"Білім және ғылым статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 30 қаңтардағы № 13 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 46 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 20 желтоқсанда № 25849 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2024 жылғы 7 ақпандағы № 1 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 07.02.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім және ғылым статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 30 қаңтардағы № 13 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19969 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағы 24) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
3, 4, 5, 6 және 10-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 января 2020 года № 13 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике образования и науки и инструкций по их заполнению"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2021 года № 25849. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 7 февраля 2024 года № 1.
Сноска. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 07.02.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 января 2020 года № 13 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике образования и науки и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19969) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и c подпунктом 24) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложения 3, 4, 5, 6, 10 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития статистических процессов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту развития статистических процессов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшы Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Басшысының
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 46 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы 30 қаңтардағы
№ 13 бұйрығына
3-қосымша
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 января 2020 года
№ 13
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру туралы есеп Отчет о техническом и профессиональном, послесреднем образовании
Индексі
Индекс
2-НК
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласында мамандарды даярлауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың филиалдары мен өкілдіктері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их филиалы и представительства, осуществляющие подготовку специалистов в области технического и профессионального, послесреднего образования, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 10 қазанына (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 октября (включительно) отчетного периода
БСН коды
код БИН
1.
Ұйымның түрін "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" вид организации
2.
Оқытудың нысанын "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" форму обучения
1.1
училище
2.1
күндізгі
дневная (очная)
1.2
колледж
2.2
кешкі
вечерняя
1.3
жоғарғы колледж
высший колледж
2.3
сырттай
заочная
3.
Дербестік белгісін "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" признак самостоятельности
3.1
дербес
самостоятельное
3.2
дербес емес
несамостоятельное
4. Контингенттің нақты бары және қозғалысы туралы деректерді толтырыңыз, адам
Заполните данные о наличии и движении контингента, человек
Жолкоды
Код строки
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
Соның ішінде мыналардың негізінде:
В том числе на базе:
негізгі орта білімнің
основного среднего образования
жалпы орта білімнің
общего среднего образования
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің
технического и профессионального, послесреднего образования
А
Б
1
2
3
4
1
Оқу жылы басындағы оқушылар саны
Численность обучающихся на начало учебного года
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
1.1
ер жынысты
мужского пола
1.2
әйел жынысты
женского пола
2
Қабылданды
Принято
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
2.1
ер жынысты
мужского пола
2.2
әйел жынысты
женского пола
3
Өткен оқу жылы ішінде келгені
Прибыло в течение предыдущего учебного года
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
3.1
ер жынысты
мужского пола
3.2
әйел жынысты
женского пола
4
Өткен оқу жылы ішінде кеткені
Выбыло в течение предыдущего учебного года
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
4.1
ер жынысты
мужского пола
4.2
әйел жынысты
женского пола
5
Бітірген оқушылар
Выпущено обучившихся
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
5.1
ер жынысты
мужского пола
5.2
әйел жынысты
женского пола
6
Болжамды бітіріп шығатындар
Ожидаемый выпуск

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу руководителя
от 15 декабря 2021 года № 46
Приложение 3 к приказу
Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 января 2020 года № 13
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы 30 қаңтардағы № 13 бұйрығына 3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру туралы есеп
Отчет о техническом и профессиональном, послесреднем образовании
Индексі
Индекс
2-НК
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
Жыл
год
Меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласында мамандарды даярлауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың филиалдары мен өкілдіктері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их филиалы и представительства, осуществляющие подготовку специалистов в области технического и профессионального, послесреднего образования, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 10 қазанына (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 октября (включительно) отчетного периода
БСН коды
код БИН
1.
Ұйымның түрін "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" вид организации
2.
Оқытудың нысанын "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" форму обучения
1.1
училище
2.1
күндізгі
дневная (очная)
1.2
колледж
2.2
кешкі
вечерняя
1.3
жоғарғы колледж
высший колледж
2.3
Сырттай
заочная
3.
Дербестік белгісін "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" признак самостоятельности
3.1
Дербес
самостоятельное
3.2
дербес емес
несамостоятельное
4. Контингенттің нақты бары және қозғалысы туралы деректерді толтырыңыз, адам
Заполните данные о наличии и движении контингента, человек
Жол коды
Код строки
Көрсеткіш атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
Соның ішінде мыналардың негізінде:
В том числе на базе:
негізгі орта білімнің
основного среднего образования
жалпы орта білімнің
общего среднего образования
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің
технического и профессионального, послесреднего образования
А
Б
1
2
3
4
1
Оқу жылы басындағы оқушылар саны
Численность обучающихся на начало учебного года
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
1.1
ер жынысты
мужского пола
1.2
әйел жынысты
женского пола
2
Қабылданды
Принято
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
2.1
ер жынысты
мужского пола
2.2
әйел жынысты
женского пола
3
Өткен оқу жылы ішінде келгені
Прибыло в течение предыдущего учебного года
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
3.1
ер жынысты
мужского пола
3.2
әйел жынысты
женского пола
4
Өткен оқу жылы ішінде кеткені
Выбыло в течение предыдущего учебного года
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
4.1
ер жынысты
мужского пола
4.2
әйел жынысты
женского пола
5
Бітірген оқушылар
Выпущено обучившихся
соның ішінде:
в том числе:
Х
Х
Х
Х
5.1
ер жынысты
мужского пола
5.2
әйел жынысты
женского пола
6
Болжамды бітіріп шығатындар
Ожидаемый выпуск

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Атауы
Наименование ____________________________________________________________
Мекенжайы (респонденттің)
Адрес (респондента) ________________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) _______________________________ _____________________
Стационарлық                  ұялы
стационарный                   мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель __________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Басшысының
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 46 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы 30 қаңтардағы
№ 13 бұйрығына
4-қосымша
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру туралы есеп" (индексі 2-НК, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру туралы есеп" (индексі 2-НК, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру туралы есеп" (индексі 2-НК, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.

8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Атауы
Наименование ______________________________________________________________________
Мекенжайы (респонденттің)
Адрес (респондента) _________________________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) ___________________________________ ___________________________
стационарлық ұялыстационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________________
Орындаушы
Исполнитель _______________________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 2
к приказу руководителя
от 15 декабря 2021 года № 46
Приложение 4
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 января 2020 года № 13
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о техническом и профессиональном, послесреднем образовании"
(индекс 2-НК, периодичность один раз в год)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (индекс 2-НК, периодичность один раз в год) ( далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (индекс 2-НК, периодичность один раз в год) (далее – статистическая форма).

2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) берілген кітаптар саны – оқырмандар формулярында тіркелген үйге берілген кітаптардың саны;
2) болжамды бітірушілер - оқу жоспарында көзделген оқу жылының соңында бітірушілер;
3) білімнің негізгі деңгейі – жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын аяқтау негізінде анықталатын және білім деңгейі (дәрежесі) туралы мемлекеттік үлгідегі құжатпен расталатын білім деңгейі;
4) бітірген оқушылар (оқушыларды бітіртіп шығару) – оқуды ағымдағы жылы бітіргендер, сондай-ақ өткен жылдары оқу курсынан өткендердің қатарынан, диплом қорғаған немесе бітіру емтиханын тапсырған оқушылардың саны;
5) ғимараттың жалпы алаңы – оқу орнымен пайдаланылатын оқу корпустарының, жатақханалардың, оқытушылар тұратын тұрғын үйлердің алаңы, қосалқы және меншікті, сондай-ақ жалға алынған да аудан кіреді;
6) жалға алынған алаңы - белгілі бір ақыға уақытша пайдалануға берілген (алынған) аудан;
7) жер телімінің ауданы (тәжірибе алаңы) – ауылшаруашылық тәжірибе шаруашылығын жүргізу үшін (өсімдік және мал шаруашылығы) оқу орнының пайдаланатын ауданы;
8) жобалық қуаттылығы – пайдалануға берілген объектінің бекітілген жобасында қарастырылған өндірістік қуаттылығы;
9) интерактивті жабдық – интерактивті тақта, мультимедиялық проектор мен ноутбуктың жиынтығын білдіреді. Интерактивті тақта проектор экранының (тұсаукесер сабақты көрсету үшін) және тақталы-интерактивті функциялардың (суреттің үстінен жазу, тақтада проектормен көрсететін объектілерді қозғау, басқарудың интерактивті органдарын іске қосу мүмкіндігі) жиынтығын білдіреді;
10) компьютерлік сынып – бұл арнаулы жиһазбен, жергілікті компьютерлік желімен, бағдарламалық қамтамасыз ету жиынтығымен, шалғай жабдықпен және компьютерлермен жабдықталған оқу орындары;
11) кітапхана қоры – құжаттарды сақтау жəне пайдалану үшін оның міндеттеріне, түрлері мен бейініне сəйкес қалыптастырылатын кітапханадағы құжаттардың жүйелендірілген жиынтығы;
12) қабылданғаны (оқушылар қабылдау) - оқу жылы басында конкурстық іріктеу нәтижесінде оқу орнына жаңадан қабылданған барлық оқушылардың саны;
13) қызметті қоса атқарушылық – қызметкердің негізгі жұмысынан бос уақытында еңбек шарты жағдайында басқа тұрақты төленетін жұмысты орындауы;
14) оқырман саны– белгіленген құжаттардағы ресми жазбалардың негізінде кітапхананы пайдаланатын адамдар саны;

2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения в целях заполнения статистической формы:
1) число книговыдач – количество выданной литературы на дом, зарегистрированной в читательских формулярах;
2) ожидаемый выпуск – предусмотренный учебным планом выпуск в конце учебного года;
3) базовый уровень образования – уровень образования, который определяется на основании окончании общеобразовательных учебных программ и подтверждается документом государственного образца об уровне (ступени) образования;
4) выпуск обучившихся – количество обучившихся, защитивших диплом или сдавших выпускные экзамены, как из числа обучившихся закончивших обучение в текущем году, так и из числа прошедших курс обучения в предыдущие годы;
5) общая площадь зданий – вся площадь, используемая учебным заведением, в том числе площадь учебных корпусов, общежитий, жилых домов, занятых преподавателями, подсобная площадь и другая, как собственная, так и арендованная;
6) арендованная площадь – площадь, взятая во временное пользование за определенную плату;
7) площадь земельного участка (опытного поля) – площадь, используемая учебным заведением для ведения сельскохозяйственного опытного хозяйства (растениеводства и животноводства);
8) проектная мощность – производственная мощность, предусмотренная утвержденным проектом введенного в эксплуатацию объекта;
9) интерактивное оборудование – набор из интерактивной доски, мультимедийного проектора и ноутбука. Интерактивная доска представляет собой комбинацию экрана проектора (для демонстрации урока-презентации) и тактильно-интерактивных функций (возможность писать поверх изображения, перемещать демонстрируемые проектором объекты по доске, задействовать интерактивные органы управления);
10) компьютерный класс – учебные места, оснащенные компьютерами, периферийным оборудованием, набором программного обеспечения, локальной компьютерной сетью, а также специальной мебелью;
11) библиотечный фонд – систематизированная совокупность документов в библиотеке, формируемая в соответствии с ее задачами, типом и профилем для их хранения и использования;
12) принято (прием обучающихся) – численность обучающихся, вновь принятых в учебное заведение в начале учебного года в результате конкурсного отбора;
13) совместительство – выполнение работником другой регулярной оплачиваемой работы на условиях трудового договора в свободное от основной работы время;
14) количество читателей – количество лиц, пользующихся библиотекой на основании официальной записи в установленных документах;

15) оқыту тілі – барлық пәндер бойынша оқыту жүргізілетін тіл;
16) оқытушылар саны – шартты жасасу мерзіміне қарамастан еңбек шарты бойынша қабылданған адамдар саны;
17) өткен оқу жылы ішінде келген оқушылар - оқу орнына оқуға қабылдау туралы бұйрық шығарылғаннан кейін келген (қабылданған) оқушылардың барлық саны;
18) өткен оқу жылы ішінде кеткен оқушылар – өткен оқу жылғы 1 қазаннан кейін оқу орнынан шыққан оқушылар саны туралы деректер.
3. Статистикалық нысанда деректер оқудың күндізгі, кешкі және сырттай нысандары бойынша толтырылады. Статистикалық нысан оқу орнының оқу бөліміндегі, бухгалтериясындағы, кадрлар бөлімі мен құрылымдық бөлімшелеріндегі бастапқы есепке алу құжаттамасы деректерінің негізінде құрастырылады.
4. 1, 2 және 3-бөлімдерде көрсетілген тор көздерде тиісті белгі қойылады.
3-бөлімде дербестік белгісі – осы оқу мекемесі дербес пе немесе басқа өңірдегі (аудандағы, қаладағы) оқу орнының филиалы болып табылатындығымен анықталады.
5. 4-бөлімнің 1-жолында оқушылар санына есепті жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша тіркелген барлық адамдар енгізіледі. Сабақта әлде бір себеппен болмаған, бірақ оқушылар құрамынан шығарылмаған оқушылар да осы бағанда есепке алынады.
3-жолда өткен оқу жылы ішінде келгендер санына басқа оқу орнынан ауыстырылған адамдар және бұрын қандай да бір себеппен шығарылғандардың қатарынан, оқу орнына қайта қабылданған адамдар енгізіледі.
4-жолда өткен оқу жылы ішінде кеткендер санына сабақты үлгірмегені үшін оқудан шығарылған оқушылар, соның ішінде дипломды қорғау немесе мемлекеттік емтихандарды тапсыру кезінде қанағаттанарлықсыз баға алғандар, сондай-ақ диплом қорғауға немесе бітіру емтихандарын тапсыруға отбасының жағдайына, науқастануына және басқа да дәлелcіз себептермен келмегендер, сондай-ақ басқа оқу орындарына ауыстырылған оқушылар енгізіледі.
6-жолда оқу жоспарында көзделген оқу жылының соңында бітірушілер көрсетіледі. Сонымен қатар бұл бағанда қандай да бір себеппен диплом жобасын қорғамаған (мемлекеттік емтихандарды тапсырмаған), бірақ есепті жылы диплом қорғауға (мемлекеттік емтихандарды тапсыруға) рұқсат алған адамдар көрсетіледі.
6. 5-бөлімде (5.1., 5.2., 5.3.), 6 (6.1., 6.2., 6.3.) 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20 бағандарда оқытудың соңғы курсында оқыған оқушылардың нақты бітіруі көрсетіледі (келесі курсқа өтусіз).
7. 8 және 8.1-бөлімде оқушылардың жасы ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы толық жасы бойынша анықталады.

15) язык обучения – язык, на котором ведется преподавание по всем предметам;
16) списочная численность преподавателей – численность лиц, принятых по трудовому договору, независимо от срока его заключения;
17) прибыло в течение предыдущего учебного года – численность обучающихся, прибывших (принятых) в учебное заведение после приказа о зачислении;
18) выбыло в течение предыдущего учебного года – данные о численности обучившихся, выбывших из учебного заведения после 1 октября предыдущего учебного года;
3. В статистической форме данные заполняются отдельно по очной, вечерней и заочной формам обучения. Статистическая форма составляется на основании данных первичной учетной документации, имеющейся в учебной части, бухгалтерии, отделе кадров и структурных подразделениях учебного заведения.
4. В разделах 1, 2 и 3 проставляется соответствующая отметка в указанных клетках.
В разделе 3 признак самостоятельности определяется по тому, является ли данное учебное заведение самостоятельным, либо филиалом учебного заведения находящимся в другом регионе (районе, городе).
5. В строке 1 раздела 4 в численность обучающихся включаются лица, числящиеся по состоянию на 1 октября отчетного года. Обучающиеся, которые по каким-либо причинам не присутствовали на занятиях, но из состава учащихся не исключены, также учитываются.
В строке 3 в число прибывших в течение предыдущего учебного года включаются лица, переведенные из других учебных заведений и восстановленные в учебном заведении из числа ранее отчисленных по какой-либо причине.
В строке 4 в число выбывших в течение предыдущего учебного года включаются обучившиеся, отчисленные по неуспеваемости, в том числе лица, получившие неудовлетворительную оценку при защите диплома или при сдаче выпускных экзаменов, а также не явившиеся на защиту диплома или сдачу выпускного экзамена без уважительных причин, по семейным обстоятельствам, болезни, собственному желанию и другим причинам, а также переведенные в другие учебные заведения.
В строке 6 показывается предусмотренный учебным планом выпуск в конце учебного года. Также в данной строке учитываются лица, не защитившие в свое время по какой-либо причине дипломный проект (не сдавшие государственные экзамены), но получившие разрешение защищать диплом (сдать государственные экзамены) в отчетном году.
6. В графах 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 разделов 5 (5.1., 5.2., 5.3.), 6 (6.1., 6.2., 6.3.) указывается фактический выпуск обучившихся на последнем курсе обучения (без перехода на следующий курс).
7. В разделах 8 и 8.1 возраст обучающихся определяется по числу полных лет на 1 января текущего года.

8. 12-бөлімнің 5-жолында толық оқу курсын бітіргеннен кейін жұмысқа орналасқан адамдар көрсетіледі.
6-жолда оқуын жалғастырған бітірушілер оқу орнының түрлері бойынша бөлумен көрсетіледі: жоғары оқу орны 6.1-жол және колледж 6.2-жол.
9. 13-бөлімді толтыру кезінде егер оқытушы немесе өндірістік оқыту шебері бір оқу орнында негізгі жұмыс істесе және басқа оқу орнында еңбек шарты бойынша жұмыс істесе, онда ол негізгі жұмыс орны бойынша тек бір рет көрсетіледі. Оқу орнының басшылары мен әкімшіліктің басқа да қызметкерлері еңбегіне сағатпен ақы төленетін оқытушыларға жатқызылып, тек жалпы қорытындыға енгізіледі. Бұл бөлімді сырттай және кешкі оқу орындары (бөлімшелері) негізгі жұмыс орны осы оқу орны болып табылатын оқытушыларға ғана толтырады.
10. 14-бөлімнің 1-бағанында есепке алу күніне оқырмандардың пайдалануында, ауыстыруда және оқу залдарында болған мектеп оқулықтары, оқу-әдістемелік әдебиеттер, электрондық оқулықтар, кітапшалар, журналдарды қоса тізімдеме кітаптарында және есеп құжаттарында тіркелген барлық кітап қоры көрсетіледі. 7-бағанда кітаптардың жалпы санында оқырмандар залында берілген кітаптар ескерілмейді.
11. 15-бөлімнің 1-жолында ғимараттың жалпы ауданы туралы деректер ондықсыз бүтін сандармен, шаршы метрмен келтіріледі. Егер оқу орнында ауылшаруашылық өндірісіне (өсімдік және мал шаруашылығы) бөлінген тәжірибе шаруашылығы бар болса, 2-жол толтырылады.
12. Осы статистикалық нысанды ұсыну электронды түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электронды түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастырылған "Респонденттің кабинеті" (https://cabinet.stat.gov.kz/) арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
13. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.

8. В строке 5 раздела 12 указываются лица, трудоустроенные после окончания полного курса обучения.
В строке 6 указываются выпускники, продолжившие обучение с распределением по видам учебных заведений: высшие учебные заведения - строка 6.1 и колледжи - строка 6.2.
9. При заполнении раздела 13, если преподаватель или мастер производственного обучения, имеют основную работу в одном учебном заведении и еще работают по трудовому договору в другом учебном заведении, то они показываются только один раз по основному месту работы. Руководители учебного заведения и другие работники из числа администрации относятся к преподавателям, работающим на условиях почасовой оплаты труда, и включаются только в общий итог. Заочными и вечерними учебными заведениями (отделениями) этот раздел заполняется только на преподавателей, основным местом работы которых является данное учебное заведение (отделение).
10. В графе 1 раздела 14 показывается весь книжный фонд, зарегистрированный в инвентарных книгах и учетных документах, включая школьные учебники, учебно-методическая литература, электронные учебники, книги, брошюры, журналы, находящиеся на дату учета в пользовании читателей, в передвижках и читальных залах. В графе 7 книговыдача в читальном зале в общем количестве книговыдач не учитывается.
11. В строке 1 раздела 15 данные об общей площади зданий приводятся в квадратных метрах, целых числах без десятых. В случае, если учебное заведение имеет опытное хозяйство, отведенное под сельскохозяйственное производство (растениеводство или животноводство), заполняется строка 2.
12. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
13. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).

14. Ескертпе: Х – осы позиция толтыруға жатпайды.
15. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 4-бөлім:
1-баған = ∑ 2-4-бағандардың әрбір жол үшін;
1-жол = ∑ 1.1-1.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
2-жол = ∑ 2.1-2.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
3-жол = ∑ 3.1-3.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
4-жол = ∑ 4.1-4.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
5 жол = ∑ 5.1-5.2-жолдардың әрбір бағаны үшін.
2) 5-бөлім (5.1, 5.2, 5.3):
1-жол = ∑ барлық біліктіліктер бойынша-жолдардың әрбір баған үшін;
1-баған ≥ 2-бағаннан әрбір жол үшін;
3-баған = ∑ 4, 6, 8, 10-бағаннан әрбір жол үшін;
4-баған ≥ 5-бағаннан әрбір жол үшін;
6-баған ≥ 7-бағаннан әрбір жол үшін;
8-баған ≥ 9-бағаннан әрбір жол үшін;
10-баған ≥ 11-бағаннан әрбір жол үшін;
12-баған ≥ ∑ 13, 15, 17, 19-бағаннан әрбір жол үшін;
13-баған ≥ 14-бағаннан әрбір жол үшін;
15-баған ≥ 16-бағаннан әрбір жол үшін;
17-баған ≥ 18-бағаннан әрбір жол үшін;
19-баған ≥ 20-бағаннан әрбір жол үшін.
3) 6-бөлім (6.1, 6.2, 6.3):
1-жол = ∑ барлық мамандықтар бойынша-жолдардың әрбір баған үшін;
1-баған ≥ 2-бағаннан әрбір жол үшін;
3-баған = ∑ 4, 6, 8 және 10-бағаннан әрбір жол үшін;
4-баған ≥ 5-бағаннан әрбір жол үшін;
6-баған ≥ 7-бағаннан әрбір жол үшін;
8-баған ≥ 9-бағаннан әрбір жол үшін;
10-баған ≥ 11-бағаннан әрбір жол үшін;
12-баған ≥ ∑ 13, 15, 17 және 19-бағаннан әрбір жол үшін;
13-баған ≥ 14-бағаннан әрбір жол үшін;
15-баған ≥ 16-бағаннан әрбір жол үшін;
17-баған ≥ 18-бағаннан әрбір жол үшін;
19-баған ≥ 20-бағаннан әрбір жол үшін.
4) 7-бөлім:
1-жол = ∑ 1.1 – 1.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
1-баған = ∑ барлық оқыту тілдері бойынша бағандардың әрбір жол үшін.
5) 8, 8.1-бөлім:
1-жол = ∑ 2-21-жолдардың әрбір бағаны үшін;
1-баған = ∑ 2-13-бағандардың әрбір жол үшін.
6) 9-бөлім:
1-жол = ∑ барлық ұлттар бойынша-жолдардың әрбір баған үшін.
7) 10-бөлім:
1-жол = ∑ 2, 3, 4-жолдардың әрбір бағаны үшін;
3-жол = ∑ 3.1-3.10-жолдардың әрбір жолы үшін;
4-жол = ∑ барлық келген елдері бойынша-жолдардың әрбір баған үшін.
8) 10.1, 10.2-бөлім:
1-жол = ∑ 2, 3 және 4-жолдардың әрбір бағаны үшін;
3-жол = ∑ 3.1 – 3.10-жолдардың әрбір жол үшін;
4-жол = ∑ барлық келген елдері бойынша-жолдардың әрбір бағаны үшін;
1-баған = ∑ 2 – 13-бағандардың әрбір жол үшін.
9) 12-бөлім:
1-жол ≥ 2-жолдан әрбір бағаны үшін;
1-жол ≥ 3-жолдан әрбір бағаны үшін;
1-жол ≥ 4-жолдан әрбір бағаны үшін;
1-жол 1-бағаннан ≤ 4-бөлім 5.1-жол 1-баған;
1-жол 2-бағаннан ≤ 4-бөлім 5.2-жол 1-баған;
4-жол = ∑ 4.1-4.3-жолдардың әрбір бағаны үшін;
5-жол > 5.1-жолдан әрбір бағаны үшін;
6-жол = ∑ 6.1 және 6.2-жолдардың әрбір бағаны үшін.
10) 13-бөлім:
1-жол = ∑ 1.1 және 1.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
1-жол = ∑ 3.1, 3.2,.3.3 және 3.4-жолдардың әрбір бағаны үшін;

14. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
15. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 4:
графа 1 = ∑ граф 2-4 для каждой строки;
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.2 для каждой графы;
строка 2 = ∑ строк 2.1-2.2 для каждой графы;
строка 3 = ∑ строк 3.1-3.2 для каждой графы;
строка 4 = ∑ строк 4.1-4.2 для каждой графы;
строка 5 = ∑ строк 5.1-5.2 для каждой графы.
2) Раздел 5 (5.1., 5.2., 5.3.):
строка 1 = ∑ строк по всем квалификациям для каждой графы;
графа 1 ≥ графы 2 для каждой строки;
графа 3 = ∑ граф 4, 6, 8, 10 для каждой строки;
графа 4 ≥ графы 5 для каждой строки;
графа 6 ≥ графы 7 для каждой строки;
графа 8 ≥ графы 9 для каждой строки;
графа 10 ≥ графы 11 для каждой строки;
графа 12 = ∑ граф 13, 15, 17, 19 для каждой строки;
графа 13 ≥ графы 14 для каждой строки;
графа 15 ≥ графы 16 для каждой строки;
графа 17 ≥ графы 18 для каждой строки;
графа 19 ≥ графы 20 для каждой строки.
3) Раздел 6 (6.1., 6.2., 6.3.):
строка 1 = ∑ строк по всем квалификациям для каждой графы;
графа 1 ≥ графы 2 для каждой строки;
графа 3 = ∑ граф 4, 6, 8, 10 для каждой строки;
графа 4 ≥ графы 5 для каждой строки;
графа 6 ≥ графы 7 для каждой строки;
графа 8 ≥ графы 9 для каждой строки;
графа 10 ≥ графы 11 для каждой строки;
графа 12 = ∑ граф 13, 15, 17, 19 для каждой строки;
графа 13 ≥ графы 14 для каждой строки;
графа 15 ≥ графы 16 для каждой строки;
графа 17 ≥ графы 18 для каждой строки;
графа 19 ≥ графы 20 для каждой строки.
4) Раздел 7:
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.2 для каждой графы;
графа 1 = ∑ граф по всем языкам обучения для каждой строки.
5) Раздел 8, 8.1:
строка 1 = ∑ строк 2-21 для каждой графы;
графа 1 = ∑ граф 2-13 для каждой строки.
6) Раздел 9:
строка 1 = ∑ строк по всем национальностям для каждой графы.
7) Раздел 10:
строка 1 = ∑ строк 2, 3, 4 для каждой графы;
строка 3 = ∑ строк 3.1-3.10 для каждой графы;
строка 4 = ∑ строк по всем странам прибытия для каждой графы.
8) Раздел 10.1, 10.2:
строка 1 = ∑ строк 2, 3, 4 для каждой графы;
строка 3 = ∑ строк 3.1-3.10 для каждой графы;
строка 4 = ∑ строк по всем странам прибытия для каждой графы;
графа 1 = ∑ граф 2-13 по всем странам прибытия.
9) Раздел 12:
строка 1 ≥ строки 2 для каждой графы;
строка 1 ≥ строки 3 для каждой графы;
строка 1 ≥ строки 4 для каждой графы;
строка 1 графа 1 ≤ раздел 4 строка 5.1 графа 1;
строка1 графа 2 ≤ раздел 4 строка 5.2 графа 1;
строка 4 = ∑ строк 4.1-4.3 для каждой графы;
строка 6 = ∑ строк 6.1, 6.2 для каждой графы.
10) Раздел 13:
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.2 для каждой графы;
строка 1 = ∑ строк 3.1-3.4 для каждой графы;

1-жол ≥ 2-жолдан әрбір бағаны үшін.
11) 14-бөлім:
1 баған > ∑ 2-4-бағандардың.
12) 15-бөлім:
1-жол = ∑ 1.1 – 1.2 жолдардың;
8-жол ≥ 14-жолдан (шекті бақылау);
13-жол ≥ 13.1-жолдан;
егер 1-жол ≠ 0, онда 3 жол ≠ 0;
3-жол / 8-жолға < 100 немесе > 1 (шекті бақылау);
егер 12-жол ≠ 0, онда 13-жол ≠ 0;
егер 13-жол ≠ 0 онда 13.1-жол ≠ 0; (шекті бақылау)
13-жол / 12-жол < 30 немесе > 1; (шекті бақылау)
жол 1 > ∑ 4, 5, 6-жолдардың;
15 жол ≥ 15.1 жолдан.
Бөлімдер арасындағы бақылау:
1) Барлық үйренушілар:
4-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы = 5.1-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы + 5.2-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы + 5.3-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы + 6.1-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы + 6.2-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы + 6.3-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы = 7-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы = 8-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы = 9-бөлімнің ∑3-4-бағандар қосындысынан 1-жолы = 10-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы = 10.1- бөлімнің 2-бағаны 1-жолы.
2) Қабылдау:
4-бөлімнің 1-бағаны 2-жолы = 5.1.-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы + 5.2-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы 5.3.-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы + 6.1.-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы + 6.2-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы + 6.3-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы = 9-бөлімнің ∑1-2-бағандар қосындысынан 1-жолы = 10-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы.
3) Бітірушілер:
4-бөлімнің 1-бағаны 5-жолы = 5.1-бөлімнің 12-бағаны 1-жолы + 5.2-бөлімнің 12-бағаны 1-жолы + 5.3-бөлімнің 12-бағаны 1-жолы + 6.1-бөлімнің 12-бағаны 1-жолы +6.2-бөлімнің 12-бағаны 1-жолы + 6.3-бөлімнің 12-бағаны 1-жолы = 9-бөлімнің ∑5-6-бағандар қосындысынан 1-жолы = 10-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы.
4) Барлық оқып жатқан ерлер:
4-бөлімнің 1-бағаны 1.1-жолы = 7-бөлімнің 1-бағаны 1.1-жолы = 9-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы.
5) Барлық оқып жатқан әйелдер:
4-бөлімнің 1-бағаны 1.2-жолы = 5.1-бөлімнің 5, 7, 9, 11-бағаны 1-жолы + 5.2-бөлімнің 5, 7, 9, 11-бағаны 1-жолы + 5.3-бөлімнің 5, 7, 9, 11-бағаны 1-жолы + 6.1-бөлімнің 5, 7, 9, 11-бағаны 1-жолы 6.2-бөлімнің 5, 7, 9, 11-бағаны 1-жолы + 6.3-бөлімнің 5, 7, 9, 11-бағаны 1-жолы = 7-бөлімнің 1-бағаны 1.2-жолы = 8.1-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы = 9-бөлімнің 4-бағаны 1-жолы.
6) Қабылданған ерлер:
4-бөлімнің 1-бағаны 2.1-жолы = 9-бөлімнің 1-бағаны 1-жолы.
7) Қабылданған әйелдер:
4-бөлімнің 1-бағаны 2.2-жолы = 5.1-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы + 5.2-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы + 5.3-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы + 6.1-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы + 6.2-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы + 6.3-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы = 9-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы.
8) Бітірген ерлер:
4-бөлімнің 1-бағаны 5.1-жолы = 9-бөлімнің 5-бағаны 1-жолы;
4-бөлімнің 1-бағаны 5.1-жолы ≥ 12-бөлімнің 1-бағаны 5-жолы + 1-бағаны 6-жолы;
егер 4-бөлімнің 1-бағаны 5.1-жолы ≠ 0, онда 12-бөлімнің 1-бағаны 1- жолы ≠ 0.

строка 1 ≥ строки 2 для каждой графы.
11) Раздел 14:
графа 1 > ∑ граф 2-4.
12) Раздел 15:
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.2;
строка 8 строки 14; (допустимый)
строка 13 строки 13.1;
если строка 1 ≠ 0, то и строка 3 ≠ 0;
строка 3 / строку 8 < 100 и > 1; (допустимый)
если строка 12 ≠ 0, то и строка 13 ≠ 0;
если строка 13 ≠ 0, то и строка 13.1 ≠ 0; (допустимый)
строка 13 / строку 12 < 30 или > 1; (допустимый)
строка 1 > ∑ строк 4, 5, 6;
строка 15 ≥ строки 15.1.
Контроль между разделами:
1) Всего обучается:
раздел 4 строка 1 графа 1 = раздел 5.1 строка 1 графа 3 + раздел 5.2 строка 1 графа 3 + раздел 5.3 строка 1 графа 3 + раздел 6.1 строка 1 графа 3 + раздел 6.2 строка 1 графа 3 + раздел 6.3 строка 1 графа 3 = раздел 7 строка 1, графа 1 = раздел 8 строка 1 графа 1 = раздел 9 строка 1 ∑ граф 3-4 = раздел 10 строка 1 графа 2 = раздел 10.1 строка 1 графа 1.
2) Прием:
раздел 4 строка 2 графа 1 = раздел 5.1. строка 1 графа 1 + раздел 5.2. строка 1 графа 1 + раздел 5.3 строка 1 графа 1 + раздел 6.1. строка 1 графа 1 + раздел 6.2. строка 1 графа 1 + раздел 6.3. строка 1 графа 1 = раздел 9 строка 1 ∑граф 1-2 = раздел 10 строка 1 графа 1
3) Выпуск:
раздел 4 строка 5 графа 1 = раздел 5.1. строка 1 графа 12 + раздел 5.2. строка 1 графа 12 + раздел 5.3. строка 1 графа 12 + раздел 6.1. строка 1 графа 12 + раздел 6.2. строка 1 графа 12 + раздел 6.3. строка 1 графа 12 = раздел 9 строка 1 ∑ граф 5-6 = раздел 10 строка 1 графа 3.
4) Всего обучается мужчин:
раздел 4 строка 1.1 графа 1 = раздел 7 строка 1.1 графа 1 = раздел 9 строка 1 графа 3.
5) Всего обучается женщин:
раздел 4 строка 1.2 графа 1 = раздел 5.1. строка 1 графа 5, 7, 9, 11 + раздел 5.2. строка 1 графа 5, 7, 9, 11 + раздел 5.3. строка 1 графа 5, 7, 9, 11 + раздел 6.1. строка 1 графа 5, 7, 9, 11 + раздел 6.2. строка 1 графа 5, 7, 9, 11 + раздел 6.3. строка 1 графа 5, 7, 9, 11 = раздел 7 строка 1.2 графа 1 = раздел 8.1. строка 1 графа 1 = раздел 9 строка 1 графа 4.
6) Прием мужчин:
раздел 4 строка 2.1 графа 1 = раздел 9 строка 1 графа 1.
7) Прием женщин:
раздел 4 строка 2.2 графа 1 = раздел 5.1. строка 1 графа 2 + раздел 5.2. строка 1 графа 2 + раздел 5.3. строка 1 графа 2 + раздел 6.1. строка 1 графа 2 + раздел 6.2. строка 1 графа 2 + раздел 6.3. строка 1 графа 2= раздел 9 строка 1 графа 2.
8) Выпуск мужчин:
раздел 4 строка 5.1 графа 1 = раздел 9 строка 1 графа 5;
раздел 4 строка 5.1 графа 1 ≥ раздел 12 строка 5 графа 1 + строка 6 графа 1;
если раздел 4 строка 5.1 графа 1 ≠ 0, то и раздел 12 строка 1 графа 1 ≠ 0.

9) Бітірген әйелдер:
4-бөлімнің 1-бағаны 5.2-жолы = 5.1-бөлімнің 14, 16, 18, 20-бағаны 1-жолы + 5.2-бөлімнің 14, 16, 18, 20-бағаны 1-жолы + 5.3-бөлімнің 14, 16, 18, 20-бағаны 1-жолы + 6.1-бөлімнің 14, 16, 18, 20-бағаны 1-жолы + 6.2-бөлімнің 14, 16, 18, 20-бағаны 1-жолы + 6.3-бөлімнің 14, 16, 18, 20-бағаны 1-жолы = 9-бөлімнің 6-бағаны 1-жолы;
4-бөлімнің 1-бағаны 5.2-жолы ≥ 12-бөлімнің 2-бағаны 5-жолы +2-бағаны 6-жолы;
егер 4-бөлімнің 1-бағаны 5.2-жолы ≠ 0, онда 12-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы ≠ 0.
10) Негізгі орта білімнің негізінде оқушылардың саны:
4-бөлімнің 2-бағаны 1-жолы = 5.1.-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы + 6.1.-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы = 8-бөлімнің ∑2-5-бағаны 1-жолы = 10.1-бөлімнің ∑2-5-бағаны 1-жолы.
11) Жалпы орта білімнің негізінде оқушылардың саны:
4-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы = 5.2-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы + 6.2-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы = 8-бөлімнің ∑6-9-бағаны 1-жолы = 10.1-бөлімнің ∑6-9-бағаны 1-жолы.
12) Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің негізінде оқушылардың саны:
4-бөлімнің 4-бағаны 1-жолы = 5.3-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы + 6.3-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы = 8-бөлімнің ∑10-13-бағаны 1-жолы = 10.1-бөлімнің ∑10-13-бағаны 1-жолы
13) Оқуға түсу кезінде жеңілдіктері бар оқушылардың саны:
4-бөлімнің 1-бағаны 1.1-жолы ≥ 11-бөлімнің 3-бағаны 1, 2, 3, 4, 5, 6-әрбір жолынан;
4-бөлімнің 1-бағаны 1.2-жолы ≥ 11-бөлімнің 4-бағаны 1, 2, 3, 4, 5, 6-әрбір жолынан;
4-бөлімнің 1-бағаны 2.1-жолы ≥ 11-бөлімнің 1-бағаны 1, 2, 3, 4, 5, 6-әрбір жолынан;
4-бөлімнің 1-бағаны 2.2-жолы ≥ 11-бөлімнің 2-бағаны 1, 2, 3, 4, 5, 6-әрбір жолынан;
4-бөлімнің 1-бағаны 5.1-жолы ≥ 11-бөлімнің 5-бағаны 1, 2, 3, 4, 5, 6-әрбір жолынан;
4-бөлімнің 1-бағаны 5.2-жолы ≥ 11-бөлімнің 6-бағаны 1, 2, 3, 4, 5, 6-әрбір жолынан.
14) Баланстық бақылау (оқушылардың барлығы):
"Оқушылардың барлығы" соңғы кезең үшін есеп = "Оқушылардың барлығы" өткен кезең үшін + ("Келген оқушылар" – "Кеткен оқушылар" + "Қабылданды" – "Бітіріп шыққандар") соңғы кезеңдегі есеп.
15) Баланстық бақылау (әйелдер):
"Оқушылардың барлығы – әйелдер" соңғы кезең үшін есеп = "Оқушылардың барлығы – әйелдер" өткен кезең үшін + ("Келген оқушылар – әйелдер" - "Кеткен оқушылар – әйелдер" + "Қабылданды – әйелдер" – "Бітіріп шыққандар – әйелдер") соңғы кезеңдегі есеп.
16) Баланстық бақылау (ерлер):
"Оқушылардың барлығы – ерлер" соңғы кезең үшін есеп = "Оқушылардың барлығы – ерлер" өткен кезең үшін + ("Келгені оқушылар – ерлер" - "Кеткен оқушылар – ерлер" + "Қабылданды – ерлер" - "Бітіріп шыққандар – ерлер") соңғы кезеңдегі есеп.
Басшысының
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 46 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің Статистика
комитеті төрағасының
2020 жылғы 30 қаңтардағы
№ 13 бұйрығына
5-қосымша
Приложение 5 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 января 2020 года
№ 13
Жоғары оқу орнының есебі Отчет высшего учебного заведения
Индексі
Индекс
3-НК
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Меншік нысанына және ведомстволық қатыстылығына қарамастан жоғары білім беру саласында бакалаврлар мен мамандарды даярлауды жүзеге асыратын, заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, осуществляющие подготовку бакалавров и специалистов в области высшего образования, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 5 қазанына (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 5 октября (включительно) отчетного периода
БСН коды
код БИН
1.
Ұйымның түрін "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" вид организации
2.
Оқыту нысанын "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" форму обучения
1.1
ұлттық зерттеу университеті
национальный исследовательский университет
2.1
күндізгі
очная
2.3
сырттай
заочная
1.2
ұлттық жоғары оқу орны
национальное высшее учебное заведение
2.2
кешкі
вечерняя
1.3
университет, зерттеу университеті
университет, исследовательский университет
1.4
академия
академия
3.
Дербестік белгісін "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" признак самостоятельности
1.5
институт және оларға теңестірілген консерватория, жоғары мектеп, жоғары училище
институт и приравненные к ним консерватория, высшая школа, высшее училище
3.1
дербес
самостоятельное
3.2
дербес емес
несамостоятельное

9) Выпуск женщин:
раздел 4 строка 5.2 графа 1 = раздел 5.1. строка 1 графа 14, 16, 18, 20 + раздел 5.2. строка 1 графа 14, 16, 18, 20 + раздел 5.3. строка 1 графа 14, 16, 18, 20 + раздел 6.1. строка 1 графа 14, 16, 18, 20 + раздел 6.2. строка 1 графа 14, 16, 18, 20 + раздел 6.3. строка 1 графа 14, 16, 18, 20 = раздел 9 строка 1 графа 6;
раздел 4 строка 5.2 графа 1 ≥ раздел 12 строка 5 графа 2 + строка 6 графа 2;
если раздел 4 строка 5.2 графа 1 ≠ 0, то и раздел 12 строка 1 графа 2 ≠ 0.
10) Численность обучающихся на базе основного среднего образования:
раздел 4 строка 1 графа 2 = раздел 5.1. строка 1 графа 3 + раздел 6.1. строка 1 графа 3 = раздел 8 строка 1 ∑граф 2-5 = раздел 10.1. строка 1 ∑граф 2-5.
11) Численность обучающихся на базе общего среднего образования:
раздел 4 строка 1 графа 3 = раздел 5.2. строка 1 графа 3 + раздел 6.2. строка 1 графа 3 = раздел 8 строка 1 ∑граф 6-9 = раздел 10.1. строка 1 ∑граф 6-9.
12) Численность обучающихся на базе технического и профессионального, послесреднего образования:
раздел 4 строка 1 графа 4 = раздел 5.3. строка 1 графа 3 + раздел 6.3. строка 1 графа 3 = раздел 8 строка 1 ∑граф 10-13 = раздел 10.1. строка 1 ∑граф 10-13.
13) Численность обучающихся, имеющих льготы при поступлении:
раздел 4 строка 1.1 графа 1 ≥ раздел 11, каждой строки 1, 2, 3, 4, 5, 6, графа 3;
раздел 4 строка 1.2 графа 1 ≥ раздел 11, каждой строки 1, 2, 3, 4, 5, 6, графа 4;
раздел 4 строка 2.1 графа 1 ≥ раздел 11, каждой строки 1, 2, 3, 4, 5, 6, графа 1;
раздел 4 строка 2.2 графа 1 ≥ раздел 11, каждой строки 1, 2, 3, 4, 5, 6, графа 2;
раздел 4 строка 5.1 графа 1 ≥ раздел 11, каждой строки 1, 2, 3, 4, 5, 6, графа 5;
раздел 4 строка 5.2 графа 1 ≥ раздел 11, каждой строки 1, 2, 3, 4, 5, 6, графа 6.
14) Балансовый контроль (всего обучается):
"Итого обучается" отчета за последний период = "Итого обучается" отчета за предыдущий период + ("Прибыло обучающихся" - "Выбыло обучившихся" + "Принято" - "Выпущено обучившихся") отчета за последний период.
15) Балансовый контроль (женщины):
"Итого обучается – женщины" отчета за последний период = "Итого обучается – женщины" отчета за предыдущий период + ("Прибыло обучающихся – женщины" - "Выбыло обучившихся – женщины" + "Принято – женщин" - "Выпущено обучившихся – женщины") отчета за последний период.
16) Балансовый контроль (мужчины):
"Итого обучается – мужчины" отчета за последний период = "Итого обучается – мужчины" отчета за предыдущий период + ("Прибыло обучающихся – мужчины" - "Выбыло обучившихся – мужчины" + "Принято – мужчины" - "Выпущено обучившихся – мужчины") отчета за последний период.
Приложение 3
к приказу руководителя
от 15 декабря 2021 года № 46
Приложение 5
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 января 2020 года № 13
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің Статистика
комитеті төрағасының
2020 жылғы 30 қаңтардағы
№ 13 бұйрығына 5-қосымша
Жоғары оқу орнының есебі
Отчет высшего учебного заведения
Индексі
Индекс
3-НК
жылына бір рет
один раз в год
есепті кезең
отчетный период
Жыл
год
Меншік нысанына және ведомстволық қатыстылығына қарамастан жоғары білім беру саласында бакалаврлар мен мамандарды даярлауды жүзеге асыратын, заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, осуществляющие подготовку бакалавров и специалистов в области высшего образования, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнің 5 қазанына (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 5 октября (включительно) отчетного периода
БСН коды
код БИН
1.
Ұйымның түрін "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" вид организации
2.
Оқыту нысанын "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" форму обучения
1.1
ұлттық зерттеу университеті
национальный исследовательский университет
2.1
күндізгі
очная
2.3
сырттай
заочная
1.2
ұлттық жоғары оқу орны
национальное высшее учебное заведение
2.2
кешкі
вечерняя
1.3
университет, зерттеу университеті
университет, исследовательский университет
1.4
академия
академия
3.
Дербестік белгісін "V" белгісімен белгілеңіз
Отметьте знаком "V" признак самостоятельности
1.5
институт және оларға теңестірілген консерватория, жоғары мектеп, жоғары училище
институт и приравненные к ним консерватория, высшая школа, высшее училище
3.1
Дербес
самостоятельное
3.2
дербес емес
несамостоятельное

15. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время,затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы
Наименование ____________________________________________________________
Мекенжайы (респонденттің)
Адрес (респондента) ________________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) _______________________________ _____________________
Стационарлық                  ұялы
стационарный                   мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель __________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях
Басшысының
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 46 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің Статистика
комитеті төрағасының
2020 жылғы 30 қаңтардағы
№ 13 бұйрығына
5-қосымша
"Жоғары оқу орнының есебі" (индексі 3-НК, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Жоғары оқу орнының есебі" (индексі 3-НК, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жоғары оқу орнының есебі" (индексі 3-НК, кезеңділігі жылына бір рет) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.

15. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы
Наименование ______________________________________________________________
Мекенжайы (респонденттің)
Адрес (респондента) _________________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) _____________________________ __________________________
стационарлық ұялы стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _________________________________________
Орындаушы
Исполнитель ____________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях
Приложение 4
к приказу руководителя
от 15 декабря 2021 года № 46
Приложение 6
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 января 2020 года № 13
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет высшего учебного заведения"
(индекс 3-НК, периодичность один раз в год)
1 Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет высшего учебного заведения" (индекс 3-НК, периодичность один раз в год) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет высшего учебного заведения" (индекс 3-НК, периодичность один раз в год) (далее – статистическая форма).

2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай – ақ осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) ақылы білім беру қызметтері – ақылы білім алу;
2) берілген кітаптар саны – оқырмандар формулярында тіркелген үйге берілген кітаптардың саны;
3) болжамды бітірушілер – оқу жоспарында көзделген оқу жылының соңында бітірушілер;
4) ғимараттың жалпы алаңы – оқу орнымен пайдаланылатын: оқу корпустарының, жатақханаларының, оқытушылар тұратын тұрғын үйлердің алаңы, меншікті, сондай-ақ жалға алынған қосалқы алаң және басқа да барлық алаңы;
5) жалға алынған алаң – белгілі бір ақыға уақытша пайдалануға алынған алаң;
6) интерактивті жабдық – интерактивті тақта, мультимедиялық проектор мен ноутбуктан тұратын жиынтық. Интерактивті тақта проектор экранының (тұсаукесер сабақты көрсету үшін) және тактильді-интерактивті функциялардың (суреттің үстінен жазу, тақтада проектормен көрсетілетін объектілердің орнын ауыстыру, басқарудың интерактивті органдарын іске қосу мүмкіндігі) жиынтығын білдіреді;
7) келіп-кету саны – оқырмандардың кітапхананың абонементінен кітап алу, оған өткізу немесе айырбастау мақсатымен келіп-кету саны;
8) кітапхана қоры – құжаттарды сақтау жəне пайдалану үшін олардың міндеттеріне, түрлері мен бейініне сəйкес қалыптастырылатын кітапханадағы құжаттардың жүйелендірілген жиынтығы;
9) қабылданғаны (студенттерді қабылдау) – оқу жылының басында конкурстық іріктеу нәтижесінде оқу орнына жаңадан қабылданған студенттердің барлық саны;
10) қабылдау квотасы – техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын бiлiм беру ұйымдарына қабылдау үшiн бөлiнетiн мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы, оның iшiнде бiлiм беру гранттары көлемiнiң шектi саны;
11) қызметкерлердің тізімдік саны – шартты жасасу мерзіміне қарамастан еңбек шарты бойынша қабылданған адамдар саны;
12) қызметті қоса атқарушылық – қызметкердің негізгі жұмысынан бос уақытында еңбек шарты жағдайында басқа тұрақты ақы төленетін жұмысты орындауы;
13) оқырман саны – белгіленген құжаттардағы ресми жазбалардың негізінде кітапхананы пайдаланатын тұлғалар саны;
14) өткен оқу жылындағы бітірушілер – оқуды ағымдағы жылы бітіргендердің, сондай-ақ өткен жылдары оқу курсынан өткендердің санынан диплом қорғағандардың немесе бітіру емтихандарын тапсырған адамдардың саны;
15) өткен оқу жылы ішінде келгені – оқу орнына оқуға қабылдау туралы бұйрық шығарылғаннан кейін келген (қабылданған) студенттер саны;

2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения в целях заполнения статистической формы:
1) платные образовательные услуги – получение платного образования;
2) число книговыдач – количество выданной литературы на дом, зарегистрированной в читательских формулярах;
3) выпуск ожидаемый – предусмотренный учебным планом выпуск в конце учебного года;
4) общая площадь зданий – вся площадь, используемая учебным заведением: площадь учебных корпусов, общежитий, жилых домов, занятых преподавателями, подсобная площадь и другая, как собственная, так и арендованная;
5) арендованная площадь – площадь, взятая во временное пользование за определенную плату;
6) интерактивное оборудование – набор из интерактивной доски, мультимедийного проектора и ноутбука. Интерактивная доска представляет собой комбинацию экрана проектора (для демонстрации урока-презентации) и тактильно-интерактивных функций (возможность писать поверх изображения, перемещат демонстрируемые проектором объекты по доске, задействовать интерактивные органы управления);
7) число посещений – количество посещений читателями абонемента библиотеки с целью взятия, сдачи или обмена книг;
8) библиотечный фонд – систематизированная совокупность документов в библиотеке, формируемая в соответствии с ее задачами, типом и профилем для их хранения и использования;
9) принято (прием студентов) – вся численность студентов, вновь принятых в учебное заведение в начале учебного года в результате конкурсного отбора;
10) квота приема – предельное количество объема государственного образовательного заказа, в том числе образовательных грантов, выделяемых для приема в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования;
11) списочная численность работников – численность лиц, принятых по трудовому договору, независимо от срока его заключения;
12) совместительство – выполнение работником другой регулярной оплачиваемой работы на условиях трудового договора в свободное от основной работы время;
13) количество читателей – количество лиц, пользующихся библиотекой на основании официальной записи в установленных документах;
14) выпуск за предыдущий учебный год – численность лиц, защитивших диплом или сдавших выпускные экзамены, как из числа закончивших обучение в текущем году, так и из числа прошедших курс обучения в предыдущие годы;
15) прибыло в течение предыдущего учебного года – численность студентов, прибывших (принятых) в учебное заведение после приказа о зачислении;

16) өткен оқу жылы ішінде кеткені – өткен жылғы 1 қазаннан кейін оқу орнынан шығарылған студенттер саны.
3. Статистикалық нысанда деректер оқытудың күндізгі, кешкі және сырттай нысандары бойынша жеке толтырылады. Статистикалық нысан оқу орнының оқу бөліміндегі, бухгалтериясындағы, кадрлар бөлімі мен құрылымдық бөлімшелеріндегі бастапқы есепке алу құжаттамасы деректерінің негізінде құрастырылады.
4. 1 және 2-бөлімдерде көрсетілген торкөздерге тиісті белгі қойылады.
5. 3-бөлімде жауапты көрсету кезінде дербестік белгісі осы оқу мекемесі дербес пе немесе басқа өңірде (ауданда, қалада) орналасқан оқу орнының филиалы болып табылатындығымен анықталады.
6. 4-бөлімде студенттердің қозғалысы және олардың оқу жылы басында бары туралы деректер көрсетіледі.
Қабылданған студенттер санына аталған жоғары оқу орнында білім беру базасы бойынша бөле отырып, оқуды алғаш рет бастағандар енгізілген. Сонымен қатар жоғары оқу орындарына ұлттық біріңғай тестілеудің (бұдан әрі – ҰБТ) нәтижелері бойынша шекті балды алмаған адамдар ақылы негізде қабылдануы мүмкін. Бұл адамдар үшін жоғары оқу орнында оқытудың бірінші академиялық кезеңіне ҰБТ өткізіледі. Шекті балл алмаған адамдар ҰБТ қорытындылары бойынша жоғары оқу орнынан шығарылуы тиіс.
Келгендердің санына сондай-ақ басқа оқу орнынан ауыстырылған, бұрын қандай да бір себеппен шығарылып немесе академиялық еңбек демалысынан және қарулы күштер қатарынан келген және қабылданған адамдар енгізіледі.
Кеткендердің санына сабақ үлгерімінің төмендігі үшін оқудан шығарылған (оның ішінде диплом қорғау немесе бітіру емтихандарын тапсыру кезінде қанағаттанарлықсыз баға алғандар, сондай-ақ диплом қорғау немесе бітіру емтихандарын тапсыруға дәлелді себептерсіз келмеген студенттер), қаржы жетіспеушілігінен, осы оқу орнында басқа оқыту нысанына ауыстырылған, басқа жоғары оқу орындарына ауыстырылған, қарулы күштер қатарына шақырылған, өз еркімен, денсаулық жағдайына байланысты, оқу тәртібін, ішкі тәртіп ережелері мен оқу орнының Жарғысын бұзғаны үшін және басқа да себептер. Басқа да себептерге – отбасылық жағдай, академиялық демалыс жатады.
6-жолда басқа қаладан келген студенттердің жалпы санын, оның ішінде басқа қаладан келген, жатақханаға мұқтаж студенттер саны 6.1-жолда және 6.1.1-жолда жатақханада тұратын студенттер саны көрсетіледі.
7. 5-бөлімде жоғары білім мамандықтары, 2018 жылғы 13 қазандағы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің № 569 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17565 болып тіркелген) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
Жыл басындағы студенттер санына:

16) выбыло в течение предыдущего учебного года – численность студентов, выбывших из учебного заведения после 1 октября предыдущего года.
3. В статистической форме данные заполняются отдельно по очной, вечерней и заочной формам обучения. Статистическая форма составляется на основании данных первичной учетной документации, имеющейся в учебной части, бухгалтерии, отделе кадров и структурных подразделениях учебного заведения.
4. В разделах 1 и 2 проставляется соответствующая отметка в указанных клетках.
5. В разделе 3 при указании ответа признак самостоятельности определяется по тому, является ли данное учебное заведение самостоятельным или филиалом учебного заведения находящимся в другом регионе (районе, городе).
6. В разделе 4 приводятся данные о движении студентов и их наличии на начало учебного года.
В число принятых студентов включены учащиеся, впервые начавшие обучение в данном высшем учебном заведении с распределением по базе образования. Кроме того, в высшие учебные заведения могут зачислить на платной основе лиц, не набравших пороговый балл, по результатам единого национального тестирования (далее – ЕНТ). Для данных лиц проводятся ЕНТ первого академического периода обучения в высшем учебном заведении. Лица, не набравшие пороговый балл, по итогам ЕНТ подлежат отчислению из высшего учебного заведения.
В число прибывших также включаются лица, переведенные из других учебных заведений и восстановленные в учебном заведении из числа ранее отчисленных по какой-либо причине, либо восстановленные из академического отпуска и из рядов вооруженных сил.
В число выбывших включаются студенты, отчисленные по неуспеваемости (в том числе лица, получившие неудовлетворительную оценку при защите диплома или при сдаче выпускных экзаменов, а также не явившиеся на защиту диплома или сдачу выпускного экзамена без уважительных причин), из-за финансовых затруднений, переведенные на другие формы обучения в данном учебном заведении, переведенные в другие высшие учебные заведения, призванные в ряды вооруженных сил, по собственному желанию, по состоянию здоровья, за нарушение учебной дисциплины, правил внутреннего распорядка и Устава учебного заведения и другие причины. К другим причинам относятся - семейные обстоятельства, академический отпуск.
В строке 6 указывается общая численность иногородних студентов, из них по строке 6.1 численность иногородних студентов, нуждающихся в общежитии и по строке 6.1.1 – численность студентов, проживающих в общежитии.
7. В разделе 5 специальности высшего образования указываются в соответствии с Классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17565).
В численность студентов на начало учебного года:

1) есепті жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша тіркелген барлық адамдар енгізіледі. Сондай-ақ оқушылар құрамынан шығарылмаған, сабақта қандай да бір себептерге байланысты болмаған студенттер де есепке алынады.
2) жоғары оқу орнына түсу үшін даярлау жөніндегі ақылы курстардың тыңдаушылары, шетелде оқу үшін іссапарға жіберілген студенттер енгізілмейді.
10-бағанда сондай-ақ қандай да бір себеппен мерзімінде диплом жобасын қорғамаған (мемлекеттік емтихандарды тапсырмаған), бірақ есепті жылы диплом қорғауға (мемлекеттік емтихандарды тапсыруға) рұқсат алған адамдар көрсетіледі.
8. 6-бөлімде студенттер санын оқытуды қаржыландыру көздерінің бөлінісінде курстар бойынша бөлу көрсетіледі.
9. 7-бөлімде студенттердің жынысы мен жасы бойынша саны көрсетіледі. Студенттердің жасы 1 қаңтардағы жағдай бойынша толық жасының санына сәйкес анықталады.
10. 8-бөлімде студенттерді оқыту тілдері бойынша бөлу, 7-бағанда оқыту тілі көрсетіледі.
11. 9 және 10-бөлімдерде студенттердің саны тиісінше ұлттары және келген елдері бойынша көрсетіледі.
12. 11-бөлімде студенттердің квота бойынша қабылдануы, бітіріп шығуы және саны туралы деректері көрсетіледі.
13. 12-бөлімде бітірушілердің мемлекеттік аттестациясының қорытындылары көрсетіледі.
14. 13-бөлімде тізімдік санда жұмыс берушінің актілерін орындай отырып, жұмысты белгілі бір мамандығы, біліктілігі немесе лауазымы бойынша орындайтын, есепті кезеңде ұйымның тізімінде бар барлық оқытушылар көрсетіледі.
Қоса атқарушылық бойынша жұмысты орындайтын оқытушыларға негізгі жұмыс уақытынан бос уақытында еңбек шартының талаптарында тұрақты ақы төленетін басқа жұмысты орындайтын адамдар жатады.
Ұйымда еңбек қатынастарында тұрған (негізі жұмыс орны бойынша) немесе екі, бір жарым мөлшермесі бар қосымша қызмет атқарушылық бойынша жұмыс атқаратын оқытушы осы ұйым қызметкерлерінің тізімдік санына бір адам (бүтін бірлік) ретінде саналады.
Сырттай, кешкі және қашықтықтан оқу бөлімдері осы бөлімге негізгі жұмыс орны осы оқу орны (бөлімше) болып табылатын оқытушыларды ғана енгізеді.
15. 14-бөлім тек бір рет күндізгі оқыту нысаны кезінде толтырылады. Алаң туралы деректер бүтін сандармен және шаршы метрмен келтіріледі.
3-жол бойынша дәріс, компьютерлік және лингафондық сыныптарда қолданылатын барлық компьютерлер көрсетіледі. Оқытушылар кабинеттеріндегі, оқу залдарындағы және әкімшілік корпустардағы компьютерлер ескерілмейді.
5-жол бойынша есепке алу күніне оқырмандар пайдалануында, қозғалыста және оқу залдарында болған мектеп оқулықтарын, кітаптарды, кітапшаларды, журналдарды қоса, мүкәммалдық кітаптарында және басқа да есепке алу құжаттарында тіркелген барлық кітап қоры көрсетіледі.
Оқырмандар залында берілген кітаптар саны берілген кітаптардың жалпы санына кірмейді.
8-жолда оқу залына келгендер саны есептелмейді.

1) включаются лица, числящиеся по состоянию на 1 октября отчетного года. Также учитываются студенты, не исключенные из состава студентов, отсутствующие на занятиях по каким-либо причинам.
2) не включаются слушатели платных курсов по подготовке к поступлению в высшее учебное заведение, студенты, откомандированные для обучения за границу.
В графе 10 также показываются лица, не защитившие в свое время по какой-либо причине дипломный проект (не сдавшие государственные экзамены), но получившие разрешение защищать диплом (сдать государственные экзамены) в отчетном году.
8. В разделе 6 указывается распределение численности студентов по курсам в разрезе источников финансирования обучения.
9. В разделе 7 указывается численность студентов по полу и возрасту. Возраст студентов определяется по числу полных лет по состоянию на 1 января.
10. В разделе 8 указывается распределение студентов по языкам обучения, в графе 7 - язык обучения.
11. В разделах 9 и 10 отражается численность студентов по национальностям и странам прибытия соответственно.
12. В разделе 11 указываются данные о приеме, выпуске и численности студентов по квоте.
13. В разделе 12 указываются итоги государственной аттестации выпускников.
14. В разделе 13 указываются списочная численность преподавателей, которые числятся в списках организации в отчетном периоде, выполняющие работу по определенной специальности, квалификации или должности с исполнением актов работодателя.
К преподавателям, выполняющим работы по совместительству, относятся лица, выполняющие другую регулярную оплачиваемую работу на условиях трудового договора в свободное от основной работы время.
Преподаватель, выполняющий работу по совместительству в организации, с которой он уже состоит в трудовых отношениях (по месту основной работы) или имеющий две, полторы ставки, учитывается в списочной численности работников данной организации как один человек (целая единица).
Заочные, вечерние и дистанционные отделения в этот раздел включают только тех преподавателей, основным местом работы которых является данное учебное заведение (отделение).
15. Раздел 14 заполняется один раз при очной форме обучения. Данные о площади приводятся в квадратных метрах и целых числах.
По строке 3 указываются все компьютеры, используемые в лекционных, компьютерных и лингафонных классах. Компьютеры в преподавательских кабинетах, читальных залах и в административных корпусах не учитываются.
По строке 5 показывается весь книжный фонд, зарегистрированный в инвентарных книгах и других учетных документах, включая школьные учебники, книги, брошюры, журналы, находящиеся на дату учета в пользовании читателей, в передвижках и читальных залах.
Книговыдача в читальном зале в общем количестве книговыдач не учитывается.
По строке 8 количество посещений читального зала не учитывается.

16. Осы статистикалық нысанды ұсыну электронды түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электронды түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастырылған "Респонденттің кабинеті" (https://cabinet.stat.gov.kz/) арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
17. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.
18. Ескертпе: Х – осы позиция толтыруға жатпайды.
19. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 4-бөлім:
1-баған ≤ 2-бағаннан әрбір жолдар үшін;
2-жол = ∑ 2.1, 2.2, 2.3-жолдар қосындысына әрбір баған бойынша;
3-жол = ∑ 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5-жолдар қосындысына әрбір баған бойынша;
4-жол = ∑ 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, 4.8, 4.9-жолдар қосындысына әрбір баған бойынша;
6-жол ≤ 1-жолдан әрбір баған үшін;
6-жол ≥ 6.1-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
6.1-жол ≥ 6.1.1-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
3.3-жол 2-баған = 0 (жол беріледі);
4.5-жол 2-баған = 0 (жол беріледі).
2) 5-бөлім:
1-жол = ∑ 2, 3, 4, 5, 6, 7-жолдардың әрбір баған үшін (жол беріледі);
2-жол = ∑ 2.1, 2.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
3-жол = ∑ 3.1, 3.2-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
4-жол = ∑ 4.1, 4.2-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
5-жол = ∑ 5.1, 5.2-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
6-жол = ∑ 6.1, 6.2-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
7-жол = ∑ 7.1, 7.2-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
2.2-жол = ∑ 2.2.1, 2.2.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
3.2-жол = ∑ 3.2.1, 3.2.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
4.2-жол = ∑ 4.2.1, 4.2.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
5.2-жол = ∑ 5.2.1, 5.2.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
6.2-жол = ∑ 6.2.1, 6.2.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
7.2-жол = ∑ 7.2.1, 7.2.2-жолдардың әрбір бағаны үшін;
1-баған ≥ 2 және 3-бағаннан әрбір жол бойынша;
4-баған ≥ 5 және 6-бағаннан әрбір жол бойынша;
7-баған ≥ 8 және 9-бағаннан әрбір жол бойынша;
2-баған ≤ 1-бағаннан әрбір жол үшін;
3-баған ≤ 1-бағаннан әрбір жол үшін;
5-баған ≤ 4-бағаннан әрбір жол үшін;

16. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
17. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).
18. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
19. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 4:
графа 1 ≥ графы 2 для каждой строки;
строка 2 = ∑ строк 2.1, 2.2, 2.3 по всем графам;
строка 3 = ∑строк 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 по всем графам;
строка 4 = ∑строк 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, 4.8, 4.9 по всем графам;
строка 6 ≤ строки 1 для каждой графы;
строка 6 ≥ строки 6.1 по всем графам;
строка 6.1 ≥ строки 6.1.1 по всем графам;
строка 3.3 графа 2 ≠ 0 (допустимый);
строка 4.5 графа 2 ≠ 0 (допустимый).
2) Раздел 5:
строка 1 = ∑ строк 2, 3, 4, 5, 6, 7 для каждой графы (допустимый);
строка 2 = ∑ строк 2.1, 2.2 для каждой графы;
строка 3 = ∑ строк 3.1, 3.2 по всем графам;
строка 4 = ∑строк 4.1, 4.2 по всем графам;
строка 5 = ∑строк 5.1, 5.2 по всем графам;
строка 6 = ∑строк 6.1, 6.2 по всем графам;
строка 7 = ∑строк 7.1, 7.2 по всем графам;
строки 2.2 = ∑ строк 2.2.1, 2.2.2 для каждой графы;
строки 3.2 = ∑ строк 3.2.1, 3.2.2 для каждой графы;
строки 4.2 = ∑ строк 4.2.1, 4.2.2 для каждой графы;
строки 5.2 = ∑ строк 5.2.1, 5.2.2 для каждой графы;
строки 6.2 = ∑ строк 6.2.1, 6.2.2 для каждой графы;
строки 7.2 = ∑ строк 7.2.1, 7.2.2 для каждой графы;
графа 1 графы 2 и графы 3 по всем строкам;
графа 4 графы 5 и графы 6 по всем строкам;
графа 7 графы 8 и графы 9 по всем строкам;
графа 2 ≤ графы 1 для каждой строки;
графа 3 ≤ графы 1 для каждой строки;
графа 5 ≤ графы 4 для каждой строки;

6-баған ≤ 4-бағаннан әрбір жол үшін;
8-баған ≤ 7-бағаннан әрбір жол үшін;
9-баған ≤ 7-бағаннан әрбір жол үшін;
6В-дан басталатын мамандықтар бағыттарының кодтарын енгізу кезінде тиісті жолдарда тек 1-ден 6-ға дейінгі бағандар толтырылады;
5В-дан басталатын мамандықтар бағыттарының кодтарын енгізу кезінде тиісті жолдарда тек 4-тен 10-ға дейінгі бағандар толтырылады.
3) 6-бөлім:
1-жол = ∑ 1.1-1.7-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
1-баған = ∑ 2-3-бағандардың әрбір жолы үшін;
4) 7-бөлім:
1-жол = ∑ 1.1-1.22-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
2-баған ≤ 1-бағаннан әрбір жол бойынша;
4-баған ≤ 3-бағаннан әрбір жол бойынша;
6-баған ≤ 5-бағаннан әрбір жол бойынша.
5) 8-бөлім:
1-баған = ∑ 2-7-бағандардың әрбір жолы үшін;
1.1-жол ≤ 1-жолдан әрбір баған үшін.
6) 9-бөлім:
1-жол = ∑ барлық ұлттар бойынша әрбір баған үшін;
2-баған ≤ 1-бағаннан әрбір жол бойынша;
4-баған ≤ 3-бағаннан әрбір жол бойынша;
6-баған ≤ 5-бағаннан әрбір жол бойынша.
7) 10-бөлім:
1-жол = ∑ 2, 3, 4-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
3-жол = ∑ 3.1-3.10-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
4-жол = ∑ 4.1-4.7-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
1-баған ≥ 2-бағаннан әрбір жол үшін;
4-баған ≥ 5-бағаннан әрбір жол үшін;
7-баған ≥ 8-бағаннан әрбір жол үшін;
3-баған ≤ 1-бағаннан әрбір жол үшін;
6-баған ≤ 4-бағаннан әрбір жол үшін;
9-баған ≤ 7-бағаннан әрбір жол үшін.
8) 11-бөлім:
2-баған ≤ 1-бағаннан әрбір жол бойынша;
4-баған ≤ 3-бағаннан әрбір жол бойынша;
6-баған ≤ 5-бағаннан әрбір жол бойынша.
9) 12-бөлім:
1-жол ≥ ∑ 1.1, 1.2-жолдардың әрбір бағаны бойынша;
2-баған ≤ 1-бағаннан әрбір жол бойынша.
10) 13-бөлім:
1-жол = ∑ 2 және 3-жолдар әрбір баған бойынша;
2-жол = ∑ 2.1-2.4-жолдар әрбір баған бойынша;
3-жол = ∑ 3.1-3.4-жолдар әрбір баған бойынша;
1-баған ≥ 2-бағаннан әрбір жол үшін;
1-баған ≥ 3-бағаннан әрбір жол үшін;
1-баған ≥ 4-бағаннан әрбір жол үшін;
1-баған ≥ 5-бағаннан әрбір жол үшін;
1-баған ≥ 6-бағаннан әрбір жол үшін;
1-баған ≥ 7-бағаннан әрбір жол үшін;
1-баған ≥ 8-бағаннан әрбір жол үшін.
11) 14-бөлім:
1-жол = ∑ 1.1-1.2-жолдардың;
3-жол ≥ 3.1-жолдан;
1-жол ≥ ∑ 1.3-1.5-жолдардың;
7-жол ≤ 8-жолдан;
7-жол ≤ 9-жолдан.
12) Бөлімдер арасындағы бақылау:
4-бөлім 1-бағанының 1-жолы = 5-бөлім 4-бағанының 1-жолы = 6-бөлім 1-бағанының 1-жолы = 7-бөлім 3-бағанының 1-жолы = 8-бөлім 1-бағанының 1-жолы = 9-бөлім 3-бағанының 1-жолы = 10-бөлім 4-бағанының 1-жолы;
4-бөлім 1-бағанының 1-жолы ≥ 11-бөлім 3-бағанының 1-жолы;
4-бөлім 2-бағанының 1-жолы = 5-бөлім 5-бағанының 1-жолы = 7-бөлім 4-бағанының 1-жолы = 8-бөлім 1-бағанының 1.1-жолы = 9-бөлім 4-бағанының 1-жолы = 10-бөлім 5-бағанының 1-жолы;

