"Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2022 жылғы 14 қаңтардағы № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 18 қаңтарда № 26515 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 88 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20397 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жызылсын:
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінде:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 47-1-жолмен толықтырылсын:
"
47-1.
Сәулеттік-мемориалдық монумент, 2004 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бурабай кенті, Абылай хан алаңқайы
";
"
Барлығы: 4 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 - қала құрылысы және сәулет, 1 - монументтік өнер құрылысы)
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Барлығы: 5 тарих және мәдениет ескерткіштері
(3 - қала құрылысы және сәулет, 2 - монументтік өнер құрылысы)
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 167-1-жолмен толықтырылсын:
"
167-1.
Төлегетай-Қылышты ата кесенесі, ХІ-ХІІ ғасырлар, 2008 жылы кесене салынған
киелі объекті
Жаңақорған ауданының Қыркеңсе ауылынан оңтүстікке қарай 7 км
";
"
Барлығы: 30 тарих және мәдениет ескерткіштері
(10 - қала құрылысы және сәулет, 1 - монументтік өнер құрылысы, 10 - киелі объекті, 2 - ансамбльдер мен кешендер, 7 - археология)
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Барлығы: 31 тарих және мәдениет ескерткіштері
(10 - қала құрылысы және сәулет, 1 - монументтік өнер құрылысы, 11 - киелі объекті, 2 - ансамбльдер мен кешендер, 7 - археология)
";
реттік нөмірі 205-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
205.
Тәуке хан кесенесі, авторы белгісіз, XIV-XVII ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен оңтүстікке қарай 40 м
";
мынадай редакциядағы реттік нөмірлері 229-1, 229-2 және 229-3-жолдармен толықтырылсын:
"
229-1.
Ордабасы қорымы, VІІ-ХІІ ғасырлар
археология
Ордабасы ауданының Бадам ауылынан шығысқа қарай 2 км

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 января 2022 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 января 2022 года № 26515
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 88 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры республиканского значения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20397) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Государственном списке памятников истории и культуры республиканского значения, утвержденном указанным приказом:
дополнить строкой, порядковый номер 47-1, следующего содержания:
"
47-1.
Архитектурно-мемориальный монумент, 2004 год
сооружение монументального искусства
поселок Бурабай, поляна Абылай хана
";
строку
"
Итого: 4 памятника истории и культуры (3 - градостроительства и архитектуры, 1 – сооружение монументального искусства)
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого: 5 памятников истории и культуры (3 - градостроительства и архитектуры, 2 – сооружения монументального искусства)
";
дополнить строкой, порядковый номер 167-1, следующего сродержания:
"
167-1.
Мавзолей Толегетай-Кылышты ата, ХІ-ХІІ века, в 2008 году построен мавзолей
сакральные объекты
Жанакорганский район, в 7 километрах к югу от села Кыркенсе
";
строку
"
Итого: 30 памятников истории и культуры (10 - градостроительства и архитектуры, 1 - сооружения монументального искусства, 10 - сакральные объекты, 2 - ансамбли и комплексы, 7 - археологии)
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого: 31 памятник истории и культуры (10 – градостроительства и архитектуры, 1 – сооружения монументального искусства, 11 – сакральные объекты, 2 – ансамбли и комплексы, 7 – археологии)
";
строку, порядковый номер 205, изложить в следующей редакции:
"
205.
Мавзолей Тауке хана, архитектор неизвестен, XIV-XVII века
градостроительство и архитектура
город Туркестан, в 40 метрах к югу от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
";
дополнить строками, порядковые номера 229-1, 229-2 и 229-3, следующего содержания:
"
229-1.
Могильник Ордабасы, VII-XII века
археология
Ордабасинский район, в 2 километрах восточнее села Бадам

229-2.
Әлқожа ата кесенесі, ХІІ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Түркістан қаласы, Ә. Тұтқабаев көшесі, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен шығысқа қарай 2,5 км
229-3.
Жүсіп ата кесенесі, ХІІ-XV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сауран ауданының Ескі Иқан ауылы
";
"
Барлығы: 31 тарих және мәдениет ескерткіштері
(24 - қала құрылысы және сәулет, 7 - археология)
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Барлығы: 34 тарих және мәдениет ескерткіштері
(26 - қала құрылысы және сәулет, 8 - археология)
".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикас
Мәдениет және спорт министрі
Д. Абаев

229-2.
Мавзолей Алкожа ата, XII век
градостроительство и архитектура
город Туркестан, улица А. Туткабаева, в 2,5 километрах к востоку от мавзолея Ходжи Ахмеда Ясауи
229-3.
Мавзолей Жусуп ата, XII-ХV века
градостроительство и архитектура
Сауранский район,
село Ески Икан
";
строку
"
Итого: 31 памятник истории и культуры (24 - градостроительства и архитектуры, 7 - археологии)
"
изложить в следующей редакции:
"
Итого: 34 памятника истории и культуры (26 - градостроительства и архитектуры, 8 - археологии)
".
2. Комитету культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
Д. Абаев