Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 23 мамырдағы № 369 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 мамырда № 28224 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Қамаққа алу түріндегі жазаны орындауды жүзеге асыратын арнаулы мекемелердің қызметі мен ішкі тәртіптемесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 504 бұйрығына (бұдан әрі - № 504 Қағидалар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15551 болып тіркелген):
Қамаққа алу түріндегі жазаны орындауды жүзеге асыратын арнаулы мекемелердің қызметі мен ішкі тәртіптемесін ұйымдастыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының iшкi тәртiптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 505 бұйрығында (бұдан әрі - № 505 Қағидалар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15564 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының iшкi тәртiптеме қағидаларында:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Күдіктілер мен айыпталушыларды камералар бойынша орналастыру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камераларда орналастыру жоспары негізінде "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 32-бабының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Тергеу изоляторының әкімшілігі олардың арасындағы байланысты болдырмау бойынша шаралар қабылдайды.
Жаңа келген күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторында ұстау тәртібімен және жағдайымен таныстыру, сондай-ақ денсаулығының жағдайын тексеру және санитариялық-гигиеналық іс-шараларды жүргізу, олармен психологиялық тексерістерді жүргізу мақсатында көрсетілген адамдар 15 тәулікке дейін карантин бөлімшесіне орналастырылады.
Күдіктілерді және айыпталушыларды камераларға жедел қызмет қызметкерінің келісімі бойынша, ал кәмелетке толмағандарды тәрбие жұмысы жөніндегі нұсқаушының келісімі бойынша кезекші көмекші немесе оның орынбасары орналастырады. Науқас адамдар медицина қызметкерінің нұсқауымен орналастырылады. Жұқпалы аурумен науқас адамдар жеке камераларға орналастырылады. Карантинде ұстау мерзімі медициналық көрсеткіштер бойынша белгіленеді.
Заңның 32-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, бұл ретте бейнебақылау жүйесі арқылы және қосымша (уақытша) бекет қою арқылы күшейтілген қадағалау қамтамасыз етіле отырып, суицид жасау қаупі бар адамдарды жалғыз ұстауға жол берілмейді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 мая 2022 года № 369. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2022 года № 28224
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 504 "Об утверждении Правил организации деятельности и внутреннего распорядка специальных учреждений, осуществляющих исполнение наказания в виде ареста" (далее - Правила № 504) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15551):
Правила организации деятельности и внутреннего распорядка специальных учреждений, осуществляющих исполнение наказания в виде ареста изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
2) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 505 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы" (далее - Правила № 505) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15564):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы, утвержденных указанным приказом:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Размещение по камерам подозреваемых и обвиняемых осуществляется в соответствии с требованиями статьи 32 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) на основании плана покамерного размещения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Администрацией следственного изолятора принимаются меры по исключению контактов между ними.
В целях ознакомления вновь прибывших подозреваемых и обвиняемых с порядком и условиями содержания следственного изолятора, а также для обследования состояния здоровья и проведения санитарно-гигиенических мероприятий, проведения с ними психологических обследований, указанные лица помещаются в карантинное отделение до 15 суток.
Подозреваемые и обвиняемые размещаются по камерам дежурным помощником или его заместителем по согласованию с оперативным работником, а несовершеннолетние, по согласованию с инструктором по воспитательной работе. Размещение больных производится по указанию медицинского работника. Лица, с инфекционными заболеваниями размещаются в отдельных камерах. Срок содержания в карантине определяется исходя из медицинских показаний.
Одиночное содержание лиц, с риском совершения суицида, не допускается, за исключением случаев, предусмотренных статьей 32 Закона, при этом обеспечивается усиленный надзор посредством системы видеонаблюдения и путем выставления дополнительного (временного) поста.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. Тергеу изоляторларында орналасқан медициналық ұйымдарда күдіктілер және айыпталушылар ауру түрлерiне қарай орналастырылады. Ерлер мен әйелдер, ересектер мен кәмелетке толмағандар бiр-бiрiнен бөлек орналастырылады. Аса ауыр және ауыр қылмыстар жасады деген күдіктілер мен айыпталушылар оқшау ұсталады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Күдіктiлер мен айыпталушылардың заттарын тексеру тергеу изоляторына түскен кезде, оның шегінен тыс жерге жөнелтiлер алдында, басқа камераға, тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның стационарына ауыстыру немесе тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамау кезінде олардың қатысуымен жүргiзiледi.";
38, 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Күдіктіден немесе айыпталушыдан заттарды және тамақ өнімдерін сақтауға қабылдау комиссиялық түрде жүргізіледі. Комиссиялардың құрамын тергеу изоляторының бастығы режим және күзет бөлімінің қызметкерлері, тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкері қатарынан акт бойынша тағайындайды.
39. Соттың шешімі бойынша құндылығы жоқ нәрселер, заттар, сондай-ақ тамақ өнімдері, оның ішінде: спирттік ішімдіктер немесе спирттік негіздегі бұйымдар, оларды дайындауға арналған өнімдер, есірткі (оларды тарату фактісі бойынша қылмыстық іс қозғалған жағдайларды қоспағанда) және оларды пайдалануға арналған құрылғылар, отқа қауіпті заттар мен құралдар, тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйым медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылған дәрілік заттар, ойын карталары, эротикалық, порнографиялық немесе зорлық-зомбылыққа табынуды насихаттайтын қолжазба, графикалық, баспа, фото және бейне өнімдер (қылмыстық іс материалдарын қоспағанда), тұтынылуы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін не тергеу изоляторларында қамтамасыз етілмейтін ерекше сақтау жағдайларын талап ететін тамақ өнімдері, мақсаты немесе қасиеттерін анықтау мүмкін емес не өзінің бастапқы тұтыну қасиеттерін жоғалтқан және Тізбеге енбеген өзге де заттар, құралдар мен тамақ өнімдері жойылуға жатады.";
112, 113, 114, 115, 116 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерлері күдіктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторына келiп түскеннен кейін бір тәуліктен кешіктірмей мiндеттi медициналық қараудан, сондай-ақ үш жұмыс күні ішінде флюрографиялық және зертханалық тексеруден өтеді. Медициналық тексеруден өтпеген адамдар басқа күдіктiлер мен айыпталушылардан бөлек ұсталады. Медициналық тексерудiң нәтижелерi күдіктiнің немесе айыпталушының медициналық амбулаториялық картасында белгiленедi.

"18. В медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах подозреваемые и обвиняемые размещаются по видам заболеваний. Раздельно содержатся мужчины и женщины, несовершеннолетние и взрослые. Изолированно содержатся подозреваемые и обвиняемые в совершении особо тяжких и тяжких преступлений.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Досмотр вещей подозреваемых и обвиняемых производится в их присутствии при поступлении в следственный изолятор, перед отправкой за его пределы, при переводе в другую камеру, стационар медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе или водворении в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции.";
пункты 38, 39 изложить в следующей редакции:
"38. Приемка на хранение у подозреваемого или обвиняемого, предметов и продуктов питания производится комиссионно. Состав комиссий назначается начальником следственного изолятора из числа сотрудников отдела режима и охраны, медицинского работника медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе, по акту.
39. По решению суда уничтожаются предметы, вещества не представляющие ценности, а также продукты питания, в том числе: спиртные напитки или изделия на спиртовой основе, продукты для их изготовления, наркотики (за исключением случаев возбуждения уголовного дела по факту их распространения) и приспособления для их употребления, огнеопасные предметы и вещества, лекарственные средства, признанные по заключению медицинского работника медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе непригодными к использованию по назначению, игральные карты, эротическая, порнографическая или пропагандирующая культ насилия рукописная, графическая, печатная, фото и видео продукция (за исключением материалов уголовного дела), продукты питания, потребление которых представляет опасность для жизни и здоровья людей либо требующие особых условий хранения, которые невозможно обеспечить в следственных изоляторах, иные предметы, вещества и продукты питания, назначение или свойства которых установить невозможно либо утратившие свои первоначальные потребительские свойства и другие, не вошедшие в Перечень.";
пункты 112, 113, 114, 115, 116 изложить в следующей редакции:
"112. Подозреваемые и обвиняемые после поступления в следственный изолятор не позднее суток проходят обязательный медицинский осмотр медицинскими работниками медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе, а также в течение трех рабочих дней флюорографическое и лабораторное обследование. Лица, не прошедшие медицинский осмотр, содержатся отдельно от других подозреваемых и обвиняемых. Результаты медицинского осмотра фиксируются в медицинской амбулаторной карте подозреваемого или обвиняемого.

113. Күдіктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкеріне күнделiктi камераларды аралаған кезде медициналық көмекке, ал ауру асқынған кезде тергеу изоляторының кез келген қызметкерiне жүгінеді. Күдікті немесе айыпталушы жүгінген қызметкер оған медициналық көмек көрсету үшiн шаралар қабылдайды.
114. Күдіктiлер мен айыпталушыларға амбулаториялық жағдайда медициналық көмек камераларда, өзге де үй-жайларда, сондай-ақ тергеу изоляторларында орналасқан медициналық ұйымдардың мамандандырылған кабинеттерiнде көрсетiледi. Дәрiлік заттарды беру дәрiгердiң тағайындауы бойынша белгіленген мөлшердежеке-жеке қолхат арқылы жүзеге асырылады.
115. Заңның 24-бабының 3-тармағына сәйкес қамауға алынған адамдардың туыстарынан алған дәрілік заттарды қабылдауы медициналық көрсеткiштер бойынша және тек тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерлерінің бақылауымен қатаң түрде жүзеге асырылады. Бұл ретте, дәрiлік заттар тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымда сақталады.
116. Тергеу изоляторларында орналасқан медициналық ұйымдардың жанында стационарлық бөлімшелер ұйымдастырылады. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № 745 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21534 болып тіркелген) бекітілген Сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан бас бостандығы шектелген адамдарға, сондай-ақ ұсталған, қамауға алынған және арнайы мекемелерге орналастырылған адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес тергеу изоляторында ұсталатын науқастар арнайы медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларда денсаулық сақтаудың медициналық ұйымдарына жіберіледі, ол үшін жинамалы күзет құралдарымен жабдықталған оқшауланған палаталар бөлінеді.";
149-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"149. Күдіктiнің және айыпталушының мәйіті алуды талап еткенге дейiн, бiрақ жетi тәулiктен асырылмай не уәкiлеттi органның қайтыс болу фактiсi бойынша тексеру аяқталғанға дейiн жақын жердегi денсаулық сақтаудың медициналық ұйымындағы мәйiтханаға сақтауға тапсырылады. Қайтыс болған адамның мәйітін алуға оның жақын туыстарының айрықша құқығы бар. Олар болмаған немесе мәйітті алудан бас тартқан кездемәйітті берудi талап еткен адамға беріледi.";
Қағидалардың 5-қосымшаның атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы тәртібінде күдіктіні, айыпталушыны жалғыз адамдық камераға ауыстыру туралы қаулы";
Қағидалардың 6-қосымшасында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жылытуды талап ететiн, сақтау мерзімі өткен, сондай-ақ ашытқы, алкогольдік iшiмдiктерден және сырадан басқа тамақ өнімдері;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) жуыну жабдықтары (иіс, шаруашылық сабыны, сұйық сабын немесе су сабын (тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйым дәрiгерiнiң тағайындауы бойынша) тiс пастасы, тiс щеткасы, сабынға және тiс щеткасына арналған пластмасса қораптар, крем, тарауыш тарақ);";
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"27) тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның дәрiгерi тағайындаған дәрiлік заттар.

113. Подозреваемые и обвиняемые обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику медицинской организаций, расположенной в следственном изоляторе во время ежедневного обхода им камер, а при остром заболевании – к любому сотруднику следственного изолятора. Сотрудник, к которому обратился подозреваемый или обвиняемый принимает меры для оказания ему медицинской помощи.
114. Медицинская помощь в амбулаторных условиях оказывается подозреваемым и обвиняемым в камерах, иных помещениях, а также в специализированных кабинетах медицинских организаций, расположенных в следственных изоляторах. Выдача лекарственных средств осуществляется по назначению врача в установленных дозах индивидуально под расписку.
115. Прием лицами, заключенными под стражу, лекарственных средств, полученных от родственников в соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона, осуществляется строго по медицинским показаниям и только под контролем медицинских работников медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе. При этом лекарственные средства, хранятся в медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе.
116. При медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах организуются стационарные отделения. В случаях, требующих оказания специализированной стационарной помощи, больные, содержащиеся в следственных изоляторах в соответствии с Правилами оказания медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, задержанным, заключенным под стражу и помещенным в специальные учреждения, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № 745 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21534) направляются в медицинские организации здравоохранения, для чего выделяются изолированные палаты, оборудованные разборными средствами охраны.";
пункт 149 изложить в следующей редакции:
"149. Тело умершего подозреваемого и обвиняемого передается на хранение в морг ближайшей медицинской организации здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом. Преимущественное право для получения тела умершего имеют его близкие родственники. При их отсутствии или отказе в получении тела, оно выдается востребовавшему его лицу.";
наименование приложения 5 Правил изложить в следующей редакции:
"Постановление о переводе подозреваемого, обвиняемого в одиночную камеру в порядке статьи 31 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества"";
в приложении 6 Правил:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) продукты питания, кроме требующих тепловой обработки и скоропортящихся с истекшим сроком хранения, а также дрожжей, алкогольных напитков и пива;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, жидкое мыло или шампуни (по назначению врача медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе), зубная паста, зубная щетка, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, гребень, расческа);";
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) лекарственные средства по назначению врача медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе.

Тамақ өнімдерінің тізбесі халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың уәкілетті органының нұсқамасы бойынша шектеледі. Күдiктiнің және айыпталушының өзiмен бiрге сақтай алатын тамақ өнімдерінің, бiрiншi кезекте қажеттi заттардың, аяқкиiмнiң, киiм-кешектің және басқа да өнеркәсіптік тауарлардың жалпы салмағы 35 килограмнан, оның ішінде кофе мен шай 2 килограмнан аспауы тиіс. Осы Тiзбеде көзделмеген заттар және құралдар тыйым салынған заттар болып табылады.";
Қағидалардың 9-қосымшасында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңның 25-бабына сәйкес тергеу изоляторының әкімшілігі күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды тиісті жағдайлар болған кезде мынадай қосымша ақылы тұрмыстық, медициналық, сауықтыру және өзгеде қызмет түрлерімен қамтамасыз етеді:";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға қосымша ақылы қызметті тергеу изоляторларының қызметкерлері және осы мақсаттар үшін тартылған тиісті даярлығы мен лицензиясы бар мамандар көрсете алады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қосымша ақылы қызметті алу үшін күдікті, айыпталушы немесе сотталушы тергеу изоляторы бастығының атына оның жеке шотынан ақылы қызметті көрсетуге ақшаны алуға өтініш жазады. Тергеу изоляторының жауапты қызметкері күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жеке шотында тиісті ақшаның бар-жоғын тексереді және өтінішке белгі қояды, содан кейін тергеу изоляторының бастығы өтініштің мәні бойынша шешім қабылдайды.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін № 504 Қағидалардың 3, 7, 14, 27, 37, 80, 88, 112, 121, 122, 123, 124, 125-тармақтарын, 2-қосымшасының 1-тармағының 1), 11), 26), 27) тармақшаларын, 7-қосымшасының 2-тармағының 4) тармақшасын және № 505 Қағидалардың 18, 31, 38, 39, 112, 113, 114, 115, 116, 149-тармақтарын, 6-қосымшасының 11), 27) тармақшаларын, 9-қосымшасының 1, 2, 3-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 23 мамырдағы
№ 369 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 26 шілдедегі
№ 504 бұйрығымен
бекітілген
Қамаққа алу түріндегі жазаны орындауды жүзеге асыратын арнаулы мекемелердің қызметі мен ішкі тәртіптемесін ұйымдастыру қағидалары 1 тарау. Жалпы ережелер

Перечень продуктов питания ограничивается по предписанию уполномоченного органа государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Общий вес продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемый и обвиняемый хранить при себе составляет не свыше 35 килограммов, в том числе кофе и чая не более 2 килограмм. Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.";
в приложении 9 Правил:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В соответствии со статьей 25 Закона, администрация следственного изолятора обеспечивает подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, при наличии соответствующих условий, следующими дополнительными платными бытовыми, медицинскими, оздоровительными и иными видами услуг:";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Дополнительные платные услуги подозреваемым, обвиняемым и подсудимым могут оказываться как сотрудниками следственных изоляторов, так и привлеченными для этих целей, специалистами, имеющими соответствующую подготовку и лицензию.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения дополнительной платной услуги подозреваемый, обвиняемый или подсудимый пишет заявление на имя начальника следственного изолятора с просьбой снять деньги с его лицевого счета на оказание платной услуги. Ответственный сотрудник следственного изолятора проверяет наличие соответствующей суммы денег на лицевом счете подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, и делает отметку на заявлении, после чего начальник следственного изолятора принимает решение по существу просьбы.".
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 3, 7, 14, 27, 37, 80, 88, 112, 121, 122, 123, 124, 125, подпунктов 1), 11), 26), 27) пункта 1 приложения 2, подпункт 4) пункта 2 приложения 7 Правил № 504 и пунктов 18, 31, 38, 39, 112, 113, 114, 115, 116, 149, подпунктов 11), 27) приложения 6, пунктов 1, 2, 3 приложения 9 Правил № 505, которые вводятся в действие с 1 июля 2022 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 мая 2022 года № 369
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 июля 2017 года № 504
Правила организации деятельности и внутреннего распорядка специальных учреждений, осуществляющих исполнение наказания в виде ареста
Глава 1. Общие положения

1. Осы Қамаққа алу түріндегі жазаны орындауды жүзеге асыратын арнаулы мекемелердің қызметі мен ішкі тәртіптемесін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) қамаққа алу түріндегі жазаны орындауды жүзеге асыратын арнаулы мекемелердің қызметі мен ішкі тәртіптемесін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Қамауға алу түріндегі жазаны орындау сотталған жері бойынша қамаққа алу түріндегі қылмыстық жазаны өтеуге арналған тергеу изоляторларының (бұдан әрі – ТИ) арнаулы қабылдау орындарында (бұдан әрі – АҚО) немесе оқшауланған учаскелерінде заңды күшіне енген сот үкімінің негізінде жүзеге асырылады.
2 тарау. Сотталғандарды АҚО-ға немесе ТИ-ға қабылдау тәртібі
3. Сотталғандарды АҚО-ға немесе ТИ-ға қабылдауды арнайы есепке алу қызметі қызметкерінің және АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерінің міндетті қатысуымен АҚО немесе ТИ басшысының кезекші көмекшісі (бұдан әрі - кезекші) жүзеге асырады.
4. Сотталғандарды қабылдау кезінде кезекші қамаққа алу түріндегі жазаны орындауға негіз болып табылатын процестік құжаттардың болуын тексереді, жеке басын куәландыратын құжаттардың негізінде олардың келген сотталғандарға тиесілігін анықтайды.
5. Сотталғанның фотосуреті, сот үкімінде көрсетілген сауалнама деректері сотталғаннан жауап алу кезінде алынған мәліметтермен, жеке басын куәландыратын құжаттармен сәйкес келмеген кезде арнайы есепке алу қызметінің қызметкері кезекшімен бірлесіп осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасайды және оны шара қолдану үшін үкім шығарған сотқа жібереді.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген деректерді тексергеннен кейін АҚО немесе ТИ қызметкерлері арнайы жабдықталған үй-жайда сотталғандарды толық тінтуден, ал оларға тиесілі заттарды тексеруден өткізеді.
Толық тінту және заттарды тексеру алдында сотталғандарға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сотталғандарға өзімен бірге алып жүруге, сауқаттардан, сәлемдемелерден, бандерольдерден алуға және АҚО немесе ТИ дүкендерінен сатып алуға рұқсат етілетін заттар мен бұйымдар тізбесінде (бұдан әрі-Тізбе) көзделмеген заттарды өз еркімен тапсыру ұсынылады. Тыйым салынған заттарды дереу өз еркімен тапсырған кезде сотталғандарға тәртіптік жазалау шаралары қолданылмайды.
7. АҚО-ға немесе ТИ-ға қабылданған адамдар келіп түскен күні, алайда бір тәуліктен кешіктірмей алғашқы медициналық куәландырудан және санитарлық өңдеуден өтеді. Медициналық куәландыру нәтижелері медициналық амбулаторлық картаға енгізіледі. Бұл ретте медицина қызметкері дене жарақаттарын және тері мен инфекциялық аурулардың белгілерін анықтау мақсатында сотталғандарды сыртқы қарап-тексеруді жүргізеді. Дене жарақаттарын анықтау фактісі туралы жоғары тұрған органға және қадағалаушы прокурорға жазбаша түрде дереу хабарланады.
АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйым дәрігерінің қорытындысы бойынша стационарлық жағдайда дереу медициналық көмек алуды қажет ететін адамдар айдауылмен денсаулық сақтаудың медициналық ұйымдарына жіберіледі. Қажет болған жағдайда оларға медициналық көмек көрсетіледі.
Бұдан кейін сотталғандар карантин бөлiмшесіне орналастырылады (қамаққа сотталғандар үшін ТИ-да оқшаулау учаскелерінде), онда оларға ұзақтығы 15 тәулiкке дейiн медициналық бақылау белгіленеді. Осы кезеңде анықталған инфекциялық науқастар дереу оқшауланады, мекемеде эпидемияға қарсы кешенді іс-шаралар өткізіледі.

1. Настоящие Правила организации деятельности и внутреннего распорядка специальных учреждений, осуществляющих исполнение наказания в виде ареста (далее – Правила) определяют порядок организации деятельности и внутреннего распорядка специальных учреждений, осуществляющих исполнения наказания в виде ареста.
2. Исполнение наказания в виде ареста осуществляется по месту осуждения в специальных приемниках (далее – СП) или изолированных участках следственных изоляторов (далее – СИ), предназначенных для отбывания уголовного наказания в виде ареста, на основании приговора суда, вступившего в законную силу.
Глава 2. Порядок приема осужденных в СП или СИ
3. Прием осужденных в СП или СИ осуществляется дежурным помощником начальника СП или СИ (далее – дежурный) с обязательным участием сотрудника службы специального учета и медицинского работника медицинской организации, расположенной в СП или СИ.
4. Во время приема осужденных дежурный проверяет наличие процессуальных документов, являющихся основанием для исполнения наказания в виде ареста, устанавливает их принадлежность к прибывшим осужденным на основании документов удостоверяющих их личность.
5. При несоответствии фотографии осужденного, анкетных данных, указанных в приговоре суда со сведениями, полученными при опросе осужденного, документов, удостоверяющих личность, сотрудник службы специального учета, совместно с дежурным, составляет акт по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и направляет его в суд, вынесший приговор для принятия мер.
6. После проверки данных, указанных в пункте 5 настоящих Правил, сотрудники СП или СИ, в специально оборудованном помещении, подвергают осужденных полному обыску, а принадлежащие им вещи - досмотру.
Перед проведением полного обыска и досмотра вещей, осужденным предлагается добровольно сдать не предусмотренные Перечнем вещей и предметов, которые осужденным разрешается иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах СП или СИ, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень). При немедленной добровольной сдачи запрещенных предметов, меры дисциплинарного наказания к осужденным не применяются.
7. Лица, принятые в СП или СИ, в день их поступления, но не позднее одних суток проходят первичное медицинское освидетельствование и санитарную обработку. Результаты медицинского освидетельствования вносятся в медицинскую амбулаторную карту. При этом медицинский работник проводит наружный осмотр осужденных, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. О факте обнаружения телесных повреждений немедленно сообщается в письменном виде в вышестоящий орган и надзирающему прокурору.
Лица, которые по заключению врача медицинской организации, расположенной в СП или СИ нуждаются в срочном получении медицинской помощи в стационарных условиях, направляются под конвоем в медицинские организации здравоохранения. При необходимости им оказывается медицинская помощь.
После этого, осужденные размещаются в карантинном отделении (в СИ в изолированных участках для осужденных к аресту), где за ними устанавливается медицинское наблюдение продолжительностью до 15 суток. Выявленные в этот период инфекционно больные немедленно изолируются, в учреждении проводится комплекс противоэпидемических мероприятий.

8. АҚО немесе ТИ психологтары жаңадан келген сотталғандардың жеке басын зерделеу, оларды жаңа жағдайларға бейімдеу жөніндегі жұмысты жүргізеді. Өзіне-өзі қол жұмсауға, өзіне қасақана қандай да бір зақым келтіруге және басқа да құқыққа қарсы іс-әрекеттерге бейім адамдар анықталады. Зерделеу нәтижелері бойынша жаңадан келген әрбір сотталғанға психологиялық портреттер жасалады, АҚО немесе ТИ тиісті қызметтеріне олармен жұмыс істеу жөніндегі ұсынымдар енгізіледі.
9. Карантиндік үй-жайда болған уақытта сотталғандар Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі - ҚАК) 9-бабының 6-бөлігіне және осы Қағидаларға сәйкес жазаны өтеу шарттарымен, өз құқықтары және міндеттерімен қол қоя отырып танысады, жазаны өтеу тәртібін бұзғаны үшін жауаптылық туралы ескертіледі. Оларға АҚО немесе ТИ-да "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 59, 60, 61 және 62-баптарында көзделген жағдайларда қадағалаудың, бақылаудың және күзеттің техникалық құралдарының қолданылуы, дене күшін, арнайы құралдар мен қаруды қолдану туралы түсіндіріледі.
Кейіннен мұндай ақпаратты радио арқылы, камераларға барған кезде, АҚО немесе ТИ бастығы және ол уәкілеттік берген қызметкерлер сотталғандарды жеке қабылдауда жеткізеді.
АҚО немесе ТИ-да ұсталатын адамдардың негізгі құқықтары мен міндеттері туралы ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде әрбір камерада ілінеді.
10. Сотталғандар кереуетпен және төсек жабдықтарымен қамтамасыз етіледі, жатын орындары ауыстырылмайды және онда перде ілінбейді.
11. Сотталғанның АҚО-ға немесе ТИ-ға келгені туралы арнайы есепке алу қызметі екі жұмыс күні ішінде туыстарының біріне не сотталғанның таңдауы бойынша заңды өкіліне, осы Қағидалармен қарастырылған АҚО-ның немесе ТИ-дің пошталық мекенжайын, Тізбені, хат алмасу, ақша аударымдарын алу және жөнелту, шығулар, кездесулер беру тәртібінің негізгі талаптарын, телефон арқылы сөйлесу құқығын көрсете отырып жазбаша хабарлама жібереді.
Сотталған шетел азаматтарының және қамаққа алынғанға дейін шетелде тұрақты тұрған азаматтығы жоқ адамдардың келгені туралы хабарламалар, бұдан басқа, Қазақстан Республикасындағы осы адамдардың мүдделерін білдіретін дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелерге жіберіледі.
3-тарау. Сотталғандарды тінту және жете тексеру жүргізу тәртібі
12. Сотталғандарды жеке тінту толық тінту және толық емес тінту болып бөлінеді. Тiнтудi тінтілушімен жынысы бiр адам жүргiзедi. Сотталғандарды жеке толық тінту мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) АҚО немесе ТИ келіп түскен және одан кеткен кезде;

8. Психологами СП или СИ проводится работа по изучению личностей вновь прибывших осужденных, адаптации их к новым условиям. Выявляются лица, склонные к суициду, умышленному причинению себе какого-либо повреждения и другим противоправным действиям. По результатам изучения составляются психологические портреты на каждого вновь прибывшего осужденного, вносятся в соответствующие службы СП или СИ рекомендации по работе с ними.
9. Во время нахождения в карантинном помещении осужденные знакомятся под роспись с условиями отбывания наказания, со своими правами и обязанностями, в соответствии с частью 6 статьи 9 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее – УИК) и настоящими Правилами, предупреждаются об ответственности за нарушение порядка отбывания наказания. Им разъясняется о применении в СП или СИ технических средств надзора, контроля и охраны, в случаях, предусмотренные статьями 59, 60, 61 и 62 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", применении физической силы, специальных средств и оружия.
В последующем такого рода информация предоставляется по радио, во время посещения камер, на личном приеме осужденных начальником СП или СИ и уполномоченными им сотрудниками.
Информация об основных правах и обязанностях лиц, содержащихся в СП или СИ, на государственном и русском языках вывешивается также в каждой камере.
10. Осужденные обеспечиваются кроватью и постельными принадлежностями, спальные места не меняются и не занавешиваются.
11. О прибытии осужденного в СП или СИ, службой специального учета в течение двух рабочих дней направляется письменное уведомление одному из родственников, либо законному представителю по выбору осужденного, с указанием почтового адреса СП или СИ, Перечня, основных требований порядка переписки, получения и отправления денежных переводов, предоставления выездов, свиданий, праве на телефонные разговоры, предусмотренных настоящими Правилами.
О прибытии осужденных иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживавших до ареста за границей, уведомления, кроме того, направляются в дипломатические представительства и консульские учреждения, представляющие интересы этих лиц в Республике Казахстан.
Глава 3. Порядок производства обыска и досмотра осужденных
12. Личный обыск осужденных подразделяется на полный обыск и неполный обыск. Обыск проводится лицом одного пола с обыскиваемым. Личный полный обыск осужденных проводится:
1) при поступлении в СП или СИ и убытии из него;

2) тәртіптік изоляторға (бұдан әрі - ТИЗО) қамау және одан босатылған кезде;
3) кездесу өткізу алдында және ол аяқталғаннан кейін;
4) ұстау режимін бұзуға жол берген, қашқан немесе басқа да қылмыс жасаған сотталған адамды ұстаған кезде жүргізіледі.
13. Толық тінту мынадай ретпен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес сотталғандарға тінту жүргізіледі. Содан соң кезекпен бас киімін, аяқ киімін және іш киіміне дейін қоса алғанда, шешу ұсынылады;
2) қол, аяқ саусақтарының аралығы, құлақ қалқаны мен ауыз қуысы, сондай-ақ медициналық таңулар мен аяқ-қол протездері тексеріледі. Медициналық таңулар мен аяқ-қол протездері медицина қызметкерінің қатысуымен тексеріледі;
3) сотталғанға тиесілі киімі, бас киімі, аяқ киімі және заттары тексеріледі. Киімінің жамаулары, тігісі, жағасы және астары ұстап қаралады. Қажет болған жағдайда киімнің жекелеген жерлерін бізбен тесіп қарайды және сөгеді. Аяқ киім сыртқы және ішкі жағынан қаралады және міндетті түрде бүгіліп тексеріледі;
4) сондай-ақ ақша, есірткі заттары және басқа да АҚО-да немесе ТИ-да пайдалануға және сақтауға тыйым салынған заттар жасырылатын жамаулар, тақалар, табандар мен басқа да орындар тексеріледі.
Толық тінту бақылау-өткізу пунктінде (бұдан әрі – БӨП) орналасқан арнаулы немесе оған жақын жерде жабдықталған үй-жайда жүргізіледі.
14. Толық емес тінту АҚО немесе ТИ шегінде сотталғандарды камерадан шығару кезінде (медицина қызметкеріне, серуендеуге, санитариялық өңдеуге, басқа камераға ауыстыру, тінту іс-шаралары кезінде) жүргізіледі.
15. Толық емес тінту кезінде киімдер мұқият ұстап қаралады. Бұдан соң қалтасы, бас киімі мен аяқ киімі тексеріледі. Тінтілетін адамның мінез-құлқы күдікті болған кезде толық тінту жүргізіледі.
16. Тінту кезінде сотталғанға қолдарын жоғары көтеріп, аяғын иығының тұсына қою ұсынылады.
Тінту нәтижелері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қамаққа алуға сотталғанды жеке тінту хаттамасымен ресімделеді.
4 тарау. Үй-жайларды тінту және тұрғын аймақтар мен өндірістік объектілердің аумақтарын тексеру
17. АҚО немесе ТИ камераларының үй-жайларында тінту кемінде айына төрт рет тінту кестесіне сәйкес жүргізіледі. ТИЗО камераларын және АҚО немесе ТИ камераларын техникалық тексеру күн сайын жүргізіледі.
18. АҚО немесе ТИ үй-жайлары мен камераларында тінту кезінде, жасырын жерлердің бар-жоғы мұқият тексеріледі. Терезе торларын ішкі және сыртқы жағынан бекіту беріктігі, есіктер мен құлыптардың жарамдылығы тексеріледі.
19. Сотталғандарды уақытша және қысқа мерзімді өндіріс объектілеріне кіргізер алдында АҚО немесе ТИ әкімшілігінің бақылаушысы, өкілі объектіні тексеруі тиіс.
Камераларды және онда ұсталынатын адамдарға техникалық тексеру және жоспарлы тінтулерді кезекші ауысым мен режим бөлімі қызметкерлері жүргізеді.
Әрбір камераны техникалық қарап-тексеру онда сотталғандар болмаған кезеңде күн сайын жүргізіледі, ол үшін оларды серуендеуге, санитариялық өңдеуге шығару уақыты пайдаланылады.

2) при водворении в дисциплинарный изолятор (далее - ДИЗО) и освобождении из него;
3) перед проведением свидания и по окончанию его;
4) при задержании осужденного, допустившего нарушение режима содержания, совершившего побег или другое преступление.
13. Полный обыск производится в следующем порядке:
1) обыск осужденных производится в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил. Затем предлагается снять последовательно головной убор, обувь и одежду, вплоть до нательного белья;
2) осматриваются межпальцевые промежутки рук, ног, ушные раковины и полость рта, а также медицинские повязки и протезы конечностей. Осмотр протезов и повязок проводится с участием медицинского работника;
3) осматриваются одежда, головной убор, обувь и вещи, принадлежащие осужденному. Прощупываются заплаты, швы, воротник и подкладка одежды. При необходимости отдельные места одежды прокалываются шилом или распарываются. Обувь рассматривается с внешней и внутренней стороны и обязательно проверяется на изгиб;
4) проверяются также заплаты, каблуки, подошвы и другие места возможного укрытия денег, наркотических веществ и других предметов, запрещенных к использованию и хранению в СП или СИ.
Полный обыск проводится в специальном помещении, расположенном на контрольно-пропускном пункте (далее - КПП) или оборудованном вблизи.
14. Неполный обыск производится при выводе из камеры осужденных в пределах СП или СИ (к медицинскому работнику, на прогулку, санитарную обработку, при переводе в другую камеру, обысковых мероприятиях).
15. При неполном обыске одежда тщательно прощупывается. После этого проверяется содержимое в карманах, осматриваются головной убор и обувь. При подозрительном поведении обыскиваемого, проводится полный обыск.
16. При проведении обыска осужденному, предлагается поднять руки вверх и расставить ноги на ширину плеч.
Результаты обысков оформляются протоколом личного обыска осужденного к аресту согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Глава 4. Обыск помещений и осмотр территории жилой зоны и производственных объектов
17. Обыск в помещениях камер СП или СИ, проводятся не менее четырех раз в месяц, согласно графику обысков. Технические осмотры камер ДИЗО и камер СП или СИ производятся ежедневно.
18. При обыске в помещении и камерах СП или СИ, в каждая камера тщательно проверяется на наличие тайников. Проверяется прочность крепления оконных решеток с внутренней и внешней стороны, исправность дверей и замков.
19. Временные и кратковременные производственные объекты, перед вводом туда осужденных, подлежат осмотру контролером, представителем администрации СП или СИ на объекте.
Технический осмотр и плановый обыск камер и содержащихся в них лиц производится сотрудниками дежурной смены и режимного отдела.
Технический осмотр каждой камеры производится ежедневно в период отсутствия в ней осужденных, для чего используется время их вывода на прогулку, санитарную обработку.

20. Сотталғандардан, сондай-ақ АҚО немесе ТИ аумағынан табылған, кімге тиесілі екенін анықтау мүмкін болмаған ақшаны, бағалы қағаздарды және өзге де құндылықтарды АҚО немесе ТИ қызметкері алып қояды, бұл туралы еркін нысанда акт жасала отырып, олардың тиістілігін анықтау бойынша кейіннен тексеру жүргізіледі. Тиістілігі анықталмаған заттар, АҚО немесе ТИ құжаттары негізінде, сот қаулысы бойынша мемлекет кірісіне айналдыруға жатады.
Сотталғандардан алынған, сондай-ақ АҚО немесе ТИ аумағында және осы Қағидаларда көзделмеген режимдік талаптар белгіленген оған іргелес аумақтарда табылған заттар, құжаттар, заттектер, бұйымдар, тамақ өнімдері мекеме әкімшілігінің комиссиялық шешімі бойынша туыстарына немесе сотталғандардың заттарын сақтауға арналған қоймаға (белгілі бір сақтауды талап ететін тамақ өнімдерінен басқа) уақытша сақтауға беріледі не АҚО немесе ТИ бастығының қаулысы бойынша жойылады, бұл туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасалады.
Алынған ақша мен бағалы заттар оларды алған лауазымды адамның актісі немесе баянаты бойынша бір тәуліктен кешіктірмей (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) кезекші АҚО немесе ТИ басшылығы тексеру туралы материал жинауды жүзеге асыру тапсырылған қызметкерге осы Қағидаларға 5-қосымшаның нысанына сәйкес сотталған адамдардан алынған ақша мен құндылықтарды есепке алу журналына қол қойғызып береді.
21. Сотталғандардың сақтауға рұқсат етілген, бірақ тізбеде белгіленген нормадан асатын мөлшердегі заттары мен бұйымдары да алынады.
Бұл жағдайда заттар сақтау үшін қоймаға тапсырылады, ал сотталғандардың қолына олардың саны мен атауы көрсетіле отырып, заттарды сақтауға қабылдағаны туралы түбіртек беріледі.
5-тарау. Қамаққа алуға сотталғандар мен АҚО немесе ТИ персоналының өзара қарым-қатынасы
22. АҚО немесе ТИ қызметкерлерімен және мекемеге баратын басқа лауазымды адамдармен кездесу кезінде сотталғандар орындарынан тұрады және олармен амандасады.
23. Сотталғандар АҚО немесе ТИ қызметкерлерiмен "Сiз" деп сөйлеседі, оларды атағы, сондай-ақ аты және әкесінің аты бойынша атайды.
24. АҚО немесе ТИ қызметкерлері сотталғандарға "Сiз" деп сөйлейді және оларды сотталған (сотталған азаматша) деп, одан әрi тегi бойынша атайды.
25. Мекеме қызметкерлеріне сотталғандармен және олардың туыстарымен қызмет мүддесіне қатысты емес қандай да бір қатынасқа түсуіне, сондай-ақ олардың қылмыстық-атқару заңнамасы мен осы Қағидаларда регламенттелмеген қызметтерді пайдалануына жол берілмейді.
6-тарау. Күн тәртібі
26. Әрбір АҚО немесе ТИ-да АҚО немесе ТИ бастығы бекіткен қатаң регламенттелген күн тәртібі (тергеу изоляторларында-күзетпен ұсталатын адамдардан бөлек) сотталғандардың сол немесе өзге құрамымен жұмыс істеу ерекшеліктерін, жыл уақытын, жергілікті жағдайларды және басқа да нақты мән-жайларды ескере отырып ұйымдастырылады.

20. Обнаруженные у осужденных, а также на территории СП или СИ деньги, ценные бумаги и иные ценности, принадлежность которых установить не представляется возможным, изымаются сотрудниками СП или СИ, о чем составляется акт в произвольной форме с последующим проведением проверки по установлению их принадлежности. Предметы, принадлежность которых не установлена, на основании материалов СП или СИ, по постановлению суда подлежат обращению в доход государства.
Предметы, документы, вещи, изделия, вещества, продукты питания изъятые у осужденных, а также обнаруженные на территории СП или СИ и на прилегающих к нему территориях, на которых установлены режимные требования, не предусмотренные настоящими Правилами, по комиссионному решению администрации учреждения передаются родственникам или на временное хранение в склад для хранения вещей осужденных (кроме продуктов питания требующих определенного хранения), либо уничтожаются по постановлению начальника СП или СИ, о чем составляется акт по форме согласно приложения 4 к настоящим Правилам.
Изъятые деньги и ценные вещи по акту или рапорту должностного лица, изъявшего их, не позднее чем в суточный срок (за исключением выходных и праздничных дней), дежурным передаются под роспись в журнале учета изъятых у осужденных денег и ценностей согласно формы приложении 5 к настоящим Правилам сотруднику, которому руководством СП или СИ поручено осуществление сбора материала о проверке.
21. Имеющиеся у осужденных разрешенные к хранению, но в количестве, превышающем установленную Перечнем норму вещи и предметы, также изымаются.
В данном случае вещи сдаются на склад для хранения, а на руки осужденным выдается квитанция о принятии на хранение вещей, с указанием их количества и наименования.
Глава 5. Взаимоотношения осужденных к аресту и персонала СП или СИ
22. При встрече с сотрудниками СП или СИ и другими должностными лицами, посещающими учреждение, осужденные встают и здороваются с ними.
23. Осужденные обращаются к сотрудникам СП или СИ на "Вы", по званию, а также по имени и отчеству.
24. Сотрудники СП или СИ обращаются к осужденным на "Вы" и называют их либо осужденный (осужденная) и далее по фамилии.
25. Сотрудникам учреждения не допускается вступать в какие-либо отношения с осужденными и их родственниками, не вызываемые интересами службы, а также пользоваться их услугами, не регламентированными уголовно-исполнительным законодательством и настоящими Правилами.
Глава 6. Распорядок дня
26. В каждом СП или СИ организуется строго регламентированный распорядок дня (в следственных изоляторах - отдельно от лиц, содержащихся под стражей), утвержденный начальником СП или СИ, с учетом особенностей работы с тем или иным составом осужденных, времени года, местных условий и других конкретных обстоятельств.

27. Күн тәртібіне ұйқыдан тұру уақыты, тексеру, ұйқыға жату, дәретхана, дене жаттығуы, тамақтану, сейілдеу, тәрбие-алдын алу іс-шараларын өткізуі, кездесу бөлмелерінің, дүкеннің, АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйымның жұмыстары, телефонмен сөйлесу кіреді. Күн тәртібінде сотталғандардың үздіксіз сегіз сағаттық ұйқысы мен оларға жеке уақыттың берілуі көзделеді. Сотталғандардың аптасына кемінде бір рет жуынуы қарастырылады. Жуыну күні мен уақыты камера бойынша кестемен бекітіледі.
28. Осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген сотталғандардың үлгілік күн тәртібіне қарай әзірленген күн тәртібі стенд түрінде ресімделеді және көрінетін жерге (камераларда, карантин бөлімшелерінде) орнатылады не ілінеді және персонал мен сотталғандардың назарына жеткізіледі.
7-тарау. Тамақтану
29. Сотталғандар үш рет ыстық тамақпен қамтамасыз етіледі. Сотталғандар камераларда тамақ ішеді. Сотталғандарға тамақ дайындауды және таратуды АҚО немесе ТИ асханасының қызметкерлері АҚО немесе ТИ қызметкерлерінің бақылауымен күн тәртібінде белгіленген сағаттарда камера бойынша, есіктің желкөзі арқылы жүзеге асырады.
30. Тағамдық қасиеттері мен құнарлылығы бойынша тамақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255 "Күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталғандарды және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің балалар үйлеріндегі балаларды тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын және сотталғандардың киім нысанының үлгілерін бекіту туралы" қаулысымен (бұдан әрі - Үкіметтің № 1255 қаулысы) бекітілген Күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталғандарды және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің балалар үйлеріндегі балаларды тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларына сәйкес келуге тиіс, санитариялық-эпидемиологиялық талаптар ескеріле отырып дайындалады және беріледі.
8-тарау. Сотталғандардың АҚО және ТИ шегінде қозғалу тәртібі
31. Сотталғандардың АҚО немесе ТИ аумағы бойынша жүріп-тұруы АҚО немесе ТИ қызметкерлерінің айдауылымен ғана жүзеге асырылады.
32. Сотталғандар айдауылмен немесе АҚО немесе ТИ қызметкерлерінің еріп жүруімен қозғалуы кезінде сотталғандар қолын артқа, арқасына ұстап жүреді. Айдауылдау уақытында тоқтаған кезде АҚО немесе ТИ қызметкерінің талап етуі бойынша тоқтайды және қабырғаға қарай бұрылып тұрады.
9-тарау. Сотталғандардың мінез-құлық қағидалары
33. АҚО-да немесе ТИ-да ұсталатын сотталғандар:
1) осы Қағидалармен белгіленген ұстау тәртібін сақтайды;
2) АҚО немесе ТИ әкімшілігінің заңды талаптарын орындайды;

27. Распорядок дня включает в себя время подъема, проверки, отбоя, туалета, физической зарядки, приема пищи, прогулки, проведение воспитательно-профилактических мероприятий, работы комнат свиданий, магазина, медицинской организации, расположенной в СП или СИ, телефонных переговоров. Распорядком дня предусматривается непрерывный восьмичасовой сон осужденных и предоставление им личного времени. Предусматривается помывка осужденных не реже одного раза в неделю. День и время помывки по камерам утверждается графиком.
28. Распорядок дня, разработанный применительно к типовому распорядку дня осужденных, указанному в приложении 6 к настоящим Правилам, оформляется в виде стенда и устанавливается либо вывешивается на видном месте (в камерах, карантинном отделении), доводится до сведения персонала и осужденных.
Глава 7. Прием пищи
29. Осужденные обеспечиваются трехразовым горячим питанием. Осужденные принимают пищу в камерах. Приготовление и раздача пищи осужденным осуществляется работниками столовой СП или СИ под контролем сотрудников СП или СИ, в часы, установленные распорядком дня, покамерно, через дверную форточку.
30. Пища по питательным свойствам и калорийности должна соответствовать натуральным нормам питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых, осужденных и детей, находящихся в домах ребенка учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых, осужденных и детей, находящихся в домах ребенка учреждений уголовно-исполнительной системы, и образцов формы одежды осужденных" от 28 ноября 2014 года № 1255 (далее – постановление Правительства № 1255), приготавливается и подается с учетом санитарно-эпидемиологических требований.
Глава 8. Порядок передвижения осужденных в пределах СП или СИ
31. Передвижение осужденных по территории СП или СИ осуществляется только под конвоем сотрудников СП или СИ.
32. При движении под конвоем или в сопровождении сотрудников СП или СИ осужденные держат руки сзади, за спиной. При остановке во время конвоирования, по требованию сотрудника СП или СИ, останавливаются и поворачиваются лицом к стене.
Глава 9. Поведение осужденных
33. Осужденные, содержащиеся в СП или СИ:
1) соблюдают порядок содержания, установленный настоящими Правилами;
2) выполняют требования администрации СП или СИ;

3) тәртіп пен гигиенаны сақтайды,
4) күнделікті сейілдеуге шығады (сейілдеуден босатуды медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша АҚО немесе ТИ бастығы жүзеге асырады);
5) өрт қауіпсіздігі және еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтайды;
6) АҚО немесе ТИ мүлкіне ұқыпты қарайды;
7) кезектілік тәртібімен камералар мен басқа да үй-жайларды жинауды жүргізеді;
8) АҚО немесе ТИ қызметкерлерінің, сотталғандардың, сондай-ақ өзге де адамдардың қадір-қасиетін қорлайтын іс-әрекеттер жасамайды;
9) Күзетпен ұстау тәртібін қамтамасыз ететін АҚО немесе ТИ қызметкерлеріне, сондай-ақ жоғары тұрған және қадағалау органдарының қызметкерлеріне олардың қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтірмейді;
10) осы Қағидаларда көзделген белгіленген күн тәртібін сақтайды;
11) АҚО немесе ТИ қызметкерлері камераға кірген кезде олардың командасы бойынша орындарынан тұрады және көрсетілген орынға сапқа тұрады;
12) ұқыпты сыртқы келбетті сақтайды;
13) АҚО немесе ТИ қызметкерлерінің талап етуі бойынша өзінің тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда), қай бап бойынша сотталғанын, мерзімін, басталу мен аяқталу мерзімін хабарлайды;
14) кезек тәртібімен камера бойынша кезекшілік етеді.
34. Камера бойынша кезекші (сотталған):
1) АҚО немесе ТИ қызметкері камераға кірген кезде камерадағы сотталғандардың саны туралы баяндайды;
2) камералық мүкаммалдың, жабдықтың және уақытша пайдалануға берілген мүліктің (ыдыс-аяқ, төсек-орын жабдықтары, электр құралдары және т.б.) сақталуын қадағалайды;
3) камерада ұсталатын адамдар үшін ыдыс алады және оны өткізеді;
4) камерадағы тазалыққа қарайды;
5) камерада еден сыпырады және жуады, камерадағы санитарлық торапты, сейілдеу аяқталған соң сейілдеу ауласын жинайды.
35. Сотталғандарға:
1) АҚО-ның немесе ТИ-дің күн тәртібін бұзуға;
2) сөйлесулер жүргізуге, басқа камераларда немесе АҚО-ның өзге де үй-жайларында ұсталатын адамдарға қандай да бір заттар беруге, тықылдатуға, хат жазысуға, олармен кез келген тәсілмен байланыс орнатуға;
3) сөйлесулер жүргізудің, қандай да бір заттарды берудің және бостандықтағы немесе бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуші адамдармен хат алмасудың белгіленген тәртібін бұзуға;
4) әкімшіліктің рұқсатынсыз камерадан немесе басқа үй-жайлардан шығуға;
5) күзет объектілері, не АҚО немесе ТИ аумағының шекарасы желісін бұзуға;
6) рұқсат етілмеген заттарды сатып алуға, жасауға, қолдануға және сақтауға;
7) карта ойнауға, сондай-ақ материалдық немесе өзге де пайда табу мақсатында, үстел ойындарын ойнауға;
8) өзіне немесе камераластарының денесіне сурет салуға;

3) соблюдают порядок и гигиену;
4) выходят на ежедневную прогулку (освобождение от прогулки осуществляется начальником СП или СИ по заключению медицинского работника);
5) соблюдают требования пожарной безопасности и безопасности труда;
6) бережно относятся к имуществу СП или СИ;
7) проводят уборку камер и других помещений в порядке очередности;
8) не совершают действий, унижающих достоинство сотрудников СП или СИ, осужденных, а также иных лиц;
9) не препятствуют сотрудникам СП или СИ, а также сотрудникам вышестоящих и надзорных органов, обеспечивающим порядок содержания под стражей, в выполнении ими служебных обязанностей;
10) соблюдают установленный распорядок дня, предусмотренный настоящими Правилами;
11) при входе в камеры сотрудников СП или СИ по их команде встают и выстраиваться в указанном месте;
12) соблюдают опрятный внешний вид;
13) по требованию сотрудников СП или СИ сообщают свою фамилию, имя, отчество (при его наличии), статью по которой осужден, срок, начало и конец срока;
14) дежурят по камере в порядке очередности.
34. Дежурный по камере (осужденный):
1) при входе в камеру сотрудников СП или СИ докладывает о количестве осужденных, находящихся в камере;
2) следит за сохранностью камерного инвентаря, оборудования и имущества выданного на временное пользование (посуда, постельные принадлежности, электроприборы и т.д.);
3) получает для лиц, содержащихся в камере, посуду и сдает ее;
4) следит за чистотой в камере;
5) подметает и моет пол в камере, производит уборку камерного санузла, прогулочного двора по окончании прогулки.
35. Осужденным не допускается:
1) нарушение распорядка дня СП или СИ;
2) ведение переговоров, передача каких-либо предметов лицам, содержащимся в других камерах или иных помещениях СП, перестукивание, переписывание, установка контакта с ними любым способом;
3) нарушение установленного порядка ведения переговоров, передачи каких-либо предметов и переписки с лицами, находящимися на свободе или отбывающими наказание в местах лишения свободы;
4) выход из камер и других помещений без разрешения администрации;
5) нарушение линии охраны объектов, либо границы территории СП или СИ;
6) приобретение, изготовление, употребление и хранение не разрешенных предметов;
7) игры в карты, а также в другие настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
8) нанесение себе или сокамерникам татуировок;

9) әкімшіліктің рұқсатынсыз жатын орындарына перде ілу және жатын орндарын ауыстыруға;
10) қолдан жасалған электр құрылғыларын пайдалануға;
11) электр құрылғыларын әкімшіліктің рұқсатынсыз пайдалануға;
12) камерада ашық от жағуға;
13) тамақ дайындауға;
14) камераларда арнайы тағайындалмаған орында және уақытта (темекі тарту орынын АҚО немесе ТИ әкімшілігі анықтайды) темекі тартуға;
15) профилактикалық медициналық тексеруден өтуден бас тарту немесе жалтаруға;
16) жануарлар, құстар, балықтар, жәндіктерді ұстауға;
17) АҚО немесе ТИ әкімшілігінің рұқсатынсыз сантехниканы, жарықтандыру және басқа да аспаптарды жөндеу немесе камерадағы жарықтандыруды реттеуге;
18) камералардағы кәріз құбырлары мен санитариялық тораптарды қасақана ластауға;
19) камерада киім, аяқ киім және іш киімдерді жууға;
20) АҚО-да немесе ТИ-де ұсталатын сотталғандардың негізі құқықтары мен міндеттері туралы ақпаратты камера қабырғасынан алып тастауға;
21) қабырғаларға, камералық мүкаммалға қағаздар, фотосуреттер, суреттер, газет, журналдар қиындыларын жапсыру, оларға жазу және сурет салуға;
22) камера есігіндегі көзшеден қарауға, АҚО немесе ТИ аумағы бойынша қозғалу кезінде дабыл сигнализациясының түймесін басуға;
23) қандай да бір затты терезеден тастауға, терезенің алдына шығуға, форточкадан қандай да бір затты шығаруға, желкөзден қарауға, есіктің "көзшесіне" жақын тұруға, "көзшені" жабуға;
24) медицина қызметкерінің ұсынуымен АҚО немесе ТИ бастығының рұқсатынан басқа күн тәртібінде ол үшін бөлінбеген уақытта жатын орынында болуға;
25) АҚО-да немесе ТИ-да жеке пайдаланатын заттарды сатуға, сыйға тартуға немесе өзге де тәсілдермен иеліктен шығаруға жол берілмейді.
10-тарау. Камераларға орналастыруды ұйымдастыру, қамаққа алуға сотталғандардың бар-жоғын тексеру тәртібі
36. Сотталғандарды камералар бойынша орналастыру ҚАК 85-бабының талаптарына сәйкес АҚО немесе ТИ бастығы не оны алмастыратын адам жедел және медициналық қызметкерлермен келісім бойынша бекіткен осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес камерада орналастыру жоспары негізінде жүзеге асырылады. Сотталғандарды камералар бойынша орналастыруды кезекші жүргізеді.
37. Науқас сотталғандарды орналастыру АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерінің келісімі бойынша жүргізіледі. Инфекциялық аурулардың болуына күдікті адамдар карантинге бөлінген камераларға орналастырылады. Карантин мерзімі медицина қызметкерінің көрсеткіштері бойынша белгіленеді. Инфекциялық аурулармен ауыратын немесе ерекше медициналық күтімді және бақылауды қажет ететін науқастар басқа сотталғандардан бөлек орналастырылады.

9) занавешивание и обмен без разрешения администрации спальных мест;
10) пользование самодельными электроприборами;
11) пользование электроприборами без разрешения администрации;
12) разведение открытого огня в камере;
13) приготовление пищи;
14) курение в камерах в не отведенное для этого время и месте (место для курения определяет администрация СП или СИ);
15) отказ или уклонение от прохождения профилактического медицинского осмотра;
16) содержание животных, птиц, рыб, насекомых;
17) производство ремонта сантехники, осветительных и других приборов или регулировка освещения в камере без разрешения администрации СП или СИ;
18) умышленное засорение канализационных труб и санузлов в камерах;
19) стирка одежды, обуви и белья в камерах;
20) снятие со стен камер информации об основных правах и обязанностях осужденных, содержащихся в СП или СИ;
21) оклеивание стен, камерного инвентаря бумагой, фотографиями, рисунками, вырезками из газет и журналов, нанесение на них надписей и рисунков;
22) заглядывание в камерные глазки, поднятие каких-либо предметов, нажатие кнопок тревожной сигнализации при движении по территории СП или СИ;
23) выбрасывание чего-либо из окон, взбирание на подоконник, высовывание чего-либо в форточку, нахождение вплотную от "глазка" двери, закрытие "глазка";
24) нахождение на спальном месте в неотведенное для этого распорядком дня время, кроме как с разрешения начальника СП или СИ по рекомендации медицинского работника;
25) продажа, дарение или отчуждение иным способом предметов, находящихся в личном пользовании в СП или СИ.
Глава 10. Порядок организации размещения по камерам, проведения проверки наличия осужденных к аресту
36. Размещение по камерам осужденных осуществляется в соответствии с требованиями статьи 85 УИК на основании плана покамерного размещения согласно приложению 7 к настоящим Правилам, утвержденного начальником СП или СИ, либо лицом его замещающим, по согласованию с оперативными и медицинскими работниками. Размещение осужденных по камерам производится дежурным.
37. Размещение больных осужденных производится по согласованию с медицинским работником, медицинской организации расположенной в СП или СИ. Лица, с подозрением на наличие инфекционных заболеваний, размещаются в камерах, выделяемых под карантин. Срок карантина устанавливается по показаниям медицинского работника. Больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении размещаются отдельно от других осужденных.

38. Ерлер, әйелдер, сондай-ақ бұрын жазасын өткерген және соттылығы бар адамдар бөлек ұсталады. Сотталған соттар, құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардың бұрынғы қызметкерлері, сотталғандардың мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті адамдар басқа сотталғандардан оқшау ұсталады.
39. Сотталғандар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жалпы камераларды жабдықтауға қойылатын талаптарға сәйкес жабдықталған жабылатын жалпы камераларда ұсталады. Сотталғандарды жалғыз адамдық камераларға орналастыруға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталған адамды жалғыз адамдық камераға ауыстыру туралы прокурор санкциялаған АҚО немесе ТИ бастығының қаулысы бойынша мынадай жағдайларда:
1) ҚАК-нің 85-бабында көзделген бөлек орналастыру талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге өзге мүмкіндік болмаған жағдайда;
2) сотталғанның жедел қызмет бұрыштама қойған жеке адамды ұстау туралы жазбаша немесе ауызша өтініші болған кезде өмір мен денсаулық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесінде жүзеге асырылады.
40. Осы Қағидалардың 37 және 38-тармақтарында көрсетілген оқшаулау тәртібі сотталғандардың барлық жүріп-тұруы кезінде, оның ішінде АҚО немесе ТИ аумағы бойынша жүріп-тұру, тінту іс-шараларын, сейілдеуді, санитариялық өңдеуді, адвокаттармен кездесуді жүргізу кезінде қамтамасыз етілуге тиіс.
41. АҚО-да немесе ТИ-да сотталғандардың бар-жоғын тексеруді камералар бойынша кезекші күн тәртібінде белгіленген уақытта күн сайын таңертең және кешке жүзеге асырады. Сотталғанның жоқтығы туралы күдік болған кезде қосымша тексеру жүргізіледі.
42. Тексеру осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір сотталған адамға жүргізілген камералық карточка бойынша жүргізіледі. Картотеканы кезекші жүргізеді және сақтайды.
Профилактикалық есепке қойылған сотталғандардың тексеру камералық карточкаларына мынадай айырым жолақтары салынады: қашуға бейім сотталғандар үшін - қызыл түсті; профилактикалық есепке алудың қалған түрлері үшін - қара түсті.
43. Қашуға бейім ретінде профилактикалық есепте тұрған сотталғандарды тегі бойынша карточкалық тексеру қосымша әрбір екі сағат сайын жүзеге асырылады.
11-тарау. Сотталғандарды сейілдеуге шығару
44. Сотталғандар күнделікті ұзақтығы бір жарым сағаттан аспайтын сейілдеуді пайдаланады. Сейілдеу ұзақтығын АҚО немесе ТИ әкімшілігі күн тәртібін, ауа райын, АҚО немесе ТИ толуын және басқа да мән-жайларды ескере отырып белгілейді.
45. Сотталғандарға сейілдеу тәуліктің жарық уақытында беріледі. Әртүрлі камераларда ұсталатын адамдарды сейілдеуге шығару уақыты АҚО немесе ТИ бастығымен бекітілген кесте бойынша белгіленеді.

38. Мужчины и женщины, а также лица, ранее отбывавшие наказание в учреждениях и имеющие судимость, содержатся раздельно. Изолированно от других осужденных содержатся осужденные – бывшие работники судов, правоохранительных и специальных государственных органов, лица, уполномоченные на осуществление контроля и надзора за поведением осужденных.
39. Осужденные содержатся в запираемых общих камерах, оборудованных в соответствии с требованиями к оборудованию общих камер согласно приложении 8 к настоящим Правилам. Размещение осужденных в одиночных камерах осуществляется по постановлению начальника СП или СИ, санкционированного прокурором о переводе осужденного в одиночную камеру по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в следующих случаях:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных статьей 85 УИК;
2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья при наличии письменного или устного заявления осужденного об одиночном содержании, завизированного оперативной службой.
40. Указанный в пунктах 37 и 38 настоящих Правил порядок изоляции должен обеспечиваться при всех перемещениях осужденных, в том числе при передвижении по территории СП или СИ, проведении обысковых мероприятий, прогулок, санитарной обработки, свиданий с адвокатами.
41. Проверка наличия осужденных в СП или СИ осуществляется дежурным покамерно ежедневно утром и вечером в часы, определенные распорядком дня. При подозрении об отсутствии осужденного, проверка проводится дополнительно.
42. Проверка проводится по заведенной на каждого осужденного камерной карточке по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Картотеку ведет и хранит дежурный.
На проверочные камерные карточки осужденных, поставленных на профилактический учет, наносятся отличительные полосы: красного цвета - для осужденных, склонных к побегу; черного цвета - для остальных видов профилактического учета.
43. Карточная пофамильная проверка осужденных, состоящих на профилактическом учете как склонные к побегу, осуществляется дополнительно, через каждые два часа.
Глава 11. Вывод осужденных на прогулку
44. Осужденные пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее полутора часов. Продолжительность прогулки устанавливается администрацией СП или СИ с учетом распорядка дня, погоды, наполнения СП или СИ и других обстоятельств.
45. Прогулка осужденным предоставляется в светлое время суток. Время вывода на прогулку лиц, содержащихся в разных камерах, устанавливается по графику утвержденного начальником СП или СИ.

46. Сейілдеу аулаларының аумағында жүргізіледі, оларды жабдықтауға қойылатын талаптар осы Қағидаларға 11-қосымшада көрсетілген. Сейілдеу аулалары отыруға арналған орындықтармен және жаңбырдан қорғайтын қалқалармен жабдықталады.
47. Сейілдеуді мерзiмiнен бұрын тоқтату үшін сотталғандар сейілдеуді өткізуге жауапты адамға тиісті өтінішпен жүгінеді, ол АҚО немесе ТИ бастығына немесе оның орынбасарына жеткізеді. Содан кейін сейілдеу тоқтатылады.
12-тарау. Хат алмасуды жүзеге асыру, ақша аударымдарын ресімдеу
48. Сотталғандар өз қаражаты есебінен айына бір рет хаттар алады және жібереді. Хат-хабарларды алу мен беру АҚО немесе ТИ әкімшілігі арқылы ғана жүргізіледі.
49. Сотталғандарға ұсыныстар, арыздар және шағымдар жазу үшін олардың өтініштері бойынша жазу құралдары (қағаз, шарикті қаламсап) беріледі.
50. АҚО немесе ТИ қызметіне бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын, цензураға жатпайтын мемлекеттік органдарға жолданғандарды қоспағанда, хаттар мен өтініштер мөрленген түрде АҚО немесе ТИ әкімшілігінің өкіліне беріледі және бір тәуліктен кешіктірілмей (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) тиесілігі бойынша жіберіледі.
51. Сотталғандардың хат жазысуы цензураға ұшырайды. Сотталғандардың хаттары және олардың атына келіп түскен, құпия жазумен, шифрмен, басқа да шарттылықтарды немесе сотталғандарға тән лексиканы қолдана отырып орындалған, сондай-ақ арсыз сипаттағы не мемлекеттік, қызметтік құпияны құрайтын мәліметтерді қамтитын хаттар адресатқа жіберілмейді және сотталған адамға берілмейді және оң күнтізбелік күн өткеннен кейін жойылуға жатады. Бұл туралы жөнелтуші хабардар етіледі және сотталған адамға оның жою туралы шешімге шағым келтіру құқығы түсіндіріле отырып қол қойғызып хабарланады.
52. Сотталғандарға келiп түскен ақша аударымдары олардың жеке шоттарына аударылады.
53. Өтініштерді қарау нәтижелері бойынша келіп түскен жауаптар сотталғандарға олар келіп түскен кезде, бірақ үш жұмыс күнінен кешіктірілмей қолхат арқылы хабарланады және олардың жеке істеріне тігіледі.
13-тарау. Сотталғандарды жеке қабылдау тәртібі
54. АҚО немесе ТИ бастығының не оны алмастыратын адамның не олар уәкілеттік берген адамдардың сотталғандарды жеке қабылдауы жұмыс уақыты ішінде демалыс және мереке күндерін қоспағанда, АҚО немесе ТИ бастығы бекіткен кесте бойынша күн сайын жүзеге асырылады.
Қабылдауға қабылданған сотталғандарды есепке алу олар жүгінген мәселелерді және оларды қарау нәтижелерін көрсете отырып, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандарды және өзге де адамдарды жеке мәселелері бойынша қабылдау журналында жүргізіледі, оның мазмұнымен АҚО немесе ТИ бастығы апта сайын танысады.

