"Ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы мен күту және авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарға аттануға ұдайы әзірлік режимiнде болғаны үшін үстемеақы төлеу қағидалары мен шарттары" Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің 2019 жылғы 18 қаңтардағы № 36 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 6 сәуірдегі № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 сәуірде № 32265 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің 2019 жылғы 18 қаңтардағы № 36 бұйрығымен бекітілген "Ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы мен күту және авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарға аттануға ұдайы әзірлік режимiнде болғаны үшін үстемеақы төлеу қағидалары мен шарттары" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18213 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ерекше жағдайлар үшін және денсаулыққа және өмірге зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін қосымша ақы төлеу қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ күту режимінде болғаны және авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарға шығуға тұрақты дайындығы үшін үстемеақылар төлеу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған ерекше жағдайлар үшін және денсаулыққа және өмірге зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін қосымша ақы, сондай-ақ күту режимінде болғаны және авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарға шығуға тұрақты дайындығы үшін үстемеақы төлеу қағидалары мен шарттары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ерекше жағдайлар үшін қосымша ақылар мен күту режимінде болғаны және авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарға шығуға тұрақты дайындығы үшін үстемеақылар төлеу қағидалары мен шарттарында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулық пен өмірге зиян келтіру қаупімен байланысты ерекше жағдайлар үшін және жұмыс үшін қосымша ақы төлеу, сондай-ақ күту режимінде болғаны және авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарға шығуға тұрақты дайындығы үшін үстемеақы төлеу қағидалары мен шарттары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы ерекше жағдайлар үшін және денсаулыққа және өмірге зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін қосымша ақы, сондай-ақ күту режимінде болғаны және авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарға шығуға тұрақты дайындығы үшін үстемеақы төлеу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен бекітілген Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесінің 12-қосымшасына сәйкес әзірленді және ерекше жағдайлар үшін және денсаулыққа және өмірге зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін қосымша ақы төлеу тәртібін айқындайды, сондай-ақ күту режимінде болғаны және авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарға шығуға тұрақты дайындығы үшін үстемеақылар.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 января 2019 года № 36 "Об утверждении Правил и условий выплаты доплат за особые условия и надбавок за нахождение в режиме ожидания и постоянной готовности к выезду на аварийно-спасательные и неотложные работы"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 6 апреля 2023 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2023 года № 32265
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 января 2019 года № 36 "Об утверждении Правил и условий выплаты доплат за особые условия и надбавок за нахождение в режиме ожидания и постоянной готовности к выезду на аварийно-спасательные и неотложные работы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18213) следующие изменения и дополнение:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и условий выплаты доплат за особые условия и за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни, а также надбавок за нахождение в режиме ожидания и постоянной готовности к выезду на аварийно-спасательные и неотложные работы";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила и условия выплаты доплат за особые условия и за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни, а также надбавок за нахождение в режиме ожидания и постоянной готовности к выезду на аварийно-спасательные и неотложные работы.";
в Правилах и условиях выплаты доплат за особые условия и надбавок за нахождение в режиме ожидания и постоянной готовности к выезду на аварийно-спасательные и неотложные работы, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила и условия выплаты доплат за особые условия и за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни, а также надбавок за нахождение в режиме ожидания и постоянной готовности к выезду на аварийно-спасательные и неотложные работы";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и условия выплаты доплат за особые условия и за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни, а также надбавок за нахождение в режиме ожидания и постоянной готовности к выезду на аварийно-спасательные и неотложные работы (далее - Правила) разработаны в соответствии с приложением 12 Системы оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 и определяют порядок выплаты доплат за особые условия и за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни, а также надбавок за нахождение в режиме ожидания и постоянной готовности к выезду на аварийно-спасательные и неотложные работы.

2. Осы Қағидалар мыналарға қолданылады:
1) "Қазселденқорғау" мемлекеттік мекемесінің негізгі персоналы климаттық және географиялық жағдайлары қиын, шалғай, биік таулы аймақтарда төтенше жағдайлар туындаған және оларды жою кезінде қоныстануға қарсы, көшкінге қарсы, су тасқынына қарсы және басқа да қорғау іс-шараларын, профилактикалық, авариялық-құтқару және жөндеу-қалпына келтіру іс-шараларын жүргізгені үшін,
сондай-ақ осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген денсаулыққа және өмірге зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін;
2) Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушылары, кәсіби медициналық авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушы-санитар лауазымдары санаты бар қызметкерлерге.";
мынадай мазмұндағы 5-тараумен толықтырылсын:
"5 тарау. Құтқарушылардың және құтқарушының функцияларын орындайтын басқа да қызметкерлердің денсаулығы мен өміріне зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін қосымша ақы
1-Параграф. Құтқарушылардың және құтқарушының функцияларын орындайтын басқа да қызметкерлердің денсаулығы мен өміріне зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін қосымша ақы төлеу тәртібі
31. Денсаулық пен өмірге зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін қосымша ақы кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларына, "Қазселденқорғау" мемлекеттік мекемесінің негізгі персоналына, кәсіби медициналық авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушы-санитар лауазымдары санатындағы қызметкерлерге төленеді.
32. Қосымша ақы төлеу кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының құтқарушыларына және демалыстағы және еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңіндегі "Қазселденқорғау" мемлекеттік мекемесінің негізгі персоналына жүзеге асырылмайды.
2-Параграф. Құтқарушылардың және құтқарушының функцияларын орындайтын басқа да қызметкерлердің денсаулығы мен өміріне зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін қосымша ақы төлеу шарттары
33. Денсаулық пен өмірге зиян келтіру қаупімен байланысты жұмыс үшін қосымша ақыны есептеу "Мемлекеттік мекемелерге арналған бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша жасақ басшысы бекіткен жұмыс уақытын есепке алу табеліне сәйкес ай сайын жүргізіледі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген).
34. Құтқарушыларды жұмыс уақытында жұмысқа тартқан кезде нақты жұмыс істеген сағаттар жұмыс уақытының табеліне енгізіледі және осы сағаттар үшін қосымша ақы төлеу жүргізіледі.".

2. Настоящие Правила распространяются на:
1) основной персонал государственного учреждения "Казселезащита" за проведение противоселевых, противолавинных, противопаводковых и других защитных мероприятий, профилактических, аварийно-спасательных и ремонтно-восстановительных мероприятий при возникновении и ликвидации чрезвычайных ситуаций в труднодоступных, отдаленных, высокогорных зонах со сложными климатическими и географическими условиями, а также за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни, указанный в пункте 11 настоящих Правил;
2) спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований, работникам с категорией должностей спасатель-санитар профессиональных медицинских аварийно-спасательных служб.";
дополнить главой 5 следующего содержания:
"Глава 5. Доплата за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни спасателям и другим работникам, выполняющие функции спасателя
Параграф 1. Порядок выплаты доплат за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни спасателям и другим работникам, выполняющие функции спасателя
31. Доплата за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни производится спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований, основному персоналу государственного учреждения "Казселезащита", работникам с категорией должностей спасатель-санитар профессиональных медицинских аварийно-спасательных служб.
32. Выплата доплаты не осуществляется спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований и основному персоналу государственного учреждения "Казселезащита", находящимся в отпусках и период временной нетрудоспособности.
Параграф 2. Условия выплаты доплат за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни спасателям и другим работникам, выполняющие функции спасателя
33. Начисление доплаты за работу, связанную с рисками угрозы причинения вреда здоровью и жизни производится ежемесячно согласно табелю учета рабочего времени, утвержденного руководителем отряда, по форме утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7126).
34. При привлечении спасателей на работу в не рабочее время, то фактически отработанные часы включаются в табель рабочего времени, и за эти часы выплата доплаты производится.".

2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Қаржы және мемлекеттік сатып алу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2-тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин

2. Департаменту финансов и государственных закупок Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2 настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин