"Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 19 қарашадағы № 613 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 9 ақпандағы № 41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 10 ақпанда № 26769 болып тіркелді
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 19 қарашадағы № 613 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5499 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларында:
3-тармақта:
2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) әкімші (бұдан әрі – Әкімші) – құжаттарды қабылдауды және үміткерлерді іріктеу жөніндегі Тәуелсіз сараптамалық комиссияның (бұдан әрі – ТСК) және Қорытынды комиссияның жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асыратын білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты заңды тұлғасы;
5), 6) тармақшалар алынып тасталсын;
6 және 7-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Хабарламада оқыту бөлігіндегі шарттардың/келісімдердің талаптары, үміткерлерді іріктеуге, білімге қойылатын талаптар, іріктеу процесі мен үміткерлерді іріктеу өлшемшарттарының сипаттамасы, құжаттар тізбесі, Шетелде оқуға арналған үлгілік шарт жасасу қажеттілігі, осы Қағидаларға сәйкес академиялық оқу аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру, оқуды қаржыландыру, шетелдік әріптестің қалауы бойынша ақпарат, сондай-ақ елеулі мәні бар өзге де қажетті жағдайлар туралы ақпарат болуы тиіс.
7. Жасалған шарттар мен келісімдер шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысу шарттары:
1) білімі туралы құжаттың орташа балы:
бакалавр дәрежесін алуға үміткерлер үшін – аттестаттың немесе негізгі орта білімі туралы куәліктің және табельдің/ағымдағы оқу жылындағы ағымдағы үлгерімі туралы транскрипттің немесе арнайы орта білімі туралы дипломның орташа баллы кем дегенде 4,0 (5.0-ден) немесе GPA (Grade Point Average – Грейд Пойнт Авередж – барлық өткен курс үшін орташа арифметикалық бағасы) 3,0 (4,0/4,33-тен) балына немесе оқу орнынан алған растаушы құжатқа сәйкес оның баламасына сәйкес болуы;
магистратура дәрежесін алуға және резидентурада оқуға үміткерлер үшін – бакалавр/маман дипломының немесе ағымдағы үлгерімі туралы транскрипттің орташа балы кем дегенде GPA (Grade Point Average – Грейд Пойнт Авередж – барлық өткен курс үшін орташа арифметикалық бағасы) 3,0 (4.0/4.33-ден) балына немесе оқу орнынан алған растаушы құжатқа сәйкес оқу орнының бағалау жүйесіне сай оның баламасына сәйкес болуы;
философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алуға үміткерлер үшін – магистр дипломының немесе ағымдағы үлгерімі туралы транскрипттің орташа баллы кем дегенде GPA (Grade Point Average – Грейд Пойнт Авередж – барлық өткен курс үшін орташа арифметикалық бағасы) 3,0 (4.0/4.33-ден) балына немесе оқу орнынан алған растаушы құжатқа сәйкес оқу орнының бағалау жүйесіне сай оның баламасына сәйкес болуы;
ағымдағы үлгерім туралы анықтамаларды ұсынатын үміткерлер үшін – ағымдағы үлгерімнің орташа балының жоғарыда көрсетілген балдарға тиісінше сәйкес болуы;

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 ноября 2008 года № 613 "Об утверждении Правил направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 февраля 2022 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2022 года № 26769
В соответствии с подпунктом 41) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 ноября 2008 года № 613 "Об утверждении Правил направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5499) следующие изменения:
в Правилах направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в новой редакции:
"2) администратор (далее – Администратор) – подведомственное юридическое лицо уполномоченного органа в области образования, осуществляющее прием документов и организацию работы Независимой экспертной комиссии (далее - НЭК) и Итоговой комиссии по отбору претендентов;";
подпункты 5), 6) исключить;
пункты 6 и 7 изложить в новой редакции:
"6. В объявлении содержатся условия договоров/соглашений в части обучения, требования к отбору претендентов, образованию, описание процесса отбора и критериев отбора претендентов, перечень документов, необходимости заключения Типового договора на обучение за рубежом, осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан после окончания академического обучения в соответствии с настоящими Правилами, финансировании обучения, информация по запросу зарубежного партнера, а также иные необходимые условия, имеющие существенное значение.
7. Условиями для участия в конкурсе на обучение за рубежом, в рамках заключенных договоров и соглашений являются:
1) средний балл документа об образовании:
для претендентов на получение степени бакалавра – соответствие среднего балла аттестата или свидетельства об основном среднем образовании и табеля/транскрипта о текущей успеваемости за текущий год обучения или диплома о среднем специальном образовании баллу не менее 4,0 (из 5,0) или 3,0 (из 4,0/4,33) GPA (Grade Point Average (Грейд Пойнт Авередж) – среднее арифметическое от оценок, полученных за все пройденные курсы) или его эквиваленту в соответствии с подтверждающим документом от учебного заведения;
для претендентов на получение степени магистра и обучения в резидентуре – соответствие среднего балла диплома бакалавра/специалиста/ или транскрипта о текущей успеваемости баллу не менее 3,0 (из 4,0/4,33) GPA (Grade Point Average (Грейд Пойнт Авередж) – среднее арифметическое от оценок, полученных за все пройденные курсы) или его эквиваленту согласно системе оценивания учебного заведения в соответствии с подтверждающим документом от учебного заведения;
для претендентов на получение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю – соответствие среднего балла диплома магистра или транскрипта о текущей успеваемости баллу не менее 3,0 (из 4,0/4,33) GPA (Grade Point Average (Грейд Пойнт Авередж) – среднее арифметическое от оценок, полученных за все пройденные курсы) или его эквиваленту согласно системе оценивания учебного заведения в соответствии с подтверждающим документом от учебного заведения;
для претендентов, предъявляющих справки о текущей успеваемости –соответствие среднего балла текущей успеваемости вышеуказанным баллам соответственно;

үміткер оқу орнында Қағидаларда көрсетілгеннен өзгеше бағалау жүйесімен оқыған жағдайда, үміткер 4,0 немесе 5,0 шкаласы бойынша GPA баламасын көрсете отырып, оқу орнынан хат ұсынады;
қабылдаушы тарап білім туралы орташа балды төмен белгілеген жағдайда бұл шарт ескерілмейді.
2) оқыту тілін білу деңгейі:
Ағылшын тілінде оқытатындар үшін – IELTS – 5.5, TOEFL – 46 кем емес немесе алдыңғы оқыту деңгейінде осы тілде оқығанын растайтын диплом/транскрипттің болуы.
Қабылдаушы тарап жағынан тілді білу бойынша неғұрлым жоғары талаптар болған жағдайда, қабылдаушы тараптың талаптары қолданылады.
Басқа тілде оқытатындар үшін – қабылдаушы тараптың талаптарына сәйкес.";
12 және 13-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"12. ТСК білім беру саласындағы халықаралық келісімдер шеңберінде шетелде оқуға конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді. Жеке әңгімелесуді мамандықтың жолдамасы бойынша ТСК мүшелері өткізеді.
13. ТСК үміткерлерді бағалау үшін кемінде 3 (үш) мүшеден тұратын құрамда жеке әңгімелесу өткізеді.
ТСК осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлердің жеке әңгімелесу парағына және осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлерді бағалау критерийлеріне сәйкес баға қояды.
ТСК өткізетін жеке әңгімелесу барысында аудио- және бейнежазба жүргізіледі.
Комиссия әрбір үміткермен әңгімелесуді 20 минуттан артық өткізбейді.
Әңгімелесу онлайн режимде өткізілген жағдайда жеке әңгімелесу парақтарының көшірмелері үміткерлермен жеке әңгімелесу өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Әкімшіге жіберіледі.
ТСК өткізген жеке әңгімелесу парақтары және оның көшірмелері, аудио және бейнежазбалары конкурс аяқталған сәттен бастап кемінде 1 (бір) жыл Әкімшінің архивінде сақталады.
Әкімші жеке әңгімелесуден өткеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде әрбір үміткер бойынша үміткермен жеке әңгімелесу өткізген ТСК-ның барлық мүшелері толтырған жеке әңгімелесу парақтары бойынша орташа баға шығарады және үміткерлерді іріктеу жөніндегі қорытынды комиссияның қарауына ұсыну үшін ТСК орташа бағасы көрсетілген барлық үміткерлердің тізімі қалыптастырылады.";

в случае обучения претендента в учебном заведении с системой оценивания, отличающейся от указанной в Правилах, претендент предоставляет письмо от учебного заведения с указанием эквивалента GPA по шкале 4,0 или 5,0;
в случае если принимающей стороной будет установлен более низкий средний балл об образовании, данное условие не учитывается.
2) уровень знания языка обучения:
Для английского языка обучения - не менее IELTS – 5.5, TOEFL – 46 или наличие диплома/транскрипта, подтверждающего обучение на данном языке на предыдущем уровне обучения.
При наличии иных требований по знанию английского языка у принимающей стороны, применяются требования принимающей стороны.
Для других языков обучения – согласно требованиям принимающей стороны.";
пункты 12 и 13 изложить в новой редакции:
"12. НЭК проводит персональное собеседование с претендентами не позднее 20 (двадцатии) рабочих дней со дня окончания приема документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования. Персональное собеседование проводится членами НЭК по направлению специальности.
13. НЭК проводит персональное собеседование с претендентами в составе нечетного количества, но не менее 3 (трех) членов для оценки претендентов.
НЭК выставляет оценки в листе персонального собеседования претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений согласно приложению 3 к настоящим Правилам и согласно Критериям оценивания претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам.
В ходе персонального собеседования, проводимого НЭК, ведется аудио- и видеозапись.
Комиссия с каждым претендентом проводит собеседование не более 20 минут.
В случае проведения собеседования в онлайн режиме копии листов персонального собеседования направляются Aдминистратору в течение 3-х (трех) рабочих дней со дня проведения персонального собеседования с претендентами.
Листы персонального собеседования претендентов и их копии, аудио- и видеозаписи персонального собеседования, проводимого НЭК, хранятся в архиве Aдминистратора не менее 1 (одного) года с момента завершения конкурса.
После прохождения персонального собеседования Администратором в течение 5 (пяти) рабочих дней по каждому претенденту выводится средняя оценка по листам персонального собеседования, заполненных всеми членами НЭК, проводившими с претендентом персональное собеседование, и формируется список всех претендентов с указанием средней оценки НЭК для предоставления на рассмотрение Итоговой комиссией по отбору претендентов.";

17 және 18-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлерді іріктеу кезінде тең баллмен басымдыққа ие (келесі ретпен):
1) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
2) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 072/у нысаны бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін) ұсынған, медициналық қорытындыға сәйкес тиісті шетелдік білім беру ұйымдарында оқуға болатын бала кезінен мүгедектер және мүгедек балалар;
3) көп балалы отбасынан шыққан балалар;
4) ауылдық елді мекендерден ауылдық елді мекендерде соңғы 2 (екі) жыл тұратын үміткерлер;
5) шетелдік ЖЖОКБҰ-дан шақыруы бар үміткерлер, сондай-ақ шетелдік ЖЖОКБҰ-да білім алушылар.
18. Әкімші үміткерлерді іріктеу жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Тізімді кейіннен қабылдаушы тарапқа дипломатиялық арналар арқылы беру үшін білім беру саласындағы уәкілетті органға береді.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның сұрау салуы бойынша Әкімші үміткерлердің қалыптастырылған жеке істерін осындай сұрау салу келіп түскен кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде береді.";
21-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) конкурс жеңімпазын шетелде академиялық оқуды аяқтағаннан кейін міндетті түрде Қазақстан Республикасына қайтару және 1 (бір) жыл мерзімге үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асыру туралы шарт.";
24-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"24. Көрсетілетін қызметті алушы білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқуға арналған конкурсқа қатысу үшін көрсетілетін қызметті берушіге көрсетілетін қызметті беруші арқылы немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – Стандарт) көзделген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш береді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, ұсыну нысаны, мазмұны және нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де ақпарат мемлекеттік көрсетілетін қызметтер Стандартында белгіленеді.";
67-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"67. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.";

пункты 17 и 18 изложить в новой редакции:
"17. При отборе претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений при равных баллах преимущество имеют (в следующей последовательности):
1) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
2) инвалиды с детства и дети-инвалиды, которым согласно медицинскому заключению не противопоказано обучение в соответствующих зарубежных организациях образования, представившие медицинскую справку (для выезжающего за границу) по форме № 072/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
3) дети из многодетных семей;
4) претенденты из сельского населенного пункта, проживающие в сельских населенных пунктах последние 2 (два) года;
5) претенденты, имеющие приглашение от иностранных ОВПО, а также обучающиеся в иностранных ОВПО.
18. Aдминистратор в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня проведения отбора претендентов передает Список уполномоченному органу в области образования для последующей передачи через дипломатические каналы принимающей стороне.
По запросу уполномоченного органа в области образования Администратор передает сформированные личные дела претендентов в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления такого запроса.";
подпункт 4) пункта 21 изложить в новой редакции:
"4) условие об обязательном возвращении победителя конкурса в Республику Казахстан после завершения академического обучения за рубежом и осуществлении непрерывной трудовой деятельности со сроком 1 (один) год.";
пункт 24 изложить в новой редакции:
"24. Услугополучатель для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования, подает услугодателю либо посредством веб-портала "электронного правительства" заявление с приложением документов, предусмотренных стандартом государственной услуги в рамках международных договоров в области образования (далее – Стандарт).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в Стандарте.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.";

Шетелде, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларына 1-қосымша осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Шетелде, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларына 2-қосымша осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Шетелде, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларына 3-қосымша осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Шетелде, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларына 4-қосымша осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларында 7-қосымшада:
2.3.6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2.3.6. Шетелде оқуды аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына қайтып келуге және Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асыруға міндетті.".
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Халықаралық ынтымақтастық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Респуликасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2022 ж. "___" ________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
2022 ж. "___" ________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2022 жылғы 9 ақпандағы
№ 41 бұйрығына
1-қосымша
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына 1-қосымша
"Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну жолдары
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:

приложение 1 к Правилам направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к Правилам направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в приложении 7 к указанным Правилам:
пункт 2.3.6 изложить в новой редакции:
"2.3.6. После завершения академического обучения за рубежом возвратиться в Республику Казахстан и осуществить непрерывно трудовую деятельность не менее одного года на территории Республики Казахстан.".
2. Департаменту международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"___" ________2022 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"___" ________2022 г.
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 9 февраля 2022 года № 41
Приложение 1
к Правилам направления
для обучения за рубежом,
в том числе в рамках
академической мобильности
Стандарт государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Центр международных программ" (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген күннен бастап – 1 (бір) жұмыс күні;
порталға өтініш берген кезде – 1 (бір) жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсыру үшін барынша рұқсат етілген уақыты – 15 (он бес) минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны:
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысуға құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат немесе (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5499 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 19 қарашадағы № 613 бұйрығымен бекітілген Шетелде, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 7 және 26-тармақтарында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелері көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі және "жеке кабинетінде" сақталады.
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағ. 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш берген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті беруші бойынша қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің www. edu. gov. kz интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Құжаттар тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (не нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша өкіл) көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:

1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) со дня регистрации заявления услугодателем – 1 (один) рабочий день;
при обращении на портал – 1 (один) рабочий день;
2) максимальное допустимое время ожидания для сдачи документов услугополучателем услугодателю – 15 (пятнадцать) минут.
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Расписка о приеме документов к участию в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктами 7 и 26 Правил направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 ноября 2008 года № 613 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5499) (далее – Правила).
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Прием через услугодателя осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан: www.edu.gov.kz
8
Перечень документов
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо представителя по нотариально заверенной доверенности) через услугодателя:

