Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 401 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 сәуірде № 27559 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлар тізбесін, сондай-ақ Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу және олардың құжат айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 1424 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19784 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбында мемлекеттік тілде өзгеріс енгізілді, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді;
1-тармаққа мемлекеттік тілде өзгеріс енгізілді, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу және олардың құжат айналымы қағидаларында:
тақырыбында мемлекеттік тілде өзгеріс енгізілді, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу қағидалары және олардың құжат айналымы (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 176-бабына, "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды қадағалап отыру тетігі туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және тауарлардың қозғалысын бақылауға арналған тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды (бұдан әрі – ТІЖ) ресімдеу тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбында мемлекеттік тілде өзгеріс енгізілді, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді;
23-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) акцизделетін тауарлар, авиациялық отын, мазут және басқа тауарлар (таңбалауға жататындарды қоспағанда) - қажет болған кезде:
"этил спирті";
"толысылған шарап";
"сыра қайнату өнімі";
"алкоголь өнімі (сыра қайнату өнімдерінен басқа)";
"мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері";
"биоотын" деген ұяшыққа тиісті белгі қойылады;";
34-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"34. "Толысылған шарап" деген G3 бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) толысылған шараптың түрі, атауы;";
35-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 401. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2022 года № 27559
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года № 1424 "Об утверждении Перечня товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары, а также Правил оформления сопроводительных накладных на товары и их документооборот" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19784) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
Перечень товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах оформления сопроводительных накладных на товары и их документооборот, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оформления сопроводительных накладных на товары и их документооборот (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 176 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза, и определяют порядок оформления сопроводительных накладных на товары (далее – СНТ), предназначенных для контроля за движением товаров.";
в заголовок главы 2 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 10) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"10) подакцизные товары, авиационное топливо, мазут и другие товары (за исключением подлежащих маркировке) – при необходимости ставится соответствующая отметка в ячейке:
"этиловый спирт";
"вино наливом";
"пивоваренная продукция";
"алкогольная продукция (кроме пивоваренной продукции)";
"отдельные виды нефтепродуктов";
"биотопливо";";
в пункте 34:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"34. В разделе G3 "Вино наливом" указываются следующие данные:";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) вид, наименование вина наливом;";
в пункте 35:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"35. "Сыра қайнату өнімі" деген G4 бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сыра қайнату өнімінің атауы;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) тауар бірлігі үшін баға - жеткізуші енгізген сыра қайнату өніміне арналған бір шөлмектің, банкінің, кегтің (теңгеде көрсетіледі) бағасы көрсетіледі, (импорт кезінде шот-фактура (инвойс) бойынша көрсетіледі), олар болмаған кезде сыртқы экономикалық мәміленің жасалғанын растайтын құжатты алушы енгізеді;";
36-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"36. "Алкоголь өнімі (сыра қайнату өнімінен басқа)" деген G5 бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:".
2. "Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру және олардың құжат айналымының қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № 1104 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21631 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру және олардың құжат айналымының қағидалары мен мерзімдерінде:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) акцизделетін тауарлар – этил спирті, алкоголь өнімі, бензин, дизель отыны;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Пилоттық жоба Қазақстан Республикасының аумағында:
акцизделетін өнімдер, Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкету бойынша және виртуалды қойма арқылы ЭШФ жазып беруге жататын тауарлар бойынша 2020 жылғы 31 желтоқсаннан бастап 2023 жылғы 1 сәуірге дейін;
ДСҰ Алып қою тізбесінің тауарлары бойынша 2021 жылғы 1 қазаннан бастап 2023 жылғы 1 сәуірге дейін іске асырылады.";
23-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) алушы бір мезгілде мынадай өлшемшарттарға сәйкес келген кезде бөлшек сауданы жүзеге асыратын субъект болып табылатын салық төлеушіге тауарларды өткізу кезінде:
оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданады;
ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмайды;
(бөлшек сауда, азық-түлікпен және сусындармен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету, экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес) қызметінің түріне сәйкес келеді;
деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын қолданады.
Мұндай салық төлеуші ТІЖ ресімдеу кезінде алушының санатына автоматты түрде "Шағын сауда нүктесі" белгісі қойылады.
Осы тармақтың ережесі шегінде ЕАЭО кедендік тек арасының участкілеріне толық немесе ішінара сәйкес келетін еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағындағы тауарларды өткізуге қолданылмайды;";

"35. В разделе G4 "Пивоваренная продукция" указываются следующие сведения:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) наименование пивоваренной продукции;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) цена за единицу товара – указывается цена одной емкости, бутылки, банки, кег-бочки для пивоваренной продукции (указывается в тенге), вводится поставщиком (при импорте цена указывается по счету-фактуре (инвойсу), при их отсутствии документ, подтверждающий совершение внешнеэкономической сделки, вводится получателем);";
абзац первый пункта 36 изложить в следующей редакции:
"36. В разделе G5 "Алкогольная продукция (кроме пивоваренной продукции)" указываются следующие сведения:".
2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № 1104 "Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21631) следующие изменения:
в Правилах и сроках реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) подакцизные товары – этиловый спирт, алкогольная продукция, бензин, дизельное топливо;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Пилотный проект реализуется на территории Республики Казахстан:
по подакцизным товарам, ввозу товаров на территорию Республики Казахстан, вывозу товаров с территории Республики Казахстан и товарам, по которым ЭСФ подлежат выписке посредством виртуального склада с 31 декабря 2020 года до 1 апреля 2023 года;
по товарам из Перечня изъятия ВТО с 1 октября 2021 года до 1 апреля 2023 года.";
подпункт 3) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"3) при реализации товаров налогоплательщику, являющемуся субъектом, осуществляющим розничную торговлю, при одновременном соответствии получателя следующим критериям:
применении специального налогового режима на основе упрощенной декларации;
не состоит на регистрационном учете в качестве плательщика НДС;
соответствии видам деятельности (розничная торговля, предоставление услуг по обеспечению питанием и напитками, согласно общему классификатору экономической деятельности);
применении контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных.
При оформлении СНТ такому налогоплательщику в категории получателя автоматически устанавливается отметка "Малая торговая точка".
Положение данного пункта не распространяется на реализацию товаров на территории "свободной (специальной, особой) экономической зоны" (далее – СЭЗ), пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы ЕАЭС;";

31-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) акцизделетін тауарлар, авиациялық отын, мазут және басқа тауарлар (таңбалауға жататындарды қоспағанда) - қажет болған кезде:
"этил спирті";
"толысылған шарап";
"сыра қайнату өнімі";
"алкоголь өнімі (сыра қайнату өнімдерінен басқа)";
"мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері";
"биоотын" деген ұяшыққа тиісті белгі қойылады;";
44-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"44. "Толысылған шарап" деген G3 бөлімінде мынадай деректер:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) толысылған шараптың түрі, атауы;";
45-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"45. "Сыра қайнату өнімі" деген G4 бөлімінде мынадай мәліметтер:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сыра қайнату өнімінің атауы;";
46-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"46. "Алкоголь өнімі (сыра қайнату өнімдерінен басқа)" деген G5 бөлімінде мынадай мәліметтер:";
тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарының нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сайкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Казақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2022 жылғы 1 сәуірден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 13 сәуірдегі
№ 401 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 1424 бұйрығына
1-қосымша
Тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндеттеме қолданылатын тауарлардың тізбесі
Тауардың атауы
Тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеудің басталған күні
1.
Өндірілуі мен айналымы "Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелетін биоотын
2023 жылғы
1 сәуір
2.
Өндірілуі мен айналымы "Этил спирті мен (немесе) алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелетін этил спирті және (немесе) алкоголь өнімі
2023 жылғы
1 сәуір
3.
Өндірілуі мен айналымы "мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелетін мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері
2023 жылғы
1 сәуір
4.
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) коды және атауы Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу шарты ретінде қабылданған міндеттемелерге сәйкес Қазақстан Республикасы оларға қатысты Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шартқа сәйкес бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің баж ставкасымен салыстыру бойынша неғұрлым төмен, кедендік әкелу баж ставкасы қолданылатын Тауарлар тізбесіне енгізілген
2023 жылғы
1 сәуір
5.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлар
2023 жылғы
1 сәуір
6.
Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағына әкетілетін тауарлар
2023 жылғы
1 сәуір
7.
Виртуалды қойма арқылы электрондық шот-фактуралар жазып берілетін тауарлар
2023 жылғы
1 сәуір
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 13 сәуірдегі
№ 401 Бұйрыққа
2-қосымша
Тауарларға арналған ілеспе
жүкқұжаттарды ресімдеу
жөніндегі пилоттық жобаны іске
асыру және олардың құжат
айналымының қағидалары мен
мерзімдеріне
2-қосымша
нысан

подпункт 10) пункта 31 изложить в следующей редакции:
"10) подакцизные товары, авиационное топливо, мазут и другие товары (за исключением подлежащих маркировке) – при необходимости ставится соответствующая отметка в ячейке:
"этиловый спирт";
"вино наливом";
"пивоваренная продукция";
"алкогольная продукция (кроме пивоваренной продукции)";
"отдельные виды нефтепродуктов";
"биотопливо";";
в пункте 44:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"44. В разделе G3 "Вино наливом" указываются следующие данные:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) вид, наименование вина наливом;";
в пункте 45:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"45. В разделе G4 "Пивоваренная продукция" указываются следующие сведения:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) наименование пивоваренной продукции;";
в пункте 46:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"46. В разделе G5 "Алкогольная продукция (кроме пивоваренной продукции)" указываются следующие сведения:";
форму сопроводительной накладной на товары изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 апреля 2022 года.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 апреля 2022 года № 401
Приложение 1 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 декабря 2019 года № 1424
Перечень товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары
№ п/п
Наименование товара
Дата начала оформления сопроводительных накладных на товары
1.
Биотопливо, производство и оборот которого регулируется Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива"
1 апреля
2023 года
2.
Этиловый спирт и (или) алкогольная продукция, производство и оборот которых регулируется Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции"
1 апреля
2023 года
3.
Отдельные виды нефтепродуктов, производство и оборот которых регулируется Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов"
1 апреля
2023 года
4.
Товары, код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) и наименование которых включены в Перечень товаров, в отношении которых Республикой Казахстан в соответствии с обязательствами, принятыми в качестве условия присоединения к Всемирной торговой организации, применяются ставки ввозных таможенных пошлин, более низкие по сравнению со ставками пошлин Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, утвержденный в соответствии с международным договором, участником которого является Республика Казахстан.
1 апреля
2023 года
5.
Товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза
1 апреля
2023 года
6.
Товары, вывозимые с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов Евразийского экономического союза
1 апреля
2023 года
7.
Товары, по которым электронные счета-фактуры подлежат выписке посредством виртуального склада
1 апреля
2023 года
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 апреля 2022 года № 401
Приложение 2
к Правилам и срокам реализации
пилотного проекта
по оформлению сопроводительных
накладных на товары
и их документооборот
форма