Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар мен үстемеақылар белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2022 жылғы 24 ақпандағы № 58 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 ақпанда № 26934 болып тіркелді.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар мен үстемеақылар белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. "Орман, балық және аңшылық шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің, қазыналық кәсіпорындарының азаматтық қызметшілеріне еңбек жағдайлары үшін үстемеақылар белгілеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 9 желтоқсандағы № 375-Ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9028 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар Министрдің м.а.
С. Кожаниязов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
ҚазақстанРеспубликасы
Қаржыминистрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар вице-министрі
2022 жылғы 24 ақпандағы
№ 58 бұйрығымен бекітілген
Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар мен үстемеақылар төлеу қағидалары мен шарттары

Об утверждении Правил по установлению доплат и надбавок за условия труда гражданским служащим, работникам организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работникам казенных предприятий в сфере лесного, рыбного и охотничьего хозяйства
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 февраля 2022 года № 58. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2022 года № 26934.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по установлению доплат и надбавок за условия труда гражданским служащим, работникам организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работникам казенных предприятий в сфере лесного, рыбного и охотничьего хозяйства.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 9 декабря 2013 года № 375-Ө "Об утверждении Правил по установлению надбавок за условия труда гражданским служащим государственных учреждений, казенных предприятий лесного, рыбного и охотничьего хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9028).
3. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра экологии, геологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
С. Кожаниязов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Вице-министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 24 февраля 2022 года № 58
Правила и условия выплаты доплат и надбавок за особые условия труда гражданским служащим, работникам организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работникам казенных предприятий в сфере лесного, рыбного и охотничьего хозяйства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақылар төлеу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен бекітілген 15-қосымшаға сәйкес әзірленді және орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақылар төлеудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Үстемеақылар белгілеу ұйымның тиісті қаржы жылына арналған бекітілген еңбекақы төлеу қорының қаражаты есебінен және шегінде жүргізіледі.
2-тарау. Ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақылар төлеудің тәртібі мен шарттары
3. Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақылар белгілеу:
1) мекемені дамытуға бағытталған жұмыс;
2) практикада озық әдістерді қолдану;
3) жұмыстағы жоғары жетістіктер;
4) аса маңызды немесе шұғыл жұмыстарды орындау;
5) еңбектегі қиындық пен қауырттылық;
4. Ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақы базалық лауазымдық айлықақының елу пайызына (50 %) дейінгі мөлшерде белгіленеді.
5. Қосымша ақылар
1) Қауіпті және аса қауіпті індеттердің қоздырғыштары және оларды жұқтыруы мүмкін және жұқтыру әлеуеті бар материалдармен (жануарлар мен құстардың, кене, шыбын-шіркей, балпақ сарышұнақ тышқандар мен тышқан тектес кеміргіштердің аса қауіпті індеттерінің қоздырғыштарын жұқтырған патологиялық материалдармен байланысы) БЛА-дан 140 % жұмыс істегені үшін;
2) Орман өрттерін, оның ішінде арнайы құрал-жарақтарды қолдана отырып сөндіруге қатысқаны үшін, тікұшақ техникасы арқылы десант түсіру, сондай-ақ орман зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес жүргізу негізінде әр сағат үшін сағаттық мөлшерлеменің 100 % жұмыстары үшін жүзеге асырылады.
3) Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман күзеті қызметтерінің, орман өрт сөндіру станцияларының өртке қарсы қызметтерінің, орман орналастыру ұйымдарының жұмыскерлеріне, орманды және жануарлар дүниесін авиациялық қорғаудың өрт сөндіруші десантшыларына, табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторларына және жануарлар дүниесін қорғау, ормандарды күзету, қорғау, өсімін молайту және орман пайдалану жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың, балық шаруашылығының су айдындарына және (немесе) учаскелеріне балық жіберу жөніндегі өсім молайту кешені мемлекеттік кәсіпорындарының инспекторларына денсаулыққа және өмірге зиян келу қаупінің төнуіне байланысты жұмыс үшін лауазымдық ақыдан 100 % мөлшерде жүзеге асырылады. Бұл қосымша ақы күнтізбелік жыл ішінде төленеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия выплаты доплат и надбавок за особые условия труда гражданским служащим, работникам организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работникам казенных предприятий в сфере лесного, рыбного и охотничьего хозяйства (далее – Правила) разработаны в соответствии с приложением 15, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" и определяют порядок и условия выплаты доплат и надбавок за особые условия труда гражданским служащим, работникам организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работникам казенных предприятий в сфере лесного, рыбного и охотничьего хозяйства.
2. Установление доплат и надбавок производится за счет средств и в пределах утвержденного фонда оплаты труда организации на соответствующий финансовый год.
Глава 2. Порядок и условия выплаты надбавок за особые условия труда
3. Надбавки гражданским служащим, работникам организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работникам казенных предприятий в сфере лесного, рыбного и охотничьего хозяйства устанавливаются за:
1) работу, направленную на развитие учреждения;
2) применение в практике передовых методов;
3) высокие достижения в работе;
4) выполнение особо важных или срочных работ;
5) сложность и напряженность в труде.
4. Надбавки устанавливаются в размере до пятидесяти процентов (50 %) от базового должностного оклада.
5. Доплаты устанавливаются:
1) За работу с возбудителями опасных и особо опасных инфекций и материалами, возможно и потенциально зараженными ими: (контакт с патологическим материалом, зараженным возбудителями особо опасных инфекций животных и птиц, клещей, гнуса, сусликов и мышевидных грызунов) в размере 140 % от БДО по мере фактического выполнения работ;
2) За участие в тушении лесных пожаров, в том числе с применением специального снаряжения, десантировании с вертолетной техники, а также за работу по борьбе с вредителями и болезнями леса в размере 100 % от часовой ставки за каждый час работы;
3) За работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни работникам служб государственной лесной охраны Республики Казахстан, противопожарных служб лесных пожарных станций, лесоустроительных организаций, десантникам-пожарным авиационной охраны лесов и животного мира, государственным инспекторам природоохранных учреждений и инспекторам специализированных организаций по охране животного мира, охране, защите, воспроизводству лесов и лесопользованию, государственных предприятий воспроизводственного комплекса по зарыблению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в размере 100 % от должностного оклада. Данная доплата выплачивается в течение календарного года.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 11.08.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.10.2024 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Үстемеақылар белгілеу үстем ақылар белгілеу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – комиссия) шешімі негізінде ұйым басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен жүргізіледі. Үстем ақылар белгілеу жөніндегі ұсыныстарды комиссияның қарауына ұйымның тікелей басшысы не басшылығы ұсынады. Озық әдістерді практикада қолданғаны үшін үстемеақылар белгілеу кезінде комиссияға қолданылатын әдістемелерге, ғылыми-зерттеу жұмыстарына, авторлық патенттерге сілтемелер беріледі, мамандардың жұмыстарында қандай жаңа технологиялар қолданылатыны көрсетіледі.
7. Комиссияны құру және комиссия хатшысын айқындау туралы шешімді ұйымның басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға қабылдайды.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказами Министра экологии и природных ресурсов РК от 11.08.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.10.2024 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Установление надбавок производится приказом руководителя организации либо лицом, исполняющим его обязанности на основании решения комиссии по установлению надбавок (далее – комиссия). Предложения по установлению надбавок на рассмотрение комиссии представляются непосредственным руководителем либо руководством организации. При установлении надбавок за применение в практике передовых методов также комиссии предоставляются ссылки на применяемые методики, научно-исследовательские работы, авторские патенты, указываются какие новые технологии применяются в работе специалистов.
7. Решение о создании комиссии и определении секретаря комиссии принимается руководителем организации либо лицом, исполняющим его обязанности.

8. Комиссияның төрағасы және басқа да мүшелері комиссия мүшелері болып табылады.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, бірақ кемінде үш адамды құрайды.
9. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды және комиссия шешімдер қабылдаған кезде дауыс беру құқығы жоқ.
10. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.

8. Членами комиссии являются председатель и другие члены комиссии.
Общее количество членов комиссии составляет нечетное число, но не менее трех человек.
9. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии комиссией решений.
10. Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов комиссии.

11. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді, оған комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды.
12. Үстем ақылар белгілеу тікелей ұйым басшының немесе басшылығының ұсынуы негізінде ұйым басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен жүргізіледі.
13. Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақылар төлеу шарттары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес қолданылады.

11. Решение комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем и членами комиссии.
12. Установление доплат производится приказом руководителя организации либо лицом, исполняющим его обязанности на основании представления непосредственного руководителя либо руководства организации.
13. Условия выплаты надбавок за особые условия труда гражданским служащим, работникам организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работникам казенных предприятий в сфере лесного, рыбного и охотничьего хозяйства применяются согласно приложения к настоящим Правилам.

14. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар:
Географиялық ақпараттық жүйе – Жер туралы, жер бетінің объектілері, табиғи, техногендік және қоғамдық процестер туралы кеңістіктік ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды, модельдеуді, сақтауды, таратуды және өзгеше пайдалануды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
Фитосанитариялық мониторингті, селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді мониторинг жұргізуін цифрландыру – орман саласында, жануарлар дүниесін қорғау мен пайдалануда еңбек өнімділігін арттыратын серпінді технологиялар мен мүмкіндіктерді пайдалану бағыты.

14. Понятия, используемые в настоящих Правилах:
Географическая информационная система – информационная система, обеспечивающая сбор, обработку, анализ, моделирование, хранение, распространение и иное использование пространственной информации о Земле, об объектах земной поверхности, природных, техногенных и общественных процессах;
Цифровизация фитосанитарного мониторинга, учета и мониторинга объектов селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения, отчетности и планирования мероприятий – направление преобразования лесной отросли, охраны и использования животного мира с использованием прорывных технологий и возможностей, которые повысят производительность труда.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 27.03.2023 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрінің бұйрығымен
бекітілген
Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне ерекше еңбек жағдайлары үшін үстемеақылар төлеу шарттары

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о Министра экологии и природных ресурсов РК от 27.03.2023 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам и условиям выплаты
надбавок за особые
условия труда
гражданским служащим, работникам
организаций, содержащихся за счет
средств государственного бюджета,
работникам казенных предприятий
в сфере лесного, рыбного и
охотничьего хозяйства
Условия выплаты надбавок за особые условия труда гражданским служащим,
работникам организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета,
работникам казенных предприятий в сфере лесного, рыбного и охотничьего хозяйства

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 27.03.2023 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұйымдардың (бөлімшелердің) тізбесі
Қызметкерлер лауазымда-рының тізбесі
Ерекше шарттар
Көрсеткіштер: базалық лауазымдық айлықтан көрсеткіштермен үстемеақылар төлеу шарттары
30%
40%
50%
1
2
3
4
5
6
7
Орман шаруашылығы саласында
1
Табиғат қорғау ұйымдары, орман шаруашылығы мекемелері
Мекемені дамытуға бағытталған жұмыс үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Ормандарды молықтыруды жүргізу кезінде жаңа технологияларды енгізу және пайдалану
Орман дақылдарының жерсінуін 5%-ға арттыруға қол жеткізу

Сноска. Приложение - в редакции приказа и.о Министра экологии и природных ресурсов РК от 27.03.2023 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень организаций (подразделений)
Перечень должностей работников
Особые условия
Показатели от базового должностного оклада и условия начисления надбавок
30 %
40 %
50 %
1
2
3
4
5
6
7
В области лесного хозяйства
1. Природоохранные организации, учреждения лесного хозяйства
За работу, направленную на развитие учреждения
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Работники, непосредственно проводящие мониторинг за состоянием растений и животных
Внедрение и использование новых технологий при проведении воспроизводства леса
Достижение повышения приживаемости лесных культур на 5 %

Орман дақылдарының жерсінуін 6-10%-ға арттыруға қол жеткізу
Орман дақылдарының жерсінуін
11-20%-ға арттыруға қол жеткізу
Орман тұқымдарының шығымдылығын бағалау және оларды қайта өңдеу кезінде жаңа технологияларды енгізу және пайдалану
Барлық дайындалған партиялардың 25% тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Барлық дайындалған партиялардың 26-30% тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Барлық дайындалған партиялардың 31-40% тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Ормандарды орман зиянкестері мен ауруларынан қорғауды жүргізу кезінде жаңа технологияларды енгізу және пайдалану (фитосанитариялық мониторингті цифрландыру –технологияның географиялық ақпараттық жүйесін пайдалану)
Жұмыс жоспарын жалпы көлемнен 16-20% тыс орындау
Жұмыс жоспарын жалпы көлемнен 20-25% тыс орындау
Жұмыс жоспарын жалпы көлемнен 26-30% тыс орындау
Өртке қарсы іс-шаралар өткізу кезінде жаңа технологиялар енгізу және пайдалану (ормандардағы өрттерді уақтылы анықтау және өрт қауіпсіздігі қағидаларының бұзылуын болдырмау)
Өрттердің жалпы санының 60%
Өрттердің жалпы санының 61-75%
Өрттердің жалпы санының 76-90%
Далалық ғылыми-мониторингтік жұмыстар жүргізу (бекітілген аумақта өсімдіктердің, жануарлардың, орман аурулары мен зиянкестерінің жаңа түрлерін анықтау, орман өрттерімен, орман ауруларымен және зиянкестерімен күрес жөнінде ғылыми негізделген ұсынымдар әзірлеу)
Жыл сайын өсімдіктің немесе жануардың, немесе орман ауруының немесе орман зиянкесінің бір және одан да көп түрін анықтау, орман өрттерімен күрес немесе орман ауруларымен және зиянкестерімен күрес жөнінде бір ғылыми мақала түрінде негізделген ұсыным әзірлеу
Озық әдістерді практикада қолданғаны үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Орман өрттерін байқау және сөндіру, орман патологиялық зерттеуін жүргізу, орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының алдын алу және жою үшін ұшқышсыз ұшу аппараттарын пайдалану
қолжетімділігі қиын жерлердің жалпы ауданының 3% ұшқышсыз ұшу аппарат-тарымен тексеру
қолжетімділігі қиын жерлердің жалпы ауданының 5% ұшқышсыз ұшу аппарат-тарымен тексеру
Тұқым қуалаушылық қасиеттері жақсартылған көшеттік материал өсіру үшін озық әдістерді қолдану
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 20%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 21-30%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 31-40%-дан астамы
Тамыр жүйесі жабық көшеттік материалын өсірудің озық әдістерін қолдану
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 15-20%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 21-25%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 25%-дан астамы
Орманның санитариялық жағдайын жақсарту үшін ғылыми-зерттеу жұмыстарының озық шетелдік әдістемелерін қолдану
Орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының ауданын 15% азайту

Достижение повышения приживаемости лесных культур на 6-10 %
Достижение повышения приживаемости лесных культур на 11-20 %
Внедрение и использование новых технологий при оценке урожайности лесных семян и их переработки
Высокие (1-2) классы качества семян имеют 25% из всех заготовленных партий
Высокие (1-2) классы качества семян имеют 26-30% из всех заготовленных партий
Высокие (1-2) классы качества семян имеют 31-40% из всех заготовленных партий
Внедрение и использование новых технологий при проведении защиты лесов от вредителей и болезней леса (цифровизация фитосанитарного мониторинга – использование географической информационной системы)
Выполнение сверх плана работы от общего объема на 16-20%
Выполнение сверх плана работы от общего объема на 20-25%
Выполнение сверх плана работы от общего объема на 26-30%
Внедрение и использование новых технологий при проведении противопожарных мероприятий (своевременное обнаружение пожаров и пресечение нарушений правил пожарной безопасности в лесах)
60% от общего количества пожаров
61-75% от общего количества пожаров
76-90% от общего количества пожаров
Ежегодное выявление одного и более вида растения или животного или болезни леса или вредителя леса, разработка одной обоснованной рекомендации по борьбе с лесными пожарами или борьбе с болезнями и вредителями леса в виде научной статьи
За применение в практике передовых методов
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности осуществляющие охрану и защиту природных комплексов, работы по воспроизводству леса, мониторинг за состоянием природных комплексов
Использование беспилотных летательных аппаратов для обнаружения и тушения лесных пожаров, проведения лесопатологического обследования, профилактики и ликвидации очагов вредителей и болезней леса.
Обследование беспилотными летательными аппаратами 3 % от общей площади трудно доступных мест
обследование беспилотными летательными аппаратами 5 % от общей площади трудно доступных мест
Применение передовых методов для выращивания посадочного материала с улучшенными наследственными качествами
20% от общего объема выращиваемого посадочного материала
21-30% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Более 31-40% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Применение передовых методов для выращивания посадочного материала с закрытой корневой системой
15-20% от общего объема выращиваемого посадочного материала
21-25% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Более 25% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Применение передовых зарубежных методик научно-исследовательских работ для улучшения санитарного состояния леса
15% уменьшение площади очагов вредителей и болезней леса

Орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының ауданын 16-20% азайту
Орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының ауданын 21-30% азайту
Жұмыстағы жоғары жетістіктері үшін
Лауазымменмамандықатауынақарамастанбарлыққызметкерлер
Экологиялық оқу-ағартуға және мектеп орманшылықтарын дамытуға белсенді қатысу
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды абаттандыру бойынша жұмыстар жүргізуде өтеусіз көмек көрсету жөнінде экологиялық десанттар мен сенбіліктер ұйымдастыру, құстардың ұяларын орналастыру, экологиялық соқпақтар мен туристік тұрақтарды жайластыру, ағаштар мен бұталар отырғызу, питомниктерде жұмыс істеу, қоқыс тастайтын жерлерді жинау, бұлақтарды абаттандыру, бекітілген аумақта орманды қалпына келтіру жұмыстары
Питомниктерді дамыту
Питомниктер алқаптарын, ағаш-бұта тұқымдылардың аборигендік түрлерінің ассортиментін ұлғайту, тұқымқуалаушылық қасиеттері жақсартылған көшеттік материал өсіру
Ағаштыңзаңсыз кесілуін болдырмау
Ағашты заңсыз кесудің 1 фактісін анықтау
Ағашты заңсыз кесудің 2 және одан да көп фактілерін анықтау
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар толтыру
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы 1 хаттама
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы 1-5 хаттама
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы 6 және одан да көп хаттама
Қылмыстық құқық бұзушылықтарды анықтау және оларды құқық қорғау және сот органдарында қарау
Қылмыстық жазаланатын құқық бұзушылықтың 1 фактісі анықталды
Қылмыстық жазаланатын құқық бұзушылықтың 2 және одан да көп фактісі анықталды
Аса маңызды немесе шұғыл жұмыстарды орындағаны үшін
Лауазымменмамандықатауынақарамастанбарлыққызметкерлер
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың шұғыл тапсырмаларын орындау.
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың шұғыл тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау.
Ағаштың заңсыз кесілуін, заңсыз аң аулау мен балық аулауды болдырмау бойынша арнайы рейдтік іс-шаралар жүргізу
Жоғары тұрған органдардың тапсырмасы бойынша ағаштың заңсыз кесілуін, заңсыз аң аулау мен балық аулауды болдырмау бойынша арнайы рейдтік іс-шаралар жүргізу
Зиянкестер мен аурулардың жаппай таралу қаупі төнген кезде орманды қорғау бойынша шұғыл жұмыстар жүргізу.
Зиянкестер мен аурулардың жаппай таралу қаупі төнген кезде орманды қорғау бойынша шұғыл жұмыстар жүргізу.
Еңбектегі қиындық пен қауырттылық үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Орман патологиялық зерттеу жүргізу, орман зиянкестері мен ауруларыошақтарының алдын алу және жою кезіндегі нормаланбаған жұмыс күні
Қолайсыз ауа-райы жағдай-ларында (жоғары ауа температура-сы, шаңды дауылдар, жаңбыр) тексеру, қозғалудың қиындауы (егістіктер, қамыстар, батпақты жерлер), зерттеу жұмыстары кезеңінде жүргізілген химиялық өңдеулерден кейін химиялық заттардың қалдықтары-мен улану қаупі, тау жағ-дайларында жұмыс істеу.
орман өрттерін сөндіру және жою кезіндегі нормаланбаған жұмыс күні
Рейдтік іс-шаралар өткізу кезіндегі нормаланбаған жұмыс күні.
Орман өрттерін сөндіруге қатысқаны, оның ішінде арнайы жабдықтарды қолдана отырып қатысқаны үшін
Лауазымменмамандықатауынақарамастанбарлыққызметкерлер
Орман өрттерін сөндіруге қатысу
Жұмыстың әр сағаты үшін сағаттық мөлшерлеменің 100 %
Орман зиянкестерімен және ауруларымен күрес жөніндегі жұмыс үшін
Лауазымменмамандықатауынақарамастанбарлыққызметкерлер
Орман зиянкестерімен және ауруларымен күрес жөніндегі жұмыс
Жұмыстың әр сағаты үшін сағаттық мөлшерлеменің 100 %
2
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қазақ ормандарды
авиациялық қорғау және орман шаруашылығына қызмет көрсету базасы"
республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Кәсіпорынды дамытуға бағытталған жұмыс үшін.
Өндірістік-ұшу қызметі
Авиациялық жұмыстар жүргізу
Айына 0-10 сағат
Айына 11-15 саға
Айына 16-20 сағат және одан астам
Практикада озық әдістерді қолданғаны үшін.
Өндірістік-ұшу қызметі
Өрттерді анықтау және оларды сөндіруге қызмет көрсету үшін электрондық карталар мен GPS жүйелерін қолдану
Шыққан өрттер санының 50%-на дейін
Шыққан өрттер санының 51%-нан 75%-на дейін
Шыққан өрттер санының 76%-нан 100%-на дейін
Өрт сөндіру-десант қызметі
Орман өрттерін сөндіру кезінде шағын механикаландыру құралдарын және химиялық құрамдарды (антиперендерді) пайдалану
Шыққан өрттер санының 50%-на дейін
Шыққан өрттер санының 51%-нан 75%-на дейін
Шыққан өрттер санының 76%-нан 100%-на дейін
Еңбектегі қиындық пен қауырттылық үшін
Өндірістік-ұшу қызметі
Теңіз деңгейінен асып түсетін таулы жерлерде орман-авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру

16-20% уменьшение площади очагов вредителей и болезней леса
21-30% уменьшение площади очагов вредителей и болезней леса
За высокие достижения в работе
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Активное участие в экопросвещении и развитии школьных лесничеств
Организация экологических десантов и субботников по безвозмездной помощь в проведении работ по благоустройству особо охраняемых природных территорий, устройство гнездовий птиц, обустройство экологических троп и туристских стоянок, посадка деревьев и кустарников, работа в питомниках, уборка свалок, благоустройство родников, лесовосстановительные работы на закрепленной территории
Развитие питомников
Увеличение площадей питомников, ассортимента аборигенных видов древестно-кустарниковых пород, выращивание посадочного материала с улучшенными наследственными качествами
Пресечение незаконной рубки леса
Выявление 1 факта незаконной порубки
Выявление 2 и более фактов незаконной порубки
Составление протоколов об административных правонарушениях
1 протокол об административном правонарушении
2-5 протоколов об административном правонарушении
6 и более протоколов об административном правонарушении
Выявление уголовных правонарушений и сопровождение их в правоохранительных и судебных органах.
Выявлен 1 факт уголовно-наказуемого правонарушения
Выявлено 2 и более фактов уголовно-наказуемого правонарушения
За выполнение особо важных или срочных работ
Инженерно-технический состав, работники бухгалтерского учета, кадровой службы
Выполнение срочных поручений центральных и местных исполнительных органов.
Качественное и своевременное выполнение срочных поручений центральных и местных исполнительных органов.
Проведение специальных (по поручению уполномоченного органа, совместных рейдов с правоохранительными органами) рейдовых мероприятий по предотвращению незаконных порубок леса, незаконной охоты и рыбалки.
Проведение специальных рейдовых мероприятий по предотвращению незаконных порубок леса, незаконной охоты и рыбалки по поручению вышестоящих органов.
За сложность и напряженность в труде
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Лесопатологического обследования, профилактики и ликвидации очагов вредителей и болезней леса при неблагоприятных природных условиях
Обследование при неблагоприятных погодных условиях (высокая температура воздуха, пыльные бури, дожди), затрудненное передвижение (пашня, камыши, болотистые места), опасность отравления остатками химических веществ после проведенных химических обработок в период обследовательских работ, работа в горных условиях.
Тушение и ликвидации лесных пожаров при неблагоприятных природных условиях
Проведение рейдовых мероприятий при неблагоприятных природных условиях
2
Республиканское государственное казенное предприятие "Казахская база авиационной охраны лесов и обслуживания лесного хозяйства" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
За применение в практике передовых методов.
Летно-производственная служба
Применение электронных карт и системы GPS для обнаружения пожаров и обслуживания их тушения.
До 50% от числа возникших пожаров
От 51% До 75% от числа возникших пожаров
От 76% До 100% от числа возникших пожаров
Десантно-пожарная служба
Использование средств малой механизации и химических составов (антиперены) при тушении лесных пожаров
До 50% от числа возникших пожаров
От 51% До 75% от числа возникших пожаров
От 76% До 100% от числа возникших пожаров
За сложность и напряженность в труде.
Летно-производственная служба
Осуществление лесоавиационных работ в горной местности с превышением над уровнем моря

500 м-ден 1000 м-ге дейін
1000 м-ден 1500 м-ге дейін
1500 м және одан жоғары
Өндірістік-ұшу қызметі/ өндірістік- авиация қызметі
Өрттерді авиациялық әдістермен сөндіру (сыртқы аспадағы СҚҚ, П-1-00 қолданып, түсіру құрылғыларын пайдалана отырып)
2 жағдайға дейін
3-4 жағдайға дейін
5 және одан көп жағдайлар үшін
Аса маңызды немесе шұғыл жұмыстарды орындағаны үшін.
Өндірістік-ұшу қызметі/ өндірістік- авиация қызметі
Есепті кезеңде шыққан орман өрттері санында авиацияның анықтау пайызы
75%
76-80%
81-85%
Шыққан орман өрттері санында авиа-өрт сөндіру қызметінің қатысу пайызы
80%
81-85%
85-90%
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Уәкілетті органның шұғыл тапсырмалары мен тапсырмаларын сапалы орындау
Уәкілетті органның шұғыл тапсырмалары мен тапсырмаларын сапалы орындау
Орман өрттерін сөндіруге қатысқаны, оның ішінде арнайы жабдықтарды қолдана отырып қатысқаны үшін
Лауазымменмамандықатауынақарамастанбарлыққызметкерлер
Орман өрттерін сөндіруге, оның ішінде арнайы жарақты және тікұшақ техникасынан десант түсіруді қолдана отырып қатысу
Жұмыстың әр сағаты үшін сағаттық мөлшерлеменің 100 %
Орман зиянкестерімен және ауруларымен күрес жөніндегі жұмыс үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Орман зиянкестерімен және ауруларымен күрес жөніндегі жұмысқа қатысу
Жұмыстың әр сағаты үшін сағаттық мөлшерлеменің 100 %
3
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Қазақорман орналастыру
кәсіпорны" республикалықмемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Мекемені дамытуға бағытталған жұмыс үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
орман орналастыру өндірісіне және орман шаруашылығы мекемелеріне жаңа географиялық ақпараттық жүйелерді және озық технологияларды енгізу
Орман орналастыру жұмыстардың жасалған түрлерінен 50% астам
Орман орналастыру жұмыстардың жасалған түрлерінен 60% астам
Орман орналастыру жұмыстардың жасалған түрлерінен 60% астам
Практикада озық әдістерді қолданғаны үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Орман орналастыру жұмыстарын жүргізу кезінде жаңа технологияларды қолдану есебінен еңбек өнімділігін арттыру
Көлемдік көрсеткіштерді 11-15%-ға асыра орындау
Көлемдік көрсеткіштерді 16-20%-ға асыра орындау
Көлемдік көрсеткіштерді 21-25%-ға асыра орындау
Жұмыстағы жоғары жетістіктері үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Далалық және камералдық кезеңде орман орналастыру жұмыстарының жоспарын асыра орындау
Көлемдік көрсеткіштерді 16-20%-ға асыра орындау
Көлемдік көрсеткіштерді 21-25%-ға асыра орындау

от 500 м до 1000 м
от 1000 м до 1500 м
от 1500 м и выше
Летно-производственная служба / Авиационно-производственная служба
Тушение пожаров авиационными методами (с применением ВСУ, П-1-00 на внешней подвеске, с использованием спусковых устройств)
до 2 случаев
от 3 до 4 случаев
от 5 и более случаев
За выполнение особо важных или срочных работ.
Летно-производственная служба / Авиационно-производственная служба
Процент обнаружения авиацией лесных пожаров от числа возникших за отчетный период
75%
76-80%
81-85%
Процент участия авиа-пожарной службы в тушении лесных пожаров от числа возникших
80%
81-85%
85-90%
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Качественное выполнение срочных поручений и заданий уполномоченного органа
Качественное выполнение срочных поручений и заданий уполномоченного органа
3
Республиканское государственное казенное предприятие "Казахское лесоустроительное предприятие" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
За работу, направленную на развитие учреждения
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Внедрение передовых информационных технологий и географических информационных систем в лесоустроительное производство и учреждения лесного хозяйства
Свыше 50% выполняемых видов лесоустроительных работ
Свыше 60% выполняемых видов лесоустроительных работ
Свыше 75% выполняемых видов лесоустроительных работ
За применение в практике передовых методов
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Увеличение производительности труда за счет применения новых технологий при проведении лесоустроительных работ
Перевыполнение объемных показателей на 11-15%
Перевыполнение объемных показателей на 16-20%
Перевыполнение объемных показателей на 21-25%
За высокие достижения в работе
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Перевыполнение плана лесоустроительных работ в полевой и камеральный период
Перевыполнение объемных показателей на 16-20%
Перевыполнение объемных показателей на 21-25%

Көлемдік көрсеткіштерді 26-30%-ға асыра орындау
Аса маңызды немесе шұғыл жұмыстарды орындағаны үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Орман заңнамасының бұзылуын тексерумен байланысты, орман қоры мен ЕҚТА жерлеріне қатысты жер қойнауын пайдаланушылардың учаскелерін айқындау жөніндегі жұмыстар, нормативтік актілерді, қағидаларды, нұсқаулықтарды әзірлеуге қатысу, орман шаруашылығы қызметкерлерімен оқу семинарларын өткізу
Оқиғалар саны 1
Оқиғалар саны 2
Оқиғалар саны 3 және одан көп
Еңбектегі қиындық пен қауырттылық үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
ГИС технологиялар- Mapinfo, Apgiz, Fotomod пайдаланып күрделілігі мен мазмұны әртүрлі орман карталарын жасау
1 шаршы дециметрге
20 белгі
1 шаршы дециметрге
40 белгі
1 шаршы дециметрге 60 белгі
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Жазық жерлерде орман орналастыру жұмыстарын жүргізу
Таксациялық телімнің орташа көлемі 50 га
Таксациялық телімнің орташа көлемі 30 га
Таксациялық телімнің орташа көлемі 20 га
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Таулы аудандарда орман орналастыру жұмыстарын жүргізу
Тау бөктеріндегі жазықтар 5 градусқа дейін
Жоталы жер бедері 6-15 градус
Биік жоталы жер бедері 16-25 градус
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Шөлді аудандарда орман орналастыру жұмыстарын жүргізу
Ауыз су көздерінен қашықтығы 20км
Ауыз су көздерінен қашықтығы 40 км
Ауыз су көздерінен қашықтығы 60 км
4
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Республикалық орман
селекциялық-тұқым шаруашылығы орталығы" республикалық мемлекеттiк қазыналық
кәсiпорны.
Мекемені дамытуға бағытталған жұмыс үшін
Бейіндік бөлім басшылары, инженерлер
Селекциялық-тұқым шаруашылы-ғы және селекциялық-генети-калық мақсаттағы объектілердің есебі мен мониторингін жүргізу кезінде жаңа технологияларды енгізу және пайдалану (есепке алу мен мониторингті цифрландыру – технологияның географиялық ақпараттық жүйесін пайдалану)
Объектілердің жай-күйін айқындау тиімділігін арттыруға қол жеткізу
Орман тұқымдарының шығымдылығын бағалау, оларды дайындау, қайта өңдеу және сақтау кезінде жаңа технологияларды енгізу және пайдалану.
Барлық дайындалған партиялардың 50% тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Барлық дайындалған партиялардың 70% тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Барлық дайындалған партиялар тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
30% қамти отырып, табиғат қорғау кәсіпорындары мен орман шаруашылығы мекемелерінде ағаш тұқымдарын дайындау, сақтау, өңдеу және орман тұқымдары бойынша өзге де нормативтік техникалық актілердің талаптарын және орман тұқымы шаруашылығы жөніндегі өзге де нормативтік техникалық актілерді ескере отырып, олардың дұрыс пайдаланылуын бақылау, сондай-ақ стандарттар талаптарына сәйкес орман тұқымдарының сапасын айқындау және орман тұқымдары сапасының куәліктерін беру.

Перевыполнение объемных показателей на 26-30%
За выполнение особо важных или срочных работ
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Работы, связанные с проверками нарушений лесного законодательства, по определению участков недропользователей по отношению к землям лесного фонда и ООПТ, участие в разработке нормативных актов, правил, инструкций, проведение обучающих семинаров с работниками лесного хозяйства
Количество случаев 1
Количество случаев 2
Количество случаев 3 и более
За сложность и напряженность в труде
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Составление лесных карт различной сложности и содержания в цифровом формате с применением ГИС технологий –Mapinfo, Apgiz, Fotomod
20 знаков на 1 квадратный дециметр
40 знаков на 1 квадратный дециметр
60 знаков на 1 квадратный дециметр
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Проведение лесоустроительных работ в равнинных районах
Средняя величина таксационного выдела 50га
Средняя величина таксационного выдела 30га
Средняя величина таксационного выдела 20га
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Проведение лесоустроительных работ в горных районах
Предгорные равнины до 5 градусов
Всхолмленный рельеф 6-15 градусов
Сильно холмистый рельеф 16-25 градусов
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
проведение лесоустроительных работ в пустынных районах
Удаленность от источников питьевой воды 20 км
Удаленность от источников питьевой воды 40 км
Удаленность от источников питьевой воды 60 км
4
Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский лесной селекционно-семеноводческий центр" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
За работу, направленную на развитие учреждения
Руководители профильных отделов, инженера
Внедрение и использование новых технологий при проведении:
Достижение повышения эффективности определения состояния объектов
учета и мониторинга объектов селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения; (цифровизация учета и мониторинга – использование географической информационной системы)
Внедрение и использование новых технологий при оценке урожайности лесных семян, их заготовки, переработки и хранения.
Высокие (1-2) классы качества семян имеют 50% из всех заготовленных партий
Высокие (1-2) классы качества семян имеют 70% из всех заготовленных партий
Все заготовленные партии семян имеют (1-2) высокий класс качества
Контроль за правильностью заготовки, хранения, обработки древесных семян и их использованием с учетом требований лесосеменного районирования и иных нормативных технических актов по лесному семеноводству в природоохранных предприятиях и учреждениях лесного хозяйства с охватом 30%, а так же определение качеств лесных семян в соответствии с требованиями стандартов и выдача удостоверений качества лесных семян.

Барлық дайындалған партиялардың 50% тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Барлық дайындалған партиялардың 51-70% тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Барлық дайындалған партиялардың 71% және одан астамының тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Орман патологиялық мониторингін жүргізу кезінде жаңа технологияларды енгізу және пайдалану (модельдік ағашты кеспей сүрекдіңдердің санитариялық жай-күйін анық-тайтын заманауи аспаптарды пайдалану - (резистограф).
Орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының өршуі және пайда болуы кезінде сынақ алаңдарын алғанда навигация GPS пайдалану. Ор-ман зиянкестері мен ауруларының ошақтарын есепке алуды жақсы бақылау үшін аралық (жартыжылдық) есеп жасау. Орманның негізгі зиянкестері мен ауруларының карталарын, схемаларын жасау.
қолжетімділігі қиын жерлердің жалпы ауданының 3% ұшқышсыз ұшу аппарат-тарымен тексеру
қолжетімділігі қиын жерлердің жалпы ауданының 5% ұшқышсыз ұшу аппарат-тарымен тексеру
Практикада озық әдістерді қолданғаны үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
- селекциялық-тұқым шаруашы-лығы және селекциялық-генети-калық мақсаттағы объектілерді аттестаттау;
- орман патологиялық зерттеуін жүргізу;
- тұрақты орман тұқымы базасының объектілерін анықтау кезінде ұшқышсыз ұшу аппараттарын пайдалану
қолжетімділігі қиын жерлердің жалпы ауданының 3% ұшқышсыз ұшу аппараттары-мен тексеру
қолжетімділігі қиын жерлер-дің жалпы ауданының 5% ұшқышсыз ұшу аппараттары-мен тексеру
Тұқым қуалаушылық қасиеттері жақсартылған көшеттік материал өсіру үшін озық әдістерді қолдану
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 50%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 51-60%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 61%-нан астамы
Көшеттік материалдың микро-клональдық көбеюі
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 8-10%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің
11-13%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 14%-нан астамы
Жұмыстағы жоғары жетістіктері үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Тұрақты орман тұқымы базасының объектілерін анықтау.
Жұмыс жоспарын жалпы көлемнен 16-20% тыс орындау
Жұмыс жоспарын жалпы көлемнен 20-25% тыс орындау
Жұмыс жоспарын жалпы көлемнен 26-30% тыс орындау
Табиғат қорғау кәсіпорындары мен орман шаруашылығы мекемелерінде орман өсіру жұмыстарын жүргізу үшін көшеттік материал өсіру.
Жұмыс жоспарын жалпы көлемнен 16-20% тыс орындау
Жалпы көлемнен 20-25 жұмыс жоспарынан тыс орындау%
Жұмыс жоспарын жалпы көлемнен 26-30% тыс орындау
Тұқым қуалаушылық қасиеттері жақсартылған көшеттік материал өсіру үшін озық әдістерді қолдану
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 50%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің
51-60%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 61% -дан астамы
Тамыр жүйесі жабық көшеттік материал өсірудің озық әдістерін қолдану

Высокие (1-2) классы качества семян имеют 50% из всех заготовленных партий
Высокие (1-2) классы качества семян имеют 51-70% из всех заготовленных партий
71 и более % заготовленные партии семян имеют (1-2) высокий класс качества
Внедрение и использование новых технологий при проведении лесопатологического мониторинга (использование современных приборов определяющих санитарное состояние древостоев без спиливания модельного дерева – (резистограф).
Использование GPS навигации при закладке пробных площадей при вспышке и появлении новых очагов вредителей и болезней леса. Составление промежуточного (полугодового) отчета для лучшего контроля за учетом очагов вредителей и болезней леса. Составление карт, схем основных вредителей и болезней леса.
Обследование беспилотными летательными аппаратами 3 % от общей площади трудно доступных мест.
Обследование беспилотными летательными аппаратами 5 % от общей площади трудно доступных мест
За применение в практике передовых методов
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Использование беспилотных летательных аппаратов для проведения:
- аттестации объектов селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначениия;
- проведения лесопатологического обследования;
- выявление объектов постоянной лесосеменной базы.
Обследование беспилотными летательными аппаратами 3 % от общей площади трудно доступных мест
Обследование беспилотными летательными аппаратами 5 % от общей площади трудно доступных мест
Применение передовых методов для выращивания посадочного материала с улучшенными наследственными качествами
50% от общего объема выращиваемого посадочного материала
51-60% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Более 61% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Микроклональное размножение посадочного материала
8-10% от общего объема выращиваемого посадочного материала
11-13% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Более 14% от общего объема выращиваемого посадочного материала
За высокие достижения в работе
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Выявление объектов постоянной лесосеменной базы.
Выполнение сверх плана работы от общего объема на 16-20%
Выполнение сверх плана работы от общего объема на 20-25%
Выполнение сверх плана работы от общего объема на 26-30%
Выращивание посадочного материала для проведения лесокультурных работ в природоохранных предприятиях и учреждениях лесного хозяйства.
Выполнение работ сверх плана от общего объема на 16-20%
Выполнение сверх работ плана от общего объема на 20-25%
Выполнение сверх плана работы от общего объема на 26-30%
Применение передовых методов для выращивания посадочного материала с улучшенными наследственными качествами
50% от общего объема выращиваемого посадочного материала
51-60% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Более 61% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Применение передовых методов для выращивания посадочного материала с закрытой корневой системой

Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 15-20%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 21-25%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 25% -дан астамы
Орман тұқымы учаскелерінен орман тұқымдарын дайындау.
Барлық дайындалған партиялардың 50% тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Барлық дайындалған партиялардың 70% тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Барлық дайындалған партиялар тұқым сапасының жоғары (1-2) сыныптарына ие
Питомниктерде көшеттік материал өсіру кезінде озық шетелдік әдістемелерді, ғылыми-зерттеу жұмыстарын қолдану.
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 50%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 61-60%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 61%-нан астамы
Көшеттік материалдың микроклональдық көбеюі
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 8-10%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің
11-13%
Өсірілетін көшеттік материалдың жалпы көлемінің 14% -дан астамы
Клондар гендерінің банкін, орман тұқымдарын сақтау банкін құру кезінде озық шетелдік әдістемелерді, ғылыми-зерттеу жұмыстарын қолдану.
Ағаш-бұта тұқымдылар-дың аборигендік түрлері тұқымдарының ассортиментін ұлғайту.
Өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерін анықтау мен іріктеу кезінде озық шетелдік әдістемелерді, ғылыми-зерттеу жұмыстарын қолдану (тәжірибелік жолмен)
1 әдістемені қолдану
2 әдістемені қолдану
3 жән одан бастап әдістемені қолдану
Аса маңызды немесе шұғыл жұмыстарды орындағаны үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Орталық және жергілікті атқарушы органдардың шұғыл тапсырмаларын сапалы орындау.
Тапсырмалар-ды жоғары сапалы орындағаны үшін
Ағаштың заңсыз кесілуінің алдын алу бойынша арнайы рейдтік іс-шаралар жүргізу.
Жоғары тұрған органдардың тапсыруы бойынша ағаштың заңсыз кесілуінің алдын алу жөнінде рейдтік іс-шаралар жүргізу
Орман зиянкестері мен ауруларының жаппай таралу қаупі төнген кезде орман патологиялық зерттеулерін жүргізу.
Орман зиянкестері мен ауруларының жаппай таралу қаупі төнген кезде орманды қорғау жөнінде шұғыл жұмыстар жүргізу
Еңбектегі қиындық пен қауырттылық үшін
Орман патологиялық зерттеуін жүргізу, орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының алдын алу және анықтау кезіндегі нормаланбаған жұмыс күні
Қолайсыз ауа-райы жағдай-ларында (жоғары ауа температура-сы, шаңды дауылдар, жаңбыр) тексеру, қозғалудың қиындауы (егістіктер, қамыстар, батпақты жерлер), зерттеу жұмыстары кезеңінде жүргізілген жұмыс істеу
Селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілерді анықтау, аттестаттау, есепке алу және мониторинг кезіндегі нормаланбаған жұмыс күні
Қолайсыз ауа-райы жағдай-ларында (жоғары ауа температура-сы, шаңды дауылдар, жаңбыр) тексеру, қозғалудың қиындауы (егістіктер, қамыстар, батпақты жерлер), зерттеу жұмыстары кезеңінде жүргізілген жұмыс істеу
Балық шаруашылығы саласында
Мемлекеттік балық өсіру кәсіпорындары
Мекемені дамытуға бағытталған жұмысы үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Құнды, сирек және құрып кету қаупі төнген балық түрлерін тауарлы өсіру
1 түр
2 түр
3 және оданда көп түр
Практикада озық әдістерді қолданғаны үшін
Бас инженер, инженер-гидротехник, химик, балық өсіруші (гидробиолог), зертханашы
Құнды балық түрлерін өсіру кезінде жаңа технологияларды енгізу және қолдану
Балықтардың бағалы түрлерінің шабақтарын өсіру көлемін 20%-ға ұлғайту
Жұмыстағы жоғары жетістіктері үшін
Бас инженер, бас балық өсіруші, инженер-гидротехник, химик, балық өсіруші (гидробиолог), зертханашы
Ғылыми ұйымдармен бірлесіп құнды балық түрлерінің шабақтарын өсіру бойынша жаңа әдістер мен технологияларды өндірістік сынақтан өткізуге қатысу
1 өндірістік сынақ
2 өндірістік сынақ
3 және одан да көп өндірістік сынақтар
Аса маңызды немесе шұғыл жұмыстарды орындағаны үшін
Балық өсірушілер, балықшылар
Өндірушілерден жыныстық өнімдер (уылдырық, шоғал) алу бойынша жұмыстар жүргізу кезіндегі нормаланбаған жұмыс күні
Құнды балық түрлерінің шабақтарының өсіру көлемін 100% орындау
Еңбектегі қиындық пен қауырттылық үшін
Балық өсірушілер, балықшылар
Балық шаруашылығы су айдындарында өндірушілер дайындау
Құнды балық түрлерінің шабақтарының өсіру көлемін 100% орындау
Күрделі ауа райы-климаттық жағдайларда уылдырықты ұрықтандыру
Жанурлар дүниесі саласында
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Охотзоопром" ӨБ"
республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
Мекемені дамытуға бағытталған жұмыс үшін
Ұйымның бірінші басшысы және оның орынбасарлары, бөлімдердің, филиалдардың басшылары және олардың орынбасарлары
Күзет іс-шараларын жүргізу кезінде жаңа технологияларды енгізу және пайдалану
Сирек кездесетін және жойылып баратын жануарлар түрлерінің саны 5% жоғарлау
Есепке алу жұмыстарын жүргізу кезінде жаңа технологиялар енгізу және пайдалану
Есепке алу жұмыстарыныңдәлдігін 5% және одан да көп мөлшерге ұлғайту
Практикада озық әдістерді қолданғаны үшін
Лауазым мен мамандық атауына қарамастан барлық қызметкерлер
Табиғат қорғау іс-шараларын жүргізу кезінде жаңа технологияларды енгізу және пайдалану

15-20% от общего объема выращиваемого посадочного материала
21-25% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Более 25% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Заготовка лесных семян с лесосеменных участков.
Высокие (1-2) классы качества семян имеют 50% из всех заготовленных партий
Высокие (1-2) классы качества семян имеют 70% из всех заготовленных партий
Все заготовленные партии семян имеют (1-2) высокий класс качества
Применение передовых зарубежных методик, научно-исследовательских работ при выращивании посадочного материала в питомниках.
50% от общего объема выращиваемого посадочного материала
51-60% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Более 61% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Микроклональное размножение посадочного материала
8-10% от общего объема выращиваемого посадочного материала
11-13% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Более 14% от общего объема выращиваемого посадочного материала
Применение передовых зарубежных методик, научно-исследовательских работ при создании банка генов клонов, банка хранения лесных семян.
Увеличение ассортимента семян аборигенных видов древестно-кустарниковых пород.
Применение передовых зарубежных методик, научно-исследовательских работ при выявлении и отборе редких и исчезающих видов растений (опытным путем)
Применение 1 методики
Применение 2 методик
Применение от 3 и более методик
За выполнение особо важных или срочных работ
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Качественное выполнение срочных поручений центральных и местных исполнительных органов.
За высокое и качественное исполнение поручений
Проведение специальных рейдовых мероприятий по предотвращению незаконных порубок леса.
Проведение специальных рейдовых мероприятий по предотвращению незаконных порубок леса, по поручению вышестоящих органов
Проведение лесопатологических обследований при угрозе массового распространения вредителей и болезней.
Проведение срочных работ по защите леса при угрозе массового распространения вредителей и болезней.
За сложность и напряженность в труде
Проведение лесопатологического обследования, профилактики и выявления очагов вредителей и болезней леса при неблагоприятных природных условиях
Обследование при неблагоприятных погодных условиях (высокая температура воздуха, пыльные бури, дожди), затрудненное передвижение (пашня, камыши, болотистые места), работа в горных условиях.
Проведение выявления, аттестации, учета и мониторинга объектов селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения при неблагоприятных природных условиях
обследование при неблагоприятных погодных условиях (высокая температура воздуха, пыльные бури, дожди)
В области рыбного хозяйства
Государственные рыбоводные предприятия
За работу, направленную на развитие учреждения
Все работники, независимо от наименования должности и специальности
Товарное выращивание ценных, редких и находящихся под угрозой
1 вид
2 вида
3 и более вида
исчезновения видов рыб
За применение в практике передовых методов
Главный инженер, инженер-гидротехник, химик, рыбовод (гидробиолог), лаборант
Внедрение и использование новых технологий при выращивании ценных видов рыб
Увеличение объема выращивания молоди ценных видов рыб на 20%
За высокие достижения в работе
Главный инженер, главный рыбовод, инженер-гидротехник, химик, рыбовод (гидробиолог), лаборант
Участие в проведении совместно с научными организациями производственных испытаний новых методов и технологий выращивания молоди ценных видов рыб
1 производственное испытание
2 производственных испытания
3 и более производственных испытаний
За выполнение особо важных или срочных работ
Рыбоводы,
рыбаки
Ненормированный рабочий день при проведении работ по получению половых продуктов (икры, молоки) у производителей и их инкубация
выполнение объема выращивания молоди ценных видов рыб на 100 %
За сложность и напряженность в труде
Рыбоводы, рыбаки
Заготовка производителей в рыбохозяйственных водоемах
выполнение объема выращивания молоди ценных видов рыб на 100 %
Оплодотворение икры в сложных природно-климатических условиях
В области животного мира
Республиканское государственное казенное предприятие "ПО "Охотзоопром" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
За работу, направленную на развитие учреждения
Первый руководитель организации и его заместители, руководители отделов, филиалов и их заместители
Внедрение и использование новых технологий при проведении охранных мероприятий
Увеличение численности редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных на 5 % и более.
Внедрение и использование новых технологий при проведении учетных работ
Увеличение точности учетных работ на 5% и более
За применение в практике передовых методов
Все работники не зависимо от наименования должности и специальности
Внедрение и использование новых технологий при проведении природоохранных мероприятий

