Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 30 наурыздағы № 117 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 сәуірде № 27414 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
қосымшағаҚазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2022 жылғы 30 наурыздағы
№ 117 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық

Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан.
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 марта 2022 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2022 года № 27414.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курируюшего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 30 марта 2022 года № 117
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан

Ескерту. Нұсқаулықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғындан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарына (бұдан әрі -Қағидалар) сәйкес террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызылған Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің объектілеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, арнайы білім беру ұйымдары, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары, балаларға арналған қосымша білім беру салаларындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерге қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 25.07.2024 № 191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Нұсқаулықта келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1) бейнебақылау жүйесі – бейнебақылау камераларының, деректерді беру желілерінің, бағдарламалық және техникалық құралдардың және бейнежазбаларды сақтау құралдарының, сондай-ақ өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
2) жарықтандыру жүйесі - бейнебақылау жүйесі үшін жарықтандырудың қажетті деңгейін, адамдар мен көлік құралдарының объектіде түнде көрінуін қамтамасыз ететін техникалық құралдар жиынтығы;
3) күзет қызметінің субъектілері - бұл Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері және жеке күзет ұйымдары;

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан (далее – Инструкция), разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящая Инструкция распространяется на объекты Министерства просвещения Республики Казахстан, отнесенные к объектам уязвимым в террористическом, а также на объекты, осуществляющие деятельность в сферах дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего, специальные организации образования, организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, дополнительного образования для детей, отнесенные к объектам уязвимым в террористическом отношении в соответствии с Правилами и критериями отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительством Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 (далее - Правила).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 25.07.2024 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) система видеонаблюдения – совокупность камер видеонаблюдения, линий передачи данных, программных и технических средств и хранения видеозаписей, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
2) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимости людей и транспортных средств на объекте в темное время суток;
3) субъекты охранной деятельности – это специализированные охранные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан и частные охранные организации;

4) объектінің потенциалды қауіпті бөлігі – жарылғыш және өрт қаупі, қауіпті химиялық заттар, қару-жарақ пен оқ-дәрілер, улы заттар мен препараттар, технологиялық тізбектер элементтері, жүйелер, жабдықтар немесе құрылғылар, пайдаланылатын, сақталатын немесе қолданылатын аумақтық бөлінген аймақтақтар (учаскелер) объектінің конструктивтік және технологиялық элементтері, сондай-ақ, объектіде адамдардың жаппай келу ықтималдығы, оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге ықпал етуі мүмкін терроризм актісін жасауы, апат болуы, қауіпті әлеуметтік-экономикалық салдарлармен төтенше жағдай қатерін туғызу; терроризм актісін жасау үшін оларды одан әрі пайдалану мақсатында қауіпті заттар мен материалдарды ұрлау болуы мүмкін объектінің қауіпті аймақтары;
5) объектінің периметрі - құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
6) оқу (профилактикалық) іс-шаралары - алғашқы әрекет ету дағдыларын қалыптастыру мақсатында нұсқаулар және жаттығулар түрінде жүзеге асырылатын персонал мен күзетті оқытудың превентивті тәсілдері;
7) педагог – педагогтік немесе тиісті бейіні бойынша өзге де кәсіптік білімі бар және білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу, білім беру қызметін әдістемелік қолдау немесе ұйымдастыру бойынша педагогтің кәсіптік қызметін жүзеге асыратын тұлға;
8) рұқсаттама режимі - адамдардың санкцияланбаған кіру (шығу), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүліктің кіруі (шығарылуы), кіру (әкетілу) мүмкіндігін болдырмайтын, белгіленген тәртіпті реттейтін ережелер жиынтығы;
9) терроризмге қарсы қауіпсіздік паспорты - бұл оның антитеррорлық қауіпсіздігінің жай-күйін бейнелейтін және террористік актілерге осал объектідегі террористік актілердің салдарының алдын-алу, жолын кесу, азайту және (немесе) жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық ақпаратты қамтитын ақпараттық-анықтамалық құжат;
10) террористік тұрғыдан осал объектілер – аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық, қауіпті өндірістік объектілер, сондай-ақ стратегиялық маңызы бар экономика салаларының объектілері, адамдар көп жиналатын объектілер, терроризмге қарсы қорғауды міндетті ұйымдастыруды талап ететін күзетілетін объектілер;
11) хабардар ету жүйесі - террористік актілерге осал объектідегі төтенше жағдайлар (авария, өрт, табиғи апат, шабуыл, терроризм актісі) кезінде және іс-қимыл туындаған жағдайда дабыл туралы жедел хабарлауға (жарық және (немесе) дыбыстық хабарлама) арналған техникалық құралдар жиынтығы;

4) потенциально опасные участки объекта – территориально выделенные зоны (участки), конструктивные и технологические элементы объекта, где используются, хранятся или эксплуатируются взрывопожароопасные, опасные химические вещества, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, элементы технологических цепочек, систем, оборудования или устройств, критические зоны объекта, а также места возможного массового пребывания людей на объекте, совершение акта терроризма на которых может способствовать причинению ущерба жизни и здоровью, возникновению аварии, созданию угрозы чрезвычайной ситуации с опасными социально-экономическими последствиями, хищению опасных веществ и материалов с целью их дальнейшего использования для совершения акта терроризма;
5) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
6) учебные (профилактические) мероприятия – превентивные способы обучения персонала и охраны, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
7) педагог – лицо, имеющее педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю и осуществляющее профессиональную деятельность педагога по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников, методическому сопровождению или организации образовательной деятельности;
8) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
9) паспорт антитеррористической защищенности – информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
10) объекты, уязвимые в террористическом отношении, – особо важные государственные, стратегические, опасные производственные объекты, а также объекты отраслей экономики, имеющие стратегическое значение, объекты массового скопления людей, охраняемые объекты, требующие обязательной организации антитеррористической защиты;
11) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте, уязвимом в террористическом отношении, лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и действиях в сложившейся обстановке.

12) тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдар – қол жүгін, жүкті, багажды, поштаны, тәрбиеленушілер мен оқушыларды, персоналды және келушілерді тексеруді жүзеге асыру кезінде дербес немесе қандай да бір жүйенің бөлігі ретінде пайдалануға арналған арнайы құрылғылар.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.02.2024 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.07.2024 № 191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар объектілер аумағында терроризм актілерін жасауға кедергі келтіретін жағдайлар жасауға (олардың жасалу қатерін азайтуға), террористік қатерлердің салдарларын барынша азайтуға және (немесе) жоюға бағытталған ықтимал.
Қорғаныс шараларын ұйымдастыру алдын алу, сараланған тәсіл, сәйкестік және күрделілік қағидаттарына негізделген.
5. Объектілердің терроризмге қарсы қауіпсіздігі келесі жағдайларды жасау арқылы қамтамасыз етіледі:
1) шаралар қабылдау арқылы қол жеткізілетін объектілерге заңсыз кірудің алдын алу:
объектілерге кіруге рұқсаттама орнату және оны қатаң сақтау;
объектіге заңсыз кіруді анықтау арқылы объектіні инженерлік-техникалық тұрғыдан нығайту.
2) терроризмге дайындық және (немесе) акт жасау белгілерін анықтау мынадай шараларды қабылдау арқылы жетіледі:
күдікті адамдар мен заттарды анықтау үшін объектілердегі және қоршаған аумақтағы жағдайды бақылау;
білім алушылар арасындағы экстремизм профилактикасы (құқықтық оқыту, экстремизмге жағымсыз эмоционалды қарым-қатынасты қалыптастыру);
объектілерді инженерлік-техникалық жарақтандыру тұрғысынан материалдық-техникалық базаны жақсарту;
3) объектілерде терроризм актілерін жасау әрекеттерінің жолын кесу:
объектінің дайындалған қызметкерлерінің күшімен объектілерді күзетуді жүзеге асыру немесе күзет қызметі субъектілерімен шарт жасасу;
келушілердің объектілер мен көлік құралдарына кіруінің белгіленген тәртібін тұрақты бақылауды ұйымдастыру;
ұжымның, соның ішінде педагогтердің және білім алушылардың қауіпсіздік мәдениетін, терроризмге қарсы сананы қалыптастыру;
объектілердің антитеррорлық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлық іс-шараларды бақылау;
4) объектілердегі ықтимал террористік қатерлердің салдарын азайту және жою, оған келесі шараларды қабылдау арқылы қол жеткізіледі:
білім беру объектілерінің ерекшеліктеріне барабар террористік сипаттағы ықтимал қауіптерге ден қою алгоритмдерін әзірлеу;
күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерін, қызметкерлерді, білім алушыларды, сондай-ақ білім алушылар мен тәрбиеленушілердің ата-аналарының (заңды өкілдерінің) олардың терроризм актісін жасау кезіндегі және одан кейінгі әрекеттеріне қатысты тиісті дайындығы;
уәкілетті органдарға, қызметкерлерге, білім алушыларға уақытылы хабарлауды ұйымдастыру, сондай-ақ білім алушылар мен тәрбиеленушілердің ата-аналарына (заңды өкілдеріне) объектіде терроризм актісі туындаған кезде олардың әрекеттері туралы хабарлау;
объектінің терроризмге қарсы қауіпсіздік паспортын уақытылы жасау және жаңарту, оны тиісті түрде сақтау.

12) технические средства, применяемые при досмотре – специальные устройства, предназначенные для использования самостоятельно или как часть какой-либо системы при осуществлении досмотра, ручной клади, груза, багажа, почты, воспитанников и обучающихся, персонала и посетителей.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра просвещения РК от 07.02.2024 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.07.2024 № 191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Меры по обеспечению антитеррористической защиты объектов направлены на создание условий, препятствующих совершению актов терроризма (снижение риска их совершения) на территории объектов, минимизацию и (или) ликвидацию последствий возможных террористических угроз.
Организация мер защиты строится на принципах заблаговременности, дифференцированного подхода, адекватности и комплексности.
5. Антитеррористическая защищенность объектов обеспечивается созданием условий, направленных на:
1) воспрепятствование неправомерному проникновению на объекты, что достигается принятием мер по:
установлению пропускного режима на объектах и его неукоснительного соблюдения;
укреплению объекта в инженерно-техническом отношении средствами, позволяющими выявить неправомерное проникновение на объект;
2) обнаружение признаков подготовки и (или) совершения актов терроризма, что достигается принятием мер по:
контролю за обстановкой на объектах и близлежащей территории на предмет выявления подозрительных лиц и предметов;
профилактикой экстремизма (правовое просвещение, формирование негативного эмоционального отношения к экстремизму) среди обучающихся;
улучшением материально-технической базы в плане инженерно-технического оснащения объектов;
3) пресечение попыток совершения актов терроризма на объектах, что достигается принятием мер по:
осуществлению охраны объектов силами подготовленных сотрудников объекта или заключением договора с субъектами охранной деятельности;
организацией постоянного контроля за установленным порядком доступа на объекты посетителей и транспортных средств;
формированию у коллектива, в том числе педагогического, и обучающихся культуры безопасности, антитеррористического сознания;
контролю всех мероприятий, которыми обеспечивается антитеррористическая безопасность объектов;
4) минимизацию и ликвидацию последствий возможных террористических угроз на объектах, что достигается принятием мер по:
разработке алгоритмов реагирования на возможные угрозы террористического характера, адекватных особенностям объектов образования;
соответствующей подготовке сотрудников субъектов охранной деятельности, сотрудников, обучающихся, а также родителей (законных представителей) обучающихся и воспитанников в отношении их действий при совершении акта терроризма и после него;
организации своевременного оповещения уполномоченных органов, сотрудников, обучающихся, а также информированием родителей (законных представителей) обучающихся и воспитанников по их действиям в случае совершения акта терроризма на объекте;
своевременному составлению и поддержанию в актуальном состоянии паспорта антитеррористической защищенности объекта, его надлежащим хранением.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Объектілердің терроризмге қарсы қауіпсіздігін мекеменің бірінші басшысы ұйымдастырады.
7. Басшының бұйрығымен объектінің антитеррорлық қауіпсіздігі шараларының орындалуын қамтамасыз ететін тұлға анықталады.
Объектінің антитеррорлық қауіпсіздігі жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету үшін жауапты қызметкерді таңдау және тағайындау терроризмге қарсы іс-қимылдың ерекшеліктеріне барынша сәйкес келетін соңғылардың құзыреті мен лауазымдық міндеттерін ескере отырып жүзеге асырылады.
Объект басшысы тиісті бұйрық шығарады, функциясы лауазымдық міндеттеріне енгізіледі.
8. Объектілердің иелері, меншік иелері, басшылары немесе басқа лауазымды тұлғалары жалға алынған ғимаратқа (бөлмеге) орналасқан кезде объектінің терроризмге қарсы қауіпсіздік паспортын жасайтын, объектіні күзететін, заманауи инженерлік-техникалық құралдармен жабдықтайтын тараптардың жалға алу келісім шартында анықталуын қамтамасыз етеді, олардың тоқтаусыз жұмыс істеуін қадағалайды, өткізу режимін ұйымдастырады және іс-шараларды қаржыландырады.
2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
9. Осы тарау объектілердің терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсаттарына сәйкес келетін объектілердегі өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптарды анықтайды.
10. Объектілердің меншік иелері, басшылары 6-тараудың 77-тармағына сәйкес 2-топқа жатқызылған объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының неғұрлым жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін "Күзет қызметін жүзеге асыру үшін біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 959 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10371 тіркелген) сәйкес жекеменшік күзет ұйымдарымен кемінде үш жыл мерзімге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасады.
Күзет қызметінің субъектісімен көрсетілетін күзет қызметтер туралы шарт жобасы қамқоршылық (ата-аналар) кеңесімен келісіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.02.2024 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Күзету қызметінің субъектілерімен күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасу кезінде объектінің меншік иесі, иесі, басшысы күзет қызметі шартында терроризмге қарсы қорғалуды қамтамасыз ету бойынша күзет қызметі субъектісі іске асыратын іс-шараларды және тиісті қауіпсіздік деңгейін көрсетеді, оған мыналар кіреді:

Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Антитеррористическую защищенность объектов организует первый руководитель объекта.
7. Приказом руководителя определяется лицо, обеспечивающее проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
Выбор и назначение ответственного сотрудника за обеспечение проведения мероприятий по антитеррористической защищенности объекта производится с учетом компетенции и должностных обязанностей последнего, наиболее соответствующих специфике антитеррористической деятельности.
Руководителем объекта издается соответствующий приказ, функция сотрудника включается в должностные обязанности.
8. Собственники, владельцы, руководители или иные должностные лица объектов, при размещении в арендуемом здании (помещении) обеспечивают в договоре аренды определение сторон, разрабатывающих паспорт антитеррористической защищенности объекта, осуществляющих охрану объекта, оснащение объекта современными инженерно-техническими средствами, контроль за их бесперебойным функционированием, организацию пропускного режима и финансирование данных мероприятий.
Глава 2. Требования к организации пропускного режима
9. Настоящая глава определяет требования к организации пропускного режима на объектах, соответствующие целям обеспечения антитеррористической защищенности объектов.
10. Собственники, владельцы, руководители объектов, согласно пункту 77 главы 6, отнесенных ко 2 группе для обеспечения более высокого уровня антитеррористической защищенности объектов заключают договор об оказании охранных услуг на срок не менее трех лет c частными охранными организациями, в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 959 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления охранной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10371).
Проект договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности согласовывается с попечительским (родительским) советом.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.02.2024 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При заключении договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности собственник, владелец, руководитель объекта указывает в договоре охранных услуг мероприятия, реализуемые субъектом охранной деятельности по обеспечению антитеррористической защищенности и должного уровня безопасности, к которым относятся:

1) қызметкерлерге, педагогтерге, білім алушыларға, тәрбиеленушілерге және олардың ата-аналарына (заңды өкілдеріне), көлік құралдарына объектіге немесе оның бөлігіне (аймағына) рұқсат етілген кіруді ұйымдастыру;
2) объекті аумағында заңға қарсы ниеті бар адамдарды, сондай-ақ заттар мен құралдарды, оларды іске асыру үшін пайдалану мүмкіндігін анықтау;
3) объектіні күзету, объектінің ықтимал қауіпті учаскелерін және қауіпті аймақтарды (бақылау) қорғау, оның ішінде оларда бөтен адамдардың бақылаусыз болуын болдырмау;
4) жасалған терроризм актісінен туындайтын техногендік қауіптерді азайтуға және жоюға бағытталған алғашқы іс-қимыл шараларын іске асыру бойынша объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдармен оқу іс-шараларын ұйымдастыру;
5) осы Нұсқаулықтың 6-тарауында көзделген терроризмге осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру талаптарына сәйкес объектіде орнатылған техникалық қорғау құралдарын тиісінше пайдалану.
12. Объектіге кіру режимі объекті әкімшілігі әзірлейтін және басшының бұйрығымен бекітілетін кіру және объектішілік режимдерді ұйымдастыру тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
13. Ұйым басшысы өткізу режимінің тәртібін, оны ұйымдастыруға және бақылауға жауапты тұлғаларды анықтайды. Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы келісімшарт болмаған жағдайда, өткізу режимін тікелей орындауға жауапты адамды тағайындау қарастырылады.
14. Объектілерге арналған өткізу режимін ұйымдастыру тәртібінде:
объектілерде жұмыс істейтін қызметкерлердің жұмыс кестесі және олардың жұмыс уақытында және жұмыстан тыс уақытта кіру тәртібі;
келушілерді объектіге өткізу тәртібі;
материалдық құндылықтарды әкелу (әкету), енгізу (шығару) тәртібі;
егер өзге құқықтық актілерде көзделмеген болса, объектілерге алып өтуге тыйым салынған нәрселер мен заттардың тізбесі;
объектілердің ықтимал қауіпті учаскелерінің тізбесі (кіру қақпасы, кіру есігі, қосалқы шығу, бірінші қабаттың терезелері, жертөле үй-жайы және т.б.).
кіру учаскесі (кемінде екі негізгі аймақ белгіленеді: бірінші аймақ - қызметкерлерге, білім алушыларға, ата-аналарға және өзге де келушілерге кіруге шектеу қойылмаған ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар; екінші учаске белгілі бір санаттағы адамдарға кіруге рұқсат етілген ғимараттар мен үй-жайлар, электрщиттер, қазандықтар, химия және физика зертханалық кабинеттері, жоғары оқу орындарында – күрделі техникалық жабдықтары бар үй-жайларды көздейді.
15. Білім беру объектілері үшін өткізу режимін ұйымдастыру тәртібі осы тараудың 14-тармағында санамаланған мәліметтерден басқа мыналарды көздеуі тиіс:
тәрбиеленушілерді мектепке дейінгі ұйымдардың объектілеріне өткізу тәртібі;
үзіліс кезінде білім алушыларды оқу сабақтарына, сабақтан тыс қызмет түрлеріне, үйірмелер мен секцияларға, үзіліс арасында өткізу тәртібі;
білім алушылар мен тәрбиеленушілердің ата-аналарын (заңды өкілдерін) білім беру объектісіне өткізу тәртібі;
білім алушыларды сабаққа жаппай өткізуді жүзеге асыруға арналған орындар (негізгі және қосалқы) және оларды бақылау тәртібі;

1) организация санкционированного допуска сотрудников, педагогов, обучающихся, воспитанников и их родителей (законных представителей), транспортных средств на объект или его части (зоны);
2) выявление на территории объекта лиц с противоправными намерениями, а также предметов и веществ, которые могут быть использованы для их реализации;
3) охрана объекта, защита (контроль) потенциально опасных участков объекта и критических зон, в том числе исключение бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц;
4) организация учебных мероприятий с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
5) надлежащее использование технических средств защиты, установленных на объекте согласно требованиям к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предусмотренным главой 6 настоящей Инструкции.
12. Пропускной режим на объекте осуществляется согласно порядку организации пропускного и внутриобъектового режима, который разрабатывается администрацией объекта, и утверждается приказом руководителя.
13. Руководитель организации определяет порядок пропускного режима, ответственных лиц за его организацию и контроль. В случае отсутствия договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности предусматривается назначение лиц, ответственных за непосредственное выполнение пропускного режима.
14. Порядок организации пропускного режима для объектов предусматривает:
график работы сотрудников объектов и порядок их пропуска в рабочее и не рабочее время;
порядок пропуска на объект посетителей;
порядок вноса (выноса), ввоза (вывоза) материальных ценностей;
перечень предметов и веществ, запрещенных к проносу на объекты, если это не предусмотрено иными правовыми актами;
перечень потенциально опасных участков объектов (входные ворота, входная дверь, запасной выход, окна первого этажа, подвальное помещение).
участок доступа (устанавливаются не менее двух основных участков: первый участок - здания, территории, помещения доступ в которые сотрудникам, обучающимся, родителям и иным посетителям не ограничен; второй участок - здания и (или) помещения доступ в которые разрешен определенной категории лиц – электрощитовые, котельни, лаборатории кабинетов физики, химии, в вузах – помещения со сложным техническим оборудованием).
15. Для объектов образования порядок организации пропускного режима помимо сведений, перечисленных в пункте 14 настоящей главы предусматривает:
порядок пропуска воспитанников на объекты дошкольных организаций;
порядок пропуска обучающихся на учебные занятия, занятия внеурочной деятельности, кружков и секций, в течение перемен;
порядок пропуска родителей (законных представителей) обучающихся и воспитанников на объект образования;
места (основные и запасные) для осуществления массового пропуска обучающихся на занятия и порядок их контроля;

16. Білім беру ұйымдарына әкелуге және олардың аумақтарында пайдалануға тыйым салынған заттар мен құралдардың тізбесі "Білім беру ұйымдарына және олардың аумақтарына әкелуге тыйым салынған, оларда пайдаланылуы шектелген нәрселер мен заттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № 235 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 22857 болып тіркелген).
17. Әрбір объектіде өткізу және объектішілік режимдерді ұйымдастыру тәртібінің негізінде, оған тән ерекшеліктерді ескере отырып, ұйымның басшысы немесе жеке күзет ұйымының басшысы (объект басшысының келісімі бойынша) міндетті түрде қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі лауазымдық нұсқаулықты әзірлейді:
1) ұйымға кіру кезінде жеке басын куәландыратын тиісті құжаттарын тексеру;
2) объектінің аумағына автокөлік құралдарын өткізу кезінде әкелінетін жүктердің тиісті құжаттарын және сипатын тексеру;
3) қызметтік істер бойынша объектіге баратын адамдардың құжаттарын және басқа ұйымдардан келу мақсаттарын тексеру, келушілер кітабына тиісті жазбалар жасау;
4) ішкі үй-жайларды тексеру, объектінің периметрін тексеру және қоршауларды бүліну тұрғысынан тексеру, бөгде, жарылу қаупі бар және күдікті заттарды анықтау тұрғысынан объектілердің аумағын үнемі аралау;
5) барлық анықталған бұзушылықтар туралы объект басшысына және күзет кәсіпорнындағы өзінің тікелей бастықтарына дереу хабарлау;
6) белгіленген қағидаларды бұза отырып, объектінің аумағына кіруге және (немесе) қызметкерлерге, педагогтерге, білім алушыларға, тәрбиеленушілерге қатысты, объектінің периметріне тікелей жақын жерде ұзақ уақыт тұрақтаған белгісіз автокөлік анықталған кезде құқыққа қарсы іс-әрекеттер жасауға тырысатын адамдар анықталған кезде нақты объектінің жарақтандырылуын негізге ала отырып, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғаларының іс-әрекеттері.
18. Білім беру объектілерінде осы тараудың 17-тармағында көзделген іс-шаралардан басқа объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың лауазымдық нұсқаулығы:
1) қызметкерлердің, педагогтердің, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жұмысқа және сабақтарға жаппай (жалпы) келуі және шығуы, олардың жұмыс пен сабақ аяқталғаннан кейін кетуі кезінде кіру және шығу үшін кіру есіктерін еркін ұстауды;
2) белгіленген тәртіпке сәйкес білім алушылар мен тәрбиеленушілердің ата-аналарын (заңды өкілдерін), өзге де өкілдерін объектіге өткізуді жүзеге асыруды көздейді;

16. Перечень предметов и веществ, запрещенных к вносу, ограниченных для использования в организациях образования и на их территориях, утвержден приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 мая 2021 года № 235 "Об утверждении перечня предметов и веществ, запрещенных к вносу, ограниченных для использования в организациях образования и на их территориях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22857).
17. На основании порядка организации пропускного и внутриобъектового режимов на каждом объекте, с учетом присущих ему особенностей, руководитель организации или руководитель частной охранной организации (по согласованию с руководителем объекта) разрабатывает должностную инструкцию по обеспечению безопасности, которая в обязательном порядке предусматривает:
1) проверку соответствующих документов, удостоверяющих личность, при входе в организацию;
2) проверку соответствующих документов и характер ввозимых грузов при пропуске на территорию объекта автотранспортных средств;
3) проверку документов и цели прибытия лиц из других организаций, посещающих объект по служебным делам, делать соответствующие записи в книге посетителей;
4) регулярный обход территории объектов на предмет проверки внутренних помещений, осмотра периметра объекта и обследование ограждений на предмет их повреждений, выявления посторонних, взрывоопасных и подозрительных предметов;
5) немедленный доклад руководителю объекта и своим непосредственным начальникам в охранном предприятии о всех обнаруженных нарушениях;
6) действия лиц, обеспечивающих безопасность объекта, исходя из оснащенности конкретного объекта при выявлении лиц, пытающихся в нарушение установленных правил проникнуть на территорию объекта и (или) совершить противоправные действия в отношении сотрудников, педагогов, обучающихся, воспитанников, при обнаружении неизвестного автотранспорта, длительное время припаркованного в непосредственной близости у периметра объекта.
18. На объектах образования помимо мероприятий, предусмотренных пунктом 17 настоящей главы должностная инструкция лиц, обеспечивающих безопасность объекта, предусматривает:
1) содержание входных дверей свободными для входа и выхода во время массового (общего) прибытия сотрудников, педагогов, обучающихся и воспитанников на работу и занятия, и убытия их после окончания работы и занятий;
2) осуществление пропуска на объект родителей (законных представителей), иных представителей обучающихся и воспитанников согласно установленному порядку.

19. Лауазымдық нұсқаулық жеке сипатқа ие және әр объекті үшін оның ерекшеліктерін ескере отырып жасалады.
20. Объектіде өткізу режимін сапалы ұйымдастыру мақсатында күзет қызметкерінің (қызметкерлерінің) орнын қарастыру қажет.
21. Азаматтардың құқықтарын шектейтін, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалары талаптарының заңдылығын түсіндіретін өткізу режимінің негізгі қағидалары туралы хабарламаларды объектінің әкімшілігі көруге болатын жерлерге орналастырады (объектіге кіру кезінде).
3-тарау. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
22. Объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары олардың терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырушы болып табылады.
23. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастырудың жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында объект басшысы оларды үйлестіруді, сондай-ақ білім беру объектісінің педагогтерімен көрсетілген іс-шараларды өткізуді объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуге жауапты адамға жүктейді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Профилактикалық іс-шараларының мақсаты білім беру объектісінде терроризм актісін жасауды барынша азайтуға ықпал ететін жағдайлар жасау болып табылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Оқу іс-шараларының мақсаты білім беру объектілерінің қызметкерлерін, педагогтерді, білім алушыларды, тәрбиеленушілерді, ата-аналарды (заңды өкілдерді) терроризмге қарсы қауіпсіздіктің негізгі қағидаларымен таныстыру, терроризм актісінің жасалу қаупі төнген кезде және ол жасалғаннан кейін сауатты және ұтымды мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Профилактикалық және оқу іс-шаралары нұсқамалар, сабақтар (практикалық және теориялық) түрінде:
1) объект қызметкерлерімен;
2) педагогтермен;
3) объектінің білім алушылары мен тәрбиеленушілері, олардың ата-аналары (заңды өкілдері);
4) объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалармен өткізіледі.
27. Қызметкерлермен, педагогтермен, білім алушылармен, тәрбиеленушілермен, сондай-ақ олардың ата-аналарымен (заңды өкілдерімен) профилактикалық және оқу іс-шараларын өткізуді объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуге объекті басшысының бұйрығымен бекітілген қызметкер жүзеге асырады.

19. Должностная инструкция носит обезличенный характер и разрабатывается для каждого объекта с учетом его особенностей.
20. В целях качественной организации пропускного режима на объекте необходимо предусматривать пост сотрудника (сотрудников) охраны.
21. Уведомления о порядке организации пропускного режима, ограничивающего права граждан, разъясняющие правомерность требований лиц, обеспечивающих безопасность объекта, размещаются администрацией объекта в местах, доступных для обозрения (при входе на объект).
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
22. Собственники, владельцы, руководители являются организаторами мероприятий по организации профилактических и учебных мероприятий по обеспечению их антитеррористической защищенности.
23. В целях обеспечения высокого качества организации профилактических и учебных мероприятий руководителем объекта их координация, а также проведение указанных мероприятий с педагогами объекта образования возлагается на лицо, ответственное за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Целью профилактических мероприятий является создание на объекте образования условий, способствующих минимизации совершения на нем акта терроризма.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Целью учебных мероприятий является ознакомление сотрудников объектов образования, педагогов, обучающихся, воспитанников, родителей (законных представителей) с основами организации антитеррористической безопасности, выработка навыков грамотного и рационального поведения при угрозе совершения акта терроризма и после его совершения.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей, занятий (практические и теоретические) с:
1) сотрудниками объекта;
2) педагогами;
3) обучающимися и воспитанниками объекта, их родителями (законными представителями);
4) лицами, обеспечивающими безопасность объекта.
27. Проведение профилактических и учебных мероприятий с сотрудниками, педагогами, обучающимися, воспитанниками, а также с их родителями (законными представителями) осуществляется сотрудником, утвержденным приказом руководителя объекта на проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.

28. Осы іс-шараларды өткізуге объекті орналасқан жердегі әкімшілік-аумақтық бірліктің терроризмге қарсы комиссиясымен келісім бойынша мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың өкілдері, сондай-ақ объектінің неғұрлым дайындалған қызметкерлері тартылады.
29. Білім беру объектілерінің оқушыларымен профилактикалық және оқу іс-шараларын өткізуге осы тараудың 28-тармағында аталған тұлғалардан басқа педагогтер, психологтар, білім алушылардың сынып жетекшілері (топ кураторлары) қатысады.
30. Мектепке дейінгі ұйым жағдайында балалардың қауіпсіз іс-қимыл дағдыларын қалыптастыру мектепалды топтан басталатын "Қауіпсіз мінез -құлық негіздері" оқу қызметін ұйымдастыру барысында жүзеге асады.
31. Терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері жөніндегі профилактикалық және оқу іс-шаралары тақырыптарының нұсқалары осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында келтірілген.
32. Білім алушылармен, тәрбиеленушілермен профилактикалық іс-шаралар білім беру-тәрбие процестері, арнайы сабақтар, сынып сағаттары, тәрбие жұмыстары аясында да жүзеге асырылады.
Алдын алу іс-шараларына мектепішілік тәртіп ережелерін және бұзуға бейім жекелеген білім алушылардың алдын алу және анықтау бойынша педагогикалық кеңестің іс-әрекеттері жатады. Білім беру объектілерінің білім алушыларымен профилактикалық және оқу іс-шаралары білім алушылардың жасына сәйкес келеді.
Білім беру объектісінің педагогикалық персоналы қатарынан емес білім алушылармен, тәрбиеленушілермен сабақ өткізу кезінде сабақтың нысаны, материал білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жасына бейімделеді және білім беру объектісінің басшысымен келісіледі.
33. Күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерімен профилактикалық және оқу іс-шараларын өткізу оның басшысына жүктеледі.
34. Объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалармен терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану дағдыларына ие болу және (немесе) жетілдіру, үй-жайларды қарап тексеру техникасы, жарылғыш құрылғылардың орнатылуы мүмкін орындарды анықтау бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.
35. Сабақтар (практикалық және теориялық) меншік иесі, иеленуші, объект басшысы немесе күзет қызметі субъектісінің басшысы бекіткен өткізу кестелеріне сәйкес жүргізіледі.
36. Терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды өткізуге жауапты адам қызметкерлердің жекелеген топтары үшін олардың қызметін ескере отырып, білім алушылар үшін олардың жасын, оқыту тілін ескере отырып іс-шаралар кестесін жасайды.
37. Теориялық сабақтар қызметкерлер, педагогтер, білім алушылар, тәрбиеленушілер, қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметкерлер арасында терроризм идеологиясының таралуының алдын алуға, сондай-ақ терроризмге қарсы іс-қимылға, терроризм идеологиясын оның әртүрлі көріністерінде қабылдамауды қалыптастыруға, қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыруға бағытталады.

28. К проведению данных мероприятий привлекаются представители государственных и местных исполнительных органов по согласованию с антитеррористической комиссией административно-территориальной единицы по месту расположения объекта, а также наиболее подготовленные сотрудники объекта.
29. При проведении профилактических и учебных мероприятий с обучающимися объектов образования помимо лиц, перечисленных в пункте 28 настоящей главы участвуют педагоги, психологи, классные руководители (кураторы групп) обучающихся.
30. Формирование навыков по безопасному поведению в условиях дошкольной организации у воспитанников реализуется в ходе организованной учебной деятельности "Основы безопасного поведения" начиная с предшкольной группы.
31. Варианты тематик профилактических и учебных мероприятий по вопросам антитеррористической безопасности приводятся в приложении 1 к настоящей Инструкции.
32. Профилактические мероприятия с воспитанниками, обучающимися осуществляются и в рамках воспитательно-образовательного процесса, уроков (занятий), классных часов, воспитательной работы.
К профилактическим мероприятиям относятся действия педагогического состава по предупреждению и выявлению фактов нарушений обучающимися правил внутришкольного распорядка. Профилактические и учебные мероприятия с обучающимися объектов образования соответствуют возрасту воспитанников и обучающихся.
При проведении занятий с обучающимися, воспитанниками лицами не из числа педагогического персонала объекта образования, форма занятия, материал адаптируется под возраст обучающихся и воспитанников и согласовывается с руководителем объекта образования.
33. Проведение профилактических и учебных мероприятий с сотрудниками субъектов охранной деятельности возлагается на его руководителя.
34. С лицами, обеспечивающими безопасность объекта, проводятся дополнительные занятия по приобретению и (или) совершенствованию навыков использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.
35. Занятия (практические и теоретические) проводятся в соответствии с графиками проведения, утвержденными собственником, владельцем, руководителем объекта или руководителем субъекта охранной деятельности.
36. Лицо, ответственное за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности составляет графики мероприятий для отдельных групп сотрудников с учетом их деятельности, обучающихся – с учетом их возраста, языка обучения.
37. Теоретические занятия направлены на профилактику распространения идеологии терроризма среди сотрудников, педагогов, обучающихся, воспитанников, сотрудников по обеспечению безопасности, а также на противодействия терроризму, формированию неприятия идеологии терроризма в различных ее проявлениях, на формирование культуры безопасности.

38. Практикалық сабақтар қызметкерлердің, педагогтердің, білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-қимылдарының барынша үйлесімділігін және анықтығын қамтамасыз етуге бағытталады.
39. Объектінің үй-жайларында және аумағында терроризм актісін жасау қаупі туындаған кездегі іс-қимылдар бойынша практикалық сабақтар объектінің барлық ұжымын қамти отырып, терроризмге қарсы комиссияның үйлестіруімен жылына кемінде бір рет өткізіледі.
40. Объектінің барлық ұжымын қамти отырып, практикалық сабақтарды өткізу алдында қызметкерлердің, педагогтердің, білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың жекелеген топтарымен осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес терроризм актілерін жасаудың ықтимал сценарийлері кезінде мінез-құлық алгоритмдерін білуін қалыптастыруға бағытталған теориялық және практикалық сабақтар, жоспарлы нұсқамалар өткізіледі.
41. Нұсқамалар өткізу қызметкерлер мен педагогтерді терроризмге қарсы қауіпсіздіктің негізгі ережелерімен таныстыруға, сауатты және ұтымды мінез-құлық дағдыларын дамытуға арналған.
42. Жоспарлы нұсқама объект ұжымының әрбір тобы үшін (қызметкерлер, педагогтер, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалар, білім алушылар, тәрбиеленушілер, олардың жас ерекшеліктеріне сәйкес) жылына кемінде екі рет өткізіледі.
43. Жоспардан тыс нұсқама:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 9 тамыздағы "Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингінің және халықты хабардар етудің мемлекеттік жүйесінің ұйымдастырылуы мен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" № 611 Жарлығына сәйкес объект орналасқан өңірде террористік қауіптілік деңгейінің бірін енгізу: объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ететін адамның үйлестіруі кезінде орташа ("сары"), жоғары ("қызғылт сары"), дағдарысты ("қызыл");
2) объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ететін адамды үйлестіру кезінде объектіде терроризм актісін жасаудың ықтимал қатері туралы ақпараттың болуы;
3) терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабты үйлестіру кезінде оқу-жаттығуларға, жаттығуларға, эксперименттерге дайындық;
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметін үйлестіру кезінде күзет іс-шараларын өткізуге дайындық кезінде өткізіледі.
44. Жоспардан тыс нұсқаманың мазмұны оны жүргізу қажеттілігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.
45. Объектіде жұмыс істейтін қызметкерлер тобы үшін немесе жеке (жұмысқа, оқуға жаңадан түскен адамдар үшін) нұсқаулық өткізіледі.

38. Практические занятия направлены на обеспечение максимальной слаженности и четкости действий сотрудников, педагогов, обучающихся, воспитанников, лиц, обеспечивающих безопасность объекта.
39. Практические занятия по действиям при возникновении угрозы совершения акта терроризма в помещениях и на территории объекта с охватом всего коллектива объекта проводятся не менее одного раза в год при координации антитеррористической комиссии.
40. Проведению практических занятий с охватом всего коллектива объекта предшествует проведение теоретических и практических занятий, плановых инструктажей с отдельными группами сотрудников, педагогов, обучающихся, воспитанников, лиц, обеспечивающих безопасность объекта, направленных на формирование у них знаний алгоритмов поведения при возможных сценариях совершения актов терроризма согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
41. Проведение инструктажа предназначено для ознакомления сотрудников и педагогов с основными правилами антитеррористической безопасности, выработки навыков грамотного и рационального поведения.
42. Плановый инструктаж проводится не реже двух раз в год для каждой из групп коллектива объекта (сотрудников, педагогов, лиц, обеспечивающих безопасность объекта, обучающихся, воспитанников согласно их возрастным особенностям).
43. Внеплановый инструктаж проводится при:
1) введении в регионе, где находится объект, одного из уровня террористической опасности в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611 "Об утверждении Правил организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма": умеренный ("желтый"), высокий ("оранжевый"), критический ("красный") при координации лица, обеспечивающего проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта;
2) наличии информации о возможной угрозе совершения акта терроризма на объекте при координации лица, обеспечивающего проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта;
3) подготовке к занятиям, тренировочным мероприятиям, оценке действий подразделений, охраны и персонала объекта образования при координации оперативного штаба по борьбе с терроризмом;
4) подготовке к проведению охранных мероприятий при координации Службы государственной охраны Республики Казахстан.
44. Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
45. Проводится инструктаж для группы сотрудников, уже работающих на объекте, или индивидуально (для лиц, только поступивших на работу, обучение).

46. Алдын алу және оқу іс-шараларын өткізу үшін барлық немесе белгілі бір қызметкерлер тобын, тәрбиеленушілерді, білім алушыларды сыйыстыратын, арнайы көрнекі ақпаратты (стендтер, плакаттар) орналастыруға, тақырыптық слайдтарды көрсету үшін проектор орнатуға, аудиотехниканы немесе бейнетехниканы пайдалануға арналған орын бөлінетін үй-жай пайдаланылады.
47. Іс-шара аяқталғаннан кейін оның нәтижелері осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы қорғау жөніндегі оқу іс-шараларын есепке алу журналына (бұдан әрі - журнал) енгізіледі.
48. Журнал нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі. Журналды толтыру қатаң бірізділікті сақтай отырып жүргізіледі.
49. Журналды жүргізуді объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуге жауапты адам жүзеге асырады.
50. Нұсқамаға немесе сабаққа 20-дан астам адам қатысқан кезде көрсетілген іс-шараны құжаттау хаттама түрінде жүзеге асырылады.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
51. Терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимыл терроризм актілерінің алдын алу және ескерту, объектіге терроризм актісінің қаупі төнген немесе жасалған жағдайда қызметкерлерді, білім алушыларды, тәрбиеленушілерді, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғаларды оқыту және даярлау мақсатында ұйымдастырылады.
52. Терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимыл объект үшін террористік сипаттағы неғұрлым ықтимал қатерлерді нақтылау арқылы профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын жоспарлау кезеңінде белгіленеді.
53. Объектідегі террористік сипаттағы неғұрлым ықтимал қауіп-қатерлерге, объект ерекшеліктеріне (объект типі, іске асырылатын оқыту бағдарламалары, қызметкерлер мен күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерінің саны, объектінің орналасуы) сүйене отырып, объектіде осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада келтірілген террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге объект адамдарының әртүрлі топтарының әрекет ету алгоритмдері нақтыланады.
54. Бұл алгоритмдер уәкілетті мемлекеттік органдардың қатысуымен өткізілетін практикалық сабақтар, сондай-ақ терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтардың жоспарларына сәйкес өткізілетін терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, жаттығуларды, эксперименттерді дайындау және өткізу барысында пысықталады.
55. Объектіге терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб әртүрлі деңгейдегі терроризмге қарсы оқу-жаттығуларын, жаттығуларды, эксперименттерді өткізуге тартылған жағдайда, объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан объектінің басшысы, сондай-ақ күзет қызметі субъектісінің басшысы көмек көрсетеді, қызметкерлердің, оқушылардың, күзет қызметкерлерінің қажетті топтарын көрсетілген іс-шараларды өткізуге тартуды және қатысуын қамтамасыз етеді.

46. Для проведения профилактических и учебных мероприятий используется вмещающее всех или определенную группу сотрудников, воспитанников, обучающихся помещение, в котором выделяются места для размещения специальной наглядной информации (стендов, плакатов), установления проектора для демонстрации тематических слайдов, использования аудиотехники или видеотехники.
47. После завершения мероприятия его результаты заносятся в журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической защите (далее - журнал) по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
48. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью. Заполнение журнала производится с соблюдением строгой последовательности.
49. Ведение журнала осуществляется лицом, ответственным за проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
50. При участии на инструктаже или занятии более 20 человек документирование указанного мероприятия осуществляется в виде протокола.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
51. Взаимодействие с антитеррористической комиссией организуется в целях профилактики и предупреждения актов терроризма, обучения и подготовки сотрудников, обучающихся, воспитанников, лиц, обеспечивающих безопасность объекта, определения готовности объекта к действиям в случае угрозы или совершения акта терроризма на объекте.
52. Взаимодействие с антитеррористической комиссией устанавливается на этапе планирования профилактических и учебных мероприятий путем уточнения наиболее вероятных для объекта угроз террористического характера.
53. Исходя из наиболее вероятных угроз террористического характера на объекте, особенностей объекта (тип объекта, реализуемые программы обучения, количество сотрудников и сотрудников субъектов охранной деятельности, расположение объекта) на объекте уточняются алгоритмы действий различного круга лиц объекта на возможные угрозы террористического характера, приведенные в приложении 2 к настоящей Инструкции.
54. Данные алгоритмы, отрабатываются в ходе практических занятий, проводимых с участием уполномоченных государственных органов, а также подготовки и проведения разноуровневых антитеррористических занятий, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и персонала объекта образования, проводимых согласно планам оперативных штабов по борьбе с терроризмом.
55. В случае задействования объекта оперативным штабом по борьбе с терроризмом в проведении разноуровневых антитеррористических занятий, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и персонала объекта образования руководитель объекта, а также руководитель субъекта охранной деятельности, заключивший договор об оказании охранных услуг объекту, оказывают содействие, обеспечивают привлечение и участие необходимых групп сотрудников, учащихся, сотрудников охраны к проведению указанных мероприятий.

56. Терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, жаттығуларды, эксперименттерді өткізу қорытындылары бойынша тиісті жоспарларға, кестелер мен алгоритмдерге тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
57. Террористік көріністерге ден қою мәселелері бойынша өзара іс-қимыл міндеттерінің бірі Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және Ұлттық қауіпсіздік органдарын терроризм актілерін дайындау фактілері мен белгілері туралы уақытылы хабардар ету және оларға жол бермеуге бағытталған шараларды іске асыру болып табылады.
58. Терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатерлеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан объектілердің басшылары, күзет қызметі субъектілерінің басшылары:
1) терроризм актісінің (актілерінің) жасалу қатері немесе жасалуы туралы Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және Ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету бойынша;
2) терроризм актісінің (актілерінің) жасалу қатері немесе жасалуы туралы уәкілетті мемлекеттік органдардан ақпарат алған кезде;
3) қызметкерлердің, оқушылардың, күзет қызметкерлерінің қаруды, қолдан жасалған жарылғыш құрылғыларды дайындауға арналған бөлшектерді ұрлаудың, заңсыз сатып алудың белгілі болған фактілері туралы, сондай-ақ олардың сақталатын орындары туралы аумақтық ішкі істер органдарын уақытылы хабардар ету бойынша алғашқы әрекет ету алгоритмін әзірлейді.
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалуы паспортын әзірлеуге және оның айналымына қойылатын талаптар
59. Объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты (бұдан әрі-паспорт) терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мүдделі органдар объектідегі терроризм актілерінің салдарларының алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлаған кезде оларды пайдалануға арналған.
60. Эвакуациялау орны, жинау орындары, хабардар ету жүйесі, білім беру ұйымдарындағы Төтенше жағдайлар туралы ата-аналарды хабардар ету тәртібі және білім алушылар мен тәрбиеленушілердің отбасылармен қайта қосылу тәртібі туралы ақпарат білім беру ұйымының Қамқоршылық (ата-аналар) кеңесімен келісілгеннен кейін паспортқа енгізіледі.
61. Паспорт қол жетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжат болып табылады.
Білім беру объектілерінде паспорт таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қамтитын құжат болып табылады және егер оған құпиялылық белгісі берілмесе, оның "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі болады. Паспортқа құпиялылық белгісін беру туралы шешім Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес қабылданады немесе объектілердің басшылары паспортқа оны әзірлеуге қатысы жоқ адамдарға қол жеткізуді шектеу, объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету, объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылау, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың қызметінде шаралар қабылдайды.

56. По итогам проведения разноуровневых антитеррористических занятий, тренировочных мероприятий, оценки действий подразделений охраны и персонала объекта образования в соответствующие планы, графики и алгоритмы вносятся соответствующие изменения и дополнения.
57. Одной из задач взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, является своевременное информирование территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан о фактах и признаках подготовки актов терроризма и реализация мер направленных на их недопущение.
58. Руководители объектов, руководители субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта (актов) терроризма разрабатывают алгоритмы первичного реагирования:
1) по незамедлительному информированию территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) при получении информации от уполномоченных государственных органов об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
3) своевременного информирования территориальных органов внутренних дел о ставших известных фактах хищения, незаконного приобретения сотрудниками, учащимися, сотрудниками охраны оружия, деталей для изготовления самодельных взрывных устройств, а также о местах их хранения.
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
59. Паспорт антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении (далее – паспорт) предназначен для использования заинтересованными органами, осуществляющими противодействие терроризму, при планировании ими мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте.
60. Информация о месте эвакуации, точках сбора, системе оповещения, порядке извещения родителей о чрезвычайных ситуациях в организациях образования и порядке воссоединения обучающихся и воспитанников с семьями вносится в паспорт после согласования с попечительским (родительским) советом организации образования.
61. Паспорт является документом, содержащим информацию с ограниченным доступом.
На объектах образования, паспорт является документом, содержащим служебную информацию ограниченного распространения и имеет пометку "Для служебного пользования", если ему не присваивается гриф секретности. Решение о присвоении паспорту грифа секретности принимается в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области защиты государственных секретов или руководители объектов принимают меры по ограничению доступа к паспорту лицам, не задействованным в его разработке, обеспечении антитеррористической защищенности объекта, контроле состояния антитеррористической защищенности объектов, в деятельности оперативного штаба по борьбе с терроризмом.

Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Паспортты әзірлеуге, оны сақтауға және төлқұжат деректерін уақытылы жаңартуға жауапты тұлға (тұлғалар) объектінің басшысы болып тағайындалады.
63. Паспорт Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 51/қе (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32950 болып тіркелген) бірлескен бұйрығымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына сәйкес әзірленеді (бұдан әрі - үлгілік паспорт) электрондық нұсқаны бір мезгілде әзірлей отырып, екі данада әзірленеді.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Объект бірнеше құқықтық иеленушісі бар ғимаратта, құрылыста (ғимараттар мен құрылыстар кешенінде) орналасқан жағдайда, паспорт жасау олардың арасындағы жазбаша келісім бойынша объектілердің барлық құқық иеленушілерімен немесе олардың бірімен бірлесіп жүзеге асырылады.
65. Паспорттың жобасы объектінің басшысы объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тізбесіне енгізу туралы тиісті хабарламаны алған кезден бастап 45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде жасалады.
66. Әзірленген паспорт жобасы объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органының басшыларымен жасалғаннан кейін күнтізбелік 10 (он күн) ішінде келісіледі.
Паспорт жобасын келісу мерзімі үлгі паспортта көрсетілген лауазымды адамға паспорт келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Келісуші тұлғадан паспорттың жобасына ескертулер болған кезде, пысықтау мерзімі қайтарылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен, ал кері қайтарылған кезде 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайды.
67. Келісілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде паспортты объектінің басшысы бекітеді (оның ішінде оны жаңарту кезінде).
Бірлесіп жасаған кезде паспортты объектілердің барлық құқық иеленушілері бекітуі тиіс.
Бір құқықтық иеленуші жасаған кезде паспортты ол объектінің басқа құқықтық иеленушілерімен келісім бойынша бекітеді.

Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Руководителем объекта назначается лицо (лица), ответственное (ответственные) за разработку паспорта, его хранение и своевременное обновление данных паспорта.
63. Паспорт разрабатывается согласно Типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 481 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 51/қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32950) (далее – типовой паспорт) в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. В случаях, когда объект располагается в здании, сооружении (комплексе зданий и сооружений), имеющем несколько правообладателей, составление паспорта осуществляется по письменному соглашению между правообладателями: совместно всеми правообладателями объектов или одним из них.
65. Проект паспорта составляется в течение 45 (сорока пяти) рабочих дней с момента получения руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы.
66. Разработанный проект паспорта согласовывается с руководителями территориального органа внутренних дел по месту нахождения объекта в течение 10 (десяти) календарных дней после составления.
Срок согласования проекта Паспорта не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления Паспорта должностному лицу, указанному в типовом паспорте.
При наличии замечаний от согласующего лица к проекту паспорта, срок доработки не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня возврата, а при повторном возврате не превышает 7 (семи) рабочих дней.
67. В течение 10 (десяти) рабочих дней после согласования Паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) руководителем объекта.
При совместном составлении паспорт подлежит утверждению всеми правообладателями объектов.
При составлении одним правообладателем паспорт утверждается им по согласованию с другими правообладателями объекта.

68. Объектінің паспорттарын есепке алу номенклатуралық істер форматында жүзеге асырылады.
69. Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) әзірленіп, бекітілгеннен кейін оның сақталуына және паспорттың деректерін уақытылы жаңартуға жауапты тұлғада сақталуы тиіс.
70. Терроризм актілерінің салдарын жоюға және азайтуға тартылған органдарға паспортты уақтылы беруді қамтамасыз ету мақсатында паспортқа құжаттарды екі данада уақытша беру актісі жасалады.
71. Құжаттарды уақытша беру актісінің бір данасы паспортпен бірге терроризмге қарсы операцияға басшылықты жүзеге асыратын жедел штабқа беріледі. Тізімдеменің екінші данасы паспортты сақтауға жауапты адамда қалады.
72. Паспорттың екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы (PDF форматында электрондық ақпарат жеткізгіште) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмейтін мерзімде сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
73. Паспорт келесі өзгерістер енгізілген жағдайда түзетуге жатады:
1) меншік құқығы;
2) объект басшысы;
3) объектінің атауы;
4) объектінің негізгі мақсаты;
5) күрделі жөндеу немесе ғимараттарды (құрылыстар мен ғимараттарды) және инженерлік жүйелерді реконструкциялау аяқталғаннан кейін, егер конструкцияға өзгерістер енгізілсе, объектінің, іргелес аумақта құрылыс салудың жалпы алаңы мен периметріне;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелерінің тізбесі;
7) объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін тартылатын техникалық құралдар.
74. Түзетуге негіздер туындағаннан кейін өзгерістер күнтізбелік 20 (жиырма) жұмыс күн ішінде енгізіледі.
Паспортты әзірлеу, оған түзетулер енгізу мерзімдерін ұлғайту объект басшысы терроризмге қарсы комиссияға тиісті өтінішпен жүгінеді.
Паспортта сақталуына жауапты қызметкер объект басшысының немесе паспортқа қол қоюға уәкілетті адамның қолымен расталған өзгерістердің себептері мен күндерін көрсете отырып, енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы белгі қояды. Паспорттың өзгерістер болған элементтері ғана ауыстырылуға жатады.
Бір мезгілде объект басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат паспорттың электрондық нұсқасын бір мезгілде ауыстыра отырып, паспорттың екінші данасына қоса тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарына жіберіледі.
75. Паспорт мына жағдайда:
1) бес жылда кемінде бір рет;
2) паспорт мәтіні тармақтарының жартысынан астамына түзетулер енгізілген жағдайда толық ауыстыруға жатады.
76. Паспорт тиісті акт жасала отырып, комиссиялық тәртіппен жойылуға жатады.
Акт объектінің құқықтық иеленушісі болып табылатын ұйымда қалады.
Актінің көшірмесі паспорттың екінші данасы сақталатын жерге жіберіледі.

68. Учет паспортов объекта осуществляется в формате номенклатурных дел.
69. После разработки и утверждения первый экземпляр паспорта (оригинал) подлежит хранению у лица, ответственного за его хранение и своевременное обновление данных паспорта.
70. В целях обеспечения своевременной выдачи паспорта органам, задействованным в ликвидации и минимизации последствий актов терроризма, на паспорт составляется акт временной передачи документов в двух экземплярах.
71. Один экземпляр акта временной передачи документов вместе с паспортом передается в оперативный штаб, осуществляющему руководство антитеррористической операцией. Второй экземпляр описи остается у лица, ответственного за хранение паспорта.
72. Второй экземпляр и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня его утверждения или корректировки направляются в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан для хранения.
73. Паспорт подлежит корректировке в случае изменения:
1) прав собственности;
2) руководителя объекта;
3) наименования объекта;
4) основного предназначения объекта;
5) общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;
6) потенциально опасных участков объекта;
7) технических средств, привлекаемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
74. Изменения вносятся в течение 20 (двадцати) рабочих дней после возникновения оснований для корректировки.
При увеличении сроков разработки паспорта, внесения корректив в него руководитель объекта обращается в антитеррористическую комиссию с соответствующим обращением.
В паспорте сотрудником, ответственным за хранение, вносятся отметки о внесенных изменениях и дополнениях с указанием причин и дат изменения, заверенные подписью руководителя объекта или лица, уполномоченного подписывать паспорт. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения.
Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя объекта направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта с одновременной заменой электронного варианта паспорта.
75. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в пять лет;
2) в случае внесения корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
76. Паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта.
Акт остается в организации, являющейся правообладателем объекта.
Копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта.

6-тарау. Білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықпен жарақтандыруға қойылатын талаптар
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Терроризм актісін жасаудың ықтимал салдарын ескере отырып, білім беру объектілері мынадай топтарға бөлінеді:
1) бірінші топқа персонал мен білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) нақты саны 700 адамға дейінгі білім беру объектілері жатады;
2) екінші топқа аудан орталықтарында, аудандық маңызы бар қалаларда, облыстық маңызы бар қалаларда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада орналасқан, сондай-ақ, орналасқан жеріне қарамастан, персонал мен білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) нақты саны 700-ден астам білім беру объектіcі жатады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.02.2024 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Бірінші топтың объектілері мынадай құралдармен:
1) "Азаматтық қорғаудың құлақтандыру жүйесін ұйымдастыру, бейбіт және соғыс уақытында төтенше жағдайлар кезінде халықты, мемлекеттік органдарды құлақтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 945 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10151 болып тіркелген) бейбіт және соғыс уақытында төтенше жағдайлар кезінде азаматтық қорғауды құлақтандыру және халықты, мемлекеттік органдарды құлақтандыру жүйесін ұйымдастыру қағидаларына сәйкес келетін хабардар ету жүйесімен;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында көзделген бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық шарттарына сәйкес келетін полицияның жедел басқару орталықтарына не аумақтық ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне бейнежазбаны бере отырып, бейнебақылау жүйесімен;
3) аумақтық ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне не күзет қызметі субъектілерін орталықтандырылған бақылау пультіне шығара отырып, дабыл берудің мобильді және/немесе стационарлық құралымен (дабыл түймесі) жарақтандырылады.
Күзет қызметі субъектілерін орталықтандырылған бақылау пультіне дабыл сигналы түскен кезде ішкі істер органдарын дереу хабардар етеді.

Глава 6. Требования к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием осуществляющих деятельность в области образования
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. С учетом возможных последствий совершения акта терроризма объекты образования делятся на следующие группы:
1) к первой группе относятся объекты образования с фактическим количеством персонала и обучающихся (воспитанников) до 700 человек;
2) ко второй группе относятся объекты образования, расположенные в районных центрах, городах районного значения, городах областного значения, в городах республиканского значения, столице, а также независимо от расположения с фактическим количеством персонала и обучающихся (воспитанников) более 700 человек.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.02.2024 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Объекты первой группы оснащаются следующими средствами:
1) системой оповещения, соответствующей Правилам организации системы оповещения гражданской защиты и оповещения населения, государственных органов при чрезвычайных ситуациях в мирное и военное время, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 945 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10151);
2) системой видеонаблюдения, с передачей видеоизображения в Центры оперативного управления полиции либо в дежурные части территориальных органов внутренних дел, соответствующей минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, предусмотренным Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693);
3) мобильным и/или стационарным средством подачи тревоги (тревожная кнопка), с выводом в дежурные части территориальных органов внутренних дел либо на пульт централизованного наблюдения субъектов охранной деятельности.
При поступлении сигнала тревоги на пульт централизованного наблюдения субъектов охранной деятельности, незамедлительно информирует органы внутренних дел.

Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.02.2024 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Осы Нұсқаулықтың 78-тармағында көзделген техникалық жарақтандыруға қосымша екінші топтағы объектілер кіруді бақылау және басқару жүйелерімен (турникеттер) жарақтандырылады, мектепке дейінгі білім беру ұйымдары үшін домофон жүйесі қолданылады.
Өрт туындаған жағдайда кіруді бақылау және басқару жүйелері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24045 болып тіркелді) бекітілген "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптарына, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер талаптарына сәйкес адамдарды кедергісіз және уақтылы эвакуациялауды қамтамасыз етуге тиіс.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.02.2024 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Білім беру объектілері ішкі істер органдары тарапынан тексеру жүргізілгеннен кейін "Ұлттық білім беру деректер қоры" ақпараттық жүйесіне осы Нұсқаулықтың белгіленген талаптарына сәйкестігі туралы ақпарат енгізеді.
Білім беру ұйымының басшысы осы білім беру ұйымында оқитын баланың заңды өкілдерінің сұрау салуы негізінде бейнежазбаны мобильді құрылғыға жібере отырып, бейнебақылау жүйесіне қол жеткізуге мүмкіндік береді. Бейнежазбаны мобильді құрылғыға жібере отырып, бейнебақылау жүйесіне қол жеткізуді ұсыну бойынша шығыстарды баланың заңды өкілдері төлейді.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.02.2024 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Алып тасталды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Объектілер мемлекеттік қорғауға жататын объектілерге жатқызылған жағдайда, олар осы тараудың 77-тармағында көрсетілген топтарға бөлінуіне қарамастан, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы "Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері" № 1151 қаулысымен бекітілген мемлекеттік қорғауға жататын объектілерді инженерлік-техникалық нығайтуға қойылатын талаптарға сәйкес жабдықталады.

Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.02.2024 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Объекты второй группы дополнительно к техническому оснащению, предусмотренные пунктом 78 настоящей Инструкции, оснащаются системами контроля и управления доступом (турникеты), для дошкольных организаций образования применяется домофонная система.
При возникновение пожара системы контроля и управления доступом обеспечивают беспрепятственную и своевременную эвакуацию людей в соответствии с требованиями технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности", утвержденного приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24045), а также государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.02.2024 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Объекты образования после проведения проверки со стороны органов внутренних дел в информационную систему "Национальная образовательная база данных" вносят информацию о соответствии установленным требованиям настоящей Инструкции.
Руководитель организации образования на основании запроса законных представителей ребенка, обучающегося в данной организации образования, предоставляет доступ к системе видеонаблюдения, с передачей видеоизображения на мобильное устройство.
Расходы по предоставлению доступа к системе видеонаблюдения, с передачей видеоизображения на мобильное устройство оплачиваются законными представителями ребенка.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.02.2024 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Исключен приказом Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. В случае отнесения объектов, к объектам, подлежащим государственной охране, они независимо от распределения по группам, указанным в пункте 77 настоящей главы, оснащаются в соответствии с требованиями по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране".

83. Бейнебақылау жүйесі объектідегі жағдайға бақылау жүргізу, сондай-ақ санкцияланбаған кіру фактісін көзбен шолып растау мақсатында, жағдайды бағалау және құқық бұзушылардың іс-әрекеттерін тіркеу үшін белгіленеді.
84. Жеке ғимаратта (ғимараттар кешенінде) орналасқан объектіде бейнебақылау жүйесі мыналармен жабдықталады:
1) объектіге іргелес аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) бас және қосалқы кіру есіктері. Білім беру объектілерінде білім алушыларды сабаққа жіберуге арналған барлық кіру есіктері жабдықталады;
4) объектіде адамдар көп болуы мүмкін орындар. Білім беру объектілерінде мұндай орындар дәліздер, спорт және акт залдары, асханалар, фойе, киім ілетін орындар, сондай-ақ білім беру объектілерінің учаскелерінде жайластырылған ойындарға, спорт пен демалуға арналған алаңдар болып табылады;
5) ықтимал қауіпті учаскелері бар аумақ пен үй-жайлар, оларға апаратын үй-жайлар (орындар), дәліздер;
6) тексеріп қарау үй-жайлары (бөлмелері), көлікті тексеріп қарау учаскелері (бар болса);
7) объект басшысының (меншік иесінің) қалауы бойынша басқа да үй-жайлар мен аумақтар жатады.
85. Ғимараттың бір бөлігінде орналасқан объектіде бейнебақылау жүйесі мыналарды:
1) объектінің адамдардың жаппай жиналуы мүмкін орындарын;
2) негізгі және қосалқы кіреберістерді (бар болса) қамтуы қажет.
86. Бейнеқылау жүйесі:
1) қауіпсіздікті қамтамасыз ететін қызметкерінің бекетінде орнатылған көрнекі ақпаратты телекамералардан техникалық құралға немесе алынған ақпаратты жинаудың, өңдеудің, көрсетудің және тіркеудің техникалық құралдарының жиынтығына беруді;
2) автоматтандырылған режимдегі жұмысты;
3) қазіргі уақыт режимінде объектідегі жағдайды бағалау мүмкіндігін;
4) 30 тәуліктен кем емес мерзімде ақпаратты сақтауды қамтамасыз етеді.
87. Тәуліктің қараңғы уақытында, егер үй-жайлардың және объектілердің іргелес аумақтарының жарықтандырылуы телекамералардың сезімталдығынан төмен болса, көрінетін немесе инфрақызыл жарық диапазонының (ол болған жағдайда) жарықтандырылуы қосылады.
88. Бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) Бейнемониторингтің ұлттық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында көзделген бейнебақылау жүйелерінің ең төмен техникалық шарттарына сәйкес келеді.
Ұйым басшысы бақылау камераларындағы бейнежазбалардың кемінде 30 күн сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 07.02.2024 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

83. Система видеонаблюдения устанавливается в целях ведения наблюдения за обстановкой на объекте, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения, для оценки ситуации и фиксирования действий нарушителей.
84. На объекте, занимающем отдельное здание (комплекс зданий), системой видеонаблюдения оборудуются:
1) периметр территории, прилегающей к объекту;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) главный и запасные входы. На объектах образования оборудуются все входы, предназначенные для пропуска обучающихся на занятия;
4) места возможного массового пребывания людей на объекте. На объектах образования такими местами являются коридоры, спортивные и актовые залы, столовые, фойе, гардеробные, а также площадки для игр, спорта и отдыха, обустроенные на участках объектов образования;
5) территория и помещения с потенциально опасными участками, помещения (места), коридоры, ведущие к ним;
6) досмотровые помещения (комнаты), участки досмотра транспорта (при наличии);
7) помещения и территории по усмотрению руководителя (собственника) объекта.
85. На объекте, занимающем часть здания, системой видеонаблюдения охватываются:
1) места возможного массового пребывания людей на объекте;
2) главный и запасные входы (при наличии).
86. Система видеонаблюдения обеспечивает:
1) передачу визуальной информации с телекамер на техническое средство или совокупность технических средств сбора, обработки, отображения и регистрации полученной информации, установленные на посте сотрудника по обеспечению безопасности;
2) работу в автоматизированном режиме;
3) возможность оценки ситуации на объекте в режиме реального времени;
4) срок хранения информации не менее 30 суток.
87. В темное время суток, если освещенность помещений и прилегающих территорий объектов ниже чувствительности телекамер, включается освещение видимого или инфракрасного диапазона света (при его наличии).
88. Технические требования к системам видеонаблюдения соответствуют минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, предусмотренным Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693).
Руководитель организации обеспечивает хранение видеозаписей с камер наблюдения на срок не менее 30 дней.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 07.02.2024 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

89. Объектілер қызметкерлерді, тәрбиеленушілерді, білім алушыларды және объектіге келушілерді штаттан тыс жағдайдың туындауы (терроризм актісінің жасалу қаупі немесе жасалуы және туындаған салдарлар туралы) туралы жедел хабардар ету және олардың іс-қимылдарын үйлестіру мақсатында хабардар ету жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
90. Қызметкерлерді, оқушыларды және объектіге келушілерді хабардар ету алдын ала әзірленген жоспарға сәйкес басқа да техникалық және жылжымалы байланыс құралдарының (сигнализация) көмегімен ішкі байланыс желілері бойынша жүзеге асырылады, олар мыналарды қамтамасыз етеді:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелеріне дыбыстық (қажет болған жағдайда және жарық сигналдарын) беру;
2) сөйлеу ақпаратын автоматты режимде де (бұрын жазылған мәтінді оқу), сондай-ақ қауіп сипаты, объектілерде үй-жайларда эвакуациялауды немесе бұғаттауды жүзеге асыру қажеттілігі мен тәртібі, объектінің персоналы, білім алушылары мен келушілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы микрофон көмегімен де трансляциялау. Үй-жайларды эвакуациялау және бұғаттау туралы хабарлау жүйелері сигналдармен ерекшеленеді.
91. Хабарлағыштардың саны және олардың қуаты адамдар тұрақты немесе уақытша болатын барлық жерлерде қажетті естілуін қамтамасыз ету, эвакуация жүргізілген жағдайда оны жүргізу үшін қажетті есептік уақыт ішінде әрекет етеді.
92. Дабыл беру құралы (мобильді немесе стационарлық) (дабыл түймесі) объектіде терроризм актісінің жасалу қаупі туралы уәкілетті органдарды уақтылы хабардар ету мақсатында орнатылады.
93. Дабыл беру құралы міндетті түрде объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғаның постымен және жаппай өткізуге арналған объектіге кірумен жабдықталады.
94. Дабыл беру құралы аумақтық ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне не күзет қызметі субъектілерінің орталықтандырылған бақылау пультіне жасырын сигнал беру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
95. Объектілерді қоршау адамдардың объектіге және объектіден еркін өтуіне және көлік құралдарының өтуіне кедергі келтіру мақсатында орнатылады.
Қоршаумен аумағы бар тиісті объектілердің периметрі жабдықталады.
Қоршау:
1) еркін өтуді болдырмайтын және объектінің режимдік шарттарын қанағаттандыратын биіктік пен топыраққа тереңдігі;
2) дизайн қарапайымдылығы, жоғары беріктігі мен беріктігі болу қажет;
3) еңсеруді жеңілдететін тораптар мен конструкциялар болмауы керек.
Периметр қоршауы мынадай сипаттамаларға сәйкес болады:
1) барлық маусымдар мен тиісті климаттық аймақтардың сыртқы Климаттық факторларына төзімділігі;

89. Объекты оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования сотрудников, воспитанников, обучающихся и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершении акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
90. Оповещение сотрудников, учащихся и посетителей объекта осуществляется по внутренним линиям связи, с помощью других технических и подвижных средств связи (сигнализация) в соответствии с заранее разработанным планом, которые обеспечивают:
1) подачу звуковых и световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации как в автоматическом режиме (чтение ранее записанного текста), так и при помощи микрофона о характере опасности, необходимости и порядке осуществления эвакуации или блокировании в помещениях объектах, а также действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала, обучающихся и посетителей объекта. Системы оповещения об эвакуации и блокировании помещений отличаются сигналами.
91. Количество оповещателей и их мощность обеспечивают необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей, в случае проведения эвакуации действуют в течение расчетного времени, необходимого для ее проведения.
92. Средство подачи тревоги (мобильное либо стационарное) (тревожная кнопка) устанавливается в целях своевременного оповещения уполномоченных органов об угрозе совершения акта терроризма на объекте.
93. Средством подачи тревоги в обязательном порядке оснащается пост лиц, обеспечивающих безопасность объекта, и входы на объект, предназначенные для массового пропуска.
94. Средство подачи тревоги обеспечивает возможность скрыто подавать сигнал в дежурные части территориальных органов внутренних дел либо на пульт централизованного наблюдения субъектов охранной деятельности.
95. Ограждение объектов устанавливается в целях воспрепятствования свободному проходу лиц и проезду транспортных средств на объект и с объекта.
Ограждением оборудуется периметр соответствующих объектов, имеющих территорию.
Ограждение имеет:
1) высоту и заглубленность в грунт, исключающие свободное преодоление и удовлетворяющие режимным условиям объекта;
2) простоту в конструкции, высокую прочность и долговечность;
3) отсутствие узлов и конструкций, облегчающих его преодоление.
Ограждение периметра соответствует следующим характеристикам:
1) устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон;

2) индустриялық кедергілерден және көлік құралдары тудыратын кедергілерден, құстар мен жануарлардың әсерінен қорғалуын қамтамасыз етуге міндетті.
96. Күзетудегі объектілер күзет бөлімшелерінің күштері мен құралдарын басқару үшін ақпарат алмасу мақсатында байланыс жүйелерімен және құралдарымен жарақталады.
Байланыс жүйесі күзет пунктіндегі кезекші мен қызмет көрсету аумағындағы күзет нарядтары арасындағы, қызмет көрсету аумағы шегіндегі күзет нарядтары арасындағы екі жақты радиобайланысты қамтамасыз етуге тиіс.
97. Объектілер күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару, жарықтандыру, бейнебақылау жүйесінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жарақталады.
98. Объектілердің топқа жатқызылуына қарамастан, олардың кіру топтары, сондай-ақ білім алушылар мен тәрбиеленушілердің көлік құралдарының қозғалыс жолдарына тікелей жақын жерде жаппай болуы мүмкін ашық орындары орналасқан жағдайда объектілер көлік құралдарының жылдамдығын төмендету құралдарымен жабдықталады.
99. Білім беру объектілері соқтығысу қаупін болдырмау мақсатында көлік құралдарының жылдамдығын төмендету құралдарымен жабдықталады.
100. Көлік құралдарының жылдамдығын төмендету гүл құмыраларын, сәулет және ландшафт элементтерін, боллардтарды және басқа құралдарды пайдалану арқылы қамтамасыз етіледі.
101. Осы тараудың 77-тармағында айқындалған топтарға қарамастан, объектілер әлеуетті қауіпті учаскелер болған кезде сигнал беру жүйелерімен және құралдарымен жабдықталады.
102. Меншік иесінің, иеленушінің шешімі бойынша объектіде объектінің терроризмге қарсы қорғалу деңгейін арттыруға ықпал ететін қосымша инженерлік-техникалық жабдық орнатылады.
103. Объектінің инженерлік-техникалық жабдығы әрдайым жұмыс жағдайында ұсталады.
104. Объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбесіне енгізгеннен кейін 6 ай ішінде оны Қағидаларға сәйкес инженерлік-техникалық жабдықпен жабдықтау мүмкін болмаған жағдайда, объекті басшылығы объектіні жарақтандыруға арналған республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс көздердің қаражатын жоспарлау үшін шаралар қабылдайды, ал терроризмге қарсы комиссияға объектіні инженерлік-техникалық жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы келісуге ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
білім беру саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілерінің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Сабақ тақырыптарының нұсқалары
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді- ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мектепке дейінгі ұйымдар:

2) защищенность от индустриальных помех и помех, вызываемых транспортными средствами, воздействия птиц и животных.
96. Объекты, находящиеся под охраной, оснащаются системами и средствами связи в целях обмена информацией для управления силами и средствами подразделений охраны.
Система связи обеспечивает двустороннюю радиосвязь между дежурным на пункте охраны и нарядами охраны на территории обслуживания, между нарядами охраны в пределах территории обслуживания.
97. Объекты оснащаются системами и средствами резервного электроснабжения для обеспечения бесперебойной работы системы охранной и тревожной сигнализации, контроля и управления доступом, освещения, видеонаблюдения.
98. Независимо от отнесения объектов к группе, в случае расположения их входных групп, а также открытых мест возможного массового пребывания обучающихся и воспитанников в непосредственной близости по отношению к путям движения транспортных средств, объекты оборудуются средствами снижения скорости транспортных средств.
99. Объекты образования оборудуются средствами снижения скорости транспортных средств в целях предотвращения риска наезда.
100. Снижения скорости транспортных средств обеспечивается использованием вазонов, элементов архитектуры и ландшафта, боллардов и других средств.
101. Независимо от групп, определенных в пункте 77 настоящей главы, объекты при наличии потенциальных опасных участков оборудуются системами и средствами сигнализации.
102. По решению собственника, владельца на объекте устанавливается дополнительное инженерно-техническое оборудование, способствующее повышению уровня антитеррористической защищенности объекта.
103. Инженерно-техническое оборудование объекта всегда поддерживается в рабочем состоянии.
104. В случае невозможности оснастить объект инженерно-техническим оборудованием в течение 6 месяцев после включения его в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении в соответствии с Правилами, руководством объекта принимаются меры для планирования средств республиканского и (или) местных бюджетов, внебюджетных источников на оснащение объекта, а в антитеррористическую комиссию на согласование представляется проект плана мероприятий по инженерно-техническому оснащению объекта.
Приложение 1
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность в
области образования
Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Варианты тематик занятий
Дошкольные организации:

1. Қауіпсіз балабақша.
2. Әлем біздің айналамызда.
3. Табиғат әлемі.
4. Техника және біз.
5. Мен және қоршаған орта.
6. Мен және ересектер әлемі.
Бастауыш мектеп:
1. Ықтимал қауіптерден өзіңді қалай қорғау керек.
2. Күдікті зат анықталған кездегі әрекеттер.
3. Терроризм қаупі бар жағдайдағы балалардың іс-қимылдары (террорлық акті жасаған).
4. Терроризмнен туралы не білуі керек.
5. Қауіпсіз іс-әркет ережелерін білудің маңыздылығы.
6. Қауіпсіз мектеп.
Негізгі орта мектеп:
1. Бейтаныс адамдардың стандартты емес іс-әркетін қалай ажыратуға болады.
2. "Терроризм: оның пайда болуы мен салдары".
3. Терроризим-қоғамға қауіп.
4. Мектептердердегі қауіпсіздік іс-шаралары.
5. Терроризм қаупі бар жағдайдағы балалардың іс-қимылдары (террорлық акті жасаған).
6. Терроризмнен қорғау.
Орта мектеп:
1. Қауіпсіз тәртіп ережелері;
2. Қазіргі терроризм және онымен күрес;
3. Мектептегі терроризмге қарсы қауіпсіздік;
4. Объектілерде террористік актілердің алдын алу және сақтық шаралары туралы;
5. Терроризмнен қорғау;
6. Террористік шабуыл кезінде білім алушылардың іс-әрекеттері.
Білім беру ұйымдарының басшылары мен персоналы үшін:
1. Білім беру ұйымдарының басшылары мен персоналының объектінің миналанғаны туралы хабарлама алған кездегі іс-қимылы.
2. Жасалған теракт кезіндегі білім беру ұйымдарының басшылары мен персоналының іс-қимылы.
3. Терроризмге қарсы іс-қимыл бойынша профилактикалық, оқу, жаттығу іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
4. Білім беру ұйымының терроризмге қарсы қауіпсіздігін ұйымдастыру.
5. Білім беру ұйымдарындағы қауіпсіздік шаралары
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігіне ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін:
1. Жарылғыш заттарды тану және жарылыс қаупі кезіндегі тәртіп ережелері.
2. Білім беру ұйымының жанында қоғамдық тәртіпсіздіктер туындаған және кепілге адамдарды алу қаупі туындаған кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
3. Терроризмге қарсы іс-қимыл бойынша профилактикалық, оқу, жаттығу іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
4. Террористік акт жасау қаупі төнген кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
5. Лаңкестік жасалған кездегі білім беру ұйымдары басшыларының іс-қимылы.
Нұсқамалар өткізу шеңберінде:
1. Қызметкерлерді, оқушыларды, тәрбиеленушілер мен объектіге келушілерді эвакуациялау және эвакуациялау кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
2. Объект аумағының шегінде терроризм актісін жасау жағдайындағы дербес мінез-құлық тәртібімен және іс-қимылдармен объектінің әрбір қызметкерін егжей-тегжейлі таныстыру.
Практикалық сабақтарды өткізу шеңберінде:
1. Иесіз заттар мен күдікті заттарды табу мақсатында үй-жайларды қарап тексеруді ұйымдастыру бойынша қызметкерлердің, объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың практикалық іс-қимылдарын пысықтау:

1. Безопасный детский сад.
2. Мир вокруг нас.
3. Мир природы.
4. Техника и мы.
5. Я и окружающая среда.
6. Я и взрослый мир.
Начальная школа:
1. Как защитить себя от возможных угроз.
2. Действия при обнаружении подозрительного предмета.
3. Правила поведения детей при угрозе терроризма (совершенном теракте).
4. Что нужно знать о терроризме?
5. Почему важно знать правила безопасного поведения.
6. Безопасная школа
Основная средняя школа:
1. Как отличать нестандартное поведение посторонних лиц.
2. "Терроризм: его истоки и последствия".
3. Терроризм – угроза обществу.
4. Меры безопасности в школах.
5. Правила поведения при угрозе терроризма (совершенном теракте).
6. Защита от терроризма.
Средняя школа:
1. Правила безопасного поведения
2. Современный терроризм и борьба с ним.
3. Антитеррористическая безопасность в школе.
4. О повышении бдительности и мерах по предупреждению террористических актов на объектах.
5. Защита от терроризма.
6. Правила поведения, обучающихся при совершенном теракте.
Для руководителей и персонала организаций образования:
1. Действия руководителей и персонала организаций образования при получении сообщений о минировании объекта.
2. Действия руководителей и персонала организаций образования при совершенном теракте.
3. Организация и проведение профилактических, учебных, тренировочных мероприятий по противодействию терроризму.
4. Организация антитеррористической безопасности организации образования.
5. Меры безопасности в организациях образования
Для организаций, подведомственных Министерству просвещения Республики Казахстан:
1. Распознавание взрывчатых веществ и правила поведения при угрозе взрыва.
2. Обеспечение безопасности при возникновении общественных беспорядков вблизи организации образования и угрозе захвата заложников.
3. Организация и проведение в организации профилактических, учебных, тренировочных мероприятий по противодействию терроризму.
4. Обеспечение безопасности при угрозе совершения террористического акта.
5. Действия руководителей организаций при совершенном теракте.
В рамках проведения инструктажей:
1. Эвакуация сотрудников, учащихся, воспитанников и посетителей объекта и меры безопасности при проведении эвакуации;
2. Детализированное ознакомление каждого из сотрудников объекта с порядком персонального поведения и действиями в обстановке совершения акта терроризма в пределах территории объекта.
В рамках проведения практических занятий:
1. Отработка практических действий с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, по организации осмотров помещений с целью обнаружения бесхозных вещей и подозрительных предметов:

1) иесіз заттарды, күдікті заттарды тапқан және миналау туралы хабарлама алған кездегі іс-әрекеттер;
2) ұйымның аумақтық ішкі істер органдарымен өзара іс-қимылын ұйымдастыру, иесіз заттарды, күдікті заттарды тапқан және объектіні миналау туралы хабарлама алған кезде күзету;
3) объекті персоналы мен келушілерді хабардар етуді ұйымдастыру;
4) объекті персоналы мен келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыру.
Көрсетілген іс-шараларға сәйкес келесі жаттығулар өткізіледі:
1) объектіге мина қойылғандығы туралы хабарлама алған кездегі персоналдың іс-қимылы;
2) иесіз заттар мен күдікті заттар табылған кездегі іс-әрекеттер;
3) адамдарды эвакуациялау кезіндегі іс-қимылдар.
Қазақстан Республикасының
білім беру саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілерінің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар және терроризм актісін жасау қаупі туындаған кездегі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің, білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің іс-қимыл
АЛГОРИТМІ
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.07.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар және терроризм актісінің жасалу қаупі туындаған кездегі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің, білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің іс–қимыл алгоритмі (бұдан әрі - Алгоритм) техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған және терроризм актісінің жасалу қаупі туындаған жағдайларда білім беру ұйымдарының жұмыс істеу тұрақтылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды басқару мақсатында әзірленді және олардың алдын алуға және оларды жоюға бағытталған.
Білім беру ұйымдарының тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында төтенше жағдай (бұдан әрі - ТЖ) аймағында авариялық – құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге дайындық жөніндегі іс-шаралар кешенін қабылдау.
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар аймағында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге дайындық жөніндегі іс-шаралар кешенін қабылдау білім беру ұйымдарының тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған.
2. Терроризм актісі жасалған жағдайда білім беру ұйымдарының басшылары мен қызметкерлері жасалған терроризм актісі туралы Құқық қорғау және арнайы органдарға дереу хабарлауға және білім беру ұйымының персоналын эвакуациялауды қамтамасыз етуге міндетті.
Осы жұмысты ұйымдастыру кезінде бөгде адамдардың объектілерге және осал учаскелерге (аймақтарға, жабдықтарға) еркін кіру мүмкіндігін болдырмауға ерекше назар аудару қажет, бұл, сөзсіз, Террористік құралдарды жеткізу мүмкіндігін, сондай-ақ бақылау, автоматика, байланыс аппаратурасының істен шығуын және т. б. болдырмайды.
Террористік іс-әрекетті ықтимал дайындау мен жүзеге асырудың негізгі белгілері:
мінез-құлқында ықтимал террористік шабуыл объектісінің жақын ортасындағы жағдайды зерделеу, оның қызметіндегі белгілі бір аспектілерге жоғары немесе жеткіліксіз уәжделген қызығушылық байқалатын адамдардың пайда болуы;
таңдалған объектілерде күдікті тұлғалардың бірнеше рет пайда болуы және олардың фото және бейнетүсірілім жүргізуі;
объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалармен және персоналмен негізсіз байланысқа түсу, олардан жұмыс режимін, қол жеткізу тәртібін, қауіпсіздікті қамтамасыз ету және шығару;
техникалық қызмет көрсетуге қатысы жоқ адамдардың жертөлелер мен шатырларға енуі;
- бөгде келушілерде (күдік тудыратын адамдарда) объектінің ғимаратына кіре берісте күзетпен тексеру ұсынушының жеке басы туралы ақпарат бермейтін құжаттардың болуы;
жалған ақпарат объектісінің әкімшілігі мен қызметкерлеріне хабарлау;
осал учаскелерді және оларға қол жеткізу тәртібін, өткізу режимі және объектіні қорғау жүйесінің тәртібін зерделеу.
Террористік шабуылдың үлгілік сценарийлерін алдын ала талдау негізінде оларды төтенше жағдайларды дамытудың әрбір фазасында қолайлы, оң жағына өзгерту мақсатында нақты бастапқы, аралық және қорытынды жағдайларға тиімді әсер етуге мүмкіндік беретін іс-шаралар кешенін әзірлеу және нақты уақыт режимінде іске асыру маңызды.
Түрлі жағдайларды алдын ала пысықтау терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен білім алушыларының іс-қимыл алгоритмін, оның ішінде әдеттегі экстремалды жағдайлардағы іс-қимылдарды реттейтін мекенжай нұсқаулықтары мен жадынамаларды қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Білім беру ұйымдарының терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыруды Заңда және Қазақстан Республикасының өзгеде нормативтік құқық актілерінде белгіленген құзырет шегінде олардың басшылары ұйымдастырады.

1) действий при обнаружении бесхозных вещей, подозрительных предметов и получении сообщений о минировании;
2) организации взаимодействия организации с территориальными органами внутренних дел, охраны при обнаружении бесхозных вещей, подозрительных предметов и получении сообщения о минировании объекта;
3) организации оповещения персонала и посетителей объекта;
4) организации эвакуации персонала и посетителей объекта.
В соответствии с указанными мероприятиями, проводятся следующие тренировки по действиям:
1) персонала при получении сообщения о минировании объекта;
2) при обнаружении бесхозных вещей и подозрительных предметов;
3) при эвакуации людей.
Приложение 2
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность в
области образования
Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.07.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
АЛГОРИТМ действий сотрудников, обучающихся и воспитанников организаций образования при возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного характера и угрозы совершения акта терроризма
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий алгоритм действий сотрудников, обучающихся и воспитанников организаций образования при возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного характера и угрозы совершения акта терроризма (далее – Алгоритм) разработан с целью управления мероприятиями по повышению устойчивости функционирования организаций образования в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций техногенного характера и угрозы совершения акта терроризма и направлен на их предупреждение и ликвидацию.
Предупреждением террористических угроз является комплекс мероприятий, направленных на сохранение жизни и здоровья людей, максимально уменьшение риска осуществления террористической угрозы и минимизацию совершения акта терроризма.
Принятие комплекса мероприятий по подготовке к проведению аварийно-спасательных и неотложных работ в зоне чрезвычайных ситуаций техногенного характера направлено на обеспечение устойчивости функционирования организаций образования.
2. В случае совершения акта терроризма руководители и сотрудники организаций образования незамедлительно информируют правоохранительные и специальные органы о совершенном акте терроризма и обеспечить эвакуацию персонала организации образования.
При организации работы по предупреждению возникновения угрозы совершения акта терроризма важно особое внимание уделять предотвращению свободного проникновения на объекты и к уязвимым участкам (участкам, оборудованию) посторонних лиц, что, исключит возможность доставки террористических средств, а также вывод из строя аппаратуры контроля, автоматики, средств связи.
Основными признаками возможной подготовки и осуществления террористической деятельности являются:
появление лиц, в поведении которых усматривается изучение обстановки в близлежащем окружении объекта возможной террористической атаки, повышенный или неадекватно мотивированный интерес к определенным аспектам в его деятельности;
неоднократное появление подозрительных лиц у выбранных объектов и проведение ими фото - и видеосъемки;
необоснованное вступление в контакт с персоналом и с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, выведывание у них режима работы, порядка доступа, обеспечения безопасности;
проникновение в подвалы и на чердаки лиц, которые не имеют отношения к их техническому обслуживанию;
наличие у посторонних посетителей (лиц, вызывающих подозрение) документов, проверка которых охраной на входе в здание объекта не дает информации, о личности предъявителя;
сообщение администрации и персоналу объекта ложной информации;
изучение уязвимых участков и порядка доступа к ним, порядка системы пропускного режима и охраны объекта.
На основе заблаговременного анализа типовых сценариев террористической атаки важно с целью их изменения в благоприятную, положительную сторону в каждой фазе развития чрезвычайных ситуаций разработать и в режиме реального времени реализовать комплекс мероприятий, позволяющих эффективно влиять на конкретные исходную, промежуточную и заключительную ситуации.
Предварительные проработки различных ситуаций позволят сформировать Алгоритм действий сотрудников и обучающихся организаций образования при возникновении угрозы совершения акта терроризма, в том числе адресных инструкций и памяток, регулирующих действия в типичных экстремальных ситуациях.
Руководство мероприятиями по обеспечению антитеррористической защищҰнности организаций образования осуществляется их руководителями в пределах компетенции, установленной Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

3. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шаралар олардың туындау ықтималдығы мен олардан келтірілуі мүмкін залалды ескере отырып жүргізіледі.
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды орындау білім беру ұйымдарының басшыларына олардың қолданыстағы заңнамада және белгіленген құзыреті шегінде жүктеледі.
2-тарау. Білім беру ұйымы қызметкерлерінің, білім алушылар мен тәрбиеленушілерінің ғимаратта және оның аумағында терроризм актісінің жасалу қаупі туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі
4. Тәртіп қызметкерлердің, педагогтердің, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің іс-қимылдарын жүйелейді және үндестіреді, оның ішінде білім беру ұйымында және оның аумағында терроризм актісінің жасалу қаупі туындаған кезде ата-аналарды хабардар етуді көздейді.
Осы Алгоритммен ұйғарылатын іс-әрекеттерді білім беру ұйымының басшысы әрбір қызметкерге, педагогке, білім алушыға және ата-анаға (заңды өкілге) жеткізеді.
5. Білім беру ұйымында терроризм актісін жасау қаупі туындаған кезде жедел іс-қимыл жасауға негіз болуы мүмкін:
қызметкерлердің, педагогтердің, білім алушылардың немесе тәрбиеленушілердің кез келгенінің күдікті пәнді анықтауы;
білім беру ұйымына қауіп-қатердің телефон арқылы немесе жазбаша түрде түсуі;
білім беру ұйымының қызметкерлеріне, педагогтеріне, білім алушыларына және тәрбиеленушілеріне қарулы шабуыл жасау болып табылады;
террористердің қызметкерлерді, педагогтарды және білім алушыларды кепілге алуы және/немесе ұйымның ғимаратында немесе оның аумағында болуы.
террористің білім беру ұйымына шабуылы.
6. Жоғарыда көрсетілген барлық жағдайларда білім беру ұйымының басшылығы болған жағдай туралы:
102 ішкі істер органдарының арнасына, "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне;
білім бөлімінің басшысына дереу хабарлайды.
1-параграф. Күдікті затты табу
7. Күдікті зат деп күдікті дыбыстар (шертулер, сағаттың тықылы.) және ерекше иістер (бадам, хлор, аммиак) шығаратын иесіз сөмкелер, пакет, жәшік, қорап, шығыңқы сымдары, жіптері, электр таспасы бар ойыншықтар.
Мұндай зат жарылғыш немесе улы химикатты заттармен (УХЗ) немесе биологиялық агенттермен (қауіпті инфекциялардың қоздырғыштары, мысалы, күйдіргі, шешек, туляремия) толтырылуы мүмкін.
8. Қауіпті немесе күдікті затты тапқан адамдар дереу ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" (егер ол тәрбиеленуші немесе білім алушы болса, онда тәрбиешіге немесе сынып жетекшісіне) бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне хабарлайды және шұғыл ден қою күштері келгенге дейін заттан қауіпсіз қашықтықта болады және болған жағдайға қатысты айғақтар беруге дайын болуға тиіс.

3. Мероприятия по предупреждению чрезвычайных ситуаций техногенного характера проводятся с учетом вероятности их возникновения и возможного ущерба от них.
Выполнение мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций техногенного характера возлагается на руководителей организаций образования в пределах их компетенции, установленной действующим законодательством.
Глава 2. Порядок действий сотрудников, обучающихся и воспитанников организаций образования при возникновении угрозы совершения акта терроризма в здании и на ее территории
4. Порядок систематизирует и синхронизирует действий сотрудников, педагогов, обучающихся и воспитанников, в том числе предусматривает оповещение родителей, при возникновении угрозы совершения акта терроризма в организации образования и на ее территории.
Данный порядок руководителем организации образования доводится до каждого сотрудника, педагога, обучающегося и родителя (законного представителя).
5. Основанием для принятия немедленных действий при возникновении угрозы совершения акта терроризма в организации образования являются:
обнаружение кем-либо из сотрудников, педагогов, обучающихся или воспитанников подозрительного предмета;
поступление угрозы по телефону или в письменном виде в организацию образования;
вооруженное нападение на сотрудников, педагогов, обучающихся и воспитанников организации образования;
захват террористами в заложники сотрудников, педагогов, обучающихся и воспитанников и/или в здании организации или на ее территории;
атака организации образования террористом.
6. В вышеперечисленных случаях руководство организации образования незамедлительно сообщает о случившемся:
на канал "102" органов внутренних дел, единую дежурно-диспетчерскую службу "112";
руководителю органа (отдела) образования.
Параграф 1. Обнаружение подозрительного предмета
7. Под подозрительным предметом понимаются бесхозная сумка, пакет, ящик, коробка, игрушка с торчащими проводами, издающая подозрительные звуки (щелчки, тикание) и необычные запахи (миндаля, хлора, аммиака).
Данный предмет может оказаться взрывным устройством, или начиненным отравляющими химическими веществами (ОХВ), биологическими агентами (возбудителями опасных инфекций, типа сибирской язвы, натуральной оспы, туляремии ) пакетом.
8. Лица, обнаружившие опасный или подозрительный предмет незамедлительно сообщают об этом на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" (в случае, если это воспитанник или обучающийся, то воспитателю или классному руководителю) и до прибытия сил экстренного реагирования находятся на безопасном расстоянии от предмета и быть готовым дать показания, касающиеся случившегося.

9. Басшының іс-әрекеті:
қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету үшін білім беру ұйымының тұрақты қызметкерлері қатарынан қоршауды шығару;
шұғыл ден қою қызметтерінің (ішкі істер органдарының бөлімшелері, жедел медициналық көмек қызметтері, өрт сөндіру есептоптары, жедел-құтқару қызметтері) қауіпті немесе күдікті зат табылған жерге кедергісіз кіру мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті;
эвакуациялау жоспарына сәйкес білім алушылар мен білім беру ұйымының қызметкерлерді эвакуациялау үшін шаралар қабылдасын.
10. Персоналдың іс-қимылы (қызметкерлер, педагогтер):
білім беру ұйымының әкімшілігіне (телефон арқылы) және ғимаратқа ешкімді жібермеуге (олар келгенге дейін) хабарлау;
білім алушыларды және тәрбиеленушілерді осы пәннен қауіпсіз қашықтыққа ауыстыру (100 метрден жақын емес), жақындамау, ұстамау, ашу және олжаны ауыстырмау;
күдікті затты тапқан адамдарға шұғыл ден қою күштері келгенге дейін қауіпсіз қашықтықта болуға және болған жағдайға қатысты айғақтар беруге дайын болуға тиіс;
иесіз қалған заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағылардан сұрау;
радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы заттың жанында пайдаланудан бас тарту;
мүмкіндігінше анықтау уақыты мен орнын белгілеу;
қауіпті аймаққа іргелес аумақтан білім алушыларды және тәрбиеленушілерді ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз етуге көмектесу;
қажет болса, қорғауды қамтамасыз ететін заттарға (ғимараттың бұрышына, бағанға, қалың ағашқа, автокөлікке) жасырынып, бақылау жасаңыз;
объектіден шығу, мүмкін болмаған жағдайда-күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтықта жасырыну.
11. Білім алушылардың іс-әрекеттері:
үрейленбеңіз, қандай жағдайда да білім беру ұйымының педагогтері мен қызметкерлерін тыңдаңыз;
табылған затты ұстамаңыз, ашпаңыз және орнынан жылжытпаңыз;
қажет болған жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін заттардың артына тығылыңыз (ғимараттың бұрышы, баған, қалың ағаш, автокөлік);
объектіден шығу, мүмкін болмаған жағдайда-күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтықта жасырыну.
12. Білім беру ұйымының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-әрекеттері:
күдікті затты ұстауға, жақындауға, жылжытуға болмайды;
иесіз қалған заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағылардан сұрау;
радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы заттың жанында пайдаланудан бас тартуға;
мүмкіндігінше анықтау уақыты мен орнын белгілеу;
ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне және білім беру ұйымдарына күдікті заттың табылғаны туралы дереу хабарлау;
күдікті заттың сыртқы түрін және оның анықталу мән-жайын сипаттауға дайын болу;
дүрбелең туғызбау үшін не болғанын білу керек адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламаңыз;
күдікті зат пен қауіпті аймаққа бөгде адамдардың кіруін шектеуді қамтамасыз ету;
қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз ету;
қажет болса, қорғауды қамтамасыз ететін заттарға (ғимараттың бұрышы, баған, қалың ағаш, автомобиль және т.б.) жасырынып, бақылау жасаңыз.
Жарылғыш құрылғы немесе жарылғыш құрылғыға ұқсас зат табылған кезде эвакуация мен қоршаудың ұсынылатын аймақтары:
гранатасы – 50 метр;

9. Действия руководителя:
выставить оцепление из числа постоянных сотрудников организации образования;
обеспечить беспрепятственный подъезд к месту обнаружения опасного или подозрительного предмета служб экстренного реагирования (подразделения органов внутренних дел, службы скорой медицинской помощи, пожарные расчеты, оперативно–спасательные службы);
принять меры по эвакуации обучающихся и сотрудников организации образования.
10. Действия персонала (сотрудники, педагоги):
сообщить администрации организации образования (по телефону) и в здание никого не допускать (до их прибытия);
перевести обучающихся, воспитанников на безопасное расстояние от подозрительного предмета (не ближе 100 метров), не приближаться, не трогать, не вскрывать и не перемещать находку;
лицам, обнаружившим подозрительный предмет, до прибытия сил экстренного реагирования находиться на безопасном расстоянии и быть готовыми дать показания, касающиеся случившегося;
опросить окружающих с целью установления возможного владельца бесхозного предмета;
воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и сотового телефона, вблизи предмета;
зафиксировать время и место обнаружения;
оказать содействие в организации эвакуации обучающихся, воспитанников с территории, прилегающей к опасной зоне;
при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
покинуть объект, при невозможности - укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
11. Действия обучающихся:
не паниковать, во всем слушать педагогов и сотрудников организации образования;
не трогать, не вскрывать и не передвигать подозрительный предмет;
при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина);
покинуть объект, при невозможности - укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
12. Действия лиц, обеспечивающих безопасность организации образования:
не трогать, не подходить, не передвигать подозрительный предмет;
опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и сотового телефона, вблизи данного предмета;
по возможности зафиксировать время и место обнаружения;
немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112";
быть готовым описать внешний вид подозрительного предмета, и обстоятельства его обнаружения;
не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
обеспечить ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
при необходимости укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колона, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение.
Рекомендуемые зоны эвакуации и оцепления при обнаружении взрывного устройства или предмета, похожего на взрывное устройство:
граната– 50 метров;

салмағы 200 г тротил шашкасы - 45 метр;
жару құрылғысы – кемінде 200 метр;
сыра банкі 0,33 л - 60 метр;
дипломат (кейс) – 230 метр;
жол чемоданы - 350 метр;
жеңіл автомашина - кемінде 600 метр;
шағын автобус - 920 метр;
жүк машинасы (фургон) – 1240 метр.
2-параграф. Білім беру ұйымына телефон арқылы қауіптің түсуі
13. Қазіргі уақытта телефон жарылғыш құрылғылар туралы, адамдарды кепілге алу, бопсалау және бопсалау туралы ақпаратты қамтитын хабарламалардың негізгі арнасы болып табылады. Мұндай сигналды назардан тыс қалдырмаңыз.
Әңгімені сөзбе-сөз есте сақтауға тырысыңыз және оны қағазға бекітіңіз.
Сөйлесу фактісі мен оның мазмұны туралы таратпаңыз, ақпаратқа ие адамдардың санын барынша шектеңіз.
14. Телефон арқылы қауіп-қатер алушының іс-әрекеті (басшы, қызметкер, педагог, білім алушы):
Әңгіме барысында қоңырау шалушының жынысын, жасын және сөйлеу ерекшеліктерін белгілеңіз:
дауыс (қатты немесе ақырын, төмен немесе жоғары),
сөйлеу қарқыны (жылдам немесе баяу),
айтылу (айқын, бұрмаланған, кекіру, сыбырлап, екпінмен немесе диалектімен),
сөйлеу мәнері (қисынды сөздер, орынсыз сөйлеу).
Міндетті түрде дыбыстық фонды белгілеңіз (автомашиналардың немесе теміржол көлігінің шуы, теле - немесе радиоаппаратураның дыбысы, дауыстар, басқалар).
Қоңыраудың сипатын белгілеңіз-қалалық немесе қалааралық.
Әңгіменің нақты басталу уақытын және оның ұзақтығын белгілеуді ұмытпаңыз.
Қалай болғанда да, әңгіме барысында келесі сұрақтарға жауап алуға тырысыңыз:
бұл адам қайда, кімге, қандай телефон арқылы қоңырау шалады?
ол қандай нақты талаптар қояды?
ол жеке талап қояды, делдал ретінде әрекет ете ме, әлде қандай да бір адамдар тобын білдіре ме?
ол қандай шарттарда немесе олар ойдан бас тартуға келіседі?
онымен қалай және қашан байланысуға болады?
сіз бұл қоңырау туралы кімге хабарлай аласыз немесе хабарлауыңыз керек?
Сіз және сіздің басшылығыңыз шешім қабылдау немесе қандай да бір іс - әрекет жасау үшін қоңырау шалушыдан мүмкін болатын ең ұзақ уақытқа жетуге тырысыңыз.
Мүмкіндігінше, сөйлесу барысында ол туралы Ішкі істер органдарының 102-арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші - диспетчерлік қызметіне және ұйым басшылығына, егер жоқ болса-әңгіме аяқталғаннан кейін дереу хабарлау керек.
3-параграф. Білім беру ұйымына қауіптің жазбаша нысанда түсуі
15. Қауіп-қатер алушының жазбаша нысандағы іс-әрекеті (басшы, қызметкер, педагог, білім алушы):
Алғаннан кейін мұндай құжаттты, хабарласушымен барынша сақ болыңыз. Мүмкіндігінше оны таза, тығыз жабылған пластик пакетке салыңыз да, бөлек қатты қалтаға салыңыз.
Оған саусақ іздерін қалдырмауға тырысыңыз.
Егер құжат конвертте келіп түссе – оны тек сол немесе оң жағынан ашып, шеттерін қайшымен мұқият кесіңіз.
Барлығын сақтаңыз: мәтіні бар құжаттың өзі, кез келген тіркеме, конверт және қаптама-ештеңені тастамаңыз.
Құжаттың мазмұнымен таныс тұлғалар тобын кеңейтпеңіз.

тротиловая шашка массой 200 грамм – 45 метров;
взрывное устройство – не менее 200 метров;
пивная банка 0,33 литра – 60 метров;
дипломат (кейс) – 230 метров;
дорожный чемодан – 350 метров;
легковая автомашина – не менее 600 метров;
микроавтобус – 920 метров;
грузовая машина (фургон) – 1240 метров.
Параграф 2. Поступление угрозы по телефону в организацию образования
13. Телефон является каналом поступления сообщений, содержащих информацию о заложенных взрывных устройствах, о захвате людей в заложники, вымогательстве и шантаже.
Не оставляйте без внимания ни одного подобного сигнала. Постарайтесь дословно запомнить разговор и зафиксировать его на бумаге.
Не распространяйтесь о факте разговора и его содержании, максимально ограничьте число людей, владеющих информацией.
14. Действия получателя угрозы по телефону (руководитель, сотрудник, педагог, обучающийся):
По ходу разговора отметьте пол, возраст звонившего и особенности его речи:
голос (громкий или тихий, низкий или высокий),
темп речи (быстрый или медленный),
произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом),
манера речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями);
Важно обратить внимание на звуковой фон (шум автомашин или железнодорожного транспорта, звук теле-или радиоаппаратуры, голоса), характер звонка (городской, междугородный).
Необходимо зафиксировать точное время начала разговора и его продолжительность.
В любом случае постарайтесь в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы:
куда, кому, по какому телефону звонит данный человек?
какие конкретные требования он выдвигает?
выдвигает требования лично или выступает в роли посредника и представляет какую-то группу лиц?
на каких условиях он или они согласны отказаться от задуманного?
как и когда с ним можно связаться?
кому вы можете или должны сообщить об этом звонке?
Постарайтесь добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия вами и руководством школы решений или совершения каких- либо действий.
По возможности в процессе разговора или немедленно после окончания разговора сообщите на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" и руководству организации о телефонной угрозе.
Параграф 3. Поступление угрозы в письменной форме в организацию образования
15. Действия получателя угрозы в письменной форме (руководитель, сотрудник, педагог, обучающийся):
После получения такого документа обращайтесь с ним максимально осторожно. По возможности уберите его в чистый плотно закрываемый полиэтиленовый пакет и поместите в отдельную жесткую папку.
Постарайтесь не оставлять на нем отпечатков своих пальцев.
Если документ поступил в конверте - его вскрытие производите только с левой или правой стороны, аккуратно отрезая кромки ножницами.
При этом сохраняйте все: сам документ с текстом, любые вложения, конверт и упаковку - ничего не выбрасывайте.
Не расширяйте круг лиц, знакомых с содержанием документа.

102 ішкі істер органдарының арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне дереу хабарлау қажет.
4-параграф. Білім беру ұйымының қызметкерлеріне, педагогтеріне, білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне қарулы шабуыл жасау
16. Қызметкерлерге, педагогтерге, білім алушылары мен тәрбиеленушілерге қарулы шабуыл жасалған кезде өзін-өзі оқшаулау үшін шаралар қабылдау, қауіпті аймақтан дереу шығу, сондай-ақ ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне хабарлау қажет.
Жасырынып, террористердің кетуін күтіңіз және мүмкін болған жағдайда ғимараттан шығыңыз.
17. Басшының іс-қимылы:
қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы Құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды дереу хабардар ету;
объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жұмысты ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау, объектідегі тосын жағдай туралы хабарлау);
терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген күштерімен өзара іс-қимыл жасау.
18. Персоналдың іс-қимылы (қызметкерлер, педагогтер):
жағдайды бағалаңыз, білім алушылармен бірге ғимараттан қалай кететініңіз туралы нақты жоспар жасаңыз;
егер оқушылармен бірге қауіпсіз эвакуациялануға мүмкіндік болса, ғимараттан шығыңыз;
заттар мен сөмкелерді қалдырыңыз;
қолыңызды жасырмаңыз, олар көрініп тұруы керек.
Егер ғимараттан шыға алмаған жағдайда:
кабинеттен, топтан жылдам шығып, дәліздегі барлық білім алушылар, тәрбиеленушілер мен қызметкерлерді өз кабинетіңізге бағдар беру;
сізге таныс емес немесе кіруге рұқсаты жоқ ересектерді кабинетке немесе топқа жібермеу;
есікті мықтап жабыңыз, мүмкіндігінше кілтпен;
терезелерді жабыңыз, барлық перделерді түсіріңіз немесе жабыңыз;
шабуылдаушы оларды есікке қарап көре алмайтындай етіп білім алушыларды қабырғаға тұрғызыңыз;
білім алушылар мен тәрбиеленушілерге "Қауіпсіз бұрыш" табыңыз;
жарықты сөндіріп және компьютерлердің мониторларын өшіріңіз, ұялы телефондарды дыбыссыз сигналға қойыңыз;
білім алушылар мен тәрбиеленушілер үшін тыныштықты қамтамасыз ету;
қатысу парағын толтырыңыз (дәліздерден кірген білім алушылар мен тәрбиеленушілерді тізімдеңіз (жоғарыда көрсетілгендей) және осы сыныпта болуы керек, бірақ жоқ болған білім алушылардың тізімін жасаңыз.
Ескерту: шамдарды өшірмес бұрын, барлық қызметкерлер сабаққа қатысу журналын тауып, қолында ұстайды. Бұл барлық білім алушылар мен тәрбиеленушілерді эвакуациялауға көмектеседі.
спорт залындағы білім алушыларды шешінетін бөлмеге ауыстырып, барлық есіктерді құлыптап, қауіпсіз орын табу керек;
асханалардағы білім алушыларды жақын сыныптарға көшіру қажет;
егер қызметкерлер мен білім алушылар білім беру ұйымының ғимаратынан тыс жерде болса, олар ең жақын қауіпсіз жерге жетеді, тоқтайды, жатып қалады және қозғалмайды;
егер қызметкерлер, білім алушылар және тәрбиеленушілер дәретханада болса, олар кабинаны жауып, жарықты сөндіреді;
дәліздегі барлық адамдар дереу жақын сыныпқа көшіп, жарықты сөндіреді;
медбикелер/асхана қызметкерлері/көмекші қызметкерлер өздері тұрған бөлмеде қалып, есіктерді жауып, жарықты сөндіреді;
білім алушылар мен кітапхана қызметкерлері кітапханада қалады. Кітапханашылар есіктерді құлыптап, жарықты сөндіріп, балалар мен өздері үшін қауіпсіз орын табады.
Ескерту: Басшының өкіміне дейін қауіпсіз жерлерде болыңыз.

Незамедлительно сообщите на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112".
Параграф 4. Вооруженное нападение на сотрудников, педагогов, обучающихся и воспитанников организаций образования
16. При вооруженном нападении на сотрудников, педагогов, обучающихся и воспитанников необходимо принять меры для самоизоляции, немедленно покинуть опасную зону, а также сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112".
Спрятавшись, дождитесь ухода террористов, и при первой возможности покиньте здание.
17. Действия руководителя:
незамедлительное информирование правоохранительных и/или специальных государственных органов о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
организация работы по обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
взаимодействие с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
18. Действия персонала (сотрудники, педагоги):
оцените ситуацию, продумайте четкий план, как вы будете вместе с обучающимися покидать здание;
при возможности безопасно эвакуироваться вместе с воспитанниками, обучающимися, покиньте здание;
оставьте вещи и сумки;
не прячьте руки, держите их на виду.
В случае отсутствия возможности покинуть здание следует:
быстро выглянуть из кабинета, группы и направить всех обучающихся, воспитанников или сотрудников, находящихся в коридоре, в свой кабинет;
не впускать в кабинет, группу взрослых, которые вам не знакомы или у которых нет пропуска на посещение;
плотно закрыть дверь, желательно на ключ;
закрыть окна, опустить или закрыть все жалюзи;
поставить обучающихся, воспитанников у стены так, чтобы злоумышленник не мог видеть их, заглядывая в дверь;
найти для обучающихся, воспитанников "Безопасный угол";
выключить свет и мониторы компьютеров, сотовые телефоны поставить на беззвучный сигнал;
обеспечить тишину для обучающихся, воспитанников;
заполнить лист посещаемости (перечислить учеников, которых забрали из коридоров (как указано выше), и составить список обучающихся, воспитанников, которые должны находиться в данном классе, но отсутствуют.
Примечание: Перед выключением света сотрудники находят и держат в руках свой журнал посещаемости. Это поможет обеспечить эвакуацию всех обучающихся, воспитанников.
обучающихся находящихся в спортивном зале, необходимо перевести в раздевалку, запереть все двери, найти безопасное место и выключить свет;
обучающихся, находящихся в столовых, необходимо передислоцировать в ближайшие классы и выключить свет;
сотрудники и обучающиеся, воспитанники находящиеся вне здания организации образования, добегают до ближайшего безопасного места, останавливаются, занимают лежащее положение и не двигаются;
сотрудники и обучающиеся, которые находятся в туалетах закрывают кабинку и выключают свет;
все, кто находится в коридоре, немедленно проходят в ближайший класс и выключают свет;
медицинские работники, работники столовой, вспомогательный персонал остается в помещении, в котором они находятся, закрывают двери и выключить свет;
обучающиеся и сотрудники библиотеки остаются в библиотеке. Библиотекари закрывают двери, находят для детей и для себя безопасное место и выключают свет.
Примечание: Оставайтесь в безопасных местах до распоряжения руководителя.

19. Білім алушылардың іс-қимылы:
дүрбелең болмау, барлық жағдайда мектеп қызметкерлері мен мұғалімдерін тыңдау;
объектіні білдірмей тастап кету, мүмкін болмаған жағдайда-қауіпсіз жерде жасырыну;
есікті құлыптау, құқық қорғау қызметкерлерінің келгенін күту;
құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы мүмкіндігінше кез келген тәсілмен хабардар етуге міндетті.
Ескерту: басшының немесе педагогтардың өкіміне дейін қауіпсіз жерлерде болыңыз.
20. Білім беру ұйымының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-қимылы:
қарулы шабуылдаушыны анықтау;
мүмкіндігінше объектіде адамдардың жаппай болу орындарына оның жылжуын бұғаттау;
қарулы шабуыл фактісі туралы объект басшылығына, құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарға кез келген тәсілмен хабарлау;
объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдау (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау).
5-параграф. Білім беру ұйымдарына адамдарды кепілге алу
21. Басшының іс-қимылы:
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, педагогтердің және басқада қызметкерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жоғары деңгейде қажетті жағдай ұйымдастыру;
құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарға қызметкерлерді, педагогтарды және білім алушыларды кепілге алу туралы дереу хабардар ету;
басқыншылардың талаптарын білуге тырысу;
терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келген күштерімен өзара іс-қимыл жасау.
22. Персоналдың іс-қимылы (қызметкерлер, педагогтер):
жақын маңдағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерді қорғауды ұйымдастыру: мүмкіндігінше олардың кепілге алынуының алдын алу, ғимараттан абайлап шығару немесе үй-жайға тығылу, есікті бұғаттау, құқық қорғау органдарының қызметкерлері келгенге дейін ұстап тұру немесе ғимараттан шығу қауіпсіздігі мүмкіндігі;
құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарға кепілдікке алудың мән-жайлары мен қаскүнемдер (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты және т.б.) туралы мүмкіндігінше кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдік берілген қамтамасыз ету шартымен ғана хабардар етуге міндетті.
23. Білім алушылардың іс-қимылы:
дүрбелең болмаңыз, шыдамдылық пен ұстамдылықты сақтаңыз, сіздің мақсатыңыз-тірі қалу;
есіңізде болсын, сіздің басып алғаныңыз туралы хабарлама алғаннан кейін арнайы қызметтер әрекет ете бастады және сіздің босатылуыңыз үшін қажет нәрсенің бәрін жасайды;
шабуылдаушыларға қару қолдануға және адам өліміне әкелуі мүмкін іс-әрекеттерге жол бермеу;
айырылуды, қорлауды және қорлауды тасымалдаңыз, қылмыскерлердің көзіне қарамаңыз, өзіңізді қорламаңыз.
кез-келген әрекетті орындау үшін (отырыңыз, тұрыңыз, ішіңіз, дәретханаға барыңыз) рұқсат сұраңыз.
егер сіз жарақат алсаңыз, қозғалмауға тырысыңыз, осылайша сіз қан жоғалтуды азайтасыз;
арнайы қызметтер сіздің босатуыңыз бойынша операцияларды жүргізу кезінде келесі талаптарды мүлтіксіз сақтаңыз:
еденде жатып, басыңызды қолыңызбен жабыңыз және қозғалмаңыз;
ешқандай жағдайда арнайы қызмет қызметкерлеріне қарсы немесе олардан қашпаңыз, өйткені олар сізді қылмыскер ретінде қабылдауы мүмкін;
мүмкін болса, есіктер мен терезелердің саңылауларынан алыс болыңыз.

19. Действия обучающихся:
не паниковать, во всем слушать сотрудников и педагогов школы;
незаметно покинуть объект, при невозможности - укрыться в безопасном месте;
заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
по возможности информировать любым способом правоохранительные и/или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
Примечание: Оставайтесь в безопасных местах до распоряжения руководителя или педагогов.
20. Действия лиц, обеспечивающих безопасность организации образования:
выявить вооруженного злоумышленника;
по возможности блокировать его продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственные органы о факте вооруженного нападения;
принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров).
Параграф 5. Захват заложников в организации образования
21. Действия руководителя:
организовать максимально возможные условия для безопасности обучающихся, воспитанников, педагогов и других сотрудников;
незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о захвате сотрудников, педагогов и обучающихся в заложнике;
пытаться выяснить требования захватчиков;
обеспечить взаимодействие с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
22. Действия персонала (сотрудники, педагоги):
- организовать защиту находящихся рядом обучающихся, воспитанников. По возможности предотвратить их попадание в заложники, незаметно вывести из здания или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников правопорядка или возможности безопасности покинуть здание;
по возможности информировать любым доступным способом и при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности правоохранительные и/или специальные государственные органы об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
23. Действия обучающихся:
не паниковать, сохранять выдержку и самообладание;
старайтесь найти безопасное место;
помните, что получив сообщение о вашем захвате, спецслужбы уже начали действовать и предпримут все необходимое для вашего освобождения;
не допускать действий, которые могут спровоцировать нападающих к применению оружия и привести к человеческим жертвам;
переносите лишения, оскорбления и унижения, не смотрите в глаза преступникам, не ведите себя вызывающе;
на совершение любых действий (сесть, встать, попить, сходить в туалет) спрашивайте разрешение;
если вы ранены, постарайтесь не двигаться, этим вы сократите потерю крови;
во время проведения спецслужбами операции по вашему освобождению неукоснительно соблюдайте следующие требования:
лежите на полу лицом вниз, голову закройте руками и не двигайтесь;
не бегите навстречу сотрудникам спецслужб или от них, так как они могут принять вас за преступника;
по возможности держитесь подальше от проемов дверей и окон.

24. Білім беру ұйымының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-қимылы:
жеке бастамасы бойынша келіссөздер жүргізбеуге;
сақ болыңыз, қылмыскерлердің белгілерін, олардың бет-әлпетінің ерекшеліктерін, киімдерін, аттарын, лақап аттарын, мүмкін тыртықтар мен татуировкаларды, сөйлеу ерекшеліктері мен мінез-құлқын, әңгіме тақырыбын есте сақтауға тырысыңыз.
25. Кепілге алу кезіндегі іс-қимыл тәртібі:
Қылмыскерлерді физикалық күш немесе қару қолдануға итермелейтін әркеттерден аулақ болыңыз, қашуға тырыспаңыз.
Өзіңізге назар аудартпаңыз.
Егер қашудың сәттілігіне толық сенім болмаса, жүгіруге тырыспаңыз.
Террористер туралы мүмкіндігінше көбірек ақпаратты есте сақтаңыз (саны, қару-жарағы, сыртқы келбеті, дене бітімі, екпіні, әңгіме тақырыбы, темпераменті, мінез-құлық мәнері).
Орналасқан жеріңізді анықтауға тырысыңыз.
Мүмкін болса, кез-келген қол жетімді байланыс әдісін қолдана отырып, өмірге қауіп төндірмей, сақтық танытып, не болғанын құқық қорғау органдарына немесе арнайы органдарға, қауіпсіздік бөлімшесіне немесе объектінің күзет қызметіне хабарлауға тырысыңыз.
Қандай жағдай болмасын, тағамды елемеңіз. Бұл күш пен денсаулықты сақтауға көмектеседі.
Жарақат алған кезде өзіңізге алғашқы медициналық көмек көрсетуге тырысыңыз.
Ең бастысы - бандиттер өздерін бақылауды тоқтатса да, дүрбелең болмау.
Терезелерден, есіктерден және террористердің өздерінен алыс тұрыңыз. Бұл үй-жайға шабуыл жасау, қылмыскерлерді жеңу үшін мергендерді ату жағдайында сіздің қауіпсіздігіңізді қамтамасыз ету үшін қажет.
Арнайы бөлімше қызметкерлері кепілге алынған адамдарды босату жөніндегі операцияларды жүргізген кезде мынадай талаптарды сақтау қажет:
еденге төмен қаратып жату, мүмкіндігінше қабырғаға басып, басын қолмен жабу және қозғалмау.;
ешқандай жағдайда арнайы бөлімше қызметкерлеріне қарсы немесе олардан қашуға болмайды, өйткені олар жүгірушіні қылмыскер ретінде қабылдай алады;
егер мүмкіндік болса, есіктер мен терезелердің ойықтарынан алыс болу қажет.
6-параграф. Білім беру ұйымының ішінде және оның аумағында атыс кезінде
26. Басшының іс-қимылы:
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, педагогтердің және басқада қызметкерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жоғары деңгейде қажетті жағдай ұйымдастыру;
құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды атыс туралы дереу хабардар ету;
қызметкерлердің, педагогтар мен білім алушылардың өмірін қорғауға арналған іс-әрекеттерді ұйымдастыру.
27. Персоналдың (қызметкерлер, педагогтар) және білім алушылардың іс-қимылы:
егер сіз көшеде атыс естіген болсаңыз, терезе жанында тұрмаңыз, тіпті ол пердемен жабылған болса да;
терезе алды тақтайының деңгейінен жоғары көтерілмеңіз;
балаларға оқ атылатын сыныпқа кіруге рұқсат бермеңіз.
Егер атыс кезінде көшеде болсаңыз, жерге жатып, баспанаға баруға тырысыңыз (ғимараттың бұрышы, гүлзар, аялдама), егер жақын жерде ондай болмаса, басыңызды қолыңызбен жауып, қозғалмай тік жатыңыз.
Бәрі басылған кезде сіз көтеріліп, маршрутты өзгерте отырып, межелі жерге жете аласыз.

24. Действия лиц, обеспечивающих безопасность организации образования:
не вступать в переговоры по собственной инициативе;
будьте внимательны, постарайтесь запомнить приметы преступников, отличительные черты их лиц, одежду, имена, клички, возможные шрамы и татуировки, особенности речи и манеры поведения, тематику разговоров.
25. Порядок действий при захвате в заложники:
Не допускать действий, которые могут спровоцировать преступников к применению физической силы или оружия.
Не привлекать внимания своим поведением.
Не пытайтесь бежать, если нет полной уверенности в успехе побега.
Запомните, как можно больше информации о террористах (количество, вооружение, как выглядят, особенно внешности, телосложения, акцент, тематика разговора, темперамент, манера поведения).
Постарайтесь определить место своего нахождения (заточения).
При наличии возможности, используя любой доступный способ связи, без риска для жизни, проявляя осторожность, попытаться сообщить о произошедшем в правоохранительные или специальные органы, подразделение безопасности или службу охраны объекта.
Не пренебрегайте пищей, какой бы она ни была.
При ранении, постараться самостоятельно оказать себе первую доврачебную помощь.
Главное не паниковать, даже если стороны противника перестали себя контролировать.
Расположитесь подальше от окон, дверей.
При проведении сотрудниками спецподразделений операции по освобождению заложников необходимо соблюдать следующие требования:
лечь на пол лицом вниз, по возможности прижавшись к стене, голову закрыть руками и не двигаться;
не бежать навстречу сотрудникам спецподразделений или от них, так как они могут принять бегущего за преступника;
если есть возможность, необходимо держаться подальше от проҰмов дверей и окон.
Параграф 6. При стрельбе внутри организации образования и на ее территории
26. Действия руководителя:
организовать максимально возможные условия для безопасности обучающихся, воспитанников, педагогов и других сотрудников;
незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о перестрелке;
принять меры по защите жизни и здоровья обучающихся, сотрудников, педагогов.
27. Действия персонала (сотрудники, педагоги) и обучающихся:
при стрельбе на улице не стойте у окна, даже если оно закрыто занавеской;
не поднимайтесь выше уровня подоконника;
не разрешайте обучающимся входить в класс, со стороны которого слышны выстрелы.
При стрельбе на улице, ложитесь на землю и постарайтесь отползти за укрытие (угол здания, клумба, остановка), если такого поблизости нет, закройте голову руками и лежите смирно.
Когда все утихнет, сможете подняться и, изменив маршрут, добраться до места назначения.

7-параграф. Білім беру ұйымы ғимаратының жарылуы кезінде
28. Басшының іс-қимылы:
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, педагогтердің және басқада қызметкерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жоғары деңгейде қажетті жағдай ұйымдастыру;
ғимараттың жарылуы туралы құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарды дереу хабардар ету;
қызметкерлердің, педагогтер мен білім алушылардың өмірін қорғауға арналған іс-әрекеттерді ұйымдастыру.
29. Персоналдың (қызметкерлер, педагогтер) және білім алушылардың іс-қимылы:
шыны шкафтардың, витриналар мен терезелердің жанында болмауға тырысып, еденге жатыңыз;
сіз негізгі қабырғалардың астына тығыла аласыз, өйткені көбінесе бөлімдер, төбелер, люстралар өлімге әкеледі;
баспалдақ алаңына шықпауға, қосылған электр құралдарына қол тигізуге;
қараңғыда қалғанда сіріңкені бірден жақпаңыз - газдың ағуы мүмкін;
ғимараттан артқа қабырғаға басу арқылы шығу керек, әсіресе баспалдақпен түсу керек болса. Сіз бүгіліп, басыңызды қолыңызбен жабуыңыз керек-сынықтар мен әйнектер үстіне себілуі мүмкін.
Көшеде қалсаңыз, ғимараттан қашыңыз, бұл ретте карниздер және қабырғалар қадағалаңыз, олар құлап кетуі мүмкін. Сіз тез және мұқият жүруіңіз керек, өйткені үй құлаған кезде қалың шаң бұлт көтеріледі, ол дүрбелең тудыруы мүмкін.
8-параграф. Білім беру ұйымына террорист шабуыл жасаған кезде
30. Басшының іс-қимылы:
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, педагогтердің және басқада қызметкерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жоғары деңгейде қажетті жағдай ұйымдастыру;
объектіде күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы ақпаратты құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарға дереу беру (оның ішінде адал ниетпен әрекет ету) ;
құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қаскүнемді анықтау және ұстау уақытын қысқартуы мүмкін күдікті тұлға туралы барынша толық ақпарат беру;
адамдарды қауіпсіз эвакуациялауды және жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету
31. Персоналдың іс-қимылы (қызметкерлер, педагогтер):
жақын маңдағы білім алушыларды қорғауды ұйымдастыру: ғимараттан абайлап шығару немесе үй-жайға тығылу, есікті бұғаттау, құқық тәртібі қызметкерлерінің келуін күту;
қорғаныңыз: ғимараттан тыныш кету немесе бөлмеде жасыру, есікті құлыптау, құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің келуін күту;
құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы мүмкіндігінше кез келген тәсілмен хабардар ету.
32. Білім алушылар мен ата-аналардың (заңды өкілдердің) іс-қимылы:
қорғаныңыз: ғимараттан тыныш кету немесе бөлмеде жасырыну, есікті құлыптау, құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің келуін күту;
құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы мүмкіндігінше кез келген тәсілмен хабардар ету.

Параграф 7. При взрыве здания организации образования
28. Действия руководителя:
организовать максимально возможные условия для безопасности обучающихся, воспитанников, педагогов и других сотрудников;
незамедлительно информировать правоохранительные и/или специальные государственные органы о взрыве здания;
организация действий воспитанников, обучающихся, сотрудников и педагогов на защиту их жизни.
29. Действия персонала (сотрудники, педагоги) и обучающихся:
лечь на пол, стараясь не оказаться вблизи стеклянных шкафов, витрин и окон;
укрыться под главными стенами, потому что гибель чаще всего несут перегородки, потолки, люстры;
не выходить на лестничные клетки, касаться включенных электроприборов;
оказавшись в темноте, не стоит чиркать спичками - может возникнуть утечка газа;
выходить из здания надо, прижавшись спиной к стене, особенно если придется спускаться по лестнице. Надо пригнуться, прикрыть голову руками - сверху могут посыпаться обломки и стекла.
Оказавшись на улице, отойдите от здания, следите за карнизами и стенами, которые могут рухнуть. Ориентироваться надо быстро и осторожно, так как при обрушении дома поднимается густая туча пыли, вызывающая панику.
Параграф 8. При атаке организации образования террористами
30. Действия руководителя:
организовать максимально возможные условия для безопасности обучающихся, воспитанников, педагогов и других сотрудников;
незамедлительная передача информации в правоохранительные и/или специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица или группы лиц;
предоставление сотрудникам правоохранительных органов максимально полной информации о подозрительном лице, которая может сократить время выявления и задержания злоумышленника;
обеспечение организованной эвакуации людей и собственной безопасности.
31. Действия персонала (сотрудники, педагоги):
организовать защиту находящихся рядом обучающихся: незаметно вывести из здания или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
защититься: незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
по возможности информировать любым способом правоохранительные и/или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
32. Действия обучающихся и родителей (законных представителей):
защититься: незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
по возможности информировать любым способом правоохранительные и/или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.

33. Білім беру ұйымының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-қимылы:
дәстүрлі емес діни ағымның жақтаушысын/ларын сыртқы белгілері бойынша анықтауға болады (белгілерді төменде қараңыз);
мүмкіндігінше оның/олардың объектідегі адамдардың жаппай жиналу орындарына жылжуын бұғаттау;
күдікті тұлғаны немесе тұлғалар тобын анықтау туралы объект басшылығына, құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарға кез келген тәсілмен хабарлау;
объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдау (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау және т. б.);
қажет болған жағдайда объект бойынша (жеке өзі немесе бейнебақылау жүйесі арқылы) күдікті адамның немесе адамдар тобының қозғалысын бақылауды ұйымдастыру;
өз қауіпсіздігіңізді қамтамасыз етіңіз.
34. Террористің сыртқы белгілері:
ауа-райына сәйкес келмейтін, қолдан жасалған жарылғыш құрылғының (ҚЖЖҚ) элементтерін жасыруға арналған кең киім;
киім астынан шығып тұрған ҚЖЖҚ элементтері, сымдар, тумблерлер, ажыратқыштар;
қолында қару немесе жарылғыш құрылғыны жасыруға болатын үлкен сөмкелер немесе баулулардың болуы;
тасымалданатын заттарға абайлап жүгіну, оларды денеге басу және оларды мезгіл-мезгіл еріксіз сезіну;
түрлі бұзылулар (шеврондардың болмауы, пішіннің төменгі және жоғарғы бөліктері түсінің, бас киімнің сәйкес келмеуі) болуы мүмкін бүркеніш нысанды киімді пайдалану.
3-тарау. Білім беру ұйымдарында және оның аумағында терроризм актілерінің алдын алу жөніндегі практикалық іс-шаралар
35. Терроризм актілерінің алдын алу жөніндегі басшының іс-қимылы:
терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы басшылық құжаттардың талаптарын білу және білім алушылардың, қызметкерлердің назарына жеткізу;
ықтимал террористік қауіпке ден қою мәселелері бойынша ішкі істер органдарының бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
қызметкерлердің, педагогтердің, білім алушылардың және қажет болған жағдайда олардың ата-аналарының (заңды өкілдерінің)қатысуымен іс-қимыл алгоритмдерін пысықтау бойынша практикалық жаттығуларды тұрақты өткізу;
білім беру ұйымының терроризмге қарсы қорғау шараларын іске асыруға жауапты лауазымды тұлғаны анықтау.
36. Жауапты лауазымды тұлғаның іс-қимылы:
білім беру ұйымдарының қызметкерлерімен, педагогтарымен және білім алушыларымен жыл сайын терроризмге қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша сабақтар жоспарлау және өткізу;
терроризм актісі қатері туындаған жағдайда мекеме аумағында және үй-жайларында іс-қимыл жасау бойынша қызметкерлермен, педагогтармен және білім алушылармен жарты жылдықта екі реттен кем емес жаттығуларды жоспарлау және өткізу;
басшыға терроризмге қарсы іс-қимыл шараларын жетілдіру және қызметкерлердің, педагогтар мен білім алушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша ұсыныстар беру;
күн сайын білім беру ұйымы объектісінің жағдайын бақылауды жүзеге асыру.

33. Действия лиц, обеспечивающих безопасность организации образования:
выявить по внешним признакам приверженца/ев нетрадиционных течений;
по возможности блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственных органов о выявлении подозрительного лица или группы лиц;
принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров);
при необходимости организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
обеспечить собственную безопасность.
34. Внешние признаки террориста:
одежда, не соответствующая погоде, просторная, призванная скрыть элементы самодельного взрывного устройства (СВУ);
торчащие из-под одежды элементы СВУ, провода, тумблеры, выключатели;
наличие в руках больших сумок или баулов, в которых можно скрыть оружие или взрывное устройство;
осторожное обращение к переносимым вещам, прижимание их к телу и периодическое их непроизвольное ощупывание;
использование камуфлированной форменной одежды, в которой могут присутствовать различные нарушения (отсутствие шевронов, несоответствие цвета нижних и верхних частей формы, головного убора).
Глава 3. Практические мероприятия по предупреждению актов терроризма в организациях образования и на еҰ территории
35. Действия руководителя по предупреждению актов терроризма:
знать самим и доводить до сведения сотрудников, обучающихся требования руководящих документов в сфере противодействия терроризму;
организовать взаимодействие с подразделениями органов внутренних дел по вопросам реагирования на возможные террористической угрозы;
регулярно проводить практические тренировки по отработке алгоритмов действий с участием сотрудников, педагогов, обучающихся и при необходимости их родителей (законных представителей);
определить ответственное должностное лицо за реализацию мер антитеррористической защиты организации образования.
36. Действия ответственного должностного лица:
планировать и проводить занятия по вопросам противодействия терроризму с сотрудниками, педагогами и обучающимися;
не менее 2-х раз в полугодие планировать и проводить тренировки с сотрудниками, педагогами и обучающимся по действиям при возникновении угрозы совершения акта терроризма в помещениях и на территории учреждения;
представлять руководителю предложения по вопросам совершенствования мер противодействия терроризму и обеспечения безопасности сотрудников, педагогов и обучающихся;
ежедневно осуществлять контроль за состоянием объекта организации образования;
обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением.

37. Директордың әкімшілік-шаруашылық жұмысы жөніндегі орынбасарының (ӘШЖ) іс-әрекеті:
білім беру ұйымы аумағының қараңғы уақытта жарықтандырылуын қадағалау;
білім беру ұйымының аумағынан қоқысты уақытында шығаруды қамтамасыз ету;
бөгде қылықты бөтен адамға назар аудару керек.
38. Директордың тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарының іс-әрекеті:
тәрбие жұмысының жылдық және айлық жоспарларына білім алушылардың, педагогтердің және білім беру ұйымының барлық қызметкерлері Құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің қатысуымен "Террористің сыртқы белгілері", "Қолдан жасалған жарылғыш құрылғы қандай көрінеді", "Мектепте оқ атылса не істеу керек", "Түрлі жарақаттар кезіндегі алғашқы медициналық көмек шаралары", "Білім алушыларды ату ниетін білдіретін тұлғаның психологиялық портреті", "Экстремистік ұйымдардың қауіптілігі", "Террористер мен экстремистер жасөспірімдер мен жастарды өздерінің қылмыстық мақсаттары үшін қалай пайдалана алады" және т.б. тақырыптарында іс-шаралар өткізуді қосу;
39. Сынып жетекшілері мен педагогтердің іс-қимылдары:
бөгде қылықты бөтен адамға назар аудару керек;
зорлық-зомбылық акцияларына бейім оқушыларды анықтау;
мектепішілік тәртіп ережелерін бұзуға бейім жекелеген білім алушыларды анықтау, оларды экстремистік ұйымдар мен реакциялық діни секталарға тарту фактілерінің алдын алу;
террористік көріністерге ден қою алгоритмдерін пысықтау бойынша практикалық жаттығуларға белсенді қатысу;
эвакуация бағыттарын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу, жеке стресске төзімділікті және дағдарыс жағдайында басқару қабілетін арттыру.
40. Вахтерлердің әрекеттері:
бөгде қылықты бөтен адамға назар аудару керек;
шұғыл қызметтердің телефон нөмірлерін білу;
күн сайын педагогтерге оқу үй-жайларының кілттерін беруді және сабақ аяқталғаннан кейін және оқу үй-жайларында тәртіп орнатылғаннан кейін кілттерді тапсыруды бақылауға;
білім беру мекемелерінің күдікті келушілерін пысықтау бойынша учаскелік инспекторлармен және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі инспекторлармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
41. Кезекші әкімшінің іс-әрекеті:
бөгде қылықты бөтен адамға назар аудару керек;
білім беру ұйымдарына сабақ басталардан кем дегенде 30 минут бұрын келуге;
кезекші педагогтардың жұмысын бақылауды жүзеге асыру және білім алушыларды білім беру ұйымына жіберу;
күдікті қол жүгі (ауыр сөмкелер, жәшіктер, үлкен түйіншектер) бар қызметкерлердің, педагогтар мен білім алушылардың кіруге әрекет жасауы туралы объект басшысын хабардар ету және күзету.
42. Білім беру ұйымы тұрақты құрамының іс-қимылы:
бөгде қылықты бөтен адамға назар аудару керек;
өздерінің жұмыс орындарына сабақ басталардан 15 минут бұрын олардың жай-күйін бөгде және күдікті заттардың, заттардың болмауын тексеру мақсатында және оларды сабаққа (жұмысқа) дайындау үшін келу;
оларға бекітілмеген оқу үй-жайларында (сыныптарда, кабинеттерде) сабақ өткізетін педагогтерге кілттерді алу және вахтерге тапсыру;
сабақ аяқталғаннан кейін кезекші жауапты адам оқу бөлмесін тазалауын қадағалау

37. Действия заместителя директора по административно-хозяйственной работе (АХР):
следить за освещением территории организации образования в темное время;
обеспечивать своевременный вывоз мусора с территории организации образования;
обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением.
38. Действия заместителя директора по воспитательной работе:
включать в годовые и месячные планы воспитательной работы проведение мероприятий с участием обучающихся, педагогов и сотрудников организации образования с сотрудниками правоохранительных органов на темы: "Внешние признаки террориста", "Как выглядит самодельное взрывное устройство", "Что делать, если в школе стреляют", "Меры первой медицинской помощи при различных травмах", "Психологический портрет лица, вынашивающего противоправные намерения", "Опасность экстремистских организаций", "Как террористы и экстремисты могут использовать подростков и молодежь в своих преступных целях".
39. Действия классных руководителей и педагогов:
обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением;
выявлять обучающихся, склонных к насильственным акциям;
предупреждать и выявлять факты нарушения отдельными обучающимися правил внутришкольного распорядка, вовлечение их в экстремистские организации и реакционные религиозные секты;
принимать деятельное участие в практических тренировках по отработке алгоритмов реагирования на террористические проявления;
вносить предложения по совершенствованию маршрутов эвакуации, повышать личную стрессоустойчивость и способность управлять в кризисной ситуации.
40. Действия вахтеров:
обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением;
знать номера телефонов экстренных служб;
ежедневно контролировать выдачу ключей от учебных помещений педагогам и сдачу ключей после окончания занятий и наведения порядка в учебных помещениях;
организовать взаимодействие с участковыми инспекторами и инспекторами по делам несовершеннолетних по отработке подозрительных посетителей организаций образования.
41. Действия дежурного администратора:
обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением;
прибывать за 30 мин до начала занятий в организации образования;
осуществлять контроль за работой дежурных педагогов и организацией пропуска обучающихся;
информировать руководителя объекта и охрану о попытке проникновения лиц с подозрительной ручной кладью (тяжелые сумки, ящики, большие свертки).
42. Действия постоянного состава организации образования:
обращать внимание на посторонних лиц с неадекватным поведением;
прибывать на свои рабочие места за 15 минут до начала занятий с целью проверки их состояния на предмет отсутствия посторонних и подозрительных, предметов и для подготовки их к занятиям (работе);
педагогам, проводящим занятия в незакрепленных за ними учебных помещениях (классах, кабинетах), получать и сдавать ключи вахтеру;
ответственным дежурным контролировать уборку учебных классов после окончания занятий.

43. Білім алушылардың іс-қимылы:
сабақтың басталуына уақтылы дайындық мақсатында мектепке алдын-ала келу.
44. Білім беру ұйымының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-қимылы:
мекеме аумағына автокөлік құралдарын өткізу кезінде әкелінетін жүктердің тиісті құжаттары мен сипатын тексеру;
құжаттарды тексеруге және қызметтік істер бойынша мектепке баратын басқа ұйымдардан адамдардың келу мақсатына, келушілер кітабына тиісті жазбалар жасауға ерекше назар аудару;
мектеп ғимаратына білім алушылардың туыстары мен таныстарын кіргізуді шектеу;
қызметкерлердің, педагогтар мен білім алушылардың жұмысқа және сабақтарға жаппай (жалпы) келуі және жұмыс пен сабақ аяқталғаннан кейін кетуі кезінде ғимараттың кіру есіктерін бос ұстау. Тәуліктің қалған уақытында кіретін есіктер жабық күйде болуы және келген адамның қоңырауы бойынша күзетші ашады;
жұмыс күні аяқталғаннан кейін білім беру ұйымының ішкі үй-жайларын үнемі тексеріп, әр екі сағат сайын мекеме аумағын аралап, бөгде және күдікті заттарға назар аудару;
барлық анықталған бұзушылықтар туралы білім беру ұйымының басшысына және күзет кәсіпорнындағы өзінің тікелей бастықтарына дереу баяндау.
Ескертпе: Әрбір қызметкер мен білім алушы мекемеде қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты кемшіліктер мен бұзушылықтарды анықтаған кезде бұл туралы мектеп директорына немесе оның қауіпсіздік жөніндегі орынбасарына дереу хабарлайды
4 тарау. Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кездегі білім беру ұйымы қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі 1-параграф. Өрттің (жарылыстың)пайда болуы
45. Білім беру ұйымы басшысының іс-әрекеті:
бұл туралы Мемлекеттік өртке қарсы қызметке (бұдан әрі - МӨҚ) 101 нөмірі бойынша телефон арқылы немесе 112 бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
адамдарды құтқару және эвакуациялау, өртті алғашқы өрт сөндіру құралдарымен сөндіру және материалдық құндылықтарды сақтау бойынша қолдан келетін шараларды қабылдау;
өртке қарсы автоматты қорғау жүйелерінің жұмысқа қосылуын тексеру (өрт кезінде адамдарды хабардар ету);
қажет болған жағдайда электр энергиясын өшіру (өрттен қорғау жүйелерін қоспағанда), желдету жүйелерінің жұмысын тоқтату;
ғимарат үй-жайларында өрттің және түтіннің пайда болуын болдырмауға ықпал ететін басқа да іс-шараларды орындау;
МӨҚ бөлімшесі келгенге дейін өрт сөндіру бойынша жалпы басшылықты жүзеге асыру (объектінің өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып);
өрт сөндіруге қатысатын қызметкерлердің қауіпсіздік талаптарын сақтауын қамтамасыз ету;
МӨҚ бөлімшелерінің кездесуін ұйымдастыру және өрт ошағына кіру және өртке қарсы сумен жабдықтау үшін ең қысқа жолды таңдауға көмек көрсету.
Өрт сөндіру бөлімшесі келгеннен кейін білім беру ұйымының басшысы өрт сөндіру басшысын объектінің, іргелес құрылыстар мен құрылыстардың конструкциялық ерекшеліктері, сақталатын заттардың саны мен өрт қауіпті қасиеттері және өртті ойдағыдай жою, қауіпсіздік үшін қажетті басқа да мәліметтер туралы хабардар етеді.

43. Действия обучающихся:
прибывать в школу заблаговременно с целью своевременной подготовки к началу занятий.
44. Действия лиц, обеспечивающих безопасность организации образования:
при пропуске на территорию учреждения автотранспортных средств, проверять соответствующие документы и характер ввозимых грузов;
особое внимание уделять проверке документов и цели прибытия лиц из других организаций, посещающих школу по служебным делам, делать соответствующие записи в книге посетителей;
ограничить пропуск в здание школы посторонних лиц (выяснение причин);
держать входные двери здания свободными для входа и выхода во время массового (общего) прибытия сотрудников, педагогов и обучающихся на работу и занятия и убытия их после окончания работы и занятий. В остальное время суток входные двери открываются охранником по звонку прибывшего;
после окончания рабочего дня регулярно проверять внутренние помещения организации образования и каждые два часа обходить территорию учреждения, обращать внимание на посторонние и подозрительные предметы;
о всех обнаруженных нарушениях немедленно докладывать руководителю организации образования и своим непосредственным начальникам в охранном предприятии.
Примечание: Каждый сотрудник и обучающийся при обнаружении недостатков и нарушений, касающихся обеспечения безопасности в учреждении, незамедлительно сообщает об этом директору школы или его заместителю по безопасности.
Глава 4. Порядок действий сотрудников, обучающихся и воспитанников организаций образования при возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного характера
Параграф 1. Возникновение пожара (взрыва)
45. Действия руководителя:
немедленно сообщить об этом по телефону в государственную противопожарную службу (далее - ГПС) по номеру 101 или единую дежурно-диспетчерскую службу 112;
принять посильные меры по спасению и эвакуации людей, тушению пожара первичными средствами пожаротушения и сохранности материальных ценностей,
проверить включение в работу автоматических систем противопожарной защиты (оповещения людей при пожаре);
при необходимости отключить электроэнергию (за исключением систем противопожарной защиты), остановить работу систем вентиляции;
выполнить другие мероприятия, способствующие предотвращению развитию пожара и задымления помещений здания;
осуществлять общее руководство по тушению пожара (с учетом специфических особенностей объекта) до прибытия подразделения ГПС;
обеспечить соблюдение требования безопасности сотрудниками, принимающими участие в тушении пожара;
организовать встречу подразделений ГПС и оказать помощь в выборе кратчайшего пути для подъезда к очагу пожара и противопожарного водоснабжения;
По прибытии пожарного подразделения руководитель организации образования информирует руководителя тушения пожара о конструктивных особенностях объекта, прилегающих строений и сооружений, количестве и пожароопасных свойствах хранимых веществ – и других сведениях, необходимых для успешной ликвидации пожара, безопасности.

46. Персоналдың іс-қимылы (қызметкерлер, педагогтер):
объектінің мекенжайы мен нөмірін, өрттің шыққан жерін, өзінің тегі мен лауазымын атай отырып, басшылыққа, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызметке (бұдан әрі-МӨҚ) 101 нөмірі бойынша немесе 112 бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
сабақты тоқтату, электр аспаптары мен жабдықтарды тоқтан ажырату, жарықты сөндіру және терезелерді жабу;
білім алушыларға кабинетте бар қорғау құралдарын беруге;
сабырлық пен ұстамдылықты сақтай отырып, үрейленуге жол бермей, өрт кезінде эвакуацияның бекітілген жоспарына сәйкес оқушыларды бірінші қабатқа және одан әрі мектептен негізгі немесе қосалқы шығуға шығару;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
өрт сөндірушілер мен құтқарушылардың кездесуін ұйымдастыру, оларға мектепке кіру орындарын көрсету, өрт гидранттарының люктерін орналастыру, эвакуациялау жоспары мен өрт шыққан жерді жоспарда көрсету;
журнал бойынша білім алушыларды көшіруді жүзеге асыру, оның нәтижелері туралы білім беру ұйымының басшысына баяндау және ата-аналарды хабардар ету;
тәрбиеленушілерді киіндіріп, топтан шығарады, балаларды түгендейді.
47. Білім алушылардың іс-әрекеттері:
өрт туралы дабылды естіген білім алушылар оқытушының нұсқауы бойынша эвакуациялау жоспарына сәйкес кабинет пен ғимараттан шығуы тиіс;
эвакуациялау барысында үрейленбеу және итермеу;
қатты түтіндеген кезде тыныс алу органдарын қорғау құралдарын пайдалану міндетті;
эвакуациялау жоспарында көрсетілген бір жиын орнына жиналуға асықпай;
жанында отырған сыныптасы жиын орнында болмаған жағдайда, дереу педагогке немесе білім беру ұйымының қызметкеріне хабарлаңыз.
48. Білім беру ұйымының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-қимылы:
объектінің мекенжайы мен нөмірін, өрттің шыққан жерін, өзінің тегі мен лауазымын атай отырып, басшылыққа, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызметке (бұдан әрі-МӨҚ) 101 нөмірі бойынша немесе 112 бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
объектіні хабардар ету жүйесін іске қосу және тұтану туындағаны туралы хабарлау;
объектінің әрбір бөлігінде адамдардың бар-жоғын тексеріп, адамдарды объектіден уақтылы эвакуациялауды бастау;
өртті алғашқы өрт сөндіру құралдарымен оқшаулау және сөндіру бойынша шаралар қабылдау;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
өрт сөндірушілер мен құтқарушылардың кездесуін ұйымдастыру, оларға объектіге кіру орындарын көрсету, өрт гидранттарының люктерін орналастыру, эвакуациялау жоспары және жоспарда тұтану орны;
өрт сөндірушілер келгеннен кейін Ішкі істер органдарының қызметкерлері келгенге дейін аумақты қоршау керек және оған өртті сөндіруге қатысы жоқ адамдардың кіруіне тыйым салу керек.

46. Действия персонала (сотрудники, педагоги):
немедленно сообщить руководству, а также по телефону в государственную противопожарную службу (далее - ГПС) по номеру 101 или единую дежурно-диспетчерскую службу 112, назвав адрес и номер объекта, место возникновения пожара, свою фамилию и должность;
прекратить занятие, обесточить электрические приборы и оборудование, выключить свет и закрыть окна;
выдать обучающимся имеющиеся в кабинете средства защиты;
соблюдая выдержку и спокойствие, не допуская паники, вывести учащихся на первый этаж и далее к основному или запасному выходам из школы согласно утвержденному плану эвакуации при пожаре;
оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
организовать встречу пожарных и спасателей, показать им места подъезда к школе, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место возгорания на плане;
осуществить перекличку обучающихся, о ее результатах доложить руководителю организации образования и информировать родителей;
одеть воспитанников и вывести из групп, провести перекличку.
47. Действия обучающихся:
обучающиеся, услышав тревогу о пожаре, по указанию преподавателя, покидают кабинет и здание, согласно плана эвакуации;
в ходе эвакуации не поднимать панику и не толкаться;
при сильном задымлении обязательно использовать средства защиты органов дыхания;
не разбегаясь собраться в одном месте сбора, указанного в плане эвакуации;
в случае отсутствия рядом сидящего согруппника на месте сбора, немедленно сообщите педагогу или сотруднику организации образования.
48. Действия лиц, обеспечивающих безопасность организации образования:
немедленно сообщить руководству, а также по телефону в государственную противопожарную службу (далее - ГПС) по номеру 101 или единую дежурно-диспетчерскую службу 112, назвав адрес и номер объекта, место возникновения пожара, свою фамилию и должность;
задействовать системы оповещения объекта и проинформировать о возникновении возгорания;
начать своевременную эвакуацию людей с объекта, проверив наличие лиц в каждой части объекта;
принять меры по локализации и тушению пожара первичными средствами пожаротушения;
оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
организовать встречу пожарных и спасателей, показать им места подъезда к объекту, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место возгорания на плане;
после приезда пожарных необходимо оцепить территорию до прибытия сотрудников органов внутренних дел и запретить вход на нее лицам, не задействованным в тушении.

2-параграф. Ғимараттар мен құрылыстардың кенеттен құлауы
49. Басшының іс-әрекеті:
112 нөмірі бойынша бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
объектінің әрбір бөлігінде адамдардың бар-жоғын тексеріп, объектіден білім алушылар мен қызметкерлерді дереу эвакуациялауды ұйымдастыру;
эвакуациялау барысында өту жолдарында дүрбелең мен жаншудың жолын кесу;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
ғимараттан қауіпсіз қашықтықта жинау орнын анықтау;
қызметкерлерді, тәрбиеленушілер мен білім алушыларды түгендеуді ұйымдастыру;
50. Персоналдың (қызметкерлер, педагогтер) және білім алушылардың іс-қимылы:
ғимараттан мүмкіндігінше тез кетуге тырысыңыз;
білім алушыларға педагогтің нұсқауы бойынша әрекет ету;
ғимараттан шығарда баспалдақпен түсіңіз;
эвакуация кезінде дүрбелең мен қысым жасамаңыз;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
көшеге шыққанда ғимараттың жанында тұрмаңыз, ашық кеңістікке және эвакуация орындарына өтіңіз;
ғимараттан шығу мүмкіндігі болмаған жағдайда, ең қауіпсіз орынға ие болыңыз: негізгі қабырғалардың ойықтары мен бұрыштары, қабырға арқалықтары астында;
мүмкін болса, үстелдің астына жасырыныңыз - ол құлаған заттар мен сынықтардан қорғайды;
терезелер мен электр құрылғыларынан алыс болыңыз.
51. Білім беру ұйымының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-қимылы:
объектінің мекенжайы мен нөмірін, құлау орнын атай отырып, 112 нөмірі бойынша бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
объектінің ескерту жүйелерін іске қосу, құлау және әрекет ету тәртібі туралы хабардар ету;
объектінің әрбір бөлігінде адамдардың бар-жоғын тексеріп, адамдарды объектіден уақтылы эвакуациялауды бастау;
қирау нәтижесінде пайда болған өртті алғашқы өрт сөндіру құралдарымен оқшаулау және сөндіру бойынша шаралар қабылдау;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
өрт сөндірушілер мен құтқарушылардың кездесуін ұйымдастыру, оларға объектіге кіру орындарын көрсету, өрт гидранттарының люктерін орналастыру, эвакуациялау жоспары және жоспарда құлау орны;
өрт сөндірушілер келгеннен кейін Ішкі істер органдарының қызметкерлері келгенге дейін аумақты қоршап, оған авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге тартылмаған адамдардың кіруіне тыйым салу қажет.
52. Егер сіз үйіндіде болсаңыз, іс-әрекеттер:
терең тыныс алыңыз, дүрбелең мен қорқынышқа бой алдырмаңыз;
бетіңізді төмен қаратып, қауіпсіз жерге көшуге тырысыңыз (үйіндінің бұрыштары);
өзіңізді тексеріп, мүмкіндігінше өзіңізге алғашқы көмек көрсетіңіз;
айналаңыздағы кеңістікті мүмкіндігінше мұқият кеңейтіңіз;
металл заттармен ырғақты соғу арқылы сигнал беріңіз;
бұлшықетті еркін және денеңізге шынтақты қысып, байқаған тар жол арқылы шығуға ұмтылыңыз;
үмітсіздікке ұшырамаңыз және көмек күтіңіз.

Параграф 2. Внезапное обрушение зданий и сооружений
49. Действия руководителя:
немедленно сообщить в единую дежурно-диспетчерскую службу по номеру 112;
организовать немедленную эвакуацию учащихся и персонала с объекта, проверив наличие лиц в каждой части объекта;
в ходе проведения эвакуации пресекать панику и давку в проходах;
оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
определить место сбора на безопасном расстоянии от здания;
организовать перекличку сотрудников, воспитанников и обучающихся.
50. Действия персонала (сотрудники, педагоги) и обучающихся:
постарайтесь как можно быстрее покинуть здание;
обучающимся действовать по указанию педагога;
покидая помещение спускайтесь по лестнице;
не создавайте панику и давку при эвакуации;
оказать первую помощь пострадавшим по мере возможностей;
оказавшись на улице не стойте вблизи зданий, а перейдите на открытое пространство и в места эвакуаций;
при отсутствии возможности покинуть здание, займите самое безопасное место: проемы и углы капитальных стен, под балками каркаса;
если возможно, спрячьтесь под стол - он защитит от падающих предметов и обломков;
держитесь подальше от окон и электроприборов.
51. Действия лиц, обеспечивающих безопасность организации образования:
немедленно сообщить в единую дежурно-диспетчерскую службу по номеру 112, назвав адрес и номер объекта, место обрушения;
задействовать системы оповещения объекта и проинформировать об обрушении и порядке действия;
начать своевременную эвакуацию людей с объекта, проверив наличие лиц в каждой части объекта;
принять меры по локализации и тушению пожара первичными средствами пожаротушения возникших в результате обрушения;
оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
организовать встречу пожарных и спасателей, показать им места подъезда к объекту, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место обрушения на плане;
после приезда пожарных необходимо оцепить территорию до прибытия сотрудников органов внутренних дел и запретить вход на нее лицам, не задействованным в проведение аварийно-спасательных работ.
52. Действия в случае если оказались в завале:
дышите глубоко, не поддавайтесь панике и страху;
перевернитесь лицом вниз и постарайтесь перебраться в более безопасное место (углы завала);
осмотрите себя и по возможности окажите себе первую помощь;
с осторожностью максимально расширьте пространство вокруг;
подайте сигнал, с помощью ритмичного стука металлическими предметами;
обнаружив узкий выход протиснитесь через него, расслабив мышцы и прижав локти к телу;
не впадайте в отчаяние и ждите помощи.

3-параграф. Атмосфераға күшті әсер ететін улы, радиоактивті шығарындылармен авариялардың туындауы және биологиялық қауіпті заттар (КӘУЗ)
53. Басшының іс-әрекеті:
бұл туралы 112 нөмірі бойынша бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
объектінің қызметкерлері мен оқушылары арасында жұқтыруды болдырмау, эвакуациялау және құтқару бойынша қолдан келген шараларды қабылдау;
қажет болған жағдайда ғимараттың терең жертөлесінде жасырынуға;
өртке қарсы автоматты қорғау жүйелерінің жұмысқа қосылуын тексеру (өрт кезінде адамдарды хабардар ету);
жұқтыру бұлтының таралуын болдырмау үшін желдету жүйелерінің жұмысын тоқтата тұру;
жұқтыру бұлтының дамуын алдын алуға, ықпал ететін басқа іс-шараларды орындау;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
объектінің ғимаратына кіруді шектеу;
ғимараттан қауіпсіз қашықтықта жинау орнын анықтау;
қызметкерлер, педагогтер және білім алушылармен тілдесуді ұйымдастыру.
54. Персоналдың іс-қимылы (қызметкерлер, педагогтер):
сабақты тоқтату, электр приборлары мен жабдықтарын тоқтан ажырату, жарықты сөндіру және терезелерді жабу;
оқушыларға кабинетте бар қорғаныс құралдарын (мақта-дәке таңғыштар) беру;
сабырлық пен ұстамдылықты сақтай отырып, үрейленуге жол бермей, білім алушыларды бірінші қабатқа шығаруға және одан әрі бекітілген эвакуациялау жоспарына сәйкес мектептен негізгі немесе қосалқы шығу орындарына шығару;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
Ғимараттан эвакуациялау кезінде келесі ережелерді сақтау керек:
жылдам қозғалып, бірақ жүгірмей және шаң көтермеу;
қабырғаға сүйенбеу және айналадағы заттарға қол тигізбеу;
жол бойында кездесетін сұйықтық тамшыларына немесе белгісіз заттардың ұнтақ тәрізді шашырандыларын баспау;
жеке қорғаныс құралдарын алуға болмайды;
тамақ ішпеу, су ішпеу;
ғимараттан қауіпсіз қашықтықта орналасқан жиналу орнына бару;
білім алушылармен тілдесу және білім беру ұйымының басшысына есеп беру.
55. Білім алушылардың іс-әрекеттері:
білім алушылар КӘУЗ шығарындылары туралы құлақтандыру сигналын естігенде, педагогтың нұсқауларын орындауы тиіс;
мақта-дәке таңғышын тағу;
эвакуация кезінде үрей тудырмай және қысым жасамау;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
Ғимараттан эвакуациялау кезінде келесі ережелерді сақтау керек:
жылдам қозғалып, бірақ жүгірмеу және шаң көтермеу;
қабырғаға сүйенбеу және айналадағы заттарға қол тигізбеу;
жол бойында кездесетін сұйықтық тамшыларына немесе белгісіз заттардың ұнтақ тәрізді шашырандыларын баспау;
жеке қорғаныс құралдарын алуға болмайды;
тамақ ішпеу, су ішпеу;
ғимараттан қауіпсіз қашықтықта орналасқан жиналу орнына бару;
жанында отырған сыныптасы жиын орнында болмаған жағдайда, міндетті түрде дереу педагогқа, қызметкерге немесе білім беру ұйымының басшысына хабарлау.

Параграф 3. Возникновение аварий с выбросами в атмосферу сильнодействующих ядовитых, радиоактивных и биологически опасных веществ (СДЯВ)
53. Действия руководителя:
немедленно сообщить об этом в единую дежурно-диспетчерскую службу по номеру 112;
принять посильные меры по спасению, эвакуации и недопущению заражения среди сотрудников и учащихся объекта;
при необходимости укрыться в подвальном заглубленном помещении;
проверить включение в работу автоматических систем противопожарной защиты (оповещения людей при пожаре);
приостановить работу систем вентиляции для недопущения распространения облака заражения;
выполнить другие мероприятия, способствующие предотвращению развитию облака заражения;
оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
ограничить вход в здание объекта;
определить место сбора на безопасном расстоянии от здания;
организовать перекличку сотрудников, педагогов и обучающихся;
54. Действия персонала (сотрудники, педагоги):
прекратить занятия, обесточить электрические приборы и оборудование, выключить свет и закрыть окна;
выдать учащимся имеющиеся в кабинете средства защиты (ватно-марлевые повязки);
соблюдая выдержку и спокойствие, не допуская паники, вывести обучающихся на первый этаж и далее к основному или запасному выходам из школы согласно утвержденному плану эвакуации;
оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности.
При эвакуации из здания соблюдать следующие правила:
двигаться быстро, но не бежать и не поднимать пыли;
не прислоняться к стенкам и не касаться окружающих предметов;
не наступать на встречающиеся по пути капли жидкости или порошкообразные россыпи неизвестных веществ;
не снимать средства индивидуальной защиты;
не принимать пищу, не пить воду;
следовать к месту сбора расположенного на безопасном расстоянии от здания;
провести перекличку обучающихся и доложить руководителю организации образования.
55. Действия обучающихся:
обучающиеся, услышав сигнал оповещения о выбросе СДЯВ, следуют указаниям педагога;
надеть ватно-марлевую повязку;
не паниковать и не устраивать давку при эвакуации;
оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности.
При эвакуации из здания соблюдать следующие правила:
двигаться быстро, но не бежать и не поднимать пыли;
не прислоняться к стенкам и не касаться окружающих предметов;
не наступать на встречающиеся на пути капли жидкости или порошкообразные россыпи неизвестных веществ;
не снимать средства индивидуальной защиты;
не принимать пищу, не пить воду;
следовать к месту сбора, расположенного на безопасном расстоянии от здания;
в случае отсутствия рядом сидящего согруппника на месте сбора, немедленно сообщить педагогу, сотруднику или руководителю организации образования.

56. Білім беру ұйымының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалардың іс-қимылы:
объектінің мекенжайы мен нөмірін және болған оқиға туралы ақпаратты атай отырып, басшылыққа, сондай-ақ 112 нөмірі бойынша бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметке дереу хабарлау;
объектінің ескерту жүйелерін іске қосу және КӘУЗ шығарындылары туралы хабардар ету;
объектінің әрбір бөлігінде адамдардың бар-жоғын тексеріп, адамдарды объектіден уақтылы эвакуациялауды бастау;
мүмкіндігінше зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
құтқарушылардың кездесуін ұйымдастыру, оларға объектіге кіру орындарын көрсету, өрт гидранттарының люктерін орналастыру, эвакуациялау жоспары және жоспарға шығару орны;
құтқарушылар келгеннен кейін ішкі істер органдарының қызметкерлері келгенге дейін аумақты қоршау керек және оған зарарсыздандыру жөніндегі іс-шараларға қатысы жоқ адамдардың кіруіне тыйым салу қажет.
5 тарау. Білім беру ұйымдарының білім алушыларды, тәрбиеленушілерді және қызметкерлерді техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кездегі қорғау тәсілдерімен іс-әрекеттерді оқыту бойынша практикалық іс-шаралар
57. Білім беру ұйымдарының білім алушыларды, тәрбиеленушілерді және қызметкерлерді техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кездегі қорғау тәсілдерімен іс-әрекеттерді оқыту тыңдаушыларда мақсатты және арнайы ұйымдастырылған процесс: адам жағдайында туындайтын қауіп-қатерлерлерден қорғану үшін қажетті білім, дағыдылар мен дағдыларды қалыптастыру. Төтенше жағдайлар немесе төтенше жағдайлардың қайталама зақымдайтын факторларының әсері сондай-ақ апаттар мен табиғи аппаттар.
58. Білім беру ұйымдарының қызметкерлерін, білім алушыларды, тәрбиеленушілерді техногенді сипаттағы төтенше жағдайларда қорғану әдістері мен әркеттері келесі болып табылады:
1) мінез-құлық ережелерін, төтенше жағдайлар кезінде қорғаныс және іс-қимыл әдістерін зардап шеккендерге алғашқы мединалық көмек көрсету әдістерін, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану ережерін үйрету;
2) төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою бойынша шараларды ұйымдастыру мен жүргізудің практикалық дағдыларын жетілдіру;
3) жаттығулар мен жаттығулар барысында техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда әрекет ету тәртібі, сондай-ақ құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу,
59. Төтенше жағдайларда алдын алуда басшының іс-қимылы:
азаматтық қорғаныс саласындағы басшылық құжаттардың талаптарын білу және білім алушылардың, қызметкерлердің назарына жеткізу;
әртүрлі төтенше жағдайға әрекет ету мәселелері бойынша ішкі істер, азаматтық қорғау органдарының бөлімшелерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2-шілдедегі №494 "Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылы 15 сәуірде № 20990 боп тіркелген) бұйрығына сәйкес қызметкерлердің, педагогтердің, білім алушылардың және қажет болған жағдайда олардың ата-аналарының (заңды өкілдерінің) қатысуымен іс-қимыл алгоритмдерін пысықтау бойынша практикалық жаттығуларды тұрақты өткізу;
білім беру ұйымында азаматтық қорғау шараларын іске асыруға жауапты лауазымды тұлғаны анықтау.

56. Действия лиц, обеспечивающих безопасность организации образования:
немедленно сообщить руководству, а также в единую дежурно-диспетчерскую службу по номеру 112, назвав адрес и номер объекта, и информацию о произошедшим;
задействовать системы оповещения объекта и проинформировать о выбросе СДЯВ;
начать своевременную эвакуацию людей с объекта, проверив наличие лиц в каждой части объекта;
оказать первую помощь пострадавшим по мере возможности;
организовать встречу спасателей, показать им места подъезда к объекту, размещение люков пожарных гидрантов, план эвакуации и место выброса на плане;
после приезда спасателей необходимо оцепить территорию до прибытия сотрудников органов внутренних дел и запретить вход на нее лицам, не задействованным в мероприятиях по обеззараживанию.
Глава 5. Практические мероприятия по обучению сотрудников, обучающихся и воспитанников организаций образования способам защиты и действиям в случаях чрезвычайных ситуаций техногенного характера
57. Обучение сотрудников, обучающихся и воспитанников организаций образования способам защиты и действиям в случаях чрезвычайных ситуаций техногенного характера — это целенаправленный и специально организованный процесс формирования у обучаемых: знаний, умений и навыков, необходимых при защите от опасностей, возникающих в случаях чрезвычайных ситуаций техногенного характера или при воздействии вторичных поражающих факторов чрезвычайных ситуаций, а также аварий, катастроф и стихийных бедствий.
58. Основными задачами по обучению сотрудников, обучающихся и воспитанников организаций образования способам защиты и действиям в случаях чрезвычайных ситуаций техногенного характера, являются:
1) обучение правилам поведения, способам защиты и действиям в чрезвычайных ситуациях, приемам оказания первой медицинской помощи пострадавшим, правилам пользования средствами индивидуальной и коллективной защиты;
2) совершенствование практических навыков в организации и проведении мероприятий по предупреждению чрезвычайных ситуаций и ликвидации их последствий;
3) практическое усвоение в ходе учений и тренировок, порядка действий в чрезвычайных ситуациях техногенного характера, а также при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ.
59. Действия руководителя по предупреждению чрезвычайных ситуаций:
знать самим и доводить до сведения сотрудников, обучающихся требования руководящих документов в сфере гражданской защиты;
организовать взаимодействие с подразделениями органов внутренних дел, гражданской защиты по вопросам реагирования на возможные чрезвычайные угрозы;
регулярно проводить практические тренировки по отработке алгоритмов действий с участием сотрудников, педагогов, обучающихся и при необходимости их родителей (законных представителей) в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494 "Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20990);
определить ответственное должностной лицо за реализацию мер гражданской защите.

60. Жауапты лауазымды тұлғаның іс-қимылы:
білім беру ұйымдарының қызметкерлерімен, педагогтарымен және білім алушыларымен жыл сайын азаматтық қорғау мәселелері бойынша сабақтар жоспарлау және өткізу;
қауіп төндіретін төтенше жағдай туындаған жағдайда мекеме аумағында және үй-жайларында іс-қимыл жасау бойынша қызметкерлермен, педагогтармен және білім алушылармен жартыжылдықта екі реттен кем емес жаттығуларды жоспарлау және өткізу;
басшыға азаматтық қауіпсіздік шараларын жетілдіру және қызметкерлердің, педагогтар мен білім алушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша ұсыныстар беру;
күн сайын білім беру ұйымы объектісінің жағдайын бақылауды жүзеге асыру.
61. Директордың әкімшілік-шаруашылық жұмысы жөніндегі орынбасарының (ӘШЖ) іс-әрекеті:
білім беру ұйымы аумағының қараңғы уақытта жарықтандырылуын қадағалау;
білім беру ұйымының аумағына арнайы және авариялық-құтқару құралдарының кедергісіз өтуін қамтамасыз ету;
білім беру ұйымының аумағынан қоқысты уақытында шығаруды қамтамасыз ету;
қорғаныс құралдарының дұрыс күйін қамтамасыз ету (өрт гидранттары, өрт сөндіргіштер мен электр панельдер).
62. Директордың тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарының іс-әрекеті:
тәрбие жұмысының жылдық және айлық жоспарларына білім алушылардың, педагогтердің және білім беру ұйымы, құқық қорғау органдары және азаматтық қорғау мәселелері жөніндегі органдар қызметкерлерінің қатысуымен іс-шаралар өткізуді енгізу.
63. Сынып жетекшілері мен педагогтердің іс-қимылдары:
төтенше жағдайларды жою алгоритмдерін әзірлеу бойынша практикалық сабақтарға белсенді қатысу;
эвакуация бағыттарын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу, жеке стресске төзімділікті және дағдарыс жағдайында басқару қабілетін арттыру.
64. Вахтерлердің әрекеттері:
шұғыл қызметтердің телефон нөмірлерін білу;
күн сайын педагогтерге оқу үй-жайларының кілттерін беруді және сабақ аяқталғаннан кейін және оқу үй-жайларында тәртіп орнатылғаннан кейін кілттерді тапсыруды бақылауға;
65. Кезекші әкімшінің іс-әрекеті:
білім беру ұйымдарына сабақ басталардан кем дегенде 30 минут бұрын келуге;
кезекші педагогтардың жұмысын бақылауды жүзеге асыру және білім алушыларды білім беру ұйымына жіберу;
66. Білім беру ұйымы тұрақты құрамының іс-қимылы:
өздерінің жұмыс орындарына сабақ басталардан 15 минут бұрын олардың жай-күйін бөгде және күдікті заттардың, заттардың болмауын тексеру мақсатында және оларды сабаққа (жұмысқа) дайындау үшін келу;
оларға бекітілмеген оқу үй-жайларында (сыныптарда, кабинеттерде) сабақ өткізетін педагогтерге кілттерді алу және вахтерге тапсыру;
сабақ аяқталғаннан кейін оқу бөлмесін тазалауды бақылау.

60. Действия ответственного должностного лица:
планировать и проводить занятия по вопросам гражданской защиты с сотрудниками, педагогами и обучающимися;
не менее 2-х раз в полугодие планировать и проводить тренировки с сотрудниками, педагогами и обучающимся по действиям при возникновении угрозы чрезвычайных ситуаций;
представлять руководителю предложения по вопросам совершенствования мер гражданской защиты и обеспечения безопасности сотрудников, педагогов и обучающихся;
ежедневно осуществлять контроль за состоянием объекта организации образования.
61. Действия заместителя директора по административно-хозяйственной работе (АХР):
следить за освещением территории организации образования в темное время;
обеспечивать беспрепятственный проезд специальной и аварийно-спасательной техники на территорию организации образования;
обеспечивать своевременный вывоз мусора с территории организации образования;
обеспечить надлежащее состояние средств защиты (пожарные краны, огнетушители и электрощиты).
62. Действия заместителя директора по воспитательной работе:
включать в годовые и месячные планы воспитательной работы проведение мероприятий с участием обучающихся, педагогов и сотрудников организации образования, правоохранительных органов и органов по вопросам гражданской защиты.
63. Действия классных руководителей и педагогов:
принимать деятельное участие в практических тренировках по отработке алгоритмов реагирования на чрезвычайные ситуации;
вносить предложения по совершенствованию маршрутов эвакуации, повышать личную стрессоустойчивость и способность управлять в кризисной ситуации.
64. Действия вахтеров:
знать номера телефонов экстренных служб;
ежедневно контролировать выдачу ключей от учебных помещений педагогам и сдачу ключей после окончания занятий и наведения порядка в учебных помещениях.
65. Действия дежурного администратора:
прибывать за 30 мин до начала занятий в организации образования;
осуществлять контроль за работой дежурных педагогов и организацией пропуска обучающихся.
66. Действия постоянного состава организации образования:
прибывать на свои рабочие места за 15 минут до начала занятий с целью подготовки к занятиям (работе);
педагогам, проводящим занятия в незакрепленных за ними учебных помещениях (классах, кабинетах), получать и сдавать ключи вахтеру;
ответственным дежурным контролировать уборку учебных классов после окончания занятий.

67. Білім алушылардың іс-қимылы:
сабақтың басталуына уақтылы дайындық мақсатында мектепке алдын-ала келу.
68. Негізгі және қосалқы ғимараттарға қойылатын міндетті талаптар:
1) білім беру мекемелері ғимараттарының шатыр, жертөле, қосалқы бөлмелері мен апаттық шығулар жабық және мөрленген, сондай-ақ олардың жолдары сол немесе басқа бөлмеге кедергісіз кіру үшін қоқыстанбаған;
2) апаттық шығулар мен басқа да қосалқы үй-жайлар кілттерінің екінші нұсқасы белгілі бір жерде (күзет бекеті, қарауыл) орналасқан;
3) барлық өрт крандары, өрт сөндіргіштер және электр қалқандары мөрленген.
6 тарау. Шұғыл әрекет ету қызметтерінің телефондары
69. Дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы дереу тұрғылықты жері бойынша Ұлттық қауіпсіздік комитеті немесе Ішкі істер министрлігінің аумақтық органдарына, не сенім телефоны бойынша немесе электрондық пошта мекен-жайына дереу хабарлаңыз.
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кезекші қызметінің телефоны: 110
Бірыңғай кезекші-диспетчерлік телефоны: 112
Өртке қарсы қызмет телефоны: 101
Ішкі істер органдары кезекші қызметінің телефоны:102
Жедел медициналық көмек телефоны: 103
Қазақстан Республикасының
білім беру саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілерінің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналы (титулдық бет) ___________________ (ұйымның атауы) Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын өткізудің есепке алу журналы №_____ Журналды жүргізуді бастау күні "___" _____ 20__ ж. Журналды жүргізудің аяқталу күні "___" _____ 20__ ж. (ішкі жағы)

67. Действия обучающихся:
прибывать в школу заблаговременно с целью своевременной подготовки к началу занятий.
68. Обязательными требованиями к основным и вспомогательным помещениям:
1) закрыты и опечатаны чердачные, подвальные, подсобные помещения и запасные выходы из зданий организации образования, а пути их не захламлены для беспрепятственного доступа в то или иное помещение;
2) хранить в определенном месте (пост охраны, вахтер) дубликаты ключей от эвакуационных выходов и других вспомогательных помещений;
3) быть опечатанными все пожарные краны, огнетушители и электрощиты.
Глава 6. Телефоны служб экстренного реагирования
69. При готовящемся или совершенном преступлении немедленно сообщите об этом в территориальные органы Комитета национальной безопасности или Министерства внутренних дел по месту жительства, либо по телефону доверия или на адрес электронной почты.
Телефон дежурной службы Комитета национальной безопасности: 110
Телефон единой дежурно-диспетчерской службы: 112
Телефон противопожарной службы:101
Телефон дежурной службы органов внутренних дел: 102
Телефон скорой медицинской помощи: 103
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность в
области образования
Республики Казахстан