Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 412 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 қаңтарда № 26380 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2022 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 20-20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 29.12.2023 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қағидалардың 9-тармағының екінші абзацы 2024 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады деп белгіленсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 29.12.2023 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 412 Бұйрықпен бекітілген
Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 412. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2022 года № 26380.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
В соответствии с подпунктом 20-20) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность (далее - Правила).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 29.12.2023 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3 Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Установить, что абзац второй пункта 9 Правил действует до 1 мая 2024 года.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 29.12.2023 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 30 декабря 2021 года № 412
Правила возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность
Глава 1. Общие положения

1. Осы Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 20-20) тармақшасына сәйкес әзірленді және туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу (бұдан әрі – шығындардың бір бөлігін өтеу) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган – жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын орталық атқарушы орган және оның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелері;
2) уәкілетті орган – туристік қызмет саласындағы мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) туристік қызмет – жеке немесе заңды тұлғалардың туристік қызметтер көрсету жөніндегі кәсіпкерлік қызметі.
2-тарау. Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу тәртібі
3. Кәсіпкерлік субъектісі шығындардың бір бөлігін өтеуді алу үшін осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шығындардың бір бөлігін өтеуге арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) тіркелген жері бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына (бұдан әрі – ЖАО) тиісті күнтізбелік жылдың 1 маусымға дейінгі мерзімде пошта арқылы не қолма-қол қағаз немесе электрондық нысанда ұсынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 23.04.2025 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кәсіпкерлік субъектісі ЖАО-ға жолданатын өтінімге қоса ұсынады:
1) заңды тұлға өтінім берген жағдайда – заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының көшірмелері, жеке тұлға өтінім берген жағдайда – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер ретінде қызметінің басталғанын растайтын құжаттың көшірмесі, ал кәсіпкерлік субъектісінің өкілі өтінім берген жағдайда – кәсіпкерлік субъектісінің мүдделерін білдіруге нотариалды куәландырылған сенімхаты қоса ұсынылады;

1. Настоящие Правила возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20-20) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность (далее – возмещение части затрат).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения – центральный исполнительный орган и его территориальные подразделения в областях, городах республиканского значения и столице, осуществляющие руководство в пределах своей компетенции и межотраслевую координацию в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
2) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий функции государственного управления в области туристской деятельности;
3) туристская деятельность – предпринимательская деятельность физических или юридических лиц по предоставлению туристских услуг.
Глава 2. Порядок возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность
3. Для получения возмещения части затрат субъект предпринимательства по месту регистрации направляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (далее – МИО) заявку на возмещение части затрат (далее – заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в бумажной или электронной форме посредством почты либо нарочно в срок до 1 июня календарного года.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 23.04.2025 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Субъект предпринимательства к заявке, направляемой в МИО, прилагает:
1) в случае подачи заявки юридическим лицом – копии учредительных документов юридического лица, в случае подачи заявки физическим лицом – копия документа, удостоверяющего личность, копия документа, подтверждающего начало деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а при подаче заявки представителем субъекта предпринимательства дополнительно представляется нотариально засвидетельствованная доверенность на представление интересов субъекта предпринимательства;

2) өтінім беру жоспарланып отырған айдың алдындағы айдың бірінші күніне алынған есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәлiметтер;
3) көлік құралын тіркеу туралы куәлік көшірмесі;
4) сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралының (бұдан әрі – автокөлік құралы) сатып алынғанын растайтын құжаттың көшірмесі (электрондық шот-фактуралар не сатып алу-сату шарты, автокөлік құралын кредитке сатып алған жағдайда – кредиттік шарт).
Автокөлік құралын электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдаланбайтын шетелдік өндірушіден сатып алған жағдайда автокөлік құралын сатып алу жөніндегі шығындар көлік құралдарына арналған кедендік декларациямен (Еуразиялық экономикалық одақтың мүшелері болып табылмайтын үшінші елдерден) немесе "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 456-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішпен расталады;
5) сатып алынған автокөлік құралының фото- және бейнетіркеу материалдары;
6) соңғы 2 (екі) жылдағы қосылған құн салығы өсу динамикасын растайтын үзінді.
Осы тармақтың 6 тармақшасының ережесі:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 82 және 83-баптарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын;
мемлекеттік тіркеуден өткен сәттен бастап үш жылдан аз уақыт ішінде қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылмайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 23.04.2025 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ЖАО келіп түскен өтінімдер мен оған қоса ұсынылатын осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес құжаттар, сондай-ақ материалдарды (бұдан әрі – құжаттар топтамасы) тіркеп, олар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде толықтығын қарайды.
Кәсіпкерлік субъектісі құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, ЖАО жетіспейтін құжаттардың тізбесін көрсете отырып, оларды осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша хабарламамен қайтарады.
Құжаттар топтамасының толық еместігі жойылған жағдайда кәсіпкерлік субъектісі өтінімді қайта береді.
6. Кәсіпкерлік субъектілері ұсынған құжаттардың толық топтамасын қарау үшін ЖАО шығындардың бір бөлігін өтеуге арналған өтінімдерді қарау бойынша тұрақты жұмыс істейтін комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады.
Комиссия мүшелері тақ санымен кемінде 7 (жеті) адамнан құралады, олардың арасынан төраға және төрағаның орынбасары тағайындалады.
Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған уақытта оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындауды комиссия мүшесі болып табылмайтын хатшы жүзеге асырады.
Комиссия төрағасы, төрағасының орынбасары, хатшысы ЖАО қызметкерлері қатарынан тағайындалады.
Комиссия құрамына "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының, салалық қауымдастықтардың және бизнес өкілдері кіреді.

2) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, полученные на первое число месяца, предшествующего месяцу, в котором планируется подача заявки;
3) копия свидетельства о регистрации транспортного средства;
4) копия документа, подтверждающего приобретение автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя (далее – автотранспортное средство) (электронные счет-фактуры либо договор купли-продажи, в случае приобретения автотранспортного средства в кредит – кредитный договор).
При приобретении автотранспортного средства у иностранного производителя, не использующего информационную систему электронных счетов-фактур, затраты по приобретению автотранспортного средства подтверждаются таможенной декларацией на транспортные средства (из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза) или заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 456 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
5) материалы фото- и видеофиксации приобретенного автотранспортного средства;
6) выписку, подтверждающую динамику роста налога на добавленную стоимость за последние 2 (два) года.
Положение подпункта 6) настоящего пункта, не распространяется на субъекты предпринимательства:
не являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость в соответствии со статьями 82 и 83 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";
осуществляющие деятельность менее трех лет с момента их государственной регистрации.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 23.04.2025 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Поступившие заявки и прилагаемые к ней документы, а также материалы (далее – пакет документов), соответствующие пункту 4 настоящих Правил, регистрируются и рассматриваются МИО на их полноту в течение двух рабочих дней со дня их поступления.
В случае предоставления субъектом предпринимательства неполного пакета документов МИО возвращает их субъекту предпринимательства письменным уведомлением в срок, указанный в части первой настоящего пункта, с указанием перечня недостающих документов.
При устранении неполноты пакета документов субъект предпринимательства подает заявку повторно.
6. Для рассмотрения полного пакета документов, представленного субъектами предпринимательства, МИО создается комиссия, постоянно действующая по рассмотрению заявок на возмещение части затрат (далее – комиссия).
Комиссия состоит из нечетного количества членов, не менее 7 (семи) человек, из числа которых назначаются председатель и заместитель председателя.
Председатель комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
Подготовку протоколов заседаний комиссии осуществляет секретарь, который не является членом комиссии.
Председатель, заместитель председателя, секретарь комиссии назначаются из числа работников МИО.
В состав комиссии также входят представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", отраслевых ассоциаций и представители бизнеса.

7. Комиссия құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкестігін қарайды.
Құжаттар топтамасын қарау қорытындысы бойынша комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес келген жағдайда шығындардың бір бөлігін өтеу туралы;
2) осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес келмеген жағдайда шығындардың бір бөлігін өтеуден бас тарту туралы.
7-1. Шығындардың бір бөлігін өтеуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде ЖАО кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін өтеуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектісінің алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес Комиссия шешім қабылдағанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Комиссияның шешімі негізінде ЖАО кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін өтеу туралы нәтиже немесе кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін өтеуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Туризм және спорт министрінің 29.12.2023 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және оған қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ЖАО-ның интернет-ресурсында орналастырылады.
9. Хаттаманың негізінде ЖАО Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10007 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларымен көзделген тәртіппен тиісті қаржы жылына арналған күнтізбелік жылдың 30 наурызына дейін толық көлемде бюджеттік өтінімді қалыптастырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 29.12.2023 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды - ҚР Туризм және спорт министрінің 29.12.2023 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Шығындардың бір бөлігін өтеуді жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде жүзеге асырады.

