"Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 294 және "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 27 ақпандағы № 8 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 9 наурызда № 32033 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 294 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18214 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 59-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 59-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу тәртібін және сатып алынған шетел валютасын пайдалану мақсаттарын, сондай-ақ оны жүзеге асыру үшін есептерді ұсыну нысандары мен мерзімдерін айқындайды.";
1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 294 "Об утверждении Правил мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан" и от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 февраля 2023 года № 8. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 марта 2023 года № 32033
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 294 "Об утверждении Правил мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18214) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 59-1) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и частью третьей пункта 5 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 59-1) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и частью третьей пункта 5 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" и определяют порядок мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан и целей использования приобретенной иностранной валюты, а также формы и сроки представления отчетов для его осуществления.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5 и 6 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему постановлению.
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 57-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 57-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) 5-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында валюталық операциялардың мониторингін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңда көрсетілген мәндерде қолданылады.
Қағидалардың мақсаты үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздары – базалық активі бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының және (немесе) эмитент елінің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар болып танылатын қаржы құралдары;
2) есептік нөмірлердің тізілімі – соның негізінде және (немесе) орындалуы үшін капитал қозғалысы операциясы жүргізілетін валюталық шарттарға (бұдан әрі – капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарттар) және шетелдік банктердегі шоттарға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) беретін қолданыстағы нөмірлерінің, сондай-ақ тіркеу куәліктерінің, хабарлау туралы куәліктердің қолданыстағы нөмірлерінің тізбесі;
3) инвестициялау объектісі – акциялары, қатысу үлесі, пайлары сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, инвестициялық пай қоры, сондай-ақ мүлкіне мүліктік жарналар салынатын (салынған) заңды тұлға, жай серіктестік, консорциум. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүргізген жағдайда олардың базалық активі болып табылатын бағалы қағаз эмитенті инвестициялау объектісі болып табылады;

"В соответствии с подпунктом 57-1) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 4) пункта 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 57-1) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 4) пункта 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле) и определяют порядок осуществления мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
2. Понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и в Законе о валютном регулировании и валютном контроле.
Для целей Правил используются также следующие понятия:
1) ценные бумаги эмитентов-нерезидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов;
2) реестр учетных номеров – перечень действующих учетных номеров, присвоенных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) валютным договорам, на основании и (или) во исполнение которых проводятся операции движения капитала (далее – валютные договоры по движению капитала), и счетам в иностранных банках, а также действующих номеров регистрационных свидетельств, свидетельств об уведомлении;
3) объект инвестирования – юридическое лицо, паевой инвестиционный фонд, акции, доли участия, паи которых приобретаются (приобретены), а также юридическое лицо, простое товарищество, консорциум, в имущество которого вносятся (внесены) имущественные взносы. В случае проведения операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;

4) инвестор – инвестициялау объектiсiне меншік құқығы өтетін (өткен) заңды немесе жеке тұлға;
5) қызметкерлер үшін бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздарына арналған опцион бағдарламасы – резидент-заңды тұлғаның қызметкері осы заңды тұлғаның инвесторлары және (немесе) осы заңды тұлғаның инвесторларының инвесторлары болып табылатын бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздарының келісілген санын сатып алатын бағдарлама;
6) меншікті операциялар – валюталық шарттың тарабы болып табылатын резиденттің өз атынан жүзеге асыратын операциясы;
7) резидент-эмитенттердің бағалы қағаздары – базалық активі резидент-эмитенттердің бағалы қағаздары болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар болып танылатын қаржы құралдары;
8) тіркеу куәлігі – Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін Ұлттық Банк валюталық шартты тіркеу кезінде берген және күшін жоймаған құжат;
9) хабарлама туралы куәлік – Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін Ұлттық Банк валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі шотқа берген және күшін жоймаған құжат.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 8 (сегізінші) күніне (қоса алғанда) дейін Ұлттық Банктің орталық аппаратына Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктің, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының бейрезиденттерден есепті кезеңдегі қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есепті ұсынады.
Валюталық операцияларды жүргізу жағдайларын нақтылау мақсатында банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы Ұлттық Банктің орталық аппаратының сұратуы бойынша қаржылай қарыз шартының көшірмесін ұсынады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан резидент-заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шартына немесе шетелдік банктегі шотына есептік нөмір беру үшін резидент- заңды тұлға өтініш жасайды. Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша соның негізінде және (немесе) орындалуы үшін капитал қозғалысы операциясы жүргізілетін валюталық шартқа немесе шетелдік банктегі шотқа есептік нөмір беруге арналған өтініште резидент-заңды тұлғаның осы филиалының (өкілдігінің) валюталық операцияны жүзеге асыру немесе шетелдік банкте шот ашу туралы белгісімен резидент-заңды тұлға көрсетіледі. Мәліметтерді, есептерді және құжаттарды беруді резидент-заңды тұлға жүзеге асырады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) инвестор – физическое или юридическое лицо, которому переходит (перешло) право собственности на объект инвестирования;
5) программа опционов на ценные бумаги эмитентов-нерезидентов для работников – программа, по которой работник юридического лица-резидента приобретает оговоренное количество ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, являющихся инвесторами данного юридического лица и (или) инвесторами инвесторов данного юридического лица;
6) собственные операции – операции резидента, являющегося стороной валютного договора, осуществляемые от своего имени;
7) ценные бумаги эмитентов-резидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-резидентов;
8) регистрационное свидетельство – документ, выданный Национальным Банком при регистрации валютного договора до введения в действие Правил и не утративший силу;
9) свидетельство об уведомлении – документ, выданный Национальным Банком на валютный договор или счет в иностранном банке до введения в действие Правил и не утративший силу.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Банк, филиал банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан, ежемесячно до 8 (восьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом, представляет в центральный аппарат Национального Банка отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов по форме согласно приложению 7 к Правилам.
В целях уточнения обстоятельств совершения валютных операций банк, филиал банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан, по запросу центрального аппарата Национального Банка представляет копию договора финансового займа.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Для присвоения учетного номера валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке филиала (представительства) юридического лица-резидента с местом нахождения за пределами Республики Казахстан обращается юридическое лицо-резидент. В заявлении на присвоение учетного номера валютному договору, на основании и (или) во исполнение которого проводятся операции движения капитала, или счету в иностранном банке по форме согласно приложению 1 к Правилам указывается юридическое лицо-резидент с отметкой об осуществлении валютной операции или открытии счета в иностранном банке данным филиалом (представительством) юридического лица-резидента. Представление сведений, отчетов и документов осуществляется юридическим лицом-резидентом.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"42. Шетелдік банкте "эскроу-шот" режимінде шот ашқан кезде есептік нөмір беру үшін атына шот ашылған резидент-заңды тұлға өтініш жасайды. Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік банкте шотқа есептік нөмір беруге арналған өтініште шетелдік банкте шот ашқан тұлға да көрсетіледі.";
3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалар осы қаулыға 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Төлем балансы департаменті (А.Б. Өскенбаев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Касенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
Г. Пирматов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында
сұраныс пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 1-INV
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" _______________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 15-не (қоса алғанда) дейін, ай сайын.
Нысан
мың теңгемен
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Барлығы
резиденттер
бейрезиденттер
оның ішінде мыналармен операциялар бойынша
оның ішінде мыналармен операциялар бойынша
резиденттермен
бейрезиденттермен
резиденттермен
бейрезиденттермен
А
Б
В
1
2
3
4
5

"42. При открытии счета в иностранном банке в режиме "эскроу-счет" за присвоением учетного номера обращается юридическое лицо - резидент, на имя которого открыт счет. В заявлении на присвоение учетного номера счету в иностранном банке по форме согласно приложению 1 к Правилам указывается также лицо, открывшее счет в иностранном банке.";
приложения 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 8 изложить в редакции согласно приложениям 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 к настоящему постановлению.
3. Департаменту платежного баланса (Ускенбаев А.Б.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка Казахстана Г. Пирматов
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 1
к Правилам мониторинга
источников спроса и предложения
на внутреннем валютном рынке
Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов
и переводам без открытия и (или) использования банковского счета
Индекс формы административных данных: 1-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", акционерное общество "Казпочта"
Срок представления: ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
в тысячах тенге
Наименование показателя
Код строки
Всего
резидентов
нерезидентов
в том числе по операциям: с
в том числе по операциям: с
резидентами
нерезидентами
резидентами
нерезидентами
А
Б
В
1
2
3
4
5

24200
47
өз банктік шоттарынан қолма-қол шетел валютасын алу
25000
48
оның ішінде:
49
жеке тұлғалар
25100
50
заңды тұлғалар
25200
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы_______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________       _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефон
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________             ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Клиенттердің банктік шоттары
және банктік шотты ашпай және
(немесе) пайдаланбай
жүргізілген аударымдар
бойынша шетел валютасындағы
ақша қозғалысы туралы
жиынтық есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп (индексі – 1-INV, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп" нысанын (бұдан әрі – 1-нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. 1-нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді.
3. 1-нысанды екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер) түсімдердің көздері және шетел валютасын пайдалану бағыттары бойынша толтырады.
4. 1-нысан мынадай екі бөлімнен тұрады:
1-бөлім – Шетел валютасының клиенттердің пайдасына түсуі;
2-бөлім – Клиенттердің шетел валютасын алуы және (немесе) аударуы.
5. 1-нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден төмен сома 0-ге (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
6. Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша валюталау күніне қайта есептеліп көрсетіледі.

24200
47
снятие наличной иностранной валюты со своих банковских счетов
25000
48
из них:
49
физическими лицами
25100
50
юридическими лицами
25200
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель
______________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
___________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
____________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме сводного отчета
о движении денег в иностранной
валюте по банковским счетам
клиентов и переводам
без открытия и (или)
использования банковского счета
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов
и переводам без открытия и (или) использования банковского счета
(индекс – 1-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета" (далее – Форма 1).
2. Форма 1 разработана в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма 1 заполняется банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", акционерным обществом "Казпочта" (далее – банки) в разрезе источников поступления и направлений использования иностранной валюты.
4. Форма 1 состоит из двух разделов:
раздел 1 – Поступление иностранной валюты в пользу клиентов;
раздел 2 – Снятие и (или) перевод иностранной валюты клиентами.
5. Данные в Форме 1 указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
6. В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату валютирования.

7. 1-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 1-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. 1-нысанды толтырған кезде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
1-баған барлық жолдар бойынша 2, 3, 4, 5-бағандардың сомасына тең;
коды 10000 жол = коды 11000 жол + коды 12000 жол + коды 13000 жол + коды 14000 жол + коды 15000 жол;
коды 11000 жол = коды 11100 жол + коды 11200 жол;
коды 11200 жол = коды 11210 жол + коды 11220 жол + коды 11230 жол + коды 11240 жол + коды 11250 жол + коды 11260 жол;
коды 11240 жолда қарыздарға сондай-ақ клиенттер есеп беретін банктен тартқан қарыздар кіреді;
коды 11260 жолда басқа да ақша аударымдарына сондай-ақ төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген аударымдар кіреді;
коды 13000 жол = коды 13001 жол + коды 13002 жол;
коды 13001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банктік шоттарынан ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған банктік шотынан ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 14000 жол = коды 14100 жол + коды 14200 жол;
коды 15000 жол = коды 15100 жол + коды 15200 жол;
коды 20000 жол = коды 21000 жол + коды 22000 жол + коды 23000 жол + коды 24000 жол + коды 25000 жол;
коды 21000 жол = коды 21100 жол + коды 21200 жол;
коды 21200 жол = коды 21210 жол + коды 21220 жол + коды 21230 жол + коды 21240 жол + коды 21250 жол + коды 21260 жол;
коды 21240 жолда қарыздар бойынша міндеттемелерді орындау операцияларына клиенттердің есеп беретін банктен тартқан қарыздары бойынша міндеттемелерді орындау операциялары да кіреді;
коды 21260 жолда басқа да ақша аударымдарына төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген аударымдар да кіреді;
коды 23000 жол = коды 23001 жол + коды 23002 жол;
коды 23001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банктік шоттарына ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған өз банктік шоттарына ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 24000 жол = коды 24100 жол + коды 24200 жол;
коды 25000 жол = коды 25100 жол + коды 25200 жол.
9. 1-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) 1-нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.

7. Форму 1 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 1
8. При заполнении Формы 1 обеспечивается выполнение следующих условий:
графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 10000 = строка с кодом 11000 + строка с кодом 12000 + строка с кодом 13000 + строка с кодом 14000 + строка с кодом 15000;
строка с кодом 11000 = строка с кодом 11100 + строка с кодом 11200;
строка с кодом 11200 = строка с кодом 11210 + строка с кодом 11220 + строка с кодом 11230 + строка с кодом 11240 + строка с кодом 11250 + строка с кодом 11260;
в строке с кодом 11240 займы включают также займы, привлеченные клиентами от банка, предоставляющего отчет;
в строке с кодом 11260 прочие переводы денег включают также переводы с использованием платежных карточек;
строка с кодом 13000 = строка с кодом 13001 + строка с кодом 13002;
в строке с кодом 13001 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 14000 = строка с кодом 14100 + строка с кодом 14200;
строка с кодом 15000 = строка с кодом 15100 + строка с кодом 15200;
строка с кодом 20000 = строка с кодом 21000 + строка с кодом 22000 + строка с кодом 23000 + строка с кодом 24000 + строка с кодом 25000;
строка с кодом 21000 = строка с кодом 21100 + строка с кодом 21200;
строка с кодом 21200 = строка с кодом 21210 + строка с кодом 21220 + строка с кодом 21230 + строка с кодом 21240 + строка с кодом 21250 + строка с кодом 21260;
в строке с кодом 21240 операции по выполнению обязательств по займам включают также операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным клиентами от банка, предоставляющего отчет;
в строке с кодом 21260 прочие переводы денег включают также переводы с использованием платежных карточек;
строка с кодом 23000 = строка с кодом 23001 + строка с кодом 23002;
в строке с кодом 23001 переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 24000 = строка с кодом 24100 + строка с кодом 24200;
строка с кодом 25000 = строка с кодом 25100 + строка с кодом 25200.
9. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 1 вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы 1.

10. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда 1-нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында
сұраныс пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 2-INV
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" _______________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер)
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 15-не (қоса алғанда) дейін, ай сайын.
Нысан

10. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма 1 представляется с нулевыми значениями.
Приложение 2
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 2
к Правилам мониторинга
источников спроса
и предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами
Индекс формы административных данных: 2-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих информацию:
банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана",
акционерное общество "Казпочта" (далее – банки)
Срок представления: ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма

221000
23
оның ішінде клиенттердің ұлттық валютадағы өз банктік шоттарына аударылғандары
221400
Х
Х
24
заңды тұлғалар
222000
25
оның ішінде клиенттердің ұлттық валютадағы өз банктік шоттарына аударылғандары
222400
Х
Х
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы_______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________       _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефон
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________             ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Банктің және оның
клиенттерінің шетел валютасын
сатып алуы (сатуы) туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп (индексі – 2-INV, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 2-нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. 2-нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді.
3. 2-нысанда екінші деңгейдегі банк, "Қазақстанның Даму Банкі", "Қазпошта" акционерлік қоғамы" (бұдан әрі – банктер) банктің (1-бөлім. "Банк операциялары") және банк клиенттерінің (2-бөлім. "Банк клиенттерінің операциялары") шетел валютасын сатып алу және сату көлемін көрсетеді.
4. 2-нысанда базалық активті валюталау күніне нақты жеткізе отырып, шетел валютасын теңгеге, сол сияқты басқа валютаға сату және сатып алу көлемдері көрсетіледі.
2-нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден төмен сома 0-ге (нөлге) дейін дөңгелектенеді, 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша валюталау күніне қайта есептеліп көрсетіледі.

221000
23
из них зачислено на собственные банковские счета клиентов в национальной валюте
221400
Х
Х
24
юридическими лицами
222000
25
из них зачислено на собственные банковские счета клиентов в национальной валюте
222400
Х
Х
Наименование __________________________________________
Адрес _________________________________________________
Телефон _______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель
______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
____________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
___________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета
о покупке (продаже)
иностранной валюты банком
и его клиентами
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами
(индекс – 2-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами" (далее – Форма 2).
2. Форма 2 разработана в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. В Форме 2 банк второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", акционерное общество "Казпочта" (далее – банки) отражают объемы покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 1. "Операции банка") и клиентов банка (Раздел 2. "Операции клиентов банка").
4. В Форме 2 отражаются объемы покупки и продажи иностранной валюты, как за тенге, так и за другую валюту, с фактической поставкой базового актива на дату валютирования.
Данные в Форме 2 указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату валютирования.

5. 2-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 2-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бөлімнің және 2-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының жалпы көлемдері мың теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 2, 3, 4, 5-бағандары бойынша, тиісінше, сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUВ) және Қытай юанінің (CNY) көлемдері тиісті валютаның мың бірлігімен көрсетіледі. 2-нысанды толтыру үшін банктің қолма-қол және қолма-қол емес шетелдік валютасымен (блоттер) мәмілелерді тіркеу журналы пайдаланылады.
7. 1-бөлімнің кодтары 110000 және 120000 жолдарына банк клиенттерімен айырбастау операциялары (банктің айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғалармен операцияларды қоспағанда) және Қазақстан қор биржасы мен банкаралық нарықта жасалған операциялар бойынша мәліметтер кіреді.
8. 2-бөлімде деректер шетел валютасын теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алу (сату) операциялары, сондай-ақ резидент клиенттер және бейрезидент клиенттер жүзеге асыратын операциялар бойынша көрсетіледі.
2-бөлімге жеке тұлғалардың шетел валютасын банктің айырбастау пункттері арқылы сатып алуы (сатуы) бойынша операциялары кірмейді.
9. 2-нысанды толтырған кезде мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 110000 жол >= коды 110001 жол + коды 110002 жол + коды 110003 жол;
коды 120000 жол >= коды 120001 жол + коды 120002 жол + коды 120003 жол;
2-бөлімде барлық жолдар бойынша 1-баған 2, 3, 4, 5-бағандардың сомасына тең;
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол;
коды 211000 жол >= коды 211400 жол;
коды 212000 жол >= коды 212400 жол;
коды 212400 жол = коды 212410 жол + коды 212420 жол + коды 212430 жол + коды 212440 жол;
коды 212420 жол = коды 212421 жол + коды 212422 жол + коды 212423 жол + коды 212424 жол + коды 212425 жол + коды 212426 жол + коды 212427 жол;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол;
коды 221000 жол >= коды 221400 жол;
коды 222000 жол >= коды 222400 жол.
2-нысанды толтырған кезде 2-нысанның және 1-нысанның деректерін төмендегідей келісу қамтамасыз етіледі:
2-нысанның 2-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 212400 жолы = 1-нысанның коды 14200 жолы (2-баған + 3-баған);

5. Форму 2 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 2
6. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тысячах тенге. По графам 2, 3, 4, 5 Раздела 1. отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в тысячах единиц соответствующей валюты. Для заполнения Формы 2 используются данные журнала регистрации сделок с наличной и безналичной иностранной валютой (блоттер) банка.
7. Строки с кодами 110000 и 120000 Раздела 1 включают сведения по обменным операциям с клиентами банка (за исключением операций с физическими лицами через обменные пункты банка) и операциям, совершенным на Казахстанской фондовой бирже и межбанковском рынке.
8. В Разделе 2 данные отражаются в разрезе операций покупки (продажи) иностранной валюты за тенге и за другую иностранную валюту, а также операций, осуществляемых клиентами-резидентами и клиентами-нерезидентами.
В Раздел 2 не включаются операции физических лиц по покупке (продаже) иностранной валюты через обменные пункты банка.
9. При заполнении Формы 2 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 110000 > = строк с кодом 110001 + строка с кодом 110002 + строка с кодом 110003;
строка с кодом 120000 > = строк с кодом 120001 + строка с кодом 120002 + строка с кодом 120003;
в Разделе 2. графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000;
строка с кодом 211000 > = строка с кодом 211400;
строка с кодом 212000 > = строка с кодом 212400;
строка с кодом 212400 = строка с кодом 212410 + строка с кодом 212420 + строка с кодом 212430 + строка с кодом 212440;
строка с кодом 212420 = строка с кодом 212421 + строка с кодом 212422 + строка с кодом 212423 + строка с кодом 212424 + строка с кодом 212425 + строка с кодом 212426 + строка с кодом 212427;
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000;
строка с кодом 221000 > = строка с кодом 221400;
строка с кодом 222000 > = строка с кодом 222400.
При заполнении Формы 2 обеспечивается следующее согласование данных Формы 2 и Формы 1:
строка с кодом 211400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 211400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 212400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14200 (графа 2 + графа 3) Формы 1;

300000
51
шетел валютасын сатып алу (оның ішінде басқа шетел валютасына), барлығы
410400
52
оның ішінде бейрезиденттердің пайдасына төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру үшін
412400
53
шетел валютасын сату (оның ішінде басқа шетел валютасына) сату, барлығы
420400
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы_______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________       _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефон
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________             ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Клиенттердің шетел
валютасындағы банктік
шоттарындағы ақша қозғалысы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп (индексі – 3-INV, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 3-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. 3-нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді.
3. 3-нысан тізбесін банк клиенттері жасайтын валюталық операциялардың (бұдан әрі – Клиенттердің тізбесі) көлемін негізге ала отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) қалыптастыратын және жаңартатын банк клиенттерінің операциялары бойынша екінші деңгейдегі банк, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер) жасайды.
Клиенттердің тізбесіне Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары, сондай-ақ қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, операциялары ішкі валюта нарығында шетел валютасына ұсыныстың немесе шетел валютасына сұраныстың негізгі көлемдерін қамтамасыз ететін бейрезидент заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері кіреді.
Клиенттердің тізбесін Ұлттық Банк жаңартып отырады және жаңартылуына қарай банкке жазбаша түрде жіберіледі.

300000
51
Покупка иностранной валюты (в том числе за другую иностранную валюту), всего
410400
52
в том числе, для осуществления платежей и переводов в пользу нерезидентов
412400
53
Продажа иностранной валюты (в том числе, за другую иностранную валюту), всего
420400
Наименование ________________________________________
Адрес________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета____________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета о движении
денег на банковских счетах
клиентов в иностранной валюте
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте
(индекс – 3-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте" (далее – Форма 3).
2. Форма 3 разработана в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма 3 составляется банком второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", акционерным обществом "Казпочта" (далее – банки) по операциям клиентов банка, перечень которых формируется и актуализируется Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), исходя из объема совершаемых ими валютных операций (далее – Перечень клиентов).
Перечень клиентов включает в себя юридических лиц Республики Казахстан, а также филиалы и представительства юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, операции которых обеспечивают основные объемы предложения иностранной валюты или спроса на иностранную валюту на внутреннем валютном рынке.
Перечень клиентов обновляется Национальным Банком и по мере его актуализации доводится до сведения банка в письменном виде.

4. 3-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 3-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-нысан банктің Клиенттер тізбесіне кіретін әрбір клиенті үшін толтырылады. 3-нысан банк клиенттерінің шетел валютасындағы банктік шоттардың жалпы жай-күйін көрсетеді: банк клиенттерінің мына валюталармен: АҚШ долларымен, еуромен, Ресей рублімен ашылған банктік шоттары бойынша операциялар нәтижесінде болған, есепті кезеңдегі өзгерістерді бөле отырып, кезең басындағы және соңындағы қалдықтарды көрсетеді. Деректер банктік шот валютасының мың бірлігімен толтырылады. Мың бірлікпен берілген деректер үшін 500 (бес жүз) бірліктен кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) бірлікке тең және одан асатын сома 1000 (бір мың) бірлікке дейін дөңгелектенеді.
6. 3-нысанды толтырған кезде банк клиенттің төлемін (аударымын) банктік шот валютасынан басқа валютамен жүргізген жағдайда, төлем (аударым) валюта конвертациясы ретінде емес, дәл мәнімен көрсетіледі.
7. 3-нысанды толтырған кезде мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
кестенің барлық жолдары бойынша 1, 2, 3-бағандар барлық клиенттер бойынша банктік шоттың тиісті валютасы бойынша мәндердің сомаларына тең;
коды 100000 жол = өткен есепті кезең үшін коды 300000 жолы;
коды 300000 жол = коды 100000 жол + (коды 210000 жол - коды 210400 жол) + коды 410400 жол - (коды 220000 жол - коды 220400 жол) - коды 420400 жол;
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол + коды 210300 жол + коды 210400 жол + коды 210500 жол;
коды 211000 жол = коды 211110 жол + коды 211120 жол + коды 211130 жол + коды 211140 жол + коды 211150 жол + коды 211160 жол;
коды 211140 жолда резидент банктерден қарыздар тарту бойынша операцияларға есеп беретін банктен тартылған қарыздар да кіреді;
коды 212000 жол = коды 212110 жол + коды 212120 жол + коды 212130 жол + коды 212140 жол + коды 212150 жол + коды 212160 жол;
коды 210300 жол = коды 210301 жол + коды 210302 жол;
коды 210301 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банктік шоттарынан ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған банктік шоттан ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол + коды 220300 жол + коды 220400 жол + коды 220500 жол;

4. Форму 3 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 3
5. Форма 3 заполняется для каждого клиента банка, входящего в Перечень клиентов. Форма 3 отражает общее состояние банковских счетов клиентов банка в иностранной валюте: остатки на начало и конец периода с выделением изменений за отчетный период, произошедших в результате операций по банковским счетам клиентов банка, открытых в следующих валютах: доллары США, евро, российские рубли. Данные заполняются в тысячах единиц валюты банковского счета. Для данных в тысячах единиц сумма менее 500 (пятисот) единиц округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) и более единицам, округляется до 1000 (тысячи) единиц.
6. При заполнении Формы 3 в случае проведения банком платежа (перевода) клиента в валюте, отличной от валюты банковского счета, платеж (перевод) отражается с истинным назначением, а не как конвертация валюты.
7. При заполнении Формы 3 обеспечивается выполнение следующих условий:
по всем строкам таблицы графы 1, 2, 3 равны суммам значений по всем клиентам по соответствующей валюте банковского счета;
строка с кодом 100000 = строки с кодом 300000 за предыдущий отчетный период;
строка с кодом 300000 = строка с кодом 100000 + (строка с кодом 210000 - строка с кодом 210400) + строка с кодом 410400 - (строка с кодом 220000 - строка с кодом 220400) - строка с кодом 420400;
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000 + строка с кодом 210300 + строка с кодом 210400 + строка с кодом 210500;
строка с кодом 211000 = строка с кодом 211110 + строка с кодом 211120 + строка с кодом 211130 + строка с кодом 211140 + строка с кодом 211150 + строка с кодом 211160;
в строке с кодом 211140 операции по привлечению займов от банков-резидентов включают также займы, привлеченные от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 212000 = строка с кодом 212110 + строка с кодом 212120 + строка с кодом 212130 + строка с кодом 212140 + строка с кодом 212150 + строка с кодом 212160;
строка с кодом 210300 = строка с кодом 210301 + строка с кодом 210302;
в строке с кодом 210301 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000 + строка с кодом 220300 + строка с кодом 220400 + строка с кодом 220500;

1-бөлім. Шетел валютасын сатып алу және сату (валюталардың барлық түрлері)
2-бөлім. Шетел валютасын ұлттық валютаға сатып алу мақсаттары
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы_______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________       _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефон
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________             ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Клиенттердің шетел
валютасындағы банктік
шоттарындағы ақша қозғалысы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп (индексі – 4-INV, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 4-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. 4-нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді.
3. 4-нысанды есепті кезеңде жалпы сомасы бір миллиард теңгеден астам баламасындағы шетел валютасында сатып алу жүргізген резидент және бейрезидент заңды тұлғалардың операциялары бойынша ай сайын екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер) толтырады.
4. 4-нысан банктің әрбір клиенті үшін толтырылады және клиенттің ұлттық валютаға және басқа шетел валютасына шетел валютасын сатып алу және сату көлемдерін (1-бөлім) және сатып алу мақсаттары бөлігінде ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алу көлемдерін (2-бөлім) көрсетеді.
5. 4-нысанда шетел валютасын сатып алу және сату көлемдері валюталау күніне шетел валютасын нақты жеткізу бойынша көрсетіледі.
Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша валюталау күніне қайта есептеліп көрсетіледі.

Раздел 1. Покупка и продажа иностранной валюты (все виды валют)
Раздел 2. Цели покупки иностранной валюты за национальную валюту
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель ______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
___________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета об операциях
клиентов банка с крупными
объемами покупки
иностранной валюты
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты
(индекс – 4-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты" (далее – Форма 4).
2. Форма 4 разработана в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма 4 составляется ежемесячно банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", акционерным обществом "Казпочта" (далее – банки) по операциям юридических лиц-резидентов и нерезидентов, совершивших покупку иностранной валюты за отчетный период на общую сумму свыше одного миллиарда тенге в эквиваленте.
4. Форма 4 заполняется для каждого клиента банка и отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты клиентом за национальную валюту и другую иностранную валюту (Раздел 1) и объемы покупки иностранной валюты за национальную валюту в разрезе целей приобретения (Раздел 2).
5. В Форме 4 объемы покупки и продажи иностранной валюты отражаются по фактической поставке иностранной валюты на дату валютирования.
В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату валютирования.

500 (бес жүз) бірліктен аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) бірлікке тең және одан көп сома 1000 (бір мың) бірлікке дейін дөңгелектенеді.
6. 4-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 4-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 1-бөлімнің және 2-бөлімінің 1-бағаны бойынша сатып алынатын және сатылатын шетел валютасының жалпы көлемдері мың теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің және 2-бөлімінің 2, 3, 4, 5-бағандары бойынша, тиісінше, сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуро (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемдері тиісті валютаның мың бірлігімен көрсетіледі.
2-бөлімде шетел валютасын теңгеге сатып алу мақсаттары клиенттердің ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алуға ресімдеген өтінімдерінің негізінде көрсетіледі.
4-нысанды толтыру кезінде мынадай талаптарды орындау қамтамасыз етіледі:
коды 212101 жол + коды 212102 жол + коды 212103 жол + коды 212104 жол + коды 212105 жол + коды 212106 жол + коды 212107 жол = коды 212100 жолға:
коды 222120 жол + коды 222110 жол = коды 222100 жол;
коды 222110 жол >= коды 222111 жол;
коды 212100 жол >= коды 121100 жол;
коды 121101 жол + коды 121102 жол + коды 121103 жол+ коды 121104 жол + коды 121105 жол + коды 121106 жол + коды 121107 жол + коды 121108 жол+ коды 121109 жол + коды 121110 жол+ коды 121111 жол = коды 121100 жол.
Коды 212104 жолға сондай-ақ есеп ұсынатын банкке басқа тұлғалардың банктік шоттарына аударымдары кіргізіледі.
8. 4-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) 4-нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.
9. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда 4-нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында
сұраныс пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 5-INV
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" _______________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы (бұдан әрі – кәсіби қатысушы)
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 15-не (қоса алғанда) дейін, ай сайын.
Нысан

Для данных в тысячах единиц сумма менее 500 (пятисот) единиц округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) и более единицам, округляется до 1000 (тысячи) единиц.
6. Форму 4 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 4
7. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тысячах тенге. По графам 2, 3, 4, 5 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в тысячах единиц соответствующей валюты.
В Разделе 2 цели покупки иностранной валюты за тенге указываются на основании оформленных клиентом заявок на приобретение иностранной валюты на национальную валюту.
При заполнении Формы 4 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 212100 = строка с кодом 212101 + строка с кодом 212102 + строка с кодом 212103 + строка с кодом 212104 + строка с кодом 212105 + строка с кодом 212106 + строка с кодом 212107;
строка с кодом 222100 = строка с кодом 222120 + строка с кодом 222110;
строка с кодом 222110 > = строка с кодом 222111;
строка с кодом 212100 > = строка с кодом 121100;
строка с кодом 121100 = строка с кодом 121101 + строка с кодом 121102 + строка с кодом 121103 + строка с кодом 121104+ строка с кодом 121105 + строка с кодом 121106 + строка с кодом 121107 + строка с кодом 121108 + строка с кодом 121109 + строка с кодом 121110 + строка с кодом 121111.
В строке с кодом 212104 включаются также переводы на банковские счета других лиц в банке, представляющем отчет.
8. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 4 вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы 4.
9. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма 4 представляется с нулевыми значениями.
Приложение 5
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 5
к Правилам мониторинга
источников спроса
и предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг,
имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком
Индекс формы административных данных: 5-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих информацию: профессиональные участники рынка
ценных бумаг, имеющие лицензию на обменные операции с иностранной валютой,
не являющиеся банками (далее – профессиональный участник)
Срок представления: ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма

210
2
шетел валютасын сатқан клиенттер саны
220
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы_______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________       _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефон
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________             ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
лицензиясы бар, банк болып
табылмайтын бағалы
қағаздар нарығына кәсіби
қатысушының шетел валютасын
сатып алуы (сатуы)
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп (индексі – 5-INV, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - 5-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. 5-нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді.
3. 5-нысанда шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын кәсіби қатысушы (бұдан әрі - кәсіби қатысушы) шетел валютасын сатып алу және сату көлемін (1-бөлім. "Кәсіби қатысушының операциялары") және шетел валютасын сатып алу және сату операцияларын жүзеге асырған клиенттер санын (2-бөлім. "Шетел валютасымен операциялар жүзеге асырған клиенттер саны") көрсетеді.
4. 5-нысанда негізгі активті валюталау күніне нақты қоя отырып, шетел валютасын теңгеге, сол сияқты басқа валютаға сатып алу және сату көлемдері көрсетіледі.
5-нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

210
2
количество клиентов, продававших иностранную валюту
220
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _____________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета о покупке
(продаже) иностранной валюты
профессиональным участником
рынка ценных бумаг, имеющим
лицензию на обменные операции
с иностранной валютой,
не являющимся банком
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком
(индекс – 5-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком" (далее - Форма 5).
2. Форма 5 разработана в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. В Форме 5 профессиональный участник, имеющий лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющийся банком (далее - профессиональный участник) отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 1. "Операции профессионального участника"), и количество клиентов, осуществивших операции покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 2. "Количество клиентов, осуществивших операции с иностранной валютой").
4. В Форме 5 отражаются объемы покупки и продажи иностранной валюты, как за тенге, так и за другую валюту, с фактической поставкой базового актива на дату валютирования.
Данные в Форме 5 указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.

Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша валюталау күніне қайта есептеліп көрсетіледі.
5. 5-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 5-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының жалпы көлемі мың теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 2, 3, 4 және 5-бағандары бойынша тиісінше сатып алынатын және сатылатын АҚШ доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB) және қытай юаны (CNY) көлемі тиісті валютаның мың бірлігімен көрсетіледі.
7. 1-бөлімнің 111 және 112-кодты жолдарында кәсіби қатысушының клиенттердің тапсырмалары бойынша Қазақстан қор биржасында айырбастау операциялары бойынша мәліметтер қамтылады.
8. 1-бөлімнің 120-кодты жолында валютаның әрбір түрі бойынша бір операциялық күндегі бір клиенттің тапсырмасы бойынша кәсіби қатысушы сатып алған шетел валютасының ең көп көлемі көрсетіледі.
9. 2-бөлімде валюталар түрлері бөлігінде кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алған және сатқан клиенттерінің саны туралы деректер көрсетіледі.
10. 5-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) 5-нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.
11. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда 5-нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында
сұраныс пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Қолма-қол шетел валютасының қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 16-PB
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы "___" _______________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер)
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 15-не (қоса алғанда) дейін, ай сайын.
Нысан
валютаның мың бірлігімен
Көрсеткіштің атауы
Код жолы
АҚШ доллары
ЕУРО
Ресей рублі
А
Б
В
1
2
3
1
Қолма-қол шетел валютасының кезең басындағы қалдығы

В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату валютирования.
5. Форму 5 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 5
6. По графе 1 Раздела 1 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тысячах тенге. По графам 2, 3, 4 и 5 Раздела 1. отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в тысячах единиц соответствующей валюты.
7. Строки с кодами 111 и 112 Раздела 1 включают сведения по обменным операциям профессионального участника по поручениям клиентов на Казахстанской фондовой бирже.
8. В строке с кодом 120 Раздела 1 отражается максимальный объем купленной иностранной валюты профессиональным участником по поручению одного клиента за один операционный день по каждому виду валюты.
9. В Разделе 2 отражаются данные о количестве клиентов профессионального участника, покупавших и продававших иностранную валюту, в разрезе видов валют.
10. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 5 вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы 5.
11. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма 5 представляется с нулевыми значениями.
Приложение 6
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 6
к Правилам мониторинга
источников спроса
и предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о движении наличной иностранной валюты
Индекс формы административных данных: 16-PB
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, акционерное
общество "Банк Развития Казахстана", акционерное общество "Казпочта"
(далее – банки)
Срок представления: ежемесячно до 15 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
в тысячах единиц валюты
Наименование показателя
Код строки
Доллар США
Евро
Российский рубль
А
Б
В
1
2
3
1
Остаток наличной инвалюты на начало периода

500
30
жол чектерін өтеу (қабылдау) кезінде жеке тұлғаларға берілді
511
31
өзге шығыстар
520
32
Қолма-қол шетел валютасының кезең соңындағы қалдығы
600
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________________
Орындаушы_______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________       _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       қолы, телефон
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________             ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Қолма-қол шетел валютасының
қозғалысы туралы есеп
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Қолма-қол шетел валютасының қозғалысы туралы есеп (индексі – 16-PB, кезеңділігі – ай сайын)
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Бұл түсініктеме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Шетел валютасындағы ақша қаражаттарының қозғалысы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – 16-PB-нысан) толтырудың бірыңғай талаптарын анықтайды.
2. 16-PB-нысаны "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді.
3. 16-PB-нысанында көрсеткіштерді екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер) есеп беру кезеңінде мәмілелер жасалған немесе есепті кезеңнің басында немесе соңында қолма-қол шетел валютасының қалдығы болған үш шетел валюталар түрлерінде көрсетеді.
4. Деректер мыңдық валюта бірліктерінде бір бірлік деңгей дәлдікпен көрсетілген. Мыңдық бірліктегі деректер үшін 500 (бес жүзден) аз бірлік 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді және 500 (бес жүз) немесе одан да көп бірліктерге тең сома 1000 (бір мың) бірлікке дейін дөңгелектенеді.
5. 16-PB-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 16-PB-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
6. Кодтары 220 және 420 "Резидент банктер мен Ұлттық Банкпен операциялар" жолдарында қолма-қол шетел валютасын сатып алу және сату, қолма-қол шетел валютасын банктік шоттан алу және банктік шотқа салу операциялары көрсетіледі.

500
30
выдано физическим лицам при погашении (приеме) дорожных чеков
511
31
прочие расходования
520
32
Остаток наличной инвалюты на конец периода
600
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _____________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета о движении
наличной иностранной валюты
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о движении наличной иностранной валюты
(индекс – 16-PB, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении наличной иностранной валюты" (далее – Форма 16-PB).
2. Форма 16-PB разработана в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. В Форме 16-PB показатели отражаются банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", акционерным обществом "Казпочта" (далее – банки) в разрезе тех видов иностранных валют, в которых в отчетном периоде совершались операции или имеются остатки наличной иностранной валюты на начало или конец отчетного периода.
4. Данные указываются в тысячах единиц валюты с точностью до единицы. Для данных в тысячах единиц сумма менее 500 (пятисот) единиц округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) и более единицам, округляется до 1000 (тысячи) единиц.
5. Форму 16-PB подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 16-PB
6. По строкам с кодами 220 и 420 "Операции с банками-резидентами и Национальным Банком" отражаются операции по покупке и продаже, а также снятие с банковских счетов и зачисление на банковские счета наличной иностранной валюты.

7. Кодтары 225 және 425 "Бейрезидент банктермен операциялар" жолдарында кодтары 210 және 410 жолдарына енген операцияларды есептемегендегі қолма-қол шетел валютасын сатып алу және сату, қолма-қол шетел валютасын банктік шоттан алу және банктік шотқа салу операциялары көрсетіледі.
8. 16-PB-нысанын толтыру кезінде келесі шарттардың орындалуы қамтамасыз етілуі қажет:
16-PB-нысанының барлық бағандары бойынша:
коды 100 жол= алдыңғы кезең есебінің коды 600 жолы;
коды 200 жол = коды 210 жол + коды 220 жол + коды 225 жол + коды 230 жол + коды 240 жол + коды 254 жол + коды 250 жол + коды 260 жол + коды 270 жол + коды 280 жол + коды 300 жол + коды 311 жол + коды 320 жол;
коды 400 жол = коды 410 жол + коды 420 жол + коды 425 жол + коды 430 жол + коды 440 жол + коды 445 жол + коды 450 жол + коды 460 жол + коды 470 жол + коды 480 жол + коды 500 жол + коды 511 жол + коды 520 жол;
коды 600 жол = коды 100 жол + коды 200 жол - коды 400 жол.
9. 16-PB-нысанына деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) 16-PB-нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін 2 (екі) ай ішінде енгізіледі.
10. Есепті кезеңде операция және/немесе кезеңнің басына немесе соңына қолма-қол шетел валютасының қалдықтары болмаған жағдайда, 16-PB-нысаны берілмейді.
11. 320 "Өзге түсімдер" жолы және 520 "Өзге шығыстар" жолы тең болуы тиіс. Көрсетілген жолдардың теңсіздігі жағдайында ілеспе құжатты қоса беру қажет.
12. Егер балансты бақылау кезіндегі айырмашылық (700-Н) 500 (бес жүз) доллардан (баламада) артық болса, дөңгелектеу кезінде туындаған айырманың есебін қоса беру қажет.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
7-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: есептік нөмір беру орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына ұсынылады
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: ПР-К/Э-3
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: ______ жылғы __________ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне (қоса алғанда) дейін
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _____________
Шарттың валютасы____________________
валюталық шарт валютасының мың бірлігі
Жолдар коды
Көрсеткіштердің атауы
Барлығы
оның ішінде ақша түрінде
1
2
10
Есепті кезеңде кредит бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
Х

7. По строкам с кодами 225 и 425 "Операции с банками-нерезидентами" отражаются операции по покупке и продаже, а также снятие с банковских счетов и зачисление на банковские счета наличной иностранной валюты, за исключением операций, которые включены в строки с кодами 210 или 410.
8. При заполнении Формы 16-PB обеспечивается выполнение следующих условий:
по каждой графе Формы 16-PB:
строка с кодом 100 = строка с кодом 600 отчета за предыдущий период;
строка с кодом 200 = строка с кодом 210 + строка с кодом 220 + строка с кодом 225 + строка с кодом 230 + строка с кодом 240 + строка с кодом 254 + строка с кодом 250 + строка с кодом 260 + строка с кодом 270 + строка с кодом 280 + строка с кодом 300 + строка с кодом 311 + строка с кодом 320;
строка с кодом 400 = строка с кодом 410 + строка с кодом 420 + строка с кодом 425 + строка с кодом 430 + строка с кодом 440 + строка с кодом 445 + строка с кодом 450 + строка с кодом 460 + строка с кодом 470 + строка с кодом 480 + строка с кодом 500 + строка с кодом 511 + строка с кодом 520;
строка с кодом 600 = строка с кодом 100 + строка с кодом 200 - строка с кодом 400.
9. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 16-PB вносятся в течение 2 (двух) месяцев после срока, установленного для представления Формы16-PB.
10. В случае отсутствия в отчетном периоде операции и (или) остатков наличной иностранной валюты на начало или конец периода, Форма 16-PB не предоставляется.
11. Строка 320 "Прочие поступления" и строка 520 "Прочие расходования", должны быть равны. В случае неравенства указанных строк, необходимо приложить сопроводительный документ.
12. Если разница при контроле с балансом (700-Н) составляет более 500 (пятисот) долларов (в эквиваленте), необходимо приложить расчет разницы, возникшей при округлении.
Приложение 7
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 3
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту присвоения учетного номера
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об освоении и обслуживании финансового займа
Индекс формы административных данных: ПР-К/Э-3
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: резидент
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца,
следующего за отчетным периодом
Форма
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан __________
Валюта договора ________________________________________________
тысяч единиц валюты
валютного договора
Код строки
Наименование показателей
Всего
в том числе в виде денег
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по кредиту в отчетном периоде (% годовых)
Х

Есепті кезеңнің соңындағы сыйақы бойынша берешек (=(46) + (48) + (49) + (50) - (51) - (52) - (54) - (55) - (56) - (57) - (58) + (59) - (60) + (61), оның ішінде:
Х
63
мерзімі өткен берешек
Х
64
салықтар бойынша берешек
3-бөлім. Қарыз алушы төлейтін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
69
Есепті кезеңнің басындағы төленбеген комиссиялық төлемдер, айыппұлдар және қарыз алушы төлейтін басқа да төлемдер
Х
70
Қарыз алушы есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер төледі
71
Қарыз алушыға есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер кешірілді
Х
72
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер есептен шығарылды
Х
73
Қарыз алушы есепті кезеңде айыппұлдарды және қарыз алушыға соттар мен басқа да мемлекеттік мекемелер салған басқа да төлемдерді төледі
74
Қарыз алушының басқа да төлемдері (толық жазу)
75
Қарыз алушының басқа да операциялары, басқа да өзгерістер (толық жазу)
76
Есепті кезеңнің соңындағы төленбеген комиссиялар, айыппұлдар, қарыз алушы төлейтін басқа да төлемдер
Х

Задолженность по вознаграждению на конец отчетного периода (=(46) + (48) + (49) + (50) – (51) – (52) – (54) – (55) – (56) – (57) – (58) + (59) – (60) + (61)), в том числе:
Х
63
просроченная задолженность
Х
64
задолженность по налогам
Х
Раздел 3. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщиком
69
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к оплате заемщиком, на начало отчетного периода
Х
70
Оплачено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
71
Прощено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
72
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
73
Оплачено заемщиком в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на заемщика судами и другими государственными учреждениями
74
Прочие платежи заемщика (расшифровать)
75
Прочие операции заемщика, прочие изменения (расшифровать)
76
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к оплате заемщиком, на конец отчетного периода
Х

4-бөлім. Қарыз алушыға төленетін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
79
Есепті кезеңнің басындағы төленбеген комиссиялық төлемдер, айыппұлдар және қарыз алушыға төленетін басқа да төлемдер
Х
80
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар, шарттың талаптарында қарыз алушыға төленуі көзделген басқа да төлемдер қарыз алушыға төленді
81
Қарыз алушы есепті кезеңде комиссияларды, айыппұлдарды, шарттың талаптарында қарыз алушыға төленуі көзделген басқа да төлемдерді кешірді
Х
82
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар, шарттың талаптарында қарыз алушыға төленуі көзделген басқа да төлемдер есептен шығарылды
Х
83
Қарыз алушыға есепті кезеңде айыппұлдар және қарыз берушіге соттар мен басқа да мемлекеттік мекемелер салған басқа да төлемдер төленді
84
Қарыз алушыға басқа төлемдер (толық жазу)
85
Қарыз алушының пайдасына басқа да операциялар, басқа да өзгерістер (толық жазу)
86
Есепті кезеңнің соңында төленбеген комиссиялар, айыппұлдар, қарыз алушы алуға арналған басқа да төлемдер
Х
Ескертпе:______________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Резидент______________________________________________________________________ (жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), заңды тұлғаның атауы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі______________________________
Мекенжайы____________________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________________________
Орындаушы_________________________________________ ______________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефон
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________________ _______________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Қаржылай қарызды игеру
және қызмет көрсету туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп (индексі – ПР-К/Э-3, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.

Раздел 4. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщику
79
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к получению заемщиком, на начало отчетного периода
Х
80
Оплачено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
81
Прощено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
82
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
83
Оплачено заемщику в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на кредитора судами и другими государственными учреждениями
84
Прочие платежи заемщику (расшифровать)
85
Прочие операции в пользу заемщика, прочие изменения (расшифровать)
86
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к получению заемщиком, на конец отчетного периода
Х
Примечание:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Резидент _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
Индивидуальный идентификационный номер,
бизнес-идентификационный номер _________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета об освоении
и обслуживании финансового займа
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об освоении и обслуживании финансового займа
(индекс – ПР-К/Э-3, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об освоении и обслуживании финансового займа" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".

3. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері есептік нөмір берілген қаржылай қарыздың валюталық шарттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. 1-бағанда төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, тауарлар жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету), активтерді беру, міндеттемелерді өзгеше орындау түрінде қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету, 2-бағанда төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде ғана көрсетіледі.
6. Коды 10-жолда есепті кезеңде орташа алынған таза (салықтарды есептемегендегі) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық %) көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі жүз үлеске дейін дөңгелектей отырып, сан түрінде көрсетіледі. Егер кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, онда мөлшерлеменің есепті кезеңдегі базалық мәнін пайдалану керек. Егер кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі нөлдік болса, онда нөлдік мәндері қойылады.
Егер Нысан нөлдік мәнмен ұсынылса коды 10-жол толтырылмайды.
7. 1, 2, 3 және 4-тарауларда сомалар валюталық шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі. Егер қарыз мультивалюталық болса сомалар мың Америка Құрама Штаттарының долларымен көрсетіледі. Пайда болған бағамдық айырма басқа да өзгерістерде көрсетіледі (кодтары 14, 31, 44, 61, 75 және 85-жолдар).
1-бөлімде негізгі борышты игеру мен өтеу бойынша ақпарат, 2-бөлімде сыйақы (егер сыйақы валюталық шартта көзделсе) есептеу мен төлеу бойынша ақпарат, 3, 4-бөлімдерде 1, 2-бөлімдерде көрсетілмеген өзге операциялар бойынша (бар болса): 3-бөлімде қарыз алушының өзінің операциялары бойынша, 4-бөлімде қарыз алушының пайдасына операциялар бойынша ақпарат көрсетіледі.
Сыйақыға салық бойынша ақпарат 2-тарауда, басқа салықтар бойынша 3,4-тарауларда көрсетіледі.
1, 2-бөлімдер қарыз алушының кредиторға талаптарын (бар болса) (1-бөлік) және қарыз алушының кредитордың алдындағы міндеттемесін (2-бөлік) қамтиды.
Қарыз алушының кредиторға негізгі борыш (сыйақы) бойынша берілген аванстары (алдын ала ақылар) бар болса (1-бөлік), қарыз алушының кредитор алдындағы міндеттемелер туралы ақпарат (2-бөлік) аванстар толық өтелгеннен кейін толтырылады.
8. Есепті кезеңнің басындағы берешек (кодтары 11, 16, 17, 41, 46, 47, 69 және 79-жолдар) өткен есепті кезеңнің соңындағы берешекке (кодтары 15, 33, 34, 45, 62, 63, 76 және 86-жолдар, тиісінше) тең. Берешек салықтар бойынша берешекті қоса отырып көрсетіледі.
9. Борышты өтеу (коды 22-жол) ақша, тауарлар, жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) түрінде өтеуді қамтиды.

3. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам финансового займа с присвоенным учетным номером.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
5. В графе 1 отражается освоение и обслуживание финансового займа в виде платежей и (или) переводов денег, поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг), передачи активов, иного исполнения обязательств, в графе 2 – только в виде платежей и (или) переводов денег.
6. В строке с кодом 10 отражается чистая (без учета налогов) средневзвешенная в отчетном периоде ставка вознаграждения по кредиту (% годовых). Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения по кредиту плавающая, следует использовать базовое значение ставки в отчетном периоде. Если ставка вознаграждения нулевая, проставляется нулевое значение.
Если Форма представляется с нулевыми значениями, то строка с кодом 10 не заполняется.
7. В разделах 1, 2, 3 и 4 суммы отражаются в тысячах единиц валюты валютного договора. Если заем мультивалютный, суммы отражаются в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки. Возникающая курсовая разница отражается в прочих изменениях (строки с кодами 14, 31, 44, 61, 75 и 85).
В разделе 1 отражается информация по освоению и погашению основного долга, в разделе 2 – информация по начислению и оплате вознаграждения (если вознаграждение предусмотрено в валютном договоре), в разделах 3, 4 – информация по иным операциям, не отраженным в разделах 1, 2 (при наличии): в разделе 3 – по операциям самого заемщика, в разделе 4 – по операциям в пользу заемщика.
Информация по налогу на вознаграждение отражается в разделе 2, по иным налогам (при наличии) – в разделах 3, 4.
Разделы 1, 2 включают требования заемщика к кредитору (при наличии) (часть 1) и обязательства заемщика перед кредитором (часть 2).
При наличии авансов (предоплаты), выданных заемщиком кредитору по основному долгу (вознаграждению) (часть 1), информация об обязательствах заемщика перед кредитором (часть 2) заполняется после полного погашения авансов.
8. Задолженность на начало отчетного периода (строки с кодами 11, 16, 17, 41, 46, 47, 69 и 79) равна задолженности на конец предыдущего отчетного периода (строкам с кодами 15, 33, 34, 45, 62, 63, 76 и 86, соответственно). Задолженность отражается, включая задолженность по налогам.
9. Погашение долга (строка с кодом 22) включает в себя погашение в виде денег, товаров, работ (услуг).

Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 24, 54, 71 және 81-жолдар) кешіру ретінде қарыз алушы өтемеген борыштық міндеттеменің кредитор мен қарыз алушының уағдаластығы негізінде ішінара немесе толық ерікті түрде азаюы танылады.
Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 30, 60, 72 және 82-жолдар) есептен шығару дегеніміз мыналарды білдіреді:
1) резиденттің бейрезидент жойылған (қайтыс болған) жағдайда қаражатты (баланстан тыс) біржақты тәртіппен есептен шығаруы;
2) резидент заңды тұлғаның банкроттығы кезінде қаражатты өтелген деп тану (таратылған резиденттің мүлігінің жетіспеушілігінен қанағаттандырылмаған, тарату балансы бекітілгенге дейін мәлімделмеген кредитор бойынша, тарату комиссиясы танымаған кредитордың талаптары);
Қарыз алушының (кредитордың) резиденттігі өзгерген кезде қарыз алушы мен кредитор арасындағы міндеттемелер есепте есептен шығарылғандар ретінде (кодтары 30, 60, 72 және 82-жолдар) көрсетіледі.
Кредиттің игерілмеген бөлігін жою (коды 32-жол) дегеніміз қарыз алушының алмаған (игерілмеген) валюталық шартта көзделген кредиттік қаражатының бір бөлігінің азаюын білдіреді.
10. Кодтары 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57 және 58-жолдар шартқа қатысушылар өзгерген кезде, оның ішінде бұрын Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген, "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 15-тармағының 2) тармақшасына сәйкес берілгеннің орнына жаңа есептік нөмір берілген кезінде толтырылады:
кодтары 18, 27, 48 және 57-жолдар – талап ету құқығын басқаға беру (борышты аудару) немесе өзге де келісімдер нәтижесінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) бірмезгілде резиденттер болып табылса немесе бірмезгілде бейрезиденттер болып табылса;
кодтары 19, 28, 49 және 58-жолдар – талап ету құқығын басқаға беру (борышты аудару) немесе өзге де келісімдер нәтижесінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) резидент (бейрезидент) және бейрезидент (резидент) болып табылса.
Кодтары 29, 59-жолдар – бұрын Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары 15-тармағының 1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша берілген есептік нөмірдің орнына жаңа есептік нөмір берілгенде толтырылады.

Под прощением средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей – строки с кодами 24, 54, 71 и 81) понимается частичное или полное добровольное уменьшение непогашенного заемщиком долгового обязательства на основании договоренности кредитора и заемщика.
Под списанием средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей – строки с кодами 30, 60, 72 и 82) понимается:
1) списание средств (за баланс) резидентом в одностороннем порядке в случае ликвидации (смерти) нерезидента;
2) признание средств погашенными при банкротстве юридического лица-резидента (не удовлетворено из-за недостаточности имущества ликвидируемого резидента по незаявленному кредитору до утверждения ликвидационного баланса, не признанным ликвидационной комиссией требованиям кредитора).
При изменении резидентства заемщика (кредитора) обязательства между заемщиком и кредитором отражаются в отчете как списанные (строки с кодами 30, 60, 72 и 82).
Под аннулированием неосвоенной части кредита (строка с кодом 32) понимается уменьшение неполученной (неосвоенной) заемщиком части суммы кредитных средств, предусмотренных валютным договором.
10. Строки с кодами 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57 и 58 заполняются при изменении участников договора, в том числе при присвоении нового учетного номера взамен ранее присвоенного согласно подпункту 2) пункта 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544, (далее – Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан):
строки с кодами 18, 27, 48 и 57 – если в результате уступок требований (переводов долга) или иных соглашений первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются одновременно резидентами или являются одновременно нерезидентами;
строки с кодами 19, 28, 49 и 58 – если в результате уступок требований (переводов долга) или иных соглашений первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются резидентом (нерезидентом) и нерезидентом (резидентом).
Строки с кодами 29, 59 заполняются при присвоении нового учетного номера взамен ранее присвоенного, по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 5) и 6) пункта 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.

11. Коды 50-жол бойынша осы сыйақыдан салықты қоса алғанда, есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі. Есепті кезеңде нақты төленген салық есепті кезеңде нақты төленген сыйақымен бірге коды 52-жол бойынша көрсетіледі. Бұл ретте есепті кезеңде төленген салық есепті кезеңнен бұрын есептелген сыйақыға жатқызылуы мүмкін.
2-бағанда ақша түріндегі сыйақы мен салықтың нақты төлемі көрсетіледі.
Есепті кезеңде тек сыйақыны төлемей салықты төлеу кезінде салықты төлеу 1-бағанда және 2-бағанда көрсетілуге тиіс.
12. Ақшаны қайтару (төлемді орындамай қайтару) басқа да өзгерістерде (кодтары 31, 61, 74 және 84-жолдарда) көрсетіледі.
13. Кодтары 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84 және 85-жолдар Нысанға ескертпеде, оның ішінде активтің және (немесе) қарыз алушының борыштық міндеттемелерінің сипаттамасына талдаманы қажет етеді.
14. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
15. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 24-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
8-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: есептік нөмір беру орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына ұсынылады
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: ПР-И/Г-4
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: ______ жылғы __________ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне (қоса алғанда) дейін
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі ______________
мың Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) доллары
Жолдар коды
Көрсеткіштердің атауы
Инвестордың атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
А
Б
1
2
1-бөлік. Инвесторлардың инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы
10
Есептi кезеңнiң басындағы жинақталған құн
20

11. По строке с кодом 50 отражается вознаграждение, начисленное в отчетном периоде, включая налог с этого вознаграждения. Налог, фактически выплаченный в отчетном периоде, отражается по строке с кодом 52 вместе с вознаграждением, фактически выплаченным в отчетном периоде. При этом налог, выплаченный в отчетном периоде, может относиться к вознаграждению, начисленному ранее отчетного периода.
В графе 2 отражается фактическая выплата вознаграждения и налога в виде денег.
При оплате в отчетном периоде только налога без выплаты вознаграждения, оплата налога должна быть отражена в графе 1 и в графе 2.
12. Возврат денег (возврат платежа без исполнения) отражается в прочих изменениях (в строках с кодами 31, 61, 74 и 84).
13. Заполнение строк с кодами 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84 и 85 требуют расшифровки в примечании к Форме, в том числе описания актива и (или) долгового обязательства заемщика.
14. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
15. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 24 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Приложение 8
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 4
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту присвоения учетного номера
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об участии в капитале объекта инвестирования
Индекс формы административных данных: ПР-И/Г-4
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: резидент
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца,
следующего за отчетным периодом
Форма
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан __________
тысяч долларов
Соединенных Штатов Америки
(далее – США)
Код строки
Наименование показателя
Наименование, фамилия, имя, отчество (при наличии) инвестора
А
Б
1
2
Часть 1. Участие инвесторов в капитале объекта инвестирования
10
Накопленная стоимость на начало отчетного периода
20

Есепті кезеңде өзгеруі (+ұлғаю/-азаю) (21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (35)
оның ішінде мыналардың есебінен:
21
ақша түсiмi (+)/ алу (-)
22
жабдықтың, тауардың және өзге мүлiктiң түсуi (+)/алынуы (-)
23
материалдық емес активтердiң түсуi (+)/алынуы (-)
24
коммерциялық кредиттер және қаржы қарыздары бойынша берешек есебінен жарғылық капиталдың ұлғаюы (+)/азаюы(-)
25
жарғылық капиталға дивидендтер есептеу (дивидендтердi акциялармен төлеу) (+)
26
өткен жылдардың бөлінбеген кірісі есебінен жарғылық капиталдың, резервтік капиталдың немесе капиталдың басқа баптарының +ұлғаюы/-азаюы
27
жылжымайтын мүлікті енгізу(+)/алуы (-)
28
бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздарын (вексельді қоса) енгізу (+)/ алу (-)
29
резидент эмитенттердің бағалы қағаздарын енгізу (+)/алу (-)
30
резиденттің резидентке (бейрезиденттің бейрезидентке) қатысу үлесін сатып алу (+)/сату (-)/сыйға тарту (+/-)
31
жаңа есептік нөмір алу (+)/(-)
32
бағамдық айырма (+)/(-)
33
баға өзгерістері (+)/(-)
34
инвестициялау объектісін жою (-), қайта ұйымдастыру (+/-) кезінде есептен шығару
36
резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) қатысу үлесін сыйға тарту (+/-)
37
резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) қатысу үлесін сатып алу (+)/сату (-)
38
басқалар (толық жазу)
39
Есепті кезеңнің соңындағы жинақталған құн (10) + (20)
40
Инвестордың есепті кезеңнің соңындағы жарғылық капиталға үлесі, %
41
Есепті кезеңде жарияланған дивидендтер
50
Есепті кезең үшін төленген (алынған) дивидендтер, төленген (төлеуге жататын) салықты қоса:
(51)+(52)+(53), оның ішінде
51
ақша түрінде
52
акциялар түрінде (қатысу үлесімен)
53
өзге (толық жазу)
54
Төлем көзінен ұсталатын инвестордың табысынан табыс салығын төлеу бойынша есепті кезеңнің аяғындағы берешек
Инвестициялау объектісінің акцияларды, қатысу үлестерін сатып алу (сату) бойынша есеп айырысулары туралы ақпарат
2-бөлік. Резиденттің бейрезидентке қоятын талаптары
60
Есепті кезеңнің басындағы бейрезиденттің резидент алдындағы берешегі
61
Есепті кезеңде берешектің ұлғаюы, оның ішінде:
61.1
резиденттің алдын ала ақы төлеуі
61.2
төлем мерзімін кейінге қалдыра отырып инвестициялау объектісіне меншік құқығын бейрезидентке беру
62
Есепті кезеңде берешекті өтеу, оның ішінде:
62.1
инвестициялау объектісіне меншік құқығының резидентке өтуі
62.2
бейрезиденттің ақы төлеуі
63
Есепті кезеңдегі берешек бойынша басқа да өзгерістер (толық жазу)
64
Есепті кезеңнің аяғындағы бейрезиденттің резидент алдындағы берешегі (= (60) + (61) – (62) + (63)
3-бөлік. Резиденттің бейрезидент алдындағы міндеттемелері
70
Есепті кезеңнің басындағы резиденттің бейрезидент алдындағы берешегі
71
Есепті кезеңде берешектің ұлғаюы, оның ішінде:

Изменения (+увеличение/-уменьшение) за отчетный период ((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (35))
в том числе за счет:
21
поступления (+)/изъятия (-) денег
22
поступления (+)/изъятия (-) оборудования, товаров и иного имущества
23
поступления (+)/изъятия (-) нематериальных активов
24
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет задолженности по коммерческим кредитам и финансовым займам
25
зачисления дивидендов в уставный капитал (выплата дивидендов акциями) (+)
26
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет нераспределенного дохода прошлых лет, резервного капитала или других статей капитала
27
внесения (+)/изъятия (-) недвижимости
28
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-нерезидентов (включая векселя)
29
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-резидентов
30
покупки (+)/продажи (-)/дарения (+/-) долей участия резидентом резиденту (нерезидентом нерезиденту)
31
присвоение нового учетного номера (+)/(-)
32
курсовой разницы (+)/(-)
33
ценовых изменений (+)/(-)
34
списания при ликвидации (-), реорганизации объекта инвестирования (+/-)
36
дарения (+)/(-) долей участия резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту)
37
покупки (+)/продажи (-) долей участия резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту)
38
прочее (расшифровать)
39
Накопленная стоимость на конец отчетного периода ((10) + (20))
40
Доля инвестора в уставном капитале на конец отчетного периода, %
41
Дивиденды, объявленные в отчетном периоде
50
Дивиденды, выплаченные (полученные) за отчетный период, включая выплаченный (подлежащий к выплате) налог:
((51)+(52)+(53)), в том числе
51
в виде денег
52
в виде акций (долей участия)
53
иное (расшифровать)
54
Задолженность на конец отчетного периода по оплате подоходного налога с дохода инвестора, удерживаемого у источника выплаты
Информация о расчетах по покупке (продаже) акций, долей участия объекта инвестирования
Часть 2. Требования резидента к нерезиденту
60
Задолженность нерезидента перед резидентом на начало отчетного периода
61
Увеличение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
61.1
предварительная оплата резидентом
61.2
передача права собственности на объект инвестирования нерезиденту с отсрочкой платежа
62
Погашение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
62.1
переход права собственности резиденту на объект инвестирования
62.2
оплата нерезидентом
63
Прочие изменения по задолженности в отчетном периоде (расшифровать)
64
Задолженность нерезидента перед резидентом на конец отчетного периода (= (60) + (61) – (62) + (63))
Часть 3. Обязательства резидента перед нерезидентом
70
Задолженность резидента перед нерезидентом на начало отчетного периода
71
Увеличение задолженности в отчетном периоде, в том числе:

71.1
бейрезиденттің алдын ала ақы төлеуі
71.2
төлем мерзімін кейінге қалдыра отырып инвестициялау объектісіне меншік құқығын резидентке беру
72
Есепті кезеңде берешекті өтеу, оның ішінде:
72.1
инвестициялау объектісіне меншік құқығының бейрезидентке өтуі
72.2
резиденттің ақы төлеуі
73
Есепті кезеңдегі берешек бойынша басқа да өзгерістер (толық жазу)
74
Есепті кезеңнің аяғындағы резиденттің бейрезидент алдындағы берешегі (= (70) + (71) – (72) + (73)
Ескертпе:__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Резидент__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), заңды тұлғаның атауы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі _________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________________
Орындаушы_________________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________ _____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Инвестициялау объектісінің
капиталына қатысу туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп (индексі – ПР-И/Г-4, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері есепті нөмірі берілген инвестициялау объектісінің капиталына қатысудың валюталық шарттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. Нысанды толтыру мақсаты үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) инвестициялау объектісі – акциялары, қатысу үлестері, пайлары сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, инвестициялық пай қоры, сондай-ақ мүлігіне мүліктік жарна енгізілетін (енгізілген) заңды тұлға, жай серіктестік, консорциум. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүргізілген жағдайда, базалық активі болып табылатын бағалы қағаздың эмитенті инвестициялау объектісі болып табылады;

71.1
предварительная оплата нерезидентом
71.2
передача права собственности на объект инвестирования резиденту с отсрочкой платежа
72
Погашение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
72.1
переход права собственности нерезиденту на объект инвестирования
72.2
оплата резидентом
73
Прочие изменения по задолженности в отчетном периоде (расшифровать)
74
Задолженность резидента перед нерезидентом на конец отчетного периода (= (70) + (71) – (72) + (73))
Примечание:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
___________________________________________________________________
Адрес _____________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
___________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета об участии
в капитале объекта инвестирования
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об участии в капитале объекта инвестирования
(индекс – ПР-И/Г-4, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об участии в капитале объекта инвестирования" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам участия в капитале объекта инвестирования с присвоенным учетным номером.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
5. Для целей заполнения Формы используются следующие понятия:
1) объект инвестирования – юридическое лицо, паевой инвестиционный фонд, акции, доли участия, паи которых приобретаются (приобретены), а также юридическое лицо, простое товарищество, консорциум, в имущество которого вносятся (внесены) имущественные взносы. В случае проведения операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;

2) инвестор - инвестициялау объектісіне меншік құқығы өтетін (өткен) жеке немесе заңды тұлға.
6. Нысан жарғылық капиталға (акцияларымен, қатысу үлестерімен, пайлармен), жарғылық капиталға қарағанда өзге капиталға қатысу операциялары бойынша ұсынылады.
Резиденттің инвестициялаудың бір объектісінің капиталына қатысу операциялары бойынша алған бірнеше есептік нөмірлер бойынша 1-бөлікті толтыруына рұқсат етіледі. Бұл жағдайда Нысан ұсынылатын барлық есептік нөмірлердің нөмірлері көрсетіледі.
7. Егер резидент заңды тұлға оның капиталына қатысу операциялары бойынша берілген есептік нөмірлерді алса, онда 1, 2-бағандарда және одан әрі 1-бөлікте жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), әрбір бейрезиденттің заңды тұлғасының атауы және оның резиденттің капиталына қатысуы туралы ақпарат жеке көрсетіледі.
Егер резидент берілген есептік нөмірлерді бейрезиденттің капиталына қатысу операциялары бойынша басқа резиденттермен бірлесе отырып алса, онда 1, 2-бағандарда және одан әрі 1-бөлікте 1 жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), әрбір резиденттің заңды тұлғасының атауы және оның бейрезиденттің капиталына қатысуы туралы ақпарат жеке көрсетіледі.
Инвестициялық объектіні сатып алушы мен сатушы арасындағы операциялар бойынша резиденттің бейрезидентке талабы болған жағдайда 1 және 2-бөліктер, резиденттің бейрезидентке міндеттемесі болған жағдайда 1 және 3-бөліктер толтырылады. Егер резидент берілген есептік нөмірлерді бейрезиденттен резидент үшінші тұлғаның акцияларын, капиталындағы қатысу үлестерін сатып алу (бейрезидентке сату) операциялары бойынша алған болса, онда 1-бөлік толтырылмайды.
8. Сомасы мың АҚШ долларымен көрсетіледі.
Есепті кезеңдегі операциялар олардың нақты құны бойынша көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетілген сомалар тиісінше операция жүргізілген күнгі немесе есепті кезеңнің аяғындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып, АҚШ долларына аударылады. Туындаған бағам айырмасы кодтары 32, 63 және 73-жолдар бойынша көрсетіледі.
Есепті кезеңнің басындағы қалдық (кодтары 10, 60 және 70-жолдар) әрбір баған бойынша есепті кезеңнің алдындағы кезеңнің соңындағы қалдыққа (тиісінше кодтары 39, 64 және 74-жолдар) тең.
9. Есепті кезеңдегі инвестициялау объектісінің капитал құнының ұлғаюы (+) белгісімен, капитал құнының азаюы (-) белгісімен көрсетіледі.
Коды 31-жол Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасындағы валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 15-тармағына сәйкес бұрын берілген есептік нөмірдің орнына есептік нөмір берген кезде толтырылады.

2) инвестор – физическое или юридическое лицо, которому переходит (перешло) право собственности на объект инвестирования.
6. Форма представляется по операциям участия в уставном капитале (с акциями, долями участия, паями), в капитале ином, чем уставный капитал.
Допускается заполнение резидентом Части 1 по нескольким учетным номерам, полученным им по операциям участия в капитале одного объекта инвестирования. В этом случае указываются номера всех учетных номеров, по которым представляется Форма.
7. Если присвоенные учетные номера получены резидентом-юридическим лицом по операциям участия в его капитале, то в графах 1, 2 и далее Части 1 указываются отдельно фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица каждого нерезидента и информация по его участию в капитале резидента.
Если присвоенные учетные номера получены резидентом совместно с другими резидентами по операциям их участия в капитале нерезидента, то в графах 1, 2 и далее Части 1 указываются отдельно фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица каждого резидента и информация по его участию в капитале нерезидента.
По операциям между покупателем и продавцом объекта инвестирования заполняются Части 1 и 2 – при возникновении требования резидента к нерезиденту, Части 1 и 3 – при возникновении обязательства резидента перед нерезидентом. Если присвоенные учетные номера получены резидентом по операциям приобретения у нерезидента (продажи нерезиденту) акций, долей участия в капитале третьего лица-резидента, то Часть 1 не заполняется.
8. Суммы отражаются в тысячах долларов США.
Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Суммы, выраженные в иных валютах, переводятся в доллары США с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающая курсовая разница отражается по строкам с кодами 32, 63 и 73.
Остаток на начало отчетного периода (строки с кодами 10, 60 и 70) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строки с кодами 39, 64 и 74 соответственно), по каждой графе.
9. Увеличение стоимости капитала объекта инвестирования за отчетный период отражается со знаком (+), уменьшение стоимости капитала со знаком (-).
Строка с кодом 31 заполняется при присвоении Национальным Банком Республики Казахстан учетного номера взамен ранее присвоенного учетного номера согласно пункту 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544, (далее – Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан).

Кодтары 36 және 37-жолдар бойынша үшінші тұлғалардан (үшінші тұлғаларға) инвестициялау объектісін, оның ішінде бөліп төлеп сатып алған (сатқан), сыйға тартқан жағдайда инвесторға (инвестордың) инвестициялау объектісіне меншік құқығын нақты бергені көрсетіледі.
Ақшаны қайтару (төлемді орындаусыз қайтару) коды 38-жолда көрсетіледі.
10. Коды 41-жол бойынша төлем көзінен осы дивидендтерден ұсталатын салықты қоса алғанда, есепті кезеңде жарияланған дивидендтер көрсетіледі.
Кодтары 51, 52 және 53-жолдар бойынша төлем көзінен ұсталатын және есепті кезеңде нақты төленген салық сомасымен есепті кезеңде инвесторларға нақты төленген дивидендтер көрсетіледі. Бұл ретте есепті кезеңде төленген салық есепті кезеңнен бұрын жарияланған дивидендтерге жатқызылуы мүмкін.
Есепті кезеңде дивидендтерді төлеусіз салықты ғана төлеген кезде салықты төлеу тиісті кодтары 51, 52 және 53-жолдарда көрсетілуі тиіс.
Салық бойынша берешек коды 54-жол бойынша көрсетіледі.
11. Кодтары 60, 61, 61.1, 61.2, 62, 62.1, 62.2, 63, 64, 70, 71, 71.1, 71.2, 72, 72.1, 72.2, 73 және 74-жолдар инвестор алдын ала төлем немесе төлемді кейінгі қалдырумен үшінші тұлғадан акцияларды, инвестициялау объектісінің қатысу үлестерін сатып алған (үшінші тұлғаға сатқан) кезде толтырылады. Резидентте бейрезидентке талаптар туындаған кезде 2-бөлік толтырылады. Резидентте бейрезидент алдында міндеттемелер туындаған кезде 3-бөлік толтырылады.
Тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету), өзге де ақшалай емес орындау түріндегі төлем Нысанға ескертпеде толық ашып жазуды талап етеді.
12. Кодтары 38, 63 және 73-жолдарды толтыру Нысанға ескертпеде толық ашып жазуды талап етеді.
13. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
14. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 24-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
9-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: есептік нөмір беру орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына ұсынылады
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: ПР-Д-5
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: ______ жылғы __________ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне (қоса алғанда) дейін
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі ___________________

По строкам с кодами 36 и 37 отражается фактическая передача инвестору (инвестором) права собственности на объект инвестирования в случае дарения, покупки у третьих лиц (продажи третьим лицам) объекта инвестирования, в том числе в рассрочку.
Возврат денег (возврат платежа без исполнения) отражается в строке с кодом 38.
10. По строке с кодом 41 отражаются дивиденды, объявленные в отчетном периоде, включая налог, удерживаемый у источника выплаты с этих дивидендов.
По строкам с кодами 51, 52 и 53 отражаются дивиденды, фактически выплаченные инвесторам в отчетном периоде, с суммой налога, удержанного у источника выплаты и фактически выплаченного в отчетном периоде. При этом налог, выплаченный в отчетном периоде, может относиться к дивидендам, объявленным ранее отчетного периода.
При оплате в отчетном периоде только налога без выплаты дивидендов, оплата налога должна быть отражена по соответствующим строкам с кодами 51, 52 и 53.
Задолженность по налогам отражается по строке с кодом 54.
11. Строки с кодами 60, 61, 61.1, 61.2, 62, 62.1, 62.2, 63, 64, 70, 71, 71.1, 71.2, 72, 72.1, 72.2, 73 и 74 заполняются при покупке у третьего лица (продаже третьему лицу) инвестором акций, долей участия объекта инвестирования по предварительной оплате или с отсрочкой платежа. При возникновении у резидента требований к нерезиденту заполняется Часть 2. При возникновении у резидента обязательств перед нерезидентом заполняется Часть 3.
Оплата в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг), иного неденежного исполнения требует расшифровки в примечании к Форме.
12. Заполнение строк с кодами 38, 63 и 73 требует расшифровки в примечании к Форме.
13. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
14. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 24 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Приложение 9
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 5
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту присвоения учетного номера
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об исполнении обязательств
Индекс формы административных данных: ПР-Д-5
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: резидент
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца,
следующего за отчетным периодом
Форма
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан __________

12.1
акциялар, инвестициялық қорлардың пайлары, ақша нарығының қорлары
13
жылжымайтын мүлік
14
басқалары (толық ашып жазылсын)
20
Резиденттің есепті кезеңдегі кірісі
21
Бейрезиденттің есепті кезеңдегі кірісі
Ескертпе:__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Резидент__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), заңды тұлғаның атауы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі _________________________
Мекенжайы________________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________________
Орындаушы _________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефон
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_______________________________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Міндеттемелердің орындалуы
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп (индексі – ПР-Д-5, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Міндеттемелерді орындау туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының резиденттері Нысанды бағалы қағаздармен, туынды қаржы құралдарымен, жылжымайтын мүліктің меншік құқығымен, зияткерлік меншік объектілері, бірлескен қызмет құқығымен операцияларға есептік нөмірі берілген валюталық шарттар, сенімгерлік басқару, траст, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына ақша мен қаржы құралдарын беру, ақшаны және өзге де валюталық құндылықтарды өтеусіз беру, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан орны бар резидент филиалдарының (өкілдігінің) шоттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. Нысанды толтыру мақсатында мына ұғымдар пайдаланылады:
1) бейрезидент эмитенттердің қызметкерлерге арналған бағалы қағаздарға опциондар бағдарламасы – резидент заңды тұлғаның қызметкерлері осы заңды тұлғаның инвесторы және (немесе) осы заңды тұлғаның инвесторларының инвесторы болып табылатын бейрезидент эмитенттерден бағалы қағаздардың келісілген санын сатып алатын бағдарлама;

12.1
акций, паев инвестиционных фондов, фондов денежного рынка
13
недвижимости
14
прочее (расшифровать)
20
Доход резидента в отчетном периоде
21
Доход нерезидента в отчетном периоде
Примечание:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Резидент ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
______________________________________________________________________
Адрес ________________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________________
Исполнитель __________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета
об исполнении обязательств
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об исполнении обязательств
(индекс – ПР-Д-5, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об исполнении обязательств" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам с учетным номером на операции с ценными бумагами, производными финансовыми инструментами, правами собственности на недвижимость, правами на объекты интеллектуальной собственности, на совместную деятельность, доверительное управление, траст, передачу денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, безвозмездную передачу денег и иных валютных ценностей, счета филиалов (представительств) резидента с местом нахождения за пределами Республики Казахстан.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
5. Для целей заполнения Формы используются следующие понятия:
1) программа опционов на ценные бумаги эмитентов-нерезидентов для работников – программа, по которой работник юридического лица-резидента приобретает оговоренное количество ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, являющихся инвесторами данного юридического лица и (или) инвесторами инвесторов данного юридического лица;

2) бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздары – Қазақстан Республикасының және (немесе) бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздары базалық активтері болып табылатын депозиторлық қолхаттарды қоса алғанда, эмитент елінің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар деп танылатын қаржы құралдары.
6. 1-бөлімде есепті кезеңде валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-бағанда валюталық шарт бойынша міндеттемелерді мынадай орындау түрі көрсетіледі:
1) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде;
2) тауарларды жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету) түрінде;
3) активті (бағалы қағаздар, қатысу үлестері, инвестициялық қорлардың пайлары, жылжымайтын мүлік, зияткерлік меншік объектісіне арналған құқық, талдаманы қажет ететін активтің өзге түрлері) беру түрінде;
4) өзге (толық ашуды қажет ететін).
Егер міндеттемені орындау ақша түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 3-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі, 4-баған толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда ақша аударуға (алуға) арналған төлем құжаты негізінде ақша жөнелтуші, ақша бенефициары, төлем күні, төлем валютасы, төлем сомасы төлем валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары Нысанда салықты қоса алғанда көрсетіледі. Нысанда ақшаны қайтару (төлемді орындамай қайтару) көрсетіледі.
Егер міндеттемелерді орындау активті беру түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 4-бағанда активтің атауы көрсетіледі, 3-баған толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда активті беруші тұлға, активті қабылдаушы тұлға, активті беру күні, актив құнының валютасы, актив құнының сомасы шарт валютасының мың бірлігімен актив құнының сомасы көрсетіледі.
Егер міндеттемелерді орындау жұмысты орындау, қызмет көрсету немесе өзге тәсілмен жүзеге асырылатын болса, онда 3, 4-бағандар толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда міндеттемені орындайтын тұлға, міндеттемелердің орындалуын қабылдайтын тұлға, міндеттемелерді орындау күні, орындалған міндеттемелердің валютасы мен сомасы шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
3, 5, 7-бағандар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады. 10-баған "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан орны бар заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) шетелдік банкіндегі шоты бойынша Нысанды берген кезде Нысанда: заңды тұлға осы филиалға (өкілдікке) бұл шотқа жіберген, заңды тұлға осы филиалдан (өкілдіктен) бұл шоттан жіберген ақшаны ішкі корпоративтік аудару көрсетіледі.

2) ценные бумаги эмитентов-нерезидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов.
6. В Разделе 1 отражаются сведения об исполнении обязательств по валютному договору в отчетном периоде.
В графе 2 отражается вид исполнения обязательств по валютному договору:
1) в виде платежей и (или) переводов денег;
2) в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг);
3) в виде передачи актива (ценные бумаги, доли участия, паи инвестиционных фондов, недвижимость, право на объект интеллектуальной собственности, иные виды актива, требующие расшифровки);
4) иное (требующее расшифровки).
Если исполнение обязательства осуществляется в виде денег, то в графе 3 указывается код назначения платежа, графа 4 не заполняется, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются отправитель денег, бенефициар денег, дата платежа, валюта платежа, сумма платежа в тысячах единиц валюты платежа на основе платежного документа на перевод (получение) денег.
Платежи и (или) переводы денег отражаются в Форме, включая налоги. В Форме отражается возврат денег (возврат платежа без исполнения).
Если исполнение обязательства осуществляется в виде передачи актива, то в графе 4 указывается наименование актива, графа 3 не заполняется, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются лицо, передающее актив, лицо, принимающее актив, дата передачи актива, валюта стоимости актива, сумма стоимости актива в тысячах единиц валюты договора.
Если исполнение обязательства осуществляется в виде выполнения работ, оказания услуг или иным способом, то графы 3, 4 не заполняются, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются лицо, исполняющее обязательство, лицо, принимающее исполнение обязательства, дата исполнения обязательства, валюта и сумма стоимости исполненного обязательства в тысячах единиц валюты договора.
Графы 3, 5, 7 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365. Графа 10 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
При представлении Формы по счету в иностранном банке филиала (представительства) юридического лица с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, в Форме отражаются внутрикорпоративные переводы денег: отправленные юридическим лицом данному филиалу (представительству) на этот счет, полученные юридическим лицом от данного филиала (представительства) с этого счета.

7. 2-бөлімде есепті кезеңнің соңында жинақталған құн және есепті кезеңдегі кірістер туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-бөлім мына жағдайларда толтырылады:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан орны бар заңды тұлғаның филиалына (өкілдігіне) ашылған шетелдік банктегі шот бойынша Нысанды ұсынған кезде: есепті кезеңнің соңында осы шотта ақша сомасының қалдығы, шетелдік банк резидентке есепті кезеңде осы шот бойынша есептеген сыйақы, оның ішінде салым (салымдар) қоса көрсетіледі;
2) шетелде жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алумен байланысты операциялар бойынша Нысанды ұсынған кезде: есепті кезеңнің соңындағы жылжымайтын мүліктің құны, резиденттің есепті кезеңдегі жылжымайтын мүліктен кірісі көрсетіледі;
3) ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға, трастқа берген кезде берілген мүліктің есепті кезеңнің соңындағы құны, резиденттің (бейрезиденттің) есепті кезеңдегі кірістері, оның ішінде мүлікті басқарғаны үшін кірістері көрсетіледі;
4) резидент заңды тұлға өзінің қызметкерлері үшін жасайтын бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздарына опциондар бағдарламасы бойынша қызметкерлердегі бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздарының жиынтық құны көрсетіледі;
5) клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларға клиенттерге тиесілі ақшаны есепке алу және сақтау шоттарына ақша мен қаржы құралдарын берумен байланысты операциялар бойынша есепті кезеңнің соңында берілген мүліктің құны, резиденттің (бейрезиденттің) есепті кезеңдегі кірістері көрсетіледі.
8. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
9. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 24-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
10-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: есептік нөмір беру орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына ұсынылады
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Шетелдік банктегі шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: ПР-Ф-6
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: ______ жылғы __________ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: резидент-заңды тұлға
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне (қоса алғанда) дейін
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _________________________
Шетелдік банктің атауы, елі __________________________________________________
__________________________________________________________________________
Шот валютасы _________________________________________
шот валютасының мың бірлігі
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Ағымдағы шот
Салым, осы ағымдағы шот шегінде ашылған салым
А
Б
1
2
10
Есепті кезеңде шот бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
11
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
20

7. В Разделе 2 отражаются сведения о накопленной стоимости на конец отчетного периода и доходах за отчетный период.
Раздел 2 заполняется в следующих случаях:
1) при представлении Формы по счету в иностранном банке, открытому филиалу (представительству) юридического лица с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, отражается остаток суммы денег на конец отчетного периода на этом счете, вознаграждение, начисленное резиденту в отчетном периоде иностранным банком по данному счету, включая вклад(ы);
2) при представлении Формы по операциям, связанным с приобретением права собственности на недвижимость за границей: отражается стоимость недвижимости на конец отчетного периода, доход резидента от недвижимости в отчетном периоде;
3) при передаче денег и иного имущества в доверительное управление, траст, отражается стоимость переданного имущества на конец отчетного периода, доходы резидента (нерезидента) в отчетном периоде, в том числе за управление имуществом;
4) по программе опционов на ценные бумаги эмитентов-нерезидентов, заключаемой юридическим лицом-резидентом для своих работников, отражается суммарная стоимость ценных бумаг эмитентов-нерезидентов у работников;
5) по операциям, связанным с передачей денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, осуществляющим валютные операции по поручению клиентов, на счета для учета и хранения денег, принадлежащих клиентам, отражается стоимость переданного имущества на конец отчетного периода, доходы резидента (нерезидента) в отчетном периоде.
8. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
9. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 24 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544.
Приложение 10
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 6
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту присвоения учетного номера
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о движении денег на счете в иностранном банке
Индекс формы административных данных: ПР-Ф-6
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: юридическое лицо-резидент
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца,
следующего за отчетным периодом
Форма
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан _________
Наименование иностранного банка, страна _________________________
______________________________________________________________
Валюта счета __________________________________________________
тысяч единиц валюты счета
Код строки
Наименование показателей
Текущий счет
Вклад, вклад, открытый в рамках данного текущего счета
А
Б
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по счету в отчетном периоде (% годовых)
11
Остатки на начало отчетного периода
20

Есепті кезеңнің соңындағы қалдық (81) + (83) + (88) – (89) – (90) + (91) + (92)
94
оның ішінде овердрафт сыйақысы бойынша қалдық (82) + (88) – (90) + (92)
Ескертпе: ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Резидент______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________________
Орындаушы _________________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефон
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________________ ______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Шетелдік банктегі шоттағы
ақша қозғалысы туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Шетелдік банктегі ақша қозғалысы туралы есеп (индексі – ПР-Ф-6, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шетелдік банктегі ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы шетел банкіндегі шоттың есептік нөмірі бойынша тоқсан сайын ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. 1-бағанда шетел банкінде ашылған ағымдағы шот, салым, аллокирленбеген металл шот туралы ақпарат көрсетіледі.
Егер ағымдағы шот шеңберінде салым ашылса, онда осындай салым туралы ақпарат 2-бағанда көрсетіледі. Егер ағымдағы шот шегінде бірнеше салым ашылса, онда осындай салымдар туралы ақпарат әрбір салым бойынша жеке-жеке көрсетіледі.
6. Коды 10-жолда таза (салықтарды есепке алмағанда) есепті кезеңдегі ағымдағы шот, салым бойынша сыйақының орташа мөлшерлемесі (жылдық %), коды 80-жолда овердрафт бойынша сыйақының орташа мөлшерлемесі көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі жүздік үлеске дейін дөңгелектеніп сан түрінде көрсетіледі. Егер сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, онда есепті кезеңдегі мөлшерлеменің базалық мәні пайдаланылады. Егер сыйақы мөлшерлемесі нөл болса, онда нөлдік мән қойылады.

Остатки на конец отчетного периода ((81) + (83) + (88) – (89) – (90) + (91) + (92))
94
в том числе остатки по вознаграждению по овердрафту ((82) + (88) – (90) + (92))
Примечание:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Резидент ___________________________________________________________
(наименование юридического лица)
Бизнес-идентификационный номер _____________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета о движении денег
на счете в иностранном банке
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о движении денег на счете в иностранном банке
(индекс – ПР-Ф-6, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении денег на счете в иностранном банке" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежеквартально юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан по учетному номеру счета в иностранном банке.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
5. В графе 1 отражается информация о текущем счете, вкладе, неаллокированном металлическом счете, открытом в иностранном банке.
В случаях, если в рамках текущего счета открывается вклад, то информация о таком вкладе отражается в графе 2. В случаях, если в рамках текущего счета открывается несколько вкладов, то информация о таких вкладах отражается по каждому вкладу отдельно.
6. В строке с кодом 10 отражается чистая (без учета налогов) средняя в отчетном периоде ставка вознаграждения по текущему счету, вкладу (% годовых), в строке с кодом 80 – по овердрафту. Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения плавающая, то используется базовое значение ставки в отчетном периоде. Если ставка вознаграждения нулевая, то проставляется нулевое значение.

Егер Нысан нөлдік мәндермен берілсе, онда кодтары 10, 80-жолдар толтырылмайды.
7. Сома шот (салым) валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Мультивалюталық шоттар (салымдар), сондай-ақ аллокирленбеген металл шоттары бойынша сома мың теңгемен көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетілген сома тиісінше операция жүргізілген күнгі немесе есепті кезеңнің соңындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып, теңгеге аударылады. Пайда болған бағамдық айырма коды 56-жолда көрсетіледі.
8. Кодтары 34, 55-жолдар толтырылған жағдайда ескертпеде одан (оған) ақша аударылатын шетел банкіндегі шоттың есептік нөмірі көрсетілуі тиіс.
9. Овердрафт туралы ақпарат шетел банкі осындай овердрафт бойынша берілген есептік нөмірі болмаған жағдайда шотты ашу талаптарына сәйкес осы шот бойынша резидент заңды тұлғаға овердрафт ұсынған кезде толтырылады.
Шетел банкі клиенттің шотында ақша жеткіліксіз болған немесе болмаған жағдайда оның есеп айырысу құжаттарын төлеуі үшін клиенттің шотын кредиттеуі овердрафтты білдіреді. Овердрафт кезінде банк клиенттің шотындағы барлық ақшаны есептен шығарады және бір мезгілде клиентке клиенттің шотындағы ақшамен өтелмеген ақының бір бөлігіне қаржылай қарыз береді.
Пайда болған бағамдық айырма өзге де өзгерістерде көрсетіледі (кодтары 91, 92-жолдар).
10. Есепті кезеңнің басындағы қалдық (кодтары 11, 81, және 82-жолдар) алдыңғы есепті кезеңнің соңындағы қалдыққа (тиісінше кодтары 60, 93 және 94-жолдар) тең келеді.
11. Коды 70-жол бойынша осы сыйақыға салықтарды есептемегенде, есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі.
12. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәнмен ұсынылады.
13. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 24-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
11-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына ұсынылады
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының бейрезиденттерден есепті кезеңдегі қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: ПР-7
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: ______ жылғы __________ ай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 8 (сегізінші) күніне дейін (қоса алғанда)
Нысан
Р/с №
Көрсеткіштің атауы
1-ші қаржылай қарыз туралы ақпарат
2-ші қаржылай қарыз туралы ақпарат
... қаржылай қарыз туралы ақпарат
А
Б
1
2
1
Валюталық шарт (атауы, нөмірі, күні, мақсаты мен тағайындалуы)
2
Валюталық шартқа толықтыру ретінде құжат (құжаттар) (бар болса) (атауы, нөмірі, күні, ескертпе)
3
Валюталық шартқа қатысушы бейрезидент (бейрезиденттер) (атауы, елі, валюта операциясындағы мәртебесі)
4
Осы валюталық шарттың реттік нөмірі (хабарлама туралы куәліктің (бар болса) нөмірі)
5
Валюталық шарттың сомасы (валюталық шарттың валютасында)
6
Шарттың валютасы
7
Негіздемелік келісім (бар болса) (атауы, нөмірі, күні)
8
Бейрезиденттің банкке қатынасы (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы толтырмайды)
9
Кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы (мүдде) мөлшерлемесі (белгіленген пайыздық мөлшерлеме жағдайында жылдық % көрсетіледі, өзгермелі пайыздық мөлшерлеме жағдайында оны есептеу базасы мен маржа мөлшері көрсетіледі)
10
Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен төлемдер үшін мөлшерлеме (әрбір кешіктірілген күн үшін, басқасы (толық жазу)
11
Ілеспе төлемдер (ұйымдастыру үшін, басқару үшін, міндеттеме үшін комиссия, басқасы (толық жазу), кредит, негізгі борыш сомасынан пайыздармен, басқасы (толық жазу)
12
Операцияның қысқаша сипаттамасы (төлем жасау бойынша нұсқаулық, қаражат қозғалысының схемасы, басқасы (толық жазу)
13
Кредиттің агенті (операторы, ұйымдастырушысы) (бар болса) жөніндегі мәлімет (атауы, резиденттің бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН), бейрезиденттің елі)
14
Ерекше жағдайлардың болуы (қарыз алушының мерзімін ұзарту, мерзімінен бұрын өтеу құқығы, кредитордың берешекті мерзімінен бұрын өтеуді талап ету құқығы, басқасы (толық жазу)
15
Аталған валюталық шарт шеңберінде қаржыландырылатын келісімшарттар туралы мәлімет (бар болса):

Если Форма представляется с нулевыми значениями, то строки с кодами 10, 80 не заполняются.
7. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты счета (вклада).
По мультивалютным счетам (вкладам), а также неаллокированным металлическим счетам суммы отражаются в тысячах тенге. Суммы, выраженные в иных валютах, переводятся в тенге с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающая курсовая разница отражается по строке с кодом 56.
8. В случае заполнения строк с кодами 34, 55 в примечании следует указать учетный номер счета в иностранном банке, с которого (на который) переводятся деньги.
9. Информация об овердрафте заполняется при предоставлении иностранным банком юридическому лицу-резиденту овердрафта по данному счету в соответствии с условиями открытия счета в случае отсутствия присвоенного учетного номера по такому овердрафту.
Под овердрафтом понимается кредитование иностранным банком счета клиента для оплаты им расчетных документов в случае недостаточности или отсутствия на счету клиента денег. При овердрафте банк списывает все имеющиеся на счете клиента деньги и одновременно предоставляет клиенту финансовый заем на часть оплаты, непокрытую деньгами на счете клиента.
Возникающая курсовая разница отражается в иных изменениях (строки с кодами 91 и 92).
10. Остаток на начало отчетного периода (строки с кодом 11, 81 и 82) равен остатку на конец предыдущего отчетного периода (строки с кодом 60, 93 и 94 соответственно).
11. По строке с кодом 70 отражается вознаграждение, начисленное в отчетном периоде, без учета налогов на это вознаграждение.
12. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
13. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 24 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544.
Приложение 11
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 7
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком,
филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность
на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов
Индекс формы административных данных: ПР-7
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: __________ месяц ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: банк, филиал банка – нерезидента
Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории
Республики Казахстан
Срок представления: до 8 (восьмого) числа (включительно) месяца,
следующего за отчетным периодом
Форма
№ п/п
Наименование показателя
Информация о финансовом займе 1
Информация о финансовом займе 2
Информация о финансовом займе …
А
Б
1
2
1
Валютный договор (наименование, номер, дата, цель и назначение)
2
Документ (документы) в дополнение к валютному договору (при наличии) (наименование номер, дата, примечание)
3
Нерезидент-участник (нерезиденты - участники) валютного договора (наименование, страна, статус в валютной операции)
4
Порядковый номер (номер свидетельства об уведомлении (при наличии)) данного валютного договора
5
Сумма валютного договора (в валюте валютного договора)
6
Валюта договора
7
Рамочное соглашение (при наличии) (наименование, номер, дата)
8
Отношение нерезидента к банку (не заполняется филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан)
9
Ставка вознаграждения (интереса) за пользование кредитом (в случае фиксированной процентной ставки указывается % годовых, в случае плавающей процентной ставки указывается база ее исчисления и размер маржи)
10
Ставка за просроченные платежи по основному долгу (за каждый день просрочки, другое (расшифровать))
11
Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, за управление, за обязательства, другое (расшифровать), в процентах от суммы кредита, основного долга, другое (расшифровать))
12
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения средств, другое (расшифровать))
13
Сведения об агенте (операторе, организаторе) кредита (при наличии) (наименование, бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) резидента, страна нерезидента)
14
Наличие особых условий (право заемщика на пролонгацию, на досрочное погашение, право кредитора требовать досрочного погашения задолженности, другое (расшифровать))
15
Сведения о контрактах, финансируемых в рамках данного валютного договора (при наличии):

15.1
қаржыландыруды сұратқан аппликант туралы мәлімет (атауы, резиденттің БСН, бейрезиденттің елі)
15.2
қаржыландырылатын келісімшарт (келісімшарттар) туралы мәлімет (атауы, нөмірі, күні, валюталық шарттың валютасындағы сома, валюта, келісімшарттың есептік нөмірі, мәміле паспортының нөмірі (бар болса)
15.3
келісімшартқа қатысушы бенефициар туралы мәлімет (атауы, резиденттің БСН, бейрезиденттің елі)
15.4
кредитордың банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалын қаржыландыру нысаны (қаражаттың банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының шотына келіп түсуі, кредитордың бенефициарға жасаған төлемі, басқасы (толық жазу)
16
Қаражаттың келіп түсу және берешекті өтеу кестесі (шарт валютасының мың бірлігі)
17
Ескертпе
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан
Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының атауы
__________________________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________________
Орындаушы _________________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
________________________________________________ _________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Банктің, Қазақстан
Республикасының
бейрезидент-банкінің
Қазақстан Республикасының
аумағында қызметін жүзеге
асыратын филиалының
бейрезиденттерден есепті
кезеңдегі қаржылай қарыздар
тарту талаптары туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының бейрезиденттерден есепті кезеңдегі қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есеп (индексі – ПР-7, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының бейрезиденттерден есепті кезеңдегі қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

15.1
сведения об аппликанте, запрашивающем финансирование (наименование, БИН резидента, страна нерезидента)
15.2
сведения о финансируемом контракте (финансируемых контрактах) (наименование, номер, дата, сумма в валюте валютного договора, валюта, учетный номер контракта, номер паспорта сделки (при наличии))
15.3
сведения о бенефициаре-участнике контракта (наименование, БИН резидента, страна нерезидента)
15.4
форма финансирования банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан, кредитором (поступление средств на счет банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан, оплата кредитором бенефициару, другое (расшифровать))
16
График поступления средств и погашения задолженности (тысяч единиц валюты договора)
17
Примечание
Наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан,
осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан
_______________________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета об условиях
привлечения в отчетном периоде
банком, филиалом банка-нерезидента
Республики Казахстан,
осуществляющим деятельность
на территории
Республики Казахстан,
финансовых займов
от нерезидентов
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком,
филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность
на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов
(индекс – ПР-7, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов" (далее – Форма).

2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалдары есепті кезеңде бейрезиденттерден тартқан қаржылай қарыздар бойынша және олар бейрезиденттерден бұрын тартқан, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 15-тармағының 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер өзгерген қаржылай қарыздар бойынша ай сайын ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. Нысанды банк тұтастай банк жүйесі бойынша әрбір қаржылай қарыз бойынша, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы тұтастай алғанда Қазақстандағы шетелдік банктің филиалы бойынша әрбір қаржылай қарыз бойынша жасайды.
6. Нысанда егер валюталық шарт шеңберінде банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының берешегінің сомасы баламасында 500 000 (бес жүз мың) Америка Құрама Штаттарының долларынан асса немесе асатын болса, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының бейрезиденттерден 180 (бір жүз сексен) күннен астам мерзімге тартқан қаржылай қарыздары туралы:
1) есепті кезеңде осындай қаржылай қарыздарды тарту талаптары туралы;
2) есепті кезеңде бұрын тартылған осындай қаржылай қарыздар бойынша Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу Қағидаларының 15-тармағының 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер өзгерістері туралы ақпарат көрсетіледі.
Коды 6-жол "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес толтырылады.
Коды 7-жолда жекелеген мәмiлелердi, оның iшiнде коды 1-жолда көрсетілген валюталық шартты кредиттеудiң негіздемелік талаптарын айқындайтын негіздемелік келiсiм (бас келiсiм, кредиттiк желi және басқасы) көрсетiледi.
7. Коды 8-жолда бейрезидент кредитордың банкке (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы толтырмайды) қатынасы көрсетіледі:

2. Форма разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежемесячно банками, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, по финансовым займам, привлеченным ими в отчетном периоде от нерезидентов, и по финансовым займам, привлеченным ими от нерезидентов ранее, по которым изменились сведения, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 6) пункта 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544, (далее – Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан).
4. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
5. Форма составляется банком по каждому финансовому займу в целом по системе банка, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, по каждому финансовому займу в целом по филиалу иностранного банка в Казахстане.
6. В Форме отражается информация о финансовых займах, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов на срок более 180 (ста восьмидесяти) дней, если сумма задолженности банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан, в рамках валютного договора превышает или будет превышать 500 000 (пятьсот тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте:
1) об условиях привлечения таких финансовых займов в отчетном периоде;
2) об изменениях в отчетном периоде сведений, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 6) пункта 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, по таким финансовым займам, привлеченным ранее.
Строка с кодом 6 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
В строке с кодом 7 отражается рамочное соглашение (генеральное соглашение, кредитная линия и другое), определяющее рамочные условия кредитования отдельных сделок, в том числе валютного договора, указанного в строке с кодом 1.
7. В строке с кодом 8 отражается отношение кредитора-нерезидента к банку (филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, не заполняется):

1) банктің 10 (он) пайызы және одан көп дауыс беруші акцияларын бейрезиденттің тікелей иеленуі;
2) банктің 10 (он) пайызы және одан көп дауыс беруші акцияларын бейрезиденттің жанама иеленуі;
3) банктің 10 (он) пайызы және одан көп дауыс беруші акцияларын резиденттің тікелей иеленуі;
4) банктің 10 (он) пайызы және одан көп дауыс беруші акцияларын резиденттің жанама иеленуі;
5) банк пен бейрезидент бір-біріне ешқандай бақылау жасай алмайды және әсер ете алмайды, бірақ банктің 10 (он) пайыздан кем емес дауыс беруші акцияларын тікелей немесе жанама иеленетін бір инвестордың бақылауында және ықпалында болады;
6) Нысанның осы тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілмеген жағдайлар.
8. Коды 16-жолда банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалына қаражаттың келіп түскені және оның валюталық шарт бойынша берешекті өтеуі туралы ақпарат: қаражаттың (ақша, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түріндегі, өзгесі) нақты немесе болжалды (болашақта) түсу күні немесе негізгі борышты өтеу және сыйақыны төлеу күні, шарт валютасының мың бірліктеріндегі түсімдер (төлемдер) сомасы көрсетіледі. Егер шарттың сомасы валюталық шартта көзделмесе, онда қаражаттың нақты түскені туралы ақпарат қана көрсетіледі. Өзгермелі пайыздық мөлшерлеме жағдайында сыйақыны төлеудің болжалды сомасы валюталық шартта өзгеше белгіленбесе, есепті кезеңнің соңындағы базалық мөлшерлеменің мәнін ескере отырып есептеледі.
9. Егер валюталық шарттағы сома әртүрлі валюталардағы бірнеше сомадан құралса, онда әрбір сома мен шарт валютасы бойынша Нысанның жекелеген бағандары толтырылады.
10. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы нысанда әрбір қаржылай қарыз бойынша міндеттемелердің нақты орындалуы жөніндегі ақпаратты көрсету үшін реттік нөмір береді.
Ынтымақтастық қағидаттарын белгілейтін, бірақ банктің, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының бейрезидентті қаржыландыруының жекелеген маңызды талаптарын айқындамайтын негіздемелік келісімге реттік нөмір берілмейді.

1) прямое владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих акций банка;
2) косвенное владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих акций банка;
3) прямое владение резидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих акций банка;
4) косвенное владение резидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих акций банка;
5) банк и нерезидент не имеют никакого контроля или влияния друг на друга, но находятся под контролем или влиянием одного и того же инвестора, прямо или косвенно владеющего не менее 10 (десятью) процентами голосующих акций банка;
6) случаи, не указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта Формы.
8. В строке с кодом 16 отражается информация о поступлении средств банку, филиалу банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющему деятельность на территории Республики Казахстан, и погашении банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, задолженности по валютному договору: фактическая или предполагаемая (в будущем) дата поступления средств (в виде денег, товаров (работ, услуг), иного) или дата погашения основного долга и оплата вознаграждения, сумма поступлений (платежей), в тысячах единиц валюты договора. Если сумма договора валютным договором не предусмотрена, отражается информация только о фактическом поступлении средств. В случае плавающей процентной ставки предполагаемая сумма оплаты вознаграждения рассчитывается исходя из значения базовой ставки на конец отчетного периода, если иное не установлено валютным договором.
9. Если в валютном договоре сумма состоит из нескольких сумм в разных валютах, то по каждой сумме и валюте договора заполняются отдельные графы Формы.
10. Порядковый номер присваивается Национальным Банком Республики Казахстан для отражения информации по фактическому исполнению обязательств по каждому финансовому займу в Форме об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода по форме согласно приложению 8 к Правилам мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Порядковый номер не присваивается рамочному соглашению, устанавливающему принципы сотрудничества, но не определяющему отдельные существенные условия финансирования банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан, нерезидентом.

11. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
12. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 32-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
12-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: 11-ОБ
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: ______ жылғы __________ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін (қоса алғанда)
Нысан
1-кесте. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 32-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есеп ұсынылған қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету
Реттік нөмірі
Кредитордың атауы
Кредит валютасының атауы
А
Б
В
кестенің жалғасы
Негізгі борыш
Есепті кезең басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция,
шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Ұлғаюы
Азаюы
Барлығы
олардың ішінде мыналар есебінен
Барлығы
олардың ішінде қайта ұйымдастыру есебінен
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
қайта ұйымдастыру
капиталдандырылған сыйақы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сыйақы
Кредиттің жай-күйі
Ескертпе
Есепті кезең басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Есептелді
Төленді
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
9
10
11
12
13
14
15
2-кесте. Өзге де қаржылай қарыздарды игеру және оған қызмет көрсету
Реттік нөмірі
Алдыңғы кезеңдегі есептен алынған реттік нөмірі
Кредитордың атауы
Кредит валютасының атауы
Кредит сомасы
А
Б
В
Г
Д
кестенің жалғасы
Кредиттік келісімнің (келісімшарттың) нөмірі
Іс-қимыл кезеңі
Кредитор елінің атауы
Игерудің басталған күні
Өтеудің соңғы мерзімінің күні
Ж
З
И
К
кестенің жалғасы
Негізгі борыш
Есепті кезең басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Ұлғаюы
Азаюы
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
Барлығы
олардың ішінде мыналар есебінен
Барлығы
олардың ішінде қайта ұйымдастыру есебінен
қайта ұйымдастыру
Капиталдандырылған сыйақы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сыйақы
Кредиттің жай-күйі
Ескертпе
Есепті кезең басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Начислено
Оплачено
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
9
10
11
12
13
14
15
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының атауы
__________________________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________________
Орындаушы _______________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефон
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________________ _______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Банк, Қазақстан
Республикасының
бейрезидент-банкінің
Қазақстан Республикасының
аумағында қызметін жүзеге
асыратын филиалы
бейрезиденттерден тартқан,
есепті кезеңнің басында және
(немесе) соңында өтелмеген
міндеттемелері бар қаржылай
қарыздарды игеру және оларға
қызмет көрсету туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп (индексі – 11-ОБ, кезеңділігі – тоқсан сайын)

11. В случае отсутствия информации за отчетный период, Форма не представляется.
12. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 32 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Приложение 12
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 8
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком,
филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность
на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются
непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода
Индекс формы административных данных: 11-ОБ
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: __________ квартал ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: банк, филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца,
следующего за отчетным периодом
Форма
Таблица 1. Освоение и обслуживание финансовых займов,
о которых Национальному Банку Республики Казахстан представлен отчет согласно
пункту 32 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан,
утвержденных постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64,
зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544
Порядковый номер
Наименование кредитора
Наименование валюты кредита
А
Б
В
продолжение таблицы
Основной долг
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде,
тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Увеличение
Уменьшение
Всего
из них за счет
Всего
из них за счет реорганизации
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
реорганизации
капитализированного вознаграждения
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Вознаграждение
Состояние кредита
Примечание
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Начислено
Оплачено
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
9
10
11
12
13
14
15
Таблица 2. Освоение и обслуживание иных финансовых займов
Порядковый номер
Порядковый номер из отчета за предыдущий период
Наименование кредитора
Наименование валюты кредита
Сумма кредита
А
Б
В
Г
Д
продолжение таблицы
Номер кредитного соглашения (контракта)
Период действия
Наименование страны кредитора
Дата начала освоения
Дата конечного срока погашения
Ж
З
И
К
продолжение таблицы
Основной долг
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Увеличение
Уменьшение
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
Всего
Из них за счет
Всего
из них за счет реорганизации
реорганизации
капитализированного вознаграждения
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Вознаграждение
Состояние кредита
Примечание
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Начислено
Оплачено
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
9
10
11
12
13
14
15
Наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан,
осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан
_______________________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета об освоении
и обслуживании финансовых
займов, привлеченных банком,
филиалом банка-нерезидента
Республики Казахстан,
осуществляющим деятельность
на территории
Республики Казахстан,
от нерезидентов, по которым
имеются непогашенные
обязательства на начало
и (или) конец отчетного периода
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком,
филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность
на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются
непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода
(индекс – 11-ОБ, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Банк, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы бейрезиденттерден олар тартқан қаржылай қарыздар бойынша тоқсан сайын ұсынады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. Нысанда есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында жалпы банк жүйесі бойынша, жалпы Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы бойынша бейрезиденттердің алдында өтелмеген міндеттемелері бар әрбір қаржылай қарыз бойынша ақпарат бөлек көрсетіледі.
6. 1-кестеде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының бейрезиденттерден есепті кезеңдегі қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есепті банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы ұсынған қаржылай қарыздарды игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. 2-кестеде өзге қаржылай қарыздарды игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөнінде мәліметтер көрсетіледі.
8. Сомалар шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
9. 1-кестеде:
А бағанында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бейрезиденттен есепті кезеңде қаржылай қарыздарды тарту талаптары туралы есепте Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаржылай қарызға беретін реттік нөмірі немесе Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары қолданысқа енгізілгенге дейін банкке бейрезиденттерден қаржылай қарызға берілген хабарлама туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі.
14-бағанда "қолданыстағы", "Тараптардың міндеттемелерді толық орындауы" тізімінен есепті кезеңнің соңындағы кредиттік келісімнің жай-күйі көрсетіледі. Кредиттік келісім тараптар міндеттемелерін, оның ішінде сыйақы бойынша немесе мерзімі өткен төлемдер бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады деп есептеледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению Формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма представляется ежеквартально банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, по финансовым займам, привлеченным ими от нерезидентов.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
5. В Форме отражается информация отдельно по каждому финансовому займу, по которому имеются непогашенные на начало и (или) конец отчетного периода обязательства перед нерезидентами в целом по системе банка, в целом по филиалу банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющему деятельность на территории Республики Казахстан.
6. В Таблице 1 отражаются сведения по освоению, погашению и обслуживанию финансовых займов, о которых банк, филиал банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан, представил отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов по форме, установленной приложением 7 к Правилам мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544, (далее – Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан).
7. В Таблице 2 отражаются сведения по освоению, погашению и обслуживанию иных финансовых займов.
8. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты договора.
9. В Таблице 1:
в графе А отражается порядковый номер, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан финансовому займу в отчете об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов по форме согласно приложению 7 к Правилам мониторинга валютных операций в Республике Казахстан или номер свидетельства об уведомлении, выданного банку до введения в действие Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан на финансовый заем от нерезидента;
в графе 14 отражается состояние кредитного соглашения на конец отчетного периода из списка: "действующее", "полное исполнение обязательств сторонами". Кредитное соглашение считается действующим до полного исполнения обязательств сторонами, в том числе обязательств по вознаграждению или по просроченным платежам.

10. 2-кестеде Б бағанында өткен кезең үшін ұсынылған Нысаннан қаржылай қарыздың реттік нөмірі көрсетіледі.
11. 1 және 2-кестелерде:
1-бағанда есепті кезеңнің басында өтелмеген, оның ішінде мерзімі өткен негізгі борыш көрсетіледі;
2-бағанда есепті кезеңде кредит қаражатын алу, борышты қайта ұйымдастыру және сыйақыны капиталдандыру есебінен негізгі борыштың ұлғайғаны көрсетіледі;
3-бағанда талап қоюды беру (борышты аудару) кезінде қайта ұйымдастыру есебінен борыштың ұлғаюы көрсетіледі;
4-бағанда сыйақыны капиталдандыру (сыйақыны негізгі борышқа жатқызу) көрсетіледі;
5-бағанда есепті кезеңде өтеу және қайта ұйымдастыру есебінен негізгі борыштың, оның ішінде мерзімі өткен борыштың азаюы көрсетіледі;
6-бағанда қайта ұйымдастыру есебінен борыштың азаюы көрсетіледі. Мерзімінен бұрын өтеу, кешіру, талапты басқаға беру (борышты аудару), борышты капиталға қатысу құралдарына (қарыз алушыға және (немесе) үшінші тұлғаларға) айырбастау, қарыз алушының жылжымайтын мүлкі және өзге де активі, қарыз алушының борыштық бағалы қағаздары, тауарды жеткізу және қарыз алушының өзге де борыштық міндеттемелері қайта ұйымдастырудың негізгі түрлері болып табылады;
7 және 8-бағандарда есепті кезеңнің соңында өтелмеген, оның ішінде мерзімі өткен негізгі борыш және борыштың қалдығы ескерілетін баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі;
9-бағанда есепті кезеңнің басындағы сыйақы бойынша, оның ішінде мерзімі өткен берешек көрсетіледі;
10-бағанда есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі;
11-бағанда есепті кезеңде сыйақының, оның ішінде мерзімі өткен сыйақының ақы төлеу, қайта ұйымдастыру және капиталдандыру есебінен азаюы көрсетіледі;
12 және 13-бағандарда есепті кезең соңындағы сыйақы, оның ішінде мерзімі өткен сыйақы бойынша берешек және осы берешек ескерілетін баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі.
12. 1-кестенің және 2-кестенің 15-бағанында қамтамасыз ету түрі және қамтамасыз ету сомасы валютасы көрсетіле отырып, валютаның мың бірлігімен көрсетіледі (бар болса). Қамтамасыз етудің бірнеше түрі болған кезде қамтамасыз етудің барлық түрі және қамтамасыз етудің жалпы нарықтық құны мың теңгемен көрсетіледі.
1-кестенің В бағаны және 2-кестенің Г бағаны "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес толтырылады.
2-кестенің К бағаны "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес толтырылады.

10. В Таблице 2 в графе Б указывается порядковый номер финансового займа из Формы, представленной за предыдущий период.
11. В Таблицах 1 и 2:
в графе 1 отражается непогашенный на начало отчетного периода основной долг, в том числе просроченный;
в графе 2 отражается увеличение за отчетный период основного долга за счет получения кредитных средств, реорганизации долга и капитализации вознаграждения;
в графе 3 отражается увеличение долга за счет реорганизации при уступке требования (переводе долга);
в графе 4 отражается капитализация вознаграждения (отнесение вознаграждения к основному долгу);
в графе 5 отражается уменьшение за отчетный период основного долга, в том числе просроченного, за счет погашения и реорганизации;
в графе 6 отражается уменьшение долга за счет реорганизации. Основными видами реорганизации являются досрочное погашение, прощение, уступка требования (перевод долга), обмен долга на инструменты участия в капитале (заемщика и (или) третьих лиц), недвижимость и иной актив заемщика, долговые ценные бумаги заемщика, поставки товара и иные долговые обязательства заемщика;
в графах 7 и 8 отражается непогашенный на конец отчетного периода основной долг, в том числе просроченный, и номер балансового счета, на котором учитывается остаток долга;
в графе 9 отражается задолженность по вознаграждению, в том числе просроченная, на начало отчетного периода;
в графе 10 отражаются начисленные в отчетном периоде вознаграждения;
в графе 11 отражается уменьшение в отчетном периоде вознаграждения, в том числе просроченного, за счет оплаты, реорганизации и капитализации вознаграждения;
в графах 12 и 13 отражается задолженность на конец отчетного периода по вознаграждению, в том числе просроченному, и номер балансового счета, на котором учитывается эта задолженность.
12. В графе 15 Таблицы 1 и Таблицы 2 отражаются (при наличии) вид обеспечения и сумма обеспечения в тысячах единиц валюты с указанием валюты. При наличии нескольких видов обеспечения указываются все виды обеспечения и общая рыночная стоимость обеспечения в тысячах тенге.
Графа В Таблицы 1 и графа Г Таблицы 2 заполняются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
Графа К Таблицы 2 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".

13. 1 және 2-кестелерде арифметикалық-логикалық бақылау:
1-баған = өткен тоқсан үшін ұсынылған Нысанның 7-бағаны;
2-баған >= 3-баған + 4-баған;
5-баған >= 6-баған;
7-баған = 1-баған + 2-баған - 5-баған;
9-баған = өткен тоқсан үшін ұсынылған Нысанның 12-бағаны;
12-баған = 9-баған + 10-баған - 11-баған.
14. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан ұсынылмайды.
15. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 33-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2023 жылғы 27 ақпандағы
№ 8 Қаулыға
13-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына ұсынылады
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: ПР-9
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: ______ жылғы __________ ай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 18 (он сегізіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан

13. Арифметико-логический контроль в Таблицах 1 и 2:
графа 1 = графа 7 Формы, представленной за предыдущий квартал;
графа 2 >= графа 3 + графа 4;
графа 5 >= графа 6;
графа 7 = графа 1 + графа 2 - графа 5;
графа 9 = графа 12 Формы, представленной за предыдущий квартал;
графа 12 = графа 9 + графа 10 - графа 11.
14. В случае отсутствия информации за отчетный период, Форма не представляется.
15. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 33 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Приложение 13
к постановлению Председатель
Национального Банка Казахстана
от 27 февраля 2023 года № 8
Приложение 9
к Правилам мониторинга
валютных операций
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о проведенных валютных операциях
Индекс формы административных данных: ПР-9
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: _______ месяц ____ года
Круг лиц, представляющих информацию: уполномоченный банк
Срок представления: до 18 (восемнадцатого) числа (включительно) месяца,
следующего за отчетным периодом
Форма

7. Валюталық шарт бойынша ақша алушы
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
БСН,
ЖСН
Ел коды
Резиденттік белгісі
Экономика секторының коды
7.1
7.2
7.3
7.4
7.5
кестенің жалғасы
8. Ескертпе
Уәкілетті банктің атауы _____________________________________________________
Уәкілетті банктің БСН ______________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________________
Орындаушы _________________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефон
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________________ ______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефон
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Жүргізілген валюталық
операциялар туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп (индексі – ПР-9, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) 5-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті банк ай сайын ұсынады және ол жүргізген валюталық операциялар, оның ішінде клиенттің тапсырмалары бойынша ақпаратты қамтиды.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
5. Нысанға Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары) айқындалатын шекті мәнге тең немесе одан асатын сомаға есепті кезеңдегі валюталық операциялар бойынша ақпарат кіреді.
6. Нысанға "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушылардың, оның аумағында жасалатын валюталық операциялар жөнінде, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасын айырбастау пункттері арқылы сатып алу (сату) жөнінде ақпарат кірмейді.

7. Получатель денег по валютному договору
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН, ИИН
Код страны
Признак резидентства
Код сектора экономики
7.1
7.2
7.3
7.4
7.5
продолжение таблицы
8. Примечание
Наименование уполномоченного банка _____________________________________
БИН уполномоченного банка _____________________________________________
Адрес__________________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Приложение
к форме отчета о проведенных
валютных операциях
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о проведенных валютных операциях
(индекс – ПР-9, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о проведенных валютных операциях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле).
3. Форма представляется уполномоченным банком ежемесячно и включает информацию о проведенных им валютных операциях, в том числе по поручениям клиентов.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
5. В Форму включается информация по валютным операциям за отчетный период на сумму, равную или превышающую пороговое значение, определяемое Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512, (далее – Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан).
6. В Форму не включается информация по валютным операциям участников Международного финансового центра "Астана", совершаемых на его территории, а также по покупке (продаже) наличной иностранной валюты через обменные пункты.

7. Валюталық операциялар Нысанда:
клиенттердің тапсырмалары бойынша (оның ішінде төлем карточкаларын қолдана отырып жүзеге асырылған) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша – клиенттің уәкілетті банктегі банктік шотына ақша есептеу (клиенттің уәкілетті банктегі банктік шотынан ақша есептен шығару) күні;
уәкілетті банктің өз төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бойынша – уәкілетті банктің корреспонденттік шотына ақша есептеу (уәкілетті банктің корреспонденттік шотынан ақшаны есептен шығару) күні;
басқа валюталық операциялар бойынша – операциялар жасау күні көрсетіледі.
Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған валюталық операциялар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі ақпаратты уәкілетті банк резиденттен немесе бейрезиденттен осындай төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты алуына қарай түзетеді.
8. Нысанның 1, 6 және 7-бөліктері валюталық шарт негізінде валюталық операциялар жүргізілген жағдайда толтырылады.
9. Нысанның 1-бөлігінде валюталық шарттың деректемелері көрсетіледі. 1.3-баған валюталық шартқа есептік нөмір берілсе толтырылады.
10. Нысанның 2 және 3-бөліктерінде төлем құжатына сәйкес ақша жөнелтуші мен бенефициар туралы ақпарат көрсетіледі.
2.3 және 3.3-бағандарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ақша жөнелтушінің, бенефициардың тіркелген елінің (заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде жеке тұлға үшін) екі әріптік коды толтырылады.
2.4, 2.5, 3.4 және 3.5-бағандар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына (бұдан әрі – Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары) сәйкес толтырылады.
Үшінші тұлға жеке тұлғаның банктік шотына қолма-қол ақша салған (алған) жағдайларды қоспағанда, банктік шоттан қолма-қол ақша салған (алған) кезде 2 және 3-бөліктерде шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады. Үшінші тұлға жеке тұлғаның банктік шотына қолма-қол ақша салған кезде 2-бөлікте ақша салатын тұлға туралы, 3-бөлікте шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады.

7. Валютные операции отражаются в Форме:
по платежам и (или) переводам денег по поручениям клиентов (в том числе осуществленным с использованием платежных карточек) – на дату зачисления денег на банковский счет клиента в уполномоченном банке (списания денег с банковского счета клиента в уполномоченном банке);
по собственным платежам и (или) переводам денег уполномоченного банка – на дату зачисления денег на корреспондентский счет уполномоченного банка (списания денег с корреспондентского счета уполномоченного банка);
по другим валютным операциям – на дату совершения операции.
Информация по платежам и (или) переводам денег по валютным операциям, осуществленным с использованием платежных карточек, исправляется уполномоченным банком по мере получения информации о таких платежах и (или) переводах денег от резидента или нерезидента.
8. Части 1, 6 и 7 Формы заполняются в случае проведения валютных операций на основании валютного договора.
9. В части 1 Формы указываются реквизиты валютного договора. Графа 1.3 заполняется, если валютному договору присвоен учетный номер.
10. В частях 2 и 3 Формы указывается информация об отправителе денег и бенефициаре в соответствии с платежным документом.
В графах 2.3 и 3.3 указывается двухбуквенный код страны регистрации (для юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) или страны постоянного проживания (для физического лица на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства) отправителя денег, бенефициара в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Графы 2.4, 2.5, 3.4 и 3.5 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365, (далее – Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей).
При внесении (снятии) наличных денег с банковского счета в частях 2 и 3 заполняется информация о владельце счета, за исключением случаев внесения (снятия) наличных денег третьим лицом на банковский счет физического лица. При внесении наличных денег третьим лицом на банковский счет физического лица в части 2 заполняется информация о лице, которое вносит деньги, в части 3 – о владельце счета.

Үшінші тұлға жеке тұлғаның банктік шотынан қолма-қол ақшаны алған кезде 2-бөлікте шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады, 3-бөлікте ақша алатын тұлға туралы ақпарат толтырылады.
Уәкілетті банк шетел валютасын, чектерді, вексельдерді, басқа төлем құжаттарын немесе өзге валюталық құндылықтарды сатқан кезде Нысанның 2-бөлігінде уәкілетті банк туралы, Нысанның 3-бөлігінде сатып алушы клиент туралы ақпарат көрсетіледі. Уәкілетті банк шетел валютасын, чектерді, вексельдерді, басқа төлем құжаттарын немесе өзге валюталық құндылықтарды сатып алған кезде Нысанның 2-бөлігінде сатушы клиент туралы ақпарат, Нысанның 3-бөлігінде уәкілетті банк туралы ақпарат көрсетіледі.
11. Нысанның 4-бөлігінде валюталық операция туралы ақпарат көрсетіледі.
4.2-баған Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес толтырылады.
4.3-баған экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады.
4.5-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес валютаның үш таңбалы әріптік коды көрсетіледі.
4.6-бағанда "01" – жөнелтілген төлемдер немесе ақша аударымдары, уәкілетті банктің қолма-қол шетел валютасын алуы немесе шетел валютасын сатуы бойынша операциялары, чектер, вексельдер, басқа да төлем құжаттары немесе өзге валюталық құндылықтар үшін, "02" – кіріс төлемдер немесе ақша аударымдары, уәкілетті банктің қолма-қол шетел валютасын есептеуі немесе шетел валютасын сатып алуы бойынша операциялары, чектер, вексельдер, басқа төлем құжаттары немесе өзге валюталық құндылықтар үшін көрсетіледі.
4.7-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшелері немесе бір заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері арасында жүзеге асырылса "1" белгісі, қалған жағдайларда "0" белгісі көрсетіледі.
4.8-баған Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңының 21-бабының 2-тармағына сәйкес былай толтырылады:
"1" – тиісті валюталық шарт талаптарында бейрезиденттен алынуы тиіс ақшаны резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шотына аудару көзделмесе, бейрезиденттің резидентке (уәкілетті банкті қоспағанда) ақша ұсынуы көзделетін қаржылай қарыз;
"2" – тиісті валюталық шарт талаптарында бейрезиденттен алынуы тиіс ақшаны резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шотына аудару көзделмесе, резидентте (уәкілетті банкті қоспағанда) бейрезидентке ақшаны қайтару бойынша талаптардың туындауы көзделетін қаржылай қарыз;

При снятии наличных денег третьим лицом с банковского счета физического лица в части 2 заполняется информация о владельце счета, в части 3 заполняется информация о лице, которое снимает деньги.
При продаже уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей в части 2 Формы отражается информация об уполномоченном банке, в части 3 Формы – о клиенте-покупателе. При покупке уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей в части 2 Формы отражается информация о клиенте-продавце, в части 3 Формы – об уполномоченном банке.
11. В части 4 Формы указывается информация о валютной операции.
Графа 4.2 заполняется в соответствии с приложением 2 к Правилам осуществления валютных операций в Республике Казахстан.
Графа 4.3 заполняется в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей.
В графе 4.5 указывается трехзначный буквенный код валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
В графе 4.6 указывается "01" - для отправленных платежей или перевода денег, операции по снятию наличной иностранной валюты или продаже уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей, "02" - для входящих платежей или перевода денег, операции по зачислению наличной иностранной валюты или покупке уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей.
В графе 4.7 указывается "1", если платеж и (или) перевод денег осуществляется между юридическим лицом и его структурными подразделениями или между структурными подразделениями одного юридического лица, в остальных случаях указывается "0".
Графа 4.8 заполняется в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона о валютном регулировании и валютном контроле следующим образом:
"1" – финансовый заем, предусматривающий предоставление нерезидентом денег резиденту (за исключением уполномоченного банка), если условиями соответствующего валютного договора не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;
"2" – финансовый заем, предусматривающий возникновение у резидента (за исключением уполномоченного банка) требований к нерезиденту по возврату денег, если условиями соответствующего валютного договора не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;

"3" – резиденттің үлестес тұлға болып табылмайтын бейрезидентке қаржылай қарыз нысанын пайдаланғаны үшін сыйақы төлеместен 720 (жеті жүз жиырма) күннен астам мерзімге ақша ұсынуы көзделетін қаржылай қарыз;
"4" – егер тиісті валюталық шарт талаптарында бейрезиденттің экспортқа ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап 720 (жеті жүз жиырма) күннен асатыны көзделген болса, экспорт бойынша операциялар;
"5" – егер тиісті валюталық шарт талаптарында бейрезидент импорт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда, бейрезиденттің ақшаны қайтару бойынша міндеттемелерін орындау мерзімі (аванстық төлем немесе толық алдын ала ақы) импортқа ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап 720 (жеті жүз жиырма) күннен асатыны көзделген болса, импортқа ақы төлеу бойынша операциялар;
"0" – қалған жағдайларда.
"5" белгісі бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі тауар жеткізілмеген (қызметтер көрсетілмеген, жұмыстар орындалмаған) жағдайда бейрезиденттің ақшаны (аванстық төлемді немесе толық ақыны) қайтару бойынша міндеттемелерді орындау мерзімін білдіреді. Егер валюталық шарт талаптарында тауар жеткізілмеген (қызметтер көрсетілмеген, жұмыстар орындалмаған) жағдайда ақшаны қайтару үшін бөлек мерзім көзделмесе, онда міндеттемелерді орындау мерзімі деп тауарды жеткізу (қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау) мерзімін айтады.
12. Нысанның 5-бөлігінде валюталық операциялар бойынша контрагенттің ұйымы (банк) – алынған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін ақша жөнелтуші ұйым (банк), жөнелтілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін бенефициар ұйым (банк) туралы ақпарат көрсетіледі. Ішкі банктік валюталық операциялар бойынша есеп беретін уәкілетті банк туралы ақпарат көрсетіледі. Негізінде төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүргізілетін құжаттарда ақша жөнелтуші ұйым (банк) туралы ақпарат болмаған кезде 5-бөлік толтырылмайды.
5.3-бағанда ақша жөнелтуші ұйым (банк) немесе бенефициар елінің "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес екі әріптік коды толтырылады. Ішкі банктік валюталық операциялар үшін "KZ" коды көрсетіледі.
13. Нысанның 6 және 7-бөліктерінде валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші немесе ақша алушы туралы мәліметтер көрсетіледі. Егер валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші (алушы) төлем құжаты бойынша ақша жөнелтушімен (бенефициармен) сәйкес келетін болса, онда 6 (7)-бөлікте Нысанның 2 (3)-бөлігіне ұқсас ақпарат толтырылады.
6.3. және 7.3-бағандарда валюталық шарт бойынша ақша жөнелтушінің немесе алушының тіркелген елінің (заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде жеке тұлға үшін) "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰС ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес екі әріптік коды толтырылады.

"3" – финансовый заем, предусматривающий предоставление резидентом денег нерезиденту, не являющемуся аффилированным лицом, на срок свыше 720 (семисот двадцати) дней без выплаты вознаграждения за пользование предметом финансового займа;
"4" – операции по экспорту, если условиями соответствующего валютного договора предусмотрено, что срок исполнения обязательств по оплате экспорта нерезидентом превышает 720 (семьсот двадцать) дней с даты исполнения обязательств резидентом;
"5" – операции по оплате импорта, если условиями соответствующего валютного договора предусмотрено, что срок исполнения обязательств по возврату денег (авансового платежа или полной предоплаты) нерезидентом в случае неисполнения нерезидентом своих обязательств по импорту превышает 720 (семьсот двадцать) дней с даты исполнения обязательств резидентом;
"0" – в остальных случаях.
По признаку "5" под сроком исполнения обязательств понимается срок исполнения обязательств нерезидентом по возврату денег (авансового платежа или полной предоплаты) в случае непоставки товара (неоказания услуги, невыполнения работы). Если условиями валютного договора отдельный срок для возврата денег в случае непоставки товара (неоказания услуги, невыполнения работы) не предусмотрен, то под сроком исполнения обязательств понимается срок поставки товара (оказания услуги, выполнения работы).
12. В части 5 Формы указывается информация об организации (банке) контрагента по валютной операции - организации (банке) отправителя денег для полученных платежей и (или) переводов денег, организации (банке) бенефициара для отправленных платежей и (или) переводов денег. По внутрибанковским валютным операциям указывается информация об отчитывающемся уполномоченном банке. При отсутствии в документах, на основании которых проводится платеж и (или) перевод денег, информации об организации (банке) отправителя денег часть 5 не заполняется.
В графе 5.3 указывается двухбуквенный код страны организации (банка) отправителя денег или бенефициара в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран". Для внутрибанковских валютных операций указывается код "KZ".
13. В частях 6 и 7 Формы указываются сведения об отправителе денег или получателе денег по валютному договору. Если отправитель (получатель) денег по валютному договору совпадает с отправителем денег (бенефициаром) по платежному документу, то в части 6 (7) заполняется информация аналогично части 2 (3) Формы.
В графах 6.3 и 7.3 указывается двухбуквенный код страны регистрации (для юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) или страны постоянного проживания (для физического лица на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства) отправителя или получателя денег по валютному договору в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".

6.4, 6.5, 7.4 және 7.5-бағандар Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады.
14. Нысанның 8-бөлігінде Нысанның 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бөліктеріне енгізілмеген қосымша ақпарат: инвестициялау объектісі, бағалы қағаздар эмитенті, жылжымайтын мүлік объектісінің елі, төлемнің ерекше талаптары туралы ақпарат, валюталық заңнама бойынша жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шотына ақша есептеу күні көрсетіледі.
15. Нысанның 8-бөлігінде нақтылайтын ақпараттың болмауы бұзушылық болып табылмайды. Нысанға белгіленген шекті мәннен аз сомадағы валюталық операцияларды енгізу бұзушылық болып табылмайды.
16. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
17. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 34-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 4 (төрт) ай ішінде енгізіледі.

Графы 6.4, 6.5, 7.4 и 7.5 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей.
14. В части 8 Формы указывается дополнительная информация, не включенная в части 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 Формы: информация об объекте инвестирования, эмитенте ценных бумаг, стране объекта недвижимости, особые условия платежа, дата зачисления денег на счет хранения указаний отправителя по валютному законодательству.
15. Отсутствие уточняющей информации в части 8 Формы не является нарушением. Включение в Форму валютных операций на сумму менее установленного порогового значения не является нарушением.
16. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
17. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 4 (четырех) месяцев после срока представления, установленного пунктом 34 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544.