Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 3 наурыздағы № 201 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 наурызда № 32045 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер және толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары - Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы генерал-майор Е.С. Ботақановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 3 наурыздағы
№ 201 бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 2 желтоқсандағы № 980 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12808 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулықты бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 марта 2023 года № 201. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2023 года № 32045
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан - Главнокомандующего Национальной гвардией генерал-майора Ботаканова Е.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 3 марта 2023 года № 201
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2015 года № 980 "Об утверждении Инструкции о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в высших учебных заведениях Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12808):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулық бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулық";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеуі туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 47-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі әскери-тергеу органдарының сарбаздар, сержанттар (старшиналар) лауазымдарында күнтізбелік есептеуде кемінде сегіз жыл қызмет өткерген келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің (бұдан әрі – әскери қызметші) Қазақстан Республикасының ЖЖОКБҰ-да ақылы негізде оқуға жұмсалатын шығындарын бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде өтеу тәртібін нақтылайды.".

"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств.";
в Инструкции о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в высших учебных заведениях Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Настоящая Инструкция о возмещении затрат военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьей 47 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон) и детализирует порядок возмещения затрат на обучение военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – военнослужащий), проходящим воинскую службу по контракту на должностях солдат, сержантов (старшин), прослужившим не менее восьми лет в календарном исчислении, на обучение в ОВПО Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов от стоимости обучения за счет бюджетных средств.";

4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әскери қызметші оқуға жұмсалған шығындарды өтеу туралы баянатқа қоса ұсынатын құжаттардың тізбесі:
Заңның 6-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті лауазымды адамның ЖЖОКБҰ-ға түсуге келісімі туралы құжаттың көшірмесі;
оқу орнынан анықтама;
еңбек сіңірген жылдары туралы анықтама;
білім беру қызметін көрсету жөніндегі шарттың көшірмесі;
ректордың ЖЖОКБҰ-ға қабылдау (келесі оқу курсына ауыстыру) туралы бұйрығының үзінді көшірмесі;
ЖЖОКБҰ-да оқу үшін төлемді растайтын құжаттар.
5. Әскери қызметші басқа ЖЖОКБҰ-ға ауысқан кезде, сондай-ақ одан әрі әскери қызмет өткеру орны өзгерген кезде құжаттарды ұсыну реті осы Нұсқаулықтың 3, 4-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте, әскери қызметші басқа ЖЖОКБҰ-ға ауысқан жағдайда Қазақстан Республикасының ЖЖОКБҰ-да оқуға жұмсалған шығындарды өтеу мөлшері түзетілуі тиіс.
ЖЖОКБҰ-да оқуға жұмсалған шығындарды өтеу құқығы берілген әскери қызметшіге ол оқыған (оқитын) білім беру ұйымы таратылған және қайта ұйымдастырылған, қызметін тоқтатқан, білім беру ұйымы лицензиясынан айырылған жағдайларда басқа ЖЖОКБҰ-ға оқуға жұмсалатын шығындарды өтеуге кепілдік беріледі.
6. Әскери қызметшіге академиялық демалыс берілген жағдайда оған ЖЖОКБҰ-да оқуға жұмсалған шығындарды өтеу құқығы сақталады.
Бұл ретте, әскери қызметші бір ай мерзімде мемлекеттік мекемеге (әскери бөлімге) оқу орнының академиялық демалыс беру туралы бұйрығының үзінді көшірмесін ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 10, 11, 12 және 13-тармақтармен толықтырылсын:
"10. Шығындарды өтеу құқығын қолданған әскери қызметшінің әскери қызмет өткеру орны бойынша мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) қаржы қызметі жылына бір рет 25 желтоқсанға дейін әскери қызметшінің барлық оқу кезеңінде әскери қызметшінің жеке ісіне қосу үшін мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) кадр қызметіне осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшіге оның құқығын іске асыру шеңберінде нақты жүргізілген төлемдер туралы анықтама (бұдан әрі - анықтама), мемлекеттік мекеме (әскери бөлім) басшысының оқығаны үшін ақшалай қаражатты өтеу туралы бұйрығынан үзінді көшірме және білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың көшірмесін ұсынады.
11. Шығындарды өтеу құқығын қолданған әскери қызметші Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылуға байланысты немесе аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметіне сәйкес келмеуі бойынша теріс себептермен әскери қызметтен шығарылған жағдайда ЖЖОКБҰ-да оқығаны үшін жұмсалған ақшаны өтейді.

пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Перечень документов, прилагаемых военнослужащим к рапорту для возмещения затрат на обучение:
копия документа о согласии уполномоченного должностного лица на поступление в ОВПО в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 6 Закона;
справка с места обучения;
справка о выслуге лет;
копия договора по оказанию образовательных услуг;
выписка из приказа ректора о зачислении в ОВПО (переводе на следующий курс обучения);
документы, подтверждающие оплату за обучение в ОВПО.
5. При переводе военнослужащего в другую ОВПО, а также при изменении места его дальнейшей воинской службы последовательность предоставления документов производится в соответствии с пунктами 3, 4 настоящей Инструкции.
При этом, при переводе военнослужащего в другую ОВПО размер возмещения затрат на обучение в ОВПО Республики Казахстан подлежит корректировке.
Военнослужащему, имеющему право на возмещение затрат в ОВПО, гарантируется возмещение затрат на обучение в другой ОВПО в случаях ликвидации и реорганизации организации образования, приостановления действия, лишения лицензии организации образования, в которой он обучался (обучается).
6. При предоставлении военнослужащему академического отпуска за ним сохраняется право на возмещение затрат на обучение в ОВПО.
При этом, военнослужащий в месячный срок представляет в государственное учреждение (воинскую часть) выписку из приказа учебного заведения о предоставлении ему академического отпуска.";
дополнить пунктами 10, 11, 12 и 13 следующего содержания:
"10. Финансовая служба государственного учреждения (воинской части) по месту прохождения воинской службы военнослужащего, воспользовавшегося правом на возмещение затрат, один раз в год до 25 декабря в течение всего срока обучения военнослужащего представляет в кадровую службу государственного учреждения (воинской части) справку о фактически произведенных военнослужащему выплатах в рамках реализации его права (далее – справка) по форме согласно приложению к настоящей Инструкции, выписку из приказа руководителя государственного учреждения (воинской части) о возмещении денежных средств за обучение и копию договора об оказании образовательных услуг для приобщения их в личное дело военнослужащего.
11. Военнослужащий, воспользовавшийся правом на возмещение затрат, в случае увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан или по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации, возмещает деньги, затраченные на его обучение в ОВПО.

12. Шығындарды өтеу құқығын қолданған әскери қызметші Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылуға байланысты немесе аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметіне сәйкес келмеуі бойынша теріс себептермен әскери қызметтен шығарылған жағдайда мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) кадр қызметі:
1) әскери қызметтен шығарылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде әскери қызметшіге ақшалай қаражатты тиісті бюджеттің кірісіне аудару арқылы оның ЖЖОКБҰ-да оқығаны үшін жұмсалған ақшаны мемлекетке бір ай мерзім ішінде өз еркімен қайтару қажеттігі туралы хабарлама береді;
2) оқытуға жұмсалған ақшаны мемлекетке бір ай мерзімде ерікті түрде өтеуден бас тартқан жағдайда, мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) бастығына мемлекеттік мекеме (әскери бөлім) заң қызметінің ЖЖОКБҰ-да оқығаны үшін жұмсалған ақшаны мемлекетке сот тәртібімен өтеуі туралы баянат ұсынады.
Баянатқа:
шығару туралы, оқытуға жұмсалған ақшалай қаражатты өтеу туралы бұйрықтың үзінді көшірмелері;
білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың, келісімшарттың, жеке куәліктің көшірмелері;
қаржы қызметінің әскери қызметшіге төлем жүргізілгені туралы анықтамалары қоса беріледі.
13. Мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) заң қызметі әскери қызметшінің ЖЖОКБҰ-да оқығаны үшін жұмсалған ақшаны өтеу туралы баянат және қажетті құжаттар келіп түскенде заңнамамен белгіленген тәртіппен бір ай мерзім ішінде сотқа талап арыз береді.";
осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда қосымшамен толықтырылсын.
2. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 25 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13139 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жұмыс оқу жоспарлары пәндеріндегі академиялық айырмашылықты ІІМ әскери, арнаулы оқу орны білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін транскриптте көрсетілген оқыған пәндерінің тізбесі, олардың бағдарламалары мен академиялық сағаттардағы немесе кредиттердегі көлемі негізінде айқындайды.";
9, 10, 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Білім алушыларды ІІМ арнаулы оқу орындарына курстан курсқа, бір оқыту нысанынан екіншісіне, бір тілдік бөлімшеден екіншісіне, бір мамандықтан екіншісіне, басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ) ауыстыру жүзеге асырылады.
Білім алушыларды ІІМ-нің бір арнаулы оқу орнынан ІІМ-нің басқа арнаулы оқу орнына ауыстыру бос қабылдау орындары болған жағдайда ІІМ арнаулы оқу орындарының келісімімен жүргізіледі.

12. В случае увольнения с воинской службы военнослужащего, воспользовавшегося правом на возмещение затрат, по отрицательным мотивам, в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан или по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации, кадровая служба государственного учреждения (воинской части):
1) в течение семи рабочих дней со дня увольнения извещает военнослужащего о необходимости возместить государству деньги, затраченные на его обучение в ОВПО, в добровольном порядке в месячный срок путем перечисления денежных средств в доход соответствующего бюджета;
2) в случае отказа добровольно возместить в месячный срок государству деньги, затраченные на его обучение, подает на имя руководителя государственного учреждения (воинской части) рапорт о взыскании юридической службой государственного учреждения (воинской части) денег, затраченных на его обучение в ОВПО, в судебном порядке.
К рапорту прилагаются:
выписки из приказа: об увольнении, о возмещении денежных средств за обучение;
копии: договора об оказании образовательных услуг, контракта, удостоверения личности;
справки финансовой службы о произведенных выплатах военнослужащему.
13. Юридическая служба государственного учреждения (воинской части) при поступлении рапорта о взыскании денег, затраченных на обучение военнослужащего в ОВПО, и необходимых документов в месячный срок в установленном законодательством порядке подает иск в суд.";
дополнить приложением в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 25 "Об утверждении Правил перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13139):
в Правилах перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Академическая разница в дисциплинах рабочих учебных планов определяется военным, специальным учебным заведением МВД на основе перечня изученных дисциплин, их программ и объемов в академических часах или кредитах, отраженных в транскрипте, выдаваемом лицам, не завершившим образование.";
пункты 9, 10, 11 изложить в следующей редакции:
"9. Перевод обучающихся в специальные учебные заведения МВД осуществляется с курса на курс, с одной формы обучения на другую, с одного языкового отделения на другое, с одной специальности на другую, из других организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО).
Перевод обучающихся с одного специального учебного заведения МВД в другое специальное учебное заведение МВД, при наличии вакантных приемных мест производится с согласия специальных учебных заведений МВД.

10. Білім алушыларды ЖЖОКБҰ-дан ІІМ арнаулы оқу орындарының бос қабылдау орындарына ауыстыру конкурстық негізде каникул кезеңінде оқу жылының нәтижелерін және ІІМ арнаулы оқу орындарында осы курста белгіленген ауыстыру балынан төмен болмайтын үлгерімнің орташа балын ескере отырып, жазғы емтихандық сессияның (аралық аттестаттау) қорытындысы бойынша тиісті курста бос орындар болған жағдайда жүзеге асырылады.
11. ЖЖОКБҰ-дан ІІМ-нің арнаулы оқу орнына ауысуға ниет білдірген кандидат ІІМ-нің арнаулы оқу орны бастығының атына еркін нысанда ауысу туралы өтініш береді.
Ауысу туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) ІІМ-нің арнаулы оқу орнына ауыстыру туралы ЖЖОКБҰ басшысының атына жазылған өтініштің көшірмесі және бұрынғы оқу орнынан басшының қолы қойылған және мөрмен бекітілген ауысуға арналған жазбаша келісімі;
2) оқу ісі жөніндегі проректор мен офис-тіркеушінің қолы қойылған және мөрмен бекітілген транскрипінің көшірмесі;
3) ұлттық бірыңғай тестілеуді (бұдан әрі – ҰБТ) тапсырғаны туралы сертификат;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) білім беру гранты иегерінің куәлігі (егер болса).";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. ІІМ-нің арнаулы оқу орны пошта арқылы бес жұмыс күні ішінде жеке істі, қорытындының, транскриптінің көшірмесін, жұмыс оқу жоспарын, ҰБТ тапсырғаны туралы сертификатты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне (бұдан әрі - ІІМ) оқуға кандидатты ІІМ-нің арнаулы оқу орнына ауыстыру мәселесін келісу үшін жолдайды.";
18, 19, 20, 21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. ІІМ арнаулы оқу орнының бастығы оқуға кандидатты ІІМ арнаулы оқу орнының білім алушылары қатарына қабылдау туралы бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оқуға кандидат бұрын оқыған ЖЖОКБҰ-ға оның оқу ісін жіберу туралы жазбаша сұрау салу жібереді. Сұрау салуға оқуға кандидатты білім алушылар қатарына қабылдау туралы ІІМ-нің арнаулы оқу орны бастығы бұйрығының көшірмесі қоса беріледі.
19. Білім алушыларды ІІМ әскери оқу орнының ішінде бір оқыту нысанынан екіншісіне, бір оқыту тілінен екіншісіне, бір мамандықтан екіншісіне, басқа ЖЖОКБҰ-дан ІІМ-нің әскери оқу орындарына ауыстыру жазғы немесе қысқы каникул кезеңінде ІІМ әскери оқу орны бастығының бұйрығымен жүзеге асырылады.
Егер жұмыс оқу жоспарларының пәндеріндегі академиялық айырмашылық бес оқу пәнінен немесе міндетті компоненттің он бес кредитінен аспаса, бір оқыту тілінен екіншісіне ауыстыру кезінде ауыстыру жоспарланған оқыту тілін білуіне тапсырған емтиханның оң нәтижесі кезінде ауыстыру мүмкін болады.

10. Перевод обучающихся из ОВПО на вакантные приемные места в специальные учебные заведения МВД осуществляется на конкурсной основе в каникулярный период по итогам летней экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) с учетом результатов учебного года и среднего балла успеваемости не ниже установленного в специальных учебных заведениях МВД переводного балла на тот же курс при наличии вакантных мест на соответствующем курсе.
11. Кандидат на учебу, желающий перевестись в специальное учебное заведение МВД из ОВПО, подает заявление в произвольной форме о переводе на имя начальника специального учебного заведения МВД.
К заявлению о переводе прилагаются следующие документы:
1) копия заявления о переводе в специальное учебное заведение МВД на имя руководителя ОВПО и письменное согласие на перевод с прежнего учебного заведения с подписью руководителя и скрепленное печатью;
2) копия транскрипта, подписанного проректором по учебной работе и офис - регистратором и скрепленного печатью;
3) сертификат о сдаче единого национального тестирования (далее - ЕНТ);
4) копия документа, удостоверяющего личность;
5) свидетельство обладателя образовательного гранта (если является таковым).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Специальное учебное заведение МВД направляет по почте в течение пяти рабочих дней личное дело, копии заключения, транскрипта, рабочего учебного плана, сертификата о сдаче ЕНТ в Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД) для согласования вопроса перевода кандидата на учебу в специальное учебное заведение МВД.";
пункты 18, 19, 20, 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"18. Начальник специального учебного заведения МВД в течение трех рабочих дней со дня издания приказа о зачислении кандидата на учебу в число обучающихся специального учебного заведения МВД направляет письменный запрос в ОВПО, где ранее обучался кандидат на учебу о пересылке его учебного дела. К запросу прилагается копия приказа начальника специального учебного заведения МВД о зачислении кандидата на учебу в число курсантов.
19. Перевод обучающихся внутри военного учебного заведения МВД с одной формы обучения на другую, с одного языка обучения на другой, с одной специальности на другую и из других ОВПО в военные учебные заведения МВД осуществляется в период летних или зимних каникул приказом руководителя военного учебного заведения МВД.
Перевод возможен, если академическая разница в дисциплинах рабочих учебных планов составляет не более пяти учебных дисциплин или пятнадцати кредитов обязательного компонента, а при переводе с одного языка обучения на другой также при положительном результате экзамена на знание языка обучения, на который планируется перевод.

20. ІІМ-нің әскери оқу орындарына ауысуға ниет білдірген адамдар ІІМ-нің әскери оқу орнында каникулдық демалыс басталғанға дейін кемінде үш ай қалғанда ІІМ-нің әскери оқу орны бастығының атына еркін нысанда оқыту тілін көрсете отырып, өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстырып тексеру үшін ұсынылады);
2) транскриптімен және қосымшасымен (болған жағдайда) бұған дейінгі білім деңгейі туралы құжаттың көшірмесі, сондай-ақ олардың нотариалды расталған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы (шетелде білім алған адамдар үшін).
Жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білімді шетелде алған адамдар үшін бұған дейінгі білім деңгейі туралы құжат Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626 болып тіркелген) Білім туралы құжаттарды тану қағидаларында, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесінде (бұдан әрі – Тану қағидалары) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында білім туралы құжаттарды тану рәсімінен өтуі қажет;
3) транскрипт.
Шетелдік ЖЖОКБҰ-да білім алатын адам транскриптің нотариалды бекітілген қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасын да ұсынады;
4) ҰБТ тапсырғаны туралы сертификаттың көшірмесі;
5) алты фотосурет (бас киімсіз, көлемі 3,5 х 4,5 см);
6) есепке тіркеу куәлігінің (әскери билет) көшірмесі;
7) өмірбаян мен сауалнама екі данада;
8) соңғы қызмет (жұмыс немесе оқу) орнынан мінездеме.
Көрсетілген құжаттарды толық көлемде ұсынбаған адамның өтініші қарауға қабылданбайды.
21. ІІМ-нің әскери оқу орны ауыстыру туралы өтінішті алған соң келесі жұмысты жүргізеді:
1) тиісті курста бос орындар болған жағдайда үш жұмыс күні ішінде ІІМ әскери оқу орны бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттың осы Қағиданың 19-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды шығарады;
2) оң қорытынды шығарылған жағдайда ІІМ әскери оқу орнының кадр қызметі оқуға кандидаттың "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының талаптарына сәйкестігін тексеру бойынша іс-шаралар өткізеді. Тексеру іс-шараларының нәтижелері ІІМ әскери оқу орнының оқу кеңесінде қарау үшін ІІМ әскери оқу орны бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасарына беріледі;

20. Лица, изъявившие желание перевестись в военные учебные заведения МВД, не позднее чем за три месяца до начала каникулярного отпуска в военном учебном заведении МВД, подают заявление в произвольной форме с указанием языка обучения на имя начальника военного учебного заведения МВД.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность (оригинал представляется для сверки);
2) копия документа о предыдущем уровне образования с транскриптом и приложением (при наличии), а также их нотариально заверенный перевод на казахский или русский язык (для лиц, получивших образование за рубежом).
Документ о предыдущем уровне образования для лиц, получивших общее среднее или техническое и профессиональное, послесреднее образование за рубежом, должен пройти процедуру признания документов об образовании в Республике Казахстан в порядке, установленном Правилами признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23626) (далее - Правила признания);
3) транскрипт.
Лицо, обучающееся в зарубежной ОВПО, также представляет нотариально заверенный перевод транскрипта на казахский или русский язык;
4) копия сертификата о сдаче ЕНТ;
5) шесть фотографий (без головного убора размером 3,5 х 4,5 см);
6) копия приписного свидетельства (военного билета);
7) автобиография и анкета в двух экземплярах;
8) характеристика с последнего места службы (работы или учебы).
Заявление лица, не представившего указанные документы в полном объеме, к рассмотрению не принимается.
21. Военное учебное заведение МВД после получения заявления о переводе проводит следующую работу:
1) при наличии вакантных мест на соответствующем курсе в течение трех рабочих дней заместитель начальника военного учебного заведения МВД, курирующий учебную работу, выносит заключение по форме согласно приложению к настоящим Правилам о соответствии кандидата требованиям, изложенным в пункте 19 настоящих Правил;
2) при положительном заключении кадровая служба военного учебного заведения МВД проводит мероприятия по проверке кандидата на учебу на соответствие требованиям статьи 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих". Результаты проверочных мероприятий передаются заместителю начальника военного учебного заведения МВД, курирующему учебную работу, для рассмотрения на ученом совете военного учебного заведения МВД;

3) оқу кеңесі отырыста материалдарды қарайды және оқуға кандидатты ІІМ-нің әскери оқу орнына ауыстырудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім шығарады және оны ІІМ әскери оқу орнының бастығы бекітеді;
4) ІІМ әскери оқу орнының басшысы оқу кеңесінің ауыстыру туралы шешімі бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей:
оқуға кандидатқа қағаз немесе электронды түрде ІІМ-нің әскери оқу орнына ауыстыруға қатысты қабылданған шешім туралы хабарлама жолдайды;
оқу кеңесі ауыстыру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда оқуға кандидатты ІІМ әскери оқу орнының курсанттары қатарына қабылдау туралы бұйрық шығарады және оқуға кандидат бұған дейін оқыған ЖЖОКБҰ-ға оның оқу ісін жолдау туралы жазбаша сұрау салу жібереді. Сұрау салуға ІІМ әскери оқу орны бастығының оқуға кандидатты курсанттар қатарына қабылдау туралы бұйрығының көшірмесі қоса беріледі.
22. Білім алушыларды ІІМ-нің арнаулы оқу орындарына қайта қабылдау ЖЖОКБҰ-да білім алғандар қатарынан жүзеге асырылады.";
29-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Іріктеу қағидаларының талаптарына сәйкес болған жағдайда кадр қызметі ІІМ-нің арнаулы оқу орнына Жеке істерді жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес ресімделген жеке ісін және оқуды бітіргеннен кейін жұмысқа орналастыру кепілдемесі бар қолдаухатты жібереді.";
32, 33, 34, 35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Оқуға кандидаттарды ІІМ-нің әскери оқу орындарына оқуға қайта қабылдау ЖЖОКБҰ-да білім алғандар қатарынан жазғы немесе қысқы каникул кезеңінде ІІМ әскери оқу орны бастығының бұйрығымен жүзеге асырылады.
33. ІІМ-нің әскери оқу орнына оқуға қайта қабылданбайтын адамдар:
1) денсаулық жағдайы бойынша оқудан шығару жағдайларын қоспағанда, оның шығарылған күнінен бастап бір жылдан артық уақыт өтсе және әскери-дəрігерлік комиссия қорытындысының негізінде оқуға және әскери қызмет өткеруге жарамды деп танылған;
2) мемлекеттік немесе əскери қызметтен, арнаулы мемлекеттік органдардан, құқық қорғау органдарынан, соттардан жəне əділет органдарынан терiс себептер бойынша шығарылған;
3) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының талаптарына сәйкес келмейтін;
4) егер жұмыс оқу жоспарларының пәндеріндегі айырмашылық бес оқу пәнінен немесе міндетті компоненттің он бес кредитінен артық болса.
34. ІІМ-нің әскери оқу орнына қайта қабылдау үшін оқуды жалғастыруға ниет білдірген кандидат кезекті академиялық кезеңнің басталуына үш ай қалған мерзімнен кешіктірмей ІІМ әскери оқу орны бастығының атына еркін нысанда оқуға қайта қабылдануға ниет білдірген мамандық пен курсты міндетті түрде көрсете отырып, қайта қабылдау туралы өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

3) ученый совет на заседании рассматривает материалы и выносит решение о целесообразности или нецелесообразности перевода кандидата на учебу в военное учебное заведение МВД и утверждает его у руководителя военного учебного заведения МВД;
4) руководитель военного учебного заведения МВД не позднее трех рабочих дней со дня утверждения решения ученого совета о переводе:
направляет кандидату на учебу в бумажном или электронном виде уведомление о принятом решении касательно перевода в военное учебное заведение МВД;
при положительном решении ученого совета о переводе издает приказ о зачислении кандидата на учебу в число курсантов военного учебного заведения МВД и направляет письменный запрос в ОВПО, где ранее обучался кандидат на учебу о пересылке его учебного дела. К запросу прилагается копия приказа начальника военного учебного заведения МВД о зачислении кандидата на учебу в число курсантов.
22. Восстановление обучающихся в специальные учебные заведения МВД осуществляется из числа обучавшихся в ОВПО.";
подпункт 2) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"2) при соответствии требованиям Правил отбора кадровая служба направляет в специальное учебное заведение МВД личное дело кандидата на учебу, оформленное в соответствии с требованиями Правил ведения личных дел, и ходатайство с гарантией трудоустройства после окончания учебы.";
пункты 32, 33, 34, 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"32. Восстановление кандидатов на учебу в военные учебные заведения МВД осуществляется из числа обучавшихся в ОВПО в период летних или зимних каникул приказом начальника военного учебного заведения МВД.
33. Восстановлению в военное учебное заведение МВД не подлежит лицо:
1) если со дня его отчисления прошло более одного года, за исключением случаев отчисления по состоянию здоровья и признанию годным к обучению и прохождению воинской службы на основании заключения военно-врачебной комиссии;
2) уволенное по отрицательным мотивам с государственной или воинской службы, из специальных государственных органов, правоохранительных органов, судов и органов юстиции;
3) не соответствующее требованиям статьи 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих";
4) если разница в дисциплинах рабочих учебных планов составляет более пяти учебных дисциплин или более пятнадцати кредитов обязательного компонента.
34. Для восстановления в военное учебное заведение МВД кандидат на учебу не позднее трех месяцев до начала очередного академического периода, в котором желает продолжить обучение, подает заявление о восстановлении на имя начальника военного учебного заведения МВД в произвольной форме с обязательным указанием специальности и курса, на который желает восстановиться.
К заявлению прилагаются следующие документы:

1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстырып тексеру үшін ұсынылады);
2) транскриптімен және қосымшасымен (болған жағдайда) бұған дейінгі білім деңгейі туралы құжаттың көшірмесі, сондай-ақ олардың нотариалды расталған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы (шетелде білім алған адамдар үшін).
Жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білімді шетелде алған адамдар үшін бұған дейінгі білім деңгейі туралы құжат Тану қағидаларында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасындағы білім туралы құжаттарды тану рәсімінен өтуі қажет;
3) транскрипт.
Шетелдік ЖОО-да білім алатын адам транскриптің қазақ немесе орыс тіліне нотариалды бекітілген аудармасын да ұсынады;
4) ҰБТ тапсырғаны туралы сертификаттың көшірмесі;
5) алты фотосурет (бас киімсіз, көлемі 3,5 х 4,5 см);
6) есепке тіркеу куәлігінің (әскери билет) көшірмесі;
7) өмірбаян мен сауалнама екі данада;
8) соңғы қызмет (жұмыс немесе оқу) орнынан мінездеме.
Көрсетілген құжаттарды толық көлемде ұсынбаған адамның өтініші қарауға қабылданбайды.
35. ІІМ әскери оқу орны қайта қабылдау туралы өтінішті алған соң, келесі жұмысты жүргізеді:
1) тиісті курста бос орындар болған жағдайда үш жұмыс күні ішінде ІІМ әскери оқу орны бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды шығарады;
2) оң қорытынды шығарылған жағдайда ІІМ әскери оқу орнының кадр қызметі оқуға кандидаттың "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының талаптарына сәйкестігін тексеру бойынша іс-шаралар өткізеді. Тексеру іс-шараларының нәтижелері ІІМ әскери оқу орнының оқу кеңесінде қарау үшін ІІМ әскери оқу орны бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасарына беріледі;
3) оқу кеңесі отырыста материалдарды қарайды және оқуға кандидатты ІІМ-нің әскери оқу орнына қайта қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім шығарады және оны ІІМ әскери оқу орнының бастығы бекітеді;
4) ІІМ әскери оқу орнының басшысы оқу кеңесінің қайта қабылдау туралы шешімі бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей:
оқуға кандидатқа қағаз немесе электронды түрде ІІМ-нің әскери оқу орнына қайта қабылдауға қатысты қабылданған шешім туралы хабарлама жолдайды;
оқу кеңесі қайта қабылдау туралы оң шешім қабылдаған жағдайда оқуға кандидатты ІІМ әскери оқу орнының курсанттары қатарына қабылдау туралы бұйрық шығарады.

1) копия документа, удостоверяющего личность (оригинал представляется для сверки);
2) копия документа о предыдущем уровне образования с транскриптом и приложением (при наличии), а также их нотариально заверенный перевод на казахский или русский язык (для лиц, получивших образование за рубежом).
Документ о предыдущем уровне образования для лиц, получивших общее среднее или техническое и профессиональное, послесреднее образование за рубежом, должен пройти процедуру признания документов об образовании в Республике Казахстан в порядке, установленном Правилами признания;
3) транскрипт.
Лицо, обучающееся в зарубежном ВУЗе, также представляет нотариально заверенный перевод транскрипта на казахский или русский язык;
4) копия сертификата о сдаче ЕНТ;
5) шесть фотографий (без головного убора размером 3,5 х 4,5 см);
6) копия приписного свидетельства (военного билета);
7) автобиография и анкета в двух экземплярах;
8) характеристика с последнего места службы (работы или учебы).
Заявление лица, не представившего указанные документы в полном объеме, к рассмотрению не принимается.
35. Военное учебное заведение МВД после получения заявления о восстановлении проводит следующую работу:
1) заместитель начальника военного учебного заведения МВД, курирующий учебную работу, при наличии вакантных мест на соответствующем курсе в течение трех рабочих дней выносит заключение по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) при положительном заключении кадровая служба военного учебного заведения МВД проводит мероприятия по проверке кандидата на учебу на соответствие требованиям статьи 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих". Результаты проверочных мероприятий передаются заместителю начальника военного учебного заведения МВД, курирующему учебную работу, для рассмотрения на ученом совете военного учебного заведения МВД;
3) ученый совет на заседании рассматривает материалы и выносит решение о целесообразности или нецелесообразности восстановления кандидата на учебу в военное учебное заведение МВД и утверждает его у руководителя военного учебного заведения МВД;
4) руководитель военного учебного заведения МВД не позднее трех рабочих дней со дня утверждения решения ученого совета о восстановлении:
направляет кандидату на учебу в бумажном или электронном виде уведомление о принятом решении касательно восстановления в военное учебное заведение МВД;
при положительном решении ученого совета о восстановлении издает приказ о зачислении кандидата на учебу в число курсантов военного учебного заведения МВД.

36. ІІМ әскери оқу орнының курсанттары қатарына қабылдау туралы бұйрықтан үзінді көшірме Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығына мәлімет үшін жолданады.";
37, 38 және 39-тармақтар алынып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13199 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында:
7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Әскери қызметшілер мен әскери қызметте болмаған азаматтар қатарынан кандидаттар әскери қызмет өткеру орны және/немесе тұрғылықты жері бойынша Ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ) өткізу пункттерінде немесе базалық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында "Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығымен бекітілген "Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу және "Ұлттық бірыңғай тестілеу тапсырғаны туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген) белгіленген мерзімде республикалық бюджеттің немесе жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен білім грантын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін екі блок бойынша ҰБТ тапсырады:
1-блок - Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық және оқу сауаттылығы (оқу тілі);
2-блок - екі бейіндік пән, кандидат оларды осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес ІІМ әскери, арнаулы оқу орындары білім беру бағдарламаларының тізбесіне (бұдан әрі - Білім беру бағдарламаларының тізбесі) сәйкес мамандығына қарай өзі таңдайды.
Жарамдылық мерзімі өткен және/немесе республикалық бюджеттің немесе жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен білім грантын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін көзделмеген мерзімде ҰБТ тапсыру кезінде алынған ҰБТ нәтижелері қабылданбайды."
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

36. Выписка из приказа о зачислении в число курсантов военного учебного заведения МВД направляется для сведения в Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан.";
пункты 37, 38 и 39 исключить;
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.
3. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13199):
в Правилах приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Кандидаты из числа военнослужащих и граждан, не состоящих на воинской службе, в году поступления сдают единое национальное тестирование (далее - ЕНТ) в пунктах проведения ЕНТ или базовых организациях высшего и (или) послевузовского образования по месту прохождения воинской службы и/или жительства в сроки, установленные Правилами проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования", утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования и оказания государственных услуг "Выдача сертификата о сдаче единого национального тестирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15173), для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета, по двум блокам:
1 блок – история Казахстана, математическая грамотность и грамотность чтения (язык обучения);
2 блок – двум профильным предметам, выбор которых осуществляется самостоятельно кандидатом в зависимости от специальности в соответствии с Перечнем образовательных программ военных, специальных учебных заведений МВД (далее – Перечень образовательных программ) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Результаты ЕНТ с истекшим сроком действия и/или полученные при сдаче ЕНТ в сроки, не предусмотренные для участия в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета, не принимаются.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Кандидаттарды конкурстық іріктеуден өткізу үшін жыл сайын 1 маусымға дейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары - Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрығымен: қабылдау комиссиясының, кандидаттарды түпкілікті медициналық куәландыру комиссиясының, кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеру және кәсіби-психологиялық іріктеу жөніндегі комиссияның, апелляциялық комиссияның, техникалық топтың құрамдары бекітіледі.";
39-тармақтың 5) тармақшасы алынып тасталсын.
4. "Ішкі істер органдарының әскери қызметшісін қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалысынан шақыртып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 29 қыркүйектегі № 653 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21355 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының әскери қызметшісін қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалысынан шақыртып алу қағидаларында:
4-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"басқа қызметтік қажеттілік жағдайларында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің қызметтің осы бағытына жетекшілік ететін орынбасарының, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан өңірлік қолбасшылықтары қолбасшыларының, өңірлік әскери-тергеу бөлімшелері бастықтарының шешімі бойынша.".
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ұланының және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
әскери-тергеу органдарының
сарбаздар, сержанттар
(старшиналар) лауазымдарында
күнтізбелік есептеуде кемінде
сегіз жыл қызмет өткерген
келісімшарт бойынша әскери
қызмет өткеретін
әскери қызметшілердің
Қазақстан Республикасының
жоғары және (немесе) жоғары
оқу орнынан кейінгі білім беру
ұйымдарында (бұдан әрі –
ЖЖОКБҰ) ақылы негізде оқуға
жұмсалатын шығындарын
бюджет қаражаты есебінен
оқыту құнының елу пайызы
мөлшерінде өтеуі туралы
нұсқаулыққа
қосымша
"БЕКІТЕМІН"
___________________________
мемлекеттік мекеменің
(әскери бөлімнің) атауы
бастығы (командирі)
____________________________
әскери (арнайы) атағы,
қолы, тегі, аты-жөні
20 __ жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасының ЖЖОКБҰ-да әскери қызметшіні ________ жылы __________________________________________ оқу орнының атауы ақылы негізде оқытуға жұмсалған бюджет қаражаты есебінен оқыту құнының елу пайызы мөлшерінде нақты шығындары туралы
АНЫҚТАМА
Әскери қызметшінің атағы, тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
ЖЖОКБҰ-да оқу курсы
Бір оқу жылының толық құны (теңге)
Төленген өтемақының мөлшері (теңге)
Төлемге арналған есепшоттың нөмірі, күні
1
Жиыны
Ескертпе: анықтаманы әскери бөлімнің қаржы бөлімшесі ағымдағы жылдың аяқталуы бойынша әрбір нақты өтемақы алушыға әзірлейді, содан соң кадр органына ұсынады.
Қаржы бөлімінің (қызметінің) бастығы
_____________________________________________________________________
мемлекеттік мекеменің (әскери бөлімнің) атауы
_____________________________________________________________________
әскери (арнайы) атағы, қолы, тегі, аты-жөні
20___жылғы "____" __________
М.О.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына ауыстыру
және қайта қабылдау
қағидаларына
қосымша
"БЕКІТЕМІН"
ІІМ әскери, арнаулы оқу орны
бастығының оқу ісі жөніндегі
орынбасары
____________________________
әскери (арнайы) атағы,
қолы, тегі, аты-жөні
20___ жылғы "___"___________
Нысан
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
"_______ -_________________________" мамандығы бойынша жоғары
білім беру бағдарламасы бойынша _________ оқу нысаны бойынша ________
курсқа "____________________________" мемлекеттік мекемесіне оқуын
ІІМ әскери, арнаулы оқу орнының атауы
одан әрі жалғастыру үшін ауыстыру (қайта қабылдау) туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
______________________________________________ ұсынған құжаттар
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(өтініш, транскрипт) негізінде мынадай академиялық айырмашылық белгіленді:
Р/с №
Пәндердің және оқу жұмысы түрлерінің атауы
Барлық сағат
Бақылау нысаны
Кредиттер (сағат) саны
Кандидаттың анықтамасы
Оқу жоспары (оқу орнының атауы)
Кандидаттың анықтамасы
Жалпыға бірдей міндетті компонент
1
Жоғары оқу орнының компоненті
1
Үлгерімнің орташа балы -_______
Қорытынды: ҚР ІІМ-нің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 25 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13139 болып тіркелген) 2, 3, 4, 5, 6, 7-тармақтарына сәйкес
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
"____ -__________" мамандығы бойынша _______________________________
ІІМ әскери, арнаулы оқу орнының атауы
жоғары білім беру бағдарламасы бойынша ____________ факультетінің ___ курсына (20___ж. қабылдау) оқуға ауыстыру (қайта қабылдау) мүмкін (мүмкін емес) деп есептелсін.
Академиялық айырмашылық белгіленген мерзімде жойылады.
_________________________________________________________________
қорытынды жүргізген адамның лауазымы
_________________________________________________________________
әскери (арнайы) атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Ескертпе: ЖОБҰ құрылымында дербес институттар болған жағдайда, қорытынды институт бастығымен келісіледі.

"9. Для проведения конкурсного отбора кандидатов ежегодно до 1 июня приказом заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан - Главнокомандующего Национальной гвардией утверждаются составы: приемной комиссии, комиссии по проведению окончательного медицинского освидетельствования, комиссии по проверке физической подготовленности и профессионально-психологическому отбору кандидатов, апелляционная комиссия, техническая группа.";
подпункт 5) пункта 39 исключить.
4. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2020 года № 653 "Об утверждении Правил отзыва военнослужащего органов внутренних дел из ежегодного основного отпуска в случае служебной необходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21355):
в Правилах отзыва военнослужащего органов внутренних дел из ежегодного основного отпуска в случае служебной необходимости, утвержденных указанным приказом:
абзац шестой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"в других случаях служебной необходимости по решению Министра внутренних дел Республики Казахстан, заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан, курирующего данное направление службы, командующих региональными командованиями Национальной гвардии Республики Казахстан, руководителей региональных военно-следственных подразделений.".
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение
к Инструкции о возмещении
затрат военнослужащим
Национальной гвардии
Республики Казахстан
и военно-следственных органов
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
проходящим воинскую службу
по контракту на должностях
солдат, сержантов (старшин),
прослужившим не менее
восьми лет в календарном
исчислении, на обучение
в организациях высшего и (или)
послевузовского образования
(далее – ОВПО)
Республики Казахстан
на платной основе
в размере пятидесяти процентов
от стоимости обучения за счет
бюджетных средств
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник (командир)
____________________________
наименование государственного
учреждения (воинской части)
____________________________
воинское (специальное) звание,
подпись, фамилия, инициалы
"____" ___________ 20___ года
СПРАВКА фактических затрат на обучение военнослужащего в ОВПО
Республики Казахстан на платной основе в размере пятидесяти процентов
от стоимости обучения за счет бюджетных средств
в _________________________________________________ за ______ год
наименование учебного заведения
Звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) военнослужащего
Курс обучения в ОВПО
Полная стоимость обучения за год (тенге)
Размер выплаченной компенсации (тенге)
Номер счета к оплате, дата
1
Итого
Примечание: справка составляется финансовым подразделением воинской части
на каждого фактического получателя компенсации по завершению текущего года,
после чего представляется в кадровый орган.
Начальник финансового отдела (службы)
_____________________________________________________________________
наименование государственного учреждения (воинской части)
_____________________________________________________________________
воинское (специальное) звание, подпись, фамилия, инициалы (при его наличии)
"_____" ____________ 20___ года
М.П.
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
Министра внутренних дел
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение
к Правилам перевода
и восстановления в военные,
специальные учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
"УТВЕРЖДАЮ"
Заместитель начальника
военного, специального
учебного заведения
МВД по учебной работе
___________________________
воинское (специальное) звание,
подпись, фамилия, инициалы
"______" __________ 20____ г.
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
на _____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) о переводе (восстановлении)
для дальнейшего продолжения обучения в государственное учреждение
"______________________________________________________________"
наименование военного, специального учебного заведения МВД
на ____ курс по __________ форме обучения по образовательной программе
высшего образования по специальности "______ - ____________________"
На основании представленных документов
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (заявления, транскрипта)
установлена следующая академическая разница:
№ п/п
Наименование дисциплин и видов учебной работы
Всего часов
Форма контроля
Количество кредитов (часов)
Справка кандидата
Учебный план ___ (наименование учебного заведения)
2Справка кандидата
Общеобязательный компонент
1.
Вузовский компонент
1.
Средний балл успеваемости - __________
Вывод: в соответствии с пунктами 2, 3, 4, 5, 6, 7 Правил перевода и восстановления
в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел
Республики Казахстан, утвержденных приказом МВД РК от 13 января 2016 года № 25
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов за № 13139), перевод (восстановление)
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
для обучения на _____ курс (набора 20__года) факультета ___________________
обучения по образовательной программе высшего образования по специальности
"____ - ________________"______________________________________________
наименование военного, специального учебного заведения МВД
считать возможным (не возможным).
Академическая разница ликвидируется в установленные сроки.
______________________________________________________________________
должность проводившего заключение
______________________________________________________________________
воинское (специальное) звание, подпись, фамилия, инициалы
Примечание: при наличии в структуре ОВПО самостоятельных институтов,
заключение согласовывается с начальником института.