"Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ - 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 қыркүйекте № 24530 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы Ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2021 года № ҚР ДСМ - 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2021 года № 24530.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров" согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2021 жылғы 23 қыркүйектегі
№ ҚР ДСМ - 98 бұйрығына
1-қосымша
"Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жығы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ережесінің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленген және:
1) объектілерді салу үшін жер учаскесін таңдау, жобалау, жаңасын салу, реконструкциялау, қолданыстағы объектілерді қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және кеңейту, жөндеу, пайдалануға енгізу, күтіп-ұстау мен пайдалану;
2) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин кезеңінде санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу кезінде көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай терминдер және анықтамалар пайдаланылды:
1) авиациялық техникалық база (бұдан әрі – АТБ) – әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу, конструкцияларын, технологиялық жабдығы мен жарағын дайындау, ұшу ақпаратын жинау және оның мағынасын ашу бойынша жұмыстар кешенін орындауға арналған құрылыстар, механикалық және басқа да құралдар кешені;
2) авиациялық-химиялық жұмыстар (бұдан әрі – АХЖ) – ауыл шаруашылығы, орман учаскелерінде және басқа да алқаптарда пестицидтер мен тыңайтқыштарды қолдана отырып азаматтық авиация атқаратын жұмыстар;
3) автокөлік кәсіпорны – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ететін, автомобиль көлігімен жүктерді, жолаушыларды, багажды тасымалдау, автокөлік құралдарын сақтау, оларға техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу жөніндегі қызметпен айналысатын заңды тұлға;
4) автомобильге жанармай құю станциясы – мұнай өнімдерін сақтауды және бөлшек саудада өткізуді қамтамасыз ететін жабдықпен жарақталған технологиялық құрылыстар кешені;
5) авто-газ құю станциясы – сұйытылған газды сақтауды және бөлшек саудада өткізуді қамтамасыз ететін жабдықтармен жарақталған технологиялық құрылыстар кешені;

от 23 сентября 2021 года
№ ҚР ДСМ - 98
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам
по обслуживанию транспортных средств и пассажиров"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 (далее – Положение) и определяют санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров при:
1) выборе земельного участка под строительство, проектировании, строительстве новых, реконструкции, переоборудовании, перепланировке и расширении существующих объектов, ремонте, вводе в эксплуатацию, содержании и эксплуатации;
2) организации и проведении санитарно-противоэпидемических мероприятий и санитарно-профилактических мероприятий на период введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) авиационная техническая база (далее – АТБ) – комплекс сооружений, механических и иных средств, предназначенных для выполнения комплекса работ по техническому обслуживанию, текущему ремонту, доработкам конструкции, технологического оборудования и оснастки воздушных судов, по сбору и расшифровке полетной информации;
2) авиационно-химические работы (далее – АХР) – работы, выполняемые гражданской авиацией с применением пестицидов и удобрений в сельском хозяйстве на участках сельскохозяйственных, лесных и другие угодий;
3) автотранспортное предприятие – юридическое лицо, занятое деятельностью по перевозке автомобильным транспортом грузов, пассажиров, багажа, хранению, техническому обслуживанию и ремонту автотранспортных средств, действующее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) автозаправочная станция – технологический комплекс сооружений, оснащенный оборудованием, обеспечивающий хранение и розничную реализацию нефтепродуктов;
5) автогазозаправочная станция – технологический комплекс сооружений, оснащенный оборудованием, обеспечивающий хранение и розничную реализацию сжиженного газа;

6) автомобиль көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (шеберханасы) станциясы – автомобиль көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған құрылыстар кешені;
7) автовокзал – жолаушылар легі тәулігіне бес жүзден астам адамды құрайтын, автобустардың жолаушылары мен жүргізушілеріне қызмет көрсетуге арналған және: сыйымдылығы жетпіс бестен жоғары жолаушыларға арналған күту залы және билет кассалары бар күрделі ғимаратты, жүргізушілерді медициналық тексеруден өткізуге және медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге арналған медициналық пункттерді, сақтау камераларын, жолаушыларды түсіру мен отырғызуға арналған перронды, автобустардың тұрағына арналған алаңдарды, автобустарды тексеріп қарауға арналған бекеттерді, диспетчерлік пункттерді және ана мен балаға арналған бөлмені қамтитын құрылыстар кешені;
8) автостанция – жолаушылар легі тәулігіне кемінде бес жүз адамды құрайтын, автобустардың жолаушылары мен жүргізушілеріне қызмет көрсетуге арналған және кемінде екі жарым мың шаршы метр аумақта орналасқан және құрамында: сыйымдылығы жетпіс бес адамға дейінгі жолаушыларға арналған күту залы және билет кассалары бар күрделі ғимаратты, сақтау камераларын, жолаушыларды түсіру мен отырғызуға арналған перронды, автобустардың тұрағына арналған алаңдарды, диспетчерлік пункттерді қамтитын құрылыстар кешені;
9) ангар – көлік құралдарын сақтауға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған құрылыс;
10) әуежай – әуе кемелерін қабылдауға және жөнелтуге, әуе тасымалдарына қызмет көрсетуге арналған және осы мақсаттар үшін әуеайлық, аэровокзал, басқа да құрылыстары, сондай-ақ қажетті жабдықтары бар құрылыстар кешені;
11) ауыл шаруашылығы әуеайлағы – авиациялық-химиялық жұмыстарды орындайтын азаматтық авиация әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуеайлығы;
12) аэровокзал – әуежайларда әуе көлігі жолаушыларына қызмет көрсетуге арналған құрылыстар мен ғимараттар кешені;
13) бластчиллер – өнімді мұздатуды қамтамасыз ететін қарқынды салқындату аппараты;
14) борттық тамақ – әуе кемелерінің авиажолаушылары мен экипажына арналған, ұшу кезінде әуе кемесінің бортында берілетін тамақ;
15) борттық тамақтану объектісі – борттық тамақты өндіру, қайта өңдеу, өткізу және ұйымдастыру бойынша қоғамдық тамақтану объектісі;
16) борттық тамақ рационы – әуе көлігі бортында бір адамның тамақтануына арналған тамақ өнімдерінің жиынтығы;
17) вагон және локомотив депосы, локомотив жөндеу және вагон жөндеу зауыттары – вагондарды, локомотивтерді жоспарлы және күрделі жөндеуге, вагон, локомотив тораптары мен бөлшектерін жөндеуге және жинақтауға арналған өндірістік құрылыстар, темір жолдар кешені;

6) станция (мастерская) технического обслуживания и ремонта автомобильных транспортных средств – комплекс сооружений, предназначенный для технического обслуживания и ремонта автомобильных транспортных средств;
7) автовокзал – комплекс сооружений, предназначенный для обслуживания пассажиров и водителей автобусов, пассажиропоток которого составляет более пятисот человек в сутки, и включающий в себя: капитальное здание с залом ожидания вместимостью свыше семидесяти пяти человек и билетными кассами, пункты медицинского освидетельствования водителей и оказания первичной медико-санитарной помощи, камеры хранения, перрон для посадки и высадки пассажиров, площадку для стоянки автобусов, посты для осмотра автобусов, диспетчерские пункты и комнату матери и ребенка;
8) автостанция – комплекс сооружений, предназначенный для обслуживания пассажиров и водителей автобусов, пассажиропоток которого составляет менее пятисот человек в сутки, и включающий в себя: капитальное здание с залом ожидания вместимостью до семидесяти пяти человек и билетными кассами, камеры хранения, перрон для посадки и высадки пассажиров, площадку для стоянки автобусов, диспетчерские пункты, расположенный на территории не менее двух с половиной тысяч квадратных метров;
9) ангар – сооружение для хранения, технического обслуживания и ремонта транспортных средств;
10) аэропорт – комплекс сооружений, предназначенный для приема и отправки воздушных судов, обслуживания воздушных перевозок и имеющий для этих целей аэродром, аэровокзал, другие сооружения, а также необходимое оборудование;
11) аэродром сельскохозяйственный – аэродром, предназначенный для обеспечения полетов воздушных судов гражданской авиации выполняющих авиационно-химические работы;
12) аэровокзал – комплекс зданий и сооружений, предназначенный для обслуживания пассажиров воздушного транспорта в аэропортах;
13) бластчиллер – аппарат интенсивного охлаждения, обеспечивающий заморозку продукта;
14) бортовое питание – питание, предназначенное для авиапассажиров и экипажей воздушных судов, реализуемое на борту воздушного судна в течение полета;
15) объект бортового питания – объект общественного питания по производству, переработке, реализации и организации бортового питания;
16) рацион бортового питания – набор пищевых продуктов, предназначенный для питания одного человека на борту воздушного транспорта;
17) вагонное и локомотивное депо, локомотивно-ремонтный и вагонно-ремонтный заводы – комплекс производственных сооружений, железнодорожных путей, предназначенный для выполнения планового и капитального ремонта вагонов, локомотивов, ремонта и укомплектования вагонных, локомотивных узлов и деталей;

18) дастархан әзірлеу бөлімшесі – борттық тамақтану объектісіндегі борттық тамақты жинақтауға және әзірлеуге арналған учаске;
19) дегазациялық алаң – авиациялық химиялық жұмыстар орындалғаннан кейін әуе кемелерін дегезациялау және пестицидтерден тазартуға арналған алаң;
20) дефростер – өнімдерді ерітуге арналған жабдық;
21) диспетчерлік орталық (пункт) – қажетті жабдығы бар диспетчерлердің жұмыс орындарын орналастыруға арналған ғимарат (үй-жай);
22) диспетчерлер – көлік құралдарының қозғалысын жедел бақылау және басқару орталығының (пунктінің) операторлары;
23) жабық вагондарды дайындайтын кешенді пункт – азық-түліктерді, шаруашылық, қатты әсер ететін химиялық заттарды және сусымалы қауіпті жүктерді тасымалдағаннан кейін жабық вагондарды тазалауға, жууға және дезинфекциялық өңдеуге арналған объект;
24) жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету, оларды ағымдық жөндеу және жабдықтау пункті – жолаушылар вагондарының жарамдылығын, ағымдық жөндеуді, жылжымалы құрамды тексеруді, тіркемеден ажыратпай ағымдық жөндеуді және жылжымалы құрамның тасымалдауға және жарақтандыруға дайындауды қамтамасыз ететін темір жол көлігінің бөлімшесі;
25) жол машина станциясы – жолды орташа және күрделі жөндеуді жүзеге асыруға арналған теміржол көлігінің құрылымдық бөлімшесі;
26) жол дистанциясы – темір жолдарда ағымдық күтіп-ұстауды, жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыратын темір жол көлігінің құрылымдық бөлімшесі;
27) жолаушылар ғимараты – теміржол көлігімен тасымалдау бойынша тұрғындарға қызмет көрсетуге арналған үй-жайлар, құрылыстар (жолаушылар платформалары және вокзал өтпелерін қоса алғанда) және басқа да мүлік түрлерінің кешені;
28) жұмыс аймағы – тұрақты немесе уақытша жұмыс орындары орналасқан алаңның немесе еденнің деңгейінен биіктігі екі метрге (бұдан әрі – м) дейінгі кеңістік;
29) қалыпқа келтіру пойызы – рельстердің жолдан шығуынан және жылжымалы құрамның соқтығысуынан болған зардаптарды жоюға, сондай-ақ дүлей зілзалалар кезінде көмек көрсетуге арналған пойыз;
30) касалетка – тамақ өнімдерімен жанасуға арналған, тамақ өнімдерімен жанасатын материалдарға қойылатын талаптарға сәйкес келетін материалдардан (оның ішінде алюминий фольгадан, полимерден, шыныдан, фарфордан) жасалған, тамақ өнімдерімен жанасуға арналған қолдану жөніндегі таңбаға сәйкес тамақтануды (оның ішінде борттық тамақтануды) ұйымдастыру үшін пайдаланылатын тұтыну қаптамасы (жабылатын ыдыс, контейнер);

18) сервировочное отделение – участок на объекте бортового питания, предназначенный для комплектования и сервировки бортового питания;
19) дегазационная площадка – площадка для очистки от пестицидов и дегазации воздушных судов после выполнения авиационно-химических работ;
20) дефростер – оборудование, предназначенное для размораживания продуктов;
21) диспетчерский центр (пункт) – здание (помещение) для размещения рабочих мест диспетчеров с необходимым оборудованием;
22) диспетчеры – операторы центра (пункта) оперативного контроля и управления движением транспортных средств;
23) комплексный пункт подготовки крытых вагонов – объект, предназначенный для очистки, промывки и дезинфекционной обработки крытых вагонов после перевозки продовольственных, хозяйственных, сильнодействующих химических веществ и сыпучих опасных грузов;
24) пункты технического обслуживания, текущего ремонта и экипировки пассажирских вагонов – подразделения железнодорожного транспорта, обеспечивающие контроль исправности, текущий ремонт пассажирских вагонов, проведение осмотра, текущего безотцепочного ремонта и подготовки к перевозкам и экипировке подвижного состава;
25) путевая машинная станция – структурное подразделение железнодорожного транспорта, предназначенное для осуществления среднего и капитального ремонта пути;
26) дистанция пути – структурное подразделение железнодорожного транспорта, осуществляющее текущее содержание, ремонтные и восстановительные работы на железнодорожных путях;
27) пассажирское здание – комплекс помещений, сооружений (включая пассажирские платформы и вокзальные переходы) и других видов имущества, предназначенный для оказания населению услуг по перевозке железнодорожным транспортом;
28) рабочая зона – пространство высотой до двух метров (далее – м) над уровнем пола или площадки, в котором находятся постоянные или временные рабочие места;
29) восстановительный поезд – поезд, предназначенный для ликвидации последствий сходов с рельсов и столкновений подвижного состава, а также оказания помощи при стихийных бедствиях;
30) касалетка – потребительская упаковка (закрывающиеся посуда, контейнер), предназначенная для контакта с пищевой продукцией, изготовленная из материалов, соответствующих требованиям, предъявляемым к материалам, контактирующим с пищевой продукцией (в том числе из алюминиевой фольги, полимерная, стеклянная, фарфоровая), используемая для организации питания (в том числе бортового питания) в соответствии с маркировкой по ее применению для контакта с пищевой продукцией;

31) көлік – бұл Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе көлігі;
32) көлік құралдары (әуе, теміржол, су, автомобиль) мен жолаушыларға қызмет көрсету объектісі (бұдан әрі – көлік объектісі) – көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге, жөндеуге, жууға және жарақтандыруға, сондай-ақ жолаушыларға, багажға, жүк-багажға, жүктерге және пошта жөнелтілімдеріне қызмет көрсетуге арналған көліктің жылжымайтын мүлік құрылысы немесе құрылыстар кешені;
33) метрополитен – көліктің өзге түрлерінің желілерінен және жаяу жүргіншілердің оларға өту жолынан оқшауланған (бөлінген, бір деңгейдегі қиылыстары жоқ) жолдар бойынша жолаушылар мен багажды әлеуметтік маңызы бар тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын қалалық рельстік көлік түрі;
34) өзен порты – жолаушылар мен кемелерге қызмет көрсету, жүктерді тиеу, түсіру, қабылдау, сақтау және беру, көліктің басқа да түрлерімен өзара іс-қимыл жасау мақсатында құрылған және жабдықталған, жер учаскесінде және ішкі су жолдары акваториясында орналасқан құрылыстар кешені;
35) өндірістік жүк тиеу кешендері – шаңдағыш жүктерді тиеуге, түсіруге, қабылдауға, сақтауға және беруге, қайта өңдеуге арналған құрылыстар кешені;
36) пестицидтер – зиянды организмдермен күресу үшін қолданылатын химиялық заттар. Пестицидтер мынадай: арамшөптерді жоятын гербицидтер, зиянкес-насекомдарды жоятын инсектицидтер, патогенді саңырауқұлақтарды жоятын фунгицидтер, жылы қанды зиянды жануарларды жоятын зооцидтер және басқа да зиянды организмдермен күресу үшін қолданылатын химиялық заттар сияқты заттардың топтарын біріктіреді;
37) порциялау – шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және дайын тамақ өнімдерінің, оның ішінде алкогольсіз және алкогольді сусындардың массасы және (немесе) көлемі және (немесе) саны бойынша бөлу;
38) салқындатқыш элемент – ішіне су толтырылған, тұмшаланып жабылған ыдыстағы салқындататын элемент, ол пайдалану алдында мұздатылады және контейнерде температураны 0 градус Цельсийден плюс (бұдан әрі – плюс) 8 градус Цельсийге (бұдан әрі – 0С) дейінгі шекте ұстап тұрады;
39) санитариялық арнайы киім (бұдан әрі – санитариялық киім) – шикізатты, қосымша материалдарды және дайын тағам өнімдерін механикалық бөлшектермен, микроорганизмдермен және басқа да ластанудан қорғауға арналған, тамақ өнімдері өндірісінде қолданылатын персоналдың қорғаныш киімінің жиынтығы (бас киім немесе шашқа арналған тор, күртеше шалбарымен немесе халат (бір рет немесе бірнеше рет қолданылатын), бетке арналған қорғаныш маска, сақалға (мұртқа) арналған тор, алжапқыш, аяқ киім, қолғап (бір рет немесе бірнеше рет қолданылатын);

31) транспорт – это зарегистрированный на территории Республики Казахстан железнодорожный, автомобильный, морской, внутренний водный, воздушный транспорт;
32) объект по обслуживанию транспортных средств (воздушный, железнодорожный, водный, автомобильный) и пассажиров (далее – объект транспорта) – сооружение или комплекс сооружений недвижимого имущества транспорта, предназначенный для технического обслуживания, ремонта, мойки и оснащения транспортных средств, а также обслуживания пассажиров, багажа, грузобагажа, грузов и почтовых отправлений;
33) метрополитен – вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по путям, изолированным (отделенным, не имеющим одноуровневых пересечений) от линий иных видов транспорта и прохода пешеходов к ним;
34) речной порт – комплекс сооружений, расположенных на земельном участке и акватории внутренних водных путей, обустроенных и оборудованных в целях обслуживания пассажиров и судов, погрузки, выгрузки, приема, хранения и выдачи грузов, взаимодействия с другими видами транспорта;
35) производственные перегрузочные комплексы – комплекс сооружений, предназначенный для погрузки, выгрузки, приема, хранения и выдачи, переработки пылящих грузов;
36) пестициды – химические вещества, используемые для борьбы с вредными организмами. Пестициды объединяют следующие группы таких веществ: гербициды, уничтожающие сорняки, инсектициды, уничтожающие насекомых-вредителей, фунгициды, уничтожающие патогенные грибы, зооциды, уничтожающие вредных теплокровных животных и другие химические вещества, используемые для борьбы с вредными организмами;
37) порционирование – деление по массе и (или) объему, и (или) количеству сырья, полуфабрикатов и готовой пищевой продукции, в том числе безалкогольных и алкогольных напитков;
38) хладоэлемент – холодильный элемент в герметично закрытой емкости, заполненной водой, которая замораживается перед использованием и служит для поддержания температуры в контейнере в пределах от 0 градусов Цельсия до плюс (далее – +) 8 градусов Цельсия (далее – о С);
39) санитарная специальная одежда (далее – санитарная одежда) – комплект защитной одежды персонала (головной убор или сетка для волос, куртка с брюками или халат (одноразовый или многоразовый), маска защитная для лица, используемая в производстве пищевой продукции, сетка для бороды (усов); фартук, обувь; перчатки (одноразовые или многоразовые)), предназначенный для защиты сырья, вспомогательных материалов и готовой пищевой продукции от загрязнения механическими частицами, микроорганизмами и других загрязнений;

40) санитариялық-карантиндік тұйық – карантиндік немесе аса қауіпті инфекциялық аурумен ауыратын науқаспен байланыста болған жолаушылар бар вагонды оқшаулауға және қоюға арналған теміржол төсеміндегі учаске;
41) теміржол вокзалы – тұрғындарға багажды, жүк-багажды теміржол көлігімен тасымалдау және қабылдау-беру бойынша қызмет көрсетуге арналған ғимараттар, құрылыстар (жолаушы платформаларын және вокзал өтпелерін қоса алғанда) және басқа да мүлік түрлерінің кешені;
42) теңіз порты – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген жер учаскелерінде орналасқан, кемелерге, жолаушыларға, багажға қызмет көрсетуге және жүктермен жасалатын операцияларды жүзеге асыруға, сондай-ақ теңіз көлігі қызметінің өзге де мақсаттарына арналған құрылыстар кешені. ";
43) тиеу алаңы – әуе кемелеріне пестицидтер тиеу алаңы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.07.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Көлік объектілерінде дезинфекция, дезинсекция және дератизация іс-шаралары "Дезинфекция, дезинсекция мен дератизацияны ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28977 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 29 шілдедегі № ҚР ДСМ-68 бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көлік объектілерінің қызметкерлері "Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ оларды жүргізу тәртібі мен мерзімділігін, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемін, медициналық қарсы көрсетілімдерді, зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесін және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазаны № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21443 болып тіркелген) сәйкес міндетті медициналық тексеріп-қараудан өтеді.

