"Тауар биржасының монополияға қарсы органға есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының 2021 жылғы 31 наурыздағы № 5 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 23 мамырдағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 мамырда № 28190 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тауар биржасының монополияға қарсы органға есептер беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының 2021 жылғы 31 наурыздағы № 5 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22439 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-3-бабының 3) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауар биржасының монополияға қарсы органға есептерді ұсыну қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) биржалық брокер (бұдан әрі – брокер) – өз қызметін тауар биржасында жүзеге асыратын және клиенттің тапсырмасы бойынша, оның есебінен және мүддесінде биржалық тауармен мәмілелер жасайтын кәсіпкерлік субъектісі;
2) биржалық дилер (бұдан әрі – дилер) - тауар биржасында өз қызметін жүзеге асыратын және биржалық тауармен өз мүдделері үшін және өз есебінен мәмілелер жасайтын кәсіпкерлік субъектісі;
3) биржалық мәмілелер – биржада айналымға жіберілген мүлік нысанасы болып табылатын және Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына және биржалық сауда ережелеріне сәйкес ол жүргізетін сауда-саттыққа қатысушылармен жасалатын мәмілелер;
4) биржалық саудаға қатысушылар – тауар биржасында биржалық сауданың белгіленген қағидалары бойынша өзара іс-қимыл жасайтын клиенттер, брокерлер, дилерлер және маркет-мейкерлер;
5) биржалық тауар – "Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулерді ескере отырып, тауар биржасы биржалық саудаға жіберген стандартталған немесе стандартталмаған тауар;
6) маркет-мейкер – баға белгілеулерді қою және мерзімді келісімшарттарды сатып алу және сату жөніндегі міндеттемелерді қабылдау арқылы биржалық нарықтың өтімділігін қалыптастыратын және қолдайтын заңды тұлға.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген өткізілген биржалық сауда-саттық бойынша есептің нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есептің нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 5 "Об утверждении Правил представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу"
Приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 23 мая 2022 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2022 года № 28190
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 5 "Об утверждении Правил представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22439) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основные понятия, которые используются в настоящих правилах:
1) биржевой брокер (далее – брокер) – субъект предпринимательства, осуществляющий свою деятельность на товарной бирже и совершающий сделки с биржевым товаром по поручению, за счет и в интересах клиента;
2) биржевой дилер (далее – дилер) – субъект предпринимательства, осуществляющий свою деятельность на товарной бирже и совершающий сделки с биржевым товаром в своих интересах и за свой счет;
3) биржевые сделки – сделки, предметом которых является имущество, допущенное к обращению на бирже, и которые заключаются на бирже участниками проводимых ею торгов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах и правилами биржевой торговли;
4) участники биржевой торговли – клиенты, брокеры, дилеры и маркет-мейкеры, взаимодействующие на товарной бирже по установленным правилам биржевой торговли;
5) биржевой товар – стандартизированный или нестандартизированный товар, допущенный товарной биржей к биржевой торговле с учетом ограничений, установленных Законом Республики Казахстан "О товарных биржах";
6) маркет-мейкер – юридическое лицо, формирующее и поддерживающее ликвидность биржевого рынка путем выставления котировок и принятия обязательств по покупке и продаже срочных контрактов.";
Форму отчета по проведенным биржевым торгам, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Форму отчета по актуальному перечню аккредитованных членов товарной биржи, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Биржалық бақылау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігінің Төрағасы
2022 жылғы 23 мамырдағы
№ 14 бұйрыққа 1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Тауар биржасының
монополияға қарсы органға
есептерді ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Өткізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша есеп
Ұсынылады: монополияға қарсы органға.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/zk?lang=kk
Өткізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша есеп Есепті кезең 20__ жылғы __ ай
Индекс: 1- (ӨБС)
Мерзімділігі: ай сайын
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауар биржалары.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 7 (жетінші) күнінен кешіктірмей.
Р/с №
Тауар түрлері бойынша
Биржалық мәміле
Биржалық тауар
Өткізу күні, уақыты
Мәміле нөмірі
Атауы
Тауар саны
Лоттың мөлшері
Лоттың өлшем бірлігі
Мәміле сомасы
Лоттар саны
Жасалған мәмілелердің жалпы көлемі, теңге
Кестенің жалғасы
Биржалық саудаға қатысушы
Сауда-саттық режимі
Сатып алушы
Сатушы
Сатып алушының және (немесе) дилердің атауы
Брокердің атауы
Маркет-мейкер атауы
Сатушының және (немесе) дилердің атауы
Брокердің атауы
Маркет-мейкер атауы
___________________________________________ _____________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (бар болған жағдайда)
__________________________________________ _____________
(Ақпаратты жасауға жауапты адамның тегі, аты, (қолы) әкесінің аты, (бар болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда) Жасалған күні "____"__________20___ жыл
Өткізілген биржалық
сауда-саттық бойынша есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Өткізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша есеп (индекс – 1-(ӨБС), мерзімділігі: ай сайын)

2. Департаменту биржевого контроля Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Председатель Агентства
по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 23 мая 2022 года № 14
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Приложение 1
к Правилам представления
товарной биржей отчетов
антимонопольному органу
Форма отчета по проведенным биржевым торгам
Представляется: в антимонопольный орган.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/zk?lang=ru
Отчет по проведенным биржевым торгам
Отчетный период __ месяц 20__ года
Индекс: 1- (ПБТ)
Периодичность: ежемесячная
Круг лиц, представляющих информацию: товарные биржи.
Срок представления формы административных данных: ежемесячно не позднее 7 (седьмого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
№ п/п
По видам товаров
Биржевая сделка
Биржевой товар
Дата, время проведения
Номер сделки
Наименование
Количество товара
Размер лота
Единица измерения лота
Сумма сделки
Количество лотов
Общий объем совершенных сделок, тенге
Продолжение таблицы
Участник биржевых торгов
Режим торгов
Покупатель
Продавец
Наименование покупателя и (или) дилера
Наименование биржевого брокера
Наименование маркет-мейкера
Наименование продавца и (или) дилера
Наименование брокера
Наименование маркет-мейкера
___________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) руководителя)
___________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, (подпись)
ответственного за составление информации)
Место печати (при наличии)
Дата составления "___" __________20___ года
Приложение
к Форме отчета по проведенным
биржевым торгам
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет по проведенным биржевым торгам
(индекс – 1-(ПБТ), периодичность: ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме тауар биржаларының өткізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша есебін жасауға және ұсынуға арналған.
2. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оны алмастыратын адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
4. Нысанның 2-бағанында тауарлардың түрлері бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5. Нысанның 3-бағанында биржалық мәміленің уақыты мен нөмірі туралы мәліметтер көрсетіледі;
6. Нысанның 4-бағанында тауардың атауы, саны, лоттың мөлшері, лоттың өлшем бірлігі, мәміле сомасы, лоттардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі;
7. Нысанның 5-бағанында биржалық сауда-саттыққа қатысушы туралы мәліметтер көрсетіледі: сатып алушы (сатып алушының және (немесе) дилердің атауы, брокердің атауы, маркет-мейкер атауы), сатушы (сатушының және (немесе) дилердің атауы), брокердің атауы, маркет-мейкер атауы);
8. Нысанның 6-бағанында сауда-саттық режимі туралы мәліметтер көрсетіледі;
9. "Жасалған мәмілелердің жалпы көлемі, теңге" деген жолда жасалған мәмілелердің жалпы көлемі туралы мәліметтер теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігінің Төрағасы
2022 жылғы 23 мамырдағы № 14
бұйрыққа 2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Монополияға қарсы органға
тауар биржасының есептері
ұсыну қағидаларына
2 қосымша
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есеп
Монополияға қарсы органға ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/zk?lang=kk
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есеп Есепті кезең 20 ___ жылғы ___ ай
Индекс: 2-(ӨТ).
Мерзімділігі: ай сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауар биржалары.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің тізбесі өзгерген жағдайда, ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 7 (жетінші) күнінен кешіктірмей.
р/с №
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің атауы
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелері басшысының және қызметкерлерінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің Байланыс ақпараты
Тауар биржалары саласындағы жұмыс өтілі
___________________________________________ ________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
___________________________________________ ________________
(Ақпаратты жасауға жауапты адамның тегі, (қолы) аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
Жасалған күні "___"________20___ жыл
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есеп (индекс – 2-(ӨТ), мерзімділігі: ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для составления и представления товарными биржами отчета по проведенным биржевым торгам.
2. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, его замещающее.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. В графе 1 формы указывается номер по порядку.
4. В графе 2 формы указываются сведения по видам товаров.
5. В графе 3 формы указываются сведения о времени проведения и номере биржевой сделки.
6. В графе 4 формы указываются сведения о наименовании, количестве товара, размере лота, единице измерения лота, сумме сделки, количестве лотов.
7. В графе 5 формы указываются сведения об участнике биржевых торгов: покупатель (наименование покупателя и (или) дилера, наименование брокера, наименование маркет-мейкера), продавец (наименование продавца и (или) дилера), наименование брокера, наименование маркет-мейкера).
8. В графе 6 формы указываются сведения о режиме торгов.
9. В строке "Общий объем совершенных сделок, тенге" указываются сведения об общем объеме совершенных сделок в тенге.
Приложение 2 к приказу
Председатель Агентства
по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 23 мая 2022 года № 14
Форма, предназначенная
для сбора
административных данных
Приложение 2
к Правилам представления
товарной биржей отчетов
антимонопольному органу
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в антимонопольный орган.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/zk?lang=ru
Отчет по актуальному перечню аккредитованных членов товарной биржи
Отчетный период __ месяц 20__ года
Индекс: 2-(АП).
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц, представляющих информацию: товарные биржи.
Срок представления формы административных данных: ежемесячно не позднее 7 (седьмого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, в случае изменения перечня аккредитованных членов товарной биржи.
№ п/ п
Наименование аккредитованных членов товарной биржи
Фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя и сотрудников аккредитованных членов товарной биржи
Контактная информация аккредитованных членов товарной биржи
Стаж работы в сфере товарных бирж
___________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) руководителя)
___________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, (подпись)
ответственного за составление информации)
Место печати (при наличии)
Дата составления "___" __________20___ года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет по актуальному перечню аккредитованных членов товарной биржи
(индекс – 1-(ПБТ), периодичность: ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме тауар биржаларының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесі бойынша есепті жасауға және ұсынуға арналған.
2. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда оның орнындағы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
4. Нысанның 2-бағанында тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің атаулары көрсетіледі;
5. Нысанның 3-бағанында тауар биржасының аккредиттелген мүшелері басшысының және қызметкерлерінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі;
6. Нысанның 4-бағанында тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің байланыс ақпараты көрсетіледі;
7. Нысанның 5-бағанында тауар биржалары саласындағы жұмыс өтілі туралы мәліметтер көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для составления и представления товарными биржами отчета по проведенным биржевым торгам.
2. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, его замещающее.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. В графе 1 формы указывается номер по порядку.
4. В графе 2 формы указываются наименования аккредитованных членов товарной биржи.
5. В графе 3 формы указываются фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя и сотрудников аккредитованных членов товарной биржи.
6. В графе 4 формы указываются контактная информация аккредитованных членов товарной биржи.
7. В графе 5 формы указываются сведения о стаже работы в сфере товарных бирж.