Жануарлар санының өсуін стратегиялық көрсеткіштен 4-5% ұлғайту
Жануарлар санының өсуін стратегиялық көрсеткіштен 5-7% ұлғайту
Жануарлар санының өсуін стратегиялық көрсеткіштен 8-10% ұлғайту
Бейінді бөлімдердің басшылары мен қызметкерлері
Табиғат қорғау іс-шараларын жүргізу кезінде жаңа технологиялар енгізу және пайдалану (есептілікті және іс-шараларды жоспарлауды цифрландыру)
Есептілікті және іс-шараларды жоспарлауды цифрландыру
Бейінді бөлімдердің басшылары мен қызметкерлері,
филиалдардың басшылары және олардың орынбасарлары, инспекторлар
Құқық бұзушылықтарды анықтау үшін ұшқышсыз ұшу аппараттарын пайдалану
Мониторингтік бақылаулар үшін ұшқышсыз ұшу аппараттарын пайдалану
Қолжетімділігі қиын жерлер жалпы ауданының 3% ұшқышсыз ұшу аппарат-тарымен тексеру
Қолжетімділігі қиын жерлер жалпы ауданының 5% ұшқышсыз ұшу аппарат-тарымен тексеру
Жұмыстағы жоғары жетістіктері үшін
Бейінді бөлімдердің басшылары мен қызметкерлері
Тұяқты жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері мен киіктердің санын Министрліктің стратегиялық жоспарында белгіленген көрсеткіштен жоғары пайыздарға арттыру (орта есеппен барлық түрлер бойынша)
Өсуді стратегиялық көрсеткіштен 4-5% ұлғайту
Өсуді стратегиялық көрсеткіштен 6-7% ұлғайту
Өсуді стратегиялық көрсеткіштен 8-10% ұлғайту
Инспекторлар, қорықшылар
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерді және (немесе) олардың бөліктері мен дериваттарын, сондай-ақ бір ай ішінде алып қоюға тыйым салынған жануарларды заңсыз олжалаумен, пайдаланумен байланысты қылмыстық әрекеттің жолын кескені үшін
Қылмыстық жазаланатын құқық бұзушылықтың 1 фактісі анықталды
Инспекторлар, қорықшылар
бір ай ішінде жануарлар дүниесін қорғау және өсімін молайту саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықты анықтағаны үшін
1 әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама
2 әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама
3 әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама
Бейінді бөлімдердің басшылары мен қызметкерлері, филиалдардың басшылары мен олардың орынбасарлары, инспекторлар
Экологиялық оқу-ағартуға белсене қатысу
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды абаттандыру бойынша жұмыстар жүргізуде өтеусіз көмек көрсету бойынша экологиялық десанттар мен сенбіліктер ұйымдастыру, құстардың ұяларын орналастыру, экологиялық соқпақтар мен туристік тұрақтарды жайластыру, тұрмыстық қоқыс тастайтын жерлерді жинау
Табиғат қорғау тақырыбына БАҚ-та материалдар жариялауға белсене қатысу
2 жарияланым
4 жарияла-ным, радио-арналар бойынша сөз сөйлеу
6 жарияла-ным, радио-арналар бойынша сөз сөйлеу
Қызыл кітапқа енгізілген жануарлар мен киіктер мекендейтін аймақта табиғат қорғау және табиғатқа ұқыпты қарау тақырыбына халықпен жұмыс істеуге белсене қатысу
2 әңгіме
5 әңгіме
8 әңгіме
Аса маңызды немесе шұғыл жұмыстарды орындағаны үшін
Бейінді бөлімдердің басшылары мен қызметкерлері, инспекторлар, қорықшылар
Бақылаушы ретінде авиациялық жұмыстарға қатысу (айына)

Увеличение роста численности животных на 4-5 % от стратегического показателя
Увеличение численности животных на 5-7% от стратегического показателя
Увеличение численности животных на– 8-10 % от стратегического показателя
Руководители и сотрудники профильных отделов
Внедрение и использование новых технологий при проведении природоохранных мероприятий (цифровизация отчетности и планирования мероприятий)
Цифровизация отчетности и планирования мероприятий
Руководители и сотрудники профильных отделов, руководители филиалов и их заместители, инспектора
Использование беспилотных летательных аппаратов для обнаружения правонарушений Использование беспилотных летательных аппаратов для мониторинговых наблюдений
Обследование беспилотными летательными аппаратами 3 % от общей площади трудно доступных мест
Обследование беспилотными летательными аппаратами 5 % от общей площади трудно доступных мест
За высокие достижения в работе
Руководители и сотрудники профильных отделов
Рост численности редких и исчезающих видов копытных животных и сайгаков, на проценты сверх установленного показателя стратегическим планом Министерства (в среднем по всем видам)
Увеличение роста на– 4-5 % от стратегического показателя
Увеличение роста на–6 -7% от стратегического показателя
Увеличение роста на– 8-10 % от стратегического показателя
Инспектора, егеря
За пресечение уголовного преступления связанного с незаконной добычей, обращением с редкими и находящимися под угрозой исчезновения видами и (или) их частями и дериватами, а также животными изъятие которых запрещено в течении месяца
выявлен 1 факт уголовно-наказуемого правонарушения
Инспектора, егеря
- за выявление административного правонарушения в области охраны и воспроизводства животного мира в течении месяца;
1 протокола об административном правонарушении
2 протокола об административном правонарушении
3 протоколов об административном правонарушении
Руководители и сотрудники профильных отделов, руководители филиалов и их заместители, инспектора
Активное участие в экопросвещении
Организация экологических десантов и субботников по безвозмездной помощи в проведении работ по благоустройству особо охраняемых природных территорий, устройство гнездовий птиц, обустройство экологических троп и туристских стоянок, уборка бытовых свалок
Активное участие в освещении материалов в СМИ на природоохранную тематику
2 публикаций
4 публикаций, выступление по радиоканалу
6 публикаций, выступление по телеканалу
Активное участие в работе с населением в ареале обитания краснокнижных животных и сайгаков на природоохранную тематику и бережного отношения к природе
2 беседы
5 бесед
8 бесед
За выполнение особо важных или срочных работ
Руководители и сотрудники профильных отделов, инспектора, егеря
Участие в авиационных работах в качестве наблюдателя (в месяц)