7. Комиссия в течение десяти рабочих дней со дня поступления пакета документов рассматривает их на соответствие пункту 4 настоящих Правил.
По итогам рассмотрения пакета документов комиссия принимает одно из следующих решений:
1) о возмещении части затрат при соответствии пункту 4 настоящих Правил;
2) об отказе в возмещении части затрат при несоответствии пункту 4 настоящих Правил.
7-1. При выявлении оснований для отказа в возмещении части затрат МИО уведомляет субъекта предпринимательства о предварительном решении об отказе в возмещении части затрат, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить позицию субъектом предпринимательства по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения Комиссией согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания на основании решения Комиссии МИО выдает результат субъекту предпринимательства о возмещении части затрат либо мотивированный ответ об отказе в возмещении части затрат субъекту предпринимательства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 29.12.2023 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Решение комиссии оформляется протоколом и размещается на интернет-ресурсе МИО в течение двух рабочих дней со дня его подписания.
9. На основании протокола МИО формирует бюджетную заявку в полном объеме, в срок до 30 марта календарного года на соответствующий финансовый год в порядке, предусмотренном Правилами составления и представления бюджетной заявки, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10007).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 29.12.2023 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 29.12.2023 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Возмещение части затрат осуществляется администратором местных бюджетных программ в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

12. Шығындардың бір бөлігін өтеу мөлшері автокөлік құралдары құнының жиырма бес пайызын құрайды.
13. Шығындардың бір бөлігін өтеу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргізіледі. Шетелдік валюталарда жұмсалған шығындар автокөлік құралын сатып алу күніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің валюта бағамдары бойынша қайта есептеуге жатады.
14. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жергілікті бюджетке шығындардың бір бөлігін өтеу үшін қаражат түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде шығындардың бір бөлігін өтеу бойынша сомаларды кәсіпкерлік субъектісінің екінші деңгейдегі банкте ашылған және өтінімде көрсетілген есеп айырысу шотына аударуды жүзеге асырады.
15. Шығындардың бір бөлігін өтеуді алған кәсіпкерлік субъектісі шығындардың бір бөлігін өтеуді алған кезден бастап бес жыл ішінде сатып алынған автокөлік құралын мақсатсыз пайдалануға және иеліктен шығаруға жол бермейді.
16. Кәсіпкерлік субъектісі шығындардың бір бөлігін өтеу күнінен бастап бес жыл ішінде автокөлік құралын иеліктен шығарған жағдайда, ЖАО шығындардың бір бөлігін өтеу сомасын қайтару жөніндегі шараларды сотқа жүгіну жолымен қабылдайды.
17. Кәсіпкерлік субъектісі жыл сайын күнтізбелік жылдың 1 желтоқсанына дейінгі мерзімде ЖАО-ға осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шығындардың бір бөлігін өтеуді алған кәсіпкерлік субъектісінің автокөлік құралын пайдалану бойынша күнтізбелік жылға арналған ақпаратын (бұдан әрі – ақпарат), сондай-ақ ақпарат ұсынылғанға дейін он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органнан алынған автокөлік құралының болуын (болмауын) растайтын мәліметтерді жолдайды.
18. ЖАО жыл сайын күнтізбелік жылдың 15 желтоқсанына дейінгі мерзімде уәкілетті органға:
1) жиынтық ақпаратты;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің автокөлік құралдарын иеліктен шығару фактілерінің болмауы (болуы) туралы мәліметтерді ұсынады. Иеліктен шығару фактілері болған жағдайда қайтарылуға жататын сомалар көрсетілген мәліметтер ұсынылады.
19. Шығындардың бір бөлігінің орнын толтыру кезінде кәсіпкерлік субъектісі келесі бағыттар бойынша қарсы міндеттемелерді қабылдайды:
1) жұмыскерлер санын ұлғайту;
2) қосылған құн салығын ұлғайту.
Осы тармақтың 2 тармақшасының ережесі:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 82 және 83-баптарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын;
мемлекеттік тіркеуден өткен сәттен бастап үш жылдан аз уақыт ішінде қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылмайды.
Қарсы міндеттемелер ЖАО мен кәсіпкерлік субъектісі арасында жасалатын келісімде көзделеді.

12. Размер возмещения части затрат составляет двадцать пять процентов от стоимости автотранспортных средств.
13. Возмещение части затрат производится в национальной валюте Республики Казахстан. Затраты, понесенные в иностранных валютах, подлежат перерасчету по курсам валют Национального Банка Республики Казахстан на дату приобретения автотранспортного средства.
14. Администратор местных бюджетных программ осуществляет перечисление сумм по возмещению части затрат на расчетный счет субъекта предпринимательства, открытый в банке второго уровня и указанный в заявке, в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления средств для возмещения части затрат в местный бюджет.
15. Субъектом предпринимательства, получившим возмещение части затрат, не допускается нецелевое использование и отчуждение приобретенного автотранспортного средства в течение пяти лет с момента получения возмещения части затрат.
16. В случае отчуждения субъектом предпринимательства автотранспортного средства в течение пяти лет со дня возмещения части затрат МИО принимает меры по возврату сумм возмещения части затрат путем обращения в суд.
17. Субъект предпринимательства ежегодно в срок до 1 декабря календарного года направляет в МИО информацию об использовании автотранспортного средства за календарный год (далее – информация) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также сведения, подтверждающие наличие (отсутствие) автотранспортного средства, полученные в уполномоченном органе по обеспечению безопасности дорожного движения, в срок не более десяти рабочих дней до предоставления информации.
18. МИО ежегодно в срок до 15 декабря календарного года предоставляет в уполномоченный орган:
1) сводную информацию;
2) сведения об отсутствии (наличии) фактов отчуждения субъектами предпринимательства автотранспортных средств. В случае наличия фактов отчуждения представляются сведения с указанием сумм, подлежащих возврату.
19. При получении возмещения части затрат субъект предпринимательства принимает встречные обязательства по следующим направлениям:
1) увеличение количества работников;
2) увеличение налога на добавленную стоимость.
Положение подпункта 2) настоящего пункта не распространяется на субъекты предпринимательства:
не являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость в соответствии со статьями 82 и 83 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";
осуществляющие деятельность менее трех лет с момента их государственной регистрации.
Встречные обязательства предусматриваются в соглашении, заключаемом между МИО и субъектом предпринимательства.

Ескерту. Қағидалар 19-тармақпен толықтырылды - ҚР Туризм және спорт министрінің 11.04.2024 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 23.04.2025 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Туристік қызметті жүзеге
асыратын кәсіпкерлік
субъектілеріне сыйымдылығы
жүргiзушiнiң орнын қоспағанда,
сегiзден астам отыратын орны
бар автомобиль көлік
құралдарын сатып алу бойынша
шығындардың бір бөлігін өтеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
кімге ___________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
кімнен ____________________
(кәсіпкерлік субъектісінің атауы)
Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеуге арналған өтінім
Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеуге арналған өтінімді қарауды сұраймын.
1. Кәсіпкерлік субъектісі туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _____________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ________________
мекен-жайы __________________________________________________
телефон (факс) нөмірі __________________________________________
Жеке тұлға үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ___________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _______________________
жеке басты куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
берген орган ____________________________________________________
берілген күні ____________________________________________________
мекен-жайы _____________________________________________________
телефон нөмірі __________________________________________________.
2. Кәсіпкерлік субъектісінің қызметін растайтын құжаттар.
Заңды тұлға үшін кәсіпкерлік қызметпен айналысу үшін берілген лицензияның нөмірі мен берілген күні: _______________________________________________.
Жеке тұлға үшін кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның нөмірі: _________________________________________________.

Сноска. Правила дополнены пунктом 19 в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 11.04.2024 № 92 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 23.04.2025 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам возмещения части
затрат по приобретению
автомобильных транспортных
средств вместимостью более
восьми мест для сидения,
исключая место водителя,
субъектам предпринимательства,
осуществляющим туристскую
деятельность
Форма
кому:_______________________________
(наименование местного исполнительного органа)
от ________________________________
(наименование субъекта предпринимательства)
Заявка на возмещение части затрат по приобретению
автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми
мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства,
осуществляющим туристскую деятельность
Прошу рассмотреть заявку на возмещение части затрат по приобретению автомобильных
транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя,
субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность.
1. Сведения о субъекте предпринимательства.
Для юридического лица:
бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ___________________________________
адрес фактического места нахождения ___________________________________________________
номер телефона ______________________________________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ______________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _______________________________________________________________________________
кем выдано __________________________________________________________________________
дата выдачи __________________________________________________________________________
адрес места жительства ________________________________________________________________
номер телефона ______________________________________________________________________.
2. Документы, подтверждающие деятельность субъекта предпринимательства.
Номер и дата выдачи лицензии на занятие предпринимательской деятельностью для
юридического лица: __________________________________________________________________.
Номер уведомления о начале деятельности в качестве субъекта предпринимательства для
физического лица: ____________________________________________________________________.

3. Автокөлік құралы туралы мәліметтер:
сипаттамасы __________________________________________________
сатып алу сомасы (жазбаша, теңгемен) ____________________________
қаржы қаражатының көзі _______________________________________
іске асыру мекен-жайы _________________________________________.
4. Кәсіпкерлік субъектісінің екінші деңгейдегі банкте ашылған есеп айырысу шотының деректемелері:
____________________________________________________________.
5. Өтеу сомаларын алдын ала есептеу ___________________________.
Өтінімге Туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 4-тармағында көрсетілген құжаттар қоса ұсынылады:
1) _______________________________
2) _______________________________
Ұсынылған ақпараттың, оның ішінде банкрот болмайтынымды, "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкроттық немесе тарату және банкроттық рәсіміне жатпайтынымды растаймын және дербес деректерді жинау, өңдеу, сақтау, түсіру және пайдалануға, сондай-ақ жыл сайын осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес ақпаратты ұсынуға келісім беремін.
______________________________________ (кәсіпкерлік субъектісі басшысының (өкілінің) қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Өтінім берілген күн: "____" __________ 20___ жыл
Туристік қызметті жүзеге
асыратын кәсіпкерлік
субъектілеріне сыйымдылығы
жүргiзушiнiң орнын қоспағанда,
сегiзден астам отыратын орны
бар автомобиль көлік
құралдарын сатып алу бойынша
шығындардың бір бөлігін өтеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
кімге __________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
кімнен ___________________
(кәсіпкерлік субъектісінің атауы)
Сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, сегiзден астам отыратын орны бар автомобиль көлік құралдарын сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеуді алған кәсіпкерлік субъектісінің автокөлік құралын пайдалану бойынша күнтізбелік жылға арналған ақпараты
№ р/с
Кәсіпкерлік субъектісінің атауы
Автокөлік құралы қызмет көрсеткен туристер мен туристік маршруттар саны (айлар бөлінісінде)
*Кәсіпкерлік субъектісі мен туристер арасында жасалған шарттардың нөмірлері
**Туристік маршруттар сипаттамасы
1
2
3
4
5
Ескертпе:
*Растау үшін шарттардың көшірмелерін есепке қоса ұсынылады.
**Туристік маршруттар сипаттамасы мынадай ақпаратты қамтиды:

3. Сведения об автотранспортном средстве:
описание ____________________________________________________________________________
сумма покупки (прописью, в тенге) ______________________________________________________
источник финансовых средств__________________________________________________________
адрес реализации _____________________________________________________________________.
4. Реквизиты расчетного счета субъекта предпринимательства, открытого в банке второго
уровня:______________________________________________________________________________.
5. Предварительный расчет сумм возмещений ______________________________________.
Перечень документов, прилагаемых к заявке, согласно пункту 4 Правил возмещения части затрат
по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для
сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую
деятельность (далее – Правила):
1) ______________________________________________________________________________
2) ______________________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, в том числе, что не являюсь
банкротом, не подлежу процедуре банкротства или ликвидации в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О реабилитации и банкротстве", и даю согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку
и использование персональных данных, а также предоставление информации, согласно приложению 2
к Правилам.
___________________________________
(подпись руководителя (представителя)
субъекта предпринимательства)
Место для печати (при ее наличии)
Дата подачи заявки: "____" __________ 20___ года
Приложение 2
к Правилам возмещения части
затрат по приобретению
автомобильных транспортных
средств вместимостью более
восьми мест для сидения,
исключая место водителя,
субъектам предпринимательства,
осуществляющим туристскую
деятельность
Форма
кому __________________________
(наименование местного исполнительного органа)
от _____________________________
(наименование субъекта предпринимательства)
Информация об использовании автотранспортного средства субъекта
предпринимательства, получившего возмещение части затрат по приобретению
автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для
сидения, исключая место водителя, за календарный год
№ п/п
Наименование субъекта предпринимательства
Количество туристов и туристских маршрутов, обслуженных автотранспортным средством (в разрезе месяцев)
*Номера договоров, заключенных между субъектом предпринимательства и туристами
**Описание туристских маршрутов
1
2
3
4
5
Примечание:
*Для подтверждения копии договоров прилагаются к отчету.
**Описание туристких маршрутов включает в себя следующую информацию:

1) автокөлік құралының маркасы, орындар саны
2) турдың ұзақтығы
3) маршрут өтетін учаскелер.
______________________________________ (кәсіпкерлік субъектісі басшысының (өкілінің) қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
"____" __________ 20___ жыл

1) марка автотранспортного средства, количество мест
2) продолжительность тура
3) участки, через которые проходит маршрут.
__________________________________
(подпись руководителя (представителя)
субъекта предпринимательства)
Место для печати (при ее наличии)
"___" __________20___ года