"Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 223 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 599 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 24 қарашада № 33678 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 457 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 23.09.2024 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 223 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31561 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 101) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2023 жылғы 24 қарашадағы
№ 599 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2022 жылғы 30 желтоқсандағы
№223 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 223 "Об утверждении правил и критериев избрания академиков Национальной академии Республики Казахстан"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 24 ноября 2023 года № 599. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 ноября 2023 года № 33678. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования РК от 23.09.2024 № 457.
Сноска. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования РК от 23.09.2024 № 457 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики от 30 декабря 2022 года № 223 "Об утверждении правил и критериев избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31561) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 2-2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О науке" и подпунктом 101) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложения 1 и 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
Приложение 1 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 24 ноября 2023 года № 599
Приложение 1
к приказу Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 30 декабря 2022 года № 223
Правила избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан

1- тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 2-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 101) тармақшасына сәйкес әзірленді және Заңнын 8-бабының 3-тармағына сәйкес жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын коммерциялық емес акционерлік қоғам нысанында құрылған Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының (бұдан әрі – Академия) академиктерін сайлау тәртібі айқындайды.
2. Конкурстық құжаттаманы осы Қағидаларға және қолданыстағы заңнамаға сәйкес Академия әзірлейді және бекітеді.
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Академия академиктеріне сайлануға үміткер (бұдан әрі – үміткер) - жоғары білімі және ғылыми дәрежесі бар, ғылыми ұйымда немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында жұмыс істейтін және осы Қағидаларға сәйкес конкурсқа қатысуға құжаттар ұсынған Қазақстан Республикасының азаматы;
2) Академияның өтпелі төралқасы – Академияның ғылыми дәрежесі бар Директорлар кеңесінің мүшелерінен және ғылым саласындағы уәкілетті органның басшысынан тұратын Академияның уақытша алқалы консультативтік-кеңесші органы;
3) Академияның төралқасы – осы Қағидаларға және Академия жарғысына сәйкес сайланған Академияның нақты академиктерінен тұратын Академияның алқалы консультативтік-кеңесші органы;
4) есеп комиссиясы – конкурс нәтижелері бойынша барлық балдарды есептеуді жүргізетін және Академия төралқасына қорытынды беретін кеңесші орган;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі – ғылым саласында ерекше жетістіктері бар, осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен және шарттарда сайланатын ғалым. Академиктер нақты және құрметті болып бөлінеді;
6) сараптама комиссиясы – сапалық және сандық көрсеткіштерге сәйкес бағалауды жүзеге асыратын және әрбір үміткер бойынша қорытынды беретін кеңесші орган.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының нақты академиктерін сайлау тәртібі
1-Параграф. Конкурс жариялау және құжаттарды қабылдау
4. Академияның нақты академигін сайлау үшін Академия өтпелі төралқа жүзеге асыратын сайлау рәсімдерін қоспағанда, сайлау рәсімдерін өткізу басталғанға дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей Академияның ресми интернет-ресурсында құжаттарды қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыруды орналастырады.
Конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О науке" (далее – Закон) и подпунктом 101) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяют порядок избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан (далее – Академия), созданное в форме некоммерческого акционерного общества со стопроцентным участием государства в уставном капитале согласно пункту 3 статьи 8 Закона.
2. Конкурсная документация разрабатывается и утверждается Академией в соответствии с настоящими Правилами и действующим законодательством.
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) претендент к избранию в академики Академии (далее – претендент) – гражданин Республики Казахстан, имеющий высшее образование и ученую степень, работающий в научной организации или организации высшего и (или) послевузовского образования и предоставивший документы в соответствии с настоящими Правилами на участие в конкурсе;
2) переходный президиум Академии – временный коллегиальный консультативно-совещательный орган Академии, состоящий из членов Совета директоров Академии, имеющих ученую степень, и руководителя уполномоченного органа в области науки;
3) президиум Академии – коллегиальный консультативно-совещательный орган Академии, состоящий из действительных академиков Академии, избранных в соответствии с настоящими Правилами и уставом Академии;
4) счетная комиссия – совещательный орган, который проводит подсчет всех баллов по результатам конкурса и дает заключение президиуму Академии;
5) академик Национальной академии наук Республики Казахстан – ученый, имеющий выдающиеся достижения в области науки, избираемый в порядке и на условиях, определяемых настоящими правилами; Академики подразделяются на действительных и почетных;
6) экспертная комиссия – совещательный орган, который осуществляет оценку и дает заключение по каждому претенденту в соответствии с качественными и количественными показателями.
Глава 2. Порядок избрания действительных академиков Национальной академии наук Республики Казахстан
Параграф 1. Объявление конкурса и прием документов
4. Для избрания действительного академика Академии, Академия размещает объявление о начале приема документов на официальном интернет-ресурсе Академии не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до начала проведения процедур избрания, за исключением процедур избрания, осуществляемого переходным президиумом.
Объявление о проведении конкурса включает следующие сведения:

1) конкурс өткізетін ұйымның орналасқан жері, пошталық мекенжайы, телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы көрсетілген атауы;
2) конкурс өткізу туралы хабарландыру Академияның ресми интернет-ресурсында жарияланғаннан кейін келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін құжаттарды қабылдау мерзімі;
3) осы Қағидаларда айқындалатын конкурсқа қатысушыға қойылатын негізгі талаптар;
4) осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген қажетті құжаттардың тізбесі және оларды ұсыну тәсілдері туралы ақпарат;
5) конкурсқа қатысу үшін өтініштің және қызметтік тізімнің нысандары;
6) шағымдану тәртібі туралы ақпаратты;
7) әңгімелесу өткізу мерзімі мен орнын қамтиды.
5. Үміткерді ұсыну құқығы ғылыми ұйымға немесе үміткер штаттық қызметкер болып табылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісінің аккредитациясы бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына (бұдан әрі – ұйым) беріледі.
6. Үміткерді ұсыну ұйымның алқалы басқару органының (ғылыми, ғылыми, ғылыми-техникалық, техникалық кеңестің) отырысында жүргізіледі.
Үміткер тек бір мамандық бойынша ұсынылады.
7. Конкурсқа қатысу үшін ұйым келесі құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткерді ұсыну туралы ұйымнан ілеспе хат.
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Академияның нақты академигі (мүшесі) болып сайлануға арналған конкурсқа қатысуға арналған нысан бойынша өтініш;
3) үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (өтініш берген сәтте қолданыста болады);
4) құжаттарды қабылдау басталған күнге дейін бір айдан ерте емес берілген құжаттарды тапсыру сәтінде соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама;
5) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығына бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) Білім туралы құжаттарды тану қағидалары сәйкес таныған ғылыми дәрежесін (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) растайтын дипломдардың көшірмелері және ғылыми атақтар беру туралы құжаттардың көшірмелері (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор);
6) үміткердің ұйымдарда кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын, үміткер штаттық қызметкер болып табылатын құжаттарды табыс еткен күнге дейін күнтізбелік отыз күннен ерте емес уақытта тиісті персоналды басқару қызметі куәландырған қызметтік тізім (жұмыс, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі);

1) наименование организации, проводящей конкурс, с указанием ее местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов, адреса электронной почты;
2) срок приема документов, который исчисляется со следующего рабочего дня после публикации объявления о проведении конкурса на официальном интернет-ресурсе Академии;
3) основные требования к участнику конкурса, определяемые настоящими правилами;
4) перечень необходимых документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, и информацию о способах их представления;
5) формы заявления и Послужного списка для участия в конкурс;
6) информацию о порядке обжалования;
7) сроки и место проведения собеседования.
5. Право выдвижения претендента предоставляется научной организации или организации высшего и (или) послевузовского образования, имеющей аккредитацию субъекта научной и (или) научно-технической деятельности (далее – организация), в которой претендент является штатным сотрудником.
6. Выдвижение претендента проводится на заседании коллегиального органа управления (ученого, научного, научно-технического, технического совета) организации.
Претендент выдвигается только по одной специальности.
7. Для участия в конкурс организация направляет следующие документы:
1) сопроводительное письмо от организации о выдвижении претендента по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2) заявление по форме на участие в конкурсе на избрание действительным академиком Академии по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копия документа, удостоверяющего личность претендента (действующий на момент подачи заявления);
4) справки о наличии либо отсутствии судимости на момент подачи документов, выданная не ранее одного месяца до дня начала приема документов;
5) копии дипломов, подтверждающие ученую степень (кандидат наук, доктор наук, доктор философии (PhD), доктор по профилю) признанное согласно Правилам признания документов об образовании, утвержденных приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800), и копии документов о присвоении ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор);
6) послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности), заверенный соответствующей службой управления персоналом не ранее чем за тридцать календарных дней до дня представления документов, в которой претендент является штатным сотрудником, подтверждающий наличие опыта работы у претендента не менее 10 (десяти) лет в организациях;

7) үміткерде Хирш индексінің болуын растайтын Web of Science (Уэп оф Сейнс) және (немесе) Scopus (Скопус) дерекқорынан алынған суреттердің көшірмелері, ORCID (ОРКИД) нөмірі (ғылыми авторларды сәйкестендірудің әріптік-цифрлық коды), Researcher ID (Web of Science (Уэп оф Сейнс) базасындағы ғалымның идентификаторы, Author ID (Scopus (Скопус) базасындағы автордың бірегей нөмірі, бар болса);
8) рецензияланатын ғылыми журналдардағы (Q1 және (немесе) Q2 – ден кем емес рейтингке кіретін; ұлттық бірегейлік саласындағы әлеуметтік гуманитарлық бағыттар үшін – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті бекіткен тізбе бойынша журналдардағы соңғы 5 (бес) жылдағы жарияланымдардың көшірмелері; Ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс бағыттары үшін – мамандандырылған ғылыми журналдардағы мақалалар);
9) үміткердің осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілдеріндегі бағдарламасы;
10) үміткерде бар екенін растайтын құжаттардың (дипломдардың, аттестаттардың) көшірмелері (бар болса):
ғылым және техника саласындағы халықаралық және (немесе) мемлекеттік сыйлықтардың лауреаты атағы;
ғылым және техника саласындағы халықаралық және (немесе) мемлекеттік сыйлықтарға стипендиялар;
халықаралық ғылым академияларына мүшелік;
инновациялардың жаһандық индексінің өзекті рейтингісінде көшбасшы орын алатын 30 (отыз) елдің бірінің өнертабысына, өнеркәсіптік үлгісіне, пайдалы моделіне, селекциялық жетістігіне немесе интегралдық микросхемалар топологиясына арналған қорғау құжатының болуы (гуманитарлық ғылымдар үшін – зияткерлік меншік объектісіне қорғау құжатының болуы);
Elsevier (Эльзивир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), De Gruyter (Де Грюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley&Sons (Джон Уайли және Сонс), Mcgrawhill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Ланг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор және Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) баспаларында (бұдан әрі – сенімді баспалар) немесе US NEWS Best Global Universities Rankings (ЮС Ньюс Бест Глобал Юниверситис Ранкинс) немесе World Universities Academic Ranking of World University ((Академик Ранкин оф Ворлд Юниверситис) немесе Times Higher Education World University (Таймс Хайр Эдюкейшн Ворлд Юниверсити) топ-100 рейтінгтегі университет баспасында жарияланған ғылыми монографиялардың авторлары;

7) копии скриншотов с базы данных Web of Science (Уэп оф сайнс), и (или) Scopus (Скопус), подтверждающих наличие индекса Хирша у претендента, номер ORCID (ОРКИД) (буквенно-цифровой код идентификации научных авторов), Researcher ID (Идентификатор ученого в базе Web of Science (Уэп оф сайнс), Author ID (Уникальный номер автора в базе Scopus (Скопус), при наличии);
8) копии публикаций за последние 5 (пять) лет в рецензируемых научных журналах (входящих в рейтинг не менее Q1 и (или) Q2; для социальных гуманитарных направлений в сфере национальной идентичности – в журналах по перечню, утвержденному Комитетом по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан; для направлений по национальной безопасности и обороне – статьи в специализированных научных журналах);
9) программа претендента на казахском или русском языке по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
10) копии документов (дипломов, аттестатов), подтверждающих наличие у претендента (при наличии):
звание лауреата международных и (или) государственных премий в области науки и техники;
стипендии в международных и (или) государственных премий в области науки и техники;
членства в международных академиях наук;
охранного документа на изобретение, промышленный образец, полезную модель, селекционное достижение или топологию интегральных микросхем одной из 30 (тридцати) стран, занимающих лидирующие места в актуальном рейтинге глобального индекса инноваций (для гуманитарных наук – наличие охранного документа на объект интеллектуальной собственности);
авторства научной монографии, которая была издана в издательствах Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли и Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор и Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) (далее-доверенные издательства) или в издательстве университета из топ-100 рейтинга US News Best Global Universities Rankings (ЮС Ньюс Бест Глобал Юниверситис Ранкинс) или Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкин оф Ворлд Юниверситис) или Times Higher Education World University (Таймс Хайр Эдюкейшн Ворлд Юниверсити);

11) консультанттың және (немесе) кемінде 3 (үш) философия докторы (PhD) және (немесе) ғылым кандидаттары немесе ғылым докторлары (бар болса) мәртебесін растайтын құжаттардың көшірмелері (тағайындау туралы бұйрықтың немесе сертификатталған хаттың көшірмелерін қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей);
12) ғылымды қажетсінетін өнімді мемлекеттік тіркеу туралы құжат (бар болса).
8. Құжаттарды қабылдау мерзімі хабарландыру жарияланған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
2-Параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигін сайлау жөніндегі конкурсты өткізу тәртібі
9. Конкурс үш кезеңнен тұрады:
1) I кезең – үміткерлердің құжаттарын осы Қағидалардың 7-тармағына және осы Бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Академия академиктеріне сайлау өлшемшарттарына (бұдан әрі – өлшемшарттар) сәйкестігін қарау;
2) II кезең – балдық жүйе бойынша сараптама комиссиясының үміткерлерді бағалауы;
3) III кезең – Академия төралқасының үміткер бағдарламасын бағалауы.
10. I кезеңде Академия осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген ұсынылған құжаттардың толықтығын және үміткердің өлшемшарттарға сәйкестігін тексеруді ұйымдастырады.
11. Ұйым Қағидалардың 7-тармағына және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарға сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, Академия құжаттарды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде кемшіліктерді жою және құжаттардың толық топтамасын ұсыну қажеттілігі туралы ұйымға хабарлама жібереді.
Хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұйым Академияға жоқ құжаттарды ұсынады.
12. Қағидалардың 7-тармағына сәйкес құжаттарды қайта ұсынбаған кезде Академия ұйымның өтініші тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге құжаттарды еркін нысанда қараудан бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап жібереді.
13. Жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келген жағдайда үміткерлердің тізімі Академияның ресми https://qazscience.gov.kz мекен-жайы бойынша интернет-ресурсында 3 (үш) жұмыс күні ішінде орналастырылады.
Ұсынылған құжаттар Қағидалардың 7-тармағына және (немесе) өлшемшарттарына сәйкес келмеген жағдайда, Академияның жауапты орындаушысы акт жасайды (еркін нысанда), ол 1 (бір) жұмыс күні ішінде үміткерге жазбаша хабарлама жібереді.
14. II кезеңде Академияның сараптама комиссиясы 10 (он) жұмыс күні ішінде әрбір жіберілген үміткер бойынша балдарды есептейді және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Академияның жарамды академигі болып сайлануға үміткердің сапалық және сандық көрсеткіштері бойынша сараптама комиссиясының қорытындысын ұсынады.
Әр мамандық бойынша үміткерлердің рейтингі балдарды саралаудың кему жүйесі бойынша хаттамамен ресімделеді.
Кемінде 5 (бес) мүшеден тұратын сараптама комиссиясының құрамы мен ережесін Академия төралқасы бекітеді. Сараптама комиссиясының төрағасы мен хатшысы Академия төралқасының шешімімен айқындалады.

11) копии документов, подтверждающих статус консультанта и (или) руководителя не менее 3 (трех) докторов философии (PhD) и (или) кандидатов наук или докторов наук (при наличии) (включая, но не ограничиваясь, копии приказа о назначении или сертифицированное письмо);
12) документа о государственной регистрации наукоемкого продукта (при наличии).
8. Срок приема документов составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней с даты публикации объявления.
Параграф 2. Порядок проведения избрания академика Национальной академии наук Республики Казахстан
9. Конкурс состоит из трех этапов:
1) I этап – рассмотрение документов претендентов на соответствие пункту 7 настоящих Правил и критериям избрания в академики Академии согласно приложению 2 к настоящему Приказу (далее – критерии);
2) II этап – оценка претендентов экспертной комиссией по бальной системе;
3) III этап – оценка программы претендента президиумом Академии.
10. На I этапе Академия в течение 3 (трех) рабочих дней организует проверку полноты представленных документов, установленных пунктом 7 настоящих Правил и соответствие претендента критериям.
11. В случае представления организацией неполного пакета документов согласно пункту 7 Правил и (или) документов с истекшим сроком действия, Академия в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения документов направляет уведомление организации о необходимости устранения недостатков и представлении полного пакета документов.
В течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления, организация предоставляет в Академию отсутствующие документы.
12. При повторном не предоставлении документов в соответствии с пунктом 7 Правил, Академия в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации заявления организации, направляет заявителю письменный мотивированный ответ об отказе в рассмотрении документов в произвольной форме.
13. В случае соответствия вышеуказанным требованиям, список претендентов размещается в течение 3 (трех) рабочих дней на официальном интернет-ресурсе Академии по адресу https://qazscience.gov.kz.
В случае несоответствия представленных документов согласно пункту 7 Правил и (или) критериям, ответственный исполнитель Академии составляет акт (в произвольной форме) о несоответствии и готовит мотивированный ответ об отказе, который в течение 1 (одного) рабочего дня направляется письменное уведомление претенденту.
14. На II этапе экспертная комиссия Академии в течение 10 (десяти) рабочих дней рассчитывает по каждому допущенному претенденту баллы и предоставляет заключение экспертной комиссии по качественным и количественным показателям претендента на избрание действительным академиком Академии согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Рейтинг претендентов по каждой специальности оформляется протоколом по убывающей системе ранжирования баллов.
Состав и положение об Экспертной комиссии, которая состоит из не менее чем 5 (пяти) членов, утверждается президиумом Академии. Председатель и секретарь Экспертной комиссии определяются решением президиума Академии.

15. Сараптама комиссиясының хаттамасына сараптама комиссиясының әрбір мүшесі қол қояды және қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде академия төралқасының отырысына шығарылады.
16. III кезеңде Академияның нақты академиктерінің жалпы жиналысының отырысында үміткер бағдарламаны қорғайды.
Үміткердің бағдарламасын қорғау Академияның нақты академиктерінің жалпы жиналысының отырысында күндізгі нысанда және олар қатысқан кезде сараптама комиссиясының хаттамасын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
17. Академия академиктеріне сайлау академияның нақты академиктерінің жалпы жиналысының отырысында Академияның нақты академиктерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің кворумы болған кезде жүргізіледі.
18. Академияның нақты академиктерінің жалпы жиналысының отырысында ұпайларды есептеуді Академияның нақты академиктерінің жалпы жиналысы құратын есеп комиссиясы жүргізеді.
Есеп комиссиясы 3 (үш) адамнан тұрады.
Есеп комиссиясына Академия төралқасының мүшелері, сондай-ақ Академияның атқарушы органының мүшелері кірмейді.
19. Академияның нақты академигі болып ең көп балл жинаған, бағдарламаны қорғаған 5 (бес) жылғы кезеңге арналған іс-шаралар тізбесі және олардың қысқаша сипаттамасы) және Жалпы жиналысқа қатысқан академиктердің жалпы санының кемінде үштен екісі дауыс берген үміткер сайланды деп есептеледі.
20. 5 (бес) жыл қорытындысы бойынша Академияның қазіргі мүшесі Академия төралқасының отырысында бағдарлама аяқталғанға дейін 1 (бір) айдан кешіктірмей бағдарлама іс-шараларының орындалуы туралы түпкілікті есепті ұсынады және қорғайды.
21. 5 (бес) жылдық кезең аяқталғаннан кейін бір ай ішінде Академияның нақты академигі келесі 5 (бес) жылға арналған жаңа бағдарламаны ұсынады және оны нақты академиктердің Жалпы жиналысының отырысында қорғайды.
Академик 1 (бір) ай ішінде жаңа бағдарлама ұсынбаған жағдайда академик Академияның жарғысында айқындалған тәртіппен және шарттарда (еңсерілмейтін күш мән-жайларын қоспағанда) мұндай оқиғалар, атап айтқанда: өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, соғыс қимылдары, блокадалар, тиісті анықтамамен расталған академиктің ауруы, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес нысанда (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген), заңнамадағы өзгерістер, мемлекеттік органдардың актілерін шығару) Академияның нақты академигі мәртебесін жоғалтады.

15. Протокол экспертной комиссии подписывается каждым членом Экспертной комиссии и выносится на заседание президиума Академии в течение 3 (трех) рабочих дней после подписания.
16. На III этапе на заседании Общего собрания действительных академиков Академии проводится защита программы претендентом.
Защита программы претендента на заседании Общего собрания действительных академиков Академии проводится в очной форме и при их присутствии в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения протокола экспертной комиссии.
17. Избрание в академики Академии производится на заседании Общего собрания действительных академиков Академии при наличии кворума не менее двух третей от общего числа действительных академиков Академии.
18. Подсчет баллов на заседании Общего собрания действительных академиков Академии производится счетной комиссией, формируемой Общим собранием действительных академиков Академии.
Счетная комиссия состоит из 3 (трех) человек.
В счетную комиссию не входят члены президиума Академии, а также члены исполнительного органа Академии.
19. Действительным академиком Академии считается избранным претендент, набравший наибольшее количество баллов, защитивший программу (перечень мероприятий на 5 (пяти) летний период и их краткое описание) и за которого проголосовало не менее двух третьих от общего количества участвовавших на Общем собрании академиков.
20. По итогам 5 (пяти) лет действующий академик Академии представляет и защищает на заседании президиума Академии не позднее 1 (одного) месяца до окончания программы окончательный отчет об исполнении мероприятий программы.
21. В течение одного месяца по окончании 5 (пяти) летнего периода, действительный академик Академии представляет новую программу на следующие 5 (пять) лет и защищает ее на заседании Общего собрания действительных академиков.
В случае непредставления академиком в течении 1 (одного) месяца новой программы академик теряет свой статус действительного академика Академии в порядке и на условиях, определенных Уставом Академии (за исключением обстоятельств непреодолимой силы. Такими событиями, в частности, являются: пожар, наводнение, землетрясение, военные действия, блокады, болезнь академика, подтвержденная соответствующей справкой, в форме согласно приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению", изменения в законодательстве, издание актов государственных органов).

3-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының құрметті академиктерін сайлау тәртібі
22. Академияның құрметті академигі (бұдан әрі – құрметті академик) болып сайлануы адамның ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметі саласындағы еңбегін, қабілеттерін, бастамашылығы мен жауапкершілігін мойындаудың көрінісі болып табылады.
23. Құрметті академик ретінде қызметі ғылым мен техниканың дамуымен үздіксіз байланысты және келесі талаптардың біріне сәйкес келетін ғалым сайланады:
1) ғылымның тиісті саласында ғылыми қоғамдастық мойындаған ұлттық және (немесе) халықаралық деңгейдегі ғылыми жетістіктері болады;
2) отандық ғылымның дамуына елеулі үлес қосқан және оны әлемдік аналогтар деңгейінде байытқан;
3) ғылыми қоғамдастықта, оның ішінде шетелде белгілі жоғары білікті ғылыми кадрларды даярлау мектебі бар;
4) ғылыми ұйымдарда және (немесе) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында ғылыми-зерттеу қызметін дамытуға үлес қосқан.
24. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық қоғамдық бірлестігінің 1996 жылғы 11 наурызға дейін сайланған академиктері Академияның құрметті академиктері болып табылады.
25. Зейнеткерлік жасқа толған және осы Қағидалардың 23-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін Академияның нақты академиктері Академия төралқасының шешімі бойынша Академияның құрметті академигі мәртебесіне ие болады және оларға қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіппен өмір бойы стипендиялар төленеді.
26. Ерекше жағдайларда, ғылым саласындағы уәкілетті органның өтінішхаты бойынша қызметі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және (немесе) саяси дамуына елеулі ықпал еткен және қызметі осы Қағидалардың 23-тармағының талаптарына сәйкес келетін адамдар құрметті академиктер болып сайланады.
27. "Құрметті академик" атағы өмір бойлық болып табылады.
28. Құрметті академиктер Академияның басқару органдарының ашық және жабық отырыстарына қатысуға және кеңесші дауыс береді.
29. Құрметті академикке оның өтініші бойынша Академияның басқару органдары отырысының кез келген уақытында сөз сөйлеу үшін сөз беріледі.
4-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін өтпелі кезеңде сайлау тәртібі
30. Академиктердің жалпы жиналысының қызметін ұйымдастыру және оларды сайлаудың алғашқы рәсімдерін өткізу үшін Академия жарғысына сәйкес құрылатын өтпелі төралқа құрылады.
Академияның өтпелі төралқасы ғылыми дәрежесі бар Академияның Директорлар кеңесінің мүшелерінен және ғылым саласындағы уәкілетті органның басшысынан құрылады.

Глава 3. Порядок избрания почетных академиков Национальной академии наук Республики Казахстан
22. Избрание почетным академиком Академии (далее – почетный академик), является выражением признания заслуг в области научной и (или) научно-технической деятельности лица, способностей, инициативы и ответственности.
23. Почетным академиком избирается ученый, чья деятельность непрерывно связана с развитием науки и техники и который соответствует одному из следующих требований:
1) имеет научные достижения национального и (или) международного уровня в соответствующей области науки, признанные научным сообществом;
2) внесший значительный вклад в развитие отечественной науки и обогатившее ее на уровне мировых аналогов;
3) имеющий школу подготовки высококвалифицированных научных кадров, известную в научном сообществе, в том числе за рубежом;
4) внесший вклад в развитие научно-исследовательской деятельности в научных организациях и (или) организациях высшего и (или) послевузовского образования.
24. Академики Республиканского общественного объединения "Национальная академия наук Республики Казахстан", избранные до 11 марта 1996 года, являются почетными академиками Академии.
25. Действительные академики Академии, достигшие пенсионного возраста и соответствующие требованиям, установленным пунктом 23 настоящих Правил, по решению президиума Академии приобретают статус почетного академика Академии и им выплачиваются пожизненные стипендии в порядке, установленном действующим законодательством.
26. В исключительных случаях по ходатайству уполномоченного органа в области науки почетными академиками избираются лица, чья деятельность оказала существенное влияние на социально-экономическое и (или) политическое развитие Республики Казахстан и деятельность которых соответствует требованиям пункта 23 настоящих Правил.
27. Звание "Почетный академик" является пожизненным.
28. Почетные академики присутствуют как на открытых, так и на закрытых заседаниях органов управления Академии и обладают правом совещательного голоса.
29. Почетному академику по его просьбе предоставляется слово для выступления в любое время заседания органов управления Академии.
Глава 4. Порядок избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан в переходный период
30. Для организации деятельности Общего собрания академиков и проведения первых процедур их избрания формируется переходный президиум, создаваемый в соответствии с уставом Академии.
Переходный президиум Академии формируется из членов Совета директоров Академии, имеющих ученую степень, и руководителя уполномоченного органа в области науки.

31. Өтпелі төралқа құрылған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде өз отырысында Академияның нақты академиктерін сайлаудың бірінші рәсімін өткізеді.
32. Осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес сайланған академиктер жалпы жиналыста Академия төралқасының құрамын сайлайды.
33. Академия төралқасының құрамы сайланғаннан кейін өтпелі төралқа Академия жарғысына сәйкес өз қызметін тоқтатады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ғылым академиясының
академиктерін сайлау
қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғылым академиясы
"_____________________________________________________________"
(ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген ұйымның атауы)
_____________________ азаматтың құжаттарын қарау туралы өтініш Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының толық мүшесі (академигі) болып сайлануға қатысу.
Осы хатпен "___________________________________________________"
(ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген ұйымның атауы)
үміткердің Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидаларының 7-тармағына және өлшемшарттарына сәйкестігін растайды.
Қосымша: ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісін аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесі "______________________________"
(ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген ұйымның атауы)
Ұйымның басшысы                  ТАӘ (ол бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ғылым академиясының
академиктерін сайлау
қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ғылым академиясы
Өтініш
Маған _____________________________ Т.А.Ә. (ол бар болған жағдайда) Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының толық мүшесі (академигі) болып сайлануға арналған конкурсқа қатысуға рұқсат беруіңізді сұраймын.
Мен өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
1
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі, қашан және кім берді, жеке сәйкестендіру номері)
2
Туған күні
3
Жұмыс орны (қысқартуларсыз)
4
Лауазымы (қысқартусыз)
5
Білімі (қай оқу орнын, факультетті, қай жылы бітірген)
6
Ғылыми дәрежесі немесе атағы
7
Марапаттар, көтермелеулер (мемлекеттік, ведомстволық)
8
Ғылым саласы
9
ORCHID (ОРCИД) (ғылыми авторларды сәйкестендірудің әріптік-цифрлық коды)
10
Researcherid (Risecraidi) (Web of Science базасындағы ғалымның идентификаторы (Уэп оф сайнс), бар болса)
11
Author ID (автор айди) (Scopus базасындағы автордың бірегей нөмірі (Скопус), бар болса)
12
Scopus (Скопус) Хирш Индексі
13
Web of Science (Уэп оф сайнс) Хирш индексі
14
Электрондық мекенжайы
15
Байланыс телефоны (үй, ұялы)
Осы өтінішпен жоғарыда көрсетілген барлық мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
____________________________________________________________
(үміткердің ТАӘ (ол бар болған жағдайда) және қолы, күні)
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ғылым академиясы
Өтініш
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, мен,______________________ Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), жеке куәлік _______________ Қазақстан Республикасы азаматы (нөмірі, күні және жеке басын куәландыратын құжатты кім берді), ЖСН _________, _______________________________________ (нақты тұрғылықты мекен-жайы), ____________________________________________ Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының келісімін беремін (бұдан әрі – Академия) және үшінші тұлғаларға, яғни қазіргі уақытта да, болашақта да академиямен менің (Мен туралы) дербес деректерімді жинау, өңдеу және қорғау жөніндегі, осы Келісіммен регламенттелген мақсаттарда заңнамаға қайшы келмейтін тәсілдермен жинауға, өңдеуге және трансшекаралық беруге мән-жайлармен немесе құқықтық қатынастармен байланысты тұлғаларға, Академияның қалауы бойынша, Академиямен туындауына байланысты, бұрыннан бар немесе болашақта туындайтын кез келген еңбек, азаматтық-құқықтық және (немесе) өзге де құқықтық қатынастардың, менің (Мен туралы) дербес деректерімнің көздерінде, сондай-ақ қолданыстағы заңнамаға сәйкес болашақта оларда болып жатқан электрондық, қағаз және (немесе) өзге де материалдық жеткізгіште тіркелген өзгерістер және (немесе) толықтырулар.
Академия академигін сайлау конкурсына қатысу кезеңінде Академияға тиісті растайтын құжаттарды ұсына отырып, менің (мен туралы) дербес деректерімнің кез келген өзгерістері және (немесе) толықтырулары туралы Академияға жазбаша хабарлауға міндеттенемін.
Академия үміткердің дербес деректерін жинауды, өңдеуді және трансшекаралық беруді мынадай мақсаттар үшін, оның ішінде, бірақ онымен шектелмей жүзеге асырады:

31. Переходный президиум, в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента его формирования, проводит на своем заседании первую процедуру избрания действительных академиков Академии.
32. Избранные в соответствии с пунктом 31 настоящих Правил академики на Общем собрании избирают состав президиума Академии.
33. После избрания состава президиума Академии, переходный президиум прекращает свою деятельность в соответствии с уставом Академии.
Приложение 1
к Правилам избрания
академиков Национальной
академии наук
Республики Казахстан
Национальная академия наук
Республики Казахстан
"_____________________________________________________________"
(наименование организации с указанием организационно-правовой формы)
ходатайствует о рассмотрении документов гражданина ___________________
к участию на избрание действительным членом (академиком)
Национальной академии наук.
Настоящим письмом "_______________________________________________"
(наименование организации с указанием организационно-правовой формы)
подтверждает соответствие претендента пункту 7 Правил избрания академиков
Национальной академии наук Республики Казахстан и критериям.
Приложение: копия свидетельства об аккредитации субъекта научной и (или)
научной-технической деятельности "__________________________________"
(наименование организации с указанием организационно-правовой формы)
Руководитель организации ФИО (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам избрания
академиков Национальной
академии наук
Республики Казахстан
Национальная академия наук
Республики Казахстан
Заявление
Прошу допустить меня __________________________________________
ФИО (при его наличии)
к участию в конкурсе на избрание действительным членом (академиком)
Национальной академии наук Республики Казахстан.
Сообщаю о себе следующие сведения:
1
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер)
2
Дата рождения
3
Место работы (без сокращений)
4
Должность (без сокращений)
5
Образование (какое учебное заведение, факультет, в каком году окончил)
6
Ученая степень или звание
7
Награды, поощрения (государственные, ведомственные)
8
Область науки
9
ORCID (ОРСИД) (буквенно-цифровой код идентификации научных авторов)
10
ResercherID (Рисечерайди) (идентификатор ученого в базе Web of Science (Уэп оф сайнс), при наличии)
11
Author ID (Автор айди) (Уникальный номер автора в базе Scopus (Скопус), при наличии)
12
Индекс Хирша Scopus (Скопус)
13
Индекс Хирша Web of Science (Уэп оф сайнс)
14
Электронный адрес
15
Контактный телефон (домашний, мобильный)
Настоящим заявлением подтверждаю достоверность всех вышеуказанных сведений.
____________________________________________________________
(ФИО (при его наличии) и подпись претендента, дата)
Национальная академия наук
Республики Казахстан
Заявление
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" (далее – Закон),
я, _______________________________________________________________________________________
ФИО (при его наличии),
гражданин Республики Казахстан, удостоверение личности ______________________________________
(номер, дата выдачи и кем выдан документ, удостоверяющий личность),
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) _____________________________________,
_________________________________________________________________________________________
(адрес фактического места жительства),
_________________________________________________________________________________________
(адрес места регистрации),
даю согласие Национальной академии наук Республики Казахстан (далее – Академия) и третьим лицам,
то есть лицам связанным, как в настоящее время, так и в будущем, с Академией обстоятельствами
или правоотношениями по сбору, обработке и защите моих (обо мне) персональных данных, на сбор,
обработку и трансграничную передачу, не противоречащими законодательству способами, в целях,
регламентированных настоящим согласием, и в источниках, в том числе общедоступных, по усмотрению
Академии, в связи с возникновением с Академией, уже существующих или возникающих в будущем любых
трудовых, гражданско-правовых и (или) иных правоотношений, моих (обо мне) персональных данных,
а также происходящих в них в будущем изменений и (или) дополнений, зафиксированных на электронном,
бумажном и (или) ином материальном носителе, в соответствии с действующим законодательством.
Я обязуюсь в течение периода участия в конкурсе на избрание академика Академии письменно сообщать
Академии о любых изменениях и (или) дополнениях моих (обо мне) персональных данных, с представлением
Академии соответствующих подтверждающих документов.
Сбор, обработка и трансграничная передача персональных данных претендента Академией осуществляется
для следующих целей, включая, но, не ограничиваясь:

1) Академияның оған Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген құқықтары мен міндеттерін тиісінше орындау мақсатында;
2) академияны ішкі бақылау және есепке алу үшін, сондай-ақ үміткердің және Академияның өз міндеттемелерін тиісінше орындауын бақылау және растау үшін, оның ішінде тиісті конкурстар (шарттар, келісімдер) бойынша;
3) Академияның құқықтарын сот және соттан тыс қорғау үшін:
тиісті мәмілелер (шарттар, келісімдер) бойынша міндеттемелер бұзылған жағдайда;
үшінші тұлғалармен даулы жағдайларды қоса алғанда, даулы жағдайлар туындаған жағдайда;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес бұқаралық ақпарат құралдарында және өзге де жалпыға қолжетімді дереккөздерде ашылған және жалпыға қолжетімді деректерді орналастыру үшін.
Мен, _________________ Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), ЖСН___________, мен мыналарды растаймын:
1) осы Келісім Академиямен барлық қатынастарға, оның ішінде осы келісім берілген кезде туындайтын және (немесе) туындайтын, оның ішінде болашақта туындайтын қатынастарға қолданылады;
2) осы Келісіммен Академияға үшінші тұлғалардың менің дербес деректеріме қол жеткізу шарттарын дербес айқындау; заңнамаға сәйкес дербес деректердің жалпыға қолжетімді көздерінде дербес деректерді тарату құқығын беремін;
3) академия дербес деректерді жинау, өңдеу және трансшекаралық беру кезінде үміткердің хабарламасын талап етпейді;
4) осы Келісім Академияда үміткердің дербес деректерін жинауға, өңдеуге және трансшекаралық беруге қажетті өкілеттіктердің бар екендігінің дәлелі ретінде үшінші тұлғаларға беріледі;
5) осы Келісім Қазақстан Республикасының заңнамасында регламенттелген жағдайларда жазбаша нысанда ресімделген тиісті өтініштің негізінде кері қайтарып алынады, ол академияға осы Келісім кері қайтарылған күнге дейін кемінде 15 (он бес) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Бұл ретте мен осы Келісімді Заңда көзделген жағдайларда, сондай-ақ Академия алдында орындамаған міндеттемелерім болған кезде қайтарып алуға болмайтыныннан хабардармын;
6) егер Мен және академия арасында жасалған тиісті (ми) Шартпен (лармен) немесе өзге де мәмілелермен Академияның дербес деректердің ашық байланыс арналары арқылы беруі көзделген немесе көзделсе, мен оларды үшінші тұлғалардың рұқсатсыз алу тәуекелін түсінемін және осындай тәуекелді өзіме қабылдаймын;
7) тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы, Байланыс ақпараты (телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы және), портреттік бейнесі (фотосуреті) бар дербес деректер жалпыға қолжетімді болып табылады, яғни оларға қол жеткізу еркін болып табылады;

1) в целях надлежащего исполнения Академии прав и обязанностей, возложенных на нее законодательством
Республики Казахстан;
2) для внутреннего контроля и учета Академии, а также для контроля и подтверждения надлежащего
исполнения претендентом и Академией своих обязательств, в том числе по соответствующим конкурсам
(договорам, соглашениям);
3) для судебной и внесудебной формы защиты прав Академии:
в случае нарушения обязательств по соответствующим сделкам (договорам, соглашениям);
в случае возникновения спорных ситуаций, включая спорные ситуации с третьими лицами;
4) для размещения раскрытых и общедоступных данных в средствах массовой информации и иных
общедоступных источниках в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Я, ________________ ФИО (при его наличии), ИИН___________, подтверждаю, что:
1) настоящее согласие распространяется на все отношения с Академией, в том числе существующие
и (или) возникающие при предоставлении настоящего согласия, в том числе которые будут возникать в будущем;
2) настоящим согласием предоставляю Академии право самостоятельно определять условия доступа третьих
лиц к моим персональным данным; распространять персональные данные в общедоступных источниках
персональных данных в соответствии с законодательством;
3) при сборе, обработке и трансграничной передаче Академией персональных данных не требуется
уведомления претендента;
4) настоящее согласие предоставляется третьим лицам в качестве доказательства наличия у Академии
необходимых полномочий на сбор, обработку и трансграничную передачу персональных данных претендента;
5) настоящее согласие отзывается в случаях, регламентированных законодательством Республики Казахстан,
на основании соответствующего заявления, оформленного в письменной форме, которое направляется
в Академию в срок не менее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до даты отзыва настоящего согласия.
При этом мне известно, что настоящее согласие не отзывается случаях, предусмотренных Законом,
а также при наличии неисполненных мной обязательств перед Академией;
6) в случае, если соответствующим договором или иными сделками, заключенным между мной и Академией,
предусмотрена или будет предусмотрена передача Академией по открытым каналам связи персональных данных,
я осознаю риск несанкционированного получения их третьими лицами и принимаю на себя такой риск;
7) персональные данные, содержащие фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность, контактную
информацию (номера телефонов, адрес электронной почты), портретное изображение (фотография),
являются общедоступными, то есть доступ к ним является свободным;

8) Академия Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда үміткердің келісімінсіз дербес деректерді жинауды, өңдеуді және трансшекаралық беруді жүргізеді;
9) дербес деректерді жинау, өңдеу тізбесі мен тәртібін белгілейтін Академия актілерімен таныстым және осындай тәртіппен келісемін;
10) академия заң талаптарын және (немесе) осы Келісімде қол жеткізген шарттарды сақтаған жағдайда, болашақта менің (Мен туралы) дербес деректерімді жинауға, өңдеуге және трансшекаралық беруге қатысты Академияға қандай да бір наразылықтарым болмайды.
Осы Келісімнің мәтінін мен толық оқып, түсіндім, толықтырулар, ескертулер мен қарсылықтар жоқ.
______________________________________
(күні, қолы)
______________________________________
(Т. А. Ә (ол бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ғылым академиясының
академиктерін сайлау
қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктеріне сайлануға үміткердің үлгілік бағдарламасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктеріне сайлануға үміткердің осы бағдарламасы Ұлттық ғылым академиясының академиктері сайланған жағдайда үміткердің өткізуі болжанатын 5 (бес) жылдық кезеңге арналған іс-шаралардың қысқаша сипаттамасы мен тізбесін қамтуға тиіс.
Әрбір іс-шара бойынша үміткердің іс-қимыл жоспарын, осы іс-шараның аяқталу нысанын және оны іске асыру мерзімін көрсету қажет. Үміткер үміткер бағдарламасының үлгілік нысанында көзделмеген қосымша мақсаттар енгізуге не Орындау мерзімі бойынша өзгерістер енгізеді.
1. Іс-шаралар тізімін келесі кезеңдерге бөлу қажет:
1) үміткердің бағдарламасын 1 (бірінші) жылы орындау;
2) өзінің зерттеу бағыты бойынша ғылыми мектеп құру – кемінде 1 (бір) ғылыми мектеп;
3) ғылым мен техника саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды, Ақпараттық жүйелерді қалыптастыруға және дамытуға қатысу – кемінде 1 (бір) сөйлем;
4) өз бағыты бойынша Қазақстан Республикасында ғылымды дамыту бойынша болжамды деректерді жүргізу – кемінде 1 (бір) ұсыныс.
2. Бірінші және үшінші жылдардағы кезеңде үміткер бағдарламасының орындалуы:
1) ғылыми мектеп құру – кемінде 1 (бір) ғылыми мектеп (құру туралы бұйрық, жұмыс туралы есептер);
2) Q1-Q2 журналдарында мақалалар шығару - 3 баптан кем емес;
3) түрлі ғылыми іс – шараларды ұйымдастыру және (немесе) өткізу (зерттеу бейіні бойынша республикалық немесе халықаралық деңгейдегі конференция, тренингтер, шеберлік сыныптары-кемінде 3 (үш) іс-шара).

8) Академия производит сбор, обработку и трансграничную передачу персональных данных без согласия
претендента в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
9) ознакомлен с актами Академии, устанавливающим перечень и порядок сбора, обработки персональных данных
и согласен с таким порядком;
10) каких-либо претензий к Академии касательно сбора, обработки и трансграничной передачи моих (обо мне)
персональных данных в дальнейшем иметь не буду, при условии соблюдения Академией требований Закона
и (или) достигнутых в настоящем согласии условий.
Текст настоящего согласия мной прочитан и понят в полном объеме, дополнений, замечаний и возражений не имею.
______________________________________________________
(дата, подпись)
______________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам избрания
академиков Национальной
академии наук
Республики Казахстан
Типовая программа претендента к избранию в академики Национальной академии наук Республики Казахстан
Настоящая программа претендента к избранию в академики Национальной академии наук Республики Казахстан должна содержать перечень мероприятий на 5 (пяти) летний период и их краткое описание, предполагаемых к проведению претендентом в случае его избрания академиком Национальной академии наук Республики Казахстан.
По каждому мероприятию необходимо указать план действий претендента, форму завершения данного мероприятия и срок ее реализации. Претендент вносит дополнительные мероприятия, не предусмотренные типовой формой программы претендента, либо внести изменения по сроку исполнения.
1. Перечень мероприятий необходимо разделить по следующим периодам:
1) исполнение программы претендента в 1 (первый) год;
2) создание научной школы по своему направлению исследований – не менее 1 (одной) научной школы;
3) участие в формировании и развитии электронных информационных ресурсов, информационных систем в области науки и техники – не менее 1 (одного) предложения;
4) проведение прогнозных данных по развитию науки в Республике Казахстан по своему направлению – не менее 1 (одного) предложения.
2. Исполнение программы претендента в период за первый и третий годы:
1) создание научной школы – не менее 1 (одной) научной школы (приказ о создании, отчеты о работе);
2) выпуск статей в журналах Q1-Q2, - не менее 3 статьей;
3) организация и (или) проведение различных научных мероприятий (конференция, тренинги, мастер классы формы республиканского или международного уровня по профилю исследования – не менее 3 (трех) мероприятий).

3. Үміткердің 5 (бес жылдық) кезеңдегі бағдарламасын орындау:
1) философия докторларының PhD, бейіні бойынша докторлардың және (немесе)ғылым кандидаттарының немесе ғылым докторларының ғылыми кадрларын даярлау – кемінде 2 (екі);
2) ғылыми жобалар мен бағдарламаларға; мемлекеттік бағдарламаларға, заң жобаларына, нормативтік құқықтық актілер мен стандарттар жобаларына сараптама жасау-кемінде 10 (он) сараптамалық қорытынды;
3) ғылымды қажетсінетін өндірістер мен инновациялық қызметті (Техникалық, инженерлік, жаратылыстану ғылымдары) құруға қатысу – кемінде 1 (бір) зауыт, цех, тәжірибелік-өндірістік алаң (пайдалануға беру актісі), стартап-компания;
4) кәсіпкерлік субъектілерін ғылыми қызметке тартуды қамтамасыз ету - кемінде 3 (үш) бірлескен шарт;
5) гуманитарлық ғылымдар саласында оқулық және (немесе) монография, мұражай көрмелері, иллюстрациялық бейне дәрістер, ұлттық киносценарийлер дайындау – кемінде 5 (бес) оқулық;
6) өнертабысқа (техникалық, инженерлік, жаратылыстану ғылымдары) жаһандық инновациялар индексінің соңғы рейтингінде көшбасшы орын алатын 30 (отыз) елдің патенттік ұйымдарының бірінен зияткерлік меншік объектілеріне (өнертабыстар, өнеркәсіптік үлгілер мен пайдалы модельдер, селекциялық жетістіктер, интегралдық микросхемалар топологиялары) қорғау құжатын алу – кемінде 2 (екі) қорғау құжаттарын;
7) Зияткерлік меншікті мемлекеттік тіркеу туралы қорғау құжатын алу (гуманитарлық ғылымдар үшін) – кемінде 1 (бір) қорғау құжатын алу;
8) ғылым мен техниканың әртүрлі салаларында ғылыми зерттеулер жүргізу-ғылыми және (немесе) коммерциялық ұйымдармен жасалған кемінде 3 (үш) шарт;
9) ғылымды танымал етуге қатысу (ғылыми мектептер, бейне сабақтар – кемінде 5 (бес) үйірме (бейне есептер).
__________________________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болған жағдайда), күні және қолы.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ғылым академиясының
академиктерін сайлау
қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ғылым академиясының
төралқасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының нақты академигі болып сайлануға үміткердің сапалық және сандық көрсеткіштері жөніндегі сараптама комиссиясының қорытындысы
_______________________________
(Т. А. Ә (бар болған жағдайда))
Болмауы
Максималды балл
1-Параметр
2-Параметр
Үміткерде ғылым және техника саласындағы халықаралық және (немесе) мемлекеттік сыйлықақы лауреаты атағының болуы
0
5
Мемлекеттік болған жағдайда
3 ұпай
Халықаралық болған жағдайда
5 ұпай
Үміткерде ғылым және техника саласындағы халықаралық және (немесе) мемлекеттік стипендиялардың лауреаты атағының болуы
0
5
Мемлекеттік болған жағдайда
3 ұпай
Халықаралық болған жағдайда
5 ұпай
Үміткердің Халықаралық ғылым Академияларында мүшелігінің болуы
0
5
1 - 3 мүшелік 3 балл
4 адамнан жоғары 5 балл
Үміткердің инновациялардың жаһандық индексінің өзекті рейтингісінде көшбасшы орын алатын 30 (отыз) елдің бірінің өнертабысына, өнеркәсіптік үлгісіне, пайдалы моделіне, селекциялық жетістігіне немесе интегралдық микросхемалар топологиясына арналған қорғау құжатының болуы (гуманитарлық ғылымдар үшін – зияткерлік меншік объектісіне қорғау құжатының болуы)
0
5
Қазақстандық патент немесе шетелдік патент болған жағдайда (гуманитарлық ғылымдар үшін – зияткерлік меншік объектісіне қорғау құжатының болуы)
5 ұпай
Халықаралық патент болған жағдайда
10 ұпай
Үміткерде конструкторлық-технологиялық құжаттаманың болуы
0
10
10
10
Ғылыми кеңесші және (немесе) кемінде 3 философия докторы (PhD) (немесе) ғылым кандидаттары немесе ғылым докторлары жетекшісі ретінде даярлау тәжірибесі
0
5
1-2 адам 3 балл
3 және одан көп адам жоғары 5 балл
Барлығы:
40
Сараптама комиссиясының төрағасы __________ ТАӘ (ол бар болған жағдайда)
Сараптама комиссиясының мүшесі ___________ ТАӘ (ол бар болған жағдайда)
Сараптама комиссиясының хатшысы _________ ТАӘ (ол бар болған жағдайда)
Бұйрыққа 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
2022 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 223 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау өлшемшарттары
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі болып сайлануға үміткерлерге қойылатын өлшемшарттары:

3. Исполнение программы претендента за 5 (пятилетний) период:
1) подготовка научных кадров докторов философии PhD, докторов по профилю и (или) кандидатов наук или докторов наук – не менее 2 (двух);
2) экспертиза научных проектов и программ; государственных программ, законопроектов, проектов нормативных правовых актов и стандартов – не менее 10 (десяти) экспертных заключений;
3) участие в создании наукоемких производств и инновационной деятельности (технические, инженерные, естественные науки) – не менее 1 (одного) завода, цеха, опытно-производственной площадки (акт ввода в эксплуатацию), стартап-компании;
4) обеспечение вовлечения субъектов предпринимательства в научную деятельность – не менее 3 (трех) совместных договоров;
5) подготовка учебника и (или) монографии, музейных выставок, иллюстративных видеолекций, национальных киносценариев, в области гуманитарных наук – не менее 5 (пяти) учебников;
6) получение охранного документа на объекты интеллектуальной собственности (изобретения, промышленные образцы и полезные модели, селекционные достижения, топологии интегральных микросхем) от одной из патентных организаций 30 (тридцати) стран, занимающих лидирующие места в последнем рейтинге глобального индекса инноваций на изобретение (технические, инженерные, естественные науки) – не менее 2 (двух) охранных документов;
7) получение охранного документа о государственной регистрации интеллектуальной собственности (для гуманитарных наук) – не менее 1 (одного) охранного документа;
8) проведение научных исследований в различных областях науки и техники – не менее 3 (трех) заключенных договоров с научными и (или) коммерческими организациями;
9) участие в популяризации науки (научные школы, видеоуроки – не менее 5 (пяти) кружков (видео отчеты).
______________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата и подпись.
Приложение 4
к Правилам избрания
академиков Национальной
академии наук
Республики Казахстан
Президиум Национальной
академии наук
Республики Казахстан
Заключение экспертной комиссии по качественным и количественным показателям претендента
на избрание действительным академиком Национальной академии наук Республики Казахстан
_______________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Отсутствие
Максимальный балл
Параметр 1
Параметр 2
Наличие у претендента звания лауреата международных и (или) государственных премий в области науки и техники
0
5
В случае наличия государственных премий присваивается
3 балла
В случае наличия международных премий присваивается
5 баллов
Наличие у претендента звания лауреата международных и (или) государственных стипендий в области науки и техники
0
5
В случае наличия государственных стипендий присваивается
3 балла
В случае наличия международных стипендий присваивается
5 баллов
Членство претендента в международных академиях наук
0
5
Членство
в 1-3 академиях
3 балла
членство в 4 и более академиях
5 баллов
Наличие у претендента охранного документа на изобретение, промышленный образец, полезную модель, селекционное достижение или топологию интегральных микросхем одной из 30 (тридцати) стран, занимающих лидирующие места в актуальном рейтинге глобального индекса инноваций (для гуманитарных наук – наличие охранного документа на объект интеллектуальной собственности);
0
10
В случае наличия казахстанского патента или иностранного патента (для гуманитарных наук – наличие охранного документа на объект интеллектуальной собственности)
5 баллов
В случае наличия международного патента присваивается
10 баллов
Наличие у претендента конструкторско-технологической документации
0
10
10
10
Опыт подготовки в качестве научного консультанта и (или) руководителя не менее 3 (трех) докторов философии (PhD), докторов по профилю, кандидатов наук или докторов наук
0
5
1 – 2 чел.
3 балла
3 и более чел.
5 балла
Итого:
40
Председатель Экспертной комиссии _________ ФИО (при его наличии)
Члены Экспертной комиссии _______________ ФИО (при его наличии)
Секретарь Экспертной комиссии _________ ФИО (при его наличии)
Приложение 2 к приказу
Приложение 2 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 30 декабря 2022 года № 223
Критерии избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан
1. Критериями, предъявляемым к претендентам на избрание академиками Национальной академии наук Республики Казахстан (далее – Академия), являются:

1) Қазақстан Республикасы азаматтығының болуы;
2) соттылығының болмауы немесе болуы;
3) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) Білім туралы құжаттарды тану қағидалары сәйкес ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган таныған ғылыми дәрежесінің (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) растайтын дипломдардың көшірмелері және ғылыми атақтар беру туралы құжаттардың көшірмелері (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) болуы;
4) үміткер штаттық қызметкер болып табылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүргізуге аккредиттелген ғылыми ұйымда немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
5) рецензияланатын ғылыми журналдарда (Journal Citation reports (Journal Citaishn reports) Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының деректері бойынша 1 (бірінші) және 2 (екінші) квартильге кіретін) жарияланған немесе Scopus дерекқорында бар соңғы 5 (бес) жылда кемінде 10 (он) басылымның болуы (Скопус) cite Score бойынша процентиль көрсеткіші (скор сайты) кемінде 50 (елу)*.
* ұлттық бірегейлік саласындағы әлеуметтік гуманитарлық бағыттар үшін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым және жоғары білім саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті бекіткен тізбе бойынша журналдарда;
Ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс бағыттары үшін мамандандырылған ғылыми журналдардағы мақалалар.

1) наличие гражданства Республики Казахстан;
2) отсутствие или наличие судимости;
3) наличие ученой степени (кандидат наук, доктор наук, доктор философии (PhD), доктор по профилю) и ученого звания, признанное согласно Правилам признания документов об образовании, утвержденных приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800), (ассоциированный профессор (доцент), профессор);
4) наличие опыта работы не менее 10 (десяти) лет в научной организации или организации высшего и (или) послевузовского образования, имеющих аккредитацию на проведение научной и (или) научно-технической деятельности, в которой претендент является штатным сотрудником;
5) наличие не менее 10 (десяти) публикаций за последние 5 (пяти) лет, опубликованные в рецензируемых научных журналах (входящие в 1 (первый) и 2 (второй) квартиль по данным Journal Citation reports (Джоурнал Ситэйшн Рэпортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по Cite Score (Сайт Скор) не менее 50 (пятидесяти)*.
* для социальных гуманитарных направлений в сфере национальной идентичности в журналах по перечню, утвержденному Комитетом по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
для направлений по национальной безопасности и обороне – статьи в специализированных научных журналах.