Тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жария қолжетімділікте орналастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 29 сәуірде № 27835 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2024 жылғы 16 мамырдағы № 3 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 16.05.2024 № 3 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 191-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жария қолжетімділікте орналастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қаржы нарықтары және өзге салалар департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Агенттік төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігінің Төрағасы
2022 жылғы 26 сәуірдегі
№ 11 Бұйрығымен
бекітілген
Тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жария қолжетімділікте орналастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жария қолжетімділікте орналастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 191-1-бабына сәйкес әзірленді және тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жария қолжетімділікте орналастыру тәртібін айқындайды.
2. Тауар деп Кодекстің 196-1-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес осы Қағидалардағы азаматтық айналым объектісі болып табылатын тауар, жұмыс, көрсетілетін қызмет түсініледі.

Об утверждении Правил размещения в публичном доступе информации, необходимой для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара
Приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 26 апреля 2022 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2022 года № 27835. Утратил силу приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 16 мая 2024 года № 3.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции РК от 16.05.2024 № 3 (вводится в действие с 08.06.2024).
В соответствии со статей 191-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения в публичном доступе информации, необходимой для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара.
2. Департаменту финансовых рынков и иных отраслей в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (далее - Агентство) после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Председатель Агентства
по защите и развитию
конкуренции
Республики Казахстан
от 26 апреля 2022 года № 11
Правила размещения в публичном доступе информации, необходимой для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения в публичном доступе информации, необходимой для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара субъектами рынка (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 191-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и определяют порядок размещения в публичном доступе информации, необходимой для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара.
2. Под товаром в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 196 Кодекса в настоящих Правилах понимается товар, работа, услуга, являющиеся объектом гражданского оборота.

3. Нарық субъектісі тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты осы Қағидалардың 2-тарауында белгіленген тәртіппен орналастыруды қамтамасыз етеді.
2-тарау. Тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жария қолжетімділікте орналастыру тәртібі
4. Ақпаратты орналастыру оны нарық субъектісінің интернет-ресурсында жариялау арқылы қамтамасыз етіледі.
Интернет-ресурс болмаған кезде ақпарат тауарды өткізу орнына еркін қолжетімділікте орналастырылады.
5. Орналастырылуы тиіс ақпараттың (бұдан әрі – ақпарат) тізбесі:
1) тауардың атауы;
2) техникалық, экономикалық және өзге де сипаттамаларды қоса алғанда, тауардың негізгі тұтынушылық қасиеттері туралы мәліметтер;
3) тауардың массасы, көлемі, саны, мерзімі және өзге де өлшенетін сипаттамалары;
4) тауардың құны;
5) тауар құнының жеңілдіктері мен өзге де азаюы, оларды ұсыну шарттары;
6) тауар құнына енгізілмеген, бірақ тауарды сатып алу кезінде қажетті қосымша үстемеақылар мен өзге де төлемдер;
7) тауарды сатып алу шарттары;
8) кепілдік мерзімінің болуы (болмауы), оны ұсыну шарттары;
9) тауардың дайындалған күні мен орны, шығарылған елі;
10) тауардың қызмет ету мерзімі және (немесе) жарамдылық мерзімі және (немесе) сақтау мерзімі;
11) сатушының (дайындаушының, орындаушының) атауы (фирмалық атауы), орналасқан жері (заңды мекенжайы), дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның (оның филиалының, өкілдігінің) орналасқан жері;
12) тауар берушінің ұқсас тауарды басқа берушілермен үлестес болуы;
13) тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету және оны тұтынушылардың тауарды саналы түрде таңдауын қалыптастыру үшін қажетті өзге де мәліметтер.
6. Тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету үшін қажетті ақпараттың тізбесіне сондай-ақ шартты бұзу талаптары, тәртібі жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпарат нарық субъектісі мен тұтынушы арасындағы шартта көзделуге тиіс.
7. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, коммерциялық, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын ақпарат орналастыруға жатпайды.
3-тарау. Қорытынды ережелер
8. Тауар сатушыны (берушіні) еркін ауыстыруды қамтамасыз ету үшін қажетті ақпаратты жария қолжетімділікте орналастырмау Кодекстің 191-1-бабына сәйкес тауар сатушыны (берушіні) ауыстыру кедергісін құру болып табылады.
Тауар сатушыны (берушіні) ауыстыру кедергісін құру Кодекстің 177-бабына сәйкес жосықсыз бәсекелестікке жатады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауапкершілікке әкеп соғады.

3. Субъекты рынка обеспечивают размещение информации, необходимой для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара, в порядке установленном главой 2 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок размещения в публичном доступе информации, необходимой для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара
4. Размещение информации обеспечивается путем ее публикации на интернет-ресурсе субъекта рынка.
При отсутствии интернет-ресурса информация размещается в открытом доступе на месте реализации товара.
5. Перечень информации, подлежащей размещению (далее – информация):
1) наименование товара;
2) сведения об основных потребительских свойствах товара, включая технические, экономические и прочие характеристики;
3) масса, объем, количество, сроки и иные измеряемые характеристики товара;
4) стоимость товара;
5) скидки и прочие уменьшения стоимости товара, условия их предоставления;
6) дополнительные надбавки и прочие платежи, не включенные в стоимость товара, но необходимые при приобретении товара;
7) условия приобретения товара;
8) наличие (отсутствие) гарантийного срока, условия его предоставления;
9) дата и место изготовления товара, страна его происхождения;
10) срок службы и (или) срок годности, и (или) срок хранения товара;
11) наименование (фирменное наименование), местонахождение (юридический адрес) продавца (изготовителя, исполнителя), местонахождение индивидуального предпринимателя или юридического лица (его филиала, представительства);
12) аффилированность поставщика товара с другими поставщиками аналогичного товара;
13) иные сведения, необходимые для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара и формирования осознанного выбора товара его потребителями.
6. К перечню информации, необходимой для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара также относятся: условия, порядок рассторжения договора.
Информация, указанная в части первой настоящего пункта, должна быть предусмотрена в договоре между субъектом рынка и потребителем.
7. Не подлежит разглашению информация, составляющая коммерческую, служебную и иную охраняемую законом тайну, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.
Глава 3. Заключительные положения
8. Неразмещение в публичном доступе информации, необходимой для обеспечения свободной смены продавца (поставщика) товара, в соответствии со статьей 191-1 Кодекса является созданием барьеров смены продавца (поставщика) товара.
Создание барьеров смены продавца (поставщика) товара в соответствии со статьей 177 Кодекса относится к недобросовестной конкуренции и влечет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.