графа 6 ≤ графы 4 для каждой строки;
графа 8 ≤ графы 7 для каждой строки;
графа 9 ≤ графы 7 для каждой строки;
при вводе кодов направлений специальностей, начинающихся на 6В, заполняются только графы с 1 по 6 по соответствующим строкам;
при вводе кодов направлений специальностей начинающихся с 5В, заполняются только графы с 4 по 10 по соответствующим строкам.
3) Раздел 6:
строка 1 = ∑строк 1.1-1.7 по всем графам;
графа 1 = ∑ граф 2-3 для каждой строки.
4) Раздел 7:
строка 1 = ∑строк 1.1-1.22 по всем графам;
графа 2 ≤ графы 1 по всем строкам;
графа 4 ≤ графы 3 по всем строкам;
графа 6 ≤ графы 5 по всем строкам.
5) Раздел 8:
графа 1 = ∑граф 2-7 по всем строкам;
строка 1 ≥ строки 1.1 по всем графам.
6) Раздел 9:
строка 1 = ∑ строк по всем национальностям для каждой графы;
графа 2 ≤ графы 1 по всем строкам;
графа 4 ≤ графы 3 по всем строкам;
графа 6 ≤ графы 5 по всем строкам.
7) Раздел 10:
строка 1 = строк 2, 3, 4 по всем графам;
строка 3 = строк 3.1-3.10 по всем графам;
строка 4 = строк 4.1-4.7 по всем графам;
графа 1 ≥ графа 2 по всем строкам;
графа 4 ≥ графа 5 по всем строкам;
графа 7 ≥ графа 8 по всем строкам;
графа 3 ≤ графа 1для каждой строки;
графа 6 ≤ графа 4 для каждой строки;
графа 9 ≤ графа 7 для каждой строки.
8) Раздел 11:
графа 2 ≤ графы 1 по всем строкам;
графа 4 ≤ графы 3 по всем строкам;
графа 6 ≤ графы 5 по всем строкам.
9) Раздел 12:
строка 1 ≥ строк 1.1, 1.2 по всем графам;
графа 1 ≥ графы 2 по всем строкам.
10) Раздел 13:
строка 1 = строк 2, 3 по всем графам;
строка 2= ∑ строк 2.1-2.4 по всем графам;
строка 3= ∑ строк 3.1-3.4 по всем графам;
графа 1 ≥ графе 2 для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 3 для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 4 для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 5 для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 6 для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 7 для каждой строки;
графа 1 ≥ графе 8 для каждой строки.
11) Раздел 14:
строка 1 = строк 1.1-1.2;
строка 3 ≥ строки 3.1;
строка 1 ≥ ∑ строк 1.3-1.5;
строка 7 ≤ строки 8;
строка 7 ≤ строки 9.
12) Контроль между разделами:
раздел 4 строка 1 графы 1 = раздел 5 строке 1 графы 4 = раздел 6 строке 1 графы 1 = раздел 7строке 1 графы 3 = раздел 8 строке 1 графы 1 = раздел 9 строке 1 графы 3 = раздел 10 строке 1 графы 4;
раздел 4 строка 1 графы 1 ≥ раздел 11 строка 1 графы 3;
раздел 4 строка 1 графы 2 = раздел 5 строке 1 графы 5 = раздел 7 строке 1 графы 4 = раздел 8 строке 1.1 графы 1 = раздел 9 строке 1 графы 4 = раздел 10 строка 1 графы 5;

4-бөлім 2-бағанының 1-жолы ≥ 11-бөлім 4-бағанының 1-жолы;
4-бөлім 1-бағанының 2-жолы = 5-бөлім 1-бағанының 1-жолы = 7-бөлім 1-бағанның 1-жолы = 9-бөлім 1-бағанының 1-жолы = 10-бөлім 1-бағанының 1-жолы;
4-бөлім 2-бағанының 2-жолы = 5-бөлім 2-бағанының 1-жолы = 7-бөлім 2-бағанының 1-жолы = 9-бөлім 2-бағанының 1-жолы = 10-бөлім 2-бағанының 1-жол;
4-бөлім 1-бағанының 5-жолы = 5-бөлім 7-бағанының 1-жолы = 7-бөлім 5-бағанының 1-жолы = 9-бөлім 5-бағанының 1-жолы = 10-бөлім 7-бағанының 1-жолы;
4-бөлім 2-бағанының 5-жолы = 5-бөлім 8-бағанының 1-жолы = 7-бөлім 6-бағанының 1-жолы = 9-бөлім 6-бағанының 1-жолы = 10-бөлім 8-бағанының 1-жолы;
5-бөлім 4-бағанының ∑ 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1, 7.1-жолдардың барлық мамандықтар бойынша = 6-бөлім 2-бағанының 1-жолына;
5-бөлім 4-бағанының ∑ 2.2, 3.2, 4.2, 5.2, 6.2, 7.2-жолдардың барлық мамандықтар бойынша = 6-бөлім 3-бағанының 1-жолына.
5-бөлім 6-бағанының 1-жолы = 8-бөлім 2-бағанының 1-жолына;
6-бөлім 2-бағанының 1-жолы = 10-бөлім 6-бағанының 1-жолы.
13) Баланстық бақылау:
"Бұрынғы оқу жылының басындағы студенттердің саны" + "Оқу жылында қабылдау" + "Өткен оқу жылы ішінде келгені" - "Өткен оқу жылы ішінде кеткені" - "Өткен оқу жылы бітіргені" = "Есепті оқу жылының басындағы студенттердің саны" (жол беріледі).
"Бұрынғы оқу жылының басындағы студенттердің саны (әйелдер)" + "Қабылдаған (әйелдер)" + "Келгені (әйелдер)" - "Кеткені (әйелдер) - Бітіргені (әйелдер) = "Есепті оқу жылының басындағы студенттердің (әйелдердің) саны" (жол беріледі).
Басшысының
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 46 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2019 жылғы 2020 жылғы
30 қаңтардағы № 13 бұйрығына
10-қосымша
"Білім беру ұйымының қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері туралы есеп" (индексі Әлеуметтік қаржы (білім беру), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Білім беру ұйымының қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері туралы есеп" (индексі Әлеуметтік қаржы (білім беру), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – Заң) және "Білім беру ұйымының қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері туралы есеп" (индексі Әлеуметтік қаржы (білім беру), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.

раздел 4 строка 1 графы 2 ≥ раздел 11 строке 1 графы 4;
раздел 4 строка 2 графы 1 = раздел 5 строке 1 графы 1 = раздел 7 строке 1 графы 1 = раздел 9 строке 1 графы 1 = раздел 10 строке 1 графы 1;
раздел 4 строка 2 графы 2 = раздел 5 строке 1 графы 2 = раздел 7 строке 1 графы 2 = раздел 9 строке1 графы 2 = раздел 10 строке 1 графы 2;
раздел 4 строка 5 графы 1 = раздел 5 строке 1 графы 7 = раздел 7 строке 1 графы 5 = раздел 9 строке 1 графы 5 = раздел 10 строке 1 графы 7;
раздел 4 строка 5 графы 2 = раздел 5 строке 1 графы 8 = раздел 7 строке 1 графы 6 = раздел 9 строке 1 графы 6 = раздел 10 строке 1 графы 8;
раздел 5 графа 4 ∑ строк 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1, 7.1 по всем специальностям = раздел 6 строке 1 графы 2;
раздел 5 графа 4 ∑ строк 2.2, 3.2, 4.2, 5.2, 6.2, 7.2 по всем специальностям = раздел 6 строке 1 графы 3;
раздел 5 строка 1 графы 6 = раздел 8 строке 1 графы 2;
раздел 6 строка 1 графы 2 = раздел 10 строке 1 графы 6.
13) Балансовый контроль:
Численность студентов на начало предыдущего учебного года + Прием в отчетном году + Прибыло в течение предыдущего учебного года - Выбыло в течение предыдущего учебного года - Выпуск за предыдущий учебный год = Численность студентов на начало отчетного учебного года (допустимый).
Численность студентов (женщин) на начало предыдущего учебного года + Прием (женщин) + Прибыло (женщин) - Выбыло (женщин) - Выпуск (женщин) = Численность студентов (женщин) на начало отчетного учебного года (допустимый).
Приложение 5
к приказу руководителя
от 15 декабря 2021 года № 46
Приложение 10
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 января 2020 года № 13
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет об основных показателях финансово-хозяйственной деятельности организации образования"
(индекс Соцфин (образование), периодичность годовая)
1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об основных показателяхфинансово-хозяйственной деятельности организации образования" (индекс Соцфин (образование), периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об основных показателях финансово-хозяйственной деятельности организации образования" (индекс Соцфин (образование), периодичность годовая) (далее – статистическая форма).

2. Осы Нұсқаулықта Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) активтер – дара кәсіпкер немесе ұйымдар өткен оқиғалар нәтижесiнде бақылап отырған, болашақта экономикалық пайда алу күтiлетiн ресурстар;
2) әлеуметтiк аударымдар – әлеуметтік аударымдарды төлеушілер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлейтін ақша;
3) қызметкерлердің жалақы қоры – ұйымдардың есептелген жиынтық ақшалай қаражаттары, сондай-ақ олардың қаржыландыру көздеріне және оларды нақты төлеу мерзіміне қарамастан, салықтар мен басқа да ұстап қалулар (табыс салығы, міндетті зейнетақы жарналары) ескерілген, қызметкерлердің еңбегін төлеу үшін (лауазымдық айлықақылар (тарифтік мөлшерлемелер) қосымша төлемдер, үстемеақылар, сыйлықақылар, ынталандыру мен өтелімдік сипаттағы төлемдер)) ақша бірлігіне аударылған заттай нысандағы қаражаттар;
4) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
5) негізгі құралдар – бұл тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіруде немесе жеткізуде пайдалану үшін, басқа адамдарға жалға беру, құнын өсіру немесе әкімшілік мақсаттар үшін субъект ұстап қалатын, бір кезеңнен астам уақыт ішінде пайдалану ұйғарылған материалдық активтер;
6) салықтар – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі – Салық кодексі) көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекет біржақты тәртіппен заң жүзінде белгілеген, белгілі бір мөлшерде жүргізілетін, қайтарымсыз және өтеусіз сипатта болатын, бюджетке төленетін міндетті ақшалай төлемдер;
7) табыстар – капиталға қатысушы адамдардың жарнасына байланысты ұлғаюдан өзгеше, капиталдың ұлғаюына алып келетін есептi кезең iшiнде активтердiң түсiмi не өсiмi немесе мiндеттемелердiң азаюы нысанындағы экономикалық пайданың өсуі;
8) шығыстар – капиталға қатысушы адамдарға бөлуге байланысты азаюдан өзгеше капиталдың азаюына алып келетін есептi кезең iшiнде активтердiң шығуы не азаюы немесе мiндеттемелердiң пайда болуы нысанында экономикалық пайданың азаюы.
3. Статистикалық нысанды заңды тұлғаның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері өзінің орналасқан жері бойынша, оларға заңды тұлғаның статистикалық нысанды тапсыру бойынша өкілеттігі берілген жағдайда тапсырады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлімшелердің мұндай өкілеттіктері болмаған жағдайда статистикалық нысанды олардың орналасқан жерін көрсете отырып, өзінің құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері бөлінісінде заңды тұлға ұсынады.

2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие определения:
1) активы – ресурсы, контролируемые индивидуальным предпринимателем или организацией в результате прошлых событий, от которых ожидается получение будущих экономических выгод;
2) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) фонд заработной платы работников – начисленные организациями суммарные денежные средства, а также средства в натуральной форме, переведенные в денежную единицу для оплаты труда работников (должностные оклады (тарифные ставки), доплаты, надбавки, премии, выплаты стимулирующего и компенсирующего характера), с учетом налогов и других удержаний (подоходный налог, обязательные пенсионные взносы), независимо от источника их финансирования и срока их фактических выплат;
4) обязательное социальное медицинское страхование – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
5) основные средства – это материальные активы, которые удерживаются субъектом для использования в производстве или поставке товаров (работ, услуг), для сдачи в аренду другим лицам, прироста стоимости или для административных целей, использование которых предполагается в течение более чем одного периода;
6) налоги – законодательно установленные государством в одностороннем порядке обязательные денежные платежи в бюджет, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс), производимые в определенных размерах, носящие безвозвратный и безвозмездный характер;
7) доходы – увеличение экономических выгод в течение отчетного периода в форме притока или прироста активов или уменьшения обязательств, которые приводят к увеличению капитала, отличному от увеличения, связанного с взносами лиц, участвующих в капитале;
8) расходы – уменьшение экономических выгод в течение отчетного периода в форме оттока или уменьшения активов или возникновения обязательств, которые приводят к уменьшению капитала, отличному от уменьшения, связанного с распределением лицам, участвующим в капитале.
3. Статистическую форму представляют структурные и обособленные подразделения юридического лица по месту своего нахождения, если им делегированы полномочия по сдаче статистических форм юридическим лицом. Если структурные и обособленные подразделения не имеют таких полномочий, статистическую форму представляет юридическое лицо в разрезе своих структурных и обособленных подразделений, с указанием их местонахождения.

4. 2-бөлімнің 1-жолында ұйымдардың бухгалтерлік есептілігі әдіснамасы бойынша есептелетін қаржы қаражатының түсімдері ескерілетін ағымдағы табыстар көрсетіледі.
2-бөлімнің 1.1-жолы бойынша республикалық (оның ішінде білім беру гранттары) және жергілікті бюджеттерден қайтарылуға жатпайтын бір жақты төлемдер, ұйым мүшелерінің ерікті жарналары мен қайырмалдықтар (оның ішінде шетелден) деп түсінілетін ағымдағы трансферттер көрсетіледі.
2-бөлімнің 1.1.1.1-жолында кәсіпорындарға, ұйымдарға, жеке тұлғаларға ғылыми зерттеулер жүргізуге, оқытуға және тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерге ақшалай немесе заттай нысанда өтеусіз субсидия деп түсінілетін гранттар көрсетіледі.
2-бөлімнің 1.1.3-жолында жарыстарға, конкурстарға, көрмелерге, байқауларға қатысу және шығармашылық, ғылыми, ғылыми-техникалық, өнертапқыштық қызметті дамыту, білім және спорттық шеберлік деңгейін арттыру үшін мүліктік және қаржылық (әлеуметтіктен басқа) қолдау түрінде өтеусіз негізде (демеушілік көмек) ұсынылатын ерікті жарналар мен қайырмалдықтардан түсімдер көрсетіледі.
2-бөлімнің 1.2-жолында кәсіпорындармен (ұйымдармен) жасалған шарттарға сәйкес немесе халықтың қаражаты есебінен (қосылған құн салығынсыз (бұдан әрі – ҚҚС)) ұйым қызметінің негізгі түрі бойынша (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінде (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) 85.1-85.4 топтарда (мектепке дейінгі, бастауыш, орта және жоғары білім) көрсетілген халыққа және кәсіпорындарға көрсетілген қызметтерден табыстар көрсетіледі. Қызметтің негізгі түріне қосылған құны субъект жүзеге асыратын кез келген басқа қызмет түрінің қосылған құнынан асатын қызмет түрі жатады.
2-бөлімнің 1.3-жолы бойынша меншіктен (пайыздардан түскен табыстар, акциялар бойынша дивидендтер, ренталар, басқа кәсіпорындардан түскен кісістер) алынған табыс есепке алынады.
2-бөлімнің 1.5-жолы бойынша білім мен дағдылардың қосымша көлемін (ЭҚЖЖ 85.5) алу үшін, сондай-ақ қайта даярлау және біліктілікті арттыру мақсатында, компьютерлік сауаттылыққа оқыту, спорттық оқыту (бейсбол, баскетбол, крикет, футбол және басқа да спорттық ойындар), гимнастикалық оқыту, академиялар мен мектептерде атқа мінуді үйрету, жүзуді үйрету, жауынгерлік жекпе-жекті оқыту, кәсіби спорт нұсқаушыларының, мұғалімдердің, жаттықтырушылардың қызметтеріне, жүргізуші курстары, йогаға оқыту, шет тілін, өнерге, драмаға, музыкаға немесе басқаға оқыту немесе арнайы оқыту үшін төлемдер көрсетіледі (1.2-жолда көрсетілген ЭҚЖЖ қоспағанда).
2-бөлімнің 1.7-жолы бойынша статистикалық нысанның жоғары тұрған жолдарында санамаланған білім беру саласындағы қосалқы қызметтен немесе қайталама қызметтен алынған білім беру ұйымдарының басқа да ағымдағы табысы (күрделі активтерді сатудан түскен таза табыс, жалдау ақысы және басқалар) көрсетіледі.
2-бөлімнің 2-жолы бойынша күрделі шығындарға алынған трансферттер көрсетіледі, онда активтерге (қолма-қол ақша мен материалдық айналымдардан басқа) меншік құқығын немесе оларды сатып алу үшін негізгі құралдарды бір институционалдық бірліктен екіншісіне өтеусіз беру ескеріледі.
2-бөлімнің 2.6-жолы бойынша білім беру ұйымдарынан оқу-әдістемелік құралдарды, оқулықтарды (оның ішінде электрондық оқулықтарды) және басқа да оқу материалдарын өтеусіз беру ескерілетін авизо көрсетіледі.
2-бөлімнің 3-жолы бойынша активтерді (оның ішінде мүлікті) өтеусіз алу, ұйымның меншікті қаражаты немесе басқа көздер (қарыз қаражаты) есебінен негізгі құралдарды сатып алуға активтердің шығуынан түскен табыстар жататын өзге де табыстар көрсетіледі.
2-бөлімнің 4-жолында негізгі және қайталама қызмет бойынша өндірілген өнімнің (тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнын қалыптастыратын шығындар сияқты субъектінің қаржы-шаруашылық қызметіне байланысты шығыстарының барлық түрлері ескерілетін ұйымның ағымдағы шығыстары көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.1-жолы бойынша жалақы қорынан, әлеуметтік аударымдардан, әлеуметтік салықтан, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардан, оқытуға және біліктілігін арттыруға арналған шығындардан және іссапар шығыстарынан қалыптастырылатын жұмыс күшін ұстауға арналған шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.2-жолы бойынша ұйым жанында жұмыс істейтін және оның теңгерімінде тұратын асханалар мен буфеттер үшін тамақ өнімдеріне шығыстар көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.3-жолы сырттан сатып алынған, сондай-ақ кәсіпорынның өзі өндірген, технологиялық мақсаттарға, энергияның барлық түрлерін өндіруге, ғимараттарды жылытуға, кәсіпорын көлігі орындаған өндіріске қызмет көрсету бойынша көлік жұмыстарына жұмсалған отынның барлық түрлеріне (отын, көмір, шымтезек, бензин, керосин, мазут, дизель отыны, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тежегіш сұйықтығы және басқа да жанар-жағармай материалдары) арналған шығыстарды көрсетеді.
2-бөлімнің 4.4-жолы бойынша негізгі құралдар (кеңсе тауарлары) болып табылмайтын ағымдағы шаруашылық мақсаттарға арналған тауарлар мен материалдарға арналған шығыстар көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 және 4.6-жолдары бойынша ҚҚС-ты қоса алғанда, есепті кезеңде жүргізілген ұйымның материалдық шығындарының жалпы сомасы (қайтарылатын қалдықтардың құнын шегере отырып) көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.7-жолы бойынша негізгі құралдарды жалға алуға арналған шығыстар көрсетіледі, оларға үй-жайларды, техникалық жабдықты, машиналарды жалға алғаны үшін төлем жатады.
2-бөлімнің 4.8-жолы бойынша оқыту және біліктілікті арттырумен байланысты сатып алынған қызметер бойынша, байланыс қызметтері, коммуналдық қызметтер, консультациялық, ақпараттық және аудиторлық ұйымдардың қызметтері, сот, төрелік, нотариаттық қызметтер, маркетингтік қызметтер, жылжымайтын мүлік объектілерін ұстау (ғимараттар мен құрылыстарды ағымдағы жөндеу), машиналар мен жабдықтарды (көлік құралдарын қоса алғанда) ағымдағы жөндеу бойынша шығыстар көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.8.3-жолы бойынша коммуналдық қызметтер көрсетіледі, онда электр және жылу энергиясына, сумен жабдықтауға және кәрізге арналған шығыстар ескеріледі.
2-бөлімнің 4.8.6-жолы бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіру және айналымы саласындағы зерттеуге және болжауға, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіру мен айналымының үздік экономикалық шарттарын жасау үшін шаралар жүйесін әзірлеу және өндірісті бағдарлау үшін ахуалды талдау мен болжауға байланысты маркетингтік қызметтер көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.8.9-жолы бойынша бөгде ұйымдардың (дезинфекциялау станциялары, санитариялық-эпидемиологиялық қызметтер, кәдеге жарату, өрт сигнализациясы, бағдарламалық қамтамасыз етуге қызмет көрсету бойынша, көлік қызметтері, қоқыс, қар шығару бойынша қызметтер) қызметтері көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.9.1-жолы бойынша студенттер мен оқушыларды ұстауға ақшалай нысанда бөлінетін трансферттер стипендия мен жол жүру билеттерін қамтиды.
2-бөлімнің 4.9.2-жолы бойынша студенттер мен оқушыларды ұстауға заттай нысанда бөлінетін трансферттер тамақ өнімдері мен киімді қамтиды.
2-бөлімнің 4.10-жолы бойынша меншіктен (осы ұйымға тиесілі пайыздар, дивидендтер және акциялар бойынша дивидендтер) төленген табыс ескеріледі.
2-бөлімнің 4.11-жолы бойынша есепті кезең үшін амортизациялық аударымдар (негізгі құралдар мен материалдық емес активтер) көрсетіледі, олар сатып алынған активтің құнын өнімнің өзіндік құнына немесе активті пайдалы пайдалану мерзімі ішінде болатын шығыстарға біртіндеп көшіру процесін білдіреді. Бұл жолда есепті кезеңде осы ұйымға меншік, шаруашылық жүргізу және жедел басқару құқығымен тиесілі негізгі құралдардың барлық түрлері бойынша төленген амортизациялық аударымдар сомасы, сондай-ақ жалға берілген құралдар көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.12-жолы бойынша іссапар шығыстары көрсетіледі, ол жол жүру және бронь шығындарын растайтын құжаттардың (оның ішінде оның құнын төлеу фактісін растайтын құжат болған кезде электрондық билеттің) негізінде бронь үшін шығыстарды төлеуді қоса алғанда, іссапар орнына баруға және кері қайтуға нақты жұмсалған шығыстарды, белгіленген мөлшерде қызметкерге іссапарда болған уақыты үшін төленетін тәуліктік шығыстар мен шығыстарды растайтын құжаттардың негізінде бронь үшін шығыстарды төлеуді қоса алғанда, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жұмсалған шығыстарды білдіреді.
2-бөлімнің 4.13.1-жолы бойынша Салық кодексіне сәйкес айқындалатын салықтар көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.13.1.6-жолы бойынша өзге де салықтар көрсетіледі, оларға акциздер, жарнаманы орналастыруға салынатын салық және белгіленген салықтар (мысалы, бильярд үстелдерін, ойын автоматтарын пайдаланғаны үшін) жатады.
2-бөлімнің 4.13.2.4-жолында өзге де аударымдар көрсетіледі, оларға қоршаған ортаға эмиссиялар, мемлекеттік баж, өсімпұл, айыппұлдар, таза табыс бөлігіндегі нормативтік аударымдар жатады.
2-бөлімнің 4.13.3-жолында өндірістік емес сипаттағы әдеттегі қызмет процесіне қарамастан туындайтын қызмет түрлеріне байланысты өзге де шығыстар, банктік қарыз бойынша кредиттер, өмірді, мүлікті сақтандыру, активтердің шығып қалуы және құнсыздануы, бағамдық айырма, резервті құру және өтелмейтін талаптарды есептен шығару, операциялық жалдау бойынша шығыстар көрсетіледі.
2-бөлімнің 4.14-жолында тарату, өткізу, айырбастау, өтеусіз беру нәтижесінде ұйымның балансынан қалдық құны бойынша есептен шығарылатын негізгі құралдардың істен шығуына арналған шығыстар көрсетіледі.
2-бөлімнің 5-жолы бойынша күрделі жөндеуге арналған шығыстар көрсетіледі, оған жұмыс істеп тұрған субъектілердегі негізгі құралдар объектілерінің бастапқы құнын ұлғайту жатады. Бұл ретте келесі күрделі салымдар нәтижесінде негізгі құралдар объектілерінің бастапқы құнын ұлғайту оның бастапқы бағаланған нормативтік көрсеткіштері: қызмет ету мерзімінен, өндірістік қуатынан артық болатын, объектінің жағдайы жақсарған жағдайда ғана жүргізіледі. Объектінің техникалық жағдайын сақтау және ұстап тұру мақсатында жүргізілетін, бастапқы құнын ұлғайтпайтын негізгі құралдарды жөндеуге және пайдалануға арналған шығындар күрделі шығыстарға қосылмайды және олар жүргізілген кезеңнің шығыстары ретінде танылады.

4. В строке 1 раздела 2 отражаются текущие доходы, в которых учитываются поступления финансовых средств, исчисляемые по методологии бухгалтерской отчетности организаций.
По строке 1.1 раздела 2 указываются текущие трансферты, под которыми понимаются односторонние платежи, не подлежащие возврату из республиканского (в том числе образовательные гранты) и местного бюджетов, добровольные взносы членов организаций и пожертвований (в том числе из-за рубежа).
В строке 1.1.1.1 раздела 2 указываются гранты, под которыми понимается безвозмездная субсидия предприятиям, организациям, физическим лицам в денежной или натуральной форме на проведение научных исследований, на обучение и опытно-конструкторские разработки.
В строке 1.1.3 раздела 2 указываются поступления от добровольных взносов и пожертвований, предоставляемые на безвозмездной основе (спонсорская помощь) в виде имущественной и финансовой (кроме социальной) поддержки для участия в соревнованиях, конкурсах, выставках, смотрах и развития творческой, научной, научно-технической, изобретательской деятельности, повышения уровня образования и спортивного мастерства.
В строке 1.2раздела 2 указываются доходы от оказанных услуг населению и предприятиям по основному виду деятельности организации (указанных в Общем классификаторе видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) в группах 85.1 – 85.4 (дошкольное, начальное, среднее и высшее образование)), согласно заключенным договорам с предприятиями (организациями) или за счет средств населения (без налога на добавленную стоимость (далее – НДС)). К основному виду деятельности относится вид деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида деятельности, осуществляемого субъектом.
По строке 1.3 раздела 2 учитывается полученный доход от собственности (доходы от процентов, дивидендов по акциям, ренты, прибыли от других предприятий).
По строке 1.5 раздела 2 показывается плата за обучение для получения дополнительного объема знаний и навыков (ОКЭД 85.5), а также в целях переподготовки и повышения квалификации, обучение компьютерной грамотности, спортивное обучение (бейсболу, баскетболу, крикету, футболу и другим спортивным играм), гимнастическое обучение, обучение верховой езде в академиях и школах, обучение плаванию, обучение боевым единоборствам, услуги профессиональных спортивных инструкторов, учителей, тренеров, водительские курсы, обучение йоге, обучение иностранному языку, искусствам, драме, музыке или другое обучение или специальное обучение (за исключением ОКЭД, указанных в строке 1.2).
По строке 1.7 раздела 2 указывается другой текущий доход организаций образования (чистый доход от продаж капитальных активов, арендная плата), полученный от вспомогательной деятельности в области образования или от вторичной деятельности, не перечисленные в вышестоящих строках статистической формы.
По строке 2 раздела 2 отражаются полученные трансферты на капитальные затраты, в которых учитывается безвозмездная передача правасобственности на активы (кроме наличных денег и материальныхоборотов) или основных средств для их приобретения от однойинституциональной единицы к другой.
По строке 2.6 раздела 2 указывается авизо, в котором учитывается безвозмездная передача от организаций образования учебно-методических пособий, учебников (в том числе электронные учебники) и других учебных материалов.
По строке 3 раздела 2 указываются прочие доходы, к которым относятся безвозмездное получение активов (в том числе имущества), доходы от выбытия активов, на приобретение основных средств за счет собственных средств организации или других источников (заемные средства).
В строке 4 раздела 2 отражаются текущие расходы организации, в которых учитываются все виды расходов субъекта, связанные с его финансово-хозяйственной деятельностью, такие как затраты, формирующие себестоимость произведенной продукции (товаров и услуг) по основной и вторичной деятельности.
По строке 4.1 раздела 2 указывается общая сумма затрат на содержание рабочей силы, которая формируется из фонда заработной платы, социальных отчислений, социального налога, отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, затрат на обучение и повышение квалификации и командировочных расходов.
По строке 4.2 раздела 2 отражаются расходы на продукты питания для столовых и буфетов, которые функционируют при организации и состоят на ее балансе.
Строка 4.3 раздела 2 показывает расходы на все виды топлива (дрова, уголь, торф, бензин, керосин, мазут, дизтопливо, автол, тосол, нигрол, литол, антифриз, тормозная жидкость), как приобретенного со стороны, так и выработанного самим предприятием, расходуемого на технологические цели, выработку всех видов энергии, отопление зданий, транспортные работы по обслуживанию производства, выполненные транспортом предприятия.
По строке 4.4 раздела 2 отражаются расходы на товары и материалы для текущих хозяйственных целей, не являющиеся основными средствами (канцелярские товары).
По строкам 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 и 4.6 раздела 2 указывается общая сумма материальных затрат организации, произведенных в отчетном периоде, включая НДС (за вычетом стоимости возвратных отходов).
По строке 4.7 раздела 2 указываются расходы на аренду основных средств, к которым относится плата за аренду помещений, технического оборудования, машин.
По строке 4.8 раздела 2 отражаются расходы по приобретенным услугам, связанных с обучением и повышением квалификации, по услугам связи, коммунальным услугам, услугам консультационных, информационных и аудиторских организаций, судебным, арбитражным, нотариальным услугам, по маркетинговым услугм, содержанием объектов недвижимости (текущий ремонт зданий и сооружений), текущему ремонту машин и оборудования (включая транспортные средства).
По строке 4.8.3 раздела 2 показываются коммунальные услуги, в которых учитываются расходы на электрическую и тепловуюэнергию, водоснабжение и канализацию.
По строке 4.8.6 раздела 2 отражаются маркетинговые услуги, связанные с исследованием и прогнозированием в сфере производства и обращения товаров (работ, услуг), анализом и прогнозом ситуации для ориентации производства и разработки системы мер для создания лучших экономических условий производства и обращения товаров (работ, услуг).
По строке 4.8.9 раздела 2 отражаются услуги сторонних организаций (дезинфекционных станций, санитарно-эпидемиологических служб, утилизации, пожарной сигнализации, по обслуживанию программного обеспечения, транспортные услуги, услуги по вывозу мусора, снега).
По строке 4.9.1 раздела 2 трансферты, выделяемые в денежной форме на содержание студентов и учащихся, включают стипендию и проездные билеты.
По строке 4.9.2 раздела 2 трансферты, выделяемые в натуральной форме на содержание студентов и учащихся, включают продукты питания и одежду.
По строке 4.10 раздела 2 учитывается выплаченный доход от собственности (проценты, дивиденды и дивиденды по акциям, принадлежащие данной организации).
По строке 4.11 раздела 2 показываются амортизационные отчисления за отчетный период (основные средства и нематериальные активы), которые представляют собой процесс постепенного переноса стоимостиприобретенного актива на себестоимость продукции или на расходы, которые происходят в течение срока полезного использования актива. В данной строке отражается выплаченная за отчетный период сумма амортизационных отчислений по всем видам основных средств, принадлежащих данной организации на праве собственности, хозяйственного ведения и оперативного управления, а также средства, переданные в аренду.
По строке 4.12 раздела 2 отражаются командировочные расходы, которые представляют собой фактически произведенные расходы на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь, на основании документов, подтверждающих расходы на проезд и бронь (в том числе электронного билета при наличии документа, подтверждающего факт оплаты его стоимости), фактически произведенные расходы на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь, на основании документов, подтверждающих расходы и суточные, выплачиваемые работнику за время нахождения в командировке, в установленном размере.
По строке 4.13.1 раздела 2 показываются налоги, определяемые в соответствии с Налоговым кодексом.
По строке 4.13.1.6 раздела 2 указываются прочие налоги, к которым относятся акцизы, налог на размещение рекламы и фиксированные налоги (например, за использование бильярдных столов, игровых автоматов).
В строке 4.13.2.4 раздела 2 указываются прочие отчисления, к которым относятся эмиссии в окружающую среду, государственная пошлина, пеня, штрафы, нормативные отчисления в части чистого дохода.
В строке 4.13.3 раздела 2 указываются прочие расходы, связанные с видами услуг, которые возникают независимо от процесса обычной деятельности непроизводственного характера, кредиты по банковскому займу, страхование жизни, имущества, выбытие и обесценение активов, курсовая разница, создание резерва и списание безнадежных требований, расходы по операционной аренде.
В строке 4.14 раздела 2 указываются расходы на выбытие основных средств, которые списываются с баланса организации по остаточной стоимости в результате: ликвидации, реализации, обмена, безвозмездной передачи.
По строке 5 раздела 2 указываются расходы на капитальный ремонт, к которым относится увеличение первоначальной стоимости объектов основных средств у действующих субъектов. При этом увеличение первоначальной стоимости объектов основных средств, в результате последующих капитальных вложений производится только в случае улучшения состояния объекта, повышающего его первоначально оцененные нормативные показатели: срок службы, производственную мощность. Затраты на ремонт и эксплуатацию основных средств, производимых в целях сохранения и поддержания технического состояния объекта, не увеличивающие первоначальную стоимость, в капитальные расходы не включаются и признаются как расходы периода, в котором они были произведены.

5. 3-бөлім ұйымның пайдалары мен залалдары туралы деректер негізінде толтырылады.
3-бөлімнің 3-жолы бойынша табыстар және шығыстар, арасындағы айырмашылық ескерілетін салық салынғанға дейінгі пайда (залал) көрсетіледі.
3-бөлімнің 4-жолы бойынша салық салынғанға дейінгі пайда (залал) және корпоративті табыс салығы есептелетін кезеңдегі қорытынды пайда (залал) көрсетіледі.
6. 4-бөлімде ұйымның бухгалтерлік балансының көрсеткіштері қаржылық есептіліктің ұлттық жəне халықаралық стандарттарына сəйкес толтырылады.
4-бөлімді респонденттер салық заңнамасына сәйкес шағын бизнес субъектiлерi үшін арнайы салық режимі қолданылған жағдайда, егер салық кезеңіне шекті табысы тиісті қаржы жылына жыл сайын республикалық бюджетпен бекітілетін белгіленген көрсеткіштен аспаса толтырмайды.
4-бөлімнің 2.1-жолы бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер кәсіпорынның айналымдағы активтерді пайдалану немесе жаңа қысқа мерзімді міндеттемелерді құру жолымен өтеуді болжайтын қарыздарды қоса қысқа мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
4-бөлімнің 2.2-жолы бойынша кәсіпорынның бір операциялық цикл ішінде өтеуді болжамайтын берешегінің барлық түрлерін қоса ұзақ мерзімді міндеттемелері көрсетіледі.
7. Осы статистикалық нысанды ұсыну электронды түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электронды түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастырылған "Респонденттің кабинеті" (https://cabinet.stat.gov.kz/) арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
8. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.
9. Ескерту: Х – бұл позиция толтыруға жатпайды.
10. Арифметикалық-логикалық бақылау.
1) 2-бөлім:
1-жол = 1.1-жол + 1.2-жол + 1.3-жол + 1.4-жол + 1.5-жол + 1.6-жол + + 1.7-жол;

5. Раздел 3 заполняется на основании данных о прибылях и убытках организации.
По строке 3 раздела 3 отражается прибыль (убыток до налогооблажения), в котором учитывается разница между доходами и расходами.
По строке 4 раздела 3 отражается итоговая прибыль (убыток) за период, в котором учитывается разница между прибылью (убытком) до налогообложения и корпоративным подоходным налогом.
6. В разделе 4 показатели бухгалтерского баланса организации заполняются в соответствии с национальными и международными стандартами финансовой отчетности.
Раздел 4 в соответствии с налоговым законодательством не заполняется респондентами, в случае применения специального налогового режима для субъектов малого бизнеса, если предельный доход за налоговый период не превышает показателя, установленного ежегодно утверждаемым республиканским бюджетом на соответствующий финансовый год.
По строке 2.1 раздела 4 отражаются краткосрочные обязательства, включая задолженность предприятия, которую предполагается погасить путем использования оборотных активов или путем создания новых краткосрочных обязательств.
Строка 2.2 раздела 4 показывает долгосрочные обязательства, включая все виды задолженности, которые предприятие не предполагает погасить в течение одного операционного цикла.
7. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
8. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агенства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6459.
9. Примечание: Х - данная позиция не подлежит заполнению.
10. Арифметико-логический контроль.
1) Раздел 2:
строка 1 = строка 1.1 + строка 1.2 + строка 1.3 + строка 1.4 + строка 1.5 + строка 1.6 + строка 1.7;

1.1-жол = 1.1.1-жол + 1.1.2-жол + 1.1.3-жол;
1.1.1.1-жол ≤ 1.1.1-жолдан;
1.1.3.1-жол ≤ 1.1.3-жолдан;
респондент 85.1, 85.2, 85.3, 85.4 ЭҚЖЖ-мен 1.2-жолды толтырады;
1.3-жол = 1.3.1 және 1.3.2-жолдар қосындысына;
1.5-жол = 1.5.1 және 1.5.2-жолдар қосындысына;
ЭҚЖЖ 85.5 респондент 1.5-жолды толтырады;
2-жол = 2.1-жол + 2.2-жол + 2.3-жол + 2.4-жол + 2.5-жол + 2.6-жол;
4-жол = 4.1-жол + 4.2-жол + 4.3-жол + 4.4-жол + 4.5-жол + 4.6-жол + + 4.7-жол + 4.8-жол + 4.9-жол + 4.10-жол + 4.11-жол + 4.13-жол + 4.14-жол – 4.13.1.1-жол – 4.13.1.4-жол - 4.13.2.1-жол – 4.13.2.2-жол – 4.13.2.3-жол – 4.8.1-жол;
4.1-жол = 4.1.1-жол + 4.13.2.1-жол + 4.13.2.2-жол + 4.13.2.3-жол + 4.8.1-жол + 4.12 жол;
4.8-жол = 4.8.1-жол + 4.8.2-жол + 4.8.3-жол + 4.8.4-жол + 4.8.4-жол + + 4.8.5-жол + 4.8.6-+жол + 4.8.7-жол + 4.8.8-жол + 4.8.9-жол;
4.9-жол = 4.9.1 және 4.9.2-жолдар қосындысына;
4.10-жол = 4.10.1, 4.10.2-жолдар қосындысына;
4.13-жол = 4.13.1, 4.13.2 және 4.13.3-жолдар қосындысына;
4.13.1-жол = 4.13.1.1-жол + 4.13.1.2-жол + 4.13.1.3-жол + 4.13.1.4-жол + 4.13.1.5-жол + 4.13.1.6-жол;
4.13.2-жол = 4.13.2.1-жол + 4.13.2.2-жол + 4.13.2.3-жол + 4.13.2.4-жол.
2) 3-бөлім:
3-жол = 1-жол – 2-жол (жол беріледі).
3) 4-бөлім:
1-жол = 1.1, 1.2-жолдар қосындысына;
2-жол = 2.1 - 2.3-жолдар қосындысына;
1-жол = 2-жолға.
4) Бөлімдердің арасындағы бақылау:
3-бөлімнің 1-жолы = 2-бөлімнің 1, 2, 3-жолдар қосындысына;
3-бөлімнің 2-жолы = 2-бөлімнің 4, 5, 6-жолдар қосындысына;
3-бөлімнің 4-жолы = 3-бөлімнің 3-жолы – 2-бөлімнің 4.13.1.1-жолы.

строка 1.1 = строка 1.1.1 + строка 1.1.2 + строка 1.1.3;
строка 1.1.1.1 ≤ строки 1.1.1;
строка 1.1.3.1 ≤ строки 1.1.3;
строка 1.2 заполняется респондентом с ОКЭД 85.1, 85.2, 85.3, 85.4;
строка 1.3 = сумме строк 1.3.1 и 1.3.2;
строка 1.5 = сумме строк 1.5.1 и 1.5.2;
строка 1.5 заполняется респондентом с ОКЭД 85.5;
строка 2 = строка 2.1 + строка 2.2 + строка 2.3 + строка 2.4 + строка 2.5 + строка 2.6;
строка 4 = строка 4.1 + строка 4.2 + строка 4.3 строка 4.4 + строка 4.5 + строка 4.6 + строка 4.7 + строка 4.8 + строка 4.9 + строка 4.10 + строка 4.11 + строка 4.13 + строка 4.14 – строка 4.13.1.1 – строка 4.13.1.4 – строка 4.13.2.1– строка 4.13.2.2 – строка 4.13.2.3 – строка 4.8.1;
строка 4.1 = строка 4.1.1 + строка 4.13.2.1 + строка 4.13.2.2 + строка 4.13.2.3 + строка 4.8.1 + строка 4.12;
строка 4.8 = строка 4.8.1 + строка 4.8.2 + строка 4.8.3 + строка 4.8.4 + строка 4.8.5 + строка 4.8.6 + строка 4.8.7 + строка 4.8.8 + строка 4.8.9;
строка 4.9 = сумме строк 4.9.1 и 4.9.2;
строка 4.10 = сумме строк 4.10.1 и 4.10.2;
строка 4.13 = сумме строк 4.13.1, 4.13.2 и 4.13.3;
строка 4.13.1 = строка 4.13.1.1 + строка 4.13.1.2 + строка 4.13.1.3 + строка 4.13.1.4 + строка 4.13.1.5 + строка 4.13.1.6;
строка 4.13.2 = строка 4.13.2.1 + строка 4.13.2.2 + строка 4.13.2.3 + строка 4.13.2.4.
2) Раздел 3:
строка 3 = строка 1 – строка 2 (допустимый).
3) Раздел 4:
строка 1 = сумме строк 1.1 и 1.2;
строка 2 = сумме строк 2.1, 2.2, 2.3;
строка 1 = строке 2.
4) Контроль между разделами:
строка 1 раздела 3 = сумме строк 1, 2, 3 раздела 2;
строка 2 раздела 3 = сумме строк 4, 5, 6 раздела 2;
строка 4 раздела 3 = строка 3 раздела 3 – строка 4.13.1.1 раздела 2.