1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнама;
2) жеке куәлігінің және/немесе төлқұжатының түпнұсқасы (түпнұсқалар салыстырылғаннан кейін үміткерге қайтарылады) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) білімі туралы құжаттың түпнұсқасы (түпнұсқасы салыстырылғаннан кейін үміткерге қайтарылады) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін):
"Бакалавриат" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
негізгі орта білім туралы қосымшасы бар аттестат немесе қосымшасы бар куәлік, арнайы орта білім беру бағдарламасы бойынша ағымдағы оқу жылындағы үлгерімі туралы табельмен немесе транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама немесе қосымшасы бар арнайы орта білім туралы диплом;
"Магистратура"/"Резидентура" бағдарламасы бойынша оқу үшін: қосымшасы бар бакалавр/маман дипломы немесе ағымдағы жылғы үлгерімі туралы транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама.
"Докторантура" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
қосымшасы бар магистр дипломы немесе ағымдағы жылғы үлгерімі туралы транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама.
Құжаттарды шетелдік білім беру ұйымдары берген жағдайда үміткер білім туралы құжаттың нотариалды куәландырылған аудармасын ұсынады;
4) бар болған жағдайда салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, оқу тіліне сәйкес келетін шет тілін білетінін растайтын құжат (қабылдаушы тараптың талабы бойынша).
Қабылдаушы тарап тілдік оқудан өтуді ұсынған жағдайда шет тілін білетіндігін растайтын құжат талап етілмейді;
5) салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, ағылшын тілінде оқыған жағдайда ағылшын тілін білетіндігін растайтын құжат;
6) таңдаған оқу бағыты бойынша республикалық немесе халықаралық деңгейдегі іс-шараларға қатысқаны үшін алған грамоталардың, сертификаттардың, дипломдардың көшірмесі (болған жағдайда);
7) құжаттарды өкіл арқылы ұсынған жағдайда, нотариалды куәландырылған сенімхат;
8) шетелге оқуға жіберілетін үміткердің заңды өкiлінің (ата-аналар, бала асырап алушылар, қорғаншы немесе қамқоршы, баланы қабылдайтын ата-ана, патронат тәрбиешi) нотариалдық келісімі (18 жасқа толмаған тұлғалар үшін);
9) мынадай тұлғалар санатына жататындығы туралы фактіні растайтын құжаттың түпнұсқасы (түпнұсқа салыстырылғаннан кейін үміткерге қайтарылады) немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы:
жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар – баланың ата-анасының жоқ екенін растайтын құжат;
бала жасынан мүгедектер және мүгедек балалар – "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы №44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10589 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 44 бұйрық) бекітілген нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтама, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрық) бекітілген № 072/у нысаны бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін);
көп балалы отбасылардан шыққан балалар – төрт және одан көп бірге тұрып жатқан кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәлігі немесе асырап алу туралы сот шешімінің көшірмесі;
ауылдық елдімекеннен шыққан балалар – Әкімші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және деректер қорынан алған ауылдық елдімекеннен келген үміткердің тұрғылықты жері туралы мәліметтер.

1) заполненную анкету, по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) оригинал удостоверения личности и/или паспорта (оригиналы после сверки возвращаются претенденту) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) оригинал документа об образовании (оригинал после сверки возвращается претенденту) либо электронный документ из сервиса цифровых документов:
для обучения по программе "Бакалавриат":
аттестат с приложением или свидетельство с приложением об основном среднем образовании, справка о статусе обучающегося с табелем или транскриптом об успеваемости за текущий год обучения или диплом о специальном среднем образовании с приложением;
для обучения по программе "Магистратура"/ "Резидентура":
диплом бакалавра/специалиста с приложением или справка о статусе обучающегося с транскриптом об успеваемости за текущий год;
для обучения по программе "Докторантура":
диплом магистра с приложением или справка о статусе обучающегося с транскриптом об успеваемости за текущий год.
В случае выдачи документов зарубежными организациями образования претендент предоставляет нотариально заверенный перевод документа об образовании;
4) документ, подтверждающий знание иностранного языка, соответствующее языку обучения с предоставлением оригинала для сверки (по требованию принимающей стороны) при его наличии.
В случае предоставления принимающей стороной языкового обучения, документ, подтверждающий знание иностранного языка, не требуется;
5) документ, подтверждающий знание английского языка, в случае обучения на английском языке, с предоставлением оригинала для сверки.
6) копии грамот, сертификатов, дипломов по выбранному направлению обучения, полученное за участие в мероприятии республиканского или международного уровня (при их наличии);
7) в случае подачи документов через представителя нотариально удостоверенную доверенность;
8) нотариальное согласие законного представителя (родители, усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель) претендента на направление для обучения за рубежом (лицам не достигшим 18 лет);
9) оригинал документа, подтверждающего факт принадлежности к следующим категориям лиц (оригинал после сверки возвращается претенденту) либо электронный документ из сервиса цифровых документов:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей – документ, подтверждающий отсутствие родителей у ребенка;
инвалиды с детства и дети-инвалиды – справка об инвалидности по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589) (далее – Приказ № 44), а также медицинскую справку (для выезжающего за границу) по форме № 072/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
дети из многодетных семей – свидетельство о рождении четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей или копия решения суда об усыновлении;
дети из сельского населенного пункта – сведения о месте жительства претендента из сельского населенного пункта, полученные Администратором из соответствующих государственных информационных систем и баз данных.

10) бар болған жағдайда нотариалды куәландырылған мемлекеттік тілдегі аудармасы бар шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) шақыруының көшірмесі.
портал арқылы:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнаманың электрондық көшірмесі;
3) білімі туралы құжаттың электрондық көшірмесі:
"Бакалавриат" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
негізгі орта білім туралы қосымшасы бар аттестат немесе қосымшасы бар куәлік, арнайы орта білім беру бағдарламасы бойынша ағымдағы оқу жылындағы үлгерімі туралы табельмен немесе транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама немесе қосымшасы бар арнайы орта білім туралы диплом;
"Магистратура"/ "Резидентура" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
қосымшасы бар бакалавр/маман дипломы немесе ағымдағы оқу жылындағы үлгерімі туралы транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама;
"Докторантура" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
қосымшасы бар магистр дипломы немесе ағымдағы оқу жылындағы үлгерімі туралы транскриптпен бірге білім алушының мәртебесі туралы анықтама.
Құжаттарды шетелдік білім беру ұйымдары берген жағдайда үміткер білім туралы құжаттың нотариалды куәландырылған электрондық көшірмесін ұсынады;
4) бар болған жағдайда оқу тіліне сәйкес келетін шет тілін білетінін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (қабылдаушы тараптың талабы бойынша).
Қабылдаушы тарап тілдік оқудан өтуді ұсынған жағдайда шет тілін білетіндігін растайтын құжат талап етілмейді;
5) ағылшын тілінде оқыған жағдайда ағылшын тілін білетіндігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
6) таңдаған оқу бағыты бойынша республикалық немесе халықаралық деңгейдегі іс-шараларға қатысқаны үшін алған грамоталардың, сертификаттардың, дипломдардың электрондық көшірмесі (болған жағдайда);
7) шетелге оқуға жіберілетін үміткердің заңды өкiлінің (ата-аналар, бала асырап алушылар, қорғаншы немесе қамқоршы, баланы қабылдайтын ата-ана, патронат тәрбиешi) нотариалдық келісімінің электрондық көшірмесі (18 жасқа толмаған тұлғалар үшін);
8) мынадай тұлғалар санатына жататындығы туралы фактіні растайтын құжаттың электрондық көшірмесі:
жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар – баланың ата-анасының жоқ екенін растайтын құжат;

10) копия приглашения иностранной организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) с нотариальным заверенным переводом на государственный язык при ее наличии.
через портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала;
2) электронную копию заполненной анкеты по форме, согласно приложению 2 к Правилам;
3) электронную копию документа об образовании:
для обучения по программе "Бакалавриат":
аттестат с приложением или свидетельство с приложением об основном среднем образовании, справка о статусе обучающегося с табелем или транскриптом об успеваемости за текущий год обучения или диплом о специальном среднем образовании с приложением;
для обучения по программе "Магистратура"/ "Резидентура":
диплом бакалавра/специалиста с приложением или справка о статусе обучающегося с транскриптом об успеваемости за текущий год;
для обучения по программе "Докторантура":
диплом магистра с приложением или справка о статусе обучающегося с транскриптом об успеваемости за текущий год.
В случае выдачи документов зарубежными организациями образования претендент предоставляет нотариально заверенную электронную копию перевода документа об образовании;
4) электронную копию документа, подтверждающий знание иностранного языка соответствующее языку обучения (по требованию принимающей стороны) при ее наличии;
В случае предоставления принимающей стороной языкового обучения, документ, подтверждающий знание иностранного языка, не требуется;
5) электронную копию документа, подтверждающий знание английского языка, в случае обучения на английском языке;
6) электронные копии грамот, сертификатов, дипломов по выбранному направлению обучения, полученное за участие в мероприятии республиканского или международного уровня (при их наличии);
7) электронную копию нотариального согласия законного представителя (родители, усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель) претендента на направление для обучения за рубежом (лицам, не достигшим 18 лет);
8) электронную копию документа, подтверждающего факт принадлежности к следующим категориям лиц:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей – документ, подтверждающий отсутствие родителей у ребенка;

бала жасынан мүгедектер және мүгедек балалар – № 44 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтама, сондай-ақ № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрықпен бекітілген № 072/у нысаны бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін);
көп балалы отбасынан шыққан балалар – төрт және одан көп бірге тұрып жатқан кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәлігі немесе асырап алу туралы сот шешімінің көшірмесі;
ауылдық елдімекеннен шыққан балалар – Әкімші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және деректер қорынан алған ауылдық елдімекеннен келген үміткердің тұрғылықты жері туралы мәліметтер.
9) бар болған жағдайда нотариалды куәландырылған мемлекеттік тілдегі аудармасы бар шетелдік ЖЖОКБҰ шақыруының электрондық көшірмесі.
Көрсетілген құжаттардағы ақпарат мемлекеттік ақпараттық жүйелерде расталған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттарын, білімі туралы құжаттарын, баланың ата-анасының жоқ екенін растайтын құжатын, № 44 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтаманы, көп балалы отбасынан шыққанын растайтын құжатын, асырап алу туралы сот шешімін ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, ауылдық елді мекенінен үміткердің тұрғылықты жерін куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады. Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны қамтитын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызмет
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда бар деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушы және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер Қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін порталдың есептік жазбасына тіркеген және қосқан жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда алады.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.

инвалиды с детства и дети-инвалиды – справка об инвалидности по форме, утвержденной Приказом № 44, а также медицинскую справку (для выезжающего за границу) по форме № 072/у, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020);
дети из многодетных семей – свидетельство о рождении четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей или копия решения суда об усыновлении;
дети из сельского населенного пункта – сведения о месте жительства претендента из сельского населенного пункта, полученные Администратором из соответствующих государственных информационных систем и баз данных.
9) электронную копию приглашения иностранной ОВПО с нотариальным заверенным переводом на государственный язык при ее наличии.
Представление документов, удостоверяющих личность услугополучателя, об образовании, документ, подтверждающий отсутствие родителей у ребенка, справка об инвалидности по форме, утвержденной Приказом № 44, документ, подтверждающий статус претендента из многодетной семьи, решения суда об усыновлении, не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, государственными информационными системами.
Сведения о документе, удостоверяющего личность, месте жительства претендента из сельского населенного пункта услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
Услугополучатель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП или посредством удостоверенного одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.

Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қолжеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығының "1414", 8 800 080 7777 телефондары арқылы алады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2022 жылғы 9 ақпандағы
№ 41 бұйрығына
2-қосымша
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқуға жіберу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Шетелге оқуға баратын Қазақстан Республикасы азаматының сауалнамасы
1.
Тегі
Аты
Әкесінің аты (оның бар болған жағдайда) (бұдан әрі – ТӘЖ)
2.
Туған күні
3.
Туған жері (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)
4.
Тұрақты тұратын жеріне тіркелу мекен-жайы (тіркелім), телефон нөмірі
5.
Қазіргі тұратын мекен -жайы, телефон нөмірі, электрондық поштасы
6.
Жалпы орта білім беру ұйымының атауы
7.
Жалпы орта білімі туралы құжаттың орташа балы, бітірген жылы
8.
Сіз аяқтаған басқа оқу орындарының атауы, оқу жылдары, орташа балы, мамандығы
9.
Сіз шетелде оқыдыңыз ба?
Қайда (ел)?
Оқу кезеңі.
Оқу орнының атауы, оқу бағдарламасы
10.
Шетелде білім алу (алмасу бойынша, қабылдаушы тарап, шетел мемлекетінің немесе ұйымының білім алу бағдарламалары, демеушілер, өзіңіздің жеке қаражатыңыз және т.б.)
11.
Қандай ғылыми еңбектеріңіз және өнертабыстарыңыз бар (ғылыми жарияланымдар, ғылыми-әдістемелік әзірлемелер, патенттер, авторлық куәлiктер)
12. Еңбек қызметi (техникалық және кәсіптік оқу орындарындағы, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарындағы оқуды қосқанда, әскери қызмет, қоса атқарған жұмыс және т.б.)
Мерзімі
Ұйым және ондағы лауазымы
Мекен – жайы
Бастау
Аяқтау
13.
Сіз білетін шет тілдерін атаңыз (білім деңгейіңізді көрсетіңіз, мысалы, еркін меңгердім, жақсы меңгердім, оқып түсіндіре аламын, оқимын және сөздікпен аударамын)
14.
Бұған дейін шет тілін білу деңгейін тексеретін тест тапсырдыңыз ба? Егер тапсырсаңыз, балыңыз қандай?
15.
Тұлғаны куәләндыратын құжат деректері: нөмірі кіммен берілді қашан берілді
16.
Оқуға баратын ел атауы
17.
Сіздің шетелде меңгергіңіз келетін мамандық
Ескертпе:
Сауалнама баспа әріптерімен толтырылады. Сауалнама және қоса берілетін құжаттардың барлығы тезтікпеге тігіледі. Тезтікпенің тысында келесі мәліметтер көрсетілуі қажет: ТӘЖ (оның бар болған жағдайда), үйінің мекен - жайы, телефоны, білім беру ұйымының атауы, мамандығы, курсы, педагогикалық және ғылыми қызметкерлер үшін – ғылыми зерттеулер бағыты және диссертация тақырыбы.
Қолы_____________________
Күні __________________
Мен___________________________________________________________,
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (оның бар болған жағдайда) толық)
Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің үкіметтері мен ведомстволары арасында жасалған шарттар мен келісімдер шеңберінде шетелде оқуға конкурсқа қатысуға үміткер, сауалнамада көрсетілген барлық ақпарат толық және анық екенін растаймын. ___________________________
(үміткердің қолы)

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 9 февраля 2022 года № 41
Приложение 2
к Правилам направления
для обучения за рубежом,
в том числе в рамках
академической мобильности
Форма
Анкета гражданина Республики Казахстан, выезжающего на обучение за рубеж
1.
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии) (далее – ФИО)
2.
Дата рождения
3.
Место рождения (село, район, город, область, страна)
4.
Адрес регистрации постоянного места жительства (прописки), номер телефона
5.
Фактический адрес проживания, номер телефона, электронная почта
6.
Наименование организации общего среднего образования
7.
Средний балл документа об общем среднем образовании, год выпуска
8.
Наименования других учебных заведений, которые вы окончили, годы обучения, средний балл, специальность
9.
Учились ли Вы за границей?
Где (страна)?
Период обучения.
Наименование учебного заведения, программа обучения
10.
Обучение за рубежом (по обмену, принимающая сторона, образовательные программы зарубежного государства или организации, спонсоры, собственные средства)
11.
Какие имеете научные труды и изобретения (научные публикации, научно-методические разработки, патенты, авторские свидетельства)
12. Трудовая деятельность (включая учебу в технических и профессиональных учебных заведениях, организациях высшего и (или) послевузовского образования, военную службу, работу по совместительству)
Дата
Должность с указанием организации
Адрес
Поступления
Окончания
13.
Перечислите языки, которые Вы знаете (укажите степень владения, например, владею свободно, владею хорошо, читаю и могу объясняться, читаю и перевожу со словарем)
14.
Сдавали ли Вы раньше тесты на знание иностранного языка?
Если да, то сколько баллов набрали?
15.
Данные документа,
удостоверяющего личность:
номер
кем выдан
дата выдачи
16.
Наименование страны, куда направляетесь для обучения
17.
Специальность, по которой
Вы хотели бы получить образование за рубежом
Примечание:
Анкета заполняется печатными буквами. Анкета и все прилагаемые документы подшиваются в скоросшиватель. На обложке скоросшивателя необходимо указать: Ф.И.О (при его наличии), адрес постоянного места жительства, телефон, наименование организации образования, специальность, курс, для педагогических и научных работников – область научных исследований и тему диссертации.
Подпись _____________________ Дата __________________
Я ________________________________________________________________________,
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) полностью)
претендент(ка) для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках договоров и соглашений, заключенных между правительствами или ведомствами Республики Казахстан и зарубежных стран подтверждаю, что вся информация, представленная мною в данной анкете является полной и достоверной.
__________________________________________________________________________
(подпись претендента)

Мен Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 19 қарашадағы № 613 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5499 болып тіркелген) Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларының талаптарымен таныспын.
Мен Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларының 7-қосымшасы болып табылатын шетелде оқуға арналған үлгілік шартты жасасуға және шетелде академиялық оқуды бітіргеннен кейін 1 (бір) жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру қажеттігіне келісемін.
Мен, менің сауалнамалық деректерімді Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелеріне, шетелдік үкімет және ведомстволардың ресми өкілдеріне, мемлекеттік органдарға және өзге де мүдделі ұйымдарға, сондай-ақ "Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ ресми сайтында орналастыру жолымен берілуіне қарсы емеспін.
Төменде өзіңіздің қолыңызбен мынадай мәтінді жазыңыз:
"Осы қосымшаны мен өз қолыммен толтырдым, әрбір парағы дәйектелді. Жоғарыда жазылған шарттармен және талаптармен таныстым және келісемін (жеке қол қою арқылы растайтын)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қолы _____________________ Күні __________________
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ ақпараттық жүйелердегі және (немесе) осы сауалнамада қамтылған жеке деректерді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын басқа да мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы _____________________ Күні __________________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2022 жылғы 9 ақпандағы
№ 41 бұйрығына
3-қосымша
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына
3-қосымша
Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерімен халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлердің жеке әңгімелесуге арналған бағалау парағы
1 . Үміткер туралы жалпы ақпарат
Оқу елі:
Мамандық:
Үміткердің ТАӘ (оның бар болған жағдайда):
2. Жеке әңгімелесу бағалары
1. Уәждеме деңгейі, мамандықты таңдауды түсіну деңгейі, алған білімін ел игілігі үшін пайдалану ниеті
5 – өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанғысыз
1 – нашар
0 - сұхбаттасуға келген жоқ немесе сұраққа жауап бермеді

Я ознакомлен (-а) с требованиями Правил направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 ноября 2008 года № 613 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5499).
Я согласен (-на) на заключение Типового договора на обучение за рубежом, являющегося приложением 7 к Правилам направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности и необходимостью осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан сроком 1 (один) год после окончания академического обучения за рубежом.
Я согласен (-на) о передаче моих анкетных данных членам Независимой экспертной комиссии и Итоговой комиссии по отбору претендентов, официальным представителям правительства и ведомств зарубежных стран, государственным органам и иным заинтересованным организациям, а также путем размещения на официальном сайте результатов конкурса АО "Центр международных программ".
Пожалуйста, напишите ниже собственноручно прописью текст, выделенный курсивом: "Настоящее приложение заполнено мною собственноручно, каждая страница личного листа запарафирована.
С вышеперечисленными условиями и требованиями ознакомлен и согласен (подтверждаю личной подписью)"
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Подпись _____________________ Дата __________________
Согласен(-на) на использование AО "Центр международных программ" персональных данных и других сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах и (или) в настоящей анкете.
Подпись _____________________ Дата __________________
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 9 февраля 2022 года № 41
Приложение 3
к Правилам направления
для обучения за рубежом,
в том числе в рамках
академической мобильности
Лист оценки персонального собеседования претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений с членами Независимой экспертной комиссии
1 . Общая информация о претенденте
Страна обучения:
Специальность:
Ф.И.О. претендента (при его наличии)
2. Оценки персонального собеседования
1. Уровень мотивации, осознанности выбора специальности, желания использовать полученные знание на благо страны
5 - отлично
4 - хорошо
3 - удовлетворительно
2 – неудовлетворительно
1 - плохо
0 – не явился на собеседование либо не ответил на вопрос

2. Оқудағы және/немесе таңдалған мамандық/кәсіп саласындағы теориялық (негізгі) білім деңгейі/
жетістіктері болу
5 – өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанғысыз
1- нашар
0 - сұхбаттасуға келген жоқ немесе сұраққа жауап бермеді
3. Ойлау логикасы мен сөйлеу, дәлелдеу сапасының деңгейі
5 – өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанғысыз
1 – нашар
0 – сұхбаттасуға келген жоқ немесе сұраққа жауап бермеді
3. Қорытынды бағасы
_________________ _______________________________ ___________________
(Қорытынды бағасы) ("Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкерінің Т.А.Ә (оның бар болған жағдайда))
___________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2022 жылғы 9 ақпандағы
№ 41 бұйрығына
4-қосымша
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына 4-қосымша
Тәуелсіз сараптамалық комиссиясының мүшелерімен халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлерді бағалау критерийлері
Бағалау өлшемшарттары Баға
Уәждеме деңгейі, мамандықты таңдауды түсіну деңгейі, алған білімін ел игілігі үшін пайдалану ниеті
Уәждеме деңгейі, мамандықты таңдауды түсіну деңгейі, алған білімін ел игілігі үшін пайдалану ниеті толығымен ашылған, айқын коммуникативтік ой, фактілерге және мысалдарға, оның ішінде жеке тәжірибесі мен бақылауларына сүйеніп әрекет ете біледі
5
Үстіртін уәждеме, коммуникативтік ойы байқалады, өзінің жеке бақылауларына немесе бір дереккөзінен алынған мысалдарға сүйене отырып дәлел келтіреді
4
Уәждемесі толық ашылмаған, келешек туралы түсінік жоқ, дәлел жеке тәжірибесіне негізделген, мысалдар мен фактілер жоқ
3
Жауабының мазмұны уәждеме деңгейі туралы үстіртін түсінік береді, логикалық бұзушылықтары бар фрагментті дәлел
2
Жауап ойлау логикасы мен сөйлеу сапасы, дәлелдеу деңгейі туралы түсінік бермеді
1
Сұхбаттасуға келген жоқ/ Жауап берілмеген
0
Оқудағы және/немесе таңдалған мамандық/кәсіп саласындағы теориялық (базалық) білім деңгейі/жетістіктерінің болуы
Таңдалған кәсібі немесе мамандығы бойынша үздік танымы, әртүрлі мысалдар мен фактілер, оның ішінде жеке тәжірибесінен келтірілген
5
Таңдалған кәсібі немесе мамандығы бойынша жақсы танымы, әртүрлі мысалдар мен фактілер келтірілген
4
Таңдалған кәсібі мен мамандығы бойынша танымы фрагментті, олқылықтар бар, мысалдар берілмеген
3
Танымның әлсіздігі, елеулі олқылықтар бар
2
Жауап ойлау логикасы мен сөйлеу сапасы, дәлелдеу деңгейі туралы түсінік бермеді
1
Сұхбаттасуға келген жоқ/ Жауап берілмеген
0
Ойлау логикасы мен сөйлеу сапасы, жекебас қасиеттері, жағдаяттық мәселелерді шешу дағдылары
Ойын логикалық түрде жеткізе алады, негізсіз қайталаулардың болмауы және бірізділік, грамматикалық құрылымы дұрыс жасалған, терминдерді ретімен қолданған
5
Ойдың бірізділігі бұзылмаған, мағыналық және логикалық құрылымы бар, сөзі біркелкі, бірақ сөздік қоры жеткілікті
4
Сөйлеу логикасында іркіліс бар, ойын айқын жеткізе алмайды, сөздік қоры жеткіліксіз
3
Мағынасын түсінуге кедергі келтіретін өрескел логикалық бұзылулар мен сөйлеу сапасының төмендігі
2
Жауап ойлау логикасы мен сөйлеу сапасы, дәлелдеу деңгейі туралы түсінік бермеді
1
Сұхбаттасуға келген жоқ/ Жауап берілмеген
0

2. Уровень теоретических (базовых) знаний в учебе и/или в сфере выбранной специальности/профессии/наличие достижений
5 - отлично
4 - хорошо
3 - удовлетворительно
2 - неудовлетворительно
1 - плохо
0 - не ответил на вопрос либо не явился на собеседование
3. Уровень логики рассуждения и качества речи, аргументации
5 - отлично
4 - хорошо
3 - удовлетворительно
2 – неудовлетворительно
1 - плохо
0 – не ответил на вопрос, либо не явился на собеседование
3. Итоговая оценка
_________________ _______________________________ ___________________
(Итоговая оценка) (Ф.И.О. (при его наличии) сотрудника АО "Центр международных программ")
___________ (подпись)
Приложение 4
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 9 февраля 2022 года № 41
Приложение 4
к Правилам направления
для обучения за рубежом,
в том числе в рамках
академической мобильности
Критерии оценивания претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений членами Независимой экспертной комиссии
Критерии оценивания
Оценка
Уровень мотивации, осознанности выбора специальности, желания использовать полученные знание на благо страны
Уровень мотивации, осознанности выбора специальности, желания использовать полученные знание на благо страны раскрыт полностью, отчетливый коммуникативный замысел, умение оперировать фактами и примерами, в том числе из собственного опыта и наблюдений
5
Поверхностная мотивация, коммуникативный замысел прослеживается, аргументация дается с опорой на собственные наблюдения или примеры с одного источника
4
Мотивация раскрыта не полностью, отсутствует понимание перспектив, аргументация дается с опорой на личный опыт, нет примеров и фактов
3
Содержание ответа дает поверхностное представление об уровне мотивации, аргументация фрагментарная с логическими нарушениями
2
Ответ не дает представления об уровне логики рассуждения и качества речи, аргументации
1
Не явился на собеседование/Ответ не предоставлен
0
Уровень теоретических (базовых) знаний в учебе и/или в сфере выбранной специальности/профессии/наличие достижений
Отличные познания в выбранной профессии или специальности, предоставлены различные примеры и факты, в том числе из личного опыта
5
Хорошие познания в выбранной профессии или специальности, предоставлены примеры и факты
4
Познания в выбранной профессии или специальности фрагментарны, имеются пробелы, примеры не предоставлены
3
Слабые познания, имеются значительные пробелы
2
Ответ не дает представления об уровне логики рассуждения и качества речи, аргументации
1
Не явился на собеседование/Ответ не предоставлен
0
Логика рассуждения и качества речи, личностных качеств, навыки по решению ситуационных задач
Логичное изложение мыслей, последовательность и отсутствие необоснованных повторов, грамматически верно выстроенные конструкции, уместное употребление терминов
5
Есть смысловая и логическая составляющие, без нарушений смысловой последовательности, однообразность выстроенной речи, но с достаточным словарным запасом
4
Имеются нарушения логики речи, не четко выражающие смысл, недостаточность словарного запаса
3
Грубые логические нарушения и низкое качество речи, которые мешают понять смысл
2
Ответ не дает представления об уровне логики рассуждения и качества речи, аргументации
1
Не явился на собеседование/Ответ не предоставлен
0