Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың құжаттарын және мәліметтерді тексеруді, қарап-тексеруді және (немесе) жете тексеруді жүзеге асыру қағидаларын, сондай-ақ қарап-тексеру және жете тексеру актілерінің нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 2023 жылғы 27 наурыздағы № 295 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 наурызда № 32128 болып тіркелді
"Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 10 және 11-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың құжаттарын және мәліметтерді тексеруді, қарап-тексеруді және (немесе) жете тексеруді жүзеге асыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды қарап-тексеру актісінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жете тексеру актісінің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі
орынбасарының міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 27 наурыздағы
№ 295 бұйрығына
1-қосымша
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың құжаттарын және мәліметтерді тексеруді, қарап-тексеруді және (немесе) жете тексеруді жүзеге асыру қағидалары

Об утверждении Правил осуществления проверки документов и сведений, осмотра и (или) досмотра перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза товаров, а также форм актов осмотра и досмотра
Приказ и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 27 марта 2023 года № 295. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2023 года № 32128
В соответствии с пунктами 10 и 11 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила осуществления проверки документов и сведений, осмотра и (или) досмотра перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза товаров, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму акта осмотра товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами–членами Евразийского экономического союза, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму акта досмотра товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами–членами Евразийского экономического союза, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательстве Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Заместителя Премьер-Министра -
И.о. Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1 к приказу
И.о. Заместителя
Премьер-Министра -
И.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 марта 2023 года № 295
Правила осуществления проверки документов и сведений, осмотра и (или) досмотра перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза товаров

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың құжаттарын және мәліметтерді тексеруді, қарап-тексеруді және (немесе) жете тексеруді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 28-бабы 11-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – МКО) Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы (бұдан әрі – Мемшекара) арқылы өткізілетін тауарлардың құжаттарын және мәліметтерді тексеру, қарап-тексеруді және (немесе) жете тексеруді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың құжаттарын және мәліметтерді тексеруді жүзеге асыру тәртібі
2. МКО лауазымды адамы құжаттарды және мәліметтерді тексеруді жүзеге асыру кезінде тауарларды өткізуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар ұсынған көліктік (тасымалдау) және коммерциялық құжаттарда қамтылған мәліметтерді:
1) МКО пайдаланатын ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтермен;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған тәсілдермен алынған мәліметтермен салыстырады.
3. Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың заңсыз өткізілуін көрсететін фактілер болмаған кезде МКО лауазымды адамы ұсынылған құжаттарды ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар жеке тұлғаларға немесе заңды тұлғаның өкілдеріне, ал олар болмаған кезде – тауарлар тасымалданатын көлік құралын басқаратын жеке тұлғаларға қайтарады.
4. ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы рұқсатсыз өткізілетін өзіндік ерекшелігі бар тауарлар анықталған кезде МКО-ның лауазымды адамы Заңның 27-бабының 2-тармағына сәйкес өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспортына, импортына немесе транзитіне тыйым салу туралы шешім (бұдан әрі – Тыйым салу туралы шешім) қабылдайды.
5. МКО лауазымды адамы Тыйым салу туралы шешімді ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін өзіндік ерекшелігі бар тауарларға қатысты өкілеттіктері бар жеке тұлғалардың немесе заңды тұлға өкілдерінің назарына, ал олар болмаған кезде – көліктік (тасымалдау) құжатына белгілер қою арқылы өзіндік ерекшелігі бар тауарлар тасымалданатын көлік құралын басқаратын жеке тұлғалардың назарына жеткізеді.
6. Көліктік (тасымалдау) құжаттарынан алынған мәліметтерді МКО лауазымды адамы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты, кері экспорты, импорты және транзиті фактілерін тіркеу журналына электрондық түрде енгізеді.

Глава 1. Общий порядок
1. Настоящие Правила осуществления проверки документов и сведений, осмотра и (или) досмотра перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 11 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления органами государственных доходов (далее – ОГД) проверки документов и сведений, осмотра и (или) досмотра товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан (далее – Госграница) с государствами-членами Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС).
Глава 2. Порядок осуществления проверки документов и сведений, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза, товаров
2. Должностное лицо ОГД при осуществлении проверки документов и сведений, сопоставляет сведения, содержащиеся в предоставленных физическими и юридическими лицами, осуществляющими перемещение товаров, транспортных (перевозочных) и коммерческих документах:
1) со сведениями, полученными из информационных систем, используемых ОГД;
2) со сведениями, полученными способами, незапрещенными законодательством Республики Казахстан.
3. При отсутствии фактов, указывающих на незаконное перемещение специфических товаров, должностное лицо ОГД возвращает предоставленные документы физическим лицам или представителям юридического лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС, а при их отсутствии – физическим лицам, управляющих транспортным средством, на котором перевозятся товары.
4. При выявлении специфических товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС без разрешения, должностное лицо ОГД принимает в соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона решение о запрете экспорта, импорта или транзита специфических товаров (далее – Решение о запрете).
5. Должностное лицо ОГД доводит Решение о запрете до сведения физических лиц или представителей юридического лица, обладающих полномочиями в отношении специфических товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС, а при их отсутствии – физических лиц, управляющих транспортным средством, на котором перевозятся специфические товары, путем проставления отметок на транспортном (перевозочном) документе.
6. Сведения из транспортных (перевозочных) документов вносятся в Журнал регистрации фактов экспорта, реэкспорта, импорта и транзита специфических товаров, должностным лицом ОГД, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в электронном виде.

7. МКО лауазымды адамы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінде жауаптылық көзделген құқық бұзушылық белгілерінің бар екендігін көрсететін фактілерді анықтаған кезде:
1) МКО басшысын дереу жазбаша хабардар етеді;
2) анықталған бұзушылық фактілерін бақылау және тіркеу аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің 463-бабына сәйкес шаралар қабылдайды.
8. МКО лауазымды адамы жауаптылығы Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде көзделген құқық бұзушылық белгілерінің бар екендігін көрсететін фактілерді анықтаған кезде:
1) МКО басшысын және құзыретіне Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодекске сәйкес тергеп-тексеру жүргізу кіретін құқық қорғау органын дереу жазбаша хабардар етеді;
2) бақылау аяқталғаннан кейін және анықталған бұзушылық фактілері тіркелгеннен кейін, құзыретіне Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне сәйкес тергеп-тексеру жүргізу кіретін құқық қорғау органына материалдарды жолдайды.
3-тарау. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды қарап-тексеруді жүргізу тәртібі
9. Заңның 28-бабының 4-тармағына сәйкес ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларды қарап-тексеруді жүргізу үшін:
1) ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізу кезінде рұқсаттар берілмеген өзіндік ерекшелігі бар тауарларды көзбен шолып табу;
2) тәуекел бейіндерінің ұсынымдары негіздер болып табылады.
10. МКО лауазымды адамының тауарлардың қаптамасын немесе көлік құралының жүк тиейтін орынжайларын не ыдыстарды, контейнерлерді және тауарлар салынған немесе болуы мүмкін өзге де орындарды көзбен шолып қарау жөніндегі іс-қимылдарының басталу уақыты қарап-тексерудің басталу уақыты болып табылады.
11. Қарап-тексеру тауарларды және көлік құралдарын ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізу орындарында ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар жеке тұлғалардың немесе заңды тұлға өкілдерінің, ал олар болмаған кезде – тауарлар тасымалданатын көлік құралын басқаратын жеке тұлғалардың қатысуымен жүргізіледі.
12. МКО лауазымды адамдары, егер:
1) ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы тауарлар өткізетін көлік құралын басқаратын жеке тұлға қапар-тексеру жүргізу кезінде қатысудан бас тартса;
2) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне, адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіпті болса және кейінге қалдыруға жол бермейтін өзге де мән-жайлар туындаса, оның ішінде тауарлардың тез тұтанатын заттар, жарылыс қаупі бар заттар, жарылғыш, уландырғыш, қауіпті химиялық және биологиялық заттар, улы, токсинді, радиоактивті заттар, ядролық материалдар болса, тауарларды екі куәгердің қатысуымен қарап-тексереді.

7. Должностное лицо ОГД при установлении фактов, указывающих на наличие признаков правонарушений, ответственность за которое предусмотрена Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях:
1) незамедлительно письменно информирует руководителя ОГД;
2) после завершения контроля и фиксации выявленных фактов нарушений принимает меры в соответствии со статьей 463 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
8. Должностное лицо ОГД при установлении фактов, указывающих на наличие признаков правонарушений, ответственность за которое предусмотрена Уголовным кодексом Республики Казахстан:
1) незамедлительно письменно информирует руководителя ОГД, и правоохранительный орган, в компетенцию которого входит проведение расследований в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
2) после завершения контроля и фиксации выявленных фактов нарушений направляет материалы в правоохранительный орган, в компетенцию которого входит проведение расследований в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок осуществления осмотра перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза товаров
9. Основаниями для проведения осмотра перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС товаров в соответствии с пунктом 4 статьи 28 Закона являются:
1) визуальное обнаружение специфических товаров, на которые при перемещении через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС не были представлены разрешения;
2) рекомендации профилей риска.
10. Временем начала осмотра является время начала действий должностного лица ОГД по визуальному осмотру упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находятся или могут находиться товары.
11. Осмотр проводится в местах перемещения товаров и транспортных средств через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС в присутствии физических лиц или представителей юридического лица, обладающих полномочиями в отношении товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС, а при их отсутствии – физических лиц, управляющих транспортным средством, на котором перевозятся товары.
12. Должностные лица ОГД проводят осмотра товаров в присутствии двух понятых, если:
1) физическое лицо, управляющее транспортным средством, перемещающим через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС товары, отказалось от присутствия при проведении осмотра;
2) имеется угроза национальной безопасности Республики Казахстан, жизни и здоровью человека, окружающей среде и наступления иных обстоятельств, не терпящих отлагательства, в том числе признаки, указывающие на то, что товары являются легковоспламеняющимися веществами, взрывоопасными предметами, взрывчатыми, отравляющими, опасными химическими и биологическими веществами, ядовитыми, токсичными, радиоактивными веществами, ядерными материалами.

13. МКО лауазымды адамы Заңның 26-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес арнайы білім мен дағдыларды талап ететін мәселелерді зерттеу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын, ұйымдарды, сарапшылар мен мамандарды тартады.
14. МКО лауазымды адамы тауарларды қарап-тексеруді жүзеге асырған кезде оның тиімділігін арттыру мақсатында тауарлар туралы қажетті мәліметтерді (олардың саны, құрамы, физикалық және химиялық ерекшеліктері, төлнұсқалығы, жасырын орындардың болуы) анықтауға мүмкіндік беретін өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарын (бұдан әрі – БТҚ) қолданады.
БТҚ қолдану кезінде МКО лауазымды адамы адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, сондай-ақ тауарлар мен көлік құралдарына зиян келтіруге жол бермеу мақсатында қажетті қауіпсіздік шараларын сақтайды.
15. МКО лауазымды адамы Заңның 26-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларды қарап-тексеруді жүзеге асыру кезінде Заңның 27-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарын қолдану тәртібіне сәйкес фактілер мен оқиғаларды бейне- және аудиожазба, кино- және фототүсірілім жүргізеді.
Тауарларды қарап-тексерудің бейнежазбасын, кино- және фототүсірілім жүргізу кезінде МКО лауазымды адамы қарап-тексерудің басталу және аяқталу уақытын, қарап-тексеруді жүргізу орнын және қарап-тексеруді жүргізетін МКО лауазымды адамының және қарап-тексеру кезінде қатысушы адамдарды қоса, олардың тегін, атын және әкесінің атын (ол болған кезде) (бұдан әрі – Т.А.Ә. (ол болған кезде)), тауарлардың геометриялық сипаттамаларын өлшеу, тауарларды өлшеу, қайта есептеу, БТҚ қолдану, салынған сәйкестендіру құралдарының болуы жөніндегі іс-қимылдың бүкіл процесіне түсіндірме береді.
Қарап-тексерудің аудиожазбасын жүргізу фототүсіріліммен сүйемелденеді.
16. МКО лауазымды адамы қолданар алдында бейне- және аудиожазбаға, кино- және фототүсірілімге арналған аппаратуралардың және БТҚ-ның жарамдылығын, қуаттау элементтерінің заряд деңгейін (қосалқы, қуаттау элементтері зарядының болуы), жинақтағышта жеткілікті бос орынның болуын, аппаратураларды іске қосу кезінде нақты күні мен уақытты қою, сондай-ақ орнатуда оңтайлы етіп іске қосу.
17. Бейнежазба, кино- және фототүсірілім көлік құралының (контейнердің) жүк бөлігінің жалпы жоспарын (сыртқы түрін), оның нөмірін жазуды және салынған қамтамасыз етудің тұтастығын, ал уақытша сақтауға орналастырылған тауарларға қарап-тексеру жүргізу кезінде тауарларды уақытша сақтау орнына орналастырудың жалпы түрін, салынған қамтамасыз етудің тұтастығын (жеке үй-жайда тауарларды уақытша сақтау кезінде) қамтиды.
Қарап-тексру процесінің бейнежазбасы, кино- және фототүсірілімі мынадай үлгілік схема бойынша жүргізіледі:
көлік құралының типін, оның мемлекеттік тіркеу нөмірін, салынған қамтамасыз ету құралдарын тіркеу;
көлік құралының тиелу дәрежесін (көлемін) мүмкіндігінше жоғары пайыздық қатынаста бағалауға мүмкіндік беретін, көлік құралының тиелу дәрежесін, жүк орындарының сипаты және тауарлардың қаптамасын түсіру.
Фото және бейнежазбаны, кино түсірілімді жүзеге асыру кезінде тауарлардың негізгі сипаттамаларын, оларды біржола сәйкестендіруге мүмкіндік беретін толық көлемде түсіру қажет.
Бейне- және аудио жазбаларды, кино- және фототүсірілімдерді цифрлық форматта сақтау МКО серверлерінде жүзеге асырылады.

13. Должностное лицо ОГД в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 26 Закона привлекает государственные органы Республики Казахстан, организации, экспертов и специалистов для исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков.
14. При осуществлении осмотра товаров должностным лицом ОГД в целях повышения его эффективности применяются технические средства контроля специфических товаров (далее – ТСК), позволяющие выявлять необходимые сведения о товарах (их количество, состав, физические и химические свойства, подлинность, наличие тайников).
При применении ТСК должностные лица ОГД соблюдают необходимые меры безопасности в целях недопущения причинения вреда жизни и здоровью людей, окружающей среде, а также товарам и транспортным средствам.
15. Должностное лицо ОГД при осуществлении осмотра перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС товаров в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 26 Закона производит видео- и аудиозапись, кино- и фотосъемку фактов и событий в соответствии с порядком применения технических средств контроля специфических товаров, утвержденных в соответствии с пунктом 3 статьи 27 Закона.
При производстве видеозаписи, кино- и фотосъемки осмотра товаров должностное лицо ОГД комментирует весь процесс, включая время начала и завершения осмотра, место проведения осмотра, фамилию, имя и отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О. (при его наличии)) и должность должностного лица ОГД, проводящего осмотр, и лиц, присутствующих при осмотре, действия по измерению геометрических характеристик товаров, взвешиванию товаров, пересчету, применению ТСК, проверке наличия и соответствия наложенных средств идентификации, результаты осмотра.
Производство аудиозаписи осмотра сопровождается фотосъемкой.
16. Должностное лицо ОГД перед применением проверяет исправность аппаратуры для видео- и аудиозаписи, кино- и фотосъемки и ТСК, уровень заряда элементов питания (наличие запасных, заряженных элементов питания), наличие достаточного свободного места на накопителе, выставление точной даты и времени в настройках, а также в установке оптимальных настроек.
17. Видеозапись, кино- и фотосъемка включает в себя общий план (внешний вид) грузового отсека транспортного средства (контейнера), фиксацию его номера и целостности наложенного обеспечения, а при проведении осмотра товаров, размещенных на временном хранении, общий вид размещения товаров в месте временного хранения, целостности наложенного обеспечения (при временном хранении товаров в отдельном помещении).
Видеозапись, кино- и фотосъемка процесса осмотра производится по следующей типовой схеме:
фиксация типа транспортного средства, его государственного регистрационного номера, наложенных средств обеспечения;
фиксация степени загрузки транспортного средства, позволяющая оценить степень (объем) загрузки транспортного средства в процентном отношении к максимально возможной), характера грузовых мест и упаковки товаров.
Во время осуществления фото и видеозапись, киносъемки необходимо в полном объеме зафиксировать основные характеристики товаров, позволяющие их однозначно идентифицировать.
Хранение видео- и аудиозаписи, кино- и фотосъемки в цифровом формате осуществляется на серверах ОГД.

18. МКО лауазымды адамы ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларды қарап-тексеруді жүзеге асыру аяқтағаннан кейін, оның қорытындылары бойынша дереу осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарап-тексеру актісін жасайды.
19. Қарап-тексеру актісі 2 (екі) данада жасалады, оның біреуі ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар жеке тұлғаларға немесе заңды тұлғаның өкілдеріне, ал олар болмаған кезде ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін өзіндік ерекшелігі бар тауарлар тасымалданатын көлік құралын басқаратын жеке тұлғаларға тапсырылады.
20. Өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары қарап-тексеруді жүргізуге қатысқан кезде Қарап-тексеру актісінде осындай адамдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
21. Қарап-тексеру актісіне:
қарап-тексеру фотоматериалдары (осы материалдардың цифрлық жеткізгішін қосымша қосуға жол беріледі) (қолданылатын техникалық құралдарға байланысты);
қарап-тексерудің бейнематериалдары (қолданылатын техникалық құралдарға байланысты);
қарап-тексеруге қатысатын немесе болған мамандардың (олар тартылған жағдайда) және өзге де мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының өкілеттіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері;
қарап-тексеру кезінде қатысқан адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
қарап-тексеруді жүзеге асыру барысында ресімделген және оған қатысы бар өзге де құжаттар қоса беріледі.
Қарап-тексеру актісіне қоса берілген қағаз жеткізгіштегі барлық құжаттар мен мәліметтер тексеру актісінің ажырамас бөлігі болып табылады.
22. Лауазымды адамның қарап-тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды қарап-тексеру және жете тексеру актілерін тіркеу журналына (бұдан әрі – Актілерді тіркеу журналы) енгізіледі.
23. ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы рұқсатсыз өткізілетін өзіндік ерекшелігі бар тауарлар анықталған кезде МКО лауазымды адамы мұндай тауарларды өткізуге тыйым салу туралы шешім қабылдайды және осы Қағидалардың 5, 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
4-тарау. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жете тексеруді жүзеге асыру тәртібі
24. Заңның 28-бабының 6-тармағына сәйкес ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларды жете тексеруді жүргізу үшін:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан өзіндік ерекшелігі бар тауарларды рұқсатсыз өткізудің әлеуетті тәуекелі туралы ақпараттың болуы;

18. Должностное лицо ОГД по итогам осуществления осмотра перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС товаров незамедлительно после завершения составляет акт осмотра по форме, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
19. Акт осмотра составляется в 2 (двух) экземплярах, один из которых вручается физическим лицам или представителям юридического лица, обладающим полномочиями в отношении товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС, а при их отсутствии – физическим лицам, управляющим транспортным средством, на котором перевозятся специфические товары, перемещаемые через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС.
20. При участии в проведении осмотра должностных лиц иных государственных органов, в Акте осмотра отражаются сведения о таких лицах.
21. К Акту осмотра прикладываются:
фотоматериалы осмотра (дополнительно допускается приобщение цифрового носителя этих материалов) (в зависимости от применяемых технических средств);
видеоматериалы осмотра (в зависимости от применяемых технических средств);
копии документов, подтверждающих полномочия специалистов (в случае их привлечения) и должностных лиц иных государственных органов, участвующих или присутствующих при осмотре;
копии документов, удостоверяющих личность лиц, присутствующих при осмотре;
иные документы, оформленные в ходе осуществления осмотра и имеющие к нему отношение.
Все приложенные к Акту осмотра документы и сведения, содержащиеся на бумажном носителе, являются неотъемлемой частью Акта осмотра.
22. Результаты осмотра должностным лицом заносятся в Журнал регистрации актов осмотра и досмотра перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза товаров по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Журнал регистрации актов).
23. При выявлении специфических товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС без разрешения, должностное лицо ОГД принимает решение о запрете перемещения этих товаров и осуществляет действия согласно пунктам 5, 6, 7 и 8 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок осуществления досмотра перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза товаров
24. Основаниями для проведения досмотра являются:
1) наличие информации от государственных органов Республики Казахстан о потенциальном риске перемещения специфических товаров без разрешения;

2) тәуекел бейіндерінің ұсынымдары қарап-тексеру жүргізу үшін негіздер болып табылады.
25. Жете тексерудің басталу уақыты МКО лауазымды адамының тауарлардың орамасын немесе көлік құралының жүк тиейтін орынжайларын не ыдыстарды, контейнерлерді және тауарлар салынған немесе болуы мүмкін өзге де орындарды көзбен шолып қарау жөніндегі іс-қимылдарының басталу уақыты болып табылады.
26. Жете тексеру тауарларды және көлік құралдарын ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізу орындарында ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар жеке тұлғалардың немесе заңды тұлға өкілдерінің, ал олар болмаған кезде – тауарлар тасымалданатын көлік құралын басқаратын жеке тұлғалардың қатысуымен жүргізіледі.
27. МКО лауазымды адамы, егер:
1) ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар жеке тұлға немесе заңды тұлғаның өкілі, сондай-ақ тауарлар тасымалданатын көлік құралын басқаратын жеке тұлға жете тексеруді жүргізу кезінде қатысудан бас тартса;
2) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне, адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіпті және кейінге қалдыруға жол бермейтін өзге де мән-жайлардың туындауын, оның ішінде тауарлардың тез тұтанатын заттар, жарылыс қаупі бар заттар, жарылғыш, уландырғыш, қауіпті химиялық және биологиялық заттар, улы, токсинді, радиоактивті заттар, ядролық материалдар болса, екі куәгердің қатысуымен жете тексеруді жүргізеді.
28. МКО лауазымды адамы Заңның 26-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес арнайы білім мен дағдыларды талап ететін мәселелерді зерттеу үшін Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, ұйымдардың, сарапшылары мен мамандарын тартады.
29. МКО лауазымды адамы жете тексеруді жүзеге асырған кезде оның тиімділігін арттыру мақсатында тауарлар туралы қажетті мәліметтерді (олардың саны, құрамы, физикалық және химиялық сипаттары, төлнұсқалығы, тайниктердің болуы) анықтауға мүмкіндік беретін БТҚ-ның әртүрлі түрлерін қолданады.
БТҚ қолдану кезінде МКО лауазымды адамы адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, сондай-ақ тауарлар мен көлік құралдарына зиян келтіруге жол бермеу мақсатында қажетті қауіпсіздік шараларын сақтайды.
30. МКО лауазымды адамы Заңның 26-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларды жете тексеріп қарауды жүзеге асыру кезінде Заңның 27-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдарын қолдану тәртібіне сәйкес фактілер мен оқиғалардың бейне- және аудиожазбасын, кино- және фототүсірілімін жүргізеді.
Бейне- және аудиожазба, кино түсірілім жүргізу кезінде МКО лауазымды адамы жете тексерудің басталу және аяқталу уақытын, жете тексеруді жүргізу орнын, жете тексеруді жүргізетін лауазымды адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде) және жете тексеруді жүргізетін адамдардың лауазымын, барлық орындалатын іс-әрекеттерді, жете тексеру нәтижелерін қоса алғанда, бүкіл процеске түсіндірме береді.
Жете тексерудің аудиожазбасын жүргізу фототүсіріліммен сүйемелденеді.
Тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыру кезеңіне бейне- және аудиожазба, кино түсірілім өндірісі жете тексеруді жүзеге асыратын МКО лауазымды адамының жете тексеруді тоқтата тұру (қайта бастау) уақыты және тоқтата тұру негіздері туралы тиісті түсіндірмесімен тоқтатыла тұрады.

2) рекомендации профилей риска.
25. Временем начала досмотра является время начала действий должностного лица ОГД по визуальному осмотру упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находятся или могут находиться товары.
26. Досмотр проводится в местах перемещения товаров и транспортных средств через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС в присутствии физических лиц или представителей юридического лица, обладающих полномочиями в отношении товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС, а при их отсутствии – физических лиц, управляющих транспортным средством, на котором перевозятся товары.
27. Должностное лицо ОГД проводит досмотр в присутствии двух понятых, если:
1) физическое лицо или представитель юридического лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС, а также физическое лицо, управляющее транспортным средством, на котором перевозятся товары, отказалось от присутствия при проведении досмотра;
2) имеется угроза национальной безопасности Республики Казахстан, жизни и здоровью человека, окружающей среде и наступления иных обстоятельств, не терпящих отлагательства, в том числе признаки, указывающие на то, что товары являются легковоспламеняющимися веществами, взрывоопасными предметами, взрывчатыми, отравляющими, опасными химическими и биологическими веществами, ядовитыми, токсичными, радиоактивными веществами, ядерными материалами.
28. Должностное лицо ОГД в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 26 Закона привлекает государственные органы Республики Казахстан, организации, экспертов и специалистов для исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков.
29. При осуществлении досмотра должностным лицом ОГД в целях повышения его эффективности применяются различные виды ТСК, позволяющие выявлять необходимые сведения о товарах (их количество, состав, физические и химические свойства, подлинность, наличие тайников).
При применении ТСК должностные лица ОГД соблюдают необходимые меры безопасности в целях недопущения причинения вреда жизни и здоровью людей, окружающей среде, а также товарам и транспортным средствам.
30. Должностное лицо ОГД при осуществлении досмотра перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС товаров в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 26 Закона производит видео- и аудиозапись, кино- и фотосъемку фактов и событий в соответствии с порядком применения технических средств контроля специфических товаров, утвержденных в соответствии с пунктом 3 статьи 27 Закона.
При производстве видео- и аудиозаписи, киносъемки досмотра должностное лицо ОГД комментирует весь процесс, включая время начала и завершения досмотра, место проведения досмотра, Ф.И.О. (при его наличии) и должность должностного лица, проводящего досмотр, и лиц, присутствующих при досмотре, все выполняемые действия, результаты досмотра.
Производство аудиозаписи досмотра сопровождается фотосъемкой.
Производство видео- и аудиозаписи, киносъемки на период осуществления погрузочно-разгрузочных работ приостанавливается с соответствующим комментарием должностного лица ОГД, осуществляющего досмотр, о времени приостановления (возобновления) досмотра и основания приостановления.

31. МКО лауазымды адамы қолданар алдында бейне- және аудиожазба, кино- және фототүсірілім аппаратураның және БТҚ жарамдылығын, қуаттау элементтерінің заряд деңгейін (қосалқы, қуаттау элементтері зарядының болуы), жинақтауышта жеткілікті бос орынның болуын, аппаратураларды іске қосу кезінде нақты күні мен уақытты қою, сондай-ақ орнатуда оңтайлы етіп іске қосуды тексереді.
32. Бейнежазба, кино- және фототүсірілім көлік құралының (контейнердің) жүк бөлігінің жалпы жоспарын (сыртқы түрін), оның нөмірін және салынған қамтамасыз етудің тұтастығын, ал уақытша сақтауға орналастырылған тауарларды жете тексеруді жүзеге асыру кезінде тауарларды уақытша сақтау орнына орналастырудың жалпы түрін, салынған қамтамасыз етудің тұтастығын (жеке үй-жайда тауарларды уақытша сақтау кезінде) қамтиды.
Жете тексеру процесінің бейнежазбасы, кино- және фототүсірілімі мынадай үлгілік схема бойынша жүргізіледі:
көлік құралының түрін, оның мемлекеттік тіркеу нөмірін, салынған қамтамасыз ету құралдарын тіркеу;
жүк орындарының сипатын және тауарлардың қаптамасын барынша мүмкін болатын пайыздық қатынаста көлік құралының тиелу дәрежесін (көлемін) бағалауға мүмкіндік беретін көлік құралының тиелу дәрежесін бекіту;
тауарларды көлік құралынан түсіруді тіркеу (тауарларды ішінара түсіру кезінде – көлік құралынан түсірілмеген тауарларға қатысты түсірілген тауарлардың пайыздық қатынасын бағалауға мүмкіндік береді):
тауарлардың түсірілген бөлігін бекіту нақты түсірілген тауардың санын немесе көлемін сәйкестендіру мүмкіндігі қамтамасыз етілетіндей етіп жүргізіледі;
тауарлардың түсірілмеген бөлігін не толық түсіру кезінде көлік құралын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін деректері бар көлік құралының бос бөлігін (автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі) бекіту;
жүк орындарын бөлшектеуді (ашуды) және олардың ішіндегісін жете тексеруді тіркеу.
Фото және бейнежазба, кино түсірілімді жүргізу кезінде оларды біржола сәйкестендіруге мүмкіндік беретін, тауарлардың негізгі сипаттамаларын толық көлемде бекіту қажет.
Фототүсірілімдерді (бейнежазбаларды) цифрлық форматта сақтау МКО серверлерінде жүзеге асырылады.
33. Жете тексеруді жүзеге асыру кезінде тауар көлік құралынан түсірілуге тиіс.
Егер көлік құралы тек біртекті тауарлармен (Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 шешімімен бекітілген, Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының он белгі деңгейіндегі бір кодының тауарлары) тиелген болса, көлік құралының жүк бөлігінің бүкіл ұзындығы бойынша "дәліз" үлгісіндегі өткелді қалыптастыру жолымен тауарларды ішінара түсіру жүзеге асырылады.
Түсіру үйінді, ақтару, немесе құймалы түрде өткізілетін тауарлар бойынша жүзеге асырылмайды.

31. Должностное лицо ОГД перед применением проверяет исправность аппаратуры для видео- и аудиозапии, кино- и фотосъемки и ТСК, уровень заряда элементов питания (наличие запасных, заряженных элементов питания), наличие достаточного свободного места на накопителе, выставление точной даты и времени в настройках, а также в установке оптимальных настроек.
32. Видеозапись, кино- и фотосъемка включает в себя общий план (внешний вид) грузового отсека транспортного средства (контейнера), фиксацию его номера и целостности наложенного обеспечения, а при осуществлении осмотра товаров, размещенных на временном хранении, общий вид размещения товаров в месте временного хранения, целостности наложенного обеспечения (при временном хранении товаров в отдельном помещении).
Видеозапись, кино- и фотосъемка процесса досмотра производится по следующей типовой схеме:
фиксация типа транспортного средства, его государственного регистрационного номера, наложенных средств обеспечения;
фиксация степени загрузки транспортного средства, позволяющая оценить степень (объем) загрузки транспортного средства в процентном отношении к максимально возможной), характера грузовых мест и упаковки товаров;
фиксация выгрузки товаров из транспортного средства (при частичной выгрузке товаров – позволяющая оценить процентное отношение выгруженных из транспортного средства товаров по отношению к невыгруженным):
фиксация выгруженной части товаров производится таким образом, чтобы была обеспечена возможность идентификации количества или объема фактически выгруженного товара;
фиксация невыгруженной части товаров, либо при полной выгрузке порожнего отсека транспортного средства с наличием данных, позволяющих идентифицировать транспортное средство (государственных регистрационный номер автотранспортного средства);
фиксация разборки (вскрытия) грузовых мест и досмотра их содержимого.
Во время проведения фото и видеозаписи, киносъемки необходимо в полном объеме зафиксировать основные характеристики товаров, позволяющие их однозначно идентифицировать.
Хранение фотоснимков (видеозаписей) в цифровом формате осуществляется на серверах ОГД.
33. При осуществлении досмотра товар подлежит выгрузке с транспортного средства.
Если транспортное средство загружено исключительно однородными товарами (товарами одного кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80, на уровне десяти знаков), осуществляется частичная выгрузка товаров, путем образования прохода типа "коридора", по всей длине грузового отсека транспортного средства.
Выгрузка не осуществляется по товарам, перемещаемым насыпью, навалом или наливом.

34. МКО лауазымды адамы жете тексеруді:
1) тауардың қаптамасын аша отырып, барлық жүк орындарын қайта санау, тауар қаптамасының әрбір түрінің тек 1 (бір) данасын ғана қайта санау және өлшеу:
бірдей таңбалануы бар, бірдей орамдағы біртекті тауарларға;
тез бүлінуге ұшырайтын тауарларға қатысты, кейіннен тауардың барлық партиясының саны мен салмағын есептеу жолымен айқындау арқылы;
2) төменде көрсетілген:
Қазақстан Республикасында есептік тіркеуден өткен халықаралық ұйымдардың атына Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жеткізілетін;
табиғи және техногендік сипаттағы табиғи зілзалалардың, төтенше жағдайлардың салдарын жою мақсатында жеткізілетін;
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттердің өкілдіктері ресми пайдалану үшін өткізілетін және арналған тауарлар санаттарына;
тауар ретінде мәлімделген көлік құралдарына;
жете тексеруді жүргізетін лауазымды адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін және арнайы танымды және (немесе) жарақтандыруды талап ететін заттарға;
"Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11395 болып тіркелген) сәйкес берілген тасымалдауға арнайы рұқсаты бар ірі габаритті және ауыр салмақты тауарларға қатысты көлік құралының жүк бөлігін оның ішіндегілерді бейнетүсірілім (тауарларды көлік құралынан түсірмей) не уақытша сақтау орнында орналастырылған тауарларды бейнетүсірілім жүргізе отырып ашу жолымен жүзеге асырады.
35. Қаптаманы ашуды МКО лауазымды адамы ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар жеке тұлғалардың немесе заңды тұлға өкілдерінің, ал олар болмаған кезде – тауарлар тасымалданатын көлік құралын басқаратын жеке тұлғалардың қатысуымен жүргізеді.
ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар жеке тұлғалар немесе заңды тұлғаның өкілдері, сондай-ақ тауарлар тасымалданатын көлік құралын басқаратын жеке тұлғалар болмаған кезде қаптаманы ашуды МКО уәкілетті лауазымды адамы екі куәгердің қатысуымен жүргізеді.

34. Должностным лицом ОГД досмотр осуществляется:
1) путем пересчета всех грузовых мест, со вскрытием упаковки товара, пересчетом и взвешиванием исключительно 1 (одного) экземпляра каждого вида упаковки товара, с последующим определением количества и веса всей партии товара расчетным путем в отношении:
однородных товаров, находящихся в одинаковых упаковках, с одинаковой маркировкой;
товаров, подвергающихся быстрой порче;
2) путем вскрытия грузового отсека транспортного средства с проведением видеосъемки его содержимого (без выгрузки товаров из транспортного средства) либо видеосъемки товаров, размещенных в месте временного хранения, в отношении нижеуказанных категорий товаров:
поставляемых в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, в адрес международных организаций, прошедших учетную регистрацию в Республике Казахстан;
поставляемых в целях ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
перемещаемых и предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, международными организациями и (или) их представительствами, представительствами государств при международных организациях, расположенных на территории Республики Казахстан;
транспортных средств, заявленных в качестве товаров;
веществ, которые представляют угрозу для жизни и здоровья должностных лиц, проводящих досмотр, и требующих специальных познаний и (или) оснащения;
крупногабаритных и тяжеловесных товаров, на перевозку которых имеется специальное разрешение, выданное в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11395).
35. Вскрытие упаковки производится должностным лицом ОГД в присутствии физических лиц или представителей юридического лица, обладающих полномочиями в отношении товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС, а при их отсутствии – физических лиц, управляющих транспортным средством, на котором перевозятся товары.
При отсутствии физических лиц или представителей юридического лица, обладающих полномочиями в отношении товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС, также физических лиц, управляющих транспортным средством, на котором перевозятся товары, вскрытие упаковки производится уполномоченным должностным лицом ОГД в присутствии двух понятых.

36. Жүк орындарын ашу олардың тұтастығын және оларды сәйкестендіру құралдарын бұзуды, кейіннен тауарлардың жекелеген бірліктерін олардың қаптамасынан (жәшіктерден, қораптардан), технологиялық ыдыстардан, санына және атауына бақылау жасау, шығарылған елін айқындау және тауарлар туралы басқа да мәліметтер алу, басқа тауарлардың түрімен өткізілетін тауарларды анықтау үшін арнайы дайындалған тайниктерден алуды көздейді.
Жасырын тауардың бетіне бояу қабаттарын, металдарды, өзге де материалдарды жағу арқылы не тауарларды арнайы дайындалған бөлшектелмейтін тайниктерге салу арқылы бақылаудан жасырылған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды айқындау, сондай-ақ тауарлардың химиялық құрамын, олардың жеке сипаттамаларын айқындау мақсатында жете тексеруді жүзеге асыру кезінде МКО лауазымды адамы аралауды, егеуді, кесуді және конструкцияны бұзып ашуды жүзеге асырады.
37. Тауардың сипаттамалары туралы мәліметтер жеткіліксіз болған және белгілі бір таным болмаған кезде, тауарды сәйкестендіру үшін МКО лауазымды адамы Заңның 8-бабының 8) тармақшасы негізінде берілетін өзіндік ерекшелігі бар тауарларды сәйкестендіру туралы қорытынды алу үшін өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы уәкілетті органға сұрау салу жолдайды.
38. Объективті себептерге (үзіліс, жұмыс уақытының аяқталуы) байланысты жете тексеру процесі үзілген кезде МКО лауазымды адамы тауарлардың өзгермейтін күйде сақталуын қамтамасыз етуге, оның ішінде жүк орындарына, көлік құралдарына не тауарлар орналасқан үй-жайларға сәйкестендіру құралдарын салу жолымен қамтамасыз етуге бағытталған шараларды қабылдайды.
39. МКО лауазымды адамы ЕАЭО мүше мемлекеттердің Мемшекара арқылы өткізетін тауарларды жете тексеру қорытындылары бойынша ол аяқтағаннан кейін осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дереу жете тексеру актісін жасайды.
40. Жете тексеру актісі 2 (екі) данада жасалады, оның біреуі ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар жеке тұлғаларға немесе заңды тұлғаның өкілдеріне, ал олар болмаған кезде – ЕАЭО мүше мемлекеттер мен Мемшекара арқылы өткізілетін өзіндік ерекшелігі бар тауарлар тасымалданатын көлік құралын басқаратын жеке тұлғаларға тапсырылады.
41. Өзге мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары жете тексеруді жүзеге асыруға қатысқан кезде Жете тексеру актісінде осындай адамдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
42. Жете тексеру актісіне:
тауарлардың қаптамасында бар таңбалау үлгілері, затбелгілер, тауарлық жапсырмалар және тауарларды сәйкестендірудің басқа құралдары (бар болса);
жете тексеру фотоматериалдары (осы материалдардың цифрлық жеткізгішін қосымша қосуға жол беріледі) (қолданылатын техникалық құралдарға байланысты);
жете тексеру бейнематериалдары (қолданылатын техникалық құралдарға байланысты);
жете тексеруге қатысатын немесе болатын мамандардың (олар тартылған жағдайда) және өзге де мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының өкілеттіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері;
жете тексеру кезінде қатысатын адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
жете тексеруді жүзеге асыру барысында ресімделген және оған қатысы бар өзге де құжаттар қоса беріледі.
Жете тексеру актісіне қоса берілген қағаз жеткізгіштегі барлық құжаттар мен мәліметтер Жете тексеру актісінің ажырамас бөлігі болып табылады.

36. Вскрытие грузовых мест предусматривает нарушение их целостности и средств их идентификации с последующим извлечением отдельных единиц товаров из их упаковки (ящиков, коробок), из технологических емкостей, специально изготовленных тайников для получения возможности контроля за количеством и наименованием, определения страны происхождения и получения других сведений о товарах, выявления товаров, перемещаемых под видом других товаров.
При осуществлении досмотра в целях выявления специфических товаров, сокрытых от контроля путем нанесения на поверхность скрываемого товара слоев краски, металлов, иных материалов либо путем вложения товаров в специально изготовленные неразборные тайники, а также определения химического состава товаров, их физических свойств должностным лицом ОГД осуществляется спиливание, стачивание, разрезание и вскрытие конструкции.
37. При недостаточности сведений о характеристиках товара и отсутствии определенных познаний, для идентификации товара, должностное лицо ОГД направляет запрос в уполномоченный орган в сфере контроля специфических товаров, для получения заключения об идентификации специфических товаров, выдаваемого на основании подпункта 8) статьи 8 Закона.
38. При прерывании процесса досмотра в силу объективных причин (перерыв, окончание рабочего времени) должностное лицо ОГД принимает меры, направленные на обеспечение сохранности товаров в неизменном состоянии, в том числе путем наложения средств идентификации на грузовые места, транспортные средства либо помещения, где находятся товары.
39. Должностное лицо ОГД по итогам осуществления досмотра перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС товаров, незамедлительно после завершения составляют акт досмотра по форме, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
40. Акт досмотра составляется в 2 (двух) экземплярах, один из которых вручается физическим лицам или представителям юридического лица, обладающим полномочиями в отношении товаров, перемещаемых через госграницу с государствами-членами ЕАЭС, а при их отсутствии – физическим лицам, управляющим транспортным средством, на котором перевозятся специфические товары, перемещаемые через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС.
41. При участии в осуществлении досмотра должностных лиц иных государственных органов, в Акте досмотра отражаются сведения о таких лицах.
42. К Акту досмотра прикладываются:
образцы маркировки, имеющейся на упаковке товаров, этикетки, ярлыки и другие средства идентификации товаров (при наличии);
фотоматериалы досмотра (дополнительно допускается приобщение цифрового носителя этих материалов) (в зависимости от применяемых технических средств);
видеоматериалы досмотра (в зависимости от применяемых технических средств);
копии документов, подтверждающих полномочия специалистов (в случае их привлечения) и должностных лиц иных государственных органов, участвующих или присутствующих при досмотре;
копии документов, удостоверяющих личность лиц, присутствующих при досмотре;
иные документы, оформленные в ходе осуществления досмотра и имеющие к нему отношение.
Все приложенные к Акту досмотра документы и сведения, содержащиеся на бумажном носителе, являются неотъемлемой частью Акта досмотра.

43. Лауазымды адам жете тексеру актілерінің нәтижелерін Актілерді тіркеу журналына енгізеді.
44. ЕАЭО мүше мемлекеттермен Мемшекара арқылы рұқсатсыз өткізілетін ерекше тауарлар анықталған кезде МКО лауазымды адамы осы тауарларды өткізуге тыйым салу туралы шешім қабылдайды және осы Қағидалардың 5, 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттермен
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік шекарасы арқылы
өткізілетін тауарлардың
құжаттарын және мәліметтерін
тексеруді, қарап-тексеруді және
(немесе) жете тексеруді
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың экспорты, кері экспорты, импорты және транзиті фактілерін тіркеу журналы
____________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы өткізу пунктінің атауы)
р/н №
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күн
Автокөлік құралының / тіркеменің мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгісі
Жүк жөнелтуші
Жүк алушы
Тауар (тасымалдау) құжаты
Т.А.Ә. (ол болған кезде)/ атауы
ЖСН/
БСН
Т.А.Ә. (ол болған кезде)/ атауы
ЖСН/
БСН
Серия сы, нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Тауардың атауы
Тауардың СЭҚ ТН коды (бар болса)
Тауардың өлшем бірлігі (тонн, дана, литр)
Тауардың мөлшері
Тауардың құны
Қабылданған шаралар
Қабылданған шаралардың нәтіжесі
Ескертпе
10
11
12
13
14
15
16
17
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. (ол болған кезде) – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
СЭҚ ТН – сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы;
р/н – реттік нөмірі.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттермен
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік шекарасы арқылы
өткізілетін тауарлардың
құжаттарын және мәліметтерін
тексеруді, қарап-тексеруді және
(немесе) жете тексеруді
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды қарап-тексеру және жете тексеру актілерін тіркеу журналы
20___ жылға _______________________________________________ (мемлекеттік кірістер органының атауы)
р/н №
ТІЖ нөмірі
Қарап-тексеру/жете тексеру актісін тіркеу күні мен уақыты
Жолдама (әкелу/әкету)
Тауарды жөнелтушінің/алушының атауы ЖСН/БСН
Тауардың қысқаша сипаттамасы
Қарап-тексеруді/жете тексеруді жүргізу үшін негіздеме, оның ішінде іске қосылған тәуекел бейінінің нөмірі
Көлік құралының нөмірі
Қарап-тексеруді, жете тексеруді жүргізу орны
Қарап-тексерудің, жете тексерудің нәтижесі
Қарап-тексеруді/жете тексеруді жүргіз ген мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының Т.А. Ә, (ол болған кезде)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескерту: аббревиатураларды ашып жазу:
ТІЖ – тауарға ілеспе құжат;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. (ол болған кезде) – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
р/н – реттік нөмірі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 27 наурыздағы
№ 295 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды қарап-тексеру актісі № ________
20_ жылғы "___" ______ __: _ _ сағат _______________________
(тексеру орны)
Осы акт "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 28-бабына сәйкес: _______________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(МКО лауазымды адамдарының лауазымы, тегі, аты-жөні)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
жүргізілген қарап-тексеру нәтижелері бойынша (тиісті торкөзді белгілеу қажет):
көлік құралы [ ];
багаж құралдары [ ];
тауар (тауарлар партиясы) [ ]
жөнелтуші: _____________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(ұйымның атауы; БСН, жеке тұлға үшін – Т.А.Ә, (ол болған кезде), ЖСН, жеке басын
куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі)
__________________________________________________________ ден (ға)
(елдің атауы)
алушының атына: ________________________________________________________________
(ұйымның атауы; БСН, жеке тұлға үшін – Т.А.Ә, (ол болған кезде), ЖСН, жеке басын
куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі)
________________________________________________________________________________
(күні мен нөмірі көрсетілген көліктік (тасымалдау) құжаттарының, коммерциялық және өзге
де құжаттардың атауы)
құжаттар бойынша жібергені(дері) туралы жасалды.
Қарап-тексеру жүргізілді:
қатысқандар: көлік құралын басқаратын жеке тұлғаның: ___________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), аты-жөні, жұмыс орны, лауазымы, жеке басын куәландыратын
құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты жері) Көлік құралдарын басқаратын жеке
тұлғалардың болмауына
байланысты_____________________________________________________________________
(себептерін көрсету керек)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
куәгерлер:

43. Результаты досмотра актов должностным лицом заносятся в Журнал регистрации актов.
44. При выявлении специфических товаров, перемещаемых через Госграницу с государствами-членами ЕАЭС без разрешения, должностное лицо ОГД принимает решение о запрете перемещения этих товаров и осуществляет действия согласно пунктам 5, 6, 7 и 8 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам осуществления
проверки документов и сведений,
осмотра и (или) досмотра
перемещаемых через
Государственную границу
Республики Казахстан
с государствами-членами
Евразийского экономического
союза товаров
Форма
Журнал регистрации фактов экспорта, реэкспорта, импорта и транзита специфических товаров ____________________________________________________________
(наименование пункта пропуска органа государственных доходов)
№ п/н
Дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан
Государственный регистрационный номерной знак автотранспортного средства/прицепа
Грузоотправитель
Грузополучатель
Товарный (перевозочный) документ
Ф.И.О. (при его наличии)/наименование
ИИН/
БИН
Ф.И.О. (при его наличии)/наименование
ИИН/
БИН
Серия, номер
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Наименование товара
Код товара ТН ВЭД (при наличии)
Единица измерения товара (тонна, штука, литр)
Количество товара
Стоимость товара
Принятые меры
Результаты принятых мер
Примечание
10
11
12
13
14
15
16
17
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
Ф.И.О. (при его наличии) – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
ТН ВЭД – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности;
п/н – порядковый номер.
Приложение 2
к Правилам осуществления
проверки документов и сведений,
осмотра и (или) досмотра
перемещаемых через
Государственную границу
Республики Казахстан
с государствами-членами
Евразийского экономического
союза товаров
Форма
Журнал регистрации актов осмотра и досмотра перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза товаров
на 20___ год _______________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
№ п/н
Номер ТТД
Дата и время регистрации акта осмотра/досмотра
Направление (ввоз/вывоз)
Наименование. ИИН/
БИН отправителя/получателя товара
Краткое описание товара
Основание для проведения осмотра/досмотра, в том числе номер сработавшего профиля риска
Номер транспортного средства
Место проведения осмотра, досмотра
Результаты осмотра, досмотра
Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица органа государственных доходов, проводившего осмотр, досмотр
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТТД –товаросопроводительный документ;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
Ф.И.О. (при его наличии) – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
п/н – порядковый номер.
Приложение 2 к приказу
И.о. Заместителя
Премьер-Министра -
И.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 марта 2023 года № 295
Форма
Акт осмотра товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза
№ ________
"___" ______ 20_ года ____ часов _______________________ (место досмотра)
Настоящий акт составлен в соответствии со статьей 28 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" о том, что: ___________________________________
______________________________________________________________________________
(должность, фамилии, инициалы должностных лиц ОГД)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
по результатам проведенного осмотра (необходимо отметить соответствующую ячейку):
транспортного средства                         [ ];
багажа средства                               [ ];
товара (партии товаров)                         [ ]
отправленного(ых) отправителем: ___________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование организации; БИН, для физического лица – Ф.И.О. (при его наличии), ИИН, наименование и номер документа, удостоверяющего личность) из (в):
_______________________________________________________________________________
(наименование страны) в адрес получателя:
_______________________________________________________________________________
(наименование организации; БИН, для физического лица – Ф.И.О. (при его наличии), ИИН, наименование и номер документа, удостоверяющего личность)
по документам: ____________________________________________________________
(наименование транспортных (перевозочных) документов, коммерческих и иных
документы с указанием даты и номера)
Осмотр проведен:
в присутствии:
физического лица, управляющего транспортным средством: ______________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), инициалы, место работы, должность, наименование и номер документа, удостоверяющего личность, место жительства) в связи с отсутствием физических лиц, управляющих транспортными средствами, по причине ____________________________
(необходимо указать причины)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
понятых:

1) ______________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), жұмыс орны, лауазымы, жеке басын куәландыратын құжаттың
атауы мен нөмірі, тұрғылықты жері)
________________________________________________________________________________
_____;
2) _____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), жұмыс орны, лауазымы, жеке басын куәландыратын құжаттың
атауы мен нөмірі, тұрғылықты жері)
________________________________________________________________________________
_____;
маманның (сарапшының) қатысуымен): _________________________________ (Т.А.Ә. (ол
болған кезде), жұмыс орны, лауазымы, құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты жері)
________________________________________________________________________________
Қарап-тексеру жүргізу үшін негіздер (тиісті ұяшықты белгілеу қажет) болып табылады:
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы
өткізу кезінде рұқсаттар ұсынылмаған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды көзбен шолып
табу [ ];
тәуекел бейінінің ұсыныстары [ ].
Қарап-тексеру кезінде өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдары
қолданылды: ____________________________________________________________________
(техникалық құралдардың атауы)
Жүргізілген қарап-тексеру нәтижесінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен Қазақстан
Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы рұқсатсыз өткізілетін өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың өткізілуі анықталды/анықталмады (қажеттісінің астын сызу).
Анықталған өзіндік ерекшелігі бар тауарлар бойынша мәліметтер:
1) атауы ________________________________________________;
2) тауардың нақты салмағы:
нетто _____________ килограмм;
брутто ____________ килограмм;
Тауардың нақты салмағы анықталды (тиісті ұяшықты белгілеу қажет):
нақты өлшеу тәсілімен [ ];
тауарға ілеспе құжаттарға сәйкес [ ];
есептеу арқылы_________________________________________ [ ].
(есептеу деректері көрсетіледі)
3) сәйкестендіру құралдарының болуы: бар [ ];
сәйкестендіру құралдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді [ ];
сәйкестендіру құралдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейді [ ].
жоқ [ ].
Анықталған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды алып қою:
жүргізілді [ ];
жүргізілген жоқ [ ].
"___" _________ жылғы № _______Актіге сәйкес тауарлардың сынамаларын және (немесе)
үлгілерін іріктеу жүргізілді
Сәйкестендіру құралдары ________мөлшерде ________данада салынды.
Актіге қоса беріледі: _____________________________________________________________
(құжаттар, фотосуреттер, затбелгілер және өзге де растайтын құжаттар)
_______________________                               _________________
(МКО лауазымды адамының
лауазымы, Т.А.Ә. (олр болған кезде),                        (қолы)
________________________                         _________________
(ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен
Мемшекара арқылы өткізілетін,
тауарларға қатысты өкілеттіктері бар
жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің,
не көлік құралын басқаратын жеке тұлғанің
лауазымы, Т.А.Ә. (ол болған кезде)                        (қолы)
________________________                        _________________
((ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен
Мемшекара арқылы өткізілетін,
тауарларға қатысты өкілеттіктері бар
жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің,
не көлік құралын басқаратын жеке тұлғанің
лауазымы, Т.А.Ә. (ол болған кезде)                        (қолы)
________________________________________             ____________
(куәгердің лауазымы, Т.А.Ә. (ол болған кезде)                   (қолы)
____________________________________             ___________
(куәгердің лауазымы, Т.А.Ә. (ол болған кезде)                  (қолы)
_______________________________________             ___________
(маманның (сарапшының) лауазымы,
Т.А.Ә. (ол болған кезде)                                    (қолы)
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә – тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
МКО – мемлекеттік кірістер органы.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 27 наурыздағы
№ 295 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды жете тексеру актісі № ________
"___" ______ 20_ жылғы__: _ _ сағат _______________________
(тексеру орны)
Осы акт "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 28-бабына сәйкес: __________________________________________________
___________________________________________________________________________
(МКО лауазымды адамдарының лауазымы, Т.А.Ә. (ол болған кезде)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
жүргізілген жете тексеру нәтижелері бойынша (тиісті торкөзді белгілеу қажет):
көлік құралы [ ];
багаж құралдары [ ];
тауар (тауарлар партиясы) [ ]
жөнелтуші жібергені туралы жасалды: __________________________________________
___________________________________________________________________________
(ұйымның атауы; БСН, жеке тұлға үшін – Т.А.Ә, (ол болған кезде), ЖСН, жеке басын
куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі)
__________________________________________________________ дан (ға)
(елдің атауы)
алушының атына: ______________________________________________________________
(ұйымның атауы; БСН, жеке тұлға үшін – Т.А.Ә, (ол болған кезде), ЖСН, жеке басын
куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі)
______________________________________________________________________________
(күні мен нөмірі көрсетілген көлік (тасымалдау) құжаттарының, коммерциялық және өзге де
құжаттардың атауы)
құжаттар бойынша жібергені(дері) туралы жасалды.
Жете тексеру жүргізілді:
қатысқандар:
көлік құралын басқаратын жеке тұлғаның: ___________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), жұмыс орны, лауазымы, жеке басын куәландыратын құжаттың
атауы мен нөмірі, тұрғылықты жері) Көлік құралдарын басқаратын жеке тұлғалардың
болмауына
байланысты_____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(себептерін көрсету керек)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
куәгерлер:

1) ________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), место работы, должность, наименование и номер
документа, удостоверяющего личность, место жительства)
_______________________________________________________________________________;
2) ________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), место работы, должность, наименование и номер
документа, удостоверяющего личность, место жительства)
_______________________________________________________________________________
с участием специалиста (эксперта): ____________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии), место работы, должность, наименование и номер документа, удостоверяющего личность, место жительства)
_______________________________________________________________________________
Основаниями для проведения осмотра являются (необходимо отметить соответствующую ячейку): визуальное обнаружение специфических товаров, на которые при перемещении через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами ЕАЭС не были представлены разрешения       [ ];
рекомендации профилей риска                   [ ].
При осмотре применялись технические средства контроля специфических товаров:
________________________________________________________________________________
(наименование технических средств) В результате проведенного осмотра выявлено/не выявлено (нужное подчеркнуть) перемещение специфических товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами ЕАЭС без разрешения.
Сведения по выявленным специфическим товарам:
1) наименование __________________________________________________________;
2) фактический вес товара:
нетто ________ килограмм;
брутто ________ килограмм;
Фактический вес товара определен (необходимо отметить соответствующую ячейку):
способом фактического взвешивания                         [ ];
согласно товаросопроводительных документов                   [ ];
путем расчета _________________________________________ [ ].
(указываются данные расчета)
3) наличие средств идентификации:
имеются [ ];
средства идентификации соответствуют законодательству Республики Казахстан
[ ];
средства идентификации не соответствуют законодательству Республики Казахстан
[ ].
Отсутствуют                                                 [ ].
Изъятие выявленных специфических товаров:
производилось                                           [ ];
не производилось                                           [ ].
Произведен отбор проб и (или) образцов товаров согласно акту
от "___" _________ года № _______
Наложены средства идентификации ________ в количестве _________ шт.
К акту прилагаются: ________________________________________________________
(документы, фотографии, этикетки и иные подтверждающие документы)
_______________________________                   _________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии),                               (подпись)
должностного лица ОГД)
_______________________________                   _________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии),                               (подпись)
физического лица или представителя
юридического лица, обладающего
полномочиями в отношении товаров,
перемещаемых через Госграницу с
государствами-членами ЕАЭС,
либо физического лица, управляющего
транспортным средством)
________________________________                   __________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии),                         (подпись)
физического лица или представителя
юридического лица, обладающего
полномочиями в отношении товаров,
перемещаемых через Госграницу
с государствами-членами ЕАЭС,
либо физического лица,
управляющего транспортным средством)
______________________________                   __________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии), понятого)                   (подпись)
______________________________                   __________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии), понятого)                   (подпись)
______________________________                   __________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии),                               (подпись)
специалиста (эксперта))
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя и отчество (при его наличии);
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
ОГД – орган государственных доходов.
Приложение 3 к приказу
И.о. Заместителя
Премьер-Министра -
И.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 марта 2023 года № 295
Форма
Акт досмотра товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза
№ ________
"___" ______ 20_ года __:__ часов _______________________ (место досмотра)
Настоящий акт составлен в соответствии со статьей 28 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" о том, что: ___________________________________
______________________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии), должностных лиц ОГД)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
по результатам проведенного досмотра (необходимо отметить соответствующую ячейку):
транспортного средства                               [ ];
багажа средства                                     [ ];
товара (партии товаров)                               [ ]
отправленного(ых) отправителем: __________________________________________
______________________________________________________________________________
(наименование организации; БИН, для физического лица – Ф.И.О. (при его наличии), ИИН,
наименование и номер документа, удостоверяющего личность)
из (в): ___________________________________________________________________
(наименование страны)
в адрес получателя: ________________________________________________________
(наименование организации; БИН, для физического лица – Ф.И.О. (при его наличии), ИИН, наименование и номер документа, удостоверяющего личность)
по документам: ___________________________________________________________
(наименование транспортных (перевозочных) документов, коммерческих и иных документы с указанием даты и номера)
Досмотр проведен: в присутствии: физического лица, управляющего транспортным средством: ___________
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), место работы, должность, наименование и номер документа, удостоверяющего личность, место жительства)
в связи с отсутствием физических лиц, управляющих транспортными средствами, по причине________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(необходимо указать причины)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
понятых:

1) _____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), жұмыс орны, лауазымы, жеке басын куәландыратын құжаттың
атауы мен нөмірі, тұрғылықты жері)
_______________________________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), жұмыс орны, лауазымы, жеке басын куәландыратын құжаттың
атауы мен нөмірі, тұрғылықты жері)
_______________________________________________________________________________;
маманның (сарапшының) қатысуымен: ______________________________________ Т.А.Ә.(ол
болған кезде), жұмыс орны,лауазымы, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және
нөмірі, тұрғылықты жері)
________________________________________________________________________________
Жете тексеру жүргізу үшін негіздер (тиісті торкөзді белгілеу қажет) болып табылады:
Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды рұқсатсыз өткізудің ықтимал тәуекелі туралы Қазақстан
Республикасының мемлекеттік органдарынан ақпараттың болуы
[ ];
тәуекел бейнінің ұсыныстары [ ].
Жете тексеру кезінде өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылаудың техникалық құралдары
қолданылды: ____________________________________________________________________
(техникалық құралдардың атауы)
________________________________________________________________________________
Жүргізілген жете тексеру нәтижесінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттермен Қазақстан
Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы рұқсатсыз өткізілетін өзіндік ерекшелігі бар
тауарлардың өткізілуі анықталды/анықталмады (қажеттісінің астын сызу).
Анықталған өзіндік ерекшелігі бар тауарлар бойынша мәліметтер:
1) атауы ________________________________________________;
2) тауардың нақты салмағы:
нетто _ _ _ _ _ _ _ _ килограмм;
брутто _ _ _ _ _ _ _ _ килограмм;
Тауардың нақты салмағы анықталды (тиісті ұяшықты белгілеу қажет):
нақты өлшеу тәсілімен [ ];
тауарға ілеспе құжаттарға сәйкес [ ];
есептеу арқылы_________________________________________ [ ].
(есептеу деректері көрсетіледі)
3) сәйкестендіру құралдарының болуы:
бар [ ];
сәйкестендіру құралдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді [ ];
сәйкестендіру құралдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейді [ ].
жоқ [ ].
Анықталған өзіндік ерекшелігі бар тауарларды алып қою:
жүргізілді [ ];
жүргізілген жоқ [].
"___" _________ жылғы № _______актіге сәйкес тауарлардың сынамаларын және (немесе)
үлгілерін іріктеу жүргізілді
Сәйкестендіру құралдары ________ мөлшерде ________ дана салынды.
Актіге қоса беріледі: ______________________________________________
(құжаттар, фотосуреттер, затбелгілер және өзге де растайтын құжаттар)
_______________________________                  _______________
(МКО лауазымды адамының лауазымы,
Т.А.Ә. (ол болған кезде)                                    (қолы)
_______________________________                  _______________
(көлік құралын басқарушы жеке
тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә. (ол болған кезде)                  (қолы)
_______________________________                  _______________
(куәгердің лауазымы,
Т.А.Ә. (ол болған кезде)                                    (қолы)
_______________________________                  _______________
(куәгердің лауазымы,
Т.А.Ә. (ол болған кезде)                                    (қолы)
______________________________                  _______________
(куәгердің лауазымы,
Т.А.Ә. (ол болған кезде)                                    (қолы)
_______________________________                  _______________
(маманның (сарапшының)
лауазымы,
Т.А.Ә. (ол болған кезде)                                    (қолы)
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. (ол болған кезде) – тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
МКО – мемлекеттік кірістер органы.

1) _______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), место работы, должность, наименование и номер документа, удостоверяющего личность, место жительства)
_______________________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), место работы, должность, наименование и номер документа, удостоверяющего личность, место жительства)
_______________________________________________________________________________;
с участием специалиста (эксперта): ______________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии), место работы, должность, наименование и номер документа, удостоверяющего личность, место жительства)
________________________________________________________________________________
Основаниями для проведения досмотра являются (необходимо отметить соответствующую ячейку): наличие информации от государственных органов Республики Казахстан о потенциальном риске перемещения специфических товаров без разрешения
[ ];
рекомендации профилей риска             [ ].
При досмотре применялись технические средства контроля специфических товаров:
_______________________________________________________________________________
(наименование технических средств)
________________________________________________________________________________
В результате проведенного досмотра выявлено/не выявлено (нужное подчеркнуть) перемещение специфических товаров, перемещаемых через Государственную границу Республики Казахстан с государствами-членами ЕАЭС без разрешения.
Сведения по выявленным специфическим товарам:
1) наименование __________________________________________________________;
2) фактический вес товара: нетто ________ килограмм; брутто ________ килограмм; Фактический вес товара определен (необходимо отметить соответствующую ячейку):
способом фактического взвешивания                         [ ];
согласно товаросопроводительных документов                   [ ];
путем расчета _________________________________________ [ ].
(указываются данные расчета)
3) наличие средств идентификации:
имеются [ ];
средства идентификации соответствуют законодательству Республики Казахстан
[ ];
средства идентификации не соответствуют законодательству Республики Казахстан
[ ]. отсутствуют                         [ ].
Изъятие выявленных специфических товаров:
производилось                         [ ];
не производилось                         [ ].
Произведен отбор проб и (или) образцов товаров согласно акту
от "___" _________ года № _______
Наложены средства идентификации ________ в количестве _________ шт.
К акту прилагаются: __________________________________________________
(документы, фотографии, этикетки и иные подтверждающие документы)
_____________________________________             ____________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
(                                                      подпись)
должностного лица ОГД)
____________________________________             _____________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
физического лица,
управляющего транспортным средством)
__________________________________                   _____________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
понятого)
________________________________                   ______________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
инициалы понятого)
________________________________                   ______________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
понятого)
________________________________                   _______________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
специалиста (эксперта))
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес идентификационный номер;
Ф.И.О. (при его наличии) – фамилия, имя и отчество (при его наличии);
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
ОГД – орган государственных доходов.