"Инновация және қызмет көрсету статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 21 қаңтардағы № 5 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 22 қарашадағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 25 қарашада № 25368 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Инновация және қызмет көрсету статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 21 қаңтардағы № 5 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19914 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) "Инновациялық қызмет туралы есеп" (индексі 1-инновация, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) "Инновациялық қызмет туралы есеп" (индексі 1-инновация, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) "Лизингтік қызмет туралы есеп" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (индексі 1-лизинг, кезеңділігі жылдық) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) "Лизингтік қызмет туралы есеп" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (индексі 1-лизинг, кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұскаулық осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5) "Көрсетілген қызметтердің көлемі туралы есеп" (индексі 2-қызмет көрсету, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
6) "Көрсетілген қызметтердің көлемі туралы есеп"(индексі 2-қызмет көрсету, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
7) "Көрсетілген қызметтер көлемі туралы есеп" (индексі 2-қызмет көрсету, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;
8) "Көрсетілген қызметтер көлемі туралы есеп" (индексі 2-қызмет көрсету, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес бекітілсін;

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2020 года № 5 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике инновации и услуг и инструкций по их заполнению"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 22 ноября 2021 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2021 года № 25368
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2020 года № 5 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике инновации и услуг и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19914) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об инновационной деятельности" (индекс 1-инновация, периодичность годовая) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об инновационной деятельности" (индекс 1-инновация, периодичность годовая) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о лизинговой деятельности", (индекс 1-лизинг, периодичность годовая) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о лизинговой деятельности", (индекс 1-лизинг, периодичность годовая) согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об объеме оказанных услуг" (индекс 2-услуги, периодичность квартальная), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об объеме оказанных услуг" (индекс 2-услуги, периодичность квартальная), согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об объеме оказанных услуг" (индекс 2-услуги, периодичность годовая) согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об объеме оказанных услуг" (индекс 2-услуги, периодичность годовая) согласно приложению 8 к настоящему приказу;

9) "Көрсетілген IT қызметтердің көлемі туралы есеп" (индексі 2-қызмет көрсету (IT), кезеңділігі жылдық)" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес;
10) "Көрсетілген IT қызметтердің көлемі туралы есеп" (индексі 2-қызмет көрсету (IT), кезеңділігі жылдық)" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес";
осы бұйрыққа 1, 2-қосымшаларға сәйкес 9, 10 қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшы Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Басшысының
2021 жылғы 22 қарашадағы
№ 34 бұйрығына
1- қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы 21 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
9-қосымша
Көрсетілген IT қызметтердің көлемі туралы есеп Отчет об объеме оказанных IT услуг
Индексі
Индекс
2-қызмет көрсету (IT)
2-услуги (IT)
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Қызметкерлердің санына қарамастан Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің 58.2; 62; 63.1 кодтарына сәйкес IT қызмет көрсету саласында негізгі қызмет түрі бар заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, сондай-ақ іріктемеге түскен дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, независимо от численности, а также попавшие в выборку индивидуальные предприниматели с основным видом деятельности в сфере IT услуг, согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности 58.2; 62; 63.1.
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 30 наурызға (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 30 марта (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН

9) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об объеме оказанных IT услуг" (индекс 2-услуги (IT), периодичность годовая) согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об объеме оказанных IT услуг" (индекс 2-услуги (IT), периодичность годовая) согласно приложению 10 к настоящему приказу";
дополнить приложениями 9 и 10 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития статистических процессов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту развития статистических процессов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу руководителя
от 22 ноября 2021 года № 34 Приложение 9 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 января 2020 года № 5
Мемлекеттік статистика органдары құпиялығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Көрсетілген IT қызметтердің көлемі туралы есеп
Отчет об объеме оказанных IT услуг
Индексі
Индекс
2-қызмет көрсету (IT)
2-услуги (IT)
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Қызметкерлердің санына қарамастан Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің 58.2; 62; 63.1 кодтарына сәйкес IT қызмет көрсету саласында негізгі қызмет түрі бар заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, сондай-ақ іріктемеге түскен дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, независимо от численности, а также попавшие в выборку индивидуальные предприниматели с основным видом деятельности в сфере IT услуг, согласно кодам Общего классификатора видов экономической деятельности 58.2; 62; 63.1.
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 30 наурызға (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 30 марта (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН

63.11.2
1.14
Веб-порталдардың қызметі
Деятельность веб-порталов
63.12.0
1.14.1
оның ішінде жергілікті қамту
из них местное содержание
3. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы                                     Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ______________________ Адрес (респондента) _____________________
_________________________       _____________________________________
Телефоны (респонденттің) ________________________________ ________________
Телефон (респондента)             стационарлық                   ұялы
стационарный                   мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ______________________________________
Орындаушы
Исполнитель ______________________________ _______________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер ________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы (бас бухгалтердің)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись (главного бухгалтера)
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности ________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)            подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Басшысының
2021 жылғы 22 қарашадағы
№ 34 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 21 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына
10-қосымша
"Көрсетілген IT қызметтердің көлемі туралы есеп" (индексі 2-қызмет көрсету (IT), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

63.11.2
1.14
Веб-порталдардың қызметі
Деятельность веб-порталов
63.12.0
1.14.1
оның ішінде жергілікті қамту
из них местное содержание
3. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ____________________________________________________
Адрес (респондента) _______________________________________________
_______________________________ __________________________________
Телефоны (респонденттің) __________________________________________
Телефон (респондента) стационарлық ұялы
стационарный мобильный __________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента)
_________________________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель ______________________________________________________
__________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер _________________________________________________
__________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы (бас бухгалтердің)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись (главного бухгалтера)
Басшы немесе оныңміндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 2
к приказу руководителя
от 22 ноября 2021 года № 34
Приложение 10 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 января 2020 года № 5
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет об объеме оказанных IT услуг"
(индекс 2-услуги (IT), периодичность годовая)

1. Осы "Көрсетілген IT қызметтердің көлемі туралы есеп" (2-қызмет көрсету (IT), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Көрсетілген IT қызметтердің көлемі туралы есеп" (2-қызмет көрсету (IT), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы статистикалық нысанды Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) төменде келтірілген кодтарына сәйкес IT қызмет көрсету саласында негізгі қызмет түрі бар респонденттер ұсынады:
1) 58.2 - бағдарламалық қамтамасыз етуді шығару;
2) 62 - компьютерлік бағдарламалау, консультациялық және басқа ілеспе көрсетілетін қызметтер;
3) 63.1 - ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет.
3. Статистикалық нысанды IT қызмет көрсету саласында негізгі қызмет түрі бар заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, сондай-ақ іріктемеге түскен дара кәсіпкерлер ұсынады.
Заңды тұлғалардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері егер оларға заңды тұлғалар статистикалық нысандарды тапсыру бойынша өкілеттік берсе, онда олар өзі орналасқан жері бойынша статистикалық нысандарды ұсынады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлімшелердің мұндай өкілеттіктері болса, онда заңды тұлғалар статистикалық нысандарды олардың орналасқан жерін көрсете отырып, құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер бөлінісінде ұсынады.
4. 2-бөлімнің 1-бағанында "Көрсетілген қызметтер көлемі" көрсеткіші кәсіпорындардан, мекемелерден, халықтың көрсетілген қызметтерге үшін төлемінен түскен қаражат мөлшерінде көрсетілген қызметтердің құнын қамтиды.
Көрсетілген қызметтер көлеміне оларға төлем уақыты бойынша емес, олардың өндіріс процесіне кіру сәтіндегі қызметтерді ұсынумен байланысты барлық шығындар қосылады:
1) көліктік-дайындау шығыстарын ескерумен негізгі материалдардың, шикізаттың құны;
2) өндірістік және өзге де қажеттіліктерге (сынақ өткізу, бақылау) пайдаланылатын, сатып алынатын материалдардың құны;
3) отын, сондай-ақ қызметтің өндірісі үшін пайдаланылатын энергияның (электрлік, жылу, сығылған ауа) барлық түрлерін сатып алуға және өзге де коммуналдық қызметтерге арналған шығындар;
4) табиғи шикізатты пайдаланумен байланысты шығындар (су шаруашылығы жүйесінен алынған суға төлем, түбірімен босатылатын сүрек үшін төлем бөлігінде);
5) бөгде субьектілер орындаған өндірістік сипаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құны;

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об объеме оказанных IT услуг" (индекс 2-услуги (IT), периодичность годовая) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об объеме оказанных IT услуг" (индекс 2-услуги (IT), периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. Данную статистическую форму представляют респонденты с основным видом деятельности в сфере IT услуг согласно нижеперечисленным кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД):
1) 58.2 - издание программного обеспечения;
2) 62 - компьютерное программирование, консультационные и другие сопутствующие услуги;
3) 63.1 - деятельность в области информационного обслуживания.
3. Статистическую форму представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, независимо от численности, а также попавшие в выборку индивидуальные предприниматели с основным видом деятельности в сфере IT услуг.
Статистическую форму представляют структурные и обособленные подразделения юридических лиц по месту своего нахождения, если им делегированы полномочия по сдаче статистических форм юридическими лицами. Если структурные и обособленные подразделения не имеют таких полномочий, статистические формы представляют юридические лица в разрезе своих структурных и обособленных подразделений, с указанием их местонахождения.
4. В графе 1 раздела 2 показатель "Объем оказанных услуг" включает стоимость оказанных услуг в размере средств, поступивших от предприятий, учреждений, населения в уплату за оказанные им услуги.
В объем оказанных услуг включаются все затраты по предоставлению услуг в момент их вхождения в процесс производства, а не по времени их оплаты:
1) стоимость сырья, основных материалов с учетом транспортно-заготовительных расходов;
2) стоимость покупных материалов, используемых на производственные и иные нужды (проведение испытания, контроля);
3) затраты на приобретение топлива, а также всех видов энергии (электрической, тепловой, сжатого воздуха) используемых для производства услуг, и прочие коммунальные услуги;
4) затраты, связанные с использованием природного сырья (в части платы за древесину, отпускаемую на корню, платы за воду, забираемую из водохозяйственных систем);
5) стоимость работ и услуг производственного характера, выполненных сторонними субъектами;

6) өзге де материалдық шығындар;
7) жалақы төлеуге шығыстар;
8) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, іссапар, өкілдік шығыстар, қайырымдылық көмек және өзге де шығыстар;
9) кеңес беру, тергеу жүргізу бойынша және қауіпсіздікті қамтамасыз ету, жарнама, банк қызметтері сияқты бөгде ұйымдар көрсеткен қызметтер құны;
10) ағымдағы жөндеу.
Көрсетілген қызметтер көлеміне ғимараттар мен ғимараттардың құрылысына немесе күрделі жөндеуіне, машиналар мен жабдықтарды оларды пайдалану мерзімін арттыру және өнімділігін көбейту мақсатында жаңарту (негізгі капиталдың жалпы жинақталуы) және жөндеуге жұмсалған шығыстар қосылмайды.
Көрсетілген қызметтердің құны қосымша құн салығынсыз ағымдағы бағада есепке алынады.
2-бөлімнің 2 – 6-бағандарында көрсетілетін қызметті алушылар резиденттер болып табылатын IT қызметтердің көлемі көрсетіледі.
2-бөлімнің 2 – 5-бағандарында IT қызметтердің көлемі көрсетіледі, олардың көрсетілетін қызметті алушылары меншік нысандары бойынша егжей-тегжейлі көрсетілген заңды тұлғалар болып табылады.
6-бағанда көрсетілетін қызметті алушылары жеке тұлғалар болып табылатын IT қызметтердің көлемі көрсетіледі.
2-бөлімнің 7 – 8-бағандарында көрсетілетін қызметті алушылары резидент еместер болып табылатын IT қызметтердің көлемі көрсетіледі.
2-бөлімнің 7-бағанында шетелде көрсетілген IT қызметтердің көлемі көрсетіледі.
2-бөлімнің 8-бағанында IT қызметтерді алушының елі көрсетіледі.
2-бөлімнің 1.1-жолында ЭҚЖЖ 58.21.0 "Компьютерлік ойындарды шығару" кез келген платформалар үшін компьютерлік ойындар құруды қамтиды.
2-бөлімнің 1.2-жолында ЭҚЖЖ 58.29.0 "Басқа бағдарламалық қамтамасыз етуді басып шығару" операциялық жүйелер; коммерциялық қосымшаларды өз есебінен белгілі бір нарық үшін жалпы қолданыстағы бағдарламалық қамтамасыз етуді аудару немесе бейімдеуді қоса алғанда дайын (жеке пайдаланушыларға бейімделмеген) бағдарламалық қамтамасыз етуді шығаруды қамтиды.
2-бөлімнің 1.3-жолында ЭҚЖЖ 62.01.1 "Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу" мыналарды қамтиды:
1) бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу, түрлендіру және тестілеу;
2) компьютерлік кодтардың құрылымы мен мазмұнын әзірлеу және (немесе) құру және қолданылуы үшін қажетті копьютерлік кодтарды жазу:
жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету (бағдарламалық қамтамасыз етуге жаңартуды, өзгерістер мен толықтыруларды қоса);
қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету (бағдарламалық қамтамасыз етуге жаңартуды, өзгерістер мен толықтыруларды қоса);
деректер базасы;
веб-сайттар.
3) клиенттің тапсырысы бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуді өзгерту, яғни қолданыстағы қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді клиенттің ақпараттық жүйесінің бағдарламалық ортасында жұмыс істейтіндей етіп түрлендіру және конфигурациялау.
2-бөлімнің 1.4-жолында ЭҚЖЖ 62.01.2 "Бағдарламалық қамтамасыз етуді сүйемелдеуге" тек бағдарламалық қамтамасыз етуді сүйемелдеу қызметі ғана кіреді.
2-бөлімнің 1.5-жолында ЭҚЖЖ 62.02.1 "Ақпараттық технологиялар саласындағы консультациялық және практикалық қызметтерге":

6) прочие материальные затраты;
7) расходы на заработную плату;
8) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, командировочные, представительские расходы, благотворительная помощь и прочие расходы;
9) стоимость услуг, оказанных сторонними организациями, такие как консультативные, по проведению расследований и обеспечению безопасности, реклама, услуги банков;
10) текущий ремонт.
В объем оказанных услуг не включаются расходы на строительство или капитальный ремонт зданий и сооружений, модернизацию и ремонт машин и оборудования с целью увеличения срока их эксплуатации и повышения производительности (валовое накопление основного капитала).
Стоимость оказанных услуг учитывается в текущих ценах без налога на добавленную стоимость.
В графах 2 – 6 раздела 2 указывается объем IT услуг, услугополучателями которых являются резиденты.
В графах 2 – 5 раздела 2 указывается объем IT услуг, услугополучателями которых являются юридические лица с детализацией по формам собственности.
В графе 6 указывается объем IT услуг, услугополучателями которых являются физические лица.
В графах 7 – 8 раздела 2 указывается объем IT услуг, услугополучателями которых являются нерезиденты.
В графе 7 раздела 2 указывается объем IT услуг, оказанных за рубежом.
В графе 8 раздела 2 указывается страна получателя IT услуг.
В строке 1.1 раздела 2 ОКЭД 58.21.0 "Издание компьютерных игр" включает создание компьютерных игр для любых платформ.
В строке 1.2 раздела 2 ОКЭД 58.29.0 "Издание прочего программного обеспечения" включает: издание готового (не приспособленного для индивидуальных пользователей) программного обеспечения, включая перевод или адаптацию программного обеспечения общего применения для определенного рынка за собственный счет: операционных систем; коммерческих приложений.
В строке 1.3 раздела 2 ОКЭД 62.01.1 "Разработка программного обеспечения" включает:
1) разработку, модификацию и тестирование программного обеспечения;
2) разработку структуры и содержания компьютерных кодов и (или) написание компьютерных кодов, необходимых для создания и функционирования:
системного программного обеспечения (включая обновления, изменения и дополнения к программному обеспечению);
прикладного программного обеспечения (включая обновления, изменения и дополнения к программному обеспечению);
баз данных;
веб-сайтов;
3) изменение программного обеспечения по заказу клиента, то есть модификацию и конфигурацию существующего прикладного программного обеспечения таким образом, чтобы оно функционировало в программной среде информационной системы клиента.
В строке 1.4 раздела 2 ОКЭД 62.01.2 "Сопровождение программного обеспечения" включает деятельность только по сопровождению программного обеспечения.
В строке 1.5 раздела 2 ОКЭД 62.02.1 "Консультационные и практические услуги в области информационных технологий" включает:

1) мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар мен жүйелерді қалыптастыру және дамыту шеңберінде жиынтық жабдықтарды және коммуникациялық технологияларды біріктіретін ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық қамтамасыз етуді, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтің, акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей және (немесе) жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерін жоспарлау, әзірлеу және дамыту;
2) тиісті пайдаланушыларды оқыту және іске асырылуы мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар мен жүйелерді, сондай-ақ басқарушы холдингтің, акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей және (немесе) жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерін қалыптастыруға және (немесе) дамытуға ықпал ететін өзге де қызметтер кіреді.
2-бөлімнің 1.6-жолында ЭҚЖЖ 62.02.2 "Коммерциялық ақпараттық жүйелерді жоспарлау және жобалауға":
1) компьютерлік жабдықты, бағдарламалық қамтамасыз етуді және коммуникациялық технологияларды біріктіретін, коммерциялық мақсатта пайдалану үшін ақпараттық жүйелерді жоспарлау және жобалау;
2) тиісті пайдаланушыларды оқыту кіреді.
2-бөлімнің 1.7-жолында ЭҚЖЖ 62.03.1 "Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстар мен жүйелерді қалыптастыру және дамыту шеңберінде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды басқару жөніндегі қызметке": мемлекеттік органдарға, мекемелерге және ұйымдарға ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды технологиялық, техникалық және өзге де басқару бойынша қызметті ұсыну, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық жабдықтары, бағдарламалық қамтамасыз ету мен ақпараттық жүйелерді пайдалану, сондай-ақ техникалық қолдаудың ілеспе қызметтерін ұсыну кіреді.
2-бөлімнің 1.8-жолында ЭҚЖЖ 62.03.2 "Ақпараттық-коммуникациялық жабдықтары басқару жөніндегі қызметке" клиенттердің ақпараттық-коммуникациялық жабдығын және (немесе) деректерді өңдеу құралдарын жедел басқару және пайдалану бойынша қызметтерді ұсынукіреді.
2-бөлімнің 1.9-жолында ЭҚЖЖ 62.09.1 "Мемлекеттік органдар, мекемелер және ұйымдардың функцияларын автоматтандыру шеңберінде ақпараттық технологиялар және ақпараттық жүйелер саласындағы қызметтің басқа да түрлері мемлекеттік органдар, мекемелер және ұйымдардың, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің функцияларын автоматтандыру, сондай-ақ халыққа мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыру бөлігінде ақпараттық технологиялар саласындағы қызмет түрлерін қамтиды".
2-бөлімнің 1.10-жолында ЭҚЖЖ 62.09.2 "Киберқауіпсіздік саласындағы қызметке":

1) планирование, разработку и развитие информационных систем, программного обеспечения, объединяющего комплектующее оборудование и коммуникационные технологии в рамках формирования и развития государственных электронных информационных ресурсов и систем, а также информационных ресурсов и систем национального управляющего холдинга, организаций, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых прямо и (или) косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу;
2) обучение соответствующих пользователей и иные услуги реализация которых, способствует формированию и (или) развитию государственных электронных информационных ресурсов и систем, а также информационных ресурсов и систем национального управляющего холдинга, организаций, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых прямо и (или) косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу.
В строке 1.6 раздела 2 ОКЭД 62.02.2 "Планирование и проектирование коммерческих информационных систем" включает:
1) планирование и проектирование информационных систем, объединяющих компьютерное оборудование, программное обеспечение и коммуникационные технологии, для коммерческого использования;
2) обучение соответствующих пользователей.
В строке 1.7 раздела 2 ОКЭД 62.03.1 "Деятельность по управлению информационно-коммуникационной инфраструктурой в рамках формирования и развития государственных электронных информационных ресурсов и систем" включает: предоставление услуг государственным органам, учреждениям и организациям по технологическому, техническому и иному управлению информационно-коммуникационной инфраструктурой, в том числе использование информационно-коммуникационного оборудования, программного обеспечения и информационных систем, а также сопутствующих услуг технической поддержки.
В строке 1.8 раздела 2 ОКЭД 62.03.2 "Деятельность по управлению информационно-коммуникационным оборудованием" включает предоставление услуг по оперативному управлению и эксплуатации информационно-коммуникационного оборудования клиентов и (или) средств обработки данных.
В строке 1.9 раздела 2 ОКЭД 62.09.1 "Другие виды деятельности в области информационных технологий и информационных систем в рамках автоматизации функций государственных органов, учреждений и организаций" включает виды деятельности в области информационных технологий в части автоматизации функций государственных органов, учреждений и организаций, Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также автоматизации процессов оказания государственных услуг населению.
В строке 1.10 раздела 2 ОКЭД 62.09.2 "Деятельность в области кибербезопасности" включает:

1) ұйымның ақпараттық коммуникациялық инфрақұрылым объектілерді қорғау;
2) әлсіздіктерді айқындау;
3) ақпараттандыру объектілерін қорғауды қамтамасыз етуді мониторингтеу;
4) интернет-ресурстарды мониторингтеу;
5) ақпараттық жүйелердің, автоматтандырылған басқару жүйелерінің, ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес аппараттық-бағдарламалық кешендердің жұмыс істеу шарттарының өзгермейтіндігін мониторингден қою;
6) ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларына жауап қайтару;
7) қолжетімді барлық арналар бойынша кәсіпорынның шегінен тыс құпия ақпараттың таратылуын бақылау;
8) қауіпсіздік оқиғаларын талдау және корреляциялау;
9) ақпараттық қауіпсіздік аудиті;
10) ақпараттық қауіпсіздік қауіптерін анықтау, талдау және алдын-алу бөлігінде ақпаратты қорғау құралдарын әзірлеу;
11) ақпаратты криптографиялық қорғаудың құралдарын әзірлеу кіреді.
2-бөлімнің 1.11-жолында ЭҚЖЖ 62.09.9 "Басқа топтамаларға енгізілмеген, ақпараттық технологиялар мен ақпараттық жүйелер саласындағы қызметтің басқа да түрлері":
1) басқа топтамаларға енгізілмеген, ақпараттық технологиялар мен ақпараттық жүйелер саласындағы өзге де қызмет, сондай-ақ:
компьютерлерді бұзылғаннан кейін қалпына келтіру;
дербес копьютерлерді орнату (баптау);
бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату қызметі;
жұмыс станцияларының, серверлердің, деректерді сақтау жүйелерінің, электр энергетикасы саласындағы ақпараттық қауіпсіздік құралдарының жұмыс істеу (пайдалану) қабілетін қамтамасыз ету кіреді.
2-бөлімнің 1.12-жолында ЭҚЖЖ 63.11.1 "Қосымшаларды (қолданбалы бағдарламаларды) орналастыру және осымен байланысты қызметтер":
1) серверде ақпараттық ресурстарды орналастыру үшін инфрақұрылыммен қамтамасыз ету және осы ресурстарға тұрақты қол жеткізуді қамтамасыз ету және осымен байланысты қызмет;
2) веб-сайттарды орналастыру, деректерді ағындық беру қызметі немесе қосымшаларды (қолданбалы бағдарламаларды) орналастыру сияқты орналастыру бойынша мамандандырылған қызметтер;
3) қосымшалар қызметін ұсыну (жалдау);
4) клиенттерге уақыт бөлу тәртібінде жұмыс істейтін басты есептеу жүйесіне қол жеткізуді ұсынуды қамтиды.
2-бөлімнің 1.13-жолында ЭҚЖЖ 63.11.2 "Ақпараттық жүйелер мен деректер базасын сүйемелдей отырып, әдіснамалық-ақпараттық қамтамасыз етуге":
1) отын-энергетикалық кешеннің, жаһандық навигациялық спутниктік жүйелердің және басқа салалар деректерін жинау, талдау және өңдеуге арналған инфрақұрылыммен қамтамасыз ету;
2) деректерді өңдеу қызметі компаниялардан алынған деректер негізінде мамандандырылған есептерді құрастыру және деректерді кешенді өңдеу, деректер қорларының жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша ағымдағы жұмыстарды қоса алғанда, деректерді автоматты түрде өңдеуді қамтамасыз етуді және деректерді енгізу қызметін қамтиды. Деректерді жинау, талдау және өңдеу мұнай, газ, көмір, уран, тау-кен металлургиялық кешені, жерасты сулары, емдік балшықтар және электр энергиясы, сондай-ақ электр және жылу энергиясын өңдеу үшін қолданылатын жаңғыртылатын энергия көздері сияқты басқа салаларды қамтиды;

1) защиту объектов инфокоммуникационной инфраструктуры организации;
2) выявление уязвимостей;
3) мониторинг обеспечения защиты объектов информатизации;
4) мониторинг Интернет-ресурсов;
5) мониторинг неизменности условий функционирования информационных систем, автоматизированных систем управления, аппаратно-программных комплексов в соответствии с требованиями информационной безопасности;
6) реагирование на инциденты информационной безопасности;
7) контроль за распространением конфиденциальной информации за пределы предприятия по всем доступным каналам;
8) анализ и корреляцию событий безопасности;
9) аудит информационной безопасности;
10) разработку средств защиты информации в части обнаружения, анализа и предотвращения угроз информационной безопасности;
11) разработку средств криптографической защиты информации.
В строке 1.11 раздела 2 ОКЭД 62.09.9 "Другие виды деятельности в области информационных технологий и информационных систем, не включенные в другие группировки" включает:
1) прочую деятельность в области информационных технологий и информационных систем, не включенную в другие группировки:
восстановление компьютеров после сбоя;
установку (настройку) персональных компьютеров;
услуги по установке программного обеспечения;
обеспечение работоспособности (эксплуатации) рабочих станций, серверов, систем хранения данных, средств информационной безопасности в области электроэнергетики.
В строке 1.12 раздела 2 ОКЭД 63.11.1 "Размещение приложений (прикладных программ) и связанная с этим деятельность" включает:
1) обеспечение инфраструктурой для размещения информационных ресурсов на сервере и обеспечения постоянного доступа к данным ресурсам и связанной с этим деятельности;
2) специализированные услуги по размещению, такие как размещение веб-сайтов, услуги поточной передачи данных или размещение приложений (прикладных программ);
3) предоставление услуг (аренду) приложений;
4) предоставление клиентам доступа к главной вычислительной системе, работающей в режиме разделения времени.
В строке 1.13 раздела 2 ОКЭД 63.11.2 "Информационно-методологическое обеспечение с сопровождением информационных систем и баз данных" включает:
1) обеспечение инфраструктурой для сбора, анализа и обработки данных топливно-энергетического комплекса, глобальных навигационных спутниковых систем и других отраслей;
2) деятельность по обработке данных, включающую комплексную обработку данных и составление специализированных отчетов на основе данных, полученных от компаний или обеспечение автоматической обработки и услуг по вводу данных, включая текущие работы по обеспечению функционирования баз данных. Сбор, анализ и обработка данных включает следующие отрасли: нефти, газа, угля, урана, горно-металлургический комплекс, подземные воды, лечебные грязи и электроэнергию, а также возобновляемые источники энергии, используемые для выработки электро - и тепловой энергии и другие отрасли;

3) халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша ақпаратты жинау және жүйелеу;
4) еңбек нарығында тіркелген адамдар мен мемлекеттік әлеуметтік көмек алушы адамдар бойынша деректер банкін өңдеу;
5) еңбек нарығының кәсіптік құрылымы туралы деректерді қорыту;
6) еңбек ресурстарының жағдайына кешенді талдау жүргізу;
7) халықтың өнімді жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу;
8) жерді қашықтан зондтау деректерін өңдеу және тарату;
9) жоғары нүктелі спутниктік навигация жүйесінің деректерін өңдеу және тарату кіреді.
2-бөлімнің 1.14-жолында ЭҚЖЖ 63.12.0 "Веб-порталдардың қызметіне":
1) ақпаратты жеңіл іздеуді қамтамасыз ететін Интернет-мекенжайлардың ауқымды деректер базасын жүргізу және әзірлеу мақсатымен іздеу жүйелерін пайдаланатын веб-сайттардың қолдану және форматта ұстау;
2) Интернет желісінде порталдар ретінде жұмыс істейтін мерзімдік жаңартылып отыратын ақпараттарды ұсынатын бұқаралық ақпарат құралы веб-сайттары сияқты озге де веб-сайттарын жұмыс істеуі кіреді.
2-бөлімнің 1.3.1, 1.4.1, 1.14.1-жолдарында Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 260 бұйрығымен бекітілген ұйымдардың Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жергілікті қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесіне сәйкес жергілікті қамтуды есептеу жүргізіледі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 16942 болып тіркелген).
5. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген).
6. Осы статистикалық нысанды тапсыру электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
7. Ескертпе: Х-бұл позиция толтыруға жатпайды.

3) сбор и систематизацию информации по проблемам занятости и социальной защиты населения;
4) обработку банка данных по лицам, зарегистрированным на рынке труда и получателям государственной социальной помощи;
5) обобщение данных о профессиональной структуре рынка труда;
6) проведение комплексного анализа состояния трудовых ресурсов;
7) выработку предложений по обеспечению продуктивной занятости населения;
8) обработку и распространение данных дистанционного зондирования Земли;
9) обработку и распространение данных системы высокоточной спутниковой навигации.
В строке 1.14 раздела 2 ОКЭД 63.12.0 "Деятельность веб-порталов" включает:
1) функционирование веб-сайтов, использующих поисковые системы с целью создания и ведения обширных баз данных Интернет-адресов и содержания в формате, обеспечивающем легкий поиск информации;
2) функционирование прочих веб-сайтов, которые действуют как порталы в сети Интернет, такие как веб-сайты средств массовой информации, предоставляющие периодически обновляемую информацию.
В строках 1.3.1, 1.4.1, 1.14.1 раздела 2 расчет местного содержания при закупке товаров, работ и услуг проводится согласно Единой методики расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16942).
5. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6459).
6. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
7. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.

8. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
1-баған = ∑ 2, 3, 5, 6, 7-бағандар барлық жолдар бойынша;
3-баған ≥ 4-баған;
1-жол = 1.1-жол+ 1.2-жол + 1.3-жол + 1.4-жол + 1.5-жол + 1.6-жол +
1.7-жол + 1.8-жол + 1.9-жол + 1.10-жол + 1.11-жол + 1.12-жол + 1.13-жол + 1.14-жол;
1.3-жол ≥ 1.3.1-жол 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7-бағандар бойынша;
1.4-жол ≥ 1.4.1-жол 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7-бағандар бойынша;
1.14-жол ≥ 1.14.1-жол 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7-бағандар бойынша.

8. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2:
графа 1 = ∑ граф 2, 3, 5, 6, 7 по всем строкам;
графа 3 ≥ графе 4;
строка 1 = строка 1.1 + строка 1.2 + строка 1.3 + строка 1.4 + строка 1.5 + строка 1.6 + строка 1.7 + строка 1.8 + строка 1.9 + строка 1.10 + строка 1.11 + строка 1.12 + строка 1.13 + строка 1.14;
строка 1.3 ≥ строке 1.3.1 по графам 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7;
строка 1.4 ≥ строке 1.4.1 по графам 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7;
строка 1.14 ≥ строке 1.14.1 по графам 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.