40) санитарно-карантинный тупик – участок железнодорожного полотна, предназначенный для изоляции и отстоя вагона с пассажирами, контактировавшими с больным карантинным или особо опасным инфекционным заболеванием;
41) железнодорожный вокзал – комплекс зданий, сооружений (включая пассажирские платформы и вокзальные переходы) и других видов имущества, предназначенный для оказания населению услуг по перевозке железнодорожным транспортом и приему-выдаче багажа, грузобагажа;
42) морской порт – комплекс сооружений, расположенных на предоставленных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке земельных участках, предназначенных для обслуживания судов, пассажиров, багажа и осуществления операций с грузами, а также для иных целей деятельности морского транспорта;
43) загрузочная площадка – площадка для загрузки воздушных судов пестицидами.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.07.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. На объектах транспорта проводятся дезинфекционные, дезинсекционные и дератизационные мероприятия в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июля 2022 года № ҚР ДСМ-68 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28977).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Работники объектов транспорта проходят обязательные медицинские осмотры в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, а также правил и периодичности их проведения, объема лабораторных и функциональных исследований, медицинских противопоказаний, перечня вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры и правил оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21443).

5. Көлік объектілерінде осы Санитариялық қағидалар талаптарына жауап беретін еңбек жағдайлары сақталады.
6. Көлік объектілерінің өндірістік үй-жайлары мен жұмыс орындары алғашқы көмек көрсету үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 2 шілдедегі № 368 бұйрығымен бекітілген Автомобильдегі алғашқы медициналық көмек қобдишасының дәрілік заттары мен медициналық мақсаттағы бұйымдарының тізбесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9649 болып тіркелген) сәйкес дәрі-дәрмектер мен таңу құралдары жиынтығы бар медициналық қобдишамен қамтамасыз етіледі.
7. Қызметкерлердің халықтың декреттелген топтарында "Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21652 болып тіркелген) сәйкес нысан бойынша медициналық тексерістен, гигиеналық оқытудан өткені және жұмысқа жіберілгені туралы белгілері бар жеке медициналық кітапшасы болады.
2-тарау. Көлік құралдары мен жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерін салу үшін жер учаскесін таңдауға, жобалауға, жаңасын салуға, қолданыстағы объектілерді реконструкциялауға, қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға және кеңейтуге, жөндеуге және пайдалануға енгізуге, күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
8. Көлік объектілерін салу үшін жер учаскесін таңдау, жаңа жобалау кезінде "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 30) тармақшасына және 51-бабының ережелерінде көрсетілген селитебті аумақтардың және рекреациялық аймақтардың ық жағынан көзделеді.
9. Көлік объектілері орталықтандырылған салқын және ыстық су жүйелерімен қамтамасыз етіледі. Орталықтандырылған су құбырына сумен жабдықтау жүйесіне қосылу мүмкіндігі болмаған кезде орталықтандырылмаған және (немесе) дербес ауыз сумен жабдықтау жүйелері пайдаланылады немесе сырттан әкелетін ауыз су пайдаланылады.
Сырттан әкелетін ауыз суды жеткізу судың қайталап ластануын болдырмайтын таңбаланған тығыз жабылатын ыдыстарда, арнайы осы мақсаттарға арналған изотермиялық ыдыстарда (цистерналарда) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-5 бұйрығымен бекітілген "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22066 болып тіркелген) талаптарына сәйкес келетін көлік құралдарымен жүргізіледі. Сырттан әкелетін ауыз суды тікелей күн сәулесінің және атмосфералық жауын-шашынның әсерін болдырмайтын жағдайларда арнайы бөлінген орындар мен тамақ өнімдерімен байланыста болатын материалдарға қойылатын талаптарға сәйкес келетін материалдардан жасалған ыдыстарда сақталады.

5. На объектах транспорта поддерживаются условия труда, отвечающие требованиям настоящих Санитарных правил.
6. Производственные помещения объектов транспорта и рабочие места обеспечиваются медицинской аптечкой с набором медикаментов и перевязочных средств согласно Перечню лекарственных средств и изделий медицинского назначения автомобильных аптечек первой медицинской помощи, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 июля 2014 года № 368 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9649), для оказания первой медицинской помощи.
7. Работники декретированной группы населения имеют при себе личную медицинскую книжку по форме в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-196/2020 "Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21652), с отметками о прохождении медицинского осмотра, гигиенического обучения и допуске к работе.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного участка
под строительство, проектированию, строительству новых, реконструкции,
переоборудованию, перепланировке и расширению существующих объектов,
ремонту и вводу в эксплуатацию, содержанию и эксплуатации объектов
по обслуживанию транспортных средств и пассажиров
8. При выборе земельного участка под строительство, проектировании новых объектов транспорта, предусматривается с подветренной стороны селитебной территории и рекреационных зон, указанных в подпункте 30) статьи 1 и положениях статьи 51 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
9. Объекты транспорта обеспечиваются системой централизованными системами холодного и горячего водоснабжения. При отсутствии возможности подключения к централизованной водопровода системе водоснабжения используются нецентрализованные и (или) автономные системы питьевого водоснабжения, или используется привозная питьевая вода.
Доставка привозной питьевой воды осуществляется в промаркированных плотно закрывающихся емкостях, исключающих вторичное загрязнение воды, в оборудованных изотермических емкостях (цистернах), специально предназначенных для этих целей, транспортными средствами, соответствующих требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2021 года № ҚР ДСМ-5 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22066). Хранение привозной питьевой воды обеспечивается в специально отведенном месте в условиях, исключающих воздействие прямого солнечного света и атмосферных осадков и в емкостях, изготовленных из материалов, соответствующих требованиям, предъявляемым к материалам, контактирующим с пищевой продукцией.

10. Көлік объектілерінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 26 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31934 болып тіркелген) бекітілген "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес келетін шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға арналған салқын және ыстық су пайдаланылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.07.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Көлік объектілерін орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесіне қосу мүмкіндігі болмаған жағдайда, жергілікті су ысыту жүйесінің жабдығы көзделеді.
12. Шаруашылық-ауыз су және өндірістік сумен жабдықтау жүйелері бөлек көзделеді.
13. Керек-жарақ пунктінде су құбырының желісі ұстатқыштармен (ажырату және жөндеу жұмысын жүргізу үшін) жалғастырылған кемінде негізгі екі магистралі бар айналмалы жүйе түрінде көзделеді.
14. Керек-жарақ пункттерінде, теміржол жол аралықтарында орналасқан су тарату колонкалары (бұдан әрі – су тарату колонкалары), шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету бойынша теңіз және өзен жағалауы қондырғылары (бұдан әрі – жағалау қондырғылары) суды бұру жүйесіне судың ағысы үшін еңісі бар бетон су ағатын жол орнатылады, мұз қатудан, дренаждан қорғаныш құрылғылармен жабдықталады.
15. Су тарату колонкалары мен жағалау қондырғылары су құю шлангісі басының ластануын болдырмайтын құрылғылармен жабдықталады. Вагондарға, су көлігіне су құю аяқталған соң, су құю шлангілерінде қалған су төгіледі. Су толтыру шлангілерінің басын жерге сүйретіп тасымалдауға жол берілмейді.
16. Көлік объектілерінде өндірістік, жерүсті жауын-шашын (жаңбыр) ағыстарын, сарқынды суларды қабылдауды қамтамасыз ететін суды бұру жүйесі көзделеді.
17. Көлік объектілері орталықтандырылған суды бұру жүйесіне қосылады, ал ол болмаған кезде дербес (жергілікті) суды бұру жүйесі көзделеді. Суды бұру жүйелерімен жабдықталмаған көлік объектілерінде сыртқы дәретханалар ғимараттан кемінде 25 м қашықтықта шаруашылық аймағында жерасты су өткізбейтін сыйымдылықпен (шұңқырмен) орнатылады.
Жерасты су өткізбейтін сыйымдылық құрылыстар (шұңқыр, септик) көлемінің үштен екісінен аспайтын бөлігі толтырылғаннан кейін уақтылы тазартылады, дезинфекцияланады, оларды орналастыру сарқынды суларды қауіпсіз бұруды ескере отырып жүзеге асырылады. Жергілікті тазарту құрылыстары (құрылғылары) өндірушінің техникалық құжаттамасына сәйкес жабдықталады.

10. На объектах транспорта используется холодная и горячая вода для хозяйственно-питьевых водоснабжений, соответствующая требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов" утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 26 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31934).
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.07.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случае отсутствия возможности подключения объектов транспорта к централизованной системе горячего водоснабжения предусматривается оборудование системы местного нагрева воды.
12. Хозяйственно-питьевые и производственные системы водоснабжения предусматриваются раздельные.
13. В пункте экипировки водопроводная сеть предусматривается кольцевой, с не менее двумя основными магистралями, соединенными перемычками (для выключения и проведения ремонтных работ).
14. Водоразборные колонки на железнодорожных междупутьях в пунктах экипировки (далее – водоразборные колонки), морские и речные береговые установки по обеспечению хозяйственно-питьевой водой (далее – береговые установки) обустраиваются бетонированными отмостками с уклоном для стока воды в систему водоотведения, оборудуются защитными устройствами от замерзания, дренажи.
15. Водоразборные колонки и береговые установки оборудуются устройствами, исключающими загрязнение оголовка водозаправочного шланга.
По окончании заправки вагонов, водного транспорта оставшаяся вода в водозаправочных шлангах сливается. Не допускается перетаскивание водозаправочных шлангов оголовками по земле.
16. На объектах транспорта предусматривается система водоотведения, обеспечивающая прием производственных, поверхностных ливневых (дождевых) стоков, сточной воды.
17. Объекты транспорта подключаются к системе централизованного водоотведения, а при ее отсутствии предусматривается автономная (локальная) система водоотведения. В не оборудованных системами водоотведения объектах транспорта наружные туалеты устраиваются с подземной водонепроницаемым емкостью (выгреб), в хозяйственной зоне, на расстоянии не ближе 25 м от здания.
Подземные водонепроницаемые емкостные сооружения (выгреб, септик) своевременно очищаются по заполнению не более двух трети от объема, дезинфицируются, их размещение осуществляется с учетом безопасного отведения сточных вод. Локальные очистные сооружения (установки) оборудуются согласно технической документации производителя.

18. Көлік объектілерінің аккумулятор цехында (бөлімшесінде) сарқынды суларды және пайдаланылған электролитті тазалау және бейтараптандыру үшін су бұрудың бөлек жүйесі жабдықталады.
Сақтау және жұмыс бөлмесі бөлек сорып тарту және шығару желдеткіші бар ғимараттың бірінші қабатында орналасуы қажет. Бөлмені ішкі әрлендіру агрессиялық заттарға төзімді материалдан жасалады.
Ылғалды режимде жұмыс жасалатын бөлменің қабырғалары бүкіл биіктігі бойынша қолдануға рұқсат етілген жуғыш және дезинфекциялық құралдармен жуылатын ылғалға төзімді материалдан жасалады.
19. Жабық вагондарды дайындайтын кешенді пунктте сарқынды сулар механикалық тазартудан, тұндырылғаннан, залалсыздандырылғаннан, сондай-ақ бейтараптандырылғаннан кейін су бұру жүйесіне шығарылады.
20. Көлік объектілерінде "Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26831 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-15 бұйрығы) сәйкес табиғи және (немесе) жасанды жарықтандыру көзделеді.
Пайдаланылатын люминисцентті шамдар, құрамында сынабы бар құралдар мен жабдықтар сақтау және тасымалдау кезінде олардың тұтастығының бұзылуын болдырмайтын, тығыз жабылатын ыдыстарда тасымалданады және сақталады.
Құрамында сынабы бар қалдықтарды сақтайтын үй-жайларда температура +18 С аспайды, бақылау үшін термометрлер орнатылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-1. Метрополитендердің желілік пункттері люминесцентті жарықтандырумен жабдықталады.
Ескерту. 20-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.07.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-2. Туннельдегі жолға күрделі және ағымдық жөндеу жүргізу кезінде шектеулі учаскеде кемінде 50 лк қосымша жергілікті жарықтандыруды қолдану көзделеді.
Туннельдерде, құрылғылар мен механизмдер орналасқан жерлерде қосымша (кемінде 50 лк) жергілікті жарықтандыру қолданылады.
Ескерту. 20-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.07.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. В аккумуляторном цехе (отделении) объектов транспорта оборудуется раздельная система водоотведения сточных вод и отработанного электролита для очистки и нейтрализации.
Помещение для хранения и работ размещается на первом этаже здания, оборудуется отдельной приточно-вытяжной вентиляцией. Внутренняя отделка помещений выполняется из материала, устойчивого к агрессивным веществам.
Стены в помещениях с влажным режимом работы выполняются на всю высоту из влагостойких материалов, допускающих мытье с использованием моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению.
19. В комплексном пункте подготовки крытых вагонов сточные воды после механической очистки, отстаивания, обеззараживания, а также нейтрализации удаляются в систему водоотведения.
20. На объектах транспорта предусматривается естественное и (или) искусственное освещение в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-15 "Об утверждении Гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26831) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-15).
Использованные люминесцентные лампы, ртутьсодержащие приборы и оборудование транспортируются и хранятся в плотно закрывающихся емкостях, предотвращающих нарушение их целостности во время хранения и транспортировки.
Температура в помещении для хранения ртутьсодержащих отходов не превышает +18 С, для контроля устанавливается термометр.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-1. Линейные пункты метрополитенов оборудуются люминесцентным освещением.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 20-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 02.07.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-2. При проведении капитального и текущего ремонта пути в туннеле на ограниченном участке предусматривается применение дополнительного местного освещения не менее 50 лк.
В туннелях, в местах расположения устройств и механизмов применяется дополнительное местное освещение (не менее 50 лк).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 20-2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 02.07.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21. Көлік объектілерінде +18 оС-тан +24 оС-қа дейінгі температура параметрін, 50-60% (бұдан әрі – %) ауаның салыстырмалы ылғалдылығын қамтамасыз ететін табиғи және (немесе) жасанды желдету, жылумен жабдықтау, және (немесе) ауабаптау жүйелері көзделеді.
22. Көлік объектілеріндегі аккумулятор бөлімшесінің үй-жайларындағы температура +15 оС-тан +20 оС-қа дейін болып көзделеді.
23. Көлік объектілерінің сыртқы кіру және шығу есіктері ауа-жылу перделерімен жабдықталады.
24. Химиялық зиянды заттар мен шаң-тозаң шығару мен ілесетін технологиялық жабдығы мен процестері бар көлік объектілерінің үй-жайлары жергілікті сору желдеткішінің құрылғыларымен (жергілікті сору) жабдықталады.
25. Ауаға зиянды химиялық заттар мен ылғал шығару көзі болып табылатын жабдықтарда (бактар, ванналар) жабық құю көзделеді.
26. Шу және діріл көздері бар көлік объектілерінің үй-жайлары (цехтар, учаскелер) басқа өндірістік үй-жайлардан алшақ орналастырылады. Қыс мерзімінде дірілдік қауіпті аймақтарда температура реттегіші бар жергілікті жылыту құралдары орнатылады.
Дірілі бар жабдықпен жұмыс жылуы бар бөлмелерде (ауа температурасы 16 оС, ылғалдылығы 40-60 % және ауа жылжу жылдамдығы секундына 0,3 метр (бұдан әрі – м/с)) жүргізіледі. Демалу бөлмелерінде ауа жылжу жылдамдығы 1-2 м/с болатын қолды жылы ауамен (25-28 оС) жергілікті жылытатын құралдар көзделеді.
27. Жұмыс орындарында діріл тудыратын жабдық бөлек іргетастарға немесе дірілді оқшаулағышы (дірілді басатын төсеніштер мен кілемшелер) бар ұстап тұратын конструкцияларда орнатылады.
28. Депо цехтарындағы рельс жолдары тығыз дірілді шектеуші негізге салынады. Дизель-генераторының қабырғалық сынақтары басқа үй-жайлардан және персонал орналастырылған басқару пультінен дыбыстық шектелген бөлек үй-жайларда жасалады.
29. Көлік объектілерінде № ҚР ДСМ-15 бұйрығына сәйкес шу, діріл, инфрақызыл деңгейі қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Көлік объектілерінде техникалық персонал, сондай-ақ жөндеу, қалпына келтіру, тиеу-түсіру, сырлау жұмыстарымен, техникалық қызмет көрсетумен, тазалаумен, жуумен, дезинфекциялаумен айналысатын қызметкерлер үшін:
1) арнайы және жеке киімдерді бөлек сақтауға арналған шкафтары бар киім ілетін орын;

21. На объектах транспорта предусматриваются системы теплоснабжения, естественной и (или) искусственной вентиляции, и (или) кондиционирования воздуха, обеспечивающие параметры температуры в помещениях от +18 оС до +24 оС, относительной влажности воздуха 50-60 процентов (далее – %).
22. Температура в помещениях аккумуляторного отделения объектов транспорта предусматривается от +15 оС до +20 оС.
23. Наружные входы и выходы объектов транспорта оборудуются воздушно-тепловыми завесами.
24. Помещения объектов транспорта с технологическим оборудованием и процессами, сопровождающиеся выделением вредных химических веществ и пыли, оборудуются устройствами местной вытяжной вентиляции (местные отсосы).
25. Оборудование, являющееся источником выделений в воздух вредных химических веществ и влаги (баки, ванны) предусматривается с закрытым сливом.
26. Помещения (цеха, участки) объектов транспорта с источниками шума и вибрации размещаются в удалении от остальных производственных помещений. В зимнее время на виброопасных участках используются установки для местного обогрева с регуляторами температуры.
Работа с вибрирующим оборудованием проводится в отапливаемых помещениях (температура воздуха 16 оС, влажность 40-60 % и скорость движения воздуха 0,3 метров в секунду (далее – м/с)). В помещениях отдыха предусматривается оборудование установки для местного обогрева рук теплым воздухом (25-28 оС) со скоростью движения воздуха 1-2 м/с.
27. Оборудование, передающие вибрацию на рабочие места, устанавливаются на отдельных фундаментах или поддерживающих конструкциях с виброизоляцией (виброгасящие настилы, коврики).
28. Рельсовые пути в цехах депо укладываются на упругое виброизолирующее основание. Стендовые испытания дизель-генератора производятся в отдельно отведенном помещении, звукоизолированном от других помещений и от пульта управления, в котором размещается персонал.
29. На объектах транспорта обеспечивается уровень шума, вибрации, инфразвука в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-15.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. На объектах транспорта для технического персонала, а также работников, занятых на ремонтных, восстановительных, погрузочно-разгрузочных, окрасочных работах, техническим обслуживанием, очисткой, промывкой, дезинфекцией предусматриваются санитарно-бытовые помещения, включающие:
1) гардеробные со шкафами для раздельного хранения специальной и личной одежды;

2) арнайы киімді кептіруге арналған үй-жайларды, жылыну бөлмесін және қысқа уақыт демалатын бөлме;
3) себезгі бөлмесі;
4) санитариялық тораптар;
5) тамақ ішетін үй-жайды (пункттті) қамтитын санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар қарастырылады.
Барлық теміржол аралығы жұмыскерлері үшін демалу мен жылынуға арналған бөлмелері көзделеді. Бөлменің ауданы бригададағы бір жұмыскерге есептегенде кемінде 0,3 шаршы метрден (бұдан әрі – м2) есеппен алынады. Аралықта жұмыс істейтін жұмыскерлерге жаз мезгілінде ауыз суы бар ыдыстарды ашық ауада, тұғырықтарда, тікелей күн сәулесі мен атмосфералық жауын-шашынның әсерін болдырмайтын арнайы бөлінген орында орнатуға жол беріледі.
31. Қысқа уақыт демалатын орындар мен жылынуға арналған үй-жайларды (пунктерді) тамақты ысытуға арналған жабдықпен және тоңазытқышпен, ыдыс-аяққа арналған шкафпен жабдықталған тамақтануға арналған үй-жайлармен біріктіруге жол беріледі.
Локомотив бригадалары, жол қызметтері, электрлендіру, сигнал беру, байланыс және басқа көлік объектілері қызметтерінің желісіндегі жұмыскерлерге ыстық тамақпен қызмет көрсету кезінде термостар беру көзделеді.
Бұл ретте, тамақтану орнында үстелдер, отырғыштар, қол жуғыштар, тамақты жылытуға арналған жабдық (мысалы, газ плиталары (жылжымалы баллонмен)) орнатылады.
32. Себезгі бөлмелері салқын және ыстық су келіп тұратын кабиналармен жабдықталады.
33. Көлік объектілері ыстық және салқын су келіп тұратын раковиналар, қол жууға арналған заттар, бір рет қолданылатын сүлгі немесе электр сүлгі қарастырылған санитариялық тораптармен жабдықталады.
34. Көлік объектілерінде, оның ішінде өндірістік және санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда функциональдық мақсаты бойынша пайдаланылатын жинау мүкәммалын жууға, кептіруге, сақтауға арналған үй-жай (орын) бөлінеді. Себезгі бөлмелері салқын және ыстық су келіп тұратын кабиналармен жабдықталады. Қабырғалары мен төбелері ылғалды жуу мен дезинфекцияға төзімді материалдан жасалады.
35. Арнайы киімді және арнайы аяқ киімді кептіру жылытылған және ылғал ауаны соратын құрылғылармен жабдықталған киім ілетін шкафтарда жол беріледі.
Өндірістік үдерісі зиянды заттар бөлумен байланысты қызмет жұмыскерлерінің (оның ішінде аккумуляторшылар, аппаратшылар, сырлаушылар, темір құюшылар) киім ілетін шкафтары жасанды желдетумен жарақталады.
36. Арнайы киімді залалсыздандыруға және шаңсыздандыру үшін бөлек үй-жайлар көзделеді.
37. Неғұрлым саны көп ауысымда жұмыс істейтін адамдардың ішінде әйелдер саны 15-тен асатын болса, әйелдердің жеке гигиенасына арналған үй-жай көзделеді.
38. Әйелдер саны 15-тен аз болғанда тұрмыстық үй-жайлар жанындағы әйелдерге арналған санитариялық торапта орналастырылған гигиеналық себезгісі бар арнайы кабина орнатуға жол беріледі.

2) помещения для сушки специальной одежды и специальной обуви, обогрева и кратковременного отдыха;
3) душевые;
4) санитарные узлы;
5) помещение (пункт) для приема пищи.
Для всех работающих на перегонах предусматриваются помещения для отдыха и обогрева. Площадь помещений принимается из расчета не менее 0,3 квадратных метров (далее – м2) на одного работающего в бригаде. Допускается для работающих на перегонах в летние месяцы устанавливать емкости с питьевой водой на открытом воздухе, на подставках, в специально отведенном месте, исключающих воздействие прямого солнечного света и атмосферных осадков.
31. Допускается объединение помещения для кратковременного отдыха и обогрева с помещением (пунктом) для приема пищи, оснащенного оборудованием для подогрева пищи, холодильником, шкафом для посуды.
При обслуживании горячим питанием работающих на линии локомотивных бригад, служб пути, электрофикации, сигнализации, связи и других служб объекта транспорта предусматривается выдача термосов. При этом на месте приема пищи устанавливаются столы, скамьи, умывальники, оборудование для подогрева пищи (например, плитки газовые (с переносными баллонами)).
32. Душевые оборудуются кабинами с подводкой холодной и горячей воды.
33. На объектах транспорта оборудуются санитарные узлы, в которых предусматриваются раковины с подводкой горячей и холодной воды, средства для мытья рук, разовые полотенца или электрополотенце.
34. На объектах транспорта, в том числе производственных и санитарно-бытовых помещениях отводится помещение (место) для мытья, сушки и хранения уборочного инвентаря, используемого по функциональному назначению. Внутренняя отделка стен и потолка выполняется из материалов, допускающих влажную уборку и дезинфекцию.
35. Допускается сушка специальной одежды и специальной обуви в гардеробных шкафах, оборудованных устройствами для подачи подогретого воздуха и его вытяжки.
Шкафы в гардеробных работников служб, производственные процессы которых связаны с выделением вредных веществ (в том числе аккумуляторщики, аппаратчики, литейщики, маляры) оснащаются искусственной вытяжной вентиляцией.
36. Предусматриваются отдельные помещения для обеззараживания и обеспыливания специальной одежды.
37. При количестве женщин более 15 человек, работающих в наиболее многочисленной смене, предусматривается помещение для личной гигиены женщины.
38. При количестве женщин менее 15 человек допускается оборудование специальной кабины с гигиеническим душем, размещенной в санитарном узле, предназначенном для женщин, при санитарно-бытовых помещениях.

39. Тұрмыстық қатты қалдықтарды (бұдан әрі – ТҚҚ) және өндірістік қалдықтарды жинау үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығымен бекітілген "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы) сәйкес жабдықталған арнайы алаң бөлінеді.
ТҚҚ және өндірістік қалдықтарды шығару № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
40. Басқаруында жолаушылар мен көлік объектілеріне қызмет көрсету жөніндегі жеке және заңды тұлғалар санитариялық-қорғау аймағының шекарасындағы атмосфералық және жұмыс аймағының ауасындағы физикалық фактор деңгейі мен зиянды заттардың мөлшеріне, борттық тамақтану объектілердегі тамақ өнімдердің және пайдаланылатын ауыз су сапасы мен қауіпсіздігін бақылау үшін өндірістік бақылаудың жүргізілуін қамтамасыз етеді.
41. Құрылыс пен жөндеу жұмыстары өндірістері орындарындағы аралықтарда уақытша жылынатын және демалу орындары, атмосфералық жауын-шашын мен күн радиациясынан қорғаныш (жиналмалы бөлмелер, қалқа, шатыр, желден қорғайтын қоршауларды қоса алғанда) көзделеді.
Елді мекендерден тыс орналасқан учаскелерде сыртқы дәретханаларды орнату қамтамасыз етіледі. Жол айыру бекеттерінде суды бұру желісі болмаған жағдайда, жерасты су өткізбейтін сыйымдылығы (шұңқыры) бар сыртқы дәретханалар жабдықталады.
1-параграф. Локоматив және вагон депосын, локомотив және вагон-жөндеу зауыттарын күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
42. Локомотив және вагон депосының, локомотивтік және вагон-жөндеу зауыттарының аумағы өндірістік, әкімшілік, қоймалық учаскелерге бөлінеді. Деполар және зауыттарда шулы және дірілді операциялар жұмысты орындауда шуы аз механикаландырылған операцияларға ауыстырылады, сондай-ақ дыбыс сіңіргіш және оқшаулағыш материалдар қолданылады. Вагондарды және жарты вагондарды деполық жөндеу цехтарында оларды қолдан әзірлеу кезінде жеке элементтерді ауыстыруды, тіреуіштерді ажырату және одан әрі қондыру бойынша операциялар жаңғырту арқылы шуды төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізу қамтамасыз етіледі.
43. Цистернаның автоматты желілерінде ауатаратқыштардан сығылған ауа шығатын жерлерде реактивті бәсеңдеткішті пайдалану қамтамасыз етіледі. Темір соғу-құю цехтарында отын, сығылған ауа немесе бу шыққан кезде қыздыру пешінде қысымы төмен форсункалар (қысымы жоғары форсунканың орнына) қолданылуы көзделеді. Қол пневматикалық құралдарын (оның ішінде тегістейтін машина, гайковерт) қолданған кезде міндетті түрде шу деңгейін төмендететін сериямен шығарылатын бәсеңдеткіштер қолдану міндетті, сонымен қатар мерзімді паспортизациялау және уақтылы жөндеуден өткізіледі.

39. Для сбора твердых бытовых (далее – ТБО) и производственных отходов выделяется специальная площадка, оборудованная в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-331/2020).
Вывоз ТБО и производственных отходов осуществляется в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-331/2020.
40. Физические и юридические лица, в ведении которых находятся объекты транспорта, обеспечивают проведение производственного контроля содержания вредных веществ и уровня физических факторов в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе на границе санитарно-защитной зоны, качества и безопасности используемой питьевой воды и пищевой продукции объектов бортового питания.
41. На перегонах в местах производства строительных и ремонтных работ предусматриваются временные пункты обогрева и отдыха, укрытия от атмосферных осадков и солнечной радиации (включая сборно-разборные помещения, тенты, навесы, ветрозащитные щиты).
На участках, расположенных вне населенных пунктов обеспечивается устройство наружных туалетов. При стрелочных постах в местах отсутствия наружных сетей водоотведения оборудуются наружные туалеты с подземной водонепроницаемой емкостью (выгребом).
Параграф 1. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации
локомотивного и вагонного депо, локомотивного и вагонно-ремонтного заводов
42. Территории локомотивного и вагонного депо, локомотивного вагонно-ремонтного заводов подразделяются на производственный, административный, складской участки. На заводах и депо шумные и виброопасные (ручные) операции при выполнении работ заменяются на менее шумные механизированные операции, а также применяются звукоизолирующие и поглощающие материалы. В цехах деповского ремонта вагонов и полувагонов обеспечивается проведение мероприятий по снижению шума в период их ручной разработки и смены отдельных элементов с модернизацией операций по отколу крепления и их дальнейшей установке.
43. На автоматических линиях цистерн обеспечивается использование реактивных глушителей в местах выхода сжатого воздуха из воздухораспределителей. В литейно-кузнечных цехах при выходе топлива, сжатого воздуха или пара в нагревательной печи предусматривается применение форсунок низкого давления (вместо форсунок высокого давления). При использовании ручных пневматических инструментов (в том числе шлифовальных машин, гайковертов) обязательно употребление серийно выпускаемых глушителей, обеспечивающих снижение уровней шума, а также периодическая паспортизация и его своевременный ремонт.

44. Депо және жөндеу зауыттарындағы цехтарда шулы агрегаттарды қамтитын станоктар мен арнайы камералар сыртынан қапталады. Дірілі бар механизмдер, қаптамалар, құбырлар арнайы жапсырмалармен немесе жалпақ материалмен (оның ішінде киіз, асбест, резеңке) қапталады.
Машиналарда, технологиялық жабдықтарда, қол құралдарымен діріл қауіпі бар кәсіпте жұмыс істейтіндер және діріл әсер ететін жұмыскерлерді әр алты ай сайын ағзаға діріл әсер етумен байланысы жоқ басқа жұмыста пайдалану көзделеді.
45. Өндірістік процесі мол жылу шығарумен байланысты жеке санаттағы жұмыскерлер үшін (оның ішінде темір ұсталары, ыстық металды өңдейтін рессоршылар, от жағушылар) жұмыскерлердің салқындауы үшін арналған құрылғылар мен бөлмелер – жартылай себезгілер мен қол ванналары жабдықталады. Шпалдарды өңдеумен айналысатын жеке санаттағы жұмыскерлер (станочниктер) үшін арнайы аяқ-киімді жууға арналған құрылғылар орнатылады.
46. Вагондарды, локомативтерді тазарту, жуу, құрғату жуылатын бөлімшелерде немесе жеке ғимаратта жүргізіледі.
47. Жуатын машиналар немесе аппараттар желдету жүйесімен және тазарту, сарқынды суларды бұру мен қайта қолдану, қоқысты механикалық тазарту құрылғыларымен жабдықталады. Байқау арықтары едені майланған май мен мұнай өнімдерінен үнемі тазартылады.
Байқау арықтарының едені майдан тазартуға ыңғайлы болу үшін тазартуға жеңіл болатын материалмен қапталады. Су бұру 3 градустан (бұдан кейін - о) кем емес еңісте ашық астау бойымен жүргізіледі. Жүру бөліктері сілтімен жуылады. Осы мақсатқа жабық камерада жуғыш машиналар, электрмашиналар мен электраппараттары үшін үрлейтін камералар қарастырылады.
48. Жылжымалы құрамның жөндеуге алынған барлық агрегаттары мен бөлшектері кір мен майдан тазартылады. Осы мақсатқа тығыз жабылған камерада жуғыш машиналар, электрмашиналар мен электраппараттар үшін үрлейтін камералар қарастырылады.
Сарқынды суларды бұру тазарту құрылғылары арқылы су бұру жүйесіне қарай көзделеді. Төгілген электролиттер (қышқыл, сілті) бейтараптандырылады.
Электрпоездар, дөңгелектер және арбаларды жуатын машиналар, сондай-ақ бөлшектерді жуатын машиналардан төгілетін сарқынды суларды, аккумуляторлар электролиттерін тазартусыз және бейтараптандырусыз су бұру жүйесіне төгуге жол берілмейді.
49. Аккумуляторлық бөлімшелер оқшау бөлмеде орналастырылады. Аккумуляторларды жөндеу мен зарядтауға арналған бөлмелердің едені мен қабырғасы еденнен 2 м биіктікте қышқыл-сілтіге төзімді жабынмен қапталған, еденде – су бұру жүйесіне еңіс болу керек.
Қышқылды және сілтілі аккумуляторларды жөндеуге арналған өндірістік бөлмелер бөлек жалпы айналымды механикалық желдетумен, пайдаланылған электролиттерді төгетін және мырыштан бөлшектерді балқытып дәнекерлейтін орындар – жергілікті сорғыштармен жабдықталады.

44. Станки и специальные камеры, включающие шумные агрегаты в цехах депо и ремонтных заводов покрываются кожухами. Вибрирующие поверхности механизмов, кожухов, трубопроводов покрываются специальными мастиками или листовыми материалами (в том числе войлоком, асбестом, резиной).
Рабочих виброопасных профессий, работающих на машинах, технологическом оборудовании, с ручными инструментами и подвергающихся воздействию вибрации предусматривается периодически через каждые шесть месяцев использовать на других видах работ, не связанных с воздействием на организм вибраций.
45. Для отдельных категорий работников (в том числе кузнецы, рессорщики по обработке горячего металла, истопники, кочегары) производственные процессы которых связаны с обильным тепловыделением оборудуются помещения и устройства для охлаждения работающих – полудуши и ручные ванны. Для отдельных категорий работников по антисептированию шпал (станочники) оборудуются устройства для мытья специальной обуви.
46. Очистка, обмывка, обдувка вагонов, локомотивов проводится в моечных отделениях или в отдельных зданиях.
47. Моечные машины или аппараты оборудуются системами вентиляции и устройствами для очистки, оборотного использования и отвода сточных вод, механизированного удаления мусора. Пол смотровых канав регулярно очищается от смазочных масел и нефтепродуктов. Для удобства очистки от смазочных масел боковые стенки смотровых канав облицовываются материалом, легко поддающимся очистке. Водоотвод осуществляется по открытым лоткам с уклоном не менее 3 градусов (далее – о). Ходовые части промываются щелочью. Для этих целей предусматриваются моечные машины в герметичной камере, продувочные камеры для электромашин и электроаппаратов.
48. Все снятые для ремонта агрегаты и детали подвижного состава подвергаются очистке от грязи и смазки. Для этих целей предусматриваются моечные машины в герметичной камере, продувочные камеры для электромашин и электроаппаратов.
Водоотведение стоков предусматривается в систему водоотведения через очистные сооружения. Пролитый электролит (кислоты, щелочь) нейтрализуется.
Слив в систему водоотведения электролитов от аккумуляторов, сточных вод, отводимых от моечных машин для электропоездов, колесных пар и тележек, а также от машин для мойки деталей без очистки и нейтрализации не допускается.
49. Аккумуляторное отделение располагается в изолированных помещениях. В помещениях для ремонта и зарядки аккумуляторов полы и стены на высоту 2 м от пола имеют кислотно-щелочностойкое покрытие, пол – уклон к трапам системы водоотведения.
Производственные помещения для ремонта кислотных и щелочных аккумуляторов оборудуются раздельной общеобменной механической вентиляцией, места слива отработанного электролита и рабочие места, на которых производится сварка и плавка деталей из свинца – местными отсосами.

