Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдармаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 мамырда № 22682 болып тіркелді.
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 02.12.2021 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Ашық бюджеттер интернет-порталында ақпарат орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1271 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12803 болып тіркелген);
2) "Ашық бюджет интернет-порталында ақпарат орналастыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1271 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 23 шілдедегі № 328 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17290 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Мемлекет пен қоғам коммуникацияларын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Республикалық бюджеттің атқарылуын
бақылау жөніндегі есеп комитеті
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 149 Бұйрықпен бекітілген
Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидалары

Об утверждении Правил размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 мая 2021 года № 22682.
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 02.12.2021 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1271 "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-портале открытых бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12803);
2) приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июля 2018 года № 328 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1271 "Об утверждении Правил размещения информации на интернет-портале открытых бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17290).
3. Департаменту развития коммуникаций государства и общества Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации и общественного развития
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию
конкуренции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по стратегическому планированию и реформам
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Счетный комитет по контролю за
исполнением республиканского бюджета
Утверждены приказом
Министра информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 30 апреля 2021 года № 149
Правила размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпаратты пайдаланушы – ақпаратты сұрататын және (немесе) пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
2) ашық бюджеттердің интернет-порталы – бюджеттік есептілікті, шоғырландырылған қаржылық есептілікті, азаматтық бюджетті, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін орналастыруды, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылауды қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісі (бұдан әрі – Портал);
3) ашық бюджеттер интернет-порталының автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторы ұсынатын, ашық бюджеттер интернет-порталында орналастырылатын баптаулар мен контентті басқаруға арналған қосымша;
4) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;
5) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есебі негізінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – Оператор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, өзіне бекітіп берілген "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген заңды тұлға;
7) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін ақпараттық жүйе.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" (далее – Закон) и определяют порядок размещения информации и публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и сокращения:
1) пользователь информации – физическое или юридическое лицо, запрашивающее и (или) использующее информацию;
2) интернет-портал открытых бюджетов – объект информатизации, обеспечивающий размещение бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, гражданского бюджета, результатов государственного аудита и финансового контроля, а также публичное обсуждение проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ (далее – Портал);
3) автоматизированное рабочее место интернет-портала открытых бюджетов (далее – АРМ) – предоставляемое оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" приложение, предназначенное для управления настройками и контентом, который размещается на интернет-портале открытых бюджетов;
4) администратор бюджетных программ – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
5) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета –центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и, в пределах своей компетенции, местных бюджетов, Фонда компенсации потерпевшим, Национального фонда Республики Казахстан на основании отчета Национального Банка Республики Казахстан;
6) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – Оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
7) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющей собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 15.09.2022 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ашық бюджеттердің интернет-порталында ақпаратты орналастыру тәртібі
3. Порталда қол жеткізу шектелген ақпаратты қамтымайтын бюджеттік есептілік, шоғырландырылған қаржылық есептілік, азаматтық бюджет, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері орналастырылады.
Ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қазақ және орыс тілдерінде орналастырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 02.12.2021 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 124-бабының 1-тармағы 3) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген бюджеттік есептілікті оны қалыптастыру мерзімдері өткеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде, Кодекстің 124-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацында (есепті қаржы жылы үшін республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есеп бөлігінде) көрсетілген бюджеттік есептілікті ол бекітілгеннен кейін бір ай өткен соң Порталда орналастырады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Кодекстің 124-бабының 1-тармағы 2) тармақшасының жетінші, сегізінші абзацтарында көрсетілген бюджеттік есептілікті оны қалыптастыру мерзімдері өткеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде Порталда орналастырады.
5. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Кодекстің 118-бабында көрсетілген шоғырландырылған қаржылық есептілікті есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей Порталда орналастырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Порталға сыртқы аудит растаған нысан бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің жылдық есебін бекіткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде орналастырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 02.12.2021 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері азаматтық бюджетті Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 9 қаңтардағы №15 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16261 болып тіркелген) Бюджеттік жоспарлау және бюджеттерді атқару сатыларында азаматтық бюджетті жасау мен ұсыну қағидаларына сәйкес айқындалған тәртіппен Порталда орналастырады.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра информации и общественного развития РК от 15.09.2022 № 393 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок размещения информации на интернет-портале открытых бюджетов
3. На Портале размещается бюджетная отчетность, консолидированная финансовая отчетность, гражданский бюджет, результаты государственного аудита и финансового контроля, не содержащие информацию с ограниченным доступом.
Информация размещается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, администраторами бюджетных программ, Национальным Банком Республики Казахстан на казахском и русском языках.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 02.12.2021 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета размещает на Портале бюджетную отчетность, указанную во втором, третьем абзацах подпункта 3) пункта 1 статьи 124 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) в течение пятнадцати рабочих дней по истечении сроков ее формирования, во втором абзаце подпункта 4) (в части годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год) пункта 1 статьи 124 Кодекса – по истечении месяца после его утверждения.
Администраторы бюджетных программ размещают на Портале бюджетную отчетность, указанную в седьмом, восьмом абзацах подпункта 2) пункта 1 статьи 124 Кодекса, в течение пятнадцати рабочих дней по истечении сроков ее формирования.
5. Администраторы республиканских бюджетных программ размещают на Портале консолидированную финансовую отчетность, указанную в статье 118 Кодекса, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным.
Национальный Банк Республики Казахстан размещает на Портале консолидированную финансовую отчетность по форме, подтвержденной внешним аудитом, в течение пяти рабочих дней после утверждения Президентом Республики Казахстан годового отчета Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 02.12.2021 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Администраторы бюджетных программ размещают на Портале гражданский бюджет в порядке, определенном в соответствии с Правилами составления и представления гражданского бюджета на стадиях бюджетного планирования и исполнения бюджетов, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2018 года № 15 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16261).

7. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде Порталда орналастырады.
8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік есептілікті Оператор ұсынған АЖО арқылы орналастырады немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық жүйелері арқылы Порталға береді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Порталда ақпаратты орналастыруды (ақпаратты ақпараттық жүйелер арқылы Порталға беруді) және АЖО-мен жұмысты жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелер мен қызметкерлерді өздері дербес айқындайды.
3-тарау. Ашық бюджеттердің интернет-порталында бюджеттік бағдарламалардың жобаларын (бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді) жария талқылау тәртібі
9. Бюджеттік бағдарламалардың жобалары бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жанындағы қоғамдық кеңестердің отырыстарына (олар болған кезде) ұсынылғанға дейін, бірақ ағымдағы қаржы жылының 15 мамырынан кешіктірілмей бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жария талқылауы үшін Порталда орналастырылады.
Жария талқылау үшін бюджеттік бағдарламалар жобаларының Порталда болу мерзімі оларды Порталда орналастырған күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрайды.
10. Өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жанындағы қоғамдық кеңестердің отырыстарына ұсынылғанға дейін, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірілмей бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жария талқылауы үшін Порталда орналастырылады.
Өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерге қосымша бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылу фактілерін растайтын фотоматериалдар орналастырылады.
Жария талқылау үшін өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептердің Порталда болу мерзімі оларды порталда орналастырған күннен бастап кемінде он жұмыс күнін құрайды.
11. Порталда бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді орналастыру кезінде ақпаратты пайдаланушыларға бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді "жақтап" және "қарсы" дауыс беру мүмкіндігі беріледі.
12. Порталда бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді орналастырған күні бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ресми және (немесе) жалпыға қолжетімді интернет-ресурстарда бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылауларды өткізу мерзімдері туралы халықты хабардар етуге бағытталған баспасөз релизін орналастырады.

7. Администраторы бюджетных программ размещают на Портале информацию о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля.
8. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета размещает через АРМ, предоставленное Оператором, или передает на Портал через информационные системы центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета бюджетную отчетность.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, администраторы бюджетных программ самостоятельно определяют структурные подразделения и сотрудников, осуществляющих размещение информации на Портале (передачу информации на Портал через информационные системы) и работу с АРМ.
Глава 3. Порядок публичного обсуждения проектов бюджетных программ (отчетов о реализации бюджетных программ) на интернет-портале открытых бюджетов
9. Проекты бюджетных программ размещаются на Портале для публичного обсуждения администраторами бюджетных программ до их предоставления на заседания общественных советов при администраторах бюджетных программ (при их наличии), но не позднее 15 мая текущего финансового года.
Срок нахождения на Портале проектов бюджетных программ для публичного обсуждения составляет не менее десяти рабочих дней со дня их размещения на Портале.
10. Отчеты о реализации бюджетных программ за истекший финансовый год размещаются на Портале для публичного обсуждения администраторами бюджетных программ до их предоставления на заседания общественных советов при администраторах бюджетных программ (при их наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным.
К отчетам о реализации бюджетных программ за истекший финансовый год дополнительно размещаются фотоматериалы, подтверждающие факты реализации бюджетных инвестиционных проектов.
Срок нахождения на Портале отчетов о реализации бюджетных программ за истекший финансовый год для публичного обсуждения составляет не менее десяти рабочих дней со дня их размещения на Портале.
11. При размещении на Портале проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ пользователям информации предоставляется возможность голосовать "за" и "против" проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ.
12. В день размещения на Портале проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ администраторы бюджетных программ размещают на официальном и (или) общедоступных интернет-ресурсах пресс-релиз, направленный на оповещение населения о сроках проведения публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ.

13. Жария талқылау үшін орналастырылған бюджеттік бағдарламалардың жобаларына және өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерге "электрондық үкіметтің" веб-порталында тіркелген ақпаратты пайдаланушылардан ұсыныстар қабылданады.
Ақпаратты пайдаланушылардың бюджеттік бағдарламалардың жобаларына және өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерге ұсыныстары ақпаратты пайдаланушыларда "электрондық үкімет" веб-порталында есепке алу жазбасы болған жағдайда электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландыруды талап етпейді.
14. Ақпаратты пайдаланушының ұсынысында мыңнан аспайтын таңба көрсетіледі. Бюджеттік бағдарламалар жобаларының және өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептердің таңдалған құрылымдық бөлігіне ұсыныстар жіберілген кезде бейәдеп лексика, тіл тигізетін сөздер пайдаланылмайды және таңдап алынған бюджеттік бағдарлама жобасына немесе өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепке жатпайтын жарнама, спам және ақпарат орналастырылмайды.
15. Оператор екі жұмыс күні ішінде ақпаратты пайдаланушылардың ұсыныстарының осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және қабылданған шешімді негіздей отырып, оларды Порталда жариялау не жариялаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
16. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ақпаратты пайдаланушылардың Оператор мақұлдаған ұсыныстарын орналастырылған бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылау мерзімі ішінде қарайды және негіздемелерін көрсете отырып, оларды қабылдау не қабылдамау туралы шешімдер қабылдайды.
17. Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылау мерзімі өткеннен кейін Порталда орналастырылған құжаттарды жария талқылау нәтижелері бойынша есеп автоматты түрде қалыптастырылады, ол одан әрі жұмыста пайдалану үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жіберіледі.
Бюджеттік бағдарламаның жобасын жария талқылаудың аяқталғаны туралы есепті және өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті жария талқылаудың аяқталғаны туралы есеп осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ашық бюджеттердің интернет-
порталында ақпаратты
орналастыру және бюджеттік
бағдарламалардың жобаларын
(бюджеттік бағдарламаларды
іске асыру туралы есептерді)
жария талқылау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бюджеттік бағдарламаның жобасын жария талқылаудың аяқталуы туралы есеп
"_______________________________________________"
(құжаттың атауы)
Бірегей нөмір:
Бюджеттік бағдарламаның жобасын орналастыру күні:
Бюджеттік бағдарламаның жобасын талқылауды аяқтау күні:
Есепті қалыптастыру күні:
Жобаны "жақтады" деген дауыстың барлығы:
Жобаға "қарсы" деген дауыстың барлығы:
Барлық ұсыныстар:
"Жақтады" деген дауыстың барлығы (ұсыныстар):
"Қарсы" деген дауыстың барлығы (ұсыныстар):
Бюджет түрі:
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды және атауы:
Қамтылатын кезең:
Бюджеттік бағдарламаның басшы:
Р/с №
Орналастыру күні
Құжаттың құрылым-дық бөлігі
Порталды пайдаланушының ұсынысының мәтіні
Мемлекеттік орган жауабының мәтіні
Ұсынысты "жақтады" деген дауыс саны
Ұсынысқа "қарсы" деген дауыс саны
1
2
3
4
5
6
7
Ашық бюджеттердің интернет-
порталында ақпаратты
орналастыру және бюджеттік
бағдарламалардың жобаларын
(бюджеттік бағдарламаларды
іске асыру туралы есептерді)
жария талқылау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті жария талқылаудың аяқталуы туралы есеп
"_______________________________________________"
(құжаттың атауы)
Бірегей нөмір:
Бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті орналастыру күні:
Бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті талқылаудың аяқталу күні:
Есепті қалыптастыру күні:
Жобаны "жақтады" деген дауыстың барлығы:
Жобаға "қарсы" деген дауыстың барлығы:
Барлық ұсыныстар:
"Жақтады" деген дауыстың барлығы (ұсыныстар):
"Қарсы" деген дауыстың барлығы (ұсыныстар):
Бюджет түрі:
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды және атауы:
Қамтылатын кезең:
Бюджеттік бағдарламаның басшы:
Р/с
Орналастыру күні
Құжаттың құрылымдық бөлігі
Порталды пайдаланушының ұсынысының мәтіні
Мемлекеттік орган жауабының мәтіні
Ұсынысты "жақтады" деген дауыс саны
Ұсынысқа "қарсы" деген дауыс саны
1
2
3
4
5
6
7

13. К размещенным для публичного обсуждения проектам бюджетных программ и отчетам о реализации бюджетных программ за истекший финансовый год принимаются предложения от зарегистрированных на веб-портале "электронного правительства" пользователей информации.
Предложения пользователей информации к проектам бюджетных программ и отчетам о реализации бюджетных программ за истекший финансовый год не требуют удостоверения электронной цифровой подписью при условии наличия у пользователей информации учетной записи на веб-портале "электронного правительства".
14. В предложении пользователя информации указывается не более тысячи символов. При направлении предложений к выбранной структурной части проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ за истекший финансовый год не используется нецензурная лексика, оскорбительные выражения и не размещается реклама, спам и информация, не относящаяся к выбранному проекту бюджетной программы или отчету о реализации бюджетной программы за истекший финансовый год.
15. Оператор в течение двух рабочих дней осуществляет проверку предложений пользователей информации на соответствие пункту 14 настоящих Правил и принимает решение об их публикации либо об отказе в публикации на Портале с обоснованием принятого решения.
16. Администраторы бюджетных программ рассматривают одобренные Оператором предложения пользователей информации в течение срока публичного обсуждения размещенных проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ и принимают решения об их принятии либо отклонении с указанием обоснований.
17. По истечении срока публичного обсуждения проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ за истекший финансовый год на Портале автоматически формируется отчет по результатам публичного обсуждения размещенных документов, который направляется администраторам бюджетных программ для дальнейшего использования в работе.
Отчет о завершении публичного обсуждения проекта бюджетной программы и отчет о завершении публичного обсуждения отчета о реализации бюджетной программы за истекший финансовый год создаются по форме согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
размещения информации и
публичного обсуждения
проектов бюджетных программ
(отчетов о реализации
бюджетных программ)
на интернет-портале
открытых бюджетов
Форма
Отчет о завершении публичного обсуждения проекта бюджетной программы
"_______________________________________________"
(наименование документа)
Уникальный номер:
Дата размещения проекта бюджетной программы:
Дата окончания обсуждения проекта бюджетной программы:
Дата формирования отчета:
Всего голосов "за" проект:
Всего голосов "против" проекта:
Всего предложений:
Всего голосов "за" (предложения):
Всего голосов "против" (предложений):
Тип бюджета:
Код и наименование администратора бюджетной программы:
Охватываемый период:
Руководитель бюджетной программы:
№ п/п
Дата размещения
Структурная часть документа
Текст предложения пользователя Портала
Текст ответа государственного органа
Количество голосов "За" предложения
Количество голосов "Против" предложения
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 2 к Правилам
размещения информации и
публичного обсуждения
проектов бюджетных программ
(отчетов о реализации
бюджетных программ)
на интернет-портале
открытых бюджетов
Форма
Отчет о завершении публичного обсуждения отчета о реализации
бюджетной программы за истекший финансовый год
"_______________________________________________"
(наименование документа)
Уникальный номер:
Дата размещения отчета о реализации бюджетной программы:
Дата окончания обсуждения отчета о реализации бюджетной программы:
Дата формирования отчета:
Всего голосов "за" проект:
Всего голосов "против" проекта:
Всего предложений:
Всего голосов "за" (предложения):
Всего голосов "против" (предложений):
Тип бюджета:
Код и наименование администратора бюджетной программы:
Охватываемый период:
Руководитель бюджетной программы:
№ п/п
Дата размещения
Структурная часть документа
Текст предложения пользователя Портала
Текст ответа государственного органа
Количество голосов "За" предложения
Количество голосов "Против" предложения
1
2
3
4
5
6
7