"Инвестициялық қызмет көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 296 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2022 жылғы 27 мамырдағы № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 мамырда № 28275 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Инвестициялық қызмет көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 296 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14601 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық қызмет статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістемені бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған инвестициялық қызмет статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістеме бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Инвестициялық қызмет көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістемесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық қызмет статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістеме";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Инвестициялық қызмет статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша әдістеме (бұдан әрі - Әдістеме) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әдістемені Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – Бюро) және оның аумақтық бөлімшелері инвестициялық қызмет көрсеткіштерін қалыптастыру кезінде қолданады.";
6-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
6-тармақтың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
6-тармақтың 6) тармақшасы алынып тасталсын;
6-тармақтың 10) тармақшасы алынып тасталсын;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Инвестициялық қызмет статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыру";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Орташа кәсіпорындар үшін инвестициялық салымдарды қайта бағалау алгоритмі ірі кәсіпорындар үшін ұқсас есеп болып табылады. Қазақстан Республикасы бойынша деректер өңірлер бойынша қайта бағалауды агрегациялау жолымен қалыптастырылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 296 "Об утверждении Методики по формированию показателей инвестиционной деятельности"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2022 года № 28275
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 296 "Об утверждении Методики по формированию показателей инвестиционной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14601) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Методики по формированию показателей статистики инвестиционной деятельности";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Методику по формированию показателей статистики инвестиционной деятельности";
в Методике по формированию показателей инвестиционной деятельности, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Методика по формированию показателей статистики инвестиционной деятельности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Методика по формированию показателей статистики инвестиционной деятельности (далее – Методика) относится к статистической методологии, утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро) и его территориальными подразделениями при формировании данных по показателям инвестиционной деятельности.";
подпункт 4) пункта 6 исключить;
подпункт 5) пункта 6 исключить;
подпункт 6) пункта 6 исключить;
подпункт 10) пункта 6 исключить;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Формирование показателей статистики инвестиционной деятельности";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Алгоритм дооценки инвестиционных вложений для средних предприятий является аналогичным расчету для крупных предприятий. Данные по Республике Казахстан формируются путем агрегирования дооценки по регионам.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Қазақстан Республикасы бойынша толық емес қамтудың инвестициялық салымдарының қайта бағалау қорытынды қосындысы орташа және ірі кәсіпорындар бойынша барлық өңірлер бойынша толық емес қамтудың қайта бағалаудың қосындысына тең және келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
qd – Қазақстан Республикасында респонденттерді толық емес қамтудың инвестицияларды қайта бағалау көлемі;
qkr– ірі кәсіпорындар бойынша өңірлерде респонденттердің толық емес қамтудың инвестициялар көлемі;
qsred – орташа кәсіпорындар бойынша өңірлерде респонденттердің толық емес қамтудың инвестициялар көлемі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жылдық көлемге дейін инвестициялық салымдарды қайта бағалау салыстыру және жедел деректерді және тиісті жылғы жөнделген жылдық деректерді талдау жолымен анықталады.
Алғашқы статистикалық деректер деңгейінде жылдық кезеңділіктегі жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша кәсіпорындар каталогы және жедел деректердің кәсіпорындар каталогы салыстырылады. Жылдық кезеңділіктегі статистикалық байқау бойынша есеп берген кәсіпорындардың инвестициялар көлемінің деректері, он екі айға бөлінеді және экономикалық қызметтің тиісті түрі бойынша қосылады.Қайта бағалау әрбір өңірдің ірі және орташа кәсіпорындары бойынша жүзеге асырылады.";
23, 24, 25, 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Негізгі капиталға салынған инвестициялардың НКИ есептеу кезінде есепті кезеңдегі деректер салыстырылатын кезеңнің салыстырмалы бағаларына дефляцияланады. Дефляторлар ретінде (баға индексі) баға статистикасы қалыптастыратын деректер пайдаланылады.
НКИ есептеу үшін негізгі капиталға салынған инвестициялардың егжей-тегжейлі активтерінің құрылымы пайдаланылады. Негізгі капиталға салынған инвестициялар мынадай компоненттерді қамтиды: құрылыс-монтаждау жұмыстарына және күрделі жөндеуге арналған шығындар; машиналарды, жабдықтар мен көлік құралдарын сатып алуға арналған шығындар; өзге де шығындар.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарына және күрделі жөндеуге арналған шығындар ғимараттар мен имараттарды көтеру, кеңейту, реконструкциялау, энергетикалық, технологиялық және басқа да жабдықтарды монтаждау бойынша жұмыстар кешеніне арналған шығындарды қамтиды, сонымен қатар тұрғын емес, тұрғын ғимараттар мен имараттарды күрделі жөндеу шығындары;
Өзге де шығындар - жобалау-іздестіру жұмыстарына авторлық қадағалауды, салынып жатқан объектілердің дирекцияларын ұстауға кеткен шығындар, сондай-ақ шаруашылық қызметте бір жылдан астам пайдаланылатын, иеліктен шығару қабілеті бар және кіріс әкелетін, бірақ материалдық-заттай құндылықтар болып табылмайтын, ұйымдар құрған немесе сатып алған объектілерге арналған шығындар.

"19. Итоговая сумма дооценки инвестиционных вложений на неполный охват респондентов по Республике Казахстан равна сумме дооценки на неполный охват по средним и крупным предприятиям по всем регионам и рассчитывается по следующей формуле:
где:
qd – объем дооценки инвестиций на неполный охват респондентов в Республике Казахстан;
qkr – объем инвестиций на неполный охват респондентов в регионах по крупным предприятиям;
qsred – объем инвестиций на неполный охват респондентов в регионах по средним предприятиям.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Дооценка инвестиционных вложений до годового объема определяется путем сравнения и анализа оперативных данных и уточненных годовых данных соответствующего года.
На уровне первичных статистических данных сопоставляется каталог предприятий по общегосударственному статистическому наблюдению годовой периодичности и каталог предприятий оперативных данных. Данные объемов инвестиций предприятий, отчитавшихся только по статистическому наблюдению годовой периодичности, распределяются на двенадцать месяцев и добавляются по соответствующему виду экономической деятельности. Дооценка осуществляется по крупным и средним предприятиям каждого региона.";
пункты 23, 24, 25, 26 изложить в следующей редакции:
"23. При расчете ИФО инвестиций в основной капитал данные за отчетный период дефлятируются в сопоставимые цены сравниваемого периода. В качестве дефляторов (индексов цен) используются данные, формируемые статистикой цен.
Для расчета ИФО используется детализированная структура активов инвестиций в основной капитал. Инвестиции в основной капитал включают следующие компоненты: затраты на строительно-монтажные работы и капитальный ремонт; затраты на приобретение машин, оборудования и транспортных средств; прочие затраты.
Затраты на строительно-монтажные работы и капитальный ремонт включают затраты на комплекс работ по возведению зданий и сооружений, расширению, реконструкции, работы по монтажу энергетического, технологического и другого оборудования, а также затраты по капитальному ремонту нежилых, жилых зданий и сооружений.
Прочие затраты – расходы на проектно-изыскательские работы, авторский надзор, содержание дирекций строящихся объектов, затраты на культивируемые биологические затраты, а также затраты в созданные или приобретенные организациями объекты, используемые в хозяйственной деятельности более одного года, имеющие денежную оценку, обладающие способностью отчуждения и приносящие доходы, но не являющиеся материально-вещественными ценностями.

24. Негізгі капиталға салынған инвестициялардың НКИ өткен айға, өткен жылғы тиісті кезеңге (айға, кезеңге өспелі жиынтығымен) және алдыңғы жылға қалыптасады.
Негізгі капиталға салынған инвестициялардың НКИ Қазақстан Республикасы бойынша, сондай-ақ өңірлер бөлінісінде есептеледі.
25. Негізгі капиталға салынған инвестициялардың НКИ есептеу бірнеше кезеңде жүзеге асырылады. Бірінші кезеңде негізгі капиталға салынған инвестициялардың компоненттеры бойынша көлемдер салыстырмалы бағаларға (активтердің түрлері бойынша тиісті баға индекстерін қолдана отырып) ауыстырылады және агрегатталады.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарына арналған шығындар құрылыс-монтаждау жұмыстарына арналған баға индексін, машиналар мен жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар - машиналар мен жабдықтарға арналған мөлшерленген баға индексін (өндірілген және импортталатын) ескере отырып, салыстырмалы бағаларға, өзге де шығындарға арналған баға индекстерін пайдалана отырып, негізгі капиталға салынған инвестициялар көлеміндегі өзге де шығындарға ауыстырылады.
26. Барлық компоненттер бойынша НКИ есептеу есепті кезең көлемдерінің салыстырмалы бағалардағы салыстырылатын кезең көлемдеріне ара қатынасымен жүргізіледі. Сол сияқты, негізгі капиталға салынған инвестициялардың жиынтық көлемі салыстырмалы бағадағы салыстырылған кезеңнің көлемімен байланысты.";
27-тармақ алынып тасталсын;
42-тармақ алынып тасталсын;
инвестициялық қызмет көрсеткіштерін қалыптастыру жөніндегі әдістемеге қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Өндіріс және қоршаған орта статистикасы департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Өндіріс және қоршаған орта статистикасы департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына (Ж.Ә. Жарқынбаев) жүктелсін.

24. ИФО инвестиций в основной капитал формируется к предыдущему месяцу, к соответствующему периоду предыдущего года (месяцу, периоду с нарастающим итогом) и к предыдущему году.
ИФО инвестиций в основной капитал рассчитывается по Республике Казахстан, а также в разрезе регионов.
25. Расчет ИФО инвестиций в основной капитал осуществляется в несколько этапов. На первом этапе объемы по компонентам инвестиций в основной капитал переводятся в сопоставимые цены (с применением соответствующих индексов цен по видам активов) и агрегируются.
Затраты на строительно-монтажные работы переводятся в сопоставимые цены с учетом индекса цен на строительно-монтажные работы, затраты на приобретение машин и оборудования - взвешенного индекса цен на машины и оборудования (произведенного и импортируемого), прочие затраты в объеме инвестиций в основной капитал - с использованием индексов цен на прочие затраты.
26. Расчет ИФО по всем компонентам производится соотношением объемов отчетного периода к объемам сравниваемого периода в сопоставимых ценах. Аналогично агрегированный объем инвестиций в основной капитал соотносится с объемом сравниваемого периода в сопоставимых ценах.";
пункт 27 исключить;
пункт 42 исключить;
приложение к Методике по формированию показателей инвестиционной деятельности изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту статистики производства и окружающей среды совместно с Юридическим Департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту статистики производства и окружающей среды Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (Джаркинбаев Ж.А.).

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
Реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросының басшысы
Ж. Шаймарданов
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
Реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросының
басшысы 2022 жылғы 27
мамырдағы № 9 Басшысының
бұйрығына
қосымша
Инвестициялық қызмет
статистикасының
көрсеткіштерін қалыптастыру
бойынша әдістемеге
қосымша
Ішкі және сыртқы инвестициялық салымдарды қалыптастыру алгоритмі
Инвесторлар
Сәйкестендіру коды
Негізгі капиталға салынған инвестициялардың көлемі
оның ішінде
бюджет қаражаты
меншікті қаражат
банк кредиттері
басқа да қарыз қаражаты
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
барлығы
соның ішінде шетелдік банктер
барлығы
соның ішінде бейрезиденттер
1
2
3
4
5
6
7
8
Ішкі
Мемлекеттік меншік
11
Х
Х
Х
5 баған – 6 баған
7 баған – 8 баған
Жеке меншік
15
Азаматтардың меншігі
16
Х
Заңды тұлғалардың мемлекеттік емес меншігі және олардың бірлестігі
17
Мемлекеттің және шетелдің қатысуынсыз кәсіпорындар меншігі
19
Х
Х
Х
5 баған – 6 баған
7 баған – 8 баған
Мемлекеттің қатысуымен (шетелдік қатысуынсыз) кәсіпорындардың меншігі
23
Х
Х
Х
5 баған – 6 баған
7 баған – 8 баған
Шетелдік қатысуымен біріккен кәсіпорындар меншігі
28
Х
Х
Х/2
5 баған – 6 баған
7 баған – 8 баған
Қоғамдық меншік, оның ішінде діни бірлестіктердің меншігі
