Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен аумақтық бөлімшелер арасында функциялар мен өкілеттіктерді бөлуді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 370 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 қыркүйекте № 24385 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 27-бабының 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес экологиялық бағалау, мемлекеттік экологиялық сараптама объектілерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, оның құрылымдық және аумақтық бөлімшелері арасында бөлу;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, оның құрылымдық және аумақтық бөлімшелері арасында экологиялық рұқсаттар объектілерін бөлу бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау, Энергетика және Экология, геология және табиғи ресурстар министрлерінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2021 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 370 бұйрығына
1-қосымша
Экологиялық бағалау, мемлекеттік экологиялық сараптама объектілерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, оның құрылымдық және аумақтық бөлімшелері арасында бөлу

Об утверждении Распределения функций и полномочий между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и территориальными подразделениями
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 370. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2021 года № 24385.
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Распределение объектов экологической оценки, государственной экологической экспертизы между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, его структурными и территориальными подразделениями, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Распределение объектов экологических разрешений между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, его структурными и территориальными подразделениями, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра охраны окружающей среды, энергетики и экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
Приложение 1 к приказу
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 13 сентября 2021 года № 370
Распределение объектов экологической оценки, государственной экологической экспертизы между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, его структурными и территориальными подразделениями

1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның экологиялық бағалауына Экологиялық кодекстің 1-қосымшасының 1-бөліміне сәйкес қоршаған ортаға әсерді міндетті түрде бағалауға жататын көзделіп отырған қызмет объектілері, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген трансшекаралық мәнмәтінде көзделіп отырған қызметтің әсерінің скринингі жатады.
Қалған жағдайларда белгіленген қызмет объектілеріне экологиялық бағалауды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жүргізеді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 12.07.2022 № 526 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық сараптамасына:
1) іске асырылуы қоршаған ортаға теріс әсерлерге әкеп соғуы мүмкін, орталық мемлекеттік органдар әзірлейтін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жобалары;
2) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту, оларды функционалдық аймақтарға бөлуді және инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарларын қоса алғанда, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленетін маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру, республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарының аумақтарын қысқарту немесе азайту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары;
3) осы аумақтарды экологиялық зілзала немесе төтенше экологиялық жағдай аймақтарына жатқызуды негіздейтін аумақтарды зерттеу материалдары;
4) осы жерлерді алып қоюды және босалқы жер құрамына ауыстыруды негіздейтін бұрын ядролық қару сынақтары өткізілген жерді кешенді экологиялық зерттеп-қарау материалдары;
5) Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенін жалға алу шартына № 2 қосымшаға енгізілмеген, "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ұшырылатын жаңа ұшу трассаларының және тасымалдағыш зымырандардан бөлінетін бөліктердің құлау аудандарының қоршаған ортаға әсерін бағалау материалдары (Мәскеу, 1994 жылғы 10 желтоқсан) жатады.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік экологиялық сараптамасына:

1. Экологической оценке уполномоченным органом в области охраны окружающей среды подлежат объекты намечаемой деятельности, подлежащие обязательной оценке воздействия на окружающую среду согласно раздела 1 приложения 1 к Экологическому Кодексу, скрининг воздействий намечаемой деятельности в трансграничном контексте, предусмотренный ратифицированными Республикой Казахстан международными договорами.
В остальных случаях на объекты намечаемой деятельности, экологическая оценка проводится территориальными подразделениями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 12.07.2022 № 526 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственной экологической экспертизе уполномоченным органом в области охраны окружающей среды подлежат:
1) проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, реализация которых может привести к негативным воздействиям на окружающую среду, разрабатываемых центральными государственными органами;
2) проекты естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения, включая их функциональное зонирование и генеральные планы развития инфраструктуры, переводу земель особо охраняемых природных территорий республиканского значения в земли запаса, упразднению или уменьшению территорий государственных природных заказников республиканского значения и государственных заповедных зон республиканского значения, разрабатываемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
3) материалы обследования территорий, обосновывающие отнесение этих территорий к зонам экологического бедствия или чрезвычайной экологической ситуации;
4) материалы комплексного экологического обследования земель, на которых в прошлом проводились испытания ядерного оружия, обосновывающих изъятие и перевод данных земель в состав земель запаса;
5) материалы оценки воздействия на окружающую среду новых трасс полета и районов падения отделяющихся частей ракет-носителей, запускаемых с космодрома "Байконур", не включенные в Приложение № 2 к Договору аренды комплекса "Байконур" между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан (Москва, 10 декабря 1994 г.).
3. Государственной экологической экспертизе территориальными подразделениями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды подлежат:

1) жергілікті мемлекеттік басқару органдары әзірлейтін, іске асырылуы қоршаған ортаға теріс әсерлерге әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жобалары;
2) функционалдық аймақтарға бөлуді және инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарларын қоса алғанда, жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту, жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру, жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдардың аумақтарын тарату немесе азайту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары;
3) табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарларының жобалары;
4) әскери полигондардың әсеріне ұшыраған, осы жерді босалқы жер құрамына алуды және ауыстыруды негіздейтін жерді кешенді экологиялық зерттеп-қарау материалдары;
5) шектес мемлекеттердің қоршаған ортасына әсер етуі мүмкін немесе оны жүзеге асыру үшін шектес мемлекеттермен ортақ табиғи объектілерді пайдалану қажет болатын не осы бөлудің 2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған шектес мемлекеттердің, оның ішінде "Байқоңыр" кешені бойынша мүдделерін қозғайтын шаруашылық қызметтің жобалары;
6) мемлекеттік орман иеленудің және орман орналастырудың орман орналастыру жобалары және (немесе) мемлекеттік орман қорын санаттарға жатқызу, бір санаттан екінші санатқа ауыстыру, сондай-ақ орман пайдалануға тыйым салынатын немесе шектелетін ерекше қорғаныш учаскелерін бөлу үшін арнайы зерттеулер жатады.
бұйрығына
2-қосымша
Экологиялық рұқсаттар объектілерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, оның құрылымдық және аумақтық бөлімшелері арасында бөлу
1. Кешенді экологиялық рұқсатты қоршаған ортаға әсерді бағалау міндетті болып табылатын, көзделіп отырған қызмет объектілеріне қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган береді.
2. I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсатты қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган операторда қалдықтар шығарындыларының, төгінділерінің және көмулерінің көлемі мыналарды құрайтын жағдайларда береді:
1) жылына 5 000 тонна және одан астам ластаушы заттар шығарындылары;
2) ластаушы заттардың жылына 25 000 тонна және одан астам төгінділері.
3) өндіріс және тұтыну қалдықтарын көму жылына 20 000 000 тонна және одан астам.
3. Қалған жағдайларда кешенді экологиялық рұқсатты және әсер етуге экологиялық рұқсатты қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері береді.
бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау, Энергетика және Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1) проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, реализация которых может привести к негативным воздействиям на окружающую среду, разрабатываемых органами местного государственного управления;
2) проекты естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения, включая их функциональное зонирование и генеральные планы развития инфраструктуры, переводу земель особо охраняемых природных территорий местного значения в земли запаса, упразднению или уменьшению территорий государственных природных заказников местного значения;
3) проекты планов управления природоохранной организацией;
4) материалы комплексного экологического обследования земель, которые подверглись воздействию военных полигонов, обосновывающих изъятие и перевод данных земель в состав земель запаса;
5) проекты хозяйственной деятельности, которая может оказывать воздействие на окружающую среду сопредельных государств или для осуществления которой необходимо использование общих с сопредельными государствами природных объектов либо которая затрагивает интересы сопредельных государств, в том числе по комплексу "Байконур", определенные международными договорами Республики Казахстан, за исключением указанных в подпункте 5) пункта 2 настоящего Распределения;
6) лесоустроительные проекты государственных лесовладений и лесоустройства и (или) специальных обследований для отнесения государственного лесного фонда к категориям, перевода из одной категории в другую, а также выделения особо защитных участков, на которых лесопользование запрещается или ограничивается.
Приложение 2
к приказу
Распределение объектов экологических разрешений между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, его структурными и территориальными подразделениями
1. Комплексное экологическое разрешение выдается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды на объекты намечаемой деятельности, для которых проведение оценки воздействия на окружающую среду является обязательным.
2. Разрешение на воздействие для объектов I категории выдается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в случаях, когда у оператора объемы выбросов, сбросов и захоронения отходов составляет:
1) 5 000 тонн и более в год выбросов загрязняющих веществ;
2) 25 000 тонн и более в год сбросов загрязняющих веществ;
3) 20 000 000 тонн и более в год захоронения отходов производства и потребления.
3. В остальных случаях комплексное экологическое разрешение и экологическое разрешение на воздействие выдаются территориальными подразделениями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Приложение 3
к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра охраны окружающей
среды, энергетики и экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан

1. "Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу және қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат беру туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 23 шілдедегі № 143-Ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5741 болып тіркелген);
2. "Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу туралы "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 23 шілдедегі № 143-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 6 наурыздағы № 63-Ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7502 болып тіркелген);
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің "Мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүргізу ережелерін бекіту туралы" 2007 жылғы 28 маусымдағы № 207-Ө және "Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу туралы "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 23 шілдедегі № 143-ө бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 268-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8729 болып тіркелген);
4. "Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу туралы "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 23 шілдедегі № 143-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 520 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14635 болып тіркелген);
5. "Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу туралы "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 23 шілдедегі № 143-Ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 сәуірдегі № 146 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18572 болып тіркелген);

1. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 23 июля 2009 года № 143-Ө "О распределении объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, и для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5741);
2. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 6 марта 2012 года № 63-Ө "О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 23 июля 2009 года № 143-Ө "О распределении объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, и для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7502);
3. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 3 сентября 2013 года № 268-Ө "О внесении изменений в приказы Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 23 июля 2009 года № 143-ө "О распределении объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, и для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8729);
4. Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 8 декабря 2016 года № 520 "О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 23 июля 2009 года № 143-ө "О распределении объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, и для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14635);
5. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 146 "О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 23 июля 2009 года № 143-ө "О распределении объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, и для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15140);

6. "Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу туралы "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 23 шілдедегі № 143-Ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 18 сәуірдегі № 126 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18572 болып тіркелген);
7. "Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу туралы "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 23 шілдедегі № 143-Ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2020 жылғы 25 қыркүйектегі № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21291 болып тіркелген).

6. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 апреля 2019 года № 126 "О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 23 июля 2009 года № 143-Ө "О распределении объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, и для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18572);
7. Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 25 сентября 2020 года № 236 "О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 23 июля 2009 года № 143-Ө "О распределении объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, и для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21291).