Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 37 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 сәуірде № 22596 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 1), 47), 65-2) және 69) тармақшаларына, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 10 және 10-1-тармақтарына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (Боранбаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 19 сәуірдегі
№ 37 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам сбора административных данных и представления отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 37. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2021 года № 22596
В соответствии с подпунктами 1), 47), 65-2) и 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктами 10 и 10-1 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности, (далее – Перечень) согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 апреля 2021 года № 37
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности

1. "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 қарашада "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларында:
1-қосымшада:
Ескертудің 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлем құжаттарында пайдалану үшін институционалдық бірліктерді экономика секторларының кодтары бойынша бөлу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17274 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.".
2. "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17274 болып тіркелген, 2018 жылғы 16 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулық";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365, опубликовано 14 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденных указанным постановлением:
в приложении 1:
пункт 1 примечания изложить в следующей редакции:
"1. Распределение институциональных единиц по кодам секторов экономики для использования в платежных документах осуществляется в соответствии с Инструкцией по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274, опубликовано 16 августа 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора.";
в Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) ұсыну тәртібін нақтылайды.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Нұсқаулыққа 1 және 2-қосымшалардың мәліметтері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспары 2-тарауының 1, 2 және 3-параграфтарының шоттары (бұдан әрі – шот) негізінде жасалады, олар одан әрі Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес резиденттік белгілері, экономика секторы және валюталар түрі бойынша нақтыланады.";
23, 24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары Ұлттық Банкке мәліметтерді электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып "Статистика" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесі арқылы электрондық түрде береді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және ипотекалық ұйымдар Ұлттық Банкке мәліметтерді электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесі арқылы электрондық түрде береді.
24. Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді күн сайынғы және ай сайынғы негізде:
1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары:
күн сайынғы мәліметтерді – есепті күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей (ай сайынғы мәліметтермен бірмезгілде берілетін айдың алғашқы есепті күндері үшін мәліметтерді қоспағанда);
ай сайынғы мәліметтерді – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей;

"1. Инструкция по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и детализирует порядок представления в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) сведений для формирования обзора финансового сектора (далее – сведения) банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями.";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. Сведения приложений 1 и 2 к Инструкции составляются на основании счетов параграфов 1, 2 и 3 главы 2 Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – счет), которые далее детализируются по признакам резидентства, сектора экономики и вида валют в соответствии с приложением 3 к Инструкции.";
пункты 23, 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"23. Банки второго уровня, Банк Развития Казахстана и филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан представляют сведения в Национальный Банк в электронном виде посредством автоматизированной информационной подсистемы "Статистика" с использованием электронной цифровой подписи.
Филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечные организации представляют сведения в Национальный Банк в электронном виде посредством автоматизированной информационной подсистемы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" с использованием электронной цифровой подписи.
24. Сведения по форме согласно приложению 1 к Инструкции представляются на ежедневной и ежемесячной основе:
1) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан:
ежедневые сведения – не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением сведений за первые отчетные дни месяца, которые представляются одновременно с ежемесячными сведениями);
ежемесячные сведения – не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;

2) Қазақстанның Даму Банкі ай сайынғы мәліметтерді – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) ипотекалық ұйымдар ай сайынғы мәліметтерді – есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Деректер болмаған кезде мәліметтер нөлдік қалдықтарымен беріледі.
25. Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді ай сайын айдың соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша:
1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) ипотекалық ұйымдар есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Деректер болмаған кезде мәліметтер берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 26-тармақпен толықтырылсын:
"26. Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары тоқсанның соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен (қоса алғанда) кешіктірмей береді.
Деректер болмаған жағдайда мәліметтер берілмейді.";
1-қосымша осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа 3-қосымша";
Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 4-қосымшамен толықтырылсын.
3. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 223 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19701 болып тіркелген, 2019 жылғы 11 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-қосымшада:

2) Банком Развития Казахстана ежемесячные сведения – не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
3) ипотечными организациями ежемесячные сведения – не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
При отсутствии данных сведения представляются с нулевыми остатками.
25. Сведения по форме согласно приложению 2 к Инструкции представляются ежемесячно по состоянию на последний рабочий день месяца:
1) банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
2) ипотечными организациями не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
При отсутствии данных сведения не представляются.";
дополнить пунктом 26 следующего содержания:
"26. Сведения по форме согласно приложению 4 к Инструкции представляются по состоянию на последний рабочий день квартала филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан не позднее двадцать пятого числа (включительно) месяца после отчетного квартала.
При отсутствии данных сведения не представляются.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности, (далее – Перечень);
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
в приложении 3:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к Инструкции по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора";
дополнить приложением 4 согласно приложению 3 к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 223 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой и исламской страховой (перестраховочной) организацией и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19701, опубликовано 11 декабря 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в приложении 2:

"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтер" деген 1-кесте Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептеу" және 6-кесте "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің жеткіліктілігі нормативін есептеу" деген 5-кесте Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 229 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19679 болып тіркелген, 2019 жылғы 9 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ең төмен резервтік талаптар туралы қағидаларда:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ең төмен резервтік талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 17274 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес ұсынылатын күн сайынғы мәліметтер негізінде есептеледі.".
5. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру брокері есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 275 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19927 болып тіркелген, 2020 жылғы 20 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
39-қосымшада:
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмеде:
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке сақтандыру бойынша:
сақтандыру сыйлықақылары бөлігінде - сақтанушының тұрақты тұру (тіркелу) орны, заңды мекенжайы;
сақтандыру төлемдері бөлігінде - сақтандырылушының тұрақты тұру (тіркелу) орны, заңды мекенжайы.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау және
есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстанның Даму Банкінің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және
ипотекалық ұйымдардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне қаржы
секторына шолуды
қалыптастыруға арналған
мәліметтерді ұсынуы
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қаржы секторының шолуын қалыптастыруға арналған көрсеткіштер бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 700-Н(Д)
Кезеңділігі: күн сайын, ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, ипотекалық ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:

Таблицу 1 "Сведения о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией" изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
Таблицу 5 "Расчет активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности" и Таблицу 6 "Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации" изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 229 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19679, опубликовано 9 декабря 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах о минимальных резервных требованиях, утвержденных указанным постановлением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Минимальные резервные требования рассчитываются на основе ежедневных сведений, представляемых в Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с Инструкцией по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274).".
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 275 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19927, опубликовано 29 января 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в приложении 39:
в пояснении по заполнению формы административных данных:
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) по личному страхованию:
в части страховых премий – место постоянного проживания (регистрации), юридический адрес страхователя;
в части страховых выплат – место постоянного проживания (регистрации), юридический адрес застрахованного;".
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам сбора
административных данных и
представления отчетности
Приложение 1
к Инструкции по представлению
банками второго уровня, Банком
Развития Казахстана, филиалами
банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалами страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
ипотечными организациями в
Национальный Банк Республики
Казахстан сведений для
формирования обзора
финансового сектора
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по показателям для формирования обзора финансового сектора
Индекс формы административных данных: 700-Н(Д)
Периодичность: ежедневная, ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20___ года
Круг лиц, представляющих сведения: банки второго уровня, Банк Развития Казахстана, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, ипотечные организации
Срок представления формы административных данных:

1) екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары:
күн сайынғы мәліметтер - есепті күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей (ай сайынғы мәліметтермен бірмезгілде берілетін айдың алғашқы есепті күндері үшін мәліметтерді қоспағанда);
ай сайынғы мәліметтер - есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) Қазақстанның Даму Банкі - ай сайынғы мәліметтерді есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) ипотекалық ұйымдар - ай сайынғы мәліметтерді есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Шот нөмірі
Нақтылау
Шоттың атауы (резиденттігі, экономика секторы, валюта түрі)
Сома
АААА
XYZ
1
000
Активтер
2
000
Міндеттемелер
3
000
Меншікті капитал
Атауы ___________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_____________________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам
_____________________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Қол қойылған күн 20___жылғы "___"__________
Қаржы секторының шолуын
қалыптастыруға арналған
көрсеткіштер бойынша
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қаржы секторының шолуын қалыптастыруға арналған көрсеткіштер бойынша мәліметтер (индексі – 700-Н(Д), кезеңділігі – күн сайын, ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қаржы секторының шолуын қалыптастыруға арналған көрсеткіштер бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары күн сайын және ай сайын, Қазақстанның Даму Банкі және ипотекалық ұйымдар – ай сайын жасайды. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.

1) банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан:
ежедневые сведения не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением сведений за первые отчетные дни месяца, которые представляются одновременно с ежемесячными сведениями);
ежемесячные сведения не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
2) Банком Развития Казахстана ежемесячные сведения не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
3) ипотечными организациями ежемесячные сведения не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
Форма
(в тысячах тенге)
Номер счета
Детализация
Название счета (резидентство, сектор экономики, вид валюты)
Сумма
АААА
XYZ
1
000
Активы
2
000
Обязательства
3
000
Собственный капитал
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель __________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание
___________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание
___________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Дата подписания "___"__________20___года
Приложение
к форме сведений по
показателям для формирования
обзора финансового сектора
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения по показателям для формирования обзора финансового сектора
(индекс – 700-Н(Д), периодичность – ежедневная, ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по показателям для формирования обзора финансового сектора" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется банками второго уровня и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежедневно и ежемесячно, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями – ежемесячно. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.

4. Нысанда сома мың теңгемен көрсетіледі. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан көп сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы, бас бухгалтер немесе қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1854, 1857, 1873, 1874, 2854, 2857, 2861, 2872, 2873, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 және 3599 шоттары, сондай-ақ 1650, 1690 және 3000 топтарының шоттары бойынша нақтылау ретінде "000" көрсетіледі.
7. 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 және 2717 шоттары бойынша валюта коды бойынша нақтылау ретінде "0" көрсетіледі.
8. 1871, 1880, 2231, 2704, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564 шоттары, сондай-ақ 1810, 1830, 2040, 2811, 2830 топтарының шоттары бойынша экономика секторы бойынша нақтылау ретінде "0" көрсетіледі.
9. 1007, 1009, 1603, 1604 шоттары бойынша 100 (резиденттер) нақтылау кодымен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған ұлттық валютадағы бағалы металдардан жасалған және коллекциялық монеталар монеталар, 200 (бейрезиденттер) нақтылау кодымен бағалы металдардан жасалған монеталар және бейрезидент эмитенттердің коллекциялық монеталары көрсетіледі.
10. 1405, 1406, 1425, 1752 және 1864 шоттары бойынша вексель берушінің экономика секторы көрсетіледі.
11. 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757 шоттары бойынша эмитенттің резиденттігі мен экономика секторы көрсетіледі.
12. 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 және 2406 шоттары бойынша бағалы қағазды ұстаушының резиденттігі мен экономика секторын дұрыс анықтауға мүмкіндік болмаған кезде номиналды ұстаушының (сенім білдірілген меншік иесінің) резиденттігі мен экономика секторы көрсетіледі.
13. Екінші деңгейдегі банк, бейрезидент-банктің филиалы немесе ипотекалық ұйым банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда не "Қазпочта" акционерлік қоғамында орналастырған және 1250 "Басқа банктерге орналастырылған салымдар" тобының шоттарында көрсетілген салымдар бойынша экономика секторы бойынша нақтылау ретінде "5" көрсетіледі.
14. Нысанда мынадай баланстық тепе-теңдік сақталады:
Активтер сомасы (1 000-жол) = Міндеттемелер сомасы (2 000-жол) + Меншікті капитал сомасы (3-000 жол).
15. Деректер болмаған кезде мәліметтер нөлдік қалдықтарымен беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау және
есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстанның Даму Банкінің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және
ипотекалық ұйымдардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне қаржы
секторына шолуды
қалыптастыруға арналған
мәліметтерді ұсынуы
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 700(ДФ)
Кезеңділігі: күн сайын, ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары, ипотекалық ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:

4. Сумма в Форме указывается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятьсот тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Форму подписывает руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. По счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1854, 1857, 1873, 1874, 2854, 2857, 2861, 2872, 2873, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 и 3599, а также счетам группы 1650, 1690 и 3000, детализация указывается как "000".
7. По счетам 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 и 2717 по коду валюты указывается детализация "0".
8. По счетам 1871, 1880, 2231, 2704, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563, 3564, а также счетам группы 1810, 1830, 2040, 2811, 2830, по сектору экономики указывается детализация "0".
9. По счетам 1007, 1009, 1603 и 1604 с кодом детализации 100 (резиденты) отражаются монеты, изготовленные из драгоценных металлов, и коллекционные монеты в национальной валюте, выпущенные Национальным Банком Республики Казахстан, с кодом детализации 200 (нерезиденты) – монеты, изготовленные из драгоценных металлов, и коллекционные монеты эмитентов-нерезидентов.
10. По счетам 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается сектор экономики векселедателя.
11. По счетам 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается резидентство и сектор экономики эмитента.
12. По счетам 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 при отсутствии возможности достоверно определить резидентство и сектор экономики держателя ценной бумаги указывается резидентство и сектор экономики номинального держателя (доверительного собственника).
13. По вкладам, размещенным банком второго уровня, филиалом банка-нерезидента или ипотечной организацией в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо в акционерном обществе "Казпочта" и отраженным на счетах группы 1250 "Вклады, размещенные в других банках", по сектору экономики указывается детализация "5".
14. В Форме соблюдается следующее балансовое тождество:
Сумма Активов (строка 1 000) = сумма Обязательств (строка 2 000) + сумма Собственного капитала (строка 3 000).
15. При отсутствии данных сведения представляются с нулевыми остатками.
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам сбора
административных данных и
представления отчетности
Приложение 2
к Инструкции по представлению
банками второго уровня, Банком
Развития Казахстана, филиалами
банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалами страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
ипотечными организациями в
Национальный Банк Республики
Казахстан сведений для
формирования обзора
финансового сектора
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний
Индекс формы административных данных: 700(ДФ)
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20___ года
Круг лиц, представляющих сведения: банки второго уровня, Банк Развития Казахстана, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, ипотечные организации
Срок представления формы административных данных:

1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі және бейрезидент-банктер филиалдары есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) ипотекалық ұйымдар - есепті айдың соңғы күнінен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
(мың теңгемен)
Шот
нөмірі
Шоттың атауы
Сомасы
1401
Клиенттерге берілген овердрафт қарыздары
1403
Клиенттердің кредит карточкалары бойынша шоттар
1405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері

1) банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и филиалами банков-нерезидентов не позднее 7 (семи) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
2) ипотечными организациями не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
Форма
(в тысячах тенге)
Номер
счета
Название счета
Сумма
1401
Займы овердрафт, предоставленные клиентам
1403
Счета по кредитным карточкам клиентов
1405
Учтенные векселя клиентов

2225
Клиенттермен жасалған басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек
2226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2227
Жалдау міндеттемелері
2228
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар
2230
Жалдау міндеттемелері бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты
2238
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша сыйлықақы
2239
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша дисконт
2240
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2243
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2245
Инвестициялық депозиттер
2255
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары
2451
Мерзімсіз қаржы құралдары
2552
Клиенттермен есеп айырысулар
2707
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеумен байланысты есептелген шығыс
2717
Клиенттердің аффинирленген бағалы металдағы металл шоттары бойынша есептелген шығыс
2718
Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша есептелген шығыс
2719
Клиенттердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыс
2720
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыс
2721
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыс
2723
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салымдар бойынша есептелген шығыс
2724
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыс
2725
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыс
2731
Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыс
2741
Алынған қарыздар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
2742
Талап етілгенге дейінгі салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы

2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2227
Обязательства по аренде
2228
Указания, не исполненные в срок
2230
Просроченная задолженность по обязательствам по аренде
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан
2238
Премия по вкладам, привлеченным от клиентов
2239
Дисконт по вкладам, привлеченным от клиентов
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов
2243
Просроченная задолженность по сберегательным вкладам клиентов
2245
Инвестиционные депозиты
2255
Операции "РЕПО" с ценными бумагами
2451
Бессрочные финансовые инструменты
2552
Расчеты с клиентами
2707
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов
2717
Начисленные расходы по металлическим счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2718
Начисленные расходы по текущим счетам клиентов
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов
2724
Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов
2725
Начисленные расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
2731
Начисленные расходы по прочим операциям
2741
Просроченное вознаграждение по полученным займам и финансовому лизингу
2742
Просроченное вознаграждение по вкладам до востребования

2743
Мерзімді салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2745
Жалдау міндеттемелері бойынша есептелген пайыздық шығыс
2746
Шартты салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2747
Басқа банктердің және клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы
2748
Ағымдағы шоттар бойынша мерзімі өткен сыйақы
2749
Басқа да мерзімі өткен сыйақы
2755
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер бойынша есептелген шығыс

2743
Просроченное вознаграждение по срочным вкладам
2745
Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде
2746
Просроченное вознаграждение по условным вкладам
2747
Просроченное вознаграждение по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков и клиентов
2748
Просроченное вознаграждение по текущим счетам
2749
Прочее просроченное вознаграждение
2755
Начисленные расходы по финансовым активам, принятым в доверительное управление

2757
Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыс
Атауы ___________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам
___________________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Қол қойылған күн 20___жылғы "___"__________
Шетелдік компаниялардың
филиалдарымен және
өкілдіктерімен операциялар
бойынша мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша мәліметтер (индексі – 700(ДФ), кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Шетелдік компаниялардың филиалдарымен және өкілдіктерімен операциялар бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, Қазақстанның Даму Банкі және бейрезидент-банктердің филиалдары және ипотекалық ұйымдар ай сайын жасайды. Нысан айдың соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша жасалады.
4. Нысандағы сома мың теңгемен көрсетіледі. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан көп сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын және бейрезиденттерге жататын шетелдік компаниялардың филиалдары және өкілдіктерімен операциялар бойынша ғана мәліметтер көрсетіледі.
Мәліметтер мынадай экономика секторлары бойынша нақтылаумен ұсынылады:
1) басқа қаржы ұйымдары – "5" коды;
2) мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – "6" коды;
3) мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – "7" коды;

2757
Начисленные расходы по бессрочным финансовым инструментам
Наименование ___________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель _____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание
___________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание
___________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Дата подписания "___"__________20___года
Приложение
к форме сведений по операциям
с филиалами и
представительствами
иностранных компаний
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний
(индекс – 700(ДФ), периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов и ипотечными организациями – ежемесячно. Форма составляется по состоянию на последний рабочий день месяца.
4. Сумма в Форме указывается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятьсот тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Форму подписывает руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения только по операциям с филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющими свою деятельность на территории Республики Казахстан и относящимися к нерезидентам.
Сведения представляются с детализацией по следующим секторам экономики:
1) другие финансовые организации – код "5";
2) государственные нефинансовые организации – код "6";
3) негосударственные нефинансовые организации – код "7";

4) үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – "8" коды.
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік компаниялар филиалдарының және өкілдіктерінің экономика секторлары олардың бас компанияларының экономика секторларына сәйкес келеді.
7. Деректер болмағанда кезде мәліметтер ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау және
есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстанның Даму Банкінің,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктері
филиалдарының,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және
ипотекалық ұйымдардың
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне қаржы
секторына шолуды
қалыптастыруға арналған
мәліметтерді ұсынуы
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Экономика секторлары бойынша талаптар мен міндеттемелер туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: СҰ (БФ)
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы "__"________ жағдай бойынша
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей (қоса алғанда).
Нысан

4) некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства – код "8".
Секторы экономики филиалов и представительств иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, соответствуют секторам экономики их головных компаний.
7. При отсутствии данных сведения не представляются.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам сбора
административных данных и
представления отчетности
Приложение 4
к Инструкции по представлению
банками второго уровня, Банком
Развития Казахстана, филиалами
банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
филиалами страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
ипотечными организациями в
Национальный Банк Республики
Казахстан сведений для
формирования обзора
финансового сектора
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о требованиях и обязательствах по секторам экономики
Индекс формы административных данных: СО(ФН)
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20___ года
Круг лиц, представляющих сведения: филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: не позднее двадцать пятого числа (включительно) месяца после отчетного периода.
Форма

6.17.06
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдармен "кері РЕПО" операциялары
6.18.07
Үй шаруашылықтарымен "кері РЕПО" операциялары
6.19.08
Бейрезиденттермен "кері РЕПО" операциялары
6.20.09
Қазақстан Республикасының Үкіметімен бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
6.11.10
Қазақстан Республикасының орталық (ұлттық) банкімен бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
6.13.11
Басқа депозиттік ұйымдармен бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
6.14.12
Басқа қаржы ұйымдарымен бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
6.15.13
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдармен бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
6.16.14
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдармен бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
6.17.15
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдармен бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
6.18.16
Үй шаруашылықтарымен бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
6.19.17
Бейрезиденттермен бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
6.20.18
Аффинирленген бағалы металдар
7
Басқа депозиттік ұйымдардағы аффинирленген бағалы металдар
7.14.01
Жолдағы аффинирленген бағалы металдар
7.15.02
Басқа депозиттік ұйымдардағы металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
7.14.03
Туынды қаржы құралдар
8
Қазақстан Республикасының Үкіметімен туынды қаржы құралдарымен операциялар
8.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарымен туынды қаржы құралдарымен операциялар
8.12.02
Орталық (ұлттық) банкпен туынды қаржы құралдарымен операциялар
8.13.03
Басқа депозиттік ұйымдармен туынды қаржы құралдарымен операциялар
8.14.04
Басқа қаржы ұйымдарымен туынды қаржы құралдарымен операциялар
8.15.05
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдармен туынды қаржы құралдарымен операциялар
8.16.06
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдармен туынды қаржы құралдарымен операциялар
8.17.07
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдармен туынды қаржы құралдарымен операциялар

6.17.06
Операции "обратное РЕПО" с некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
6.18.07
Операции "обратное РЕПО" с домашними хозяйствами
6.19.08
Операции "обратное РЕПО" с нерезидентами
6.20.09
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами с Правительством Республики Казахстан
6.11.10
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами с центральным (национальным) банком Республики Казахстан
6.13.11
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами с другими депозитными организациями
6.14.12
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами с другими финансовыми организациями
6.15.13
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами с государственными нефинансовыми организациями
6.16.14
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами с негосударственными нефинансовыми организациями
6.17.15
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами с некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
6.18.16
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами с домашними хозяйствами
6.19.17
Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами с нерезидентами
6.20.18
Аффинированные драгоценные металлы
7
Аффинированные драгоценные металлы в других депозитных организациях
7.14.01
Аффинированные драгоценные металлы в пути
7.15.02
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах в других депозитных организациях
7.14.03
Производные финансовые инструменты
8
Операции с производными финансовыми инструментами с Правительством Республики Казахстан
8.11.01
Операции с производными инструментами с региональными и местными органами управления
8.12.02
Операции с производными финансовыми инструментами с центральным (национальным) банком
8.13.03
Операции с производными финансовыми инструментами с другими депозитными организациями
8.14.04
Операции с производными финансовыми инструментами с другими финансовыми организациями
8.15.05
Операции с производными финансовыми инструментами с государственными нефинансовыми организациями
8.16.06
Операции с производными финансовыми инструментами с негосударственными нефинансовыми организациями
8.17.07
Операции с производными финансовыми инструментами с некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства

8.18.08
Үй шаруашылықтарымен туынды қаржы құралдарымен операциялар
8.19.09
Бейрезиденттермен туынды қаржы құралдарымен операциялар
8.20.10
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
9
Қазақстан Республикасының Үкіметінен түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.12.02
Орталық (ұлттық) банктен түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.13.03
Басқа депозиттік ұйымдардан түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.14.04
Басқа қаржы ұйымдарынан түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.15.05
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.16.06
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.17.07
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.18.08
Үй шаруашылықтарынан түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.19.09
Бейрезиденттерден түскен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері
9.20.10
Минус: құнсыздануға арналған резервтер
9.1
Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
10
Резиденттерден болған, бірақ мәлімделмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері
10.10.01
Бейрезиденттерден болған, бірақ мәлімделмеген шығындар бойынша қайта сақтандыру активтері
10.20.01
Минус: құнсыздануға арналған резервтер
10.1
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
11
Үй шаруашылықтарының өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
11.19.01
Бейрезиденттердің өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
11.20.02
Минус: құнсыздануға арналған резервтер
11.1
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
12
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері (үй шаруашылықтары)
12.19.01
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері (бейрезиденттер)

8.18.08
Операции с производными финансовыми инструментами с домашними хозяйствами
8.19.09
Операции с производными финансовыми инструментами с нерезидентами
8.20.10
Активы перестрахования по незаработанным премиям (за вычетом резервов на обесценение)
9
Активы перестрахования по незаработанным премиям от Правительства Республики Казахстан
9.11.01
Активы перестрахования по незаработанным премиям от региональных и местных органов управления
9.12.02
Активы перестрахования по незаработанным премиям от центрального (национального) банка
9.13.03
Активы перестрахования по незаработанным премиям от других депозитных организаций
9.14.04
Активы перестрахования по незаработанным премиям от других финансовых организаций
9.15.05
Активы перестрахования по незаработанным премиям от государственных нефинансовых организаций
9.16.06
Активы перестрахования по незаработанным премиям от негосударственных нефинансовых организаций
9.17.07
Активы перестрахования по незаработанным премиям от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
9.18.08
Активы перестрахования по незаработанным премиям от домашних хозяйств
9.19.09
Активы перестрахования по незаработанным премиям от нерезидентов
9.20.10
Минус: резервы на обесценение
9.1
Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам (за вычетом резервов на обесценение)
10
Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам от резидентов
10.10.01
Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам от нерезидентов
10.20.01
Минус: резервы на обесценение
10.1
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни (за вычетом резервов на обесценение)
11
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни домашних хозяйств
11.19.01
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни нерезидентов
11.20.02
Минус: резервы на обесценение
11.1
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета (за вычетом резервов на обесценение)
12
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета (домашние хозяйства)
12.19.01
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета (нерезиденты)

