Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды қарау, отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы № 389 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қарашада № 30836 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ережеінің 15-тармағының 321-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды қарау, отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 389. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2022 года № 30836.
В соответствии с подпунктом 321-1) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридический службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы М. Журебеков
Министрдің міндетін атқарушы
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 389 Бұйрығымен
бекітілген
Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды қарау, отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шарттар жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді белгілеу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды жіберу және қарау, отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шарттар жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді белгілеу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 321-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды жіберу және қарау, отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы тиісті шарттар жасасу және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді белгілеу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемдері мен мерзімдерінің тәртібін айқындайды.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра М. Журебеков
Утвержден
приказом Исполняющий
обязанности Министра
от 30 ноября 2022 года № 389
Правила рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 321-1) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 и определяют порядок рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-9-бабының 1-тармағына сәйкес отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісімдер жылу және электр энергиясын генерациялайтын негізгі жабдыққа қатысты республикалық маңызы бар қалалардағы, құрамында электр станциялары жұмыс істейтін, соның ішінде жылу және электр энергиясын аралас өндіруді жүзеге асыратын жұмыс істеп тұрған (бұрыннан бар) энергия өндіруші ұйымдармен ғана жасалады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) бірыңғай сатып алушы – Заңда көзделген тәртіппен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті орталықтандырылған сатып алуды және электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті орталықтандырып көрсетуді жүзеге асыратын, уәкілетті орган айқындайтын заңды тұлға;
2) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлiк басқаруды, басқа мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс iстеудi қамтамасыз етудi, энергия жүйесiндегi теңгерiмдi ұстап тұруды, жүйелiк қызметтер көрсетудi және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектiлерiнен қосалқы көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр желiсi бойынша берудi, оған техникалық қызмет көрсетудi және оны пайдалану әзiрлiгiнде ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
3) нарық кеңесі – электр энергиясы мен қуаты нарығының жұмыс істеуін мониторингтеу жөніндегі қызметті, сондай-ақ Заңда көзделген басқа да функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
4) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарлама (бұдан әрі – инвестициялық бағдарлама) – отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі бағдарлама;

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В соответствии с пунктом 1 статьи 15-9 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон), инвестиционные соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива заключаются только с действующими (существующими) энергопроизводящими организациями, в составе которых действуют электрические станции, в том числе осуществляющими комбинированное производство тепловой и электрической энергии, находящимися в городах республиканского значения, в отношении основного генерирующего тепловую и электрическую энергию оборудования.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах применяются следующие основные термины и определения:
1) единый закупщик – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности и централизованное оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в порядке, предусмотренном Законом;
2) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
3) инвестиционная программа по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива (далее – инвестиционная программа) – программа по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
4) инвестиционное соглашение на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива (далее – инвестиционное соглашение) – соглашение, заключаемое уполномоченным органом с действующей энергопроизводящей организацией на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;

5) отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге арналған инвестициялық келісім (бұдан әрі – инвестициялық келісім) – уәкілетті органның жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге жасасатын келісімі;
6) сараптама комиссиясы – инвестициялық келісімдер жасасу (жасасудан бас тарту туралы) туралы шешімдер қабылдау мақсатында уәкілетті орган құратын уәкілетті органның, мүдделі мемлекеттік органдардың, жүйелік оператордың, бірыңғай сатып алушының, Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдерінен, сондай-ақ тәуелсіз сарапшылардан тұратын, саны 15 (он бес) адамнан аспайтын комиссия.
7) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
8) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет – энергия өндіруші ұйымдардың аттестатталған генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін ұстап тұру бойынша бірыңғай сатып алушыға көрсететін қызметі;
9) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тариф – жасалған инвестициялық келісім негізінде айқындалған тариф;
10) энергия өндіруші ұйым – электр және (немесе) жылу энергиясын өз қажеттіліктері және (немесе) Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес электр және (немесе) жылу энергиясының жеке тұтынушылары мен электр энергиясының нетто-тұтынушылары болып табылатын осындай тұтынушыларды қоспағанда, көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алушыларға, жылу энергиясын тұтынушыларға өткізу үшін өндіруді жүзеге асыратын ұйым.
11) жобаны дайындау және іске асырудың жоспар-кестесі (бұдан әрі – жоспар-кесте) – есепті көрсеткіштерді айқындайтын және энергия өндіруші ұйымның бірінші басшысы бекітетін іздестіру, логистикалық, құрылыс-монтаждау және іске қосу-баптау жұмыстарын іске асыру мерзімдерін көздейтін инвестициялық келісімді іске асырудың егжей-тегжейлі кестесі.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) экспертная комиссия – комиссия, создаваемая уполномоченным органом из числа не более 15 (пятнадцати) человек, состоящая из представителей уполномоченного органа, заинтересованных государственных органов, системного оператора, единого закупщика, национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, а также независимых экспертов, с целью принятия решений о заключении (об отказе в заключении) инвестиционных соглашений;
6) совет рынка – некоммерческая организация, осуществляющая деятельность по мониторингу функционирования рынка электрической энергии и мощности, а также другие функции, предусмотренные Законом;
7) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
8) индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности – тариф, определенный на основе заключенного инвестиционного соглашения;
9) услуга по поддержанию готовности электрической мощности – услуга, оказываемая энергопроизводящими организациями единому закупщику, по поддержанию готовности аттестованной электрической мощности генерирующих установок к несению нагрузки;
10) энергопроизводящая организация – организация, осуществляющая производство электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации покупателям электрической энергии на оптовом рынке, потребителям тепловой энергии, за исключением индивидуальных потребителей электрической и (или) тепловой энергии и нетто-потребителей электрической энергии, являющихся таковыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии.
11) план-график подготовки и реализации проекта (далее - план-график) – детальный график реализации инвестиционного соглашения, определяющий отчетные показатели и предусматривающий сроки реализации изыскательных, логистических, строительно-монтажных и пуско-наладочных работ, утверждаемый первым руководителем энергопроизводящей организации.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаларды қарау тәртібі
4. Уәкілетті органмен инвестициялық келісім жасасуға ниет білдірген энергия өндіруші ұйым жиырмасыншы қарашаға дейінгі мерзімде Нарық кеңесінің қарауына инвестициялық бағдарламаны қағаз және электрондық жеткізгіште жібереді.
5. Инвестициялық бағдарламамен бірге Нарық кеңесіне мыналар да енгізіледі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі тиісті іс-шара туралы ақпарат;
2) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараның техникалық-экономикалық негіздемесі;
3) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шаралардың техникалық-экономикалық негіздемесіне ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы;
4) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы.
6. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мерзімнен кеш ұсынылған және 5-тармағына сәйкес келмейтін инвестициялық бағдарламалар Нарық кеңесінің қарауына қабылданбайды.
7. Инвестициялық бағдарламалар Нарық кеңесі қарайтын кезеңде өзгертілуге жатпайды.
Уәкілетті орган энергия өндіруші ұйыммен отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық келісім жасасу (жасасудан бас тарту) туралы шешім қабылдаған кезеңде энергия өндіруші ұйым тиісті инвестициялық бағдарламаға іс-шараның техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің өзгергендігін растайтын құжаттар негізінде уәкілетті орган айқындаған тәртіппен өзгерістер енгізу осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Бұл ретте энергия өндіруші ұйымдар отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараның техникалық-экономикалық негіздемесіне нарық кеңесінің және мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын қайта алады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок рассмотрения инвестиционных программ по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива
4. Энергопроизводящая организация, намеревающаяся заключить с уполномоченным органом инвестиционное соглашение в срок до двадцатого ноября направляет на рассмотрение в Совет рынка инвестиционную программу на бумажном и электронном носителе.
5. Вместе с инвестиционной программой в Совет рынка также вносятся:
1) информация о соответствующем мероприятии по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) технико-экономическое обоснование мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
3) положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы на технико-экономическое обоснование мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
4) положительное заключение государственной экологической экспертизы.
6. Инвестиционные программы, представленные позже срока, указанного в пункте 4 и не соответствующие пункту 5 настоящих Правил, не принимаются к рассмотрению Советом рынка.
7. Инвестиционные программы не подлежат изменению в период рассмотрения Советом рынка.
В период принятия уполномоченным органом решения о заключении (об отказе в заключении) инвестиционного соглашения энергопроизводящей организации по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива внесение изменений в соответствующую инвестиционную программу на основании документов, подтверждающих изменение технико-экономических показателей мероприятия производится в порядке предусмотренном главой 3 настоящих Правил.
При этом энергопроизводящие организации повторно получают положительное заключение Совета рынка и государственной экспертизы на технико-экономическое обоснование мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Нарық кеңесі әрбір инвестициялық бағдарлама бойынша оны іске асырудың орындылығы не орынсыздығы туралы жеке-жеке қорытынды (бұдан әрі – Қорытынды) дайындайды.
9. Инвестициялық бағдарламаны іске асырудың орындылығын не орынсыздығын бағалау үшін Нарық кеңесі ұсынылған инвестициялық бағдарламаны қарау жөніндегі уақытша комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
10. Комиссия құрамына мынадай тұлғалар тізімі кіреді:
1) Нарық кеңесі айқындаған ұйымның басшысы;
2) тиісті салаларда жұмыс тәжірибесі бар және Нарық кеңесінің өкілдері болып табылатын жоғары техникалық білімі бар кемінде бір сарапшы және жоғары экономикалық білімі бар кемінде бір сарапшы;
3) электр энергетикасы саласында жұмыс тәжірибесі бар өзге де сарапшылар.
11. Комиссия кемінде бес адамнан тұрады.
12. Нарық кеңесі Комиссияның инвестициялық бағдарламаны қарау және іске асырудың орындылығы не орынсыздығы туралы қорытынды дайындау тәртібін дербес айқындайды.
13. Қорытынды мынадай ақпарат көрсетіле отырып, еркін нысанда баяндалады:
1) инвестициялық бағдарламада ұсынылатын іс-шаралардың техникалық және технологиялық орындылығын талдау;
2) инвестициялық бағдарламада ұсынылатын іс-шараларға жұмсалатын қаржылық шығындардың шамасы мен орындылығын талдау;
3) ұсынылатын іс-шаралар шеңберінде сатып алу болжанатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің өзекті баға ұсыныстарын талдау;
4) осы іс-шараларды орындауға ұсыныс беруге себеп болған нәтижелерге қол жеткізу тұрғысынан инвестициялық бағдарлама ұсынатын іс-шаралар көлемінің орындылығын талдау;
5) талдау нәтижелеріне негізделген инвестициялық бағдарлама бойынша шешім;
6) инвестициялық бағдарлама бойынша қабылданған шешімнің негіздемесі.
14. Қорытынды осы инвестициялық бағдарламаны қарауға қатысқан Комиссия мүшелерінің қолдарымен расталады (бекітіледі).
15. Нарық кеңесі инвестициялық бағдарламаны, осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды, Қорытындыны Нарық кеңесіне енгізілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қағаз және электрондық жеткізгіште уәкілетті органға енгізеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Қорытынды уәкілетті органға Нарық кеңесінің ресми бланкісінде мемлекеттік және орыс тілдерінде енгізіледі.
3-тарау. Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісімдер жасасу тәртібі

8. Совет рынка отдельно по каждой инвестиционной программе заключение о целесообразности либо нецелесообразности ее реализации (далее – Заключение).
9. Для оценки целесообразности либо нецелесообразности реализации инвестиционной программы Совет рынка создает временную комиссию по рассмотрению представленной инвестиционной программы (далее – Комиссия).
10. Состав Комиссии включает следующий список лиц:
1) руководитель организации, определенной Советом рынка;
2) не менее одного эксперта с высшим техническим образованием и не менее одного эксперта с высшим экономическим образованием, имеющими опыт работы в соответствующих областях и являющимися представителями Совета рынка;
3) иные эксперты, имеющие опыт работы в области электроэнергетики.
11. Комиссия состоит из не менее пяти человек.
12. Совет рынка самостоятельно определяет порядок рассмотрения Комиссией представленной инвестиционной программы и подготовки Заключения.
13. Заключение излагается в свободной форме с указанием следующей информации:
1) анализ технической и технологической целесообразности предлагаемых инвестиционной программой мероприятий;
2) анализ величины и целесообразности финансовых затрат на предлагаемые инвестиционной программой мероприятия;
3) анализ актуальных ценовых предложений товаров, работ и услуг, приобретение которых предполагается в рамках предлагаемых мероприятий;
4) анализ целесообразности объема предлагаемых инвестиционной программой мероприятий с точки зрения достижения результатов, послуживших причиной предложения к исполнению данных мероприятий;
5) решение по инвестиционной программе основанное на основе результатов анализа;
6) обоснование принятого решения по инвестиционной программе.
14. Заключение заверяется (скрепляется) подписями членов Комиссии, принявших участие в рассмотрении данной инвестиционной программы.
15. Инвестиционная программа, документы, указанные в пункте 5 настоящих Правил, Заключение, вносятся на бумажном и электронном носителе Советом рынка в уполномоченный орган в срок не позднее тридцати рабочих дней со дня внесения инвестиционной программы в Совет рынка.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Заключение вносится в уполномоченный орган на официальном бланке Совета рынка на государственном и русском языках.
Глава 3. Порядок заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, реконструкцию и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива

17. Инвестициялық келісімді жасасу (жасасудан бас тарту туралы) туралы шешімдер қабылдау үшін уәкілетті орган осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидалардың 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес сараптама комиссиясын қалыптастырады.
Сараптама комиссиясын құру кезінде уәкілетті орган мүдделер қақтығысын болдырмауды қамтамасыз етеді.
18. Сараптама комиссиясын құру туралы шешім уәкілетті органның бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен қабылданады.
Сараптама комиссиясын құру туралы шешім уәкілетті органның интернет-ресурсында комиссия хатшысының байланыс телефонын көрсете отырып, жарияланады.
19. Уәкілетті органның бірінші басшысының электр энергетикасы саласындағы мәселелерге жетекшілік ететін орынбасары сараптама комиссиясының төрағасы болып табылады.
20. Сараптама комиссиясының хатшысы уәкілетті органның өкілдерінен айқындалады және комиссия мүшесі болып табылмайды.
21. Сараптама комиссиясы сараптама комиссиясын құру туралы бұйрық күшіне енген күннен бастап әрекет етеді және осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес шешімдер қабылданғаннан кейін өз қызметін тоқтатады.
22. Сараптама комиссиясының отырыстарын оның төрағасы шақырады.
Сараптама комиссиясының отырыстары, егер оған сарапатама комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан астамы қатысса, заңды деп есептеледі.
23. Сараптама комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған отырысқа қатысып отырған сараптама комиссиясының мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Сараптама комиссиясының мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие болады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Сараптама комиссиясының шешімдері хаттама түрінде ресімделеді және оған төраға, төрағаның орынбасары, хатшы, қатысып отырған сараптама комиссиясының мүшелері қол қояды.
Қабылданатын шешіммен келіспеген кезде сараптама комиссиясының мүшесі ерекше пікірін жазбаша нысанда баяндайды, олар хаттамаға қоса тіркеледі.
Сараптама комиссиясының отырысы кезінде сараптама комиссиясының отырысының бейне-аудиожазбасы жүргізіледі, ол сараптама комиссиясының отырысы өткізілген күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
24. Сараптама комиссиясы құрылған күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде Нарық кеңесінің қорытындысы негізінде инвестициялық келісім жасасу немесе келісім жасасудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.

17. Для принятия решений о заключении (об отказе в заключении) инвестиционного соглашения уполномоченный орган не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента получения документов указанных в пункте 16 настоящих Правил, формирует экспертную комиссию в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 настоящих Правил.
При формировании экспертной комиссии уполномоченным органом обеспечивается недопущение конфликта интересов.
18. Решение о создании экспертной комиссии принимается приказом первого руководителя уполномоченного органа либо лицом, исполняющим его обязанности.
Решение о создании экспертной комиссии публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа с указанием контактного телефона секретаря экспертной комиссии.
19. Председателем экспертной комиссии является заместитель первого руководителя уполномоченного органа, курирующий вопросы в области электроэнергетики.
20. Секретарь экспертной комиссии определяется из представителей уполномоченного органа и не является членом экспертной комиссии.
21. Экспертная комиссия действует со дня вступления в силу приказа о создании экспертной комиссии и прекращает свою деятельность после принятия решений согласно пункту 24 настоящих Правил.
22. Заседания экспертной комиссии созываются ее председателем.
Заседания экспертной комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют более половины от общего числа членов экспертной комиссии.
23. Решение экспертной комиссии принимается путем открытого голосования и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего числа членов экспертной комиссии присутствующих на заседании.
Члены экспертной комиссии обладают равными голосами при принятии решения. При равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель экспертной комиссии.
Решения экспертной комиссии оформляются в виде протокола и подписываются председателем, секретарем, присутствующими членами экспертной комиссии.
При несогласии с принимаемым решением член экспертной комиссии излагает особое мнение в письменной форме, которые приобщаются к протоколу.
Во время заседания экспертной комиссии ведется видео-аудио запись заседания экспертной комиссии, которые размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 3 (трех) рабочих дней с даты проведения заседания экспертной комиссии.
24. Экспертная комиссия в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня ее создания на основании заключения совета рынка принимает решение о заключении (либо об отказе в заключении) инвестиционного соглашения.

Бұл ретте, Заңның 15-9 бабы 8-тармағының екінші бөліміне сәйкес, энергия өндіруші ұйым отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруды жоспарлайтын республикалық маңызы бар қалада газ тасымалдау инфрақұрылымының болмауы инвестициялық келісім жасасудан бас тартуға негіз болып табылады.
25. Cараптама комиссиясының шешімдерінің негізінде уәкілетті орган комиссия шешім қабылдағаннан кейін күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде энергия өндіруші ұйымдарды инвестициялық келісім жасасуға дайын екендігі не одан бас тартатындығы туралы жазбаша хабардар етеді.
26. Инвестициялық келісімге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген "Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық келісім" нысаны бойынша хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қол қойылады және ол мынадай ақпаратты қамтиды:
1) энергия өндіруші ұйымдардың атауы;
2) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі. Бұл ретте, энергия өндіруші ұйымға бірыңғай сатып алушымен осы Заңның 15-3-бабы 3-1-тармағының 3) және 4) тармақшаларына сәйкес отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараларды іске асыру шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының көлеміне электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт жасасуға тыйым салынады;
3) тиісті инвестициялық қарыздар бойынша төленетін сыйақыны қоса алғанда, отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарлама шеңберінде жылу және электр энергиясын генерациялайтын негізгі жабдыққа қатысты инвестицияларды қайтару ескеріле отырып, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі (айлармен) және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемі есепке алынып, жылдар бойынша ауыспалы шама ретіндегі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тариф қамтылады.
Егер отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғылар кезекпен және (немесе) кезең-кезеңмен және (немесе) іске қосу кешендерімен енгізілсе, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке тарифтер пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының көлемдеріне байланысты айқындалады;

При этом, согласно части второй пункта 8 статьи 15-9 Закона, основанием для отказа в заключении инвестиционного соглашения является отсутствие газотранспортной инфраструктуры в городе республиканского значения, в котором энергопроизводящая организация планирует осуществление мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива.
25. На основании решения экспертной комиссии, уполномоченный орган в течение 5 (пяти) календарных дней со дня принятия решения уведомляет энергопроизводящие организации о готовности в заключении либо об отказе в заключении инвестиционного соглашения.
26. Инвестиционные соглашения подписываются в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения энергопроизводящей организацией уведомления, указанного в пункте 26 настоящих Правил по форме "Инвестиционное соглашение на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива" согласно приложению 2 к настоящим Правилам и содержит следующую информацию:
1) наименование энергопроизводящей организации;
2) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности. При этом, энергопроизводящей организации запрещается заключать с единым закупщиком договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности согласно подпунктам 3) и 4) части первой пункта 3-1 статьи 15-3 Закона на объем электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках реализации мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
3) индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности как переменную величину по годам с учетом возврата инвестиций в отношении основного генерирующего тепловую и электрическую энергию оборудования в рамках инвестиционной программы по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа качестве альтернативного типа топливо, включая вознаграждения, выплачиваемые по соответствующим инвестиционным займам, с учетом срока покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности (в месяцах) и объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
В случае, если генерирующие установки с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива вводятся поочередно и (или) поэтапно и (или) пусковыми комплексами, тарифы на услугу по поддержанию готовности электрической мощности определяются в зависимости от объемов электрической мощности вводимых генерирующих установок;

4) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген күнінен бастап кемінде 10 (он) жыл;
5) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыны пайдалануға берудің жоспарлы күніне сәйкес келетін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың басталу күні;
6) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі тиісті іс-шаралар туралы мәліметтер;
7) жоспар-кесте.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Инвестициялық бағдарлама инвестициялық келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады және оған қосымшаларымен ресімделеді.
4-тарау. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар жасасу және осы шарттар бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемдерін және көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімдерін белгілеу тәртібі
28. Уәкілетті орган энергия өндіруші ұйыммен инвестициялық келісім жасасқаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган бірыңғай сатып алушыға инвестициялық келісімнің көшірмесін электрондық нысанда жібереді.
29. Бірыңғай сатып алушы инвестициялық келісімнің электрондық көшірмесін алғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде энергия өндіруші ұйымға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттың жобасын жібереді.
30. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт жасасу инвестициялық келісімнің көшірмесін алған күнінен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде жүзеге асырылады.
31. Осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген шарттар бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу тиісті энергия өндіруші ұйымдар бірыңғай сатып алушыға жүйелік оператордың генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттауды жүргізу актілерін енгізген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап, бірақ осы Қағидалардың 27-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген күннен ерте емес мерзімде жүзеге асырылады.
Егер генерациялайтын қондырғыларды кезекпен және (немесе) кезең-кезеңмен және (немесе) іске қосу кешендері енгізген жағдайда, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке ақы төлеу енгізілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының көлеміне байланысты электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтер бойынша жүзеге асырылады.

4) срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности не менее 10 (десяти) лет, начиная с даты, указанной в подпункте 5) настоящего пункта;
5) дату начала покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, соответствующую плановой дате ввода в эксплуатацию генерирующей установки с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
6) сведения о соответствующем мероприятии по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного вида топлива;
7) план-график.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Инвестиционная программа является неотъемлемой частью инвестиционного соглашения и оформляется приложением к нему.
Глава 4. Порядок заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установление для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов услуги и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности
28. В течение 1 (одного) рабочего дня после дня заключения уполномоченным органом инвестиционного соглашения с энергопроизводящей организацией, уполномоченный орган направляет единому закупщику копию инвестиционного соглашения в электронной форме.
29. Единый закупщик в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения копии инвестиционного соглашения, направляет энергопроизводящей организации проект договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
30. Заключение договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности осуществляется в течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня получения копии инвестиционного соглашения.
31. Покупка услуги по поддержанию готовности электрической мощности по договорам, указанным в пункте 31 настоящих Правил, осуществляется с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором соответствующие энергопроизводящие организации внесли единому закупщику акты проведения системным оператором аттестаций электрической мощности генерирующих установок, но не ранее даты, указанной в подпункте 5) пункта 27 настоящих Правил.
В случае, если генерирующие установки вводятся поочередно и (или) поэтапно и (или) пусковыми комплексами, оплата услуги по поддержанию готовности электрической мощности осуществляется по индивидуальным тарифам на услугу по поддержанию готовности электрической мощности в зависимости от объемов электрической мощности вводимых генерирующих установок.

32. Инвеститциялық келісім жасалған энергия өндіруші ұйымның электр қуатын жүйелік оператор осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша оның көрсетілетін қызметін іс жүзінде сатып алған күннен бастап міндетті түрде жыл сайын аттестаттауға тиіс.
Аттестатталған электр қуатының мәндерін және электр қуатын ұлғайту мен азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын анықтау үшін жыл сайынғы міндетті аттестаттауды жүйелік оператор жүргізеді.
Егер генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына кезекті аттестаттау жүргізу нәтижесінде отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шаралар шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемінен аз болса, онда электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының кезекті аттестаттауын өткізгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендетіледі.
33. Осы баптың шеңберінде отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараның жыл сайынғы амортизациясының шамасы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тарифке енгізілуге жатпайды.
Отынның баламалы түрі ретінде
газ пайдаланылатын
генерациялайтын
қондырғыларды сала отырып
жаңғырту, реконструкциялау
және (немесе) кеңейту жөніндегі
инвестициялық
бағдарламаларды қарау,
отынның баламалы түрі ретінде
газ пайдаланылатын
генерациялайтын
қондырғыларды салу арқылы
жаңғыртуға,
реконструкциялауға және
(немесе) кеңейтуге
инвестициялық келісімдер
жасасу, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
туралы тиісті шарттар жасасу
және осы шарттар үшін электр
қуатының әзірлігін ұстап тұру
бойынша көрсетілетін қызметке
жеке тарифтерді, электр
қуатының әзірлігін ұстап тұру
бойынша көрсетілетін қызметті
сатып алудың көлемдері мен
мерзімдерін белгілеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Баламалы отын түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шаралар туралы ақпарат

32. Электрическая мощность энергопроизводящей организации, с которой заключено инвестиционное соглашение с даты фактической покупки ее услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанной в пункте 32 настоящих Правил, подлежит обязательной ежегодной аттестации системным оператором.
Обязательная ежегодная аттестация проводится системным оператором для определения значений аттестованной электрической мощности и аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности.
В случае, если в результате проведения очередной аттестации электрической мощности генерирующих установок значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках мероприятий по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной аттестации электрической мощности генерирующих установок.
33. Величина ежегодной амортизации мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива в рамках настоящей статьи не подлежит включению в индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
Приложение 1
к Правилам рассмотрения
инвестиционных программ
по модернизации, реконструкции
и (или) расширению
со строительством генерирующих
установок с использованием газа
в качестве альтернативного типа
топлива, заключения
инвестиционных соглашений
на модернизацию, реконструкцию
и (или) расширение
со строительством генерирующих
установок с использованием газа
в качестве альтернативного типа
топлива, соответствующего
заключения договоров о покупке
услуги по поддержанию
готовности электрической
мощности и установления
для данных договоров
индивидуальных тарифов
на услугу по поддержанию
готовности электрической
мощности, объемов и сроков
покупки услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Инвестициялық бағдарлама шеңберінде іске асырылуы жоспарланатын іс-шараларды қамтитын электр станциясының атауы (атауын көрсету).
2. Инвестициялық бағдарлама шеңберінде іске асырылуы жоспарланатын іс-шаралар туралы жалпы ақпарат*.
Іс-шараның атауы
Іс-шараның басталу күні (айы, жылы)
Іс-шараның аяқталу күні (айы, жылы)
Құны, (млн. теңге)
Іске қосылатын негізгі генерациялаушы жабдықтың техникалық параметрлері
Белгіленген электр қуаты, (МВт)
Белгіленген жылу қуаты, (Гкал/с)
1
2
3
4
5
6
7
Жұмыс істеп тұрған (қолданыстағы) электр станциясының жұмыс істеп тұрған негізгі генерациялайтын жабдығын ауыстыру
1.
2.
Жұмыс істеп тұрған (қолданыстағы) электр станциясының бұрын пайдаланудан шығарылған негізгі генерациялайтын жабдығын қалпына келтіру
1.
2.
Жұмыс істеп тұрған (қолданыстағы) электр станциясында қосымша негізгі генерациялайтын жабдықты енгізу (кеңейту)
1.
2.
Қолданыстағы (бұрыннан бар) электр станциясын жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту, қолданыстағы отынның баламалы түрі ретінде газды пайдалана отырып, генерациялайтын қондырғылар салу (негізгі жылу және электр энергиясын өндіретін жабдыққа қатысты)
1.
2.
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі шамада дәл көрсетіледі.";
3. Электр станциясының (атауын көрсету) инвестициялық бағдарламаны іске асырғанға дейінгі және кейінгі жұмыс параметрлері туралы ақпарат *.
Белгіленген қуаты
Орташа жылдық қолда бар қуат
Шартты отынды босатуға жұмсалатын меншікті шығыс**
Электр (МВт)
Жылу (Гкал/с)
Электр (МВт)
Жылу (Гкал/с)
Электр энергиясы (отынның үлестік шығысы/кВтс)
Жылу энергиясы (отынның үлестік шығысы/Гкал)
1
2
3
4
5
6
7
Инвестициялық бағдарламаны іске асырғанға дейін
1.
Инвестициялық бағдарламаны іске асырғаннан кейін
2.
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі шамада дәл көрсетіледі.
** - электр станциясының номиналды жұмыс режимінде.

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Информация о мероприятии по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива
1. Наименование электрической станции (указать наименование), которую охватывают мероприятия, реализация которых планируется в рамках инвестиционной программы.
2. Общая информация о мероприятиях, реализация которых планируется в рамках инвестиционной программы*.
п/п
Наименование мероприятия
Дата начала мероприятия (месяц, год)
Дата завершения мероприятия (месяц, год)
Стоимость (миллионов тенге)
Технические параметры вводимого основного генерирующего оборудования
Установленная электрическая мощность
(мегаватт)
Установленная тепловая мощность (гигакалорий/час)
1
2
3
4
5
6
7
Замена действующего основного генерирующего оборудования действующей (существующей) электрической станции
1.
2.
Восстановление ранее выведенного из эксплуатации основного генерирующего оборудования действующей (существующей) электрической станции
1.
2.
Введение дополнительного основного генерирующего оборудования на действующей (существующей) электрической станции (расширение)
1.
2.
Модернизация, реконструкция и (или) расширение действующей (существующей) электрической станции со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива действующей (в отношении основного генерирующего тепловую и электрическую энергию оборудования)
1.
2.
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.";
3. Информация о параметрах работы электрической станции (указать наименование) до и после реализации инвестиционной программы*.
п/п
Установленная мощность
Среднегодовая располагаемая мощность
Удельный расход условного топлива на отпуск**
Электрическая (мегаватт)
Тепловая (гигакалорий/час)
Электрическая (мегаватт)
Тепловая (гигакалорий/час)
Электрической энергии (удельный расход топлива / киловатт-час)
Тепловой энергии (удельный расход топлива / гигакалорий)
1
2
3
4
5
6
7
До реализации инвестиционной программы
1.
2.
...
После реализации инвестиционной программы
1.
2.
...
Примечание:
* числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** в номинальном режиме работы электростанции.

4. Инвестициялық бағдарлама шеңберінде электр станциясына (атауын көрсету) инвестициялық салымдарды қайтару туралы ақпарат *.
Электр қуатын әзірлікте ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметіне жеке тариф, мың теңге/(МВт*ай)
Электр қуатын әзірлікте ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің көлемі, МВт
Электр қуатын әзірлікте ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу мерзімі, жыл
Жыл сайынғы қажетті қайтарым деңгейі, мың теңге/жыл
1
2
3
4
5
1.
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі шамада дәл көрсетіледі.

4. Информация о возврате инвестиционных вложений в электрическую станцию (указать наименование) в рамках инвестиционной программы*.
№ п/п
Индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, тысяч тенге/(мегаватт*месяц)
Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, мегаватт
Срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, год
Уровень необходимого ежегодного возврата, тысяч тенге/год
1
2
3
4
5
1.
2.
...
Примечание:
* числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.

5. Инвестициялық бағдарлама бойынша құжаттар мен материалдар:
1) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараның техникалық-экономикалық негіздемесі;
2) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараның техникалық-экономикалық негіздемесіне ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы;
3) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы.
Отынның баламалы түрі ретінде
газ пайдаланылатын
генерациялайтын
қондырғыларды салу арқылы
жаңғырту, реконструкциялау
және (немесе) кеңейту жөніндегі
инвестициялық
бағдарламаларды қарау,
отынның баламалы түрі ретінде
газ пайдаланылатын
генерациялайтын
қондырғыларды салу арқылы
жаңғыртуға,
реконструкциялауға және
(немесе) кеңейтуге
инвестициялық келісімдер
жасасу, электр қуатының
әзірлігін ұстап тұру бойынша
көрсетілетін қызметті сатып алу
туралы тиісті шарттар жасасу
және осы шарттар үшін электр
қуатының әзірлігін ұстап тұру
бойынша көрсетілетін қызметке
жеке тарифтерді, электр
қуатының әзірлігін ұстап тұру
бойынша көрсетілетін қызметті
сатып алудың көлемдері мен
мерзімдерін белгілеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық келісім
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 03.09.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________
(қол қойылған қала)
20 ___ ж. "____" ________________
(жасалған күні)
________________________________________________________________________,
(мемлекеттік органның атауы)
бұдан әрі "уәкілетті орган" деп аталып,
___________________________________________, _________ (ереже немесе бұйрық)
_________________________негізінде әрекет ететін_____________________________
____________________________________________________ атынан, бірінші тараптан,
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
және ____________________________________________________________________,
(энергия өндіруші ұйымның атауы)
бұдан әрі "Энергия өндіруші ұйым" деп аталып,
_____________________________________________, _______(жарғы немесе сенімхат)
__________________________негізінде әрекет ететін____________________________
___________________________________________________________________атынан
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
екінші тараптан, әрі қарай бірлесін "Тараптар" деп аталып, "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге арналған осы инвестициялық келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасты.

5. Документы и материалы по инвестиционной программе:
1) технико-экономическое обоснование мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
2) положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы на технико-экономическое обоснование мероприятия по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива;
3) положительное заключение государственной экологической экспертизы.
Приложение 2
к Правилам рассмотрения
инвестиционных программ
по модернизации, реконструкции
и (или) расширению
со строительством генерирующих
установок с использованием газа
в качестве альтернативного типа
топлива, заключения
инвестиционных соглашений
на модернизацию, реконструкцию
и (или) расширение
со строительством генерирующих
установок с использованием газа
в качестве альтернативного типа
топлива, соответствующего
заключения договоров о покупке
услуги по поддержанию
готовности электрической
мощности и установления
для данных договоров
индивидуальных тарифов
на услугу по поддержанию
готовности электрической
мощности, объемов и сроков
покупки услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 03.09.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
__________________________
(город подписания)
"____" ____ 20 ___ года
(дата заключения)
_______________________________________________________________________________________,
(название государственного органа)
в лице _________________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица, действующего на основании
_______________________________________________________________________________________,
(положения или приказа)
именуемый в дальнейшем уполномоченный орган, и (наименование энергопроизводящей организации)
в лице __________________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица)
действующего на основании _______________________________________________________________,
(устава или доверенности)
именуемый в дальнейшем "Энергопроизводящая организация", с другой стороны, в дальнейшем совместно
именуемые "Сторонами", в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике"
(далее – Закон) заключили настоящее инвестиционное соглашение на модернизацию, реконструкцию и (или)
расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного
типа топлива (далее – Соглашение).

1. Келісім Тараптардың отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейтуге міндеттемелер мен құқықтарды көздейді.
2. Энергия өндіруші ұйым мынаған:
1) осы Келісімге 1-қосымшаға сәйкес және жоспар-кестеге отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарламаны іске асыруды міндеттенеді;
2) жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей, уәкілетті органға тәуелсіз энергетикалық сараптамамен расталған, осы Келісімге 2-қосымшада көрсетілген көрсеткіштерге (индикаторларға) қол жеткізгені туралы есепті ұсынуға;
3) тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейін өзінің интернет-ресурсында және энергетиканың цифрлық платформасында растайтын құжаттарды (шарттар, орындалған жұмыстар актілері, қабылдау-беру актілері, шот-фактуралар және т.б.) жариялай отырып, жоспар-кестені іске асыру туралы есепті орналастыруға міндетті.
3. Энергия өндіруші ұйым мыналарға:
1) Заңға және Келісімге сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы алуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Келісімге сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
4. Уәкілетті орган мыналарға:
1) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғыртуға, реконструкциялауға және (немесе) кеңейтуге инвестициялық келісім жасалған жағдайда, Келісімге 3-қосымшаға сәйкес мыналарды белгілеуге:
жеке тарифтердің осы жылдарға сәйкес орташа өлшенген мәндерімен ұсынылған жылдар бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке арналған жеке тарифті;
электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемінің осы жылдарға сәйкес сомаларымен ұсынылған жылдар бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін;
электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімінің ең көбі болып ұсынылған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімін белгілеуге міндеттенеді;
2) Келісім үшін әрбір жылға мынадай көрсеткіштер бойынша мынадай нысаналы индикаторларды: электр және (немесе) жылу энергиясын босатуға арналған шартты отынның үлестік шығыстарын; қолда бар электр қуатын; негізгі генерациялайтын жабдықтың қызмет ету мерзімін; негізгі генерациялайтын жабдықтың жұмыс істеу мерзімін, тозу дәрежесін; экологиялық көрсеткіштерді белгілеуге міндеттенеді;

1. Соглашение предусматривает обязательства и права Сторон на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива.
2. Энергопроизводящая организация обязуется:
1) реализовать инвестиционную программу по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, в соответствии с приложением 1 к настоящему Соглашению и план-графиком;
2) ежегодно не позднее 31 марта года, следующего за отчетным, представлять в уполномоченный орган отчет о достижении показателей (индикаторов), указанных в приложении 2 к настоящему Соглашению, подтвержденный независимой энергетической экспертизой;
3) ежеквартально, до 10 числа месяца следующим за отчетным периодом, размещать на своем интернет-ресурсе и цифровой платформе энергетики отчет о реализации плана-графика с опубликованием подтверждающих документов (договора, акты выполненных работ, акты приема-передачи, счет-фактуры и т.д.).
3. Энергопроизводящая организация вправе:
1) получать оплату услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с Законом и Соглашением;
2) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Соглашением.
4. Уполномоченный орган обязан:
1) в случае заключения инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, установить, в соответствии с приложением 3 к Соглашению:
индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности по годам, представленный соответствующими данным годам средневзвешенными значениями индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;
объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности по годам, представленный соответствующими данным годам суммами объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, представленный наибольшим из сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
2) установить для Соглашения на каждый год целевые индикаторы по следующим показателям: удельные расходы условного топлива на отпуск электрической и (или) тепловой энергии, располагаемая электрическая мощность, срок службы основного генерирующего оборудования, степень износа основного генерирующего оборудования, экологические показатели;

3) Келісімде белгіленген нысаналы индикаторларға қол жеткізілмеген, сондай-ақ Келісімге 1-қосымшада көрсетілген жаңартулар жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын іске асыру мерзімдері бұзылған жағдайда, осы Келісімді бұзуға не электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, жүйелік операторды хабардар ете отырып, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемі мен мерзімдерін өзгертуге;
4) отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі іс-шараларды іске асыру үшін тартылған негізгі борыш сомасы ұлғайған жағдайда, Келісімді іске асырудың инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз ету қажеттілігін ескере отырып, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифке түзету жүргізілсін;
5. Уәкілетті орган мыналарға:
1) энергия өндіруші ұйымнан осы Келісім бойынша қабылданған міндеттемелердің орындалғанын растайтын ақпарат пен құжаттарды сұратуға және алуға;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және Келісімге сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
6. Келісімде реттелмеген барлық мәселелер бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасын және азаматтық заңнаманы басшылыққа алады.
7. Келісім бойынша даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешіледі. Дауларды келіссөздер арқылы реттеу мүмкін болмаған кезде, мұндай даулар сот тәртібімен шешіледі.
8. Келісімнің ережелеріне, Келісімді орындау процесінде қандай да бір Тарап алған немесе сатып алған ақпаратқа Тараптардың шешімі бойынша құпия сипат беріледі.
9. Құпия ақпарат Тараптардың бірі екінші Тараптың келісімінсіз мынадай:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сот немесе құқық қорғау органдарының сұрау салуларына ақпарат ұсынатын;
2) ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржылық және өзге де есептілікті алуға құқылы мемлекеттік органдарға берілетін жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға бермейді.
10. Келісімнің күшіне енген күні оған қол қойылған күн болып табылады.
11. Келісім мына мерзімге жасалды________ (___) жыл.
12. Тараптар екіжақты келісім бойынша жазбаша нысанда қосымша келісімдер жасасу арқылы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
13. Барлық қосымша келісімдерге Тараптардың өкілетті өкілдері қол қояды.

3) расторгнуть данное Соглашение либо изменить индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности с уведомлением системного оператора, в случае не достижения установленных в Соглашении целевых индикаторов, а также нарушения сроков реализации мероприятий инвестиционной программы по модернизации, реконструкции и (или) расширению, указанных в приложении 1 к Соглашению;
4) в случае увеличения суммы основного долга, привлеченного для реализации мероприятий по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива, произвести корректировку индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности с учетом необходимости обеспечения инвестиционной привлекательности реализации Соглашения.
5. Уполномоченный орган вправе:
1) запрашивать и получать от Энергопроизводящей организации информацию и документы, подтверждающие выполнение принятых обязательств по данному Соглашению;
2) осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Соглашением.
6. По всем неурегулированным Соглашением вопросам Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики и гражданским законодательством.
7. Споры и разногласия по Соглашению разрешаются путем переговоров. В случае невозможности урегулирования споров путем переговоров такие споры решаются в судебном порядке.
8. Положениям Соглашения, информации, полученной или приобретенной какой-либо Стороной в процессе выполнения Соглашения, по решению Сторон придается конфиденциальный характер.
9. Конфиденциальная информация не передается одной из сторон третьим лицам без согласия другой Стороны, за исключением случаев:
1) представления информации на запросы судебных или правоохранительных органов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) когда информация предоставляется государственным органам, которые правомочны получать финансовую и иную отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Датой вступления Соглашения в силу будет являться дата его подписания.
11. Соглашение заключено сроком на ________ (___) лет.
12. Стороны по обоюдному согласию вносят изменения и дополнения в Соглашение путем заключения дополнительных соглашений в письменной форме:
13. Все дополнительные соглашения подписываются полномочными представителями Сторон.

14. Келісім бойынша кез келген хат алмасу мынадай мекенжайлар бойынша жіберіледі:
Уәкілетті орган.___________________________________
Энергия өндіруші ұйым _____________________________
15. Келісім мынадай:
1) қолданылу мерзімі аяқталған;
2) бұзылған;
3) сот шешімі;
4) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында, азаматтық заңнамада және Келісімде көзделген өзге де жағдайларда күшін тоқтатады.
16. Тараптардың заңды мәртебесінің не ұйымдық-құқықтық нысанының өзгеруі Келісімнің қолданысын тоқтатпайды және Келісім бұзылған, Тараптардың өзара келісімі бойынша өзгеретін не құқық нормалары оны қайта ресімдеуді талап ететін жағдайларды қоспағанда, барлық құқықтар мен міндеттер тиісті құқық мирасқорларына ауысады. Бұл ретте Тараптар бір-бірін құқықтық мәртебесінің, орналасқан жерінің және өзге де деректемелерінің өзгергені туралы осы оқиғалар басталған күннен бастап бір айлық мерзімде жазбаша нысанда хабардар етеді.
17. Келісім Тараптардың әрқайсысы үшін және бірдей заңды күші бар екі түпнұсқа данада мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалды.
18. Энергия өндіруші ұйымның жауапкершілігі: Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңдарының бұзылуына кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiлеген тәртiппен жауапты болады.
Уәкілетті орган:
Энергия өндіруші ұйым:
________________________
______________________________
________________________
______________________________
Отынның баламалы түрі ретінде
газ пайдаланылатын
генерациялайтын
қондырғыларды салу арқылы
жаңғырту, реконструкциялау
және (немесе) кеңейту жөніндегі
инвестициялық келісім
нысанына
1-қосымша
Нысан
Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық бағдарлама

14. Любая переписка по Соглашению направляется по следующим адресам:
Уполномоченный орган
_________________________________________________________________
Энергопроизводящая организация:
_________________________________________________________________
15. Настоящее Соглашение прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока действия;
2) расторжения;
3) решения суда;
4) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики, гражданским законодательством и Соглашением.
16. Изменение юридического статуса либо организационно-правовой формы Сторон не прекращает действия Соглашения, и все права и обязанности переходят к соответствующим правопреемникам, за исключением случаев, когда Соглашение расторгается, изменяется по обоюдному согласию Сторон, либо нормы права требуют его переоформления. При этом, Стороны информируют друг друга об изменении правового статуса, места расположения и иных реквизитов в месячный срок в письменной форме со дня наступления данных событий.
17. Соглашение составлено на государственном и русском языках в двух подлинных экземплярах, для каждой из Сторон и имеющих равную юридическую силу.
18. Ответственность энергопроизводящей организации:
Энергопроизводящая организация в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по Соглашению несут ответственность в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган:
Энергопроизводящая организация:
________________________
______________________________
________________________
______________________________
Приложение 1 к форме
Инвестиционного соглашения
на модернизацию, реконструкцию
и (или) расширение со строительством
генерирующих установок
с использованием газа в качестве
альтернативного типа топлива
Инвестиционная программа по модернизации, реконструкции и (или) расширению со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива

3) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы.
Отынның баламалы түрі ретінде
газ пайдаланылатын
генерациялайтын
қондырғыларды салу арқылы
жаңғырту, реконструкциялау
және (немесе) кеңейту жөніндегі
инвестициялық келісім
нысанына
2-қосымша
Нысан
Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық келісімнің мақсатты индикаторлары Электр станциясының атауы (атауын көрсету)*
Кезең (жыл)
Көрсеткіштер
Электр станциясының электр энергиясын босатуға арналған шартты отынның үлестік шығысының кезең ішіндегі орташа мәні (отынның үлестік шығысы/киловатт-сағат)
Электр станциясының жылу энергиясын босатуға арналған шартты отынның үлестік шығысының кезең ішіндегі орташа мәні (отынның үлестік шығысы/ гигакалорийя)
Іске қосылатын негізгі генерациялайтын жабдықтың қолда бар электр қуатының желтоқсан айындағы орташа мәні (мегаватт)
Пайдалануға берілген негізгі генерациялайтын жабдықтың қызмет ету мерзімі (кезең соңындағы жағдай бойынша қалған) (жыл)
Электр станциясының азот тотығы шығарындыларының кезең ішіндегі орташа үлестік мәні (миллиграмм /текше метр)**
Электр станциясының күкірт тотығы шығарындыларының кезең ішіндегі орташа үлестік мәні (миллиграмм /текше метр)**
Электр станциясының қатты бөлшектері шығарындыларының кезең ішіндегі орташа үлестік мәні (миллиграмм /текше метр)**
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі шамада дәл көрсетіледі.
** - осы көрсеткіштер бойынша нысаналы индикаторлар Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптары ескеріле отырып қойылады.
Отынның баламалы түрі ретінде
газ пайдаланылатын
генерациялайтын
қондырғыларды салу арқылы
жаңғырту, реконструкциялау
және (немесе) кеңейту жөніндегі
инвестициялық келісім
нысанына
3-қосымша
Нысан
Отынның баламалы түрі ретінде газ пайдаланылатын генерациялайтын қондырғыларды салу арқылы жаңғырту, реконструкциялау және (немесе) кеңейту жөніндегі инвестициялық келісім бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметке жеке тариф, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемі мен мерзімі *
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметке жеке тариф, мың теңге/(мегаватт*ай)
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызмет көлемі, мегаватт
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі, жыл
1
3
4
5
1.
...
...
Ескертпе:
* - кесте параметрлерінің сандық мәндері онға дейінгі шамада дәл көрсетіледі.

3) положительное заключение государственной экологической экспертизы.
Приложение 2 к форме
Инвестиционного соглашения
на модернизацию, реконструкцию
и (или) расширение со строительством
генерирующих установок
с использованием газа
в качестве альтернативного
типа топлива
Форма
Показатели и соответствующие целевые индикаторы инвестиционного соглашения на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива
Наименование электрической станции (указать наименование)*
№ п/п
Период (год)
Показатели
Среднее за период значение удельного расхода условного топлива на отпуск электрической энергии электрической станции (удельный расход топлива / киловатт-час)
Среднее за период значение удельного расхода условного топлива на отпуск тепловой энергии электрической станции (удельный расход топлива / гигакалорий)
Среднее за декабрь месяц периода значение располагаемой электрической мощности вводимого основного генерирующего оборудования (мегаватт)
Срок службы введенного в эксплуатацию основного генерирующего оборудования (оставшийся по состоянию на конец периода) (год)
Среднее за период удельное значение выбросов оксидов азота электрической станции (миллиграмм / кубический метр) **
Среднее за период удельное значение выбросов оксидов серы электрической станции (миллиграмм / кубический метр) **
Среднее за период удельное значение выбросов твердых частиц электрической станции (миллиграмм / кубический метр) **
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
...
Примечание:
* числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** целевые индикаторы по данным показателям выставляются с учетом требований экологического законодательства Республики Казахстан.
Приложение 3 к форме
Инвестиционного соглашения
на модернизацию, реконструкцию
и (или) расширение со строительством
генерирующих установок
с использованием газа
в качестве альтернативного
типа топлива
Форма
Индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности по инвестиционному соглашению на модернизацию, реконструкцию и (или) расширение со строительством генерирующих установок с использованием газа в качестве альтернативного типа топлива*
№ п/п
Индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, тысяч тенге/(мегаватт*месяц)
Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, мегаватт
Срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, год
1
3
4
5
1.
2.
...
Примечание:
* числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых.