Әскери басқару органдарының мемлекеттік қорғау шараларын қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің м.а. 2023 жылғы 31 наурыздағы № 267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 3 сәуірде № 32222 болып тіркелді
"Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Әскери басқару органдарының мемлекеттік қорғау шараларын қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы|
Қорғаныс министрінің міндетін атқарушы
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 31 наурыздағы
№ 267 Бұйрықпен
бекітілген
Әскери басқару органдарының мемлекеттік қорғау шараларын қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 29-бабына сәйкес қылмыстық процеске қатысушы адамдарды әскери басқару органдарының (бұдан әрі – ӘБО) мемлекеттік қорғау шараларын қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. ӘБО қауіпсіздік шаралары әскери қызметшілерге, запаста болатын азаматтарға олар әскери жиындардан өткен уақытта, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери бөлімдерінің, құрамаларының немесе мемлекеттік мекемелерінің азаматтық персонал адамдарына қатысты Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдерінде, құрамаларында немесе мемлекеттік мекемелерінде әскери қызмет өткеру және жұмыс ерекшелігін ескере отырып, Заңда белгіленген қауіпсіздік шараларын қолдану арқылы қолданылады.

Об утверждении Правил финансирования и материально-технического обеспечения мер государственной защиты органами военного управления
Приказ и.о. Министра обороны Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2023 года № 32222
В целях реализации статьи 29 Закона Республики Казахстан "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила финансирования и материально-технического обеспечения мер государственной защиты органами военного управления согласно приложению к настоящему приказу.
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра обороны
Республики Казахстан
от 31 марта 2023 года № 267
Правила финансирования и материально-технического обеспечения мер государственной защиты органами военного управления
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок финансирования и материально-технического обеспечения мер государственной защиты органами военного управления (далее - ОВУ) лиц, участвующих в уголовном процессе в соответствии со статьей 29 Закона Республики Казахстан "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе" (далее - Закон).
2. ОВУ применяются меры безопасности в отношении военнослужащих, граждан, пребывающих в запасе, во время прохождения ими воинских сборов, лиц гражданского персонала воинских частей, соединений или государственных учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, путем применения установленных Законом мер безопасности с учетом особенностей прохождения воинской службы и работы в воинских частях, соединениях или государственных учреждениях Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований.

3. Қылмыстық процеске қатысушыларды қорғау жөніндегі шығысты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің шаралар қолдану туралы шешім қабылдайтын немесе қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын ӘБО көздейді.
2-тарау. Мемлекеттік қорғау шараларын қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртібі
4. Қауіпсіздік шараларын қолдану кезінде қаржы шығысының мынадай түрлері жүзеге асырылады:
1) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабына сәйкес әскери қызметшілер (курсанттарды, кадеттерді және әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілерді қоспағанда) 100 километрден астам қашықтықтағы басқа жергілікті жерге жаңа қызмет орнына (оның ішінде әскери бөлім (мекеме) немесе бөлімше құрамында) ауыстырылған кезде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша және көтерме жәрдемақы төленеді;
2) қорғалатын адамды оның тұрақты қызмет (жұмыс) орны айқындалғанға дейін іссапарға жіберген кезде "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысы 2-тарауының 3-тармағына сәйкес іссапар (тәуліктік, қонақүй) және көлік шығысы есептеледі;
3) қорғалатын адамға тұрғын үйді жалдау (жалға алу) қажет болған жағдайда "Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 49 қаулысына сәйкес ағымдағы тұрғын үй төлемі есептеледі.
5. Əскери жиындар кезеңіндегі əскери міндеттілерді қоспағанда, əскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 2 маусымдағы № 255 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілеріне ақшалай ризықты, жәрдемақылар мен басқа да төлемдерді төлеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15313 болып тіркелген) сәйкес ақшалай ризықпен қамтамасыз етіледі.
6. Әскери қызметшілерді әскери-медициналық мекемелерде (ұйымдарда, бөлімшелерде) медициналық қамтамасыз ету "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 5-1-тармағына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
7. Әскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 277 бұйрығымен бекітілген бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін, әскери бөлімдері мен мекемелерін заттай мүлікпен жабдықтау нормалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11557 болып тіркелген) бойынша мемлекет есебінен заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі.

3. Расходы по защите участников уголовного процесса предусматриваются ОВУ Министерства обороны Республики Казахстан, принимающих решение о применении мер или осуществляющих меры безопасности.
Глава 2. Порядок финансирования и материально - технического обеспечения мер государственной защиты
4. При применении мер безопасности осуществляются следующие виды финансовых расходов:
1) при переводе военнослужащих (за исключением курсантов, кадетов и военнослужащих по призыву) к новому месту службы в другую местность на удалении более 100 километров (в том числе в составе воинской части (учреждения) или подразделения) выплачиваются деньги за перевозку собственного имущества и подъемное пособие, в соответствии со статьей 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих";
2) при откомандировании защищаемого лица до определения его постоянного места службы (работы) начисляются командировочные (суточные, гостиничные) и транспортные расходы, в соответствии с пунктом 3 главы 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства" (далее – Правила);
3) в случае необходимости найма (аренды) защищаемому лицу жилья, начисляются текущие жилищные выплаты, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 49 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат".
5. Военнослужащие, за исключением военнообязанных в период воинских сборов, обеспечиваются денежным довольствием в соответствии с правилами выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат военнослужащим Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 2 июня 2017 года № 255 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15313).
6. Медицинское обеспечение военнослужащих в военно-медицинских учреждениях (организациях, подразделениях) осуществляется за счет бюджетных средств в соответствии с пунктом 5-1 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
7. Военнослужащие обеспечиваются за счет государства вещевым имуществом по нормам снабжения вещевым имуществом военнослужащих, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 277 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11557).

8. Қағидаларға сәйкес әскери қызметшілер теміржол, автомобиль және ішкі су көлігімен мемлекет есебінен жол жүруге құқылы.

8. Военнослужащие имеют право на проезд за счет государства на железнодорожном, автомобильном и внутреннем водном транспорте в соответствии с Правилами.