46. Прогулка проводится на территории прогулочных дворов, требования к оборудованию прогулочных дворов указаны в приложении 11 к настоящим Правилам. Прогулочные дворы оборудуются скамейками для сидения и навесами от дождя.
47. Для досрочного прекращения прогулки, осужденные обращаются с соответствующей просьбой к лицу, ответственному за прогулку, который доводит ее до сведения начальника СП или СИ, или его заместителя. После чего, прогулка прекращается.
Глава 12. Осуществление переписки, оформление денежных переводов
48. Осужденные получают и отправляют письма один раз в месяц за счет собственных средств. Прием и передача корреспонденции производится только через администрацию СП или СИ.
49. Для написания предложений, заявлений и жалоб осужденным, по их просьбе, выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
50. Письма и обращения передаются представителю администрации СП или СИ в незапечатанном виде, за исключением адресованных в государственные органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью СП или СИ, которые цензуре не подлежат и не позднее, чем в суточный срок (за исключением выходных и праздничных дней) направляются по принадлежности.
51. Переписка осужденных подвергается цензуре. Письма осужденных и письма, поступившие на их имя, выполненные тайнописью, шифром, с применением других условностей или специфической для осужденных лексики, а также носящие циничный характер, либо содержащие сведения, составляющие государственную, служебную тайну, адресату не направляются и осужденному не передаются и подлежат уничтожению по истечении десяти календарных дней. Об этом уведомляется отправитель и объявляется осужденному под роспись с разъяснением его права на обжалования решения об уничтожении.
52. Денежные переводы, поступившие осужденным, зачисляются на их лицевые счета.
53. Поступившие ответы по результатам рассмотрения обращений объявляются осужденным под расписку при их поступлении, но не позднее, чем в трех рабочих дней, и приобщаются к их личным делам.
Глава 13. Порядок личного приема осужденных
54. Личный прием осужденных начальником СП или СИ либо лицом его замещающим, либо уполномоченными ими лицами осуществляется ежедневно, по графику, утвержденному начальником СП или СИ, кроме выходных и праздничных дней в течение рабочего времени.
Учет принятых на прием осужденных с указанием вопросов, с которыми они обращались, и результатах их рассмотрения производится в журнале приема осужденных и иных лиц по личным вопросам, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, с содержанием которого начальник СП или СИ ознакамливается еженедельно.

55. Жеке қабылдау сотталғандардың алдын ала өтiнiші бойынша жүзеге асырылады.
Қабылдау туралы өтініштер АҚО немесе ТИ бастығының не оны алмастыратын адамның атына жазбаша немесе ауызша беріледі және сотталған өтініш жасаған лауазымды адамды көрсете отырып, оларды беру кезектілігі тәртібімен жеке қабылдау журналына тіркеледі. Қабылдау өтініштерді беру кезектілігі тәртібімен жүргізіледі. Қабылдау аяқталғаннан кейін жеке қабылдау туралы өтініште оның нәтижелері тіркеледі. Өтініш сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
56. Жоғары тұрған қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қызметкерлері АҚО-ға немесе ТИ-ға бару кезінде олардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша сотталғандарды қабылдауды жүргізеді. Көрсетілген адамдар қабылдайтын сотталғандарды есепке алу журналдың екінші бөлігінде жүргізіледі.
57. АҚО немесе ТИ бастығы немесе ол уәкілеттік берген адам айына кемінде бір рет қабылдау кезінде қабылданған шешімдердің орындалуын тексереді.
58. АҚО немесе ТИ бастығы, оның орынбасарлары сотталғандардың туыстарын немесе өзге адамдарды жеке қабылдауды келушiлер бөлмесiне iлiнетiн бекітілген кестеге сәйкес айына кемінде бір рет жүргізеді. Сотталғандардың туыстарын немесе өзге азаматтарды жеке қабылдау нәтижелерi және олардың қорытындысы бойынша қабылданған шаралар карточкада белгiленедi.
14-тарау. Кездесулер, телефон арқылы сөйлесулер беру тәртібі
59. Сотталғандарға білікті заң көмегін алу үшін олардың жазбаша немесе ауызша өтініші бойынша адвокаттармен олардың саны, ұзақтығы шектелмей және олардың құпиялылығы қамтамасыз етілетін жағдайларда кездесулер беріледі. Адвокатқа сотталғанмен кездесу оның адвокат куәлігі және қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламасы болған кезде беріледі. Кездесулер АҚО немесе ТИ қызметкеріне сотталған мен адвокатты көруге, бірақ оларды тыңдамауға мүмкіндік беретін жағдайларда жүргізіледі.
60. Сотталғандармен кездесуге рұқсат алған адамдарға АҚО-ға немесе ТИ-ға техникалық байланыс құралдарын, компьютерлерді, кино -, фото-, аудио-, бейне- және көбейту аппаратурасын алып кіруге және кездесу кезінде пайдалануға жол берілмейді.
61. Сотталған адамға Тізбеде көзделмеген заттар мен нәрселерді беруге не одан алуға әрекет ету, сондай-ақ адвокатқа қылмыс және өзге де құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін мәліметтері бар заттарды беруге не одан алуға әрекет жасаған кезде кездесу мерзімінен бұрын тоқтатылады.
62. Кездесу мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде АҚО-ның немесе ТИ-дің оның жүргізілуіне жауапты қызметкері кездесуді тоқтау себебін көрсете отырып, АҚО немесе ТИ бастығына жазбаша түрде баяндайды.

55. Личный прием осуществляется по предварительному заявлению осужденных.
Заявления о приеме подаются письменно на имя начальника СП или СИ либо лица его замещающего или устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема с указанием должностного лица, к которому осужденный обратился с заявлением. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема на заявлении о личном приеме фиксируются его результаты. Заявление подшивается в личное дело осужденного.
56. Сотрудники вышестоящих органов уголовно-исполнительной системы проводят прием осужденных по вопросам, входящим в их компетенцию, при посещении СП или СИ. Учет осужденных, принимаемых указанными лицами, ведется во второй части журнала.
57. Начальник СП или СИ или лицо, уполномоченное им, не реже одного раза в месяц проверяет исполнение решений, принятых во время приема.
58. Личный прием родственников осужденных или иных лиц начальником СП или СИ, его заместителями производится не реже одного раза в месяц согласно утвержденному графику, который вывешивается в комнате для посетителей. Результаты личного приема родственников осужденных или иных граждан и принятые меры по их итогам фиксируются в карточке.
Глава 14. Порядок предоставления свиданий, телефонных разговоров
59. Для получения квалифицированной юридической помощи осужденным по их письменному или устному заявлению предоставляются свидания с адвокатами без ограничения их количества, продолжительности и в условиях, обеспечивающих их конфиденциальность. Свидания с осужденным предоставляется адвокату при наличии у него удостоверения адвоката и письменного уведомления о защите (представительстве). Свидания проводятся в условиях, позволяющих сотруднику СП или СИ видеть осужденного и адвоката, но не слышать их.
60. Лицам, получившим разрешения на свидания с осужденными, не допускается проносить в СП или СИ и пользоваться во время свидания техническими средствами связи, компьютерами, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратурой.
61. При попытке передачи осужденному либо получения от него вещей и предметов не предусмотренных Перечнем, а также при попытке передачи адвокату либо получения от него предметов, содержащих сведения, способствующие совершению преступлений и иных правонарушений, досрочно прекращается свидание.
62. При досрочном прекращении свиданий, сотрудник СП или СИ, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику СП или СИ с указанием причины прекращения свидания.

63. Сотталғандармен кездесу ұсынуды қысқа мерзімге тоқтатқанда (эпидемияға қарсы іс-шараларды өткізуге, ерекше жағдай режимін енгiзуге байланысты және басқа себептер бойынша) АҚО немесе ТИ бастығы бұл туралы АҚО-да немесе ТИ-да заңдылықтың сақталуына қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға жазбаша хабарлайды. Келушілерге арналған бөлмеде тиісті хабарландырулар iлiнедi.
64. Сотталған адамның жұбайымен (зайыбымен), жақын туыстарымен телефон арқылы сөйлесуі жұбайы (зайыбы), жақын туысы қайтыс болған немесе науқастың өміріне қауіп төндіретін ауыр науқастанған, оның отбасына елеулі материалдық залал келтірген дүлей зілзала және жеке сипаттағы өзге де ерекше мән-жайлар болған жағдайларда жеке қаражаты есебінен беріледі.
Сотталған адам еркін нысандағы өтінімді жазады, онда абоненттің мекенжайы, телефон нөмірі, негізі (хаты) және сөйлесу ұзақтығы 15 минутқа дейін көрсетіледі. Қалааралық телефон сөйлесулеріне ақы төлеу сотталғандардың жеке шоттарында ақша қаражаты болған кезде қолданыстағы тарифтер бойынша жүзеге асырылады. Таксофон бойынша телефон арқылы сөйлесулерге ақы төлеу сотталғанның таксофон карточкасынан жүргізіледі. Сотталған АҚО немесе ТИ бақылаушысының айдауылымен камерадан телефон немесе таксофон аппаратына шығарылады және телефон сөйлесулері АҚО немесе ТИ әкімшілігінің бақылауымен жүргізілетіні туралы ескертіледі.
65. Телефонмен сөйлесу өткізілгеннен кейін АҚО-ның немесе ТИ-дің сөйлесуді өткізуге жауапты қызметкері өтінімге болған не қандай да бір себеппен болмаған телефонмен сөйлесулер туралы тиісті белгі қояды. Одан кейін өтінім тіркеу және тиісті номенклатуралық іске енгізу үшін кездесу бөлменің бақылаушысына беріледі. Сөйлесулерді кешкі уақытта (сағат 19-дан 20-ға дейін) өткізген кезде, кезекші өтінімдерді кездесу бөлмесіне келесі күні тапсырылады.
66. Қылмыстық-атқару жүйесінің басқа мекемелерінде ұсталатын сотталғандар арасында телефон арқылы сөйлесуге жол берілмейді.
67. Телефон немесе таксофон аппаратын пайдалану және сөйлесу тәртібі бұзылған кезде сөйлесулер дереу тоқтатылады.
15-тарау. Сотталғандарға көтермелеу мен жазалау шараларын қолдану
68. Міндеттерін үлгілі орындағаны, жазаны өтеудің белгіленген тәртібін сақтағаны үшін және ҚАК-тің 128-бабына сәйкес сотталғандарға көтермелеу шаралары қолданылады.
69. Көтермелеу АҚО немесе ТИ бастығының дәлелді қаулысымен қолданылады.
70. Қамаққа алу түріндегі жазаны өтеудің белгіленген тәртібін бұзғаны үшін жазалар АҚО немесе ТИ бастығының осы Қағидағаларға 13-қосымшасына сәйкес сотталған адамға жаза қолдану туралы дәлелді қаулысымен қолданылады және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамаққа алу түріндегі жазаға сотталғандардың жазаларын есепке алу журналында тіркеледі. Жаза қолдану туралы материалдар сотталғандардың жеке істеріне тігіледі. Бір бұзушылық үшін кінәлі сотталғанға біреуден артық жаза қолданылмайды.

63. О кратковременном прекращении предоставления свиданий с осужденными (в связи с проведением противоэпидемических мероприятий, введением режима особых условий и по другим причинам), начальник СП или СИ письменно извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в СП или СИ. В комнате для посетителей вывешивается соответствующее объявление.
64. Телефонные переговоры предоставляются осужденным с супругом (супругой), близкими родственниками за счет личных средств в случаях смерти или тяжелой болезни супруга (супруги), близкого родственника, угрожающей жизни больного, стихийного бедствия, причинившего значительный материальный ущерб его семье и иных исключительных обстоятельствах личного характера.
Осужденный пишет заявку произвольной формы, в котором указывается адрес, номер телефона абонента, основание (письмо) и продолжительность разговора до 15 минут. Оплата междугородних телефонных разговоров осуществляется по действующим тарифам, при наличии денежных средств на лицевых счетах осужденных. Оплата телефонных переговоров по таксофону производится с таксофонной карточки осужденного. Осужденный выводится из камеры под конвоем контролера СП или СИ к телефонному или таксофонному аппарату и предупреждается о том, что телефонные разговоры проводятся под контролем администрации СП или СИ.
65. После проведения телефонного разговора, сотрудником СП или СИ, ответственным за проведение переговоров, проставляется соответствующая отметка в заявке о состоявшемся либо не состоявшемся по какой-либо причине телефонном разговоре. После этого заявка передается контролеру по комнате свиданий для регистрации и внесения в соответствующее номенклатурное дело. В случае проведения переговоров в вечернее время (с 19 до 20 часов) заявки передаются дежурным в комнату свиданий на следующий день.
66. Телефонные разговоры между осужденными, содержащимися в других учреждениях уголовно-исполнительной системы, не допускаются.
67. При нарушении порядка ведения переговоров, пользования телефонным или таксофонным аппаратом, переговоры немедленно прекращаются.
Глава 15. Применение к осужденным мер поощрений и взысканий
68. За примерное выполнение обязанностей, соблюдение установленного порядка отбывания наказания и в соответствии со статьей 128 УИК, к осужденным применяются меры поощрения.
69. Поощрение применяется мотивированным постановлением начальника СП или СИ.
70. Взыскания за нарушения установленного порядка отбывания наказания в виде ареста налагаются мотивированным постановлением начальника СП или СИ о наложении на осужденного взыскания согласно приложении 13 настоящего Правила и регистрируются в журнале учета взысканий осужденных к наказанию в виде ареста по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Материалы о наложении взысканий подшиваются в личные дела осужденных. За одно и тоже нарушение на виновного осужденного не налагается более одного взыскания.

71. Осы Қағидаларда белгіленген талаптарды орындамағаны үшін сотталғандарға ҚАК-нің 131-бабына сәйкес жазалау шаралары қолданылады.
72. Жаза тәртіп бұзушылықтың жасалу мән-жайлары мен сотталған адамның мінез-құлқы ескеріле отырып қолданылады. Жаза бұзушылық анықталған күннен бастап он тәуліктен кешіктірілмей, ал егер бұзушылыққа байланысты тексеру жүргізілсе - ол аяқталған күннен бастап, бірақ бұзушылық жасалған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей қолданылады. Жаза дереу, ал оны дереу қолдану мүмкін болмаған кезде - оны қолданған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қолданылады.
73. Жазалау шараларын қолдануға дейін сотталған жазбаша түсініктеме береді, ал түсініктемені беруден бас тартқан кезде ол туралы тиісті акт жасалады.
16-тарау. Қамаққа алуға сотталғандарға бас бостандығынан айыру орындарынан тыс жерлерге шығуды ұсыну тәртібі
74. АҚО немесе ТИ шегінен тысқа шығуға рұқсатты сотталғанның жазбаша өтініші негізінде АҚО немесе ТИ бастығы береді.
75. Қысқа мерзімді шығуға рұқсат алуға арналған өтінішке ҚАК-нің 86-бабында көрсетілген айрықша жеке мән-жайлардың болуын растайтын құжаттар қоса беріледі.
76. Қысқа мерзімді шығуға рұқсат алған сотталғанға осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік беріледі, оған шығу тәртібі түсіндіріледі. Бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден жалтарғаны үшін Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі - ҚК) 427-бабына сәйкес қылмыстық жауаптылық туралы ескертіледі, бұл туралы ол осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат береді.
Жолға шығуға байланысты шығыстарды өз қаражаты есебінен төлеуге сотталғанның жазбаша өтініші негізінде АҚО немесе ТИ бухгалтериясы береді.
77. Жол жүру билетін сотталғанның өзі алады, сотталғанның ақшалай қаражаты болмаған кезде АҚО немесе ТИ әкімшілігі оны жол жүру билетімен қамтамасыз етеді.
78. Белгіленген жерге келгеннен кейін бір тәулік мерзімде сотталған адам ішкі істер органдарының кезекші бөліміне, ал ауылдық жерде-учаскелік полиция инспекторына келеді, келгені туралы белгі қою үшін куәлігін көрсетеді, келу мақсатын, болу мерзімі мен орнын, кету күнін хабарлайды. Қысқа мерзімді шығу аяқталғаннан кейін сотталған сол ішкі істер органында АҚО немесе ТИ орналасқан жерге кеткені туралы белгі қою үшін куәлігін көрсетеді. АҚО немесе ТИ-ға түнгі уақытта немесе таңертең ерте кеткен кезде белгі кету алдындағы күні қойылады. Келу және кету күні туралы белгілер ішкі істер органының мөрімен куәландырылады.
79. АҚО-ға немесе ТИ-ға қайтып оралғаннан кейін сотталған куәлігі мен жол жүру билетін көрсетеді. Сотталған адамның белгiленген мерзiмде шығуын қиындататын күтпеген мән-жайлар туындаған кезде, сотталғанның келген жеріндегі ішкі істер органы бастығының қаулысы бойынша АҚО немесе ТИ-ға оралу мерзімі АҚО немесе ТИ әкімшілігіне бұл туралы міндетті түрде жедел хабарлай отырып, 5 тәулікке дейін ұзартылады.

71. За невыполнение установленных настоящими Правилами требований, к осужденным в соответствии со статьей 131 УИК, применяются меры взыскания.
72. Взыскание налагается с учетом обстоятельств совершения нарушения и поведения осужденного. Взыскание налагается не позднее десяти суток со дня обнаружения нарушения, а если в связи с нарушением проводилась проверка - со дня ее окончания, но не позднее трех месяцев со дня совершения нарушения. Взыскание применяется немедленно, а при невозможности его немедленного применения - не позднее месяца со дня его наложения.
73. До наложения взыскания осужденный предоставляет письменное объяснение, при отказе от дачи объяснения об этом составляется соответствующий акт.
Глава 16. Порядок предоставления осужденным к аресту выездов за пределы СП или СИ
74. Разрешение на выезд за пределы СП или СИ дается начальником СП или СИ на основании письменного обращения, осужденного.
75. К обращению на разрешение краткосрочного выезда прилагаются документы, подтверждающие наличие исключительных личных обстоятельств, указанных в статье 86 УИК.
76. Осужденному, получившему разрешение на краткосрочный выезд, выдается удостоверение по форме согласно приложении 15 к настоящим Правилам, ему разъясняется порядок выезда. Предупреждается об уголовной ответственности в соответствии со статьей 427 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК) за уклонение от отбывания наказания в виде лишения свободы, о чем он дает подписку по форме согласно приложении 16 к настоящим Правилам.
Деньги из собственных средств на оплату расходов в связи с выездом выдаются бухгалтерией СП или СИ по письменному обращению осужденного.
77. Проездные билеты осужденный приобретает самостоятельно, при отсутствии денежных средств у осужденного, администрация СП или СИ обеспечивает его проездным билетом.
78. В суточный срок по прибытии к месту назначения осужденный является в дежурную часть органов внутренних дел, а в сельской местности - к участковому инспектору полиции, предъявляет удостоверение для отметки о прибытии, сообщает цель приезда, срок и место пребывания, дату убытия. По окончании краткосрочного выезда осужденный в том же органе внутренних дел предъявляет удостоверение для отметки об убытии в место дислокации СП или СИ. При убытии в СП или СИ в ночное время или рано утром, отметка производится в день, предшествующий отъезду. Отметки о дате прибытия и убытия заверяются печатью органа внутренних дел.
79. По возвращении в СП или СИ, осужденный предъявляет удостоверение и проездные билеты. При возникновении непредвиденных обстоятельств, затрудняющих выезд осужденного в установленный срок, по постановлению начальника органа внутренних дел, по месту пребывания осужденного срок возвращения в СП или СИ продлевается до 5 суток с обязательным срочным уведомлением об этом администрации СП или СИ.

80. Шығу кезінде сотталған ауырып қалған және емдеуге жату қажет болған жағдайда сотталған немесе оның жұбайы, ата-анасы немесе жақын туыстары сотталған жазасын өтеп жатқан АҚО немесе ТИ әкімшілігіне және болған жері бойынша ішкі істер органына бұл туралы сол күні хабарлайды. Мұндай жағдайда сотталған ең жақын маңдағы денсаулық сақтаудың медициналық ұйымына жіберіледі. Емдеу аяқталған соң және шығарғаннан кейін сотталған жазасын өтеу орнына барады.
81. Есінің дұрыстығы жоққа шығарылмайтын, психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылығы (ауруы) бар адам деп танылған, сондай-ақ туберкулезден, инфекциядан, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылығынан (ауруынан) емделудi аяқтамаған сотталғандарға АҚО немесе ТИ-дан тыс шығуға рұқсат етілмейді.
17-тарау. Тәртіптік изоляторда қамаққа алуға сотталғандарды ұстау жағдайлары
82. Тәртіптік изоляторға жабу АҚО немесе ТИ бастығының қаулысы және сотталғанның тәртіптік изоляторда болу мүмкіндігі туралы медицина қызметкерінің қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
83. Сотталғандары тәртіптік изоляторда ұстау жалғыз адамдық. Тәртіптік изоляторда сотталғандар жеке жатын орынмен және тек ұйықтар кезде белгіленген уақытқа төсек жабдықтарымен қамтамасыз етіледі. Тәртіптік изоляторда ұстау кезеңінде сотталғандарға хат жазысуға, тамақ өнімдері мен бірінші кезекте қажетті заттарды сатып алуға, хаттар, сәлемдемелер, сауқаттар мен бандерольдер алуға, үстел ойындарын, кітаптарды, газеттерді, журналдарды және өзге де әдебиетті пайдалануға жол берілмейді. Сауқаттар, сәлемдемелер мен бандерольдар сотталғандарға тәртіптік изоляторда болу мерзімі аяқталғаннан кейін беріледі.
Босату медициналық көрсеткіштер бойынша немесе прокурордың талабы бойынша жүргізілетін жағдайларды қоспағанда, сотталғандарды тәртіптік изолятордан мерзімінен бұрын босатуға жол берілмейді.
84. Тәртіптік изоляторға қамауға алынған сотталғандарға өзімен бірге тамақ өнімдерін, сүлгілерден, сабыннан, тіс ұнтағынан, пастадан, тіс щеткасынан, темекі бұйымдарынан, сіріңкеден басқа жеке заттарын алып жүруге рұқсат етілмейді. Тәртіптік изоляторда ұсталатын сотталғандар тек сейілдеу уақытында ғана темекі шегеді. Сотталғандардың тәртіптік изолятор камераларында темекі шегуіне жол берілмейді. Темекі бұйымдары, оттықтар, сіріңкелер күн тәртібіне сәйкес сотталғандарды сейілдеуге шығару кезінде беріледі және тәртіптік изолятордың сақтау камераларындағы арнайы жабдықталған шкафта (жәшікте) сақталады.
85. Сотталғандардың тамақ өнімдері қоймаға өткізіледі және жазалау шараларын өтеп болған соң беріледі. АҚО немесе ТИ әкімшілігі олардың сақталуына қажетті шаралар қабылдайды, алайда табиғи себептерге байланысты тамақ өнімдері ұзақ сақтау нәтижесінде бұзылса, бұл туралы комиссиялық акт жасалады (ерікті нысанда) және олар жойылады.

80. При заболевании во время выезда и необходимости госпитализации осужденный либо его супруг (супруга), родители или близкие родственники, в тот же день извещают об этом администрацию СП или СИ, где он отбывает наказание, и орган внутренних дел по месту пребывания. В этом случае осужденный направляется в ближайшую медицинскую организацию здравоохранения. После окончания лечения и выписки осужденный, прибывает к месту отбывания наказания.
81. Осужденным с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), не исключающим вменяемости, а также не завершившим лечение от туберкулеза, инфекции, психического, поведенческого расстройства (заболевания), связанного с употреблением психоактивных веществ, страдающим психическими расстройствами, выезды за пределы СП или СИ не предоставляются.
Глава 17. Условия содержания осужденных к аресту в дисциплинарном изоляторе
82. Водворение в дисциплинарный изолятор осуществляется на основании постановления начальника СП или СИ и заключения медицинского работника о возможности нахождения осужденного в дисциплинарном изоляторе.
83. Содержание осужденных в дисциплинарном изоляторе одиночное. В дисциплинарном изоляторе осужденные обеспечиваются индивидуальным спальным местом и постельными принадлежностями только на время сна в установленные часы. В период содержания в дисциплинарном изоляторе осужденным не допускается переписка, приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости, получение писем, посылок, передач и бандеролей, пользование настольными играми, книгами, газетами, журналами и иной литературой. Посылки, передачи и бандероли вручаются осужденным после окончания срока их пребывания в дисциплинарном изоляторе.
Досрочное освобождение осужденных из дисциплинарного изолятора не допускается, кроме случаев, когда освобождение производится по медицинским показаниям или по требованию прокурора.
84. Осужденным водворенным в дисциплинарный изолятор не разрешается брать с собой имеющиеся у них продукты питания, личные вещи, кроме полотенца, мыла, зубного порошка, пасты, зубной щетки, табачных изделий, спичек. Осужденные, содержащиеся в дисциплинарном изоляторе, курят только во время прогулки. Курение осужденных в камерах дисциплинарного изолятора не допускается. Табачные изделия, зажигалки, спички выдаются во время вывода осужденных на прогулку согласно распорядку дня и хранятся в специально оборудованном шкафу (ящике) в камере хранения дисциплинарного изолятора.
85. Продукты питания осужденных сдаются на склад и выдаются после отбытия ими меры взыскания. Администрация СП или СИ принимает меры к их сохранности, однако если в силу естественных причин от длительного хранения продукты питания испортились, об этом комиссионно составляется акт (в произвольной форме) и они уничтожаются.

86. Сотталғандарды тәртіптік изоляторға және жалғыз адамдық камераларға қабылдау кезінде толық тінту жүргізіледі, содан соң осы үй жайларға бекітілген киімдерді киеді.
87. Сотталғандардың тамақтануы тәртіптік изолятордың камераларында жүргізіледі.
88. Тәртіптік изоляторларда ұсталатын сотталғандарды медициналық тексеру мен амбулаториялық жағдайда медициналық көмек арнайы жабдықталған үй-жайларда жүзеге асырылады. Санитарлық өңдеу басқа сотталғандардан бөлек жүргізіледі.
89. Тәртіптік изоляторға жабылған сотталғандарға төсек жабдықтары ұйықтау кезінде ғана беріледі.
90. Тәртіптік изолятор камераларында кезекшілік және жинау әрбір сотталғанға кезекпен жүктеледі. Кезекшінің міндеттерін АҚО немесе ТИ әкімшілігі белгілейді. Жалғыз адамдық камераларды жинауды онда ұсталушылар жүзеге асырады.
91. АҚО немесе ТИ бастығы болмаған кезде жасалған қылмыстыңнемесе режимді қасақана бұзудың жолын кесу мүмкін болмаған жағдайда, сотталғандар бірақ АҚО немесе ТИ бастығы келгенге дейін кезекшінің қаулысымен тәртіптік изоляторларға,бірақ 24 сағаттан артық емес орналастырылады. Мұндай изоляция тәртіптік жаза болып табылмайды.
18-тарау. Сотталғанның жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету
92. Сотталғандар мен басқа да адамдардың тарапынан сотталған адамның өміріне, денсаулығына не қадір-қасиетіне қауіп туындағаны туралы сотталған жазбаша немесе ауызша өтініш жасаған кезде АҚО немесе ТИ бастығы қатерді жою үшін, оның ішінде сотталғанды қауіпсіз жерге ауыстыру немесе алып жүру арқылы дереу шаралар қабылдайды.
Сотталған адамның өміріне, денсаулығына не қадір-қасиетіне қауіп туындағаны анықталған кезде оның келісіміне қарамастан АҚО немесе ТИ әкімшілігі оны жою бойынша оның ішінде сотталғанды қауіпсіз орынға ауыстыру арқылы дереу шаралар қабылдайды.
93. Екі және одан да көп сотталған адамға қатер төнгені анықталған кезде АҚО немесе ТИ әкімшілігі қатер көзін оның келісіміне қарамастан қауіпсіз орынға ауыстыру жөнінде дереу шаралар қабылдайды.
94. Сотталған адамды қауіпсіз орынға ауыстыру АҚО немесе ТИ бастығының қаулысы бойынша отыз тәулікке дейінгі мерзімге жүргізіледі.
Бастық болмаған кезде, сотталған адамды қауіпсіз орынға ауыстыру туралы шешімді кезекші ол келгенге дейін қабылдайды, бірақ жиырма төрт сағаттан аспауы тиіс.
95. Сотталған адамның қауіпсіз орында болуын отыз тәулікке дейінгі мерзімге ұзарту АҚО немесе ТИ бастығының прокурормен келісілген қаулысы бойынша жүзеге асырылады.
96. Қауіп сақталған кезде осы Қағидалардың 93 және 94-тармақтарында көрсетілген АҚО немесе ТИ әкімшілігі сотталған адамды жазасын одан әрі өтеуі үшін өзге АҚО-ға немесе ТИ-ға жіберу бойынша шаралар қабылдайды.

86. При приеме осужденных в дисциплинарные изоляторы и одиночные камеры они подвергаются полному обыску, после чего, переодеваются в одежду, закрепленную за этими помещениями.
87. Прием пищи осужденными производится в камерах дисциплинарного изолятора.
88. Медицинский осмотр и медицинская помощь в амбулаторных условиях осужденным, содержащимся в камерах дисциплинарного изолятора, осуществляется в специально оборудованном помещении. Санитарная обработка производится отдельно от других осужденных.
89. Постельные принадлежности осужденным, водворенным в дисциплинарный изолятор, выдаются только на период сна.
90. Дежурство и уборка в камерах дисциплинарного изолятора возлагается поочередно на каждого осужденного. Обязанности дежурного устанавливаются администрацией СП или СИ. Уборку одиночных камер осуществляют лица, в них содержащиеся.
91. При отсутствии начальника СП или СИ, когда пресечь совершаемое преступление или злостное нарушение режима невозможно, осужденные помещаются в дисциплинарный изолятор по постановлению дежурного, до прихода начальника СП или СИ, но не более чем на 24 часа. Такая изоляция дисциплинарным взысканием не является.
Глава 18. Обеспечение личной безопасности осужденного
92. При письменном либо устном обращении осужденного о возникновении угрозы его жизни, здоровью либо достоинству со стороны осужденных и других лиц, начальник СП или СИ принимает незамедлительные меры по устранению угрозы, в том числе, путем перевода и сопровождения осужденного в безопасное место.
При установлении возникновения угрозы жизни, здоровью либо достоинству осужденного администрацией СП или СИ принимаются незамедлительные меры по ее устранению, в том числе путем перевода осужденного в безопасное место, независимо от его согласия.
93. При установлении возникновения угрозы двум и более осужденным администрация СП или СИ принимает незамедлительные меры по переводу источника угрозы в безопасное место независимо от его согласия.
94. Перевод осужденного в безопасное место производится по постановлению начальника СП или СИ, на срок до тридцати суток.
При отсутствии начальника решение о переводе осужденного в безопасное место принимает дежурный, до его прибытия, но не более чем на двадцать четыре часа.
95. Продление нахождения осужденного в безопасном месте осуществляется по постановлению начальника СП или СИ, согласованному с прокурором, на срок до тридцати суток.
96. При сохранении угрозы, в случаях указанных в пунктах 93 и 94 настоящих Правил, администрация СП или СИ принимает меры по направлению осужденного в иной СП или СИ для дальнейшего отбывания им наказания.

97. Қауіпсіз орынға ауыстырылған сотталған адам қауіпсіз орынға ауыстырылғанға дейін өзіне айқындалған ұстау жағдайларында жазасын өтейді.
98. АҚО немесе ТИ бастығы қауіпсіздік шараларын қолдану туралы шешімді қабылдайтын және оларды қылмыстық сот ісін жүргізудің қатысушысы болып табылатын сотталған адамға қатысты жүзеге асыратын органдарға жәрдем көрсетеді.
19-тарау. Материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
99. Сотталғандар Үкіметтің № 1255 қаулысына сәйкес төсек және төсек-орын жабдықтарымен қамтамасыз етіледі.
100. Сотталғандарға апта сайын ауыстырылатын төсек жабдықтары беріледі, сондай-ақ апта сайын сотталғандарға ұзақтығы 30 минут моншада жуыну мүмкiндiгі берiледi.
101. Сотталғандардың қырынатын құралдарын сақтау мен есепке алуды АҚО немесе ТИ әкімшілігі жүзеге асырады, оларды сотталғандарға беру күн тәртібінде белгіленген уақытта жүргізіледі.
102. Үстел ойындары бiр камераға бiр жинақ есебінен берiледi.
103. АҚО немесе ТИ кiтапханасынан газеттер олардың келiп түсуіне қарай бiр камераға бiр газеттен берiледi. АҚО-ның немесе ТИ-дің кiтапханасынан кiтаптар мен журналдарды айырбастау аптасына бiр рет жүргiзiледi.
104. Тамақ өнімдерін, бірінші кезекте қажетті заттар мен өнеркәсіп тауарларын сатып алғысы келетін адамдар АҚО немесе ТИ бастығының атына осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім жазады.
АҚО немесе ТИ дүкенінің қызметкері қаржылық қамтамасыз ету қызметінде тауарларды сатып алуға ниет білдірген сотталғандардың жеке шоттарында ақшаның болуын тексереді. Сатып алынған тауарлар камералар бойынша таратылып, қолхатпен тапсырылады.
105. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін дүкен қызметкері аванстық есеп жасайды және өтініммен қоса оны жеке шоттардан ақшаны есептен шығару үшін қаржылық қамтамасыз ету қызметіне тапсырады.
Тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажет заттарды алуға арналған өтінімнің және қолхаттың негізінде олардың бағасы сотталғандардың жеке шоттарынан шегеріледі.
АҚО немесе ТИ әкімшілігі сотталғандардың тамақ өнімдері мен бірінші кезекте қажет заттарды сатып алуға жұмсаған ақшаның саны туралы жеке ісіне белгі қояды.
20-тарау. Сотталғандарға сауқаттар, сәлемдемелер мен бандерольдар қабылдау және беру тәртібі
106. Сотталғандарға жолданған сауқаттар, сәлемдемелер мен бандерольдерді қабылдау осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес сәлемдемелерді қабылдау бөлмесінің жиһазы мен мүкәммалының тізбесіне сәйкес жабдықталған АҚО немесе ТИ үй-жайында жүзеге асырылады.
107. Сотталғандарға ҚАК-тің 86-бабына сәйкес айына бір рет Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14370 болып тіркелген) пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидаларында (бұдан әрі-пошта байланысы қызметтерін ұсыну қағидалары) көзделген нормалардан аспауға тиіс, бірінші кезекте қажетті заттар мен маусым бойынша киімдері бар сауқаттар, сәлемдемелер, бандерольдер алуға рұқсат етіледі. Сәлемдемелер келушілердің кезектілігі тәртібімен қабылданады. Тізбе сәлемдемелерді қабылдауға арналған үй-жайда мемлекеттік және ресми қолданылатын орыс тілдерінде ілінеді.

97. Осужденный, переведенный в безопасное место, отбывает наказание в условиях содержания, определенных ему до его перевода в безопасное место.
98. Начальник СП или СИ оказывает содействие органам, принимающим решение о применении мер безопасности и осуществляющим их в отношении осужденного, являющегося участником уголовного судопроизводства.
Глава 19. Материально-бытовое обеспечение
99. Осужденные обеспечиваются, кроватью и постельными принадлежностями в соответствии с постановлением Правительства № 1255.
100. Осужденным предоставляется постельное белье, смена которого осуществляется еженедельно, а также еженедельно осужденным предоставляется возможность помывки в бане продолжительностью не более 30 минут.
101. Хранение и учет бритвенных принадлежностей осужденных осуществляется администрацией СП или СИ, выдача их осужденным производится в установленное распорядком дня время.
102. Настольные игры выдаются из расчета по одному комплекту на камеру.
103. Газеты из библиотеки СП или СИ выдаются в камеры по мере их поступления из расчета одна газета на камеру. Обмен книг и журналов из библиотеки СП или СИ осуществляется один раз в неделю.
104. Лица, желающие приобрести продукты питания, предметы первой необходимости и промышленные товары, пишут заявку по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам на имя начальника СП или СИ.
Работник магазина СП или СИ проверяет в службе финансового обеспечения наличие денег на лицевых счетах осужденных, изъявивших желание приобрести товары. Купленные товары разносятся по камерам и вручаются под расписку.
105. По окончании рабочего дня работник магазина составляет авансовый отчет и вместе с заявкой сдает его в службу финансового обеспечения для списания денег с лицевых счетов.
На основании заявки и расписки в получении продуктов питания и предметов первой необходимости, их стоимость списывается с лицевых счетов осужденных.
О количестве денег, израсходованных осужденными на покупку продуктов питания и предметов первой необходимости, администрация СП или СИ производит отметку в личном деле.
Глава 20. Порядок приема и передачи осужденным посылок, передач и бандеролей
106. Прием посылок, передач и бандеролей, адресованных осужденным, осуществляется в помещении СП или СИ, оборудованное в соответствии с перечнем мебели и инвентаря комнаты приема передач, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
107. Осужденным в соответствии со статьей 86 УИК разрешается один раз в месяц получать посылки, передачи, бандероли, содержащие предметы первой необходимости и одежду по сезону, вес которых не должен превышать норм, предусмотренных Правилами представления услуг почтовой связи, утвержденными приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14370) (далее - Правила представления услуг почтовой связи). Передачи принимаются в порядке очередности посетителей. Перечень вывешивается в помещении для приема передач на государственном и официально употребляемом русском языках.

108. Сәлемдемені жеткізген адам осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада өтінімді толтырады және оған қол қояды. Өтінімнің екі данасы, сәлемдеме, сәлемдемені жеткізген адамның жеке басын куәландыратын құжат АҚО немесе ТИ қызметкеріне беріледі. Жеке басты куәландыратын құжат сәлемдеменің ішіндегісін салыстырып тексергеннен кейін қайтарылады.
109. Сәлемдеменің ішіндегілердің бар-жоғын, салмағын салыстыру мен тексеру осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес тамақ және заттай сәлемдемелер мен сауқаттарды тексеру тәртібіне сәйкес сәлемдемені жеткізушінің қатысуымен жүзеге асырылады. Сәлемдеме мен сауқаттардың ішіне салынатын заттардың тізбесі мен салмағы тексеріледі және өтініште белгіленеді. Жеке басын куәландыратын құжат сәлемдеме мен сауқатты салыстырып тексеру не ішіндегілерді тексеру аяқталған соң қайтарылады.
110. Сауқатты қабылдаған соң АҚО немесе ТИ қызметкері келушілерге жеке құжаттарын және өтінімнің бірінші данасын қабылдап алғаны туралы қолхатпен қайтарады, ал екінші данасын сотталған сәлемдемені қабылдап, қол қойған соң оның жеке ісіне тігеді. Анықтама карточкасында осы адамға сәлемдемелерді қабылдағаны туралы белгі қойылады. Сотталған өтінімге қол қоюдан бас тартқан кезде онда бұл туралы тиісті белгі қойылады.
111. Сәлемдемелер мынадай:
1) адресат босатылған;
2) сотталған қайтыс болған;
3) сәлемдеменің салмағы Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларында көзделген норма бойынша сәйкес келмеген;
4) сәлемдемені жеткізуші адам жеке басын куәландыратын құжатты көрсетпеген;
5) сәлемдемелерді қабылдауға өтінім дұрыс ресімделмеген;
6) сотталғанның өзіне жолданған сәлемдемені қабылдаудан жазбаша бас тартуы болған жағдайларда қабылданбайды немесе келушіге қайтарылады.
112. АҚО-да, ТИ-да орналасқан медициналық ұйымда немесе денсаулық сақтаудың медициналық ұйымында емдеу курсынан өткен адамдарға жолданған сәлемдемелердің ішіндегісін қабылдау кезінде емдеуші дәрігерлердің ұсынымдары ескеріледі.
113. Сауқаттардың ішіндегісін ашқаннан және салыстырғаннан кейін тізімдеме екі данада жасалады, онда:
1) заттар мен өнімдердің атауы мен тізбесі;
2) олардың сыртқы белгілері;
3) сапасы, ішіндегісінен нақты алынған немесе сақтауға тапсырылғаны көрсетіледі.
Сақтауға рұқсат етілген заттар, заттектер мен тамақ өнімдері сотталғанға тізімдемеге қол қойғызып беріледі, оның бірінші данасы оның жеке ісіне, ал екіншісі номенклатуралық іске тігіледі.
114. Сотталғандардың сақтауына және пайдалануына тыйым салынған сәлемдемелерден табылған заттар, заттектер мен тамақ өнімдері қайтару себептерін көрсете отырып, беруді жеткізген адамға қайтарылады. Тиым салынған заттарды, бұйымдарды және нәрселерді, онын ішінде ақша мен бағалы заттарды табудың әрбір жағдайы бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылады, бұл ретте ақша және бағалы заттар сот шешімі бойынша мемлекет кірісіне алынады.

108. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявку в двух экземплярах по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам. Оба экземпляра заявки, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются работнику СП или СИ. Документ, удостоверяющий личность, возвращается после проведения сверки либо досмотра содержимого передачи.
109. Сверка и проверка наличия, веса содержимого посылки и передачи осуществляются в присутствии поставщика в соответствии с порядком проверки пищевых и вещевых посылок и передач согласно приложению 20 к настоящим Правилам. Перечень и вес предметов, помещаемых в посылки и передачи, проверяются и фиксируются в заявлении. Документ, удостоверяющий личность, возвращается после завершения сверки посылки и передачи либо проверки содержимого.
110. Приняв передачу, сотрудник СП или СИ возвращает посетителю личные документы и первый экземпляр заявки с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщают к личному делу осужденного после его подписи в получении передачи. В справочной карточке на это лицо делается отметка о получении передачи. При отказе осужденного расписаться в заявке, в нем делается об этом соответствующая отметка.
111. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата;
2) смерти осужденного;
3) несоответствия веса передачи по норме, предусмотренной Правилами представления услуг почтовой связи;
4) не предъявления лицом, доставившим передачу, документа, удостоверяющего личность;
5) неправильного оформления заявки на прием передач;
6) наличия письменного отказа осужденного в приеме передачи в свой адрес.
112. При приеме содержимого передач, адресованных лицам, проходящим курс лечения в медицинской организации, расположенной в СП, СИ или медицинской организации здравоохранения, учитываются рекомендации лечащих врачей.
113. После вскрытия и сверки содержимого посылок составляется в двух экземплярах опись, в которой указывается:
1) наименование и перечень вещей и продуктов:
2) их внешние признаки:
3) качество, что конкретно из содержимого изъято или сдано на хранение.
Предметы, вещества и продукты питания, разрешенные к хранению, передаются осужденному под расписку в описи, первый экземпляр которой приобщается к его личному делу, а второй в номенклатурное дело.
114. Обнаруженные в передачах предметы, вещества и продукты питания, запрещенные к хранению и использованию осужденными, возвращаются лицу, доставившему передачу, с указанием причин возврата. По каждому случаю обнаружения запрещенных веществ, изделий и предметов, в том числе денег и ценных вещей составляется протокол об административном правонарушений, при этом деньги и ценные вещи по решению суда обращаются в доход государства.

115. Сауқаттар мен бандерольдер жөнелтушілерге осы Қағидалардың 111-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда "қайтарылуы тиіс" деген белгісі бар төлеммен пошта арқылы қайтарылады.
116. Тәртіптік изоляторға қамауға алынған адамдардың атына келіп түскен сауқаттар, сәлемдемелер және бандерольдер сақтау үшін қоймаға тапсырылады және сотталғандарға олардың тәртіптік изоляторда болу мерзімі аяқталғаннан кейін тапсырылады.
117. Сотталғандардың туыстарына АҚО немесе ТИ қаржылық қамтамасыз ету қызметі арқылы кейіннен сотталғандарға тапсыру үшін АҚО немесе ТИ дүкенінде сатылатын тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажетті заттардың және басқа да өнеркәсіп тауарларының құнын төлеуге мүмкіндік беріледі.
Бұл жағдайда туысы немесе өзге тұлға АҚО немесе ТИ қаржылық қамтамасыз ету қызметіне екі данада (еркін нысанда) өтінім береді, онда ол құнын төлегісі келетін тамақ өнімдерінің және басқа да тауарлардың саны мен салмағы көрсетіледі және қажетті соманы енгізеді. Сотталған сатып алынған тауарды алғаннан кейін өтінімнің бірінші данасы оның қолымен тауардың құнын төлеген адамға қайтарылады, ал екінші данасы жеке іске тігіледі. Анықтамалық картотекаға тиісті белгі қойылады.
118. АҚО немесе ТИ әкімшілігі сауқаттардың, сәлемдемелер мен бандерольдардың ішіндегілердің сақталуын қамтамасыз етеді, бірақ бұл заттардың ұзақ сақталуы нәтижесінде табиғи бұзылуына және тексеру кезінде тауарлық түрінің жоғалуына жауап бермейді.
119. Сәлемдеме, сауқат және бандероль қабылданғаннан кейін сотталғанға бір тәуліктен кешіктірілмей, ал сотталған қысқа мерзімді демалысқа, емделуге жатуға не тәртіптік изоляторға жабылған кезде, ол қайтып келген соң не жазалау шараларын өтеп болған соң табысталады.
120. Сауқаттарды, бандерольдерді және хат-хабарларды жеткізуге жауапты АҚО немесе СИ қызметкері оларды пошта бөлімшесінен алған кезде қаптамалардың, тапсырыс хаттарының конверттерінің бүтіндігін мұқият тексереді. Зақымдану анықталған жағдайда, екі данада акт жасайды, онда бүліну сипаты көрсетіледі және пошта бөлімшесінің қызметкері қол қояды. Бір данасын пошта бөлімшесінде қалдырады, екіншісін жинақтауыш папкаға тігеді.
21-тарау. Сотталғандарды медициналық-санитариялық қамтамасыз ету тәртібі
121. АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйымда сотталғандарды қабылдау АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйымның жұмыс режимiне сәйкес алдын-ала жазба бойынша және медициналық көрсеткіштер бойынша жүргiзiледi. Шұғыл медициналық көмек көрсету қажет болған кезде қабылдау кестеден тыс және кез келген уақытта жүзеге асырылады, сондай-ақ шұғыл жағдайларда сотталғандар денсаулық сақтаудың медициналық ұйымына жіберіледі.

115. Посылки и бандероли возвращаются отправителям в случаях, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 111 настоящих Правил по почте наложенным платежом с пометкой "подлежит возврату".
116. Посылки, передачи и бандероли, поступившие в адрес лиц, водворенных в дисциплинарный изолятор, сдаются на склад для хранения и вручаются осужденным после окончания срока их пребывания в дисциплинарном изоляторе.
117. Родственникам осужденных предоставляется возможность через службу финансового обеспечения СП или СИ оплатить стоимость продуктов питания, предметов первой необходимости и других промышленных товаров, имеющихся в продаже в магазине СП или СИ для последующего их вручения осужденным.
В этом случае родственник или иное лицо подает в службу финансового обеспечения СП или СИ заявка в двух экземплярах (в произвольной форме), в котором указываются количество и вес продуктов питания и других товаров, стоимость которых он хочет оплатить и вносит необходимую сумму. После получения осужденным купленного товара, первый экземпляр заявки с его подписью возвращается лицу, оплатившему стоимость товара, а второй экземпляр приобщается к личному делу. Соответствующая отметка делается в справочной картотеке.
118. Администрация СП или СИ обеспечивает сохранность вложений посылок, передач и бандеролей, но за естественную порчу этих вложений в силу длительного хранения, в результате досмотра не отвечает.
119. Посылка, передача или бандероль вручается осужденному не позднее одних суток после их приема, а при убытии осужденного в краткосрочный отпуск, госпитализации, либо водворения в дисциплинарный изолятор - после его возвращения либо окончания отбывания меры взыскания.
120. Работник СП или СИ, ответственный за доставку посылок, бандеролей и корреспонденции, при их получении из почтового отделения тщательно осматривает целостность упаковок, конвертов заказных писем. При обнаружении повреждений, составляет акт в двух экземплярах, в котором отражает характер повреждения и подписывает работником почтового отделения. Один экземпляр оставляет в почтовом отделении, другой - подшивает в папку-накопитель.
Глава 21. Порядок медико-санитарного обеспечения осужденных
121. Прием осужденных в медицинских организациях, расположенных в СП или СИ производится по предварительной записи и по медицинским показаниям, в соответствии с режимом работы медицинской организации, расположенной в СП или СИ. При необходимости оказания экстренной медицинской помощи, прием осуществляется вне графика и в любое время, а также в экстренных случаях осужденные направляются в медицинские организации здравоохранения.

122. Сотталғанның туысқандарынан алынған дәрілік заттарды қабылдау қатаң медициналық көрсеткiштер бойынша және тек АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерлерінің қатаң бақылауымен жүзеге асырылады және АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйымда сақталады.
123. Үздіксіз ем қабылдауды қажет ететін аурумен науқастанған сотталғандар тағайындалатын дәрілік заттардың тәуліктік нормасын өзінде сақтай алады.
Осы дәрілік заттарды сотталғанның қолына қабылдау тәулігіне бөлу туралы мәселені шешу сақтауға арнайы рұқсатты ресімдей отырып, дәрігердің тағайындауына сәйкес қабылданады.
124. Бас бостандығы шектеулі азаматтарға, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған азаматтарға медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес құрылған АҚО немесе ТИ медициналық комиссиясының шешімі бойынша туберкулезбен ауыратын немесе жыныстық жолмен берілетін жұқпалы немесе тері-жұқпалы ауруларға қарсы толық емдеу курсынан өтпеген сотталғандар, сондай-ақ жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы бар сотталғандар, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № 745 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21534 болып тіркелген) міндетті емдеуден өтеді.
125. Сотталғандар өздерінің қалаулары бойынша бар ауруына сәйкес медициналық ұйым көрсететін ақылы, қосымша медициналық қызмет алады.
Бұл үшін сотталған АҚО немесе ТИ бастығына тиісті өтініммен жүгінеді, онда ол алғысы келген қосымша медициналық қызметтің түрін көрсетеді.
Медицина қызметкері АҚО-ға немесе ТИ-ге келген кезде сотталғанның сырқатының тиісті бейінін емдеуге медициналық қызметпен айналысуға құқығын растайтын құжатты көрсетеді.
Қосымша медициналық қызметтің түрі және оның көлемі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) Денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық құжаттама нысандарына сәйкес сотталғанның медициналық картасында тіркеледі.
Қосымша медициналық қызметті төлеуді сотталғанның жеке есеп шотынан ақшаны сотталғанның өтінімінде көрсетілген сомада медициналық ұйымның не медицина қызметкерінің мекенжайына пошта арқылы аудару жолымен АҚО немесе ТИ әкімшілігі жүзеге асырады.
Сондай-ақ сотталғандардың қосымша медициналық қызметке төлемін олардың туыстары жүзеге асырады.

122. Прием осужденными лекарственных средств, полученных от родственников, осуществляется строго по медицинским показаниям и только под контролем медицинских работников медицинской организации, расположенной в СП или СИ, и хранятся в медицинской организации, расположенной в СП или СИ.
123. Осужденные могут хранить при себе суточную норму лекарственных средств, назначаемых при заболеваниях, нуждающихся в непрерывном поддерживающем лечении.
Решение вопроса о выделении этих лекарственных средств на сутки приема на руки осужденному принимается в соответствии с назначением врача с оформлением специального разрешения на хранение.
124. Осужденные, страдающие туберкулезом или не прошедшие полный курс лечения от инфекции, передающихся половым путем, инфекционного или кожно-заразных заболеваний, а также осужденные больные с синдромом приобретенного иммунодефицита, по решению медицинской комиссии СП или СИ созданной в соответствии с Правилами оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № 745 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21534), проходят обязательное лечение.
125. Осужденные, по их желанию, получают оплачиваемую, дополнительную медицинскую услугу, оказываемую медицинской организацией здравоохранения, в соответствии с имеющимся заболеванием.
Для этого осужденный обращается с соответствующей заявкой к начальнику СП или СИ, где указывается вид дополнительной медицинской услуги, которую он хотел бы получить.
По прибытии в СП или СИ, медицинский работник, предъявляет документ, подтверждающий его право на занятие медицинской деятельностью, соответствующей профилю заболевания осужденного.
Вид дополнительной медицинской услуги и ее объем фиксируются в медицинской карте осужденного согласно форме медицинской документации организаций здравоохранения, утвержденной приказом исполняющего обязанности министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 21579).
Оплата дополнительной медицинской услуги осуществляется администрацией СП или СИ путем почтового перевода денег с лицевого счета, осужденного в адрес медицинской организации либо медицинского работника, в сумме, указанной в заявке осужденного.
Оплата дополнительной медицинской услуги осужденным также осуществляется их родственниками.

22-тарау. АҚО-да немесе ТИ-да қайтыс болған сотталғандардың денесін беру тәртібі
126. Сотталғанның қайтыс болғаны туралы АҚО немесе ТИ әкімшілігі оның жақын туыстарына, осы факті бойынша тексеру жүргізетін прокурорға, сондай-ақ басқарманың жоғары тұрған органына дереу жазбаша нысанда хабарлайды.
Егер қайтыс болған адамның туыстары АҚО немесе ТИ орналасқан елді мекенде тұрмайтын болса, хабарлама пошта арқылы жіберіледі.
Шетел азаматтардың қайтыс болғаны туралы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Сыртқы істер министрлігіне, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, сондай-ақ Ішкі істер министрлігінің басшылығына дереу хабарланады. Бұдан басқа қамауда ұстау орындарында заңдардың қолданылуын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға, сондай-ақ қайтыс болған адам азаматты болып табылатын мемлекеттің елшілігіне немесе өзге де өкілдігіне жазбаша хабарланады.
127. Қайтыс болған адамның мәйіті патологиялық-анатомиялық зерттеуден, сондай-ақ Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің 131-бабында көзделген іс-әрекеттер жүргізілгеннен кейін оны сұраған адамдарға беріледі. Мәйіті сұралмаған қайтыс болған адамды жерлеу мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
128. Қайтыс болған адамның туыстарына қайтыс болғаны туралы куәліктіалу тәртібі түсіндіріледі. Жерлеу жабдықтарымен денені сұраған адамдар қамтамасыз етеді. Жерлеу оның есебінен жүзеге асырылады.
129. Егер қайтыс болған адамның туыстары немесе өзге адамдар денені алып кетуге уақтылы келе алмайтын болса, олар ол туралы хабарлауы және оны белгіленген мерзімнен артық сақтағаны үшін құнын төлейді.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
нысан
АКТ
20___ж. "___"________________ __________________________ облысы бойынша
ҚАЖ департаментінің (бұдан әрі - ҚАЖД) арнайы қабылдау орны
Бiз төменде қол қойғандар ________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________________________________________
Сотталған _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған жылы, бабы, мерзімі)
______________________________________________________________________
_________________________ облысы бойынша ҚАЖД арнайы қабылдау орнына
______________________________________________________________________
(сотталғанның фотосуретінің, сауалнама деректерінің, жеке басын
______________________________________________________________________
растайтын құжаттардың сәйкес келмейтінін көрсету)
______________________________ қабылдау кезінде осы актіні жасадық.
_________________________________ ____________________________________
(лауазымы, атағы) (лауазымы, атағы)
_______________________________ ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескерту: акт үш дана жасалады, бірінші данасы сотталғанға үкім шығарған сотқа, екінші данасы
____________ облысы бойынша ҚАЖД-ге жолданады, үшінші данасы сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Қамаққа алуға сотталғандарға өздерiмен бiрге ұстауға, сауқаттармен, сәлемдемелермен, бандерольдермен алуға және арнайы қабылдау дүкендерiнен сатып алуға рұқсат етiлетiн заттар мен бұйымдардың тізбесі

Глава 22. Порядок выдачи тел осужденных, умерших в СП или СИ
126. О смерти осужденного администрация СП или СИ незамедлительно сообщает в письменной форме его близким родственникам, прокурору, который проводит проверку по данному факту, а также в вышестоящий орган управления.
Если родственники умершего проживают не в том населенном пункте, где находится СП или СИ, извещение посылается почтой.
О смерти иностранных граждан незамедлительно извещаются Генеральная прокуратура, Министерство иностранных дел, Комитет национальной безопасности, а также руководство Министерства внутренних дел Республики Казахстан. Кроме того, письменно сообщается прокурору, осуществляющему надзор за применением законов в местах содержания под стражей, а также в посольство или иное представительство государства, гражданином которого являлся умерший.
127. Тело умершего после патологоанатомического исследования, а также производства действий, предусмотренных статьей 131 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", передается лицам, его востребовавшим. Захоронение умершего, тело которого не востребовано, осуществляется за счет государства.
128. Родственникам умершего разъясняется порядок получения свидетельства о смерти. Похоронные принадлежности обеспечиваются лицом, востребовавшим тело. Похороны осуществляются за его счет.
129. Если родственники умершего или иные лица не в состоянии своевременно прибыть для получения тела они сообщают об этом и оплачивают стоимость его хранения сверх установленного срока.
Приложение 1
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных учреждений,
осуществляющих исполнение
наказания в виде ареста
форма
А К Т
"___"_________20__г. специальный приемник департамента УИС (далее – ДУИС)
по ______________________области
Мы, нижеподписавшиеся ___________________________________________________
(указать должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
Составили настоящий акт о том, что при приеме осужденного
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения, статья, срок)
в специальный приемник или следственный изолятор ДУИС
по _________________ области ______________________________________________
_________________________________________________________________________
(указать имеющееся несоответствие фотографии осужденного, анкетных данных,
документов, удостоверяющих личность)
_________________________________________________________________________
О чем составлен настоящий акт. _____________________________________________
_________________________________________________________________________
(должность, звание) (должность, звание,
___________________________________ ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: акт составляется в трех экземплярах, первый экземпляр в суд, вынесший
приговор осужденному, второй - в ДУИС по _________области, третий – подшивается
в личное дело осужденного.
Приложение 2
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений,
осуществляющих исполнение
наказания в виде ареста
форма
Перечень вещей и предметов, которые осужденным к аресту разрешается иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах специального приемника или следственного изолятора

1. Қамаққа алуға сотталғандар өздерімен бірге сақтай, жөнелтілімдерден, сәлемдемелерден ала және АҚО немесе ТИ дүкендерінен сатып ала алады:
1) жылытуды талап ететін және сақтау мерзімі өткен тез бұзылатын тамақ өнімдерінен, сондай-ақ ашытқы, алкоголь ішімдіктер мен сырадан басқа тамақ өнімдерін. Тамақ өнімдерінің тізбесі халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың уәкілетті органының нұсқамасы бойынша шектеледі. Күдікті мен айыпталушының өзімен бірге сақталуына болатын тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажет заттардың, аяқ киімдердің, киімдердің және басқа өндірістік тауарлардың жалпы салмағы 35 килограмнан, оның ішінде кофе мен шай 2 килограмнан аспауы тиіс;
2) Темекi бұйымдары (табак 2 килограмнан, сигарет немесе папирос 20 қораптан аспауы тиіс), сiрiңкелер;
3) бір жиынтықта белбеусіз киім (бір түсті қара, қою көк, қою қоңыр, қою жасыл немесе сұр түсті), иық бау, галстук, сондай-ақ бас киім, маусым бойынша аяқ киім (ұлтарақсыз, метал нәлсіз);
4) бір жиынтықта спорттық костюмдер немесе әйелдер үшін үй халатары (белгіленген үлгідегі киімдерді алған күдіктілер мен айыпталушылардан басқа);
5) іш киiм;
6) шұлық;
7) шұлық немесе шұлықдамбал (әйелдер үшін);
8) қолғап немесе биалай;
9) бет орамалдар;
10) үйге киетiн немесе спорттық аяқ киiм (бір жұбын);
11) тазалық жабдықтары (иiс, шаруашылық сабындары, сұйық сабын немесе шампунь (АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйым дәрігерінің тағайындауы бойынша), тіс пастасы, тіс щеткасы, сабын мен тіс щеткасына арналған пластмасса құты, кремдер, тарақ);
12) қалта айна (камерада айна болмаған кезде), электрлiк немесе болмаса біржолғы қауiпсiз ұстара;
13) зат салатын қап немесе сөмке;
14) көзілдірік және көзілдірікке арналған пластмасса қап;
15) үш бұрышты орамал, рейтуздар, белдіктер, бюстгальтерлер, дәкі, шаш қыстырғыш, гигиеналық мақта, косметикалық бұйымдар (әйелдерге арналған);
16) балдақ, ағаш қолтаяқ, протездер, мүгедектер коляскалары, оправасы қымбат емес темірден жасалған көзілдіріктер, көзге салынатын линзалары және оларды күтіп-баптау құралдары (дәрігердің рұқсаты бойынша);
17) зауытта жасалған тұрмыстық электрлі су қайнатқыш;
18) жөке немесе ысқыш;
19) шарикті қаламсап, оған өзектер, қарындаштар;
20) хат жазатын қағаз, оқушы дәптерi, пошта конверттері, ашық хат, пошта маркасы;
21) тергеу изоляторы дүкенінен (ларектан) сатып алынған дәретхана қағазы;
22) бір жинақта төсек жабдықтары бір қалыпты ақ түсті (екі жайма және жастық қап), сүлгі;

1. Осужденные к аресту могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать в магазинах специального приемника или следственного изолятора:
1) продукты питания, кроме требующих тепловой обработки и скоропортящихся с истекшим сроком хранения, а также дрожжей, алкогольных напитков и пива. Перечень продуктов питания ограничивается по предписанию уполномоченного органа государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Общий вес продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемый и обвиняемый может хранить при себе не должен превышать 35 килограммов, в том числе кофе и чая не более 2 килограмм;
2) табачные изделия (табак не более 2 килограмм, сигарет или папирос не более 20 пачек), спички;
3) одежду (однотонного черного, темно-синего, темно-коричневого, темно-зеленого или серого цветов) в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, а также головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
4) спортивный костюм в одном комплекте или домашний халат для женщин (кроме подозреваемых и обвиняемых, получивших одежду установленного образца);
5) нательное белье;
6) носки;
7) чулки или колготки (для женщин);
8) перчатки или варежки;
9) платки носовые;
10) тапочки комнатные или спортивные (одну пару);
11) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, жидкое мыло или шампуни (по назначению врача медицинской организации, расположенной в СП или СИ), зубная паста, зубная щетка, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, гребень, расческа);
12) зеркало карманное (при отсутствии зеркала в камере), бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования;
13) вещевой мешок или сумку;
14) очки и футляры пластмассовые для очков;
15) косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, заколки, вату, гигиенические и косметические принадлежности (для женщин);
16) костыли, деревянные трости, протезы, инвалидные коляски, очки с оправой из недрагоценных металлов, контактные линзы и средства по уходу за ними (по разрешению врачей);
17) электрокипятильник бытовой заводского изготовления;
18) мочалку или губку;
19) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
20) бумагу для письма, ученические тетради, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
21) туалетную бумагу, приобретенную в магазине (ларьке) следственного изолятора;
22) постельное белье в одном комплекте (две простыни и наволочка) однотонного белого цвета, полотенце;

23) көркем және өзге де әдебиеттер, сондай-ақ АҚО немесе ТИ кітапханасынан не оның өзге де әкімшілігі арқылы сауда желісінде алынған мерзімді баспа басылымдары;
24) фотосурет - екіден көп емес;
25) үстел ойындары (дойбы, шахматтар, домино, нардылар);
26) балаларды күтуге арналған заттар (дәрігердің рұқсатымен үш жасқа дейінгі балалары бар әйелдерге);
27) АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйым дәрігерлерінің тағайындауы бойынша дәрілік заттар.
2. Санамаланған құжаттардан басқа, күдіктілер мен айыпталушыларға қылмыстық іске қатысты не олардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыру мәселелеріне қатысты құжаттар мен жазбаларды, сондай-ақ пошта жөнелтілімдерінің бланкілерін, сақтауға тапсырылған ақшаға, құндылықтарға, құжаттарға және басқа да заттарға арналған түбіртектерді өзімен бірге ұстауға және сақтауға рұқсат етіледі.
3. Осы Қағидаларда көзделмеген нәрселер мен заттар тыйым салынған болып табылады.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
нысан
Қамаққа алуға сотталғанды жеке тінту хаттамасы
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______ жылы туған арнайы қабылдау орнына 20 ____ жылдың "__" ___ жеткізілген
Тінту кезінде барлық жеке заттары қаралды. Бұл ретте:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________алынды
Тінту бойынша өтініштер мен наразылықтар _________________________________
________________________________________________________________________
(егер түссе оның мәні қысқаша мазмұндалсын, ал егер түспесе –
________________________________________________________________________
"Түскен жоқ" деп көрсетілсін)
________________________________________________________________________
Тінту кезінде алынғандар хаттамаға толығымен енгізілсін. Жазбаның дұрыстығын растаймын
________________________________________________________________________
(қамаққа алуға сотталған адамның қолы)
Тінтуді жүргізді: _________________________________________________________
(тінту жүргізген адамдардың лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
________________________________________________________________________
20___жылғы "__" __________
________________________________________________________________________
(тінтуді жүргізген адамдардың қолы)
Ескертпе: хаттама екі данада жасалады, бірінші данасы сотталғанның жеке ісіне тігіледі, екінші данасы қамаққа алуға сотталғанға беріледі.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
нысан
Акт
Бiз төменде қол қойғандар комиссия құрамында ____________________________
(лауазымы, атағы, тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
сотталғаннан __________________________________________________________
(сақтауға алдық) алып қойдық (тегi, аты-жөнi, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
(______) ________________ ақша, бағалы
____________________________________ азық-түлiктер ҚАК 98-бабына сәйкес
санамаланып көрсетіледі.
Барлығы берiлгенi: _______ бағалы заттардың атауы, ______ ақша,
Азық-түлiктiң, заттардың атауы __________________________________________
(саны)
бердiм: __________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда) қолы)
Қабылдадым: ______________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда) қолы)
Қатысқандар: ______________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда) қолы)
20___ жылғы "___" ________
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
нысан

23) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати из библиотеки СП или СИ либо приобретенные через его администрацию в торговой сети;
24) фотокарточки - не более двух;
25) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды);
26) средства предназначенные по уходу за ребенком (женщинам имеющим при себе детей до трех лет по разрешению врача);
27) лекарственные средства по назначению врача медицинской организации, расположенной в СП или СИ.
2. Помимо перечисленного, подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
3. Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.
Приложение 3
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания в виде ареста
форма
Протокол личного обыска осужденного к аресту
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
года рождения, доставленного в специальный приемник
_________________________г.________________ "___"______20__г.
При обыске осмотрены все личные вещи. При этом изъято:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Заявления и претензии по поводу обыска
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(если поступили, кратко изложить их сущность, а если нет - указать:
"Не ___________________________________________________________ поступило")
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Изъятое при обыске в протокол внесено полностью. Правильность записи подтверждаю
__________________________________________________________________________
(подпись осужденного к аресту)
Обыск производили:
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лиц, производивших обыск)
__________________________________________________________________________
_______ "____" __________20 г. ______________________________________________
(подписи лиц, производивших обыск)
Примечание: протокол составляется в двух экземплярах, первый экземпляр
подшивается в личное дело осужденного, второй - передается осужденному к аресту.
Приложение 4
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений,
осуществляющих исполнение
наказания в виде ареста
форма
Акт
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе
_______________________________________________________________________,
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) произвели изъятие
(приняли на хранение) у осужденного
_______________________________________________________________________,
ценностей, денег (фамилия, имя, отчество (при его наличии) перечисляются в сумме
( __________ ) __________________________________________________________,
прописью предметов и продуктов питания
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________,
перечисляются в соответствии со статьей 98 УИК Всего передано:
_______________________ наименований ценностей, ___________ денег, (количество)
(сумма) ________________ наименований продуктов питания, предметов. (количество)
Передал: _____________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
Принял: ________________ ______ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
Присутствовал: _____________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
"___"_____________ ____ года
Приложение 5
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений,
осуществляющих исполнение
наказания в виде ареста
форма
Журнал учета изъятых у осужденных денег и ценностей
______________________________________________________
(наименование учреждения)

Сотталғандардан алынған ақшаны және бағалы заттарды, есепке алу журналы _______________________________________________ (мекеме атауы) 20__ жылғы _____________басталды 20__ жылғы _____________ аяқталды
№ р/с
Ақша (бағалы зат) алынған сотталғанның тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда) және оларды алудыңмән-жайы
Алынды: ақша (сомасы жазумен және валюта атауы), бағалы зат (сипаты)
Алу күні
Ақша (бағалы зат) алған адамның лауазымы, тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Кезекшінің ақшаны (бағалы зат және алу туралы кесім) қабылдаған күні, қолы
Ақшаны (бағалы зат) АҚО немесе ТИ бухгалтериясына өткізу күні және түбіртек нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
Кестенің жалғасы
Алу туралы актіні және тапсырылған ақшаға (бағалы зат) түбіртекті алған күні және жұмыскердің қолы
Сотталғанның жеке шотына аударылды
АҚО немесе ТИ шотына аударылды
Тергеу нәтижелері бойынша шешім
8
9
Ескертпе:

Начат _____________ 20__ года Окончен ___________ 20__ года
№ п/п
Ф.И.О. (отчество при его наличии) осужденного у которого изъяты деньги (ценности), и обстоятельства их изъятия
Изъято: денег (сумма прописью и наименование валюты), ценностей (описание)
Дата изъятия
Должность, Ф.И.О. (отчество при его наличии) лица, изъявшего деньги (ценности)
Дата и расписка дежурного в приеме денег (ценностей и акта об их изъятии
Дата сдачи денег (ценностей) в бухгалтерию СП или СИ и номер квитанции)
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Дата и расписка работника в получении акта об изъятии и квитанции на сданные деньги (ценности)
Зачислено на лицевой счет осужденного
Зачислено на счет СП или СИ
Решение по результатам расследования
8
9
Примечание:

1. Журналда сотталғандардан алынған, сондай-ақ АҚО немесе ТИ аумағынан қызметкерлер тапқан ақша мен бағалы заттар есепке алынады;
2. АҚОБКК журналдың уақтында толтырылуы бойынша бақылау жүргізуді қадағалайды.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Қамаққа алуға сотталғандардың үлгі күн тәртібі
1. Ұйқыдан тұру – таңғы сағат 7-ден кешікпей.
2. Дене жаттығу (ерікті түрде) – 15 минутқа дейін.
3. Дәретхана, төсекті жинау – 20 минутқа дейін.
4. Таңғы және кешкі тексеру – 40 минутқа дейін.
5. Таңғы ас – 30 минутқа дейін.
6. Сейілдеу, медициналық рәсімдерге шығару – 1,5 сағатқа дейін (тұске дейін).
7. Түскі асқа ұзіліс – 1 сағатқа дейін.
8. Сейілдеу, медициналық рәсімдерге шығару – 1,5 сағатқа дейін (түстен кейін).
9. Жуыну – 2 сағатқа дейін.
10. Кешкі ас – 30 минутқа дейін.
11. Жеке уақыты – күн тәртібінде көрсетілмеген іс-шаралардан бос уақытта.
12. Ұйқыға дайындық – 15 минутқа дейін.
13. Ұйықтау (үздіксіз) – 8 сағат.
Ескертпе:
1. Күн тәртібі жергілікті жағдайларға, жарық күнінің ұзақтығына, жыл уақытына қарай әрбір АҚО немесе ТИ-да жасалады.
2. Карантин бөлімшесінде, тәртіптік изоляторда ұсталатын қамаққа алуға сотталғандардың күн тәртібі жеке белгіленеді.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
7-қосымша
нысан
Бекiтемiн
Арнайы қабылдау орнының бастығы
__________________________________________________
(атағы, қолы, тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда) 20 __ жылғы "__" ______.
Камера бойынша орналастыру жоспары
Бөлек ұсталады
Камера №
Камерадағы орын саны
Ескерту
1
2
3
4
1. Сотталған ер адамдар:
1) бірінші рет сотталғандар;
2) бұрын бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтегендер (қылмыс құрамына қарамастан) және сотты болғандар;
3) сотталғандар сот, құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдардың бұрынғы қызметкерлері, сотталғандардың мінез-құлқын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға уәкілетті адамдар
2. Сотталған әйелдер:
1) бірінші рет сотталғандар;
2) бұрын бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтегендер (қылмыс құрамына қарамастан) және сотты болғандар;
3) сотталғандар сот, құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдардың бұрынғы қызметкерлері, сотталғандардың мінез-құлқын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға уәкілетті адамдар
3. Тәртіптік изоляторларда ұсталатын сотталғандар.
4. АҚО-да немесе ТИ-да орналасқан медициналық ұйымда жатқан науқас сотталғандар.
5. Жиынтық бөлімше камераларында ұсталатын сотталғандар.
Ескертпе: Камера бойынша орналастыру жоспары кезекші бөлімінде, арнайы қабылдау орны бастығының кабинетінде, жедел бөлімде, арнайы есепке алу, сондай-ақ, режим және күзет бөлiмдерiнде болуы тиiс.
Арнайы қабылдау орнының бастығы
___________________________________________
(атағы, қолы, тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
8-қосымша
Жалпы камераларды жабдықтауға қойылатын талаптар

1. В журнале учитываются деньги и ценности, изъятые у осужденных, а также, обнаруженные сотрудниками, на территории СП или СИ;
2. ДПНСП, ведет контроль по своевременному заполнению журнала.
Приложение 6
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Типовой распорядок дня осужденных к аресту
1. Подъем - не позднее 7 часов утра.
2. Физзарядка (добровольно) - до 15 мин.
3. Туалет, заправка коек - до 20 мин.
4. Утренняя и вечерняя проверка - до 40 мин.
5. Завтрак - до 30 мин.
6. Прогулка, вывод на медицинские процедуры – до 1,5 часов (до обеда).
7. Обеденный перерыв - до 1 часа.
8. Прогулка, вывод на медицинские процедуры – до 1,5 часов (после обеда).
9. Помывка - до 2 часов.
10. Ужин - до 30 мин.
11. Личное время - время свободное от мероприятий, необозначенных в распорядке дня.
12. Подготовка ко сну - до 15 мин.
13. Сон (непрерывный) - 8 часов.
Примечание:
1. Распорядок дня составляется в каждом СП или СИ, исходя из местных условий, продолжительности светового дня, времени года.
2. Распорядок дня осужденных к аресту, содержащихся в карантинном отделении, дисциплинарном изоляторе устанавливается отдельно.
Приложение 7
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Утверждаю Начальник специального приемника _______________________________
(звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" __________ 20__г.
План покамерного размещения
Содержатся раздельно
№ камеры
Количество мест в камере
Прим.
1
2
3
4
1. Осужденные мужчины:
1) впервые осужденные;
2) ранее отбывавшие наказание в местах лишения свободы (независимо от состава преступления) и имеющие судимость;
3) осужденные – бывшие работники судов, правоохранительных и специальных органов, лица, уполномоченные на осуществление контроля и надзора за поведением осужденных.
2. Осужденные женщины:
1) впервые осужденные;
2) ранее отбывавшие наказание в местах лишения свободы (независимо от состава преступления) и имеющие судимость;
3) осужденные – бывшие работники судов, правоохранительных и специальных органов, лица, уполномоченные на осуществление контроля и надзора за поведением осужденных.
3. Осужденные, содержащиеся в дисциплинарном изоляторе.
4. Осужденные больные в медицинской организации, расположенной в СП или СИ.
5. Осужденные, содержащиеся в камерах сборного отделения.
Примечание:
План покамерного размещения должен находиться в дежурной части, в кабинетах руководства специального приемника, оперативной службы, служб специального учета, а также режима и охраны.
Начальник специального приемника
______ ____________________________________________
(звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Требования к оборудованию общих камер

1. Қамаққа алу түріндегі жазаға сотталғандар ұсталатын камералардың құрылымы сыртқы қоршаған ортадан және бiрiккен үй-жайлардан сенiмдi оқшаулауды қамтамасыз етуi тиiс. Камералардың жоспарлық нысаны есiктiң "көзшесi" арқылы анағұрлым жақсы көрiлуiн қамтамасыз етуi тиiс.
2. Камералардың есiктерi мөлшері 90 х 200 сантиметр (бұдан әрi - см) екi жақты болады. Есік үш жазықтықтағы құлыптау тетігінің көмегімен жабылады. Есікке рұқсатсыз енуге тосқауыл қоюға арналған құлып орнатылады. Есіктің сыртқы жағына жабу тетігін қамтамасыз ететін техникалық люк орналастырылады. Қарау қондырғысы камерадан дәліз көрінбеу үшін, еденнен 150 см биіктікте, камераның ішкі жағынан өлшемі 14 x 24 см, дәлізден 3,5 x 4 см сопақша ойық арқылы орнатылады.
Ішкі есіктер шекті дөңгелек және жолақты болат темірден жасалады. Еден деңгейінен 95 см биiктiкте тамақ үлестiруге арналған 18 x 22 cм шағын терезе орнатылады. Шағын терезенің есігі дәліз жаққа ашылуы, көлденең кронштейндер арқылы бекітілуі тиіс.
Есікті жабу үшін аспалы құлыппен бекітілетін ысырманы пайдалану керек. Ысырма болаттан жасалған қорапта орнатылады және жабу кезінде сыртқы есікке тығыз қысылады.
Есіктер камералардың ортасына орналастырылады, камералардың көрінуін жақсарту үшін есік қорабы мен есік қабырғаның ішкі жағына жақынырақ орнатылады. Камералардың есіктері дәліз жағына ашылады, есікте дәліз жағынан қапсырма шеге көзделеді.
Есіктің ашылу бұрышы камераға бір уақытта бір адам кіретіндей етіп орнатылуы тиіс. Осы мақсатта дәліз жағынан есіктің белгілі бір бұрышқа ашылуын қамтамасыз ететін шектеуіш орнатылады. Камералардың есік-құлыптары жапсырмалы-қорапты болуы тиіс. Бұранда құлыптар орнатуға болмайды. Құлып кілтпен үш айналымға, ал есік жабылған кезде автоматты түрде бір айналымға жабылуы тиіс.
3. Терезелердің көлемі: ені 130-140 см, биіктігі 110-120 метр. Терезе жақтауларын екі жақты (фрамуга) етіп жасау керек. Терезелердің жармаларын және фрамугаларды сенімді бекітілетін құлыптармен жабдықтау керек. Жармаларды терезе қораптарына жасырын бүршігі бар бұрандалы шегемен бекітеді. Терезе ойығының төменгі жағын еден деңгейінен кемінде 160 см биіктікте жасау керек.
Терезе алдының орнына терезе ойықтарында бұрыштары дөңес етіп жасалады. Қызметтік және қосымша үй-жайлардың, камералардың, стационарлық палаталардың барлық терезелеріне сыртқы жағынан металл торлар орнатылады. Бөлу торларының көлемі 12 х 20 см дөңгелек және болат жолақты сым темірден жасалады. Диаметрі 0,2 см кем емес болат дөңгелек сым тордың тік элементтеріне, ал қалыңдығы 0,60 х 0,12 см жолақты болат көлденең элементтерге және торды орауға қолданылады. Тордың дөңгелек сымнан жасалған элементтері жолақ сымның арасына өткізіледі, барлық түйіскен жерлері мықтап дәнекерленеді. Камера жағынан терезеге қол жетпейтіндей, терезе рамасынан кемінде 50 см қашықтықта ішкі жақтан дөңес металл торлар қондырылады.

1. Устройство камер, в которых содержатся осужденные к наказанию в виде ареста, должно обеспечивать надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер должна обеспечивать наилучший обзор их через смотровое устройство дверного полотна.
2. Двери в камерах предусматриваются двойными, размерами 90 х 200 сантиметров (далее – см). Запирание двери производится с помощью запорного механизма по трем плоскостям. В двери устанавливается замок для фиксации поворотного блока от несанкционированного доступа. С наружной стороны двери устанавливается технологический люк для обслуживания запорного механизма. Смотровое устройство устанавливается на высоте 150 см от уровня пола, с овальным отверстием размером с внутренней стороны камеры 14х24 см, из коридора 3,5 х 4 см, чтобы из камеры не просматривался коридор.
Внутренние двери изготавливаются локальными, из круглой и полосовой стали. На высоте 95 см от уровня пола устраиваются форточки размером 18 х 22 см для раздачи пищи. Дверца форточки должна открываться в сторону коридора и удерживаться в горизонтальном положении на кронштейнах.
Для закрытия двери необходимо использовать задвижку, фиксирующуюся навесным замком. Задвижка устанавливается в стальной коробке и при закрытии плотно прижимается к наружной двери.
Двери располагаются по центру камер, дверная коробка и дверь устанавливаются ближе к внутренней стороне стены для улучшения просмотра камер. Двери камер открываются в сторону коридора, на дверном полотне со стороны коридора предусматриваются дверные скобы.
Угол открытия дверного полотна устанавливается из расчета одновременного прохода в камеру не более одного человека. Для этой цели со стороны коридора устраивается ограничитель (упор), фиксирующий открытие дверного полотна на определенный угол. Дверные замки для камер должны быть накладными – коробчатыми. Врезные замки не допускаются. Замок должен закрываться ключом на три оборота, а при закрывании двери – автоматически на первый оборот.
3. Размеры окон предусматриваются по ширине 130 – 140 см и по высоте 110 – 120 см. Оконные переплеты выполняются створными (фрамугами). Створки окон и фрамуги оборудуются надежно запирающимися замками. Створки прикрепляются к оконным коробкам анкерами с потайными головками. Низ оконных проемов допускается по высоте не менее 160 см от пола.
Вместо подоконников в оконных проемах устраиваются откосы с закругленными углами. Во всех окнах служебных и вспомогательных помещений, камер, палат стационара с наружной стороны устанавливаются металлические решетки. Решетки изготавливаются по разбивочной сетке 12х20 см из круглой и полосовой стали. Круглая сталь диаметром не менее 2 см применяются на вертикальные элементы решетки, а полосовая сталь сечением 0,6 х 12 см – на горизонтальные элементы и на обвязку решетки. Элементы решетки круглой стали пропускаются в отверстия из полосовой стали, все места сопряжения надежно свариваются. С внутренней стороны окна устанавливаются металлические выпуклые решетки, не менее чем на 50 см от оконной рамы, преграждающие доступ к окнам со стороны камер.

4. Жалпы камералар габариттік өлшемі 188 х 65 см екі қабатты темір кереуетпен, бір адамға 40 см есебінен алынған ағаш үстелдермен және орындықтармен, бір қума метрге 5 орын есебінен алынған киім ілетін шкафпен және жеке қолданылатын тумбалармен жабдықталады. Камералардың барлық жабдықтары еденге бекітілуі тиіс.
5. Әрбір камерада қолжуғыш пен унитаздан тұратын, камералардың қоршау конструкцияларына мықтап бекітілген санитарлық торап жабдықталады. Ұзындығы 140 см санитарлық торап тұтас қалқамен бөлініп, есікпен жабдықталады.
6. Барлық камераларда боялған ағаш еден тақталарынан төсем жасалады.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
9-қосымша
нысан
20___ жылғы "___"______________
Сотталғанды жалғыз камераға ауыстыру туралы қаулы
Сотталған______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________________
(жалғыз камерада ұстауға негіз болған
_______________________________________________________________________
мән-жайлары көрсетіледі)
_______________________________________________________________________
Қаулы етті:
Сотталған ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
одан әрі бір адамдық камераға ауыстырылсын.
_____________ облысы бойынша ҚАЖД ___________ арнайы қабылдау орнының
немесе тергеу изоляторының бастығы _______________________________________
(атағы) (қолы) (тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
20___жылғы "___" ___________
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
10-қосымша
нысан
Камералық карточка
№ ____ жеке іс
№ _____ оқшаулау тізімі
Бұрын бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеген бе
1. Тегі __________________________________ (иә, жоқ) ____________________
2. Аты _______________________________________________________________
3. Әкесінің аты (ол болған жағдайда)_____________________________________
4. Туған жылы _______________________ (Ауыстырылуы туралы мәлімет)
5. ҚК-нің ________ бабы бойынша _______ тартылған камераның № ___ Күні қолы
6. Бұрын ________ рет ____________________________________ баптары бойынша
____________________________________ сотталған __________________________
7. АҚО немесе ТИ келген күні _____________________________________________

4. Общие камеры необходимо оборудовать двухъярусными кроватями с габаритными размерами в плане 188 х 65 см, столами из расчета периметра столов и длины деревянных скамеек по 40 см на человека, плательным шкафом для одежды с плечиками из расчета 5 мест на один погонный метр и тумбочками для индивидуального пользования. Все оборудование камер прикрепляется к полу.
5. В каждой камере оборудуется санитарный узел из умывальника и унитаза, надежно прикрепленных к ограждающим конструкциям камер. Санитарный узел отделяется перегородкой, высотой 140 см от уровня пола санитарного узла, оборудуется дверью.
6. Во всех камерах производится настил из деревянных крашенных половых досок.
Приложение 9
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
"____" _____________ 20___ г.
Постановление о переводе осужденного в одиночную камеру
Осужденный_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
(излагаются обстоятельства, дающие основание для содержания
__________________________________________________________________________
в одиночной камере)
__________________________________________________________________________
Постановил: Осужденного
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
перевести для дальнейшего содержания в одиночную камеру.
Начальник специального приемника или следственного изолятора ________ДУИС
по ______области
__________________________________________________________________________
(звание) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"___" __________20__г.
Приложение 10
к Правилам к Правилам
организации деятельности
и внутреннего распорядка
специальных учреждений,
осуществляющих исполнение
наказания в виде ареста
форма
Камерная карточка
Личное дело № _____
Список изоляции № _____
Отбывал ли ранее наказание
1. Фамилия ______________________ в местах лишения свободы
2. Имя __________________________ (да, нет) ___________________________
3. Отчество (при его наличии)_________________________________________
4. Год рождения _________________
(Сведения о перемещении)
5. Привлекается по ст. ___________ ________________________ УК
№ камеры
Дата
Подпись
6 .Ранее судим ____ раз по ст. |__________________________________________
_____________________________ |_______________________________________
7. Дата прибытия в СП или СИ |_________________________________________
изолятор _____________________ |______________________________________

8. "__" ____ 20__ жылы _____ мерзімге сотталған ____________________________
9. Сотпен анықталған колонияның _________________________________________
түрі ___________________________________________________________________
10. Қабылдау кезінде жеке тінтуді _________________________________________
жүргізді ________________________________________________________________
(Тінтуді жүргізген қызметкердің ___________________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
___________________________
(қолы)
№ __________ камераға орналастырылсын __________________________________
(нұсқау берген адамның қолы)
Сақтауға өткізілген заттарға (бағалы заттарға)
№ _________________ түбіртек берілген
Қашан және қайда кетті ______________
Қамаққа алуға сотталған адамда келіптүскен кезде өзімен бірге болған және сәлем-сауқаттармен және сәлемдемелермен алған, камерада сақтауға рұқсат етілген жеке заттарының тізімі.
Атауы
Сипаты
Туыстарының сәлемдемелерімен келген заттар
Жеке тінтуді жүргізді (қолы, күні)
1. Пальто
(күні)
2. Пиджак
(күні)
3. Етіктер
(күні)
20__ жылғы "__" _______ Көрсетілген заттардан басқа заттар менде _______________________________жоқ (қамауға алынғанның қолы) АҚО немесе ТИ қамаққа алынған адамға пайдалануға берілген заттарының тізбесі
р/с
Заттардың атауы
Саны
Берілген күні
Корпус бойынша аға қызметкер
1.
Матрац
2.
Жастық
3.
Көрпе
және т.б.
Көтермелеулер Жазалаулар
Қамаққа алу түріндегі жазаны
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
11-қосымша
Сейілдеу аулаларын жабдықтауға талаптар
1. Әдетте, сейілдеу аулалары режимдік корпустардың жоғары қабаттарына орналастырылады. Мүмкін болмаған жағдайда оларды режимдік аулада орналастырады және жерасты немесе жерүсті өткелдерімен жалғасуы немесе шектесуі тиіс.
2. Сейілдеуге шығарылатын қамаудағы әрбір сотталғанға сейілдеу ауласының 2,5-3 шаршы метрден (бұдан әрі – м2) келу керек. Сейілдеу ауласының ең кіші көлемі – 20 шаршы метр.
3. Сейілдеу аулаларының жоғары жағына 17x17 сантиметрлік ұяшық металл торлар дәнекерленеді, тордың үстінен 5x5 сантиметр ұяшық метал рама тоқымалы металл тормен бекітіледі.
4. Сейілдеу аулаларының есіктері камералық үлгідегідей, бірақ желкөзсіз жабдықталады. Әрбір сейідеу ауласының ортасында еденге мықтап бекітілген орындық орнатылады. Сейілдеу аулаларының үсті бақылаушыға қарама-қарсы қабырғалардың бойымен қалыңдығы 1,2 метрге дейін жауын-шашыннан қорғайтын жеңіл бастырмалар орнатылады.

8. Осужден "___" _____ 20 __ года |______________________________________
на срок ______________________ |_______________________________________
9. Вид колонии определенной судом |_____________________________________
______________________________ |______________________________________
10. Личный обыск при приеме производил |________________________________
______________________________ |______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
сотрудника, производившего обыск _____________________________ (подпись)
Поместить в камеру № ________ ____________ (подпись лица, давшего указание)
На сданные на хранение вещи (ценности) выписаны квитанции № __________
Когда и куда выбыл ___________________________________________________
Перечень собственных вещей осужденного к аресту, имеющихся у него
при поступлении и полученных в передачах и посылках, разрешенных к хранению в камере.
Наименование
Описание
Вещи из передачи от родственников
Личный обыск производил (подпись, дата)
1. Пальто
(дата)
2. Пиджак
(дата)
3. Сапоги
(дата)
"___" _______ 20 __ года
Других вещей, кроме указанных у меня нет ____________________________________
(подпись заключенного)
Перечень вещей, принадлежащих СП или СИ, выданных в пользование осужденному к аресту.
№ п/п
Наименование предметов
Количество
Дата выдачи
Старший по корпусу
1.
Матрац
2.
Подушка
3.
Одеяло
и т.д.
Поощрения
Взыскания
Приложение 11
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Требования к оборудованию прогулочных дворов
1. Прогулочные дворы следует располагать, как правило, на верхних этажах режимных корпусов. При невозможности они располагаются на режимном дворе и должны сообщаться с корпусами подземными или наземными переходами или примыкать к ним вплотную.
2. На каждого осужденного к аресту, выводимого на прогулку, должно приходиться 2,5-3 метра квадратных прогулочного двора. Минимальный размер прогулочного двора - 20 метров квадратных.
3. По верху прогулочных дворов крепится металлическая рама, к которой приваривается металлическая решетка с ячейками не более 17х17 сантиметров над решеткой укрепляется металлическая тканная сетка с ячейками не более 5х5 сантиметров.
4. Двери прогулочных дворов оборудуются по типу камерных, но без форточек. В середине каждого прогулочного двора устанавливается скамейка, которая надежно крепится к полу. Над прогулочными дворами вдоль стен, противоположных от контролера, устраиваются облегченные навесы шириной до 1,2 метра для укрытия от атмосферных осадков.

5. Сейілдеу аулаларынан судың ағып кетуі қамтамасыз етілуі тиіс.
6. Сейілдеу аулаларының үстіне сейілдеу аулаларында жүрген барлық қамаққа алуға сотталғандарды ұдайы бақылауда ұстайтындай етіп бақылаушыға арналған тұғыр жабдықталады. Бақылаушының бекетінде күзет-дабыл сигнализациясы бар хабарлағыштар мен кезекшіге қосылған байланыс құралдары орнатылады.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
12-қосымша
нысан
Сотталғандарды және өзге адамдарды жеке мәселелері бойынша қабылдау журналы
_________________________________________________________________________
(қабылдауды жүзеге асырушы лауазымды адамның лауазымы, атағы және тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
_______________________басталды
_______________________аяқталды
Қабылдау күні
Қабылдауға келген адамның тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
Қойылған мәселелердің мазмұны
Қабылданған шешім
Орындалғандығы туралы белгі
1
2
3
4
5
Ескертпе:
Журнал екі бөлімнен тұрады, нөмірленген, бауланған, мөрленген және арнайы қабылдау кеңсе қызметкерінің қол қоюымен куәландырған болуы тиіс.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
13-қосымша
нысан
Сотталғанға жаза тағайындау туралы ҚАУЛЫ
Сотталған______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туған жылы)
_______________________________________________________________________
(тәртіп бұзушылықтың мәні жазылады)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
арқылы жаза өтеу режимін бұзды.
Сотталған __________________ жазбаша түсініктемесін және басқа да тексеру материалдарын қарап,
ҚАК-нің 133-бабын басшылыққа алып, ҚАУЛЫ ЕТТІ:
Сотталған______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) жазасын өтеу режимін бұзғаны үшін
___________________________________ тағайындалсын.
(жазаның түрі көрсетіледі) _______________ облысы бойынша ҚАЖД __________
арнайы қабылдау орнының немесе тергеу изоляторының бастығы
_______________________________________________________________________
(атағы) (қолы) (тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
20____жыл "___" ___________
Қаулы маған хабарланды _________________________________________________
(сотталғанның қолы және күні)
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
14-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (аумақтық органның атауы) Қамақа алу түріндегі жазаға сотталғандардың жазаларын есепке алу журналы 20___ж. "_____" ___________басталды 20___ж. "_____" ___________аяқталды Сақтау мерзімі __________________
11-қосымшаның сыртқы жағы
р/с
Салынған жазаның күні
Сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Сотталғанның жеке ісінің нөмірі
Не үшін жазаланды
Жазалау түрі
Арнаулы қабылдау орынынемес тергеу изоляторы бастығының қолы
1
2
3
4
5
6
7
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
15-қосымша
нысан
№__ куәлік
ҚК-нің__бабы бойынша 19__жылы __________ туған сотталған
______________________________________________________________ берілді.
(сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мерзімінің басталуы____, мерзімінің аяқталуы _______, оған _________________
______________________________________________________________________
(ҚАК-нің 86-бабына сәйкес шығудың негіздемесін көрсету) байланысты
АҚО-дан қысқа мерзімді шығуға рұқсат етілді _____________________________
(бару орны)
___________________________ тәулікке, оның ішінде ____ тәулік жолға кетеді.
20__ жылғы ______________ ол ________________________ мекенжайы бойынша
телефон, факс __________________________________________________________
арнаулы қабылдау орнындағы_____________________________________________
жазасын өтеу орнына келуге міндетті.
Фотосурет орны
Арнайы қабылдау орнының немесе тергеу изоляторының бастығы
________________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
__________________
(қолы)
Сотталғанның келгені туралы ішкі істер органы бастығының белгі жасауы
ТМ-нің елтаңбалы мөр орны Келді _________________________
(күні, қолы, елтаңбалы мөр)
Сотталғанның қол қоятын орны Кетті__________________________
(күні, қолы, елтаңбалы мөр)
№__ куәлік түбіртегі
Түзеу мекемесі бастығының 20__ жылғы_______ №_
___________________________________________ бұйрығы негізінде сотталған
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған жылы, ҚК бабы, мерзімі
_____________________________________ мерзімінің басталуы мен аяқталуы)
_______________________________________________________________________
____________________________________________________ байланысты
(ҚАК-тің 86-бабына сәйкес шығудың негіздемесін көрсету)
_______________ АҚО-дан қысқа мерзімді шығуға рұқсатетіледі (бару орны)
Ұзақтығы ___ тәулік, оның ішінде ___ тәулік жолға кетеді.
Куәлік 20 __ жылы "__" ____________ берілді
_______________________________________________________________________
(сотталғанның қолы)
20__ жылы _________ кетті.
20__жылы ________ келді.
Арнайы есепке алу бөлімінің бастығы ____________________________________
(тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
_____________________ (қолы)
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
16-қосымша
нысан
Қолхат
Мен, сотталған ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Маған арнайы қабылдау орнының шегінен тыс жерге қысқа мерзімді шығуға бару тәртібінің түсіндірілгені туралы осы қолхатты беремін. Маған ҚК-нің 427-бабы бойынша жазаны өтеуден жалтарған жағдайда жауапкершілікте болатыным ескертілді.
20__жылғы ____________ ______________
(сотталғанның қолы)
Қолхатты алдым _______________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)
__________________ (қолы)
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
17-қосымша
нысан
Жеке есеп шотта _____ теңге ___ тиын бар. № ___ түбіртек
Бухгалтер ________________ Сотталған _______________
20_____ж "___" ______________
Өтінім
Маған мынадай тауарларды сатып алуға рұқсат беруіңізді сұраймын:
№ №
Тауардың атауы
Саны
Босатылған сома
Сомасы
1
2
3
4
5
Жиыны:
_______________________
______________________
(сотталғанның қолы)
Қолхат___________________________________ сомаға тауар алдым.
(жазумен)
Осы соманы менің жеке есеп шотымнан шегеруді сұраймын.
________________________
(Сотталғанның қолы)
2___ жылғы ________________
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
18-қосымша
Сәлемдемелерді қабылдау бөлмесіндегі мүкаммал мен жиһаз тізбесі

5. Из прогулочных дворов должен быть обеспечен сток воды.
6. Над прогулочными дворами оборудуется помост для контролера с расчетом, чтобы все осужденные к аресту, находящиеся в прогулочных дворах, были под его постоянным наблюдением. На посту контролера устанавливаются извещатели охранно-тревожной сигнализации и средства связи с дежурным.
Приложение 12
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Журнал приема осужденных и иных лиц по личным вопросам
________________________________________________________________________
(должность, звание и фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица,
осуществляющего прием)
Начат ______________________
Окончен ____________________
Дата приема
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, явившегося на прием
Содержание поставленных вопросов
Принятое решение
Отметка об исполнении
1
2
3
4
5
Примечание:
Журнал состоит из двух частей, должен быть пронумерован, прошнурован, опечатан и заверен подписью работника канцелярии специального приемника.
Приложение 13
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о наложении на осужденного взыскания
Осужденный(ая)____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения)
допустил(а) нарушение режима отбывания наказания, выразившееся в том, что
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(излагается существо нарушения)
__________________________________________________________________________
Рассмотрев письменное объяснение осужденного(ой) _______и другие материалы
проверки, руководствуясь ст.133 УИК
ПОСТАНОВИЛ
Осужденному (ой) _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
за нарушения отбытия режима наказания
_________________________________________________________________________
(указывается вид взыскания)
_________________________________________________________________________
Начальник специального приемника или следственного изолятора ________ДУИС
по _____________________ области
_________________________________________________________________________
(звание) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___"__________20__г.
Постановление мне объявлено ____________________________
(дата и подпись осужденного(ой)
Приложение 14
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
(наименование территориального органа)
Журнал учета взысканий осужденных к наказанию в виде ареста
Начат "__" _____________ 20__г.
Окончен "___" __________ 20__г.
Срок хранения ________________
Оборотная сторона приложения 11
№ п/п
Дата наложения взыскания
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) осужденного
№ личного дела осужденного
За что налагается взыскание
Вид взыскания
Подпись начальника специального приемника или следственного изолятора
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 15
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Удостоверение № ____
Выдано __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) осужденного)
19__ года рождения, уроженцу _______, осужденного по статье ___ УК, начало срока
_____, конец срока ______ в том, что ему разрешен краткосрочный выезд
из специального приемника в связи
_________________________________________________________________________
(указать основание выезда в соответствии со статьей 86 УИК)
в _______________________________________________________________________
(местопребывания) на ________ суток, из которых __________ суток на дорогу.
___________ 20 ___ года он обязан возвратиться к месту отбывания наказания
в специальный приемник
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование) по адресу:
__________________________________________________________________________
телефон, телефакс:
__________________________________________________________________________
Место для фотографии
Начальник специального приемника или следственного изолятора
____________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________ (подпись)
Отметка начальника органа внутренних дел о прибытии осужденного
Место для гербовой
Прибыл _____________________________________ печати ИУ
(дата, подпись, гербовая печать)
Место для подписи ______________
Убыл ___________________________________________________________________
осужденного (дата, подпись, гербовая печать)
Корешок удостоверения №_____
На основании приказа начальника исправительного учреждения от ____ 20__ года № ____
Осужденному______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения, статья УК, срок,
__________________________________________________________________________
(начало и конец срока) в том, что ему разрешен краткосрочный выезд из специального
приемника в связи
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указать основание выезда в соответствии со статьей 86 УИК)
в ________________________________________________________________________
(место пребывания) продолжительностью _______ суток, из которых _______ суток
на дорогу.
Удостоверение выдано ____________ 20___ г. _______________________
(подпись осужденного)
Убыл ________ 20___ г.
Прибыл ______ 20___ г.
Начальник отдела специального учета
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________ (подпись)
Приложение 16
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Подписка
Я, осужденный (ая) _______________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
даю настоящую подписку в том, что мне разъяснили порядок пребывания
в краткосрочном выезде за пределы специального приемника.
Я предупрежден (а) об ответственности по статье 427 УК за уклонение от отбывания наказания.
______________ 20__ года
___________________________ (подпись осужденного)
Подписку отобрал
____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________ (подпись)
Приложение 17
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
На лицевом счете имеется ________ тенге
Квитанция № ________
Бухгалтер _______________
Осужденный ____________________ ____________________ 20_ года
Заявка
Прошу разрешить мне приобрести следующие товары:
№ №
Наименование товара
Количество
Отпущено
Сумма
1
2
3
4
5
Итого
__________________________
___________________________
(подпись осужденного)
Расписка Товары на сумму ________________________________ получил (прописью)
Эту сумму прошу списать с моего лицевого счета.
_________________________________________________________________________
(подпись осужденного)
_______________ 20 __ года
Приложение 18
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Перечень мебели и инвентаря комнаты приема передач

1. Сәлемдемелерді тексеруге арналған үстел.
2. Сәлемдемелерді қоюға арналған сөрелер.
3. Ыдыс: себеттер, сауқаттарды камераларға жеткізуге арналған сөмкелер.
4. Тоңазытқыш.
5. пышақтардың, қасықтардың, ыдыстар және сол секілділердің қажетті саны.
6. Қолжуғыш, айна, сабын, сүлгі.
7. Таразы, кір тасының жиынтығы.
8. Бақылаушыларға арналғанақ халат пен бас киім.
9. Заттектер мен заттар мұқият тексеріледі. Қажет болған жағдайда іздеу құралдары пайдаланылады.
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
19-қосымша
нысан
Өтінім
________________________________________________________ мекенжайында
(тұрғылықты мекенжайы)
тұратын азаматтан ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған жылы)
сәлемдеме қабылдауыңызды сұраймын.
Сәлемдемедегі тамақ өнімдерінің (заттардың) тізілімі:
№ р/с
тамақ өнімдері мен заттардың атауы
Салмағы (килограммен, граммен)
Саны
Ескерту
Өтініш берушінің қолы
20 ___ жылғы
"___" ______________
Сәлемдемені қабылдаған ________________________________________________
(сауқатты қабылдаған қызметкердің қолы)
Сәлемдемені алған _____________________________________________________
(сауқатты алған сотталғанның қолы)
20 ___ жылғы "___" ______________
Қамаққа алу түріндегі жазаны
орындауды жүзеге асыратын
арнаулы мекемелердің қызметі
мен ішкі тәртіптемесін
ұйымдастыру қағидаларына
20-қосымша
Заттай және тамақ өнімдері бар сәлемдемелер мен сауқаттарды тексеру тәртібі
1. Нан өнімдері (бөлкелер, батондар және соған ұқсар) екі, үш бөлікке бөлінеді.
2. Сұйық өнімдер АҚО-ның немес ТИ-дің ыдыстарына құйылады.
3. Консервілер ашылады және басқа ыдыстарға құйылады.
4. Майшабақ екі, үш бөлікке бөлінеді.
5. Шұжық өнімдері бірнеше бөлікке бөлінеді.
6. Сусымалы заттар (қант, махорка) шашылады.
7. Кәмпиттер орамасыз қабылданады.
8. Хат-хабар мен тыйым салынған заттар жасыруға мүмкін тамақ өнімдерінің барлығы осы тәртіппен тексерілуі тиіс.Тексеру тамақ өнімдерінің сапасы бұзылмайтындай етіп жүргізіледі.
9. Нәрселер мен заттар да мұқият тексерілуі тиіс. Қажет болған жағдайда іздеу құралдары пайдаланылады.

1. Стол для проверки передач.
2. Полки для раскладки передач.
3. Тара: корзины, сумки для доставки передач в камеры.
4. Холодильник.
5. Необходимое количество ножей, ложек, посуды и тому подобное.
6. Умывальник, зеркало, мыло, полотенце.
7. Весы, набор гирь.
8. Белые халаты и головные уборы для контролеров.
9. Вещи и предметы тщательно проверяются. При необходимости используются поисковые приборы.
Приложение 19
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Заявка
От гражданина ____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
проживающего ____________________________________________________________
(адрес местожительства)
Прошу принять передачу для осужденного
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи:
№ п/п
Наименование продуктов или вещей
Вес (килограммом, граммов)
Количество
Примечание
Подпись заявителя
__________________
"___"_____20__года
Передачу принял
_________________________________________________________________
(подпись сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил
_________________________________________________________________
(подпись осужденного, получившего передачу)
"___"__________20__года
Приложение 20
к Правилам организации
деятельности и внутреннего
распорядка специальных
учреждений, осуществляющих
исполнение наказания
в виде ареста
форма
Досмотр продуктовых и вещевых передач и посылок
1. Хлебные изделия (булки, батоны, буханки и тому подобное) разрезаются на две, три части.
2. Жидкие продукты переливаются в посуду СП или СИ.
3. Консервы вскрываются и перекладываются в другую посуду.
4. Сельдь разрезается на две, три части.
5. Колбасные изделия разрезаются на несколько частей.
6. Сыпучие предметы (махорка, сахар) пересыпаются.
7. Конфеты принимаются без оберток.
8. Все другие продукты, которые могут быть использованы для сокрытия в них переписки и запрещенных предметов, должны проверяться в таком же порядке. Досмотр производится таким образом, чтобы продукты не теряли своего качества.
9. Вещи и предметы должны также тщательно проверяться. При необходимости используются поисковые приборы.