Жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 476 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 қыркүйекте № 24565 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 99) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 476 бұйрығымен бекітілген
Жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 99) тармақшасына сәйкес әзірленді және жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 476. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2021 года № 24565.
В соответствии с подпунктом 99) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 сентября 2021 года № 476
Правила устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 99) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и определяют порядок устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар мынадай жолаушылар аспалы арқан жолдарына және олармен бірге пайдаланылатын жабдыққа қолданылады:
жылжымалы құрамның көтергішарқанына тұрақты бекітілген сақиналы қозғалысы бар бір арқанды аспалы;
көтергіш (тарту) арқанға бекітілген және станцияларда ағытылатын жылжымалы құрамның сақиналы қозғалысы бар бір және қос арқанды аспалы;
жылжымалы құрамның маятниктік қозғалысы бар бір және қос арқанды аспалы;
тарту арқанында тұрақты бекітілген тіркеп сүйреу құрылғылары бар шаңғышыларға арналған тіркеп сүйреу қондырғылары;
тартқыш арқанға бекітілген және станцияларда ағытылатын тіркеп сүйреу құрылғылары бар шаңғышыларға арналған тіркеп сүйреу қондырғылары.
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ағытылатын қысқыш – станциялардағы жылжымалы құрамның көтергіш-тартқыш немесе тартқыш арқанына автоматты түрде тіркеуге (ағытуға) арналған қысқыш;
2) айналма қозғалысы бар бір арқанды жол – жылжымалы құрамның көтергіш-тартқыш арқанына тұрақты бекітілген үздіксіз айналма қозғалыс жолы;
3) айналма шкив – айналма арқанды жолдардың жылжымалы құрамын айналып өтуге арналған шкив;
4) аралық – жол трассасындағы тіректер арасындағы көлденең қашықтық;
5) арқан ұстағыш – көтергіш-тартқыш арқан роликті теңгергіштен шыққан кезде құлауды болдырмайтын құрылғы;
6) бағыттаушы шкив, блок, ролик – арқанды талап етілетін бағытта ауытқуға арналған құрылғы;
7) басқару жүйесі – берілген бағдарламаға сәйкес арқанды жолдың жұмысын қамтамасыз ететін басқару құрылғыларының жиынтығы;
8) бір арқанды маятниктік жол – жылжымалы құрамның көтергіш-тартқыш арқанына тұрақты түрде бекітілген маятниктік қозғалысы бар жол;
9) вагон – жолаушыларды тасымалдауға арналған маятниктік арқанды жолдардың жылжымалы құрамының бір түрі;
10) вагон ұстағыш – тартқыш арқанның тартылуы үзілген немесе әлсіреген кезде көтергіш арқанды еріншемен қармауға арналған вагон арбасындағы құрылғы;
11) екі арқанды маятникті жол – тарту арқанына үнемі бекітілген жылжымалы құрамның көтергіш арқаны бойынша маятниктік қозғалысы бар жол;
12) енгізу құрылғысы – қоректендіруші желілердің кернеуін беруге және түсіруге арналған электр техникалық құрылғы;
13) жетек – қозғалтқыштан және қозғалтқыштан жетек шкивіне механикалық энергия беретін құрылғыдан тұратын тетік;

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила распространяются на следующие пассажирские подвесные канатные дороги и оборудование, используемое совместно с ними:
подвесные одноканатные с кольцевым движением постоянно закрепленного на несуще-тяговом канате подвижного состава;
подвесные одно и двухканатные с кольцевым движением закрепленного на несуще-тяговом (тяговом) канате и отцепляемого на станциях подвижного состава;
подвесные одно и двухканатные с маятниковым движением подвижного состава;
буксировочные для лыжников с постоянно закрепленными на тяговом канате буксировочными устройствами;
буксировочные для лыжников с закрепленными на тяговом канате и отцепляемыми на станциях буксировочными устройствами.
3. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) отцепляемый зажим – зажим, предназначенный для автоматического прицепления (отцепления) к несуще-тяговому или тяговому канату подвижного состава на станциях;
2) одноканатная дорога с кольцевым движением – дорога с непрерывным кольцевым движением постоянно прикрепленного к несуще-тяговому канату подвижного состава;
3) обводной шкив – шкив, предназначенный для обхода подвижного состава кольцевых канатных дорог;
4) пролет – расстояние по горизонтали между опорами на трассе дороги;
5) ловитель каната – устройство, предотвращающее падение несуще-тягового каната при его сходе с роликового балансира;
6) направляющий шкив, блок, ролик – устройство, предназначенное для отклонения каната в требуемом направлении;
7) система управления – совокупность устройств управления, обеспечивающих работу канатной дороги в соответствии с заданной программой;
8) одноканатная маятниковая дорога – дорога с маятниковым движением постоянно прикрепленного к несуще-тяговому канату подвижного состава;
9) вагон – разновидность подвижного состава маятниковых канатных дорог для перевозки пассажиров;
10) ловитель вагона – устройство на тележке вагона для захвата губками несущего каната при обрыве или ослаблении натяжения тягового каната;
11) двухканатная маятниковая дорога – дорога с маятниковым движением по несущему канату подвижного состава, постоянно прикрепленного к тяговому канату;
12) вводное устройство – электротехническое устройство для подачи и снятия напряжения питающих линий;
13) привод – механизм, состоящий из двигателя и устройства, передающего механическую энергию от двигателя к приводному шкиву;

14) жетекті шкив – шкив бұлағында тарту немесе көтергіш-тартқыш арқанының үйкелісі есебінен тарту күшін беретін шкив;
15) жолаушылардың аспалы арқан жолы – жолаушыларды көтергіш арқан немесе көтергіш-тартқыш арқан арқылы ауысатын жылжымалы құрамда тасымалдау үшін қызмет ететін құрылыс;
16) жылжымалы құрам – арқанды жолмен тасымалдау кезінде жолаушыларды орналастыруға арналған құрал;
17) жылжымалы құрамның сыйымдылығы – жылжымалы құрамдағы адамдардың есептік саны;
18) кабина – жолаушыларды тасымалдауға арналған айналма арқанды жолдардың жылжымалы құрамының бір түрі;
19) керу арқаны – тартушы құрылғысы бар көтергіш, көтергіш-тартқыш арқанды қосатын арқан;
20) көтергіш арқан – жылжымалы құрам қозғалатын арқан;
21) көтергіш-тартқыш арқан – оған бекітілген жылжымалы құрамды жылжытуға арналған арқан;
22) кресло – жолаушыларды тасымалдауға арналған ашық немесе жартылай жабық орындық түріндегі жылжымалы құрамның бір түрі;
23) қысқыш – оны тартқыш немесе көтергіш-тартқыш арқанға бекіту үшін қызмет ететін жылжымалы құрамды ілу торабы;
24) лүпілді қозғалысы бар бір арқанды жол – тоқтайтын немесе аз жылдамдықпен қозғалысқа ауысатын станцияны өткен кезде жылжымалы құрамның көтергіш-тартқыш арқанына тұрақты бекітілген үзік-үзік айналмалы қозғалысы бар жол;
25) номиналды жылдамдық – арқанды жол есептелген жылжымалы құрам (арқан) қозғалысының ең жоғары жылдамдығы;
26) өткізу қабілеті – уақыт бірлігімен тасымалданатын жолаушылардың ең жоғары ықтимал саны;
27) роликті теңгергіш – ұстап тұруға арналған роликтер жүйесі жүк көтергіш арқан;
28) станция – жолаушыларды отырғызуға-түсіруге және жетекті және (немесе) керу құрылғысын орналастыруға арналған құрылыс;
29) сүйреткіш жолтабан – шаңғышының тікелей жылжитын жол;
30) тартқыш арқан – жылжымалы құрамды көтергіш арқан бойынша жылжытуға немесе шаңғышыларды қармен тасымалдауға арналған арқан;
31) тірек – жол сызығында арқандарды ұстауға арналған құрылыс;
32) тіреу табандығы – тіреулер мен станцияларда көтергіш арқанды ұстап тұруға арналған құрылғы;
33) тіркеп сүйреу арқан жолы – шаңғышыларды тартқыш арқанына тұрақты бекітілген немесе оларды станцияда ағыту мүмкіндігі бар тіркеп сүйреу құрылғыларының көмегімен тіркеп сүйреуге арналған құрылыс;
34) тіркеп сүйреу құрылғысы – шаңғышыларды тіркеп сүйреу ізімен жылжытуға арналған құрал;
35) трасса – аспалы арқанды жолдың жабдығы орналасқан арқанды жолдың соңғы станциялары арасындағы жергілікті жер учаскесі.

14) приводной шкив – шкив, передающий тяговое усилие за счет трения тягового или несуще-тягового каната в ручье шкива;
15) пассажирская подвесная канатная дорога – сооружение, служащее для перевозки пассажиров в подвижном составе, который перемещается по несущему канату или посредством несуще-тягового каната;
16) подвижной состав – средство для размещения пассажиров при перевозке по канатной дороге;
17) вместимость подвижного состава – расчетное число человек в подвижном составе;
18) кабина – разновидность подвижного состава кольцевых канатных дорог для перевозки пассажиров;
19) натяжной канат – канат, соединяющий несущий, несуще-тяговый, тяговый канат с натяжным устройством;
20) несущий канат – канат, по которому перемещается подвижной состав;
21) несуще-тяговый канат – канат для перемещения прикрепленного к нему подвижного состава;
22) кресло – разновидность подвижного состава в виде открытого или полузакрытого сиденья для перевозки пассажиров;
23) зажим – узел подвески подвижного состава, служащий для закрепления его на тяговом или несуще-тяговом канате;
24) одноканатная дорога с пульсирующим движением – дорога с кольцевым прерывистым движением постоянно прикрепленного к несуще-тяговому канату подвижного состава, при проходе станции останавливающегося или переводимого на движение с малой скоростью;
25) скорость номинальная – максимальная скорость движения подвижного состава (каната), на которую рассчитана канатная дорога;
26) пропускная способность – максимально возможное количество пассажиров, перевозимых в единицу времени;
27) роликовый балансир – система роликов для поддержания несуще-тягового каната;
28) станция – сооружение, предназначенное для посадки-высадки пассажиров и размещения привода и (или) натяжного устройства;
29) буксировочная колея – дорожка, по которой непосредственно происходит перемещение лыжника;
30) тяговый канат – канат для перемещения подвижного состава по несущему канату или лыжников по снегу;
31) опора – сооружение для поддержания канатов на линии дороги;
32) опорный башмак – устройство для поддержания несущего каната на опорах и станциях;
33) буксировочная канатная дорога – сооружение, предназначенное для буксировки лыжников с помощью буксировочных устройств, постоянно прикрепленных к тяговому канату или с возможностью отцепления их на станции;
34) буксировочное устройство – средство для перемещения лыжников по буксировочной колее;
35) трасса – участок местности между конечными станциями канатной дороги с расположенным на нем оборудованием подвесной канатной дороги.

2-тарау. Жолаушылар аспалы арқан жолдар құрылғысы және орнату
4. Жолаушылар аспалы арқан жолдарды орнату осы Қағидалардың, металл конструкцияларды және көтергіш-көлік жабдықтарын монтаждау үшін ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттардың және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарын ескере отырып жобалау құжаттамасы бойынша орындалады.
Жолаушылар аспалы арқан жолдарын дайындау кезінде жобалау құжаттамасынан ауытқулар жобалаушымен келісіледі.
5. Жылжымалы құрамды есептеу үшін бір жолаушыдан түсетін жүктеме кемінде:
бір орынды жылжымалы құрам үшін – 0,9 килоньютон (бұдан әрі – кН);
екі және үш орындық жылжымалы құрам үшін – 0,85 кН;
төрт орындық жылжымалы құрам үшін – 0,8 кН;
сыйымдылығы 4 жолаушыдан асатын жылжымалы құрам үшін – 0,75 кН қабылданады.
6. Жолды тұтастай есептеу үшін бір жолаушыдан түсетін жүктеме кемінде 0,75 кН қабылданады.
7. Жолаушылар аспалы арқан жолдарының механикалық жабдығының барлық көтергіш элементтерінің беріктік қоры (материалдың уақытша кедергісінің ең жоғары статикалық жүктемелерден кернеуге қатынасы) кемінде бес болып қабылданады. Динамикалық жүктемелерді қабылдайтын бөліктер шаршау күші үшін тексеріледі.
8. Жолаушылар аспалы арқан жолдарының трассасы бойынша жабдықтың конструкциясы және орналасуы жылжымалы құрамның ±20 градус бұрышқа еркін бойлық тербеліс мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
9. Жолаушылар аспалы арқан жолдары құрылыстарының іргетастары жер бетінен кемінде 0,2 м жоғары көтеріледі.
10. Жолаушылар аспалы арқан жолдарында жүк-адамдарға арналған бұрылмайтын болат арқандар қолданылады. Арқанның сәйкестігі арқан дайындаушы ұйым берілген сертификатпен расталады.
Сертификат болмаған (жоғалған) кезде арқан аспаға дейін арқан сынау станциясында сыналады және сынақ туралы куәлікпен жабдықталады.
11. Жолаушылар аспалы арқан жолдарды салу кезінде жаңадан дайындалған арқандар қолданылады.
12. Арқандарды таңдау кезінде мынадай формула бойынша созылу кезіндегі беріктікке есептеумен тексеріледі
F0 ≥ S × k3,
мұнда F0 – дайындаушы ұйымның сертификаты немесе сынақ туралы куәлік бойынша қабылданатын арқанның жалпы үзілу күші;
S – арқанның ең үлкен кернеуі;
k3 – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес беріктік қорының ең төменгі коэффициенті.
Егер дайындаушы ұйымның сертификатында немесе сынақ туралы куәлікте барлық сымдардың жиынтық үзу күші ұсынылса, арқанның үзу күші тұтастай алғанда барлық сымдардың жиынтық үзу күшін таңдалған арқанның әрбір нақты конструкциясы үшін ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарға сәйкес түзету коэффициентіне көбейту жолымен айқындалады.

Глава 2. Устройство и установка пассажирских подвесных канатных дорог
4. Установка пассажирских подвесных канатных дорог выполняется по проектной документации с учетом требований настоящих Правил, национальных и (или) межгосударственных стандартов и государственных нормативов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности для монтажа металлоконструкций и подъемно-транспортного оборудования.
Отклонения от проектной документации при изготовлении пассажирских подвесных канатных дорог согласовываются с проектировщиком.
5. Для расчета подвижного состава нагрузка от одного пассажира принимается не менее:
для одноместного подвижного состава – 0,9 килоньютонов (далее – кН);
для двух и трехместного подвижного состава – 0,85 кН;
для четырехместного подвижного состава – 0,8 кН;
для подвижного состава вместимостью более 4 пассажиров – 0,75 кН.
6. Для расчета дороги в целом нагрузка от одного пассажира принимается не менее 0,75 кН.
7. Запас прочности (отношение временного сопротивления материала к напряжению от максимальных статических нагрузок) всех несущих элементов механического оборудования пассажирских подвесных канатных дорог принимается не менее пяти. Детали, воспринимающие динамические нагрузки, проверяются на усталостную прочность.
8. Конструкция и размещение оборудования по трассе пассажирских подвесных канатных дорог обеспечивает возможность свободного продольного качания подвижного состава на угол ±20 градусов.
9. Фундаменты сооружений пассажирских подвесных канатных дорог возвышаются над поверхностью земли не менее чем на 0,2 м.
10. На пассажирских подвесных канатных дорогах применяются стальные нераскручивающиеся канаты грузо-людского назначения. Соответствие каната подтверждается сертификатом, выданным организацией-изготовителем каната.
При отсутствии (утере) сертификата канат до навески испытывается на канатоиспытательной станции и снабжается свидетельством об испытании.
11. При сооружении пассажирских подвесных канатной дорог применяются вновь изготовленные канаты.
12. При выборе канаты проверяются расчетом на прочность при растяжении по формуле
F0 ≥ S × k3,
где F0 – разрывное усилие каната в целом, принимаемое по сертификату организации-изготовителя или свидетельству об испытании;
S – наибольшее натяжение каната;
k3 – минимальный коэффициент запаса прочности согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Если в сертификате организации-изготовителя или свидетельстве об испытании представлено суммарное разрывное усилие всех проволок, разрывное усилие каната в целом определяется путем умножения суммарного разрывного усилия всех проволок на поправочный коэффициент согласно национальным и (или) межгосударственным стандартам для каждой конкретной конструкции выбранного каната.

Ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарда түзету коэффициенті болмаған жағдайда түзету коэффициенті дөңгелек қатарлы арқандар үшін – 0,83, жабық конструкциялы арқандар үшін – 0,9 болып қабылданады.
13. Көтергіш арқанның керілуін анықтау кезінде қарсы салмақ массасы, гидравликалық керу құрылғысы болған кезде – арқан массасын құрайтын оның жасаған күші, керу құрылғылары мен табандықтардағы кедергі ескеріледі. Арқанның екі ұшынан тамырланған кезде арқанның массасы мен оның тиелуі, табандықтардағы кедергі, температуралық, желдік және көктайғақтың әсері ескеріледі.
Вагон ұстағышы іске қосылған кезде арқанға берілетін инерция күштері мен тежеу күші есепке алынбайды.
14. Тарту құрылғысы бар маятникті жолдар үшін көтергіш арқанның ең аз керілуі кемінде 10Fпс қабылданады, мұнда Fпс – тиелген жылжымалы құрамның салмағы, жылжымалы құрамның бір жүрісті доңғалағына түсетін жүктеме құрам – арқанды арқанның ең аз керілуінен артық емес.
15. Көтергіш және тарту арқандарының керілуін анықтау кезінде қарсы салмақтың салмағы, гидравликалық керу құрылғысы болған кезде – арқан мен жүктелген жылжымалы құрамның массасын құрайтын оның жасаған күші, керу құрылғыларындағы, тірек роликтеріндегі және станциялардағы шкивтердегі кедергі ескеріледі. Инерция күштері есепке алынбайды.
16. Көтергіш-тартқыш арқанның ең аз тартылуы кемінде 15Fпс қабылданады.
17. Мақсатына қарай мынадай үлгідегі және конструкциядағы болат арқандар қолданылады:
көтергіш және вантты арқандар ретінде – жабық конструкциялы арқандар немесе металл өзекшесі бар көп қатарлы арқандар;
көтергіш-тартқыш, тартқыш және керу арқандары ретінде – бұл органикалық өзегі бар сымдардың сызықты жанасуы бар қос бұрандалы дөңгелек арқандар;
көтергішке тарту арқандар ретінде – металл өзекшесі бар үш еспелі арқандар;
электр кәбілін ілуге арналған арқандар ретінде – бір орамды арқандар.
18. Сақтау мерзімі дайындаушы ұйымның кепілдік мерзімінен асып кеткен көтергіш, көтергіш-тартқыш, тартқыш және тарту арқандары жолға ілу алдында арқан сынау станциясында сыналады.
19. Сүйреткіш құрылғылар үшін болат арқандар, полимерлік немесе аралас материалдардан жасалған арқандар қолданылады.
20. Тіркеп сүйреу құрылғылары арқандарының ажырату күші бір орынды болғанда кемінде 4000 Ньютон (бұдан әрі – Н) және екі орынды тіркеп сүйреу құрылғылары кезінде 8000 Н қабылданады.
21. Жолаушылар аспалы арқан жолдардың болат арқандарын іріктелуін қабылданған арқан әр нақты конструкциясы үшін ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарға сәйкес үзілулер саны және ақаулардың болуы бойынша жүргізіледі.

В случае отсутствия поправочного коэффициента в национальных и (или) межгосударственных стандартах поправочный коэффициент принимается для круглопрядных канатов – 0,83, для канатов закрытой конструкции – 0,9.
13. При определении натяжения несущего каната учитываются масса противовеса, при наличии гидравлического натяжного устройства – развиваемое им усилие, составляющие массы каната, сопротивление в натяжных устройствах и на башмаках. При заякоренном с двух концов канате учитывают массу каната и его загрузку, сопротивление на башмаках, температурные, ветровые и гололедные воздействия.
Силы инерции и тормозное усилие, передающиеся на канат при срабатывании ловителя вагона, не учитываются.
14. Минимальное натяжение несущего каната для маятниковых дорог с натяжным устройством принимается не менее 10Fпс, где Fпс – вес груженого подвижного состава, нагрузка на одно ходовое колесо подвижного состава – не более минимального натяжения несущего каната.
15. При определении натяжения несуще-тягового и тягового канатов учитывают массу противовеса, при наличии гидравлического натяжного устройства – развиваемое им усилие, составляющие массы каната и нагруженного подвижного состава, сопротивление в натяжных устройствах, опорных роликах и шкивах на станциях. Силы инерции не учитываются.
16. Минимальное натяжение несуще-тягового каната принимается не менее 15Fпс.
17. В зависимости от назначения применяются стальные канаты следующих типов и конструкций:
в качестве несущих и вантовых канатов – канаты закрытой конструкции или многопрядные канаты с металлическим сердечником;
в качестве несуще-тяговых, тяговых и натяжных канатов к ним – круглопрядные канаты двойной свивки с линейным касанием проволок с органическим сердечником;
в качестве натяжных канатов к несущим – канаты тройной свивки с металлическим сердечником;
в качестве канатов для подвески электрокабеля – канаты одинарной свивки.
18. Несущие, несуще-тяговые, тяговые и натяжные канаты, срок хранения которых превысил гарантийный срок организации-изготовителя, перед навеской на дорогу испытываются на канатоиспытательной станции.
19. Для буксировочных устройств применяются стальные канаты, канаты из полимерного либо комбинированных материалов.
20. Разрывное усилие канатов буксировочных устройств принимается не менее 4000 Ньютонов (далее – Н) при одноместном и 8000 Н при двухместном буксировочных устройствах.
21. Браковку стальных канатов пассажирских подвесных канатных дорогах производят по числу обрывов и наличию дефектов согласно национальным и (или) межгосударственным стандартам для каждой конкретной конструкции выбранного каната.

22. Көтергіш арқанның әрбір ұшы муфтаның немесе зәкір барабанының көмегімен бекітіледі.
23. Жабық конструкцияның тірек арқаны муфтаға оңай балқитын қорытпамен немесе сыналармен құю арқылы бекітіледі.
24. Көтергіш, тарту және керу ретінде қолданылатын көп қатарлы арқандар муфтаға жеңіл балқитын қорытпамен құю арқылы бекітіледі.
25. Арқандарды бекіту үшін қысқыштарды қолдануға керме арқанды қарсы салмақпен немесе керме арбамен жалғаған кезде, сондай-ақ тартқыш арқанды вагонның немесе кабинаның арбасына бекіту үшін жол беріледі.
Керме арқанды қарсы салмаққа немесе керме арбаға бекіту үшін болат сымарқан қалқандары немесе қысқыштары бар сыналы төлкелерді қолдануға жол беріледі. Қысқыштардың саны есеппен анықталады және үштен кем емес қабылданады.
26. Арқанның диаметрі мен есептік күші көрсетілген дайындаушы ұйымның таңбасы бар болат муфталар мен сыналар қолданылады. Құйылған және дәнекерленген муфталарды қолдануға жол берілмейді.
27. Көтергіш және керме арқандардың шеткі және өтпелі муфталарын қайта пайдалануға жол берілмейді. Тарту арқандарының муфталары, егер оларды бөлшектеу кезінде қызуға ұшырамаған және көзге көрінетін зақымдары болмаса, қайта пайдалануға жол беріледі.
28. Көтергіш арқанның ұшын барабан көмегімен бекіту кезінде барабанда арқанның кемінде үш орамы бір қабатта қамтамасыз етіледі.
Барабаннан түсетін арқанның ұшы кемінде екі қысқышпен бекітіледі, олардың әрқайсысы көтергіш арқанның ең жоғары есептік керілуінің кемінде 20 пайызына (бұдан әрі – %) тең күшке есептеледі.
29. Тарту және көтергіш-тартқыш арқандарын біріктіру кезіндегі тіркестіріп байлап қою саны ең аз болып қабылданады және жеткізілетін арқандардың ұзындығын ескере отырып анықталады.
Тіркестіріп байлап қоюдың ең аз ұзындығы кемінде 1300dк қабылданады, мұнда dк – арқанның номиналды диаметрі. Екі және одан көп тіркестіріп байлап қоюды орындау кезінде олардың арасындағы қашықтық кемінде 3000dк қамтамасыз етіледі.
Тіркестіріп байлап қою аймағындағы арқанның диаметрі арқанның номиналды диаметрінен 8%-дан аспайды.
30. Жылжымалы құрамның қозғалыс учаскесінде көтергіш арқанды жалғауға, сондай-ақ керме арқандарды жалғауға жол берілмейді.
31. Көтергіш, көтергіш-тартқыш және керу арқандарды керуі қарсы салмақпен немесе есептеумен анықталған шектерде керу мөлшерін қамтамасыз ететін құрылғымен жасалады.
Бірнеше керу арқандарын қолданған кезде олардың біркелкі керілуі қамтамасыз етіледі.
32. Көтергіш арқанның ұштарын тұтастырған кезде керілуді реттеуге арналған құрылғы көзделеді.
33. Аралық тіректері бар жолаушылар аспалы арқан жолдарының көтергіш арқандары үшін арқанның орнын ауыстыру мүмкіндігі үшін тірек табанының екі еселенген ұзындығына плюс 20 метрге (бұдан әрі – м) тең арқанның қосымша ұзындығы көзделеді.
Көтергіш арқанның орнын ауыстыру үш жылда бір рет немесе тіректер мен станциялардың табандықтарында арқанның майысу аймағында ақаулар болған кезде дефектоскопия нәтижелері бойынша орындалады.

22. Каждый из концов несущего каната закрепляется при помощи муфты или якорного барабана.
23. Несущий канат закрытой конструкции крепится в муфте заливкой легкоплавким сплавом или клиньями.
24. Многопрядные канаты, применяемые в качестве несущих, тяговых и натяжных, крепятся в муфте заливкой легкоплавким сплавом.
25. Применение зажимов для крепления канатов допускается при соединении натяжного каната с противовесом или натяжной тележкой, а также для крепления тягового каната к тележке вагона или кабины.
Для крепления натяжного каната к противовесу или натяжной тележке допускается применение стальных коушей или клиновых втулок с зажимами. Количество зажимов определяется расчетом и принимается не менее трех.
26. Применяются стальные муфты и клинья, имеющие клеймо организации-изготовителя с указанием диаметра каната и расчетного усилия. Применение литых и сварных муфт не допускается.
27. Повторное использование концевых и переходных муфт несущих и натяжных канатов не допускается. Муфты тяговых канатов допускаются к повторному использованию, если при их демонтаже они не подвергались нагреванию и не имеют видимых повреждений.
28. При закреплении конца несущего каната с помощью барабана обеспечивается не менее трех витков каната на барабане в один слой.
Конец каната, сходящий с барабана, закрепляется не менее чем двумя зажимами, каждый из которых рассчитывается на усилие, равное не менее 20 процентам (далее – %) максимального расчетного натяжения несущего каната.
29. Количество счалок при сращивании тяговых и несуще-тяговых канатов принимается минимальным и определяется с учетом длины поставляемых канатов.
Минимальная длина счалки принимается не менее 1300dк, где dк – номинальный диаметр каната. При выполнении двух и более счалок обеспечивается расстояние между ними не менее 3000dк.
Диаметр каната в зоне счалки не превышает номинальный диаметр каната более чем на 8 %.
30. Сращивание несущего каната на участке движения подвижного состава, а также сращивание натяжных канатов не допускается.
31. Натяжение несущего, несуще-тягового и тягового канатов создается противовесом либо устройством, обеспечивающим величину натяжения в пределах, определенных расчетом.
При применении нескольких натяжных канатов обеспечивается равномерное их натяжение.
32. При заякоривании концов несущего каната предусматривается устройство для регулирования натяжения.
33. Для несущих канатов пассажирских подвесных канатных дорог с промежуточными опорами предусматривается дополнительная длина каната, равная удвоенной длине опорного башмака плюс 20 метров (далее – м), для возможности перемещения каната.
Перемещение несущего каната выполняется один раз в три года или по результатам дефектоскопии при наличии дефектов в зоне перегиба каната на башмаках опор и станций.

34. Көтергіш арқанның керу құрылғысының барысы әрбір нақты жағдайда жүктеменің тербелістерінен, күтілетін температуралық тербелістерден, арқанның серпімді және қалдық ұзаруынан, сондай-ақ керу құрылғысының жүріс қорынан кем дегенде 1 м болатын салбыраудың мүмкін болатын ең үлкен айырмашылығын ескере отырып есептеледі. керу құрылғысының жүріс мүмкіндігінің шектелуі жағдайында арқанның қалдық ұзаруын ескермеуге жол беріледі. Бұл жағдайда жолаушылар аспалы арқан жолын пайдалану кезінде арқан қажеттілігіне қарай қысқартылады.
35. Көтергіш-тартқыш және тарту арқандарының тарту құрылғысының барысы жүктеме тербелісінен, күтілетін температуралық ауытқулардан, арқанның серпімді және қалдық ұзаруынан болатын салбыраудың мүмкін болатын ең үлкен айырмашылығына сүйене отырып есептеледі.
Көтергіш-тартқыш және тартқыш арқандардың қалдық ұзаруын және маусымдық температуралық тербелістер кезінде олардың ұзындығын өзгертуді өтеу үшін тарту құрылғысын жобалық жағдайға орнатуға арналған құрылғылар көзделеді.
36. Керу құрылғысының жүрісі тіреулермен шектеледі және шеткі ажыратқыштармен бақыланады. Қарсы салмақ қолданылған жағдайда оның және қабырға арасындағы саңылау бағыттаушылар жағынан кемінде 0,7 м, басқа жағынан кемінде 0,5 м қабылданады.
37. Қарсы салмақ бетон немесе темірбетон плиталарынан, сондай-ақ бетон немесе металл блоктармен толтырылған қаңқалы жәшіктерден жасалады. Қарсы салмаққа қосымша металл тізбектерді ілуге жол беріледі. Қолмен тиеу кезінде әрбір блоктың массасы 30 килограмнан (бұдан әрі – кг) артық болуына жол берілмейді.
Қарсы салмақ астындағы алаң қоршалады. Қарсы салмақ шұңқырда орналасқан кезде соңғысы судың, қардың және мұздың түсуінен қорғалады.
38. Керу құрылғысының гидроцилиндрлерімен дамытылатын қарсы салмақ массасы немесе күш жолаушылар аспалы арқанды жолының паспортында көрсетіледі.
39. Арқандарды гидравликалық құрылғымен тарту кезінде мынадай талаптар сақталады:
гидроцилиндрлердегі қысым немесе олар жасаған күш тиісті аспаптармен тіркеледі;
гидравликалық цилиндрлер құбыр зақымдалған кезде гидравликалық цилиндрдің қысым қуысын автоматты түрде жабатын құрылғылармен жабдықталған;
±10% шегінде ауытқулары бар есептік керу күшін автоматты қолдау, сондай-ақ осы диапазоннан шығу кезінде арқанды жол жетегін автоматты ажырату қамтамасыз етіледі;
гидравликалық сұйықтық қорын тіркеу үшін көзбен шолып бақылау аспабы орнатылады.
40. Болат арқанмен иілетін роликтік тізбегінің барабанының, шкивінің, роликтің, табандықтың, тірек шинасының рұқсат етілетін диаметрі мынадай формула бойынша анықталады:
D ≥ dк × e,
мұндағы D – оралған арқанның осьтік сызығы бойынша өлшенетін роликтік тізбек барабанының, шкивінің, ролигінің, табанының, тірек шинасының диаметрі, миллиметр (бұдан әрі – мм);
dк – арқанның диаметрі, мм;
е – мәні осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген арқанның, барабанның, шығырдың, шкивтің, роликтің және табандықтың мақсатына байланысты коэффициент.

34. Ход натяжного устройства несущего каната рассчитывается в каждом конкретном случае с учетом возможной наибольшей разности провесов от колебаний нагрузки, ожидаемых температурных колебаний, упругого и остаточного удлинения каната, а также запаса хода натяжного устройства не менее 1 м. При ограниченных возможностях хода натяжного устройства остаточное удлинение каната допускается не учитывать. В этом случае при эксплуатации пассажирской подвесной канатной дороги канат по мере необходимости укорачивается.
35. Ход натяжного устройства несуще-тягового и тягового канатов рассчитывается исходя из возможной наибольшей разности провесов от колебания нагрузки, ожидаемых температурных колебаний, упругого и остаточного удлинения каната.
Для компенсации остаточного удлинения несуще-тягового и тягового канатов и изменения их длины при сезонных температурных колебаниях предусматриваются приспособления для установки натяжного устройства в проектное положение.
36. Ход натяжного устройства ограничивается упорами и контролируется концевыми выключателями. В случае применения противовеса зазор между ним и стеной со стороны направляющих принимается не менее 0,7 м, с других сторон – не менее 0,5 м.
37. Противовесы изготавливаются из бетонных или железобетонных плит, а также каркасных ящиков, заполненных бетонными или металлическими блоками. Дополнительно к противовесу допускается подвешивать металлические цепи. При ручной загрузке не допускается превышение массы каждого блока более 30 килограмм (далее – кг).
Площадка под противовесом ограждается. При расположении противовеса в приямке последний защищается от попадания воды, снега и льда.
38. Масса противовеса или усилие, развиваемое гидроцилиндрами натяжного устройства, указываются в паспорте пассажирской подвесной канатной дороги.
39. При натяжении канатов гидравлическим устройством соблюдаются следующие требования:
давление в гидроцилиндрах или развиваемое ими усилие регистрируется соответствующими приборами;
гидроцилиндры оснащаются устройствами, автоматически закрывающими напорную полость гидроцилиндра при повреждении трубопровода;
обеспечивается автоматическое поддерживание расчетного натяжного усилия с колебаниями в пределах ±10 %, а также автоматическое отключение привода канатной дороги при выходе из этого диапазона;
для регистрации запаса гидравлической жидкости устанавливается прибор визуального контроля.
40. Допускаемый диаметр барабана, шкива, ролика, башмака, опорной шины роликовой цепи, огибаемых стальным канатом, определяется по формуле
D ≥ dк × e,
где D – диаметр барабана, шкива, ролика, башмака, опорной шины роликовой цепи, измеряемый по осевой линии навитого каната, миллиметр (далее – мм);
dк – диаметр каната, мм;
е – коэффициент, зависящий от назначения каната, барабана, лебедки, шкива, ролика и башмака, значение которого приведено в приложении 2 к настоящим Правилам.

41. Тірек арқанның тірек табанының қисықтық радиусы келесі шарттарды ескере отырып, арқанның диаметрінен кемінде 250 қабылданады:
V2 / R ≤ секундына 2 метр квадратта (бұдан әрі – м/с2),
мұндағы V – жылжымалы құрам қозғалысының ең жоғары жұмыс жылдамдығы, секундына метр (бұдан әрі – м/с);
R – тірек табанының қисықтық радиусы, м.
42. Жетек, айналма және ауытқушы шкивтер, сондай-ақ көтергіш-тартқыш және тартқыш арқандарға арналған роликтер футерленеді. Арқан қозғалыссыз жатқан шкивтерді, блоктар мен роликтерді футерлеумеуге жол беріледі.
43. Тірек табандықтары мен роликті тізбектер, сондай-ақ көтергіш арқанды байлауға арналған барабандар футерленеді.
44. Теңгергіштің бір ролигіндегі көтергіш-тартқыш және тартқыш арқандардың иілу бұрышы 4,5 градустан аспауға жол беріледі.
45. Жетек және айналма шкивтерді орнату тораптары көтергіш-тартқыш арқанның мүмкіндігін болдырмайтын конструкция қабылданады:
мойынтіректі тірек торабының зақымдануы немесе бұзылуы жағдайында шкивтің құлауы;
шкивтен көтергіш-тартқыш арқанның өздігінен төмендеуі.
46. Жылжымалы құрам ретінде жолаушылар аспалы арқан жолдарында:
ашық, жартылай ашық, басқыштары бар және басқыштары жоқ креслолар (қайырмалы қалпағы бар креслолар);
жартылай ашық және жабық, орындықтары бар және орындықтары жоқ кабиналар;
жабық вагондар;
тірек тарелкасы және тірек траверсі бар сүйреу құрылғылары пайдалананады.
47. Вагондар мен кабиналардың есіктері ішке қарай ашылатын немесе жылжымалы болып көзделеді және олардың өздігінен ашылуын болдырмайтын тиегі болады. Есіктер жолдың немесе ашық есіктер іске қосылуын кезінде болдырмайтын бұғаттағышпен жабдықталады.
Есік ойықтарының өлшемдері кемінде:
кабинада – 0,6 х 1,55 м;
вагонда – 0,75 х 2,15 м қабылданады.
48. Жолаушыларды отырғызу және түсіру олар толық тоқтаған кезде жүргізілетін вагон мен кабина еденінің пайдалы алаңы әрбір жолаушыға кемінде 0,2 шаршы метр (бұдан әрі – м2) қабылданады.
Жолаушыларды отырғызу және түсіру жүріп бара жатқанда жүргізілетін кабина еденінің пайдалы алаңы әрбір жолаушыға кемінде 0,3 м2 қабылданады.
49. Жолаушылар тұрған жартылай ашық кабиналар еденнен кемінде 1,3 м биіктікте тұтас немесе торлы қоршаумен жабдықталады.
50. Отыратын орындары бар жартылай ашық кабиналардың қоршауы орындықтардың үстінен кемінде 0,5 м көтеріледі.
51. Жолаушыларды отырып тасымалдау үшін бір жолаушыға отыратын орынның ені кемінде 0,5 м, тұтас орындықтарда отыратын жолаушыларды тасымалдау кезінде – кемінде 0,45 м қабылданады.
52. Кабиналарда отырғызу орнының тереңдігі кемінде 0,35 м, еденнен орындыққа дейінгі қашықтық 0,45-0,5 м шегінде қабылданады.

41. Радиус кривизны опорного башмака несущего каната принимается не менее 250 диаметра каната с учетом следующего условия:
V2 / R ≤ 2 метра на секунду в квадрате (далее – м/с2),
где V – максимальная рабочая скорость движения подвижного состава, метр в секунду (далее – м/с);
R – радиус кривизны опорного башмака, м.
42. Приводные, обводные и отклоняющие шкивы, а также ролики для несуще-тягового и тягового канатов футеруются. Допускается шкивы, блоки и ролики, на которых канат лежит неподвижно, не футеровать.
43. Опорные башмаки и роликовые цепи, а также барабаны для заякоривания несущего каната футеруются.
44. Угол перегиба несуще-тягового и тягового канатов на одном ролике балансира допускается не более 4,5 градусов.
45. Узлы установки приводного и обводного шкивов для несуще-тягового каната принимается конструкции, исключающей возможность:
падения шкива в случае повреждения или разрушения подшипникового опорного узла;
самопроизвольного спадания несуще-тягового каната со шкива.
46. В качестве подвижного состава на пассажирских подвесных канатных дорогах используются:
кресла открытые, полуоткрытые (кресла с откидным колпаком), с подножками и без подножек;
кабины полуоткрытые и закрытые, с сиденьями и без сидений;
вагоны закрытые;
буксировочные устройства с опорной тарелкой и с опорной траверсой.
47. Двери вагонов и кабин предусматриваются открывающимися внутрь или раздвижными и имеют запор, исключающий их самопроизвольное открывание. Двери оборудуются блокировкой, исключающей пуск дороги при открытых дверях.
Размеры дверных проемов принимаются не менее:
в кабине – 0,6 х 1,55 м;
в вагоне – 0,75 х 2,15 м.
48. Полезная площадь пола вагона и кабины, в которых посадка и высадка пассажиров производится при их полной остановке, принимается не менее 0,2 квадратных метров (далее – м2) на каждого пассажира.
Полезная площадь пола кабины, в которую посадка и высадка пассажиров производится на ходу, принимается не менее 0,3 м2 на каждого пассажира.
49. Полуоткрытые кабины, в которых пассажиры стоят, оборудуются сплошным или сетчатым ограждением высотой не менее 1,3 м от пола.
50. Ограждение полуоткрытых кабин с сидячими местами возвышаются над сиденьями не менее чем на 0,5 м.
51. Для перевозки пассажиров сидя ширина посадочного места на одного пассажира принимается не менее 0,5 м, при перевозке пассажиров, сидящих на сплошных сиденьях – не менее 0,45 м.
52. В кабинах глубина посадочного места принимается не менее 0,35 м, расстояние от пола до сиденья в пределах 0,45-0,5 м.

53. Кабина мен вагонның төбелік жабыны қолданылады, ол кез келген жерде 0,1 кН кем емес шоғырланған жүктемені және 0,25 кН кем емес жалпы жүктемені көтере алады.
54. Вагон ішінде тұтқалармен жабдықталады.
55. Вагон еденде және төбеде өлшемі кемінде 0,5 х 0,5 м люктермен жабдықталады. Люктер вагонның еденіне – ішіне, төбесіне – сыртқа ашылатын қақпақтармен жабдықталады.
56. Вагонда вагонның төбесіне шығу үшін баспалдақ көзделеді.
Вагонның арбасын және көтергіш арқанды қарау үшін вагонның аспасында қоршалған алаңша орнатылады.
57. Орындықтары бар кабинадағы еденнен төбеге дейінгі биіктік кемінде 1,5 м болып қабылданады.
Вагондағы еденнен төбеге дейінгі биіктік кемінде 2,1 м болып қабылданады.
Кабинаның орындық деңгейіндегі ішкі ені – 1,3 м кем емес.
58. Вагон арбасының шеткі, траверстері көтеретін арқаннан арбалардың шығып кетуін болдырмайтын шектегіштермен жабдықталады. Биіктігі бойынша шектегіштердің мөлшері (арқанның жоғарғы жағынан төмен қарай) көтергіш арқанның кемінде екі диаметрінен қабылданады.
Тіреусіз маятникті жолдар вагондарының арбалары шектегіштердің орнына көтергіш арқанды қамтитын қапсырмалармен жабдықталады.
59. Жабық вагондар мен кабиналар желдету құрылғыларымен жабдықталады.
60. Вагонда жолаушылардың рұқсат етілген саны мен вагонның жүк көтергіштігі көрсетілген тақтайша орнатылады.
61. Айналма кресло жолында тереңдігі кемінде 0,45 м артқа қарай кемінде 8 градус бұрышқа еңкейтілген кресло орындығы қолданылады.
62. Кресло жолының креслосы жолаушыларды креслолардан құлаудан сақтайтын қайырмалы қатты немесе иілгіш көлденең сүйекпен, орындықтың деңгейінен биіктігі кемінде 0,4 м болатын арқамен және бүйір тіректермен жабдықталады.
Егер орындықта аяқтар болса, олар көлденеңінен қатаң қосылады.
63. Жол жұмысы кезінде сақтандырғыш көлденең жолақ, сондай-ақ жартылай ашық креслоның қалпағы өздігінен қозғалудан соңғы қалпында сенімді ұсталады.
64. Бос ашық креслолардың орындықтарын атмосфералық жауын-шашыннан қорғау үшін орындықтар рқаға қарай қайырмалы етіп орындалады не орындықтарға қайырмалы арқалар қолданылады.
65. Жолаушылар аспалы арқан жолдарының жетегі тәуелсіз қоректендіру көздері бар негізгі және резервтік (авариялық) қозғалтқыштармен жарақталады.
Резервтік қозғалтқыш жолдағы авариялық жағдайлар мен профилактикалық жұмыстар кезінде ғана пайдаланылуға жатады.
Тіркеп сүйрейтін арқанды жолды жетектеу үшін тек бір ғана қозғалтқыш болуға жол беріледі.
66. Резервтік қозғалтқыш жұмыс істеген кезде жылжымалы құрам қозғалысының жылдамдығы негізгі қозғалтқыш істен шыққан сәттен бастап 1,5 сағаттан аспайтын уақыт ішінде желідегі барлық жолаушыларды станцияда жеткізуді қамтамасыз етуді ескере отырып қабылданады.

53. Применяется потолочное перекрытие кабины и вагона, выдерживающее в любом месте сосредоточенную нагрузку не менее 0,1 кН и общую нагрузку не менее 0,25 кН.
54. Внутри вагон оборудуется поручнями.
55. Вагон оборудуется в полу и потолке люками размером не менее 0,5 х 0,5 м. Люки оборудуются крышками, открывающимися в полу – внутрь вагона, в потолке – наружу.
56. В вагоне предусматривается лестница для выхода на крышу вагона.
Для осмотра тележки вагона и несущего каната на подвеске вагона устраивается огражденная площадка.
57. Высота от пола до потолка в кабине с сиденьями принимается не менее 1,5 м.
Высота от пола до потолка в вагоне принимается не менее 2,1 м.
Внутренняя ширина кабины на уровне сидений – не менее 1,3 м.
58. Крайние траверсы тележки вагона оснащаются ограничителями, предотвращающими сход тележки с несущего каната. Размер ограничителей по высоте (от верха каната вниз) принимается не менее двух диаметров несущего каната.
Тележки вагонов безопорных маятниковых дорог вместо ограничителей снабжаются скобами, охватывающими несущий канат.
59. Закрытые вагоны и кабины оборудуются вентиляционными устройствами.
60. В вагоне устанавливается табличка с указанием допустимого числа пассажиров и грузоподъемности вагона.
61. На кольцевой кресельной дороге применяется сиденье кресла глубиной не менее 0,45 м наклоненное вниз назад на угол не менее 8 градусов.
62. Кресло кресельной дороги оснащается откидной жесткой или гибкой поперечиной, предохраняющей пассажиров от падения с кресла, спинкой высотой от уровня сиденья не менее 0,4 м и боковыми опорами.
При наличии в кресле подножек они жестко соединяются с поперечиной.
63. При работе дороги предохранительная поперечина, а также колпак полуоткрытого кресла надежно удерживаются в конечных положениях от самопроизвольного перемещения.
64. Для предохранения сидений порожних открытых кресел от атмосферных осадков сиденья выполняются откидными в сторону спинки либо применяются спинки, откидывающиеся на сиденья.
65. Привод пассажирских подвесных канатных дорог оснащается основным и резервным (аварийным) двигателями с независимыми источниками питания.
Резервный двигатель подлежит использованию только при аварийных ситуациях и профилактических работах на дороге.
Для привода буксировочной канатной дороги допускается иметь только один двигатель.
66. При работе резервного двигателя скорость движения подвижного состава принимается с учетом обеспечения доставки всех пассажиров, находящихся на линии, на станции не более чем за 1,5 часа с начала выхода из строя основного двигателя.

67. Жол жетегі 0,5 м/с аспайтын жылдамдықпен барлық ұзындықта көтергіш, көтергіш-тартқыш және керу арқандарына тексеру жүргізуді көздейді.
68. Жетекті шкиві бар көтергіш және көтергіш-тартқыш ілінісу сенімділік қорының коэффициенті жолды тиеудің неғұрлым қолайсыз жағдайларында (іске қосу және тежеу кезіндегі Инерция күштерін ескере отырып) кемінде 1,25 қабылданады және мына формулалар бойынша анықталады:
жетектің тарту режимі кезінде
(S2 × (eµ1a – 1)) / (S1 – S2) ≥ K
жетектің тежеу режимінде
(S1 × (eµ1a – 1)) / (S2 – S1) ≥ K
мұндағы S1 – арқанның жүгіретін тармағының керілуі, Н;
S2 – арқанның қашатын тармағының керілуі, Н;
µ1 – неғұрлым қолайсыз жұмыс жағдайларында шкивтің шегендеуімен арқанның ілінісу коэффициенті (минералды маймен майланған арқан, дымқыл шегендеу);
a – шкивтің арқанмен қоршалу бұрышы, радиан;
К – ілінісу сенімділігі қорының коэффициенті – 1,25.
69. Аспалы арқанды жолаушылар жолының жетегі қалыпты-тұйық үлгідегі екі автоматты жұмыс істейтін қалыптық, дискілік-қалыптық немесе дискілік тежегіштермен жабдықталады:
жұмысшы – қозғалтқыш білігінде;
авариялық – жетек шкивінің жиегінде.
Бір конструкциядағы жұмыс және авариялық тежеуіштердің функцияларын біріктірген кезде ол қалыпты және авариялық режимдерде тежеу сәтін салу үшін жетек шкивінің жиегіне әсер ететін екі дербес құрылғымен жабдықталады.
70. Тіркеп сүйреу арқанды жолының жетегі жолдың өздігінен кері жүруін болдырмайтын бір тежегішпен жабдықталады. Тежегіштің орнына осы мақсаттарда автоматты түрде әрекет ететін тоқтатқыш құрылғыны немесе өздігінен тежейтін редукторды қолдануға жол беріледі.
71. Жетек шкивінің айналу жылдамдығын бақылауды тахогенератор немесе бақылаудың қажетті дәлдігін қамтамасыз ететін басқа да құралдар жүзеге асырады.
72. Өздігінен тежейтін жолдарда 3 м/с дейінгі жылдамдық кезінде авариялық тежегішті және жылдамдықты бақылау құралын орнатпауға жол беріледі.
73. Әрбір тежегіш (жұмыс, авариялық) тиісті әсер ету бетіне жүктеудің неғұрлым ауыр жағдайларында жолдан келетін кемінде 1,25 статикалық сәтте тежеу сәтін дамытады.
74. Жолаушылар аспалы арқанды жолының жетегінде номиналды жылдамдықтың 15%-ға артуына қарсы бұғаттау көзделеді.
75. Жетек 0,4 м/с2 аспайтын үдеумен бос және жүктелген жолдың іске қосылуын қамтамасыз етеді.
76. Жабық бейіндегі тіректердің металл конструкцияларында атмосфералық жауын-шашынның түсу мүмкіндігіне жол берілмейді және дренаждық тесіктер көзделеді.
77. Тіректер жүк көтергіш құрылғыларды ілуге арналған кронштейндермен, табандықтарға немесе роликті теңгергіштерге қызмет көрсетуге арналған алаңдармен және тіректің бас жағына шығуға арналған сатылармен қоршалады.

67. Привод дороги предусматривает проведение ревизии несущего, несуще-тягового и тягового канатов на всей их протяженности со скоростью не более 0,5 м/с.
68. Коэффициент запаса надежности сцепления тягового и несуще-тягового канатов с приводным шкивом принимается не менее 1,25 при наиболее неблагоприятных условиях загрузки дороги (с учетом сил инерции при пуске и торможении) и определяется по формулам:
при тяговом режиме работы привода
(S2 × (eµ1a – 1)) / (S1 – S2) ≥ K
при тормозном режиме работы привода
(S1 × (eµ1a – 1)) / (S2 – S1) ≥ K
где S1 – натяжение набегающей ветви каната, Н;
S2 – натяжение сбегающей ветви каната, Н;
µ1 – коэффициент сцепления каната с футеровкой шкива при наиболее неблагоприятных условиях работы (смазанный минеральным маслом канат, мокрая футеровка);
a – угол обхвата шкива канатом, радиан;
К – коэффициент запаса надежности сцепления – 1,25.
69. Привод пассажирской подвесной канатной дороги снабжается двумя автоматически действующими колодочными, дисково-колодочными или дисковыми тормозами нормально-замкнутого типа:
рабочим – на валу двигателя;
аварийным – на ободе приводного шкива.
При совмещении функций рабочего и аварийного тормозов в одной конструкции она оборудуется двумя самостоятельными устройствами, воздействующими на обод приводного шкива, для наложения тормозного момента в нормальном и аварийном режимах.
70. Привод буксировочной канатной дороги снабжается одним тормозом, предотвращающим самопроизвольный обратный ход дороги. Вместо тормоза допускается применение в этих целях автоматически действующего стопорного устройства или самотормозящего редуктора.
71. Контроль скорости вращения приводного шкива осуществляется тахогенератором или другими средствами, обеспечивающими необходимую точность контроля.
72. На дорогах с самоторможением при скорости до 3 м/с допускается не устанавливать аварийный тормоз и средство контроля скорости.
73. Каждый тормоз (рабочий, аварийный) развивает тормозной момент не менее 1,25 статического момента, приходящего с дороги при наиболее тяжелых условиях ее загрузки, на соответствующую поверхность воздействия.
74. На приводе пассажирской подвесной канатной дороги предусматривается блокировка против превышения номинальной скорости на 15 %.
75. Привод обеспечивает пуск дороги, как порожней, так и загруженной с ускорением не более 0,4 м/с2.
76. В металлоконструкциях опор закрытого профиля исключается возможность попадания атмосферных осадков и предусматриваются дренажные отверстия.
77. Опоры снабжаются кронштейнами для подвески грузоподъемных устройств, огражденными площадками для обслуживания башмаков или роликовых балансиров и лестницами для выхода на оголовок опоры.

78. Айналма жолдардың тірек сатыларының ені кемінде 400метр және баспалдақ қадамы 300 метрден аспайтындай жасалады. Биіктігі 15 м-ден жоғары тіректерде баспалдақтар бір-бірінен 800 мм-ден аспайтын қашықтықта орналасқан және өзара кемінде үш бойлық жолақпен жалғанған қоршау доғаларымен жабдықталады. Баспалдақтан доғаға дейінгі қашықтық доғаның радиусы 350-400 ММ болған кезде 700-800 мм шегінде қабылданады. Тірек бастарында құтқару құрылғыларымен құтқарушылардың қауіпсіз өтуі қамтамасыз етіледі.
79. Биіктігі 30 м-ге дейінгі маятникті жолдардың тіректері тік немесе марштық сатылармен, биіктігі 30 м-ден астам тіректермен тек баспалдақтар жабдықталады. Сатылардың ені кемінде 500 мм және баспалдақтардың қадамы биіктігі әрбір 8-12 м сайын алаңдармен 300 мм-ден аспайтын етіп орындалады. Көлбеу сатылар таяныштармен жабдықталады. Тіректерде вагоннан қызмет көрсетуші персоналдың тірегіне шығу үшін қоршауы бар ені кемінде 500 мм алаңдар орнатылады.
80. Барлық тіректер нөмірленеді.
81. Машиналық үй-жай есіктерінің өлшемдері жабдықтың неғұрлым ірі ажырамайтын элементтерін алып өту мүмкіндігін ескере отырып орындалады. Қажет болған жағдайларда Ірі бөлшектерді тасымалдау үшін арнайы ойықтар көзделеді.
82. Машина үй-жайында, негізгі жабдықтың үстінде көтергіш механизмдер көзделеді.
Ашық станцияларда мұндай құралдарды орнатпайға жол беріледі.
83. Жетек, электр жабдығы және өлшеу аппаратурасы атмосфералық әсерден қорғалады.
84. Машинист-операторға арналған жұмыс орны бар аспалы арқанды жолаушылар жолын басқару пульті (қалқаны) жабық үй-жайда, жолаушыларды отырғызу-түсіру алаңдарының және жолдың іргелес трассасының көрінетін жерінде орналастырылады.
85. Машина үй-жайының қабырғаларынан жетекке және қызмет көрсетуді қажет ететін жолаушылар аспалы арқан жолының басқа жабдықтарына дейінгі қашықтық, сондай-ақ жабдық арасындағы өту жолдары кемінде 0,8 м қабылданады. Қажет болған жағдайда алаңдар мен баспалдақтар орнатылады.
Қызмет көрсетуді талап ететін механизмдерге, электр және гидрожабдықтарға, қауіпсіздік құрылғыларына қауіпсіз қол жеткізу қамтамасыз етіледі.
86. Жол жабдықтарының барлық айналатын бөліктері, сондай-ақ 2,5 м кем биіктікте орналасқан қозғалатын арқандар қоршалады.
87. Станциялардың платформаларында станциялар бойынша кезекшілер пайдаланатын басқарудың шығарылатын пульттері (колонкалары) орналасады. Бұл пульттерде жолды тоқтату және сигнализация құралдары орналасады.
88. Станцияларда жолаушыларды отырғызу және түсіру алаңдары және оларға баратын жолдар, аяқтарында шаңғысы бар жолаушыларға арналған жолдардан басқа, аяқтардың тайып кетуіне жол бермейді. Алаңдар жер деңгейінен жоғары орналасқан кезде олар биіктігі кемінде 1 м таяныштармен және түбі бойынша кемінде 0,1 м биіктікке тұтас қоршаумен жабдықталады. Таяныштарды орнату мүмкін емес орындардағы отырғызу алаңдары адамдарды құлаудан қорғайтын торлармен жабдықталады.

78. Лестницы опор кольцевых дорог выполняются шириной не менее 400 мм и шагом ступенек не более 300 мм. На опорах высотой свыше 15 м лестницы оборудуются ограждающими дугами, расположенными на расстоянии не более 800 мм друг от друга и соединенными между собой не менее чем тремя продольными полосами. Расстояние от лестницы до дуги принимается в пределах 700-800 мм при радиусе дуги 350-400 мм. На головках опор обеспечивается безопасный проход спасателей со спасательными средствами.
79. Опоры маятниковых дорог высотой до 30 м оборудуются вертикальными или маршевыми лестницами, опоры высотой свыше 30 м только маршевыми лестницами. Лестницы выполняются шириной не менее 500 мм и шагом ступеней не более 300 мм с площадками через каждые 8-12 м высоты. Наклонные лестницы снабжаются перилами. На опорах устанавливаются площадки шириной не менее 500 мм с ограждением для выхода из вагона на опору обслуживающего персонала.
80. Все опоры пронумеровываются.
81. Размеры дверей машинного помещения выполняются с учетом возможности проноса наиболее крупных неразъемных элементов оборудования. В необходимых случаях для переноса крупных деталей предусматриваются специальные проемы.
82. В машинном помещении, над основным оборудованием, предусматриваются подъемные механизмы.
На открытых станциях допускается такие средства не устанавливать.
83. Привод, электрооборудование и измерительная аппаратура защищаются от атмосферного воздействия.
84. Пульт (щит) управления пассажирской подвесной канатной дороги с рабочим местом для машиниста-оператора размещается в закрытом помещении, в месте видимости площадок посадки-высадки пассажиров и прилегающей трассы дороги.
85. Расстояние от стен машинного помещения до привода и другого оборудования пассажирской подвесной канатной дороги, требующего обслуживания, а также проходы между оборудованием принимается не менее 0,8 м. В необходимых случаях устраиваются площадки и лестницы.
К механизмам, электро и гидрооборудованию, устройствам безопасности, требующим обслуживания, обеспечивается безопасный доступ.
86. Все вращающиеся части оборудования дороги, а также двигающиеся канаты, находящиеся на высоте менее 2,5 м, ограждаются.
87. На платформах станций располагаются выносные пульты (колонки) управления, используемые дежурными по станциям. На этих пультах располагаются средства остановки дороги и сигнализации.
88. Площадки посадки и высадка пассажиров на станциях и подходы к ним, кроме дорог, предназначенных для пассажиров с лыжами на ногах, исключают скольжение ног. При расположении площадок выше уровня земли они снабжаются перилами высотой не менее 1 м и сплошным ограждением по низу на высоту не менее 0,1 м. Посадочные площадки в местах, где не возможно установка перил, снабжаются сетками, предохраняющими людей от падения.

89. Жолаушылар аспалы арқан жолдарында станциялар арасында тұрақты радио немесе телефон байланысы көзделеді.
90. Жолаушылардың аспалы арқан жолы дауыс зорайтқыш трансляциясы қамтамасыз етіледі, ол үшін желілік тіректер мен станцияларда таратушы және қабылдаушы құрылғыларға орнатылады.
91. Желдің ең көп әсеріне ұшыраған станцияда немесе жолаушылар аспалы арқан жолдарының тірегінде басқару пультіне желдің жылдамдығы туралы сигнал беретін анемометр орнатылады.
Желдің жылдамдығы жолаушылар аспалы арқан жолының паспортында көрсетілген барынша рұқсат етілгенге дейін жоғарылаған кезде дыбыстық сигнал беріледі және арқанды жолдың жұмысы тоқтатылады.
92. Жолаушылар аспалы арқан жолдарының жетектері негізгі қозғалтқыш іске қосылған кезде резервтік қозғалтқыштан жолды іске қосу мүмкіндігін болдырмайтын бұғаттағышпен жарақталады және керісінше.
93. Гидроқозғалтқыштармен жабдықталған жолаушылар аспалы арқан жолдарының жетектері қоректендіруші гидрожүйеде қысымның штаттан тыс төмендеуі кезінде авариялық тежеуішті бір мезгілде сала отырып, гидросорғыны тоқтататын бұғаттау құрылғыларымен жабдықталады.
94. Сақиналы жолаушылар аспалы және тіркеп сүйрейтін арқан жолдарында станциялық шкивтердің жолаушылары мен шаңғышыларының айналып өтуіне жол берілмейді.
95. Негізгі қоректендіру көзінен арқанды жолдың жетегіне кернеу қол жетегі бар енгізу құрылғысы арқылы беріледі. Енгізу құрылғысы ретінде қол жетегімен жабдықталған ажыратқышты пайдалануға жол беріледі.
Бұл жағдайда қосу қолмен жүзеге асырылады.
96. Енгізу құрылғысы қоректендіруді өшіреді және электр тізбектерінен кернеуді толығымен босатады, мыналарды қоспағанда:
жолаушылар аспалы арқан жолының басқару пультін жарықтандыру;
сөйлесу байланысы.
Жоғарыда көрсетілген тізбектерді ажырату үшін жеке ажыратқыштар көзделеді.
97. Жолаушылар аспалы арқан жолдары электр қоректендірудің екі тәуелсіз көзімен – жетектің негізгі және резервтік электр қозғалтқыштарымен жабдықталады. Резервтік электр қозғалтқышының орнына іштен жану қозғалтқышын қолдануға жол беріледі.
Резервтік қозғалтқышты қосу 45 минуттан аспайтын уақыт ішінде қамтамасыз етіледі.
98. Арқандар, жылжымалы құрам, станциялар мен тіректердің барлық металл бөліктері жерге тұйықталады.
Жүк көтергіш-тартқыш арқан мен жылжымалы құрамды жерге тұйықтау үшін теңгергіш роликтер мен жүріс доңғалақтарының футеровкасын пайдалануға немесе жеке металл роликтер мен жүріс доңғалақтарды орнатуға жол беріледі. Егер тартқыш арқан сигнал беру және басқару тізбектерінде ток өткізгіш ретінде пайдаланылса, онда оны жерден оқшаулау қажет. Бұл жағдайда осы арқан үшін ажыратқыштарды орнату көзделеді.

89. На пассажирских подвесных канатных дорогах предусматривается устойчивая радио или телефонная связь между станциями.
90. Пассажирская подвесная канатная дорога обеспечивается громкоговорящей трансляцией, для чего на линейных опорах и станциях устанавливаются в передающие и приемные устройства.
91. На станции либо опоре пассажирских подвесных канатных дорог, подверженной наибольшему воздействию ветра, устанавливается анемометр, подающий сигнал о скорости ветра на пульт управления.
При повышении скорости ветра до максимально допустимой, указанной в паспорте пассажирской подвесной канатной дороги, подается звуковой сигнал, и работа канатной дороги останавливается.
92. Приводы пассажирских подвесных канатных дорог оснащаются блокировкой, исключающей возможность пуска дороги в работу от резервного двигателя при включенном основном двигателе, и наоборот.
93. Приводы пассажирских подвесных канатных дорог, оснащенные гидродвигателями, снабжаются блокировочными устройствами, останавливающими гидронасос с одновременным наложением аварийного тормоза при нештатном падении давления в питающей гидросистеме.
94. На кольцевых пассажирских подвесных и буксировочных канатных дорогах не допускается объезд пассажирами и лыжниками станционных шкивов.
95. Напряжение от основного источника питания к приводу канатной дороги подается через вводное устройство с ручным приводом. В качестве вводного устройства допускается использовать выключатель, оборудованный ручным приводом.
При этом включение осуществляется вручную.
96. Вводное устройство отключает питание и полностью снимает напряжение с электрических цепей, за исключением:
освещения пульта управления пассажирской подвесной канатной дороги;
переговорной связи.
Для отключения указанных выше цепей предусматриваются отдельные выключатели.
97. Пассажирские подвесные канатные дороги оборудуются двумя независимыми источниками электропитания – основного и резервного электродвигателей привода. Вместо резервного электродвигателя допускается применение двигателя внутреннего сгорания.
Подключение резервного двигателя обеспечивается в течение не более 45 минут.
98. Канаты, подвижной состав, все металлические части станций и опор заземляются.
Для заземления несуще-тягового каната и подвижного состава допускается использование футеровки балансирных роликов и ходовых колес из токопроводящего материала либо установка отдельных металлических роликов и ходовых колес. Если тяговый канат используется в качестве токопровода в цепях сигнализации и управления, то необходима его изоляция от земли. В этом случае предусматривается установка разрядников для этого каната.

99. Тәуліктің қараңғы уақытында жолаушыларды тасымалдауға арналған вагондар ішкі және сыртқы жарықтандырумен, тәуліктің қараңғы уақытында жұмыс істейтін станциялар мен жол тіректерімен, шырақтармен жабдықталады.
100. Жолаушы аспалы арқан жолдарында көтергіш және көтергіш-тартқыш арқанның ең жоғары көлбеу бұрышы 45 градустан аспайды.
101. Тіркеп сүйреу арқанды жолының тартқыш арқанының ең жоғары көлбеу бұрышы және тіркеп сүйреу шаңғы жолының көлбеу бұрышы мыналардан артық қабылданбайды:
30 градус – бір орынды тіркеп сүйреу құрылғылары бар тіркеп сүйреу арқанды жолдарында;
26 градус – екі орындық тарту құрылғылары бар арқан жолдарында.
102. Станцияларда ағытылатын тіркеп сүйреу құрылғылары бар тіркеп сүйреу арқаны тарту арқанының ең жоғары көлбеу бұрышы еркін ілінетін жүктелмеген тіркеп сүйреу құрылғыларының арқан бойынша өздігінен жылжуын болдырмау жағдайынан таңдалады.
103. Жолаушылар аспалы арқан жолы станциялар арасындағы жоспарда тік сызықты болып орындалады. Тіректегі арқанның жоспарда 0,5 градустан аспауына жол беріледі.
104. Тіркеп сүйреу арқанды жолының трассасын жоспарда көлденең немесе көлбеу орналасқан ауытқитын шкивтер, блоктар немесе роликтер орнатылған учаскелерде тікелей емес орындауға жол беріледі.
105. Мектептер, балабақшалар және басқа да балалар мекемелері аумағының үстінен аспалы арқан жолдар трассасының өтуіне жол берілмейді.
106. Тіркеп сүйрейтін арқанды жолдың шаңғы трассаларымен, жүк артатын соқпақтармен және қысқы жолдармен бір деңгейде қиылысуына жол берілмейді.
Көпірлер салынған жағдайда әртүрлі деңгейдегі қиылыстарға жол беріледі. Бұл ретте көпірлердегі шаңғы трассасы қар жамылғысынан биіктігі кемінде 1 м қабырға түрінде тұтас қоршаумен орындалады.
107. Жолаушылар аспалы арқан жолдарының барлық құрылыстарына жол жобасына сәйкес кіру жолдары немесе кіреберістер көзделеді.
108. Жылжымалы құрамның төменгі нүктесінен немесе жолаушылар аспалы арқан жолының кез келген арқанынан жерге дейінгі тігінен арақашықтық кемінде мынадай болып қабылданады:
3 м – адамдар болуы мүмкін жерлерде қар жамылғысын ескере отырып;
2 м – адамдардың болуын болдырмайтын жерлерде қар жамылғысын ескере отырып.
Станцияларға жақындаған кезде бұл биіктік жолаушылар аспалы арқан жолдарының нақты түрі үшін төменде көрсетілген қашықтыққа дейін азаяды. Бұл қашықтық жоғарыда көрсетілгеннен аз аймақ қоршалады.
109. Жылжымалы құрамның немесе жолаушылар аспалы арқан жолының кез келген арқанының төменгі нүктесінен тігінен арақашықтық кемінде мынадай болып қабылданады:

99. Вагоны, предназначенные для перевозки пассажиров в темное время суток, оборудуются внутренним и наружным освещением, станции и опоры дорог, работающих в темное время суток, оборудуются светильниками.
100. Максимальный угол наклона несущего и несуще-тягового каната на пассажирских подвесных канатных дорогах принимается не более 45 градусов.
101. Максимальный угол наклона тягового каната буксировочной канатной дороги и угол наклона буксировочной лыжной дорожки принимается не более:
30 градусов – на буксировочных канатных дорогах с одноместными буксировочными устройствами;
26 градусов – на буксировочных канатных дорогах с двухместными буксировочными устройствами.
102. Максимальный угол наклона тягового каната буксировочных канатных дорог с отцепляемыми на станциях буксировочными устройствами выбирается из условия недопущения самопроизвольного смещения по канату свободно висящих незагруженных буксировочных устройств.
103. Пассажирская подвесная канатная дорога в плане между станциями выполняется прямолинейной. Отклонение каната на опоре в плане допускается не более 0,5 градусов.
104. Трассу буксировочной канатной дороги в плане допускается выполнять непрямолинейной на участках, где установлены горизонтально или наклонно расположенные отклоняющие шкивы, блоки или ролики.
105. Прохождение трассы пассажирских подвесных канатных дорог над территорией школ, детских садов и других детских учреждений не допускается.
106. Пересечения буксировочной канатной дороги с лыжными трассами, вьючными тропами и зимними дорогами на одном уровне не допускаются.
Допускаются пересечения на разных уровнях при условии сооружения мостиков. При этом лыжная трасса на мостиках выполняется сплошным ограждением в виде стенки высотой не менее 1 м от снежного покрытия.
107. Ко всем сооружениям пассажирских подвесных канатных дорог предусматриваются подходы либо подъезды в соответствии с проектом дороги.
108. Расстояние по вертикали от низшей точки подвижного состава или любого каната пассажирской подвесной канатной дороги до земли принимается не менее:
3 м – с учетом снегового покрова в тех местах, где возможно присутствие людей;
2 м – с учетом снегового покрова в тех местах, где исключается присутствие людей.
При подходе к станциям эта высота уменьшается до расстояния, указанного ниже для конкретного типа пассажирских подвесных канатных дорог. Зона, в которой это расстояние меньше указанного выше, ограждается.
109. Расстояние по вертикали от низшей точки подвижного состава или любого каната пассажирской подвесной канатной дроги принимается не менее:

1,5 м – ағаштардың басына дейін;
2 м – жолаушылар аспалы арқан жолының астында орналасқан ғимараттың немесе құрылыстың ең биік нүктесіне дейін, сондай-ақ теміржол, автожол немесе кеме қатынасы габаритінің жоғарғы жағына дейін.
110. Жолдың төменгі нүктелерін анықтау кезінде статикалық салбыраудың есептік шамасына оның жұмысы кезіндегі жүктемелердің динамикалық сипатын ескеретін құрауыш қосылады. Көрсетілген құрамдас бөлік ретінде келесі шамалардың ең үлкені алынады:
Осы нүктеде көтергіш арқанның ең үлкен салбырауының 5 %;
Осы нүктеде тартқыш немесе көтергіш арқанның ең үлкен салбырауының 10 %.
111. Құрылыстардың немесе табиғи кедергілердің жолаушылар аспалы арқан жолының сыртқы габариттеріне жақындауы тіркеп сүйрейтін арқанды жолдар үшін кемінде 1 м және 2 м қашықтыққа жол беріледі.
Жолаушылар аспалы арқан жолының габариттерін айқындау кезінде жол жұмысы кезінде жел жүктемесінің әсерінен арқандар мен жылжымалы құрамның ауытқулары, салбырауы, сондай-ақ көтергіш, көтергіш-тартқыш, тартқыш және басқа арқандардың тоқтатылған жол және жолаушылар аспалы арқан жолы орналасқан жерде нормативтік жел жүктемесінің әсері кезінде салбырауы мен ауытқулары ескеріледі.
3-тарау. Жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдалану
112. Жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдалануға беру "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 16-бабы 3-тармағы 22) тармақшасының және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
113. Жолаушылар аспалы арқан жолдары пайдалануға берілгенге дейін пайдаланушы ұйым:
1) осы Қағидалардың 130-тармағында белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді;
2) мыналардың болуын және жиынтықтылығын тексереді:
жолаушылар аспалы арқан жолдарының паспорттары. Паспорттың нысаны осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген;
арқанды жасаушы-ұйым сертификаттарын;
арқандарды муфталарға бітеу актілері;
арқанды орауға арналған актілер;
көтергіш арқанның салбырауын өлшеу актілері;
қарсы салмақты өлшеуге арналған актілерді;
жылжымалы құрамды сынау актілері;
іргетастардағы станциялар мен тіректердің металл конструкцияларын бекіту туралы актілер;
іргетастар мен тірек конструкцияларын қабылдау актілері;
жасырын жұмыстарға актілерді;
гидравликалық жүйелерді сынау актілері;
станциялық жабдықты сынау актілері;
жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
3) жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдалануға беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау мақсатында мынадай құрамдағы комиссияның жұмысын ұйымдастырады:
комиссия төрағасы – меншік иесінің (иеленушінің) өкілі;
комиссия мүшелері:
пайдаланушы ұйымның өкілі;
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің немесе аспалы арқан жолы әлеуметтік инфрақұрылым объектісінде орналасқан жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның өкілі.
Келісім бойынша комиссия құрамына мыналардың өкілдері енгізіледі:
жолаушылар аспалы арқан жолдарын жобалауды, салуды, монтаждауды жүргізген ұйымдар;
жабдықты дайындаушы-ұйымдар және (немесе) жеткізуші-ұйымдар.

1,5 м – до верха деревьев;
2 м – до высшей точки здания или сооружения, находящегося под трассой пассажирской подвесной канатной дороги, а также до верха железнодорожного, автодорожного или судоходного габарита.
110. При определении низших точек дороги к расчетной величине статического провеса добавляется составляющая, учитывающая динамический характер нагрузок при ее работе. За указанную составляющую принимается наибольшая из следующих величин:
5 % наибольшего провеса несущего каната в данной точке;
10 % наибольшего провеса тягового или несуще-тягового каната в данной точке.
111. Приближение строений или естественных препятствий к внешним габаритам пассажирской подвесной канатной дороги допускается на расстояние не менее 1 м и 2 м для буксировочных канатных дорог.
При определении габаритов пассажирской подвесной канатной дороги учитываются отклонения, провесы канатов и подвижного состава под действием ветровой нагрузки при работе дороги, а также провесы и отклонения несущих, несуще-тяговых, тяговых и других канатов при остановленной дороге и воздействии нормативной ветровой нагрузки в месте размещения пассажирской подвесной канатной дороги.
Глава 3. Эксплуатация пассажирских подвесных канатных дорог
112. Ввод в эксплуатацию пассажирских подвесных канатных дорог производится в соответствии с требованиями подпункта 22) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) и настоящих Правил.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. До ввода в эксплуатацию пассажирских подвесных канатных дорог эксплуатирующая организация:
1) обеспечивает выполнение требований, установленных пунктом 130 настоящих Правил;
2) проверяет наличие и комплектность:
паспорта пассажирских подвесных канатных дорог. Форма паспорта приведена в приложении 3 к настоящим Правилам;
сертификатов организации-изготовителя канатов;
актов заделки канатов в муфты;
актов на счалку каната;
актов замера провеса несущего каната;
актов на взвешивание противовеса;
актов испытаний подвижного состава;
актов о закреплении металлоконструкций станций и опор на фундаментах;
актов приемки фундаментов и опорных конструкций;
актов на скрытые работы;
актов испытаний гидравлических систем;
актов испытания станционного оборудования;
руководства по эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог;
3) организует работу комиссии с целью принятия решения о возможности ввода пассажирских подвесных канатных дорог в эксплуатацию в следующем составе:
председатель комиссии – представитель собственника (владельца);
члены комиссии:
представитель эксплуатирующей организации;
представитель территориального подразделения уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа, осуществляющего государственный надзор в области промышленной безопасности, в случае если канатная дорога установлена на объекте социальной инфраструктуры.
По согласованию в состав комиссии включаются представители:
организаций, проводивших проектирование, строительство, монтаж пассажирских подвесных канатных дорог;
организации-изготовителя и (или) организации-поставщика оборудования.

114. Комиссия жұмысының нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арқан жолды пайдалануға беру мүмкіндігі туралы акт жасалады.
115. Жолаушылар аспалы арқан жолының паспортына жолаушылар аспалы арқан жолдарының жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адам оны пайдалануға беру күнін көрсете отырып, жолаушылар аспалы арқан жолын пайдалануға беру туралы жазба енгізеді.
116. Жолаушылар аспалы арқан жолы пайдалануға берілгеннен кейін пайдаланушы ұйым Заңның 12-2-бабының 14-3) тармақшасына сәйкес бекітілетін қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес жолаушылар аспалы арқан жолын есепке қоюды жүзеге асырады.
117. Жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдалану осы Қағидаларға, дайындаушы ұйым немесе жолаушылар аспалы арқан жолының жобасын әзірлеген ұйым жасаған пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
118. Жолаушылар аспалы арқан жолдарының жұмыс істеуіне жол берілетін желдің жылдамдығы арқан жолының паспортында көрсетіледі. Мұндай нұсқаулар болмаған кезде жолаушыларды отырғызуға жол берілмейтін және станцияларда жылжымалы құрамнан барлық жолаушыларды түсіру жүзеге асырылатын желдің жылдамдығы 15 м/с артық емес қабылданады.
119. Өндірістік бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 24 маусымдағы № 315 бұйрығымен бекітілген Қауіпті өндірістік объектіде өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23276 болып тіркелген) сәйкес ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.
120. Жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдаланатын ұйым қызмет көрсетуді, техникалық куәландыруды және жөндеуді ұйымдастыру жолымен оны жұмысқа қабілетті жағдайда ұстауды және қауіпсіз жұмыс жағдайын қамтамасыз етеді.
Жолаушылар аспалы арқан жолын техникалық куәландыруды оны пайдаланушы ұйым немесе шарт негізінде Заңның 72-бабына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында сараптама жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдардың жолаушылар аспалы арқан жолдарының ақаусыз жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адамның қатысуымен техникалық куәландыруды жүргізіледі.
Жолаушылар аспалы арқан жолын пайдалану немесе оны техникалық куәландыру процесінде қолданылатын бақылау және диагностикалау әдістері пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көрсетіледі.

114. По результатам работы комиссии составляется акт о возможности ввода в эксплуатацию канатной дороги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
115. В паспорт пассажирской подвесной канатной дороги лицом, ответственным за исправное состояние и безопасную эксплуатацию пассажирских подвесных канатных дорог вносится запись о вводе в эксплуатацию пассажиркой подвесной канатной дороги с указанием даты ввода ее в эксплуатацию.
116. После ввода пассажирской подвесной канатной дороги в эксплуатацию эксплуатирующая организация осуществляет постановку на учет пассажирской подвесной канатной дороги согласно Правилам постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств, утверждаемых в соответствии с подпунктом 14-3) статьи 12-2 Закона.
117. Эксплуатация пассажирских подвесных канатных дорог осуществляется в соответствии с настоящими Правилами, руководством по эксплуатации, составленным организацией-изготовителем или организацией, разработавшей проект пассажирской подвесной канатной дороги.
118. Скорость ветра, при которой допускается работа пассажирских подвесных канатных дорог, указывается в паспорте канатной дороги. При отсутствии таких указаний скорость ветра, при которой не допускается посадка пассажиров и на станциях осуществляется высадка всех пассажиров из подвижного состава, принимается не более 15 м/с.
119. Производственный контроль организовывается и осуществляется согласно Инструкции по организации и осуществлению производственного контроля на опасном производственном объекте, утвержденной приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 315 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23276).
120. Организация, эксплуатирующая пассажирские подвесные канатные дороги, обеспечивает содержание ее в работоспособном состоянии и безопасные условия работы путем организации обслуживания, технического освидетельствования и ремонта.
Техническое освидетельствование пассажирской подвесной канатной дороги проводится эксплуатирующей ее организацией или на основании договора организациями, аттестованными на право проведения экспертизы в области промышленной безопасности в соответствии со статьей 72 Закона, в присутствии лица, на которого возложены функции ответственного за исправное состояние и безопасную эксплуатацию пассажирских подвесных канатных дорог.
Методы контроля и диагностики, применяемые в процессе эксплуатации пассажирской подвесной канатной дороги, или ее технического освидетельствования указываются в руководстве по эксплуатации пассажирской подвесной канатной дороги.

121. Алғашқы техникалық куәландыру жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдалану басталғанға дейін жүргізіледі. Бастапқы техникалық куәландыру кезінде осы Қағидалардың 123-тармағында көзделген іс-шаралар жүргізіледі.
122. Жыл сайынғы техникалық куәландыру ол пайдалануға берілгеннен кейін кемінде 12 айда бір рет, бірақ жолаушылар аспалы арқан жолдарын маусымдық пайдалану басталғанға дейін кемінде 2 ай бұрын жүргізіледі. Техникалық куәландыру актісінің үлгісі осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген.
123. Жыл сайынғы техникалық куәландыру мыналарды қамтиды:
пайдалану құжаттамасын тексеру;
қарап-тексеру және өлшеу жолымен арқан жолының жабдықтары мен элементтерінің техникалық жай-күйін тексеру;
динамикалық сынақтар;
оқу эвакуациялық операциясын жүргізуді тексеру.
124. Толық техникалық куәландыру мынадай мерзімдерде жүргізіледі:
біріншісі – алғаш пайдалануға берілген сәттен бастап 10 жылдан кешіктірмей;
барлық кейінгі – алғашқы толық техникалық куәландырудан кейін 5 жылдан кешіктірмей.
Толық техникалық куәландыру кезінде мыналар жүргізіледі:
осы Қағидалардың 123-тармағында көзделген іс-шаралар;
жолаушылар аспалы арқан жолдарының жоспарлы-биіктік орналасуын геодезиялық бақылау;
жолаушылар аспалы арқан жолдарының торап бойынша диагностикасы;
статикалық сынақтар.
125. Кезектен тыс техникалық куәландыру мыналардан кейін жүргізіледі:
жаңғырту (реконструкциялау);
дәнекерлеуді немесе оларды ауыстыруды қолдана отырып, жетектер мен металл конструкцияларының есептік элементтерін жөндеу.
126. Жолаушылар аспалы арқан жолдарының жылжымалы құрамын статикалық сынау номиналдыға қатысты қос жүктемемен жүргізіледі. Жылжымалы құрамды сынау кезекпен жүргізіледі. Вагондарға арналған сынақ уақыты – 30 мин, креслолар (кабиналар) үшін – 15 мин.
127. Тіркеп сүйреу құрылғыларын статикалық сынау шаңғышының салмағына тең жүкті тіркеп сүйреу құрылғысына ілу жолымен жүргізіледі. Сынақ уақыты 15 минуттан кем болмайды.
128. Маятникті жолды динамикалық сынауды номиналды жылдамдық кезінде есептік жүктеменің 1,1 әрбір вагонын кезекпен тией отырып, үш цикл бойы жүргізеді.
Айналмалы жолдың динамикалық сынақтары номиналды жылдамдықта жүргізіледі:
ұзындығы 600 м дейін тұтас тиелетін жолдар үшін жылжымалы құрамның 90% көтеру жағы жалпы алғанда әрбір креслоға жол үшін 1,2 есептік жүктемемен;
ұзындығы 600 м-ден асатын жолдар үшін тұтас тиелген жылжымалы құрамның 95% - ы үшін тұтастай алғанда әрбір креслоға жол үшін 1,15 есептік жүктемемен көтеру жағы.
Айналма жолды сынау кезінде станциялық шкивтердің айналасында тиелген креслоларды (кабиналарды) айналып өту 1,25 м/с аспайтын төмендетілген жылдамдықта жүргізіледі.

121. Первичное техническое освидетельствование проводится до начала эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог. При первичном техническом освидетельствовании проводятся мероприятия, предусмотренные пунктом 123 настоящих Правил.
122. Ежегодное техническое освидетельствование проводится не реже одного раза в 12 месяцев после ввода ее в эксплуатацию, но не ранее чем за 2 месяца до начала сезонной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог. Образец акта технического освидетельствования приведен в приложении 5 к настоящим Правилам.
123. Ежегодное техническое освидетельствование включает:
проверку эксплуатационной документации;
проверку технического состояния оборудования и элементов канатной дороги путем осмотра и измерений;
динамические испытания;
проверку проведения учебной эвакуационной операции.
124. Полное техническое освидетельствование проводится в следующие сроки:
первое – не позднее чем через 10 лет с момента первого ввода в эксплуатацию;
все последующие – не позднее чем через 5 лет после первого полного технического освидетельствования.
При полном техническом освидетельствовании проводятся:
мероприятия, предусмотренные пунктом 123 настоящих Правил;
геодезический контроль планово-высотного расположения пассажирских подвесных канатных дорог;
поузловая диагностика пассажирских подвесных канатных дорог;
статические испытания.
125. Внеочередное техническое освидетельствование проводится после:
модернизации (реконструкции);
ремонта приводов и расчетных элементов металлоконструкций с применением сварки или их замены.
126. Статические испытания подвижного состава пассажирских подвесных канатных дорог проводятся двойной загрузкой по отношению к номинальной. Испытания подвижного состава проводится поочередно. Время испытания для вагонов – 30 мин, кресел (кабин) – 15 мин.
127. Статические испытания буксировочных проводится путем подвески к буксировочному устройству груза, равного весу лыжника. Время испытания не менее 15 минут.
128. Динамические испытания маятниковой дороги проводят при номинальной скорости в течение трех циклов с загрузкой поочередно каждого вагона 1,1 расчетной нагрузки.
Динамические испытания кольцевой дороги проводят при номинальной скорости:
для дорог длиной до 600 м сплошной загрузкой 90 % подвижного состава стороны подъема с нагрузкой 1,2 расчетной для дороги в целом на каждое кресло;
для дорог длиной более 600 м сплошной загрузкой 95 % подвижного состава стороны подъема с нагрузкой 1,15 расчетной для дороги в целом на каждое кресло.
Обход груженых кресел (кабин) вокруг станционных шкивов при испытаниях кольцевой дороги производится на сниженной скорости не более 1,25 м/с.

129. Техникалық куәландыру нәтижелері туралы жазбаны жолаушылар аспалы арқан жолдардың жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адам аспалы жолаушылар аспалы арқан жолдың паспортында жүргізеді.
130. Жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдаланатын ұйыммен:
жолаушылар аспалы арқан жолдарының жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты тұлға тағайындалады;
жобалық құжаттамаға сәйкес жолаушылар аспалы арқан жолын басқару және оған қызмет көрсету үшін қажетті мөлшерде қызметкерлердің болуын қамтамасыз етіледі;
пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жолаушылар аспалы арқан жолдарын мерзімді тексеру, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, техникалық куәландыру тәртібін белгілейді және оларды орындауды қамтамасыз етіледі;
жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды жүзеге асыруға, жолаушылар аспалы арқан жолдарының жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуына жауапты адамдарды өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілермен, ал персоналды – технологиялық регламенттермен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.01.2023 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
131. Жолаушылар аспалы арқан жолы жолаушыларды тасымалдауға мынадай жағдайларда жіберіледі:
тексеру және сынамалық іске қосуды орындау;
жұмыс орындарында персоналдың болуы;
осы Қағидалармен қарастырылған жолаушыларды қауіпсіз тасымалдау шарттарын орындау.
132. Оператордың жолаушылар аспалы арқан жолын басқару пультінде тұрақты болуы қамтамасыз етіледі.
133. Қауіпсіздік құрылғысының іске қосылуы салдарынан ол тоқтағаннан кейін жолаушылар аспалы арқан жолының қозғалысын қайта жаңғыртуды басқару пультінен оператор жүзеге асырады.
134. Жолаушылар аспалы арқан жолында жолаушыларды отырғызу-түсіру үшін жабық аралық станция болған жағдайда:
бұл туралы жолаушыларға соңғы станцияларда хабарланады;
жолаушыларды отырғызу-түсіру үшін жабық аралық станцияда ең жақсы көрінетін жерде хабарландыру ілінеді;
жолаушылардың аралық станцияға кіруі тоқтатылады.

129. Запись о результатах технического освидетельствования производится в паспорте пассажирской подвесной канатной дороги лицом, ответственным за исправное состояние и безопасную эксплуатацию пассажирских подвесных канатных дорог.
130. Организацией, эксплуатирующей пассажирские подвесные канатные дороги:
назначается лицо, ответственное за исправное состояние и безопасную эксплуатацию пассажирских подвесных канатных дорог;
обеспечивается наличие работников в количестве, необходимом для управления пассажирской подвесной канатной дороги и для ее обслуживания, в соответствии с проектной документацией;
устанавливается порядок периодических осмотров, технических обслуживаний и ремонтов, технических освидетельствований пассажирских подвесных канатных дорог в соответствии с руководством по эксплуатации и обеспечивается их выполнение;
обеспечивает лиц, ответственных за осуществление производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности при эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог, за исправное состояние и безопасную эксплуатацию пассажирских подвесных канатных дорог, нормативными правовыми актами, устанавливающими требования промышленной безопасности, а персонал – технологическими регламентами;
обеспечивается выполнение лицами, ответственными за осуществление производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности при эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог, за исправное состояние и безопасную эксплуатацию пассажирских подвесных канатных дорог, требований настоящих Правил, а персоналом – технологических регламентов.
Сноска. Пункт 130 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.01.2023 № 43 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. Пассажирская подвесная канатная дорога допускается к перевозке пассажиров при:
выполнении проверки и пробного пуска;
наличии персонала на рабочих местах;
выполнении условий безопасной перевозки пассажиров, предусмотренных настоящими Правилами.
132. Обеспечивается постоянное присутствие оператора у пульта управления пассажирской подвесной канатной дорогой.
133. Возобновление движения пассажирской подвесной канатной дороги после ее остановки вследствие срабатывания устройства безопасности осуществляет оператор с пульта управления.
134. В случае наличия на пассажирской подвесной канатной дороге промежуточной станции, закрытой для посадки-высадки пассажиров:
пассажиры информируются об этом на конечных станциях;
на промежуточной станции, закрытой для посадки-высадки пассажиров, в месте наилучшей видимости вывешивается объявление;
доступ пассажиров на промежуточную станцию прекращается.

135. Жолаушылар аспалы арқан жолының жұмысы аяқталғанға дейін жылжымалы құрамда жолаушылардың болмауы қамтамасыз етіледі.
136. Авария немесе инцидент туындаған жағдайда жолаушылар аспалы арқан жолы дереу тоқтатылады. Тоқтату фактісі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арқан жолының жұмысын және ауысымды беруді есепке алу журналында белгіленеді.
137. Жолаушылар аспалы арқан жолдарындағы ақаулықтарды жою және қабылданған шаралар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарап-тексеру және жөндеу журналында (бұдан әрі – қарап-тексеру және жөндеу журналы) белгіленеді. Жолаушылар аспалы арқан жолының жұмысы тоқтау себептері анықталғаннан, қаралғаннан және жойылғаннан кейін ғана қайта басталады.
138. Жолаушылар аспалы арқан жолдарын пайдалануға мынадай кезде жол берілмейді:
техникалық куәландыру мерзімі өткен;
жолаушылар аспалы арқан жолын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта және (немесе) жобалау құжаттамасында көзделген регламенттік жұмыстардың орындалмауы;
қауіпсіздік, сигнал беру және телефон байланысы аспаптары мен құрылғыларының, сондай-ақ қорғау құрылыстарының ақаулары;
металл конструкциялардың есептік элементтерінде және тораптарда жарықтардың болуы;
ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарға сәйкес арқандарды жарамсыз ету нормаларына сәйкес арқандардың тозуы;
тежеуіш ақаулары;
Даярлау қағидаларына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында білімін тексеруден өткен жұмыскерлер болмаған кезде;
жолаушылар аспалы арқан жолының паспортында және пайдалану жөніндегі нұсқаулықта айтылған қолайсыз ауа райы жағдайлары кезінде.
139. Жолаушылар аспалы арқан жолдары тоқтаған кезде төтенше жағдайлар (дауыл, найзағай, мұз қатудың пайда болуы, көшкін түсу, найзағай разрядтары) туындаған кезде жұмысты қайта бастаудың алдында жолаушылар аспалы арқан жолдарының жұмысқа әзірлігін бақылау және жолаушылар аспалы арқан жолын пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес бақылау іске қосу жүргізіледі.
140. Жолаушылар аспалы арқан жолдары мен олардың элементтерін пайдалану кезіндегі регламенттік жұмыстар осы Қағидалардың талаптарын сақтай отырып, жолаушылар аспалы арқан жолын пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
Егер пайдалану жөніндегі нұсқаулықта регламенттік жұмыстардың тәртібі айқындалмаса, осы жұмыстар осы Қағидалардың 148-155-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
Күнделікті тексерулерден басқа, регламенттік жұмыстардың, оның ішінде тексерулер мен ревизиялардың нәтижелері қарап-тексеру және жөндеу журналына енгізіледі.
Осы тармақта көрсетілген құжаттама жолаушылар аспалы арқан жолы операторының жұмыс орнында сақталады.

135. Перед окончанием работы пассажирской подвесной канатной дороги обеспечивается отсутствие пассажиров в подвижном составе.
136. В случае возникновения аварии или инцидента пассажирская подвесная канатная дорога немедленно останавливается. Факт остановки отмечается в журнале учета работы канатной дороги и передачи смены по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
137. Устранение неисправностей на пассажирской подвесной канатной дороге и принятые меры отмечаются в журнале осмотров и ремонта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – журнал осмотра и ремонта). Работа пассажирской подвесной канатной дороги возобновляется только после выявления, рассмотрения и устранения причин остановки.
138. Эксплуатация пассажирских подвесных канатных дорог не допускается при:
истекшем сроке технического освидетельствования;
невыполнении регламентных работ, предусмотренных руководством по эксплуатации и (или) проектной документацией пассажирской подвесной канатной дороги;
неисправности приборов и устройств безопасности, сигнализации и телефонной связи, а также защитных сооружений;
наличии трещин в расчетных элементах металлоконструкций и узлах;
износе канатов в соответствии с нормами браковки канатов согласно национальным и (или) межгосударственным стандартам;
неисправности тормозов;
отсутствии работников, прошедших проверку знаний в области промышленной безопасности согласно Правилам подготовки;
неблагоприятных погодных условиях, оговоренных в паспорте и руководстве по эксплуатации пассажирской подвесной канатной дороги.
139. При остановке пассажирских подвесных канатных дорог при возникновении чрезвычайных обстоятельств (буря, гроза, образование наледи, сход лавины, разряд молнии) перед возобновлением работы производится контроль готовности пассажирских подвесных канатных дорог к работе и контрольный пуск согласно руководству по эксплуатации пассажирской подвесной канатной дороги.
140. Регламентные работы при эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог и их элементов проводятся в соответствии с руководством по эксплуатации пассажирских подвесной канатной дороги при соблюдении требований настоящих Правил.
Если руководством по эксплуатации не определен порядок регламентных работ, данные работы проводятся в соответствии с пунктами 148-155 настоящих Правил.
Результаты регламентных работ в том числе проверок и ревизий, кроме ежедневных проверок, заносятся в журнал осмотра и ремонтов.
Указанная в настоящем пункте документация хранится на рабочем месте оператора пассажирской подвесной канатной дороги.

141. Регламенттік жұмыстар кезінде мынадай жұмыс түрлері орындалады:
профилактикалық қызмет көрсету;
тексеру және тексерістер;
ағымдағы жөндеу.
142. Профилактикалық қызмет тазалау, сақтау, майлау, бөлшектерді ауыстыру және реттеуді қамтиды.
143. Ревизия бөлшектердің, тораптардың, конструкциялардың және жалпы жолаушылар аспалы арқан жолының нақты жай-күйін өлшеуді, бақылауды және анықтауды қамтиды. Тексеру пайдаланушы ұйымның күшімен жүргізіледі.
144. Күнделікті тексерулер мыналарды қамтиды:
керу жүйесінің жұмыс істеуін тексеру;
ақпараттық қалқандар мен белгілердің жай-күйін тексеру;
метеорологиялық жағдайлар (мұздану, қар, жел) туралы ақпараттың болуы;
анемометрлердің жұмыс істеуін тексеру;
механикалық блоктау құрылғыларының жұмыс істеуін тексеру (егер олар аяз, мұз немесе бөгде заттармен бұғатталуы мүмкін деп болжанса);
байланыс құралдарының жұмыс істеуін тексеру;
жолаушылар аспалы арқан жолының қалыпты жұмысына тән емес кез келген шуды, шықырлауды және дыбыстарды анықтау;
жылжымалы құрамды визуалды бақылау;
отырғызу және түсіру аймақтарында орналасқан тоқтату ажыратқыштарының жұмыс істеуін тексеру;
жолаушылар аспалы арқан жолының қозғалыс жылдамдығын өзгерте отырып, басқару аппаратурасының жұмыс істеуін тексеру;
басқару шкафтарының жұмыс істеуін тексеру;
алаңның беті мен орындықтың беті арасындағы қашықтықты тексеруді қоса алғанда, отырғызу және түсіру алаңдарын тексеру.
145. Жолаушылар аспалы арқан жолын сынамалы іске қосу кезінде мыналарды көзбен шолып тексереді:
тіректердің, арқандардың жағдайы, теңгеру роликтерінің бағдары және айналуы;
желілік құрылыстар мен шкивтердің жанында жылжымалы құрамның еркін өтуі;
пайдалану үшін қауіпті болуы мүмкін желілік құрылыстарда мұздың, қардың немесе басқа кедергілердің болмауы;
жолаушылар аспалы арқан жолдарының трассасында көзделген ақпараттық белгілер мен қалқандардың болуы және оқылуы.
146. Жолаушылар аспалы арқан жолдарын сынамалы іске қосу кезінде жылжымалы құрамның әрбір қыспағының станция арқылы өтуі қамтамасыз етіледі.
147. Күнделікті пайдалану кезінде мыналар бақыланады:
жолдың қалыпты жұмыс істеуіне тән емес шулардың, шықырлаудың және дыбыстардың болуы;
климаттық жағдайлардың өзгеруі;
станциялардағы жетектің, шкивтердің және роликтердің бірқалыпты жұмысы;
қону және тұсіру аймақтарының жағдайы;
жылжымалы құрамның станция бойынша өтуі;
жылжымалы құрамның зақымдануының болмауы.
148. Апта сайынғы тексеру мыналарды қамтиды:
жетек, дренажды бұрғыштар және жылжымалы құрам орналасқан жерлерде майдың немесе тозаңның жиналуын тексеру;
барлық тоқтату түймелерінің жұмысын тексеру;
тежеуіштердің барлық түрлерімен жолаушылар аспалы арқан жолының тоқтауын тексеру;
тежеуіш құрылғыларды көзбен шолып тексеру;
авариялық қозғалтқыштың жұмыс қабілеттілігін тексеру;
арқанның шығуына кедергі келтіретін құрылғылардың жай-күйін тексеру және реттеу және теңгергіштерді реттеу.

141. При регламентных работах выполняют следующие виды работ:
профилактическое обслуживание;
проверку и ревизии;
текущий ремонт.
142. Профилактическое обслуживание включает чистку, консервацию, смазку, замену деталей и регулировку.
143. Ревизия включает в себя проведение измерений, контроль и определение фактического состояния деталей, узлов, конструкций и в целом пассажирской подвесной канатной дороги. Ревизия проводится силами эксплуатирующей организации.
144. Ежедневные проверки включают в себя:
проверку функционирования системы натяжения;
проверку состояния информационных щитов и знаков;
наличие информации о метеорологических условиях (обледенение, снег, ветер);
проверку функционирования анемометров;
проверку функционирования устройств механической блокировки (если предполагается, что они могут быть заблокированы инеем, льдом или посторонним предметом);
проверку функционирования средств связи;
выявление любых шумов, скрежета и звуков, не характерных для нормальной работы пассажирской подвесной канатной дороги;
визуальный контроль подвижного состава;
проверку функционирования выключателей остановки, расположенных в зонах посадки и высадки;
проверку функционирования аппаратуры управления с изменением скорости движения пассажирской подвесной канатной дороги;
проверку функционирования шкафов управления;
проверку площадок посадки и высадки, включая проверку расстояния между поверхностью площадки и поверхностью сиденья.
145. При пробном пуске пассажирской подвесной канатной дороги визуально проверяют:
положение опор, канатов, ориентацию и вращение роликов балансиров;
свободный проход подвижного состава рядом с линейными сооружениями и шкивами;
отсутствие наледи, снега или других препятствий на линейных сооружениях, которые могут быть опасными для эксплуатации;
наличие и читаемость предусмотренных информационных знаков и щитов на трассе пассажирских подвесных канатных дорог.
146. При пробном пуске пассажирских подвесных канатных дорог обеспечивается проход каждого зажима подвижного состава через станцию.
147. Ежедневно во время эксплуатации контролируются:
наличие шумов, скрежета и звуков, не характерных для нормальной работы дороги;
изменение климатических условий;
плавность работы привода, шкивов и роликов на станциях;
состояние зон посадки и высадки;
прохождение подвижного состава по станции;
отсутствие повреждений подвижного состава.
148. Еженедельная проверка включает в себя:
проверку скопления масла или пыли в местах расположения привода, дренажных отводов и подвижного состава;
проверку функционирования всех кнопок остановки;
проверку остановки пассажирской подвесной канатной дороги всеми типами тормозов;
визуальную проверку тормозных устройств;
проверку работоспособности аварийного двигателя;
проверку состояния и регулировку устройств, препятствующих сходу каната, и регулировку балансиров.

149. Ай сайынғы тексерістер мыналарды тексеруді қамтиды:
көтергіш, көтергіш-тартқыш, тартқыш, тарту арқандары немесе сымдардың үзілуі немесе сыртқы зақымданулардың болуына эвакуациялық жұмыстарды жүргізуге арналған арқандар;
арқандарды жалғау, арқандардың ұштарын бекіту;
жылжымалы құраммен тіркеу-ажырату аймағындағы арқандар мен бағыттаушылардың жағдайы;
роликтердің, шкивтердің, сондай-ақ алып жүретін арқанның тірек табандықтарының үстіңгі бетінің жай-күйі, жағдайы және бекітілуі, арқанның жағдайын бақылау құрылғысы;
трассадағы станциялардың кіру және шығу жолындағы бақылау құрылғылары;
станциялар бойынша креслолар мен тіркеп сүйреу құрылғыларының кіруі, шығуы және өтуі;
тежеуіштер мен тежеуіш төсемдер;
тежеу жолын және (немесе) тежеу уақытын орындықтармен және жолаушыларсыз сүйреу құрылғыларымен, сондай-ақ тежеу күшін реттеу кезіндегі кедергіні өлшеу арқылы электрлік және механикалық тежеу жүйелерін;
электр жабдықтары, шкафтар мен басқару пульттерінің жұмыс қабілеттілігі;
жетектердің жұмыс істеуі;
қауіпсіздік құрылғылары;
жылжымалы құрам құралдарының, есіктерді жабу және бекіту, қапсырмаларды ашу-жабу құрылғыларының, сондай-ақ тіркеп сүйреу құрылғыларының сыртқы жай-күйі;
аккумулятор батареясы.
150. Егер жолаушылар аспалы арқан жолы бір айдан артық пайдаланылмаса, онда оны пайдалануға беру алдында ай сайын тексеру жүргізіледі.
151. Егер жолаушылар аспалы арқан алты айдан астам уақыт пайдаланылмаса, онда жыл сайын тексеру жүргізіледі.
152. Жыл сайынғы тексерулер кезінде жолаушылар аспалы арқан жолында мыналар жүргізіледі:
трассадағы станциялар құрылыстары мен конструкцияларын, бетон және болат, сондай-ақ өзге де құрылыстарды, көтергіш сатыларды, баспалдақ аралықтарын, қоршаулар мен жұмыс алаңдарын көзбен шолып бақылау;
басты, авариялық және қосалқы жетектердің жұмыс қабілеттілігін көзбен шолып бақылау және бақылау;
әр түрлі іске қосу құрылғыларымен және жетектердің барлық түрлерімен ең жоғары жүктеме кезінде әрбір жеке тежеуіштің жұмыс қабілеттілігін көзбен шолып бақылау және бақылау;
қапсырғыш тежеуіштің қалдық күшін өлшей отырып, жолаушылар аспалы арқан жолы ажыратылған кезде автоматты іске қосуды бақылау;
роликтерді, роликті теңгергіштерді және олардың элементтерін (демонтажсыз, бірақ көтеріңкі көтергіш-тартқыш арқанмен), көтергіш арқанның тірек табандықтарын және шкивтерді көзбен шолып бақылау;
барлық механикалық және керу құрылғыларын көзбен бақылау;
жаттығу өткізу арқылы жолаушыларды эвакуациялауға арналған жылжымалы құрам мен жабдықтардың жұмыс қабілеттілігін көзбен шолып бақылау және бақылау;
персоналдың қорғау жарақтарының жұмысқа қабілеттілігін көзбен шолып бақылау және бақылау;
арқандарды көзбен шолу және/немесе электромагнитті бақылау (қажет болған жағдайда);
арқандардың ұштарын бекітуді бақылау;
сигнал кәбілдерінің арқандарын және олардың жанасуын, жалғануы мен бекітілуін көзбен шолып бақылау;
барлық электр жабдықтары мен қондырғылардың жай-күйін жалпы бақылау және жұмысқа қабілеттілігін бақылау;
қайта тиеу тогы, артық кернеу, жерге тұйықтау және найзағайдан қорғау құрылғыларын бақылау;
бақылау тізбектерін, сигнал беру және беру құрылғыларын көзбен шолып бақылау және жұмыс қабілеттілігін бақылау;
оқшаулағышы бар арқандарда оқшаулау кедергісін бақылау;
анемометрлердің жұмыс істеу қабілетін көзбен шолып бақылау және бақылау;
жылжымалы құрамның әрбір құралын немесе аспаларды, жүріс механизмдерін және аспалардың осьтерін қоса алғанда, әрбір тіркеп сүйреу құрылғысын көзбен шолып бақылау;
тіркеп сүйрейтін арқанды жолдардың қысқыштарынан басқа, сырғуға қарсы тарту күшімен қысқыштарды 10%-дан кем емес жылжытуға тексеру;

149. Ежемесячные ревизии включают в себя проверку:
несущих, несуще-тяговых, тяговых, натяжных канатов и канатов для проведения эвакуационных работ на наличие обрывов проволок или внешних повреждений;
соединений канатов, крепление концов канатов;
положения канатов и направляющих в зоне сцепки-расцепки с подвижным составом;
состояния поверхности, положения и крепления роликов, шкивов, а также опорных башмаков несущего каната, устройства контроля положения каната;
устройств контроля на въезде и выезде станций на трассе;
въезда, выезда и прохождения кресел и буксировочных устройств по станциям;
тормозов и тормозных накладок;
электрических и механических тормозных систем путем замера тормозного пути и (или) времени торможения с креслами и буксировочными устройствами без пассажиров, а также сопротивления при регулировке тормозного усилия;
электрооборудования, работоспособности шкафов и пультов управления;
функционирования приводов;
устройств безопасности;
внешнего состояния средств подвижного состава, устройств закрывания и фиксации дверей, открывания-закрывания скоб, а также буксировочных устройств;
аккумуляторной батареи.
150. Если пассажирская подвесная канатная дорога не эксплуатировалась более одного месяца, то перед вводом ее в эксплуатацию производится ежемесячную ревизию.
151. Если пассажирскую подвесную канатную дорогу не эксплуатировали более полугода, то производится ежегодная ревизия.
152. При ежегодных ревизиях на пассажирской подвесной канатной дороге проводятся:
визуальный контроль сооружений станций и конструкций на трассе, бетонных и стальных, а также прочих сооружений, подъемных лестниц, лестничных пролетов, ограждений и рабочих площадок;
визуальный контроль и контроль работоспособности главного, аварийного и вспомогательного приводов;
визуальный контроль и контроль работоспособности каждого отдельного тормоза при максимальной нагрузке с различными пусковыми устройствами и всеми типами приводов;
контроль автоматического пуска при отключенной пассажирской подвесной канатной дороге с измерением остаточного усилия захватывающего тормоза;
визуальный контроль роликов, роликовых балансиров и их элементов (без демонтажа, но с приподнятым несуще-тяговым канатом), опорных башмаков несущего каната и шкивов;
визуальный контроль всех механических и натяжных устройств;
визуальный контроль и контроль работоспособности подвижного состава и оборудования для эвакуации пассажиров с проведением тренировок;
визуальный контроль и контроль работоспособности защитного оснащения персонала;
визуальный и/или электромагнитный контроль (при необходимости) канатов;
контроль закрепления концов канатов;
визуальный контроль канатов сигнальных кабелей и их прилегания, соединения и крепления;
общий контроль состояния и контроль работоспособности всего электрооборудования и установок;
контроль устройств перегрузочного тока, перенапряжения, заземления и молниезащиты;
визуальный контроль и контроль работоспособности контрольных цепей, сигнальных и передающих устройств;
контроль сопротивлений изоляции на канатах с изоляцией;
визуальный контроль и контроль работоспособности анемометров;
визуальный контроль каждого средства подвижного состава или каждого буксировочного устройства, включая подвески, ходовые механизмы и оси подвесок;
проверка на сдвиг не менее 10 % зажимов усилием стягивания против соскальзывания, кроме зажимов буксировочных канатных дорог;

барлық қысқыштардың 20% толық бөлшектеу. Кем дегенде бір қысқышта ақау (жарықтар, деформациялар, серіппелердің бұзылуы) анықталған кезде қысқыштардың 100%-ы толық бөлшектеледі;
қысқыштарды бақылау құрылғыларының жұмыс қабілеттілігін бақылау және реттеу және жұмыс ағытпасы бар күйдегі қысқыш күшін орнатуды бақылау;
барлық есіктердің, жабылатын және баяулататын құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін бақылау;
жолаушылардың жүктемесі мен есебін өлшеу құрылғыларын бақылау;
тежеуді жеделдетуді өлшей отырып, тежеуіштердің іске қосылуын бақылау;
ағытылатын қысқыштарды бақылау құрылғыларының жұмысқа қабілеттілігін бақылау және реттеуді бақылау;
барлық есіктердің, жабылатын құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін бақылау;
басты және авариялық жетектегі жылдамдықты шектеу құрылғыларының іске қосылуын бақылау;
тежегіш және керу құрылғыларындағы қысымды шектеу құрылғыларының іске қосылуын бақылау;
көшкінге қарсы құрылыстарды, трасса бойындағы ағаштардың, қоршаулардың, өртке қарсы жабдықтардың, алғашқы көмек көрсету жабдықтарының, арнайы құралдардың жай-күйін көзбен шолып бақылау.
153. Регламенттік жұмыстарды жүргізу түрі мен мерзіміне қарамастан, жолаушылар аспалы арқан жолдарының жылжымалы құрамының барлық қысқыштары жарықтардың бар-жоғын бұзбайтын әдістермен пайдалану басталғаннан кейін 10 жылдан кейін және одан әрі әрбір екі жыл сайын тексеруге жатады.
Жолаушылар аспалы арқан жолдарының көтергіш-тартқыш, тартқыш және көтергіш арқандарына (қауіпсіздік кабеліне арналған арқаннан басқа) дефектоскопиялық бақылауды мынадай мерзімдерде жүргізеді:
бастапқы – арқанды арқанды жолға орнатқаннан кейін тікелей;
қайталама – әрбір үш жыл сайын пайдаланудың алғашқы 15 жылында және одан әрі жыл сайын.

полная разборка 20 % всех зажимов. При обнаружении дефекта (трещины, деформации, разрушение пружин) хотя бы в одном зажиме полной разборке подвергают 100 % зажимов;
контроль работоспособности и контроль регулировки устройств контроля зажимов и установки зажимного усилия в рабочем расцепленном состоянии;
контроль работоспособности всех дверей, закрывающих и замедляющих устройств;
контроль устройств измерения нагрузки и счета пассажиров;
контроль срабатывания тормозов с измерением ускорения торможения;
контроль работоспособности и контроль регулировки устройств контроля отцепляемых зажимов;
контроль работоспособности всех дверей, закрывающих устройств;
контроль срабатывания устройств ограничения скорости на главном и аварийном приводе;
контроль срабатывания устройств ограничения давления в тормозных и натяжных устройствах;
визуальный контроль противолавинных сооружений, состояния деревьев вдоль трассы, ограждений, противопожарного оборудования, оборудования по оказанию первой помощи, специальных инструментов.
153. Вне зависимости от вида и сроков проведения регламентных работ все зажимы подвижного состава пассажирских подвесных канатных дорог подлежат проверке неразрушающими методами на наличие трещин через 10 лет после начала эксплуатации и далее через каждые два года.
Дефектоскопический контроль несуще-тяговых, тяговых и несущих (кроме каната для кабеля безопасности) канатов пассажирских подвесных канатных дорог проводят в следующие сроки:
первичный – непосредственно после установки каната на канатную дорогу;
повторный – через каждые три года в первые 15 лет эксплуатации и далее ежегодно.

154. Ағытылмайтын жылжымалы құрамы бар жолаушылар аспалы арқан жолдарының қысқыштарын ауыстыруды жолаушылар аспалы арқан жолдарының жұмыс істеуінің әрбір 200 мотосағаты сайын жүзеге асырады. Ұзындығы метрмен көрсетілген, м/с көрсетілген жылдамдықтан 400 есе артық сақиналы қозғалысы бар аспалы бір арқанды жолдар үшін қысқыштарды әрбір 500 мотосағат сайын ауыстырып отыруға жол беріледі. Әр қысқыш әрдайым бір бағытта қысқыштың толық ұзындығына тең қашықтыққа, соның ішінде арқанның екі диаметріне үлкейтілген топсалы бағыттағыштарға (клапандарға) қайта орналастырылады. Бекітілген қысқыштарды керу пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі және бақыланады.

154. Перестановку зажимов пассажирских подвесных канатных дорог с неотцепляемым подвижным составом осуществляют каждые 200 моточасов функционирования пассажирских подвесных канатных дорог. Для подвесных одноканатных дорог с кольцевым движением, длина которых, выраженная в метрах, в 400 раз больше скорости, выраженной в м/с, допускается перестановку зажимов производить каждые 500 моточасов. Каждый зажим переставляют всегда в одном и том же направлении на расстояние, равное полной длине зажима, включая шарнирные направляющие (клапаны), увеличенной на два диаметра каната. Затяжка фиксированных зажимов производится и контролируется в соответствии с руководством по эксплуатации.

155. Жолаушылар аспалы арқан жолдарының барлық қысқыштарының 25 %-ы үшін арқанды жолды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес немесе мынадай мерзімдерде тартуға сынақтар жүргізіледі:
ағытылатын қысқыштар үшін 9000 мотосағат жұмыс істегеннен кейін, бірақ бес жылдан кешіктірмей;
ағытылмайтын қысқыштар үшін 18000 мотосағат жұмыс істегеннен кейін, бірақ қысқышты пайдалану басталғаннан кейін 10 жылдан кешіктірмей және одан әрі 9000 сағат жұмыс істегеннен кейін, бірақ бес жылдан кешіктірмей.

155. Для 25 % всех зажимов пассажирских подвесных канатных дорог проводят испытания на стягивание в соответствии с требованиями руководства по эксплуатации канатной дороги или в следующие сроки:
для отцепляемых зажимов после отработки 9000 моточасов, но не позднее чем через пять лет;
для неотцепляемых зажимов после отработки 18000 моточасов, но не позднее чем через 10 лет после начала эксплуатации зажима и далее после отработки 9000 часов, но не позднее чем через пять лет.

156. Жекелеген элементтердің конструкциясын немесе аспалы арқан жолдардың паспорттық сипаттамаларын өзгерту жобаны әзірлеушінің келісімі бойынша орындалады.
157. Жолаушылар аспалы арқан жолдарының жекелеген элементтерінің құрылымын немесе паспорттық сипаттамаларын өзгерту жөніндегі жұмыстарды орындаған ұйым осы өзгерістер туралы ақпаратты жолаушылар аспалы арқан жолдарының паспортына енгізеді, жолаушылар аспалы арқан жолдарының жұмысы орындалғаннан кейін олардың қалдық ресурсын белгілейді.

156. Изменение конструкции отдельных элементов или паспортных характеристик пассажирских подвесных канатных дорог выполняется по согласованию с разработчиком проекта.
157. Организация, выполнившая работы по изменению конструкции отдельных элементов или паспортных характеристик пассажирских подвесных канатных дорог, вносит информацию об этих изменениях в паспорт пассажирских подвесных канатных дорог, устанавливает остаточный ресурс работы пассажирских подвесных канатных дорог после их выполнения.

1. Негізгі техникалық сипаттамалары
Жол түрі
Жетек станциясы
(орналасуы)
Керме станциясы
(орналасуы)
Аралық станциялардың саны, дана
Жолды жүктеу, %:
көтеру жағында
түсіру жағында
Өткізу қабілеті (бір бағытта), адам/сағ
Қозғалыс жылдамдығы, м/с:
номиналды
қосалқы
авариялық
Бір бағытта жүру уақыты, мин.
Жылжымалы құрам:
түрі
сыйымдылығы, адам
өз салмағы, кН
пайдалы жүктеме, кН
саны (трассада), дана
жылжымалы құрам бірліктері/тіркеп сүйреу құрылғылары арасындағы қашықтық, м
жылжымалы құрам/тіркеп сүйреу құрылғыларының бірліктері арасындағы келу уақытының аралығы, С
Қысқыш:
түрі
жылжымалы құрам бірлігіндегі саны, дана
қысу күші, Н
тарту сәтінің шамасы, Н/м
арқандағы тарту күші, Н
Жолдың ұзындығы, м:
еңіс бойынша
көлденеңінен
Жоғарғы станцияның төменгі станциядан асып кетуі, м
Жолтабан ені, м
Қозғалыс бағыты (сағат тіліне қарсы немесе қарсы)
Тіректер:
р/с №
биіктік, м
теңгергіш көтеру тармағы
теңгергіш түсіру тармағы
Аралықтағы арқанның ең жоғары еңісі, градус
Жолдың жұмыс істеуіне жол берілетін желдің ең жоғары жылдамдығы, м/с
2. Жетектердің техникалық сипаттамалары
Түрі
Жетек тегершігі
Диаметрі, м
Қаптама (материал)
Жұмыс кезіндегі жиынтық беріліс коэффициенті
Негізгі қозғалтқыш
Көмекші қозғалтқыш
Авариялық қозғалтқыш
Негізгі жетек
Қозғалтқыштардың саны, дана
Қозғалтқыш түрі
Қозғалтқыш қуаты, кВт
Қозғалтқыштың айналу жиілігі, мин.-1
Іске қосу кезіндегі жолды жеделдету, м/с2
Көмекші жетек
Саны, дана
Түрі
Қуаты, кВт
Айналу жиілігі, мин.-1
Іске қосу кезіндегі жеделдету, м/с2
Авариялық жетек
Саны, дана
Түрі
Қуаты, кВт
Айналу жиілігі, мин.-1
Іске қосу кезіндегі жеделдету, м/с2
Редуктор
Түрі
Беріліс коэффициенті
Тежегіш жұмыс
Саны, дана
Түрі
Жетек түрі
Тежеудің ең үлкен жолы (уақыты), м (с)
Авариялық тежегіш
Саны, дана
Түрі
Жетек түрі
Тежеудің ең үлкен жолы (уақыты), м (с)
3. Керу құрылғысының техникалық сипаттамалары
Түрі
Саны, дана
Теңгеруші жүк салмағы (гидроцилиндрмен дамитын күш), кг (Н)
Арқандағы максималды керу күші, Н
Керу құрылғысы жүрісінің шамасы, м
4. Станциялар мен желілік тіректердің металл конструкцияларының негізгі элементтері туралы мәліметтер
Тораптар мен элементтердің атауы
Болат, маркасы
Электродтар, дәнекерлеу сымы, түрі, маркасы
Ескертпе
Жетек станциясы (жетек-керме)
Керме (айналма)станциясы
Сызықтық тіректер
Анкерлік болттар
5. Арқандардың сипаттамасы
Мақсаты
Конструкциясы
Диаметрі, мм
Бір-біріне тіркеп қойған арқанның ұзындығы, м
Бір-біріне тіркеп қойған учаскесінің ұзындығы, арқанды бекіту сипаттамасы
Арқанның жалпы үзілу күші, кН
Арқанның ең көп тартылуы, кН
Беріктік қорының минималды коэффициенті
Көтергіш
Көтергіш -тартқыш
Тартқыш
Керме
Вантты

1. Основные технические характеристики
Тип дороги
Приводная станция
(расположение)
Натяжная станция
(расположение)
Количество промежуточных станций, шт.
Загрузка дороги, %:
на стороне подъема
на стороне спуска
Пропускная способность (в одном направлении), чел./ч
Скорость движения, м/с:
номинальная
вспомогательная
аварийная
Время проезда в одном направлении, мин.
Подвижной состав:
тип
вместимость, чел.
собственный вес, кН
полезная нагрузка, кН
количество (на трассе), шт.
расстояние между единицами подвижного состава/буксировочными устройствами, м
интервал времени прибытия между единицами подвижного состава/буксировочными устройствами, с.
Зажим:
тип
количество на единице подвижного состава, шт.
усилие зажатия, Н
величина момента затяжки, Н/м
усилие стягивания на канате, Н
Длина дороги, м:
по склону
по горизонтали
Превышение верхней станции над нижней, м
Ширина колеи, м
Направление движения (по или против часовой стрелки)
Опоры:
№ п/п
Высота, м
Балансир ветви подъема
Балансир ветви спуска
Максимальный уклон каната в пролете, градусы
Максимальная скорость ветра, при которой допускается работа дороги, м/с
2. Технические характеристики приводов
Тип
Шкив приводной
Диаметр, м
Футеровка (материал)
Суммарное передаточное число при работе
Основного двигателя
Вспомогательного двигателя
Аварийного двигателя
Главный привод
Количество двигателей, шт.
Тип двигателя
Мощность двигателя, кВт
Частота вращения двигателя, мин.-1
Ускорение дороги при пуске, м/с2
Вспомогательный привод
Количество, шт.
Тип
Мощность, кВт
Частота вращения, мин.-1
Ускорение при пуске, м/с2
Аварийный привод
Количество, шт.
Тип
Мощность, кВт
Частота вращения, мин.-1
Ускорение при пуске, м/с2
Редуктор
Тип
Передаточное число
Тормоз рабочий
Количество, шт.
Тип
Тип привода
Наибольший путь (время) торможения, м (с)
Тормоз аварийный
Количество, шт.
Тип
Тип привода
Наибольший путь (время) торможения, м (с)
3. Технические характеристики натяжного устройства
Тип
Количество, шт.
Масса контргруза (усилие, развиваемое гидроцилиндром), кг (Н)
Максимальное усилие натяжения в канате, Н
Величина хода натяжного устройства, м
4. Сведения об основных элементах металлоконструкций станций и линейных опор
Наименование узлов и элементов
Сталь, марка,
Электроды, сварочная проволока, тип, марка
Примечание
Станция приводная (приводная-натяжная)
Станция натяжная (обводная)
Опоры линейные
Болты анкерные
5. Характеристики канатов
Назначение
Конструкция
Диаметр, мм
Длина счаленного каната, м
Длина участка счалки, характеристики закрепления каната
Разрывное усилие каната в целом, кН
Наибольшее натяжение каната, кН
Минимальный коэффициент запаса прочности
Несущий
Несуще-тяговый
Тяговый
Натяжной
Вантовый

6. Қауіпсіздік аспаптары мен құрылғылары
Атауы
Түрі
Мақсаты
Орнату орны
Функционалдық электр схемасындағы белгі
7. Сигнал беру және келіссөз құрылғылары
Атауы
Түрі, белгіленуі
Мақсаты
Орнату орны
8. Электр тогының тегі және кернеуі
Тізбек
Ток түрі
Кернеуі, В
Күштік
Басқару
Жұмыс жарықтандыру
Авариялық жарықтандыру
9. Жолды басқару орны
Станция
Орналасқан жері
10. Қабылдау туралы куәлік
Арқан жол ___________________________________________________________ (жобаның атауы, типі, шифры) нормативтік құжаттарға сәйкес дайындалған ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
Арқан жолдың жабдықтары тексеріліп, қабылданды. Арқан жол бағдарлама бойынша сынақтар жүргізілгеннен кейін паспортта көрсетілген параметрлермен пайдалануға жарамды деп танылды ___________________________________________________________________________ (бағдарламаның атауы) ___________________________________________________________________________ Тасымалдау, сақтау, монтаждау және пайдалану шарттары сақталған кезде арқанды жолды пайдаланудың кепілдік мерзімі оны пайдалануға берген күннен бастап_____________.
Көтергіш (көтергіш) арқанның дефектоскопиялық бақылауын жүргізу мерзімі: бастапқы – арқан ілгеннен кейін; қайталанған – әр үш жыл сайын; арқанды 15 жыл пайдаланғаннан кейін – жыл сайын.
Арқанды жолды монтаждауды орындаған ұйымның уәкілетті өкілі:
М.О. (болған жағдайда) _________________________ Күні
Арқан жол иесінің уәкілетті өкілі:
М.О. (болған жағдайда) _________________________ Күні
11. Құжаттама
11.1. Паспортқа енгізілетін құжаттама: арқан жолының жоспары мен бойлық профилі; станциялардың, тіректердің, жылжымалы жабдықтың және жетектің жалпы түрлері; арқанды жолдың функционалдық электр схемасы; басқа құжаттама (қажет болған жағдайда).
11.2. Паспортпен бірге жеткізілетін (қоса берілетін) құжаттама: өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасының қорытындысы; арқанды жол жабдықтарының жекелеген тораптары мен элементтеріне сертификаттар, паспорттар, әртүрлі кәсіпорындармен дайындалған (жеткізілетін) ; қауіпсіздік аспаптары мен құрылғыларының паспорттары; тез тозатын бөлшектердің сызбалары; қосалқы бөлшектер мен құрал-cаймандарға ведомос; арқанды жолды пайдалану жөніндегі нұсқаулық; оңай балқитын қорытпаны арқандардың муфталарына бір-біріне тіркеп қою және құю жөніндегі нұсқаулық; басқа құжаттама (қажет болған жағдайда).
12. Арқанды жолдың жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адамды тағайындау туралы мәліметтер
Тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі және күні
Тегі, аты-жөні
Лауазымы
Куәліктің нөмірі және қолданылу мерзімі
Қолы

6. Приборы и устройства безопасности
Наименование
Тип
Назначение
Место установки
Обозначение на функциональной электрической схеме
7. Сигнальные и переговорные устройства
Наименование
Тип, обозначение
Назначение
Место установки
8. Род электрического тока и напряжение
Цепь
Род тока
Напряжение, В
Силовая
Управления
Рабочего освещения
Аварийного освещения
9. Место управления дорогой
Станция
Расположение
10. Свидетельство о приемке
Канатная дорога ___________________________________________________________
(наименование, тип, шифр проекта) изготовлена в соответствии
с нормативными документами
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Оборудование канатной дороги проверено и принято. Канатная дорога признана годной к эксплуатации с указанными в паспорте параметрами после проведения испытаний по программе ____________________________________________________________________
(наименование программы)
__________________________________________________________________________
Гарантийный срок эксплуатации канатной дороги при соблюдении условий транспортирования, хранения, монтажа и эксплуатации ______ со дня ввода ее в эксплуатацию.
Срок проведения дефектоскопического контроля несущего (несуще-тягового) каната: первичный – после навески каната; повторный – через каждые три года; по истечении 15 лет эксплуатации каната – через каждый год.
Уполномоченный представитель организации, выполнившей монтаж канатной дороги:
М.П. (при наличии) _________________________
Дата
Уполномоченный представитель владельца канатной дороги:
М.П. (при наличии) _________________________
Дата
11. Документация
11.1. Документация, включаемая в паспорт:
план и продольный профиль канатной дороги;
общие виды станций, опор, подвижного оборудования и привода;
функциональная электрическая схема канатной дороги;
другая документация (при необходимости).
11.2. Документация, поставляемая (прилагаемая) с паспортом:
заключение экспертизы промышленной безопасности;
сертификаты, паспорта на отдельные узлы и элементы оборудования канатной дороги,
изготовленные (поставляемые) различными предприятиями;
паспорта на приборы и устройства безопасности;
чертежи быстроизнашивающихся деталей;
ведомость на запчасти и инструменты;
руководство по эксплуатации канатной дороги;
инструкции по счалке и заливке легкоплавким сплавом в муфты канатов;
другая документация (при необходимости).
12. Сведения о назначении ответственного за исправное состояние и безопасную эксплуатацию канатной дороги
Номер и дата приказа о назначении
Фамилия, инициалы
Должность
Номер и срок действия удостоверения
Подпись

13. Арқанды жолды жөндеу және реконструкциялау туралы мәліметтер
Күні
Жөндеу және реконструкциялау туралы мәліметтер
Жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдалануға жауапты адамның қолы
(10 парақтан кем емес)
14. Техникалық тексеру нәтижелерін жазу
Күні
Куәландыру нәтижелері
Келесі куәландыру мерзімі
(30 парақтан кем емес)
15. Тіркеу туралы мәліметтер
Арқан жолы № ____________ тіркелді _____________________________________ ____________________________________________________________________________ (тіркеу органы)
Паспортта ____ бет нөмірленген және ____ Парақ, оның ішінде ____ парақтағы сызбалар тігілген. ____________________________________________________________________________ (Тіркеуші тұлғаның қолы және тегі)
20___ ж. "____" ___________
Жолаушылар аспалы арқан
жолдарын орнату және қауіпсіз
пайдалану қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Арқанды жолды пайдалануға беру мүмкіндігі туралы акті
Қала ________________ 20__ ж. "__" _____________
Біз, төменде қол қоюшылар, комиссия мүшелері: арқан жол иесінің уәкілетті өкілі-комиссия төрағасы _____________________________________________________________________________ (ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) пайдаланушы ұйымның уәкілетті өкілі ______________________________________________________________________________ (ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) іске қосу-жөндеу ұйымының уәкілетті өкілі ______________________________________________________________________________ (ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) арқанды жолды монтаждауды (қайта жаңартуды) орындаған ұйымның уәкілетті өкілі _______________________________________________________________________________ (ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) құрылыс-монтаждау ұйымының уәкілетті өкілі _______________________________________________________________________________ (ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________________________________________________________________ арқанды жолды дайындаушы ұйымның уәкілетті өкілі _______________________________________________________________________________ (ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның өкілі __________________________________________________________________________ (ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ұсынылған құжаттама қаралғандығы туралы осы актіні жасадық, дайындаушы-ұйымның техникалық құжаттамасында көзделген көлемде арқан жолды және оның құрамдас бөліктерін қарап шығу және тексеру жүргізілді және жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидалары жасалды. Арқан жолы мына мекенжайға орнатылды: _______________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________ Тексеру және тексеру: құрылыс, монтаждау және жөндеу жұмыстары _______________________________________________________________________________ (техникалық шартты белгілеу) техникалық жұмыс құжаттамасымен, орнату сызбаларымен және жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларымен; арқан жол паспорт деректеріне және жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларында көрсетілген талаптарға сәйкес келеді; арқанды жол оны мақсаты бойынша қауіпсіз пайдалануға мүмкіндік беретін жарамды күйде болады; пайдалануды ұйымдастыру жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес келеді.
Арқан жолды иесі қабылдайды. Комиссия мүшелерінің қолдары.
Жолаушылар аспалы арқан
жолдарын орнату және қауіпсіз
пайдалану қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Техникалық куәландыру АКТІ
20__ ж. "__" ______
Жол туралы жалпы мәліметтер
Жол түрі
Жылжымалы құрам түрі
Дайындаушы
Пайдаланушы ұйым
Арқанды жолдың орналасқан жері
Пайдалануға берілген күні
ҚҚБ тіркеу нөмірі
Жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдалануға жауапты
Еңіс бойынша ұзындығы, м
Соңғы станциялар арасындағы биіктік айырмасы, м
Жетек станциясы (орналасуы)
Керу станциясы (орналасуы)
Аралық станциялар саны, дана
Аралық тіректердің саны, дана
Басты жетектің қуаты, кВт
Авариялық жетектің қуаты, кВт
Қозғалыс бағыты
Атқарым, мотосағаттар
Бақыланатын параметрлер
Атауы
Паспорт бойынша
Факті бойынша
Негізгі жетектегі қозғалыс жылдамдығы, м/с
Көмекші жетектегі қозғалыс жылдамдығы, м/с
Авариялық жетектегі қозғалыс жылдамдығы м/с
Негізгі жетекте іске қосу кезіндегі жеделдету м/с2
Көмекші жетекте іске қосу кезіндегі жеделдету м/с2
м/с2 авариялық жетегінде іске қосу кезіндегі жеделдету
Авариялық жетекке өту уақыты, мин
Трассадағы жылжымалы құрамның саны, дана
Өткізу қабілеті, адам/сағат
Тарту (тарту-тарту) арқанының керілу күші, кН
Көтергіш арқанның керілу күші, кН
Тартушы арқан (тартушы-тартушы), сертификат №
Көтергіш арқан, сертификат №
Тежелудің баяулауын бақылау
Регламент
Факт
Жұмыс тежегіші, м/с2
Шұғыл тежегіш, м/с2
Авариялық тежегіш, м/с2
Созылу құрылғысының жүрісі
Толық, м
Қалдық, м
Жүргізілген бақылау тексерулері
Өткізу күні
Келесі тексеру мерзімі
Тарту арқанының дефектоскопиясы
Тірек арқанның дефектоскопиясы
Электр сынау қондырғылары
Техникалық куәландыру маман(дар)ы жүргізді ________________________________________________________________________ (ұйымның атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Жыл сайынғы техникалық куәландыру нәтижесінде қалыпты пайдалануға кедергі келтіретін келесі бұзушылықтар анықталды:
р/с №
Анықталған бұзушылықтар мен ақаулар
Нормативтік құжаттың тармағы мен атауы
Жою мерзімі
Сондай-ақ, куәландыру нәтижесінде мыналар анықталды:

13. Сведения о ремонте и реконструкции канатной дороги
Дата
Сведения о ремонте и реконструкции
Подпись ответственного за исправное состояние и безопасную эксплуатацию
(не менее 10 листов)
14. Запись результатов технических проверок
Дата
Результаты освидетельствования
Срок следующего освидетельствования
(не менее 30 листов)
15. Сведения о регистрации
Канатная дорога зарегистрирована за № _______ в _____________________________
_________________________________________________________________________
(регистрационный орган)
В паспорте пронумеровано ____ страниц и прошнуровано ____ листов, в том числе чертежей на ____ листах.
__________________________________________________________________________
(подпись и фамилия регистрирующего лица)
"____" ___________ 20___ г.
Приложение 4
к Правилам устройства и
безопасной эксплуатации
пассажирских подвесных
канатных дорог
Форма
Акт
о возможности ввода в эксплуатацию канатной дороги
Город ________________ "__" _____________ 20__ г.
Мы, нижеподписавшиеся, члены комиссии: уполномоченный представитель владельца канатной дороги-председатель комиссии
______________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченный представитель эксплуатирующей организации
______________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченный представитель пусконаладочной организации
______________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченный представитель организации, выполнившей монтаж (реконструкцию) канатной дороги
______________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченный представитель строительно-монтажной организации
______________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
______________________________________________________________________________
уполномоченный представитель организации-изготовителя канатной дороги
______________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) представитель государственного органа, осуществляющего надзор в области промышленной безопасности
______________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) составили настоящий акт о том, что рассмотрена представленная документация, проведены осмотр и проверка канатной дороги и его составных частей в объеме, предусмотренном технической документацией организации-изготовителя и Правил устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог. Канатная дорога установлена по адресу:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Осмотром и проверкой установлено: строительные, монтажные и наладочные работы выполнены в соответствии с
______________________________________________________________________________
(обозначение технического условия) рабочей технической документацией, установочными чертежами и Правилами устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог; канатная дорога соответствует паспортным данным и требованиям, указанным в Правилах устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог; канатная дорога находится в исправном состоянии, допускающем его безопасное использование по назначению; организация эксплуатации соответствует требованиям Правил устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог.
Канатная дорога принята владельцем. Подписи членов комиссии.
Приложение 5
к Правилам устройства и
безопасной эксплуатации
пассажирских подвесных
канатных дорог
Форма
АКТ технического освидетельствования
"__" ______ 20__ г.
Общие данные о дороге
Тип дороги
Тип подвижного состава
Изготовитель
Эксплуатирующая организация
Место расположения канатной дороги
Дата пуска в эксплуатацию
Регистрационный номер ОПО
Ответственный за исправное состояние и безопасную эксплуатацию
Длина по склону, м
Перепад высот между конечными станциями, м
Приводная станция (расположение)
Натяжная станция (расположение)
Количество промежуточных станций, шт
Количество промежуточных опор, шт
Мощность главного привода, кВт
Мощность аварийного привода, кВт
Направление движения
Наработка, моточасы
Контролируемые параметры
Наименование
По паспорту
По факту
Скорость движения на главном приводе, м/с
Скорость движения на вспомогательном приводе, м/с
Скорость движения на аварийном приводе м/с
Ускорение при пуске на главном приводе м/с2
Ускорение при пуске на вспомогательном приводе м/с2
Ускорение при пуске на аварийном приводе м/с2
Время перехода на аварийный привод, мин
Количество подвижного состава на трассе, шт
Пропускная способность, чел/час
Усилие натяжения тягового (несуще-тягового) каната, кН
Усилие натяжения несущего каната, кН
Канат тяговый (несуще-тяговый), № сертификата
Канат несущий, № сертификата
Контроль замедления торможения
Регламент
Факт
Рабочий тормоз, м/с2
Экстренный тормоз, м/с2
Аварийный тормоз, м/с2
Ход натяжного устройства
Полный, м
Остаток, м
Проведенные контрольные проверки
Дата проведения
Срок следующей проверки
Дефектоскопия тягового каната
Дефектоскопия несущего каната
Электроиспытания установки
Техническое освидетельствование проведено специалистом(ами)
___________________________________________________________________________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
В результате ежегодного технического освидетельствования выявлены следующие нарушения, препятствующие нормальной эксплуатации:
№ п/п
Выявленные нарушения и дефекты
Пункт и наименование нормативного документа
Срок устранения
Также в результате освидетельствования установлено, что: