Патент, оңайлатылған декларация негізінде және арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланылатын арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлердің салықтық міндеттемелерін орынадауын оңайлату жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № 657 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 шiлдеде № 28739 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. қараңыз
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Патент, оңайлатылған декларация негізінде және арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланылатын арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлердің салықтық міндеттемелерін орынадауын оңайлату жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамаcында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 4 шілдедегі
№ 657 Бұйрығына
қосымша
Патент, оңайлатылған декларация негізінде және арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланылатын арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлердің салықтық міндеттемелерін орынадауын оңайлату жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Патент, оңайлатылған декларация негізінде және арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланылатын арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлердің салықтық міндеттемелерін орынадауын оңайлату жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімі (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және патент, оңайлатылған декларация негізінде және арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланылатын арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкердің салықтық міндеттемелерін орынадауын оңайлату жөніндегі пилоттық жобаны (бұдан әрі – пилоттық жоба) іске асыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил и срока реализации пилотного проекта по упрощению исполнения налоговых обязательств индивидуальными предпринимателями, применяющими специальные налоговые режимы на основе патента, упрощенной декларации и с использованием специального мобильного приложения
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № 657. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2022 года № 28739
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и срок реализации пилотного проекта по упрощению исполнения налоговых обязательств индивидуальными предпринимателями, применяющими специальные налоговые режимы на основе патента, упрощенной декларации и с использованием специального мобильного приложения.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2022 года.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 июля 2022 года № 657
Правила и срок реализации пилотного проекта по упрощению исполнения налоговых обязательств индивидуальными предпринимателями, применяющими специальные налоговые режимы на основе патента, упрощенной декларации и с использованием специального мобильного приложения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и срок реализации пилотного проекта по упрощению исполнения налоговых обязательств индивидуальными предпринимателями, применяющими специальные налоговые режимы на основе патента, упрощенной декларации и с использованием специального мобильного приложения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок реализации пилотного проекта по упрощению исполнения налоговых обязательств индивидуальными предпринимателями, применяющими специальные налоговые режимы на основе патента, упрощенной декларации и с использованием специального мобильного приложения (далее – пилотный проект).

2. "E-Salyq Business" арнаулы мобильді қосымша (бұдан әрі – арнаулы мобильді қосымша) салық төлеушілердің салықтық міндеттемелерін орындауын оңайлату мақсатында әзірленді.
3. Пилоттық жоба Қазақстан Республикасының аумағында 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін іске асырылады.
4. Пилоттық жобаның қатысушылары:
1) арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланушылары ретінде тіркелген, патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланылатын арнаулы салық режимдерін қолданатын, қосылған құн салығын төлеушілері болып табылмайтын дара кәсіпкерлер (бұдан әрі – дара кәсіпкерлер);
2) мемлекеттік кірістер органдары болып табылады.
2-тарау. Патент, оңайлатылған декларация негізінде және арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланылатын арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлердің салықтық міндеттемелерін орынадауын оңайлату жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру тәртібі
5. Арнаулы мобильді қосымшаны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкер мынадай:
1) қосымшаның чектері бойынша кірістерді есепке алу.
Арнаулы мобильді қосымшада оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкердің кірісі қосымшадағы чектердің, фискалдық деректер операторларынан алынған бақылау-касса машинасы чектерінің деректері, сондай-ақ банк шоттарына аударымдар жөніндегі деректер (дара кәсіпкердің банктік құпияны ашуға және екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйелерімен интеграциялауға келісімі болған кезде) немесе қолмен енгізу арқылы кәсіпкер енгізген деректер бойынша қалыптастырылады;
2) арнаулы мобильді қосымша чектерінің деректері, оның ішінде, дара кәсіпкер өз бетінше толтырған кірістер бойынша деректер, дара кәсіпкер өз бетінше арнаулы мобильді қосымшаға мәліметтер енгізген азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскерлер мен жеке тұлғалардың кірістері бойынша деректер негізінде салықтар мен әлеуметтік төлемдерді автоматтандырылған есептеу кезінде қолданылады.
6. Арнаулы мобильді қосымшаны пилоттық жоба шеңберінде арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын, арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкер Салық кодексінің 67-бабында көзделген оңайлатылған тәртіппен кәсіпкерлік қызметті тоқтату кезінде қолданылады.
Дара кәсіпкердің арнаулы мобильдік қосымшада Салық кодексінің 67-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес берілген оңайлатылған тәртіппен қызметін тоқтату туралы келісімі болған және осы қосымшада күнтізбелік 60 (алпыс күн) ішінде кірісі көрсетілмеген кезде, салық төлеуші жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер есептелген және төленген соңғы ай өткен күннен кейінгі күннен бастап (қызметін тоқтата тұру жағдайларын қоспағанда) дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылды деп танылады.

2. Специальное мобильное приложение "E-Salyq Business" (далее – специальное мобильное приложение) разработано в целях упрощения исполнения налогоплательщиками налоговых обязательств.
3. Пилотный проект реализуется с 1 января 2022 года по 31 декабря 2022 года на территории Республики Казахстан.
4. Участниками пилотного проекта являются:
1) зарегистрированные в качестве пользователей специального мобильного приложения индивидуальные предприниматели, применяющие специальные налоговые режимы на основе патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения (далее – индивидуальные предприниматели), не являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость;
2) органы государственных доходов.
Глава 2. Порядок реализации пилотного проекта по упрощению исполнения налоговых обязательств индивидуальными предпринимателями, применяющими специальные налоговые режимы на основе патента, упрощенной декларации и с использованием специального мобильного приложения
5. Специальное мобильное приложение применяется индивидуальным предпринимателем, применяющим специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, при:
1) учете доходов по чекам приложения.
В специальном мобильном приложении доход индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации формируется по данным чеков приложения, чеков контрольно-кассовой машины, полученных от операторов фискальных данных, а также данным по перечислениям на банковские счета (при наличии согласия индивидуального предпринимателя на раскрытие банковской тайны и интеграции с информационными системами банков второго уровня) или данным, введенным предпринимателем путем ручного ввода;
2) автоматизированном расчете налогов и социальных платежей на основании данных чеков специального мобильного приложения, данных по доходам, в том числе по заполненным индивидуальным предпринимателем самостоятельно, данных по доходам работников и физических лиц по договорам гражданско-правового характера, сведения по которым внесены в специальное мобильное приложение индивидуальным предпринимателем самостоятельно.
6. Специальное мобильное приложение применяется индивидуальным предпринимателем, применяющим специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения, в рамках пилотного проекта при прекращении предпринимательской деятельности в упрощенном порядке, предусмотренном статьей 67 Налогового кодекса.
При наличии согласия индивидуального предпринимателя о прекращении деятельности в упрощенном порядке, данного в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 67 Налогового кодекса в специальном мобильном приложении, и не отражении в данном приложении дохода в течение 60 (шестидесяти) календарных дней налогоплательщик признается снятым с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя со дня, следующего за днем истечения последнего месяца, за который исчислены и уплачены индивидуальный подоходный налог и социальные платежи (за исключением случаев приостановления деятельности).

7. Арнаулы мобильді қосымшаны патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкер мынадай:
1) дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою, не тіркеу есебінен шығару;
2) салық режимін таңдау және ауыстыру;
3) деректері дара кәсіпкердің арнаулы мобильді қосымшасына енгізілген дара кәсіпкер азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер төлейтін дара кәсіпкердің және жеке тұлғалардың қызметкерлерін есепке алу;
4) осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес ақпаратты қамтитын қосымшаның чектерін қалыптастыру, жою, жөнелту, аванстық төлемге (алдағы табыстарға) қосымша чегін беру, алдыңғы кезеңдер үшін осындай деп танылған кірістерді төлеу есебінен ақша қаражатын алу кезінде чектерді беру;
5) қосымшаның чектері бойынша кірістерді есепке алу.
Арнаулы мобильді қосымшада патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің кірісі қосымша чектерінің, фискалдық деректер операторларынан алынған бақылау-касса машинасы чектерінің деректері, сондай-ақ банк шоттарына аударымдар жөніндегі деректер (дара кәсіпкердің банктік құпияны ашуға және екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйелерімен интеграциялауға келісімі болған кезде) немесе қолмен енгізу арқылы кәсіпкер енгізген деректер бойынша қалыптастырылады;
6) арнаулы мобильді қосымша чектерінің деректері, кірістер, оның ішінде дара кәсіпкер өз бетінше толтырған кірістер бойынша деректер, дара кәсіпкер өз бетінше арнаулы мобильді қосымшаға мәліметтер енгізген азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскерлердың кірістері бойынша деректер негізінде салықтар мен әлеуметтік төлемдерді автоматтандырылған есептеу;
7) патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін патент құнының есеп-қисабын табыс етудің күшін жоя отырып, салықтың және әлеуметтік төлемдердің есептелген сомасы туралы хабарламаны қалыптастыру;
8) Салық кодексінің 67-бабында көзделген оңайлатылған тәртіппен кәсіпкерлік қызметті тоқтату;
9) дара кәсіпкер ретінде тіркелу туралы анықтаманы және кірісі туралы анықтаманы алу;
10) Салық кодексінің 114-бабы 2-тармағында көзделген хабарламаларды алу;
11) автоматтандырылған есептеу нәтижелері бойынша есептелген салықтар мен әлеуметтік төлемдерді төлеу кезінде қолданылады.
8. Арнаулы мобильді қосымшаның чегі мынадай ақпаратты:

7. Специальное мобильное приложение используется индивидуальным предпринимателем, применяющим специальный налоговый режим на основе патента, при:
1) постановке на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя, либо снятии с регистрационного учета;
2) выборе и смене налогового режима;
3) учете работников индивидуального предпринимателя и физических лиц, которым индивидуальный предприниматель выплачивает доходы по договорам гражданско-правового характера, данные по которым внесены в специальное мобильное приложение индивидуальным предпринимателем;
4) формировании, аннулировании, отправке чеков приложения, содержащих информацию в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, выдаче чека приложения на авансовый платеж (предстоящие доходы), выдаче чеков при получении денежных средств в счет оплаты доходов, признанных таковыми за предыдущие периоды;
5) учете доходов по чекам приложения.
В специальном мобильном приложении доход индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим на основе патента формируется по данным чеков приложения, чеков контрольно-кассовой машины, полученных от операторов фискальных данных, а также данным по перечислениям на банковские счета (при наличии согласия индивидуального предпринимателя на раскрытие банковской тайны и интеграции с информационными системами банков второго уровня) или данным, введенным предпринимателем путем ручного ввода;
6) автоматизированном расчете налогов и социальных платежей на основании данных чеков специального мобильного приложения, данных по доходам, в том числе по заполненным индивидуальным предпринимателем самостоятельно, данных по доходам физических лиц по договорам гражданско-правового характера, сведения по которым внесены в специальное мобильное приложение индивидуальным предпринимателем самостоятельно;
7) формировании извещений об исчисленной сумме налога и социальных платежей для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента с отменой представления расчета стоимости патента;
8) прекращении предпринимательской деятельности в упрощенном порядке, предусмотренном статьей 67 Налогового кодекса.
9) получении справок о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя и справок о доходах;
10) получении уведомлений, предусмотренных пунктом 2 статьи 114 Налогового кодекса;
11) оплате налогов и социальных платежей, начисленных по результатам автоматизированного расчета.
8. Чек специального мобильного приложения содержит следующую информацию:

1) салық төлеушінің атауын;
2) салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірін;
3) арнаулы мобильді қосымша чегінің реттік нөмірін;
4) өткізілген тауар санаты, жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетілген тұлғаның (заңды тұлғаның, дара кәсіпкердің) атауын, оның сәйкестендіру нөмірін.
Осы тармақшада көрсетілген ақпарат жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетілген дара кәсіпкердің, заңды тұлғаның талап етуі бойынша, белгілі бір шығыстарға шегерімдерді растау мақсатында толтырылады;
5) өткізілген тауар санаты, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу күні мен уақытын;
6) өткізілген тауардың өлшем бірлігі үшін құны ("Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 наурыздағы № 145 қаулысына сәйкес әлеуметтік маңызы бар азық – түлік тауарлары үшін міндетті (бұдан әрі - қаулы);
7) өткізілген тауар санаты, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауын;
8) өткізілген тауардың көлемі (қаулысына сәйкес әлеуметтік маңызы бар азық – түлік тауарлары үшін міндетті);
9) өткізілген тауар санаты, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің жалпы құнын;
10) арнаулы мобильді қосымшаның чегі туралы ақпаратты кодталған түрде қамтитын штрих-кодты қамтиды.
9. Салық төлеуші:
1) арнаулы мобильді қосымшаны пайдалана отырып, Салық кодексінің нормаларына сәйкес салықтық міндеттемелерді орындайды;
2) арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану тәртібі туралы мемлекеттік кірістер органдарынан түсініктеме алады.
10. Мемлекеттік кірістер органдары:
1) салық төлеушілерге арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану мәселелері бойынша түсіндірулер береді;
2) арнаулы мобильді қосымшаны пайдаланушылар ретінде тіркелген тұлғаларды мемлекеттік кірістер органдарында есепке алуды жүзеге асырады.
11. Арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану кезінде дербес деректерді жинау, өңдеу және қорғау Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

1) наименование налогоплательщика;
2) идентификационный номер налогоплательщика;
3) порядковый номер чека специального мобильного приложения;
4) наименование лица (юридического лица, индивидуального предпринимателя), для которого выполнены работы, оказаны услуги, его идентификационный номер.
Информация, указанная в настоящем подпункте, заполняется по требованию индивидуального предпринимателя, юридического лица, для которых выполнены работы, оказаны услуги, для целей подтверждения вычетов на определенные расходы;
5) дату и время совершения оплаты за реализуемую категорию товара, выполненные работы, оказанные услуги;
6) стоимость за единицу измерения реализуемого товара (обязательно для социально значимых продовольственных товаров в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2010 года № 145 "Об утверждении перечня социально значимых продовольственных товаров" (далее - постановление);
7) наименование реализуемой категории товара, выполненных работ, оказанных услуг;
8) объем реализуемых товаров (обязательно для социально значимых продовольственных товаров в соответствии с постановлением);
9) общую стоимость реализуемых категорий товаров, выполненных работ, оказанных услуг;
10) штриховой код, содержащий в кодированном виде информацию о чеке специального мобильного приложения.
9. Налогоплательщик:
1) исполняет налоговые обязательства в соответствии с нормами Налогового кодекса с использованием специального мобильного приложения;
2) получает разъяснение от органов государственных доходов о порядке использования специального мобильного приложения.
10. Органы государственных доходов:
1) предоставляют налогоплательщикам разъяснения по вопросам использования специального мобильного приложения;
2) осуществляют учет лиц в органах государственных доходах, зарегистрированных в качестве пользователей специального мобильного приложения.
11. Сбор, обработка и защита персональных данных при использовании специального мобильного приложения, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.