Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 18 тамыздағы № 374 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 тамызда № 29186 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Аймағамбетов
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы ___________
№ ___ бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізімі
1. "Бала қонақтайтын отбасы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 402 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14053 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бала қонақтайтын отбасы туралы ережеде:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"1) бала қонақтайтын отбасы – барлық үлгідегі ұйымдардағы (білім беру, медициналық және басқалар) (бұдан әрі – ұйым), жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды білім беру процесіне байланысты емес кезеңдерде (каникулдар, демалыс және мереке күндері) тәрбиелеуге уақытша қабылдаған отбасы.
2) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер;
Мектеп жасына дейінгі балалар үшін бала қонақтайтын отбасында болу мерзімін тараптардың келісімі бойынша мемлекеттің қамқоршылық және қорғаншылық функцияларын жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері (бұдан әрі – орган) айқындайды, бірақ бір айдан аспайды.

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 374. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2022 года № 29186
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Аймагамбетов
Утвержден приказом
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "___" ________ 2022 года № ___
Перечень некоторых приказов в которые вносятся изменения
1. В приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 402 "Об утверждении Положения о гостевой семье" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14053) внести следующие изменения:
в Положении о гостевой семье, утвержденном указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящем Положении используются следующие понятия:
1) гостевая семья – семья, временно принявшая на воспитание детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся в организациях всех типов (образовательные, медицинские и другие) (далее – организация), в периоды, не связанные с образовательным процессом (каникулы, выходные и праздничные дни);
2) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки.
Для детей дошкольного возраста сроки нахождения в гостевой семье определяются управлениями образования областей, городов республиканского значения и столицы, отделами образования районов, городов областного значения осуществляющими функции государства по опеке и попечительству (далее – орган) по согласованию сторон, но не превышают одного месяца.

3. Бала (балалар) қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамдар, бала (балалар) тұрып жатқан ұйым және баланың (балалардың) тұрғылықты жері бойынша орган арасында жасалған бала (балалар) қонақтайтын отбасына беру туралы шарт (бұдан әрі – шарт) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланы қонақтайтын отбасына беруге негіз болып табылады.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Баланы (балаларды) қонақтайтын отбасына мыналарды:
1) сот әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулі деп таныған адамдарды;
2) сот ата-ана құқықтарынан айырған немесе сот ата-ана құқықтарын шектеген адамдарды;
3) өзiне жүктелген мiндеттердi тиiсiнше орындамағаны үшiн қорғаншы (қамқоршы), патронаттық тәрбиеші мiндеттерінен шеттетiлген адамдарды;
4) егер олардың кінәсі бойынша бала асырап алудың күшiн жойса, бұрынғы бала асырап алушыларды;
5) денсаулық жағдайына байланысты қорғаншы немесе қамқоршы міндеттерін жүзеге асыра алмайтын адамдарды;
6) баланы қонақтайтын отбасына белгілеу кезінде қасақана қылмыс жасағаны үшін жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар адамдарды;
7) адам өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, халық денсаулығына және имандылыққа, жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтары, экстремистік немесе террористік қылмыстары, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды (Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде өздеріне қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған адамдарды қоспағанда);
8) тұрақты тұратын жері жоқ адамдарды;
9) азаматтығы жоқ адамдарды;
10) анасының қайтыс болуына немесе оның ата-ана құқықтарынан айырылуына байланысты баланың кемінде үш жыл іс жүзінде тәрбиелену жағдайларын қоспағанда, тіркелген некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрмайтын еркек жынысты адамдарды;
11) бала қонақтайтын отбасына баланы рәсімдеу кезінде қамқорлыққа алушыны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейімен қамтамасыз ететін табысы жоқ адамдарды;
12) наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұратын адамдарды;
13) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Кодекстің 91-бабы 4-тармағында белгіленген тәртіппен психологиялық даярлықтан өтпеген азаматтарды (баланың жақын туыстарын қоспағанда) қоспағанда кәмелетке толған адамдар ғана қабылдай алады.
9. Баланы қонақтайтан отбасына қабылдауға тілек білдірген адамның тұрғылықты жері бойынша органға мыналарды:

3. Основанием передачи ребенка в гостевую семью является договор о передаче ребенка (детей) в гостевую семью (далее – договор), по форме согласно приложению 1 к настоящему Положению, заключенный между лицами, желающими принять ребенка (детей) в гостевую семью, организацией, где находится ребенок (дети) и органом по месту жительства ребенка."
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В гостевую семью принимают ребенка (детей) только совершеннолетние лица, за исключением:
1) лиц, признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) лиц, лишенных судом родительских прав или ограниченных судом в родительских правах;
3) отстраненных от обязанностей опекуна или попечителя за ненадлежащее исполнение возложенных на него законом Республики Казахстан обязанностей;
4) бывших усыновителей, если усыновление отменено судом по их вине;
5) лиц, которые по состоянию здоровья не могут осуществлять обязанности опекуна или попечителя;
6) лиц, имеющих непогашенную или неснятую судимость за совершение умышленного преступления на момент оформления ребенка в гостевую семью;
7) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми;
8) лиц, не имеющих постоянного места жительства;
9) лиц без гражданства;
10) лиц мужского пола, не состоящих в зарегистрированном браке (супружестве), за исключением случаев фактического воспитания ребенка не менее трех лет в связи со смертью матери или лишением ее родительских прав;
11) лиц, которые на момент оформления ребенка в гостевую семью не имеют дохода, обеспечивающего подопечному прожиточный минимум, установленный законодательством Республики Казахстан;
12) лиц, состоящих на учетах в наркологическом или психоневрологическом диспансерах;
13) граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, не прошедших психологическую подготовку в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Кодекса (за исключением близких родственников ребенка).
9. Лицо, изъявившее желание взять ребенка в гостевую семью, предоставляет в орган по месту своего жительства:

1) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдіргені туралы өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
3) егер некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) нотариалды расталған келісімін;
4) баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамның және немесе егер некеде тұрған болса, жұбайының (зайыбының) соңғы 12 ай үшін табысы туралы мәліметтерді;
5) баланы қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адамның және егер некеде тұрса, жұбайының (зайыбының) "Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 692 бұйрық) бекітілген тізбеге сәйкес ауруының жоқтығын растайтын денсаулық жағдайы туралы анықтама, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрық) бекітілген нысанға сәйкес наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғандығы туралы мәліметтің жоқтығы туралы анықтама;
6) бала қонақтайтын отбасына баланы қабылдауға тілек білдірген адамның және (немесе) жұбайының (зайыбының) соттылығының болуы не болмауы туралы анықтаманы;
7) тұрғын үйге меншік құқығын немесе тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжаттардың көшірмелерін;
8) неке қию туралы куәліктің көшірмесін (егер некеде тұрса);
9) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың даярлықтан өткені туралы сертификат (жақын туыстарын қоспағанда) береді."
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Баланың тұрғылықты жері бойынша іріктеудің оң нәтижелері болған кезде орган Кодекстің 137-1 бабына сәйкес шарт жасасады."
23-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"23. Баланы қонақтайтын отбасына беру туралы шарт:
1) дәлелді себептері (науқастану, отбасылық немесе материалдық жағдайының өзгеруі, баламен өзара түсіністіктің болмауы, балалар арасында жанжалдар және басқалар) болған кезде бала қонақтайтын отбасына баланы қабылдаған адамдардың бастамасы бойынша;

1) заявление о желании взять ребенка в гостевую семью по форме согласно приложению 2 к настоящему Положению;
2) копию документа, удостоверяющую личность (оригинал требуется для идентификации личности);
3) нотариально заверенное согласие супруга (-и), в случае если состоит в браке;
4) сведения о доходах лица, желающего принять ребенка в гостевую семью и (или) супруга (-и), если состоит в браке за последние 12 месяцев;
5) справки о состоянии здоровья лица, желающего принять ребенка в гостевую семью и (или) супруга (-и), если состоит в браке, подтверждающие отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12127), а также справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 20665);
6) справки о наличии либо отсутствии судимости у лица, желающего принять ребенка в гостевую семью и (или) супруга (-и);
7) копию документа, подтверждающего право собственности на жилище или право пользования жилищем;
8) копия свидетельства о заключении брака (если состоит в браке);
9) сертификат о прохождении подготовки лиц, желающих принять на воспитание в семью детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (за исключением близких родственников)."
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При положительных результатах подбора орган по месту проживания ребенка заключает договор в соответствии со статьей 137-1 Кодекса.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Договор расторгается досрочно:
1) по инициативе лиц, принявших ребенка в гостевую семью, при наличии уважительных причин (болезни, изменении семейного или материального положения, отсутствии взаимопонимания с ребенком, конфликтных отношений между детьми и других);

2) баланы (балалардың) күтіп-бағу мен тәрбиелеу үшін қолайсыз жағдайлар туындаған кезде органның, бала тұрып жатқан ұйымның бастамасы бойынша;
3) бала қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, асырап алған отбасына, патронатқа берілген немесе баланы асырап алған жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін."
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Кодекстің 137-3 бабының талаптарына сәйкес тілек білдірген адам баланы бала қонақтайтын отбасына қабылдайды.";
Бала қонақтайтын отбасы туралы ережеге 1-қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Бала қонақтайтын отбасы туралы ережеге 2-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Нысан
"Бекітемін"
________________басшысы
(органның атауы)
____________________________
(Т.А.Ә. (бар болғанда)
20___ жылғы "__"
___________________________
күні, қолы, мөрдің орны".
2. "Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптарды, оларды психологиялық даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыру тәртібін және осындай даярлықтан өткені туралы сертификаттың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 27 сәуірдегі № 165 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20507 болып тіркелген), мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптарда:
4-бөлімде. "Әртүрлі жас кезеңдеріндегі балалардың даму ерекшеліктері" деген орыс тіліндегі мәтінге өзгерістер енгізіледі, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыру тәртібі қағидаларында:
7 және 8-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Асырап алушы ата-ана болуға кандидаттар жүгінген кезде ұйымдар:
1) асырап алушы ата-ана болуға кандидаттарға психологиялық даярлықтан өту үшін даярлық процесінің ұйымдастырылуы, топтардың жасақталуы, даярлықтың басталу және аяқталу күні туралы хабарлайды;
2) ұйым әзірлеген және бекіткен, дербес деректерді өңдеуге келісімін қамтитын, асырап алушы ата-ана болуға кандидатқа сауалнама толтырады;
3) асырап алушы ата-ана болуға кандидаттардың педагог-психологпен құрылымдық сұхбат түрінде әңгімелесуін жүргізеді;
4) асырап алушы ата-ана болуға кандидаттардың психологиялық даярлаудан өту күні мен уақытын айқындайды;
5) бағдарламаға сәйкес асырап алушы ата-ана болуға кандидаттарды психологиялық даярлауды ұйымдастырады;
6) асырап алушы ата-ана болуға кандидаттардың жазбаша келісімімен баланы отбасына қабылдауға психологиялық дайындығын бағалау үшін асырап алушы ата-ана болуға кандидаттар мен олардың отбасыларын диагностикалауды және психологиялық тексеруді жүргізеді;
7) әрбір асырап алушы ата-ана болуға кандидатқа олардың даярлықтан өткені туралы куәландыратын құжаттар мен материалдар, психологиялық тексеру мен диагностиканың нәтижелері бар жеке істі қалыптастырады;
8) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының психологиялық даярлықтан өткені туралы сертификат (бұдан әрі – сертификат) психологиялық даярлық бағдарламасынан толық көлемде өткеннен кейін 7 жұмыс күні ішінде береді.

2) по инициативе органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, организации образования, в которой находится ребенок, при возникновении неблагоприятных условий для содержания и воспитания ребенка (детей);
3) в случаях передачи ребенка (детей) под опеку или попечительство в приемную семью, патронат или усыновления ребенка (детей).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Лицо, принимает ребенка в гостевую семью, в соответствии с требованиями статьи 137-3 Кодекса.";
приложение 1 к Положению о гостевой семье, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 2 к Положению о гостевой семье, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
правый верхний угол приложения 3 изложить в новой редакции:
"Форма
"Утверждаю"
Руководитель __________________
(наименование органа)
______________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
"__" ________________ 20___ года
дата, подпись, место печати".
2. В приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 апреля 2020 года №165 "Об утверждении требований к содержанию программы психологической подготовки, порядка организации деятельности по психологической подготовке граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью и формы сертификата о прохождении такой подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20507) внести следующие изменения:
в Требованиях к содержанию программы психологической подготовки граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью, утвержденных указанным приказом:
Раздел 4. "Особенности развития детей на разных возрастных этапах" изложить в следующей редакции:
"4. Раздел "Особенности развития детей на разных возрастных этапах" включают изучение следующих тем:
рассмотрение основных возрастных периодов развития ребенка (младенчество, ранний возраст, дошкольный возраст, младший школьный возраст, подростковый возраст, юношество);
изучение психологических потребностей ребенка на разных возрастных этапах, а также связанных с этих понятий "привязанность" и "безопасность";
потребность в привязанности, идентичности как основа благополучного развития ребенка, роль биологических родителей и кровных родственников в жизни ребенка и преодоление стереотипов мышления, связанных с восприятием их места в жизни ребенка;
причины возникновения, проявление и последствия эмоциональной депривации у ребенка, оставшегося без попечения родителей;
типы "нарушенной привязанности" (понятий "негативной (невротической) привязанности", "амбивалентной привязанности", "дезорганизованной привязанности");
представление о возрастных кризисах, развитие умения менять способы обращения с ребенком по мере его роста, осознание своих слабых и сильных сторон как воспитателя детей разных возрастов;
понимание причин и проявлений отставания ребенка в развитии от возрастных норм, прожившего в организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
На изучение данного раздела отводится не менее шести академических часов.";
в Правилах порядка организации деятельности по психологической подготовке граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью, утвержденных указанным приказом:
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Организации при обращении к ним кандидатов в приемные родители:
1) информируют кандидатов в приемные родители об организации процесса подготовки, комплектовании групп для прохождения психологической подготовки, дате начала и окончания подготовки;
2) заполняют анкету на кандидата в приемные родители, разработанную и утвержденной организацией, включающей в себя согласие на обработку персональных данных;
3) проводят собеседование кандидатов в приемные родители с педагогом-психологом в форме структурированного интервью;
4) определяют дату и время прохождения психологической подготовки кандидатов в приемные родители;
5) организуют психологическую подготовку кандидатов в приемные родители в соответствии с программой;
6) проводят с письменного согласия кандидатов в приемные родители диагностику и психологическое обследование кандидатов в приемные родители и их семей для оценки психологической готовности к приему ребенка в семью;
7) формируют на каждого кандидата в приемную семью личное дело, содержащее документы и материалы, свидетельствующие о прохождении им подготовки, результаты психологического обследования и диагностики;
8) выдают сертификат о прохождении психологической подготовки граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью (далее – сертификат) в течение 7 рабочих дней после прохождения программы психологической подготовки в полном объеме.

8. Асырап алушы ата-ана болуға кандидаттарды психологиялық даярлау саны кемінде 6 және 22 адамнан аспайтын топтарда жүзеге асырылады.";
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10280 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларында:
7 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың органы баланың сауалнамасына мынадай құжаттарды бар болғанда тіркейді:
1) баланың жеке басын куәландыратын құжаттар (туу туралы куәлік электрондық нысанда немесе оның қағаз түріндегі көшірмесі, жеке куәлік);
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 13 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10288 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды беретін комиссияның қызметі мен құрамын айқындаудың қағидаларына сәйкес балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы комиссия қорытындысының көшірмесі;
3) ата-анасы (ата-аналары) қайтыс болған бала үшін ата-анасының (ата-аналарының) қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі немесе хабарлама;
4) адасып қалған (тастанды) балаға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы акт;
5) ата-аналық құқықтардан бас тартқан балаға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ата-аналық құқықтардан бас тарту және бала асырап алуға келісім беру туралы өтініш;
6) тастап кеткен балаға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланы денсаулық сақтау ұйымында тастап кету туралы акт;
7) баланың жеке басын куәландыратын құжаты болмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеу және құжаттандыру туралы қолдаухат;
8) адасып қалған (тастанды) балаға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғылықты мекенжайын анықтау туралы қолдаухат;

8. Психологическая подготовка кандидатов в приемные родители осуществляется в группах численность не менее 6 и не более 22 человек.";
Приложение 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. В приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 16 "Об утверждении Правил организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №10280) внести следующие изменения:
в Правилах организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них, утвержденном указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы прикрепляет к анкете ребенка следующие документы при их наличии:
1) документы, удостоверяющие личность ребенка (свидетельство о рождении в электронной форме или его копия на бумажном носителе, удостоверение личности);
2) копию заключения комиссии о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей на усыновление в соответствии с Правилами деятельности и определения состава комиссии, выдающей заключение о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 13 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10288);
3) копию свидетельства или уведомление о смерти родителя (родителей) для ребенка, родитель (родители), которого умер (-ли);
4) акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка, на заблудившегося (подкинутого) ребенка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) заявление об отказе от родительских прав и согласии на усыновление ребенка на ребенка, от которого отказались родители по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) акт об оставлении ребенка в организации здравоохранения, на оставленного ребенка по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) ходатайство о предоставлении сведений о регистрации и документировании граждан Республики Казахстан при отсутствии у ребенка документов, удостоверяющих личность по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
8) ходатайство об установлении места жительства на заблудившегося (подкинутого) или оставленного ребенка по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;

9) адасып қалған (тастанды) балаға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы актіде көрсетілген мекенжайға бару актісі;
10) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың туыс-туғандарының бар-жоғы туралы анықтама;
11) жетім балалар және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйым басшысының асырап алуға келісімі;
12) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерде тұратын туыстарынан, Қазақстан Республикасының азаматтарынан асырап алуға ұсынылған балалардан бас тартуларын растайтын қолхат;
13) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың денсаулық жағдайы туралы дәрігердің қорытындысы.
14) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 0-ден 5 жасқа дейінгі баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп;
15) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 6 жас және одан да асқан баланың дамуындағы психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктер туралы есеп."
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
бұйрығына 1-қосымша
Бала қонақтайтын
отбасы туралы
ережеге № 1 қосымша
нысан
Баланы қонақтайтын отбасына беру туралы ШАРТ
№__________ 20_____жылғы "__"________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" ҚР Кодексінің 137-2-бабының негізінде
қорғаншылық және қамқоршылық функциясын жүзеге асыратын органның (бұдан әрі -
орган) атынан ___________________________________________________________________
(уәкілетті лауазымды тұлғаның аты-жөні (бар болса), жетім балалар мен ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ұйым)
басшысы атынан
___________________________________________________________________, бала
қонақтайтын отбасына қабылдауға тілек білдірген адам атынан
____________________________________________________________________
(аты-жөні толығымен (бар болса), жеке куәлік нөмірі, қашан және кім берген, жеке
сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) төмендегілер туралы Шарт жасасты:
Шарттың мәні
Орган ұйымынан
________________________________________________________________
(баланың аты-жөні (бар болса), туған жылы, туу туралы куәліктің №, ЖСН)
баланы бала қонақтайтын отбасына тәрбиелеуге береді.
2. Қорғаншылық және қамқоршылық органының құқықтары мен міндеттері
1. Бала қонақтайтын отбасына берілген баланың (балалардың) өмір сүру жағдайын,
күтімі мен тәрбиесін бақылауды іске асыру;

9) акт о проведении выезда по адресу, указанному в акте о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка на заблудившегося (подкинутого) ребенка по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
10) справка о наличии либо отсутствии родственников у ребенка по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
11) согласие руководителя организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на усыновление для воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
12) расписка от родственников, граждан Республики Казахстан, проживающих на территории Республики Казахстан и за ее пределами, подтверждающих отказ от предложенных детей для усыновления по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
13) заключение врача о состоянии здоровья ребенка, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
14) отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 0 до 5 лет по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
15) отчет о психологических и социальных особенностях развития ребенка в возрасте от 6 лет и старше по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам."
приложение 4 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Приложение 1 к приказу
Приложение № 1
к Положению о гостевой семье
Форма
ДОГОВОР
о передаче ребенка (детей) в гостевую семью
№__________ "__" _______ 20_____ г.
Орган, осуществляющий функции государства по опеке и попечительству (далее – орган) на основании ст.137-2 Кодекса РК "О браке (супружестве) и семье", в лице _______________________________________________________ (должность и ФИО (при его наличии)
руководитель организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее – организация), в лице _________________________ (должность и ФИО (при его наличии) и лица, желающие принять ребенка в гостевую семью________________________ (ФИО (при его наличии) ______________________________________________________________________ полностью, номер удостоверения личности, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) заключили настоящий Договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
Орган передает из организации на воспитание в гостевую семью ребенка
_____________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии) ребенка, дата рождения, № свидетельства о рождении, ИИН).
2. Права и обязанности органа по опеке и попечительству
1. Осуществлять контроль по воспитанию и содержанию, условиями жизни ребенка (детей), переданного в гостевую семью;

2. Отбасына психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету бойынша әдістемелік
көмек көрсету;
3. Егер баланың (балалардың) өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп-қатер туындаған
жағдайда қорғаншылық және қамқоршылық органы баланы қонақтайтын отбасынан дереу
қайтарып алу бойынша шара қабылдайды.
3. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың құқықтары мен міндеттері
1. Бала қонақтайтын отбасы туралы ережеде белгіленген тізбеге сәйкес бала туралы
мәліметті бала қонақтайтын отбасына беру;
2. Бала қонақтайтын отбасына әлеуметтік, медициналық, психологиялық-
педагогикалық қолдау көрсету бойынша қызмет көрсету;
3. Баланың тәрбиелену және өмір-сүру жағдайын тексеру мақсатында бала
қонақтайтын отбасына бару.
4. Бала қонақтайтын отбасының құқықтары мен міндеттері
1. Бала қонақтайтын отбасының:
1) баланы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге әкетуге;
2) баланы (балаларды) медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымға немесе
ішкі істер органдарына орналастыру жағдайларын не қосымша білім беру ұйымдарына бару
кезеңін қоспағанда, баланы (балаларды) үшінші тұлғалардың (жеке және (немесе) заңды
тұлғалардың) қадағалауына қалдыруға;
3) баланы қонақтайтын отбасына беру туралы шарттың өзге де талаптарын бұзуға
құқығы жоқ.
2. Бала қонақтайтын отбасына баланы қабылдаған адам:
1) бала қонақтайтын отбасында болған кезеңде оның (балалардың) өмірі мен
денсаулығы үшін жауапты болуға;
2) бала қонақтайтын отбасына тәрбиелеуге қабылданған баланың (балалардың)
құқықтарын сақтауға;
3) шарттың мерзімі ішінде ұйымның әкімшілігімен үнемі байланыс жасап тұруға;
4) заңды өкілдерге шарт талаптарының өзгеруіне әкеп соғатын фактілер туралы
уақтылы хабарлауға (кету, тұрғылықты жерін ауыстыру және т. б.);
5) баланың бала қонақтайтын отбасында болу шартында көрсетілген мерзімдері
аяқталғаннан кейін баланы (балаларды) қабылдау туралы акт бойынша баланы (балаларды)
ұйымға уақтылы қайтаруды қамтамасыз етуге міндетті;
6) жиырма төрт сағат ішінде органдар мен бала (балалар) тұрған ұйымға баланың
(балалардың) өміріне және (немесе) денсаулығына қауіп төндіретін жағдайдың туындағаны,
оның науқастанғаны, жарақат алғаны, оның медициналық ұйымға немесе ішкі істер
органдарына орналастырғаны туралы хабарлайды;
7) бала қонақтайтын отбасында болған кезеңде баланы (балаларды) тәрбиелеу және
күтіп-бағу үшін жағдайлар жасауға міндетті, бос уақытын және пайдалы дағдыларға
оқытуды ұйымдастырады;
8) шартта белгіленген мерзімдерге сәйкес баланы (балаларды) ұйымға уақтылы
қайтаруды қамтамасыз етуге міндетті;
5. Шарттың қолданылу мерзімі

2. Оказывать методическую помощь по психолого-педагогическому сопровождению семьи;
3. В случае возникновения непосредственной угрозы жизни или здоровью ребенка орган опеки и попечительства принимать меры по незамедлительному изъятию ребенка из гостевой семьи.
3. Права и обязанности организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
1. Предоставлять гостевой семье сведения о ребенке согласно перечню установленному Положением о гостевой семье;
2. Оказывать гостевой семье услуги по социальному, медицинскому, психолого-педагогическому сопровождению;
3. Посещать гостевую семью, с целью проверки условий проживания и воспитания ребенка.
4. Права и обязанности гостевой семьи
1. Гостевая семья не вправе:
1) осуществлять вывоз ребенка за пределы территории Республики Казахстан;
2) оставлять ребенка под надзором третьих лиц (физических и (или) юридических лиц), кроме случаев помещения ребенка в медицинскую организацию для оказания медицинской помощи или доставления в органы внутренних дел;
3) нарушать условия договора о передаче ребенка в гостевую семью.
2. Лицо, принявшее ребенка в гостевую семью обязано:
1) нести ответственность за жизнь и здоровье ребенка (детей) в период его пребывания в гостевой семье;
2) соблюдать права ребенка (детей), принятого на воспитание в гостевую семью;
3) регулярно на протяжении срока договора поддерживать связь с администрацией организации;
4) своевременно сообщать законным представителям о фактах, влекущих изменение условий договора (выезд, перемена места жительства и др.);
5) по окончанию указанных в договоре сроков пребывания ребенка в гостевой семье обеспечить своевременный возврат ребенка (детей) в организацию по акту о принятии ребенка (детей);
6) в течение двадцати четырех часов информирует органы и организацию, в которой находится ребенок (дети) о возникновении ситуации, угрожающей жизни и (или) здоровью ребенка (детей), его заболевании, получении им травмы, помещении его в медицинскую организацию или в органы внутренних дел;
7) создавать условия для воспитания и содержания ребенка (детей), в период нахождения в гостевой семье, организует досуг и обучение полезным навыкам;
8) обеспечивать своевременный возврат ребенка (детей) в организацию, в соответствии со сроками, установленными договором;
5. Сроки действия договора

1. Осы шарт _________ айға, келесі каникул, демалыс және мереке күндері кезеңіне
жасалады ___________________________________________
(күндері көрсетіледі) және қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
2. Бала қонақтайтын отбасына жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған балаларды беру туралы шарт:
1) баланы қонақтайтын отбасына қабылдаған адамдардың бастамасы бойынша дәлелді
себептер болған кезде (науқастануы, отбасылық немесе материалдық жағдайының өзгеруі,
баламен өзара түсіністіктің болмауы, балалар арасындағы дау-жанжалдар және басқалар);
2) баланы күтіп – бағу, тәрбиелеу немесе қамқоршылық үшін қолайсыз жағдайлар
туындаған кезде қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның
бастамасы бойынша;
3) бала қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, қабылдап алған отбасына,
патронатқа берілген немесе баланы асырап алған беру жағдайларда мерзімінен бұрын
бұзылуы мүмкін.
3. Осы шартты орындау процесінде тараптар арасында туындаған дауларды өзара
келісілген шешімге келу мақсатында тараптар туындағаннан кейін бір ай мерзімде қарайды,
келісім болмаған жағдайда сот арқылы шешіледі.
1-тарап
Баланы қонақтайтын отбасына
қабылдаған адамның тұрғылықты
жері бойынша қамқоршылық
органы __________________________________
__________________________________
__________________________________
________________
М.О.
20_ жылғы "___" ___________________.
2-тарап
Бала қонақтайтын отбасы:
Т.А.Ә. (бар болса)_______________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
__________________ қолы
20_жылғы "___" _________________.
3-тарап
Жетім балалар мен ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған балаларға
арналған ұйым
___________________________
20_ жылғы "___" ____________.
М.О.
бұйрығына 2-қосымша
Бала қонақтайтын
отбасы туралы
ережеге № 2 қосымша
Нысан
"Бекітемін"
_____________________ басшысы
(органның атауы)
____________________________
(Т.А.Ә. (бар болғанда)
____________________________
20___ жылғы "__"
____________________________
күні, қолы, мөрдің орны"
_________________________
_________________________
_________________________
(Т.А.Ә. (бар болса) және жеке
сәйкестендіру нөмірі)
Өтініш
Мен, __________________________________________________________
______________________________________________ (Т.А.Ә. (бар болса),
жылы туған).___________________________________________________
(баланың (балалардың) Т.А.Ә. бар болса)
_______________________________________________________________
бала қонақтайтын отбасына қабылдау мүмкіндігі туралы қорытынды беруді сұраймын.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайымды тексеріп-қарауға қарсы емеспін.
Ақпараттық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан
Республикасының Заңымен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20 __ жылғы "___" ____________ тұлғаның қолы
бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 27 сәуірдегі
№ 165 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасы азаматтарының психологиялық даярлықтан өткені туралы
СЕРТИФИКАТ
№ _______
20___ жылғы "___"___________ _______ қаласы (ауылы)
Осы сертификат Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім
балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге
қабылдауға тілек білдірген __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
20__ жылғы "___" ___________ мен 20__ жылғы "___" __________ аралығында
___________________________________________________________
(ұйымның толық атауы)
Қазақстан Республикасының азаматтарына арналған психологиялық даярлықтан өткені үшін
берілді.
Ұйым басшысы _______________________________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
М.О.___________________________
нөмірі
бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 16 бұйрығына
3-қосымша
_____________________бас дәрігері
(медициналық және басқа да
ұйымның атауы)
____________________________
(мекеме басшысының Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
____________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда),
туған күні, балаға
қатысы (шешесі, әкесі)
Ата-аналық құқықтардан бас тарту және бала асырап алуға келісім беру туралы
ӨТІНІШ
Мен, ______________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Отбасылық жағдайы ______________________________________________
Нақты тұрғылықты мекенжайы _____________________________________
Тіркелуі _________________________________________________________
20___ жылғы "__" _________________ перзентханасын (басқа денсаулық сақтау
ұйымында)_____________________________________________________
(елді мекеннің атауы) туылған баламнан
_____________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) бас тартамын
_________________________________________________________
(баладан бас тарту себебін көрсету)
оны мемлекеттің толық қамтамасыз етуіне беруді сұраймын және төмендегіні мәлімдеймін:
менің баламды Қазақстан Республикасының азаматтары немесе шетелдік азаматтар
асырап алатынын түсінемін;
аталған баланы асырап алуға қандай да бір күш қолданусыз және ешкімнің мәжбүрлеп
көндіруінсіз ерікті түрде келісім беремін;
осы баланы асырап алғаннан кейін бала мен қабылдаушы ата-аналар арасында бала-ата-
ана ретінде үнемі қарым-қатынас орнайтынын түсінемін;
бала асырап алу мақсатында бала және оның немесе оның анасы және әкесі арасында
бұрынғы қарым-қатынастарды тоқтататын келісім беремін;
Осы өтініш арқылы жоғарыда аталған мақұлдауларды толық түсінетінімді мәлімдеймін.
Бала асырап алушылардың таңдауын қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі
функцияларды жүзеге асыратын органдарға сенемін, асырап алушыларға және асырап
алушыларды таңдау бойынша қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды
жүзеге асыратын органдарға наразылық білдірмеймін. Баланы асырап алуға берудің
құқықтық салдары түсіндірілді.
тері-венерологиялық есепте тұрмын (тұрған жоқпын, белгісіз);
психоневрологиялық есепте тұрмын (тұрған жоқпын, белгісіз);
наркологиялық диспансерде есепте тұрмын (тұрған жоқпын, белгісіз) есепте (қажет
еместі сызып тастау)
Баланың басқа ата-анасы туралы деректер (өтініш берушінің келісімімен беріледі):
______________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), тұратын жері)
Осы өтінішті өз еркіммен жаздым.
Өтінішті жазу күні
_______________________________________
Толық Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), ____________________ Қолы _________
Жеке басты куәләндыратын құжаттың деректері мәліметі _________________
(№, кім және қашан берілді)
Өтінішті толтыру күні _______________________________________________
Куәгердің өтініші (заңмен немесе жағдайға байланысты талап етілсе, мысалы, сауатсыздық
немесе адамның мүгедектігі болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
Келісімді куәландыру үшін тағайындалған уәкілетті адамның куәлігі
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда): _______________________________________
Лауазымы: ________________________________________________________
Жоғарыда аталған немесе белгіленген адам (және куәгер (лер) осы
күні келіп, аталған құжатқа менің қатысуымен қол қойғанын растаймын.
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)) М.О.
Заңгер (қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Психолог (қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Емдеуші дәрігер: (қолы) (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Ескерту: анасы баласынан перзентханада бас тарпаған жағдайда
еркін нысанда нотариуспен куәландырылған өтініш қажет.

1. Настоящий договор заключен сроком на ____ месяцев, на период следующих каникул, выходных и праздничных дней _________________________
______________________________________________________________________________________
(указать даты) вступает в силу с момента подписания.
6. Досрочное расторжение договора о передаче детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, в гостевую семью возможно:
1) по инициативе лиц, принявших ребенка в гостевую семью, при наличии уважительных причин (болезнь, изменение семейного или материального положения, отсутствие взаимопонимания с ребенком, конфликтных отношений между детьми и другие обстоятельства);
2) по инициативе органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству при возникновении неблагоприятных условий для содержания и воспитания ребенка;
3) в случаях передачи ребенка под опеку или попечительство в приемную семью, патронат или усыновления ребенка.
7. Споры, возникающие между сторонами в процессе исполнения настоящего договора, рассматриваются сторонами в месячный срок после их возникновения в целях выработки согласованного решения, а при отсутствии соглашения разрешаются судом.
Сторона 1
Орган опеки попечительства
по месту проживания лиц, принявших
ребенка в гостевую семью
________________________________
________________________________
________________________________
________________ подпись
М.П.
"__" ___________________ 20_ г.
Сторона 2
Гостевая семья:
Ф.И.О.(при его наличии)
_______________________________
Адрес места жительства
________________________________
________________________________
__________________ подпись
"__" ______________ 20_ г.
Сторона 3
Организация для детей-сирот
и детей, оставшихся без
попечения родителей
______________________
________________ подпись
"___" __________ 20___ г.
М.П.
Приложение 2 к приказу
Приложение 2
к Положению о гостевой семье
"Форма
"Утверждаю"
Руководитель ________________
(наименование органа)
____________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
"__" ______________ 20___ года
дата, подпись, место печати".
__________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
"__" ______________ 20___ года
дата, подпись, место печати
Проживающий (ая) по адресу,
Телефон
Заявление
Я, __________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), года рождения
прошу выдать заключение о возможности приема в гостевую семью
___________________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии) ребенка (детей)).
Против проведения обследования жилищно-бытовых условий не возражаю.
Согласен(а) на использования сведений, составляющих охраняемую Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся в
информационных системах.
"___" ____________ 20__ года подпись лица
Приложение 3 к приказу
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 апреля 2020 года № 165
СЕРТИФИКАТ
о прохождении психологической подготовки граждан Республики Казахстан,
постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих
принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей,
на воспитание в свою семью
№ _______
от "___" ___________ 20___ г. город (село) ___________________________
Настоящее свидетельство выдано
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
в том, что он(а) с _______________ г. по ________________ г. прошел(ла) психологическую
подготовку граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории
Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения
родителей, на воспитание в свою семью в
_____________________________________________________________________.
(полное наименование организации)
Руководитель организации _________________ _____________________________
(подпись)             (ФИО (при наличии))
М.П. _____________________________
номер
Приложение 4 к приказу
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 января 2015 года № 16
Главному врачу
________________________________
(наименование медицинской организации)
_________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя организации)
от ______________________________
_________________________________
(Ф.И.О (при его наличии), дата
рождения, отношение к ребенку
(мать, отец)
ЗАЯВЛЕНИЕ
об отказе от родительских прав и согласии на усыновление ребенка
Я, _____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии))
Семейное положение _____________________________________________
Фактическое место жительства _____________________________________
Регистрация _________________________________________________________________
отказываюсь от своего ребенка, родившегося (йся)
____________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
20__г. в родильном доме (иной организации здравоохранения)
_____________________________________________________________________________
(наименование населенного пункта)
_____________________________________________________________________________
(указать причины отказа от ребенка) _____________________________________________
прошу передать его на государственное обеспечение и заявляю следующее:
понимаю, что мой ребенок может быть усыновлен гражданами Республики Казахстан
или иностранными гражданами;
даю добровольное согласие, без применения угроз или принуждения, на усыновление
данного ребенка;
понимаю, что усыновление этого ребенка установит постоянные отношения ребенок –
родитель с его приемными родителями;
даю свое согласие в целях усыновления, которое прекращает предыдущие законные отношения:
родитель – ребенок между ребенком и его или ее матерью и отцом;
Настоящим я заявляю, что я полностью понимаю вышеуказанные утверждения.
Выбор усыновителей доверяю органам, осуществляющим функции по опеке и
попечительству, претензий к усыновителям и органам, осуществляющим функции по опеке и
попечительству, по подбору усыновителей иметь не буду. Правовые последствия передачи
ребенка на усыновление мне разъяснены.
на учете в (не нужное зачеркнуть)
кожно-венерологическом состою (не состою, неизвестно)
психоневрологическом состою (не состою, неизвестно)
наркологическом диспансерах состою (не состою, неизвестно)
Данные о другом родителе ребенка (указывается с согласия заявителя):
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), место нахождение)
Настоящее заявление написано мною добровольно.
Дата написания заявления __________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) полностью _______Подпись __________
Данные документа, удостоверяющего личность (№, кем и когда выдано)
__________________________________________________________
Дата заполнения заявления __________________________________
Заявление свидетеля (если требуется обстоятельствами, например, в случае неграмотности
или инвалидности людей)
__________________________________________________________
Свидетельство уполномоченного лица, назначенного для удостоверения согласия.
Ф.И.О. (при его наличии): ____________________________________
Должность: _________________________________________________
Настоящим заверяю, что названное или установленное выше лицо (и свидетель (и)) явилось
ко мне в эту дату и подписало данный документ в моем присутствии.
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)) М.П.
Юрист (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Психолог (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Лечащий врач (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
Примечание: в случае отказа матери от ребенка не в родильном доме необходимо
нотариально заверенное заявление в произвольной форме