"Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы қағидаларын, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 324 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 қыркүйекте № 33366 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқын электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын бекітілсін.";
Жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы қағидаларын, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу тәртібі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, порядка перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 324. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2023 года № 33366
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, порядка перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов.";
Правила централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, порядка перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года, утвержденные вышеуказанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 29 тамыздағы
№ 324 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 2 наурыздағы
№ 164 бұйрығымен
бекітілген
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясын бірыңғай сатып алушының және қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және электр энергиясын тікелей тұтынушыларға, өнеркәсіптік кешендерге және басым тұтынушыларға орталықтандырылған сатуы тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) аукциондық баға – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;

2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 29 августа 2023 года № 324
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 2 марта 2015 года № 164
Правила централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон) и определяют порядок централизованной покупки единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов и централизованной продажи электрической энергии прямым потребителям, промышленным комплексам и квалифицированным потребителям.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия и определения:
1) аукционная цена – цена на покупку электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены единым закупщиком электрической энергии;

2) аукциондық сауда-саттық – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы аукцион негізінде электрондық жүйеде ұйымдастыратын және өткізетін және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспары ескеріле отырып, осы жаңа объектілерді, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудың жаңа объектілерін салу жөніндегі жобаларды іріктеуге және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндіретін электр энергиясының аукциондық бағаларын айқындауға бағытталған процесс;
3) басым тұтынушылар – құрамына электр энергиясын өндіру үшін қазба отындарын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлға немесе тұлғалар тобы және (немесе) өндіріп шығарған электр энергиясын осы тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға орталықтандырылған сауда-саттықта сататын, жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін және (немесе) жұмыс істеп тұрған (2021 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін энергия өндіруші ұйымдар;
4) есепті кезең – тиісті айдың бірінші күні сағат 00.00-ден басталатын және тиісті айдың соңғы күні 24.00-де аяқталатын, оның нәтижесінде электр энергиясының сатып алу-сату көлемінің есептеулері жүргізілетін күнтізбелік ай;
5) жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф – Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына (бұдан әрі - Тарифті айқындау қағидалары) сәйкес басым тұтынушылар, өнеркәсіптік кешендер және тікелей тұтынушылар үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы белгілейтін, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатуына арналған тариф;
6) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – қаржы-есеп айырысу орталығы) – Заңның 1-бабының 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган айқындаған, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының тарапы болып табылатын заңды тұлға;

2) аукционные торги – процесс, организуемый и проводимый организатором аукционных торгов в электронной системе на основе аукциона и направленный на отбор проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии с учетом плана размещения данных объектов, объектов по энергетической утилизации отходов и определение аукционных цен электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов;
3) квалифицированные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят энергопроизводящие организации, использующие для производства электрической энергии ископаемое топливо и/или энергопроизводящие организации, владеющие на праве собственности или на ином законном основании действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии и (или) действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2021 года) объектами по использованию вторичных энергетических ресурсов, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах;
4) расчетный период – календарный месяц, начинающийся с 00.00 часов первого дня соответствующего месяца и заканчивающийся в 24.00 часов последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся расчеты купли-продажи объемов электрической энергии;
5) тариф на поддержку возобновляемых источников энергии – тариф на продажу единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, устанавливаемый единым закупщиком электрической энергии, для квалифицированных потребителей, промышленных комплексов и прямых потребителей в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10622) (далее – Правила определения тарифа);
6) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 4) статьи 1 Закона, являющееся стороной договоров купли-продажи электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии и объектами по энергетической утилизации отходов;

7) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым (бұдан әрі - Субъект) – жаңартылатын энергия көздерін пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
8) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі (бұдан әрі – ЖЭК пайдалану объектісі) – ЖЭК пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және ЖЭК пайдалану объектісін игеру үшін технологиялық тұрғыдан қажетті және ЖЭК пайдалану объектісі меншік иесінің балансындағы, олармен өзара байланысты құрылыстар мен инфрақұрылым;
9) Қазақстан Республикасы электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндірудің-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі - нақты теңгерім) – жүйелік оператор жасаған есепті кезең ішінде жеткізілген және тұтынылған электр энергиясының көлемдерін көрсететін құжат;
10) қайталама энергетикалық ресурстар – электр энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын ферроқорытпа, кокс және доменді газдарды пайдалану бөлігінде өнеркәсіптік өндіріс процесінде жанама өнім ретінде түзілетін энергетикалық ресурстар;
11) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және олармен өзара байланысты, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісін пайдалану үшін технологиялық жағынан қажетті және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі меншік иесінің балансындағы құрылысжайлар мен инфрақұрылым;
13) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және олармен өзара байланысты қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға технологиялық тұрғыдан қажетті құрылысжайлар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
14) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым (бұдан әрі – ҚЭКЖ субъектісі) – Заңға және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
15) коммерциялық есепке алу аспабы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қолдануға рұқсат етiлген электр қуатын, электр немесе жылу энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған техникалық құрылғы;

7) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (далее – Субъект) – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием возобновляемых источников энергии;
8) объект по использованию возобновляемых источников энергии (далее – объект по использованию ВИЭ) – технические устройства, предназначенные для производства электрической и (или) тепловой энергии с использованием ВИЭ, и взаимосвязанные с ними сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию ВИЭ и находящиеся на балансе собственника объекта по использованию ВИЭ;
9) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, отображающий объемы поставленной и потребленной электрической энергии за расчетный период;
10) вторичные энергетические ресурсы – энергетические ресурсы, образующиеся в качестве побочного продукта в процессе промышленного производства в части использования ферросплавных, коксовых и доменных газов, используемых для производства электрической энергии;
11) энергопроизводящая организация, использующая вторичные энергетические ресурсы – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов;
12) объект по использованию вторичных энергетических ресурсов – технические устройства, предназначенные для производства электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов, и взаимосвязанные с ними сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов и находящиеся на балансе собственника объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов;
13) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
14) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов (далее – Субъект ЭУО) – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов в соответствии с Законом и экологическим законодательством Республики Казахстан;
15) прибор коммерческого учета – техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической или тепловой энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

16) өнеркәсіптік кешен – өздерінің құрамындағы меншік, жалға алу немесе өзге де заттық құқықтағы генерациялайтын көздерден электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
17) сатып алу шарты - электр энергиясын бірыңғай сатып алушы немесе қаржы-есеп айырысу орталығы мен Субъект немесе ҚЭКЖ Субъектісі арасында жасалған электр энергиясын сатып алудың ұзақ мерзімді шарт;
18) теңгерімдеуші нарық жүйесі - электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің сатып алуға арналған өтінімдерді және сатуға арналған өтінімдерді беруге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру, цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының көлемін айқындау, энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының көлемін айқындау, жүйелік оператормен келісілген бекітілген тәуліктік кестеге түзетулер енгізу, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты мәндерін қалыптастыру, электр энергиясының сағаттық теңгерімсіздіктерін есептеу, электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатудың сағаттық бағаларын есептеу, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алудың (сатудың) және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудың (сатудың) сағаттық бағалары;
19) тікелей тұтынушылар - жасалған екі жақты шарттарға сәйкес өздерімен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме сауда тұтынушылары;
20) тіркелген тариф – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын Заңда белгіленген тәртіппен қаржы-есеп айырысу орталығының сатып алуына арналған тариф;
21) уәкілетті орган – ЖЭК пайдалануды қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
22) шартты тұтынушы – өзімен бірге бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алатын көтерме тұтынушы, Заңға сәйкес айқындалатын өнеркәсіптік кешен және басым тұтынушы;
23) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 32-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын, көрсетілген Заңда көзделген тәртіппен электр энергиясының жоспарлы көлемдерін орталықтандырылған сатып алуды және орталықтандырылған сатуды жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.

16) промышленный комплекс – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников;
17) договор покупки - долгосрочный договор покупки электрической энергии, заключенный между единым закупщиком электрической энергии или расчетно-финансовым центром и Субъектом или Субъектом ЭУО;
18) система балансирующего рынка – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для подачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок на покупку и заявок на продажу, формирования суточного графика производства-потребления электрической энергии, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, внесения согласованных системным оператором корректировок утвержденного суточного графика, формирования фактических значений производства-потребления электрической энергии субъектов оптового рынка электрической энергии, расчета почасовых дисбалансов электрической энергии, расчета почасовых цен купли-продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии, а также почасовых цен покупки (продажи) балансирующей электроэнергии и покупки (продажи) отрицательных дисбалансов;
19) прямые потребители – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц, в соответствии с заключенными двусторонними договорами;
20) фиксированный тариф – тариф на покупку расчетно-финансовым центром в порядке, установленном настоящим Законом, электрической энергии, производимой объектами по использованию ВИЭ;
21) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования ВИЭ;
22) условный потребитель - оптовый потребитель, приобретающий электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ним в одну группу лиц, промышленный комплекс и квалифицированный потребитель определяемые в соответствии с Законом;
23) единый закупщик электрической энергии – юридическое лицо со сто процентным государственным участием, определяемое уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 32-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", осуществляющее централизованную покупку и централизованную продажу плановых объемов электрической энергии в порядке, предусмотренном указанным Законом.
Иные понятия, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3. Осы Қағидалардың талаптары мыналарға қолданылмайды:
1) пайдалану мерзімі ЖЭК пайдалануды қолдау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган 2013 жылдың 21 шілдесіне дейін бекіткен және онымен келісілген ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің құрылысы жобасының техникалық-экономикалық негіздемесінде белгіленген өзін-өзі ақтау мерзімінен асып кеткен, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері бар энергия өндіруші ұйымдарға;
2) 2016 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға енгізілген гидроэлектр станцияларды есепке алмағанда, жиынтық қуаты отыз бес мегаваттан асатын, бір гидроторапта орналасқан қондырғылары бар және (немесе) реттеудің тәуліктік көлемінен астамын қамтамасыз ететін су қоймалары бар гидроэлектр станциялары.
Гидроэлектр станциясының су қоймасының сыйымдылығы су қоймасына құйылатын өзен ағысының есептік қамтамасыз етілуінің тәуліктік көлемінен асып түскен кезде, ол реттеудің тәуліктік көлемінен астам көлемді қамтамасыз етеді деп есептеледі.
4. Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты бар, жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар (бұдан әрі – жаңартылатын көздер) электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жауапкершілікті беру шартын жасасуға міндетті.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында өзінің теңгерімсіздіктері жоқ және жасалған сатып алу шарты бар ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату үшін жауапкершілікті өзіне ала отырып, осы нарыққа теңгерім провайдері ретінде ғана қатысады.
5. Басым тұтынушының құрамына кіретін энергия өндіруші ұйымдарды қоса алғанда, жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен немесе қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған сатып алу шарты бар ЖЭК, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын барлық энергия өндіруші ұйымдар өз объектісінде ЖЭК және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объекті бойынша коммерциялық есептің автоматтандырылған жүйесін пайдаланады. Коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі арқылы деректер Жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарына беріледі.
ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерде, электр энергиясын шоғырландыруға арналған құрылғылармен, дербес қоректендіру көздерімен, сондай-ақ резервтік қоректендіру электр желілерімен жарақтандырылған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіде электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі осы құрылғылар жіберетін және (немесе) тұтынатын электр энергиясын коммерциялық есепке алуды қамтамасыз етеді.
ЖЭК пайдалану объектісінде техникалық құрылғыларды пайдаланған кезде ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар ЖЭК-тің әртүрлі түрлерін не техникалық құрылғыларды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруге арналған ЖЭК-тің бір түрін пайдаланудан электр энергиясын өндіруге арналған бірақ электр энергиясын бірыңғай сатып алушының немесе қаржы-есеп айырысу орталығының әртүрлі тіркелген тарифтер бойынша не аукциондық бағалар бойынша сатып алуына жататын, ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні өндірілген электр энергиясын бөлек есепке алуды қамтамасыз ететіндей коммерциялық есепке алу аспаптарымен жарақтандырады.

3. Требования настоящих Правил не распространяются на:
1) энергопроизводящие организации, имеющие объекты по использованию ВИЭ, срок эксплуатации которых превысил срок окупаемости, установленный в технико-экономическом обосновании проекта строительства объекта по использованию ВИЭ, утвержденном и согласованном с уполномоченным органом по реализации государственной политики в области поддержки использования ВИЭ или местным исполнительным органом до 21 июля 2013 года;
2) гидроэлектростанции с установками, расположенными в одном гидроузле, суммарной мощностью свыше тридцати пяти мегаватт и (или) с водохранилищами, обеспечивающими более чем суточный срок регулирования, за исключением введенных в эксплуатацию после 1 января 2016 года.
Водохранилище гидроэлектростанции считается обеспечивающим более чем суточный срок регулирования, при превышении его емкости суточного объема стока реки расчетной обеспеченности, впадающей в водохранилище.
4. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, и энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, имеющие заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором (далее – возобновляемые источники), обязаны заключить договор передачи ответственности с единым закупщиком электрической энергии.
Единый закупщик электрической энергии не имеет своих собственных дисбалансов на балансирующем рынке электрической энергии и участвует на данном рынке только как провайдер баланса, принимая на себя ответственность за куплю-продажу балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов от энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ, имеющих заключенный договор покупки.
5. Все энергопроизводящие организации, использующие ВИЭ, энергетическую утилизацию отходов имеющие заключенный с единым закупщиком электрической энергии или расчетно-финансовым центром договор покупки, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, включая энергопроизводящие организации, входящие в состав квалифицированного потребителя, используют автоматизированную систему коммерческого учета на своем объекте по использованию ВИЭ и вторичных энергетических ресурсов, объекте по энергетической утилизации отходов. Посредством автоматизированной системы коммерческого учета передаются данные в региональные диспетчерские центры Системного оператора.
Автоматизированная система коммерческого учета электрической энергии на объектах по использованию ВИЭ, объекте по энергетической утилизации отходов, оснащенных устройствами, предназначенными для аккумулирования электрической энергии, автономными источниками питания, а также резервными питающими электрическими сетями, обеспечивает коммерческий учет электрической энергии, отпускаемой и (или) потребляемой данными устройствами.
Энергопроизводящие организации, использующие ВИЭ, при использовании на объекте по использованию ВИЭ технических устройств, предназначенных для производства электрической энергии с использованием различных видов ВИЭ либо технических устройств, предназначенных для производства электрической энергии от использования одного вида ВИЭ, но подлежащей покупке единым закупщиком электрической энергии или расчетно-финансовым центром по различным фиксированным тарифам либо по аукционным ценам, оснащают объект по использованию ВИЭ приборами коммерческого учета таким образом, чтобы обеспечить раздельный учет произведенной электроэнергии.

6. ЖЭК пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндірген электр энергиясын сатып алу басталған күн Субъект немесе ҚЭКЖ Субъектісі ЖЭК пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінің электр қондырғыларын кешенді сынау басталған күн болып табылады, бұл ретте электр энергиясы энергия беруші ұйымның электр желілеріне беріледі және коммерциялық есепке алу аспаптарымен тіркеледі.
7. Субъект немесе ҚЭКЖ Субъектісі ЖЭК пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі желісіне қосылған электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны немесе қаржы-есеп айырысу орталығын және энергия беруші ұйымды ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектінің электр қондырғыларына кешенді сынақ жүргізу күні туралы тиісті сынақ жүргізу басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүргізіледі және айлар бойынша бөле отырып, ағымдағы жылдың соңына дейінгі кезеңге электр энергиясын өндірудің, желіге жіберудің болжамды көлемін ұсынады.
8. Сатып алу шартын жасасқан Субъект немесе ҚЭКЖ Субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға немесе қаржы-есеп айырысу орталығына тұрақты түрде мынадай ақпаратты жібереді:
1) айларға бөле отырып, электр энергиясын өндіру, желілерге босатудың алдағы жылға арналған болжамды көлемі – жыл сайын бірінші қазанға қарай;
2) электр энергиясын желіге босатудың іс жүзіндегі айлық көлемі – есепті кезеңнен кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірілмей;
3) электр желілеріне ЖЭК-ті пайдалану объектісі мен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі қосылған ЖЭК-ті пайдалану объектісі мен энергия беруші ұйым арасында қол қойылған, электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу актісінің көшірмесі – есепті кезеңнен кейінгі айдың жетінші күнінен кешіктірілмей;
4) генерациялайтын жабдықты жоспарлы жөндеуге шығарған кезде жөндеу жұмыстарының мерзімдері мен сипаты – жөндеу жұмыстары басталғанға дейін бір апта бұрын;
5) авариялық бұзылу немесе құрылғылардың дұрыс жұмыс істемеуі, олардың зақымдануы немесе ЖЭК-ті пайдалану объектісінің немесе қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдалану объектісінің генерациялау көрсеткішіне әсер ететін нормаланған көрсеткіштерден параметрлердің ауытқуы кезінде электр энергиясының тәуліктік кестесінен мәжбүрлі ауытқу кезіндегі бұзушылықтар сипаты – тәулік ішінде.
9. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын операциялық тәуліктерге сату үшін сатып алу шартын жасасқан Субъектілер немесе ҚЭКЖ Субъектілері операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 08:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) ол өтінімді жүйелік оператор бекітетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізу үшін теңгерімдеуші нарық жүйесінде операциялық тәуліктерге сатуға өтінім береді.

6. Датой начала покупки электрической энергии, выработанной объектом по использованию ВИЭ, объектом по энергетической утилизации отходов является дата начала комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ, объекта по энергетической утилизации отходов Субъекта и Субъекта ЭУО, при котором электрическая энергия выдается в электрические сети энергопередающей организации и зафиксирована приборами коммерческого учета.
7. Субъект или Субъект ЭУО уведомляет единого закупщика электрической энергии или расчетно-финансовый центр и энергопередающую организацию, к сети которой подключен объект по использованию ВИЭ, объект по энергетической утилизации отходов, о дате проведения комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ, объекта по энергетической утилизации отходов, за 30 (тридцать) календарных дней до начала проведения соответствующего испытания и представляет прогнозный объем выработки, отпуска в сеть электрической энергии на период до конца текущего года с разбивкой по месяцам.
8. Субъект или Субъект ЭУО, заключивший договор покупки, регулярно направляют единому закупщику электрической энергии или расчетно-финансовому центру следующую информацию:
1) прогнозный объем выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам – ежегодно к первому октября;
2) фактический месячный объем отпуска в сети электрической энергии, согласованный с энергопередающей организацией – не позднее пятого числа месяца, следующего за расчетным периодом;
3) копию акта снятия показаний приборов коммерческого учета электрической энергии, подписанного между объектом по использованию ВИЭ и энергопередающей организацией к электрическим сетям которой подключен объект по использованию ВИЭ или объектом по энергетической утилизации отходов не позднее седьмого числа месяца, следующего за расчетным периодом;
4) сроки и характер ремонтных работ при выводе генерирующего оборудования в плановый ремонт – за неделю до начала ремонтных работ;
5) характер нарушений при вынужденных отклонениях от суточного графика электрической энергии при аварийном нарушении или неправильном действии устройств, их повреждений или отклонений параметров от нормированных показателей, влияющих на показатель генерации объекта по использованию ВИЭ или объекта по энергетической утилизации отходов – в течение суток.
9. Для продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на операционные сутки Субъекты или Субъекты ЭУО, заключившие договор покупки, до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, подают в системе балансирующего рынка на операционные сутки заявку на продажу, для включения ее в суточный график производства-потребления электрической энергии, утверждаемый системным оператором.

10. Сатып алу шартын жасасқан Субъектілер немесе ҚЭКЖ Субъектілері бірыңғай сатып алушыға кешенді сынақтар жүргізгенге дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің 18-разрядты сәйкестендіру кодтарын ұсынады.
11. Қаржы-есеп айырысу орталығы сатып алу шартын жасаған Субъектілерге немесе ҚЭКЖ Субъектілеріне энергия беруші ұйымның электр желісіне берілген электр энергиясы үшін Субъектілер немесе ҚЭКЖ Субъектілерінің тиісті шотының негізінде жеткізу айы аяқталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң 15 (он) бес жұмыс күнінен кешіктірмей ақы төлейді.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы немесе қаржы-есеп айырысу орталығы ЖЭК пайдалану объектісінде коммерциялық есепке алу аспаптары болмаған немесе олар ақаулы болған кезеңде осы объектілер өндірген электр энергиясы үшін ақы төлемейді.
12. Сатып алу шартын жасасқан Субъекті немесе ҚЭКЖ Субъектісі электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестелерінің сақталуын қамтамасыз етеді. ЖЭК пайдалану объектілерінен электр энергиясының теңгерімсіздігін қаржылық реттеуді Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларына (бұдан әрі – Теңгерімдеуші нарық қағидалары) сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушы немесе қаржы-есеп айырысу орталығы жүзеге асырады.
13. Сатып алу шартын жасасқан Субъекті немесе ҚЭКЖ Субъектісі Теңгерімдеуші нарық қағидаларына сәйкес электр энергиясының теңгерімдеуші нарығына қатысады.
14. Сатып алу шартын жасасқан Субъекті немесе ҚЭКЖ Субъектісі тиісті қызметкерлер тиісті өтініш берушіде қолданылатын қауіпсіздік техникасына қойылатын талаптарды сақтаған жағдайда және ЖЭК-ті пайдалану объектісіне бару күні мен уақытын өтініш берушімен келіскен кезде электр энергиясын бірыңғай сатып алушының немесе қаржы-есеп айырысу орталығының, жүйелік оператордың және электр желілеріне ЖЭК-ті пайдалану объектісі қосылған энергия беруші ұйымның уәкілетті қызметкерлерінің коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу және олардың қосылу схемасын тексеру үшін ЖЭК-ті пайдалану объектісіне және электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына жұмыс уақытында кіруіне кедергі келтірмейді.

10. Субъекты или Субъекты ЭУО, заключившие договор покупки, предоставляют единому закупщику электрической энергии или расчетно-финансовому центру 18-разрядные идентификационные коды автоматизированной системы коммерческого учета, за 5 (пять) рабочих дней до проведения комплексных испытаний.
11. Расчетно-финансовый центр оплачивает Субъекту или Субъекту ЭУО, заключившему договор покупки, за электрическую энергию, поставленную в электрическую сеть энергопередающей организации, не позднее 15 (пятнадцать) рабочих дней после истечения 30 (тридцать) календарных дней с момента окончания расчетного периода на основании соответствующего счета Субъекта или Субъекта ЭУО.
Единый закупщик электрической энергии или расчетно-финансовый центр не оплачивает за электрическую энергию, произведенную объектом по использованию ВИЭ в период отсутствия или неисправности приборов коммерческого учета у данного объекта.
12. Субъект или Субъект ЭУО, заключивший договор покупки, обеспечивает соблюдение суточных графиков производства электрической энергии. Финансовое урегулирование дисбалансов электрической энергии от объектов по использованию ВИЭ осуществляется единым закупщиком электрической энергии или расчетно-финансовым центром в соответствии с правилами функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10532) (далее – Правила балансирующего рынка).
13. Субъект или Субъект ЭУО, заключивший договор покупки, участвует на балансирующем рынке электрической энергии в соответствии с Правилами балансирующего рынка.
14. Субъект или Субъект ЭУО, заключивший договор покупки, не препятствует в рабочее время доступу уполномоченных работников единого закупщика электрической энергии или расчетно-финансового центра, системного оператора и энергопередающей организации, к электрическим сетям которой подключен объект по использованию ВИЭ, объект по энергетической утилизации отходов, к объекту по использованию ВИЭ, к объекту по энергетической утилизации отходов и приборам коммерческого учета электрической энергии для снятия показаний приборов коммерческого учета и проверки схемы их присоединения при условии соблюдения соответствующими работниками требований к технике безопасности, действующих у соответствующего Субъекта или Субъекта ЭУО, и согласования даты и времени посещения объекта по использованию ВИЭ, объекта по энергетической утилизации отходов с Субъектом или Субъектом ЭУО.

15. Сатып алу шартын жасасқан Субъектіге немесе ҚЭКЖ Субъектісіне:
1) сатып алу шартында көзделген генерациялайтын жабдықтың белгіленген жиынтық қуатын ұлғайту жолымен оған қатысты сатып алу шарты жасалған ЖЭК пайдалану объектісін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін өзгертуге;
2) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға немесе қаржы-есеп айырысу орталығына ЖЭК пайдаланудан немесе қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан өндірілмеген электр энергиясын сатуға;
3) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға немесе қаржы-есеп айырысу орталығына электр энергиясын басқа сатып алу шарты бойынша сатуды қоспағанда, оған ЖЭК пайдалану объектісінде немесе қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінде өндірілмеген электр энергиясын сатуға жол берілмейді.
16. Пайдалануға берілген ЖЭК пайдалану объектісінің нақты параметрлері сатып алу шартында көрсетілген параметрлерден өзгеше болса, электр энергиясын бірыңғай сатып алушы немесе қаржы-есеп айырысу орталығы және Субъект ЖЭК-ті пайдалану объектісін пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісінің көшірмесі ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ЖЭК-ті пайдалану объектісінің сипаттамасын нақты мән-жайларға сәйкес келтіру және уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланған ЖЭК-ті пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне тиісті өзгерістер енгізу үшін сатып алу шартына тиісті қосымша келісім жасайды.
17. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы немесе қаржы-есеп айырысу орталығы мен Субъект немесе ҚЭКЖ Субъектсі өзара есеп айырысуды жылына кемінде бір рет салыстырып тексеруді жүргізеді.
18. Сатып алу шартында көзделген жел электр станциясының генерациялайтын жабдығының (электр энергиясын өндіретін құрылғының) нақты жиынтық белгіленген қуаты асып кеткен кезде, Субъект сатып алу шартында көрсетілген жиынтық белгіленген қуаттың сәйкестігін қамтамасыз ету үшін ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің дара генерациялайтын қондырғысының (қажет болған кезде бірнеше дара генерациялайтын қондырғылардың) қуатын шектейді.
Бұл ретте, Субъект осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес шектеу белгіленген генерациялайтын қондырғылардың электр энергиясын сағаттық өндіру туралы деректерді диспетчерлік және технологиялық басқарудың автоматтандырылған жүйелері арқылы немесе электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі арқылы жүйелік операторға беруді қамтамасыз етеді.
Сонымен қатар, жел электр станциясы генерациялайтын жабдығының нақты жиынтық белгіленген қуатын сатып алу шартында көрсетілген белгіленген қуаттан 10%-дан (он пайыз) артық ұлғайтуға жол берілмейді.

15. Субъекту или Субъекту ЭУО, заключившему договор покупки, не допускается в рамках действующего договора покупки:
1) изменять объект по использованию ВИЭ, объект по энергетической утилизации отходов в отношении которого был заключен договор покупки, путем увеличения суммарной установленной мощности генерирующего оборудования, предусмотренной договором покупки;
2) продавать единому закупщику электрической энергии или расчетно-финансовому центру электрическую энергию, выработанную не от использования ВИЭ, и не от энергетической утилизации отходов;
3) продавать единому закупщику электрической энергии или расчетно-финансовому центру электрическую энергию, произведенную не на объекте по использованию ВИЭ, не на объекте по энергетической утилизации отходов, указанного в договоре покупки, за исключением ему продажи электрической энергии по другому договору покупки.
16. Когда фактические параметры объекта по использованию ВИЭ, введенного в эксплуатацию, отличаются от параметров, указанных в договоре покупки, единый закупщик электрической энергии или расчетно-финансовый центр и Субъект составляют соответствующее дополнительное соглашение к договору покупки для приведения описания объекта по использованию ВИЭ в соответствие с фактическими обстоятельствами в течение 30 (тридцать) календарных дней с даты представления единому закупщику электрической энергии или расчетно-финансовому центру копии утвержденного акта приемки объекта в эксплуатацию по использованию ВИЭ и внесения соответствующих изменений в перечень энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ, опубликованный на интернет-ресурсе уполномоченного органа (далее – Перечень).
17. Единый закупщик электрической энергии или расчетно-финансовый центр и Субъект или Субъект ЭУО производят сверку взаиморасчетов не менее одного раза в год.
18. При повышении фактической суммарной установленной мощности генерирующего оборудования (устройств, вырабатывающих электрическую энергию) ветровой электростанции, предусмотренной договором покупки, Субъект ограничивает мощность единичной генерирующей установки (при необходимости нескольких единичных генерирующих установок) объекта по использованию ВИЭ для обеспечения соответствия суммарной установленной мощности, указанной в договоре покупки.
При этом, Субъект обеспечивает передачу данных системному оператору о почасовой выработке электрической энергии генерирующих установок, на которых установлено ограничение в соответствии с частью первой настоящего пункта, посредством автоматизированных систем диспетчерского и технологического управления или посредством автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии.
Наряду с этим, превышение фактической суммарной установленной мощности генерирующего оборудования ветровой электростанции не допускается более чем на 10 % (десять процентов) от установленной мощности, указанной в договоре покупки.

2-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерден аукциондық бағалар бойынша орталықтандырылған сатып алу тәртібі
19. Аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша жеңімпаз болып танылған Субъект оны және оның ЖЭК пайдалану бойынша сәйкес объектісін салу жобасын ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне қосқаннан бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес шарт жасауға өтінім (бұдан әрі – Өтінім) береді.
20. Субъект сатып алу шартын жасау өтініміне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) құрылтай құжаттары;
2) сатып алу шартына қол қоятын тұлғаның өкілеттігін куәландыратын құжат;
3) электр энергиясының жоспарланған жеткізу көлемдері туралы ақпарат;
4) өткен аукциондық сауда-саттықтың қорытындысы туралы жазбаша хабарламаның көшірмесі.
21. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Өтінімді және ұсынылған құжаттарды алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды. Субъект осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген құжаттарды толық көлемде ұсынбаған кезде, электр энергиясын бірыңғай сатып алушы олар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайтару себептерін көрсете отырып, Өтінімді қайтарады.
22. Субъект өтінім қайтарылған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде Өтінімді жетіспейтін құжаттармен толықтырады және/немесе Өтінімді және қоса берілген құжаттарды осы Қағидалардың және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келтіру мақсатында бірыңғай сатып алушының ескертулерін жояды.
23. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Субъектімен мынадай талаптарды орындау кезінде:
1) Субъект осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген құжаттарды ұсынса;
2) ЖЭК пайдалану объектісі және Субъект Тізбеге енгізілген;
3) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы немесе қаржы-есеп айырысу орталығы мен Субъект арасында Өтінімде көрсетілген ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіде өндірілген қолданыстағы сатып алу шарты жоқ;
4) Субъект Заңның 9-бабының 1-тармағына сәйкес өндірілетін электр энергиясын өткізуді таңдайды;
5) Субъект Өтінімді қайтару кезінде осы Қағидалардың 19, 20 және 22-тармақтарының талаптарын орындаса;
6) Субъект Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 466 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16240 болып тіркелген) бекітілген Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен сатып алу-сату шартын жасасқан кезде сатып алу шартын жасасады.

Глава 2. Порядок централизованной покупки единым закупщиком электрической энергии электрической энергии от объектов по использованию возобновляемых источников энергии по аукционным ценам
19. Субъект, признанный победителем аукционных торгов, в течение 60 календарных дней с даты включения его и его соответствующего проекта по строительству объекта по использованию ВИЭ в Перечень, подает единому закупщику электрической энергии заявку на заключение договора покупки, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Заявка).
20. К Заявке на заключение договора покупки Субъект представляет:
1) учредительные документы;
2) документ, подтверждающий полномочия лица на подписание договора покупки;
3) информацию о планируемых объемах поставки электрической энергии;
4) копию письменного уведомления об итогах прошедших аукционных торгов.
21. Единый закупщик электрической энергии рассматривает Заявку и представленные документы в срок не более 10 (десять) рабочих дней с момента их получения. При непредставлении Субъектом документов, предусмотренных пунктом 20 настоящих Правил в полном объеме, единый закупщик электрической энергии в течение 5 (пять) рабочих дней со дня их поступления возвращает Заявку с указанием причин возврата.
22. Субъект в течение 15 (пятнадцать) календарных дней с даты возврата Заявки дополняет Заявку недостающими документами и/или устраняет замечания единого закупщика электрической энергии в целях приведения Заявки и прилагаемых документов в соответствии с требованиями настоящих Правил и законодательства Республики Казахстан.
23. Единый закупщик электрической энергии заключает с Субъектом договор покупки при выполнении следующих условий:
1) Субъект представил документы, предусмотренные пунктом 20 настоящих Правил;
2) объект по использованию ВИЭ и Субъект включены в Перечень;
3) между единым закупщиком электрической энергии или расчетно-финансовым центром и Субъектом нет действующего договора покупки, произведенной на объекте по использованию ВИЭ, указанном в Заявке;
4) Субъект выбирает реализацию производимой электрической энергии, согласно пункту 1 статьи 9 Закона;
5) Субъектом выполнены требования пунктов 19, 20 и 22 настоящих Правил при возврате Заявки;
6) Субъект заключил с единым закупщиком электрической энергии договор купли-продажи и произвел оплату в соответствии с Правилами организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2017 года № 466 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16240).

24. Сатып алу шарты Заңның 6-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен сатып алу шартының үлгілік нысанына сәйкес ресімделеді. Сатып алу шартында Субъект үшін жеңімпаздардың тізіліміне сәйкес аукционда сатылатын бағасы көрсетіледі. Сатып алу шартында көрсетілген аукциондық баға Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 наурыздағы № 271 қаулысымен бекітілген Тіркелген және аукциондық бағаның шекті тарифтерін айқындау қағидаларына сәйкес 20 (жиырма) жыл бойы, жыл сайын индекстелумен энергияны жіберуші ұйымдардың электр желілеріне берілген электр станцияларының электрлі қондырғыларын кешенді сынақтан өткізу басталған күннен бастап қолданылады.
25. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен сатып алу шартын жасасу үшін қажетті құжаттар келіп түскен күннен бастап 60 (алпыс) жұмыс күні ішінде сатып алу шарты жобасының екі данасын Субъектіге Өтінімде көрсетілген мекенжай бойынша жібереді немесе Субъектінің уәкілетті өкіліне электр энергиясын бірыңғай сатып алушының орналасқан жері бойынша қолма-қол береді.
26. Субъект электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алу шартының екі данасын алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларға қол қояды және электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жібереді.
27. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Субъект қол қойған сатып алу шартының екі данасын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларға қол қояды және Өтінімде көрсетілген мекенжай бойынша сатып алу шартының қол қойылған бір данасын Субъектіге жібереді немесе электр энергиясын бірыңғай сатып алушының орналасқан жері бойынша Субъектінің уәкілетті өкіліне қолма-қол береді.
28. Сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді Субъекті сатып алу шартына қол қойған соң күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 21 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14915 болып тіркелген) Банк кепілдіктері мен кепілгерлігін беру қағидаларына (бұдан әрі - Беру қағидалары) сәйкес ресімделген банк кепілдігін немесе SWIFT жүйесі бойынша шығарылған резервтік аккредитивті беру арқылы ұсынады.
Банк кепілдігі немесе резервтік аккредитивті Субъект шетелдік валютадағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі Standard&Poor’s бойынша "В" немесе Fitch бойынша "В-" немесе Moody’sInvestorsService бойынша "В3"-тен төмен болмайтын немесе бас ұйымның (Қазақстан Республикасының резидент банкі акцияларының 50% астамына ие) рейтингі Standard&Poor’s бойынша "ВВВ" немесе Fitch бойынша "ВВВ" немесе Moody’sInvestorsService бойынша "Ваа2" деңгейінен төмен емес Қазақстан Республикасы резидент банктерінен ұсынады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының резиденті емес банктерден банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті резидент банктер резидент емес банктердің контр-міндеттемелеріне кепілдеме шығару жолымен растауы тиіс.
Standard & Poor's, "BBB" Fitch "Baa2" бойынша Moody's Investorservice бойынша "BBB"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, Қазақстан Республикасының резидент емес-банктері, тиісті қарсы міндеттемелерді шығарусыз банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив шығаруы мүмкін.

24. Договор покупки оформляется в соответствии с типовой формой договора покупки, утверждаемой уполномоченным органом согласно подпункту 10) статьи 6 Закона. В договоре покупки указывается аукционная цена в соответствии с реестром победителей аукционных торгов для Субъекта. Аукционная цена, указанная в договоре покупки, применяется с даты начала комплексного испытания электроустановок электростанции, при котором электрическая энергия была выдана в электрические сети энергопередающей организации, в течение 20 (двадцать) лет с ежегодной индексацией согласно Правил определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2014 года № 271.
25. Единый закупщик электрической энергии направляет Субъекту по адресу, указанному в Заявке или передает уполномоченному представителю Субъекта нарочно по месту нахождения единого закупщика электрической энергии два экземпляра проекта договора покупки в течение 60 (шестьдесят) рабочих дней со дня поступления документов, необходимых для заключения договора покупки с единым закупщиком электрической энергии, предусмотренных пунктом 20 настоящих Правил.
26. Субъект в срок не более 10 (десять) рабочих дней после получения от единого закупщика электрической энергии двух экземпляров договора покупки подписывает их и направляет единому закупщику электрической энергии.
27. Единый закупщик электрической энергии в срок не более 3 (три) рабочих дней с момента получения двух экземпляров договора покупки, подписанных Субъектом, подписывает их и направляет Субъекту один подписанный экземпляр договора покупки по адресу, указанному в Заявке или передает уполномоченному представителю Субъекту нарочно по месту нахождения единого закупщика электрической энергии.
28. Финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки предоставляется Субъектом единому закупщику электрической энергии в течение 30 календарных дней после подписания договора покупки путем предоставления банковской гарантии, оформленной в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14915) (далее – Правила выдачи) или резервного аккредитива, выпущенных по системе SWIFT.
Банковская гарантия или резервный аккредитив предоставляются Субъектом от банков-резидентов Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте которых не ниже "В" по Standard&Poor’s или "В-" по Fitch или "В3" по Moody’sInvestorsService либо рейтинг родительской организации (которой принадлежит более 50% акций банка-резидента Республики Казахстан) не ниже уровня "BВB" по Standard&Poor’s или "ВВВ" по Fitch или "Ваа2" по Moody’sInvestorsService.
При этом, банковская гарантия или резервный аккредитив от банков-нерезидентов Республики Казахстан должны быть подтверждены банками-резидентами путем выпуска гарантии под контробязательства нерезидентов.
Банки-нерезиденты Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте, которых не ниже "ВВВ" по Standard&Poor’s, "ВВВ" по Fitch "Ваа2" по Moody’sInvestorsService могут выпускать банковскую гарантию или резервный аккредитив без выпуска соответствующих контр-обязательств.

29. Сатып алу туралы шарттың талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету көлемі ЖЭК объектісінің Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары тізілімінде көрсетілген белгіленген қуатына көбейтілген қуаттың 1 (бір) кВт үшін белгіленген 10 000 (он мың) теңгені құрайды.
30. Банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив қайтарылуға жатпайтын және оларды сатып алу туралы шартқа қол қойылған күннен бастап алушының (бенефициардың) нұсқауы бойынша толық немесе бөлшектеп орындау мүмкіндігін көздейтін болады:
күн электр станциялары үшін – 25 (жиырма бес) айдан кем емес;
жел және биогаз электр станциялары үшін –37 (отыз жеті) айдан кем емес;
гидроэлектр станциялары үшін – 61 (алпыс бір) айдан кем емес.
31. Банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив қаржы-есеп айырысу орталығы мына төмендегі құжаттарды ұсынған жағдайда банк тарапынан орындалады:
1) қаржы-есеп айырысу орталығының уәкілетті тұлғасы қол қойған және қаржы-есеп айырысу орталығының мөрімен куәландырылған, қағазда орындалған борышкердің міндеттемелерін орындамауы туралы өтініш;
2) сатып алу шартына сәйкес ұстап қалу сомасы көрсетілген төлем жасау туралы талап.
32. Барлық банктік комиссиялар мен қаржылық қамтамасыз етуге байланысты, оның ішінде алушы банктің (бенефициар) шығындарын да аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы (Субъект) төлейді.
33. Сатып алу туралы шарттың талаптарын немесе оның бір бөлігін орындауды қаржылық қамтамасыз етуді қайтару ЖЭК пайдалану объектісін уақтылы пайдалануға берген кезде, жазбаша өтініш берген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
34. Сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету осы Қағидалардың 31-тармағымен белгіленген тәртіпте мынадай жағдайларда ұсталып қалады:
1) егер сатып алу туралы шартқа қол қойылған күннен бастап 12 (он екі) ай (күн электр станциялары үшін), 18 (он сегіз) ай (жел және биогазды электр станциялары үшін), 24 (жиырма төрт) ай (гидроэлектр станциялары үшін) өткен соң 6 (алты) ай ішінде сатып алу шарты жасалған ЖЭК пайдалану объектісінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын бастау туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген хабарламаның көшірмесі ұсынылмаса – сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 30% (отыз пайыз) мөлшерінде;
2) сатып алу шарты жасалатын "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңнын (бұдан әрі – Сәулет қызметі туралы заң) 11-тарауына сәйкес бекітілген ЖЭК пайдалану бойынша объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі ұсынылмаған кезінде – сатып алу шартының талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100% (жүз пайыз) мөлшерінде, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігін ұстап қалу кезінде –сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап келесі мерзімдерде сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70% (жетпіс пайыз) мөлшерінде:
күн электр станциялары үшін – 24 (жиырма төрт) ай ішінде;
жел және биогаз электр станциялары үшін – 36 (отыз алты) ай ішінде;
гидроэлектр станциялар үшін – 60 (алпыс) ай ішінде;

29. Размер финансового обеспечения исполнения условий договора покупки составляет 10 000 (десять тысяч) тенге на 1 (один) кВт установленной мощности, умноженный на установленную мощность объекта ВИЭ, указанную в Реестре победителей аукционных торгов.
30. Банковская гарантия или резервный аккредитив являются безотзывными, предусматривать возможность их исполнения полностью или по частям по указанию получателя (бенефициара) со сроком действия с даты подписания договора покупки:
для солнечных электростанций – не менее 25 (двадцать пять) месяцев;
для ветровых и биогазовых электростанций – не менее 37 (тридцать семь) месяцев;
для гидроэлектростанций – не менее 61 (шестьдесят один) месяцев.
31. Банковская гарантия или резервный аккредитив исполняются банком при предоставлении следующих документов единым закупщиком электрической энергии:
1) заявление о неисполнении обязательств лица - должника оформленное на бумажном носителе, подписанное уполномоченным лицом единого закупщика электрической энергии и заверенное оттиском печати единого закупщика электрической энергии;
2) требование на оплату с указанием суммы удержания в соответствии с договором покупки.
32. Все банковские комиссии и расходы, связанные с финансовым обеспечением, в том числе и Банка получателя (бенефициара) оплачивает победитель аукционных торгов (Субъект).
33. Возврат финансового обеспечения исполнения условий договора покупки или его части осуществляется при своевременном ввода в эксплуатацию объекта, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня предоставления письменного обращения.
34. Финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки удерживается в порядке, установленном пунктом 31 настоящих Правил в следующих случаях:
1) при не предоставлении в течение 6 (шесть) месяцев после истечения 12 (двенадцать) месяцев (для солнечных электростанций), 18 (восемнадцать) месяцев (для ветровых и биогазовых электростанций), 24 (двадцать четыре) месяцев (для гидроэлектростанций) с даты подписания договора покупки копии уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в размере 30% (тридцать процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки;
2) при не предоставлении копии акта приемки объекта в эксплуатацию по использованию ВИЭ, утвержденного в соответствии с главой 11 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон об архитектурной деятельности), в отношении которого заключается договор покупки – в размере 100 % (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, а при удержании части финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70 % (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в следующие сроки с даты подписания договора покупки:
для солнечных электростанций – в течение 24 (двадцать четыре) месяцев;
для ветровых и биогазовых электростанций – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев;
для гидроэлектростанций – в течение 60 (шестьдесять) месяцев;

3) осы Қағидалардың 36-тармағы 2) тармақшасының екінші бөлігінде көзделген мерзімді сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100%-ы (жүз пайыз) мөлшерінде, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігі ұсталған кезде - сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70%-ын (жетпіс пайыз);
4) Субъектінің бастамасы бойынша сатып алу шарты осы Қағидалардың 36-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мерзімнен бұрын бұзылған кезде.
35. Осы Қағидалардың 37-тармағында көзделген осы Қағидалардың 34-тармағында көзделген сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуді ұстап қалу тәртібі осы Қағидалардың 37-тармағында көрсетілген мерзімдерді ұзартуды ескере отырып жүзеге асырылады.
36. Сатып алу шартына қол қойылғаннан кейін Субъект электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі – күн электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 12 (он екі) ай ішінде, жел және биогаз электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде, гидроэлектр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай;
2) Сәулет қызметі туралы заңның 11-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген, оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін – күн электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде, жел және биогаз электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде, гидроэлектр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай.
Бұл ретте, көрсетілген мерзімдер, егер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткенге дейін техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (адамнан) ЖЭК-ті пайдалану жөніндегі объектіні салу жөніндегі жұмыстардың жалпы көлемінің кемінде 70%-ы (жетпіс пайыз) көлемінде ЖЭК-ті пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалғаны туралы растау ұсынылған жағдайда, күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;
3) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісі үшін энергия беруші ұйым мен Субъект арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігін шектеу және пайдалану жауапкершілігі актісінің көшірмесі – тараптардың теңгерімдік тиесілігін шектеу және пайдалану жауапкершілігі актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК-ті пайдалану объектісін кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде;

3) при продлении срока, предусмотренного частью второй подпункта 2) пункта 36 настоящих Правил в размере 100 % (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, при удержании части финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70 % (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки;
4) при расторжении договора покупки по инициативе Субъекта ранее срока, указанного в подпункте 2) пункта 36 настоящих Правил.
35. В предусмотренном пунктом 37 настоящих Правил, порядок удержания финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, предусмотренный пунктом 34 настоящих Правил, осуществляется с учетом продления сроков, указанных в пункте 37 настоящих Правил.
36. После подписания договора покупки Субъект предоставляет единому закупщику электрической энергии следующие документы:
1) копию уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в течение 12 (двенадцать) месяцев с даты подписания договора покупки для солнечных электростанций, в течение 18 (восемнадцать) месяцев с даты подписания договора покупки для ветровых и биогазовых электростанций, в течение 24 (двадцать четыре) месяцев с даты подписания договора покупки для гидроэлектростанций;
2) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ, утвержденного в порядке, определенном главой 11 Закона об архитектурной деятельности в отношении которого заключается договор покупки – в течение 24 (двадцать четыре) месяцев с даты подписания договора покупки для солнечных электростанций, в течение 36 (тридцать шесть) месяцев с даты подписания договора покупки для ветровых и биогазовых электростанций, в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки для гидроэлектростанций.
При этом, указанные сроки, продлеваются на 1 (один) календарный год при истечении срока, предусмотренного частью первой настоящего подпункта будет предоставлено подтверждение о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70 % (семьдесят процентов) от общего объема работ по строительству объекта по использованию ВИЭ от уполномоченной организации (лица), осуществляющей (-его) технический надзор;
3) копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ;

4) энергия беруші ұйым мен оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісі үшін өтініш беруші арасында қол қойылған ЖЭК-ті пайдалану объектісінде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін – электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК-ті пайдалану объектісін кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде;
5) сатып алу шартына қол қойған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде оның талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді;
6) кешенді сынақ жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЖЭК-ті пайдалану объектісінің электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беру туралы актінің көшірмесі;
7) ЖЭК-ті пайдалану объектісін салуға алынған шетел валютасындағы кредиттік міндеттемелердің болуы туралы ақпаратты – жыл сайын бірінші қазанға қарай ұсынады.
37. Осы Қағидалардың 36-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жіберілген "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 13) тармақшасына сәйкес еңсерілмейтін күш мән-жайларын куәландыратын растауды қоса бере отырып, Субъектінің өтінішіне сәйкес (еркін нысанда) күнтізбелік 1 (бір) жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады, бірақ сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі ұзартылған жағдайда, ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін беру мерзімінен кешіктірмей. Мерзімді ұзарту осы Қағидалардың 38-тармағының қолданылуын ескере отырып, сатып алу шартына қосымша келісіммен ресімделеді.
38. Осы Қағидалардың 36-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген мерзім ұзартылған кезде, сатып алудың жиырма жылдық мерзімін есептеу осы Қағидалардың 36-тармағы 2) тармақшасының екінші бөлігіне және (немесе) 37-тармағына сәйкес ұзартуды есепке алмай, осы Қағидалардың 36-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну мерзімі өткен күннен кейінгі күннен басталады.
39. Сатып алу шарты мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидалардың 36-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімі бұзылған кезде;
2) осы Қағидалардың 36-тармағының 5) тармақшасына сәйкес сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді ұсынбаған кезде өз қолданысын тоқтатады.

4) копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ;
5) финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки в течение 30 (тридцати) календарных дней с даты его подписания;
6) копию акта о вводе в эксплуатацию автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии объекта по использованию ВИЭ в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты проведения комплексного испытания;
7) информацию о наличии кредитных обязательств в иностранной валюте, полученных на строительство объекта по использованию ВИЭ – ежегодно к первому октября.
37. Срок, указанный в части первой подпункта 2) пункта 36 настоящих Правил, продлевается на срок, не превышающий 1 (один) календарный год согласно обращению Субъекта (в произвольной форме) с приложением подтверждения, свидетельствующего обстоятельства непреодолимой силы в соответствии с подпунктом 13) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан", направленному единому закупщику электрической энергии, но не позднее срока предоставления копии акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ, при условии продления срока действия финансового обеспечения исполнения условий договора покупки. Продление срока оформляется дополнительным соглашением к договору покупки с учетом применения действия пункта 38 настоящих Правил.
38. При продлении срока, предусмотренного частью первой подпункта 2) пункта 36 настоящих Правил, отсчет двадцатилетнего срока покупки начинается со дня, следующего за днем истечения срока предоставления документов, предусмотренного частью первой подпункта 2) пункта 36 настоящих Правил без учета продления согласно части второй подпункта 2) пункта 36 и (или) пункта 37 настоящих Правил.
39. Договор покупки прекращает свое действие в следующих случаях:
1) при нарушении срока предоставления копии акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ согласно подпункту 2) пункта 36 настоящих Правил;
2) при непредставлении финансового обеспечения исполнения условий договора покупки согласно подпункту 5) пункта 36 настоящих Правил.

40. Сатып алу шарты және тиісті аукциондық баға, осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, сатып алу шартына сәйкес ЖЭК объектісі өндірген электр энергиясын сатып алу басталған күннен бастап 20 (жиырма) жыл өткен соң өз қолданысын тоқтатады.
41. Сатып алу шарты бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық Заңына сәйкес Тараптардың даулары төмендегі шарттармен "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығында қаралуы мүмкін:
1) төрелік – "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығы;
2) төрелік регламент – өтініш берушінің таңдауы бойынша;
3) төрелік талқылаудың тілі – өтініш берушінің таңдауы бойынша;
4) қолданылатын құқық – Қазақстан Республикасының материалдық құқығы;
5) төрелік құрамы – 3 (үш төреші);
6) төрелік талқылауды өткізу орны – Астана қаласы.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Төрелік келісім жасау алдында "Төрелік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 10-тармағына сәйкес саланың уәкілетті органына осындай келісімді жасасуға келісім алу үшін сұраумен жүгінеді. Уәкілетті органның оң қорытындысы кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төрелік келісім жасалады.
3-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілерінен алынған электр энергиясын аукциондық бағалар бойынша орталықтандырылған сатып алу тәртібі
42. Осы тарауға сәйкес сатып алу шартын жасасқан ҚЭКЖ Субъектісіне және электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға осы Қағидалардың 2-тарауының 24, 25, 26, 27-тармақтарының ережелері қолданылады.
43. Аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы деп танылған ҚЭКЖ Субъектісі өзі және оның қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін салу жөніндегі тиісті жобасы аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізіліміне енгізілген күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде мынадай құжаттарды қоса бере отырып, электр энергиясының бірыңғай сатып алушысымен сатып алу шартын жасасуға өтінім береді:
1) құрылтай құжаттары;
2) тұлғаның сатып алу шартына қол қоюға өкілеттігін растайтын құжат;
3) электр энергиясын берудің жоспарланған көлемі туралы ақпарат;
4) өткен аукциондық сауда-саттықтың қорытындылары туралы жазбаша хабарламаның көшірмесі.
44. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Өтінімді және ұсынылған құжаттарды оларды алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды. ҚЭКЖ Субъекті осы Қағидалардың 43-тармағында көзделген құжаттарды толық көлемде ұсынбаған кезде, электр энергиясын бірыңғай сатып алушы олар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайтару себептерін көрсете отырып, Өтінімді қайтарады.
ҚЭКЖ Субъектісі өтінімді қайтарған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде Өтінімді және қоса берілген құжаттарды осы Қағидалардың және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келтіру мақсатында өтінімді жетіспейтін құжаттармен толықтырады және/немесе электр энергиясын бірыңғай сатып алушының ескертулерін жояды.

40. Договор покупки и соответствующая аукционная цена прекращают свое действие по истечении 20 (двадцати) лет с даты начала покупки электрической энергии, выработанной объектом ВИЭ в соответствии с договором покупки, за исключением случая, предусмотренного пунктом 38 настоящих Правил.
41. Споры сторон по договору покупки согласно Конституционному закону Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" могут быть рассмотрены в Международном арбитражном центре Международного финансового центра "Астана" на нижеследующих условиях:
1) арбитраж - Международный арбитражный центр Международного финансового центра "Астана";
2) арбитражный регламент – по выбору заявителя;
3) язык арбитражного разбирательства – по выбору заявителя;
4) применимое право – материальное право Республики Казахстан;
5) состав арбитража – 3 (три арбитра);
6) место проведения арбитражного разбирательства г. Астана.
Единый закупщик электрической энергии перед заключением Арбитражного соглашения обращается с запросом в уполномоченный орган отрасли за получением согласия на заключение такого соглашения в соответствии с пунктом 10 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об арбитраже". При положительном заключении уполномоченного органа заключается арбитражное соглашение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок централизованной покупки единым закупщиком электрической энергии электрической энергии от объектов по энергетической утилизации отходов по аукционным ценам
42. На Субъекта ЭУО и единого закупщика электрической энергии, заключивших договор покупки в соответствии с настоящей главой, распространяются положения пунктов 24, 25, 26, 27 Главы 2 настоящих Правил.
43. Субъект ЭУО, признанный победителем аукционных торгов, в течение 60 (шестьдесят) календарных дней с даты включения его и его соответствующего проекта по строительству объекта по энергетической утилизации отходов в реестр победителей аукционных торгов подает заявку на заключение договора покупки с единым закупщиком электрической энергии с приложением следующих документов:
1) учредительные документы;
2) документ, подтверждающий полномочия лица на подписание договора покупки;
3) информацию о планируемых объемах поставки электрической энергии;
4) копию письменного уведомления об итогах прошедших аукционных торгов.
44. Единый закупщик электрической энергии рассматривает Заявку и представленные документы в срок не более 10 (десять) рабочих дней с момента их получения. При непредставлении Субъектом ЭУО документов, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил в полном объеме, единый закупщик электрической энергии в течение 5 (пять) рабочих дней со дня их поступления возвращает Заявку с указанием причин возврата.
Субъект ЭУО в течение 15 (пятнадцать) календарных дней с даты возврата заявки дополняет заявку недостающими документами и/или устраняет замечания единого закупщика электрической энергии в целях приведения Заявки и прилагаемых документов в соответствии с требованиями настоящих Правил и законодательства Республики Казахстан.

45. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы мынадай талаптарды орындаған кезде ҚЭКЖ Субъектісімен сатып алу шартын жасасады:
1) ҚЭКЖ Субъектісі осы Қағидалардың 43-тармағында көзделген құжаттарды ұсынған;
2) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект және ҚЭКЖ Субъектісі аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізіліміне енгізілген;
3) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы немесе қаржы-есеп айырысу орталығы мен ҚЭКЖ Субъектісі арасында өтінімде көрсетілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіде өндірілген электр энергиясын сатып алудың қолданыстағы шарты болмаған.
46. Жаңадан енгізілетін энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіде бұрын пайдалануда болған генерациялайтын қондырғылардың қалдықтары қолданылған кезде, тиісті ақпарат Сәулет қызметі туралы заңның 11-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінде көрсетіледі.
47. Энергия өндіруші ұйымның сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді ұсыну осы Қағидалардың 28, 29, 31, 32, 33-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады
48. Банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап кемінде 61 (алпыс бір) ай қолданылу мерзімімен оларды толық немесе алушының (бенефициардың) нұсқауы бойынша бөліп-бөліп орындау мүмкіндігін көздейтін қайтарып алынбайтын болып ұсынылады.
49. Сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету осы Қағидалардың 31-тармағында белгіленген тәртіппен мынадай жағдайларда:
1) сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай өткеннен кейін 6 (алты) ай ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, өзіне қатысты қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі ұсынылмаған кезде - сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 30%-ы (отыз пайыз) мөлшерінде;
2) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні қабылдау актісінің көшірмесі ұсынылмаған кезде, Сәулет қызметі туралы заңның 11-тарауына сәйкес айқындалған тәртіппен бекітілген сатып алу шарты жасалатын адамға қатысты - сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100%-ы (жүз пайыз) мөлшерінде, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етудің бір бөлігі ұсталған кезде - сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70%-ын (жетпіс пайыз) құрайды.

45. Единый закупщик электрической энергии заключает договор покупки с Субъектом ЭУО при выполнении следующих условий:
1) Субъектом ЭУО представлены документы, предусмотренные пунктом 43 настоящих Правил;
2) объект по энергетической утилизации отходов и Субъект ЭУО включены в реестр победителей аукционных торгов;
3) между единым закупщиком электрической энергии или расчетно-финансовым центром и Субъектом ЭУО нет действующего договора покупки электрической энергии, произведенной на объекте по энергетической утилизации отходов, указанном в заявке.
46. При применении на вновь вводимом объекте по энергетической утилизации отходов генерирующих установок, ранее находившихся в эксплуатации, соответствующая информация отображается в акте приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном главой 11 Закона об архитектурной деятельности.
47. Предоставление финансового обеспечения исполнения условий договора покупки энергопроизводящей организацией, осуществляется в соответствии с пунктами 28, 29, 31, 32, 33 настоящих Правил
48. Банковская гарантия или резервный аккредитив представляются безотзывными, предусматривающими возможность их исполнения полностью или по частям по указанию получателя (бенефициара) со сроком действия не менее 61 (шестьдесят один) месяца с даты подписания договора покупки.
49. Финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки удерживается в порядке, установленном пунктом 31 настоящих Правил в следующих случаях:
1) при не предоставлении в течение 6 (шесть) месяцев после истечения 24 (двадцать четыре) месяцев с даты подписания договора покупки копии уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключается договор покупки, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в размере 30 % (тридцать процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки;
2) при не предоставлении копии акта приемки объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном в соответствии с главой 11 Закона об архитектурной деятельности, в отношении которого заключается договор покупки – в размере 100 % (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, а при удержании части финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70 % (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки.

50. Сатып алу шартына қол қойылғаннан кейін ҚЭКЖ Субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға мынадай құжаттарды:
1) өзіне қатысты мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген сатып алу шарты жасалатын қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі - қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде;
2) өзіне қатысты сатып алу шарты жасалатын Сәулет қызметі туралы заңның 11-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін - қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде;
3) сатып алу шарты жасалатын қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект үшін энергия беруші ұйым мен ҚЭКЖ Субъектісі арасында қол қойылған тараптардың баланстық тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесі - тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін шектеу актісіне қол қойылған күннен бастап және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектінің кешенді сынақтары басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде;
4) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беру туралы актінің көшірмесі - кешенді сынақ жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
5) сатып алу шарты жасалатын энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект үшін энергия беруші ұйым мен ҚЭКЖ Субъектісі арасында қол қойылған қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесі – электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіге кешенді сынақтар басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде;
6) оған қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету;
7) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектінің электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беру туралы актінің көшірмесі - кешенді сынақ жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынады.

50. После подписания договора покупки Субъект ЭУО, предоставляет единому закупщику электрической энергии следующие документы:
1) копию уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключается договор покупки, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в течение 24 (двадцать четыре) месяцев с даты подписания договора покупки для объектов по энергетической утилизации отходов;
2) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном главой 11 Закона об архитектурной деятельности, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки для объектов по энергетической утилизации отходов;
3) копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом ЭУО для объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по энергетической утилизации отходов;
4) копию акта о вводе в эксплуатацию автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии для объекта по энергетической утилизации отходов – в течение 5 (пять) рабочих дней с даты проведения комплексного испытания;
5) копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по энергетической утилизации отходов, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом ЭУО для объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексных испытаний объекта по энергетической утилизации отходов;
6) финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки в течение 30 (тридцать) календарных дней с даты его подписания;
7) копию акта о вводе в эксплуатацию автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии объекта по энергетической утилизации отходов – в течение 5 (пять) рабочих дней с даты проведения комплексного испытания.

51. Сатып алу шарты мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидалардың 50-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімі бұзылған кезде;
2) осы Қағидалардың 50-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуді ұсынбаған кезде.
52. Сатып алу шарты және тиісті аукциондық баға қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі сатып алу шартына сәйкес өндірген электр энергиясын сатып алу басталған күннен бастап 15 (он бес) жыл өткен соң өз қолданысын тоқтатады.
4-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өнеркәсіптік кешендерге және тікелей тұтынушыларға электр энергиясын орталықтандырылған сату тәртібі
53. Өнеркәсіптік кешендер, тікелей тұтынушылар:
1) жыл сайын 1 қазанға дейін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға Тарифті айқындау қағидаларына қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдағы жылға арналған электр энергиясын өндірудің, желіге жіберудің болжамды көлемі, тұтыну көлемі туралы ақпаратты жібереді;
2) күн сайын теңгерімдеуші нарық жүйесіне "Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу қағидалары туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) (бұдан әрі – Көтерме сауда нарығы қағидалары) сәйкес алдағы операциялық тәулікке электр энергиясын сатып алуға және сатуға өтінім енгізеді.
54. Өнеркәсіптік кешеннің құрамына кіретін энергия өндіруші ұйымдар өндіретін электр энергиясы көлемінің жоспарлы мәндері және тұлғалар тобына кіретін тұтынушыларға электр энергиясын желіге жіберу көлемдері Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес айқындалады.
55. Тікелей тұтынушыларға, өнеркәсіптік кешендерге тиесілі ЖЭК пайдалануды қолдауға арналған шығындар оның меншік құқығындағы генерациялайтын қондырғылар есебінен жабылатын немесе осы электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісімен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар жабатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын тұтынуының жоспарлы көлемінің тиісті үлесі ретінде айқындалады республиканың жоспарлы тұтынуының жалпы көлемінде жүзеге асырылады.
56. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Заңның 6-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен сату шартының үлгі нысанына сәйкес электр энергиясын тікелей тұтынушыларға және өнеркәсіптік кешендерге сату шартын жасайды.
Шартта меншік, жалға алу құқығында немесе өнеркәсіптік кешендердің немесе адамдар тобының құрамында өзге де заттық құқығында бар электр станциялары (олардың атауы, типі және генерациялайтын жабдықтың жиынтық белгіленген қуаты көрсетіле отырып) көрсетіледі.

51. Договор покупки прекращает свое действие в следующих случаях:
1) при нарушении срока предоставления копии акта приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов согласно подпункту 2) пункта 50 настоящих Правил;
2) при непредставлении финансового обеспечения исполнения условий договора покупки согласно подпункту 6) пункта 50 настоящих Правил.
52. Договор покупки и соответствующая аукционная цена прекращают свое действие по истечении 15 (пятнадцать) лет с даты начала покупки электрической энергии, выработанной объектом по энергетической утилизации отходов в соответствии с договором покупки.
Глава 4. Порядок централизованной продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии промышленным комплексам и прямым потребителям
53. Промышленные комплексы, прямые потребители:
1) ежегодно до 1 октября направляют единому закупщику электрической энергии информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети, объемах потребления электрической энергии на предстоящий год по форме согласно приложения к Правилам определения тарифа;
2) ежедневно вносят в систему балансирующего рынка заявку на покупку и продажу электрической энергии на предстоящие операционные сутки согласно Приказу Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10531) (далее – Правила оптового рынка).
54. Плановые значения объема электрической энергии, производимой энергопроизводящими организациями, входящими в состав промышленного комплекса и объемы отпуска в сеть электроэнергии потребителям, входящим в группу лиц, определяются в соответствии с Правилами оптового рынка.
55. Затраты на поддержку использования ВИЭ, приходящиеся на прямых потребителей, промышленные комплексы определяются как соответствующая доля их планового объема потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, покрываемого за счет генерирующих установок, имеющихся у него на праве собственности, или покрываемого энергопроизводящими организациями, входящими с данным субъектом оптового рынка электрической энергии в одну группу лиц в общем объеме планового потребления республики.
56. Единый закупщик электрической энергии составляет договор продажи электрической энергии прямым потребителям и промышленным комплексам в соответствии с типовой формой договора продажи, утвержденной уполномоченным органом согласно подпункту 10) статьи 6 Закона.
В договоре указываются электростанции (с указанием их наименования, типа и суммарной установленной мощности генерирующего оборудования), имеющиеся на праве собственности, аренды или ином вещном праве в составе промышленных комплексов или группы лиц.

57. Сату шартына электр энергиясын бірыңғай сатып алушының бірінші басшысы немесе сатып алу шартына қол қоюға уәкілетті өзге тұлға екі данада қол қояды және тікелей тұтынушыға немесе өнеркәсіптік кешенге жіберіледі.
58. Тікелей тұтынушының немесе өнеркәсіп кешенінің бірінші басшысы немесе оның атынан сатып алу шартына қол қоюға уәкілетті өзге тұлға электр энергиясын бірыңғай сатып алушы дайындаған сату шартына оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде екі данада қол қояды.
59. Тікелей тұтынушы, өнеркәсіптік кешен электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға қол қойылған сату шартының бір данасын оны алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жібереді.
60. Тікелей тұтынушы, өнеркәсіптік кешен электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға Көтерме сауда нарығы қағидаларына және жасалған сату шартына сәйкес жеткізілген электр энергиясы үшін ақы төлейді.
61. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы және тікелей тұтынушы, өнеркәсіптік кешен жылына кемінде бір рет өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізеді.
62. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы ЖЭК пайдалануды қолдауға арналған шығындарды тікелей тұтынушыларға және өнеркәсіптік кешендерге мынадай формула бойынша бөледі:
– тікелей тұтынушылар мен өнеркәсіптік кешендер үшін ЖЭК электр энергиясын бөлудің жоспарлы көлемі;
– электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің өзінде меншік құқығындағы генерациялайтын қондырғылар есебінен жабылатын немесе осы электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісімен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар жабылатын электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлемі;
– цифрлық майнерлерді және шартты тұтынушыларды қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын тұтынудың жоспарланған көлемі;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушы сатып алған ЖЭК электр энергиясының жоспарлы көлемі;
– осы басым тұтынушымен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар жабатын басым тұтынушының электр энергиясын тұтынуының жоспарлы көлемі;
– басым тұтынушыдан ЖЭК электр энергиясының жоспарлы көлемі;
– басым тұтынушыдан ЖЭК электр энергиясын есепке алудың жоспарлы көлемі:
мәндердің ең азы ретінде айқындалады
5-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басым тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындардың үлестерін қайта есептеу және қайта бөлу тәртібі

57. Договор продажи подписывается первым руководителем единого закупщика электрической энергии или иным лицом, уполномоченным подписать договор покупки, в двух экземплярах и направляется прямому потребителю или промышленному комплексу.
58. Первый руководитель прямого потребителя или промышленного комплекса, или иное лицо, уполномоченное подписать договор покупки от его имени подписывает договор продажи, подготовленный единым закупщиком электрической энергии, в двух экземплярах в срок не более 5 (пять) рабочих дней с даты его получения.
59. Прямой потребитель, промышленный комплекс направляет единому закупщику электрической энергии один экземпляр подписанного договора продажи, в течение 7 (семь) рабочих дней с даты его получения.
60. Прямой потребитель, промышленный комплекс оплачивает единому закупщику электрической энергии за поставленную электрическую энергию в соответствии с Правилами оптового рынка и заключенным договором продажи.
61. Единый закупщик электрической энергии и прямой потребитель, промышленный комплекс производят сверку взаиморасчетов не менее одного раза в год.
62. Единый закупщик электрической энергии распределяет затраты на поддержку использования ВИЭ на прямых потребителей и промышленные комплексы по следующей формуле:
– плановый объем распределения электрической энергии ВИЭ для прямых потребителей и промышленных комплексов;
– плановый объем потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, покрываемый за счет генерирующих установок, имеющихся у него на праве собственности, или покрываемый энергопроизводящими организациями, входящими с данным субъектом оптового рынка электрической энергии в одну группу лиц;
– плановый объем потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии за исключением цифровых майнеров и условных потребителей;
– плановый объем электрической энергии ВИЭ, купленный единым закупщиком электрической энергии;
– плановый объем потребления электрической энергии квалифицированного потребителя, покрываемый энергопроизводящими организациями, входящими с данным квалифицированным потребителем в одну группу лиц;
– плановый объем электрической энергии ВИЭ от квалифицированного потребителя;
– плановый объем зачета электрической энергии ВИЭ от квалифицированного потребителя, определяется как наименьшее из значений:
Глава 5. Порядок перерасчета и перераспределения единым закупщиком электрической энергии долей затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии на квалифицированных потребителей

63. Басым тұтынушы сату шартын жасасу үшін ЖЭК пайдалану объектісінің және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісінің электр қондырғыларына кешенді сынақ жүргізу басталатын күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға мынадай құжаттарды:
1) басым тұтынушының мүдделерін білдіретін уәкілетті заңды тұлғаның құрылтай құжаттары (бұдан әрі - БТ өкілі);
2) заңды тұлғаның басым тұтынушының мүдделерін білдіру құқығын растайтын құжат;
3) басым тұтынушы пайдалануға берген ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіге және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектіге құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
4) басым тұтынушының ЖЭК пайдалану объектілері және (немесе) басым тұтынушының пайдалануға берілген қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілері бөлінісінде, сондай-ақ ағымдағы жылдың соңына дейін электр энергиясын өндіру үшін қазбалы отынды пайдаланатын олардың құрамына кіретін энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясын желіге беруді жоспарлайтын көлемдер туралы ақпаратты;
5) Заңның 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерді орналастыру жоспарына басым тұтынушыны енгізу туралы уәкілетті орган хабарламасының көшірмесін береді.
64. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының Заңның 6-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен сату шарттарының үлгі нысанына сәйкес басым тұтынушыларға электр энергиясын сату шартын жасасады.
65. Сату шартына электр энергиясын бірыңғай сатып алушының бірінші басшысы немесе сату шартына қол қоюға уәкілетті өзге тұлға екі данада қол қояды және басым тұтынушыдан құжаттардың толық топтамасын алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қол қоюға БТ өкіліне жіберіледі.
Бірінші басшы немесе БТ өкілінің өзге де уәкілетті тұлғасы сату шартына екі данада қол қояды және қол қойылған электр энергиясын сату шартының бір данасын оны алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде бірыңғай сатып алушыға жібереді.
66. Сату шарты ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің және (немесе) басымбасым тұтынушының пайдалануға берілген және ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерді орналастыру жоспарына енгізілген қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектінің электр қондырғыларына кешенді сынақ жүргізу басталған күннен бастап күшіне енеді, бұл ретте электр энергиясын бірыңғай сатып алушы мен тікелей тұтынушы арасында жасалған қолданыстағы сату шарты өзінің қолданысын көрсетілген күні тоқтатады.

63. Квалифицированный потребитель для заключения договора продажи, не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты начала проведения комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов предоставляют единому закупщику электрической энергии следующие документы:
1) учредительные документы уполномоченного юридического лица, представляющего интересы квалифицированного потребителя (далее – представитель КП);
2) документ, подтверждающий право юридического лица представлять интересы квалифицированного потребителя;
3) копии правоустанавливающих документов на объект по использованию ВИЭ и (или) объект по использованию вторичных энергетических ресурсов, введенных в эксплуатацию квалифицированного потребителя;
4) информацию об объемах, планируемых к отпуску в сеть электрической энергии квалифицированного потребителя в разрезе объектов по использованию ВИЭ и (или) объектов по использованию вторичных энергетических ресурсов, введенными в эксплуатацию квалифицированного потребителя, а также входящими в их состав энергопроизводящими организациями, использующими для производства электрической энергии ископаемое топливо до конца текущего года;
5) копию уведомления уполномоченного органа о включении квалифицированного потребителя в план размещения объектов по использованию ВИЭ, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона.
64. Единый закупщик электрической энергии заключает договор продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии квалифицированным потребителям в соответствии с типовой формой договоров продажи, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона.
65. Договор продажи подписывается первым руководителем единого закупщика электрической энергии или иным лицом, уполномоченным подписать договор продажи, в двух экземплярах и направляется представителю КП на подписание в течение 5 (пять) рабочих дней после получения полного пакета документов от квалифицированного потребителя.
Первый руководитель или иное уполномоченное лицо представителя КП, подписывает договор продажи в двух экземплярах и направляет один экземпляр подписанного договора продажи единому закупщику электрической энергии в срок не более 7 (семь) рабочих дней со дня его получения.
66. Договор продажи вступает в силу с даты начала проведения комплексного испытания электроустановок объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов, введенных в эксплуатацию квалифицированного потребителя и включенного в План размещения объектов по использованию ВИЭ, при этом действующий договор продажи, заключенный между единым закупщиком электрической энергии и прямым потребителем, прекращает свое действие с указанной даты.

67. Сату шартына қол қойылғаннан кейін БТ өкілі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға мынадай құжаттарды:
1) осы актіге қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде БТ пайдалануға берілген және Сәулет қызметі туралы заңда белгіленген тәртіппен бекітілген ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі;
2) осы актіге қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде энергия беруші ұйым мен ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйым және (немесе) басым тұтынушының пайдалануға берілген қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым арасында қол қойылған тараптардың баланстық тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесін;
3) оған қатысты Шарт жасалған ЖЭК пайдалану объектілері үшін энергия беруші ұйым мен Сатушы арасында қол қойылған, ЖЭК пайдалану бойынша объектілердегі коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын, электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін - электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойған күннен бастап және ЖЭК пайдалану объектілерін кешенді сынаудан өткізу басталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына ұсынуға.
4) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алу шарттарының көшірмелерін (олар болған кезде) ұсынады.
68. Басым тұтынушы ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға енгізгенге дейін өзінің ЖЭК пайдалану жөніндегі объектісінде және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектіде электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді. Коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі арқылы деректер өңірлік диспетчерлік орталықтарға беріледі.
69. Басым тұтынушы жыл сайын 1 қазанға дейін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға өзінің құрамына кіретін ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерден және (немесе) басым тұтынушы пайдалануға берген қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектілерден, сондай-ақ олардың құрамына кіретін, электр энергиясын өндіру үшін қазбалы отынды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан алдағы жылға энергия беруші ұйымдарға және өз тобының тұтынушыларына электр энергиясын өндірудің, желіге босатудың, жеткізудің болжамды көлемдері туралы ақпаратты жібереді.

67. После подписания договора продажи представитель КП предоставляет единому закупщику электрической энергии следующие документы:
1) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов, введенных в эксплуатацию КП и утвержденного в порядке, определенном Законом об архитектурной деятельности в течение 5 (пять) рабочих дней с даты подписания данного акта;
2) копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и энергопроизводящей организацией, использующей ВИЭ и (или) энергопроизводящей организацией, использующей вторичные энергетические ресурсы, введенных в эксплуатацию квалифицированного потребителя, в течение 5 (пять) рабочих дней с даты подписания данного акта;
3) копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ и (или) объекте по использованию вторичных энергетических ресурсов, подписанного между энергопередающей организацией и энергопроизводящей организацией, использующей ВИЭ и (или) энергопроизводящей организации, использующей вторичные энергетические ресурсы, введенных в эксплуатацию квалифицированного потребителя, в течение 5 (пять) рабочих дней с даты подписания данного акта.
4) копии договоров покупки электрической энергии у энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ, являющихся субъектами оптового рынка электрической энергии (при их наличии).
68. Квалифицированный потребитель до ввода в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов, обеспечивает функционирование автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии на своем объекте по использованию ВИЭ и (или) объекте по использованию вторичных энергетических ресурсов. Посредством автоматизированной системы коммерческого учета передаются данные в региональные диспетчерские центры.
69. Квалифицированный потребитель ежегодно до 1 октября направляют единому закупщику электрической энергии информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети, поставки энергопередающим организациям и потребителям своей группы лиц электрической энергии на предстоящий год от входящих в его состав объектов по использованию ВИЭ и (или) объектов по использованию вторичных энергетических ресурсов, введенных в эксплуатацию квалифицированного потребителя, а также от входящих в их состав энергопроизводящих организаций, использующих для производства электрической энергии ископаемое топливо.

70. ЖЭК пайдалану объектілері және (немесе) басым тұтынушы пайдалануға берген қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілері өндірген электр энергиясы көлемінің жоспарлы мәндері және электр энергиясын өндіру үшін қазбалы отынды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың басым тұтынушының құрамына кіретін электр энергиясын желіге берудің жоспарлы көлемдері Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес айқындалады.
71. Басым тұтынушының құрамына кіретін тұтынушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес басым тұтынушы тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының тиісті жоспарлы көлемі үшін ақы төлейді.
72. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы ЖЭК пайдалануды қолдауға арналған шығындарды басым тұтынушыға мынадай формула бойынша бөледі:
– басым тұтынушы үшін ЖЭК электр энергиясының жоспарлы көлемі;
– ЖЭК пайдалану объектілері және (немесе) басым тұтынушы пайдалануға берген қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілері өндірген электр энергиясы көлемінің жоспарлы көлемі;
– басым тұтынушыдан ЖЭК жоспарлы көлемін шегергенде, басым тұтынушы үшін ЖЭК электр энергиясын бөлудің жоспарлы көлемі;
– осы басым тұтынушымен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдар жабатын басым тұтынушының электр энергиясын тұтынуының жоспарлы көлемі;
– электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің өзінде меншік құқығындағы генерациялайтын қондырғылар есебінен жабылатын немесе энергия өндіруші ұйымдар жабатын электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлемі;
– цифрлық майнерлерді және шартты тұтынушыларды қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын тұтынудың жоспарланған көлемі;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушы сатып алған ЖЭК электр энергиясының жоспарлы көлемі;
– басым тұтынушыдан ЖЭК электр энергиясын есепке алудың жоспарлы көлемі
мәндерінің ең азы ретінде айқындалады.
6-тарау. Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу тәртібі
73. Сатып алу шартына қол қойылғаннан кейін Субъект қаржы-есеп айырысу орталығына мынадай құжаттарды жібереді:
1) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні салу құрастыру жұмыстары басталғаны туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген хабарламаның көшірмесі – сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде;

70. Плановые значения объема электрической энергии, произведенной объектами по использованию ВИЭ и (или) объектами по использованию вторичных энергетических ресурсов, введенных в эксплуатацию квалифицированного потребителя, и плановые объемы отпуска в сеть электроэнергии входящими в состав квалифицированного потребителя энергопроизводящими организациями, использующими для производства электрической энергии ископаемое топливо, определяются в соответствии с Правилами оптового рынка.
71. Потребитель, который входит в состав квалифицированного потребителя, оплачивает единому закупщику электрической энергии за соответствующий плановый объем электрической энергии, купленный за данный час суток квалифицированным потребителем в соответствии с Правилами оптового рынка.
72. Единый закупщик электрической энергии распределяет затраты на поддержку использования ВИЭ на квалифицированного потребителя по следующей формуле:
– плановый объем распределения электрической энергии ВИЭ для квалифицированного потребителя;
– плановый объем электрической энергии от объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов, введенного в эксплуатацию КУП;
– плановый объем распределения электрической энергии ВИЭ для квалифицированного потребителя за вычетом планового объема ВИЭ от квалифицированного потребителя;
– плановый объем потребления электрической энергии квалифицированного потребителя, покрываемый энергопроизводящими организациями, входящими с данным квалифицированным потребителем в одну группу лиц;
– плановый объем потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, покрываемый за счет генерирующих установок, имеющихся у него на праве собственности, или покрываемый энергопроизводящими организациями;
– плановый объем потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии за исключением цифровых майнеров и условных потребителей;
– плановый объем электрической энергии ВИЭ, купленный единым закупщиком электрической энергии;
– плановый объем зачета электрической энергии ВИЭ от квалифицированного потребителя, определяется как наименьшее из значений:
Глава 6. Порядок централизованной покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной на объектах по использованию возобновляемых источников энергии по фиксированным тарифам
73. После подписания договора покупки Субъект направляет в расчетно-финансовый центр следующие документы:
1) копию уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки, направленную в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в течение 18 (восемнадцать) месяцев с даты подписания договора покупки;

2) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК пайдалану жөніндегі жаңа объектіні пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясы актісінің көшірмесі – сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде.
Бұл ретте, осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім егер ол аяқталғанға дейін Сәулет қызметі туралы заңға сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (адамнан) ЖЭК пайдалану объектісін салу жөніндегі жұмыстардың жалпы көлемінің кемінде 70% (жетпіс пайыз) көлемінде ЖЭК пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалғаны туралы растау ұсынылған жағдайда күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;
3) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК пайдалану жөніндегі объекті үшін энергия беруші ұйым мен Субъект арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілілігі мен пайдаланудағы жауапкершілігінің аражігін ажырату актісінің көшірмесі – тараптардың теңгерімдік тиесілілігі мен пайдаланудағы жауапкершілігінің аражігін ажырату актісіне қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде және ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні кешенді сынау басталғанға дейін;
4) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК пайдалану жөніндегі объекті үшін энергия беруші ұйым мен Субъект арасында қол қойылған электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдап алу актісінің көшірмесі – электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдап алу актісіне қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде және ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні кешенді сынау басталғанға дейін;
5) ЖЭК-ті пайдалану объектісіндегі объектінің электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беру туралы актінің көшірмесін – кешенді сынақ жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде.
74. Осы Қағидалардың 73-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 13) тармақшасына сәйкес еңсерілмейтін күштің мән-жайларын куәландыратын растауды қоса бере отырып, Субъектінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жіберген өтінішіне (еркін нысандағы) сәйкес күнтізбелік 1 (бір) жылдан аспайтын мерзімге, бірақ ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімінен кешіктірілмей ұзартылады. Мерзімді ұзарту осы Қағидалардың 75-тармағының қолданылуын ескере отырып, шартқа қосымша келісіммен ресімделеді.

2) копию акта приемки объекта в эксплуатацию по использованию ВИЭ, утвержденного в соответствии с главой 11 Закона об архитектурной деятельности, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 36 (тридцать шесть) месяцев с даты подписания договора покупки.
При этом, срок, указанный в части первой настоящего подпункта, продлевается на 1 (один) календарный год при его истечении будет предоставлено подтверждение о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70 % (семьдесят процентов) от общего объема работ по строительству объекта по использованию ВИЭ от уполномоченной организации (лица), осуществляющей (-его) технический надзор в соответствии с Законом об архитектурной деятельности;
3) копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ;
4) копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки, в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ;
5) копию акта о вводе в эксплуатацию автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии объекта на объекте по использованию ВИЭ в течение 5 (пять) рабочих дней с даты проведения комплексного испытания.
74. Срок, указанный в части первой подпункта 2) пункта 73 настоящих Правил, продлевается на срок, не превышающий 1 (один) календарный год согласно обращению Субъекта (в произвольной форме) с приложением подтверждения, свидетельствующего обстоятельства непреодолимой силы в соответствии с подпунктом 13) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан", направленному единому закупщику электрической энергии, но не позднее срока предоставления копии акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ. Продление срока оформляется дополнительным соглашением к договору с учетом применения действия пункта 75 настоящих Правил.

75. Осы Қағидалардың 73-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген мерзім ұзартылған жағдайда, сатып алудың он бес жылдық мерзімін есептеу осы Қағидалардың 73-тармағы 2) тармақшасының екінші бөлігіне және (немесе) 74-тармағына сәйкес ұзартуды есепке алмай, осы Қағидалардың 73-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну мерзімі өткен күннен кейінгі күннен басталады.
76. Осы Қағидалардың 73-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген мерзімдердің қандай да бірі күнтізбелік 6 (алты) айдан артық мерзімге бұзылған жағдайда, сатып алу шарты өзінің қолданысын тоқтатады.
77. Осы Қағидалардың 75-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, сатып алу шартына сәйкес ЖЭК пайдалану объектісі өндірген электр энергиясын сатып алу басталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) жыл өткен соң сатып алу шарты мен тиісті тіркелген тариф өз қолданысын тоқтатады.
7-тарау. Қаржы-есеп айырысу орталығының техникалық-экономикалық негіздемесі бар жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінде өндірілген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу тәртібі
78. Сатып алу шарты және техникалық-экономикалық негіздемедегі тиісті тариф техникалық-экономикалық негіздемеде ЖЭК пайдалану объектісі үшін белгіленген өзін өзі ақтаудың қалған мерзімі аяқталған соң өз қолданысын тоқтатады.
8-тарау. Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінен электр энергиясын аукциондық бағалар бойынша орталықтандырылған сатып алу тәртібі
79. Осы тарауға сәйкес аукциондық бағалар бойынша жасалған сатып алу шартына осы Қағидалардың 2-тарауының 28-тармағының екінші-төртінші бөлігінің, 29, 32, 33, 34, 35, 41- тармақтарының ережелері қолданылады.
80. Сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді Субъекті сатып алу шартына қол қойған соң күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қаржы-есеп айырысу орталығына Беру қағидаларына сәйкес ресімделген банк кепілдігін немесе SWIFT жүйесі бойынша шығарылған резервтік аккредитивті беру арқылы ұсынады.
81. Банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив қаржы-есеп айырысу орталығы мына төмендегі құжаттарды ұсынған жағдайда банк тарапынан орындалады:
1) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының уәкілетті тұлғасы қол қойған және электр энергиясын бірыңғай сатып алушының мөрімен (бар болса) куәландырылған, қағазда орындалған борышкердің міндеттемелерін орындамауы туралы өтініш;
2) сатып алу шартына сәйкес ұстап қалу сомасы көрсетілген төлем жасау туралы талап.
82. Сатып алу шартына қол қойылғаннан кейін Субъект қаржы-есеп айырысу орталығына мынадай құжаттарды ұсынады:

75. При продлении срока, предусмотренного частью первой подпункта 2) пункта 73 настоящих Правил, отсчет пятнадцатилетнего срока покупки начинается со дня, следующего за днем истечения срока предоставления документов, предусмотренного частью первой подпункта 2) пункта 73 настоящих Правил без учета продления согласно части второй подпункта 2) пункта 73 и (или) пункта 74 настоящих Правил.
76. При нарушении какого-либо из сроков, предусмотренных подпунктами 1), 2) пункта 73 настоящих Правил, более чем на 6 (шесть) месяцев, договор покупки прекращает свое действие.
77. Договор покупки и соответствующий фиксированный тариф, прекращают свое действие по истечению 15 (пятнадцать) лет с даты начала покупки электрической энергии, выработанной объектом по использованию ВИЭ в соответствии с договором покупки, за исключением случая, предусмотренного пунктом 75 настоящих Правил.
Глава 7. Порядок централизованной покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной на объектах по использованию возобновляемых источников энергии с технико-экономическим обоснованием
78. Договор покупки и соответствующий тариф в технико-экономическом обосновании прекращают свое действие по истечении оставшегося срока окупаемости, установленного для объекта по использованию ВИЭ с технико-экономическим обоснованием.
Глава 8. Порядок централизованной покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии от объектов по использованию возобновляемых источников энергии по аукционным ценам
79. На заключивший договор покупки по аукционным ценам в соответствии с настоящей главой, распространяются положения части второй- четвертой пункта 28, пунктов 29, 32, 33, 34, 35, 41 Главы 2 настоящих Правил.
80. Финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки предоставляется Субъектом расчетно-финансовому центру в течение 30 календарных дней после подписания договора покупки путем предоставления банковской гарантии, оформленной в соответствии с Правилами выдачи или резервного аккредитива, выпущенных по системе SWIFT.
81. Банковская гарантия или резервный аккредитив исполняются банком при предоставлении следующих документов расчетно-финансовым центром:
1) заявление о неисполнении обязательств лица - должника оформленное на бумажном носителе, подписанное уполномоченным лицом единого закупщика электрической энергии и заверенное оттиском печати (при наличии) единого закупщика электрической энергии;
2) требование на оплату с указанием суммы удержания в соответствии с договором покупки.
82. После подписания договора покупки Субъект предоставляет в расчетно-финансовый центр следующие документы:

1) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі – күн электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 12 (он екі) ай ішінде, жел және биогаз электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 18 (он сегіз) ай ішінде, гидроэлектр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай;
2) Сәулет қызметі туралы заңның 11-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген, оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін – күн электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде, жел және биогаз электр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 36 (отыз алты) ай ішінде, сгидроэлектр станциялары үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай;
Бұл ретте, көрсетілген мерзімдер, егер осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткенге дейін Сәулет қызметі туралы заңға сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымнан (адамнан) ЖЭК-ті пайдалану жөніндегі объектіні салу жөніндегі жұмыстардың жалпы көлемінің кемінде 70%-ы көлемінде ЖЭК-ті пайдалану объектісі бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалғаны туралы растау ұсынылған жағдайда, күнтізбелік 1 (бір) жылға ұзартылады;
3) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісі үшін энергия беруші ұйым мен өтініш беруші арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігін шектеу және пайдалану жауапкершілігі актісінің көшірмесі – тараптардың теңгерімдік тиесілігін шектеу және пайдалану жауапкершілігі актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК-ті пайдалану объектісін кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде;
4) энергия беруші ұйым мен оған қатысты сатып алу шарты жасалатын ЖЭК-ті пайдалану объектісі үшін өтініш беруші арасында қол қойылған ЖЭК-ті пайдалану объектісінде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесін – электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап және ЖЭК-ті пайдалану объектісін кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде;

1) копию уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в течение 12 (двенадцать) месяцев с даты подписания договора покупки для солнечных электростанций, в течение 18 (восемнадцать) месяцев с даты подписания договора покупки для ветровых и биогазовых электростанций, в течение 24 (двадцать четыре) месяцев с даты подписания договора покупки для гидроэлектростанций;
2) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ, утвержденного в порядке, определенном главой 11 Закона об архитектурной деятельности, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 24 (двадцать четыре) месяцев с даты подписания договора покупки для солнечных электростанций, в течение 36 (тридцать шесть) месяцев с даты подписания договора покупки для ветровых и биогазовых электростанций, в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки для гидроэлектростанций.
При этом, указанные сроки, продлеваются на 1 (один) календарный год при истечении срока, предусмотренного частью первой настоящего подпункта будет предоставлено подтверждение о выполнении строительно-монтажных работ по объекту по использованию ВИЭ в объеме не менее 70 % (семьдесят процентов) от общего объема работ по строительству объекта по использованию ВИЭ от уполномоченной организации (лица), осуществляющей (-его) технический надзор в соответствии с Законом об архитектурной деятельности;
3) копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ;
4) копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по использованию ВИЭ, подписанного между энергопередающей организацией и Субъектом для объекта по использованию ВИЭ, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексных испытаний объекта по использованию ВИЭ;

5) сатып алу шартына қол қойған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде оның талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді;
6) кешенді сынақ жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЖЭК-ті пайдалану объектісінің электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беру туралы актінің көшірмесін;
7) ЖЭК-ті пайдалану объектісін салуға алынған шетел валютасындағы кредиттік міндеттемелердің болуы туралы ақпаратты – жыл сайын бірінші қазанға қарай ұсынады.
83. Осы Қағидалардың 82-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 13) тармақшасына сәйкес еңсерілмейтін күштің мән-жайларын куәландыратын растауды қоса бере отырып, Субъектінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жіберген өтінішіне (еркін нысандағы) сәйкес күнтізбелік 1 (бір) жылдан аспайтын мерзімге, бірақ ЖЭК пайдалану объектісін пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімінен кешіктірілмей ұзартылады. Мерзімді ұзарту осы Қағидалардың 84-тармағының қолданылуын ескере отырып, шартқа қосымша келісіммен ресімделеді.
84. Осы Қағидалардың 82-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген мерзім ұзартылған жағдайда, сатып алудың он бес жылдық мерзімін есептеу осы Қағидалардың 82-тармағы 2) тармақшасының екінші бөлігіне және (немесе) 83-тармағына сәйкес ұзартуды есепке алмай, осы Қағидалардың 73-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну мерзімі өткен күннен кейінгі күннен басталады.
85. Сатып алу шарты мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидалардың 82-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімі бұзылған кезде;
2) осы Қағидалардың 82-тармағының 5) тармақшасына сәйкес шарт талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді ұсынбаған кезде өз қолданысын тоқтатады.
86. Сатып алу шарты және тиісті аукциондық баға, осы Қағидалардың 84-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, сатып алу шартына сәйкес ЖЭК пайдалану объектісінен электр энергиясын сатып алу басталған күннен бастап өз қолданысын тоқтатады.
9-тарау. Қаржы-есеп айырысу орталығының қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерден электр энергиясын аукциондық бағалар бойынша орталықтандырылған сатып алу тәртібі
87. Осы тарауға сәйкес қаржы-есеп айырысу орталығымен сатып алу шартын жасасқан ҚЭКЖ Субъектісіне осы Қағидалардың 31-тармағының ережелері қолданылады.

5) финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки в течение 30 (тридцать) календарных дней с даты его подписания;
6) копию акта о вводе в эксплуатацию автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии объекта по использованию ВИЭ в течение 5 (пять) рабочих дней с даты проведения комплексного испытания;
7) информацию о наличии кредитных обязательств в иностранной валюте, полученных на строительство объекта по использованию ВИЭ – ежегодно к первому октября.
83. Срок, указанный в части первой подпункта 2) пункта 82 настоящих Правил, продлевается на срок, не превышающий 1 (один) календарный год согласно обращению Субъекта (в произвольной форме) с приложением подтверждения, свидетельствующего обстоятельства непреодолимой силы в соответствии с подпунктом 13) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан", направленному в расчетно-финансовый центр, но не позднее срока предоставления копии акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ, при условии продления срока действия финансового обеспечения исполнения условий договора покупки. Продление срока оформляется дополнительным соглашением к договору покупки с учетом применения действия пункта 84 настоящих Правил.
84. При продлении срока, предусмотренного частью первой подпункта 2) пункта 82 настоящих Правил, отсчет срока покупки начинается со дня, следующего за днем истечения срока предоставления документов, предусмотренного частью первой подпункта 2) пункта 82 настоящих Правил без учета продления согласно части второй подпункта 2) пункта 82 и (или) пункта 83 настоящих Правил.
85. Договор покупки прекращает свое действие в следующих случаях:
1) при нарушении срока предоставления копии акта приемки в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ согласно подпункту 2) пункта 82 настоящих Правил;
2) при непредставлении финансового обеспечения исполнения условий договора согласно подпункту 5) пункта 82 настоящих Правил.
86. Договор покупки и соответствующая аукционная цена прекращают свое действие с даты начала покупки электрической энергии от объекта по использованию ВИЭ в соответствии с договором покупки, за исключением случая, предусмотренного пунктом 84 настоящих Правил.
Глава 9. Порядок централизованной покупки расчетно-финансовым центром электрической энергии от объектов по энергетической утилизации отходов по аукционным ценам
87. На Субъект ЭУО заключившего договор покупки с расчетно-финансовым центром в соответствии с настоящей главой, распространяются положения пунктов 31 настоящих Правил.

88. Жаңадан енгізілетін энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіде бұрын пайдалануда болған генерациялайтын қондырғылардың қалдықтары қолданылған кезде, тиісті ақпарат Сәулет қызметі туралы заңның 11-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінде көрсетіледі.
89. Банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап кемінде 61 (алпыс бір) ай қолданылу мерзімімен оларды толық немесе алушының (бенефициардың) нұсқауы бойынша бөліп-бөліп орындау мүмкіндігін көздейтін қайтарып алынбайтын болып ұсынылады.
90. Сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету осы Қағидалардың 31-тармағымен белгіленген тәртіпте мынадай жағдайларда ұсталып қалады:
1) сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай өткеннен кейін 6 (алты) ай ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген сатып алу шарты жасалатын қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесін ұсынбаған кезде – сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 30%-ы (отыз пайыз) мөлшерінде;
2) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын Сәулет қызметі туралы заңның 11-тарауына сәйкес айқындалған тәртіппен бекітілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні қабылдау актісінің көшірмесін ұсынбаған кезде-сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 100%-ы (жүз пайыз) мөлшерінде, ал осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету бөлігі ұстап қалған кезде, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі – сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету сомасының 70%-ы (жетпіс пайыз).
91. Сатып алу шартына қол қойылғаннан кейін ҚЭКЖ Субъектісі қаржы-есеп айырысу орталығына мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, оған қатысты сатып алу шарты жасалатын, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектінің құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі;
2) Сәулет қызметі туралы заңның 11-тарауында айқындалған тәртіппен бекітілген, оған қатысты сатып алу шарты жасалатын қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер үшін сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде;

88. При применении на вновь вводимом объекте по энергетической утилизации отходов генерирующих установок, ранее находившихся в эксплуатации, соответствующая информация отображается в акте приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном главой 11 Закона об архитектурной деятельности.
89. Банковская гарантия или резервный аккредитив представляются безотзывными, предусматривающими возможность их исполнения полностью или по частям по указанию получателя (бенефициара) со сроком действия не менее 61 (шестьдесят один) месяца с даты подписания договора покупки.
90. Финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки удерживается в порядке, установленном пунктом 31 настоящих Правил в следующих случаях:
1) при не предоставлении в течение 6 (шесть) месяцев после истечения 24 (двадцать четыре) месяцев с даты подписания договора покупки копии уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключается договор покупки, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в размере 30 % (тридцать процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки;
2) при не предоставлении копии акта приемки объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном в соответствии с главой 11 Закона об архитектурной деятельности, в отношении которого заключается договор покупки – в размере 100 % (сто процентов) от суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки, а при удержании части финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта – 70 % (семьдесят процентов) суммы финансового обеспечения исполнения условий договора покупки в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки.
91. После подписания договора покупки Субъект ЭУО, предоставляет в расчетно-финансовый центр следующие документы:
1) копию уведомления о начале строительно-монтажных работ объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключается договор покупки, направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль – в течение 24 (двадцать четыре) месяцев с даты подписания договора покупки для объектов по энергетической утилизации отходов;
2) копию акта приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов, утвержденного в порядке, определенном главой 11 Закона об архитектурной деятельности, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 60 (шестьдесят) месяцев с даты подписания договора покупки для объектов по энергетической утилизации отходов;

3) оған қатысты сатып алу шарты жасалатын, энергия беруші ұйым мен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым арасында қол қойылған тараптардың теңгерімдік тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесі – тараптардың теңгерімдік тиесілігін ажырату актісіне қол қойылған күннен бастап және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде;
4) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беру туралы актінің көшірмесі – кешенді сынақ жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
5) энергия беруші ұйым мен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі үшін қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым арасында қол қойылған, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіде коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарын орналастыру схемасын қамтитын электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісінің көшірмесі – электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісін кешенді сынау басталғанға дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде;
6) сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету оған қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
7) ЖЭК-ті пайдалану объектісінің электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беру туралы актінің көшірмесі – кешенді сынақ жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынады.
92. Сатып алу шарты мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидалардың 91-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімі бұзылған кезде;
2) осы Қағидалардың 91-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді ұсынбаған кезде өз қолданысын тоқтатады.
93. Сатып алу шарты және тиісті аукциондық баға сатып алу шартына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндірген электр энергиясын сатып алу басталған күннен бастап 15 (он бес) жыл өткен соң өз қолданысын тоқтатады.
Электр энергиясын бірыңғай
сатып алушының жаңартылатын
энергия көздерін пайдалану
объектілері, қалдықтарды
энергетикалық кәдеге
жарату объектілері өндірген
электр энергиясын
орталықтандырылған сатып алу
және сату қағидаларына
1-қосымша
Нысан
кімге
__________________________
(заңды тұлғаның атауы)
кімнен
_________________________
Қаржы-есеп айырысу орталығымен электр энергиясын сату туралы шарт жасасуға өтінім ________________________________________________________ (заңды тұлғаның атауы және мекенжайы)
жаңартылған энергия көздерін (бұдан әрі - ЖЭК) пайдалану объектісі өндірген электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасуды сұрайды.
Заңды тұлғаның (бар болса оның филиалдарының, өкілдіктерінің) орналасқан жері:
Почталық мекенжайы: __________________________________________________
Телефон нөмірлері: ____________________________________________________
E-maіl: _______________________________________________________________
Факс: ________________________________________________________________
ЖЭК пайдалану объектісінің атауы _______________________________________
Электр энергиясын өндіру үшін пайдаланатын ЖЭК-тің түрі (қажеттісінің астын сызу керек):
жел электр станциялары;
күн энергиясын фотоэлектрлі түрлендіргіштер;
гидроэлектрстанциялары, биогаз қондырғылары.
ЖЭК объктісінің орналасқан жері: ________________________________________
______ МВт пайдаланылатын ЖЭК-тің түрлері бойынша бөле отырып, ЖЭК объектісінің түрлендіруші жабдығының белгіленген жиынтық қуаты.
______________ мың кВт/сағ. жылдар бойынша бөліп, сатып алу шарты қолданылатын бүкіл мерзім ішінде объектіде өндіру жоспарланған электр энергиясының болжамды көлемі.
ЖЭК объектісін іске қосу күні (іс жүзіндегі немесе жоспарланған) _____________.
ЖЭК пайдалану объектісінің белгіленген қуатын пайдаланудың болжамды коэффициенті ______.
Қоса берілген құжаттар
(парақтар санын көрсете отырып):

3) копию акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, подписанного между энергопередающей организацией и энергопроизводящей организацией, использующей энергетическую утилизацию отходов для объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон и до начала комплексных испытаний объекта по энергетической утилизации отходов;
4) копию акта о вводе в эксплуатацию автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии для объекта по энергетической утилизации отходов – в течение 5 (пять) рабочих дней с даты проведения комплексного испытания;
5) копию акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии, включающего схему размещения приборов коммерческого и технического учета на объекте по энергетической утилизации отходов, подписанного между энергопередающей организацией и энергопроизводящей организацией, использующей энергетическую утилизацию отходов для объекта по энергетической утилизации отходов, в отношении которого заключается договор покупки – в течение 10 (десять) рабочих дней с даты подписания акта приемки схемы коммерческого учета электрической энергии и до начала комплексных испытаний объекта по энергетической утилизации отходов;
6) финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки в течение 30 (тридцать) календарных дней с даты его подписания;
7) копию акта о вводе в эксплуатацию автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии объекта по энергетической утилизации отходов – в течение 5 (пять) рабочих дней с даты проведения комплексного испытания.
92. Договор покупки прекращает свое действие в следующих случаях:
1) при нарушении срока предоставления копии акта приемки в эксплуатацию объекта по энергетической утилизации отходов согласно подпункту 2) пункта 91 настоящих Правил;
2) при непредставлении финансового обеспечения исполнения условий договора согласно подпункту 6) пункта 91 настоящих Правил.
93. Договор покупки и соответствующая аукционная цена прекращают свое действие по истечении 15 (пятнадцать) лет с даты начала покупки электрической энергии, выработанной объектом по энергетической утилизации отходов в соответствии с договором покупки.
Приложение 1 к Правилам
централизованной покупки
и продажи единым закупщиком
электрической энергии
электрической энергии,
произведенной объектами
по использованию
возобновляемых источников
энергии, объектами
по энергетической утилизации отходов
Форма
кому _______________________
от _________________________
(наименование юридического
лица)
____________________________
Заявка на заключение договора покупки электрической энергии
с расчетно-финансовым центром
____________________________________________________________
(наименование и адрес юридического лица)
просит заключить договор купли-продажи электрической энергии, произведенной
объектом по использованию возобновляемых источников энергии (далее - ВИЭ).
Место нахождения юридического лица (его филиалов, представительств,
при наличии):
Почтовый адрес: _______________________________________________________
Номера телефонов _____________________________________________________
E-mail ________________________________________________________________
Факс _________________________________________________________________
Наименование объекта по использованию ВИЭ _____________________________
Вид ВИЭ, используемых для выработки электрической энергии
(нужное подчеркнуть):
ветровые электростанции;
фотоэлектрические преобразователи солнечной энергии;
гидроэлектростанции, биогазовые установки.
Месторасположение объекта ВИЭ ________________________________________
Суммарная установленная мощность генерирующего оборудования объекта ВИЭ,
с разбивкой по видам используемых ВИЭ ____________________ МВт.
Прогнозный объем электрической энергии, который планируется выработать
на объекте ВИЭ в течение всего срока действия договора покупки, с разбивкой
по годам ______________________ тыс. кВтч.
Дата ввода объекта ВИЭ в эксплуатацию (фактическая или планируемая)
___________________________________________________________________.
Прогнозный коэффициент использования установленной мощности объекта
по использованию ВИЭ ____.
Прилагаемые документы
(с указанием количества листов):

1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
5. ____________________________________________________________
6. ____________________________________________________________
Ұйым басшысы (лауазымы)
___________________________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Электр энергиясын бірыңғай
сатып алушының жаңартылатын
энергия көздерін пайдалану
объектілері, қалдықтарды
энергетикалық кәдеге жарату
объектілері өндірген
электр энергиясын
орталықтандырылған
сатып алу және сату
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
ТӨРЕЛІК КЕЛІСІМ
Астана қ.
20___ жылғы "__" ______
Бұдан әрі "Тараптар" деп аталатын ______________ негізінде әрекет ететін ______________________"Жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы - есеп айырысу орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі бір тараптан және ___________________ негізінде әрекет ететін __________________________ екінші тараптан "Төрелік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 10-тармағына сәйкес уәкілетті органның келісімімен ___________ жылғы № _______ Төрелік келісімді төмендегілер туралы жасасты:
1. Тараптар қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан аукциондық бағалар бойынша электр энергиясын сатып алу шарты бойынша Тараптар арасындағы құқықтық қатынастарға байланысты дауларды шешуді "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығының қарауына төмендегі шарттармен беру туралы уағдаласты:
1) төрелік – "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығы;
2) төрелік регламент – ______________________;
3) төрелік талқылау тілі – ___________________;
4) қолданылатын құқық – Қазақстан Республикасының материалдық құқығы;
5) төрелік құрамы – 3 (үш төреші);
6) төрелік талқылауды өткізу орны – Астана қаласы;
7) қолданыстағы заңнамада тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының Халықаралық төрелік орталығының шешімі түпкілікті және орындауға міндетті деп танылады.
2. Келісімге екі данада қол қойылды, Тараптардың әрқайсысына біреуден беріледі.
Тараптардың заңды мекенжайлары және қолтаңбалары:

1. _____________________________
2. _____________________________
3. _____________________________
4. _____________________________
5. _____________________________
6. _____________________________
Руководитель организации (должность)
___________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 2 к Правилам
централизованной покупки
и продажи единым закупщиком
электрической энергии
электрической энергии,
произведенной объектами
по использованию
возобновляемых источников
энергии, объектами
по энергетической утилизации отходов
Форма
АРБИТРАЖНОЕ СОГЛАШЕНИЕ
г. Астана
"__" __________ 20___ года
Товарищество с ограниченной ответственностью "Расчетно-финансовый центр
по поддержке возобновляемых источников энергии",
в лице _______________________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________,
с одной стороны, и ____________________________________________________,
в лице _______________________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________,
с другой стороны, далее "Стороны", заключили настоящее Арбитражное соглашение
с согласия уполномоченного органа в соответствии с пунктом 10 статьи 8 Закона
Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "Об арбитраже"
от ___________ № _______ о нижеследующем:
1. Стороны договорились о передаче разрешения споров, связанных
с правоотношениями между Сторонами по договору покупки расчетно-финансовым
центром электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей
возобновляемые источники энергии, по аукционным ценам, на рассмотрение
в Международный арбитражный центр Международного финансового центра
"Астана" на нижеследующих условиях:
1) арбитраж - Международный арбитражный центр Международного финансового
центра "Астана";
2) арбитражный регламент – __________________;
3) язык арбитражного разбирательства – ___________________;
4) применимое право – материальное право Республики Казахстан;
5) состав арбитража – 3 (три арбитра);
6) место проведения арбитражного разбирательства г. Астана;
7) Решение Международного арбитражного центра Международного финансового
центра "Астана" признается сторонами окончательным и обязательным
для исполнения, за исключением случаев, прямо предусмотренных действующим
законодательством.
2. Соглашение подписано в двух экземплярах, по одному для каждой из сторон.
Юридические адреса и подписи Сторон: