Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асырудың тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 11 сәуірдегі № 112/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 18 сәуірде № 27610 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 241-6-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асырудың тиімділігін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Инновациялық экожүйе және ғылыми-техникалық даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2022 жылғы 11 сәуірдегі
№ 112/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асырудың тиімділігін бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асырудың тиімділігін бағалау әдістемеcі Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 241-6-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асырудың тиімділігін бағалау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Методики оценки эффективности реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 апреля 2022 года № 112/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2022 года № 27610.
В соответствии с частью третьей пункта 2 статьи 241-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки эффективности реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности.
2. Департаменту инновационной экосистемы и научно-технического развития Министерства цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"Согласован"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждена
приказом Министра цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 11 апреля 2022 года № 112/НҚ
Методика оценки эффективности реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 241-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и определяет порядок оценки эффективности реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности.

2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) инновациялық жоба – белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын, инновациялық қызмет шеңберінде жүзеге асырылатын және жаңа немесе жетілдірілген өнімді немесе процесті жасауға және (немесе) енгізуге және оны тұтынушыға жеткізуге бағытталған іс-шаралар кешені.
2) инновациялық жүйенің субъектілері (бұдан әрі – инновациялық жүйенің субъектілері) инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей не жанама түрде мемлекетке тиесілі, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруға уәкілетті өзге де заңды тұлғалар;
3) инновациялық қызмет субъектілері (бұдан әрі – қатысушы) – инновациялық жобаларды іске асыратын жеке, заңды тұлғалар, жай серіктестер;
4) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – инновациялық және технологиялық даму саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
5) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру тиімділігін бағалау – бұдан әрі – тиімділікті бағалау) – инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруға, технологиялық саясатты және нысаналы технологиялық саясатты іске асыруға уәкілетті мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, инновациялық даму саласындағы ұлттық даму институты және өзге де заңды тұлғалар жүзеге асыратын инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларының тиімділігін белгілеу тәсілі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 457/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тиімділікті бағалау объектілері уәкілетті орган, сондай-ақ инновациялық қызметті қолдауды жүзеге асыратын инновациялық жүйе субъектілері ұсынған мемлекеттік қолдау шараларынан алынған нәтижелер болып табылады.
2-тарау. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шаралары

2. В настоящей методике используются следующие понятия:
1) инновационный проект – комплекс реализуемых в течение определенного срока времени мероприятий, осуществляемых в рамках инновационной деятельности и направленных на создание и (или) внедрение нового или усовершенствованного продукта или процесса, и доведение его до потребителя;
2) субъекты инновационной системы (далее - cубъекты инновационной системы) национальный институт развития в области инновационного развития и иные юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо либо косвенно принадлежат государству, уполномоченные на реализацию мер государственной поддержки инновационной деятельности;
3) субъекты инновационной деятельности (далее - участник) – физические, юридические лица, простые товарищества, реализующие инновационные проекты;
4) уполномоченный орган в области государственной поддержки инновационной деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере инновационного и технологического развития, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки инновационной деятельности.
5) оценка эффективности реализации мер государственной поддержки инновационной деятельности, (далее – оценка эффективности) – способ установления эффективности мер государственной поддержки инновационной деятельности, осуществляемой государственными органами, местными исполнительными органами, национальным институтом развития в области инновационного развития и иными юридическими лицами, уполномоченными на реализацию мер государственной поддержки инновационной деятельности, реализацию технологических политик и целевых технологических программ.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 457/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.07.2024 № 457/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Объектами оценки эффективности являются полученные результаты от предоставленных мер государственной поддержки уполномоченным органом, а также субъектами инновационной системы, осуществляющими поддержку инновационной деятельности.
Глава 2. Меры государственной поддержки инновационной деятельности

4. Инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларына:
1) инновациялық гранттар беру;
2) венчурлік қорларды бірлесіп қаржыландыру жатады.
5. Инновациялық гранттар технологияларды коммерцияландыруға, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға және салаларды технологиялық дамытуға үш бағыт бойынша беріледі.
3-тарау. Инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларының тиімділігіне бағалау жүргізудің тәртібі
6. Инновациялық гранттар беру бойынша беру мен іске асырудың тиімділігін бағалау аяқталған инновациялық жобаларға қатысты жүзеге асырылады.
7. Тиімділікті бағалау жыл қорытындысы бойынша бір рет сандық бағалау әдісімен жүргізіледі.
Тиімділікті бағалау үшін инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауға қатысатын инновациялық жүйе субъектілері ұсынатын осы Әдістемеге қосымшаға (бұдан әрі – қосымша) сәйкес нысан бойынша есептілік өлшемшарттары бойынша балл беру әдісі пайдаланылады.
Тиімділікті бағалау осы Әдістеменің 2-тарауында көзделген мемлекеттік қолдау түрлерінің біріне қатысты жүргізіледі.
Мемлекеттік қолдаудың әрбір шарасының форматы қосымшаға сәйкес белгілі бір өлшемдер санын қамтиды.
Қатысушылар арасында балл белгілеу үшін мынадай формула пайдаланылады:
мұнда:
Iq – өткен жылдың тиісті жылына (кезеңіне) есепті жылдың (кезеңнің) индексі;
Зе – есепті жылдың мәні;
Зөж – есепті жылға өткен жылдың мәні.
Мемлекеттік қолдау шарасы шеңберінде әрбір өлшемшарт бойынша нөлден үшке дейінгі балл беріледі.
Балл үш өлшемді шкала бойынша нақты өлшемшарттың маңыздылығын келесідей анықтайды:
мына мән бойынша 0 балл беріледі:
"Iq" <10 %, өткен жылмен салыстырғанда бөлінген бюджет қаражатының сомасы сақталған кезде қолданылады. Көрсеткішті 10 %-дан кем төмендету бойынша талдауды және дәлелді негіздемелерді қамтитын ақпарат ұсынылған жағдайда 1 балл беріледі;
мынадай мән бойынша 1 балл беріледі:
"Iq" 10 % < 40 % диапазонында болса;
2 балл беріледі, мынадай мән бойынша:
"Iq" 40 % < 100 % диапазонында болса;
3 балл беріледі, мынадай мән бойынша:
"Iq" < 100 %.
Мемлекеттік қолдау шарасы есепті жылы немесе есепті жылға өткен жылы алғаш рет ұсынылуына байланысты мемлекеттік қолдау шарасы бойынша есептік деректер (есепті жылдың немесе есепті жылдың алдыңғы жылының мәні) болмаған кезде, осы құрал бойынша тиімділікті бағалау ағымдағы жылы жүргізілмейді.
8. Мемлекеттік қолдау шарасының іске асырылу тиімділігі әрбір өлшемшарт бойынша алынған балдарды қосу және оларды қосымшаға сәйкес өлшемшарттар санына бөлу тәсілімен есептелетін мемлекеттік қолдау шарасының тиімділік индексін табу жолымен бағаланады:
мұнда:
S – Мемлекеттік қолдау шараларының тиімділік индексі;
– балдар сомасы;
N – өлшемшарттар саны.
Мемлекеттік қолдау шарасының тиімділік индексі үш балдық шкала бойынша өлшенеді, мұнда:

4. К мерам государственной поддержки субъектов инновационной деятельности относятся:
1) предоставление инновационных грантов;
2) софинансирование венчурных фондов.
5. Инновационные гранты предоставляются по трем направлениям, на коммерциализацию технологий, технологическое развитие действующих предприятий и технологическое развитие отраслей.
Глава 3. Порядок проведения оценки эффективности мер государственной поддержки инновационной деятельности
6. Оценка эффективности за предоставлением и реализацией по предоставлению инновационных грантов осуществляется в отношении завершенных инновационных проектов.
7. Оценка эффективности проводится методом количественной оценки один раз по итогам года.
Для оценки эффективности используется метод присвоения баллов по критериям отчетности по форме согласно приложению к настоящей Методике (далее – приложение), предоставляемыми субъектами инновационной системы, участвующих в государственной поддержке инновационной деятельности.
Оценка эффективности проводится в отношении одного из видов государственной поддержки, предусмотренных главой 2 настоящей Методики.
Формат каждой меры государственной поддержки включает в себя определенное количество критериев согласно приложению.
Для определения балла среди участников используется следующая формула:
где:
Iq – Индекс отчетного года (периода) к соответствующему году (периоду) предыдущего года;
Зо – значение отчетного года;
Зпг – значение предыдущего года к отчетному.
По каждому критерию в рамках меры государственной поддержки присваивается балл от нуля до трех.
Балл определяет значимость конкретного критерия по трехмерной шкале следующим образом:
0 баллов присваивается, при значении:
"Iq" <10%, применяется при сохранении суммы выделенных бюджетных средств по сравнению с прошлым годом. При предоставлении информации, содержащей анализ и аргументированные обоснования по снижению показателя менее 10%, присваивается 1 балл;
1 балл присваивается, при значении:
"Iq" находится в диапазоне 10% <40%;
2 балла присваивается, при значении:
"Iq" находится в диапазоне 40% <100%;
3 балла присваивается, при значении:
"Iq" <100%.
При отсутствии отчетные данные (значение отчетного года или предыдущего года отчетному) по мере государственной поддержки в связи с тем, что мера государственной поддержки предоставлялась впервые в отчетном году или в предыдущем году к отчетному, оценка эффективности по данному инструменту в текущем году не проводится.
8. Эффективность реализуемости меры государственной поддержки оцениваются путем нахождения Индекса эффективности меры государственной поддержки, вычисляемого способом суммирования полученных по каждому из критериев баллов и их разделения на количество критериев согласно приложению:
где:
S – Индекс эффективности меры государственной поддержки;
– сумма баллов;
N – количество критериев.
Индекс эффективности меры государственной поддержки измеряется по трехбалльной шкале, где:

мемлекеттік қолдау шарасының тиімділік индексінің мәні 2-ден 3-ке дейінгі диапазонда ұсынылған кезде шарадан тиімділіктің жоғары деңгейін білдірсе;
1-ден 2-ге дейінгі диапазондағы мемлекеттік қолдау шараларының тиімділік индексінің мәні ұсынылған кезде шарадан тиімділіктің орташа деңгейін білдірсе;
мемлекеттік қолдау шарасының тиімділік индексінің мәні 0-ден 1-ге дейінгі диапазонда ұсынылған кезде шарадан тиімділіктің төмен деңгейін білдіреді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 457/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Тиімділікті бағалаудың венчурлік қорларын бірлесіп қаржыландыруға арналған қорытынды есептілік осы Әдістемеге қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша инновациялық қызметтің нарықтық перспективаларының белгісіздігімен сипатталатын жоғары кәсіпкерлік тәуекел және Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 105-1-бабының 3-тармағына сәйкес салынған қаржылық және өзге де ресурстардың ысырабы ескеріле отырып, ұзақ мерзімді перспективада осындай венчурлік қорлар активтерінің (бүкіл портфелінің) кірістілігі (залалдылығы) негізінде жүзеге асырылады.
10. Тиімділікті бағалау туралы ақпаратты инновациялық жүйе субъектілері есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей қалыптастырады және осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға және инновациялық обсерваторияға ұсынады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.07.2024 № 457/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Уәкілетті орган тиімділікке бағалау жүргізу туралы тиісті ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірмей енгізеді.
12. Осы Әдістеменің 11-тармағында көрсетілген ақпаратта уәкілетті орган инновациялық қызметті мемлекеттік қолдаудың бағаланатын шарасын одан әрі жетілдіру және іске асыруды жалғастыру не одан әрі қаржыландыруды тоқтату туралы ұсыныстар мен ұсынымдар енгізеді.
13. Инновациялық қызметтің тиімділігіне жүргізілген бағалау қорытындылары инновациялық қызметті дамыту саласындағы ұлттық институттың ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің

при значении Индекса эффективности меры государственной поддержки в диапазоне от 2 до 3 обозначает высокий уровень эффективности от предоставленной меры;
при значении Индекса эффективности меры государственной поддержки в диапазоне от 1 до 2 обозначает средний уровень эффективности от предоставленной меры;
при значении Индекса эффективности меры государственной поддержки в диапазоне от 0 до 1 обозначает низкий уровень эффективности от предоставленной меры.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказами Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 457/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.07.2024 № 457/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Итоговая отчетность для софинансирования венчурных фондов оценки эффективности осуществляются по форме согласно таблицы 3 приложения к настоящей Методике на основе доходности (убыточности) активов (всего портфеля) таких венчурных фондов в долгосрочной перспективе с учетом высокого предпринимательского риска, характеризуемого неопределенностью рыночных перспектив инновационной деятельности и потерь вложенных финансовых и иных ресурсов в соответствии с пунктом 3 статьи 105-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
10. Информация о проведении оценки эффективности формируется субъектами инновационной системы не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным годом и предоставляется в уполномоченный орган и инновационную обсерваторию по форме согласно приложению к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.07.2024 № 457/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Уполномоченный орган вносит соответствующую информацию о проведении оценки эффективности в Правительство Республики Казахстан не позднее 15 мая года, следующего за отчетным годом.
12. В информации, указанной в пункте 11 настоящей Методики, уполномоченный орган вносит предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию и продолжению реализации либо о прекращении дальнейшего финансирования оцениваемой меры государственной поддержки инновационной деятельности.
13. Итоги проведенной оценки эффективности инновационной деятельности публикуются на официальном интернет-ресурсе национального института в области развития инновационной деятельности.
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан

2022 жылғы 11 сәуірдегі
№ 112/НҚ
Инновациялық қызметті
мемлекеттік қолдау шараларын
іске асырудың тиімділігін
бағалау әдістемесіне
қосымша
Нысан
Есептілік өлшемшарттары бойынша балдарды беру әдісі
1-кесте
Технологияларды коммерцияландыру үшін қорытынды есептілік нысаны
1. Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық грант
Инновациялық грант алған аяқталған жобалар бойынша бөлінген бюджет қаражатының көлемі, мың теңге
1-өлшемшарт
балл
2-өлшемшарт
балл
Инновациялық гранттар алған инновациялық қызмет субъектілерінің саны, бірлік
Өндіріс іске қосылғаннан кейін шығарылған өнім мен қызметтердің көлемі, мың теңге
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
еесепті жыл
Еесепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
Кестенің жалғасы
1. Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық грант
3-өлшемшарт
балл
4-өлшемшарт
Балл
Ббалл сомасы
Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар бойынша жобалардың жалпы санындағы коммерцияландырылған жобалардың үлесі*, %-да
Жобаларды іске асыру нәтижелері бойынша құрылған жұмыс орындары, бірлік
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
еесепті жыл
Барлығы:
2-кесте
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға және салаларды технологиялық дамытуға арналған қорытынды есептілік нысаны
2. Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға және салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант
Инновациялық грант алған аяқталған жобалар бойынша бөлінген бюджет қаражатының көлемі, мың теңге
1-өлшемшарт
Ббалл
2-өлшемшарт
Ббалл
Инновациялық гранттар алған инновациялық қызмет субъектілерінің саны, бірлік
Өндіріс іске қосылғаннан кейін шығарылған өнім мен қызметтердің көлемі, мың теңге
Еесепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
Кестенің жалғасы
2. Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға және салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант
3-өлшемшарт
Ббалл
4-өлшемшарт
Ббалл
Балл сомасы
Инновациялық гранттарға бөлінген мемлекеттік қаражаттың 1 теңгесіне тартылған жеке инвестициялар көлемі**, теңге
Жобаларды іске асыру нәтижелері бойынша құрылған жұмыс орындары, бірлік
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
Барлығы:
Ескертпе:
Есептеу кезінде қызмет алушының (грант алушының) бастамасы бойынша немесе сот тәртібімен шарттар бұзылған инновациялық гранттардың жобалары есепке алынбайды.
* – K = E /F×100%, мұнда:
K – Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар бойынша жобалардың жалпы санындағы коммерцияландырылған жобалардың үлесі (екінші және үшінші кезеңдер);
E – инновациялық гранттар беру жөніндегі бағдарлама шеңберінде өнім коммерцияландырылатын жобалар саны;
F – инновациялық гранттар беру жөніндегі бағдарлама шеңберінде аяқталған жобалардың саны.
** – X = Y /Z, мұнда:
X – инновациялық гранттар беру жөніндегі бағдарлама шеңберінде берілетін мемлекеттік қаражаттың 1 теңгесіне тартылған жеке инвестициялардың жалпы көлемі;
Y – инновациялық гранттар беру жөніндегі бағдарлама шеңберінде жоба бойынша грант алушы / инвестор тарапынан қоса қаржыландырудың жалпы көлемі;
Z – "QazInnovations" инновацияларды дамыту жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамы беретін жоба бойынша бюджет қаражатының жалпы көлемі.
3-кесте
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды технологиялық дамытуға және салаларды технологиялық дамытуға арналған қорытынды есептілік нысаны

от 11 апреля 2022 года
№ 112/НҚ
Приложение
к Методике оценки
эффективности реализации мер
государственной поддержки
инновационной деятельности
форма
Метод присвоения баллов по критериям отчетности
Таблица 1
Форма итоговой отчетности для коммерциализации технологий
1. Инновационный грант на коммерциализацию технологии
Объем выделенных бюджетных средств по завершенным проектам, получившим инновационный грант, тысяч тенге
Критерий 1
Балл
Критерий 2
Балл
Количество субъектов инновационной деятельности, получивших инновационные гранты, единиц
Объем выпущенной продукции и услуг после запуска производства, тысяч тенге
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
Продолжение таблицы
1. Инновационный грант на коммерциализацию технологии
Критерий 3
Балл
Критерий 4
Балл
Сумма баллов
Доля коммерциализованных проектов в общем количестве проектов по инновационным грантам на коммерциализацию технологий *, в %
Созданные рабочие места по результатам реализации проектов, единиц
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
Итого:
Таблица 2
Форма итоговой отчетности для технологического развития действующих предприятий и на технологическое развитие отраслей
2. Инновационный грант на технологическое развитие действующих предприятий и на технологическое развитие отраслей
Объем выделенных бюджетных средств по завершенным проектам, получившим инновационный грант, тысяч тенге
Критерий 1
Балл
Критерий 2
Балл
Количество субъектов инновационной деятельности, получивших инновационные гранты, единиц
Объем выпущенной продукции и услуг после запуска производства, тысяч тенге
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
Продолжение таблицы
2. Инновационный грант на технологическое развитие действующих предприятий и на технологическое развитие отраслей
Критерий 3
Балл
Критерий 4
Балл
Сумма баллов
Объем привлеченных частных инвестиций на 1 тенге государственных средств, выделенных на инновационные гранты**, тенге
Созданные рабочие места по результатам реализации проектов, единиц
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
Итого:
Примечание:
При расчете не учитываются проекты инновационных грантов, по которым были расторгнуты договора по инициативе получателя услуги (грантополучателя) или в судебном порядке.
* – K = E /F×100%, где:
K – Доля коммерциолизованных проектов в общем количестве проектов по инновационным грантам на коммерциализацию технологий (второй и третий этапы);
E – количество проектов, по которым коммерциализируется продукция в рамках программы по предоставлению инновационных грантов;
F – количество завершенных проектов в рамках программы по предоставлению инновационных грантов.
** – X = Y /Z, где:
X – общий объем привлеченных частных инвестиций на 1 тенге государственных средств, выдаваемых в рамках программы по предоставлению инновационных грантов;
Y – общий объем софинансирования со стороны грантополучателя/инвестора по проекту в рамках программы по предоставлению инновационных грантов;
Z – общий объем бюджетных средств по проекту, выдаваемых Акционерное общество "Национальное агентство по развитию инновации "QazInnovations".
Таблица 3
Форма итоговой отчетности для софинансирования венчурных фондов

1. Венчурлік қорларды бірлесіп қаржыландыру (қордың инвестициялық кезеңінде)
Венчурлік қорларды бірлесіп қаржыландыру үшін бөлінген бюджет қаражатының көлемі, мың теңге
1-өлшемшарт
ББалл
2-өлшемшарт
ББалл
Балл сомасы
Мемлекеттік қолдау есебінен қоса қаржыландырудың венчурлік қорларының саны (жинақтаумен), бірлік
Венчурлік қорларға сыртқы инвестициялар тарту (жинақтаумен)*
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
Барлығы:
2. Инновациялық жобаларды инвестициялау (қордың инновациялық кезеңінде)
Венчурлік қорларды бірлесіп қаржыландыру үшін бөлінген бюджет қаражатының көлемі, мың теңге
1-өлшемшарт
ББалл
2-өлшемшарт
Балл
Қорлардың венчурлік инвестициясын алған инновациялық қызмет субъектілерінің (стартаптар) саны, бірлік
Инновациялық қызмет субъектілеріне (стартаптарға) салынған қор қаражаттарының көлемі, мың теңге
Балдар сомасы
есеп
ті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
Барлығы:
3. Инновациялық жобаларды іске асыру (пост-инвестициялық кезең)
Венчурлік қорларды бірлесіп қаржыландыру үшін бөлінген бюджет қаражатының көлемі, мың теңге
1-өлшемшарт
ББалл
2-өлшемшарт
Ббалл
Инвестицияларға қайтару коэффициенті (Distributions to Paid-in Capital) (жинақтаумен), мәні **
Салынған капиталға жиынтық құнның коэффициенті (Total Value to Paid-in Capital), мәні ***
Балл сомасы
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
есепті жылдың алдыңғы жылы
есепті жыл
Барлығы:
Ескертпе:
* Сыртқы көздер тарапынан инвестициялар сомасы (стратегиялық серіктестер, қаржы институттары, жеке инвесторлар) / инновациялық жүйенің субъектілері тарапынан инвестициялар сомасы. Бұл мәндер жинақтау әсерімен есептеледі.
** DPI = Distribution / Paid-In Capital, мұнда:
DPI – Инвестицияларға қайтару коэффициенті (Distributions to Paid-in Capital).
Distribution – инновациялық жүйенің субъектілерінің атына қайтарылған инвестициялардың жалпы көлемі, мың теңге.
Paid-In Capital – инновациялық жүйенің субъектілері тарапынан қорға салынған инвестициялардың жалпы көлемі, мың теңге.
***TVPI = Total Value / Paid-In Capital, мұнда:
TVPI – салынған капиталдың жиынтық құны (Total Value to Paid-in Capital).
Total Value – қордың сатылған және қалдық активтерінің жалпы сомасы.
Paid-In Capital – инновациялық жүйенің субъектілері тарапынан қорға салынған инвестициялардың жалпы көлемі, мың теңге.

1. Софинансирование венчурных фондов (в инвестиционный период фонда)
Объем выделенных бюджетных средств для софинансирования венчурных фондов, тысяч тенге
Критерий 1
Балл
Критерий 2
Балл
Сумма баллов
Количество венчурных фондов софинансированных за счет гос. поддержки (с накоплением), единиц
Привлечение внешних инвестиций в венчурные фонды (с накоплением), соотношение*
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
Итого:
2. Инвестирование инновационных проектов (в инвестиционный период фонда)
Объем выделенных бюджетных средств для софинансирования венчурных фондов, тысяч тенге
Критерий 1
Балл
Критерий 2
Балл
Количество субъектов инновационной деятельности (стартапы), получивших венчурные инвестиции фондов, единиц
Объем средств фонда вложенных в субъекты инновационной деятельности (стартапы), тысяч тенге
Сумма баллов
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
Итого:
3. Реализация инновационных проектов (пост-инвестиционный период)
Объем выделенных бюджетных средств для софинансирования венчурных фондов, тысяч тенге
Критерий 1
Балл
Критерий 2
Балл
Сумма баллов
Коэффициент возврата к инвестициям (Distributions to Paid-in Capital) (с накоплением), значение **
Коэффициент суммарной стоимости на вложенный капитал (Total Value to Paid-in Capital), значение ***
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
предыдущий год отчетному
отчетный год
Итого:
Примечание:
* Сумма инвестиций со стороны внешних источников (стратегические партнеры, финансовые институты, частные инвесторы) / Сумма инвестиции со стороны субъекта инновационной системы. Данные значения рассчитываются с накопительным эффектом.
**DPI = Distribution / Paid-In Capital, где:
DPI – Коэффициент возврата к инвестициям (Distributions to Paid-in Capital).
Distribution – общий объем возвращенных инвестиций с фонда в адрес инновационной системы, тысяч тенге.
Paid-In Capital – общий объем вложенных инвестиций в фонд со стороны субъекта инновационной системы, тысяч тенге.
***TVPI = Total Value / Paid-In Capital, где:
TVPI – суммарная стоимость на вложенный капитал (Total Value to Paid-in Capital).
Total Value – общая сумма реализованных и остаточных активов фонда.
Paid-In Capital – общий объем вложенных инвестиций в фонд со стороны инновационной системы, тысяч тенге.