"Ведомстволық жіктелімдерді жүргізудің үлгілік әдістемесін (ВЖЖҮӘ) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 18 наурыздағы № 50 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 17 қарашадағы № 31 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 қарашада № 25255 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ведомстволық жіктелімдерді жүргізудің үлгілік әдістемесін (ВЖЖҮӘ) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 18 наурыздағы № 50 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10779 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 12) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағы 23) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ведомстволық жіктелімдерді жүргізудің үлгілік әдістемесінде:
1-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ведомстволық жіктелімдерді жүргізудің үлгілік әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 12) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағы 23) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әдістемені қолданудың жалпы құқықтық мәселелері:
1) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен;
2) "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен;
3) "Стандарттау. Терминдер мен анықтамалар" ҚР СТ 1.1 Қазақстан Республикасының Ұлттық стандартымен;
4) "Ұлттық стандарттардың және стандарттау жөніндегі ұсынымдардың құрылуына, жазылуына, ресімделуіне және мазмұнына қойылатын жалпы талаптар" ҚР СТ 1.5 Қазақстан Республикасының Ұлттық стандартымен;
5) "Техникалық-экономикалық ақпаратты жіктеу және кодтау жүйесі. Негізгі ережелер" ҚР СТ 5.0 Қазақстан Республикасының Ұлттық стандартымен реттеледі.";
6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері – техникалық-экономикалық ақпарат объектiлерi жіктелімдік топтарының кодтары мен атауларының жүйеленген жиынтықтарын білдіретін стандарттау жөніндегі құжаттар, бұларға ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері және шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштері жатады;";

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 50 "Об утверждении Типовой методики ведения ведомственных классификаций (ТМВВК)"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 17 ноября 2021 года № 31. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2021 года № 25255
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 50 "Об утверждении Типовой методики ведения ведомственных классификаций (ТМВВК)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10779) следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", а также подпунктом 23) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовой методике ведения ведомственных классификаций (ТМВВК), утвержденной указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Типовая методика ведения ведомственных классификаций (далее - Методика) разработана в соответствии с подпунктом 12) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", а также подпунктом 23) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5октября 2020 года № 427.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Общие правовые вопросы использования Методики регулируются:
1) Законом Республики Казахстан "О государственной статистике";
2) Законом Республики Казахстан "О стандартизации";
3) Национальным стандартом Республики Казахстан СТ РК 1.1 "Стандартизация. Термины и определения";
4) Национальным стандартом Республики Казахстан СТ РК 1.5 "Общие требования к построению, изложению, оформлению и содержанию национальных стандартов и рекомендаций по стандартизации";
5) Национальным стандартом Республики Казахстан СТ РК 5.0 "Система классификации и кодирования технико-экономической информации. Основные положения".";
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) классификаторы технико-экономической информации – документы по стандартизации, представляющие собой систематизированные своды кодов и наименований классификационных групп объектов технико-экономической информации, к которым относятся национальные классификаторы технико-экономической информации, классификаторы технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторы технико-экономической информации региональных организаций по стандартизации и классификаторы технико-экономической информации иностранных государств;";

6-тармақтың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) мемлекетаралық жіктеуіш – стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі Мемлекетаралық кеңес (бұдан әрі - МАК) қабылдаған, барлық кеңеске мүше-мемлекеттерге қолжетімді жіктеуіш (белгілі бір өңір елдерінің шеңберінде қолданылуға бағытталған). МАК ТМД елдерінде стандарттау және нормативтік құжаттама жөніндегі өңірлік ұйым болып табылады (Стандарттау жөніндегі Халықаралық Кеңестің 1995 жылғы 14 қыркүйектегі ISO 40/1995 шешіміне сәйкес).
Халықаралық және мемлекетаралық жіктеуіштер, номенклатуралар негізгі болып табылады және статистика саласында техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштерді олармен үйлестіру үшін негіз ретінде пайдаланылады;";
6-тармақтың 16) тармақшасы алынып тасталсын;
6-тармақтың 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) салалық (ведомстволық) жіктелімдер – министрліктер мен ведомстволардың белгілі саласында ресми статистикалық ақпаратты түзуде қолдану үшін белгіленген тәртіппен енгізілген жіктеуіш, номенклатура және анықтамалық.
Салалық (ведомстволық) жіктеуіштер, номенклатуралар техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштеріне енгізілмеген ақпаратты қамтиды. Салалық (ведомстволық) жіктеуіштер, номенклатуралар оның құрамындағы айқындамаларды дезагрегациялау арқылы халықаралық, ұлттық жіктелімдердің негізінде әзірленуі мүмкін.";
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жіктеу және кодтау әдістері";
3-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жіктелімдерді әзірлеу және жүргізу";
13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы жіктеуіш үшін базалық болып табылатын халықаралық, мемлекетаралық, техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштеріне өзгерістер мен толықтырулар;";
17-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жіктеуіш, номенклатура қағаз жеткізгіште және "КЛАСС" АЖ-да, анықтамалық Excel форматында және "КЛАСС" АЖ-да.";
18-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
4-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жіктелімдерді қайта қарау";
5-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Жіктелімдерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу";
6-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. "Жіктелімдерді КЛАСС" АЖ-да орналастыру";
37-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
""Жіктелімнің нұсқасы" қосымша бетінде жауапты тұлға жіктелім бойынша жалпы ережелер (толық атауы, аббревиатурасы, санаты, құқықтық негіздемесі) көрсетілген ақпараттық карточканы мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырады, бұл ретте атауы және аббревиатура ағылшын тілінде көрсетіледі. Ақпарттық карточка 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.";
7-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Жіктелімдердің күшін жою";

подпункт 15) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"15) межгосударственный классификатор - классификатор, принятый Межгосударственным Советом по стандартизации, метрологии и сертификации (далее - МГС), доступный всем членам-государствам совета (ориентирован на применение в рамках стран определенного региона). МГС является региональной организацией по стандартизации и нормативной документации в странах СНГ (в соответствии с резолюцией Совета Международной организации по стандартизации ISO 40/1995 от 14 сентября 1995 года).
Международные и межгосударственные классификаторы, номенклатуры являются базовыми и используются в сфере статистики в качестве основы для гармонизации с ними классификаторов технико-экономической информации;";
подпункт 16) пункта 6 исключить;
подпункт 18) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"18) отраслевые (ведомственные) классификации - классификатор, номенклатура, справочник, введенные в установленном порядке для применения в производстве официальной статистической информации определенной отрасли министерств и ведомств.
Отраслевые (ведомственные) классификаторы, номенклатуры содержат информацию, не включенную в классификаторы технико-экономической информации. Отраслевые (ведомственные) классификаторы, номенклатуры могут разрабатываться на основе международных, национальных классификаций путем дезагрегации позиций, содержащихся в них;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Методы классификации и кодирования";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Разработка и ведение классификаций";
подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) изменения и дополнения к международным, межгосударственным, классификаторам технико-экономической информации, являющимися базовыми для данного классификатора;";
подпункт 2) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"2) классификатор, номенклатура – на бумажном носителе и в ИС "КЛАСС", справочник – в формате Excel и в ИС "КЛАСС".";
подпункт 4) пункта 18 исключить;
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Пересмотр классификаций";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Внесение изменений и дополнений в классификации";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Размещение классификаций в ИС "КЛАСС"";
часть вторую пункта 37 изложить в следующей редакции:
"Во вкладке "Версия классификации" ответственное лицо заполняет информационную карточку на государственном и русском языках, где указываются общие положения по классификации (полное наименование, аббревиатура, категория, правовая основа), при этом наименование и аббревиатура указываются на английском языке. Информационная карточка оформляется по форме согласно приложению 8.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Отмена классификаций";

39-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) соның негізінде жіктеуіштер, номенклатуралар және анықтамалықтар әзірленген техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіштердің күшін жою.";
8-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық тіркелімдер және жіктелімдер департаменті Заң департаментімен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық тіркелімдер және жіктелімдер департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына (Н.Ж Көшкімбаев) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшы Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму
министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлiгі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлiгі
Басшысының
2021 жылғы 17 қарашадағы
№ 31 бұйрығына
1-қосымша
Ведомстволық жіктелімдерді
жүргізудің үлгілік әдістемесіне
8-қосымша
Ақпараттық карточка
Қазақ тіліндегі атауы:
Орыс тіліндегі атауы:
Ағылшын тіліндегі атауы:
Жіктелім ID:
Жіктелімнің типі:
Тізілім коды:
Қысқаша атауы:
Орыс тіліндегі аббревиатурасы:
Ағылшын тіліндегі аббревиатурасы:
Әзірлеуші:
Әзірлеушінің мекенжайы:
Құқықтық негізі:
Санаты:
Мәртебесі:
Енгізілген күні:
Күші жойылған күні:
Өзектілендірілген күні:
Басқа жіктелімдермен өзара байланысы:
Статистикалық нысан:
Басшысының
2021 жылғы 17 қарашадағы
№ 31 бұйрығына
2-қосымша
Ведомстволық жіктелімдерді
жүргізудің үлгілік әдістемесіне
10-қосымша
Жіктелімдер тізілімі
Тізілім кестесі үш бөлімнен тұрады:

подпункт 4) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"4) отмена классификаторов технико-экономической информации, на основе которых разработаны классификаторы, номенклатуры и справочники.";
приложение 8 изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 10 изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту статистических регистров и классификаций совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту статистических регистров и классификаций Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (Кошкимбаева Н.Ж.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и
интеграции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу руководителя
от 17 ноября 2021 года № 31
Приложение 8
к Типовой методике ведения
ведомственных классификаций
форма
Информационная карточка
Наименование на казахском языке:
Наименование на русском языке:
Наименование на английском языке:
ID классификации:
Тип классификации:
Код реестра:
Краткое наименование:
Аббревиатура на русском языке:
Аббревиатура на английском языке:
Разработчик:
Адрес разработчика:
Правовая основа:
Категория:
Статус:
Дата введения:
Дата отмены:
Дата актуализации:
Взаимосвязь с другими классификациями:
Статистическая форма:
Приложение 2
к приказу руководителя
от 17 ноября 2021 года № 31
Приложение 10
к Типовой методике ведения
ведомственных классификаций
форма
Реестр классификаций
Таблица реестра состоит из трех разделов:

1) сәйкестендіру;
2) жіктелім объектісінің атауы.
3) аббревиатуралар.
"Сәйкестендіру" бөлімі код құрылымы туралы жазбадан тұрады. Тізілімде жіктелімнің фасетті әдісі және кодтың цифрлық әліпбиін пайдалана отырып кодтаудың параллельді әдісі қолданылады.
"Жіктелім объектісінің атауы" бөлімі нақты жіктелімнің толық атауы жазбасынан тұрады.
"Аббревиатура" бөлімі нақты жіктелімнің қысқаша атауынан тұрады.
Сәйкестендіру коды бірінші мен екінші, төртінші мен бесінші, алтыншы мен жетінші, тоғызыншы мен оныншы, он бірінші мен он екінші белгілердің арасында нүктелері бар қарапайым он үш саннан тұрады. Сәйкестендіру коды "КЛАСС" АЖ-да қойылады.
Ақпараттық кодтың құрылымында жіктелімнің мынадай белгілері болады:
бірінші белгі – жіктелімнің санатын сәйкестендіретін бір мәнді код;
екінші белгі – жіктелімді әзірлеген мемлекеттік органды сәйкестендіретін үш мәнді код. Әзірлеуші-мемлекеттік органның коды Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік жіктеліміне сәйкес қойылады;
үшінші белгі – статистика саласын белгілейтін екі мәнді код. Салаларды кодтау үшін статистикалық көрсеткіштер жіктеуіші қолданылады;
төртінші белгі – жіктелімнің тіркеу нөмірін білдіретін үш мәнді код;
бесінші белгі – жіктелімнің нұсқасын сәйкестендіретін екі мәнді код. Нұсқалылықта жіктелімді қайта қарау саны көрсетіледі;
алтыншы белгі – жіктелімнің ішкі нұсқасын сәйкестендіретін екі мәнді код. Ішкі нұсқалылықта жіктелімге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар саны көрсетіледі.
Сәйкестендіру кодының белгілерін кодтау
Белгінің атауы
Белгінің мәні
Коды
1. Жіктелімдер санаты
Халықаралық жіктеуіш
1
Мемлекетаралық жіктеуіш
2
Техникалық-экономикалық ақпарат жіктеуіші
3
Ведомстволық жіктеуіш (номенклатура)
4
Анықтамалық
5
Топтама
6
Іріктеме
7
2. Әзірлеуші-мемлекеттік органның атауы
Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік жіктеліміне сәйкес
3. Сала (статистика)
Статистикалық көрсеткіштер анықтамалығына сәйкес
4. Жіктелімнің тіркеу нөмірі
001-ден
999 дейін
5. Нұсқалылық
01-ден
99 дейін
6. Ішкі нұсқалылық
01-ден
99 дейін
Код құрылымының үлгісі Х.ХХХ.ХХ.ХХХ.ХХ.ХХ

1) идентификации;
2) наименования объекта классификации;
3) аббревиатуры.
Раздел "Идентификация" представляет собой запись о структуре кода. В реестре применяется фасетный метод классификации и параллельный метод кодирования с использованием цифрового алфавита кода.
Раздел "Наименование объекта классификации" представляет собой запись полного наименования конкретной классификации.
Раздел "Аббревиатура" представляет собой краткое наименование конкретной классификации.
Идентификационный код состоит из тринадцати простых чисел с точками между первым и вторым, четвертым и пятым, шестым и седьмым, девятым и десятым, одиннадцатым и двенадцатым знаками. Идентификационный код проставляется в ИС "КЛАСС".
В структуре идентификационного кода содержатся следующие признаки классификации:
первый признак – однозначный код, идентифицирующий категорию классификации;
второй признак - трехзначный код, идентифицирующий государственный орган, разработавший классификацию. Код Госоргана-разработчика проставляется в соответствии с Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан;
третий признак – двухзначный код, обозначающий отрасль статистики. Для кодирования отраслей применяется классификатор статистических показателей;
четвертый признак – трехзначный код, обозначающий регистрационный номер классификации;
пятый признак – двухзначный код, идентифицирующий версию классификации. В версионности указывается количество пересмотров классификации;
шестой знак – двухзначный код, идентифицирующий подверсию классификации. В подверсионности указывается количество внесенных изменений и дополнений в классификацию.
Кодирование признаков идентификационного кода
Наименование признака
Значение признака
Код
1. Категория классификации
Международный классификатор
1
Межгосударственный классификатор
2
Классификатор технико-экономической информации
3
Ведомственный классификатор (номенклатура)
4
Справочник
5
Группировка
6
Выборка
7
2. Наименование Госоргана-разработчика
Согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан
3. Отрасль (статистики)
Согласно Справочнику статистических показателей
4. Регистрационный номер классификации
От 001 до 999
5. Версионность
От 01 до 99
6. Подверсионность
От 01 до 99
Образец структуры кода