Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 339 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 қыркүйекте № 33433 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Семей ядролық қауіпсіздік аймағы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атом энергетикасы және өнеркәсібі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 2024 жылғы 1 қаңтардан ерте емес мерзімде қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
2023 жылғы " "___________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 339 бұйрығымен
бекітілген
Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Семей ядролық қауіпсіздік аймағы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – атом энергиясын пайдалану саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

Об утверждении Правил разработки и регистрации (перерегистрации) паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 339. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2023 года № 33433.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4
В соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О Семипалатинской зоне ядерной безопасности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и регистрации (перерегистрации) паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности.
2. Департаменту атомной энергетики и промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2024 года
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
" "___________ 2023 год
Утверждены приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 14 сентября 2023 года № 339
Правила разработки и регистрации (перерегистрации) паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и регистрации (перерегистрации) паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О Семипалатинской зоне ядерной безопасности" и определяют порядок разработки и регистрации (перерегистрации) паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области использования атомной энергии (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования атомной энергии;

2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган – қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган, сондай-ақ оның аумақтық органдары;
3) Семей ядролық қауіпсіздік аймағы – бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонының аумағында ядролық қару сынақтарының салдарынан нормативтен артық радиоактивті ластануға ұшыраған, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген арнаулы құқықтық режим қолданылатын Қазақстан Республикасы аумағының шектеулі бөлігі;
4) Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспорты (бұдан әрі – паспорт) – аумақты сипаттайтын көрсеткіштер жүйесін, аумақ пен функционалдық аймақтардың тұрған жері көрсетілген, Семей ядролық қауіпсіздік аймағының инфрақұрылым объектілері, географиялық координаттары белгіленген, оның аумағының шекаралары, алаңдары сипатталған карта-схеманы, күзету режимдерінің түрлерін, рұқсат етілген және тыйым салынған қызмет түрлерін, бару қағидаларын, жұмыс істеу режимін, жер учаскелерінің аралас меншік иелері мен жер пайдаланушылар, олардың міндеттемелері туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
5) Семей ядролық қауіпсіздік аймағының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) –Семей қауіпсіздік аймағының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін уәкілетті органның қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындар қатарынан "Семей ядролық қауіпсіздік аймағы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 4) тармақшасына сәйкес айқындалатын заңды тұлға.
3. Паспорт мемлекеттік және орыс тілдерінде үш данада жасалады.
Тіркелген паспорттың әрбір данасы түпнұсқа болып саналады.
4. Паспорттың бір данасы уәкілетті органда, екіншісі – уәкілетті ұйымда, үшіншісі – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органда болады.
2-тарау. Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын әзірлеу тәртібі
5. Паспортты әзірлеуді уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасы Үкіметінің Семей ядролық қауіпсіздік аймағын құру туралы шешімі қабылданған күннен бастап 6 (алты) ай ішінде жүзеге асырады.
6. Паспорт осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
7. Семей ядролық қауіпсіздік аймағы бойынша есепке алу деректері оны жасау сәтінде паспортта көрсетіледі.
8. Уәкілетті ұйым паспортты әзірлеу кезінде көрсетілген ақпараттың сапасы мен дұрыстығын қамтамасыз етуге жауапты болады.

2) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны окружающей среды и природопользования, а также его территориальные органы;
3) Семипалатинская зона ядерной безопасности – ограниченная часть территории Республики Казахстан, подвергшаяся сверхнормативному радиоактивному загрязнению вследствие испытаний ядерного оружия на территории бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона, на которой действует специальный правовой режим, предусмотренный законодательством Республики Казахстан;
4) паспорт территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности – документ, в котором содержатся система показателей, характеризующих территорию, карта-схема с указанием места нахождения территории и функциональных зон, обозначением объектов инфраструктуры Семипалатинской зоны ядерной безопасности, географических координат, описанием границ, площади ее территории, виды режима охраны, разрешенные и запрещенные виды деятельности, правила посещения, режим работы, сведения о смежных собственниках земельных участков и землепользователях, об их обязательствах;
5) уполномоченная организация по обеспечению функционирования Семипалатинской зоны ядерной безопасности (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, определяемое в соответствии с подпунктом 4) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О Семипалатинской зоне ядерной безопасности" для обеспечения функционирования Семипалатинской зоны ядерной безопасности, из числа государственных предприятий, находящихся в ведении уполномоченного органа.
3. Паспорт составляется на государственном и русском языках в трех экземплярах. Каждый экземпляр зарегистрированного паспорта является подлинным.
4. Один экземпляр паспорта находится в уполномоченном органе, второй – в уполномоченной организации, третий – в уполномоченном органе в области охраны окружающей среды.
Глава 2. Порядок разработки паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности
5. Разработка паспорта осуществляется уполномоченной организацией в течение 6 (шести) месяцев со дня принятия решения Правительства Республики Казахстан о создании Семипалатинской зоны ядерной безопасности.
6. Паспорт разрабатывается по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Учетные данные по Семипалатинской зоне ядерной безопасности приводятся в паспорте на момент его составления.
8. Уполномоченная организация несет ответственность за обеспечение качества и достоверность информации, указанной при разработке паспорта.

3-тарау. Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын тіркеу (қайта тіркеу) тәртібі
9. Уәкілетті ұйым әзірленген паспортты уәкілетті органға осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес мерзімдерде тіркеуге ұсынады.
10. Паспортты қайта тіркеу мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) 10 (он) жылда кемінде 1 (бір) рет;
2) Семей ядролық қауіпсіздік аймағы шекарасының, жер учаскелері алаңының өзгеруі;
3) паспорттағы ақпараттың өзгеруі.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген жағдайларда уәкілетті ұйым осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша паспортты әзірлейді және оны 3 (үш) ай ішінде уәкілетті органға қайта тіркеуге ұсынады.
12. Ұсынылған паспорт осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті орган күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде паспортты уәкілетті ұйымға пысықтауға жібереді.
13. Уәкілетті ұйым уәкілетті органға тіркеуге (қайта тіркеуге) пысықталған паспортты 3 (үш) айдан аспайтын мерзімде ұсынады.
14. Паспортты тіркеуді (қайта тіркеуді) уәкілетті орган ол келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүзеге асырады.
15. Паспортты тіркеу (қайта тіркеу) уәкілетті органның бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушының бұйрығымен ресімделеді.
Семей ядролық қауіпсіздік
аймағы аумағының паспортын
әзірлеу және тіркеу
(қайта тіркеу) қағидаларына
қосымша
Нысан
____________________________________
(атом энергиясын пайдалану саласындағы
уәкілетті органның атауы)
20 ___ жылғы "____" ______________
№ _______________
______________________________
Бұйрығымен тіркелді
Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспорты
1. Аумақтың атауы, оның түрі және санаты
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
2. Семей ядролық қауіпсіздік аймағы жер учаскелерінің шекарасы, ауданы құрылған,
өзгертілген мемлекеттік орган актісінің нысаны, қабылданған күні, тіркеу нөмірі
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
3. Семей ядролық қауіпсіздік аймағының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті ұйымның атауы
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

Глава 3. Порядок регистрации (перерегистрации) паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности
9. Уполномоченная организация представляет разработанный паспорт на регистрацию в уполномоченный орган в сроки согласно пункту 5 настоящих Правил.
10. Перерегистрация паспорта производится в следующих случаях:
1) не реже 1 (одного) раза в 10 (десять) лет;
2) изменения границ, площади земельных участков Семипалатинской зоны ядерной безопасности;
3) изменения информации, содержащейся в паспорте.
11. В случаях, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил, уполномоченная организация разрабатывает паспорт по форме согласно приложению к настоящим Правилам и представляет его на перерегистрацию в уполномоченный орган в течение 3 (трех) месяцев".
12. В случае несоответствия представленного паспорта приложению к настоящим Правилам уполномоченный орган в течение 20 (двадцати) календарных дней направляет паспорт на доработку уполномоченной организации.
13. Уполномоченная организация представляет доработанный паспорт на регистрацию (перерегистрацию) в уполномоченный орган в срок не более 3 (трех) месяцев.
14. Регистрация (перерегистрация) паспорта осуществляется уполномоченным органом в течении 30 (тридцати) календарных дней со дня его поступления.
15. Регистрация (перерегистрация) паспорта оформляется приказом первого руководителя уполномоченного органа, либо лицом, исполняющим его обязанности.
Приложение
к Правилам разработки
и регистрации (перерегистрации)
паспорта территории
Семипалатинской зоны
ядерной безопасности
Форма
Зарегистрирован Приказом
_________________________
(наименование
уполномоченного органа
в области использования
атомной энергии)
от "___" _______ 20 ___ года
№ _______________
Паспорт
территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности
1. Наименование территории, ее вид и категория
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Форма, дата принятия, регистрационный номер акта государственного органа,
которым создана, изменена граница, площадь земельных участков Семипалатинской
зоны ядерной безопасности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Наименование уполномоченной организации по обеспечению функционирования
Семипалатинской зоны ядерной безопасности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

4. Семей ядролық қауіпсіздік аймағын күзету жүктелген ұйымның атауы
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
5. Инфрақұрылымы, географиялық координаталары, шекарасының сипаттамасы, оның аумағы мен күзет аймағы көрсетілген карта-схемасы бар аумақтың орналасқан жері:
5.1. Аумақтың орналасқан жері
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(облыс, аудан, елді мекен)
5.2. Аумақ шекарасының сипаттамасы
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының шекарасының бұрылыс нүктелері және географиялық координаталары бойынша көрсетілген сипаттамасы)
5.3. Семей ядролық қауіпсіздік аймағының жалпы ауданы –__________________________________________________________________________ га
(аудан Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешіміне сәйкес жер пайдалану құқығына арналған мемлекеттік актіге сәйкес беріледі) 5.4. Семей ядролық қауіпсіздік аймағы күзет аймағының ауданы –__________________________________________________________________________ га
5.5. Семей ядролық қауіпсіздік аймағының инфрақұрылымы көрсетілген Семей ядролық қауіпсіздік аймағының карта-схемасы
Семей ядролық қауіпсіздік аймағының инфрақұрылымы көрсетілген Семей ядролық қауіпсіздік аймағының карта-схемасы көрсетіледі (масштабы 1:200 000)
6. Радиациялық ластануды айқындайтын индикаторлық түрлер
_______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Функционалдық аймақтар бойынша Семей ядролық қауіпсіздік аймағын күзету режимдері:
р/с
Функционалдық аймақтың атауы
Ауданы, га
Күзет режимі
1
2
3
4
БАРЛЫҒЫ:
8. Семей ядролық қауіпсіздік аймағының аумағында рұқсат етілген және тыйым салынған қызмет түрлері, сондай-ақ жекелеген қызмет түрлеріне шектеулер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(аумақтың түрі мен санатына, функционалдық аймақтарға бөлінуіне байланысты тыйым салынған және рұқсат етілген қызмет түрлерінің сипаттамасы көрсетіледі)

4. Наименование организации, на которую возложена охрана Семипалатинской зоны
ядерной безопасности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Местонахождение территории с картой-схемой, с определением инфраструктуры,
географическими координатами, описанием границ, площадью ее территории
и охранной зоны:
5.1. Местонахождение территории
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, населенный пункт)
5.2. Описание границ территории
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(описание границ территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности по
поворотным точкам и с указанием географических координат)
5.3. Общая площадь Семипалатинской зоны ядерной безопасности -
______________________________________________________________ гектар
(площадь дается в соответствии с государственным актом на право землепользования
в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан)
5.4. Площадь охранной зоны Семипалатинской зоны ядерной безопасности -
__________________________________________________________________ гектар
5.5. Карта-схема Семипалатинской зоны ядерной безопасности с указанием
инфраструктуры Семипалатинской зоны ядерной безопасности
Приводится карта-схема Семипалатинской зоны ядерной безопасности с указанием
инфраструктуры Семипалатинской зоны ядерной безопасности (масштаб 1:200 000)
6. Индикаторные виды, определяющие радиационные загрязнения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Режимы охраны Семипалатинской зоны ядерной безопасности
по функциональным зонам:
п/п
Наименование функциональной зоны
Площадь, гектар
Режим охраны
1
2
3
4
ВСЕГО:
8. Разрешенные и запрещенные виды деятельности, а также ограничения на отдельные
виды деятельности на территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(в зависимости от вида и категории, функционального зонирования территории,
приводится описание запрещенных и разрешенных видов деятельности)

9. Аралас меншік иелері туралы мәліметтер
р/р
Жер учаскесінің иесі
Жалпы шекараның ұзындығы
Жалпы пайдалану объектілері
1
2
3
4
Барлығы:
10. Семей ядролық қауіпсіздік аймағының аумақтың рекрациялық жүктемесі, бару қағидалары және жұмыс режимі
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(рекреациялық мақсаттағы объектілердің түрі мен санатына, аумақтың функционалдық аймақтарға бөлінуіне, рекреациялық сыйымдылығына байланысты жеке ерекшеліктерін ескере отырып бару қағидалары, жұмыс режимі жазылады)
Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын әзірлеген:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
М.О.
Әзірленген күні: "___" _____________ 20 __ ж.

9. Сведения о смежных собственниках
п/п
Владелец земельного участка
Длина общей границы
Объекты общего пользования
1
2
3
4
ВСЕГО:
10. Правила посещения, режим работы и рекреационная нагрузка территории
Семипалатинской зоны ядерной безопасности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(в зависимости от вида и категории, функционального зонирования территории,
рекреационной емкости объектов рекреационного назначения, излагаются порядок
посещения, режим работы с учетом индивидуальных особенностей)
Паспорт территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности разработан:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Место печати
Дата разработки:
"_____" _____________ 20 __ года