"Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 155 және Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 1 сәуірдегі № 174 бiрлескен бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 23 маусымдағы № 217 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 27 маусымдағы № 271-НҚ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылы 1 шiлдеде № 28664 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 155 және Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 1 сәуірдегі № 174 бірлескен бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18467 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдер мен оларға қойылатын метрологиялық талаптардың тізбелері, осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 27 маусымдағы
№ 271-НҚ мен
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 23 маусымдағы
№ 217 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 155 және
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 1 сәуірдегі
№ 174 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдер мен оларға қойылатын метрологиялық талаптардың тізбелері
Объектісі мен қолдану саласы көрсетілген өлшем атауы
Метрологиялық талаптар
Ескертпе
Өлшемдер ауқымы
Шекті рұқсат етілген қателігі немесе дәлдік тобы
1
2
3
4
5
Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды жүргізу кезінде жүзеге асырылатын өлшемдер
1.
Жұмыс аймағының ауасындағы температураны өлшеу
- 30 оС -тан
50 оС дейін

О внесении изменений в совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 155 и Министра индустрии и инфраструктурного развития от 1 апреля 2019 года № 174 "Об утверждении Перечня измерений, относящихся к государственному регулированию"
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 июня 2022 года № 217 и Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 27 июня 2022 года № 271-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2022 года № 28664
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 155 и Министра индустрии и инфраструктурного развития от 1 апреля 2019 года № 174 "Об утверждении Перечня измерений, относящихся к государственному регулированию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18467), следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 6-3 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЕМ:";
Перечень измерений и методологических требований к ним, относящихся к государственному регулированию, утвержденный указанным совместным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
__________ Т. Дуйсенова
Заместитель Премьер- Министра
Республики Казахстан
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
__________ Б. Сұлтанов
Приложение к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 27 июня 2022 года № 271-НҚ
и Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 июня 2022 года № 217
Утвержден
совместным приказом
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года № 155
и Министра по инвестициям
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 1 апреля 2019 года № 174
Перечень измерений и метрологических требований к ним, относящихся к государственному регулированию
Наименование измерений с указанием объекта и области применения
Метрологические требования
Примечание
Диапазон измерений
Предельно допустимая погрешность или класс точности
1
2
3
4
5
Измерения, осуществляемые при проведении аттестации производственных объектов по условиям труда
1.
Измерение температуры в воздухе рабочей зоны
от -30 °C
до 50 °C

± 0,2 оС
2.
Жұмыс аймағының ауасындағы салыстырмалы ылғалдылықты өлшеу
5 %-дан
90 %-ға дейін
± 5 %
3.
Ауа қозғалысының жылдамдығын өлшеу
0,05-тен
1,0 м/с дейін
± (0,05 + 0,05 V)
мұнда V- жылдамдық мәні, м/с.
4.
Жұмыс аймағының ауасындағы атмосфералық қысымды өлшеу кПа (мм сын. бағ.)
600-ден
825 мм сын. бағ. дейін
± 1 мм сын. бағ.
5.
Жерүстілердің орташа температурасы
– 40оС -тан 85 С дейін
± 0,5 оС
6.
Жылу сәулеленудің өлшенетін қарқындылық ауқымы
10-нан 1000 Вт/ м2 дейін
± 10 %
7.
31,5; 63; 125; 250; 500; 1000; 2000; 4000; 8000 Гц. орташа геометриялық жиіліктері бар октандық жолақтарда дыбыс қысымының деңгейлерін өлшеу
25-тен 140 дБ дейін
± 1 дБ
8.
Дыбыс деңгейін өлшеу
25-тен 140 дБ дейін
± 1 дБ
9.
Дыбыстың баламалы деңгейін өлшеу
25-тен 140 дБ дейін
± 1 дБ
10.
Дыбыстың максималды деңгейін өлшеу
25-тен 140 дБ дейін
± 1 дБ
11.
Инфрадыбыстың дыбыс қысымының жалпы деңгейін өлшеу
25-тен 140 дБ дейін
± 1 дБ
12.
2.4,8,16 орташа геометриялық жиіліктері бар октандық жолақтарда немесе 1,6; 2; 2,5; 3,15; 4; 5; 6,3; 8; 10; 12,5; 16; 20 Гц орташа геометриялық жиіліктері бар 1/3 октандық жолақтарда инфрадыбыс дыбыс қысымының деңгейлерін өлшеу
25-тен 140 дБ дейін
± 1 дБ
13.
Әуе ультрадыбыс 12.5; 16; 20; 25; 31,5; 40; 50; 63; 80; 100 кГц орташа геометриялық жиіліктері бар 1/3 октандық жолақтарда дыбыс қысымының деңгейлерін өлшеу
70-тен 120 дБ дейін
± 1 дБ
14.
Ультрадыбысты өлшеу:
16-дан 63 кГц дейінгі төмен жиілікті ультадыбыс;
125-тен 500 кГц дейінгі орта жиілікті ультадыбыс;
1,0х103 – 31,5х103-ден жоғары жиілікті ультрадыбыс
100 дБ артық емес
105 дБ артық емес
110 дБ артық емес
± 1дБ
15.
Жалпы вибрацияны бағалау кезінде 0,8; 1; 1,25; 1,6; 2,0; 2,5; 3,15; 4,0; 5,0; 6,3; 8,0; 10,0; 12,5; 16,0; 20,0; 25,0; 31,5; 40,0; 50,0; 63,0; 80,0 Гц орташа геометриялық жиіліктері бар жиіліктің октандық жолақтардағы вибрацияның орташа квадраттық мәндерін немесе логарифмдік деңгейлерді өлшеу
60-тан 150 дБ дейін
± 1 дБ
16.
Жергілікті вибрацияны бағалау кезінде: 8; 16; 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000 Гц орташа геометриялық жиіліктері бар жиіліктің октандық жолақтардағы вибрацияның орташа квадраттық мәндерін немесе логарифмдік деңгейлерді өлшеу
0,1-ден 300 м/с2 дейін
100-ден 170 дБ дейін
± 1 дБ
Тұрақты және тұрақты емес вибрацияның (жалпы, жергілікті) жұмыс күнінің (ауысымның) кезінде қызметкерлерге ұшыраған кезде дБ-дағы түзетілген тербеліс жылдамдығы олардың жұмысының ұзақтығына байланысты өлшенеді немесе есептеледі.
17.
Вибрацияны өлшеу - жалпы (вибрация жылдамдығының, вибрацияның баламалы түзетілген деңгейі)
0,8-ден 80 Гц. дейін
± 2 дБ
Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26831 тіркелген).
18.
Жергілікті вибрацияны өлшеу (вибрация жылдамдығының, вибрация жеделдетушінің баламалы түзетілген деңгейі)

± 0,2 °C
2.
Измерение относительной влажности в воздухе рабочей зоны
от 5 % до 90 %
± 5 %
3.
Измерение скорости движения воздуха
от 0,05 до 1,0 м/с
± (0,05 + 0,05 V)
где V- значение скорости, м/с
4.
Измерение атмосферного давления в воздухе рабочей зоны кПа (мм.рт.ст)
от 600 до 825 мм рт. ст.
± 1 мм.рт. ст.
5.
Средняя температура поверхностей
от – 40 °C до 85°C
± 0,5 °C
6.
Диапазон измеряемой интенсивности теплового излучения
от 10 до 1000 Вт/м2
± 10 %
7.
Измерение уровней звукового давления в октановых полосах со среднегеометрическими частотами 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000; 2000; 4000; 8000 Гц
от 25 до 140 дБ
± 1 дБ
8.
Измерение уровня звука
от 25 до 140 дБ
± 1 дБ
9.
Измерение эквивалентного уровня звука
от 25 до 140 дБ
± 1 дБ
10.
Измерение максимального уровня звука
от 25 до 140 дБ
± 1 дБ
11.
Измерение общего уровня звукового давления инфразвука
от 50 до 120 дБ
± 1 дБ
12.
Измерение уровней звукового давления инфразвука в октановых полосах частот со среднегеометрическими частотами 2.4,8,16 или в 1/3 октановых полосах частот со среднегеометрическими частотами: 1,6; 2; 2,5; 3,15; 4; 5; 6,3; 8; 10; 12,5; 16; 20 Гц
от 50 до 120 дБ
± 1 дБ
13.
Измерение уровней звукового давления в 1/3 октановых полосах со среднегеометрическими частотами 12.5; 16; 20; 25; 31,5; 40; 50; 63; 80; 100 кГц ультразвука воздушного
от 70 до 120 дБ
± 1 дБ
14.
Измерение ультразвука контактного:
низкочастотный ультразвук от 16 до 63 кГц;
среднечастотный ультразвук от 125 до 500 кГц;
высокочастотный ультразвук от 1,0х103 до 31,5х103 кГц
не более 100 дБ
не более 105 дБ
не более 110 дБ
± 1дБ
15.
Измерение средних квадратических значений виброускорения или логарифмических уровней в октановых полосах частот со среднегеометрическими частотами: 0,8; 1; 1,25; 1,6; 2,0; 2,5; 3,15; 4,0; 5,0; 6,3; 8,0; 10,0; 12,5; 16,0; 20,0; 25,0; 31,5; 40,0; 50,0; 63,0; 80,0 Гц при оценке общей вибрации
от 60 до 150 дБ
± 1 дБ
16.
Измерение средних квадратических значений виброускорения или логарифмических уровней в октановых полосах частот со среднегеометрическими частотами: 8; 16; 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000 Гц при оценке локальной вибрации
от 0,1 до 300 м/с2 от 100 до 170 дБ
± 1 дБ
При воздействии на работающих в течение рабочего дня (смены) как постоянной, так и непостоянной вибрации (общей, локальной) для оценки условий труда измеряют или рассчитывают с учетом продолжительности их действия эквивалентный корректированный уровень виброскорости в дБ.
17.
Измерение вибрации - общая (эквивалентный корректированный уровень виброскорости, виброускорения)
от 0,8 до 80 Гц
± 2 дБ
Гигиенические нормативы к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года
№ ҚР ДСМ-15 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных актов № 26831).
18.
Измерение вибрации локальной (эквивалентный корректированный уровень виброскорости, виброускорения)

8-ден 1250 Гц. дейін
± 2 дБ
19.
Мынадай толқын ұзындығы ауқымдарында жұмыс орындарын аттестаттау кезінде лазерлік сәулеленудің энергетикалық экспозициясын өлшеу:
0,18-ден 0,38 мкм дейін
0,38-ден 1,4 мкм дейін
1,4-тен 20 мкм дейін
1×10-1-нан 1×104 Дж/м2 дейін
1×10-4-нан 1 Дж/м2 дейін
1×10-1-нан 1×10-4 Дж/м2 дейін
25 %
20.
Радонның өлшемі
1,0/2,0 х 106
Бк/м-3
± 20 %
21.
Торонның өлшемі
0,5/1,0х104
Бк/м-3
± 30 %
22.
Гамма сәулелену өлшемі
1×10-1 -ден 3х106 мкЗв.ч. дейін
±(15+3/Н) %
23.
Аэрозольді (шаң), негізінен фиброгенді өлшеу
1 × 10-1 -тан дейін
10 мг/м3
± 20 %
24.
Жұмыс бетінің жарықтандыруын өлшеу
1-ден 20000 дейін лк
± 10 %
25.
Жарықтылықты өлшеу
1- ден 200000 дейін кд/м2
± 6 %
26.
Жарықтандырудың пульсация коэффициентін өлшеу
1 % дан 100 % дейін
± 10 %
(салыстырмалы)
27.
Толқындардың толқын ұзындығындағы УК-ның қарқындылығын өлшеу (200-400) нм
1×10-3- тан 200 дейін Вт/м2
± 10 %
28.
Толқын ұзындығы ауқымдарындағы энергетикалық жарықтандыруды өлшеу
УК - А (400-ден 315 нм дейін)
УК - В (315-тен 280 нм дейін)
УК - А (280-нен 200 нм дейін)
1×10-1-нан 200 Вт/м2 дейін
1×10-2-нан 20 Вт/м2 дейін
1×10-3-нан 20 Вт/м2 дейін
± 10 %
29.
Есептік шоғырлануын өлшеу (табиғи және жасанды аэроиондау жағдайларында үй-жайлардың ауасындағы екі полярлықтың жеңіл аэроиондарын)
100-ден 700 см-3 дейін
(қоса алғанда)
7×102 жоғары 1×106 см3 дейін
± 50 %
± 40 %
30.
Жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың жаппай шоғырлануын өлшеу
⩽ 0,5 ШРЕК деңгейінде ілеспе компоненттердің қатысуымен зиянды заттардың шоғырлануын іріктеп өлшеу қамтамасыз етіледі
± 25% бір өлшеумен (бір рет іріктеуден кейін)
Қалалық және ауылдық елді мекендердегі атмосфералық ауасының гигиеналық нормативтеріне сәйкес зиянды заттар тізбесі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 168 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11036 тіркелген).
31.
Энергетикалық жарықтандыруды өлшеу (жылу сәулесінің қарқындылығын бағалау кезінде)
10-нан 50 Вт/м дейін
± 10 %
32.
Инфрақызыл сәулелену қарқындылығы мен экспозициялық дозасын өлшеу
10-нан 500 кВ/м2 дейін
5-тен 2000 Вт/сағат дейін
± 10 %
33.
Магнит өрісінің параметрлерін өлшеу (магниттік индукция)
4 мА/м - ден 400 мА/м дейін
( 5 нТл - нан 500нТл дейін)
± 15 %
34.
Электр өрісінің қарқындылығын өлшеу (өндірістік жиілігі 48-ден 52 Гц-ге дейін)
50 В / м-ден 50 кВ / м дейін
± 15 %
35.
Орта квадраттық өлшем бірлігі магнит өрісінің күші (магниттық индукция)
800 мА/м - тен 4 кА/м- дейін (1 мкТл - тен 5 дейіе мТл)
± 15 %
36.
Мынадай жиілік ауқымдарында электр өрісінің кернеулігін өлшеу:
0,01-ден 0,03 МГц дейін
0,03-тен 3,00 МГц дейін
3-тен 30 МГц дейін

от 8 до 1250 Гц
± 2 дБ
19.
Измерение энергетической экспозиции лазерного излучения при аттестации рабочих мест, в диапазонах длин волн: от 0,18 до 0,38 мкм от 0,38 до 1,4 мкм от 1,4 до 20 мкм
от 1×10-1 до 1×104 Дж/м2 от 1×10-4 до 1 Дж/м2
от 1×10-1 до 1×104 Дж/м2
25 %
20.
Измерение радона
от 1 до 1,0х106
Бк/м-3
± 20 %
21.
Измерение торона
от 0,5 до 1,0х104
Бк/м-3
± 30 %
22.
Измерение гамма-излучения
от 1×10-1 до 3х106
мкЗв.ч.
±(15+3/Н) %
23.
Измерение аэрозоли (пыли) преимущественно фиброгенного действия
от 1 × 10-1 до 10 мг/м3
± 20 %
24.
Измерение освещенности рабочей поверхности
от 1 до 20000 лк
± 10 %
25.
Измерение яркости
от 1 до 200000 кд/м2
± 6 %
26.
Измерение коэффициента пульсации освещенности
от 1 % до 100 %
± 10 % (относительная)
27.
Измерение интенсивности источников УФ-излучения в диапазонах длин волн (200-400) нм
от 1×10-3 до 200 Вт/м2
± 10 %
28.
Измерение энергетической освещенности в диапазонах длин волн УФ - А (от 400 до 315 нм)
УФ - В (от 315 до 280 нм)
УФ - А (от 280 до 200 нм)
от 1×10-1 до 200 Вт/м2
от 1×10-2 до 20 Вт/м2
от 1×10-3 до 20 Вт/м2
± 10 %
29.
Измерение счетных концентрации (легких аэроионов обоих полярностей в воздухе помещений в условиях как природной, так и искусственной аэроионизации)
от 100 до 700 см-3 (включительно)
свыше 7×102 до 1×106 см3
± 50 % ± 40 %
30.
Измерение массовой концентрации вредных веществ в воздухе рабочей зоны
Обеспечивается избирательное измерение концентрации вредного вещества в присутствии сопутствующих компонентов на уровне
⩽ 0,5 ПДК
± 25 % при единичных измерениях (при однократном отборе проб)
Перечень вредных веществ в соответствии с гигиеническими нормативами к атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах, утвержденные приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 168 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11036).
31.
Измерение энергетической освещенности (при оценке интенсивности теплового излучения)
от 10 до 50 Вт/м
± 10 %
32.
Измерение интенсивности и экспозиционной дозы инфракрасного излучения
от 10 до 500 кВ/м2
от 5 до 2000 Вт/час
± 10 %
33.
Измерение параметров напряженности магнитного поля (магнитной индукции)
от 4 мА/м до 400 мА/м
(от 5 нТл до 500 нТл)
± 15 %
34.
Измерение напряженности электрического поля (промышленная частота от 48 до 52 Гц)
от 50 В/м до 50 кВ/м
± 15 %
35.
Измерение среднеквадратичных значений напряженности магнитного поля магнитной индукции)
от 800 мА/м до 4 кА/м (от 1 мкТл до 5 мТл)
± 15 %
36.
Измерение напряженности электрического поля, в диапазоне частот:
от 0,01 до 0,03 МГц от 0,03 до 3,00 МГц от 3 до 30 МГц

30-дан 50 МГц дейін
50-ден 300 МГц дейін
150-ден 5000 В/м дейін
5-тен 500 В/м дейін
3-тен 300 В/м дейін
1-ден 80 В/м дейін
1-ден 80 В/м дейін
± 30 %
± 30 %
± 30 %
± 30 %
± 30 %
37.
Мынадай жиілік ауқымдарында магнит өрісінің кернеулігін өлшеу:
0,03-тен 3,00 МГц дейін
30-дан 50 МГц дейін
1-ден 50 А/м дейін
1×10-1 -нан 3 А/м дейін
± 30 %
± 30 %
38.
Электр өрісінің кернеулігін өлшеу.
6-дан 300 кВ/м дейін
± 20 %
39.
Тұрақты магнит өрісінің кернеулігін өлшеу/тұрақты магнит өрісінің индукциясын өлшеу (оның ішінде геомагниттік өрістің әлсіреуін есептеу үшін)
3-тен 200 мТл/ дейін
2,4-тен 160 кА/м дейін
(тұрақты магнит өрісі үшін)
0,375-тен 250 мк/Тл дейін/
0,3-тен 200 А/м дейін
(геомагниттік өріс үшін)
± 20 %
± 10 %
Магнит өрісінің кернеулігін (немесе магнит индукциясын) өлшеу арнайы аспаптардың көмегімен жүргізіледі. Қандай да бір аспапты таңдау өлшенетін өрістің деңгейіне, жиілікке, орын мен өлшеу жүргізілетін мақсатқа байланысты. Алайда, барлық жағдайларда аспаптар өлшеу қателігін ±10% - дан асырмай қамтамасыз етіледі.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
А/м – ампер метрге;
Бк/м3 - беккерель метр куб дәрежесіндегі;
В/м – вольт метрге;
Вт/м – ватт метрдегі;
Вт/м² –ватт шаршы метрдегі;
Гц – герц;
дБ – децибел;
Дж/м² – джоуль шаршы метрдегі;
кА/м – килоампер метрге;
кВ/м – киловольт метрге;
кВ/м² – киловольт шаршы метрдегі;
кГц – килогерц;
кПа – килопаскаль;
кд/м2 – кандел шаршы метрдегі;
лк – люкс;
м – метр;
мА/м – миллиампер метрдегі;
МГц – мегагерц;
мг/м3 – миллиграмм дәрежесіндегі метр куб;
мкЗв/ч –микрозиверт сағатына;
мкм – микрон;
мТл – миллитесла;
мкТл – микротесла
мм.сп.бы – миллиметр сынап бағанасы;
нТл – нанотесла;
нм – нанометр;
РЕШ – рұқсат етілген шоғырлану;
с – секунд;
см3 – куб дәрежесіндегі сантиметр;
УК – ультракүлгін;
оС – цельсия дәрежесі;
% - пайыз;
V – жылдамдық мөлшерін өлшеу.

от 30 до 50 МГц
от 50 до 300 МГц
от 150 до 5000 В/м
от 5 до 500 В/м
от 3 до 300 В/м
от 1 до 80 В/м
от 1 до 80 В/м
± 30 %
± 30 %
± 30 %
± 30 %
± 30 %
37.
Измерение напряженности магнитного поля, в диапазоне частот:
от 0,03 до 3,00 МГц от 30 до 50 МГц
от 1 до 50 А/м
от 1×10-1 до 3 А/м
± 30 %
± 30 %
38.
Измерение напряженности электрического поля
от 6 до 300 кВ/м
± 20 %
39.
Измерение напряженности постоянного магнитного поля/измерения индукции постоянного магнитного поля (в том числе для расчета ослабления геомагнитного поля)
от 3 до 200 мТл/ от 2,4 до 160 кА/м (для постоянного магнитного поля)
от 0,375 до 250 мкТл
от 0,3 до 200 А/м (для геомагнитного поля)
± 20 %
± 10 %
Измерение напряженности магнитного поля (или магнитной индукции) производится с помощью специальных приборов. Выбор того или иного прибора зависит от уровня измеряемого поля, от частоты, от места и от цели, с которой производится измерение. Однако, во всех случаях приборы обеспечивают погрешность измерения не более ±10 %.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
А/м – ампер на метр;
Бк/м3 – беккерель на кубический метр;
В/м – вольт на метр;
Вт/м – ватт на метр;
Вт/м² – ватт на квадратный метр;
Гц – герц;
дБ – децибел;
Дж/м² – джоуль на квадратный метр;
кА/м – килоампер на метр;
кВ/м – киловольт на метр;
кВ/м² – киловольт на квадратный метр;
кГц – килогерц;
кПа – килопаскаль;
кд/м2 – кандел на квадратный метр;
лк – люкс;
м – метр;
мА/м – миллиампер на метр;
МГц – мегагерц;
мг/м3 – миллиграмм на метр в кубе;
мкЗв/ч – микрозиверт в час;
мкм – микрон;
мТл – миллитесла;
мкТл – микротесла;
мм.рт.ст – миллиметр ртутного столба;
нТл – нанотесла;
нм – нанометр;
ПДК – предельно допустимая концентрация;
с – секунд;
см3 – сантиметр кубический;
УФ – ультрафиолетовый;
оС – градус Цельсия;
% – процент;
V – измерение скорости потоков.