12.20.02
Минус: құнсыздануға арналған резервтер
12.1
Мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
13
Қазақстан Республикасы Үкіметінен мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.12.02
Орталық (ұлттық) банктен мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.13.03
Басқа депозиттік ұйымдардан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.14.04
Басқа қаржы ұйымдарынан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.15.05
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.16.06
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.17.07
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.18.08
Үй шаруашылықтарынан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.19.09
Бейрезиденттерден мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар бойынша қайта сақтандыру активтері
13.20.10
Минус: құнсыздануға арналған резервтер
13.1
Сақтандырушылардан (қайта сақтандырушылардан) және делдалдардан алуға сақтандыру сыйлықақылары (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
14
Қазақстан Республикасы Үкіметінен алуға сақтандыру сыйлықақылары
14.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан алуға сақтандыру сыйлықақылары
14.12.02
Орталық (ұлттық) банктен алуға сақтандыру сыйлықақылары
14.13.03
Басқа депозиттік ұйымдардан алуға сақтандыру сыйлықақылары
14.14.04
Басқа қаржы ұйымдарынан алуға сақтандыру сыйлықақылары
14.15.05
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан алуға сақтандыру сыйлықақылары
14.16.06
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан алуға сақтандыру сыйлықақылары
14.17.07
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
14.18.08
Үй шаруашылықтарынан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
14.19.09
Бейрезиденттерден алынатын сақтандыру сыйлықақылары
14.20.10
Минус: құнсыздануға арналған резервтер
14.1
Қайта сақтандыру бойынша есептелген комиссиялық кірістер
15
Басқа қаржы ұйымдарынан қайта сақтандыру бойынша есептелген комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.14.01
Бейрезиденттерден қайта сақтандыру бойынша есептелген комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер

12.20.02
Минус: резервы на обесценение
12.1
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам (за вычетом резервов на обесценение)
13
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от Правительства Республики Казахстан
13.11.01
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от региональных и местных органов управления
13.12.02
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от центрального (национального) банка
13.13.03
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от других депозитных организаций
13.14.04
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от других финансовых организаций
13.15.05
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от государственных нефинансовых организаций
13.16.06
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от негосударственных нефинансовых организаций
13.17.07
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
13.18.08
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от домашних хозяйств
13.19.09
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам от нерезидентов
13.20.10
Минус: резервы на обесценение
13.1
Страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников (за вычетом резервов на обесценение)
14
Страховые премии к получению от Правительства Республики Казахстан
14.11.01
Страховые премии к получению от региональных и местных органов управления
14.12.02
Страховые премии к получению от центрального (национального) банка
14.13.03
Страховые премии к получению от других депозитных организаций
14.14.04
Страховые премии к получению от других финансовых организаций
14.15.05
Страховые премии к получению от государственных нефинансовых организаций
14.16.06
Страховые премии к получению от негосударственных нефинансовых организаций
14.17.07
Страховые премии к получению от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
14.18.08
Страховые премии к получению от домашних хозяйств
14.19.09
Страховые премии к получению от нерезидентов
14.20.10
Минус: резервы на обесценение
14.1
Начисленные комиссионные доходы по перестрахованию
15
Начисленные комиссионные (в том числе просроченные) доходы по перестрахованию от других финансовых организаций
15.14.01
Начисленные комиссионные (в том числе просроченные) доходы по перестрахованию от нерезидентов

15.20.02
Сақтандыру брокерлерінің (басқа қаржы ұйымдары) есептелген комиссиялық кірістері
15.15.03
Сақтандыру брокерлерінің (мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар) есептелген комиссиялық кірістері
15.16.04
Сақтандыру брокерлерінің (мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар) есептелген комиссиялық кірістері
15.17.05
Сақтандыру брокерлерінің (бейрезиденттер) есептелген комиссиялық кірістері
15.20.06
Қазақстан Республикасының Үкіметінен түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.11.07
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.12.08
Орталық (ұлттық) банктен түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.13.09
Басқа депозиттік ұйымдардан түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.14.10
Басқа қаржы ұйымдарынан түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.15.11
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.16.12
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.17.13
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.18.14
Үй шаруашылықтарынан түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.19.15
Бейрезиденттерден түсетін басқа да комиссиялық (оның ішінде мерзімі өткен) кірістер
15.20.16
Сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша дебиторлық берешек (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
16
Сақтандырушыларға (қайта сақтандырушыларға) (басқа қаржы ұйымдары) қойылатын талаптар
16.16.01
Сақтандырушыларға (қайта сақтандырушыларға) (бейрезиденттер) қойылатын талаптар
16.20.02
Келтірілген зиян үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне қойылатын талаптар
16.11.03
Келтірілген зиян үшін өңірлік және жергілікті басқару органдарына қойылатын талаптар
16.12.04
Келтірілген зиян үшін орталық (ұлттық) банкке қойылатын талаптар
16.13.05
Келтірілген зиян үшін басқа депозиттік ұйымдарға қойылатын талаптар
16.14.06
Келтірілген зиян үшін басқа қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
16.15.07
Келтірілген зиян үшін мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға қойылатын талаптар
16.16.08
Келтірілген зиян үшін мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға қойылатын талаптар
16.17.09
Келтірілген зиян үшін үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін ұйымдарға қойылатын талаптар
16.18.10
Келтірілген зиян үшін үй шаруашылықтарына қойылатын талаптар
16.19.11
Келтірілген зиян үшін бейрезиденттерге қойылатын талаптар

15.20.02
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров (другие финансовые организации)
15.15.03
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров (государственные нефинансовые организации)
15.16.04
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров (негосударственные нефинансовые организации)
15.17.05
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров (нерезиденты)
15.20.06
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от Правительства Республики Казахстан
15.11.07
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от региональных и местных органов управления
15.12.08
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от центрального (национального) банка
15.13.09
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от других депозитных организаций
15.14.10
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от других финансовых организаций
15.15.11
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от государственных нефинансовых организаций
15.16.12
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от негосударственных нефинансовых организаций
15.17.13
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
15.18.14
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от домашних хозяйств
15.19.15
Прочие комиссионные (в том числе просроченные) доходы от нерезидентов
15.20.16
Дебиторская задолженность по страхованию и перестрахованию (за вычетом резервов на обесценение)
16
Требования к страховщикам (перестраховщикам) (другие финансовые организации)
16.16.01
Требования к страховщикам (перестраховщикам) (нерезидентам)
16.20.02
Требования к Правительству Республики Казахстан за причиненный вред
16.11.03
Требования к региональным и местным органам управления за причиненный вред
16.12.04
Требования к центральному (национальному) банку за причиненный вред
16.13.05
Требования к другим депозитным организациям за причиненный вред
16.14.06
Требования к другим финансовым организациям за причиненный вред
16.15.07
Требования к государственным нефинансовым организациям за причиненный вред
16.16.08
Требования к негосударственным нефинансовым организациям за причиненный вред
16.17.09
Требования к некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства, за причиненный вред
16.18.10
Требования к домашним хозяйствам за причиненный вред
16.19.11
Требования к нерезидентам за причиненный вред

16.20.12
Сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша басқа дебиторлық берешек
16.16.13
Минус: құнсыздануға арналған резервтер
16.1
Басқа дебиторлық берешек (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
17
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің (Қазақстан Республикасының Үкіметі) берешегі
17.11.01
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің (өңірлік және жергілікті басқару органдары) берешегі
17.12.02
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің (басқа депозиттік ұйымдар) берешегі
17.14.03
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің (басқа қаржы ұйымдары) берешегі
17.15.04
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің (мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар) берешегі
17.16.05
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің (мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар) берешегі
17.17.06
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің (үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар) берешегі
17.18.07
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің (үй шаруашылықтары) берешегі
17.19.08
Сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің (бейрезиденттер) берешегі
17.20.09
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жалдау бойынша берешегі
17.11.10
Өңірлік және жергілікті басқару органдарының жалдау бойынша берешегі
17.12.11
Орталық (ұлттық) банктің жалдау бойынша берешегі
17.13.12
Басқа депозиттік ұйымдардың жалдау бойынша берешегі
17.14.13
Басқа қаржы ұйымдарының жалдау бойынша берешегі
17.15.14
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардың жалдау бойынша берешегі
17.16.15
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардың жалдау бойынша берешегі
17.17.16
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардың жалдау бойынша берешегі
17.18.17
Үй шаруашылықтарының жалдау бойынша берешегі
17.19.18
Бейрезиденттердің жалдау бойынша берешегі
17.20.19
Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынатын сыйақы
17.11.20
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан алынатын сыйақы
17.12.21
Басқа депозиттік ұйымдардан алынатын сыйақы
17.14.22
Басқа қаржы ұйымдарынан алынатын сыйақы
17.15.23
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан алынатын сыйақы
17.16.24
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан алынатын сыйақы
17.17.25
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан алынатын сыйақы
17.18.26
Үй шаруашылықтарынан алынатын сыйақы
17.19.27
Бейрезиденттерден алынатын сыйақы
17.20.28
Брокерлермен (басқа депозиттік ұйымдар) есеп айырысу
17.14.29
Брокерлермен (басқа қаржы ұйымдары) есеп айырысу
17.15.30
Брокерлермен (мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар) есеп айырысу
17.17.31
Брокерлермен (бейрезиденттер) есеп айырысу
17.20.32
Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу

16.20.12
Прочая дебиторская задолженность по страхованию и перестрахованию
16.16.13
Минус: резервы на обесценение
16.1
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом резервов на обесценение)
17
Задолженность покупателей и заказчиков (Правительство Республики Казахстан)
17.11.01
Задолженность покупателей и заказчиков (региональные и местные органы управления)
17.12.02
Задолженность покупателей и заказчиков (другие депозитные организации)
17.14.03
Задолженность покупателей и заказчиков (другие финансовые организации)
17.15.04
Задолженность покупателей и заказчиков (государственные нефинансовые организации)
17.16.05
Задолженность покупателей и заказчиков (негосударственные нефинансовые организации)
17.17.06
Задолженность покупателей и заказчиков (некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства)
17.18.07
Задолженность покупателей и заказчиков (домашние хозяйства)
17.19.08
Задолженность покупателей и заказчиков (нерезидент)
17.20.09
Задолженность по аренде Правительства Республики Казахстан
17.11.10
Задолженность по аренде региональных и местных органов управления
17.12.11
Задолженность по аренде центрального (национального) банка
17.13.12
Задолженность по аренде других депозитных организаций
17.14.13
Задолженность по аренде других финансовых организаций
17.15.14
Задолженность по аренде государственных нефинансовых организаций
17.16.15
Задолженность по аренде негосударственных нефинансовых организаций
17.17.16
Задолженность по аренде некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
17.18.17
Задолженность по аренде домашних хозяйств
17.19.18
Задолженность по аренде нерезидентов
17.20.19
Вознаграждения к получению от Правительства Республики Казахстан
17.11.20
Вознаграждения к получению от региональных и местных органов управления
17.12.21
Вознаграждения к получению от других депозитных организаций
17.14.22
Вознаграждения к получению от других финансовых организаций
17.15.23
Вознаграждения к получению от государственных нефинансовых организаций
17.16.24
Вознаграждения к получению от негосударственных нефинансовых организаций
17.17.25
Вознаграждения к получению от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
17.18.26
Вознаграждения к получению от домашних хозяйств
17.19.27
Вознаграждения к получению от нерезидентов
17.20.28
Расчеты с брокерами (другие депозитные организации)
17.14.29
Расчеты с брокерами (другие финансовые организации)
17.15.30
Расчеты с брокерами (негосударственные нефинансовые организации)
17.17.31
Расчеты с брокерами (нерезиденты)
17.20.32
Предоплата вознаграждения по полученным займам от Правительства Республики Казахстан

17.11.33
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
17.12.34
Орталық (ұлттық) банктен алынған қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
17.13.35
Басқа депозиттік ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
17.14.36
Басқа қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
17.15.37
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
17.16.38
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
17.17.39
Бейрезиденттерден алынған қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
17.20.40
Қазақстан Республикасының Үкіметіне сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері
17.11.41
Орталық (ұлттық) банкке сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері
17.13.42
Басқа депозиттік ұйымдарға сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері
17.14.43
Басқа қаржы ұйымдарына сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері
17.15.44
Бейрезиденттерге сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері
17.20.45
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.11.46
Өңірлік және жергілікті басқару органдарына есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.12.47
Орталық (ұлттық) банкке есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.13.48
Басқа депозиттік ұйымдарға есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.14.49
Басқа қаржы ұйымдарына есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.15.50
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.16.51
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.17.52
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдарға есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.18.53
Үй шаруашылықтарына есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.19.54
Бейрезиденттерге есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
17.20.55
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың (резиденттердің) берешегі
17.19.56
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың (бейрезиденттердің) берешегі
17.20.57
Басқа қаржы ұйымдарынан алынған вексельдер
17.16.58
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан алынған вексельдер
17.16.59
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан алынған вексельдер
17.17.60
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан алынған вексельдер
17.18.61
Үй шаруашылықтарынан алынған вексельдер
17.19.62
Бейрезиденттерден алынған вексельдер
17.20.63
Қазақстан Республикасының Үкіметіне мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар

17.11.33
Предоплата вознаграждения по полученным займам от региональных и местных органов управления
17.12.34
Предоплата вознаграждения по полученным займам от центрального (национального) банка
17.13.35
Предоплата вознаграждения по полученным займам от других депозитных организаций
17.14.36
Предоплата вознаграждения по полученным займам от других финансовых организаций
17.15.37
Предоплата вознаграждения по полученным займам от государственных нефинансовых организаций
17.16.38
Предоплата вознаграждения по полученным займам от негосударственных нефинансовых организаций
17.17.39
Предоплата вознаграждения по полученным займам от нерезидентов
17.20.40
Финансовые активы, переданные в доверительное управление Правительству Республики Казахстан
17.11.41
Финансовые активы, переданные в доверительное управление центральному (национальному) банку
17.13.42
Финансовые активы, переданные в доверительное управление другим депозитным организациям
17.14.43
Финансовые активы, переданные в доверительное управление другим финансовым организациям
17.15.44
Финансовые активы, переданные в доверительное управление нерезидентам
17.20.45
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к Правительству Республики Казахстан
17.11.46
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к региональным и местным органам управления
17.12.47
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к центральному (национальному) банку
17.13.48
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к другим депозитным организациям
17.14.49
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к другим финансовым организациям
17.15.50
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к государственным нефинансовым организациям
17.16.51
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к негосударственным нефинансовым организациям
17.17.52
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства
17.18.53
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к домашним хозяйствам
17.19.54
Начисленная неустойка (штраф, пеня) к нерезидентам
17.20.55
Задолженность работников и других лиц (резиденты)
17.19.56
Задолженность работников и других лиц (нерезиденты)
17.20.57
Векселя, полученные от других финансовых организаций
17.16.58
Векселя, полученные от государственных нефинансовых организаций
17.16.59
Векселя, полученные от негосударственных нефинансовых организаций
17.17.60
Векселя, полученные от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
17.18.61
Векселя, полученные от домашних хозяйств
17.19.62
Векселя, полученные от нерезидентов
17.20.63
Авансы, выданные Правительству Республики Казахстан под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг

17.11.64
Өңірлік және жергілікті басқару органдарына мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар
17.12.65
Орталық (ұлттық) банкке мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар
17.13.66
Басқа депозиттік ұйымдарға мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар
17.14.67
Басқа қаржы ұйымдарына мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар
17.15.68
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар
17.16.69
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар
17.17.70
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдарға мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар
17.18.71
Үй шаруашылықтарына мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар
17.19.72
Бейрезиденттерге мүлікті жеткізуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге берілген аванстар
17.20.73
Аяқталмаған құрылыс
17.15.74
Қазақстан Республикасының Үкіметіне берілген басқа да аванстар
17.11.75
Өңірлік және жергілікті басқару органдарына берілген басқа да аванстар
17.12.76
Орталық (ұлттық) банкке берілген басқа да аванстар
17.13.77
Басқа депозиттік ұйымдарға берілген басқа да аванстар
17.14.78
Басқа қаржы ұйымдарына берілген басқа да аванстар
17.15.79
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға берілген басқа да аванстар
17.16.80
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға берілген басқа да аванстар
17.17.81
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдарға берілген басқа да аванстар
17.18.82
Үй шаруашылықтарына берілген басқа да аванстар
17.19.83
Бейрезиденттерге берілген басқа да аванстар
17.20.84
Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқа да дебиторлық берешегі
17.11.85
Өңірлік және жергілікті басқару органдарының басқа да дебиторлық берешегі
17.12.86
Орталық (ұлттық) банктің басқа да дебиторлық берешегі
17.13.87
Басқа депозиттік ұйымдардың басқа да дебиторлық берешегі
17.14.88
Басқа қаржы ұйымдарының басқа да дебиторлық берешегі
17.15.89
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардың басқа да дебиторлық берешегі
17.16.90
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардың басқа да дебиторлық берешегі
17.17.91
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардың басқа да дебиторлық берешегі
17.18.92
Үй шаруашылықтарының басқа да дебиторлық берешегі
17.19.93
Бейрезиденттердің басқа да дебиторлық берешегі

17.11.64
Авансы, выданные региональным и местным органам управления под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг
17.12.65
Авансы, выданные центральному (национальному) банку под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг
17.13.66
Авансы, выданные другим депозитным организациям под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг
17.14.67
Авансы, выданные другим финансовым организациям под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг
17.15.68
Авансы, выданные государственным нефинансовым организациям под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг
17.16.69
Авансы, выданные негосударственным нефинансовым организациям под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг
17.17.70
Авансы, выданные некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг
17.18.71
Авансы, выданные домашним хозяйствам под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг
17.19.72
Авансы, выданные нерезидентам под поставку имущества, выполнение работ и оказание услуг
17.20.73
Незавершенное строительство
17.15.74
Прочие авансы, выданные Правительству Республики Казахстан
17.11.75
Прочие авансы, выданные региональным и местным органам управления
17.12.76
Прочие авансы, выданные центральному (национальному) банку
17.13.77
Прочие авансы, выданные другим депозитным организациям
17.14.78
Прочие авансы, выданные другим финансовым организациям
17.15.79
Прочие авансы, выданные государственным нефинансовым организациям
17.16.80
Прочие авансы, выданные негосударственным нефинансовым организациям
17.17.81
Прочие авансы, выданные некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства
17.18.82
Прочие авансы, выданные домашним хозяйствам
17.19.83
Прочие авансы, выданные нерезидентам
17.20.84
Прочая дебиторская задолженность Правительства Республики Казахстан
17.11.85
Прочая дебиторская задолженность региональных и местных органов управления
17.12.86
Прочая дебиторская задолженность центрального (национального) банка
17.13.87
Прочая дебиторская задолженность других депозитных организаций
17.14.88
Прочая дебиторская задолженность других финансовых организаций
17.15.89
Прочая дебиторская задолженность государственных нефинансовых организаций
17.16.90
Прочая дебиторская задолженность негосударственных нефинансовых организаций
17.17.91
Прочая дебиторская задолженность некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
17.18.92
Прочая дебиторская задолженность домашних хозяйств
17.19.93
Прочая дебиторская задолженность нерезидентов

17.20.94
Минус: құнсыздануға арналған резервтер
17.1
Сақтанушыларға берілген қарыздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
18
Қазақстан Республикасының Үкіметіне берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарына берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.12.02
Орталық (ұлттық) банкке берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.13.03
Басқа депозиттік ұйымдарға берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.14.04
Басқа қаржы ұйымдарына (сақтанушыларға) берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.15.05
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға (сақтанушыларға) берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.16.06
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға (сақтанушыларға) берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.17.07
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдарға (сақтанушыларға) берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.18.08
Үй шаруашылықтарына (сақтанушыларға) берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.19.09
Бейрезиденттерге (сақтанушыларға) берілген қысқа мерзімді қарыздар
18.20.10
Қазақстан Республикасының Үкіметіне берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.11.11
Өңірлік және жергілікті басқару органдарына берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.12.12
Орталық (ұлттық) банкке берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.13.13
Басқа депозиттік ұйымдарға берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.14.14
Басқа қаржы ұйымдарына (сақтанушыларға) берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.15.15
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға (сақтанушыларға) берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.16.16
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға (сақтанушыларға) берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.17.17
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдарға (сақтанушыларға) берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.18.18
Үй шаруашылықтарына (сақтанушыларға) берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.19.19
Бейрезиденттерге (сақтанушыларға) берілген ұзақ мерзімді қарыздар
18.20.20
Қазақстан Республикасы Үкіметінің (сақтанушылардың)
берілген қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі
18.11.21
Өңірлік және жергілікті басқару органдарының (сақтанушылардың)
берілген қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі
18.12.22
Орталық (ұлттық) банктің мерзімі өткен берешегі
18.13.23
Басқа депозиттік ұйымдардың (сақтанушылардың)
берілген қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі
18.14.24
Басқа қаржы ұйымдарының (сақтанушылардың)
берілген қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі
18.15.25
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардың (сақтанушылардың)
берілген қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі
18.16.26
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардың (сақтанушылардың)
берілген қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі

17.20.94
Минус: резервы на обесценение
17.1
Займы, предоставленные страхователям (за вычетом резервов на обесценение)
18
Краткосрочные предоставленные займы Правительству Республики Казахстан
18.11.01
Краткосрочные предоставленные займы региональным и местным органам управления
18.12.02
Краткосрочные предоставленные займы центральному (национальному) банку
18.13.03
Краткосрочные предоставленные займы другим депозитным организациям
18.14.04
Краткосрочные предоставленные займы другим финансовым организациям (страхователям)
18.15.05
Краткосрочные предоставленные займы государственным нефинансовым организациям (страхователям)
18.16.06
Краткосрочные предоставленные займы негосударственным нефинансовым организациям (страхователям)
18.17.07
Краткосрочные предоставленные займы некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства (страхователям)
18.18.08
Краткосрочные предоставленные займы домашним хозяйствам (страхователям)
18.19.09
Краткосрочные предоставленные займы нерезидентам (страхователям)
18.20.10
Долгосрочные предоставленные займы Правительству Республики Казахстан
18.11.11
Долгосрочные предоставленные займы региональным и местным органам управления
18.12.12
Долгосрочные предоставленные займы центральному (национальному) банку
18.13.13
Долгосрочные предоставленные займы другим депозитным организациям
18.14.14
Долгосрочные предоставленные займы другим финансовым организациям (страхователям)
18.15.15
Долгосрочные предоставленные займы государственным нефинансовым организациям (страхователям)
18.16.16
Долгосрочные предоставленные займы негосударственным нефинансовым организациям (страхователям)
18.17.17
Долгосрочные предоставленные займы некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства (страхователям)
18.18.18
Долгосрочные предоставленные займы домашним хозяйствам (страхователям)
18.19.19
Долгосрочные предоставленные займы нерезидентам (страхователям)
18.20.20
Просроченная задолженность Правительства Республики Казахстан (страхователей) по предоставленным займам
18.11.21
Просроченная задолженность региональных и местных органов управления (страхователей) по предоставленным займам
18.12.22
Просроченная задолженность центрального (национального) банка
18.13.23
Просроченная задолженность других депозитных организаций (страхователей) по предоставленным займам
18.14.24
Просроченная задолженность других финансовых организаций (страхователей) по предоставленным займам
18.15.25
Просроченная задолженность государственных нефинансовых организаций (страхователей) по предоставленным займам
18.16.26
Просроченная задолженность негосударственных нефинансовых организаций (страхователей) по предоставленным займам

32.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві
32.12.02
Орталық (ұлттық) банктен еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві
32.13.03
Басқа депозиттік ұйымдардан еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві
32.14.04
Басқа қаржы ұйымдарынан еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві
32.15.05
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві
32.16.06
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві
32.17.07
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві
32.18.08
Резидент-үй шаруашылықтарынан еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві, оның ішінде
32.19.09
өмірді сақтандыру бойынша
32.19.09.01
жалпы сақтандыру бойынша
32.19.09.02
Бейрезиденттерден еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві, оның ішінде
32.20.10
еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві, оның ішінде
32.20.10.01
еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві, оның ішінде
32.20.10.02
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян резерві
33
Үй шаруашылықтарының өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян резерві
33.19.01
Бейрезиденттердің өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян резерві
33.20.02
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян резерві
34
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян резерві (үй шаруашылықтары)
34.19.01
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян резерві (бейрезиденттер)
34.20.02
Болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35
Өмірді сақтандыру бойынша болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.00.01
Жалпы сақтандыру бойынша болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві, оның ішінде
35.00.02
Қазақстан Республикасы Үкіметінен болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.11.03
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.12.04
Орталық (ұлттық) банктен болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.13.05
Басқа депозиттік ұйымдардан болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.14.06
Басқа қаржы ұйымдарынан болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.15.07
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.16.08
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.17.09
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.18.10
Үй шаруашылықтарынан болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.19.11
Бейрезиденттерден болған, бірақ мәлімделмеген зиян резерві
35.20.12
Мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резерві
36
Қазақстан Республикасының Үкіметінен мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резерві

32.11.01
Резерв незаработанных премий от региональных и местных органов управления
32.12.02
Резерв незаработанных премий от центрального (национального) банка
32.13.03
Резерв незаработанных премий от других депозитных организаций
32.14.04
Резерв незаработанных премий от других финансовых организаций
32.15.05
Резерв незаработанных премий от государственных нефинансовых организаций
32.16.06
Резерв незаработанных премий от негосударственных нефинансовых организаций
32.17.07
Резерв незаработанных премий от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
32.18.08
Резерв незаработанных премий от домашних хозяйств-резидентов, в том числе
32.19.09
по страхованию жизни
32.19.09.01
по общему страхованию
32.19.09.02
Резерв незаработанных премий от нерезидентов, в том числе
32.20.10
по страхованию жизни
32.20.10.01
по общему страхованию
32.20.10.02
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
33
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни домашних хозяйств
33.19.01
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни нерезидентов
33.20.02
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета
34
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета (домашние хозяйства)
34.19.01
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета (нерезиденты)
34.20.02
Резерв произошедших, но не заявленных убытков
35
Резерв произошедших, но не заявленных убытков по страхованию жизни
35.00.01
Резерв произошедших, но не заявленных убытков по общему страхованию, в том числе
35.00.02
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от Правительства Республики Казахстан
35.11.03
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от региональных и местных органов управления
35.12.04
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от центрального (национального) банка
35.13.05
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от других депозитных организаций
35.14.06
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от других финансовых организаций
35.15.07
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от государственных нефинансовых организаций
35.16.08
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от негосударственных нефинансовых организаций
35.17.09
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
35.18.10
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от домашних хозяйств
35.19.11
Резерв произошедших, но не заявленных убытков от нерезидентов
35.20.12
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
36
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от Правительства Республики Казахстан

36.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резерві
36.12.02
Орталық (ұлттық) банктен мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резерві
36.13.03
Басқа депозиттік ұйымдардан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві
36.14.04
Басқа қаржы ұйымдарынан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві
36.15.05
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві
36.16.06
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві
36.17.07
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві
36.18.08
Үй шаруашылықтарынан мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві, оның ішінде
36.19.09
өмірді сақтандыру бойынша
36.19.09.01
жалпы сақтандыру бойынша
36.19.09.02
Бейрезиденттерден мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві, оның ішінде
36.20.10
өмірді сақтандыру бойынша
36.20.10.01
жалпы сақтандыру бойынша
36.20.10.02
Алынған қарыздар
37
Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған қысқа мерзімді қарыздар
37.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан алынған қысқа мерзімді қарыздар
37.12.02
Басқа депозиттік ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар
37.14.03
Басқа қаржы ұйымдарынан алынған қысқа мерзімді қарыздар
37.15.04
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар
37.16.05
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан алынған қысқа мерзімді қарыздар
37.17.06
Бейрезиденттерден алынған қысқа мерзімді қарыздар
37.20.07
Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған ұзақ мерзімді қарыздар
37.11.08
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
37.12.09
Басқа депозиттік ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
37.14.10
Басқа қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
37.15.11
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
37.16.12
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
37.17.13
Бейрезиденттерден алынған ұзақ мерзімді қарыздар
37.20.14
Қазақстан Республикасының Үкіметінен алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек
37.11.15
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек
37.12.16
Басқа депозиттік ұйымдардан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек
37.14.17
Басқа қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек
37.15.18
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек

36.11.01
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от региональных и местных органов управления
36.12.02
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от центрального (национального) банка
36.13.03
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от других депозитных организаций
36.14.04
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от других финансовых организаций
36.15.05
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от государственных нефинансовых организаций
36.16.06
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от негосударственных нефинансовых организаций
36.17.07
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства
36.18.08
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от домашних хозяйств, в том числе
36.19.09
по страхованию жизни
36.19.09.01
по общему страхованию
36.19.09.02
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков от нерезидентов, в том числе
36.20.10
по страхованию жизни
36.20.10.01
по общему страхованию
36.20.10.02
Займы полученные
37
Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан
37.11.01
Краткосрочные займы, полученные от региональных и местных органов управления
37.12.02
Краткосрочные займы, полученные от других депозитных организаций
37.14.03
Краткосрочные займы, полученные от других финансовых организаций
37.15.04
Краткосрочные займы, полученные от государственных нефинансовых организаций
37.16.05
Краткосрочные займы, полученные от негосударственных нефинансовых организаций
37.17.06
Краткосрочные займы, полученные от нерезидентов
37.20.07
Долгосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан
37.11.08
Долгосрочные займы, полученные от региональных и местных органов управления
37.12.09
Долгосрочные займы, полученные от других депозитных организаций
37.14.10
Долгосрочные займы, полученные от других финансовых организаций
37.15.11
Долгосрочные займы, полученные от государственных нефинансовых организаций
37.16.12
Долгосрочные займы, полученные от негосударственных нефинансовых организаций
37.17.13
Долгосрочные займы, полученные от нерезидентов
37.20.14
Просроченная кредиторская задолженность по полученным займам от Правительства Республики Казахстан
37.11.15
Просроченная кредиторская задолженность по полученным займам от региональных и местных органов управления
37.12.16
Просроченная кредиторская задолженность по полученным займам от других депозитных организаций
37.14.17
Просроченная кредиторская задолженность по полученным займам от других финансовых организаций
37.15.18
Просроченная кредиторская задолженность по полученным займам от государственных нефинансовых организаций

37.16.19
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек
37.17.20
Бейрезиденттерден алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек
37.20.21
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
38
Қайта сақтандырушылармен (басқа қаржы ұйымдары) есеп айырысу
38.15.01
Қайта сақтандырушылармен (бейрезиденттер) есеп айырысу
38.20.02
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысу
39
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен (басқа депозиттік ұйымдар) есеп айырысу
39.14.01
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен (басқа қаржы ұйымдары) есеп айырысу
39.15.02
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен (мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар) есеп айырысу
39.16.03
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен (мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар) есеп айырысу
39.17.04
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен (үй шаруашылықтары) есеп айырысу
39.19.05
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен (бейрезиденттер) есеп айырысу
39.20.06
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша төлеуге берілетін шоттар
40
Қазақстан Республикасының Үкіметі алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарының алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.12.02
Орталық (ұлттық) банктің алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.13.03
Басқа депозиттік ұйымдар алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.14.04
Басқа қаржы ұйымдарының алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.15.05
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардың алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.16.06
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардың алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.17.07
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардың алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.18.08
Үй шаруашылықтарының алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.19.09
Бейрезиденттер алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақылары
40.20.10
Қайта сақтанушылармен - басқа қаржы ұйымдарымен есеп айырысу
40.15.11
Қайта сақтанушылармен - бейрезиденттермен есеп айырысу
40.20.12
Сақтанушылармен (Қазақстан Республикасының Үкіметі) есеп айырысу
40.11.13
Сақтанушылармен (аймақтық және жергілікті басқару органдары) есеп айырысу
40.12.14
Сақтанушылармен (орталық (ұлттық) банк) есеп айырысу
40.13.15
Сақтанушылармен (басқа депозиттік ұйымдар) есеп айырысу
40.14.16
Сақтанушылармен (басқа қаржы ұйымдары) есеп айырысу
40.15.17
Сақтанушылармен (мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар) есеп айырысу

37.16.19
Просроченная кредиторская задолженность по полученным займам от негосударственных нефинансовых организаций
37.17.20
Просроченная кредиторская задолженность по полученным займам от нерезидентов
37.20.21
Расчеты с перестраховщиками
38
Расчеты с перестраховщиками (другие финансовые организации)
38.15.01
Расчеты с перестраховщиками (нерезиденты)
38.20.02
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности
39
Расчеты с посредниками (другие депозитные организации) по страховой (перестраховочной) деятельности
39.14.01
Расчеты с посредниками (другие финансовые организации) по страховой (перестраховочной) деятельности
39.15.02
Расчеты с посредниками (государственные нефинансовые организации) по страховой (перестраховочной) деятельности
39.16.03
Расчеты с посредниками (негосударственные нефинансовые организации) по страховой (перестраховочной) деятельности
39.17.04
Расчеты с посредниками (домашние хозяйства) по страховой (перестраховочной) деятельности
39.19.05
Расчеты с посредниками (нерезиденты) по страховой (перестраховочной) деятельности
39.20.06
Счета к уплате по договорам страхования (перестрахования)
40
Предоплаченные страховые премии Правительством Республики Казахстан
40.11.01
Предоплаченные страховые премии региональными и местными органами управления
40.12.02
Предоплаченные страховые премии центральным (национальным) банком
40.13.03
Предоплаченные страховые премии другими депозитными организациями
40.14.04
Предоплаченные страховые премии другими финансовыми организациями
40.15.05
Предоплаченные страховые премии государственными нефинансовыми организациями
40.16.06
Предоплаченные страховые премии негосударственными нефинансовыми организациями
40.17.07
Предоплаченные страховые премии некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
40.18.08
Предоплаченные страховые премии домашними хозяйствами
40.19.09
Предоплаченные страховые премии нерезидентами
40.20.10
Расчеты с перестрахователями - другими финансовыми организациями
40.15.11
Расчеты с перестрахователями - нерезидентами
40.20.12
Расчеты со страхователями (Правительство Республики Казахстан)
40.11.13
Расчеты со страхователями (региональные и местные органы управления)
40.12.14
Расчеты со страхователями (центральный (национальный) банк)
40.13.15
Расчеты со страхователями (другие депозитные организации)
40.14.16
Расчеты со страхователями (другие финансовые организации)
40.15.17
Расчеты со страхователями (государственные нефинансовые организации)

40.16.18
Сақтанушылармен (мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар) есеп айырысу
40.17.19
Сақтанушылармен (үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар) есеп айырысу
40.18.20
Сақтанушылармен (үй шаруашылықтары) есеп айырысу
40.19.21
Сақтанушылармен (бейрезиденттер) есеп айырысу
40.20.22
Басқа кредиторлық берешек
41
Жеткізушілер мен мердігерлерге (Қазақстан Республикасының Үкіметі) берешек
41.11.01
Жеткізушілер мен мердігерлерге (аймақтық және жергілікті басқару органдары) берешек
41.12.02
Жеткізушілер мен мердігерлерге (орталық (ұлттық) банк) берешек
41.13.03
Жеткізушілер мен мердігерлерге (басқа депозиттік ұйымдар) берешек
41.14.04
Жеткізушілер мен мердігерлерге (басқа қаржы ұйымдары) берешек
41.15.05
Жеткізушілер мен мердігерлерге (мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар) берешек
41.16.06
Жеткізушілер мен мердігерлерге (мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар) берешек
41.17.07
Жеткізушілер мен мердігерлерге (үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар) берешек
41.18.08
Жеткізушілер мен мердігерлерге (үй шаруашылықтары) берешек
41.19.09
Жеткізушілер мен мердігерлерге (бейрезиденттер) берешек
41.20.10
Жеткізушілер мен мердігерлерге (резиденттер) берешек
41.19.11
Қызметкерлерге және басқа тұлғаларға (бейрезиденттер) берешек
41.20.12
Қазақстан Республикасының Үкіметіне төленетін сыйақы
41.11.13
Өңірлік және жергілікті басқару органдарына төленетін сыйақы
41.12.14
Орталық (ұлттық) банкке төленетін сыйақы
41.13.15
Басқа депозиттік ұйымдарға төленетін сыйақы
41.14.16
Басқа қаржы ұйымдарына төленетін сыйақы
41.15.17
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға төленетін сыйақы
41.16.18
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға төленетін сыйақы
41.17.19
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдарға төленетін сыйақы
41.18.20
Үй шаруашылықтарына төленетін сыйақы
41.19.21
Бейрезиденттерге төленетін сыйақы
41.20.22
Қазақстан Республикасының Үкіметі алдындағы кредиторлық (қаржылық) берешектің ағымдағы бөлігі
41.11.23
Өңірлік және жергілікті басқару органдары алдындағы кредиторлық (қаржылық) берешектің ағымдағы бөлігі
41.12.24
Орталық (ұлттық) банк алдындағы кредиторлық (қаржылық) берешектің ағымдағы бөлігі
41.13.25
Басқа депозиттік ұйымдар алдындағы кредиторлық (қаржылық) берешектің ағымдағы бөлігі
41.14.26
Басқа қаржы ұйымдары алдындағы кредиторлық (қаржылық) берешектің ағымдағы бөлігі
41.15.27
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар алдындағы кредиторлық (қаржылық) берешектің ағымдағы бөлігі

40.16.18
Расчеты со страхователями (негосударственные нефинансовые организации)
40.17.19
Расчеты со страхователями (некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства)
40.18.20
Расчеты со страхователями (домашние хозяйства)
40.19.21
Расчеты со страхователями (нерезиденты)
40.20.22
Прочая кредиторская задолженность
41
Задолженность поставщикам и подрядчикам (Правительство Республики Казахстан)
41.11.01
Задолженность поставщикам и подрядчикам (региональные и местные органы управления)
41.12.02
Задолженность поставщикам и подрядчикам (центральный (национальный) банк)
41.13.03
Задолженность поставщикам и подрядчикам (другие депозитные организации)
41.14.04
Задолженность поставщикам и подрядчикам (другие финансовые организации)
41.15.05
Задолженность поставщикам и подрядчикам (государственные нефинансовые организации)
41.16.06
Задолженность поставщикам и подрядчикам (негосударственные нефинансовые организации)
41.17.07
Задолженность поставщикам и подрядчикам (некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства)
41.18.08
Задолженность поставщикам и подрядчикам (домашние хозяйства)
41.19.09
Задолженность поставщикам и подрядчикам (нерезидент)
41.20.10
Задолженность работникам и другим лицам (резидент)
41.19.11
Задолженность работникам и другим лицам (нерезидент)
41.20.12
Вознаграждения к выплате Правительству Республики Казахстан
41.11.13
Вознаграждения к выплате региональным и местным органам управления
41.12.14
Вознаграждения к выплате центральному (национальному) банку
41.13.15
Вознаграждения к выплате другим депозитным организациям
41.14.16
Вознаграждения к выплате другим финансовым организациям
41.15.17
Вознаграждения к выплате государственным нефинансовым организациям
41.16.18
Вознаграждения к выплате негосударственным нефинансовым организациям
41.17.19
Вознаграждения к выплате некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства
41.18.20
Вознаграждения к выплате домашним хозяйствам
41.19.21
Вознаграждения к выплате нерезидентам
41.20.22
Текущая часть кредиторской (финансовой) задолженности перед Правительством Республики Казахстан
41.11.23
Текущая часть кредиторской (финансовой) задолженности перед региональными и местными органами управления
41.12.24
Текущая часть кредиторской (финансовой) задолженности перед центральным (национальным) банком
41.13.25
Текущая часть кредиторской (финансовой) задолженности перед другими депозитными организациями
41.14.26
Текущая часть кредиторской (финансовой) задолженности перед другими финансовыми организациями
41.15.27
Текущая часть кредиторской (финансовой) задолженности перед государственными нефинансовыми организациями

41.16.28
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар алдындағы кредиторлық (қаржылық) берешектің ағымдағы бөлігі
41.17.29
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар алдындағы кредиторлық (қаржылық) берешектің ағымдағы бөлігі
41.18.30
Үй шаруашылықтары алдындағы кредиторлық (қаржылық) берешектің ағымдағы бөлігі
41.19.31
Басқа депозиттік ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
41.14.32
Басқа қаржы ұйымдарында орналастырылған салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
41.15.33
Бейрезиденттерде орналастырылған салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
41.20.34
Басқа қаржы ұйымдарына (сақтанушыларға) берілген қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
41.15.35
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға (сақтанушыларға) берілген қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
41.16.36
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға (сақтанушыларға) берілген қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
41.17.37
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдарға (сақтанушыларға) берілген қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
41.18.38
Үй шаруашылықтарына (сақтанушыларға) берілген қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
41.19.39
Бейрезиденттерге (сақтанушыларға) берілген қарыздар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
41.20.40
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті жарналарды төлеу жөніндегі міндеттемелер
41.15.41
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төтенше жарналар төлеу жөніндегі міндеттемелер
41.15.42
Қазақстан Республикасының Үкіметінен тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар
41.11.43
Өңірлік және жергілікті басқару органдарынан тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар
41.12.44
Орталық (ұлттық) банктен тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар
41.13.45
Басқа депозиттік ұйымдардан тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар
41.14.46
Басқа қаржы ұйымдарынан тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар
41.15.47
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдардан тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар
41.16.48
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдардан тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар
41.17.49
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдардан тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар

41.16.28
Текущая часть кредиторской (финансовой) задолженности перед негосударственными нефинансовыми организациями
41.17.29
Текущая часть кредиторской (финансовой) задолженности перед некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
41.18.30
Текущая часть кредиторской (финансовой) задолженности перед домашними хозяйствами
41.19.31
Предоплата вознаграждения по размещенным вкладам в других депозитных организациях
41.14.32
Предоплата вознаграждения по размещенным вкладам в других финансовых организациях
41.15.33
Предоплата вознаграждения по размещенным вкладам у нерезидентов
41.20.34
Предоплата вознаграждения по предоставленным займам другим финансовым организациям (страхователям)
41.15.35
Предоплата вознаграждения по предоставленным займам государственным нефинансовым организациям (страхователям)
41.16.36
Предоплата вознаграждения по предоставленным займам негосударственным нефинансовым организациям (страхователям)
41.17.37
Предоплата вознаграждения по предоставленным займам некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства (страхователям)
41.18.38
Предоплата вознаграждения по предоставленным займам домашним хозяйствам (страхователям)
41.19.39
Предоплата вознаграждения по предоставленным займам нерезидентам (страхователям)
41.20.40
Обязательства по уплате обязательных взносов в фонд гарантирования страховых выплат
41.15.41
Обязательства по уплате чрезвычайных взносов в фонд гарантирования страховых выплат
41.15.42
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от Правительства Республики Казахстан
41.11.43
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от региональных и местных органов управления
41.12.44
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от центрального (национального) банка
41.13.45
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от других депозитных организаций
41.14.46
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от других финансовых организаций
41.15.47
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от государственных нефинансовых организаций
41.16.48
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от негосударственных нефинансовых организаций
41.17.49
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства

41.18.50
Үй шаруашылықтарынан тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар
41.19.51
Бейрезиденттерден тауар-материалдық қорларды жеткізу, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету үшін алынған аванстар
41.20.52
Қазақстан Республикасының Үкіметі алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.11.53
Өңірлік және жергілікті басқару органдары алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.12.54
Орталық (ұлттық) банк алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.13.55
Басқа депозиттік ұйымдар алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.14.56
Басқа қаржы ұйымдары алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.15.57
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.16.58
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.17.59
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.18.60
Үй шаруашылықтары алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.19.61
Бейрезиденттер алдындағы басқа кредиторлық берешек
41.20.62
Бағалау міндеттемелері
42
Қазақстан Республикасының Үкіметіне берілген кепілдік міндеттемелер
42.11.01
Өңірлік және жергілікті басқару органдарына берілген кепілдік міндеттемелер
42.12.02
Басқа депозиттік ұйымдарға берілген кепілдік міндеттемелер
42.14.03
Басқа қаржы ұйымдарына берілген кепілдік міндеттемелер
42.15.04
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға берілген кепілдік міндеттемелер
42.16.05
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға берілген кепілдік міндеттемелер
42.17.06
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдарға берілген кепілдік міндеттемелер
42.18.07
Үй шаруашылықтарына берілген кепілдік міндеттемелер
42.19.08
Бейрезиденттерге берілген кепілдік міндеттемелер
42.20.09
Қызметкерлерге (резиденттер) сыйақылар бойынша бағалау міндеттемелері
42.19.10
Қызметкерлерге (бейрезиденттер) сыйақылар бойынша бағалау міндеттемелері
42.20.11
Қазақстан Республикасының Үкіметі алдындағы шағым-талап жұмысы жөніндегі міндеттемелер
42.11.12
Өңірлік және жергілікті басқару органдарының алдындағы шағым-талап жұмысы жөніндегі міндеттемелер
42.12.13
Орталық (ұлттық) банк алдындағы шағым-талап жұмысы жөніндегі міндеттемелер
42.13.14
Басқа депозиттік ұйымдар алдындағы шағым-талап жөніндегі міндеттемелер
42.14.15
Басқа қаржы ұйымдары алдындағы шағым-талап жұмысы жөніндегі міндеттемелер
42.15.16
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар алдындағы шағым-талап жұмысы жөніндегі міндеттемелер

41.18.50
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от домашних хозяйств
41.19.51
Авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и оказание услуг, от нерезидентов
41.20.52
Прочая кредиторская задолженность перед Правительством Республики Казахстан
41.11.53
Прочая кредиторская задолженность перед региональными и местными органами управления
41.12.54
Прочая кредиторская задолженность перед центральным (национальным) банком
41.13.55
Прочая кредиторская задолженность перед другими депозитными организациями
41.14.56
Прочая кредиторская задолженность перед другими финансовыми организациями
41.15.57
Прочая кредиторская задолженность перед государственными нефинансовыми организациями
41.16.58
Прочая кредиторская задолженность перед негосударственными нефинансовыми организациями
41.17.59
Прочая кредиторская задолженность перед некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
41.18.60
Прочая кредиторская задолженность перед домашними хозяйствами
41.19.61
Прочая кредиторская задолженность перед нерезидентами
41.20.62
Оценочные обязательства
42
Гарантийные обязательства, выданные Правительству Республики Казахстан
42.11.01
Гарантийные обязательства, выданные региональным и местным органам управления
42.12.02
Гарантийные обязательства, выданные другим депозитным организациям
42.14.03
Гарантийные обязательства, выданные другим финансовым организациям
42.15.04
Гарантийные обязательства, выданные государственным нефинансовым организациям
42.16.05
Гарантийные обязательства, выданные негосударственным нефинансовым организациям
42.17.06
Гарантийные обязательства, выданные некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства
42.18.07
Гарантийные обязательства, выданные домашним хозяйствам
42.19.08
Гарантийные обязательства, выданные нерезидентам
42.20.09
Оценочные обязательства по вознаграждениям работникам (резиденты)
42.19.10
Оценочные обязательства по вознаграждениям работникам (нерезиденты)
42.20.11
Обязательства по претензионно-исковой работе перед Правительством Республики Казахстан
42.11.12
Обязательства по претензионно-исковой работе перед региональными и местными органами управления
42.12.13
Обязательства по претензионно-исковой работе перед центральным (национальным) банком
42.13.14
Обязательства по претензионно-исковой работе перед другими депозитными организациями
42.14.15
Обязательства по претензионно-исковой работе перед другими финансовыми организациями
42.15.16
Обязательства по претензионно-исковой работе перед государственными нефинансовыми организациями

42.16.17
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар алдындағы шағым-талап жұмысы жөніндегі міндеттемелер
42.17.18
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар алдындағы шағым-талап жұмысы жөніндегі міндеттемелер
42.18.19
Үй шаруашылықтары алдындағы шағым-талап жұмысы жөніндегі міндеттемелер
42.19.20
Бейрезиденттер алдындағы шағым-талап жұмысы жөніндегі міндеттемелер
42.20.21
Қазақстан Республикасының Үкіметі алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.11.22
Өңірлік және жергілікті басқару органдары алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.12.23
Орталық (ұлттық) банк алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.13.24
Басқа депозиттік ұйымдар алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.14.25
Басқа қаржы ұйымдары алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.15.26
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.16.27
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.17.28
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.18.29
Үй шаруашылықтары алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.19.30
Бейрезиденттер алдындағы басқа да бағалау міндеттемелері
42.20.31
Жалдау бойынша міндеттемелер
43
Қазақстан Республикасының Үкіметіне жалдау бойынша берешек
43.11.19
Өңірлік және жергілікті басқару органдарына жалдау бойынша берешек
43.12.20
Орталық (ұлттық) банкке жалдау бойынша берешек
43.13.21
Басқа депозиттік ұйымдарға жалдау бойынша берешек
43.14.22
Басқа қаржы ұйымдарына жалдау бойынша берешек
43.15.23
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдарға жалдау бойынша берешек
43.16.24
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдарға жалдау бойынша берешек
43.17.25
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдарға жалдау бойынша берешек
43.18.26
Үй шаруашылықтарына жалдау бойынша берешек
43.19.27
Бейрезиденттерге жалдау бойынша берешек
43.20.28
"РЕПО" операциялары
44
Қазақстан Республикасының Үкіметімен "РЕПО" операциялары
44.11.01
Орталық (ұлттық) банкпен "РЕПО" операциялары
44.13.02
Басқа депозиттік ұйымдармен "РЕПО" операциялары
44.14.03
Басқа қаржы ұйымдарымен "РЕПО" операциялары
44.15.04
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдармен "РЕПО" операциялары
44.16.05
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдармен "РЕПО" операциялары
44.17.06
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдармен "РЕПО" операциялары
44.18.07
Үй шаруашылықтарымен "РЕПО" операциялары
44.19.08
Бейрезиденттермен "РЕПО" операциялары
44.20.09
Қазақстан Республикасының Үкіметімен бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар

42.16.17
Обязательства по претензионно-исковой работе перед негосударственными нефинансовыми организациями
42.17.18
Обязательства по претензионно-исковой работе перед некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
42.18.19
Обязательства по претензионно-исковой работе перед домашними хозяйствами
42.19.20
Обязательства по претензионно-исковой работе перед нерезидентами
42.20.21
Прочие оценочные обязательства перед Правительством Республики Казахстан
42.11.22
Прочие оценочные обязательства перед региональными и местными органам управления
42.12.23
Прочие оценочные обязательства перед центральным (национальным) банком
42.13.24
Прочие оценочные обязательства перед другими депозитными организациями
42.14.25
Прочие оценочные обязательства перед другими финансовыми организациями
42.15.26
Прочие оценочные обязательства перед государственными нефинансовыми организациями
42.16.27
Прочие оценочные обязательства перед негосударственными нефинансовыми организациями
42.17.28
Прочие оценочные обязательства перед некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
42.18.29
Прочие оценочные обязательства перед домашними хозяйствами
42.19.30
Прочие оценочные обязательства перед нерезидентами
42.20.31
Обязательства по аренде
43
Задолженность по аренде Правительству Республики Казахстан
43.11.19
Задолженность по аренде региональным и местным органам управления
43.12.20
Задолженность по аренде центральному (национальному) банку
43.13.21
Задолженность по аренде другим депозитным организациям
43.14.22
Задолженность по аренде другим финансовым организациям
43.15.23
Задолженность по аренде государственным нефинансовым организациям
43.16.24
Задолженность по аренде негосударственным нефинансовым организациям
43.17.25
Задолженность по аренде некоммерческим организациям, обслуживающим домашние хозяйства
43.18.26
Задолженность по аренде домашним хозяйствам
43.19.27
Задолженность по аренде нерезидентам
43.20.28
Операции "РЕПО"
44
Операции "РЕПО" с Правительством Республики Казахстан
44.11.01
Операции "РЕПО" с центральным (национальным) банком
44.13.02
Операции "РЕПО" с другими депозитными организациями
44.14.03
Операции "РЕПО" с другими финансовыми организациями
44.15.04
Операции "РЕПО" с государственными нефинансовыми организациями
44.16.05
Операции "РЕПО" с негосударственными нефинансовыми организациями
44.17.06
Операции "РЕПО" с некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
44.18.07
Операции "РЕПО" с домашними хозяйствами
44.19.08
Операции "РЕПО" с нерезидентами
44.20.09
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами с Правительством Республики Казахстан

44.11.10
Орталық (ұлттық) банкпен бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
44.13.11
Басқа депозиттік ұйымдармен бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
44.14.12
Басқа қаржы ұйымдарымен бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
44.15.13
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдармен бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
44.16.14
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдармен бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
44.17.15
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдармен бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
44.18.16
Үй шаруашылықтарымен бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
44.19.17
Бейрезиденттермен бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар
44.20.18
Туынды қаржы құралдары
45
Қазақстан Республикасының Үкіметімен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.11.01
Аймақтық және жергілікті басқару органдарымен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.12.02
Орталық (ұлттық) банкпен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.13.03
Басқа депозиттік ұйымдармен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.14.04
Басқа қаржы ұйымдарымен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.15.05
Мемлекеттік қаржылық емес ұйымдармен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.16.06
Мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдармен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.17.07
Үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдармен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.18.08
Үй шаруашылықтарымен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.19.09
Бейрезиденттермен туынды қаржы құралдарымен операциялар
45.20.10
Болашақ кезеңдердің кірістері
46
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша міндеттеме
47
Кейінге қалдырылған салық міндеттемесі
48
Кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығы
48.11.01
Басқа міндеттемелер
49
Міндеттемелер жиынтығы
50
Бас кеңсенің шоты
51
Резервтер, оның ішінде:
52
Күтпеген тәуекелдер резерві

44.11.10
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами с центральным (национальным) банком Республики Казахстан
44.13.11
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами с другими депозитными организациями
44.14.12
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами с другими финансовыми организациями
44.15.13
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами с государственными нефинансовыми организациями
44.16.14
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами с негосударственными нефинансовыми организациями
44.17.15
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами с некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
44.18.16
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами с домашними хозяйствами
44.19.17
Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами с нерезидентами
44.20.18
Производные финансовые инструменты
45
Операции с производными финансовыми инструментами с Правительством Республики Казахстан
45.11.01
Операции с производными финансовыми инструментами с региональными и местными органами управления
45.12.02
Операции с производными финансовыми инструментами с центральным (национальным) банком
45.13.03
Операции с производными финансовыми инструментами с другими депозитными организациями
45.14.04
Операции с производными финансовыми инструментами с другими финансовыми организациями
45.15.05
Операции с производными финансовыми инструментами с государственными нефинансовыми организациями
45.16.06
Операции с производными финансовыми инструментами с негосударственными нефинансовыми организациями
45.17.07
Операции с производными финансовыми инструментами с некоммерческими организациями, обслуживающими домашние хозяйства
45.18.08
Операции с производными финансовыми инструментами с домашними хозяйствами
45.19.09
Операции с производными финансовыми инструментами с нерезидентами
45.20.10
Доходы будущих периодов
46
Обязательство по налогам и другим обязательным платежам в бюджет
47
Отложенное налоговое обязательство
48
Отсроченный корпоративный подоходный налог
48.11.01
Прочие обязательства
49
Итого обязательства
50
Счет головного офиса
51
Резервы, в том числе:
52
Резерв непредвиденных рисков

52.1
Тұрақтандыру резерві
52.2
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздарды қайта бағалау резерві
52.3
Басқа резервтер
52.4
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қызметінің нәтижелері
53
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы міндеттемелерінің, бас офисінің шотының, резервтерінің жиынтығы және қызметінің нәтижелері
54
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы _________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   қолы
Басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   қолы
Қол қойылған күн 20___жылғы "___"__________
Экономика секторлары бойынша
талаптар мен міндеттемелер туралы мәліметтертердің
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Экономика секторлары бойынша талаптар мен міндеттемелер туралы мәліметтер (индекс – СО (ФН), мерзімділігі – тоқсандық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Экономика секторлары бойынша талаптар мен міндеттемелер туралы мәліметтерді" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары тоқсан сайын жасайды. Нысан есепті кезең соңындағы жағдай бойынша жасалады.
4. Нысанда сома мың теңгемен көрсетіледі. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан көп сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға басшы, бас бухгалтер немесе қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Статистикалық нысанның символдары мен шифрларын толтыру мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) негізгі баптардың атаулары мен олардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21278 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 107 Қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есепке алу деректері бойынша есептiлiкті ұсыну қағидаларына 8-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының талаптар мен міндеттемелер бойынша есептің негізгі баптарының атаулары мен нөмірлеріне сай келеді;

52.1
Стабилизационный резерв
52.2
Резерв переоценки ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
52.3
Прочие резервы
52.4
Результаты деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
53
Итого обязательства, счет головного офиса, резервы и результаты деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
54
Наименование ___________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель _____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание
___________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание
___________________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Дата подписания "___"__________20___года
Приложение
к форме сведений о требованиях
и обязательствах по секторам
экономики
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения о требованиях и обязательствах по секторам экономики
(индекс – СО (ФН), периодичность – ежеквартально)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о требованиях и обязательствах по секторам экономики" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан – ежеквартально. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Сумма в Форме указывается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятьсот тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Форму подписывает руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Заполнение символов и шифров Формы осуществляется следующим образом:
1) наименования основных статей и их номера соответствуют наименованиям и номерам основных статей отчета об активах и обязательствах филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан в соответствии с приложением 8 к Правилам представления отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 сентября 2020 года № 107, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21278;

2) 1-бөлімде Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарының активтері мен міндеттемелері туралы есеп активтерінің баптары көрсетіледі;
3) 2-бөлімде Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарының активтері мен міндеттемелері туралы есептің міндеттемелері көрсетілген;
7. Нысан бөлімдері көрсеткіштерінің жол кодтары мынадай құрылымда берілген:
1) бірінші цифр (сан) - бөлімнің реттік нөмірі;
2) екінші цифр (сан) екі цифрдан тұрады – резиденттік белгісі және экономика секторы (бірінші цифр - резиденттік белгісі, екінші цифр - экономика секторы);
3) соңғы цифр (сан) – кіші бөлімнің реттік нөмірі.
Мысал: 15.15.07 – жолдың коды, мұндағы бірінші цифр "15" - бөлімнің реттік нөмірі, екінші цифр "15" – резидент, басқа қаржы ұйымдары және үшінші цифр "07" - кіші бөлімнің реттік нөмірі.
Экономика секторлары бойынша бейрезиденттерге қатысты талаптар мен міндеттемелер бөлінбейді және бейрезидентке қатысты экономика секторының коды бойынша "0" қойылады.
8. Нысанды толтыру кезінде мыналар ескеріледі:
1) баптар бойынша деректер Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сол есепті күнге Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тапсырған ұқсас активтер мен міндеттемелер туралы есептің баптарының деректеріне сәйкес келеді
2) активтердің жалпы көлемі активтердің барлық баптарының қорытынды деректерін қамтиды және Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынатын сол есепті күнге Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының активтер мен міндеттемелер туралы есептің жалпы сомасына сәйкес келеді;
3) міндеттемелердің жалпы көлемі міндеттемелердің барлық баптарының қорытынды деректерін қамтиды және Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынатын сол есепті күнге Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының активтер мен міндеттемелер туралы есептің жалпы сомасына сәйкес келеді;
9. Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары үшін арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 1-баған бойынша барлық жолдар бойынша деректер 2, 3-бағандар бойынша деректер сомасына тең;

2) раздел 1 отражает статьи активов отчета об активах и обязательствах филиала страховой (перестраховочной) организаций-нерезидента Республики Казахстан;
3) раздел 2 отражает статьи обязательств отчета об активах и обязательствах филиала страховой (перестраховочной) организаций-нерезидента Республики Казахстан;
7. Коды строк показателей разделов Формы представлены в следующей структуре:
1) первая цифра (число) – порядковый номер раздела;
2) вторая цифра (число) состоит из двух цифр – признака резидентства и сектора экономики (первая цифра – признак резидентства, вторая цифра – сектор экономики);
3) последняя цифра (число) – порядковый номер подраздела.
Пример: код строки 15.15.07, где первая цифра "15" – порядковый номер раздела, вторая цифра "15" – резидент, другие финансовые организации и третья цифра "07" – порядковый номер подраздела.
Требования и обязательства по отношению к нерезидентам по секторам экономики не разделяются и по коду сектора экономики по отношению к нерезиденту проставляется "0".
8. При заполнении Формы учитывается следующее:
1) данные по статьям соответствуют данным аналогичных статей отчета об активах и обязательствах филиалов страховой (перестраховочной) организаций-нерезидентов Республики Казахстан на ту же отчетную дату, представляемого филиалами страховыми (перестраховочными) организациями-нерезидентов Республики Казахстан в Национальный Банк Республики Казахстан;
2) общий объем активов включает в себя итоговые данные всех статей активов и соответствует общей сумме активов отчета об активах и обязательствах филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан на ту же отчетную дату, представляемого филиалами страховыми (перестраховочными) организациями - нерезидентов Республики Казахстан в Национальный Банк Республики Казахстан;
3) общий объем обязательств включает в себя итоговые данные всех статей обязательств и соответствует общей сумме обязательств отчета об активах и обязательствах филиалов страховой (перестраховочной) организаций-нерезидентов Республики Казахстан на ту же отчетную дату, представляемого филиалами страховыми (перестраховочными) организациями-нерезидентов Республики Казахстан в Национальный Банк Республики Казахстан;
9. Арифметико-логический контроль для филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан:
1) данные по графе 1 по всем строкам равны сумме данных по графам 2, 3;

2) 31-жол бойынша "активтер жиынтығы" көрсеткіші 1-ден 30-ға дейінгі жолдар бойынша көрсеткіштер сомасына тең;
3) 54-жол бойынша "Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының міндеттемесі, бас офисінің шоты, резервтері мен қызмет нәтижелері жиынтығы" көрсеткіші 32-ден 53-ке дейінгі жолдар бойынша көрсеткіштер сомасына тең;
4) 31-жол бойынша "активтер жиынтығы" көрсеткішінің сомасы мен 54-жол бойынша "Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының міндеттемесі, бас офисінің шоты, резервтері мен қызмет нәтижелері жиынтығы" көрсеткіші тең.

2) показатель "итого активы" по строке 31 равен сумме показателей по строкам с 1 по 30;
3) показатель "итого обязательства, счет головного офиса, резервы и результаты деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан" по строке 54 равен сумме показателей по строкам с 32 по 53;
4) сумма показателей "итого активы" по строке 31 и "итого обязательства, счет головного офиса, резервы и результаты деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан" по строке 54 равны.

10. Деректер болмаған кезде мәліметтер берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау және
есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
4-қосымша
Нысан
1-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтер
Нормативтің атауы
Көрсеткіштің мәні
1
2
3
1
Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (1.1/1.2)
1.1

10. При отсутствии данных сведения не представляются.
Приложение 4
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам сбора
административных данных и
представления отчетности
Форма
Таблица 1. Сведения о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией
Наименование норматива
Значение показателя
1
2
3
1
Норматив достаточности маржи платежеспособности (1.1/1.2)
1.1

Нақты төлем қабілеттілігінің маржасы (1.3 + 1.4 немесе 1.8 ең төмен шама) (мың теңгемен)
1.2
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("400") (мың теңгемен)
1.3
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеудің аралық қорытындысы ("100") (мың теңгемен)
1.4
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеуге енгізілетін сома ("200") (мың теңгемен)
1.5
Сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, активтердің жиынтығы ("12000") (мың теңгемен)
1.6
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері ("13000") (мың теңгемен)
1.7
Сақтандыру резервтерінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер ("14000") (мың теңгемен)
1.8

Фактическая маржа платежеспособности (1.3 + 1.4 или 1.8 наименьшая величина) (в тысячах тенге)
1.2
Минимальный размер маржи платежеспособности ("400") (в тысячах тенге)
1.3
Промежуточный итог расчета фактической маржи платежеспособности ("100") (в тысячах тенге)
1.4
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности ("200") (в тысячах тенге)
1.5
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности ("12000") (в тысячах тенге)
1.6
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика ("13000") (в тысячах тенге)
1.7
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов ("14000") (в тысячах тенге)
1.8

Активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептелген, төлем қабілеттілігінің нақты маржасы (1.5 - 1.6 - 1.7)
2
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен (бұдан әрі - Нормативтер) белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелерінің 42-тармағы 1) тармақшасының талаптарына және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерге сәйкес келетін бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), екінші деңгейдегі бір банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы салымдар мен ақшаның (НД1-1) жиынтық баланстық құны:

Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности (1.5 - 1.6 - 1.7) (в тысячах тенге)
2
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка (НД1-1), соответствующим требованиям подпункта 1) пункта 42 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794 (далее – Нормативы):

2022 жылғы 1 қаңтарға дейін - Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға (бұдан әрі - Нормативтер) сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 50 (елу) пайызынан аспайды;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды.
3
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу Нормативтердің 42-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың, екінші деңгейдегі бір банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы (НД1-2) салымдар мен ақшаның жиынтық баланстық құны:
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін - Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 15 (он бес) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 15 (он бес) пайызынан аспайды.
4
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 42-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), екінші деңгейдегі бір банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы салымдар мен ақшаның (НД1-3) жиынтық баланстық құны:
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін - Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
5
Екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғада және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларына (НД2) бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып) жиынтық баланстық құны және ақша:
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін - Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
6

до 1 января 2022 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 50 (пятидесяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290 (далее - Требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре);
с 1 января 2023 года – не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка (НД1-2), соответствующим требованиям подпункта 2) пункта 42 Нормативов:
до 1 января 2022 года – не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка (НД1-3), соответствующим требованиям подпункта 3) пункта 42 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов:
до 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
5
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО") и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, и аффилированных лицах данного юридического лица (НД2):
до 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
6

Тазартылған бағалы металдар мен металды депозиттерге 12 (он екі) айдан көп емес мерзімге жиынтық орналастыру (НД4):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін - Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
7
Қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына берілген қарыздардың жиынтық мөлшері (НД5):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
8
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларды ескере отырып) (НД6):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
9
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 39-тармағында тізбесі айқындалған халықаралық қаржы ұйымының бағалы қағаздарына инвестициялардың ("кері РЕПО" операцияларды ескере отырып) жиынтық баланстық құны (НД7):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
10

Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты на срок не более 12 (двенадцати) месяцев (НД4):
до 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
7
Суммарный размер займов страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", (НД5):
до 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
8
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства (НД6):
до 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
9
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО") международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 39 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, (НД7):
до 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
10

Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 38-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8):
- 2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
11
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, ашық және интервалды инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8-1):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 5 (бес) пайызынан аспайды.
12
Құнсыздануға арналған резервті шегергендегі негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД9):

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 38 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, за вычетом резерва под обесценение (НД8):
до 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
11
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, за вычетом резерва под обесценение (НД8-1):
до 1 января 2022 года – не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 5 (пяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
12
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резерва под обесценение (НД9):

2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
13
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 38-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД10):

до 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
13
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 38 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, за вычетом резерва под обесценение (НД10):

2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
14
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін орындау туралы ақпарат (иә/жоқ)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
әкімшілік деректер жинау және
есептілік ұсыну мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
5-кесте. Сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін есептеу
(мың теңге)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлем
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
6
1
Ақша - барлығы, оның ішінде:

до 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
14
Информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов (да/нет)
Приложение 5
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и
дополнения по вопросам сбора
административных данных и
представления отчетности
Таблица 5. Расчет активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1
Деньги - всего, в том числе:

11110
х
1.1
қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
11111
100%
1.2
Жолдағы, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ақша
11112
100%
1.3
осы қосымшаның 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11113
100%
1.4
осы қосымшаның 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11114
90%
1.5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
11115
100%
1.6
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
11116
100%
2
Салымдар - барлығы, оның ішінде:
11120
х
2.1
бұл банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады деген талаппен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
11121
100%
2.2
мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктеріндегі салымдар: Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттiгiнiң "В" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерi Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент еншiлес банктері болып табылады
11122
100%
2.3
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі, немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар

11110
х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования
11111
100%
1.2
деньги в пути, в банках второго уровня Республики Казахстан
11112
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
11113
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
11114
90%
1.5
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
11115
100%
1.6
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
11116
100%
2
Вклады - всего, в том числе:
11120
х
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
11121
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11122
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

11123
90%
2.4
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
11124
100%
2.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар
11125
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
11130
х
3.1
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
11131
100%
3.2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар
11132
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
11133
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
11134
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары немесе қор биржасының "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сай келетін "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11135
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе қор биржасының "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сай келетін "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары

11123
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
11124
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11125
100%
3
Долговые ценные бумаги - всего, в том числе:
11130
х
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
11131
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
11132
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
11133
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
11134
100%
3.5
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи
11135
90%
3.6
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи

11136
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары
11137
100%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "B-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11138
85%
3.9
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
11139
100%
3.10
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11140
100%
3.11
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11141
90%
3.12
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11142
80%
3.13
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары

11136
60%
3.7
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11137
100%
3.8
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11138
85%
3.9
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
11139
100%
3.10
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11140
100%
3.11
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11141
90%
3.12
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11142
80%
3.13
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного из других рейтинговых агентств

11143
100%
3.14
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11144
85%
3.15
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11145
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар - барлығы, оның ішінде:
11150
х
4.1
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және негізгі қор индекстерінің құрамына енгізілген шетелдік эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активi болып табылатын депозитарлық қолхаттары
11151
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санаты талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11152
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғаларының акциялары немесе осы Қосымшаның 4.4-жолында көрсетілген акциялар және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттарды санамағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, ашық сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғаларының акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11153
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының "аймақтық акциялар нарығының сегменті" ресми тізімінің кіші бөліміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары жария активтерге жіберілген және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11154
60%
4.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар

11143
100%
3.14
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11144
85%
3.15
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11145
70%
4
Акции и депозитарные расписки - всего, в том числе:
11150
х
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11151
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
11152
100%
4.3
акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции, за исключением акций и депозитарных расписок, базовым активом которых являются данные акции, указанных в строке 4.4 настоящего приложения
11153
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в подраздел официального списка "Сегмент регионального рынка акций" фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11154
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции

11155
100%
4.6
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тан "ВВ-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11156
80%
4.7
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тан "В-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11157
60%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
11160
х
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
11161
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлар бойынша баға белгілеулері негізгі қор индексіне байланысты болатын Эксчейндж Трэйдэд Фандс Exchange Traded Funds (ETF) пайлары
11162
90%
5.3
Морнинстар (Morningstar) рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Эксчейндж Трэйдэд Фандс Exchange Traded Funds (ETF), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис Exchange Traded Commodities (ETC), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс Exchange Traded Notes (ETN) пайлары
11163
80%
5.4
(эмитентінің) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11164
100%
5.5
(эмитентінің) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BB+"-тан "ВВ-"-қа дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тан "kzA-"-қа дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары

11155
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11156
80%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11157
60%
5
Иные ценные бумаги - всего, в том числе:
11160
х
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
11161
70%
5.2
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
11162
90%
5.3
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс Exchange Traded Funds (ETF), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис Exchange Traded Commodities (ETC), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Морнинстар (Morningstar)
11163
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11164
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

11165
90%
5.6
(эмитентінің) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тан "В-"-қа дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzВВВ+"-тан "kzВВ-"-қа дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11166
80%
5.7
бас ұйымдарының Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11167
90%
6
Өзге активтер – барлығы, оның ішінде:
11170
х
6.1
аффинирленген бағалы металдар және металл депозиттер
11171
100%
6.2
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына негізгі борыш сомасынан 100% (жүз) пайыз көлемінде қарыздар
11172
100%
6.3
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтары
11173
100%
6.4
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету – жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын көлемде
11174
100%
6.5
сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасынан қайта сақтандыру активтерін шегергенде 10 (он) пайыздан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары
11175
100%
6.6
бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде қарастырылған бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеуге қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің шарттары бойынша мерзімі өтпеген)
11176
100%
7
Сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, активтер жиынтығы - А - ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
х
х
8
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері - СР

11165
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11166
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11167
90%
6
Иные активы - всего, в том числе:
11170
х
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
11171
100%
6.2
займы страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", в объеме 100 (ста) процентов от суммы основного долга
11172
100%
6.3
основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации
11173
100%
6.4
программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации)
11174
100%
6.5
суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации
11175
100%
6.6
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
11176
100%
7
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности - А - ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
х
х
8
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика - СР

13000
х
9
Сақтандыру резервтері сомасын қоспағанда, міндеттемелер
14000
10
Активтерді сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("12000" - "13000" - "14000")
15000
х
х
11
Қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтер сомасы
16000
х
Активтерді әртараптандыру нормативтерін есептеу
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен (бұдан әрі - Нормативтер) белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелерінің 42-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында - (НД1-2) бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), салымдар мен ақша:
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен (бұдан әрі - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптар) бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 50 (елу) пайызынан аспайды;

13000
х
9
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов
14000
10
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности ("12000" - "13000" - "14000")
15000
х
х
11
Сумма активов за минусом активов перестрахования
16000
х
Расчет нормативов диверсификации активов
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лицах данного банка - (НД1-1), соответствующего требованиям подпункта 1) пункта 42 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794 (далее – Нормативы):
до 1 января 2022 года - не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года - не более 50 (пятидесяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290 (далее - Требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре);

2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;

до 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года - не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2023 года - не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;

Аффинирленген бағалы металдар мен металды депозиттерге 12 (он екі) айдан көп емес мерзімге жиынтық орналастыру (НД4);
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
2
Қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына берілген қарыздардың жиынтық мөлшері, - (НД5):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
3
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларды ескере отырып) (НД6);
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
4
Нормативтердің 39-тармағында тізбесі айқындалған халықаралық қаржы ұйымының бағалы қағаздарына инвестициялардың ("кері РЕПО" операцияларды ескере отырып) жиынтық баланстық құны (НД7):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;

Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты на срок не более 12 (двенадцати) месяцев (НД4):
до 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
2
Суммарный размер займов страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", - (НД5):
до 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства (НД6):
до 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
с 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО") международной финансовой организации, которая входит в перечень, определенный пунктом 39 Нормативов (НД7):
до 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;

2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
5
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, Нормативтердің 38-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;

с 1 января 2024 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
5
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД8):
до 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;

2022 жылғы 1 қаңтардан бастап-сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 5 (бес) пайызынан аспайды.
7
Құнсыздануға арналған резервті шегергендегі негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД9):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;

с 1 января 2022 года - не более 5 (пяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
7
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резерва под обесценение (НД9):
до 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;

2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
8
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, Нормативтердің 38-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД10):
2022 жылғы 1 қаңтарға дейін – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;

с 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
8
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД10):
до 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;

2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
6-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің жеткіліктілігі нормативін есептеу
(мың теңге)
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлемі
Есептеуге сома
1
2
3
4
5
1
Ақша - барлығы, оның ішінде:
х
1.1
қайта сақтандыру активтерін шегергенде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
100%
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымының шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
1.3
осы қосымшаның 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттарындағы ақшасы
100%
1.4
осы қосымшаның 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттарындағы ақшасы
90%
1.5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымының шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
2
Салымдар - барлығы, оның ішінде:
х
2.1
"Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген эмитенттер немесе акциялары қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде болатын эмитенттер болған жағдайда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100%
2.2
мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктеріндегі салымдар:
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "В" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар болғанда;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банктері Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттiгiнiң "А-"-тан төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент-еншiлес банктері болып табылады
100%
2.3
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тан ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан "kzBВ-"-қа дейін рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктеріндегі салымдар
90%
2.4
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
100%
2.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-банктердегі салымдары
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
х
3.1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100%
3.2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілетін борыштық бағалы қағаздар
100%
3.3
кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары немесе қор биржасының "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарын қанағаттандыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе қор биржасының "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарын қанағаттандыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тан төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тан "B-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тан "kzBB-"-қа дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
85%
3.9
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тан төмен емес рейтингтік немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100%

с 1 января 2022 года - не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
Таблица 6. Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Деньги - всего, в том числе:
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышавшей 1 (один) процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования
100%
1.2
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
90%
1.5
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
2
Вклады - всего, в том числе:
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3
Долговые ценные бумаги - всего, в том числе:
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
100%
3.5
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи
90%
3.6
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
60%
3.7
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
3.8
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
85%
3.9
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
100%

3.10
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
100%
3.11
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "ВВ+"-тан "ВВ-"-қа дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
90%
3.12
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "В+"-тан "В-"-қа дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
80%
3.13
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100%
3.14
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тан "ВВ-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
85%
3.15
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тан "В-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар – барлығы, оның ішінде:
х
4.1
негізгі қор индекстерінің құрамына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғаларының акциялары немесе осы Қосымшаның 4.4-жолында көрсетілген акциялар және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттарды санамағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, ашық сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғаларының акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының "аймақтық акциялар нарығының сегменті" ресми тізімінің кіші бөліміне енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары жария активтерге жіберілген және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
4.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.6
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тан "ВВ-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.7
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тан "В-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
х
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлар бойынша баға белгілеулері негізгі қор индексіне байланысты болатын Эксчейндж Трэйдэд Фандс Exchange Traded Funds (ETF) пайлары
90%
5.3
Морнинстар (Morningstar)рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Эксчейндж Трэйдэд Фандс Exchange Traded Funds (ETF), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис Exchange Traded Commodities (ETC), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс Exchange Traded Notes (ETN) пайлары;
80%
5.4
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's)агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы Стандард энд Пурс (Standard & Poor's)агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
100%
5.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BB+"-тан "ВВ-"-қа дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's)агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тан "kzA-"-қа дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
5.6
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тан "В-"-қа дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тан "kzВВ-"-қа дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
80%
5.7
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
6
Өзге активтер – барлығы, оның ішінде:
х
6.1
Аффинирленген бағалы металдар және металл депозиттер
100%
6.2
Бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде қарастырылған бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеуге қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің шарттары бойынша мерзімі өтпеген)
100%
7
Өтімділігі жоғары активтердің жиынтығы - ӨЖА
8
РЕПО операциялары бойынша міндеттемелер
9
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері - СР
10
Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі

3.10
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3.11
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
3.12
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
80%
3.13
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
100%
3.14
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
85%
3.15
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
70%
4
Акции и депозитарные расписки - всего, в том числе:
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
100%
4.3
акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции, за исключением акций и депозитарных расписок, базовым активом которых являются данные акции, указанных в строке 4.4 настоящего приложения
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в подраздел официального списка "Сегмент регионального рынка акций" фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
80%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
5
Иные ценные бумаги - всего, в том числе:
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
70%
5.2
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
90%
5.3
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс Exchange Traded Funds (ETF), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис Exchange Traded Commodities (ETC), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Морнинстар (Morningstar)
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
6
Иные активы - всего, в том числе:
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
100%
6.2
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
100%
7
Итого высоколиквидных активов - ВА
8
Обязательства по операциям РЕПО
9
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика - СР
10
Норматив достаточности высоколиквидных активов