Сандықтау ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 2022 жылғы 17 наурыздағы № 15/1 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 сәуірде № 27759 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 8/6 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 26.12.2023 № 8/6 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес, Сандықтау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Сандықтау ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қоса беріліп отырған қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Сандықтау аудандық мәслихатының хатшысы Г.Кадырова
Сандықтау аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 17 наурыздағы
№ 15/1 шешімімен
бекітілген
Сандықтау ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы
1. Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы №504 қаулысына (бұдан әрі-үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
2. Осы Үлгілік қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району
Решение Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 17 марта 2022 года № 15/1. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2022 года № 27759. Утратило силу решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 26 декабря 2023 года № 8/6
Сноска. Утратило силу решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 26.12.2023 № 8/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504, Сандыктауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Секретарь Сандыктауского районного маслихата Г.Кадырова
Утверждены
решением Сандыктауского
районного маслихата
от 17 марта 2022 года
№ 15/1
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
Глава 1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Сандыктаускому району (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

2) атаулы күндер – жалпыхалықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
3) арнайы комиссия – өмірде қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Сандықтау ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
4) ең төмен күнкөріс деңгейі – мөлшері бойынша Ақмола облысының статистика органдары есептейтін облыстардағы мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
5) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
6) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
7) өмірдегі қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
8) уәкілетті орган – "Сандықтау ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
9) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
10) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органмен мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
3. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және 10-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында, 11-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында, 12-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидада көзделген тәртіппен көрсетіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 08.11.2022 № 25/2 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет) көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні;

2) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
3) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима Сандыктауского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
4) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики Акмолинской области;
5) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
6) среднедушевой доход семьи (гражданина) - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
7) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
8) уполномоченный орган - государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Сандыктауского района";
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
10) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
3. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" и в подпункте 2) пункта 1 статьи 10, в подпункте 2) пункта 1 статьи 11, в подпункте 2) пункта 1 статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 08.11.2022 № 25/2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).
5. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 15 февраля - День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан;

2) 9 мамыр - Жеңіс күні;
3) 1 қазан – Қарттар күні;
4) Қазақстан Республикасының Мүгедектігі бар адамдар күні қазан айының екінші жексенбісі;
5) 16 желтоқсан - Тәуелсіздік күні;
6) 31 мамыр - Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 08.11.2022 № 25/2 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
6. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек азаматтардың келесі санаттарына ақшалай төлемдер түрінде бір рет көрсетіледі:
1) 15 ақпан – Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне орай:
басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
2) 9 мамыр – Жеңіс күніне орай:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
еңбек ардагерлеріне;
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші қолданылатын басқа тұлғаларға;
1941 жылғы 22 маусым-1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және бұрынғы еңбек сіңірген Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін КСР Одағы;
3) Қарттар күніне – 1 қазан:
ең төменгі мөлшерден төмен зейнетақы мөлшері бар зейнеткерлерге;
4) Қазақстан Республикасының Мүгедектігі бар адамдар күніне – қазан айының екінші жексенбісі:
барлық санаттағы мүгедектігі бар адамдарға;
5) Тәуелсіздік күніне – 16 желтоқсан:
басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
"Күміс Алқа" және "Алтын Алқа" алқаларымен марапатталған көп балалы аналар;
құрамында төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасылар;
"Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысқан адамдарға;
6) 31 мамыр – Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне:
саяси қуғын-сүргін құрбандарына.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 08.11.2022 № 25/2 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек бір рет келесі санаттар бойынша көрсетіледі:

2) 9 мая – День Победы;
3) 1 октября – День пожилых людей;
4) День лиц с инвалидностью Республики Казахстан второе воскресенье октября месяца;
5) 16 декабря - День независимости;
6) 31 мая – День памяти жертв политических репрессий и голода.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 08.11.2022 № 25/2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
6. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат следующим категориям граждан:
1) ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля:
ветеранам боевых действий на территории других государств;
2) ко Дню Победы – 9 мая:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденными орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
3) ко Дню пожилых людей – 1 октября:
пенсионерам с размером пенсии ниже минимального размера;
4) ко Дню лиц с инвалидностью Республики Казахстан – второе воскресенье октября месяца:
лицам с инвалидностью всех категорий;
5) ко Дню независимости – 16 декабря:
ветеранам боевых действий на территории других государств;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
многодетные матери, награжденные подвесками "Күміс Алқа" и "Алтын Алқа";
многодетные семьи, имеющие в составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей;
лицам, принимавшие участия в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, установленным Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
6) ко Дню памяти жертв политических репрессий и голода – 31 мая:
жертвам политических репрессий.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 08.11.2022 № 25/2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан оказывается единовременно по следующим категориям:

1) жан басына шаққандағы орташа табысына қарамастан, өмірлік қиын жағдай туындаған кезде азаматтарға өтініші бойынша:
онкологиялық аурулармен ауыратын науқастарға операциядан кейінгі емдеуге он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті ұйымның анықтамасы негізінде онкологиялық стационар жағдайында арнайы емдеуден өтетін ауру тарихынан үзінді көшірме негізінде;
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі Министрлігінің Ақмола облысы Төтенше жағдайлар жөніндегі департаментінің Сандықтау ауданының Төтенше жағдайлар жөніндегі бөлімінің өрт туралы анықтама немесе табиғи апаттың фактісін растайтын құжаттың негізінде өрт немесе табиғи апаттар нәтижесінде зардап шеккендер азаматтарға өрт немесе табиғи апат болған кезінен жыл ағымында, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
төрт және одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары және халықтың әлеуметтік осал топтары бар аз қамтылған, көп балалы отбасылардан шыққан, колледждерде күндізгі оқу нысаны бойынша ақылы негізде оқитын, оқуға ақы төленетін, жылдық оқу құны мөлшерінде оқитын студенттерге оқу орнымен жасалған шарттың негізінде, оқу орнынан анықтама және өтініш берушінің (отбасының) көрсетілген санатқа жататынын растайтын анықтама;
Қазақстан аз қамтылған, құрамында төрт және одан көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалаы бар көп балалы отбасыларынан және халықтың әлеуметтік осал топтарынан Қазақстан Республикасының жоғары медициналық оқу орындарында күндізгі оқу формасында, ақылы негізде оқитын студенттерге оқу ақысы үшін жыл сайынғы оқудың ақысы мөлшерінд. Төлем өтініш берушінің (отбасының) көрсетілген санатқа жататынын растайтын анықтаманың, оқу орнынан анықтаманың, оқу орнымен жасалған шарттың және аудан әкімдігі, студент және жұмыс беруші арасындағы шарттың көшірмесі негізінде жүргізіледі;
әлеуметтік – құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасы негізінде босату туралы анықтама беру бойынша бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
басқа мемлекеттердің аумағында жауынгерлік әрекеттер ардагерлеріне, еңбек ардагерлеріне, жасы 18-ге дейін мүгедектігі бар баланы тәрбиелейтін тұлғаларға, "Күміс Алқа" және "Алтын Алқа" алқалармен марапатталған көп балалы аналарға ақшалай формасында шипажайлық-курорттық емделуге, ағымды қаржылық жылға қарастырылған сомасы шегінде.
2) өтініш бойынша жан басына шаққандағы орташа табысты ескере отырып, өмірлік қиын жағдай туындаған кезде азаматтарға беріледі:
жан басына шаққандағы орташа табысы осы кезде отбасының әрбір мүшесіне белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен өмірлік қиын жағдай туындаған кездегі отбасыларға (азаматтарға) өтініші бойынша ұзақ мерзімді емделуден өту кезінде он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (тоқсан сайын);
өмірлік қиын жағдай туындаған кезде жан басына шаққандағы орташа табысы отбасының әрбір мүшесіне белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен көпбалалы отбасыларға өтініш бойынша он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (жартыжылдықта 1 рет) көрсетіледі.

1) гражданам при наступлении трудной жизненной ситуации независимо от среднедушевого дохода по заявлению:
больным онкологическими заболеваниями, на послеоперационное лечение, на основании выписки из истории болезни, проходящим специальное лечение в условиях онкологического стационара, на основании справки уполномоченной организации в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
гражданам, пострадавшим в результате стихийных бедствий или пожара, на основании документа подтверждающего факт стихийного бедствия или справки о пожаре отдела по чрезвычайным ситуациям Сандыктауского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Акмолинской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, в течение года с момента наступления стихийного бедствия или пожара, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей;
студентам из малообеспеченных, многодетных семей, имеющих в составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей и социально-уязвимых слоев населения, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе, на оплату за обучение, в размере стоимости годового обучения, на основании копии договора с учебным заведением, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к указанной категории;
студентам из малообеспеченных, многодетных семей, имеющих в составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей и социально-уязвимых слоев населения, обучающимся по очной форме обучения в высших медицинских учебных заведениях Республики Казахстан, на платной основе, на оплату за обучение, в размере стоимости годового обучения. Выплата производится на основании справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к указанной категории, справки с места учебы, копии договора с учебным заведением, и копии договора между акиматом района, студентом и работодателем;
лицам, освобожденных из мест лишения свободы по предоставлению справки об освобождении и состоящим на учете службы пробации на основании индивидуальной программы оказания социально – правовой помощи, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам труда, лицам, воспитывающим ребенка с инвалидностью до 18 лет, многодетные матери, награжденные подвесками "Күміс Алқа" и "Алтын Алқа", на санаторно-курортное лечение в денежной форме, в пределах сумм предусмотренных на текущий финансовый год.
2) гражданам при наступлении трудной жизненной ситуации с учетом среднедушевого дохода по заявлению:
семьям (гражданам) при наступлении трудной жизненной ситуации со среднедушевым доходом, ниже установленного на этот момент прожиточного минимума на каждого члена семьи, по заявлению, при прохождении длительного лечения, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей (ежеквартально);
многодетным семьям при наступлении трудной жизненной ситуации со среднедушевым доходом, ниже установленного на этот момент прожиточного минимума на каждого члена семьи, по заявлению, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей (1 раз в полугодие).

3) өмірлік қиын жағдай туындаған кезде, жан басына шаққандағы орташа табысына қарамастан, ай сайын өтініш бермей:
Уәкілетті ұйым тізімінің негізінде туберкулезбен ауыратын науқастарға бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырған азаматтарға (балаларға) уәкілетті ұйымның тізімі негізінде он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
көп балалы отбасыларға ауданішілік жолаушылар көлігінің маршруттарында жол жүру төлемін өтеу үшін ауданішілік жолаушылар көлігінің маршруттарында жол жүргенін растайтын құжаттарды (жан басына шаққандағы орташа табысына қарамастан) ұсынған кезде 100 пайыз мөлшерінде.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 08.11.2022 № 25/2 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың жергілікті атқарушы органдарының келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
9. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
10. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы орган бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
11. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округтың әкіміне өтінішке қоса Үлгілік қағидаларға сәйкес құжаттарды ұсынады.
12. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Сандықтау ауданының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
13. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) Сандықтау ауданының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
14. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже

3) гражданам при наступлении трудной жизненной ситуации независимо от среднедушевого дохода без подачи заявления ежемесячно:
больным туберкулезом, на основании списка уполномоченной организации, в размере пяти месячных расчетных показателей;
гражданам (детям), инфицированным вирусом иммунодефицита человека, на основании списка уполномоченной организации в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
многодетным семьям, для возмещения оплаты за проезд на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта, в размере 100 процентов при предоставлении документов, подтверждающие проезд на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта (независимо от среднедушевого дохода.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 08.11.2022 № 25/2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области.
9. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
10. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням, оказывается, по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
11. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с приложением документов согласно Типовых правил.
12. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Сандыктаукого района на текущий финансовый год.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
13. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Сандыктауского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
14. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Заключительное положение

15. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.

15. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".