50. Зарядтайтын, жуып-бөлшектейтін және жинақтайтын бөлмелерде еденді шлангыдан, су ағысымен жууға қажет жинағыш трап қондыру қажет. Аккумуляторлық бөлімшелерді жылыту үшін ашық пештерді, электр пештерді және электр плиталарды қолдануға рұқсат етілмейді.
51. Қышқылдарды сақтау және электролиттерді дайындау үшін бөлек сору-шығару желдеткіші бар бөлме бөлінеді. Қышқылды құю жеке қорғау құралдарымен технологиялық құрылғылармен жүргізіледі. Аккумуляторлық бөлімшелерде арнайы орындарда қышқылдар мен сілтілермен зақымданған жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету құралдары сақталады.
52. Аккумуляторлық үй-жайлар электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес келеді.
53. Негізгі жұмыс орындарында жасанды жарықтандыру, көзбен көру жұмыстарының сипатына байланысты:
1) дәлдігі аз жұмыс үшін (слесарь-жөндеушілер, слесарь-сантехниктер, аккумуляторшылар, соғушылар) – 100-ден 200 люкске дейін (бұдан әрі – лк);
2) дәлдігі орташа жұмыс үшін (ағаш ұстасы-жонушылар, ағаш ұсталары, фрезеровщиктер, бақылау-өлшеу құрылғыларының слесарьлары, радиомеханиктер) – 150-ден 300 лк дейін құрайды.
Негізгі жұмыс орындарында табиғи жарықтандыру коэффициенті:
1) жоғарғыдан және бүйірден жарық түсіру кезінде – 3-тен 4% дейін;
2) бүйірден жарық түсіргенді – 0,8-ден 1,2% дейін құрайды.
2-параграф. Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу және жабдықтау пункттерін күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
54. Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу, жабдықтау пункттерінің аумағында мынадай учаскелер көзделеді:
1) вагондарды тазалау және сыртын жуу;
2) вагондарды дезинфекциялық өңдеу;
3) вагондарды тұрақта ұстау, жөндеу, ішін жинау;
4) вагондарды мүкәммалмен жабдықтау, отынмен жабдықтау және су құю.
54-1. Негізгі жұмыс орындарында жасанды жарықтандыру көзбен көру жұмыстарының сипатына байланысты:
1) дәлдігі аз жұмыс үшін (слесарь-жөндеушілер, слесарь-сантехниктер, аккумуляторшылар, ұсталар) – 100-ден 200 лк-ге дейін;
2) дәлдігі орташа жұмыс үшін (ағаш ұстасы-жонушылар, ағаш ұсталары, фрезеровщиктер, бақылау-өлшеу құрылғыларының слесарьлары, радиомеханиктер) – 150-ден 300 лк-ге дейін құрайды.
Ескерту. 54-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.07.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Керек-жарақ пунктінде вагон жуғыш машиналар көзделеді және жабдықталады. Вагондар, вагон жуу машиналары жыл бойы жууды қамтамасыз ету үшін жылу перделері мен калориферлері бар (жылдың салқын мезгілінде вагондарды кептіру үшін) жабық үй-жайда орнатылады. Вагон жуу машинасының жұмыс тұйық циклімен қолданылады. Жолаушылар құрамдарын жуу үшін қайта пайдалану алдында айналым суы жергілікті тазалау құрылыстарында мұнай қалдықтарынан, зиянды заттардан тазартылады және залалсыздандырылады.

50. В зарядном, моечно-разборочном и сборочном помещениях необходимо устроить трапы-сборники, позволяющие производить уборку полов струей воды из шланга. Для отопления аккумуляторных отделений не применяются открытые печи, электропечи и электроплитки.
51. Для хранения кислоты и приготовления электролита выделяется помещение, оборудованное отдельной приточно-вытяжной вентиляцией. Переливание кислоты производится технологическими приспособлениями в средствах индивидуальной защиты. На выделенных местах в аккумуляторном отделении хранятся средства, применяемые для оказания доврачебной помощи при поражении кислотами и щелочами.
52. Аккумуляторные помещения соответствуют требованиям нормативных правовых актов в области электроэнергетики и настоящих Санитарных правил.
53. Искусственная освещенность на основных рабочих местах, в зависимости от характера зрительных работ, составляет:
1) для работ малой точности (слесари-ремонтники, слесари-сантехники, аккумуляторщики, кузнецы) – от 100 до 200 люкс (далее – лк);
2) для работ средней точности (токари-расточники, токари, фрезеровщики, слесари контрольно-измерительных приборов, радиомеханики) – от 150 до 300 лк.
Коэффициент естественной освещенности на основных рабочих местах составляет:
1) при верхнем и боковом освещении – от 3 до 4 %;
2) при боковом освещении – от 0,8 до 1,2 %.
Параграф 2. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации
пунктов технического обслуживания, текущего ремонта и экипировки пассажирских вагонов
54. На территории пунктов технического обслуживания, текущего ремонта, экипировки предусматриваются участки:
1) очистки и наружной обмывки вагонов;
2) дезинфекционной обработки вагонов;
3) отстоя, ремонта, внутренней уборки вагонов;
4) экипировки инвентарем, снабжения топливом и заправкой водой вагонов.
54-1. Искусственная освещенность на основных рабочих местах в зависимости от характера зрительных работ, составляет:
1) для работ малой точности (слесари-ремонтники, слесари-сантехники, аккумуляторщики, кузнецы) – от 100 до 200 лк;
2) для работ средней точности (токари-расточники, токари, фрезеровщики, слесари контрольно-измерительных приборов, радиомеханики) от 150 до 300 лк.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 54-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 02.07.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. В пункте экипировки предусматриваются и оборудуются вагономоечные машины. Для обеспечения круглогодичной обмывки вагонов, вагономоечные машины устанавливаются в закрытых помещениях с наличием тепловых завес и калориферов (для сушки вагонов в холодный период года). Вагономоечная машина применяется с замкнутым циклом работы. Оборотная вода перед повторным использованием для обмывки пассажирских составов очищается на локальных очистных сооружениях, обеззараживается.

56. Жуу және дезинфекциялау құралдарының қоры бөлек үй-жайда сақталады.
57. Керек-жарақ пунктінде стеллаждармен немесе шкафтармен жабдықталған төсек жабдықтарын, төсек керек-жарақтарын, алмалы-салмалы жұмсақ мүкәммалды қабылдауға, сақтауға және беруге арналған бөлек үй-жайлар көзделеді.
Бұл ретте, таза және төсек-жаймалар араластырмай және жанастырмай, технологиялық процестің ағымдылығын сақтау қамтамасыз етіледі.
Таза және кір киім-кешектерді тасымалдауға арналған арбалар немесе аз механикаландыру құралдары (кез келген тәсілмен) таңбаланады.
58. Сервистік қызмет көрсету өнімі бөлек үй-жайда сақталады.
59. Рейске жүретін жолаушы вагондарына отын қапталған түрде арнайы көлікпен жеткізіледі және жабдықтау бригадасы жұмыскерлері жәшіктерге жинайды.
60. Керек-жарақ пунктінде төсек жаймаларды, төсек жабдықтарын, стеллаждар немесе шкафтар жабдықталған алмалы-салмалы жұмсақ мүккәмалдарды қабылдау, сақтау және беруге арналған бөлме, вагондардың аккумулятор батареясын және тұру кезінде тоңазытқыш қондырғыларын зарядтау үшін қауіпсіз электрмен зарядтау құрылғылары қарастырылады.
61. Вагон жуатын машина болмаған жағдайда жуу қауіпсіздік ережесін сақталған жолаушылар вагондарының сыртын және арнайы киім қолданылған жағдайда қолмен жуылады. Жуу арнайы бөлінген орында жүргізіледі. Сарқынды суды тазарту мен ағызу қолдануға рұқсат етілген жуу құралдарымен тұндырғышта жүргізіледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Жабық вагондарды дайындайтын кешенді пунктті күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
62. Жабық вагондарды дайындайтын кешенді пункттің (бұдан әрі – ВДКП) құрамында:
1) жүктердің қалдықтарын түсіруге және вагондарды өңдеуге арналған учаскелер;
2) вагон жуу машиналарына арналған үй-жай;
3) вагондардың сыртын жууға арналған ангарлар, вагондарды жөндеуге арналған цех;
4) вагондарды өңдеумен айналысатын жұмыскерлерге арналған санитариялық өткізу орны көзделеді.
63. Вагондарды тасымалдауға дайындау кезінде тасымалданған жүктің түріне байланысты ВДКП-да:
1) тексеру;
2) вагондарды жүктің қалдықтарынан тазарту;
3) кузовтың ішкі беттерін жуу;
4) вагондарды кептіру жүргізіледі ретімен жүргізіледі.
64. Қауіпті жүктер тасымалдағаннан кейін вагондарды өңдеу учаскесінде қауіпті жүктердің қалдықтарын жинауға, сарқынды және жуынды суларды залалсыздандыруға арналған алаң, жекелеген суды бұру көзделеді.

56. Запас моющих и дезинфицирующих средств хранится в отдельно отведенном помещении.
57. В пункте экипировки предусматриваются отдельные помещения для приема, хранения и выдачи постельного белья, постельных принадлежностей, съемного мягкого инвентаря, оборудованные стеллажами или шкафами.
При этом обеспечивается соблюдение поточности технологического процесса без пересечения и соприкосновения чистого и грязного белья.
Предназначенные для транспортировки чистого и грязного белья тележки или средства малой механизации маркируются (любым способом).
58. Продукция сервисных услуг хранится в отдельном помещении.
59. Топливо к пассажирским вагонам, отправляемым в рейс, доставляется на специальном транспорте в упакованном виде и складируется в ящики работниками экипировочных бригад.
60. В пункте экипировки предусматриваются помещения для приема, хранения и выдачи постельного белья, постельных принадлежностей, съемного мягкого инвентаря, оборудованные стеллажами или шкафами, безопасные электроподзарядные устройства для обеспечения зарядки аккумуляторных батарей вагонов и работы холодильного оборудования в период отстоя.
61. При отсутствии вагономоечной машины наружная обмывка пассажирских вагонов проводится ручным способом, при условии соблюдения техники безопасности и применения специальной одежды. Мытье производится в специально отведенном месте. Сток и очистка сточных вод производятся в отстойниках, с моющими средствами, разрешенных к применению.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации комплексного пункта подготовки крытых вагонов
62. В составе комплексного пункта подготовки крытых вагонов (далее – КППВ) предусматриваются:
1) участки для выгрузки остатков грузов и обработки вагонов;
2) помещения для вагономоечных машин;
3) ангары для наружной промывки вагонов, цех для ремонта вагонов;
4) санитарный пропускник для работников, занятых обработкой вагонов.
63. При подготовке вагонов к перевозкам, в зависимости от вида провезенного груза, на КППВ последовательно проводятся:
1) осмотр;
2) очистка вагонов от остатков груза;
3) промывка внутренних поверхностей кузова;
4) сушка вагонов.
64. На участке обработки вагонов после перевозки опасных грузов предусматривается площадка для сбора остатков опасных грузов и обезвреживания сточных и промывных вод, отдельное водоотведение.

4-параграф. Жол машина станциясын, қалпына келтіру пойызын күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
65. Жол машина станциясын, қалпына келтіру пойызының вагонында жатын купе, себезгі бөлмесі, киім ілетін орын, арнайы киімді кептіруге арналған үй-жай, тамақтануға арналған бөлік көзделеді.
66. Тамақтану бөлігінде:
1) ыдыс-аяққа арналған шкаф;
2) ыстық және салқын су келіп тұратын раковина;
3) суды қайнатуға арналған қондырғы;
4) тоңазытқыш жабдық;
5) ас үй-асхана мүкәммалы көзделеді.
67. Жол машина станциясының, қалпына келтіру пойызының құрамында стеллаждармен жабдықталған тамақ өнімдері қорын сақтауға арналған вагон көзделеді.
68. Қалпына келтіру поездарының жұмыс аймағының ауасына зиянды заттарды бөлетін стационарлы өндірістік бөлмелері, сондай-ақ жылжымалы электростанциясын орналастыруға арналып қайта жабдықталған вагон, тракторларға, тартқыштарға арналған вагон-қойма, бульдозерлерге, сорып тартатын және сорып шығаратын желдеткіш жүйелерімен жабдықталады.
69. Қалпына келтіру поездарында зауыттық, типтік киім-кешек (купе, жұмыс аймағы), төсек жабдықтары, тамақ өнімдерінің қоры, жуу және дезинфекциялау құралдары көзделеді.
5-параграф. Көлік объектілерінің диспетчерлік орталығын (пунктін) күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
70. Көлік объектілерінің диспетчерлік орталығының (пунктінің) (бұдан әрі – орталық) үй-жайларын жертөле үй-жайларында орналастыруға жол берілмейді.
71. Орталықтың қабырғалары мен төбелерінің жабыны дыбыс өткізбейтін материалдардан жасалады.
72. Диспетчердің бір жұмыс орнының ауданы кемінде 6 шаршы метрді (бұдан әрі – м2) құрайды. Отырып жұмыс атқарылатын орындар, көтерілетін – айналмалы орындықпен және рационалды құрастырылған аяқ демеуішпен, еңбек сипатына қарай – арқалығы бар орындықпен және демалуға арналған орындықпен жабдықталады.
73. Диспетчерлердің жұмыс орындарындағы электростатикалық және электромагниттік өрістердің кернеулігінің шекті рұқсат етілген деңгейі, жиілік диапозонында құрайтын 30 кГц–300 мегаГерц электрлі және магниттік кернеуліктің шекті рұқсат етілген деңгейі, жиілік диапазонда 300 гегаГерц дейінгі 300 МГц жоғары энергия ағысы тығыздығының шекті рұқсат етілген деңгейлері осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаның 1, 2 және 3-кестелеріне сәйкес айқындалады.
6-параграф. Локомотив бригадаларының демалыс үйін күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
74. Локомотив бригадаларының демалыс үйінің ғимаратында мақсаты бойынша: жатын бөлмелері, тамақтану арналған үй-жайлары (пункт, асхана), киім ілетін орын, киім-кешек қоймасы (қойма), себезгі, арнайы киімді және аяқ киімді кептіруге арналған үй-жай, санитариялық тораптар көзделеді.

Параграф 4. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации путевой машинной станции, восстановительного поезда
65. В вагоне путевой машинной станции, восстановительного поезда предусматриваются спальные купе, душевые, гардеробные, помещение для сушки специальной одежды, отсек для питания.
66. В отсеке для питания предусматриваются:
1) шкаф для посуды;
2) раковина с подводкой горячей и холодной воды;
3) установка для кипячения воды;
4) холодильное оборудование;
5) кухонно-столовый инвентарь.
67. В составе путевой машинной станции, восстановительного поезда предусматривается вагон для хранения запаса пищевых продуктов, оборудованный стеллажами.
68. Стационарные производственные помещения восстановительного поезда с выделением вредных веществ в воздух рабочей зоны, а также вагон, переоборудованный для размещения передвижной электростанции, вагон-гараж для тракторов, тягачей и бульдозеров оборудуются приточно-вытяжной системой вентиляции.
69. В восстановительных поездах предусматриваются заводская типовая экипировка (купе, рабочая зона), постельные принадлежности, запас продуктов питания, моющие и дезинфицирующие средства.
Параграф 5. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации диспетчерского центра (пункта) объектов транспорта
70. Размещение помещений диспетчерского центра (пункта) объектов транспорта (далее – центр) в подвальных помещениях не допускается.
71. Покрытие стен и потолков центра выполняется из звукопоглощающих материалов.
72. Площадь на одно рабочее место диспетчера составляет не менее 6 м2. Рабочие места, предназначенные для работы сидя, оснащаются подъемно-поворотным стулом и подставкой для ног рациональной конструкции, предназначенные для работы стоя, в соответствии с характером труда – сиденьем-поддержкой и стулом для отдыха.
73. Предельно допустимые уровни напряженности электростатического и электромагнитного полей, предельно допустимые уровни напряженности электрической и магнитной составляющих в диапазоне частот 30 кГц – 300 МегаГерц (далее – МГц) и предельно допустимые уровни плотности потока энергии в диапазоне частот свыше 300 МГц до 300 ГегаГерц определяются согласно таблиц 1, 2 и 3 приложения 1 к настоящим Санитарным правилам.
Параграф 6. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации дома отдыха локомотивных бригад
74. В здании дома отдыха локомотивных бригад предусматриваются оснащенные по назначению: спальные комнаты, помещение для приема пищи (пункт, столовая), гардеробная, бельевая (кладовая), душевые, помещения для сушки специальной одежды и обуви, санитарные узлы.

75. Жатын бөлмелерінің ауданы бір адамға кемінде 6 м2 болып көзделеді.
76. Киім-кешек қоймасы (қойма) шкафтармен немесе стеллаждармен жабдықталған таза және лас киім-кешектерді бөлек сақтауға арналған үй-жайлардан тұрады. Төсек жабдықтары: жастықтар, матрастар, көрпелер және жапқыштар жылына кемінде бір рет камералық жолмен дезинфекцияланады, төсек жаймалар – әр қолданылғаннан кейін, жапқыштар – айына кемінде 1 рет, жастық және матрас тыстары жылына кемінде 1 рет және эпидемиологиялық көрсетімдер бойынша жуылады.
7- параграф. Автокөлік кәсіпорындарын күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
77. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Жолаушылар автобусы парктерінде жуу машиналары көзделеді және жабдықталады. Жуу машиналары (аппараттар) тәулік бойы жууды қамтамасыз ету үшін жылу перделері немесе калориферлері (жылдың салқын мезгілінде автобустарды кептіру үшін) бар жабық үй-жайларда орнатылады. Жуу машинасы (аппараты) жұмысы тұйық циклімен қолданылады.
80. Жолаушылар автобустарын қыс мезгілінде жуу жабық үй-жайда, жаз мезгілінде жуу құралдарын қолдана отырып, қолдануға рұқсат етілген жуу құралдарымен су келтіріліп жабдықталған алаңда жүргізіледі.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8- параграф. Авиациялық техникалық базаны күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
81. АТБ аумағында АХЖ жүргізу кезінде авиахимиялық аппаратураға техникалық қызмет көрсету және жөндеу цехы, АХЖ-мен айналысатын авиахимиялық аппаратураны және әуе кемелерін газсыздандыру және жуу үшін алаңдар көзделеді.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. АТБ-ның жанында қызметкерлерге медициналық-профилактикалық қызмет көрсетуге арналған (денсаулық сақтау пункті) және тамақтануға арналған үй-жайлар көзделеді.
83. АТБ-ның өндірістік үй-жайларындағы және аумағында жұмыс орындарындағы өндірістік операциялар үшін жиіліктің октавалық жолақтағы дыбыс қысымының рұқсат етілген деңгейі, децибелмен (бұдан әрі – дБ) есептелетін дыбыс деңгейі және балама дыбыс деңгейі осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымша көрсеткіштеріне сәйкес.

75. Площадь спальных комнат предусматривается не менее 6 м2 на одного человека.
76. Бельевая (кладовая) состоит из помещений для раздельного хранения чистого и грязного белья, оборудованных шкафами или стеллажами. Постельные принадлежности: подушки, матрацы, одеяла и покрывала, подвергаются не реже одного раза в год дезинфекции камерным методом; постельное белье – стирке после каждого использования, покрывала – не реже одного раза в месяц; чехлы с подушек и матрацев – не реже одного раза в год и по эпидемиологическим показаниям.
Параграф 7. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации автотранспортных предприятий
77. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. На территории автотранспортного предприятия, предусматриваются производственно-ливневое и бытовое водооотведение.
Производственно-ливневые стоки очищаются. При невозможности подключения к централизованной системе водоотведения предусматривается локальная система водоотведения.
79. В пассажирских автобусных парках, предусматриваются и оборудуются моечные машины (аппараты).
Для обеспечения круглогодичной обмывки моечные машины (аппараты) устанавливаются в закрытых помещениях с наличием тепловых завес или калориферов (для сушки автобусов в холодный период года). Моечная машина (аппарат) используется с замкнутым циклом работы.
80. Мойка пассажирских автобусов в зимнее время года производится в закрытом помещении, в летнее время – на площадке, оборудованной подводом воды с моющими средствами, разрешенных к применению.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации авиационной технической базы
81. При проведении АХР на территории АТБ предусматривается цех по техническому обслуживанию и ремонту авиахимической аппаратуры, площадки для дегазации и мойки авиахимической аппаратуры и воздушных судов, занятых на АХР.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. При АТБ предусматриваются помещения для медико-профилактического обслуживания работников (медицинский пункт), для приема пищи.
83. Допустимые уровни звукового давления в октавных полосах частот, уровни звука и эквивалентные уровни звука в децибелах для производственных операций на рабочих местах в производственных помещениях и на территории АТБ соответствуют показателям согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.

84. Авиақозғалтқыштарды іске қосу және сынақтан өткізу қажет болғанда ағынды бұратын құрылғылармен жабдықталған арнайы мақсаттағы алаңдарда немесе алаңдарда немесе тұрақ орындарында жүргізіледі.
85. Әуе кемелерінің сыртын жуу қолдануға рұқсат етілген жуу құралдарымен арнайы сұйықтықтарды, қалдықтарды (шайындыларды) жинауға және шығаруға арналған құрылғылармен немесе дренаждық жүйемен жабдықталған алаңдарда жүргізіледі.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. Теңіз және өзен порттарын күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
86. Теңіз және өзен порттарында (бұдан әрі – порт) изоляторы бар медициналық пункт, санитариялық-карантиндік пункттің үй-жайы (халықаралық порттарда) көзделеді.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Өзен порттары шаруашылық-ауыз суын жинау құрылыстары және ұйымдасқан мәдени-тұрмыстық суды пайдалану орындарының санитариялық қорғау аймағынан тыс және өзен ағысы бойынша тұрғын үй құрылысынан төмен орналастырылады.
88. Порттың аумағында эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу жағдайына арналған санитариялық (карантиндік) айлақ орны көзделеді.
89. ӨЖК-де шаңды азайту, газсыздандыру, арнайы киімді, арнайы аяқ киімді, жеке қорғаныш құралдарын дезактивация жасау қондырғысы бар үй-жай көзделеді.
90. Әртүрлі жүктерді порттың өндірістік учаскелерінде және ӨЖК жинау бөлек жүзеге асырылады.
91. Тез бұзылатын жүктерді түсіру көзделген порттарда тоңазытқыш үй-жайлары жабдықталады.
10-параграф. Теміржол вокзалдарын, метрополитен станцияларын, жолаушылар ғимараттарын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ескерту. 10-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.07.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Теміржол вокзалдарындағы бөлмелерінің құрамына санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар және медициналық пункт, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аса инфекциялық және аса қауіпті (карантиндік) аурулардың пайда болу және таралу жағдайында эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуге арналған үй-жай көзделеді.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

84. Запуск и опробование авиадвигателей производится на площадках специального назначения или на местах стоянок, при необходимости оборудованных струеотклоняющими устройствами.
85. Наружная мойка воздушных судов производится на площадках, оборудованных дренажной системой или устройствами для сбора и удаления отходов (смывов), специальных жидкостей с моющими средствами, разрешенных к применению.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации морских и речных портов
86. В морском и речном портах (далее – порт) предусматриваются медицинский пункт с изолятором, помещение санитарно-карантинного пункта (в международных портах).
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Речные порты размещаются вне зоны санитарной охраны хозяйственно-питьевых водозаборных сооружений и мест организованного культурно-бытового водопользования и ниже жилой застройки по течению реки.
88. На территории порта предусматривается место под санитарный (карантинный) причал на случай проведения противоэпидемических мероприятий.
89. На ППК предусматриваются помещение с установкой для обеспыливания, дегазации, дезактивации специальной одежды и обуви, средств индивидуальной защиты.
90. Складирование на производственных участках порта и ППК различного вида грузов осуществляется раздельно.
91. В портах, где предусмотрены перегрузки скоропортящихся грузов, оборудуются холодильные помещения.
Параграф 10. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации железнодорожных вокзалов, станций метрополитена, пассажирских зданий
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.07.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. В составе помещений железнодорожного вокзала предусматриваются санитарно-бытовые помещения и медицинский пункт, помещение для проведения противоэпидемических мероприятий государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на случай возникновения и распространения инфекционных и особо опасных (карантинных) заболеваний.
Сноска. Пункт 92 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

93. Теміржол вокзалының үй-жайларының құрамында:
1) Ана мен бала бөлмесі (бұдан әрі – АББ), қоғамдық тамақтану объектілері;
2) техникалық персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар;
3) жинау мүкаммалын, жабдығын, кіші механика құралдары мен жабдықтарын сақтауға арналған үй-жайлар;
4) медициналық пункт;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен эпидемияға қарсы шараларды жүргізуге арналған үй-жайы көзделеді.
94. АББ-де: жатын бөлме, санитарлық торап, тоңазытқышы мен электр шәйнегі бар тамақтанатын және тағам дайындауға арналған орындар, кір кептіретін орын, киім сақтайтын шкаф, баланы орайтын үстел көзделеді.
95. Жолаушылардың күту залдары жолаушыларға қызмет көрсету үй-жайларымен, вокзал маңы алаңымен, метрополитен станциясымен және перронмен байланысатын жерүсті қабаттарында және (метрополитеннің) жерасты қабаттарында орналастырылады.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.07.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Бір кассирге ауданы кемінде 6 м2 кассалық үй-жайларда сыртқа сорып тарту және шығару желдеткіші, табиғи және (немесе) жасанды жарықтандыру көзделеді.
97. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Изоляторы бар медициналық пункт теміржол вокзалының перронына, үй-жайларына шығу есігі бар және перрон жақтан арнайы автомобильдер үшін кіру жолына қолжетімді бірінші қабатта көзделеді. Есіктердің ені және оларды орналастыру зембілдермен өту мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
99. Теміржол вокзалында санитариялық тораптар:
1) ыстық және салқын су келіп тұратын раковиналармен;
2) киім ілгіштермен;
3) қол жууға арналған заттармен;
4) бір рет қолданылатын сүлгілермен немесе электрсүлгілерімен;
5) унитаздары бар жеке кабиналармен;
6) (ерлерге арналған санитариялық тораптар) унитаздарының санына сәйкес келетін писсуарлармен жабдықталады.
100. Санитариялық тораптарда жинау мүкәммалын сақтауға арналған үй-жай (орын) бөлінеді.
101. Теміржол вокзалының, метрополитен станциясының перрондарына, платформаларына қоқыстан күн сайын және толуына байланысты тазартылатын қоқыссалғыштар орнатылады.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.07.2024 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Үй-жайларды қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, жинау күн сайын және қажеттілігіне қарай жүргізіледі.

93. В составе помещений железнодорожного вокзала предусматриваются:
1) комната матери и ребенка (далее – КМиР);
2) санитарно-бытовые помещения для технического персонала;
3) помещения для хранения уборочного инвентаря, оборудования, средств малой механизации;
4) медицинский пункт;
5) помещение для проведения противоэпидемических мероприятий государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
94. В КМиР предусматриваются спальные помещения, санитарный узел, места для приготовления и приема пищи с холодильником и электрочайником, сушки белья, шкафом для хранения одежды и вещей, пеленальным столиком.
95. Залы ожидания пассажиров размещаются в надземных этажах и в подземных этажах (метрополитена), сообщающихся с помещениями по обслуживанию пассажиров, привокзальной площадью, станцией метрополитена и перроном.
Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.07.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. В кассовых помещениях, площадью не менее 6 м2 на одного кассира, предусматриваются приточно-вытяжная вентиляция, естественное и (или) искусственное освещение.
97. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Медицинский пункт с изолятором, располагается на первом этаже с выходом на перрон, в помещения железнодорожного вокзала и с доступом для подъезда специальных автомобилей со стороны перрона.
Ширина дверей и их расположение обеспечивают проход с носилками.
99. На железнодорожном вокзале санитарные узлы оборудуются:
1) раковинами с подводкой горячей и холодной воды;
2) вешалками;
3) средствами для мытья рук;
4) разовыми полотенцами или электрополотенцами;
5) отдельными кабинами с унитазами;
6) писсуарами (санитарных узлах для мужчин), количеством равным количеству унитазов.
100. В санитарных узлах выделяется помещение (место) для хранения уборочного инвентаря.
101. На перронах, платформах железнодорожного вокзала, станции метрополитена устанавливаются урны, которые очищаются от мусора ежедневно и по мере заполнения.
Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.07.2024 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Уборка помещений с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенными к применению, проводится ежедневно и по мере необходимости.

11-параграф. Автовокзалдарды, автостанцияларды күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
103. Автовокзалдар мен автостанциялар үй-жайларының құрамында:
1) күту залы, касса кабиналары, диспетчерлік пункт;
2) медициналық көмек пункті және дәріхана дүңгіршегі (автовокзалдарда);
3) санитариялық тораптары, ыстық және салқын су берілетін себезгі қондырғылары бар жүргізушілердің демалуына арналған қызметтік үй-жайларды қоса алғанда, әкімшілік және тұрмыстық үй-жайлар жатады;
4) АББ (автовокзалдарда);
5) персонал мен жолаушыларға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар;
6) жинау мүкаммалын, жабдығын, кіші механика құралдары мен жабдықтарын сақтауға арналған үй-жайлар көзделеді.
104. Жолаушылар легі тәулігіне 1000 адамнан асатын автовокзалдарда АББ құрамына:
1) балалардың және бірге жүретін ересектердің демалуына арналған кереуеті, балаларды құндақтауға арналған орны, киімдер мен заттарды сақтауға арналған шкафы бар бөлме;
2) электрлі шәйнек пен тоңазытқышы бар тамақ әзірлеуге және ішуге арналған бөлме;
3) санитариялық торап енгізіледі.
12-параграф. Аэровокзалдарды күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
105. Аэровокзалдар үй-жайларының құрамына:
1) АББ, изоляторы бар медициналық пункт, жолаушыларға арналған санитариялық тораптар;
2) санитариялық-карантиндік пункт;
3) персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар, мүкәммалды, жабдықты және шағын механизация құралдарын сақтауға арналған қойма үй-жайлары;
4) дәріхана дүңгіршектері.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Қызметтік иттерді уақытша ұстауға арналған үй-жай бөлек тұрған ғимаратта бөлінеді.
107. Жолаушылардың күту залдары жерүсті қабаттарына орналастырылады.
108. Жұмыс істеп тұрған, жаңадан салынып жатқан, реконструкциялау аэровокзалдарында күту залдары авиажолаушыларға қызмет көрсетуге жатпайтын объектілерді орналастырмай, мақсаты бойынша пайдаланады.
109. АББ-да жатын бөлмелер, дозаторы бар сұйық сабынмен жабдықталған санитариялық торап, тамақ дайындау, тамақ ішу және балаларды құндақтауға, киім-кешектерді кептіруге арналған орын көзделеді, ілгіштер орнатылады.
110. Аэровокзалдың изоляторы бар медициналық пункті ұшу алаңына, аэровокзал үй-жайларына шығатын есігі бар және ұшу алаңы жағынан арнайы автомобильдердің кіруі үшін қолжетімді бірінші қабатта орналастырылады.
Есіктердің ені және олардың орналасуы зембілдермен еркін өтуді қамтамасыз етеді.

Параграф 11. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации автовокзалов, автостанций
103. В составе помещений автовокзалов и автостанций предусматриваются:
1) зал ожидания, кассовые кабины, диспетчерский пункт;
2) пункт медицинской помощи и аптечный киоск (на автовокзалах);
3) административные и бытовые помещения, которые включают служебные помещение для отдыха водителей с санитарными узлами, душевыми установками с подачей горячей и холодной воды;
4) КМиР (на автовокзалах);
5) санитарно-бытовые помещения для персонала и пассажиров;
6) помещения для хранения уборочного инвентаря, оборудования, средств малой механизации.
104. На автовокзалах с пассажиропотоком свыше 1000 человек в сутки в состав КМиР включаются:
1) комната с кроватями для отдыха детей и сопровождающих взрослых, местом для пеленания детей, шкафом для хранения одежды и вещей;
2) комната для приготовления и приема пищи с холодильником и электрочайником;
3) санитарный узел.
Параграф 12. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации аэровокзалов
105. В составе помещений аэровокзалов включаются:
1) КМиР, медицинский пункт с изолятором, санитарные узлы для пассажиров;
2) санитарно-карантинный пункт;
3) санитарно-бытовые помещения для персонала, складские помещения для хранения инвентаря, оборудования и средств малой механизации;
4) аптечные киоски.
Сноска. Пункт 105 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Помещение для временного содержания служебных собак выделяется в отдельно стоящем здании.
107. Залы ожидания пассажиров размещаются в надземных этажах.
108. В существующих, вновь строящихся, реконструируемых аэровокзалах залы ожидания используются по назначению, без размещения объектов, не относящихся к обслуживанию авиапассажиров.
109. В КМиР предусматриваются спальные помещения, санитарный узел, оснащенный жидким мылом с дозатором, места для приготовления, приема пищи и пеленания, сушки белья, устанавливаются вешалки.
110. Медицинский пункт с изолятором, располагается на первом этаже с выходом на летное поле, с доступом для подъезда специальных автомобилей и в помещения аэровокзала. Ширина дверей и их расположение обеспечивает свободный проход с носилками.

111. Халықаралық қатынастағы аэровокзалдарда халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері аса қауіпті (карантиндік) және жұқпалы аурулар пайда болу және таралу жағдайында эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізуі үшін үй-жай көзделеді.
112. Санитариялық-карантиндік пункт ұшу алаңына шығуда, бірінші қабатта орналасады, бөлмелер жиынтығы мен жабдықталуы 2010 жылғы 28 мамырдағы Кеден одағы комиссияның № 299 шешімінің (бұдан әрі – № 299 КО шешімі) талаптарына сәйкес көзделеді.
113. Халықаралық авиа рейстерін қабылдайтын әуежайлардың өткізу пункттерінде № 299 КО шешіміне сәйкес жарақталған санитариялық тұрақтың болуы көзделеді.
114. Аэровокзалдың жертөле үй-жайында персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайды, санитариялық тораптарды, жинау мүкәммалын жууға, кептіруге және сақтауға арналған үй-жайларды орналастыру қамтамасыз етіледі.
115. 3-4 классты аэровокзалдар су бұру болмаған жағдайда қоғамдық био дәретханалармен жабдықталады.
116. Аэровокзалдың үй-жайларын жинау күнделікті және қажеттілігіне қарай жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі. Үй-жайларды күрделі жинау кемінде 2 реттен жүргізіледі.
117. Үй-жайларды жинау қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын қолданыла отырып жүргізіледі. Жинау мүкәммалы таңбаланады (кез келген тәсілмен) және функционалдық мақсаты бойынша пайдаланылады.
13-параграф. Теңіз және өзен вокзалдарын, жолаушы павильондарын күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
118. Жолаушы аудандары, айлақтары, учаскелері бар теңіз және өзен порттарында:
1) АББ, изоляторы бар медициналық пунктті, жолаушыларға арналған санитариялық тораптарды;
2) персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайды, мүкәммалды, жабдықты және кіші механизация құралдарын сақтауға арналған қоймаларды қоса алғанда, теңіз және өзен жолаушылар вокзалдары (бұдан әрі – вокзалдар), павильондар көзделеді.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
119. Изоляторы бар медициналық пункт бірінші қабатта және вокзалдың ішкі үй-жайларына, айлаққа шығу құрылғысымен, арнайы автомобильдердің кіруі үшін қол жетімділікпен орналастырылады. Есіктердің ені мен олардың орналастырылуы зембілдермен өтуді қамтамасыз етеді.
120. Үй-жайларды ағымдық жинау күн сайын және қажеттілігіне байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі.

111. В аэровокзалах международного сообщения предусматривается помещение для проведения противоэпидемических мероприятий территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на случай возникновения и распространения инфекционных и особо опасных (карантинных) заболеваний.
112. Санитарно-карантинный пункт размещается на первом этаже с выходом на летное поле, набор помещений и оснащенность предусматривается согласно требованиям решения Комиссии Таможенного Союза от 28 мая 2010 года № 299 (далее – Решение ТС № 299).
113. В пункте пропуска аэропортов принимающих международные авиарейсы, предусматривается наличие санитарной стоянки с оснащением согласно Решению ТС № 299.
114. В подвальном помещении аэровокзала обеспечивается размещение санитарно-бытовых помещений для персонала, санитарных узлов, помещений для мойки, сушки и хранения уборочного инвентаря.
115. На аэровокзалах 3-4 класса при отсутствии водоотведения оборудуются общественные биотуалеты.
116. Уборка помещений аэровокзала проводится с применением моющих и дезинфицирующих средств ежедневно и по мере необходимости. Генеральная уборка помещений проводится не реже двух раз в месяц.
117. Уборка помещений проводится с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению. Уборочный инвентарь маркируется (любым способом) и используется по функциональному назначению.
Параграф 13. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации морскому и речному вокзалам, пассажирским павильонам
118. В морских и речных портах, имеющих пассажирские районы, причалы, участки, предусматриваются пассажирские морской и речной вокзалы, павильоны (далее – вокзалы), включая:
1) КМиР, медицинский пункт с изолятором, санитарные узлы для пассажиров;
2) санитарно-бытовые помещения для персонала, складские помещения для хранения инвентаря, оборудования и средств малой механизации.
Сноска. Пункт 118 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Медицинский пункт с изолятором располагается на первом этаже и с устройством выходов во внутренние помещения вокзала, на причал, с доступом для подъезда специальных автомобилей. Ширина дверей и их расположение обеспечивают проход с носилками.
120. Уборка помещений проводится с применением моющих и дезинфицирующих средств ежедневно и по мере необходимости.

121. Үй-жайларды жинау қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын қолданыла отырып жүргізіледі. Жинау мүкәммалы таңбаланады (кез келген тәсілмен) және функционалдық мақсаты бойынша пайдаланылады.
14-параграф. Санитариялық-карантиндік тұйықтарды күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
122. Санитариялық-карантиндік тұйық (бұдан әрі – тұйық) ұлттық тасымалдаушы филиалдарының станцияларды (жол бөлімшелерін) санитариялық қорғау жөніндегі жоспарларында көзделеді.
Тұйық осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ашылады, ал орналастыру орны осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес орнықтырылады.
123. Тұйықтың аумағында:
1) жабық жерасты су өткізбейтін сыйымдылығы (шұңқыры) бар сыртқы дәретхана, сарқынды суларды жинауға арналған вагонның астына орнатылатын металл сыйымдылықтар;
2) ТҚҚ-н жинауға арналған контейнерлер көзделеді.
124. Шұңқырлар орналасқан аумақ периметрі бойынша 1,5 м биіктікке қоршалады. Шұңқырлар металл қақпақтармен жабылады.
Шұңқырларды қоқыс жинау үшін пайдалануға жол берілмейді.
125. Сыртқы дәретхана, шұңқырлар, қоқыс жинағыштар күніне кемінде бір рет дезинфекцияланады.
126. Тұйық орталықтандырылған немесе орталықтандырылмаған сумен қамтамасыз етіледі.
Орталықтандырылған сумен жабдықтау болмаған жағдайда, вагондарға су құю су вагондарынан немесе су тасымалдайтын автокөліктен жүзеге асырылады.
Вагонға су құйылған сайын су вагондары мен су тасымалдайтын автокөліктер тұйықтан шығу кезінде дезинфекциялауға жатады.
127. Тұйықтың аумағында немесе ол бекітілген станцияда осы Санитариялық қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес жабдықтардың, жуу және дезинфекциялау құралдарының ең аз қорын сақтау үшін үй-жай көзделеді.
128. Жолаушыларды тамақтандыру бір орталықтан және тікелей вагонда ұйымдастырылады. Тамақ таратуды вагон кезекшісі жүзеге асырады.
129. Карантиндік немесе аса қауіпті инфекциялық аурулармен ауыратын науқас анықталған кезде вагонды ағымдық дезинфекциялау және ыдыстарды залалсыздандыру осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшадағы карантиндік, аса қауіпті жұқпалы аурулармен ауыратын науқас анықталған кезде жолаушылар поезының вагонын дезинфекциялауға қойылатын талаптарға сәйкес жүргізіледі.
130. Вагондарды жинау жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүзеге асырылады.
Вагондарда қоқыстарды жинау алмалы-салмалы қоқыс жинағыштарда жүргізіледі.
131. Тұйықта бірнеше вагон орналастырылған жағдайда, әрбір вагонға жеке медициналық персонал бекітіледі.
15-параграф. Борттық тамақтану объектілерін күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар

121. Уборка помещений проводится с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению. Уборочный инвентарь маркируется (любым способом) и используется по функциональному назначению.
Параграф 14. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации санитарно-карантинных тупиков
122. Санитарно-карантинный тупик (далее – тупик) предусматривается планами по санитарной охране станции филиалами (отделения дорог) национального перевозчика.
Тупик развертывается по схеме согласно приложению 3 к настоящим Санитарным правилам, а место размещения устраивается согласно требованиям настоящих Санитарных правил.
123. На территории тупика предусматриваются:
1) наружный туалет с закрывающейся подземной водонепроницаемой емкостью (выгреб), металлические емкости, устанавливаемые под вагон для сбора сточных вод;
2) контейнеры для сбора ТБО.
124. Территория, на которой расположены выгребы, ограждается по периметру на высоту 1,5 м. Ямы закрываются металлическими крышками.
Использование выгребов для cбора ТБО не допускается.
125. Наружный туалет, выгребы, мусоросборники не менее одного раза в день подвергаются дезинфекции.
126. В тупике обеспечивается централизованное или децентрализованное водоснабжение.
При отсутствии централизованного водоснабжения заправка вагонов осуществляется из водяных вагонов или автоводовозов.
После каждой заправки вагона, при выезде с тупика, водяные вагоны и автоводовозы подвергаются наружной дезинфекции.
127. На территории тупика или на станции, к которой он прикреплен, предусматривается помещение для хранения минимального запаса оборудования, моющих и дезинфицирующих средств в количестве согласно приложению 4 к настоящим Санитарным правилам.
128. Питание пассажиров организуется централизованно и непосредственно в вагоне. Разнос пищи осуществляется дежурным по вагону.
129. При выявлении больного карантинным или особо опасным инфекционным заболеванием обеззараживание посуды и текущая дезинфекция в вагоне пассажирского поезда проводится в соответствии с требованиями к дезинфекции в вагоне пассажирского поезда при выявлении больного карантинным, или особо опасным инфекционным заболеванием согласно приложению 5 к настоящим Санитарным правилам.
130. Уборка вагонов осуществляется с использованием моющих и дезинфицирующих средств. Сбор мусора в вагонах производится в съемные мусоросборники.
131. При размещении в тупике нескольких вагонов, за каждым вагоном закрепляется отдельный медицинский персонал.
Параграф 15. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации объекта бортового питания

159. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
160. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
162. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
163. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
164. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
165. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
166. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
167. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
169. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-параграф. Әуе көлігінің су жүйесін күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
170. Әуе кемелерінің ауыз сумен қамтамасыз етілуі ауыз сумен жабдықтайтын пунктте (бұдан әрі – пункт) су құятын автокөлік арқылы жүргізіледі.
Пункт суды дайындайтын және суды құятын бөлек кіру есігі бар оқшауланған немесе біріктірілген екі бөлмелерден тұрады. Пункт орталықтандырылған су құбырына, суды бұруға, жылумен жабдықтауға қосылады және желдеткіштің болуы көзделеді. Пункт үй-жайлары қабырғаларының, төбелерінің және едендерінің беттері күн сайын ылғалды жинау жүргізуге мүмкіндік беретін, жуу және дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді, беті тегіс су өткізбейтін материалдарды пайдалана отырып көзделеді.
Су құятын автокөлікке арналған бөлме арнайы штуцері бар су құятын шлангке арналған аспалы шкафпен жабдықталады. Штуцер ластанбау үшін қаптамаға салынып, бекітілген аспалы шкафтың ішінде сақталады.

159. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
160. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
162. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
163. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
164. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
165. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
166. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
167. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
168. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 16. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации водоснабжению воздушного судна
170. Заправка питьевой водой воздушного судна проводится из водозаправочной машины в пункте заправки питьевой водой (далее – пункт).
Пункт состоит из двух изолированных, с отдельным входом, либо совмещенных помещений – для водоподготовки и для заправки водозаправщика. Пункт подключается к централизованным системам водоснабжения, водоотведения, теплоснабжения, предусматривается вентиляция. Поверхности стен, потолка и пола помещений пункта предусматриваются с использованием водонепроницаемых материалов, позволяющих проводить ежедневную влажную уборку, устойчивых к воздействию моющих и дезинфицирующих средств, с ровной поверхностью.
Помещение для заправки водозаправочной машины оборудуется специальным навесным шкафом для хранения заправочного шланга со штуцером. Во избежание попаданий загрязнений штуцер хранится в чехле, навесной шкаф закрывается заглушками.

171. Суды дайындайтын бөлмеде суды тазарту алдындағы қондырғы, өлшейтін құралдар (водомер, термометр, манометр) және су сынамасын лабораториялық зерттеуге алу үшін кран қарастырылады. Пункттің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы мен әуе кемелеріне су құюдың технологиялық процесіне өндірістік бақылау жүргізіледі. Жұқпалы аурулардың таралуының алдын алу мақсатында әуе кемелерінің сумен қамтамасыз ету жүйесіне, су құятын көлік ыдыстарына, пунктке, резервуарға жоспарлы профилактикалық және эпидемиологиялық көрсеткіш бойынша дезинфекция ұйымдастырылып жүргізіледі.
17-параграф. Автомобильге жанармай құю мен автогаз құю станцияларын күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
172. Автомобильге жанармай құю станциялары (бұдан әрі – АЖҚС) және автомобильге газ құю станциялары (бұдан әрі – АГҚС) тұрғын үй құрылысына қатысты ық жағында оқшау учаскелерде орналастырылады.
173. АЖҚС және АГҚС құрылысы елді мекеннің бас жоспарын ескере отырып жүргізіледі.
174. АЖҚС елді мекен шекарасында отын сақтайтын жерасты резервуарларымен ғана орналастырылады.
175. АЖҚС және АГҚС санитариялық-қорғаныш аймағы "Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26447 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығымен (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-2 бұйрығы) белгіленген талаптарына сәйкес АЖҚС және АГҚС құрылысы немесе реконструкциялау жобасымен бір уақытта әзірленетін абаттандыру және көгалдандыру жобасына сәйкес абаттандырылады және көгалдандырылады.
Ескерту. 175-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
176. АЖҚС және АГҚС аумағында көлік кіретін жолды, жанар май құятын аймақты, сервистік қызмет көрсету, отынды, басқа да заттарды сақтау резервуарлары аймақтарына және тазалау құрылыстарына бөлінеді.
177. АЖҚС және АГҚС аумағында резервуар-жинағыш орналасқан жерге жер үсті жауын-шашын (жаңбыр) сарқынды суларын бұру еңісі бар қатты жабын көзделеді.
178. АЖҚС, АГҚС автомагистраль бойына орналастырылған кезде көлік жүретін бөліктің шетінен тарату колонкасына немесе жерасты жерасты резервуарларының шекараларына дейінгі қашықтық бірінші санатты жолдарда кемінде 25 м және қалған жолдарда 15 м болу көзделеді. Отын тарату колонкасынан немесе резервуардан жаяу жүргінші жолына дейінгі қашықтық кемінде 10 м болуын қаматамасыз етіледі.

171. Помещения для водоподготовки предусматривают установку доочистки воды, измерительные приборы (водомер, термометр, манометр) и кран для отбора проб воды на лабораторное исследование. За санитарно-эпидемиологическим состоянием пункта и технологическим процессом заправки воздушного судна осуществляется производственный контроль. С целью предупреждения возникновения распространения инфекционных заболеваний организуется и проводится плановая профилактическая и по эпидемиологическим показаниям дезинфекция резервуаров, пункта, емкости водозаправочной машины и системы водоснабжения воздушного судна.
Параграф 17. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации автозаправочных и автогазозаправочных станции
172. Автозаправочные станций (далее – АЗС) и автогазозаправочные станций (далее – АГЗС) размещаются на обособленных участках с подветренной стороны по отношению к жилой застройке.
173. Строительство АЗС и АГЗС проводится с учетом генеральных планов застройки населенных мест.
174. В черте населенного пункта АЗС размещаются только с подземными резервуарами хранения топлива.
175. Санитарно-защитная зона АЗС и АГЗС благоустраивается и озеленяется, в соответствии с проектом благоустройства и озеленения, разрабатываемым одновременно с проектом строительства или реконструкции АЗС и АГЗС согласно установленными требованиям приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26447) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-2).
Сноска. Пункт 175 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
176. На участках АЗС и АГЗС выделяют подъездную, заправочную зоны, зоны сервисного обслуживания, резервуаров хранения топлива и других веществ, очистные сооружения.
177. На территории АЗС и АГЗС предусматривается твердое покрытие с уклоном отведения поверхностно-ливневых (дождевых) сточных вод к месту расположения резервуара – сборника.
178. При размещении АЗС, АГЗС вдоль автомагистралей расстояние от кромки проезжей части до раздаточных колонок или границ подземных резервуаров предусматривается не менее 25 м на дорогах первой категории и 15 м на остальных дорогах. Расстояние от топливораздаточной колонки или резервуара до пешеходного тротуара обеспечивается не менее 10 м.

179. АЖҚС, АГҚС кешенге жатпайтын ғимараттар мен құрылыстарға дейінгі ең аз қашықтық № ҚР ДСМ-2 бұйрығына сәйкес келеді.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
180. АЖҚС аумағында орналасқан мұнай өнімдерін сақтауға арналған резервуарлардың көлемі (сақталатын автоцистерна сыйымдылығын ескере отырып) елді мекендердің селитебті аумағында 100 текше метрден аспайды.
181. АЖҚС, АГҚС аумағын және іргелес аумақты жинауды күн сайын, оның жабындысын, сондай-ақ ғимараттары мен құрылыстарын жөндеуді уақтылы жүргізіледі.
182. ТҚҚ жинау үшін № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына сәйкес жабдықталған арнайы алаң бөлінеді.
183. АЖҚС, АГҚС аумағында персонал үшін қызметтік және тұрмыстық ғимараттар (үй-жайлар) көзделеді. Келушілерге арналған санитариялық тораптар, қоғамдық тамақтану және сауда объектілері (жинақы орналасуы) бір құрылыста орналасқан АЖҚС және АГҚС, отынды сақтауға арналған ыдыстардан алыста орналасады.
184. Сумен жабдықтау орталықтандырылған су құбыры желілерінен көзделеді, сырттан әкелінетін сумен жабдықтауға жол беріледі. Ауыз судың сапасы "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес келеді.
185. АЖҚС және АГҚС қызмет көрсететін персоналы үшін шаруашылық-ауыз су қажеттілігіне арналған су шығыны ең көп санды ауысымда жұмыс істейтіндердің саны есебінен, 1 адамға арналған шығын нормасы кезінде тәулігіне 25 литрден (бұдан әрі – л/тәул) қабылданады.
186. АЖҚС және АГҚС аумағында өндірістік жауын-шашын және тұрмыстық су бұру жүйесі жабдықталады. Суды бұру желілеріне қосылу мүмкін болмаған жағдайда "Коммуналдық мақсаттағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28925 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 26 шілдедегі № ҚР ДСМ-67 бұйрығына сәйкес санитариялық тораптар көзделеді.
Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
187. Өндірістік жауын-шашын су бұруы тазарту құрылыстарымен (мұнай аулағыштар мен жабық түрдегі тұндырғыштар) жабдықталады, су қоймаларына және топыраққа ағызуға жол берілмейді. Сарқынды суларды шығаруды үнемі арнайы бөлінген орындарға жинақталуына қарай жүзеге асырылады.

179. Минимальные расстояния от АЗС, АГЗС до зданий и сооружений, не относящихся к комплексу соответствуют Приказу № ҚР ДСМ-2.
Сноска. Пункт 179 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
180. Объем резервуаров для хранения нефтепродуктов, размещаемых на территории АЗС (с учетом вместимости хранимой автоцистерны) предусматривается не более 100 кубических метров внутри селитебной территорий населенных пунктов.
181. Уборка территории АЗС, АГЗС и прилегающей территории проводится ежедневно, ремонт ее покрытия, а также зданий и сооружений – своевременно.
182. Для ТБО выделяются специальная площадка, оборудованная в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-331/2020.
183. На территории АЗС, АГЗС предусматриваются служебные и бытовые здания (помещения) для персонала. АЗС и АГЗС, которые расположенные в одном строении с объектами общественного питания, и торговли, санитарными узлами для посетителей (компактная компоновка), размещаются в удалении от емкостей для хранения топлива.
184. Водоснабжение предусматривается от централизованных сетей водопровода, допускается привозное водоснабжение. Качество питьевой воды соответствует требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов.
185. Расход воды на хозяйственно-питьевые нужды для обслуживающего персонала АЗС и АГЗС принимается из расчета количества, работающего в наиболее многочисленную смену, при норме расхода на 1 человека – 25 литров в сутки (далее – л/сут).
186. На территории АЗС и АГЗС оборудуются производственно-ливневая и бытовая системы водоотведения. При невозможности подключения к сетям водоотведения, предусматриваются санитарные узлы в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июля 2022 года № ҚР ДСМ-67 "Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам коммунального назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28925).
Сноска. Пункт 186 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Производственно-ливневое водоотведение оборудуется очистными сооружениями (нефтеловушки и отстойники закрытого типа), сброс в водоемы и на грунт не допускается. Вывоз сточных вод осуществляется регулярно, по мере накопления в специально отведенные места.

188. АЖҚС және АГҚС ғимараттарын жылумен жабдықтау орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінен көзделеді немесе жылдың суық мезгілінде үй-жайдағы температураны +18 оС-тан төмен емес, қойма үй-жайларында +10 oС-дан төмен емес қамтамасыз ете отырып, дербес жүйелер пайдаланылады.
189. АЖҚС және АГҚС ғимаратының желдеткіші табиғи, не ауабаптауды пайдалану арқылы көзделеді.
190. Жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың шоғырлануы рұқсат етілетін шекті концентрациядан аспайды.
191. Жабдықты ақаулы күйде және герметикалығы бұзылған жағдайда пайдалануға жол берілмейді.
192. АЖҚС-ны пайдалану кезінде топырақтың, ашық су қоймалары суының, атмосфералық ауаның ластануының алдын алу бойынша шаралар қабылданады.
193. АЖҚС отын сақтауға арналған резервуарлар (жер үсті, жер асты) мұнай өнімдері төгілген, жайылған немесе авария болған жағдайда табандықтармен көзделеді. АЖҚС аумағында дренаждық науаларға қарай еңісі бар отынды ағызуға арналған жеке алаң бөлінуге жол беріледі.
194. Жұмыс орындарындағы технологиялық жабдық шудың және дірілдің рұқсат етілген деңгейден аспайтын деңгейін қамтамасыз етеді.
195. Қарамағында АЖҚС және АГҚС бар жеке және заңды тұлғалар жұмыс аймағының ауасындағы және СҚА шекарасында атмосфералық ауадағы зиянды заттардың құрамына өндірістік бақылауды қамтамасыз етеді.
196. АЖҚС қызметкерлері арнайы киіммен жеке қорғаныш құралдарын (резеңке қолғаптар, респираторлар) пайдалана отырып жұмыс істейді және жылдың әр мезгілі үшін кемінде екі жиынтығы көзделеді.
197. Жұмыс істейтін адамдардың арнайы киімі үй киімінен бөлек жеке шкафтарда сақталады, жуу және жаңарту уақтылы жүзеге асырылады.
18-параграф. Автомобиль көлік құралдарын жууға, техникалық қызмет көрсету және жөндеу станцияларын (шеберханаларын) күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
198. Автомобиль көлік құралдарын жуу, техникалық қызмет көрсету және жөндеу станцияларының (шеберханаларының) аумағында (бұдан әрі – ТҚС) автокөлік құралдарына арналған тұрақ және қоятын орындар жабдықталады.
199. Көлік жолдары мен жаяу жүргіншілер жолдарының қатты және мұнай өнімдерінің әсеріне төзімді жабынымен орындалады.
200. Газ баллонды қондырғы орнатылған автокөлік құралдарына қызмет көрсету объектісінің аумағында сұйытылған мұнай газын ағызу немесе газ баллондарын кейіннен инертті газбен газсыздандыру (үрлеу) арқылы сығылған табиғи газды шығару постына арналған жанбайтын материалдардан жасалған қалқаның астында алаң көзделеді. Алаң объектінің өндірістік және қосалқы ғимараттарына қатысты ық жағында орналастырылады.

188. Теплоснабжения здания АЗС и АГЗС предусматривается от централизованной системы теплоснабжения или используются автономные системы, с обеспечением температуры в помещении в холодное время года не ниже +18 oС, в складских помещениях – не ниже +10 oС.
189. Вентиляция зданий АЗС и АГЗС предусматривается естественная, либо с использованием кондиционирования воздуха.
190. Концентрация вредных веществ в воздухе рабочей зоны не превышает предельно-допустимых концентрацией.
191. Использование оборудования в неисправном состоянии и с нарушенной герметичностью не допускается.
192. При эксплуатации АЗС и АГЗС принимаются меры по предупреждению загрязнения почвы, воды открытых водоемов, атмосферного воздуха.
193. Резервуары (наземные, подземные) для хранения топлива на АЗС предусматривается с поддонами на случай перелива, разлива нефтепродуктов или аварии. На территории АЗС допускается выделять отдельную площадку для слива топлива с уклоном в сторону дренажных лотков.
194. Технологическое оборудование на рабочих местах обеспечивает уровни шума и вибрации, не превышающие допустимые.
195. Физическими и юридическими лицами, в ведении которых находятся АЗС и АГЗС, обеспечивается производственный контроль содержания вредных веществ в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе на границе СЗЗ.
196. Работники АЗС и АГЗС работают в специальной одежде с использованием средств индивидуальной защиты (резиновые перчатки, респираторы) и предусматриваются не менее двух комплектов для разных сезонов года.
197. Специальная одежда работающих лиц хранится в индивидуальных шкафчиках, отдельно от домашней одежды, стирка и обновление осуществляется своевременно.
Параграф 18. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации моек, станции (мастерских) технического обслуживания и ремонта автомобильных транспортных средств
198. На территории моек, станций (мастерских) технического обслуживания и ремонта автомобильных транспортных средств (далее – СТО) оборудуются стояночные и парковочные места для автотранспортных средств.
199. Транспортные проезды и пешеходные дорожки выполняются с твердым и стойким покрытием к воздействию нефтепродуктов.
200. На территории объекта по обслуживанию газобаллонного оборудования, установленного на автотранспортного средства предусматривается площадка под навесом из несгораемых материалов для поста слива сжиженного нефтяного газа или выпуска сжатого природного газа с последующей дегазацией (продувкой) баллонов инертным газом. Площадка размещается с подветренной стороны по отношению к производственным и вспомогательным зданиям объекта.

201. Жуу, ТҚС аумағында тазарту құрылыстары бар жауын-шашын (жаңбыр) суын бұру ұйымдастырылады. Аумақты жоспарлау және су қабылдау құрылғыларының орналасуы объектінің аумағынан тыс атмосфералық су мен мұнай өнімдерінің түсуін болдырмайды. Автокөлік құралдарын сақтауға арналған ашық алаңдардың жабыны қатты, ойықсыз, су ағатын еңісі бар болуы көзделеді.
202. Жуу, ТҚС аумағында автокөлік құралдарына арналған үй-жайлар немесе арнайы алаңдар жабдықталады.
Аумақта жарамсыз қосалқы бөлшектерді, материалдарды, шиналарды сақтауға жол берілмейді.
Аумақты тазалау күнделікті жүргізіледі. Қоқыс пен өндірістік қалдықтар № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығының талаптарына сәйкес орнатылған контейнерлерге жиналады.
203. Барлық өндірістік және қосалқы цехтар, сондай-ақ санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар су құбырымен және су бұрумен жабдықталады.
204. Өндірістік үй-жайларда араластырғыштары бар суық және ыстық су келтірілген қолжуғыштар орнатылады.
205. Автокөлік құралдарын жуу үшін айналмалы сумен жабдықтау жүйесі жобаланады.
206. Судың сапасына қойылатын бірдей талаптары бар және сипаттамасы бойынша ластануға жақын технологиялық процестер үшін шанақтарды, агрегаттарды, тораптарды және бөлшектерді жууға, автокөлік құралдарын бояуға арналған жекелеген тұйық циклдар түрінде айналмалы сумен жабдықтау жүйесі көзделеді.
207. Өндірістік сумен жабдықтау үшін ауыз су сапасындағы суды пайдалануға техникалық су құбыры болмаған кезде және айналмалы сумен жабдықтау жүйесі құрылғысының орынсыздығы техникалық-экономикалық негізделген жағдайда жол беріледі.
208. Автокөлік құралдарын қолмен жуу кезінде судың температурасы +12оС-тан төмен болмауы және +60оС-тан жоғары болмауы қамтамасыз етіледі.
209. Құрамында мұнай өнімдері бар өндірістік сарқынды сулар, қалқымалы заттар, қышқылдар мен сілтілер жергілікті қондырғыларда сыртқы су бұру желісіне түскенге дейін тазартылады.
210. Объектінің су бұру желілерін және тазарту құрылыстарын қоқыстанудан қорғау үшін автокөлік құралдарын жуудан және бояуға дайындау бекеттерінен сарқынды су түскен кезде үй-жай шегінде науалар, құдықтар немесе қорғаныш торлары бар шұңқырлар көзделеді.
211. Су бұру жүйелерімен жабдықталған елді мекендерде объектілерді орналастыру кезінде жергілікті су бұру көзделеді.
212. Ашық су қоймаларына өндірістік және тұрмыстық сарқынды суларды тазартусыз ағызуға жол берілмейді. Мұнай өнімдері ыдысқа жиналады, кейіннен кәдеге жаратылып, кәдеге жаратылмайтын қалдықтар уытты өнеркәсіптік қалдықтарды залалсыздандыру және көму үшін полигонға шығарылады.

201. На территории моек, СТО организовывается ливневое (дождевое) водоотведение с очистными сооружениями. Планировка территории и расположение водоприемных устройств исключают попадание атмосферных вод и нефтепродуктов за пределы территории объекта. Покрытие открытых площадок для хранения автотранспортных средств предусматривается твердым, без выбоин, с уклоном для стока воды.
202. На территории моек, СТО оборудуются помещения или специальные площадки для автотранспортных средств.
На территории не допускается хранение непригодных запчастей, материалов, шин.
Уборка территории производится ежедневно. Мусор и производственные отходы собираются в контейнеры, установленные в соответствии с требованиями Приказа № ҚР ДСМ-331/2020.
203. Все производственные и вспомогательные цеха, а также санитарно-бытовые помещения оборудуются водопроводом и водоотведением.
204. В производственных помещениях устанавливаются умывальники с подводкой холодной и горячей воды со смесителями.
205. Для мойки автотранспортных средств проектируется система оборотного водоснабжения.
206. Для технологических процессов с одинаковыми требованиями к качеству воды и близкими по характеристике загрязнениями предусматриваются системы оборотного водоснабжения в виде отдельных замкнутых циклов для мойки кузовов, агрегатов, узлов и деталей, окраски автотранспортных средств.
207. Использование для производственного водоснабжения воды питьевого качества допускается при отсутствии технического водопровода и при технико-экономическом обосновании нецелесообразности устройства системы оборотного водоснабжения.
208. Температура воды при ручной мойке автотранспортных средств обеспечивается не ниже +12 оС и не выше +60 оС.
209. Производственные сточные воды, содержащие нефтепродукты, взвешенные вещества, кислоты и щелочи очищаются до поступления их в наружную сеть водоотведения на местных установках.
210. Для защиты сети водоотведения и очистных сооружений объекта от засорения, при поступлении сточных вод от мойки и постов подготовки к окраске автотранспортных средств, предусматриваются лотки в пределах помещения, колодцы или приямки с защитными решетками.
211. При размещении объектов в не оборудованных системами водоотведения населенных пунктах предусматривается местное водоотведение.
212. Сброс в открытые водоемы производственных и бытовых сточных вод без очистки не допускается. Нефтепродукты собираются в емкость с последующей утилизацией, не утилизируемые отходы вывозятся на полигон для обезвреживания и захоронения токсичных промышленных отходов.

213. Өндірістік, қосалқы және тұрмыстық үй-жайлар жалпы алмасу сыртқа сорып тарату және шығару желдеткішімен жабдықталады. Бөлшектеу-жуу учаскесінде шығатын қақпалардың жанында ауа-жылу шымылдығы жабдықталады. Қақпаны ашу кезінде слесарьлар мен жуушылардың тұрақты жұмыс орындарындағы ауа температурасы +12 0С-тан төмен болмауы қамтамасыз етіледі.
214. Зиянды заттарды бөлудің барлық көздері болғанда жергілікті сору желдеткішімен жабдықталады.
215. Үй-жайда екі бекеттен артық орналастырылмаған кезде табиғи іске қосылатын жергілікті сорғыштарды жобалауға жол беріледі.
216. Бояу және аккумуляторлық бөлімшелердің сору желдеткіш жүйесін өзара және басқа үй-жайлардың желдету жүйесімен біріктіруге жол берілмейді.
217. Карбюраторларды жуу, бөлшектеу және жөндеу, радиаторларды тазалау сору шкафында жүргізіледі.
218. Радиаторларды жөндеуге арналған жабдықтардан біркелкі сору панельдері түріндегі сорғыштар көзделеді.
219. Үй-жайға сорып тартылатын ауаны беру жоғарғы аймаққа шашыраңқы жүзеге асырылады.
220. Автокөлік құралдарын сақтауға арналған үй-жайларда сорып тартылатын ауа жоғарыдан төмен қарай шоғырланған ағыспен, автокөлік құралдарына қызмет көрсету бекеттерінің үй-жайларында жұмыс аймағына шашыраңқы беріледі.
221. Автокөлік құралдары тұрағының үй-жайларынан ауаны шығару үй-жайлардың жоғарғы және төменгі аймақтарынан, ал қызмет көрсету бекеттерінің үй-жайларынан үй-жайлардың тек жоғарғы аймақтарынан ғана жүзеге асырылады. Автокөлік құралдарын сақтауға арналған үй-жайға сорып тартылатын ауа негізгі өту жолдарына беріледі.
222. Қозғалтқыштарды сынауға арналған үй-жайларда, қозғалтқыштардың жұмысын реттеуге арналған қызмет көрсету бекеттерінде пайдаланылған газдарға арналған жергілікті сорғыштар орнатылады.
223. Сорып тартылатын ауаны алу ластанған ауа шығарындысынан алыс жерлерде жүргізілуі тиіс. Ауаны алу және оны шығару орны арасындағы қашықтық 20 және одан да көп м болғанда алу және шығару орындары бір деңгейде, 20 м-ден кем қашықтықта шығару тесігінен кем дегенде 6 м-ден төмен қашықтықта орналасады.
224. Автокөлік құралдарын бояу ауаны атмосфераға шығару алдында ауаны тазалайтын желдеткіштің сыртқа сорып тарату және шығару жүйесімен қамтамасыз етілген жабық типтегі камераларда жүргізіледі.
225. Барлық өндірістік учаскелер және (немесе) цехтарда табиғи және жасанды жарықтандыру болуы тиіс. Байқау шұңқырлары жергілікті жарықтандыру жүйесімен қамтамасыз етіледі.
226. Өндірістік үй-жайлардың жалпы және аралас жарықтандыру жүйелерінде газ разрядты шамдары қолданылуы тиіс. Люминесцентті шамдары бар жалпы жарықтандыру шамшырақтарын ілу биіктігі 6 м аспайды. Жергілікті жарықтандыру үшін бұлыңғыр шағылдырғыштары бар шамдар қолданылады.

213. Производственные, вспомогательные и бытовые помещения оборудуются системой общеобменной приточно-вытяжной вентиляции. У выездных ворот на разборочно-моечном участке оборудуется воздушно-тепловая завеса. Температура воздуха на постоянных рабочих местах слесарей и мойщиков на время открывания ворот обеспечивается не ниже +12 оС.
214. При всех источниках выделения вредных веществ оборудуется местная вытяжная вентиляция.
215. При размещении в помещении не более двух постов допускается проектировать местные отсосы с естественным побуждением.
216. Системы вытяжной вентиляции окрасочного и аккумуляторного отделений не допускается объединять между собой и с системой вентиляции других помещений.
217. Промывка, разборка и ремонт карбюраторов, чистка радиаторов проводятся в вытяжном шкафу.
218. От оборудования для ремонта радиаторов предусматриваются отсосы в виде панелей равномерного всасывания.
219. Подача приточного воздуха в помещения осуществляется рассредоточено в верхнюю зону.
220. В помещениях для хранения автотранспортных средств приточный воздух подается сверху вниз сосредоточенными струями, в помещениях постов обслуживания автотранспортных средств – рассредоточено в рабочую зону.
221. Удаление воздуха из помещений стоянки автотранспортных средств осуществляется из верхней и нижней зон помещений, а из помещений постов обслуживания – только из верхней зоны помещений. Приточный воздух в помещение для хранения автотранспортных средств подается в основные проезды.
222. В помещениях для испытания двигателей, на постах обслуживания, предназначенных для регулирования работы двигателей, устанавливаются местные отсосы для отработанных газов.
223. Забор приточного воздуха производится в местах, удаленных и от выброса загрязненного воздуха. При расстоянии между забором воздуха и местом его выброса 20 и более м места забора и выброса располагаются на одном уровне, при расстоянии менее 20 м – ниже отверстия выброса не менее чем на 6 м.
224. Покраска автотранспортных средств производится в камерах закрытого типа, обеспеченных приточно-вытяжной системой вентиляции с очисткой воздуха перед выбросом в атмосферу.
225. Все производственные участки и (или) цехи имеют естественное и искусственное освещение. Смотровые ямы обеспечиваются системой местного освещения.
226. В системах общего и комбинированного освещения производственных помещений применяются газоразрядные лампы. Высота подвеса светильников общего освещения с люминесцентными лампами не превышает 6 м. Для местного освещения применяются светильники с непрозрачными отражателями.

227. Сынап толтырылған істен шыққан газ разрядты шамдарды жинау және сақтау үшін жеке үй-жай бөлінеді. Пайдаланылған шамдар қайта өңдеу (демеркуризация) пункттеріне тапсырылады.
228. Өндірістік үй-жайларды жалпы жасанды жарықтандыру разрядты жарық көздерімен қамтамасыз етіледі. Еңбек сипатының шарттары бойынша разрядты жарық көздерін пайдалану мүмкін болмаған немесе орынсыз болған жағдайларда қыздыру шамдарын қолданады.
229. Жарық ойықтарына үй-жайдың ішінде де, сыртында да жабдық үйілмейді. Жарықтандыру аспаптары, терезелер мен ойықтардың әйнектелген беттері таза, жарамды күйде ұсталады. Терезелерге құрамдас шыныларды орнатуға және оларды мөлдір емес материалдармен ауыстыруға жол берілмейді.
230. Технологиялық операциялардың әрбір түрі (вулканизация процесі, диагностика пункті, бояу жұмыстары, қозғалтқыштарды, агрегаттар мен тораптарды жөндеу, дәнекерлеу жұмыстары, аккумуляторларды жөндеу және зарядтау, сондай-ақ жұмыс аймағының ауасына 1-2 қауіптілік сыныбының зиянды заттарын бөлумен сипатталатын жұмыстар) жеке үй-жайларда жүргізіледі. Аккумуляторлық орында электролиттерді жөндеу, зарядтау және дайындауға арналған жеке оқшауланған үй-жайлар көзделеді.
231. Бір жұмыс орнының ауданы кемінде 4,5 м2, өндірістік үй-жайлардың биіктігі кемінде 2,8 м болуы көзделеді.
232. Қабырғаларды, төбелерді және беттерді әрлеу үшін қолдануға рұқсат етілген материалдар қолданылады.
Байқау шұңқырлары кемінде 1,8 м биіктікте тақтайшамен қапталады.
233. Өндірістік үй-жайлардағы едендер тайып кетпейтін, шұңқырсыз, су өткізбейтін, механикалық әсерге төзімді, трап жағына қарай еңісі бар тегіс беткеймен көзделеді.
234. Діріл шығаратын жабдықтың дірілді басатын құрылғысы болады.
235. Ақаулы жабдықты, оның ішінде оның конструкциясында көзделген қауіпсіздік құралдары болмаған және (немесе) жарамсыз болған кезде пайдалануға жол берілмейді.
236. Жылдың жылы мезгілінде жөндеу жұмыстарын ашық алаңда, шатыр астында жүргізуге жол беріледі.
237. Аккумуляторлық батареяларды жөндеуге және зарядтауға, қышқыл мен сілтілерді сақтауға арналған үй-жайлар батареялардың түріне байланысты ас содасы немесе бор қышқылы ерітіндісі бар қолжуғыштармен немесе ыдыстармен жабдықталады.
238. Дәнекерлеу бекеттерінде дәнекерлеу доғасының сәулеленуінен қорғау үшін биіктігі кемінде 1,2 м перделер орнатылады.
239. Агрессивті сұйықтықтарды сақтау, тасымалдау және құю үшін арнайы арбалар мен ыдыстар қолданылады. Мыс құю бөлімшесінің аккумуляторларын толтыру үй-жайларында қышқылдар мен сілтілерді теріге тиген кезде жууға арналған су құбыры краны жабдықталады.

227. Для сбора и хранения, вышедших из строя газоразрядных ламп с ртутным наполнителем, выделяется отдельное помещение. Использованные лампы сдаются в пункты переработки (демеркуризации).
228. Общее искусственное освещение производственных помещений обеспечивается разрядными источниками света. Лампы накаливания применяются в случаях, когда по условиям характера труда использование разрядных источников света невозможно или нецелесообразно.
229. Световые проемы не загромождаются оборудованием, как внутри, так и вне помещения. Осветительные приборы, остекленные поверхности окон и проемов содержатся в чистоте, в исправном состоянии. Не допускается установка в окнах составных стекол и замена их непрозрачными материалами.
230. Каждый вид технологической операции (процесс вулканизации, пункт диагностики, окрасочные работы, ремонт двигателей, агрегатов и узлов, сварочные работы, ремонт и зарядка аккумуляторов, а также работы, характеризующиеся выделением в воздух рабочей зоны вредных веществ 1-2 класса опасности) проводятся в отдельных помещениях. В аккумуляторной предусматриваются отдельные изолированные помещения для ремонта, зарядки и приготовления электролитов.
231. Площадь на одно рабочее место предусматривается не менее 4,5 м2, высота производственных помещений – не менее 2,8 м.
232. Для отделки стен, потолков и поверхностей применяются материалы, разрешенные к применению.
Смотровые ямы облицовываются плиткой на высоту не менее 1,8 м.
233. Полы в производственных помещениях предусматриваются с ровной поверхностью, исключающей скольжение, без выбоин, водонепроницаемыми, устойчивыми к механическому воздействию, имеют уклон в сторону трапа.
234. Оборудование, генерирующее вибрацию, имеет виброгасящее устройство.
235. Не допускается эксплуатация неисправного оборудования, в том числе при отсутствии и (или) неисправности предусмотренных его конструкцией средств безопасности.
236. В теплый период года ремонтные работы допускается проводить на открытой площадке, под навесом.
237. Помещения для ремонта и зарядки аккумуляторных батарей и хранения кислоты или щелочи оборудуются умывальниками или емкостями с раствором питьевой соды или борной кислоты в зависимости от типа батарей.
238. На сварочных постах для защиты от излучений сварочной дуги устанавливаются ширмы высотой не менее 1,2 м.
239. Для хранения, транспортировки и разлива агрессивных жидкостей применяются специальные тележки и посуда. В помещении заливки аккумуляторов медницко-заливочного отделения оборудуются водопроводные краны для смывания кислот и щелочей при попадании их на кожу.

240. Еңбек ауырлығын төмендету үшін еңбекті қажет ететін процестерді механикаландыру көзделеді. Автомобильдерді бөлшектейтін және құрастыратын жұмыс орындары көтеру-тасымалдау механизмдерімен жабдықталады.
241. Байқау шұңқырларынан, эстакадалардан тыс жерде жұмыс істегенде жұмысшылар арнайы құралдармен (жатақтармен) қамтамасыз етіледі.
242. Объектілер өндірістік процестер топтарына байланысты қосалқы және санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен жабдықталады.
243. Демалуға арналған үй-жайлар бір қызметкерге 0,02 м2 есебінен, бірақ кемінде 18 м2 көзделеді. Адам саны 30 адамнан кем болғанда бір қызметкерге 1,3 м2 есебінен демалыс бөлмесін тамақтану үй-жайымен (пунктімен) біріктіруге жол беріледі.
244. Жұмысшылар жуу құралдарымен, қол жууға арналған щеткалармен, сүлгілермен, қол сүртуге арналған шүберекпен, сондай-ақ қорғаныш майларымен және пасталарымен қамтамасыз етіледі.
245. Теріге зиянды әсер ететін зиянды заттар болған кезде қызметкерлер залалсыздандыратын заттармен қамтамасыз етіледі.
246. Барлық өндірістік үй-жайлар жылына кемінде 1 рет ағымдағы жөндеуден өтеді.
247. Өндірістік үй-жайларда күн сайын ылғалды жинау жүргізіледі.
248. Жұмысшылар жұмыс істеушіге зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың әсер ету сипатына сәйкес дәрі қобдишаларымен, жеке қорғаныш құралдарымен (оның ішінде қолғаптармен, респираторлармен, қорғаныс көзілдіріктерімен) және арнайы киіммен қамтамасыз етіледі. Арнайы киім үнемі тазаланып, жуылады. Арнайы киімді үйде жууға жол берілмейді.
19-параграф. Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу кезеңінде санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ескерту. Қағида 19-параграфпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
248-1. Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу кезеңінде көлік құралдары мен жолаушыларға қызмет көрсету объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар "Жіті респираторлық вирустық инфекциялар, тұмау және олардың асқынулары (пневмония), менингококк инфекциясы, COVID-19 коронавирустық инфекциясы, желшешек, скарлатина кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22833 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 27 мамырдағы № ҚР ДСМ-47 бұйрығымен белгіленеді.

240. Для снижения тяжести труда предусматривается механизация трудоемких процессов. Рабочие места разборки и сборки автомобилей оборудуются подъемно-транспортными механизмами.
241. При работе вне смотровых ям, эстакад рабочие обеспечиваются специальными приспособлениями (лежаками).
242. Объекты оборудуются вспомогательными и санитарно-бытовыми помещениями в зависимости от групп производственных процессов.
243. Помещения для отдыха предусматриваются из расчета 0,02 м2 на одного работника, но не менее 18 м2. При численности менее 30 человек допускается объединение комнаты отдыха с помещением (пункт) приема пищи из расчета 1,3 м2 на одного работника.
244. Рабочие обеспечиваются моющими средствами, щетками для мытья рук, полотенцами, ветошью для вытирания рук, а также защитными мазями и пастами.
245. При наличии вредных веществ, оказывающих вредное действие на кожу, работники обеспечиваются обезвреживающими веществами.
246. Все производственные помещения подвергаются текущему ремонту не менее 1 раза в год.
247. В производственных помещениях ежедневно проводится влажная уборка.
248. Работники обеспечиваются аптечками, средствами индивидуальной защиты (в том числе перчатками, респираторами, защитными очками) и специальной одеждой в соответствии с характером воздействия вредных и опасных производственных факторов на работающего. Специальная одежда подвергается регулярной чистке, стирке. Стирка специальной одежды на дому не допускается.
Параграф 19. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведении санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий на период введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина
Сноска. Санитарные правила дополнены параграфом 19 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
248-1. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина устанавливаются приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 мая 2021 года № ҚР ДСМ-47 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий при острых респираторных вирусных инфекциях, гриппе и их осложнениях (пневмонии), менингококковой инфекции, коронавирусной инфекции COVID-19, ветряной оспе и скарлатине" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22833).

248-2. Сырқаттанушылықтың тұрақты өсуі кезінде "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 38 және 104-баптарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің (көлікте) Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысымен көлік құралдары мен жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге (кәсіпкерлік) қызметіне шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізіледі және орындалуға жатады.
3-тарау. Шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин кезеңінде санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
1-параграф. Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантин енгізу кезеңінде әуежайлар, теміржол, автомобиль, теңіз және өзен вокзалдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
249. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
250. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
251. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
252. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
253. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
254. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
255. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
256. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
257. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

248-2. При устойчивом росте заболеваемости, постановлением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), вынесенного в соответствии со статьями 38 и 104 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин, к деятельности (предпринимательской) к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров и подлежит исполнению.
Глава 3. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведении
санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий
на период введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина
Параграф 1. Санитарно-эпидемиологические требования к аэропортам,
железнодорожным, автомобильным, морским и речным вокзалам
на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина
249. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
250. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
251. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
252. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
253. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
254. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
255. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
256. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
257. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

270. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
271. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Көлік құралдарына және
жолаушыларға қызмет көрсету
жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларға
1-қосымша
Электростатистикалық және электромагниттік өрістердің кернеулігінің шекті рұқсат етілген деңгейі (ШРЕД)
1-кесте
Параметрлердің атауы
Рұқсат етілген мәні
1
2
3
1.
Пернетақтадан және бейнетерминалдың (бұдан әрі – ВТ) мониторынан электростатистикалық өрістің кернеулігі
20 килоВольт метрге
2.
ВТ мониторынан 50 см қашықтықтағы элктростатистикалық өрістің кернеулігі:
5 Герц (бұдан әрі – Гц) жиілік диапазонында – 2000 Гц
2 килоГерц (бұдан әрі – кГц) жиілік диапазонында – 400 кГц құрайды
25 Вольт метрге (бұдан әрі – В/м)
2,5 В/м
3.
ВТ мониторынан 50 см қашықтықтағы магнит ағынының тығыздығы:
5 Гц жиілік диапазонында – 2 кГц
2 кГц жиілік диапазонында – 400 кГц құрайды
250 нано Тесла (бұдан әрі – нТл)
25 нТл
4.
ВТ-дан беткі электростатистикалық (сертификациялық сынақ кезінде) әлеует
500 Вольт
5.
ВТ тінтуірінен және пернетақтадан өнеркәсіп жиілігінің электр өрісінің кернеулігі
500 Вольт

270. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
271. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам
по обслуживанию транспортных
средств и пассажиров"
Предельно допустимые уровни (ПДУ) напряженности электростатистического и электромагнитного полей
Таблица 1
Наименование параметров
Допустимые значения
1
2
3
1.
Напряженность электростатистического поля от монитора видеотерминала (далее – ВТ) и клавиатуры
20 килоВольт на метр
(далее – кВ/м)
2.
Напряженность электрического поля на расстоянии 50 см от монитора ВТ составляет не более:
в диапазоне частот 5 Герц (далее – Гц) – 2000 Гц
25 Вольт на метр (далее – В/т)
в диапазоне частот 2 килоГерц (далее – кГц) – 400 кГц
2,5 В/т
3.
Плотность магнитного потока на расстоянии 50 см от монитора ВТ составляет не более:
в диапазоне частот 5 Гц – 2 кГц
250 нано Тесла (далее – нТл)
в диапазоне частот 2 кГц – 400 кГц
25 нТл
4.
Поверхностный электростатистический потенциал от ВД (при сертификационных испытаниях)
500 Вольт
5.
Напряженность электрического поля промышленной частоты (50 Гц) от клавиатуры и мыши ВТ
500 Вольт
Предельно допустимые уровни (ПДУ) напряженности электрической и магнитной

3) іс-шаралардың белгіленген мерзімдерде орындалуына бақылау белгілейді.
2. Полицияның желілік бөлімінің бастығы (30 минут ішінде) карантиндік вагон жолаушыларын қорғауды қамтамасыз ететін полиция нарядын жібереді.
3. Қоқыстар мен нәжістерді шығаруға жауапты ұйымның бастығы қоқыссалғыштардың, дәретханалық ыдыстардың болуын және жарамдылығын тексереді, болмаған жағдайда оларды 3 сағат ішінде орнатады және тұйықтан қоқыс пен нәжістерді жиналуына қарай (дезинфекциядан кейін) шығаруды қамтамасыз етеді.
4. Сумен жабдықтауға жауапты ұйымның бастығы су құбыры колонкаларының, өрт сөндіргіш гидранттардың жарамдылығын тексереді және сумен жабдықтауды қамтамасыз етеді.
5. Электрмен қамтамасыз етуге жауапты ұйымның бастығы карантиндік тұйықтың жарықтандырумен қамтамасыз етілуін тексереді, қажет болған жағдайда оларды күшейту бойынша шара қабылдайды, сондай-ақ карантиндік поездың вагондарына 3 сағаттық мерзім ішінде жарық қосу туралы шара қолданады.
6. Тамақтандыруға жауапты ұйымның бастығы карантиндік вагонның жолаушыларына үш мезгіл ыстық тамақ ұйымдастырады.
7. Вагонды күтіп-ұстауға жауапты ұйымның бастығы жеткілікті көлемде төсек жабдықтармен, шаруашылық мүкәммалмен (шелек, легендер, шәйнектер, ауыз суға арналған бактар, асхана және шай ішетін ыдыстар) қамтамасыз етеді.
8. Сигнализацияға және байланысқа жауапты ұйымның бастығы телефон қосуды және үзіліссіз байланысты қамтамасыз етеді.

3) устанавливает контроль за выполнением мероприятий в установленные сроки.
2. Начальник линейного отдела полиции (в течение 30 минут) высылает наряд полиции, обеспечивающий охрану пассажиров карантинного вагона.
3. Начальник организации, ответственный за вывоз мусора и нечистот, проверяет наличие и исправность мусоросборников, туалетных емкостей, в случае отсутствия устанавливает их в течение 3-х часов и обеспечивает вывоз мусора и нечистот с тупика по мере их накопления (после дезинфекции).
4. Начальник организации, ответственный за водоснабжение, проверяет исправность водопроводных колонок, пожарных гидрантов и обеспечивает водоснабжение.
5. Начальник организации, ответственный за энергоснабжение, проверяет обеспечение освещенности карантинного тупика, при необходимости принимает меры об его усилении и в 3-х часовой срок обеспечивает подключение освещения к вагонам карантинного поезда.
6. Начальник организации, ответственный за питание, организует 3-х разовое горячее питание пассажиров карантинного вагона.
7. Начальник организации, ответственный за содержание вагона, обеспечивает в достаточном количестве бельем, хозяйственным инвентарем (ведра, тазики, чайники, бачки для питьевой воды, столовая и чайная посуда).
8. Начальник организации, ответственный за сигнализацию и связь, обеспечивает подключение телефона и бесперебойную связь.

9. Емдеу-профилактикалық ұйымының басшысы оқшауланған адамдарға медициналық қызмет көрсету үшін бір сағат ішінде персонал бөлуді қамтамасыз етеді, барлық оқшаулау мерзіміне медициналық қадағалауды және вагонда оқшаулау шараларының сақталуын қамтамасыз етеді.
"Көлік құралдарына және
жолаушыларға қызмет көрсету
жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларға
4-қосымша
Жуу және дезинфекциялау құралдарының, жабдықтардың ең аз қоры
Атауы
Саны
1
2
3
1.
Электр кабелі
50 м
2.
Телефон кабелі
50 м
3.
Телефон аппараты
1 дана
4.
Су құбыры шлангілері
50 м
5.
Қоқыссалғыш
1 бірлік
6.
Дәретханаға арналған құрылғы
1 бірлік
7.
Қолжуғышқа арналған құрылғы
2 бірлік
8.
Металл ыдыс
2 бірлік
9.
Термос (5л)
5 бірлік
10.
Су қайнатқыш
5 бірлік
11.
Полиэтилен пакеттері
50 дана
12.
Дәретхана қағазы
10 дана
13.
Металл пеш
1 бірлік
14.
Қолжуғыш
5 бірлік
15.
Қолшамдар
5 бірлік
16.
Дезинфекциялау құралдары
кемінде 50 кг
17.
Жуу құралдары
кемінде 50 кг
"Көлік құралдарына және
жолаушыларға қызмет көрсету
жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларға
5-қосымша
Карантиндік, аса қауіпті жұқпалы аурулармен ауыратын науқас анықталған кезде жолаушылар поезының вагонын дезинфекциялауға қойылатын талаптар
1. Поезд вагонындағы ағымдық дезинфекция жолаушылар поезының жолсеріктері карантиндік немесе аса қауіпті жұқпалы аурумен ауыратын науқасты (күдіктіні) анықтаған кезде медицина қызметкерінің басшылығымен және бақылауымен науқасты вагоннан стационарға көшіргенге дейін жүргізіледі. Науқасты көшіргеннен кейін вагонда қорытынды дезинфекция жүргізіледі.
2. Ағымдық дезинфекциялауға:
1) науқастың пайдаланған, сілемеймен ластанған ыдыстары (нәжіс, құсық);
2) әрбір пайдаланғаннан кейін соңынан сумен шайыла отырып, ыдыс-аяқтар (стакандар, тарелкалар, қасықтар, шанышқылар);
3) тамақ қалдықтары, қоқыстар.
3. Іш киімдер мен төсек жабдықтары дезинфекциялау ерітіндісіне батырылған клеенкалы қапқа немесе жастықтың тысына жиналады, киім-кешектер жастықтың тысына салынып, қорытынды дезинфекциялауға дейін купеде сақталады.
4. Санитариялық торапта панельдер, еден, қолжуғыш раковина және унитаз дезинфекциялау құралдарының ерітіндісіне батырылған шүберекпен жуылады және сүртіледі.
5. Науқастың купесі дезинфекциялау ерітіндісімен жуылады, панельдер, есіктердің тұтқалары сүртіледі, еден немесе басқа да беттері науқастың сілемейімен (нәжіс, құсық, қақырық, зәр) ластанған кезде сол жерге дезинфекциялау ертіндісі құйылып, артынан жуылып, сол жерге дезинфекциялау қайта жүргізіледі.
6. Вагон дәлізінің, басқа купесінің және тамбурларының едені жуылады, кілем төсеніштері, есіктердің тұтқалары және терезенің жаны дезинфекциялау құралдарымен сүртіледі.
"Көлік құралдарына және
жолаушыларға қызмет көрсету
жөніндегі объектілерге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларға
6-қосымша
Тоңазытқыш қондырғылардағы температураны тіркеу журналы

9. Руководитель лечебно-профилактической организации в течение одного часа обеспечивает выделение медицинского персонала для обслуживания изолированных лиц, обеспечивает на весь срок изоляции медицинское наблюдение и соблюдение ограничительных мер в вагоне (вагонах).
Приложение 4
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам
по обслуживанию транспортных
средств и пассажиров"
Минимальный запас оборудования, моющих и дезинфицирующих средств
Наименование
Количество
1
2
3
1.
Электрический кабель
50 м
2.
Телефонный кабель
50 м
3.
Телефонный аппарат
1 единица
4.
Водопроводные шланги
50 м
5.
Мусоросборник
1 единица
6.
Конструкция под туалет
1 единица
7.
Конструкция под умывальник
2 единицы
8.
Металлическая емкость
2 единицы
9.
Термос (5л)
5 единиц
10.
Кипятильник
5 единиц
11.
Полиэтиленовые пакеты
50 штук
12.
Туалетная бумага
10 штук
13.
Металлическая печь
1 единица
14.
Умывальник
5 единицы
15.
Фонарики
5 единицы
16.
Дезинфицирующие средства
не менее 50 кг
17.
Моющие средства
не менее 50 кг
Приложение 5
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам
по обслуживанию транспортных
средств и пассажиров"
Требования к дезинфекции в вагоне пассажирского поезда при выявлении
больного карантинным, или особо опасным инфекционным заболеванием
1. Текущая дезинфекция в вагоне поезда проводится при выявлении больного (подозрительного) карантинным или особо опасным инфекционным заболеванием проводниками пассажирского поезда под руководством и контролем медицинского работника до момента эвакуации больного из вагона в стационар. После эвакуации больного, в вагоне проводится заключительная дезинфекция.
2. Подвергаются текущей дезинфекции:
1) емкости с выделениями больного (кал, рвотные массы);
2) посуда (стаканы, тарелки, ложки, вилки) после каждого употребления, с последующим ополаскиванием;
3) остатки пищи, мусор.
3. Нательное и постельное белье собирается в клеенчатый мешок или наволочку, смоченную в дезинфицирующем растворе, белье в наволочке хранится в купе больного до заключительной дезинфекции.
4. В санитарном узле моются и протираются панели, пол, умывальная раковина и унитаз ветошью, смоченной в растворе дезинфицирующего средства.
5. В купе больного моется пол, протираются панели, ручки дверей дезинфицирующим средством. При загрязнении пола или других поверхностей выделениями больного, пол в местах загрязнения заливается дезинфицирующим раствором с последующей уборкой выделений и повторной дезинфекцией мест, где находились выделения (кал, рвотные массы, мокрота, моча).
6. В коридоре, других купе вагона и тамбурах пол моется, протираются ковровые дорожки, ручки дверей с применением дезинфицирующих средств.
Приложение 6
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам
по обслуживанию транспортных
средств и пассажиров"
Журнал регистрации температуры в холодильных установках

Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 23 қыркүйектегі
№ ҚР ДСМ - 98 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 156 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10728 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 3 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-9 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 5-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17501 болып тіркелген).
3. "Санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру мен жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 5 шілдедегі № ҚР ДСМ-78/2020 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20935 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 шілдедегі № ҚР ДСМ-91/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21033 болып тіркелген).

Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 сентября 2021 года
№ ҚР ДСМ - 98
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения
Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан
1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 156 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10728).
2. Пункт 5 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан и Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-9 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан и Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17501).
3. Пункт 2 Перечня некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июля 2020 года № ҚР ДСМ-78/2020 "О некоторых вопросах организации и проведения санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20935).
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июля 2020 года № ҚР ДСМ-91/2020 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21033).