"Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 687 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 7 қыркүйектегі № 502 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 қыркүйекте № 29561 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 687 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19341 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымдарды сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сертификат қызмет саласы мен қолданылу мерзімі көрсетіле отырып, екі жылға беріледі. Қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін сертификат жарамсыз болып есептеледі. Сертификаттың қолданысы Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Уәкілетті орган өтініш тіркелген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде тізбеде көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған немесе осы Қағидаларға сәйкес сертификат беру үшін қажетті мәліметтер болмаған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтініш берушіге ұсынылған құжаттар топтамасының сәйкес келмегені туралы оларды сәйкес келтіру мерзімін көрсете отырып хабарлама жібереді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкес келтіру мерзімі екі жұмыс күнін құрайды.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1.Егер өтініш беруші хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны осы Қағидалардың 10-тармағының нормаларына сәйкес келтірмеген жағдайда, уәкілетті орган өтінішті одан әрі қараудан бас тартуды жібереді.
Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті орган өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың мазмұнын тексереді.
Өтінішті және ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган өтініш берушіге мынадай хабарламалардың бірін жібереді:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 687 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 сентября 2022 года № 502. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2022 года № 29561
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 687 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19341) в следующие изменения и дополнение:
в Правилах сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Сертификат выдается на два года с указанием сферы деятельности и срока действия. По истечении срока действия, сертификат считается недействительным. Действие сертификата распространяется на всей территории Республики Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней с момента регистрации заявления, проверяет полноту представленных документов согласно перечню, предусмотренному в перечне.
В случае представления заявителем неполного пакета документов или отсутствия сведений необходимых для выдачи сертификата в соответствии с настоящими Правилами уполномоченный орган в указанные сроки направляет заявителю уведомление о несоответствии представленного пакета документов с указанием срока приведения их в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет два рабочих дня.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. В случае, если в течении двух рабочих дней со дня получения уведомления заявитель не привел его в соответствие с нормами пункта 10 настоящих Правил, уполномоченный орган направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При предоставлении заявителем полного пакета документов, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней, со дня регистрации заявления проверяет содержание представленных документов.
По результатам рассмотрения заявления и представленных документов уполномоченный орган направляет заявителю одно из следующих уведомлений:

1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттау жүргізу туралы хабарламаны;
2) не ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, дәлелді бас тартуды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сертификаттау комиссиясы АТ ТҚКЖ жөніндегі ұйымның Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 688 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19340 болып тіркелген) мемлекеттік авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымдарға қойылатын сертификаттық талаптарға сәйкестігіне сертификаттық тексеруді жүзеге асырады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша сертификаттау комиссиясы осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген нысан бойынша сертификаттық зерттеп-қарау актісін (бұдан әрі-акт) жасайды.
Актіде өтініш берушінің өндірістік инфрақұрылымының нақты жай-күйі және қамтамасыз етілуі, сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктердің болуы немесе болмауы туралы мәліметтер және өтініш берушінің сертификаттау талаптарына сәйкессіздігінің белгіленген санаты көрсетіледі.
2-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген кезде уәкілетті орган анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін сертификаттық зерттеп-қарау актісі бекітілген кезден бастап үш айдан аспайтын мерзім белгілейді.
Өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді және сертификаттық зерттеп-қарау актісі бекітілген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынады.
Егер өтініш беруші уәкілетті орган белгілеген мерзімде түзету іс-қимылдарын орындамаса, уәкілетті орган сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беруден бас тартады немесе бұрын берілген сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны кері қайтарып алады.
1-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді.
Актінің соңында сертификатты және (немесе) сертификатқа қосымшаны беру мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды шығарылады.
Акт екі данада жасалады, оған сертификаттау комиссиясының мүшелері мен төрағасы қол қояды. Актінің бір данасы қол қойғызып өтініш берушіге беріледі.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Қорғаныс-өнеркәсіп кешені департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) уведомление о проведении сертификации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) либо мотивированный отказ с указанием конкретных недостатков по представленным документам.".
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Сертификационная комиссия осуществляет сертификационное обследование на соответствие организации по ТОиР АТ, сертификационным требованиям к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники государственной авиации, утвержденным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 688 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19340).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. По результатам сертификационного обследования сертификационной комиссией составляется акт сертификационного обследования (далее – акт) по форме, указанной в приложении 5 к настоящим Правилам.
В акте указываются сведения о фактическом состоянии и обеспеченности производственной инфраструктуры заявителя, наличии или отсутствии несоответствий сертификационным требованиям и установленная категория несоответствия заявителя сертификационным требованиям.
При несоответствии сертификационным требованиям категории 2 уполномоченный орган устанавливает срок для устранения выявленных несоответствий, не превышающий трех месяцев с момента утверждения акта сертификационного обследования.
Заявитель разрабатывает план корректирующих действий по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам по устранению выявленных несоответствий и представляет в уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней с момента утверждения акта сертификационного обследования.
Если заявитель не выполняет корректирующие действия в сроки, установленные уполномоченным органом, уполномоченный орган отказывает в выдаче сертификата и (или) приложение к сертификату или отзывает ранее выданный сертификат и (или) приложение к сертификату.
При несоответствии сертификационным требованиям категории 1 план корректирующих действий не требуется.
В конце акта выносится заключение о возможности или невозможности выдачи сертификата и (или) приложения к сертификату.
Акт составляется в двух экземплярах, подписывается членами и председателем сертификационной комиссии. Один экземпляр акта под роспись передается заявителю.".
2. Департаменту оборонно-промышленного комплекса Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан