9
Қағидалардың 21-т.
Негізгі макроэкономикалық көрсеткіштердің (ЖІӨ/ЖӨӨ, инфляция деңгейі, жұмыссыздық деңгейі) атқарылуы
Ай сайын
25-не дейін
10
Қағидалардың 22-т.
Республикалық деңгейдегі мемлекеттік борыш жөніндегі ақпарат борыш құрылымы бойынша бөліністегі соңғы бес жылдағы мемлекеттік борыштың (Қазақстан Республикасы Үкіметінің борышы, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің борышы, жергілікті атқарушы органдардың борышы) серпінін қамтиды. Сондай-ақ, мемлекеттік борыштың ЖІӨ-ге қатынасын сақтау көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
11
Қағидалардың 24-т.
Нысаналы индикаторларға қол жеткізу туралы стратегиялық жоспар көрсеткіштерін орындау нәтижелері
жылына бір рет
1 ақпанға дейін
12
Қағидалардың 24-т.
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есеп (млн. теңгеде)
жылына бір рет
1 ақпанға дейін
13
Қағидалардың 24-т.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарларының орындалуы туралы есеп (млн. теңгеде)
жартыжылдық үшін 1 тамызға дейін және бір жыл үшін келесі жылдың 1 ақпанына дейін
14
Қағидалардың 24-т.
Қайырымдылықтан түскен түсімдер мен ақша жұмсалуы туралы есеп (млн. теңгеде)
жартыжылдық үшін 1 тамызға дейін және бір жыл үшін келесі жылдың 1 ақпанына дейін
15
Қағидалардың 24-т.
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау қорытындысы бойынша ақпарат
жартыжылдық үшін 1 тамызға дейін және бір жыл үшін келесі жылдың 1 ақпанына дейін
Балдардың жиынтығы:

П.12 -13 Правил
Информация о планируемых поступлениях и расходах бюджета на трехлетний период путем сравнения с предыдущими годами (налоговые, неналоговые поступления, поступлениям от продажи основного капитала, поступлениям трансфертов).
6.
П.14-16
В расходах бюджета приводится анализ расходов, направленных на реализацию государственных программ, а также анализ расходов по основным приоритетным направлениям на планируемый трехлетний период в сравнении с предыдущими годами в разрезе функциональных групп.
В подразделе "Дефицит (профицит)" бюджета указываются, данные объема финансирования дефицита (использование профицита) республиканского бюджета в соответствии с законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий период.
Предусматривается информация о лимите правительственного долга, утверждаемом законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Администраторам бюджетных программ
5.
п.18 Правил
(абзац 1)
Информация о бюджетных программах с описанием планируемых расходов (в млн.тенге) с показателями прямых и конечных результатов.
6.
информация по утверждению (уточнению) бюджета
в течение 15 к/дней после утверждения бюджета
7.
П.18 Правил (абзац 2)
Информация о планируемых расходах по государственным программам.
3. Стадия "Исполнение бюджета"
Уполномоченным органам по государственному планированию, бюджетному планированию, исполнению бюджета, аппаратам акимов на уровне области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения городов районного
П. 19 Правил
Раздел "на стадии исполнения бюджета" формируется на ежемесячной основе
8
П.20 Правил
По доходам указываются отчетные данные в сравнении с плановыми данными на отчетный период, в сравнении с плановыми данными на отчетный год, а также в сравнении с фактическими данными предыдущих периодов на соответствующую отчетную дату (не менее последних трех лет).
Ежемесячно
до 25 числа
По расходам указывается текущее исполнение в сравнении с плановыми цифрами на отчетный период, в сравнении с плановыми цифрами на отчетный год, а также в сравнении с фактическим цифрами предыдущих периодов на соответствующую отчетную дату (не менее последних трех лет). Указываются основные приоритетные направления расходов (данные указываются с нарастающим итогом).
Ежемесячно
до 25 числа
9
П.21 Правил
Исполнение основных макроэкономических показателей (ВВП/ВРП, уровень инфляции, уровень безработицы);
Ежемесячно
до 25 числа
10
П. 22 Правил
Информация по государственному долгу на республиканском уровне содержит динамику государственного долга за последние пять лет в разбивке по структуре долга (долг Правительства Республики Казахстан, долг Национального Банка Республики Казахстан, долг местных исполнительных органов). Также указывается соблюдение отношения государственного долга к ВВП.
Администраторам бюджетных программ
11
п.24 Правил
Результаты выполнения показателей стратегического плана о достижении целевых индикаторов
раз в год до 1 февраля
12
п.24 Правил
Отчет о реализации бюджетных программ (в млн.тенге)
раз в год до 1 февраля
13
п.24 Правил
Отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) (в млн.тенге)
за полугодие до 1 августа и за год до 1 февраля следующего года
14
п.24 Правил
Отчет о поступлении и расходовании денег от благотворительности (в млн.тенге)
за полугодие до 1 августа и за год до 1 февраля следующего года
15
п.24 Правил
Информация по итогам государственного аудита и финансового контроля.
за полугодие до 1 августа и за год до 1 февраля следующего года
Итого баллов:

Сәйкестіктің үлес салмағы %-пен: (8-баған жиынтығы/ факті бойынша тармақтар саны (14)*00
● Бар, орналастырылған, орындалған, сақталған, сәйкес келеді: кестеде + деген белгімен белгілеу, 1 балл
● Жоқ, орналастырылмаған, орындалмаған, сақталмаған, сәйкес келмейді: - деген белгі, 0 балл
● Бар, бірақ ішінара – +/- деген белгі, 0,5 балл
● ББӘ – бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
● ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

Удельный вес соответствия в %: (итог гр.8/количество пунктов по факту (14)*00
● Есть, размещено, исполнено, соблюдено, соответствует: отметка в таблице знаком +, балл 1
● Нет, не размещено, не исполнено, не соблюдено, не соответствует: знак -, балл 0
● Есть, но частично – знак +/-, балл 0,5
● АБП – администратор бюджетных программ
● МИО – местный исполнительный орган
Приложение 2
к совместному нормативному
постановлению и приказу
Министра финансов
Республики Казахстан

2021 жылғы 16 сәуірдегі № 351
мен Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2021 жылғы 15 сәуірдегі № 2-НҚ
бірлескен нормативтік
қаулысы мен бұйрығына
2-қосымша
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
8-қосымша
Өлшемшарттар мен көрсеткіштер балдары
Өлшемшарттың/көрсеткіштің атауы Балл/коэффиц.
1.
бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы- 10 балл
Бұзушылықтардың болмауы
8
Ішкі аудит қызметі жүргізген бюджеттік шығыстармен өзара байланыста аумақты дамыту бағдарламаларының мақсаттарына қол жеткізуді талдаудың болуы
2
Ішкі аудит қызметі жүргізген бюджеттік шығыстармен өзара байланыста аумақты дамыту бағдарламаларының мақсаттарына қол жеткізуді талдаудың болмауы
0
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының есепті кезеңде тексерулер жүргізбеуі
5
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптамасына сәйкес аудитпен қамтылған бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда (тиімсіз шығыстарды қоспағанда) бұзушылықтардың болуы
5%-ға дейін
6

от 16 апреля 2021 года № 351
и
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 15 апреля 2021 года № 2-НҚ
Приложение 8
к Методике операционной
оценки по блоку
достижения целей
Баллы критериев и показателей
Наименование критерия/показателя
Балл/ коэффициент
1.
Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период – 10 баллов
Отсутствие нарушений
8
Наличие анализа достижения целей программ развития территории во взаимосвязи с бюджетными расходами, проведенного службой внутреннего аудита
2
Отсутствие анализа достижения целей программ развития территории во взаимосвязи с бюджетными расходами, проведенного службой внутреннего аудита
0
Непроведение органами государственного аудита и финансового контроля проверок за отчетный период
5
Наличие нарушений от общего объема бюджетных средств, охваченных аудитом (за исключением не эффективных расходов) в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля
до 5%
6

10 000 тұрғынға шаққандағы қылмыстың деңгейі
%
25
Көшелерде жасалған қылмыстардың үлесі
26
Төтенше жағдайларға қарсы іс-қимыл инфрақұрылымының қамтамасыз етілу деңгейі
II. Өңірлік көрсеткіштер
Бағыты: Әлеуметтік сала
Білім беру
1
PISA тестісінің нәтижелері бойынша мектептегі білім берудің сапасын бағалау: математика бойынша
орта балл
PISA тестісінің нәтижелері бойынша мектептегі білім берудің сапасын бағалау: оқу бойынша
PISA тестісінің нәтижелері бойынша мектептегі білім берудің сапасын бағалау: ғылым бойынша
2
Дуальды оқытумен қамтылған техникалық және кәсіптік білім ұйымдарының білім алушылар үлесі
%
3
Жұмыс істеп тұрған авариялық және үш ауысымды мектептер саны
бірлік
4
Балаларды (3-6 жас) мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту
%
Мәдениет, спорт және туризм
5
1000 адамға шаққандағы мәдениет ұйымдарына келушілердің (келу) орташа саны: кітапханаларға
адам
1000 адамға шаққандағы мәдениет ұйымдарына келушілердің (келу) орташа саны: театрларға
1000 адамға шаққандағы мәдениет ұйымдарына келушілердің (келу) орташа саны: концерттік ұйымдарға
1000 адамға шаққандағы мәдениет ұйымдарына келушілердің (келу) орташа саны: мұражайларға
6
Халықтың спорт инфрақұрылымымен қамтамасыз етілуі
1000 адамға арналған спорттық алаңдар саны
7
Өткен жылмен салыстырғанда өңірдегі орналастыру орындары қызмет көрсеткен келушілер санының ұлғаюы
%
Бағыты: Инфрақұрылым
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
8
Бір адамға шаққандағы тұрғын үймен қамтамасыз ету
бір адамға шаққандағы ш.м.
9
Күрделі жөндеуді талап ететін кондоминиум объектілерінің үлесін төмендету
%
10
Орталықтандырылған сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілу:қалаларда; ауылдық елді мекендерде
%
11
Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының үлесі
%
Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы қалалық маңызы бар автомобиль жолдарының үлесі (республиқалық маңызы бар қалалар, астана үшін)
Экология және жер ресурстары
12
Тұрмыстық қатты қалдықтардың түзілуіне қатысты оларды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі
%
13
Экологиялық талаптар мен санитариялық қағидаларға сәйкес келетін тұрмыстық қатты қалдықтарды орналастыру объектілерінің үлесі (оларды орналастыру орындарының жалпы санынан)
14
Халықты тазартылған сарқынды сулармен қамту

Уровень преступности на 10 000 населения
%
25
Удельный вес преступлений, совершенных на улицах
26
Уровень обеспеченности инфраструктуры противодействия чрезвычайным ситуациям
II. Региональные показатели
Направление: Социальная сфера
Образование
1
Оценка качества школьного образования по результатам теста PISA: по математике
средний балл
Оценка качества школьного образования по результатам теста PISA: по чтению
Оценка качества школьного образования по результатам теста PISA: по науке
2
Доля обучающихся организаций технического и профессионального образования, охваченных дуальным обучением
%
3
Количество функционирующих аварийных и трехсменных школ
ед.
4
Охват детей (3-6 лет) дошкольным воспитанием и обучением
%
Культура, спорт и туризм
5
Среднее число посетителей (посещений) организаций культуры на 1000 человек: библиотек
чел.
Среднее число посетителей (посещений) организаций культуры на 1000 человек: театров
Среднее число посетителей (посещений) организаций культуры на 1000 человек: концертных организаций
Среднее число посетителей (посещений) организаций культуры на 1000 человек: музеев
6
Обеспеченность населения спортивной инфраструктурой
количество спортивных площадок на 1 000 человек
7
Увеличение количества обслуженных посетителей местами размещения в регионе в сравнении с предыдущим годом
%
Направление: Инфраструктура
Строительство и жилищно-коммунальное хозяйство
8
Обеспеченность жильем на одного проживающего
кв.м на одного проживаю щего
9
Снижение доли объектов кондоминиума, требующих капитального ремонта
%
10
Обеспеченность централизованным водоснабжением: в городах; в сельских населенных пунктах
%
11
Доля автомобильных дорог областного и районного значения, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии
%
Доля автомобильных дорог городского значения, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии (для городов республиканского значения, столицы)
Экология и земельные ресурсы
12
Доля переработки и утилизации твердых бытовых отходов к их образованию
%
13
Доля объектов размещения твердых бытовых отходов, соответствующих экологическим требованиям и санитарным правилам (от общего количества мест их размещения)
14
Охват населения очисткой сточных вод