"Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 488 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 қыркүйекте № 33431 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10335 болып тіркелген) бұйрығына келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларында:
2, 3, 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) акватория - табиғи, жасанды немесе шартты шекаралармен шектелген су кеңістігі;
2) алғашқы көмек - бұл адамның өмірін сақтап қалуға, шұғыл жағдайлар кезінде асқынулардың алдын алуға, сондай-ақ оқиға орнында зардап шеккен адамның өзі (өзіне-өзі көмек) немесе жақын маңдағы басқа адам (өзара көмек) жүргізетін шұғыл жағдай кезінде зардап шеккен адамның денсаулығы мен өміріне төнетін қатерді төмендету мақсатында медицина қызметкерлері келгенге дейін шұғыл базалық іс-шаралар кешені;
3) "Александротвың ұшы" құтқару құралы-суға батып бара жатқан адамға көмек көрсетуге арналған құрал, ол ұзындығы шамамен 30 метр, диаметрі 40 сантиметр ілмегі және екі қалқымасы бар жүзбелі балшық болып табылады;
4) бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушы - бастамасы бойынша бұқаралық іс-шара өткізілетін жеке немесе заңды тұлға;
5) демалушылар - демалу, балық аулау, шомылу, шағын көлемді кемелерде жүзу және демалудың басқа да түрлері мақсатында су айдындарында жүрген адамдар;
6) жағажай - су айдынына іргелес және ұйымдасқан демалу, оның ішінде адамдарды шомылу үшін жайластырылған жер учаскесі;
7) жеке құтқару құралы – суда немесе мұзда болған кезде адамға қосымша қалқымалылық жасауға арналған құтқару құралы. Жеке құтқару құралдарына құтқару шеңберлері, кеудешелер, төсбелгілер, қалтқылар жатады;
8) жер үсті су объектілері - шекаралары, көлемі және су режимі бар жер бетінде оның рельеф нысандарында сулардың тұрақты немесе уақытша шоғырлануы;
9) №1 жиынтық - жеңіл үлгідегі сүңгуірлік құрал-жабдықтарға су астында көрінуді жақсартуға арналған жартылай Маска, су астында немесе су астында атмосфералық ауамен жүзетін адамның басын Судан көтермей тыныс алуына мүмкіндік беретін қуыс түтік түріндегі тыныс алу түтігі және жүзуге арналған жүзгіштер аяққа тағылатын Қанат түріндегі қозғаушы ретінде кіреді;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил безопасности на водоемах"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 488. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2023 года № 33431
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил безопасности на водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10335) следующие изменения и дополнения:
в Правилах безопасности на водоемах, утвержденных указанным приказом:
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) акватория - водное пространство, ограниченное естественными, искусственными или условными границами;
2) первая помощь – это комплекс срочных базовых мероприятий для спасения жизни человека, предупреждения осложнений при экстренных состояниях, а также в целях снижения угрозы для здоровья и жизни пострадавшего лица при неотложном состоянии, проводимых на месте происшествия самим пострадавшим (самопомощь) или другим лицом, находящимся поблизости (взаимопомощь), до прибытия медицинских работников;
3) спасательное средство "Конец–Александрова" – средство для оказания помощи утопающему, которое представляет собой плавучий линь длиной около 30 метров с петлей диаметром 40 сантиметров и двумя поплавками;
4) организатор массового мероприятия - физическое или юридическое лицо, по инициативе которого проводится массовое мероприятие;
5) отдыхающие – лица, находящиеся на водоемах с целью отдыха, рыбалки, купания, катаний на маломерных судах и других видов отдыха;
6) пляж – земельный участок, прилегающий к водоему и обустроенный для организованного отдыха, в том числе купания людей;
7) индивидуальное спасательное средство – это спасательное средство, предназначенное для создания дополнительной плавучести человеку при нахождении в воде или на льду. К индивидуальным спасательным средствам относятся спасательные круги, жилеты, нагрудники, буйки;
8) поверхностные водные объекты - постоянное или временное сосредоточение вод на поверхности суши в формах ее рельефа, имеющих границы, объем и водный режим;
9) комплект № 1 – водолазное снаряжение легкого типа включает в себя полумаску для улучшения видимости под водой, дыхательную трубку в виде полой трубки с загубником, позволяющее плавающему дышать атмосферным воздухом на или под водой не поднимая голову над водой и ласты для плавания в качестве движителя в форме плавника, надевающегося на ноги;

10) коммуналдық жағажай - жергілікті атқарушы органның қарамағындағы немесе шарттық негізде жеке немесе заңды тұлғаға берілген жағажай;
11) көзбен шолып қарау - су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарындағы бұқаралық демалыс, туризм және спорт орнының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында жағажай мен акватория аумағын комиссиялық байқау;
12) құтқару посты - ведомстволық тиесілілігіне және меншік нысанына қарамастан ұйымдар, акваторияның белгілі бір учаскесінде жеке және заңды тұлғалар құратын, шомылушылардың қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаушылармен (бұдан әрі - нұсқаушы) жасақталған, құтқару жабдықтарымен жарақтандырылған, су айдындарында адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды орындайтын пост;
13) құтқару шильці - құлағаннан кейін мұзға өз бетінше шығуға, сондай-ақ жатқан күйінде жұқа мұзбен жүруге мүмкіндік беретін құтқару Аксессуары. Бұл сыммен біріктірілген үшкір металл ұштары бар 2 тұтқаны білдіреді;
14) нұсқаушы - он сегіз жасқа толған, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде даярлықтан өткен жеке тұлға;
15) оқу орны - бұл жағажай аумағында арнайы жабдықталған, жүзу бойынша ұжымдық және жеке сабақтар өткізуге барынша бейімделген орын;
16) осы Қағидалардың талаптарын сақтауға жауаптылар - су айдындарының, су объектілеріндегі жаппай демалыс, туризм және спорт орындарының иелері (жалға алушылар, өтеусіз пайдаланушылар), нұсқаушылар (жаттықтырушылар), құтқарушылар, жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ су айдындарын пайдаланатын және (немесе) оларда демалып жатқан жеке және заңды тұлғалар;
17) сақтандыру ұшы - құтқару дөңгелегімен немесе құтқару кеудешесімен бірлесіп пайдаланылатын, белбеуге немесе иыққа тағылатын құтқарушының (нұсқаушының) өзін сақтандыруға арналған ілмегі бар катушкадағы ұзындығы кемінде 200 метр қалқымалы балға;
18) спорттық-бұқаралық іс-шаралар - адамның дене және зияткерлік қабілеттерін дамытуға, салауатты өмір салтын насихаттауға бағытталған, спорттық ғимараттар мен объектілерде, сондай-ақ спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған ашық жерлерде өткізілетін, осы іс-шараларда бір мезгілде екі жүз және одан да көп көрерменнің болуын көздейтін іс-шаралар;
19) су айдындары - өзендер және оларға теңестірілген каналдар, көлдер, су қоймалары, тоғандар және басқалар;
20) су айдындарындағы қауіпсіздік белгілері - адамдардың өмір сүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында су айдындарының жанында Орнатылатын белгілер (ескерту, тыйым салу, ақпараттық және басқалар) (белгінің қолданылу аймағы әр бағытта 50 метрге дейін);

10) коммунальный пляж – пляж, находящийся в ведении местного исполнительного органа или переданный на договорной основе физическому или юридическому лицу;
11) визуальный осмотр – комиссионный осмотр территории пляжа и акватории с целью определения соответствия места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях требованиям настоящих Правил;
12) спасательный пост – пост, создаваемый организациями, независимо от их ведомственной принадлежности и формы собственности, физическими и юридическими лицами на определенном участке акватории, укомплектованный инструкторами по безопасности купающихся (далее – инструктор), оснащенный спасательным оборудованием, выполняющий функций по обеспечению безопасности людей на водоемах;
13) спасательные шильца – спасательный аксессуар, позволяющий самостоятельно выбраться на лед после проваливания, а также перемещаться по тонкому льду в положении лежа. Представляет собой 2 рукоятки с заостренными металлическими концами, соединенными между собой шнуром;
14) инструктор – физическое лицо, достигшее восемнадцатилетнего возраста, прошедшее подготовку в территориальном подразделении уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
15) учебное место – это специально оборудованное место на территории пляжа, максимально приспособленное для проведения коллективных и индивидуальных занятий по плаванию;
16) ответственные за соблюдение требований настоящих Правил – владельцы (арендаторы, безвозмездные пользователи) водоемов, мест массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах, инструктора (тренеры), спасатели, местные исполнительные органы, а также физические и юридические лица, пользующиеся водоемами и (или) отдыхающие на них;
17) страховочный конец – плавучий линь длиной не менее 200 метров на катушке с петлей предназначенный для страховки самого спасателя (инструктора), которое надевается на пояс или через плечо, также используемое совместно со спасательным кругом или спасательным жилетом;
18) спортивно-массовые мероприятия – мероприятия, направленные на развитие физических и интеллектуальных способностей человека, пропаганду здорового образа жизни, проводимые в спортивных сооружениях и объектах, а также открытых местностях, предназначенных для проведения спортивно-массовых мероприятий, предполагающие одновременное нахождение на этих мероприятиях двухсот и более зрителей;
19) водоемы - реки и приравненные к ним каналы, озера, водохранилища, пруды и другие;
20) знаки безопасности на водоемах – знаки (предупреждающие, запрещающие, информационные и другие), устанавливаемые вблизи водоемов в целях обеспечения безопасности жизни людей (зона действия знака до 50 метров в каждую сторону);

21) су айдынындағы бұқаралық іс – шара - іргелес немесе іргелес емес жер учаскесі бар су айдынында (немесе оның бір бөлігінде) өткізілетін адамдар жаппай болатын көпшілік іс-шара (мәдени-ойын-сауық, спорттық, жарнамалық немесе ойын-сауық іс-шарасы);
22) су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарындағы жаппай демалу, туризм және спортқа арналған орнын ұйымдастырушы - су айдынын рекреациялық мақсаттар үшін (жағажай, балық аулау, емдеу, туризм, спорт және суда немесе мұзда белсенді демалу, шағын көлемді кемелерді жалға алу және су айдындарында жүзу мен сырғанаудың басқа да құралдары) пайдалану құқығы берілген жеке немесе заңды тұлға), оның ішінде балалардың ұйымдастырылған демалысы;
23) су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарындағы жаппай демалуға, туризмге және спортқа арналған орын - рекреациялық мақсаттар үшін пайдаланылатын (жағажай, балық аулау, емдеу, туризм, спорт және суда немесе мұзда белсенді демалу, шағын көлемді кемелерді және басқа да жүзу құралдарын жалға алу және су айдындарында сырғанау), сондай-ақ балалардың ұйымдастырылған демалысы үшін;
24) су пайдаланушы - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өз мұқтаждарын және (немесе) коммерциялық мүдделерін қанағаттандыру үшін су ресурстарын пайдалану құқығы берілген жеке немесе заңды тұлға;
25) су режимі - су объектілеріндегі су деңгейлерінің, шығыстарының және көлемдерінің уақыт бойынша өзгеруі;
26) шомылуға тыйым салынған орын - облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті өкілді органдары айқындаған, адамдарды шомылуға арналмаған су айдындарының ықтимал қауіпті учаскелері;
27) шағын көлемді кеме – ұзындығы жиырма метрден аспайтын, борттағы адамдардың рұқсат етілген саны он екі адамнан аспайтын кеме, балық аулау, жүктерді тасымалдау, сүйрету, пайдалы қазбаларды іздеу, барлау және өндіру, құрылыс, жол, гидротехникалық және басқа да ұқсас жұмыстарды жүргізу, лоцмандық және мұзжарғыш алып өту үшін салынған немесе жабдықталған кемелерден басқа, сондай-ақ су объектілерін ластанудан және бітелуден қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
3. Жеке немесе заңды тұлғаның қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаған кезде жасаған осы Қағидаларды бұзуы немесе орындамауы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 412-бабына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
4. Шомылуға бөлінген су айдыны акваториясы учаскесінің түбін 2 метрге дейінгі тереңдікте зерттеп-қарауды және тазалауды, сондай – ақ жағажайдың осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына сәйкестігін көзбен шолып қарауды жергілікті атқарушы органдар мен уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері өкілдерінің қатысуымен, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі-уәкілетті орган) немесе су астында жұмыс жүргізу үшін сүңгуірлік жабдықтары мен құрал-жабдықтары бар ұйымдар жүргізеді.";

21) массовое мероприятие на водоеме – публичное мероприятие с массовым пребыванием людей (культурно-зрелищное, спортивное, рекламное или развлекательное мероприятие), проводимое на водоеме (или его части) с прилегающим или неприлегающим земельным участком;
22) организатор места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях - физическое или юридическое лицо, которому представлено право пользования водоемом для рекреационных целей (пляж, место рыболовства, лечения, туризма, спорта и активного отдыха на воде или льду, проката маломерных судов и других средств плавания и катания на водоемах), в том числе организованного отдыха детей;
23) место для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях – водный объект (или его часть) с прилегающим земельным участком, используемый для рекреационных целей (пляж, место рыболовства, лечения, туризма, спорта и активного отдыха на воде или льду, проката маломерных судов и других средств плавания и катания на водоемах), а также для организованного отдыха детей;
24) водопользователь - физическое или юридическое лицо, которому в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предоставлено право использования водных ресурсов для удовлетворения собственных нужд и (или) коммерческих интересов;
25) водный режим - изменение во времени уровней, расходов и объемов воды в водных объектах;
26) запрещенное место для купания – потенциально опасные участки водоемов, не предназначенные для купания людей, определенные местными представительными органами областей (городов республиканского значения, столицы);
27) маломерное судно – судно длиной не более двадцати метров с допустимым количеством людей на борту не более двенадцати человек, кроме судов, построенных или оборудованных для рыболовства, перевозки грузов, буксировки, проведения поиска, разведки и добычи полезных ископаемых, строительных, путевых, гидротехнических и других подобных работ, лоцманской и ледокольной проводки, а также осуществления мероприятий по защите водных объектов от загрязнения и засорения.
3. Нарушение или невыполнение настоящих Правил, совершенное физическим или юридическим лицом при отсутствии признаков уголовно наказуемого деяния, влечет ответственность в соответствии со статьей 412 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
4. Обследование и очистка дна участка акватории водоема, отведенного для купания, на глубинах до 2 метров, а также визуальный осмотр соответствия пляжа требованиям пункта 9 настоящих Правил, производится территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (далее – уполномоченный орган) или организациями, имеющими водолазное оборудование и снаряжение для производства работ под водой, в присутствии представителей местных исполнительных органов и территориальных подразделений уполномоченного органа.";

мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2 тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Су айдыны акваториясы учаскесінің түбін зерттеп-қарау және тазалау, көзбен шолып тексеру жыл сайын 1 маусымнан 31 тамызға дейін созылатын шомылу маусымы басталғанға дейін жүзеге асырылады.
4-2. Акватория бойынша жағажайлар мыналарды ажыратады: теңіз, өзен, көл, су қоймалары мен жасанды су айдындарының жанындағы жағажайлар.
Жағалау аймағының түрі бойынша жағажайлар мыналарды ажыратады: малтатас, ұсақ малтатас, құм – малтатас, құм, қабық, қиыршық тас, тас, бетон, аралас.
Тиістілігі бойынша жағажайлар мыналарды ажыратады: коммуналдық, жеке.
Жағажайлар орналасқан жері бойынша: қалалық, қала сыртындағы.
Жағалау сызығының ұзындығы бойынша жағажайлар: кіші – 75 метрге дейін, орташа – 76 метрден 125 метрге дейін, үлкен – 126 метрден жоғары.
Мақсаты бойынша жағажайлар мыналарды ажыратады: ересектер үшін, балалар үшін (тереңдігі 0,7 метрден 1,2 метрге дейінгі мектепке дейінгі және мектеп жасындағы), аралас.";
6 тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Су айдындарында, оның ішінде жағажайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін уәкілетті орган мынадай шараларды орындайды:
1) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп су айдындарындағы төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған профилактикалық жұмыстарды ұйымдастырады және жүргізеді;
2) Қазақстан Республикасының су айдындарында су-құтқару және сүңгуір-іздестіру жұмыстарын жүргізеді;
3) су объектілерінде және су шаруашылығы құрылыстарында радиотрансляциялық қондырғылар бойынша және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарының көмегімен жаппай демалуға, туризмге және спортқа арналған орындарда демалушылар арасында судағы жазатайым оқиғалардың алдын алу бойынша бұқаралық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
4) жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша ішкі істер органдарының қызметкерлерінің, Ұлттық ұланның әскери қызметкерлері мен көліктік бақылау инспекциясының кезекшілігін ұйымдастырады;
5) жағажайдың осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына сәйкестігін шомылу маусымы басталғанға дейін және су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалу, туризм және спорт орнын ұйымдастырушының өтініші бойынша көзбен шолып қарауды жүргізеді;
6) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді оларды жасау фактілері бойынша іс жүргізуді ұйымдастырады:
құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан келіп түскен материалдар;
жеке және заңды тұлғалардың хабарламалары немесе өтініштері, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламалар;

дополнить пунктами 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"4-1. Проведение обследования и очистки дна участка акватории водоема, визуального осмотра осуществляется до начала купального сезона, длящегося ежегодно с 1 июня по 31 августа.
4-2. По акватории пляжи различают: морские, речные, озерные, пляжи у водохранилищ и искусственных водоемов.
По типу береговой зоны пляжи различают: галечные, мелко – галечные, песчано–галечные, песчаные, ракушечные, гравийные, каменные, валунные, бетонные, смешанные.
По принадлежности пляжи различают: коммунальные, частные.
По местонахождению пляжи различают: городские, загородные.
По протяженности береговой линии пляжи различают: малые – до 75 метров, средние – от 76 до 125 метров, большие – свыше 126 метров.
По предназначению пляжи различают: для взрослых, для детей (дошкольного и школьного возраста глубиной от 0,7 метра до 1,2 метра), комбинированные.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для обеспечения безопасности на водоемах, в том числе на пляжах уполномоченный орган выполняет следующие меры:
1) совместно с местными исполнительными органами организует и проводит профилактические работы, направленные на предупреждение чрезвычайных ситуаций на водоемах;
2) проводит водно-спасательные и водолазно-поисковые работы на водоемах Республики Казахстан;
3) в местах для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях по радиотрансляционным установкам и с помощью других средств массовой информации проводит массово-разъяснительную работу среди отдыхающих по предупреждению несчастных случаев на воде;
4) по решению местных исполнительных органов организует дежурство сотрудников органов внутренних дел, военнослужащих Национальной гвардии и инспекции транспортного контроля;
5) проводит визуальный осмотр соответствия пляжа требованиям пункта 9 настоящих Правил до начала купального сезона и по обращению организатора места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях;
6) организует производство дел об административных правонарушениях по фактам их совершения на основании:
материалов, поступивших из правоохранительных органов, а также других государственных органов, органов местного самоуправления;
сообщения или заявления физических и юридических лиц, а также сообщения в средствах массовой информации;

7) шомылуға тыйым салынған және рұқсат етілген орындарда (уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің басшысы бекіткен патрульдеу ай сайынғы кестесі негізінде) патрульдеу жүргізуді ұйымдастырады.";
8, 9 және 10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының Су кодексі 65-бабының 4-тармағының екінші бөліміне сәйкес облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті өкілді органдары азаматтардың өмірі мен денсаулығын сақтау мақсатында өңірдегі жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, ортақ су пайдалану қағидаларында тиісті өңірдің аумағында орналасқан су объектілерінде шомылу, ауыз су және шаруашылық қажеттіліктерге су алу, мал суару, шағын кемелерде және басқа да жүзу құралдарында жүзу тыйым салынған жерлерді айқындауы мүмкін.
9. Су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарындағы бұқаралық демалыс, туризм және спорт орындарында:
1) топырақты қазу, мұзды қазу, су айдынының түбін тереңдету жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде жұмыстар жүргізілетін учаскелерді қоршау жөнінде, ал су айдынының түбін тегістеу жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін шаралар қабылданады;
2) шомылу маусымы басталар алдында 2 метрге дейінгі тереңдікте шомылуға бөлінген су айдыны акваториясы учаскесінің түбін тексеру және тазалау жүргізіледі, оның қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жағажайды зерттеу актісі беріледі;
3) құтқару бекеттері құрылады:
демалушылар мен шомылушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, осы қағидаларды бұзу жағдайларының алдын алатын және зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсететін нұсқаушылармен (құтқару жабдықтарымен және жабдықтармен жарақтандырылған) жасақталған;
кезекші персоналмен (медициналық персоналмен немесе тиісті даярлықтан өткен, қажетті құралдармен және дәрі-дәрмектермен жарақтандырылған адамдармен) алғашқы көмек (дәрігерге дейінгі медициналық көмек) көрсетуге арналған үй-жайы бар адамдар;
4) күзет бекеттері құрылады;
5) жағалау белдеуінен 20 метрден аспайтын қондырғымен барлық бақыланатын қызмет көрсету аймағын қамтуды қамтамасыз ететін биіктіктегі бақылау мұнаралары орнатылады;
6) киім ауыстыруға арналған кабиналар (50 адамға 1), дәретханалар (50 адамға 1, шомылу орнынан кемінде 50 метр және 150 метрден аспайтын қашықтықта), шезлондар, тенттер мен шатырлар (ұйымдастырушының бастамасы бойынша су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалу, туризм және спорт орындары);
7) қызмет көрсетудің барлық аймағын қамтитын дауыс зорайтқыш құрылғылар, телефон байланысы және бейне тіркеу жүйесі орнатылады;

7) организует проведение патрулирований на запрещенных и разрешенных местах для купания (на основании утвержденного руководителем территориального подразделения уполномоченного органа, ежемесячного графика проведения патрулирований).";
пункты 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. В соответствии с частью второй пункта 4 статьи 65 Водного кодекса Республики Казахстан, местные представительные органы областей (городов республиканского значения, столицы) в целях охраны жизни и здоровья граждан, с учетом особенностей региональных условий в правилах общего водопользования могут определить места, где запрещены купание, забор воды для питьевых и хозяйственных нужд, водопой скота, катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах, расположенных на территории соответствующего региона.
9. В местах массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях:
1) при производстве работ по выемке грунта, выколке льда, углублению дна водоема принимаются меры по ограждению участков, на которых ведутся работы, а после окончания работ по выравниванию дна водоема;
2) перед началом купального сезона проводится обследование и очистка дна участка акватории водоема, отведенного для купания, на глубинах до 2 метров, по итогам которого выдается акт обследования пляжа по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) создаются спасательные посты:
укомплектованные инструкторами (оснащенными спасательным оборудованием и снаряжением), обеспечивающими безопасность отдыхающих и купающихся, предупреждающими случаи нарушения настоящих Правил и оказывающими первую помощь пострадавшим;
имеющие помещение для оказания первой помощи (доврачебной медицинской помощи) с дежурным персоналом (медицинский персонал или лица, прошедшие соответствующую подготовку, оснащенные необходимым инструментом и медикаментами);
4) создаются посты охраны;
5) устанавливаются наблюдательные вышки высотой, обеспечивающими охват всей контролируемой зоны обслуживания, с установкой от береговой полосы не более 20 метров;
6) устанавливаются кабины для переодевания (1 на 50 человек), уборные (1 на 50 человек, на расстоянии не менее 50 метров и не более 150 метров от места купания), лежаки, тенты и навесы от солнца (по иницативе организатора места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях);
7) устанавливаются громкоговорящие устройства, телефонная связь и система видео фиксации с охватом всей зоны обслуживания;

8) ақпараттық стендтер (су объектілеріндегі жазатайым оқиғалардың профилактикасы жөніндегі мәліметтермен, су мен ауаның температурасы, желдің жылдамдығы мен бағыты және су ағыны туралы деректермен) белгіленеді;
9) ақпараттық стендтер:
су мен ауаның температурасын, желдің жылдамдығы мен бағытын және су ағынын көрсететін тақтайшалары бар стендтер;
құқық қорғау органдарының, құтқару қызметтерінің және жақын маңдағы су-құтқару станциясының телефон нөмірлері мен мекенжайлары бар стендтер;
ең үлкен тереңдігі мен қауіпті жерлері көрсетілген аумақ пен акваторияның схемалық бейнесі бар стендтер;
судағы қауіпсіздікке жауапты адамдар көрсетілген сабақтар, жаттығулар, жарыстар кестесі бар стендтер;
осы Қағидаларды бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілік туралы стендтер;
10) ақпараттық стенділер шағын, орта, ірі болып бөлінеді:
шағын, мөлшері 0.5х1 метрге Дейін, жағажайдың бүкіл жағалау сызығының ұзындығы бойынша әрбір 50 метр сайын орнатылады;
орташа, мөлшері 0.5х1 метрден 2х3 метрге дейін, жағажайдың бүкіл жағалау сызығының ұзындығында әр 75 метр сайын орнатылады;
үлкендері, мөлшері 2х3 метрден асады, жағажайдың бүкіл жағалау сызығының ұзындығына әр 150 метр сайын орнатылады;
11) жағажайлар Ағынды суларды ағызу орындарынан, мал қоралары мен суағарларынан және басқа да ластау көздерінен, порттардан, шлюздерден, гидроэлектростанциялардан кемінде 500 метр жоғары, сондай-ақ гидротехникалық құрылыстардан, айлақтардан, айлақтардан, пирстерден, мұнай құю құрылғыларынан, паромдық арқан өткелдерінен кемінде 250 метр жоғары және 1000 метр төмен қашықтықта құрылады оның санитариялық-гигиеналық жай-күйіне әсер ететін құйындылары, шұңқырлары және батпақты беттері жоқ су объектілерінің бір немесе бірнеше жер учаскелерінде (көшкіндерге, көшкіндерге және селдерге ұшырамайтын) және акваторияларында;
12) жағалау белдеуінің ені кемінде 20 метр болған кезде 2 метр тереңдікке дейін шомылуға бөлінген Акватория түбінің шегініссіз біртіндеп еңіс орнатылады, Акватория түбі мен жағажай аумағы шомылу маусымы басталар алдында және маусым бойы шомылушыларға қауіп төндіретін су өсімдіктерінен, раковиналардан, шөгінділерден, шыныдан, тастардан және басқа да заттардан тазартылады;
13) шомылуға бөлінген орындар белгілермен белгіленеді, шомылуға бөлінген акватория учаскесінің шекаралары бір-бірінен 10-20 метр қашықтықта және тереңдігі 1,3 метр жерден 25 метрге дейін орналасқан қызыл немесе қызылсары түсті қалқыбелгілермен белгіленеді және кеме жүретін аймаққа шықпайды;
14) шағын көлемді кемелерді жалға алу пункттерінің, халықтың суда серуендеуін, сүйретілетін құралдармен сырғанауды, су объектілерінде сырғанауды жүргізу үшін шағын көлемді кемелер тұрақтарының базасының, су астында жүзу үшін пайдаланылатын жағажайлар мен акваториялар учаскелерінің (белдеулерінің) шекараларынан 50 метрден жақын емес жүзу тақталарының орналасуы қамтамасыз етіледі;

8) устанавливаются информационные стенды (со сведениями по профилактике несчастных случаев на водных объектах, данными о температуре воды и воздуха, скорости и направлении ветра и течения воды);
9) информационные стенды подразделяются на:
стенды с табличками с указанием температуры воды и воздуха, скорости и направления ветра и течения воды;
стенды с номерами телефонов и адресами правоохранительных органов, спасательных служб и ближайшей водно-спасательной станции;
стенды со схематическим изображением территории и акватории с указанием наибольших глубин и опасных мест;
стенды с расписанием занятий, тренировок, соревнований с указанием лиц, ответственных за безопасность на воде;
стенды об административной ответственности за нарушение настоящих Правил;
10) информационные стенды подразделяются на малые, средние, крупные:
малые, размером до 0.5х1 метров, устанавливающиеся каждые 50 метров на протяженности всей береговой линии пляжа;
средние, размером от 0.5х1 метра, до 2х3 метров, устанавливающиеся каждые 75 метров на протяженности всей береговой линии пляжа;
крупные, размером более 2х3 метров, устанавливающиеся каждые 150 метров на протяженности всей береговой линии пляжа;
11) пляжи создаются на расстоянии не менее 500 метров выше по течению от мест спуска сточных вод, стойбищ и водопоя скота и других источников загрязнения, портов, шлюзов, гидроэлектростанций, а также не менее 250 метров выше на и 1000 метров ниже от гидротехнических сооружений, пристаней, причалов, пирсов, нефтеналивных приспособлений, паромных канатных переправ на одном или нескольких земельных участках (не подверженных оползням, обвалам и селям) и акваторий водных объектов с отсутствием водоворотов, воронок и заболоченных поверхностей, влияющих на его санитарно-гигиеническое состояние;
12) устанавливается постепенный скат без уступов дна акватории, отведенного для купания до глубины 2 метров при ширине береговой полосы не менее 20 метров, дно акватории и территория пляжа перед началом купального сезона и на протяжении всего сезона очищается от водных растений, ракушек, коряг, стекла, камней и других предметов, представляющих опасность для купающихся;
13) места, отведенные для купания, обозначаются знаками, границы участка акватории, отведенного для купания, обозначаются буйками красного или оранжевого цвета, расположенными на расстоянии 10-20 метров друг от друга и до 25 метров от места с глубиной 1,3 метра, и не выходят в зону судового хода;
14) обеспечивается расположение пунктов проката маломерных судов, базы стоянок маломерных судов для проведения водных прогулок населения, катания на буксируемых средствах, катания на водных объектах, плавательных досках под парусом не ближе 50 метров от границ пляжей и участков (полос) акваторий, используемых для подводного плавания;

15) тереңдігі 0,7 метрден аспайтын мектепке дейінгі және бастауыш мектеп жасындағы балаларды жүзуге үйрету үшін, тереңдігі 1,2 метрден аспайтын жоғары мектеп жасындағы балалар үшін учаскелер құру қамтамасыз етіледі. Учаскелер қоршаумен қоршалады немесе кабельдерге бекітілген қалқымалы сызықпен қоршалады;
16) жағажайларда түбінің тереңдігі (кемінде 2 метр) көрсетіле отырып, жағалауы таяз акваторияның табиғи учаскелерінде суға секіруге арналған орындар жасау қамтамасыз етіледі. Мұндай учаскелер болмаған кезде суға секіруді орындау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ететін тереңдігі бар жерлерге ағаш көпірлер немесе салдар орнатылады. Стационарлық (уақытша) су аттракциондары адамдарды пайдалану кезінде олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді, ал оларды орналастыру орындары стационарлық (уақытша) су аттракциондарын пайдалану қағидалары және оларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары бар стендтермен жабдықталады;
17) биіктігі 3 және одан да көп метр суға секіруге арналған мұнара платформаларына шығу нұсқаушылардың (жаттықтырушылардың) рұқсатымен және олардың қатысуымен қамтамасыз етіледі. Мұнара платформалары мен мұнараның сатылы шеруі тұтқалары бар, биіктігі мен ені құрылыс нормаларында белгіленген мөлшерден аспайтын қадамдар, баспалдақтың жабыны сырғып кетпейтін материалдардан жасалады;
18) жер асты суларының жер бетіне шығуынсыз, шұңқырларсыз, құйындыларсыз және секундына 0,5 метрден асатын ағыссыз жағажайлар құру қамтамасыз етіледі;
19) жағажайда 50 метрден аспайтын аралықпен Судан 10 метр қашықтықта құтқару шеңберлері мен "Александровтың соңы" құтқару құралдары бар қалқандар жасау қамтамасыз етіледі;
20) уәкілетті органның жүзу құралдарын және су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарындағы бұқаралық демалыс, туризм және спорт орнын ұйымдастырушының құтқару қайықтарын қоспағанда, жағажайдың акваториясына кемелер, гидроциклдер және басқа да техникалық құралдар жіберілмейді.
10. Су айдынындағы бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушы осы Қағидалардың талаптарын азаматтар үшін жалпыға қолжетімді жерге орналастырады, осы Қағидалардың сақталуын қамтамасыз ететін шараларды көздейді.";
мынадай мазмұндағы 10-1 және 10-2 тармақтармен толықтырылсын:
"10-1. Ұйымдастырушы су айдындарында бұқаралық іс – шараларды өткізу үшін аумағында ол өтіп жатқан жергілікті атқарушы органдарға бұқаралық іс-шараларды өткізу күніне дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұқаралық іс-шараларды өткізу туралы жазбаша хабарлама (бұдан әрі-хабарлама), бұқаралық іс-шараларды өткізу бағдарламаларын (регламент) қоса бере отырып жібереді, сценарий) еркін түрде. Жергілікті атқарушы органдар уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін хабардар етеді.

15) обеспечивается создание участков для обучения плаванию детей дошкольного и младшего школьного возраста глубиной не более 0,7 метра, для детей старшего школьного возраста глубиной не более 1,2 метра. Участки ограждаются забором или обносятся линией поплавков, закрепленных на тросах;
16) обеспечивается создание на пляжах мест для прыжков в воду в естественных участках акватории с приглубыми берегами с указанием глубины дна (не менее 2 метров). При отсутствии таких участков устанавливаются деревянные мостки или плоты до мест с глубинами, обеспечивающими безопасность при выполнении прыжков в воду. Стационарные (временные) водные аттракционы обеспечивают безопасность людей при пользовании ими, а места их размещения оборудуются стендами с правилами эксплуатации стационарных (временных) водных аттракционов и мерами безопасности при их использовании;
17) обеспечивается выход на платформы вышек для прыжков в воду высотой от 3 и более метров допускается с разрешения инструкторов (тренеров) и в их присутствии. Платформы вышек и ступенчатый марш вышки изготавливаются с поручнями, ступеньки высотой и шириной не выше размеров, установленных строительными нормами, покрытие ступеньки – из материалов, предотвращающих скольжение;
18) обеспечивается создание пляжей без выхода грунтовых вод на поверхность, воронок, водоворотов и течения, превышающего 0,5 метра в секунду;
19) обеспечивается создание на пляже щитов со спасательными кругами и спасательными средствами "Конец–Александрова" на расстоянии 10 метров от воды с интервалом не более 50 метров;
20) на акваторию пляжа не допускаются суда, гидроциклы и другие технические средства, за исключением плавательных средств уполномоченного органа и спасательных лодок организатора места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях.
10. Организатор массового мероприятия на водоеме размещает в общедоступных для граждан местах требования настоящих Правил, предусматривают меры, обеспечивающие поддержание настоящих Правил.";
дополнить пунктами 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"10-1. Для проведения массовых мероприятий на водоемах организатор направляет в местные исполнительные органы, на территории которого оно проходит, не позднее десяти календарных дней до дня проведения массового мероприятия письменное уведомление о проведении массового мероприятия на водоемах (далее – Уведомление) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с приложением программ проведения массовых мероприятий (регламент, сценарий) в произвольной форме. Местными исполнительными органами информируется территориальное подразделение уполномоченного органа.

10-2. Жергілікті атқарушы органдар хабарламаны қарайды және уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерін ол келіп түскен күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде хабардар етеді. Егер бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушы жергілікті атқарушы орган болып табылған жағдайда, хабарлама жіберілмейді, тек уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі ғана хабардар етіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Су аттракциондарын ұйымдастырушы (суда, буксирде) қозғалыс бағыты бойы демалушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді (құтқару кеудешелерімен жарақтайды және су аттракционында қауіпсіздік шаралары туралы нұсқама жүргізеді).";
14-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) су айдындарының жабдықталмаған учаскелерінде және "Суға түсуге тыйым салынады" белгілері белгіленген жерлерде шомылуға;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) су айдындарын ластауға және қоқыстауға, кір жууға, жанармай құюға, көлік құралдарын жууға және жөндеуге, жануарларды шомылдыруға бөлінген орындарда және оларға іргелес аумақтарда, оның ішінде жағажайлардан жоғары жерлерде 500 метрге дейін шомылуға;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) өз бетінше су айдындарында қауіпсіздік белгілерін жоюға (алып тастауға), бүлдіруге немесе орнатуға;";
мынадай мазмұндағы 17), 18), 19) және 20) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) балаларды қараусыз қалдыруға;
18) су объектілеріндегі жаппай демалу орындарының жұмыс уақытынан тыс және (немесе) түнгі уақытта суға кіруіне жол берілмейді.".
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Балалардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді тиісінше орындамағаны үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексімен реттеледі.";
23-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Балалардың шомылу 10 адамнан аспайтын, ұзақтығы 20 минуттан аспайтын топтарда суда болу аралығымен ұсынылады.";
30-тармақтың 5), 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) кемінде 3 ватерполь добының болуы;
6) мүйіз үлгісіндегі екі дауыс зорайтқыштан (электромегафондар) кем емес;
7) сабақ кестесі бар тақта (оқыту әдістемесі және жүзу техникасы бойынша оқу плакаттары бар).";
36 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Туристік топтарды ұйымдастырушылар уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерін су айдындарындағы туристік маршруттар туралы, сондай-ақ топтың шығу және қайту күні, қатысушылар саны, топ басшысының тегі, аты, әкесінің аты туралы мәліметтерді хабардар етеді.";
45-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қорғалмаған және қорғалмаған орындардан өтуге және өтуге;";

10-2. Местные исполнительные органы рассматривают уведомление и информируют территориальные подразделения уполномоченного органа в течение трех календарных дней со дня его поступления. В случае, если организатором массового мероприятия является местный исполнительный орган, то уведомление не направляется, а информируется только территориальное подразделение уполномоченного органа.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Организатор водных аттракционов (на воде, на буксире) обеспечивает безопасность отдыхающих на протяжении всего маршрута движения (оснащает спасательными жилетами и проводит инструктаж о мерах безопасности на водном аттракционе).";
в пункте 14:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) купание в необорудованных участках водоемов и в местах, где установлены знаки "Купание запрещено";";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) загрязнять и засорять водоемы, стирать белье, заправлять топливом, мыть и ремонтировать транспортные средства, купать животных в местах, отведенных для купания, и прилегающих к ним территориях, в том числе выше пляжей по течению до 500 метров;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) самовольно уничтожать (снимать), повреждать или устанавливать знаки безопасности на водоемах;";
дополнить подпунктами 17), 18), 19) и 20) следующего содержания:
"17) оставлять детей без присмотра;
18) входить в воду в ночное и (или) нерабочее время места массового отдыха на водных объектах.";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Ответственность за ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению безопасности жизни и здоровья детей регулируется Уголовным Кодексом Республики Казахстан.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Купание детей рекомендуется группами не более 10 человек, продолжительностью не более 20 минут с интервалами между нахождением в воде.";
подпункты 5), 6) и 7) пункта 30 изложить в следующей редакции:
"5) не менее 3 ватерпольных мячей;
6) не менее двух громкоговорителей рупорного типа (электромегафонов);
7) доска с расписанием занятий (с учебными плакатами по методике обучения и технике плавания).";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Организаторы туристских групп информируют территориальные подразделения уполномоченного органа о туристских маршрутах на водоемах, а также сведения о дате выхода и возвращения группы, количества участников, фамилии, имени, отчества руководителя групп.";
подпункт 2) пункта 45 изложить в следующей редакции:
"2) переходить и проезжать в не огражденных и неохраняемых местах;";

46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Мұзда болған кезде:
1) мұздың жұқа және жетілмеген жерлеріне шығуға;
2) мұздың жекелеген (қауіпті) учаскелерінде топтармен жиналуға;
3) мұздағы ойықтарға, жарықтарға, ойықтарға жақындау;
4) өткелдер үшін бөлінген орындардың шекарасынан тыс көлік құралдарымен мұзға шығуға;
5) от жағуға;
6) 20 сантиметрден аз қашықтықта екі тесікті, ал басқа жұп тесіктерден 2 метрден аз қашықтықта екі тесікті тесу;
7) мұзда жабдықтар мен қоқыстарды қалдыруға жол берілмейді.
47. Қараңғыда, нашар көрінген кезде және мұз қату және мұз еру кезінде мұзға шығуға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 47-1-тармақпен толықтырылсын:
"47-1. Балалардың мұзда болуына осы Қағидалардың талаптарын сақтауды ескере отырып, ересектердің еріп жүруі кезінде рұқсат етіледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Мұздың қалыңдығы 25 сантиметрден кем болған кезде мұз астында балық аулауға жеке құтқару құралдары (ысқырық, құтқару шильці, құтқару кеудешесі, диаметрі 11 миллиметрден кем емес, ұзындығы 12 метрден кем емес арқан, ұзындығы 2 метрден кем емес таяқ, су өткізбейтін пакеттегі ұялы телефон) болған кезде жол беріледі.";
49-тармақ алып тасталсын;
50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Жеке және заңды тұлғалар су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарында топырақ пен шымтезекті қазу, жаппай демалуға, туризм мен спортқа арналған орындарда объектілердің түбін тереңдету жөніндегі жұмыстарды жүргізген кезде қауіпті учаскелерді қоршауды жүргізеді, ал аяқталғаннан кейін су айдынының түбін теңестіру жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
51. Жеке және заңды тұлғалар мұзды қазу жұмыстарын жүргізу кезінде адамдар үшін қауіпті учаскелерді қоршауды жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 51-1 және 51-2-тармақтармен толықтырылсын:
"51-1. Мұзда стационарлық (уақытша) аттракциондар салуға мұздың қалыңдығын күнделікті өлшей отырып, мұздың қалыңдығы 25 сантиметрден кем емес кезінде жол беріледі.
51-2. Қысқы шомылу орындарын ұйымдастыру және жабдықтау:
1) қысқы шомылу орны осы Қағидалардың 7-тармағының 1) тармақшасына сәйкес белгіленген орындарда жабдықталады;
2) жаппай шомылу кезінде мұздың қалыңдығы кемінде 25 сантиметрді құрайды;
3) қысқы шомылу орнын ұйымдастыру кезеңінде құтқару бекеттері ашылады;
4) қысқы шомылу орны тереңдігі 1.7 метрге дейін және көлемі кемінде 2х2 метрге дейін жабдықталады, сынған және ұсақталған мұздан тазартылады, өткір жиектері жоқ;
5) қысқы шомылу орнының шеттері тақталардан жасалған төсеммен қоршалады;
6) қысқы шомылу орны бүкіл периметрі бойынша қоршалады және ағаш қоршаулары болады (биіктігі кемінде 110 сантиметр);

пункты 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"46. При нахождении на льду не допускается:
1) выходить на тонкие и неокрепшие участки льда;
2) собираться группами на отдельных (опасных) участках льда;
3) приближаться к промоинам, трещинам, прорубям во льду;
4) выезжать на транспортных средствах на лед вне границ мест, отведенных для переправ;
5) разведение огня;
6) пробивать две лунки на расстоянии менее 20 сантиметров, а пары лунок на расстоянии менее 2 метров от другой пары лунок;
7) оставлять на льду снасти и мусор.";
47. Не допускается выходить на лед в темное время суток, при плохой видимости и во время ледостава и ледотаяния.";
дополнить пунктом 47-1 следующего содержания:
"47-1. Нахождение детей на льду разрешается при сопровождении взрослых с учетом соблюдения требований главы 6 настоящих Правил.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Подледная ловля рыбы при толщине льда менее 25 сантиметров допускается при наличии индивидуальных спасательных средств (свисток, спасательные шильца, спасательный жилет, веревка диаметром не менее 11 миллиметров, длинной не менее 12 метров, палка длиной не менее 2 метров, мобильный телефон в водонепроницаемом пакете).";
пункт 49 исключить;
пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. Физическими и юридическими лицами при проведении работ по выемке грунта и торфа, углублению дна объектов в местах для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях проводится ограждение опасных участков, а после окончания проводятся работы по выравниванию дна водоема.
51. Физическими и юридическими лицами при проведении работ по выколке льда проводится ограждение опасных для людей участков.";
дополнить пунктами 51-1 и 51-2 следующего содержания:
"51-1. Возведение стационарных (временных) аттракционов на льду допускается при толщине льда не менее 25 сантиметров, с ежедневным измерением толщины льда.
51-2. Организация и оборудование мест зимнего купания:
1) место зимнего купания оборудуется в установленных местах согласно подпункту 1) пункта 7 настоящих Правил;
2) толщина льда при массовом купании составляет не менее 25 сантиметров;
3) на период организации места зимнего купания разворачиваются спасательные посты;
4) место зимнего купания оборудуется глубиной до 1.7 метра и размером не менее 2х2 метров, очищено от битого и колотого льда, без острых кромок;
5) края места зимнего купания ограждаются настилом из досок;
6) место зимнего купания ограждается по всему периметру и имеет деревянные перила (высотой не менее 110 сантиметров);

7) қысқы шомылу орнынан 5 метрден аспайтын қашықтықта құтқару құралдары (құтқару шеңбері, Александровтың соңы, құтқару багоры) қойылады;
8) қысқы шомылу орны жарықтандырумен, шомылушыларды шешіндіруге және жылытуға арналған орындармен жабдықталады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Су айдындарындағы қауіпсіздік белгілерін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес су айдындарындағы адамдармен жазатайым оқиғалардың алдын алу мақсатында жергілікті атқарушы органдар мен су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарындағы жаппай демалыс, туризм және спорт орнын ұйымдастырушылар белгілейді.";
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрықтың 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
С. Шарипханов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 488 Бұйрығына
1 қосымша
Су айдындарындағы
қауіпсіздік қағидаларына
1 қосымша
Құтқару бекетін орнатуға қойылатын талаптар
р/с №
Атауы
Бірлік саны, кіші жағажайлар
Бірлік саны, орташа және үлкен жағажайлар
Ескертпе

7) на расстоянии не более 5 метров от места зимнего купания выставляются средства спасения (спасательный круг, конец Александрова, спасательный багор);
8) место зимнего купания оборудуется освещением, местами для раздевания и обогрева купающихся.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Знаки безопасности на водоемах устанавливаются согласно приложению 2 к настоящим Правилам местными исполнительными органами и организаторами места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях в целях предотвращения несчастных случаев с людьми на водоемах.";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 4 согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
С. Шарипханов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 сентября 2023 года № 488
Приложение 1
к Правилам безопасности
на водоемах
Требования к устройству спасательного поста
№ п/п
Наименование
Количество единиц, для малых пляжей
Количество единиц, для средних и больших пляжей
Примечание

Қара жиектемедегі жасыл үшбұрыш ақ фонда және ортасында екі ирек көлденең сызықпен сызылған леп белгісі. Үстіңгі жағында "Қауіпті!" деген жазу. Төменгі жағында қара жиектемеде "Иірім!" деген жазу. Қалқымалы белгі, су кемерінен 5-10 метр жерде, тереңдіктер күрт алмасатын ауданға қойылады.
11.
Зәкірді лақтырмаңыз!
Қызыл шеңбердің ішінде ақ фонда қызыл сызықпен сызылған қара түсті Зәкір бейнеленген. Белгі қызыл түсті бағанға бекітіледі.
12.
Абайлаңыз, жұқа мұз!
Қызыл шеңберде. Жоғарыдан жазу. Төменде мұздың астына түскен адам бейнеленген. Сурет жоғарғы сол жақ бұрыштан диагональ бойынша қызыл сызықпен сызылған. Белгі қызыл түсті бағанаға бекітіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 488 Бұйрығына
3 қосымша
Су айдындарындағы
қауіпсіздік қағидаларына
3 қосымша
№_____ жағажайды зерттеу актісі
Біз жағажай акваториясының түбіне зерттеу жүргізген мекеменің (ұйымның) өкілі,
төменде қол қойдық
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
жергілікті атқарушы органның өкілі
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
уәкілетті органның аумақтық бөлімшенің өкілі
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
бір жағынан, және
су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарындағы бұқаралық демалыс, туризм
және спорт орнын ұйымдастырушының өкілі
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
екінші жағынан,
20__ жылғы "___" ______________ жағажай зерттеу жүргізілді
________________________________________________________________________
(жағажайдың атауы)
су қоймасында орналасқан
________________________________________________________________________
(су қоймасының атауы)
Тереңдікті өлшейтін және шомылу кезінде қауіпті заттарды көрсететін жағажайдың
жоспар – схемасын жасады.
Көлденең профиль бойынша түбінің тереңдігін өлшеді.
Жағажай акваториясының түбінен кедергілерді жойды / өткізбеді.
Жағажайдың сәйкестігін визуалды тексеруден өткізді/өткізбеді.
Тексеру кезінде мыналар анықталды:
1. Су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарындағы жаппай демалыс орны
"_______________________" орналасқан мекен-жайы:
_______________________________________ және 20__ жылғы "___" _________
әкімдіктің № _____ қаулысымен белгіленген (көшірмесі қоса берілген).

Внутри красной окружности на белом фоне. Надпись черного цвета сверху "Опасно!" Надпись снизу "Водоворот!". Плавающий знак выставляется в районе резкого перепада глубин в 5-10 метрах от уреза воды
11.
Якорь не бросать!
Внутри красной окружности на белом фоне изображен якорь черного цвета, перечеркнутый красной линией. Знак укрепляется на столбе красного цвета
12.
Осторожно, тонкий лед!
В красной окружности. Надпись сверху. Ниже изображен человек, падающий под лед. Изображение перечеркнуто красной чертой по диагонали с верхнего левого угла. Знак укрепляется на столбе красного цвета.
Приложение 3
к приказу Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 сентября 2023 года № 488
Приложение 3
к Правилам безопасности
на водоемах
Акт обследования пляжа № _____
Мы, нижеподписавшиеся,
представитель учреждения (организации) проводившего обследование дна
акватории пляжа
________________________________________________________________
________________________________________________________________
представитель местного исполнительного органа
________________________________________________________________
________________________________________________________________
представитель территориального подразделения уполномоченного органа
________________________________________________________________
________________________________________________________________
с одной стороны, и
представитель от организатора места массового отдыха, туризма и спорта
на водных объектах и водохозяйственных сооружениях
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
с другой стороны,
"___"______________ 20____ года произвели обследование пляжа
_________________________________________________________________
(наименование пляжа)
расположенного на водоеме
_________________________________________________________________:
(наименование водоема)
составили план – схему пляжа с промерами глубин и указанием предметов,
представляющих опасность при купании;
провели промеры глубин дна по поперечному профилю.
провели/не провели устранение препятствий со дна акватории пляжа.
провели/не провели визуальный осмотр пляжа на соответствие.
При проведении обследования выявлено:
1. Место массового отдыха на водных объектах и водохозяйственных сооружениях
"_______________________" расположено по адресу:
_____________________________________ и установлено постановлением акимата
№ _____ от "___" _________ 20__ года (копия прилагается).

2. Құтқару бекеті
3. Медициналық көмек көрсету пункті
4. Қорғау посты
5. Кезекші персонал
6. Шомылуға арналған балалар жағажайы
7. Бақылау мұнарасы
8. Ақпараттық стендтер
9. Акватория учаскесінің шекаралары (буйки)
10. Шағын кемелерді жалға беру пункттері
11. Суға секіруге арналған орындар
12. Құтқару құралдары бар қалқандар
13. Қолда бар мүлік:
– құрылды/жоқ.
– құрылды/жоқ.
– құрылды/жоқ.
– жасақталған/жоқ.
– жабдықталған/жоқ.
– орнатылған/жоқ.
– орнатылған/жоқ.
– белгіленген/жоқ.
– орнатылған/жоқ.
– орнатылған/жоқ.
– орнатылған/жоқ.
1) моторлы қайық
2) ескекті қайық
3) тасымалданатын радиостанция
4) құтқару шеңбері
5) "Александровтың соңы"
6) мүйіз түріндегі дауыс зорайтқыш
7) мысықтармен трал
8) сақтандырудың соңы
9) құтқару кеудешесі (төсбелгі)
10) құтқару багоры, полюс
– ____ дана бар/жоқ;
– ____ дана бар/жоқ;
– ____ дана бар/жоқ;
– ____ дана бар/жоқ;
– ____ дана бар/жоқ;
– ____ дана бар/жоқ;
– ____ дана бар/жоқ;
– ____ дана бар/жоқ;
– ____ дана бар/жоқ;
– ____ дана бар/жоқ;
Қорытындылар:
Су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалу, туризм және
спорт орнының жұмыс істеуіне жол беріледі/жол берілмейді (себебі).
Осы акт үш данада жасалды (1 – уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі, 2 – жергілікті
атқарушы орган, 3-жағажайдың ұйымдастырушы) және жағажайдың жұмыс істеуіне
рұқсат беретін/тыйым салатын құжат болып табылады.
Жағажай акваториясының түбіне зерттеу жүргізген мекеменің (ұйымның) өкілі
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, мөр орны (бар болса)
жергілікті атқарушы органның өкілі
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, мөр орны (бар болса)
уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілі
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарының жаппай демалу орындарын
ұйымдастырушы
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 488 Бұйрығына
4 қосымша
Су айдындарындағы
қауіпсіздік қағидаларына
4 қосымша
Су айдындарында жаппай іс-шара өткізу туралы хабарлама

2. Спасательный пост
– создан/отсутствует.
3. Пункт медицинской помощи
– создан/отсутствует.
4. Пост охраны
– создан/отсутствует.
5. Дежурный персонал
– укомплектован/отсутствует.
6. Детский пляж для купания
– оборудован/отсутствует.
7. Наблюдательная вышка
– установлена/отсутствует.
8. Информационные стенды
– установлены/отсутствуют.
9. Границы участка акватории (буйки)
– обозначены/отсутствуют.
10. Пункты проката маломерных судов
– установлены/отсутствуют.
11. Места для прыжков в воду
– установлены/отсутствуют.
12. Щиты со спасательными средствами
– установлены/отсутствуют.
13. Имеющееся имущество:
1) лодка моторная
2) лодка весельная
3) радиостанция переносная
4) круг спасательный
5) "конец Александрова"
6) громкоговоритель рупорного типа
7) трал с кошками
8) конец страховочный
9) жилет спасательный (нагрудник)
10) багор спасательный, шест
– имеется ____ штук/не имеется;
– имеется ____ штук/не имеется;
– имеется ____ штук/не имеется;
– имеется ____ штук/не имеется;
– имеется ____ штук/не имеется;
– имеется ____ штук/не имеется;
– имеется ____ штук/не имеется;
– имеется ____ штук/не имеется;
– имеется ____ штук/не имеется;
– имеется ____ штук/не имеется;
Выводы:
Функционирование места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах
и водохозяйственных сооружениях – допускается/не допускается (причина).
Настоящий акт составлен в трех экземплярах
(1 – территориальное подразделение уполномоченного органа,
2 – местный исполнительный орган,
3 – организатор пляжа)
и является документом, разрешающим/запрещающим функционирование пляжа.
Представитель учреждения (организации) проводившего обследование
дна акватории пляжа
_______________________________________________________________
фамилия имя и отчество (при его наличии) подпись, место печати (при ее наличии)
представитель местного исполнительного органа
_______________________________________________________________
фамилия имя и отчество (при его наличии) подпись, место печати (при ее наличии)
представитель территориального подразделения уполномоченного органа
_______________________________________________________________
фамилия имя и отчество (при его наличии) подпись
организатор места массового отдыха водных объектах и водохозяйственных
сооружениях
_______________________________________________________________
фамилия имя и отчество (при его наличии) подпись, место печати (при ее наличии)
Приложение 4
к приказу Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 14 сентября 2023 года № 488
Приложение 4
к Правилам безопасности
на водоемах
Уведомление о проведении массового мероприятия на водоемах

1. Бұқаралық іс-шараның мақсаты
_____________________________________________________________________
2. Бұқаралық іс-шара нысаны
_____________________________________________________________________
3. Бұқаралық іс-шараны өткізу орны (орындары), қатысушылардың қозғалыс
маршруттары, көлік (оның ішінде жүзу) құралдарын пайдаланған жағдайда оларды
пайдалану туралы ақпарат
_____________________________________________________________________
4. Бұқаралық іс-шараның басталу күні, уақыты
_____________________________________________________________________
Бұқаралық іс-шараның аяқталу күні, уақыты
_____________________________________________________________________
5. Бұқаралық іс-шараға қатысушылардың болжамды саны _____ адам
6. Ұйымдастырушының бұқаралық іс-шараны қамтамасыз ету нысандары мен әдістері:
1) көрермендер мен қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету (уәкілетті органның
аумақтық бөлімшесінде қоғамдық құтқарушыларды даярлау жөніндегі курстардан
өткені туралы анықтамасы бар қоғамдық құтқарушылардың саны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) қоғамдық тәртіпті қорғауды қамтамасыз ету (полиция қызметкерлеріне қоғамдық
тәртіпті қорғауды қамтамасыз етуде көмек көрсету үшін тартылатын жеке күзет
ұйымдары қызметкерлерінің, еріктілер мен бақылаушылардың саны (олар тартылған
жағдайда)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3) медициналық көмекті ұйымдастыру
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушының (ұйымдастырушылардың) Тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) не атауы, оның тұрғылықты немесе болған жері туралы не
тұрған жері туралы мәліметтер және телефон нөмірі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Бұқаралық іс-шараны өткізу тәртібі, оның ішінде келушілерге, көрермендерге және
бұқаралық іс-шараның өзге де қатысушыларына
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Су объектісіндегі адамдардың қауіпсіздігін, қоғамдық тәртіпті және қоршаған
ортаны қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса), байланыс деректері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қосымша:
_____________________________________________________________________
(бұқаралық іс-шара өткізу объектісін пайдалануға құқықтардың бар екендігін
растайтын құжаттар)
20__ жылғы "___"__________ ___________________________________________
(хабарламаның берілген күні) (бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушының
(ұйымдастырушылар) қолы

1. Цель массового мероприятия
__________________________________________________________________
2. Форма массового мероприятия
__________________________________________________________________
3. Место (места) проведения массового мероприятия, маршруты движения
участников, информация об использовании транспортных
(в том числе плавательных) средств в случае их использования
__________________________________________________________________
4. Дата, время начала массового мероприятия
__________________________________________________________________
Дата, время окончания массового мероприятия
__________________________________________________________________
5. Предполагаемое количество участников массового мероприятия _____ человек
6. Формы и методы обеспечения организатором массового мероприятия:
1) обеспечение безопасности зрителей и участников (количество спасателей –
дружинников, имеющих справку о прохождении курсов по подготовке спасателей
–дружинников в территориальном подразделении уполномоченного органа)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2) обеспечение охраны общественного порядка (количество работников частных
охранных организаций, волонтеров и контролеров, привлекаемых для оказания
содействия сотрудникам полиции в обеспечении охраны общественного порядка
(в случае их привлечения)
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3) организации медицинской помощи
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Фамилия, имя, отчество (при наличии) либо наименование организатора
(организаторов) массового мероприятия, сведения о его месте жительства или
пребывания либо о месте нахождения и номер телефона
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Порядок проведения массового мероприятия, в том числе требования
к посетителям, зрителям и иным участникам массового мероприятия
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, ответственного за обеспечение
безопасности людей на водном объекте, общественного порядка и охрану
окружающей среды, контактные данные
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение:
_____________________________________________________________________
(документы, подтверждающие наличие прав на использование объекта проведения
массового мероприятия)
"___"__________20 ___ года _________________________________
(дата подачи уведомления) (подпись организатора (организаторов) массового мероприятия)