29
Х
Х
Х
5 баған – 6 баған
7 баған– 8 баған
Шетел меншігі
32
Басқа мемлекет, олардың заңды тұлғалармен азаматтарының меншігі
33
Шетелдік мемлекеттің меншігі
34
Х
Х
5 баған – 6 баған
7 баған – 8 баған
Шете лзаңды тұлғаларының меншігі
36
Х
Х
5 баған – 6 баған
7 баған – 8 баған
Шетелдік жеке тұлғалардың меншігі
37
Х
Х
5 баған – 6 баған
7 баған – 8 баған
Халықаралық кәсіпорындардың меншігі
38
Х
Х
5 баған – 6 баған
7 баған – 8 баған
Сыртқы
Мемлекеттік меншік
11
Х
Х
Жеке меншік
15
Мемлекеттік емес заңды тұлғалардың және олардың біріккен меншігі
17
Мемлекеттің және шетелдің қатысуынсыз кәсіпорындар меншігі
19
Х
Х
Мемлекеттің қатысуымен, шетелдік қатысуынсыз кәсіпорындардың меншігі
23
Х
Х
Шетелдік қатысуымен біріккен кәсіпорындар меншігі
28
Х/2
Х
Х
Қоғамдық меншік, оның ішінде діни бірлестіктердің меншігі
29
Х
Х
Шетелдік меншік
32
Басқа мемлекет, олардың заңды тұлғалармен азаматтарының меншігі
33
Шетелдік мемлекеттің меншігі
34
Х
Х
Х
Шетел заңды тұлғаларының меншігі
36
Х
Х
Х
Шетелдік жеке тұлғалардың меншігі
37
Х
Х
Х
Халықаралық кәсіпорындардың меншігі
38
Х
Х
Х
Х – деректер ескеріледі

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан
Ж. Шаймарданов
Приложение
к приказу руководителя
Руководитель Бюро национальной
статистики Агентства
по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 27 мая 2022 года № 9
Приложение
к Методике по формированию
показателей статистики
инвестиционной
деятельности
Алгоритм формирования внутренних и внешних инвестиционных вложений
Инвесторы
Идентификационный код
Объем инвестиции в основной капитал
в том числе
бюджетные средства
собственных средств
кредиты банков
другие заемные средства
республиканского бюджета
местного бюджета
всего
из них иностранных банков
всего
из них нерезидентов
1
2
3
4
5
6
7
8
Внутренние
Государственная собственность
11
Х
Х
Х
Графа 5 – Графа 6
Графа 7 – Графа 8
Частная собственность
15
Собственность граждан
16
Х
Собственность негосударственных юридических лиц и их объединений
17
Собственность предприятий без государственного и иностранного участия
19
Х
Х
Х
Графа 5 – Графа 6
Графа 7 – Графа 8
Собственность предприятий с участием государства, без иностранного участия
23
Х
Х
Х
Графа 5 – Графа 6
Графа 7 – Графа 8
Собственность совместных предприятий с иностранным участием
28
Х
Х
Х/2
Графа 5 – Графа 6
Графа 7 – Графа 8
Собственность общественных, в том числе религиозных объединений
29
Х
Х
Х
Графа 5 – Графа 6
Графа 7 – Графа 8
Иностранная собственность
32
Собственность других государств, их юридических лиц и граждан
33
Собственность иностранных государств
34
Х
Х
Графа 5 – Графа 6
Графа 7 – Графа 8
Собственность иностранных юридических лиц
36
Х
Х
Графа 5 – Графа 6
Графа 7 – Графа 8
Собственность иностранных физических лиц
37
Х
Х
Графа 5 – Графа 6
Графа 7 – Графа 8
Собственность международных организаций
38
Х
Х
Графа 5 – Графа 6
Графа 7 – Графа 8
Внешние
Государственная собственность
11
Х
Х
Частная собственность
15
Собственность негосударственных юридических лиц и их объединений
17
Собственность предприятий без государственного и иностранного участия
19
Х
Х
Собственность предприятий с участием государства (без иностранного участия)
23
Х
Х
Собственность совместных предприятий с иностранным участием
28
Х/2
Х
Х
Собственность общественных, в том числе религиозных объединений
29
Х
Х
Иностранная собственность
32
Собственность других государств, их юридических лиц и граждан
33
Собственность иностранных государств
34
Х
Х
Х
Собственность иностранных юридических лиц
36
Х
Х
Х
Собственность иностранных физических лиц
37
Х
Х
Х
Собственность международных организаций
38
Х
Х
Х
Х - данные учитываются