Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының орындалуын қамтамасыз ету мониторингі қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2022 жылғы 31 наурыздағы № 11-1-4/135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 4 сәуірде № 27384 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының орындалуын қамтамасыз ету мониторингі қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Халықаралық құқық департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
М. Тілеуберді
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2022 жылғы 31 наурыздағы
№ 11-1-4/135 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының орындалуын қамтамасыз ету мониторингі қағидасы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының орындалуын қамтамасыз ету мониторингі жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының (бұдан әрі – орталық мемлекеттік органдар) міндеттемелерді міндетті және адал орындауын және күшіне енген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарынан туындайтын құқықтардың жүзеге асырылуын қамтамасыз ету мониторингі тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил мониторинга за обеспечением выполнения международных договоров Республики Казахстан
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 31 марта 2022 года № 11-1-4/135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2022 года № 27384.
В соответствии с пунктом 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга за обеспечением выполнения международных договоров Республики Казахстан.
2. Международно-правовому департаменту Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
М. Тілеуберді
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра иностранных
дел Республики Казахстан
от 31 марта 2022 года
№ 11-1-4/135
Правила мониторинга за обеспечением выполнения международных договоров Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила мониторинга за обеспечением выполнения международных договоров Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" и определяют порядок мониторинга за обеспечением государственными органами Республики Казахстан, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, а также центральными исполнительными органами Республики Казахстан (далее – центральные государственные органы) обязательного и добросовестного выполнения обязательств и осуществления прав Республики Казахстан, вытекающих из вступивших в силу международных договор Республики Казахстан.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 19.11.2024 № 11-1-4/646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының орындалуын қамтамасыз етуге мониторинг бойынша мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді құзыретіне халықаралық шарттардың орындалуын жалпы қадағалау мен бақылау жататын Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
2 тарау. Халықаралық шарттарға мониторинг жүргізу
3. Мемлекеттік органдарда Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының орындалуын қамтамасыз етуге мониторингті (бұдан әрі – халықаралық шарттарға мониторинг) орталық мемлекеттік органның басшысы анықтайтын құрылымдық бөлімшелер (бұдан әрі – бөлімшелер) жүзеге асырады.
4. Халықаралық шарттарға мониторингті тиісті орталық мемлекеттік орган оларға қатысты осы орталық мемлекеттік органның құзыретіне жататын мәселелер бойынша жасасу туралы ұсыныс енгізген, сондай-ақ бұрын жасалған халықаралық шарттар бойынша тұрақты негізде бөлімшелер жүргізеді.
5. Орталық мемлекеттік органдар жыл сайын, 10 қаңтардан кешіктірмей уәкілетті органға:
1) күшіне енген халықаралық шарттардың өткен жыл ішінде орындалу барысы туралы;
2) Қазақстан Республикасы уағдаласушы тарапы болып табылатын қол қойылған және күшіне енбеген халықаралық шарттар бойынша мемлекетішілік рәсімдердің орындалу барысы туралы, оның ішінде олардың орындалмау себептері туралы ақпарат береді.
Күшіне енген халықаралық шарттар туралы ақпарат:
1) халықаралық шарттардан туындайтын Қазақстан Республикасына тиесілі құқықтардың жүзеге асырылуын, сондай-ақ халықаралық шарттардың басқа қатысушыларының өз міндеттемелерін орындауын қадағалауды талдауды;
2) халықаралық шарттардың орындалуы барысында анықталған проблемалық мәселелерді шешу жөніндегі ұсыныстарды қамтуы тиіс.
Ескерту. 5-тармақтың бірінші абзацында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 19.11.2024 № 11-1-4/646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Халықаралық шарттарға мониторинг жүргізген кезде орталық мемлекеттік органдар:
1) тиісті орталық мемлекеттік органның құзыретіне жататын мәселелерді реттейтін халықаралық шарттардың ережелерін;

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 19.11.2024 № 11-1-4/646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Координацию деятельности государственных органов по мониторингу за обеспечением выполнения международных договоров Республики Казахстан осуществляет Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган), к компетенции которого относится общее наблюдение и контроль за выполнением международных договоров.
Глава 2. Ведение мониторинга международных договоров
3. В государственных органах мониторинг за обеспечением выполнения международных договоров Республики Казахстан (далее - мониторинг международных договоров) осуществляют структурные подразделения, определяемые руководителем центрального государственного органа (далее - подразделения).
4. Мониторинг международных договоров ведется подразделениями на постоянной основе по международным договорам, в отношении которых соответствующий центральный государственный орган вносил предложение о заключении, а также заключенных ранее по вопросам, относящимся к компетенции данного центрального государственного органа.
5. Центральные государственные органы ежегодно, не позднее 10 января, вносят в уполномоченный орган информацию:
1) о ходе выполнения в течение прошедшего года вступивших в силу международных договоров;
2) о ходе выполнения внутригосударственных процедур по подписанным и не вступившим в силу международным договорам, договаривающейся стороной которых является Республика Казахстан, в том числе о причинах их невыполнения.
Информация о вступивших в силу международных договорах должна содержать:
1) анализ наблюдения за осуществлением принадлежащих Республике Казахстан прав, вытекающих из международных договоров, а также за выполнением другими участниками международных договоров их обязательств;
2) предложения по разрешению проблемных вопросов, выявленных в ходе выполнения международных договоров.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 19.11.2024 № 11-1-4/646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При ведении мониторинга международных договоров центральные государственные органы анализируют:
1) положения международных договоров, регулирующие вопросы, относящиеся к компетенции соответствующего центрального государственного органа;

2) халықаралық шарттарды реттеу мәніне байланысты Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін;
3) халықаралық шарттардан туындайтын Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау мен құқықтарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету туралы, сондай-ақ көрсетілген міндеттемелерді халықаралық шарттың басқа қатысушыларының орындауы туралы мәліметтерді (статистикалық мәліметтерді қоса алғанда);
4) халықаралық шарттарды орындауға қатысты бұқаралық ақпарат құралдарында және жалпыға қол жетімді телекоммуникациялық желілердегі интернет-ресурстарда жарияланымдарды;
5) бар болған жағдайда, халықаралық шарттардан туындайтын Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау мен құқықтарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету бойынша халықаралық ұйымдарда ұсынылған Қазақстан Республикасының мерзімдік баяндамаларын (есептерін);
6) халықаралық шарттардың, оның ішінде жоғарыда көрсетілген Қазақстан Республикасының мерзімді баяндамаларын қорғау қорытындылары бойынша дипломатиялық арналар арқылы алынғандардың орындалуын қамтамасыз ету бойынша халықаралық ұйымдардың, халықаралық сарапшылардың және үкіметтік емес ұйымдардың ұсынымдарын;
7) Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы халықаралық шарттардың орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі консультациялық-кеңесші органдардың ұсынымдары мен ұсыныстарын талдайды.
7. Ақпарат электрондық тасымалдағышта қазақ және орыс тілдерінде орталық мемлекеттік орган басшысы орынбасарының қолы қойылып, уәкілетті органға беріледі.
Ескерту. 7-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 19.11.2024 № 11-1-4/646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3 тарау. Халықаралық шарттарға мониторингті үйлестіру
8. Уәкілетті орган орталық мемлекеттік органдар ұсынған ақпаратты қорытады, талдайды және талдау нәтижелері бойынша сыртқы саяси бағаны қамтитын жиынтық ақпаратты жылына бір рет 10 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына (бұдан әрі – Үкімет Аппараты) жібереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 19.11.2024 № 11-1-4/646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Уәкілетті орган жиынтық ақпаратқа халықаралық ұйымдардың ұсынымдары болған жағдайда, олардың көшірмелерін қоса береді.
10. Үкімет Аппараты жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 12 тамыздағы № 1037 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру қағидаларында анықталған тәртіппен жібереді.

2) нормативные правовые акты Республики Казахстан, связанные с предметом регулирования международных договоров;
3) сведения (включая статистические данные) об обеспечении выполнения обязательств и осуществлении прав Республики Казахстан, вытекающих из международных договоров, а также о выполнении указанных обязательств другими участниками международных договоров;
4) публикации в средствах массовой информации и на интернет-ресурсах в общедоступных телекоммуникационных сетях относительно выполнения международных договоров;
5) периодические доклады (отчеты) Республики Казахстан, в случае их наличия, представленные в международных организациях по обеспечению выполнения обязательств и осуществлении прав Республики Казахстан, вытекающие из международных договоров;
6) рекомендации международных организаций, международных экспертов и неправительственных организаций по обеспечению выполнения международных договоров, в том числе полученные по дипломатическим каналам по итогам защиты вышеуказанных периодических докладов Республики Казахстан;
7) рекомендации и предложения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и Президенте Республики Казахстан по обеспечению выполнения международных договоров.
7. Информация представляется уполномоченному органу на электронном носителе на казахском и русском языках за подписью заместителя руководителя центрального государственного органа.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 19.11.2024 № 11-1-4/646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Координация мониторинга международных договоров
8. Уполномоченный орган обобщает и анализирует предоставленную центральными государственными органами информацию и по результатам анализа один раз в год не позднее 10 февраля направляет в Аппарат Правительства Республики Казахстан (далее – Аппарат Правительства) сводную информацию, включающую внешнеполитическую оценку.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 19.11.2024 № 11-1-4/646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. К сводной информации уполномоченный орган прилагает, в случае наличия, копии рекомендаций международных организаций.
10. Аппаратом Правительства сводная информация предоставляется в Администрацию Президента Республики Казахстан в порядке, определенном Правилами подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и предоставления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 1037.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 19.11.2024 № 11-1-4/646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Уәкілетті орган жыл сайынғы талдау мен орталық мемлекеттік органдар жүргізетін халықаралық шарттарға мониторингтің қорытындыларын өз интернет-ресурсында жариялайды.
12. Осы Қағиданың 8-10-тармақтарын іске асыру электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесін пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 19.11.2024 № 11-1-4/646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Итоги ежегодного анализа и обобщения мониторинга международных договоров, проводимого центральными государственными органами, уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе.
12. Реализация пунктов 8 - 10 настоящих Правил осуществляется с использованием единой системы электронного документооборота в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.