"Зерттеу өрт сынақ зертханаларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 510 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 20 қаңтардағы № 32 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 қаңтарда № 31747 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Зерттеу өрт сынақ зертханаларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 510 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) № 15540) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 - бабы 1-тармағының 70-33) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген зерттеу өрт сынақ зертханаларының қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы қағидалар (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аумақтық бөлімшелерінің зерттеу сынау өртке қарсы зертханалары (бұдан әрі – ЗСӨҚЗ) қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";
4-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өрт туындамаған қатты отынмен пешті жағу кезінде өрт қауіпсіздігі бұзушылықтарымен улы газбен улану кезінде адамдардың қаза болуы мен жарақаттану жағдайларының себеп-салдарлық байланысын белгілеу;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. ЗӨСЗ үй-жайлары МЕМСТ ISO/IEC 17025-2019 "Сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттілігіне қойылатын жалпы талаптар" талаптарына сәйкес орналастырылады.
Зертханаларға арналған жекелеген үй-жайлар зерттеулер мен сынақтар жүргізу үшін есепке алуды қалыптастыру және жүргізу, нақты қажеттілікке сәйкес қосалқы жұмыстарды жүргізу үшін бөлінеді.
Үй-жайларда:
энергиямен жабдықтау (айнымалы және тұрақты ток) көзделеді;
суық және ыстық су;
электромагниттік өрістерден, тербелістерден, шудан қорғау;
жерге тұйықтау;
жалпы ағынды-сорғылы және жергілікті желдету.
Рентген аппараттарында жұмыс жүргізілетін үй-жайларда сәулеге қарсы қорғаныс қамтамасыз етіледі.";
9-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Алғашқы көмекті медициналық білімі жоқ, оның ішінде тиісті даярлықтан өткен адамдардың көрсету қағидаларын және Алғашқы көмекті көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-269/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21814 болып тіркелген) сәйкес жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету тәсілдерін меңгеру;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 510 "Об утверждении Правил осуществления деятельности исследовательских испытательных пожарных лабораторий"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 января 2023 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2023 года № 31747
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 510 "Об утверждении Правил осуществления деятельности исследовательских испытательных пожарных лабораторий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15540) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 70-33) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах осуществления деятельности исследовательских испытательных пожарных лабораторий, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления деятельности исследовательских испытательных пожарных лабораторий (далее – Правила) определяют порядок организации и осуществления деятельности исследовательских испытательных пожарных лабораторий (далее – ИИПЛ) территориальных подразделений Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) установление причинно-следственной связи обстоятельств гибели и травмирования людей с нарушениями пожарной безопасности при отравлениях угарным газом при топке печи на твердом топливе не повлекших возникновение пожара;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. ИИПЛ размещается в помещениях, соответствующим требованиям, согласно ГОСТ ISO/IEC 17025-2019 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий".
Отдельные помещения под лаборатории выделяются для производства исследований и испытаний, формирование и ведение учетов, проведение вспомогательных работ, в соответствии с фактической потребностью.
В помещениях предусматривается:
энергоснабжение (переменный и постоянный ток);
холодная и горячая вода;
защита от электромагнитных полей, вибраций, шума;
заземление;
общая приточно-вытяжная и местная вентиляции.
В помещениях, где ведутся работы на рентгеновских аппаратах, обеспечивается противолучевая защита.";
подпункт 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"3) владеть приемами оказания первой доврачебной помощи при несчастных случаях согласно приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года "Об утверждении Правил оказания первой помощи лицами без медицинского образования, в том числе прошедшими соответствующую подготовку и стандарта оказания первой помощи" № ҚР ДСМ-269/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21814);";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Зерттеулерді жүргізуді қажетті материалдық-техникалық база немесе зерттеулер жүргізу үшін арнайы жағдайлар болған кезде ЗӨСЗ мамандары жүзеге асырады.
Зертхана қызметкерлері анықтау және тергеу органдарының қаулылары бойынша іс материалдарын қоса бере отырып, өрттердің пайда болу орындарына, заттар мен материалдардың, жабдықтардың және жанудың пайда болуымен байланысты басқа да факторлардың себепті байланысын анықтау бойынша өрт-техникалық зерттеу жүргізеді. Осы қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мерзімдер ішінде өрттің шығу себебі мен ошағын анықтау бойынша Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексі 117-бабына сәйкес маманның қорытындысын дайындайды.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасау үшін маңызы бар мән-жайларды анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 756-бабына сәйкес өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік инспектордың жазбаша сұрау салуы бойынша зертхана мамандары іс материалдарын қоса бере отырып, Әкімшілік процестік әрекетке қатысады. Осы қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мерзімдер ішінде өрттің шығу себебі мен ошағын анықтау бойынша Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексі 773-бабына сәйкес маманның қорытындысын дайындайды.";
28-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) фототүсірілімді қолдану нәтижелеріне қол қояды, ЗӨСЗ мөрімен куәландырады, тергеушіге немесе анықтаушыға хабарлайды, электрондық тасығышта фото кесте мен файл жазбаларын (редакцияланбаған, JPEG немесе BMP, GIF форматында) дайындап қолхатпен қолма-қол береді;".
55-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) МЕМСТ 12.4.026-2015 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Сигнал түстері, қауіпсіздік белгілері және сигнал белгілері. Мақсаты және қолдану ережелері. Жалпы техникалық талаптар мен сипаттамалар. Сынақ әдістері" сәйкес тиісті көрсеткіштердің болуын тексеру".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

"12. Производство исследований осуществляется специалистами ИИПЛ, при наличии необходимой материально-технической базы, либо специальных условий для проведения исследований.
Сотрудники лаборатории, по постановлениям органов дознания и следствия с приложением материалов дела, проводят пожарно-техническое исследование мест возникновения пожаров, по установлению причинной связи веществ и материалов, оборудования и других факторов, связанных с возникновением горения. Готовят заключения специалиста согласно статьи 117 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан по определению причины и очага возникновения пожара в течение сроков, указанных в пункте 15 настоящих Правил.
С целью выявления обстоятельств, имеющих значение для составления протокола об административном правонарушении специалисты лаборатории по письменному запросу государственного инспектора в области пожарной безопасности, согласно статей 756 Кодекса об административных правонарушениях Республики Казахстан, с приложением материалов дела участвуют в административном процессуальном действии. Готовят заключения специалиста согласно статей 773 Кодекса об административных правонарушениях Республики Казахстан, по определению причины и очага возникновения пожара в течение сроков, указанных в пункте 15 настоящих Правил.";
подпункт 7) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"7) подписывает результаты применения фотосъемки, заверяет печатью ИИПЛ, уведомляет следователя или дознавателя, готовит фото таблицу и файловые записи (не редактированные, в формате JPEG или BMP, GIF) на электронном носителе выдает нарочно под расписку;";
подпункт 2) пункт 55 изложить в следующей редакции:
"2) проверка наличия указателей соответствующих ГОСТ 12.4.026-2015 "Система стандартов безопасности труда. Цвета сигнальные, знаки безопасности и разметка сигнальная. Назначение и правила применения. Общие технические требования и характеристики. Методы испытаний;".
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин