Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2023 жылғы 5 желтоқсандағы № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 желтоқсанда № 33764 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
көлік министрінің м.а.
С. Аблалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
көлік министрінің м.а.
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 112 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 қазандағы № 614 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7297 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесінде:
1-тарау тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тарау тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау тарифтерін белгілеу тәртібі";

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 5 декабря 2023 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2023 года № 33764
ПРИКАЗЫВАЮ
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра транспорта
Республики Казахстан
С. Аблалиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утвержден приказом
И.о. Министра транспорта
Республики Казахстан
от 5 декабря 2023 года № 112
Перечень
некоторых приказов Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 октября 2011 года № 614 "Об утверждении Методики расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7297):
в Методике расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам, утвержденной указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок определения тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам";

1 және 2-қосымшалар осы тізбеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
2. "Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 348 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11002 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартында:
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Шарттың 8-2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, маршрут тұрақтылығының төмендігі (күнтізбелік отыз күнде жетпіс пайыздан кем);";
мынадай мазмұндағы 8-2-тармақпен толықтырылсын:
"8-2. Әлеуметтік маңызы бар маршрутты субсидиялау көлемі айына осы маршрутты субсидиялау қажеттілігінің жалпы көлемінің жетпіс пайызынан астам болған кезде, маршруттың күнтізбелік отыз күн ішінде тұрақтылығы осы маршрутты субсидиялау қажеттілігінің жалпы көлемінің айына субсидиялаудың нақты пайызына тең болады.
Әлеуметтік маңызы бар маршрутқа қызмет көрсететін Тасымалдаушы осы тармақтың бірінші бөлігінің және (немесе) осы Шарттың 8-тармағы 1) тармақшасының талаптарын орындамаған кезде, осы Шарт сот тәртібінде бұзылады.".
3. "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларында:
183-1 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"183-1. Егер Байқау жарамсыз деп танылса, қайталама Конкурс оны таныған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей өткізіледі.";
196-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Қағидалардың 196-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, маршрут тұрақтылығының төмендігі (күнтізбелік отыз күнде жетпіс пайыздан кем);";
мынадай мазмұндағы 196-1-тармақпен толықтырылсын:
"196-1. Әлеуметтік маңызы бар маршрутты субсидиялау көлемі айына осы маршрутты субсидиялау қажеттілігінің жалпы көлемінің жетпіс пайызынан астамы болған кезде, маршруттың күнтізбелік отыз күн ішінде тұрақтылығы осы маршрутты субсидиялау қажеттілігінің жалпы көлемінің айына субсидиялаудың нақты пайызына тең болады.

приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему перечню.
2. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 348 "Об утверждении Типового договора организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11002):
в Типовом договоре организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, утвержденном указанным приказом:
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) низкая регулярность маршрута (менее семидесяти процентов в течение тридцати календарных дней), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8-2 настоящего Договора;";
дополнить пунктом 8-2 следующего содержания:
"8-2. При объеме субсидирования социально значимого маршрута более семидесяти процентов от общего объема потребности субсидирования данного маршрута в месяц, регулярность маршрута в течение тридцати календарных дней равна фактическому проценту субсидирования от общего объема потребности субсидирования данного маршрута в месяц.
При неисполнении требований части первой настоящего пункта и (или) подпункта 1) пункта 8 настоящего Договора Перевозчиком, обслуживающим социально значимый маршрут, настоящий Договор расторгается в судебном порядке.".
3. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11550):
в Правилах перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 183-1 изложить в следующей редакции:
"183-1. В случае если Конкурс признается не состоявшимся, повторный Конкурс проводится не позднее 10 рабочих дней со дня признания его несостоявшимся.";
подпункт 4) пункта 196 изложить в следующей редакции:
"4) низкой регулярности маршрута (менее семидесяти процентов в течение тридцати календарных дней), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 196-1 настоящих Правил;";
дополнить пунктом 196-1 следующего содержания:
"196-1. При объеме субсидирования социально значимого маршрута более семидесяти процентов от общего объема потребности субсидирования данного маршрута в месяц, регулярность маршрута в течение тридцати календарных дней равна фактическому проценту субсидирования от общего объема потребности субсидирования данного маршрута в месяц.

Әлеуметтік маңызы бар маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушы осы тармақтың бірінші бөлігінің және (немесе) осы Қағидалардың 196-тармағы 4) тармақшасының талаптарын орындамаған кезде, Куәліктің қолданысы сот тәртібінде тоқтатылады.".
4. "Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 тамыздағы № 883 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12353 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидалары осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
тізбеге 1-қосымша
Тұрақты маршруттар бойынша
жолаушылар мен багажды
тасымалдау жөнінде қызмет
көрсетуге тарифтер есептеу
әдістемесіне 1-қосымша
Жолаушыларды автомобильмен тұрақты тасымалдау тарифтерiн қалыптастырудың экономикалық-математикалық моделі 1-тарау. Есептік тарифтерді белгілеу тәртібі
1. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауға тарифтерді қалыптастырудың экономикалық-математикалық моделі (бұдан әрі – Модель) тұрақты маршруттардың автокөлік құралдарында жол жүру тарифтерін негіздеу бойынша есептеу технологиясының әдістемелік біркелкілігін қамтамасыз ету мақсатында пайдаланылады, бұл есептеулер біріздендірілген мынадай түрдегі экономикалық-математикалық модельдерді қолдану арқылы орындалады:
формула (1)
мұнда: Те – осы маршрут үшін есептік тариф;
Зi – осы Модельдің 2-тарауында белгіленген тәртіппен есептелінетін шығыстардың барлық і-баптары бойынша (отын, электр энергиясы, жанармай материалдары, автокөлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету, автошиналарды ауыстыру және жөндеу, жол жүру ақысын төлеудің электрондық жүйесі операторының қызметі, автокөлік құралдарының амортизациясы, жүргізушілер мен кондукторлардың еңбек ақысы, үстеме шығыстар) осы маршрутқа қызмет көрсетуге арналған тасымалдаушының нормативтік (есептік) шығындарының жалпы жылдық немесе жылдың соңына дейін сомасы;
Qr нақты – осы Модельдің 3-тарауында белгіленген алдынғы жыл үшін тасымалданған жолаушылардың нақты саны;
Qr есеп – осы Модельдің 3-тарауында белгіленген алдыңғы екі ай және 12 айға көбейтілетін бір айдағы орташа саны шығарылады, тасымалданған жолаушылардың нақты санына сүйене отырып, болжамдалған жолаушыларды тасымалдау саны;

При неисполнении требований части первой настоящего пункта и (или) подпункта 4) пункта 196 настоящих Правил перевозчиком, обслуживающим социально значимый маршрут, действие Свидетельства прекращается в судебном порядке.".
4. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 августа 2015 года № 883 "Об утверждении Правил субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12353):
Правила субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню.
Приложение 1 к перечню
Приложение 1
к Методике расчета тарифов на
оказание услуг по перевозке
пассажиров и багажа
по регулярным маршрутам
Экономико-математическая модель формирования тарифов на регулярные автомобильные перевозки пассажиров
Глава 1. Порядок определения расчетного тарифа
1. Экономико-математическая модель формирования тарифов на регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа (далее – Модель) используется в целях обеспечения методологического единообразия технологии расчетов по обоснованию тарифов на проезд в автотранспортных средствах регулярных маршрутов, эти расчеты выполняются с использованием унифицированной экономико-математической модели следующего вида:
формула (1)
где: Тр - расчетный тариф для маршрута;
Зi - общая годовая или до конца года сумма нормативных (расчетных) затрат перевозчика на обслуживание данного маршрута по всем статьям расходов (топливо, электроэнергия, смазочные материалы, ремонт и техническое обслуживание автотранспортных средств, замена и ремонт автошин, услуги оператора электронной системы оплаты проезда, услуги оператора диспетчеризации, амортизация автотранспортных средств, заработная плата водителей и кондукторов, накладные расходы), рассчитываемые в порядке, определяемая в главе 2 настоящей Модели.
Qг.факт - фактическое количество перевезенных пассажиров за предыдущий год, определенном в главе 3 настоящей Модели;
Qг.расчет - прогнозируемое количество перевозки пассажиров исходя из фактически перевезенного количества пассажиров, предыдущие за два месяца и выводится среднее количество за месяц, которое умножается на 12 месяцев, определенном в главе 3 настоящей Модели;

Ке – 1,15 тең осы маршрутқа қызмет көрсету бойынша тасымалдаушы шығындарына есептік рентабелділігі коэффициенті (15% ретінде қолданылады);
Кққс – 1,12 тең қосылған күн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) (12% ретінде қолданылады);
ҚҚС коэффициентін айқындау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес ҚҚС жарнасы қолданылады.
ҚҚС коэффициенті тасымалдаушының оның қызметкерлерінің еңбек ақысымен байланысты, сондай-ақ тіркелген активтердің амортизациясымен байланысты шығындарына қолданылмайды. Осындай шығындарға тіркелген активті ҚҚС-ті ескерусіз сатып алуға, оны өндіруге, салуға, монтаждауға және жабдықтауға шығындар жатады.
2-тарау. Пайдалану шығыстарының баптары бойынша тасымалдаушының шығындарын ірілендірген есептеу тәртібі
2. Тұрақты автобус маршрутына қызмет көрсетуге шығындардың баптары бойынша нормативтік пайдалану шығыстарының ірілендірілген есептеулері мынадай тәртіпте орындалады:
1) осы маршрутқа қызмет көрсетуге пайдаланылатын автокөлік құралдарының жалпы жүрісіне есептелген автомобиль отынына/электр энергиясына/газға/сутегіге жұмсалатын шығыстар есептік тарифтерді жүзеге асыру күніне белгіленген қолданыстағы барлық әдістемелерді және 1 литр бензиннің (дизельді отынның, газдың)/1 киловатт электр энергиясының/1 килограмм сутегінің бөлшек құнын ескере отырып, 100 км-ге жұмсалатын отынның электр энергиясының базалық нормасына сүйене отырып белгілейді (осы бөлшек сауда бағасы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес тарифті анықтаудың дұрыстығы расталғанға дейін жарамды):
Зт=0,01 х Lжалпы х (НТ х ЦТ + НЭ х ЦЭ) х КН,
формула (2)
мұнда: Зо – автомобиль отыны/электр энергиясы/газ/сутегі шығындары;
0,01 – 100 км-ден 1 км-ге отын шығындарын есептеу;
Lжалпы – формула бойынша есептелген маршрутқа қызмет көрсету кезінде автокөлік құралдарының жалпы жылдық жүрісі;
Жазғы және қысқы кезеңдердегі маршрут кестесінің әртүрлі мәндерімен және (немесе) маршрут толық емес күнтізбелік жыл ішінде жұмыс істейді, содан кейін жанармай құны маршрут кестесіне сәйкес жазғы және қысқы жүрістерді ескере отырып анықталады.
Шығ. жаз = 0,01 х Lж.ж. х НТ х Цл.т. х КНл.
формула (3)
Шығ.қыс = 0,01 х Lж.қ. х НТ х Цз.т. х КН з.
формула (4)
Шығ. = отын шығ.ж. + отын шығ.қ.
формула (5)
мұнда: отын шығ.жаз, - жазғы автомобиль отынының құны;
Шығ., - қысқы мотор отынының құны;
Lж.l - жазда автокөліктердің жылдық жүрісі;
Lж.c. - қыста автокөліктердің жылдық жүрісі;
KНж., KНқ. - трассадағы (жазғы, қысқы) көлік құралдарын пайдаланудың нақты жағдайлары үшін базалық мөлшерлемеге үстемеақылардың жиынтық коэффициенті.
НТ - көліктің 100 километріне литр/киловатт/килограммдағы отын шығынының негізгі нормасы;

Кр - коэффициент расчетной рентабельности к затратам перевозчика по обслуживанию данного маршрута равный 1,15 (принимается как 15%);
Кндс - коэффициент налога на добавленную стоимость (далее - НДС) равный 1,12 (принимается как 12 %);
Для определения коэффициента НДС применяется ставка НДС, установленная Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Коэффициент НДС не применяется к расходам перевозчика, связанным с заработной платой его работников, а также к затратам перевозчика, связанным с амортизацией фиксированных активов. К таким затратам относятся затраты на приобретение фиксированного актива, его производство, строительство, монтаж и установку без учета НДС.
Глава 2. Порядок укрупненных расчетов затрат перевозчика по статьям эксплуатационных расходов
2. Укрупненные расчеты нормативных эксплуатационных расходов по статьям затрат на обслуживание регулярного маршрута выполняются в следующем порядке:
1) расходы на автомобильное топливо/электроэнергию/газ/водород в расчете на общий пробег автотранспортных средств, используемых на обслуживании данного маршрута, определяются исходя из базовой нормы расхода топлива/электроэнергии/газа/водорода на 100 км с учетом всех действующих надбавок и розничной цены 1 литра бензина (дизтоплива, газа)/1 киловатта электроэнергии/1 килограмма водорода на дату осуществления расчета тарифа (данная розничная цена действительна до подтверждения правильности определения тарифов согласно пункту 9 Правил):
Зт = 0,01 х Lоб х (НТ х ЦТ + НЭ х ЦЭ) х КН
формула (2)
где: Зт – затраты на автомобильное топливо/электроэнергию/газ/водород;
0,01 – пересчет расхода топлива со 100 км на 1 км;
Lоб – общий годовой пробег автотранспортных средств при обслуживании маршрута рассчитываемый по формуле;
При разных значениях расписания движения маршрута в летнее и зимнее время и (или) работе маршрута неполный календарный год, то затраты на топливо определяются с учетом пробега в летний и зимний периоды в соответствии с расписанием движения маршрута:
Зт.лето. = 0,01 х Lоб.л. х НТ х Цл.т. х КНл.
формула (3)
Зт.зима = 0,01 х Lоб.з. х НТ х Цз.т. х КН з.
формула (4)
Зт = Зл.т. + Зз.т.
формула (5)
где: Зт.лето, - затраты на летнее автомобильное топливо;
Зт.зима, - затраты на зимнее автомобильное топливо;
Lоб.л. - годовой пробег автотранспортных средств летом;
Lоб.з. - годовой пробег автотранспортных средств зимой;
КНл., КНз. - совокупный коэффициент надбавок к базовой норме для реальных условии работы автотранспортных средств на маршруте (лето, зима).
НТ – базовая норма расхода топлива в литрах/киловаттах/килограммах на 100 километров пробега автотранспортных средств;

Дизель отынын (бензинді)/газды тұтынудың базалық нормасы мен жинақталған үстеме коэффициенті "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысына (бұдан әрі – Отын шығынының нормасы) сәйкес анықталады;
Электрлік автобустар үшін 100 километрге сағатына киловатт электр энергиясын тұтыну нормасы және ол үшін жалпы қосымша ақы коэффициенті Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады.
Отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдары үшін 100 километрге сағатына килограмм сутегі отынын тұтыну нормасы және ол үшін жалпы қосымша ақы коэффициенті Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады
Цо – дизельдік отынның (бензиннің)/газдың/электр энергиясының/сутегінің бағасы.
Дизельдік отынның (бензиннің)/газдың/сутегінің бағасы мына формула бойынша анықталады:
формула (6)
мұнда: Мзим., Млето – Ккл (коэффициент климаттық) мәнін анықтайтын Отынды шығындау нормаларының 10-шы кесте бойынша кезеңдер шегінде өңір бойынша анықталған бір жылдағы қысқы және жазғы айлар саны.
Цз.т., Цл.т. - тариф есептеу күніне отынның дара құны (жазғы және қысқы).
Жазғы кезеңде тарифті есептеу кезінде өткен қысқы кезеңнің соңғы айында басым болған қысқы отынның 1 литрінің/1 килограммның бөлшек сауда бағасы облыс бойынша отын шығынының құнын анықтайтын 10-кестеге сәйкес кезеңдерде айқындалады. Kcl (климаттық коэффициент), негіз ретінде алынады.
1 кВт электр энергиясының бағасы тарифті есептеу күніндегі электр энергиясының тарифіне сәйкес қолданылады.
Маршрутқа отынның әртүрлі түрлері бар автокөлік құралдары қызмет көрсететін және/немесе автокөлік құралдары бір отынның бірнеше көздерін пайдаланған кезде, автомобиль жанармайының жалпы құны осы мәндердің одан әрі қосындысымен отынның әрбір түрі үшін жеке анықталады.
Lжалпы = Др х (n х lра + lо),
формула (7)
мұнда: Lжалпы – автокөліктердің жалпы жылдық жүгірісі;
Др – маршруттың бір жылдағы қызмет көрсету күндерінің саны (жергілікті атқарушы органдар бекіткен маршрут кестесіне сәйкес айқындалады);
n – маршрут бойынша күндізгі сапарлар саны (демалыс, мереке, жұмыс күндеріне байланысты жылдағы бару жол ының айырмашылығымен, жылдың маусым дылығымен, олардың орташа мәні алынады;
lра – маршруттағы рейстер айналымының арақашықтығы, км;
lо – күн сайынғы нөлдік жүріс, км.
Жұмыс күндері, демалыс және мереке күндеріндегі маршрут сипаттамаларының көрсеткіштерінің әртүрлі мәндері болған жағдайда, автокөлік құралдарының жалпы жылдық жүгірісі осы мәндердің қосындысымен жұмыс күндері, демалыс және мереке күндері үшін бөлек анықталады.

Базовая норма расхода и совокупный коэффициент надбавок к нему на дизельное топливо (бензин)/газ определяется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта" (далее – Нормы расхода топлива);
Для электробусов норма расхода электроэнергии киловат в час на 100 километров пробега и совокупный коэффициент надбавок к нему определяется согласно данных Завода изготовителя.
Для автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, норма расхода водородного топлива килограмм в час на 100 километров пробега и совокупный коэффициент надбавок к нему определяется согласно данных Завода изготовителя.
Цт – цена дизельного топлива (бензина)/газа/электроэнергии/водорода.
Цена для дизельного топлива (бензина)/газа/водорода определяемая по формуле:
формула (6)
где: Мзим., Млето – количество зимних и летних месяцев в году, определенных по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический);
Цз.т., Цл.т. - розничная стоимость топлива (зимнего и летнего) на дату расчета тарифа.
При расчете тарифа в летний период, за основу берется розничная стоимость 1 литра/1 килограмма зимнего топлива, сложившаяся в последнем месяце последнего зимнего периода, определенного по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический).
Цена 1 кВт электроэнергии применяется согласно тарифу за электроэнергию на дату расчета тарифа.
При обслуживании маршрута автотранспортными средствами с разными видами топлива и/или автотранспортные средства используют более одного источника топлива, то общие затраты на автомобильное топливо определяются отдельно по каждому виду топлива с дальнейшим суммированием этих величин.
формула (7)
где: Lоб - общий годовой пробег автотранспортных средств;
Др – количество дней обслуживания маршрута в году (определяется согласно расписанию движения маршрута, утвержденного местными исполнительными органами);
n – ежедневное количество кругорейсов на маршруте (при различии кругорейсов в году, связанной с выходными, праздничными, будними днями, сезонностью года берется их среднее значение);
lкр – протяженность кругорейса на маршруте в км;
lо – ежедневный нулевой пробег, км;
При разных значениях показателей характеристики маршрута по рабочим, выходным и праздничным дням, то общий годовой пробег автотранспортных средств, определяется отдельно по рабочим, выходным и праздничным дням с суммированием этих величин.

2) майланатын материалдар шығыстары автомобиль отын шығыстарынан 10%-на тең:
Зжм = Зо х 0,1
формула (8)
мұнда: Зжм – жанар-жағармай материалдарының шығындары;
Электр-бустар, отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдары үшін майлау материалдарының құны Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады;
3) жөндеу жүргізуге және техникалық қызмет көрсетуге жұмсалатын шығыстар автокөлік құралдары құнынан 5% (пайдалану мерзімі 1 жылға дейінгі автокөлік құралдары үшін), 10% (пайдалану мерзімі 1 жылдан 3 жылға дейінгі автокөлік құралдары үшін), 15% (пайдалану мерзімі 3 жылдан 7 жылға дейінгі автокөлік құралдары үшін) және 20% (пайдалану мерзімі 7 жылдан астам автокөлік құралдары үшін) ретінде қабылданады. Бұдан:
Зжт = Крт х Ам х Кр х Ц,
формула (9)
мұнда: Зжт – жөндеу жұмыстарына және техникалық қызмет көрсетуге шығындар;
Крт – автокөлік құралдарын жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге арналған шығыстар;
Ам – кесте бойынша маршрутқа бір күнге автокөлік құралдарының саны;
Жұмыс күндері, демалыс және мереке күндеріндегі кестеге сәйкес маршруттағы тәуліктік автокөлік құралдары санының әртүрлі мәндерімен олардың орташа мәні алынады.
Кр – автокөлік құралдары резерві коэффициенті (маршрутқа бекітілген автокөлік құралдарының жалпы санының 1,2 ге тең шығынды есептеу үшін алынған кесте бойынша маршрутқа жөнелтілетін автокөлік құралдарының санына қатынасы;
Ц – маршрут бойынша тіркелген автокөлік құралдарының орташа құны, теңгемен.
Өндірушіден немесе ресми дилерлер арқылы сатып алынған жаңа автокөлік құралдары үшін бұл сатып алу күнінен бастап үш жылға дейінгі сатып алу құны болады.
Өндірушіден немесе ресми дилерлер арқылы сатып алынған автокөлік құралдарын қайта бағалау оларды бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар сатып алған күннен бастап үш жыл өткен соң жүргізіледі.
Қайталама нарықта сатып алынған автокөлік құралдары, сондай-ақ жалға алынған автокөлік құралдары үшін – бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар айқындайтын орташа нарықтық құн.
Бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар айқындаған автокөлік құралдарының құны ол анықталған күннен бастап үш жыл бойы қолданылады;
Электр-бустар, отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдары үшін жөндеу және техникалық қызмет көрсету шығыстары Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады;

2) расходы на смазочные материалы равны 10% от расходов на автомобильное топливо:
Зсм= Зт х 0,1
формула (8)
где: Зсм - затраты на смазочные материалы;
Для электробусов, автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, расходы на смазочные материалы определяются согласно данных Завода изготовителя;
3) расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний автотранспортных средств принимаются как 5 % (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации до 1 года), 10 % (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации от 1 года до 3 лет), 15% (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации от 3 до 7 лет) и 20 % (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации более 7 лет) от стоимости автотранспортных средств, закрепленных для обслуживания данного маршрута. Отсюда:
Зрт = Крт х Ам х Кр х Ц,
формула (9)
где: Зрт – затраты на проведение ремонтов и технического обслуживания;
Крт - расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний автотранспортных средств;
Ам – количество автотранспортных средств в день на маршруте по графику;
При разных значениях количества автотранспортных средств в день на маршруте по графику в рабочие, выходные и праздничные дни, берется их среднее значение.
Кр - коэффициент резерва автотранспортных средств (отношение общего количества закрепленных за маршрутом автотранспортных средств к числу автотранспортных средств, подлежащих поставке на маршрут по графику, принимаемый для расчетов затрат равный как 1,2);
Ц – средняя стоимость автотранспортных средств, закрепленных на маршруте, в тенге.
Для новых автотранспортных средств, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров, таковой будет являться стоимость приобретения до трех лет с момента приобретения.
Переоценка автотранспортных средств, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров проводится после трех лет с момента их приобретения организациями, осуществляющими оценочную деятельность.
Для автотранспортных средств, приобретенных на вторичном рынке, а также арендованных автотранспортных средств - среднерыночная стоимость определяемая организациями, осуществляющими оценочную деятельность.
Стоимость автотранспортных средств определенная организациями, осуществляющими оценочную деятельность действительна в течение трех лет с момента ее определения.
Для электробусов, автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний определяются согласно данных Завода изготовителя;

4) маршруттағы автокөлік құралдарының жылдық жүрісі үшін шиналарды пайдалану шығындары формула бойынша анықталады:
формула (10)
мұнда: Зш – автошинаға шығындар;
Цш – шинаның бір жинағын (шина, түтік, жиек таспасы) есептеу кезінде теңгемен сатып алу бағасы (осы сатып алу бағасы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес тарифті анықтаудың дұрыстығы расталғанға дейін жарамды);
m – көліктегі дөңгелектер саны (қосалқы доңғалақсыз).
Lжалпы – маршрутқа қызмет көрсету кезінде автокөлік құралдарының жалпы жылдық жүрісі;
ш – автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасы Отын шығысының нормасына сәйкес анықталады, км;
Кш – автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасын түзету коэффициенті отын шығысының нормасына сәйкес анықталады;
Электр-бустар, отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдары автошиналарының жүрісі үшін жұмыс нормаларын түзету коэффициенті Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады;
5) маршрутта бекітілген автокөлік құралдары бойынша амортизациялық аударымның жылдық сомасы олардың жалпы жүрісіне есептегенде мынаған тең:
За = 0,15 х Ам х КР х Ц,
формула (11)
мұнда: За – амортизация шығындары;
0,15 – автокөлік құралдары үшін амортизациялық аударым мөлшерлемесі 15% (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация болып табылатын лизинг алушыдан алынған автокөлік құралдарын қоспағанда, жалға алынған автокөлік құралдарына қолданылмайды);
Кр – автокөлік құралдары резервінің коэффициенті;
Ц – маршрутта тіркелген автокөлік құралдарының орташа құны, теңгемен;
Өндірушіден немесе ресми дилерлер арқылы сатып алынған жаңа автокөлік үшін бұл сатып алу күнінен бастап үш жылға дейінгі сатып алу құны болады.
Қайталама нарықта сатып алынған автокөлік құралдары үшін – бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар анықтайтын орташа нарықтық құн.
Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы болып табылатын жалға алушыдан алынған автокөлік құралдарын қоспағанда, жалға алынған автокөлік құралдарының амортизациялық аударымдары есептелмейді.
6) маршрутқа қызмет көрсету бойынша жүргізушілер мен (және) кондукторлардың (автокөлік құралдарының экипаждары) жалақысының жалпы жылдық сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
Зжа = (Мр Х (ZВ х Nв + ZК х Nк) х Ам х К)х1,2
формула (12)
мұнда: Зжа – жалақы шығындары;
Мр – бір жылда маршрутқа қызмет көрсетілетін айлардың саны (жыл бойы және күнделікті жұмысымен Мр = 12);
ZВ – көлік құралы жүргізушісінің орташа айлық жалақысы Қазақстан Республикасындағы немесе көлік және қойма шаруашылығы саласындағы бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысының (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын шағын кәсіпкерлік субъектілерін қоса алғанда) деңгейіне қатысты белгіленеді, мұнда өтінімдерді берудің алдындағы тоқсандағы статистикалық деректер негізінде тасымалдаушы тіркеледі.
ZК – кондуктордың орташа айлық жалақысы жүргізушінің жалақысының 70% деңгейінде белгіленеді;
Nв (Nк) – маршрутта әр автокөлік құралдарына бекітілген жүргізушілердің (кондукторлардың) нормативтік саны;
К – тасымалдаушының есептік деректерімен расталған сомада еңбек жалақысы мен қызметкерлерді сақтандыруға әлеуметтік есептеуін есепке алатын коэффициент.
1,2 – аурулық, еңбек, бала күтімі демалыстарындағы, оқудағы жұмысшылардың есептеулерін ескеретін түзету коэффиценті;
Жүргізушілерге және (немесе) кондукторларға жалақы төлеу фактісі қызметкерлерге еңбекақы төлеу туралы актінің үзінді көшірмемен расталады.

4) эксплуатационные расходы на автошины в расчете на годовой пробег автотранспортных средств на маршруте определяются по формуле:
формула (10)
где: Зш – затраты на автошины;
Цш - закупочная цена одного комплекта шин (шина, камера, ободная лента) в тенге на момент расчета (данная закупочная цена действительна до подтверждения правильности определения тарифов согласно пункту 9 Правил);
m – количество колес на автотранспортном средстве (без запасного колеса);
Lоб – общий годовой пробег автотранспортных средств при обслуживании маршрута.
ш – эксплуатационная норма пробега автошины, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива, в км;
Кш – коэффициент корректировки эксплуатационных норм пробега автошин, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива;
Коэффициент корректировки эксплуатационных норм пробега автошин электробусов, автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, определяется согласно данных Завода изготовителя;
5) годовая сумма амортизационных отчислений по закрепленным на маршруте автотранспортным средствам в расчете на их общий пробег составляет:
формула (11)
где: За – затраты на амортизацию;
0,15 – норма амортизации по автотранспорту в размере 15 % (не применяется для арендованных автотранспортных средств, за исключением автотранспортных средств, полученных от лизингополучателя, являющегося социально-предпринимательской корпорацией);
Кр – коэффициент резерва автотранспортных средств;
Ц – средняя стоимость автотранспортных средств, закрепленных на маршруте, в тенге.
Для новых автотранспортных средств, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров, таковой будет являться стоимость приобретения до трех лет с момента приобретения.
Для автотранспортных средств, приобретенных на вторичном рынке - среднерыночная стоимость определяемая организациями, осуществляющими оценочную деятельность.
Затраты на амортизацию для арендованных автотранспортных средств не рассчитываются, за исключением автотранспортных средств, полученных от лизингополучателя, являющегося социально-предпринимательской корпорацией.
6) общая годовая сумма зарплаты водителей и (или) кондукторов (экипажей автотранспортных средств) по обслуживанию маршрута может быть определена по формуле:
Ззп = ((Мр х (ZВ х Nв + ZК х Nк) х Ам х К) х 1,2)
формула (12)
где: Ззп - затраты на зарплату;
Мр - количество месяцев обслуживания маршрута в году (при круглогодичном и ежедневном режиме работы Мр = 12);
ZВ - среднемесячная заработная плата водителя автотранспортного средства устанавливается применительно к уровню среднемесячной номинальной заработной платы (с учетом малых предприятий, занимающихся предпринимательской деятельности) одного работника в сфере транспорта и складирования по Республике Казахстан или региону, где зарегистрирован перевозчик, сложившейся по данным статистики за квартал, предшествующего подаче заявки.
ZК - среднемесячная заработная плата кондуктора устанавливается на уровне 70% заработной платы водителя;
Nв (Nк) - нормативное количество водителей (кондукторов), закрепленных за каждым автотранспортным средством на маршруте;
К - коэффициент, учитывающий социальные начисления на заработную плату и страхование работников в сумме подтвержденной данными перевозчика;
1,2 - поправочный коэффициент, учитывающий начисления работникам, находящимся на больничном, отпусках, обучении;
Выплата заработной платы водителям и (или) кондукторам подтверждается выпиской из ведомости выдачи заработной платы работникам.

7) үстеме шығыстардың нормативті сомасы осы маршрутқа қызмет көрсету бойынша шығындардың тікелей баптарының жиынтық сомасының пайызын құрайды және мына формула бойынша айқындалады:
Зү = П (Зт + Зжм + Зжт + Зш + За + Зжа)
формула (13)
мұнда: Зү – үстеме шығыстар шығындары,
П – үстеме шығыстардың нормативті сомасының пайызы үстеме шығыстарды есептеу сомасының расталатын көлеміне қарай 15%-дан бастап 20%-ға дейін құрайды.
Үстеме шығыстарды есептеу сомасы:
өндіріс шығындарына жататын салықтар мен алымдарды (әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік салықты, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды, қосымша құн салығы мен корпоративтік табыс салығын қоспағанда);
автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін және тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға, сондай-ақ жүргізушілердің және (немесе) кондукторлардың өмірін сақтандыруға арналған шығыстарды;
автокөлік құралдарын міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізуге арналған шығыстарды;
тасымалдаушының балансында тұрған және тасымалдау процесіне тартылған өндірістік-техникалық базаның әкімшілік ғимараттары мен объектілерінің (жабық автотұрақ, тазалау-жуу кешені, өндірістік алаңшалар мен цехтар) коммуналдық төлемдеріне арналған шығыстарды;
тасымалдаушының балансында тұрған және қалалық және қала маңындағы тасымалдау процесіне тартылған өндірістік-техникалық базаның әкімшілік ғимараттары мен объектілері (жабық автотұрақ, тазалау-жуу кешені, өндірістік учаскелер мен цехтар) бойынша амортизацияға арналған шығыстарды;
ауданаралық (қалаішілік облысішілік) және ауданішілік маршруттарда тасымалдау процесіне тартылған өндірістік-техникалық базаның (жабық автотұрақ, тазалау-жуу кешені, өндірістік учаскелер мен цехтар) әкімшілік ғимараттары мен объектілері бойынша амортизацияға арналған шығыстарды;
тасымалдауды ұйымдастыруға тартылған тасымалдаушы қызметкерлерінің (механик, медицина қызметкері, диспетчер) еңбекақысын қамтиды.
Үстеме шығыстарды есептеу сомасы тек қана әлеуметтік маңызы бар маршрутқа қызмет көрсетуге қолданылады, ол бойынша есептік тариф белгіленеді.
Тасымалдауды ұйымдастыруға тартылған тасымалдаушының қызметкерлеріне (механик, медицина қызметкері, диспетчер) еңбекақы төлеу қызметкерлерге еңбекақы беру ведомосінен үзінді көшірмемен расталады.
3-тарау. Жолаушыларды тасымалдау санын жалпы жылдық және жылдың соңына дейінгі (болжанатын) ірілендірілген есептер тәртібі
4. Айлар бойынша есептеуден шығатын жолаушыларды тасымалдау санын жалпы жылдық (болжанатын) ірілендірілген есептер мынадай тәртіпте орындалады:

7) нормативная сумма накладных расходов составляет процент от совокупной суммы прямых статей затрат по обслуживанию данного маршрута и определяется по формуле:
Зн = П (Зт + Зсм + Зрт + Зш + За + Ззп)
формула (13)
где: Зн – затраты накладных расходов;
П – процент нормативной суммы накладных расходов составляет от 15% до 20 % в зависимости от объема подтверждаемой расчетной суммы накладных расходов.
Расчетная сумма накладных расходов включает:
налоги и сборы, относимые на издержки производства (кроме социального отчисления, социального налога, обязательного социального медицинского страхования, налога на добавленную стоимость и корпоративного налога на прибыль);
расходы на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств и гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, а также страхование жизни водителей и (или) кондукторов;
расходы на прохождение обязательного технического осмотра автотранспортных средств;
расходы на коммунальные платежи по административным зданиям и объектам производственно-технической базы (закрытая автостоянка, уборочно-моечный комплекс, производственные участки и цеха), находящимся на балансе перевозчика и задействованным в перевозочном процессе;
расходы на амортизацию по административным зданиям и объектам производственно-технической базы (закрытая автостоянка, уборочно-моечный комплекс, производственные участки и цеха), находящимся на балансе перевозчика и задействованным в перевозочном процессе на городских и пригородных маршрутах;
расходы на амортизацию по административным зданиям и объектам производственно-технической базы (закрытая автостоянка, уборочно-моечный комплекс, производственные участки и цеха), задействованным в перевозочном процессе на межрайонных (междугородных внутриобластных) и внутрирайонных маршрутах;
заработная плата работников перевозчика, задействованных в организации перевозок (механик, медицинский работник, диспетчер).
Расчетная сумма накладных расходов применяется исключительно на обслуживание социально значимого маршрута, по которому определяется расчетный тариф.
Выплата заработной платы работникам перевозчика, задействованным в организации перевозок (механик, медицинский работник, диспетчер) подтверждается выпиской из ведомости выдачи заработной платы работникам.
Глава 3. Порядок укрупненных расчетов общего годового или до конца года (прогнозируемого) количества перевозок пассажиров
4. Укрупненные расчеты общего годового (прогнозируемого) количества перевозки пассажиров, исходя из расчета по месяцам, выполняются в следующем порядке:

1) жаңадан ашылған тұрақты маршрут бойынша жолаушылар ағынының болжамды көлемі (саны) екі ай ішінде жолаушыларды нақты тасымалдаған санының нәтижелері бойынша айқындалады және формула бойынша айқындалады:
Qr.есеп = (Q 2ай/2) х 12;
формула (15)
мұнда: Qr.есеп – маршруттағы жолаушылар тасымалының жалпы болжамды жылдық көлемі;
Q3ай – 2 айдағы нақты тасымалданған жолаушылар саны;
12 – жылдағы айлар саны;
2) қолданыстағы маршруттағы бір жылда тасымалданған жолаушылардың болжамды көлемі (саны) аталған маршрут бойынша өткен жылдың тасымалданған жолаушылар көлеміне сүйене отырып анықталады және
Q r.нақты ретінде пайдаланылады.
Алынған нәтиже тұрақты маршрут автобусында жолаушылар жүрісіне тарифті есептеу формуласына (1) ұсынылады.
4-тарау. Есептік тарифті анықтау кезінде пайдаланылатын материалдар және ақпарат
5. Маршрут бойынша бастапқы деректер:
1) жүрудің бастапқы және соңғы пункті бойынша маршруттың нөмірі мен атауы;
2) маршруттардағы тікелей (алымындағы) және кері (бөліміндегі) бағыттардағы маршрутаралық пункттердің саны;
3) маршруттың тікелей және кері бағыттардағы ұзақтығы;
4) маршруттағы тікелей және кері бағыттардағы қозғалыстың орташа пайдалану жылдамдығы;
5) жұмыс күндері, демалыс және мереке күндеріндегі бару саны;
6) рейстер айналымын орындауға арналған кесте бойынша уақыт;
7) жолаушылар ағыны (есептеу, болжам бойынша);
8) маршруттағы жұмыстың басталуын және аяқталуын көрсетумен жұмыс және демалыс күндеріндегі кесте бойынша жұмыс істеу уақыты;
9) жұмыс және демалыс күндеріндегі кесте бойынша маршруттағы автокөлік құралдарының саны;
10) маршруттағы жұмыс және демалыс күндеріндегі кесте бойынша автокөлік құралдары қозғалысының аралығы;
11) маршруттағы жолаушылардың отыруы үшін және жалпы орны бойынша автокөлік құралдарының паспорттық сыйымдылығы (жинақтаушы алаңның сыйымдылығын ескере отырып);
12) автокөлік құралдарының маркасы (маршруттар тізіліміне сәйкес).
6. Тасымалдаушы маршрут бойынша нақты тасымалданған жолаушылар туралы растаушы құжаттарды пайдаланады:
1) билеттерді өткізу бойынша есеп;
2) жолаушыларды тасымалдаудан түсетін қаржылық қаражаттар туралы есеп.
тізбеге 2-қосымша
Тұрақты маршруттар бойынша
жолаушылар мен багажды
тасымалдау жөнінде қызмет
көрсетуге тарифтер есептеу
әдістемесіне 2-қосымша
Тұрақты маршрутта багаж тасымалдау құнының жолаушыларды тасымалдау құнына еселік коэффициенттері
Жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдаудың тұрақты маршрут түрі
Жолаушыларды тасымалдау құнына багаждың бір орны үшін тарифтің еселігі
Қалалық
1,0
Қала маңылық
0,2
Ауданішілік және ауданаралық (облысішілік қалааралық)
100 километрге дейін
0,2
500 километрге дейін

1) прогнозный объем (количество) перевозок пассажиров для вновь открываемого регулярного маршрута определяется по результатам фактически перевезенного количества пассажиров в течение двух месяцев и определяется по формуле:
Qr.расчет = (Q2мес/2) x 12
формула (15)
где: Qr.расчет - общий прогнозный годовой объем перевозок пассажиров на маршруте;
Q – количество фактически перевезенных пассажиров за 2 месяца;
12 - количество месяцев в году;
2) прогнозный объем (количество) перевозок пассажиров действующего маршрута на год определяется исходя из объема перевозок пассажиров в прошедшем году по данному маршруту и используется как
Полученный результат подставляется в формулу (1) расчета тарифа на проезд пассажира в автотранспортном средстве регулярного маршрута.
Глава 4. Материалы и информация используемая при определении расчетного тарифа
5. Исходные данные по маршруту:
1) номер и наименование маршрута по начальному и конечному пункту следования;
2) количество промежуточных пунктов на маршруте в прямом (в числителе) и обратном (в знаменателе) направлениях;
3) протяженность маршрута в прямом и обратном направлениях;
4) средняя эксплуатационная скорость движения на маршруте в прямом и обратном направлениях;
5) количество кругорейсов в рабочие, выходные дни и праздничные дни;
6) время по графику на выполнение кругорейса;
7) пассажиропоток (по отчету, прогнозу);
8) время работы на маршруте по графику в рабочие и выходные дни с указанием начала и окончания работы;
9) количество автотранспортных средств на маршруте по графику в рабочие и выходные дни;
10) интервал движения автотранспортных средств на маршруте по расписанию в рабочие и выходные дни;
11) паспортная вместимость автотранспортных средств на маршруте по местам для сидения пассажиров и общая (с учетом вместимости накопительных площадок);
12) марка автотранспортных средств (согласно реестру маршрутов).
6. Перевозчик использует подтверждающие документы о фактически перевезенных пассажирах по маршруту:
1) отчет по реализации билетов;
2) отчет о финансовых средствах, поступивших от перевозок пассажиров.
Приложение 2 к перечню
Приложение 2
к Методике расчета тарифов на
оказание услуг по перевозке
пассажиров и багажа
по регулярным маршрутам
Коэффициенты кратности стоимости перевозки багажа на регулярных маршрутах к стоимости проезда пассажиров
Вид регулярного маршрута перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом
Кратность тарифа за одно место багажа к стоимости проезда пассажиров
Городской
1,0
Пригородные
0,2
Внутрирайонные и межрайонные (междугородные внутриобластные)
до 100 километров
0,2
до 500 километров

0,15
500 километрден жоғары
0,10
тізбеге 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 25 тамыздағы
№ 883 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 23-16) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау және "Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қоғамның әлеуметтік-экономикалық жағдайына ықпал ететін және тарифтердің қолжетімділік деңгейі мен Қазақстан Республикасының аумағы бойынша халықтың еркін жүріп тұру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылатын тұрақты қатынастардағы жолаушыларды тасымалдау әлеуметтік мәні бар тасымалдар деп танылады.
3. Субсидиялауға тарифтерін облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) белгілейтін әлеуметтік маңызы бар қатынастары арқылы тасымалдауды орындау нәтижелері бойынша пайда болған тасымалдаушының шығындары жатады.
4. Егер "Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 қазандағы № 614 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7297 болып тіркелген) бекітілген Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес анықталған жолаушыларды тасымалдау тарифі мен жергілікті атқарушы органмен белгіленген әлеуметтік маңызы бар қатынастарына арналған тариф арасындағы айырма жергілікті бюджеттен субсидияланбаса, онда тариф шамасын жергілікті атқарушы орган Әдістемеге сәйкес анықтаған жолаушыларды тасымалдау тарифі деңгейінде белгілейді.

0,15
свыше 500 километров
0,10
Приложение 3 к перечню
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 августа 2015 года № 883
Правила
субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23-16) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров и оказания государственной услуги "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях".
2. Социально значимыми перевозками признаются перевозки пассажиров в регулярном сообщении, оказывающие влияние на социально-экономическое положение общества и организуемые в целях обеспечения доступного уровня тарифов и возможности свободного передвижения населения по территории Республики Казахстан.
3. Субсидированию подлежат убытки перевозчика, образовавшиеся по результатам выполнения перевозок по социально значимым сообщениям, тарифы на которых устанавливаются местными исполнительными органами областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения (далее – местный исполнительный орган).
4. Если разница между тарифом на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 октября 2011 года № 614 "Об утверждении Методики расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7297) (далее – Методика) и тарифом на социально значимые сообщения, установленным местным исполнительным органом, не субсидируется из местного бюджета, то величина тарифа местным исполнительным органом устанавливается на уровне тарифа на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой.

2-тарау. Субсидиялауға жататын автомобиль көлігімен жолаушылардың әлеуметтік мәні бар тасымалдары және субсидиялар мөлшерлері
5. Егер жергілікті атқарушы орган белгілеген жолаушыларды тасымалдау тарифі Әдістемеге сәйкес анықталған жолаушыларды тасымалдау тарифінен төмен болса, аталған маршрут әлеуметтік мәні бар тасымалдаулар санатына жатады.
6. Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілдік органы айқындайтын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес субсидиялауға жататын әлеуметтік маңызы бар қатынастардың тізбесін жасайды.
7. Тасымалдаушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әдістемеге сәйкес анықталған маршруттағы тариф есебін қағаз немесе электронды түрде, осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автокөлік құралдарының маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып анықталған маршрут құны бойынша тасымалдаулар жүзеге асырылған жағдайда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есебін ұсынады.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес тасымалдаушы ұсынған есептердің дұрыстығын анықтау және субсидиялауға жататын әлеуметтік маңызы бар хабарламалардың тізбесі бойынша ұсыныстарды қалыптастыру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы; әкiмнiң өкiмiмен маршруттың (ауданаралық (қала iшкi облыс iшi), аудан iшiндегi, қалалық (селолық) және қала маңы қатынасы) құнын айқындау жөнiндегi тарифтiк комиссияны немесе комиссияны (бұдан әрi – Комиссия) құрады.
Комиссияға жергілікті атқарушы орган әкімінің орынбасары басшылық етеді. Комиссия құрамына жергілікті өкілдік және атқарушы органдардың (жолаушылар көлігі, экономика және бюджеттік жоспарлау мәселелері бойынша уәкілетті), өңірдің өңірлік ұлттық кәсіпкерлер палаталарының, заңды тұлғалардың автокөлік бірлестіктері мен қоғамдық бірлестіктердің, автомобиль көлігі саладағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың өкілдері (қарастырылып отырған маршрут ұйымдастырылған елді мекенде бар болса) кіреді. Комиссияның құрамына кәсіподақтардың, тұтынушылар құқығын қорғау қоғамдарының өкілдері кіруі мүмкін. Жергілікті өкілді және атқарушы органдар өкілдерінің жалпы саны Комиссия құрамының жартысынан аспайды.
Комиссияның өкілеттік мерзімі бес жыл. Комиссияның өкілеттіктері аяқталғаннан кейін жергілікті атқарушы орган Комиссияның құрамына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді және оны осы тармақтың талаптарына сәйкес әкімнің өкімімен бекітеді.
Комиссия отырыстары аудио және (немесе) бейнежазбаны пайдалана отырып, Комиссия төрағасы мен мүшелерінің қатысуымен немесе қашықтан (қашықтықтан) форматта онлайн-трансляция режимінде өткізіледі.
Мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда, Комиссия төрағасы мен мүшелері "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шаралар қолданады.

Глава 2. Социально значимые перевозки пассажиров автомобильным транспортом, подлежащих субсидированию, и размеры субсидий
5. Если тариф на перевозку пассажиров, установленный местным исполнительным органом, ниже тарифа на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой, данный маршрут относится к категории социально-значимых.
6. Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы составляет перечень социально значимых автомобильных сообщений, подлежащих субсидированию, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, определяемый местным представительным органом областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14 Закона, в который вносятся изменения и дополнения.
7. Перевозчик представляет в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы в бумажной или электронной форме расчеты по тарифу на маршрут, определенному в соответствии с Методикой по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а при осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), расчет по стоимости маршрута по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
8. Для определения достоверности расчетов, представленных перевозчиком в соответствии с пунктами 7 настоящих Правил, и формирования предложений в перечень социально значимых сообщений, подлежащих субсидированию, местный исполнительный орган соответствующего административно-территориальной единицы распоряжением акима создает Комиссию по тарифам или Комиссию по определению стоимости маршрута (межрайонных (междугородных внутриобластных), внутрирайонных, городских (сельских) и пригородных сообщений) (далее – Комиссия).
Комиссию возглавляет заместитель акима местного исполнительного органа. В состав Комиссии входят представители местных представительных и исполнительных органов (уполномоченных по вопросам пассажирского транспорта, экономики и бюджетного планирования), региональных национальных палат предпринимателей региона, автотранспортных объединений юридических лиц и общественных объединений, саморегулируемых организаций в области автомобильного транспорта (при наличии в населенном пункте, где организован рассматриваемый маршрут). В состав Комиссии могут быть включены представители профсоюзных объединений, обществ защиты прав потребителей. Количество представителей местных представительных и исполнительных органов суммарно не превышает половины состава Комиссии.
Срок полномочий Комиссии составляет пять лет. По завершении полномочий Комиссии, местный исполнительный орган вносит изменения и (или) дополнения в состав Комиссии и утверждает его распоряжением акима в соответствии с требованиями настоящего пункта.
Заседания Комиссии проводятся с использованием средств аудио и (или) видеозаписи, в присутствии председателя и членов Комиссии или в дистанционном (удаленном) формате в режиме онлайн трансляции.
При возникновении конфликта интересов председатель и члены Комиссии принимают меры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".

9. Үміткерлердің жоқ болу себебіне байланысты екi реттен артық маршруттарға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзiлмеген деп танылған халықтың әлеуметтiк маңызы бар тасымалдауға мұқтаждығы туындаған жағдайда, жергiлiктi атқарушы орган Комиссияның қарауына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әдістемеге сәйкес анықталған маршруттағы тариф есебін, осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автокөлік құралдарының маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып анықталған маршрут құны бойынша тасымалдаулар жүзеге асырылған жағдайда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша маршрут құнының есебін енгізеді.
Отырыстың нәтижелері бойынша Комиссия тарифтерді және (немесе) маршрут құнын айқындаудың дұрыстығын растайтын қағаз немесе электрондық нысанда хаттама қабылдайды, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес жергілікті атқарушы органдардың есебін және (немесе) маршрут құнын алған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде әлеуметтік маңызы бар қатынастардың тізбесін жасайды.
10. Мәселе туындаған жағдайда тариф анықтаудың дұрыстығын растау үшін Комиссия тасымалдаушыдан Әдістемеге 1-қосымша болып табылатын Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау тарифтерін қалыптастыруды экономикалық-математикалық моделі аясында тариф есептеуде қолданған құжаттар мен ақпаратты тек бір рет сұратады.
Комиссия маршрут құнын анықтаудың дұрыстығын растау мақсатында сұрақтар туындаған жағдайда тасымалдаушыдан осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес маршруттың құнын айқындау кезінде пайдаланылған құжаттар мен мәліметтерді тек бір рет сұратады.
Отырыстың нәтижелері бойынша Комиссия тарифтерді және (немесе) маршрут құнын айқындаудың дұрыстығын растайтын қағаз немесе электрондық нысанда хаттама қабылдайды, сондай-ақ осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес тасымалдаушыдан есептер түскен күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде әлеуметтік мәні бар қатынастар тізбесін жасайды.
Төтенше жағдай және карантиндік шектеулер кезеңінде әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау нақты тасымалданған жолаушыларды ескере отырып, осы Қағидалардың 7-11-тармағына сәйкес есептік тарифті анықтау жолымен жүзеге асырылады. Комиссия тариф анықтаудың дұрыстығын осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес тасымалдаушыдан төлемдер түскен күннен бастап және (немесе) маршруттың құны 7 жұмыс күні ішінде растайды.
Комиссияның тасымалдаушының ұсынған есептер бойынша ескертулері болған жағдайда, бұл есептеулер Комиссия отырысының хаттамасында барлық ескертулер көрсетіле отырып, пысықтауға жіберіледі. Ескертулерді жою мерзімі 15 жұмыс күнінен аспайды.
Комиссия отырысының хаттамасы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оған қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында жарияланады.

9. При наличии потребности населения в социально значимых перевозках, по которым конкурсы на право обслуживания маршрутов признаны не состоявшимися более двух раз по причине отсутствия претендентов, местный исполнительный орган вносит на рассмотрение Комиссии расчеты по тарифу на маршрут, определенному в соответствии с Методикой по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а при осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), расчеты по стоимости маршрута по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
По результатам заседания Комиссия принимает протокол в бумажной или электронной форме, подтверждающий правильность определения тарифов и (или) стоимости маршрута, а также составляет перечень социально значимых сообщений в течение 15 рабочих дней со дня поступления от местного исполнительного расчетов и (или) стоимости маршрута согласно части первой настоящего пункта.
10. Комиссия, для подтверждения правильности определения тарифов, при возникновении вопросов запрашивает у перевозчика документы и информацию в рамках Экономико-математической модели формирования тарифов на регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, являющейся приложением 1 к Методике, которые были использованы при расчетах тарифа только один раз.
Комиссия для подтверждения правильности определения стоимости маршрута, при возникновении вопросов запрашивает у перевозчика документы и информацию, которые были использованы при определении стоимости маршрута в соответствии с главой 4 настоящих Правил, только один раз.
По результатам заседания Комиссия принимает протокол в бумажной или электронной форме, подтверждающий правильность определения тарифов и (или) стоимости маршрута, а также составляет перечень социально значимых сообщений в течение 15 рабочих дней со дня поступления от перевозчика расчетов согласно пункту 7 настоящих Правил.
В период чрезвычайной ситуации и карантинных ограничений, субсидирование убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров, осуществляется в соответствии с пунктами 7 – 11 настоящих Правил, с учетом фактических перевезенных пассажиров. Комиссия подтверждает правильность определения тарифов и (или) стоимости маршрута в течение 7 рабочих дней со дня поступления от перевозчика расчетов согласно пункту 7 настоящих Правил.
При наличии у Комиссии замечаний к представленным расчетам перевозчика, данные расчеты направляются на доработку с указанием всех замечаний в протоколе заседания Комиссии. Срок устранения замечаний не превышает 15 рабочих дней.
Протокол заседания Комиссии публикуется на интернет-ресурсе местного исполнительного органа в течение трех рабочих дней после его подписания в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации".

11. Комиссия шешімі ашық дауыс беру жолымен қабылданады, ол құрылымның жалпы санынан үштен екісі болған кезде құқықты.
Комиссия мүшелерінің жалпы санынан көпшілік дауыс берілген болса, Комиссия шешімі қабылданған болып саналады. Теңбе-тең дауыс берілген жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып есептеледі.
12. Әлеуметтік маңызы бар қатынастарды субсидиялауға бағытталған сомалар көлемін анықтау әрбір маршрут мынадай:
1) Әдістемеге сәйкес айқындалған жолаушыларды тасымалдауға арналған тариф пен жергілікті атқарушы орган белгілеген әлеуметтік маңызы бар қатынастарына арналған тариф арасындағы айырма;
2) тасымалдауға жоспарланған жолаушылардың жыл сайынғы саны;
3) осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес айқындалатын маршруттың бір километрінің құны арасындағы айырма ретінде айқындалатын тасымалдауды орындаудан болатын, автокөлік құралдарының маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісін (километр) негізге ала отырып, нақты көлемге көбейтілген автокөлік құралдарының маршрут бойынша жүріп өткен жүрісінің және жолаушыларды тасымалдаудан түскен қаржы қаражатының шығыны.
13. Әлеуметтік маңызы бар қатынасты субсидиялауға арналған болжамды қаражат көлемі Әдістемеге сәйкес айқындалған жолаушыларды тасымалдауға арналған тариф пен жергілікті атқарушы орган белгілеген тариф арасындағы жылдар бөлінісінде тасымалдауға жоспарланған жолаушылардың жыл сайынғы санына көбейту айырмасы ретінде айқындалады.
Автобустың тұрақты тасымалын жүзеге асыру үшін маршруттың құны айқындалған кезде, осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес, маршрут бойынша жүретін автокөлік құралдарының жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып, тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялауға арналған болжамды қаражат көлемі жоспарланған жолаушылар мен багажды тасымалдау санынан алынатын кірістер мен маршрут құны арасындағы айырмасы ретінде айқындалады.
14. Жергілікті бюджеттен субсидиялар төлеуді жүзеге асыруды жоспарлау үшін жергілікті атқарушы орган тиісті жергілікті бюджет бағдарламасы бойынша үш жылға бюджеттік өтінімді әзірлейді және оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Осы Қағидалардың 13-тармақтарына сәйкес анықталған әлеуметтік мәні бар қатынастарды субсидиялауға арналған қаражат көлемі және әлеуметтік қатынастар тізілімі бюджеттік өтінім үшін негіз болып табылады.
Жергілікті атқарушы орган облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органы жергілікті бюджетті бекіткеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әлеуметтік маңызы бар субсидияланатын хабарламалардың сомасын үш жылдық кезеңге бекітеді.

11. Решение Комиссии принимается путем открытого голосования, которое правомочно при наличии двух третей от общего числа ее состава.
Решение Комиссии считается принятым, если за него подается большинство голосов от общего количества членов комиссии. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии считается решающим.
12. Определение объема сумм, направляемых на субсидирование социально значимых сообщений, производится на каждый маршрут на основе:
1) разницы между тарифом на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой и тарифом на социально значимые сообщения, установленным местным исполнительным органом;
2) количества ежегодно планируемых к перевозке пассажиров;
3) убытка от выполнения перевозок, определяемого как разница между стоимостью одного километра маршрута, определенной в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), умноженной на фактически выполненный пробег автотранспортных средств на маршруте и финансовыми средствами, поступившими от перевозок пассажиров.
13. Прогнозный объем средств на субсидирование социально значимого сообщения определяется как разница между тарифом на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой и тарифом, установленным местным исполнительным органом умноженная на ежегодное количество планируемых к перевозке пассажиров в разрезе по годам.
При определении стоимости маршрута для осуществления регулярных перевозок, в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), прогнозный объем средств на субсидирование убытков перевозчиков определяется как разница между доходами к получению от количества планируемых перевозок пассажиров и багажа и стоимостью маршрута.
14. Для планирования осуществления выплаты субсидий из местного бюджета местный исполнительный орган разрабатывает бюджетную заявку на три года по соответствующей местной бюджетной программе.
Основанием для бюджетной заявки являются перечень социально значимых сообщений и объем средств на субсидирование социально значимых сообщений, определенный в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил.
Местный исполнительный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней после утверждения местным представительным органом областей, городов республиканского значения, столицы местного бюджета утверждает на трехлетний период суммы по социально значимым субсидируемым сообщениям согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

15. Осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес айқындалған сома негізінде жергілікті өкілді органның шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тасымалдаушы мен жергілікті атқарушы орган арасында Әлеуметтік маңызы бар жол қатынасын субсидиялау туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) жасалады, ал Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автокөлік құралдарының маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып, айқындалатын маршрут құны бойынша тасымалдауды жүзеге асырылған кезде жергілікті атқарушы орган, тасымалдаушылар және (немесе) уәкілетті ұйым арасында шарт жасалады, ол:
1) тараптардың орындауы үшін осы Қағидалармен айқындалған шарттарды;
2) жылдар бөлінген үш жылға болжамдалған жолаушыларды тасымалдау санын;
3) жыл бойынша үш жылға арналған субсидиялардың болжамды көлемін;
4) белгіленген тарифті (тарифтердің торын);
5) маршрут бойынша Әдістемеге сәйкес айқындалған тарифті;
6) осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автобустардың маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып, тұрақты автобус тасымалдауларын жүзеге асыру үшін маршрут құны анықталған кезде жылдар қимасында үш жылғы маршрутта жүріп өткен болжамдық жалпы жиынтық жолын (километр);
7) ұсынылған растаушы құжаттарға сәйкес келмеген кезде заңсыз алынған субсидияны тасымалдаушыға қайтаруды;
8) ұсынылған растайтын құжаттарға сәйкес келген кезде алынбаған субсидияларды жергілікті атқарушы органдардың төлеуді;
9) тасымалдаушы маршрут бойынша белгіленген жұмыс көлемдерін (рейс, жүйелілік, жүріс) толық орындамаған жағдайда, маршрутты субсидиялау сомасынан сома тасымалдаушының орындалмағаны үшін жұмсалмаған шығыстары ескеріле отырып, барабар түрде шегеруді;
10) жергілікті атқарушы органдардың тасымалдаушының нақты орындаған жұмысы үшін субсидиялар төлеуді;
11) қаржы жылының қорытындылары бойынша тасымалдаушы мен жергілікті атқарушы орган арасында маршрутқа қызмет көрсету шығындары және субсидиялар сомасы бойынша өзара есеп айырысуларды жүргізуді қамтиды.
16. Жергiлiктi атқарушы органдар тоқсан сайын, тоқсаннан кейiнгi айдың 5-iне дейiн автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi органға Комиссия жұмысының нәтижелерi және әлеуметтiк маңызы бар хабарламаларды субсидиялау туралы ақпаратты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жiбередi.
3-тарау. Субсидияларды төлеу тәртібі мен шарттары
17. Тасымалдаушы есептік айдан кейінгі әр айдың 15 күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік маңызы бар қатынастары бойынша нақты тасымалданған жолаушылар туралы айлық ақпаратты (бұдан әрі – ай сайынғы есеп) жібереді.

15. На основании суммы, определенной в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, в срок не более 7 (семи) рабочих дней со дня вступления в законную силу решения местного представительного органа, между перевозчиком и местным исполнительным органом заключается Договор о субсидировании социально значимых автомобильных сообщений (далее - Договор), а при осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), договор заключается между местным исполнительным органом, перевозчиком и (или) уполномоченной организацией, содержащий следующие условия:
1) условия для исполнения сторон, определенные настоящими Правилами;
2) прогнозируемое количество перевозок пассажиров за три года в разрезе по годам;
3) прогнозную сумму субсидирования за три года в разрезе по годам;
4) установленный тариф (сетка тарифов);
5) тариф по маршруту определенному в соответствии с Методикой;
6) прогнозный общий пробег на маршруте (километр) за три года в разрезе по годам, при определении стоимости маршрута для осуществления регулярных перевозок, в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр);
7) возврат перевозчиком незаконно полученных субсидий при несоответствии представленных подтверждающих документов;
8) выплата местными исполнительными органами недополученных субсидий при соответствии с представленными подтверждающими документами;
9) при неполном выполнении перевозчиком установленных объемов работ (рейс, регулярность, пробег) на маршруте, от суммы субсидирования маршрута, пропорционально вычитывается сумма, учитывающая не затраченные расходы перевозчика за неполное выполнение объемов работ;
10) выплата местными исполнительными органами субсидий по фактически выполненным работам перевозчика;
11) проведение взаиморасчетов между перевозчиком и местным исполнительным органом по итогам финансового года, по затратам на обслуживание маршрута и суммой субсидирования.
16. Местные исполнительные органы ежеквартально в срок до 5 числа месяца, следующего за кварталом, направляют в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта информацию о результатах работы Комиссии и субсидировании социально значимых сообщений по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок и условия выплаты субсидий
17. Перевозчик в срок до 15 числа каждого месяца, направляет в местный исполнительный орган ежемесячную информацию о фактически перевезенных пассажиров по социально значимым сообщениям, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее - ежемесячная информация).

Осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автокөлік құралдардың маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып айқындалған маршрут құны бойынша тасымалдаулар жүзеге асырылған кезде тасымалдаушы есептік айдан кейінгі әр айдың 10-шы күніне дейінгі мерзімде уәкілетті ұйымға ай сайынғы есеп жібереді, кейін уәкілетті ұйым есептік айдан кейінгі әр айдың 15-ші күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыс туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органға айлық ақпаратты ұсынады. Уәкілетті ұйым болмаған жағдайда тасымалдаушы әр айдың 15-күніне дейін жергілікті атқарушы органға ай сайын ақпарат жібереді.
"Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
18. Тасымалдаушы (жеке немесе заңды тұлға) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанындағы ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялауға арналған өтінішті (бұдан әрі –өтініш) және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес "Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастарда әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе) 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар пакетін жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызметті көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі Тізбеде жазылған.
Порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттарды түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.

При осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), перевозчик в срок до 10 числа каждого месяца, направляет в уполномоченную организацию ежемесячную информацию, далее уполномоченная организация в срок до 15 числа каждого месяца, предоставляет в местный исполнительный орган информацию о выполненной работе по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам. При отсутствии уполномоченной организации перевозчик в срок до 15 числа каждого месяца, направляет ежемесячную информацию в местный исполнительный орган.
Государственная услуга "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях" (далее - государственная услуга), оказывается местными исполнительными органами областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).".
18. Перевозчик (физическое или юридическое лицо) (далее - услугополучатель) для получения государственной услуги направляет услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) заявление на субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – заявление) и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях" согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне.
На портале в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Канцелярия услугодателя осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.".

19. Төтенше жағдай және (немесе) карантиндік шектеулер енгізуге байланысты әлеуметтік маңызы бар хабарламалар бойынша тасымалдауды мәжбүрлеп тоқтата тұру кезеңінде ағымдағы қаржы жылындағы ең төменгі жалақысына сәйкес тасымалдаушының жүргізушілерге және (немесе) кондукторларға еңбекақы төлеуге және әлеуметтік аударымдарға шығыстары субсидиялауға жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайлар туындаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізушілердің және (немесе) кондукторлардың жалақы мен әлеуметтік аударымдары бойынша тасымалдаушының өтінішін және төлеуге жұмсалған шығыстары туралы ақпаратты жолдайды.
20. Әлеуметтік маңызы бар субсидияланатын қатынастар бойынша жергілікті бюджеттен субсидияларды төлеуді жергілікті атқарушы орган тасымалдаушыға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес субсидия тағайындау туралы хабарлама жіберілген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей Шарттың негізінде ай сайын жүргізеді.
21. Мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
22. Көрсетілетін қызметті алушыдан Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес өтініш және құжаттар топтамасы түскен кезде, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе орындаушысы осы өтінішті және құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе жетекшілік ететін басшының орынбасары және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы арқылы қарау үшін жолдайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын тексереді.
23. Ұсынылған құжаттардың толық ұсынбау және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсыну фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті бұдан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.
24. Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы құжаттар топтамасының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды.
Ұсынылған құжаттар топтамасы Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия тағайындау туралы хабарламаны ресімдейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның міндетін атқарушыға басшының жетекшілік ететін орынбасарының және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі басшысының келісуі бойынша жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.

19. В период вынужденного приостановления перевозок по социально значимым сообщениям, связанного с введением режима чрезвычайного положения и (или) карантинных ограничений, субсидированию подлежат расходы перевозчика по заработной плате и социальным отчислениям водителей и (или) кондукторов, согласно минимальной заработной платы на текущий финансовый год.
При возниковении обстоятельств, указанных в части первой настоящего пункта, услугополучатель для получения государственной услуги направляет услугодателю через портал заявление и информацию о расходах перевозчика по заработной плате и социальным отчислениям водителей и (или) кондукторов по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
20. Выплаты субсидий из местного бюджета по социально значимым субсидируемым сообщениям производятся местным исполнительным органом ежемесячно на основании Договора, не позднее 7 (семи) рабочих дней с момента направления перевозчику уведомления о назначении субсидии согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
21. Общий срок оказания государственной услуги составляет 5 (пять) рабочих дней.
22. При поступлении от услугополучателя заявления и пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня, исполнитель канцелярии услугодателя направляет данное заявление и пакет документов для рассмотрения руководителю услугодателя либо исполняющему его обязанности, который определяет исполнителя услугодателя через курирующего заместителя руководителя и (или) руководителя структурного подразделения услугодателя.
Исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня.
23. При установлении факта неполноты представленных документов и (или) представления услугополучателем документов с истекшим сроком действия, услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
24. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня, исполнитель услугодателя в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает данный пакет документов на соответствие требованиям настоящих Правил.
При соответствии представленного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня, требованиям настоящих Правил, исполнитель услугодателя оформляет уведомление о назначении субсидии по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Исполнитель услугодателя направляет проект результата оказания государственной услуги руководителю услугодателя либо исполняющему его обязанности по согласованию с курирующим заместителем руководителя и (или) руководителем структурного подразделения услугодателя.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя услугодателя либо исполняющим его обязанности.

25. Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия тағайындау туралы хабарламаны не Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия тағайындаудан бас тарту туралы хабарлама жіберу тәсілімен мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның міндетін атқарушыға басшының жетекшілік ететін орынбасарының және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі басшысының келісімі бойынша жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
26. Жылдың соңғы күнтізбелік айы үшін бюджеттік субсидияларды төлеу кейіннен келесі жылдың 25 қаңтар мерзімінен кешіктірмей нақты деректер бойынша жасалған есепті ұсына отырып, 20 желтоқсаннан кешіктірмей ұсынылған, болжамды деректер бойынша жасалған субсидияланатын қатынастар бойынша есеп негізінде жүзеге асырылады.
27. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.

25. При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Перечня, исполнитель услугодателя уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания исполнитель услугодателя оформляет уведомление о назначении субсидии по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги способом направления уведомления об отказе в назначении субсидии по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Исполнитель услугодателя направляет проект результата оказания государственной услуги руководителю услугодателя либо исполняющему его обязанности по согласованию с курирующим заместителем руководителя и (или) руководителем структурного подразделения услугодателя.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя либо исполняющим его обязанности.
26. Выплата бюджетных субсидий за последний календарный месяц года осуществляется на основе представленного не позднее 20 декабря отчета по субсидируемым сообщениям, составленного по прогнозным данным с последующим представлением отчета, составленного по фактическим данным в срок не позднее 25 января следующего года.
27. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (три) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (три) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
28. Жергілікті атқарушы орган Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
29. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні бекіткен немесе өзгерткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органдарға, өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын ұйымдарға, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.".
4-тарау. Тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру үшін маршруттың құнын анықтау тәртібі
30. Құны жол жүру ақысын электронды жинау жүйесін пайдалана отырып, көлік құралдарының жалпы жылдық жүрісіне, белгілі бір кезеңдегі маршруттың құнын есептеуге немесе белгілі бір жұмыс көлемін орындауға негізделетін маршрут бойынша тасымалдауды жүзеге асыру кезінде (көрсетілетін қызметтері) мынадай түрдегі экономикалық-математикалық модельді пайдаланады:
СМ = (Зпс + Зэсоп + Здисп + (Зп + Зн) * R) * Кндс
формула (1)
СМ = (Зпс + Засп + (Зп + Зн) * R) * Кндс
формула (2)
мұнда:
СМ – белгілі кезеңге маршрут құны немесе көлік жұмысының белгілі көлемін орындау үшін;
Зпс – жылжымалы құрам (сыйымдылығы орта және үлкен жылжымалы құрам сатып алу бойынша лизингтік төлемдер, көлік құралдарын сақтандыру құны, сыйымдылығы кіші автобустар бойынша амортизация) сатып алуға тасымалдаушы жұмсайтын нормативтік (есептік) шығындардың жалпы сомасы;
Зп – тасымалдаушының тікелей нормативтік (есептік) жалпы сомасы (отын, жағармай материалдары, автокөлік құралдарды жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету, автошиналарды ауыстыру және жөндеу, жүргізушілер мен кондукторлардың еңбекақысы);
Зн – тасымалдаушының қосымша шығындарының жалпы сомасы;
Зэсоп – тарифтерді электронды жинау жүйесі операторының қызметтерін ескеретін шығындар (осы қызметке тасымалдаушы төлем жасаған кезде);
Здисп – диспетчерлік жүйе операторының қызметтерін есепке алатын шығындар (осы қызметке тасымалдаушы төлем жасаған кезде);
Засп – автовокзалдардың, автовокзалдардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметтерін есепке алатын шығындар;

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
28. Местный исполнительный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).
29. Уполномоченный орган в области автомобильного транспорта в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, в местные исполнительные органы, в организации, осуществляющие прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также в Единый контакт-центр.
Глава 4. Порядок определения стоимости маршрута для осуществления регулярных перевозок"
30. При осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определяется исходя из общего годового пробега автотранспортных средств, использующих электронную систему оплаты проезда, расчет стоимости маршрута на определенный период или для выполнения определенного объема работ (услуг) используется экономико-математическая модель следующего вида:
СМ = (Зпс + Зэсоп + Здисп + (Зп + Зн) * R) * Кндс
формула (1)
СМ = (Зпс + Засп + (Зп + Зн) * R) * Кндс
формула (2)
где:
СМ - стоимость маршрута на определенный период или для выполнения определенного объема транспортной работы;
Зпс - общая сумма нормативных затрат перевозчика на приобретение подвижного состава (лизинговые платежи по приобретению подвижного состава или амортизация, стоимость страхования транспортных средств);
Зп - общая сумма прямых нормативных (расчетных) затрат перевозчика (топливо, смазочные материалы, ремонт и техническое обслуживание автотранспортных средств, замена и ремонт автошин, заработная плата водителей и кондукторов);
Зэсоп - затраты учитывающие услуги оператора электронной системы оплаты проезда (при оплате данной услуги перевозчиком);
Здисп - затраты учитывающие услуги оператора системы диспетчеризации (при оплате данной услуги перевозчиком);
Засп - затраты учитывающие услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживание пассажиров;

Кндс – 1,12 тең қосылған құн салығына коэффициент (12% ретінде қолданылады).
Формула (2) жол жүру ақысын электронды жинау жүйесін пайдаланбайтын ауданаралық (қалааралық облысішілік) және ауданішілік тасымалдауға қолданылады.
ҚҚС коэффициентін айқындау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес ҚҚС жарнасы қолданылады.
ҚҚС коэффициенті тасымалдаушының оның қызметкерлерінің еңбек ақысымен байланысты, сондай-ақ тіркелген активтердің амортизациясымен байланысты шығындарына қолданылмайды. Осындай шығындарға тіркелген активті ҚҚС-ті ескерусіз сатып алуға, оны өндіруге, салуға, монтаждауға және жабдықтауға шығындар жатады.
31. Баптар бойынша нормативтік шығындардың іріленген есептері мынадай орындалады:
1) Зпс – жылжымалы құрамды сатып алуға тасымалдаушының жалпы құны кіреді:
Жылжымалы құрамды сатып алу бойынша жылдық лизингтік төлемнің (жылдық аннуитет) сомасы формула бойынша есептеледі.
Лгод = ((Стс * (1 + N * Rуд) – Cтс * Aтс)/ N) * Aм
формула (3)
мұндағы:
Лгод - жылжымалы құрамды сатып алу үшін жылдық лизингтік төлемнің (жылдық аннуитет) сомасы;
N – лизинг шартының мерзімі;
Стс - маршрутқа бекітілген көлік құралдарының орташа құны, теңгемен;
Өндірушіден немесе ресми дилерлер арқылы сатып алынған жаңа көліктер үшін бұл сатып алынған күннен бастап үш жылға дейінгі сатып алу құны болады.
Өндірушіден немесе ресми дилерлер арқылы сатып алынған көлік құралдарын қайта бағалау оларды бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар сатып алған күннен бастап үш жыл өткен соң жүргізіледі.
Қайталама нарықта сатып алынған көлік құралдары, сондай-ақ жалға алынған көлік құралдары үшін – бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар айқындайтын орташа нарықтық құн.
Бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар айқындаған көлік құралдарының құны ол анықталған күннен бастап үш жыл ішінде жарамды.
Электр автобустар мен отын ретінде сутегін пайдаланатын көліктер үшін жөндеу және техникалық қызмет көрсету шығындары өндірушінің деректері бойынша анықталады.
Ryд – келісім-шарт бойынша лизингтік пайыздық мөлшерлеме;
Атс – лизинг шарты бойынша аванстық төлем сомасы
(көлік құралының құнына пайыздық мөлшерлеме);
2) Лизинг бағдарламасы шеңберінде көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасу кезінде төленетін жылдық сақтандыру сыйлықақысының мөлшері Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегі Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) сәйкес айқындалады.

Кндс - коэффициент налога на добавленную стоимость (далее - НДС) равный 1,12 (принимается как 12 %);
Формула (2) применяется на межрайонных (междугородных внутриобластных) и внутрирайонных перевозках, не использующих электронную систему оплаты проезда.
Для определения коэффициента НДС применяется ставка НДС, установленная Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Коэффициент НДС не применяется к расходам перевозчика, связанным с заработной платой его работников, а также к затратам перевозчика, связанным с амортизацией фиксированных активов. К таким затратам относятся затраты на приобретение фиксированного актива, его производство, строительство, монтаж и установку без учета НДС.
31. Укрупненные расчеты нормативных затрат по статьям выполняется в следующем порядке:
1) Зпс - общая сумма затрат перевозчика на приобретение подвижного состава включает себя:
Размер годового лизингового платежа (годовой аннуитет) по приобретению подвижного состава рассчитывается по формуле:
Лгод = ((Стс * (1 + N * Rуд) – Cтс * Aтс)/ N) * Aм
формула (3)
где:
Лгод - размер годового лизингового платежа (годовой аннуитет) по приобретению подвижного состава;
N - срок контракта лизинга;
Стс - средняя стоимость автотранспортных средств, закрепленных на маршруте, в тенге.
Для новых автотранспортных средств, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров, таковой будет являться стоимость приобретения до трех лет с момента приобретения.
Переоценка автотранспортных средств, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров проводится после трех лет с момента их приобретения организациями, осуществляющими оценочную деятельность.
Для автотранспортных средств, приобретенных на вторичном рынке, а также арендованных автотранспортных средств – среднерыночная стоимость определяемая организациями, осуществляющими оценочную деятельность.
Стоимость автотранспортных средств определенная организациями, осуществляющими оценочную деятельность действительна в течение трех лет с момента ее определения.
Для электробусов, автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний определяются согласно данных Завода изготовителя.
Ryд - ставка лизингового процента по контракту;
Атс - размер авансового платежа по контракту лизинга (процентная ставка от стоимости транспортного средства).
2) В рамках лизинговой программы размер годовой страховой премии, подлежащей уплате при заключении договора страхования ответственности владельцев транспортных средств, определяется согласно Гражданскому кодексу Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года.

3) Жылжымалы құрамды сатып алу үшін лизинг төлемдері болмаған жағдайда, олардың жалпы жүрісін ескере отырып, маршрутқа бекітілген көлік құралдарының амортизациялық аударымдарының сомасы өтелуге жатады. Формула арқылы есептелген:
За = 0,15 х Ам х КР х Ц,
формула (4)
мұнда:
За - амортизация шығындары;
0,15-15 % көлемінде автокөлік құралдары бойынша амортизация нормасы (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация болып табылатын лизинг алушыдан алынған автокөлік құралдарын қоспағанда, жалға алынған автокөлік құралдарына қолданылмайды);
Кр – автокөлік құралдары резервінің коэффициенті.
4) Зп – тасымалдаушының тікелей нормативтік (есептік) жалпы сомасы мынадан тұрады:
Зт – осы маршрутта пайдаланылатын автокөлік құралдарының жалпы жүріп өткен жолына есептегенде автомобильдік отын электр энергиясы/газ/сутегі шығындары тариф есептелетін күнгі барлық қолданыстағы үстемелер мен 1 литр бензиннің/1 киловат электр энергиясының/1 килограмм сутегінің дара бағасын есепке алып, 100 километр жұмсалған отын/электр энергиясы/газ/сутегі шығындарының базалық нормаларына сүйеніп анықталады (осы бөлшек сауда бағасы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес тарифті анықтаудың дұрыстығы расталғанға дейін жарамды):
формула (5)
мұнда:
0,01 - 100 километрден 1 километрге отын шығынын қайта есептеу;
Lоб - төмендегі формула бойынша есептелетін маршрутқа қызмет көрсетуде автокөлік құралдарының жылдық жүріп өткен жолы:
формула (6)
мұнда:
Др - бір жылда маршрутқа қызмет көрсетілген күндер саны (жыл бойы әр жұмыс істеу режимінде Кж = 365) (жергілікті атқарушы органдар бекіткен маршруттар кестесіне сәйкес айқындалады);
n - бағдардағы рейс айналымдарының күнделікті саны (демалыс, мереке, жұмыс күндеріне, жылдың маусымдылығына байланысты жылдағы бару жолында айырмашылық болған кезде олардың орташа мәні алынады);
- маршруттағы рейс айналымдарының қашықтығы километр;
- күнделікті нөлдік жүріп өткен жол, километр;
Маршрут сипаттамаларының көрсеткіштерінің әртүрлі мәндері жұмыс және демалыс күндері бойынша әртүрлі мәндерге тең болса, онда автокөлік құралдарының жалпы жылдық жүріп өткен жолы осы көлемдерді жинақтаумен жұмыс және демалыс күндері бойынша жеке анықталады.
Жазғы және қысқы кезеңдердегі маршрут кестесінің әртүрлі мәндерімен және (немесе) маршрут толық емес күнтізбелік жыл ішінде жұмыс істейді, содан кейін жанармай құны маршрут кестесіне сәйкес жазғы және қысқы жүрістерді ескере отырып анықталады.
Шығ. жаз = 0,01 х Lж.ж. х НТ х Цл.т. х КНл.
формула
формула (7)
Шығ.қыс = 0,01 х Lж.қ. х НТ х Цз.т. х КН з.
формула (8)
Шығ. = Отын шығ.ж. + Отын шығ.қ.
формула (9)
мұнда: Отын шығ.жаз, - жазғы автомобиль отынының құны;
Шығ., - қысқы мотор отынының құны;
Lж.l - жазда автокөліктердің жылдық жүрісі;
Lж.c. - қыста автокөліктердің жылдық жүрісі;
KНж., KНқ. - трассадағы (жазғы, қысқы) көлік құралдарын пайдаланудың нақты жағдайлары үшін базалық мөлшерлемеге үстемеақылардың жиынтық коэффициенті.
НТ – көліктің 100 километріне литр/киловатт/килограмм отын шығынының негізгі нормасы;

3) При отсутствии лизинговых платежей по приобретению подвижного состава возмещению подлежит сумма амортизационных отчислений по закрепленным на маршруте автотранспортным средствам в расчете на их общий пробег. Рассчитывается по формуле:
формула (4)
где:
За - затраты на амортизацию;
0,15 – норма амортизации по автотранспорту в размере 15 % (не применяется для арендованных автотранспортных средств, за исключением автотранспортных средств, полученных от лизингополучателя, являющегося социально-предпринимательской корпорацией);
Кр - коэффициент резерва автотранспортных средств.
4) Зп - общая сумма прямых затрат перевозчика включает себя:
Зт - расходы на автомобильное топливо/электроэнергию/газ/водород в расчете на общий пробег автотранспортных средств, используемых на обслуживании данного маршрута, определяются исходя из базовой нормы расхода топлива/электроэнергии/газа/водород на 100 километров с учетом всех действующих надбавок и розничной цены 1 литра бензина (дизтоплива, газа)/1 киловатта электроэнергии/1 килограмма водорода на дату осуществления расчета тарифа (данная розничная цена действительна до подтверждения правильности определения тарифов согласно пункту 9 Правил):
формула (5)
0,01 - пересчет расхода топлива со 100 километров на 1 километр;
Lоб - общий годовой пробег автотранспортных средств при обслуживании маршрута рассчитываемый по формуле:
формула (6)
где:
Др - количество дней обслуживания маршрута в году (при круглогодичном режиме работы Др = 365) (определяется согласно расписания движения маршрута, утвержденного местными исполнительными органами);
n - ежедневное количество кругорейсов на маршруте (при различии кругорейсов в году, связанной с выходными, праздничными, будними днями, сезонностью года берется их среднее значение);
Lкр - протяженность кругорейса на маршруте в километр;
Lо - ежедневный нулевой пробег, километр
При разных значениях показателей характеристики маршрута по рабочим и выходным дням, то общий годовой пробег автотранспортных средств, определяется отдельно по рабочим и выходным дням с суммированием этих величин.
При разных значениях расписания движения маршрута в летнее и зимнее время и (или) работе маршрута неполный календарный год, то затраты на топливо определяются как сумма затрат в летний и зимний периоды:
Зт.лето. = 0,01 х Lоб.л. х НТ х Цл.т. х КНл.
формула (7)
Зт.зима = 0,01 х Lоб.з. х НТ х Цз.т. х КНз.
формула (8)
Зт = Зл.т. + Зз.т.
формула (9)
где: Зт.лето, - затраты на летнее автомобильное топливо;
Зт.зима, - затраты на зимнее автомобильное топливо;
Lоб.л. - годовой пробег автотранспортных средств летом;
Lоб.з. - годовой пробег автотранспортных средств зимой;
КНл., КНз. - совокупный коэффициент надбавок к базовой норме для реальных условии работы автотранспортных средств на маршруте (лето, зима).
НТ – базовая норма расхода топлива в литрах/киловаттах/килограммах на 100 километров пробега автотранспортных средств;

Дизель отынын (бензинді)/газды тұтынудың базалық нормасы мен жинақталған үстеме коэффициенті "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысына (бұдан әрі – Отын шығынының нормасы) сәйкес анықталады.
Электрлік автобустар үшін 100 километрге сағатына киловатт электр энергиясын тұтыну нормасы және ол үшін жалпы қосымша ақы коэффициенті Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады.
Отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдары үшін 100 километрге сағатына килограмм сутегі отынын тұтыну нормасы және ол үшін жалпы қосымша ақы коэффициенті Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады
Цо – дизельдік отынның (бензиннің)/газдың/электр энергиясының/сутегінің бағасы.
Дизельдік отынның (бензиннің)/газдың/сутегінің бағасы мына формула бойынша анықталады:
формула (10)
мұнда:
Ақыс Ажаз- ККл (коэффициент климаттық) мәнін анықтайтын Отынды шығындау нормаларының 10-шы кесте бойынша кезеңдер шегінде өңір бойынша анықталған бір жылдағы қысқы және жазғы айлар саны.
Бқ.ш. Бж.о.- тариф есептеу күніне отынның дара құны (жазғы және қысқы).
Жазғы кезеңде тарифті есептеу кезінде өткен қысқы кезеңнің соңғы айында басым болған қысқы отынның 1 литрінің/1 килограммның бөлшек сауда бағасы облыс бойынша отын шығынының құнын анықтайтын 10-кестеге сәйкес кезеңдерде айқындалады. Ккл (климаттық коэффициент), негіз ретінде алынады.
5) Шжж - жанар-жағармай материалдарына шығындар автомобильдік отынға шығындардың 10%-ға тең:
формула (11)
6) Шжт- жөндеу және техникалық қызмет көрсету шығыстары осы маршрутқа қызмет көрсету үшін бекітілген автокөлік құралдары құнынан 10% (қызмет мерзімі 1 жылдан 3 жылға дейінгі көліктер үшін), 15% (автокөлік құралдары үшін пайдалану мерзімі 3 жылдан 7 жылға дейін) және 20 % (автокөлік құралдары үшін пайдалану мерзімі 7 жылдан астам) ретінде қабылданады:
Шжт = Кшт* Ам * Кр * Ц
формула (12)
мұнда:
Кшт - автокөлік құралдарға жөндеу және техникалық қызмет көрсету шығыстарының коэффициенті;
Ам- кесте бойынша маршруттағы автокөлік құралдарының бір күн ішіндегі саны;
Кр – автокөлік құралдары резервінің коэффициенті, (1,2 ретінде тең шығындарды есептеу үшін алынатын кесте бойынша автокөлік құралдар маршруттарына бекітілгендердің жалпы санының маршрутқа жеткізуге жататын автокөлік құралдарының 1,2 санына қатынасы);
Ц – маршрутта бекітілген 1 автокөлік құралының орташа адал нарықтық құны, теңгемен;
Өндірушіден немесе ресми дилерлер арқылы сатып алынған жаңа көліктер үшін бұл сатып алынған күннен бастап үш жылға дейінгі сатып алу құны болады.
Өндірушіден немесе ресми дилерлер арқылы сатып алынған автокөлік құралдарын қайта бағалау оларды бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар сатып алған күннен бастап үш жыл өткен соң жүргізіледі.
Қайталама нарықта сатып алынған автокөлік құралдары, сондай-ақ жалға алынған автокөлік құралдары үшін – бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар айқындайтын орташа нарықтық құн.
Бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар айқындаған автокөлік құралдарының құны ол анықталған күннен бастап үш жыл бойы қолданылады.
Электробустар, отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдары үшін жөндеу және техникалық қызмет көрсету шығыстары Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады.

Базовая норма расхода и совокупный коэффициент надбавок к нему на дизельное топливо (бензин)/газ определяется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта" (далее – Нормы расхода топлива);
Для электробусов норма расхода электроэнергии киловат в час на 100 километров пробега и совокупный коэффициент надбавок к нему определяется согласно данных Завода изготовителя.
Для автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, норма расхода водородного топлива килограмм в час на 100 километров пробега и совокупный коэффициент надбавок к нему определяется согласно данных Завода изготовителя.
Цт – цена дизельного топлива (бензина)/газа/электроэнергии/водорода.
Цена для дизельного топлива (бензина)/газа/водорода определяемая по формуле:
формула (10)
где:
Мзим Млето - количество зимних и летних месяцев в году, определенных по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический).
Цз.т Цл.т - розничная стоимость топлива (зимнего и летнего) на дату расчета тарифа.
При расчете тарифа в летний период, за основу берется розничная стоимость 1 литра/1 килограмма зимнего топлива, сложившаяся в последнем месяце последнего зимнего периода, определенного по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический).
При расчете тарифа в зимний период, за основу берется розничная стоимость 1 литра летнего топлива, сложившаяся в последнем месяце последнего летнего периода, определенного по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический).
5) Зсм - расходы на смазочные материалы равны 10% от расходов на автомобильное топливо:
формула (11)
6) Зрт - расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний автотранспортных средств принимаются как 5 % (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации до 1 года), 10 % (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации от 1 года до 3 лет), 15% (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации от 3 до 7 лет) и 20 % (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации более 7 лет) от стоимости автотранспортных средств, закрепленных для обслуживания данного маршрута.
формула (12)
где:
Крт - коэффициент расходов на проведение ремонтов и технических обслуживаний автотранспортных средств;
Ам – количество автотранспортных средств в день на маршруте по графику;
Кр - коэффициент резерва автотранспортных средств (отношение общего количества закрепленных за маршрутом автотранспортных средств к числу автотранспортных средств, подлежащих поставке на маршрут по графику, принимаемый для расчетов затрат равный как 1,2);
Ц – средняя стоимость автотранспортных средств, закрепленных на маршруте, в тенге.
Для новых автотранспортных средств, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров, таковой будет являться стоимость приобретения до трех лет с момента приобретения.
Переоценка автотранспортных средств, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров проводится после трех лет с момента их приобретения организациями, осуществляющими оценочную деятельность.
Для автотранспортных средств, приобретенных на вторичном рынке, а также арендованных автотранспортных средств - среднерыночная стоимость определяемая организациями, осуществляющими оценочную деятельность.
Стоимость автотранспортных средств определенная организациями, осуществляющими оценочную деятельность действительна в течение трех лет с момента ее определения.
Для электробусов, автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний определяются согласно данных Завода изготовителя.

7) Шш – маршруттағы автокөлік құралдарының жылдық жүрісіне есептелген автошиналарды пайдалану шығыстарын мынадай формула бойынша анықтауға болады:
формула (13)
мұнда:
Цш – бір шина жиынтығының орташа сатып алу бағасы (шина, камера, жиек таспасы), есептеу кезінде теңгемен. Бұл сатып алу бағасы осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес тарифті анықтаудың дұрыстығы расталғанға дейін жарамды);
М – автокөлік құралдарының доңғалақ саны (қосалқы доңғалақсыз);
Lоб - маршрутқа қызмет көрсету кезіндегі автокөлік құралдардың жалпы жылдық жүрісі;
Ш – автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасы отын шығысының нормасына сәйкес анықталады, километр;
Кш – автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасын түзету коэффициенті отын шығысының нормасына сәйкес анықталады.
Электробустардың, отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдарының автошиналары жүрісінің пайдаланымдық нормасын түзету коэффициенті Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады
8) Ззп – маршрутқа қызмет көрсету бойынша жүргізушілер мен (және) кондукторлардың (автокөлік құралдары экипаждарының) жалпы жылдық төлем сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
Шжа = (Мр* (ZB * NB * ZK * NK) * АМ* К) * 1,2
формула (14)
мұнда:
Мр – бір жылда маршрутқа қызмет көрсетілетін айлардың саны (жұмыстың тәулік ішінде және күнделікті режимі кезінде Мр = 12);
ZВ – автокөлік құралы жүргізушісінің орташа айлық жалақысы Қазақстан Республикасындағы немесе көлік және қойма шаруашылығы саласындағы бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысының (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын шағын кәсіпкерлік субъектілерін қоса алғанда) деңгейіне қатысты белгіленеді. Өтінімдерді берудің алдындағы тоқсандағы статистикалық мәліметтер негізінде тасымалдаушы тіркеледі;
ZК – кондуктордың орташа айлық жалақысы жүргізушінің жалақысының 70% деңгейінде белгіленеді;
Nв, Nк – маршрутта әр автокөлік құралдарға бекітілген жүргізушілердің (кондукторлардың) нормативтік саны;
К – тасымалдаушының есептік деректерімен расталған сомада еңбек жалақысы мен қызметкерлерді сақтандыруға әлеуметтік есептеуін есепке алатын коэффициент.
1,2 – аурулық, еңбек, оқудағы жұмысшылардың есептеулерін ескеретін түзету коэффиценті.
Жүргізушілерге және (немесе) кондукторларға жалақы төлеу фактісі қызметкерлерге еңбекақы төлеу туралы актінің үзінді көшірмемен расталады.
9) Шү – тасымалдаушының үстеме шығындарының нормативті сомасы осы маршрутқа қызмет көрсету бойынша тікелей шығындардың жиынтық сомасының пайызын құрайды және мына формула бойынша айқындалады:
Шү = Шт * П
формула (15)
мұнда: П – үстеме шығыстардың нормативті сомасының пайызы үстеме шығыстарды есептеу сомасының расталатын көлеміне қарай 15%-дан бастап 20%-ға дейін құрайды.
Үстеме шығыстарды есептеу сомасы:
өндіріс шығындарына жататын салықтар мен алымдар (әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік салықты, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды, қосымша құн салығы мен корпоративтік табыс салығын қоспағанда);
автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін және тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға, сондай-ақ жүргізушілердің және (немесе) кондукторлардың өмірін сақтандыруға арналған шығыстар;
автокөлік құралдарын міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізуге арналған шығыстар;
тасымалдаушының балансында тұрған және тасымалдау процесіне тартылған өндірістік-техникалық базаның әкімшілік ғимараттары мен объектілерінің (жабық автотұрақ, тазалау-жуу кешені, өндірістік алаңшалар мен цехтар) коммуналдық төлемдеріне арналған шығыстар;
тасымалдаушының балансында тұрған және қалалық және қала маңындағы тасымалдау процесіне тартылған өндірістік-техникалық базаның әкімшілік ғимараттары мен объектілері (жабық автотұрақ, тазалау-жуу кешені, өндірістік учаскелер мен цехтар) бойынша амортизацияға арналған шығыстар;
ауданаралық (қала ішілік облысішілік) және ауданішілік маршруттар бойынша тасымалдау процесіне тартылған өндірістік-техникалық базаның (жабық автотұрақ, тазалау-жуу кешені, өндірістік учаскелер мен цехтар) әкімшілік ғимараттары мен объектілері бойынша амортизацияға арналған шығыстар;
тасымалдауды ұйымдастыруға тартылған тасымалдаушы қызметкерлерінің (механик, медицина қызметкері, диспетчер) еңбекақысын қамтиды.
Үстеме шығыстарды есептеу сомасы тек құны Қағидалардың 4-тарауына сәйкес айқындалатын әлеуметтік маңызы бар маршрутқа қызмет көрсетуге ғана қолданылады.
Тасымалдауды ұйымдастыруға тартылған тасымалдаушының қызметкерлеріне (механик, медицина қызметкері, диспетчер) еңбекақы төлеу қызметкерлерге еңбекақы төлеу ведомосінен үзінді көшірмемен расталады.
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Нысаны
Субсидиялауға жататын әлеуметтік маңызы бар автомобиль қатынастарының тізбесі
р/с№
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
1
2
3
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әдістемеге сәйкес анықталған маршруттағы тариф есебі
Ұйымның атауы __________________________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
Әдістемеге сәйкес анықталған 1 жолаушыға арналған тариф, теңге
Болжалды тасымалдау көлемі жыл бойы жолаушылар, адам
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Маршрут құнының есебі
Ұйымның атауы __________________________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
Ұзындығы маршрут, км
Бағасы маршрут, теңге
Болжалды тасымалдау көлемі жыл бойы жолаушылар, адам
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Әлеуметтік маңызы бар субсидияланған қатынастар сомасы
р/с №
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
Маршрут құны осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес айқындалады (теңге)
Әдістемеге сәйкес белгіленген тариф (теңге)
Жергілікті атқарушы орган белгілейтін тариф номи (теңге)
Айырмашылық Әдістемеге сәйкес анықталған тарифтер арасында жергілікті атқарушы орган белгілейтін код пен тариф дене (теңге)
Әлеуметтік маңызы бар жол қозғалысын субсидиялау көлемі 3 жылға жыл сайынам
20__ жыл
20__жыл
20__жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Комиссия жұмысының және әлеуметтік маңызы бар қатынастарды субсидиялау нәтижелері
1-кесте
Маршрут атауы не нөмірі*, сондай-ақ осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымал даушының атауы
Маршрут түрі
Қағидалар дың 7-тармағына сәйкес маршрутқа тариф бойынша есептеулер ұсынылған күні (күні: күн, ай, жыл)
Маршрутқа тариф бойынша есептеулерді себепті көрсете отырып қайта пысықтауға жіберілген күні (күні: күн, ай, жыл)
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар тізбесін жасау күні (күні: күн, ай, жыл)
Комиссия жұмысының нәтижелері бойынша тарифті белгілеу күні (күні: күн, ай, жыл)
Бюджеттік өтінімді әзірлеу күні (күні: күн, ай, жыл)
Бюджетті бекіту күні (күні: күн, ай, жыл)
Әлеуметтік маңызы бар субсидияла натын қатынастар бойынша үш жылдық кезеңге сомманы бекіту күні (күні: күн, ай, жыл)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2-кесте
Маршрут атауы не нөмірі*, енгізілген әлеуметтік маңызы бар хабарламалар тізбесіне, сондай-ақ осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымал даушының атауы
Маршрут түрі
Әдістемеге сәйкес айқындал ған тариф (теңге)
Жергілікті атқарушы органы белгілеген тариф (теңге)
Маршрут бойынша үш жылдық кезеңге бөлінген субсидия көлемі әлеуметтік маңызы бар қатынастар тізіміне енгізілді
Осы маршрутқа қажетті субсидия көлемі (теңге)
Есептік кезеңде тасымалдаушыға осы маршрутқа төленген субсидия (теңге)
Бірінші жылға арналған сома (теңге / 20__ жыл)
Екінші жылға арналған сома (теңге / 20__ жыл)
Үшінші жылға арналған сома (теңге / 20__ жыл)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

7) Зш - эксплуатационные расходы на автошины в расчете на годовой пробег автотранспортных средств на маршруте определяются по формуле:
формула (13)
Цш - закупочная цена одного комплекта шин (шина, камера, ободная лента) в тенге на момент расчета. Данная закупочная цена действительна до подтверждения правильности определения тарифов согласно пункту 10 настоящих Правил);
M - количество колес на автотранспортном средстве (без запасного колеса);
Lоб - общий годовой пробег автотранспортных средств при обслуживании маршрута;
Ш - эксплуатационная норма пробега автошины, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива, в километр;
Кш - коэффициент корректировки эксплуатационных норм пробега автошин, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива;
Коэффициент корректировки эксплуатационных норм пробега автошин электробусов, автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, определяется согласно данных Завода изготовителя.
8) Ззп - общая годовая сумма зарплаты водителей и (или) кондукторов (экипажей автотранспортных средств) по обслуживанию маршрута может быть определена по формуле:
формула (14)
Мр - количество месяцев обслуживания маршрута в году (при круглогодичном и ежедневном режиме работы Мр = 12);
ZВ - среднемесячная заработная плата водителя автотранспортного средства устанавливается применительно к уровню среднемесячной номинальной заработной платы (с учетом малых предприятий, занимающихся предпринимательской деятельности) одного работника в сфере транспорта и складирования по Республике Казахстан или региону, где зарегистрирован перевозчик, сложившейся по данным статистики за квартал, предшествующего подаче заявки.
ZК - среднемесячная заработная плата кондуктора устанавливается на уровне 70% заработной платы водителя;
Nв, Nк - нормативное количество водителей (кондукторов), закрепленных за каждым автотранспортным средством на маршруте;
К - коэффициент, учитывающий социальные начисления на заработную плату и страхование работников в сумме подтвержденной данными перевозчика;
1,2 - поправочный коэффициент, учитывающий начисления работникам, находящимся на больничном, отпусках, обучении.
Выплата заработной платы водителям и (или) кондукторам подтверждается выпиской из ведомости выдачи заработной платы работникам.
9) Зн - нормативная сумма накладных затрат перевозчика составляет процент от совокупной суммы прямых затрат по обслуживанию данного маршрута и определяется по формуле:
Зн = Зп * П
формула (15)
где: П – процент нормативной суммы накладных расходов составляет от 15% до 20 % в зависимости от объема подтверждаемой расчетной суммы накладных расходов.
Расчетная сумма накладных расходов включает:
налоги и сборы, относимые на издержки производства (кроме социального отчисления, социального налога, обязательного социального медицинского страхования, налога на добавленную стоимость и корпоративного налога на прибыль);
расходы на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств и гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, а также страхование жизни водителей и (или) кондукторов;
расходы на прохождение обязательного технического осмотра автотранспортных средств;
расходы на коммунальные платежи по административным зданиям и объектам производственно-технической базы (закрытая автостоянка, уборочно-моечный комплекс, производственные участки и цеха), находящимся на балансе перевозчика и задействованным в перевозочном процессе;
расходы на амортизацию по административным зданиям и объектам производственно-технической базы (закрытая автостоянка, уборочно-моечный комплекс, производственные участки и цеха), находящимся на балансе перевозчика и задействованным в перевозочном процессе на городских и пригородных маршрутах;
расходы на амортизацию по административным зданиям и объектам производственно-технической базы (закрытая автостоянка, уборочно-моечный комплекс, производственные участки и цеха), задействованным в перевозочном процессе на межрайонных (междугородных внутриобластных) и внутрирайонных маршрутах;
заработная плата работников перевозчика, задействованных в организации перевозок (механик, медицинский работник, диспетчер).
Расчетная сумма накладных расходов применяется исключительно на обслуживание социально значимого маршрута, стоимость которого определяется в соответствии с главой 4 Правил.
Выплата заработной платы работникам перевозчика, задействованным в организации перевозок (механик, медицинский работник, диспетчер) подтверждается выпиской из ведомости выдачи заработной платы работникам.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Перечень социально значимых автомобильных сообщений, подлежащих субсидированию
№ п/п
Наименование и (или) номер маршрута
Вид маршрута
1
2
3
Приложение 2
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Расчеты по тарифу на маршрут, определенному в соответствии с Методикой
Наименование организации ___________________________
Наименование и (или) номер маршрута
Вид маршрута
Тариф на 1 пассажира, определенный в соответствии с Методикой, тенге
Прогнозируемое количество перевозки пассажиров в течение года, человек
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 3
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Расчеты по стоимости маршрута
Наименование организации ___________________________
Наименование и (или) номер маршрута
Вид маршрута
Протяженность маршрута, километр
Стоимость маршрута, тенге
Прогнозируемое количество перевозки пассажиров в течение года, человек
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 4
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Сумма по социально значимым субсидируемым сообщениям
№ п/п
Наименование маршрута (номер маршрута)
Вид маршрута
Стоимость маршрута, определенная в соответствии с главой 4 настоящих Правил (тенге)
Тариф, определенный в соответствии с Методикой (тенге)
Тариф, установленный местным исполнительным органом (тенге)
Разница между тарифом, определенным в соответс твии с Методикой и тарифом, установлен ным местным исполнительным органом (тенге)
Объем субсидирования социально значимого автомобильного сообщения на 3 года в разрезе по годам
20__ год
20__год
20__год
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 5
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Результаты работы Комиссии и субсидирования
социально значимых сообщений
Таблица 1
№ п/п
Наименование маршрута (номер маршрута)*
Вид маршрута
Дата предоставления перевозчиком расчетов согласно пункту 7 к настоящим Правилам (дата: число, месяц, год)
Дата направления на доработку расчетов перевозчика с указанием причин (дата: число, месяц, год)
Дата включения маршрута в перечень социально значимых сообщений (дата: число, месяц, год)
Дата установления тарифа по результатам работы Комиссии (дата: число, месяц, год
Дата разработки бюджет ной заявки (дата: число, месяц, год)
Дата утверж дения бюджета (дата: число, месяц, год)
Дата утверждения на трехлетний период суммы по социально значимым субсидируемым сообщениям (дата: число, месяц, год)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Таблица 2
№ п/п
Наименование и (или) номер маршрута*, включенного в перечень социально значимых сообщений, а также наименование перевозчика, обслуживающего данный машрут
Вид маршрута
Тариф, определенный в соответствии с Методикой (тенге)
Стоимость маршрута, определенная в соответствии с главой 4 настоящих Правил (тенге)
Тариф, установленный местным исполнительным органом (тенге)
Объем субсидий, выделенных на трехлетний период по маршруту, включенному в перечень социально значимых сообщений
Необходимый объем субсидирования на данный маршрут (тенге)
Выплаченные перевозчику субсидии на данный маршрут за квартал, в разрезе помесяцам (тенге)
Сумма на первый год (тенге/20__ год)
Сумма на второй год (тенге/ 20__ год)
Сумма на третий год (тенге/20__ год)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Барлығы (барлық маршруттар үшін 2-кестенің 6, 7, 8, 9, 10-бағандары бойынша жалпы сома көрсетіледі)
* Осы Кестелердегі 2-бағанды толтыру кезінде қалалық (ауылдық) немесе қала маңындағы қатынастарда маршрут нөмірі көрсетіледі, ал ауданішілік немесе ауданаралық (қалааралық облысішілік) қатынастарда маршруттың бастапқы және соңғы пункттерінде орналасқан елді мекендердің атаулары көрсетіледі.
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Әлеуметтік маңызы бар автомобиль қатынастары бойынша нақты тасымалданған жолаушылар туралы ақпарат
20 __ жылға арналған ____________________
(ұйымның атауы)
_________________________ облысы (қала, аудан) бойынша
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
1 жолаушыға бекітілген тариф, теңге
Есептік ай ішінде тасымалданған жолаушылар саны
Жолаушылар тасымалынан түскен қаражат, теңге
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Орындалған жұмыс туралы ақпарат
_______________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
__________________________________
облысы (қала, аудан) бойынша
20___ ж. ___________________ үшін
р/н №
Маршруттар саны, бірлік
Орындалған тасымал көлемі, км
Жалпы
маршрут құны, теңге
Жолаушыларды тасымалдаудан түскен қаражат, теңге
1
2
3
4
5
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Өтініш
1. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шарты (бұдан әрі – шарт):
1) шарт нөмірі №: ________;
2) шарт жасасу күні (күні, айы, жылы): __________;
3) шарт қолдану мерзімі (күні, айы, жылы): __________.
2. Маршрут түрі:
1) қалалық (ауылдық) □;
2) қала маңындағы □;
3) ауданішілік □;
4) ауданаралық (қалааралық облысішілік) □.
3. Маршрут атауы және (немесе) нөмірі: ____________.
4. Маршрутқа қызмет көрсетудің кезеңі:
1) қызмет көрсетуді бастау күні (күні, айы, жылы) _____________;
2) қызмет көрсетуді аяқтау күні (күні, айы, жылы) _____________.
5. Субсидия сомасы (цифрмен және теңгемен көрсетіледі): ____________;

Всего (указывается общая сумма по графам 6, 7, 8, 9, 10 Таблицы 2 по всем маршрутам)
* При заполнении графы 2 в настоящих Таблицах на городских (сельских) или пригородных маршрутах указывается номер маршрута, а на внутрирайонных или межрайонных (междугородных внутриобластных) маршрутах указываются наименования населенных пунктов, расположенных в начальном и конечном пунктах маршрута.
Приложение 6
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Информация о фактически перевезенных пассажирах по социально значимым автомобильным сообщениям
_________________ по __________ области (городу, району)
(наименование организации)
за ___________________ 20___ год
Наименование и (или) номер маршрута
Вид маршрута
Утвержденный тариф на 1 пассажира, тенге
Количество перевезенных пассажиров в течение месяца, человек
Средства поступившие от перевозок пассажиров, тенге
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 7
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Информация о выполненной работе
_______________________________________________
(наименование организации)
по _________________________________ области (городу, району)
за ___________________ 20___ год
№ п/п
Количество маршрутов, единиц
Выполненный объем перевозки, километр
Общая стоимость маршрута, тенге
Средства поступившие от перевозок пассажиров, тенге
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 8
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Заявление
1. Договор организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее - договор):
1) номер договора №: _________;
2) дата заключения договора (число, месяц, год): __________;
3) срок действия договора (число, месяц, год): __________.
2. Вид маршрута:
1) городские (сельские) □;
2) пригородные □;
3) внутрирайонные □;
4) межрайонные (междугородные внутриобластные) □.
3. Наименование и (или) номер маршрута: ___________;
4. Период обслуживания маршрута:
1) дата начала обслуживания (число, месяц, год) ___________;
2) дата завершения обслуживания (число, месяц, год) ___________.
5. Сумма субсидирования (указывается в цифрах и в тенге): ___________;

6. Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасы қоса беріледі.
Осымен:
көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға қызметті жүзеге асыру немесе жеке әрекеттердің мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы;
қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады;
көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
* Осы өтініштің 3-тармағы бойынша мәліметтерді толтырған кезде қалалық (ауылдық) немесе қала маңындағы қатынастарда маршруттың нөмірі көрсетіледі, ал ауданішілік немесе ауданаралық (қалааралық облысішілік) қатынастарда маршруттың бастапқы және соңғы пункттерінде орналасқан елді мекендердің атаулары көрсетіледі.
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
"Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастарда әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арнасы)
портал арқылы
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні ішінде
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (толық автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидия тағайындау туралы хабарлама не субсидия тағайындаудан бас тарту туралы хабарлама жіберу тәсілімен мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигін

6. Прилагается пакет документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными, и на них может быть направлена любая информация по вопросам осуществления деятельности или отдельных действий;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
услугополучатель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*При заполнении сведений по пункту 3 настоящего заявления на городских (сельских) или пригородных маршрутах указывается номер маршрута, а на внутрирайонных или межрайонных (междугородных внутриобластных) маршрутах указываются наименования населенных пунктов, расположенных в начальном и конечном пунктах маршрута.
Приложение 9
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях"
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2.
Способы предоставления государственной услуги
через портал.
3.
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении субсидии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги способом направления уведомления об отказе в назначении субсидии.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя услугодателя либо исполняющим его обязанности.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін
1) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша іс жүзінде тасымалданған жолаушылар туралы ақпарат;
2) Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автокөлік құралдарының маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (км.) сүйене отырып анықталған маршрут құны бойынша тасымалдаулар жүзеге асырылған кезде, орындалған жұмыс туралы ақпарат;
3) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес билеттерді сату жөніндегі ақпарат;
4) осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жолаушыларды тасымалдаудан түскен қаржы қаражаты туралы ақпарат;
5) тасымалдаулар ауданаралық (қалааралық облысішілік) немесе ауданішілік қатынастарда жүзеге асырылған кезде, автовокзалдардың (автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің) диспетчерлік қызметінің құжаты немесе ауылдық округтің әкімінен немесе оны алмастыратын адамнан осы маршрут бойынша орындалған рейстерді растайтын анықтамалар;
6) Қағидалардың 4-тарауына сәйкес айқындалған маршрут бойынша құны тасымалдауды жүзеге асыру кезінде маршрут (км) бойынша автокөлік құралдарының жалпы жылдық жүрісін негізгі ала отырып, елді мекеннің бірыңғай диспетчерлік қызметінен осы маршрут бойынша орындалған рейстерді растайтын құжат;
7) диспетчерлік қызметтің қалалық және қала маңындағы маршруттар бойынша рейстерді орындамағанын растайтын (бар болған жағдайда) құжаты.
Осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттар электрондық көшірмеде немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасында ұсынылады.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) информация о фактически перевезенных пассажиров по социально значимым сообщениям;
2) при осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), информация о выполненной работе;
3) информация по реализации билетов согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
4) информация о финансовых средствах, поступивших от перевозки пассажиров согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
5) документ диспетчерской службы автовокзалов (автостанций, пунктов обслуживания пассажиров) или справки от акима сельского округа или лица его заменяющего, где отсутствует автовокзал (автостанция, пункт обслуживания пассажиров), подтверждающий выполненные рейсы по данному маршруту, при осуществлении перевозок в межрайонном (междугородном внутриобластном) или внутрирайонном сообщениях;
6) при осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (км), документ с единой диспетчерской службы населенного пункта, подтверждающего выполненные рейсы по данному маршруту;
7) документ диспетчерской службы (при наличии), подтверждающего выполнение рейсов по городским и пригородным маршрутам.
Документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта представляются в электронной копии или электронно цифровой подписи руководителя организации.
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
"Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау"
мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Билеттерді сату бойынша ақпарат
Ұйымның атауы _______________________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Бір реттік жол жүру билеттерін сату туралы ақпарат
билеттің түрі
саны (дана)
билеттің бағасы (теңге)
жалпы сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
ересек
балалар үшін
жеңілдетілген
Жиыны:
Ұзақ мерзімді жол жүру билеттерін сату туралы ақпарат
билеттің түрі
саны (дана)
билеттің бағасы (теңге)
жалпы сомасы (теңге)
ересек
балалар үшін
жеңілдетілген
Жиыны:
Әкiмшiлiк орталық болып табылатын облыстық маңызы бар қалаларда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада тасымалдауды жүзеге асырған кезде билеттерді сату бойынша есеп маршрутта пайдаланылатын жолақыны электрондық төлеу жүйесімен расталады.
Жолақыны электрондық төлеу жүйесі оператторының (бұдан әрі - оператор) атауы _________________.
Тасымалдаушы мен оператор арасында жасалған шарт 20 ______ жылғы ___________ № ________. Шарттың қолдану мерзімі 20 ____ жылғы ________.
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
"Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау"
мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Жолаушылар тасымалынан түскен қаржылық қаражат туралы ақпарат
Ұйымың атауы ___________________________________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Сома (теңге)
бір реттік жол жүру билеттерін сатудан
ұзақ мерзімді жол жүру билеттерін сатудан
жеңілдетілген жол жүруден алынған өтемақы
Жиыны
1
2
3
4
5
Жүктеу
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Жүргізушілердің және (немесе) кондукторлардың жалақысы мен әлеуметтік аударымдары бойынша тасымалдаушының шығыстары туралы ақпарат
Ұйымның атауы ________________________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Жүргізушілер саны, адам
Ағымдағы қаржы жылы деңгейінде жүргізушілердің ең төменгі жалақысы, теңге
Жүргізушілердің ағымдағы қаржы жылы деңгейіндегі әлеуметтік аударымдары, теңге
Кондукторлар саны, адамдар
Ағымдағы қаржы жылы деңгейінде кондукторлардың ең төменгі жалақысы, теңге
Ағымдағы қаржы жылы деңгейіндегі кондукторлардың әлеуметтік аударымдары, теңге
Жиыны
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолдаңбасы
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Субсидия тағайындау туралы №____ хабарлама
Көрсетілетін қызметті алушы: _____________________________________
(жеке сәйкестендiру нөмiрi/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет: "Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастарда әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау"
Маршрут түрі: ___________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі: ____________
Маршрутқа қызмет көрсетудің кезеңі: ___________
Мәртебе: Субсидия тағайындалды
Хабарлама берген жергілікті атқарушы орган: _______________________
__________________________________________________________________
Хабарлама жіберілетін уақыты мен күні: 20 ____ жылғы "___" ________
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Субсидия тағайындаудан бас тарту туралы №____ хабарлама
Көрсетілетін қызметті алушы: _____________________________________
(жеке сәйкестендiру нөмiрi/ бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет: "Ауданаралық (қалааралық облысішілік),
ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастарда әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау"
Маршрут түрі: ___________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі: ____________
Маршрутқа қызмет көрсетудің кезеңі: ___________
Мәртебе: Субсидия тағайындаудан бас тартылды
Негізі: __________________________________________________________
__________________________________________________________________
Хабарлама берген жергілікті атқарушы орган:
__________________________________________________________________
Хабарлама жіберілетін уақыты мен күні: 20 ____ жылғы "___" ______

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания госудрственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг по телефону 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Субсидирование убытков
перевозчика, связанных
с осуществлением
автомобильных пассажирских
перевозок по социально
значимым сообщениям в
межрайонном (междугородном
внутриобластном),
внутрирайонном, городском
(сельском) и пригородном
сообщениях"
Форма
Информация по реализации билетов
Наименование организации ____________________
Наименование и (или) номер маршрута
Информация о реализации разовых проездных билетов
вид билета
количество, (штук)
цена билета (тенге)
общая сумма (тенге)
1
2
3
4
5
взрослый
детский
льготный
Итого:
Информация о реализации долгосрочных проездных билетов
вид билета
количество (штук)
цена билета (тенге)
Общая сумма (тенге)
взрослый
детский
льготный
Итого:
При осуществлении перевозок в городах областного значения, являющиеся административными центрами, городах республиканского значения, столице, сведения по реализации билетов подтверждаются системой электронной оплаты за проезд, используемой на маршруте.
Наименование оператора системы электронной оплаты за проезд (далее - оператор) ___________________.
Договор, заключенный между перевозчиком и оператором № ________ от _______ 20 ____ года. Срок действия договора __________ 20 ____ года.
Руководитель организации
Главный бухгалтер
МП (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Субсидирование убытков
перевозчика, связанных
с осуществлением
автомобильных пассажирских
перевозок по социально
значимым сообщениям в
межрайонном (междугородном
внутриобластном),
внутрирайонном, городском
(сельском) и пригородном
сообщениях"
Форма
Информация о финансовых средствах, поступивших от перевозки пассажиров
Наименование организации ________________________
Наименование и (или) номер маршрута
Сумма (тенге)
от продажи разовых проездных билетов
от продажи долгосрочных проездных билетов
от полученных компенсаций за льготный проезд
Итого:
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 10
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Информация о расходах перевозчика по заработной плате и социальным отчислениям водителей и (или) кондукторов
Наименование организации ________________________
Наименование и (или) номер маршрута
Количество водителей, человек
Минимальная заработная плата водителей на уровне текущий финансовый год, тенге
Социальные отчисления водителей на уровне текущий финансовый год, тенге
Количество кондукторов, человек
Минимальная заработная плата кондукторов на уровне текущий финансовый год, тенге
Социальные отчисления кондукторов на уровне текущий финансовый год, тенге
Итого
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 11
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Уведомление о назначении субсидии №____
Услугополучатель: _______________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер / бизнес идентификационный номер)
Государственная услуга: "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном,
городском (сельском) и пригородном сообщениях"
Вид маршрута: __________
Наименование и (или) номер маршрута: _______________
Период обслуживания маршрута: _______________
Статус: Субсидия назначена
Местный исполнительный орган, выдавший уведомление: ____________________________________________________
Дата и время отправки уведомления: "___" ______ 20 ____ года
Приложение 12
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Уведомление об отказе в назначении субсидии №____
Услугополучатель: _______________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер / бизнес идентификационный номер)
Государственная услуга: "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях"
Вид маршрута: _________________________________
Наименование и (или) номер маршрута: ___________________
Период обслуживания маршрута: _______________
Статус: Отказано в назначении субсидии
Основание: ______________________________________ ________________________________________________
Местный исполнительный орган, выдавший уведомление: _______________________________________________________
Дата и время отправки уведомления: "___" ______ 20 ____ года