"Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдер тізбесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 2 мамырдағы № 170/НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 11 мамырдағы № 167-НҚ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 15 мамырда № 32490 болып тіркелді
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-3-бабы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдер тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты алғашқы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау қызметтің тиісті бағытына жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне және Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
- Сауда және интеграция министрі
__________С. Жумангарин
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
__________Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Сауда және
интеграция министрі
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 167-НҚ мен
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
2023 жылғы 2 мамырдағы
№ 170/НҚ Бірлескен
бұйрықпен бекітілген
Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдер тізбесі
Р/с №
Объектісі мен қолданылу аясы көрсетілген өлшемдер атауы
Метрологиялық талаптар
Ескертпе
Өлшемдер диапазоны
Шекті жол берілетін қателігі немесе дәлдік класы
1
2
3
4
5
I-бағыт: Геодезия, картография және кеңістіктік деректер
Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласында Жердің пішімі мен сыртқы гравитациялық өрісінің параметрлерін анықтау кезіндегі өлшемдер
1.
Пункттердің арақашықтығы 1000 шақырымға дейінгі жағдайда, Қазақстан Республикасы аумағындағы квазигеоид биіктіктерінің өлшемдері
± 110 м

"Об утверждении Перечня измерений, относящихся к государственному регулированию"
Совместный приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 2 мая 2023 года № 170/НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 11 мая 2023 года № 167-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2023 года № 32490
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6-3 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации направление сведений в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих соответствующее направление деятельности вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан и вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
_______________С. Жумангарин
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
______________________Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Утвержден
совместным приказом
Заместитель Премьер-Министра -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 11 мая 2023 года № 167-НҚ и
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 2 мая 2023 года № 170/НҚ
Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию
№ п/п
Наименование измерений с указанием объекта и области применения
Метрологические требования
Примечание
Диапазон измерений
Предельно допустимая погрешность или класс точности
1
2
3
4
5
I. Направление: Геодезия, картография и пространственные данные
Измерения при определении параметров фигуры и внешнего гравитационного поля Земли в сфере геодезии, картографии и пространственных данных
1.
Измерения высот квазигеоида на территории Республики Казахстан при расстоянии между пунктами до 1000 км
± 110 м

0-ден 0,5 м дейін
2.
Іргелі гравиметриялық желі пункттеріндегі ауырлық күші үдеуінің өлшемдері
975-ден 985 Гал дейін
0-ден 8 × 10-6 Гал дейін
3.
I класты гравиметриялық желі пункттеріндегі ауырлық күші үдеуінің өлшемдері
975-ден 985 Гал дейін
30 × 10-6 Гал
Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласында мемлекеттік геодезиялық және нивелирлік желілерді құру, дамыту және жұмыс жағдайында ұстап тұру кезіндегі өлшемдер
4.
Мемлекеттік геодезиялық желілерді құру, дамыту және жұмыс жағдайында ұстап тұру кезіндегі бұрыштық өлшемдер:
I класты
0-ден 360° дейін
± 0,7"
II класты
0-ден 360° дейін
± 1,0"
III класты
0-ден 360° дейін
± 1,5"
IV класты
0-ден 360° дейін
± 2,0"
5.
Мемлекеттік геодезиялық желілерді құру, дамыту және жұмыс жағдайында ұстап тұру кезіндегі сызықтық өлшемдер:
I класты
0-ден 25 км дейін
2,5 × 10-6 D мм
II класты
7-ден 20 км дейін
4 × 10-6 D мм
III класты
5-тен 8 км дейін
5 × 10-6 D мм
IV класты
2-ден 5 км дейін
7 × 10-6 D мм
6.
Мемлекеттік нивелирлік желілерді құру, дамыту және жұмыс жағдайында ұстап тұру кезіндегі биіктік айырымы өлшемдері:
f – Полигондарда және желілер бойындағы жол берілетін үйлеспеушіліктер, мм
I класты
1200-ден 2000 км дейін
0,8 мм/1 км
n≤15 кезінде 3 мм
және n˃15 кезінде 4 мм
II класты
400-ден 1000 км дейін
2 мм/1 км
n≤15 кезінде 5 мм
және n˃15 кезінде 6 мм
III класты
60-тан 300 км дейін
5 мм/1 км
10 мм
IV класты
20-дан 80 км дейін
10 мм/1 км
20 мм
7.
Іргелі астрономиялық-геодезиялық желілер пункттеріндегі геоорталық (Жер массасы орталығына қатысты) координаталар өлшемдері
шектеусіз
± 0,1 м
8.
Іргелі астрономиялық-геодезиялық желілерге жататын пункттердің өзара орналасу өлшемдері:
жоспарда
650-ден 1000 км дейін
± 2 см
биіктігі бойынша
650-ден 1000 км дейін
± 3 см
9.
Жоғары дәлдікті геодезиялық желіге жататын пункттердің өзара орналасу өлшемдері:
жоспарда
150-ден 300 км дейін
(3 + 5 × 10-8 D) мм
биіктігі бойынша
150-ден 300 км дейін
(5 + 7 × 10-8 D) мм
10.
1 кластағы жерсеріктік геодезиялық желіге жататын пункттердің өзара орналасу өлшемдері:
жоспарда
25-тен 35 км дейін
(3 + 1 × 10-7 D) мм
биіктігі бойынша
25-тен 35 км дейін
(5 + 2 × 10-7 D) мм
11.
Базистер ұзындықтарының өлшемдері:
2-разрядты
шектеусіз
(1 × 10-6 D) мм
3-разрядты
шектеусіз
(3 × 10-6 D) мм
Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласында графикалық, цифрлық, фотографиялық және өзге де нысандардағы мемлекеттік топографиялық карталар мен жоспарларды жасау және жаңарту кезіндегі өлшемдер
12.
Шоғырланудың геодезиялық желілеріндегі полигонометрия тәсілімен жасалатын бұрыштық өлшемдер:
1-разрядты
0-ден 360° дейін
± 5"
2-разрядты
0-ден 360° дейін
± 10"
13.
Топографиялық түсірілімдер жасау кезіндегі теодолиттік жүрістегі бұрыштық өлшемдер
0-ден 360° дейін
± 30"
14.
Шоғырланудың геодезиялық желілеріндегі полигонометрия әдісімен жасалатын сызықтық өлшемдер:
1-разрядты

от 0 до 0,5 м
2.
Измерения ускорения силы тяжести на пунктах фундаментальной гравиметрической сети
от 975 до 985 Гал
от 0 до 8×10-6 Гал
3.
Измерения ускорения силы тяжести на пунктах гравиметрической сети I класса
от 975 до 985 Гал
30×10-6 Гал
Измерения при создании, развитии и поддержании в рабочем состоянии государственных геодезических и нивелирных сетей в сфере геодезии, картографии и пространственных данных
4.
Угловые измерения при создании, развитии и поддержании в рабочем состоянии государственных геодезических сетей:
I класса
от 0 до 360°
±0,7"
II класса
от 0 до 360°
±1,0"
III класса
от 0 до 360°
±1,5"
IV класса
от 0 до 360°
±2,0"
5.
Линейные измерения при создании, развитии и поддержании в рабочем состоянии государственных геодезических сетей:
I класса
от 0 до 25 км
2,5×10-6 D мм
II класса
от 7 до 20 км
4×10-6 D мм
III класса
от 5 до 8 км
5×10-6 D мм
IV класса
от 2 до 5 км
7×10-6 D мм
6.
Измерения превышений при создании, развитии и поддержании в рабочем состоянии государственных нивелирных сетей:
f – Допустимые невязки в полигонах и по линиям, мм
I класса
от 1200 до 2000 км
0,8 мм/1 км
3мм
при n≤15
и 4мм
при n˃15
II класса
от 400 до 1000 км
2 мм/1 км
5 мм
при n≤15 и 6 мм
при n˃15
III класса
от 60 до 300 км
5 мм/1 км
10 мм
IV класса
от 20 до 80 км
10 мм/1 км
20 мм
7.
Измерения геоцентрических координат (относительно центра масс Земли) на пунктах фундаментальной астрономо-геодезической сети
без ограничений
± 0,1 м
8.
Измерения взаимного положения пунктов, относящихся к фундаментальной астрономо- геодезической сети:
в плане
от 650 до 1000 км
±2 см
по высоте
от 650 до 1000 км
±3 см
9.
Измерения взаимного положения пунктов, относящихся к высокоточной геодезической сети:
в плане
от 150 до 300 км
(3 + 5×10-8 D) мм
по высоте
от 150 до 300 км
(5 + 7×10-8 D) мм
10.
Измерения взаимного положения пунктов, относящихся к спутниковой геодезической сети 1 класса:
в плане
от 25 до 35 км
(3 + 1×10-7 D) мм
по высоте
от 25 до 35 км
(5 + 2×10-7 D) мм
11.
Измерения длин базисов:
2 разряда
без ограничений
(1×10-6 D) мм
3 разряда
без ограничений
(3×10-6 D) мм
Измерения при создании и обновлении государственных топографических карт и планов в графической, цифровой, фотографической и иных формах в сфере геодезии, картографии и пространственных данных
12.
Угловые измерения, создаваемые методом полигонометрии в геодезических сетях сгущения:
1 разряда
от 0 до 360°
±5"
2 разряда
от 0 до 360°
±10"
13.
Угловые измерения в теодолитных ходах при производстве топографических съемок
от 0 до 360°
±30"
14.
Линейные измерения, создаваемые методом полигонометрии в геодезических сетях сгущения:
1 разряда

0-ден 800 м дейін
(1 × 10-4 D) мм
2-разрядты
0-ден 350 м дейін
(2 × 10-4 D) мм
15.
Құрлықтық қайраң мен ішкі су айдындары шегінде мұхиттар, теңіздер акваторияларындағы тереңдік өлшемдері
0-ден 250 м дейін
± 0,50 м
Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласында геодинамикалық зерттеулер кезіндегі өлшемдер
16.
Геодинамикалық полигондардың бұрыштық өлшемдері
0-ден 360° дейін
± 0,7"
17.
Геодинамикалық полигондардың сызықтық өлшемдері
0-ден 15 км дейін
(1 × 10-6 D) мм
18.
Геодинамикалық полигондардың биіктік айырымы өлшемдері
шектеусіз
0,5 мм/1 км
19.
Геодинамикалық полигондардың ауырлық күші үдеуінің өлшемдері
975-ден 985 Гал дейін
8 × 10-6 Гал
20.
Геодинамикалық полигондардың ауырлық күші үдеуін өсіру өлшемдері
шектеусіз
5 × 10-8 м/с2
Кадастрлық және жерге орналастыру жұмыстарын орындау кезіндегі геодезиялық өлшемдер
21.
Тіректік межелік желінің аралас пункттерінің өзара орналасу өлшемдері:
1 класты (ТМЖ1)
3-тен 5 км дейін
0,05 м
2 класты (ТМЖ2)
3-тен 5 км дейін
0,10 м
22.
Мыналарға жатқызылған жер учаскелері шекараларына тән нүктелер координаталарының өлшемдері:
1) елді мекендердің жерлеріне
шектеусіз
0,10 м
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге және жеке қосалқы шаруашылық жүргізуге, саяжай шаруашылығын, бақша өсіруге, бақ өсіруге, жеке гараж немесе жеке тұрғын үй құрылысына берілген жерлерге
шектеусіз
0,20 м
3) алдыңғы пунктте көрсетілген жер учаскелерін қоспағанда, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге
шектеусіз
2,50 м
4) өнеркәсіп, энергетика, көлік, байланыс, радиотарату, телеарна, ақпарат тарату жерлеріне, ғарыш қызметін қамтамасыз етуге арналған жерлерге, қорғаныс, қауіпсіздік жерлеріне және өзге де арнайы мақсаттағы жерлерге
шектеусіз
0,50 м
5) ерекше қорғалатын аумақтар мен объектілер жерлеріне
шектеусіз
2,50 м
6) орман қоры жерлеріне, су қоры жерлеріне және босалқы жерлерге
шектеусіз
5,00 м
Спутниктік позициялау жүйелерін қолдану арқылы геодезиялық өлшеулер
23.
Жоспарлы координаттарды анықтау
шектеусіз
± 10 м (автономды режим)
GPS, ГЛОНАСС, BeiDou, Galileo, SBAS- ғаламдық навигациялық спутниктік жүйелердің навигациялық сигналдарын өлшеу
D – базистік сызықтың ұзындығы, мм
± 2 м (дифференциалды режим, нақты уақыт кинематикасы)
± (5 + 0,5 × 10-6 D) мм, (статикалық режим)
24.
Биіктігі бойынша координаттарды анықтау
шектеусіз
± 15 м (автономды режим)
GPS, ГЛОНАСС, BeiDou, Galileo, SBAS - ғаламдық навигациялық спутниктік жүйелердің навигациялық сигналдарын өлшеу
D – базистік сызықтың ұзындығы, мм
± 3 м (дифференциалды режим, нақты уақыт кинематикасы)
± (5 + 1 × 10-6·D) мм, (статикалық режим)
25.
Жылдамдық векторының компоненттерін анықтау

от 0 до 800 м
(1×10-4 D) мм
2 разряда
от 0 до 350 м
(2×10-4 D) мм
15.
Измерения глубин на акваториях океанов, морей в пределах континентального шельфа и внутренних водоемов
от 0 до 250 м
±0,50 м
Измерения при геодинамических исследованиях в сфере геодезии, картографии и пространственных данных
16.
Угловые измерения геодинамических полигонов
от 0 до 360°
±0,7"
17.
Линейные измерения геодинамических полигонов
от 0 до 15 км
(1×10-6 D) мм
18.
Измерения превышений геодинамических полигонов
без ограничений
0,5 мм/1 км
19.
Измерения ускорения силы тяжести геодинамических полигонов
от 975 до 985 Гал
8×10-6 Гал
20.
Измерения приращений ускорения силы тяжести геодинамических полигонов
без ограничений
5×10-8 м/с2
Геодезические измерения при выполнении кадастровых и землеустроительных работ
21.
Измерения взаимного положения смежных пунктов опорной межевой сети:
1 класса (ОМС1)
от 3 до 5 км
0,05 м
2 класса (ОМС2)
от 3 до 5 км
0,10 м
22.
Измерения координат характерных точек границ земельных участков, отнесенных к:
1) землям населенных пунктов
без ограничений
0,10 м
2) землям сельскохозяйственного назначения и предоставленные для ведения личного подсобного, дачного хозяйства, огородничества, садоводства, индивидуального гаражного или индивидуального жилищного строительства
без ограничений
0,20 м
3) землям сельскохозяйственного назначения, за исключением земельных участков, указанных в предыдущем пункте
без ограничений
2,50 м
4) землям промышленности, энергетики, транспорта, связи, радиовещания, телевидения, информатики, землям обеспечения космической деятельности, землям обороны, безопасности и землям иного специального назначения
без ограничений
0,50 м
5) землям особо охраняемых территорий и объектов
без ограничений
2,50 м
6) землям лесного фонда, землям водного фонда и землям запаса
без ограничений
5,00 м
Геодезические измерения с применением систем спутникового позиционирования
23.
Определение координат в плане
без ограничений
±10 м (автономный режим)
Измерения по навигационным сигналам глобальных навигационных спутниковых систем: GPS, ГЛОНАСС, BeiDou, Galileo, SBAS.
D – длина базисной линии в мм.
±2 м (дифференциальный режим, кинематика реального времени)
±(5 + 0,5×10-6 D) мм, (статический режим)
24.
Определение координат по высоте
без ограничений
±15 м (автономный режим)
Измерения по навигационным сигналам глобальных навигационных спутниковых систем: GPS, ГЛОНАСС, BeiDou, Galileo, SBAS.
D – длина базисной линии в мм.
±3 м (дифференциальный режим, кинематика реального времени)
±(5 + 1×10-6·D) мм, (статический режим)
25.
Определение составляющих вектора скорости

0,1-ден 3000 км/с дейін
± 0,2 м/с
GPS, ГЛОНАСС, BeiDou, Galileo, SBAS - ғаламдық навигациялық спутниктік жүйелердің навигациялық сигналдарын өлшеу
26.
Ұзындығын өлшеу
10-2 -ден 0 мм дейін
± 0,05мм
Координаталарды полигон әдісімен өлшеу кезінде
0-ден 7,5×104 м дейін
± 5 м
II-бағыт: Аэроғарыш өнеркәсібі
Объектілердің навигациялық-уақыттық параметрлерін анықтау
27.
Кеңістіктік бағдар бұрыштарын анықтау (азимут, орама, тангаж)
(0 - 360)°
± 6 тұтынушылардың навигациялық аппаратурасының антенналары арасындағы қашықтық кезінде ≤2м
28.
Уақыт шкаласының аралықтарын өлшеу
0-ден - 1200 мс дейін
UTC қатысты (KZ) ± 50 нс
UTC-ге қатысты уақыт шкаласын өлшеу кезінде (KZ)
29.
Экрандық-вакуумдық жылу оқшаулағышты өндіру кезінде электр кедергісін өлшеу
0,1-ден - 1×106 Ом дейін
± 5%
30.
Екі осьті күн датчиктерін өндіру кезінде электр кедергісін өлшеу
2000-нан - 1×1012 Ом дейін
±5%
31.
Екі осьті күн датчиктерін өндіру кезінде массаны өлшеу
0,01-ден - 200 г дейін
± 3 е
е=0,01 г
"Зенит-М" ҒЗК объектілерінде жүргізілетін өлшемдер
32.
Артық қысыммен жұмыс істейтін технологиялық жабдықтағы артық қысымды өлшеу (компрессорлық қондырғылар, жоғары қысымды құбырлар, қысымды ыдыстар)
0-ден 25 кгс/см2 дейін
± 2,5 %
ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 358, № 360 бұйрықтарымен бекітілген "Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларына" және "Компрессорлық станцияларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларына" және "Зенит-М" ҒЗК жүйелері мен агрегаттарына БД-ға сәйкес.
25-тен 140 кгс/см2 дейін
± 1,5 %
140 кгс/см2 артық
± 1,0 %
33.
Технологиялық жабдық тораптары мен агрегаттарының сұйық, газ тәрізді қуыстары мен беттерінің температурасын өлшеу
-100-ден +350 ºС дейін
± 1,5 %
БД-ға сәйкес "Зенит-М" ҒЗК объектілерінде жұмыс денесінің (сұйықтықтың, газдың) температурасын және жұмыс істеп тұрған технологиялық жабдықтың әртүрлі тораптарының беттерінің температурасын өлшеу жүргізіледі.
34.
Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардағы және құбыр учаскелерінде криогендік сұйықтықтардың (сұйық оттегі) температурасын өлшеу
-208-ден +127 ºС дейін
± 1,0 %
35.
Жұмыс істеп тұрған технологиялық жабдықта діріл дәрежесінің параметрлерін өлшеу:
БД-ға сәйкес "Зенит-М" ҒЗК объектілерінде күштік жабдықтың жұмыс істеуін тексеру кезінде турбокомпрессорлық, турбодетандерлік және сорғы агрегаттарының діріл дәрежесін өлшеу жүргізіледі.
виброжылдамдату
0,3-тен 100 м/с2 дейін
± 5,0 %
виброжылдамдық
0,3-тен 100 мм/с дейін
виброорынауыстыру
5-тен 500 мкм дейін
36.
Ауа ағынының ылғалдылығын өлшеу

от 0,1 до 3000 км/ч
±0,2 м/с
Измерения по навигационным сигналам глобальных навигационных спутниковых систем: GPS, ГЛОНАСС, BeiDou, Galileo, SBAS
26.
Измерение длины
от 10-2 до 0 мм;
±0,05 мм;
При измерении координат полигонным методом
от 0 до 7,5×104 м
±5 м
II. Направление: Аэрокосмическая промышленность
Определение навигационно-временных параметров объектов
27.
Определение углов пространственной ориентации (азимут, крен, тангаж)
от 0 до 360°
±6, при расстоянии между антеннами навигационной аппаратуры потребителей ≤ 2м
28.
Измерение интервалов шкал времени
от 0 до 1200 мс
Относительно UTC (KZ) ±50 нс
При измерении шкал времени относительно UTC (KZ)
29.
Измерение электрического сопротивления при производстве экранно-вакуумной теплоизоляции
от 0,1 до 1×106 Ом
±5%
30.
Измерений электрического сопротивления при производстве двухосевых солнечных датчиков
от 2000 до 1×1012 Ом
±5%
31.
Измерение массы при производстве двухосевых солнечных датчиков
от 0,01 до 200 г
±3 е
е=0,01 г
Измерения, проводимые на объектах КРК "Зенит-М"
32.
Измерение избыточного давления в технологическом оборудовании работающего под избыточным давлением (компрессорные установки, трубопроводы высокого давления, сосуды под давлением)
от 0 до 25 кгс/см2
±2,5 %
В соответствии с "Правилами обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением" и с "Правилами обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станции", утвержденными Приказами Министра по инвестициям и развитию РК №358, №360 от 30 декабря 2014 г. и с ЭД на системы и агрегаты КРК "Зенит-М".
от 25 до 140 кгс/см2
±1,5 %
свыше 140 кгс/см2
±1,0 %
33.
Измерение температуры жидких, газообразных полостей и поверхностей узлов и агрегатов технологического оборудования
от -100 до +350 ºС
±1,5 %
В соответствии с ЭД на объектах КРК "Зенит-М" производятся замеры температуры рабочего тела (жидкости, газа) и температуры поверхностей различных узлов работающего технологического оборудования.
34.
Измерение температуры криогенных жидкостей (жидкий кислород) в сосудах, работающих под давлением и в участках трубопровода
от -208 до +127 ºС
±1,0 %
35.
Измерение параметров степени вибрации на работающем технологическом оборудовании:
В соответствии с ЭД на объектах КРК "Зенит-М" при проверках на функционирование силового оборудования производятся замеры степени вибрации турбокомпрессорных, турбодетандерных и насосных агрегатов.
виброускорение
от 0,3 до 100 м/с2
±5,0 %
виброскорость
от 0,3 до 100 мм/с
виброперемещение
от 5 до 500 мкм
36.
Измерение влажности воздушного потока

0-ден 99 % дейін
± 2,0 %
БД-ға сәйкес "Зенит-М" ҒЗК объектілерінде РКН-ны іске қосуға дайындау бойынша штаттық жұмыстар кезінде газ ылғалдылығының, ауа ағынының тазалығы мен жылдамдығының параметрлерін өлшеу жүргізіледі.
37.
Ауа ағынының тазалық параметрін өлшеу
0,3-тен 10 мкм дейін
± 5,0 %
38.
Ауа ағынының жылдамдығын өлшеу
0,1-ден 30 м/с дейін
± 5,0 %
39.
Сығылған газдардағы шық түсу нүктесін өлшеу
-10-нан -80 ºС дейін
± 5,0 %
40.
Айнымалы және тұрақты ток кернеуін өлшеу
0-ден 6 кВ дейін
± 1,5 %
ҚР Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы №230 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларын орнату қағидаларына және "Зенит-М" ҒЗК жүйелері мен агрегаттарына БД-ға сәйкес.
41.
Тұрақты және айнымалы ток шамасын өлшеу
0-ден 8 кА дейін
± 1,5 %
42.
Оқшаулау кедергісін өлшеу
0-ден 500 МОм дейін
± 1,5 %
0-ден 10000 МОм дейін
± 15 %
43.
Жиілікті өлшеу
0-ден 50Гц дейін
± 0,1 Гц
44.
Белсенді электр энергиясының мөлшерін өлшеу:
коммерциялық есепке алу аспаптары үшін
шектеусіз, кВт*сағ
35 – 6 кВ кернеуі бар ЭБЖ-де
± 1,0 %
төмен кернеулі ЭБЖ-де
± 2,0 %
электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын қосуға арналған ток және кернеу трансформаторлары үшін:
кернеуі 220 кВ және одан төмен ЭБЖ-де, қуаты 50 МВт дейінгі генераторлар
± 0,5 %
III-бағыт: Пошта байланысы қызметтерін көрсету, байланыс операторлары көрсеткен электр байланысы қызметтерінің көлемін есепке алу және ортақ пайдаланылатын байланыс желісінің жұмыс істеу тұтастығы мен орнықтылығын қамтамасыз ету кезіндегі өлшеулер
Пошта байланысы қызметтерін көрсету кезінде орындалатын өлшемдер
45.
Пошта жөнелтілімдерінің массасын өлшеу (пошта карточкалары мен қарапайым хаттарды қоспағанда)
0,02-ден - 0,5 кг дейін
±0,001 кг
0,5-тен 2 кг дейін
±0,002 кг
2-ден 3 кг дейін
±0,003 кг
3-тен 4 кг дейін
±0,004 кг
4-тен 6 кг дейін
±0,006 кг
6-дан 10 кг дейін
± 0,01 кг
10-нан 32 кг дейін
± 0,025 кг
32-ден 500 кг дейін
± 0,3 кг
Байланыс операторлары көрсеткен электр байланысы қызметтерінің көлемін есепке алу кезінде орындалатын өлшемдер
46.
Қазақстан Республикасының UTC (KZ) ұлттық уақыт шкаласына қатысты байланыс операторлары желілеріндегі уақыт шкалаларының айырмасын (алшақтығын) өлшеу
шектеусіз
±20х10-6 с
47.
телефон жалғанымы (таксофонды қоспағанда
шектеусіз
± 1 с
48.
деректерді беру сеансы
шектеусіз
± 1 с
49.
Берілген (қабылданған) ақпараттың (деректердің) санын өлшеу
шектеусіз
± 1 байт
әр 3 байт үшін
(тарифтеу үшін бастапқы деректерді дұрыс ұсынбау ықтималдығы, 0,01-ден аспайды)
Бастапқы эталондық көздерден, екінші реттік орнатушы генераторлардан және синхрондауды қамтамасыз ету жүйелерінен сигналдарды жаңғырту және беру
50.
1 тәуліктегі жиіліктің қысқа мерзімді тұрақсыздығы
100 кГц

от 0 до 99 %
±2,0 %
В соответствии с ЭД на объектах КРК "Зенит-М" при штатных работах по подготовке РКН к пуску производятся замеры параметров влажности газа, чистоты и скорости воздушного потока.
37.
Измерение параметра чистоты воздушного потока
от 0,3 до 10 мкм
±5,0 %
38.
Измерение скорости воздушного потока
от 0,1 до 30 м/с
±5,0 %
39.
Измерение точки выпадения росы в сжатых газах
от -10 до -80 ºС
±5,0 %
40.
Измерение напряжения переменного и постоянного тока
от 0 до 6 кВ
±1,5 %
В соответствии с Правилами устройства электроустановок, утвержденными Приказом Министра энергетики РК №230 от 20 марта 2015 года и с ЭД на системы и агрегаты КРК "Зенит-М".
41.
Измерение величины постоянного и переменного тока,
от 0 до 8 кА
±1,5 %
42.
Измерение сопротивления изоляции
от 0 до 500 МОм
±1,5 %
от 0 до 10000 МОм
±15 %
43.
Измерение частоты
от 0 до 50 Гц
±0,1 Гц
44.
Измерение количества активной электрической энергии:
для приборов коммерческого учета
без ограничений, кВт*ч
в ЛЭП с напряжением 35 – 6 кВ
±1,0 %
в ЛЭП с низким напряжением
±2,0 %
для трансформаторов тока и напряжения для присоединения приборов коммерческого учета электроэнергии:
в ЛЭП с напряжением 220 кВ и ниже, генераторах с мощностью до 50 МВт
±0,5 %
III. Направление: Измерения при оказании услуг почтовой связи, учете объема оказанных услуг электросвязи операторами связи и обеспечении целостности и устойчивости функционирования сети связи общего пользования
Измерения, выполняемые при оказании услуг почтовой связи
45.
Измерение массы почтовых отправлений (за исключением почтовых карточек и простых писем)
от 0,02 до 0,5 кг
±0,001 кг
свыше 0,5 до 2 кг
±0,002 кг
свыше 2 до 3 кг
±0,003 кг
свыше 3 до 4 кг
±0,004 кг
свыше 4 до 6 кг
±0,006 кг
свыше 6 до 10 кг
±0,01 кг
свыше 10 до 32 кг
±0,025 кг
свыше 32 до 500 кг
±0,3 кг
Измерения, выполняемые при учете объема оказанных услуг электросвязи операторами связи
46.
Измерение разности (расхождения) шкал времени в сетях операторов связи относительно национальной шкалы времени Республики Казахстан UTC (KZ)
без ограничений
±20х10-6 с
47.
телефонного соединения (за исключением таксофонного)
без ограничений
±1 с
48.
сеанса передачи данных
без ограничений
±1 с
49.
Измерение количества переданной (принятой) информации (данных)
без ограничений
±1 байт
на каждые 3 байт
(вероятность неправильного представления исходных данных для тарификации, не более 0,01)
Воспроизведения и передача сигналов от первичных эталонных источников, вторичных задающих генераторов и систем обеспечения синхронизации
50.
Кратковременная нестабильность частоты за 1 сутки
100 кГц

±1,0×10-5 Гц
1 МГц
±1,0×10-4 Гц
2,048 МГц
±2,048×10-4 Гц
5 МГц
±5,0×10-4 Гц
10 МГц
±1,0×10-3 Гц
Ортақ пайдаланылатын байланыс желілерінің тұтастығы мен тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында тактілік желілік синхрондау желілерінің параметрлерін өлшеу (жаңғырту)
51.
УАҚ – уақыт аралығы қатесі (tie - Time Interval Error), нс
минус 1 с-тан 1 с дейін
0,05·УАҚ + 2,5 нс + 0,0275 нс/с·t
0,05 с ≤ t ≤ 1000 с
1) t - бастапқы бақылау сәті;
2) t - бақылау аралығы;
3) Бақылау уақыты ішінде УАҚ (
):
0,05·УАҚ + 29 нс + 0,001 нс/с·t
t >1000 с
52.
УАД – уақыт аралығының девиациясы (TDEV - Time Deviation), нс
0 нс-тен 20 мкс дейін
0,07·УАД + 2,5 нс + 0,088 нс/с·t
0,05 с ≤ t ≤ 1000 с
1) 0,05 с ≤ t ≤ 1000 с - бақылау аралығы, с;
2) МУАД / УАД өлшеу қателігі УАД өлшеу қателігін және өлшеу құралымен іске асырылатын МУАД/УАД есептеу алгоритмінің қателігін ескереді;
3) Бақылау аралығы ішінде іріктеу интервалымен УАД (
):
0,07·УАД + 2,5 нс + 0,028 нс/с·t
100 с ≤ t ≤ 1000 с
0,07·УАД + 29 нс + 0,6 нс/с·t
1000 с ≤ t ≤ 10000 с
Ортақ пайдаланылатын байланыс желісінің тұтастығы мен тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында уақытша синхрондау параметрлерін өлшеу
53.
Уақыттың ең жоғарғы абсолюттік қателігі – УЕЖАҚ ( Мах / ТЕ/), нс
0-ден 2 с дейін
0,07·УЕЖАҚ + 10 нс + 0,033 нс/с·t
2 с ≤ t ≤ 1000 с болғанда
1) t - бақылау аралығы, с;
2) УЕЖАҚ синхрондалған сағат функциясының максималды абсолютті мәніне сәйкес келеді:
;
3) УЕЖАҚ PTP/NTP пакеттерінен немесе 1 PPS интерфейсінен бөлінген уақыт сигналдары үшін, өлшенген УҚ мәндерін өңдеу кезінде 0,1 Гц кесу жиілігі бар математикалық төмен өту сүзгісін қолдана отырып бақыланады
0,07·УЕЖАҚ + 35 нс + 0,0012 нс/с·t
t >1000 с болғанда
54.
Уақыт қатесі – УҚ
(ТЕ - Time Error), нс
минус 1 с-тан 1 с дейін
0,05·ОВ+10 нс + 0,0275 нс/с·t
2 с ≤ t ≤ 1000 с болғанда
1) t - бақылау аралығы, с;
2) УҚ 1PPS физикалық интерфейсіндегі x(t)=T(t)-Tref (t) уақыт сигналдары үшін бақыланады (тексерілетін және тірек сағаттарының екінші белгілерінің уақыт айырмашылығы) (1 Pulse Per Second – жаңа секундтың басталу импульсі) немесе RTR (Precision) уақытты синхрондау хаттамаларының пакеттерінен бөлінген екінші белгілер үшін Time Protocol – дәл уақыт хаттамасы), NTP (Network Time Protocol-желілік уақыт хаттамасы);
3) УҚ-құрамдас бөліктердің сомасы: сТЕ (Constant Time Error – тұрақты УҚ) и dTE (Dynamic Time Error - динамикалық УҚ): TE(t)=сТЕ+dTE(t);
4) cTE/deТЕ/ УЕЖАҚ өлшеу қателігі УҚ өлшеу қателігін және өлшеу құралы жүзеге асыратын сTE/de/ УЕЖАҚ есептеу алгоритмінің қателігін ескереді.

±1,0×10-5 Гц
1 МГц
±1,0×10-4 Гц
2,048 МГц
±2,048×10-4 Гц
5 МГц
±5,0×10-4 Гц
10 МГц
±1,0×10-3 Гц
Измерения (воспроизведение) параметров сетей тактовой сетевой синхронизации в целях обеспечения целостности и устойчивости сетей связи общего пользования
51.
Ошибка временного интервала - ОВИ (TIE - Time Interval Error), нс
от -1 с до +1 с
0,05·ОВИ + 2,5 нс + 0,0275 нс/с·t,
при 0,05 с ≤ t ≤ 1000 с
1) t - первоначальный момент наблюдения;
2) t - интервал наблюдения;
3) ОВИ в течение времени наблюдения
:
0,05·ОВИ + 29 нс + 0,001 нс/с·t,
при t >1000 с
52.
Девиация временного интервала - ДВИ (TDEV - Time Deviation), нс
от 0 нс до 20 мкс
0,07·ДВИ + 2,5 нс + 0,088 нс/с·t,
при 0,05 с ≤ t ≤ 1000 с
1) 0,05 с ≤ t ≤ 1000 с - интервал наблюдения, с;
2) погрешность измерений МОВИ/ДВИ учитывает погрешность измерения ОВИ и погрешность алгоритма вычисления МОВИ/ДВИ, реализуемого средством измерений;
3) ДВИ с интервалом выборки в течение интервала наблюдения (
):
0,07·ДВИ + 2,5 нс + 0,028 нс/с·t,
при 100 с ≤ t ≤ 1000 с
0,07·ДВИ + 29 нс + 0,6 нс/с·t,
при 1000 с ≤ t ≤ 10000 с
Измерения параметров временной синхронизации в целях обеспечения целостности и устойчивости сети связи общего пользования
53.
Максимальная абсолютная ошибка времени - МАОВ (Мах|ТЕ|), нс
от 0 до +2 с
0,07·МАОВ + 10 нс + 0,033 нс/с·t,
при 2 с ≤ t ≤ 1000 с
1) t – интервал наблюдения, с;
2) МАОВ соответствует максимальному абсолютному значению функции ОВ синхронизированных часов:
;
3) МАОВ контролируется для сигналов времени, выделенных из пакетов PTP/NTP или на интерфейсе 1PPS, с применением математического фильтра нижних частот с частотой среза 0,1 Гц при обработке измеренных значений ОВ
0,07·МАОВ + 35 нс + 0,0012 нс/с·t,
при t >1000 с
54.
Ошибка времени - ОВ (ТЕ - Time Error), нс
от -1 с до +1 с
0,05·ОВ+10 нс + 0,0275 нс/с·t,
при 2 с ≤ t ≤ 1000 с
1) t – интервал наблюдения, с;
2) ОВ контролируется для сигналов времени x(t)=T(t)-Tref(t) (разность временного положения секундных меток проверяемых и опорных часов) на физическом интерфейсе 1PPS (1 Pulse Per Second - импульс начала отсчета новой секунды) или для секундных меток, выделенных из пакетов протоколов синхронизации времени РТР (Precision Time Protocol - протокол точного времени), NTP (Network Time Protocol - протокол сетевого времени);
3) ОВ – сумма составляющих: сТЕ (Constant Time Error - постоянной ОВ) и dTE (Dynamic Time Error - динамической OB): TE(t) = сТЕ + dTE(t); 4) погрешность измерений cTE/dTE/MAOB учитывает погрешность измерений ОВ и погрешность алгоритма вычислений cTE/dTE/MAOB, реализуемого средством измерений.

0,05·ОВ+29 нс+0,001 нс/с·t
t >1000 с болғанда
55.
Тұрақты және динамикалық – УҚ (cTE и dTE)
минус 1 с-тан 1 с дейін
0,07·ОВ + 10 нс + 0,033 нс/с·t
2 с ≤ t ≤ 1000 с болғанда
cTE / deТЕ / УЕЖАҚ өлшеу қателігі УҚ өлшеу қателігін және өлшеу құралы жүзеге асыратын cTE / deТЕ / УЕЖАҚ есептеу алгоритмінің қателігін ескереді
0,07·ОВ + 35 нс + 0,0012 нс/с·t
t >1000 с болғанда
Ескерту:
км – километр;
км/с – километр 1 сағатта;
м – метр;
см – сантиметр;
мм – миллиметр;
Гал – гал;
– градус;
" – секунд, жазық бұрыштардың жалпы қабылданған өлшем бірлігі;
D – километрмен ара қашықтық;
f – рұқсат етілетін үйлеспеушілік;
мм/1 км – жүрістің бір километріне шекті орташа квадраттық қате, миллиметрмен;
L-полигонның периметрі немесе желінің ұзындығы, км;
n – 1 км жүрістегі станциялардың орташа саны;
ТМЖ1 – бірінші класты тіректі межелі желі;
ТМЖ2 – екінші класты тіректі межелі желі.
кг – килограмм;
даН – декаНьютон;
Гр – Грей;
Гц – Герц;
% – пайыз;
Бк – Беккерель;
Вт – Ватт;
Мин – минут;
с – секунд;
°С – градус Цельсий;
мкм – микрометр;
мм – миллиметр;
мг – миллиграмм;
А – ампер;
В – Вольт;
Ом – электр кедергісі;
м/с – секундына метр;
МГц – миллигерц;
кГц – килогерц;
БД – баламалы доза.

0,05·ОВ+29 нс+0,001 нс/с·t,
при t > 1000 с
55.
Постоянная и динамическая - ОВ (cTE и dTE)
от -1 с до +1 с
0,07·ОВ + 10 нс + 0,033 нс/с·t,
при 2 с ≤ t ≤ 1000 с
погрешность измерений cTE/dTE/MAOB учитывает погрешность измерений ОВ и погрешность алгоритма вычислений cTE/dTE/MAOB, реализуемого средством измерений
0,07·ОВ + 35 нс + 0,0012 нс/с·t,
при t >1000 с
Примечание:
км – километр;
км/ч – километр в час;
м – метр;
см – сантиметр;
мм – миллиметр;
Гал – гал;
° – градус;
" – секунда, общепринятая единица измерения плоских углов;
D – расстояние в километрах;
f – допустимая невязка;
мм/1 км – предельная средняя квадратическая ошибка на один километр хода, в миллиметрах;
L – периметр полигона или длина линии, км;
n – среднее число станций на 1 км хода;
ОМС1 – опорная межевая сеть первого класса;
ОМС2 – опорная межевая сеть второго класса;
кг – килограмм;
даН – декаНьютон;
Гр – Грей;
Гц – Герц;
% -процент;
Бк –Беккерель;
Вт – Ватт;
Мин – минута;
с – секунда;
°С – градус Цельсия;
мкм – микрометр;
г – грамм;
мг – миллиграмм;
А – ампер;
В – Вольт;
Ом – электрическое сопротивление;
м/с – метр в секунду;
МГц - миллигерц;
кГц – килогерц;
ЭД – эквивалентная доза.