Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 697 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 желтоқсанда № 33793 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
С. Шарипханов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 697 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізімі
1. "Азаматтық қорғау органдарында кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау қағидалары мен әдістерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 7 қыркүйектегі № 432 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24301 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарында кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау қағидалары мен әдістерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 декабря 2023 года № 697. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2023 года № 33793.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
С. Шарипханов
Утвержден приказом
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 22 декабря 2023 года № 697
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 7 сентября 2021 года № 432 "Об утверждении Правил и Методов определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24301) внести следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 7, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 175-8) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и Методах определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Азаматтық қорғау органдарында кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау қағидалары мен әдістері (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 2-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарында (бұдан әрі – АҚО) кәсіби құзыреттерді, негізгі көрсеткіштерді және бәсекеге қабілеттілік көрсеткіш есебін айқындау тәртібі мен әдісін белгілейді.";
23-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тестілеу нәтижелері бойынша дұрыс жауаптарының орташа саны ("Құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 1 бұйрығының (бұдан әрі - № 1 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14317 болып тіркелген) талаптарына сәйкес берілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеуден өту туралы сертификаттың деректері негізінде);";
1-қосымшаның 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Кәсіби әдептілік және АҚО-ның корпоративтік мәдениетін ұстаушылық
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінің (бұдан әрі - Әдеп кодексі) нормаларын білу және түсіну. Эмоциялық күрделі қызметтік жағдайларда байсалдылығын, тактикалығын және Әдеп кодексінің басқа да талаптарын (халыққа (арнайы контенгентке), әріптестеріне және басшылығына қатысты) көрсету қабілеті. АҚО имидждік саясатының ережелерін білу және түсіну. АҚО қызметтік этикасының, құпиялылық режимінің және имидждік саясатының талаптарын сақтай отырып, жалпы және арнайы қызметтік мәселелер бойынша халық өкілдерімен, арнайы контенгентпен ауызша байланыста болу (әңгімелесу) қабілеті.
";

"1. Настоящие Правила и Методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 7, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 175-8) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности в органах гражданской защиты (далее – ОГЗ).";
абзац четвертый пункта 23 изложить в следующей редакции:
"среднее количество правильных ответов по результатам тестирования (на основании данных сертификата о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан, выданного в соответствии с требованиями приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 сентября 2016 года № 1 "Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14317) (далее - приказ № 1);";
пункт 8 приложении 1 изложить в следующей редакции:
"
8
Профессиональная этичность и приверженность корпоративной культуре ОГЗ
Знание и понимание норм Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан" и Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" (далее - Этический кодекс). Способность проявлять сдержанность, тактичность и другие требования Этического кодекса (по отношению к населению, коллегам и руководству) в эмоционально сложных служебных ситуациях.
Способность поддерживать вербальный контакт (разговор) с представителями населения по общим и специальным служебным вопросам с соблюдением требований служебной этики, режима секретности.
";

2-қосымшаның 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Кәсіби әдептілік және АҚО-ның корпоративтік мәдениетін ұстаушылық
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінің (бұдан әрі - Әдеп кодекс) нормаларын білу және түсіну. Эмоциялық күрделі қызметтік жағдайларда байсалдылығын, тактикалығын және Әдеп кодексінің басқа да талаптарын (халыққа (арнайы контенгентке), әріптестеріне және басшылығына қатысты) көрсету қабілеті. АҚО имидждік саясатының ережелерін білу және түсіну. АҚО қызметтік этикасының, құпиялылық режимінің және имидждік саясатының талаптарын сақтай отырып, жалпы және арнайы қызметтік мәселелер бойынша халық өкілдерімен, арнайы контенгентпен ауызша байланыста болу (әңгімелесу) қабілеті.
";
3-қосымшаның 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
Кәсіби әдептілік және АҚО-ның корпоративтік мәдениетін ұстаушылық
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінің (бұдан әрі - Әдеп кодексі) нормаларын білу және түсіну. Эмоциялық күрделі қызметтік жағдайларда байсалдылығын, тактикалығын және Әдеп кодексінің басқа да талаптарын (халыққа, әріптестеріне және басшылығына қатысты) көрсету қабілеті. АҚО имидждік саясатының ережелерін білу және түсіну. АҚО қызметтік этикасының, құпиялылық режимінің және имидждік саясатының талаптарын сақтай отырып, жалпы және арнайы қызметтік мәселелер бойынша халық өкілдерімен ауызша байланыста болу (әңгімелесу) қабілеті.
Әдеп кодексінің ережелерін баяндау және түсіндіру. Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады. АҚО имидждік саясатының мазмұны, маңызы, мақсаттары мен міндеттері туралы сұрақтарға жауап беру. Жұртшылық өкілінің мінез-құлқын салатын лауазымды адамның сұрақтарына жауап беру.
";

пункт 8 приложении 2 изложить в следующей редакции:
"
8
Профессиональная этичность и приверженность корпоративной культуре ОГЗ
Знание и понимание норм Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан" и Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" (далее - Этический кодекс). Способность проявлять сдержанность, тактичность и другие требования Этического кодекса.
Способность поддерживать вербальный контакт (разговор) с представителями населения по общим и специальным служебным вопросам с соблюдением требований служебной этики, режима секретности и имиджевой политики ОГЗ.
";
пункт 7 приложении 3 изложить в следующей редакции:
"
7
Профессиональная этичность и приверженность корпоративной культуре ОГЗ
Знание и понимание норм Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан" и Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" (далее - Этический кодекс).
Способность проявлять сдержанность, тактичность и другие требования Этического кодекса.
(по отношению к населению, коллегам и руководству) в эмоционально сложных служебных ситуациях.
Знание и понимание положений имиджевой политики ОГЗ.
Способность поддерживать вербальный контакт (разговор) с представителями населения по общим и специальным служебным вопросам с соблюдением требований служебной этики, режима секретности.
Изложение и разъяснение положений Этического кодекса.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов.
Ответы на вопросы о содержании, значении, целях и задачах имиджевой политики ОГЗ.
Ответы на вопросы должностного лица, имитирующего поведение представителя общественности.
";

4-қосымшаның 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
Кәсіби әдептілік және АҚО-ның корпоративтік мәдениетін ұстаушылық
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінің (бұдан әрі - Әдеп кодексі) нормаларын білу және түсіну. Эмоциялық күрделі қызметтік жағдайларда байсалдылығын, тактикалығын және Әдеп кодексінің басқа да талаптарын (халыққа, әріптестеріне және басшылығына қатысты) көрсету қабілеті. АҚО имидждік саясатының ережелерін білу және түсіну. АҚО қызметтік этикасының, құпиялылық режимінің және имидждік саясатының талаптарын сақтай отырып, жалпы және арнайы қызметтік мәселелер бойынша халық өкілдерімен ауызша байланыста болу (әңгімелесу) қабілеті.
Әдеп кодексінің ережелерін баяндау және түсіндіру. Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар (тікелей басшының еркін нысандағы сипаттамасы) негізінде жүзеге асырылады. АҚО имидждік саясатының мазмұны, маңызы, мақсаттары мен міндеттері туралы сұрақтарға жауап беру. Жұртшылық өкілінің мінез-құлқын салатын лауазымды адамның сұрақтарына жауап беру.
";
5-қосымшаның 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Кәсіби әдептілік және АҚО-ның корпоративтік мәдениетін ұстаушылық
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінің (бұдан әрі - Әдеп кодексі) нормаларын білу және түсіну. Байсалдылығын, тактикалығын және Әдеп кодексінің басқа да талаптарын көрсету қабілеті.
Тестілеуден өту. Осы көрсеткішке сәйкес келуіне бағалау психофизиологиялық куәландыру және сипаттайтын материалдар (тағылымдама жетекшісінің, соңғы оқу (жұмыс) орнынан еркін нысандағы мінездемесі) негізінде жүзеге асырылады.
".

пункт 7 приложении 4 изложить в следующей редакции:
"
7
Профессиональная этичность и приверженность корпоративной культуре ОГЗ
Знание и понимание норм Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан" и Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" (далее - Этический кодекс).
Способность проявлять сдержанность, тактичность и другие требования Этического кодекса (по отношению к населению, коллегам и руководству) в эмоционально сложных служебных ситуациях.
Знание и понимание положений имиджевой политики ОГЗ.
Способность поддерживать вербальный контакт (разговор) с представителями населения по общим и специальным служебным вопросам с соблюдением требований служебной этики, режима секретности и имиджевой политики ОГЗ.
Изложение и разъяснение положений Этического кодекса.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов (характеристика непосредственного руководителя в произвольной форме).
Ответы на вопросы о содержании, значении, целях и задачах имиджевой политики ОГЗ.
Ответы на вопросы должностного лица, имитирующего поведение представителя общественности.
";
пункт 8 приложении 5 изложить в следующей редакции:
"
8
Профессиональная этичность и приверженность корпоративной культуре ОГЗ
Знание и понимание норм Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан" и Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" (далее - Этический кодекс). Способность проявлять сдержанность, тактичность и другие требования Этического кодекса.
Прохождение тестирования.
Оценка на соответствие данному показателю осуществляется на основании заключения психофизиологического освидетельствования и характеризующих материалов (характеристика руководителя стажировки, с последнего места учебы (работы) в произвольной форме).
".

2. Азаматтық қорғау органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдар тізбесін және Азаматтық қорғау органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидаларын бекіту туралы" азақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 30 шілдедегі № 367 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23829 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 1-1-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 167) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдар тізбесі осы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізіміне 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Азаматтық қорғау органдарында жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 33-бабының 1-1-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 167) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарында (бұдан әрі - АҚО) жоғары тұрған басшы лауазымдарға конкурс өткізу шарттары мен тәртібін айқындайды.".
3. Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.02.2025 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. "Азаматтық қорғау органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29438 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

2. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 июля 2021 года № 367 "Об утверждении Перечня руководящих должностей в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе, Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23829) внести следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1-1 статьи 33, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 167) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Перечень руководящих должностей в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе, утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения;
В Условиях и Правилах проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты, проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Условия и Правила проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 33, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 167) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют условия и порядок проведения конкурса на вышестоящие руководящие должности в органах гражданской защиты (далее - ОГЗ).".
3. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.02.2025 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 65 "Об утверждении Правил и сроков организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29438) внести следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:

""Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы азаматтық қорғау органдарына құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабының 8-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарына (бұдан әрі – АҚО) құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін тұлғаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.".
5. "Азаматтық қорғау органдарының жеке құрамымен тәрбие, психологиялық және идеологиялық жұмыстарын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 10 қарашадағы № 184 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30538 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-1-бабының 6-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарының жеке құрамымен тәрбие, психологиялық және идеологиялық жұмыстарын ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Азаматтық қорғау органдарының жеке құрамымен тәрбие, психологиялық және идеологиялық жұмыстарын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-1-бабының 6-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-6) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі – АҚО) жеке құрамымен тәрбие, психологиялық және идеологиялық жұмыстарын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың күші АҚО қызметкерлеріне (арнаулы атақтағы), әскери қызметшілеріне (ұдайы және ауыспалы құрам) және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымының курсанттарына (бұдан әрі - қызметкерлер) қолданылады.";

"В соответствии с пунктом 8 статьи 12, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 175-4) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и сроках организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 12, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 175-4) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих на правоохранительную службу в органы гражданской защиты (далее – ОГЗ).".
5. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 ноября 2022 года № 184 "Об утверждении Правил организации воспитательной, психологической и идеологической работы с личным составом органов гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30538) внести следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 6 статьи 54-1, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 175-6) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации воспитательной, психологической и идеологической работы с личным составом органов гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации воспитательной, психологической и идеологической работы с личным составом органов гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 54-1, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), а также подпунктом 175-6) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" и определяют порядок организации воспитательной, психологической и идеологической работы с личным составом органов гражданской защиты (далее – ОГЗ).
Действие настоящих Правил распространяется на сотрудников (со специальными званиями), военнослужащих (постоянного и переменного состава) ОГЗ и курсантов организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - сотрудники).";

4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тікелей басшылардың, кадр қызметінің, оның ішінде жеке құрам бойынша инспекцияның, психологтардың өздерінің қызметтік, әскери тәртіпті, "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексін, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін сақтауы, Заңның 16-бабымен, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабымен қарастырылған міндеттерін ұқыпты және адал орындауы Отанға және АҚО-дағы қызметке мақтаныш, патриотизм сезімін дарыту тұрғысынан жеке құраммен жеке-тәрбие жұмысы (бұдан әрі - ЖТЖ) кезінде жүзеге асырылады.";
8-тармақта:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңның 16-бабымен, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабымен қарастырылған міндеттерін адал орындау, сондай-ақ адамдарға кез келген жағдайда көмек көрсету үшін жеке құрамның кәсіби қасиеттерін және моральдық-психологиялық дайындығын тәрбиелеу;"
үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке құрамды жүктелген тапсырмаларды, Заңның 16-бабымен, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабымен қарастырылған міндеттерді адал және кәсіби орындауға, ұжымда тәртіпті және әлеуметтік қатынастарды сақтауға ынталандыру;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. АҚО тәрбие жұмысының негізгі нысандары:
1) әлеуметтік-құқықтық жұмыс;
2) жеке құрамды хабардар ету және даярлау;
3) тәртіп пен құқықтық тәртіпті нығайту;
4) мәдени-демалыс жұмысы
5) ЖТЖ;
6) АҚО бөлімшелерінің басшыларын оқыту және тәрбие жұмысының әдістерін жетілдіру;
7) тәрбие жұмысын ұйымдастырудың оң тәжірибесін зерделеу және алмасу;
8) ақпараттық-иллюстрациялық материалдарды әзірлеу және жариялау болып табылады;
9) ақпараттық телебағдарламаларды, радиохабарларды, хроникалық-деректі фильмдерді, аудио және бейнематериалдарды тыңдау және қарау;
10) қызметкерлердің басшы құраммен, АҚО-ның, соғыс және еңбек ардагерлерімен, батырлармен, мемлекет қайраткерлерімен және белгілі адамдармен кездесулері;

подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) индивидуально-воспитательной работе (далее - ИВР) с личным составом проводимой непосредственными руководителями, кадровой службой, в том числе инспекцией по личному составу, психологами на предмет соблюдения ими служебной, воинской дисциплины, Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан", Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан", добросовестного и честного исполнения обязанностей предусмотренных статей 16 Закона, статей 7 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", привития чувства гордости, патриотизма к родине и службе в ОГЗ.";
в пункте 8:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"воспитание у личного состава профессиональных качеств и морально-психологической готовности для добросовестного исполнения обязанностей, предусмотренных статьей 16 Закона, статьей 7 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", а также оказания помощи людям в любых условиях;";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"мотивирование личного состава на добросовестное и профессиональное исполнение возложенных задач, обязанностей предусмотренных статьей 16 Закона, статьей 7 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" соблюдение дисциплины и социальных отношений в коллективе;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Основными формами воспитательной работы в ОГЗ является:
1) социально-правовая работа;
2) информирование личного состава;
3) укрепление дисциплины и правопорядка;
4) культурно-досуговая работа;
5) ИВР;
6) обучение руководителей подразделений ОГЗ и совершенствование методов воспитательной работы;
7) изучение и обмен положительного опыта организации воспитательной работы;
8) разработка и публикация информационно-иллюстрационных материалов;
9) прослушивание и просмотр информационных телепередач, радиопередач, хронико-документальных фильмов, аудио и видеоматериалов;
10) встречи сотрудников с руководящим составом, ветеранами ОГЗ, войны и труда, героями, государственными деятелями и известными людьми;

11) аудио және бейнематериалдарды, ақпараттық-анықтамалық материалдарды, жадынамаларды дайындау және шығару;
12) сыбайлас жемқорлық қылмыстары үшін сотталған қызметкерлерге қатысты жеке құрамның қатысуымен ашық сот отырыстарын өткізу және сот үкімдерін жеткізу.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Тәрбие жұмысының негізгі құралдарына мыналар жатады:
1) мәдени-демалыс мекемелері;
2) ақпараттық-тәрбие жұмысының бөлмелері;
3) кітапханалар;
4) музейлер;
5) техникалық тәрбие құралдары;
6) жылжымалы ақпараттық кешендер;
7) көрнекі ақпарат құралдары;
8) АҚО құтқарушыларының құрылымдары (бұдан әрі - құрылымдар).";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тәрбие жұмысын барлық деңгейдегі АҚО бөлімшелерінің басшылары, облыстық, республикалық маңызы бар қалалар және астананың аумақтық органдары басшыларының кадр және тәрбие жұмысы бойынша орынбасарлары, ал олар болмаған жағдайда – тиісті қызметтер жүктелген лауазымды адамдар, кадр және тәрбие жұмысы бөлімшелері, психологтар жүргізеді және жеке құрамның жоғары кәсіби, азаматтық және моральдық-психологиялық қасиеттерін қалыптастыруға, жалпы мәдениет деңгейін арттыруға, оларды жедел-қызметтік міндеттерді тиімді орындауға жұмылдыруға бағытталған.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Тәрбие жұмысының тиімді әдістері – сендіру, үлгі, жаттығу, көтермелеу, мәжбүрлеу, бәсекелестік, сын және өзін-өзі сынау, насихаттау, үгіт, пікірталас, ақпараттандыру болып табылады.";
2-тарау мынадай мазмұндағы 13-1, 13-2, 13-3, 13-4, 13-5, 13-6, 13-7, 13-8, 13-9, 13-10, 13-11, 13-12, 13-13, 13-14, 13-15, 13-16, 13-17, 13-18, 13-19, 13-20, 13-21, 13-22, 13-23, 13-24, 13-25, 13-26, 13-27, 13-28, 13-29, 13-30, 13-31, 13-32, 13-33, 13-34, 13-35, 13-36, 13-37, 13-38, 13-39, 13-40, 13-41, 13-42, 13-43, 13-44, 13-45, 13-46, 13-47, 13-48, 13-49, 13-50, 13-51, 13-52, 13-53 және 13-54-тармақтармен толықтырылсын:
"13-1. Әлеуметтік-құқықтық жұмысты АҚО басшылары, олардың кадр және тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарлары, кадр және тәрбие және кәсіптік даярлықты ұйымдастыруға жауапты бөлімшелердің қызметкерлері қамтамасыз етеді.
13-2. Әлеуметтік-құқықтық жұмыс құралдарына тәртіпті нығайту мәселелері бойынша әдістемелік құралдар (брошюралар, буклеттер, жадынамалар) жатады, сондай-ақ қызметкерлердің әлеуметтік кепілдіктерін қамтамасыз ету, құқықтық білім бұрыштары, әлеуметтік-құқықтық тақырыптағы деректі фильмдер мен бұқаралық ақпарат құралдарындағы айдарлар, көрнекі және техникалық ақпарат құралдары.

11) подготовка и выпуск аудио и видеоматериалов, информационно-справочных материалов, памяток;
12) проведение открытых судебных заседаний с участием личного состава и доведение до сведения личного состава судебных приговоров в отношении сотрудников, осужденных за коррупционные преступления.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. К основным средствам воспитательной работы относятся:
1) культурно-досуговые учреждения;
2) комнаты информационно-воспитательной работы;
3) библиотеки;
4) музеи;
5) технические средства воспитания;
6) передвижные информационные комплексы;
7) наглядные средства информации;
8) формирования спасателей ОГЗ (далее - формирования).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Воспитательная работа проводится руководителями подразделений ОГЗ всех уровней, заместителями руководителей территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы по кадровой и воспитательной работе, а при их отсутствии – должностными лицами, на которые возложены соответствующие функции, подразделениями кадровой и воспитательной работы, психологами и направлена на формирование у личного состава высоких профессиональных, гражданских и морально-психологических качеств, повышение уровня общей культуры, мобилизацию их на эффективное выполнение оперативно-служебных задач.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Эффективными методами воспитательной работы являются убеждение, пример, упражнение, поощрение, принуждение, соревнование, критика и самокритика, пропаганда, агитация, дискуссия, информирование.";
главу 2 дополнить пунктами 13-1, 13-2, 13-3, 13-4, 13-5, 13-6, 13-7, 13-8, 13-9, 13-10, 13-11, 13-12, 13-13, 13-14, 13-15, 13-16, 13-17, 13-18, 13-19, 13-20, 13-21, 13-22, 13-23, 13-24, 13-25, 13-26, 13-27, 13-28, 13-29, 13-30, 13-31, 13-32, 13-33, 13-34, 13-35, 13-36, 13-37, 13-38, 13-39, 13-40, 13-41, 13-42, 13-43, 13-44, 13-45, 13-46, 13-47, 13-48, 13-49, 13-50, 13-51, 13-52, 13-53 и 13-54 следующего содержания:
"13-1. Социально-правовую работу обеспечивают руководители ОГЗ, их заместители по кадровой и воспитательной работе, сотрудники подразделений, ответственные за организацию кадровой и воспитательной работы и профессиональной подготовки.
13-2. К средствам социально-правовой работы относятся методические пособия (брошюры, буклеты, памятки) по вопросам укрепления дисциплины и законности, а также обеспечения социальных гарантий сотрудников, уголки правовых знаний, документальные фильмы и рубрики в средствах массовой информации на социально-правовую тематику, наглядные и технические средства информации.

13-3. Әлеуметтік-құқықтық жұмыс жөніндегі іс-шараларды іске асыру ұжымдарда қолайлы моральдық-психологиялық ахуалды, қызметтік тәртіптің жоғары деңгейін және АҚО-дағы заңдылықты сақтау мүддесінде қызметкерлердің санасына тәрбиелік ықпал етудің нысандары мен әдістерінің бірлігі мен келісімділігін көздейтін кешенді жүйелі тәсілді болжайды.
13-4. АҚО-дағы әлеуметтік-құқықтық жұмыстың негізгі міндеттері:
1) қызметкерлерді әлеуметтік-құқықтық ағарту;
2) қызметкерлерді мемлекеттік саясат мәселелеріне бағдарлау;
3) АҚО қызметін регламенттейтін заңнамалық және нормативтік актілердегі өзгерістер, азаматтық қорғау жүйесінде болып жатқан реформалар мен оқиғалар туралы хабардар ету;
4) ұжымдарда әлеуметтік-психологиялық процестерді зерделеу және болжау;
5) басшыларды қызметтік қызметің құқықтық негіздеріне оқыту;
6) қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік қорғалуын нығайту;
7) жеке құрамды қызметтік міндеттерін адал атқаруға ынталандыру және мотивация мақсатында қызметте ерекшеленген қызметкерлерді ажырасуларда, нұсқамаларда, кеңестерде, салтанатты іс-шараларда жария түрде көтермелеу;
8) қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік проблемаларын тиімді шешу мақсатында мемлекеттік билік және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен, қоғамдық бірлестіктермен және қайырымдылық ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасау.
13-5. АҚО-дағы әлеуметтік-құқықтық жұмыстың негізгі нысандары:
1) әлеуметтік-құқықтық мәселелер бойынша жеке құрамға жеке және ұжымдық кеңес беру;
2) әлеуметтік-құқықтық тақырып бойынша қызметкерлердің барлық санаттарымен сабақтар (дәрістер, ақпараттандыру, семинарлар, әңгімелер) өткізу;
3) әлеуметтік сауалнамалар (сауалнама);
4) қызметкерлердің отбасы мүшелерімен жұмыс.
13-6. Қызметкерлердің отбасы мүшелерімен жұмыс тәртіп пен заңдылықты қатаң сақтау, отбасылық құндылықтарды нығайту және олардың отбасыларындағы моральдық-психологиялық ахуалды сауықтыру бойынша шаралар кешенін қабылдау арқылы қызметкерлердің жоғары жауынгерлік рухын қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
13-7. Қызметкерлердің отбасыларымен жұмыс істеудегі негізгі міндеттер:
1) отбасылардағы тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлар мен моральдық-психологиялық жағдайды зерделеу, қызметкерлердің моральдық-психологиялық жай-күйіне және қызмет өткеру сапасына теріс әсер ететін факторларды анықтау;
2) қызметкерлердің отбасыларына консультативтік, психологиялық, әлеуметтік-құқықтық және өзге де қажетті көмек көрсету;
3) туындайтын проблемалық мәселелерді шешуде уақтылы шаралар қабылдау үшін АҚО басшылығына ұсыныстар әзірлеу және енгізу.

13-3. Реализация мероприятий по социально-правовой работе предполагает комплексный системный подход, предусматривающий единство и согласованность форм и методов воспитательного воздействия на сознание сотрудников в интересах поддержания благоприятного морально-психологического климата в коллективах, высокого уровня служебной дисциплины и законности в ОГЗ.
13-4. Основными задачами социально-правовой работы в ОГЗ являются:
1) социально-правовое просвещение сотрудников;
2) ориентирование сотрудников в вопросах государственной политики;
3) информирование об изменениях в законодательных и нормативных актах, регламентирующих деятельность ОГЗ, реформах и событиях, происходящих в сфере гражданской защиты;
4) изучение и прогнозирование социально-психологических процессов в коллективах;
5) обучение руководителей правовым основам служебной деятельности;
6) укрепление социальной защищенности сотрудников и членов их семей;
7) публичное поощрение отличившихся сотрудников на разводах, инструктажах, совещаниях, торжественных мероприятиях в целях мотивации и стимулирования личного состава к добросовестному исполнению служебных обязанностей;
8) взаимодействие с органами государственной власти и местного самоуправления, общественными объединениями и благотворительными организациями в целях эффективного решения социальных проблем сотрудников и членов их семей.
13-5. Основными формами социально-правовой работы в ОГЗ являются:
1) индивидуальное и коллективное консультирование личного состава по социально-правовым вопросам;
2) занятия со всеми категориями сотрудников по социально-правовой тематике (лекции, информирования, семинары, беседы);
3) социологические опросы (анкетирование);
4) работа с членами семей сотрудников.
13-6. Работа с членами семей сотрудников организуется с целью строгого соблюдения дисциплины и законности, обеспечения высокого боевого духа сотрудников путем принятия комплекса мер по укреплению семейных ценностей и оздоровлению морально-психологического климата в их семьях.
13-7. Основными задачами в работе с семьями сотрудников являются:
1) изучение жилищно-бытовых условий и морально-психологической обстановки в семьях, выявление факторов, негативно влияющих на морально-психологическое состояние сотрудников и качество несения службы;
2) оказание семьям сотрудников консультативной, психологической, социально-правовой и иной необходимой помощи;
3) выработка и внесение предложений руководству ОГЗ для принятия своевременных мер в разрешении возникающих проблемных вопросов.

13-8. Басшылар қызметінің қызметкерлердің отбасыларымен жұмысты ұйымдастыруда негізгі бағыттары:
1) бастықтарға, кадр, тәрбие және тәрбие жұмысы бөлімшелеріне қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерінің моральдық-іскерлік және рухани-адамгершілік қасиеттерін, отбасылық мәдениеті мен мінез-құлық этикасын жоғары қалыптастыруда көмек көрсету;
2) АҚО-дағы қызметтің имиджі мен беделін арттыру, қызметкерлердің отбасы мүшелеріне Отан қорғаушы мамандығына деген мақтаныш пен құрмет сезімін ояту;
3) қызметтік ұжымдарда салауатты моральдық-психологиялық атмосфера құру үшін қызметкерлердің отбасыларын психологиялық қолдау және біріктіру;
4) зайырлы, құқықтық және әлеуметтік мемлекеттің саясатын, ұлтаралық және конфессияаралық келісім негіздерін, деструктивті және радикалды идеологияның мәнін түсіндіру мақсатында қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерін діни ағарту;
5) көп балалы және жас отбасыларға, қаза тапқан қызметкерлердің отбасыларына әлеуметтік, отбасылық-тұрмыстық мәселелерді шешуде көмек көрсету;
6) қызметкерлердің отбасыларының бос уақытын ұйымдастыру, позитивті әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлерді насихаттау, салауатты өмір салтын насихаттау, халық шығармашылығына және көркемөнерпаздыққа қатысу;
7) жалпы білім беретін және мектепке дейінгі мекемелермен оқыту, қызметкерлердің балаларына орын беру, олардың сауықтыру демалысы мен бос уақытын ұйымдастыру мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
8) қойылған міндеттерді шешу үшін жергілікті атқарушы органдармен, қоғамдық бірлестіктермен және қайырымдылық ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасау.
13-9. Қызметкерлердің отбасыларымен жұмыс істеудің негізгі принциптері:
1) жеке және сараланған тәсілдер;
2) жеке сипаттағы мәліметтердің құпиялылығын сақтау;
3) қызметкерлердің отбасы мүшелерімен өзара сыйластық, келісім және достық негізінде тұрақты және сенімді қарым-қатынас орнату;
4) әлеуметтік әріптестік, гендерлік теңдік, сындарлы өзара іс-қимыл және озық жұмыс тәжірибесімен алмасу қағидаттарын дамыту.
13-10. Қызметкерлердің отбасыларымен жұмыс істеудің негізгі нысандары:
1) психологиялық-әлеуметтанулық жұмыс жүргізу арқылы қызметкерлердің отбасыларындағы моральдық-психологиялық ахуалды отбасы мүшелерімен зерделеу және түсіндіру (тәрбие, профилактикалық және құқықтық сипаттағы әңгімелесулер мен дәрістер, жеке әңгімелесулер, социологиялық сауалнамалар, анонимді сауалнамалар, тренингтер, консультациялар және бейресми қарым-қатынас нысандары);
2) тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды, моральдық-психологиялық ахуалды, отбасылық қатынастар саласындағы проблемалардың болуын зерделеу мақсатында қызметкерлердің отбасыларына бару;

13-8. Основными направлениями деятельности руководителей в организации работы с семьями сотрудников являются:
1) оказание помощи начальникам, подразделениям кадровой и воспитательной работы в формировании у сотрудников и членов их семей высоких морально-деловых и духовно-нравственных качеств, семейной культуры и этики поведения;
2) повышение имиджа и престижа службы в ОГЗ, привитие членам семей сотрудников чувства гордости и уважения к профессии защитника Отечества;
3) психологическая поддержка и сплочение семей сотрудников для создания здоровой морально-психологической атмосферы в служебных коллективах;
4) религиозное просвещение сотрудников и членов их семей с целью разъяснения политики светского, правового и социального государства, основ межнационального и межконфессионального согласия, сущности деструктивной и радикальной идеологии;
5) оказание помощи многодетным и молодым семьям, семьям погибших сотрудников в решении социальных, семейно-бытовых проблем;
6) организация досуга семей сотрудников, популяризация позитивных обычаев и традиций, пропаганда здорового образа жизни, вовлечение в народное творчество, художественную самодеятельность;
7) взаимодействие с общеобразовательными и дошкольными учреждениями по вопросам обучения, предоставления мест детям сотрудников, организации их оздоровительного отдыха и досуга;
8) взаимодействие с местными исполнительными органами, общественными объединениями и благотворительными организациями для решения поставленных задач.
13-9. Основополагающими принципами в работе с семьями сотрудников являются:
1) индивидуальный и дифференцированный подходы;
2) соблюдение конфиденциальности сведений личного характера;
3) установление устойчивых и доверительных отношений с членами семей сотрудников на основе взаимного уважения, согласия и дружелюбия;
4) развитие принципов социального партнерства, гендерного равенства, конструктивного взаимодействия и обмена передовым опытом работы.
13-10. Основными формами работы с семьями сотрудников являются:
1) изучение морально-психологического климата в семьях сотрудников путем проведения разъяснительной и психолого-социологической работы с членами семей (беседы и лекции воспитательного, профилактического и правового характера, индивидуальные собеседования, социологические опросы, анонимные анкетирования, тренинги, консультации и формы неформального общения);
2) посещение семей сотрудников с целью изучения жилищно-бытовых условий, морально-психологической атмосферы, наличия проблем в сфере семейных взаимоотношений;

3) қызметкерлердің отбасы мүшелерімен жұмыс мәселелері бойынша лауазымды адамдармен оқу-әдістемелік жиындар (өңірлерге барып) өткізу;
4) сұрақтар мен жауаптар кештері, АҚО басшылығының қатысуымен жергілікті атқарушы және құқық қорғау органдарының, банк секторының өкілдерін шақыра отырып, қызметкерлердің отбасы мүшелерімен кездесулер;
5) отбасылық құндылықтарды, рухани-адамгершілікті және патриоттықты нығайту бойынша әртүрлі идеялық және гуманитарлық бағыттағы тақырыптық кештер;
6) қызметкерлердің отбасы мүшелері үшін "Ашық есік күні", "Батылдық сабақтарын", дөңгелек үстелдер, пікірталастар, кездесулер, көркемөнерпаздар конкурстарын, портреттер кештерін, демалыс кештерін, жастар және офицерлер балдарын, экскурсиялар, қайырымдылық және естелік акцияларын, спорттық жарыстар, театрландырылған қойылымдар мен концерттер, балалар ертеңгіліктерін өткізу.
13-11. Мәдени-демалыс жұмысы АҚО-дағы тәрбиелік және әлеуметтік-құқықтық жұмыстың бір бөлігі болып табылады және оның басқа бағыттарымен тығыз өзара іс-қимылда жүргізіледі, олардың ішіндегі ең маңыздысы идеологиялық, патриоттық, адамгершілік және эстетикалық тәрбие болып табылады.
13-12. АҚО-дағы мәдени-демалыс жұмыстарында әртүрлі формалар, әдістер, күштер мен құралдар бар, оларды шебер пайдалану – қызметкерлердің жоғары эстетикалық, моральдық-адамгершілік қасиеттерін қалыптастыруға, олардың рухани-эмоционалдық қалпын сақтауға, қызметтік міндеттерді сәтті шешуге жұмылдыруға ықпал етеді.
13-13. АҚО-да мәдени-демалыс жұмысын ұйымдастырудың нысандары мен әдістерінің жүйесі мыналарды қамтиды:
1) жеке құрамға теле, радио, кино, аудио және бейне қызмет көрсету;
2) жеке құрамды әдебиеттермен және мерзімді басылымдармен қамтамасыз ету;
3) кәсіби және көркемөнерпаз ұжымдарының, мәдениет, спорт қайраткерлерінің, үгіт, көркемөнер және шығармашылық ұжымдардың сөз сөйлеуін ұйымдастыру;
4) жеке құрамның демалуына және моральдық рухын көтеруге ықпал ететін мәдени-бұқаралық және спорттық-сауықтыру іс-шараларын өткізу;
5) туған өлкенің тарихи және киелі жерлеріне экскурсиялар;
6) АҚО музейлері үшін материалдар жинау, тақырыптық көрмелер ұйымдастыру.
13-14. Мәдени-демалыс жұмыстарының негізгі құралдарына мыналар жатады:
1) мәдениет үйлері;
2) мәдени орталықтар;
3) жылжымалы ақпараттық кешендер;
4) музейлер;
5) жауынгерлік даңқ бөлмелері мен бұрыштары.
13-15. Мәдени-демалыс жұмысы тәрбие процесін жоспарлау жөніндегі құжаттарда жеке бөліммен көрсетіледі.
13-16. Қызметкерлердің патриоттық, адамгершілік және эстетикалық тәрбиесіне ықпал ететін мәдени-демалыс жұмысының тиімді элементтерінің бірі визуалды көрнекі үгіт болып табылады.

3) учебно-методические сборы с должностными лицами по вопросам работы с членами семей сотрудников (с выездом в регионы);
4) вечера вопросов и ответов, встречи с членами семей сотрудников с участием руководства ОГЗ, приглашением представителей местных исполнительных и правоохранительных органов, банковского сектора;
5) тематические вечера различной идейной и гуманитарной направленностей по укреплению патриотических, духовно-нравственных и семейных ценностей;
6) проведение для членов семей сотрудников "Дня открытых дверей", "Уроков мужества", круглых столов, диспутов, встреч, смотров-конкурсов художественной самодеятельности, вечеров-портретов, вечеров отдыха, молодежных и офицерских балов, экскурсий, благотворительных и памятных акций, спортивных состязаний, театрализованных представлений и концертов, детских утренников.
13-11. Культурно-досуговая работа является частью воспитательной и социально-правовой работы в ОГЗ и проводится в тесном взаимодействии с другими ее направлениями, важнейшими среди которых являются идеологическое, патриотическое, нравственное и эстетическое воспитание.
13-12. Культурно-досуговая работа в ОГЗ располагает разнообразными формами, методами, силами и средствами, умелое использование которых способствует формированию у сотрудников высоких эстетических, морально-нравственных качеств, поддержанию их духовно-эмоционального состояния, мобилизации на успешное решение служебных задач.
13-13. Система форм и методов организации культурно-досуговой работы в ОГЗ включает в себя:
1) теле, радио, кино, аудио и видео обслуживание личного состава;
2) обеспечение личного состава литературой и периодическими изданиями;
3) организация выступлений профессиональных и самодеятельных коллективов, деятелей культуры, спорта, агитационных, художественных и творческих коллективов;
4) проведение культурно-массовых и спортивно-оздоровительных мероприятий, способствующих отдыху и поднятию морального духа личного состава;
5) экскурсии по историческим и сакральным местам родного края;
6) сбор материалов для музеев ОГЗ, организация тематических выставок.
13-14. К основным средствам культурно-досуговой работы относятся:
1) дома культуры;
2) культурные центры;
3) передвижные информационные комплексы;
4) музеи;
5) комнаты и уголки боевой славы.
13-15. Культурно-досуговая работа отражается отдельным разделом в документах по планированию воспитательного процесса.
13-16. Одним из действенных элементов культурно-досуговой работы, способствующим патриотическому, нравственному и эстетическому воспитанию сотрудников является использование визуальной наглядной агитации.

13-17. Тікелей басшылар жүргізетін ЖТЖ – жеке құраммен тәрбие жұмысының маңызды құрамдас бөлігі болып табылады, және ұжымдарда салауатты моральдық-психологиялық ахуалды қалыптастыруға, тәртіп пен заңдылықтың бұзылуын алдын-алуға, қызметкерлерде жоғары моральдық-адамгершілік және мәдени қасиеттерді тәрбиелеуге, олардың кәсібилігін және қызметтік міндеттерін орындауға жауапкершілігін арттыруға бағытталады.
13-18. ЖТЖ дегеніміз қызметтік міндеттерді орындау кезінде ерекше маңызы бар оның жеке қасиеттерін, қабілеттерін, ерекшеліктерін, мүдделерін, қажеттіліктерін, мінезін, әлеуметтік-тұрмыстық проблемаларын жан-жақты зерттеу мақсатында көзделген нақты қызметкерге тәрбиелік ықпал етудің мақсатты шаралары.
13-19. Жеке жұмыс принциптерін қолдана отырып, басшы өз қарамағындағыларға мамандықтың, корпоративті мәдениеттің ерекшеліктерін, практикада қызметтік міндеттерді шешу түрлері мен әдістерін жылдам және тиімді жеткізеді, қызметкердің қызметі мен мінез-құлқын түзетеді, оның қателіктерін көрсетеді, оларды түзетеді.
13-20. ЖТЖ-ның негізгі мақсаттары:
1) қажетті кәсіби білімді, білікті және дағдыларды игеру;
2) қызметтік міндеттерді орындауға адал көзқарасты дамыту;
3) қызметтік тәртіп пен заңдылықты сақтау;
4) патриотизм мен азаматтыққа тәрбиелеу.
13-21. ЖТЖ-ның міндеттері:
ЖТЖ-ны жүргізуді талап ететін қызметкерлерді есепке алу;
ЖТЖ-ның жағдайын талдау және бақылауды жүзеге асыру;
ЖТЖ-ның оң тәжірибесін жалпылау және тарату.
13-22. ЖТЖ бір жылға дейінгі мерзімде келесі адамдармен жүргізіледі:
1) АҚО-ға қызметке алғаш рет қабылданған қызметкерлер;
2) ведомстволық оқу орындарының түлектері;
3) қызметтік тәртіпті бұзуға бейім қызметкерлер;
4) отбасылық-тұрмыстық жағдайы қолайсыз қызметкерлер.
13-23. Негізделген қажеттілік туындаған кезде басшылар кез-келген қызметкермен ЖТЖ жүргізеді.
13-24. Басқарушы құраммен қатар ЖТЖ жүргізуге психологтар, тәлімгерлер, ІІО ардагерлері және құрылымдар тартылады.
13-25. ЖТЖ педагогика мен психологияның ұсынымдарын қолдану негізінде қызметкердің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, ол орындайтын қызметтік міндеттермен тығыз байланыста жүзеге асырылады.
13-26. Қызметкердің жеке басын зерттеу ЖТЖ жүргізуге, тәрбиелік әсердің тиімді формалары мен әдістерін таңдауға негіз болады.
13-27. Белгілі бір қызметкердің жеке басын зерттеу үшін танымдық әңгіме, бақылау, сипаттамаларды зерттеу сияқты әдістер қолданылады.

13-17. ИВР – является важной составной частью воспитательной работы с личным составом территориальных органов, государственных учреждений, проводимой непосредственными руководителями и направленной на формирование в коллективах здорового морально-психологического климата, предупреждение нарушений дисциплины и законности, воспитание у сотрудников высоких морально-нравственных и культурных качеств, повышение их профессионализма и ответственности за выполнение служебных обязанностей.
13-18. Под ИВР подразумеваются целенаправленные меры воспитательного воздействия на конкретного сотрудника с целью всестороннего изучения его личностных качеств, способностей, индивидуальных особенностей, интересов, потребностей, характера, социально-бытовых проблем, имеющие особое значение при выполнении служебных задач.
13-19. Используя принципы индивидуальной работы, руководитель быстро и эффективно доводит до своего подчиненного специфику профессии, особенности корпоративной культуры, формы и методы решения на практике служебных задач, корректирует деятельность и поведение сотрудника, указывает на его ошибки, оказывает помощь в их исправлении.
13-20. Основными целями ИВР являются:
1) приобретение профессиональных знаний, умений и навыков;
2) выработка добросовестного отношения к выполнению служебных обязанностей;
3) соблюдение служебной дисциплины и законности;
4) воспитание патриотизма и гражданственности.
13-21. Задачами ИВР являются:
1) учет сотрудников, требующих проведения ИВР;
2) осуществление анализа и контроля состояния ИВР;
3) обобщение и распространение положительного опыта ИВР.
13-22. ИВР проводится сроком до одного года со следующими лицами:
1) сотрудники, впервые принятые на службу в ОГЗ;
2) выпускники ведомственных учебных заведений;
3) сотрудники, склонные к нарушениям служебной дисциплины;
4) сотрудники, имеющие неблагополучное семейно-бытовое положение.
13-23. При возникновении обоснованной необходимости руководители проводят ИВР с любым из своих сотрудников.
13-24. Наряду с руководящим составом к проведению ИВР привлекаются психологи, наставники, ветераны ОГЗ и формирования.
13-25. ИВР осуществляется на основе использования рекомендаций педагогики и психологии, с учетом индивидуальных особенностей личности сотрудника в тесной связи с выполняемыми ими служебными задачами.
13-26. Изучение личности сотрудника служит основой для проведения ИВР, выбора эффективных форм и методов воспитательного воздействия.
13-27. Для изучения личности конкретного сотрудника используются такие методы, как познавательная беседа, наблюдение, изучение характеристик.

13-28. Танымдық әңгіме жүргізу кезінде:
әңгіменің мақсатын, оның міндеттерін алдын-ала анықтау;
қарамағындағыларды сипаттайтын қолда бар құжаттарды, ол туралы тікелей бастықтардың пікірлерін зерделеу;
сенімді әңгімеге ықпал ететін орын мен уақытты таңдау;
әңгімелесу барысында жайбарақаттық, ізгі ниет ортасын құру қажет, әңгімелесуді жауап алуға айналдырмау керек;
әңгіме шығармашылық сипатта болады, жетекшінің өзі баяндайды;
әңгімелесу барысында әдептілікті сақтау, сұхбаттасушының пікірін, реакциясын ескеру, оны жүргізу кезінде жазбалар жасамау қажет;
әңгімелесу барысында алынған деректерді талдау, қолда бар мәліметтермен салыстыру қажет, бұл қорытындылардың объективтілігін арттырады;
танымдық әңгіме бағыныштылар туралы ақпарат көзі ғана емес, сонымен бірге тәрбиелік сипатта болады.
13-29. Бақылау – қызметкерді қызметтік міндеттерді орындау кезінде, жеке уақытында, азаматтармен, әріптестермен қарым-қатынас кезінде әртүрлі жағдайларда зерделеуге мүмкіндік береді.
13-30. Бақылау ұзақ немесе қысқа мерзімді болады. Ұзақ мерзімді (үздіксіз) бақылау қызметкердің негізгі жеке ерекшеліктерін, жалпы алғанда оның жеке қасиеттерін анықтауға мүмкіндік береді. Қысқа мерзімді (таңдамалы) бақылау қызметкердің жеке қасиеттерін зерттеуге көмектеседі.
13-31. Бақылаудың тиімділігі келесі шарттардың сақталуына байланысты:
бақылау міндеттерін дәл анықтау;
оның барысында қызметкер өзін айқын көрсететін зерттеуге жататын жағдайларды таңдау;
бақылаудың жүйелілігі;
бақылау нәтижелерін бекіту және оларды талдау;
бақылау нәтижесінде алынған деректерді қызметкер туралы басқа мәліметтермен салыстыру.
13-32. Басшылардың, әріптестердің пікірлерін жинақтау әдістері қызметкердің жеке басын неғұрлым толық және жан-жақты зерделеу үшін қолданылады. Бұл ретте бұрынғы қызмет (жұмыс) орнынан аттестаттациялардағы, мінездемелердегі деректер ескеріледі. Жалпылау әдісімен алынған нәтижелерді алдыңғы әдістермен алынған мәліметтермен салыстыру қажет.
13-33. ЖТЖ-да келесі формалар қолданылады:
1) жеке іс материалдарын, басқа да сипаттайтын құжаттарды зерделеу – қызметкер туралы бастапқы ақпаратты алу және ЖТЖ журналын толтыру мақсатында жүргізіледі;
2) қызметкердің қызметі мен мінез-құлқын психологиялық-педагогикалық бақылау – бір уақытта қызметкердің мотивтерін, сезімдері мен ниеттерін анықтай отырып, тұлғаның әлеуметтік-психологиялық ерекшеліктері туралы фактілерді жинақтау және жалпылау мақсатында пайдаланылады;
3) жеке әңгімелесу – қызметкердің бойында белгілі бір жағымды қасиеттерді дамытуға немесе өндіруге бағытталған сенімді, серіктестік сипаттағы қарым-қатынасты көздейтін ең көп таралған түрі, оның барысында қызметкерге АҚО қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің негізгі талаптары, қызметтік тәртіп пен заңдылықты, мінез-құлықтың әдептілік нормаларын сақтау, кәсіби және мәдени деңгейін арттыру қажеттілігі түсіндіріледі. Жеке әңгіменің нәтижелері оның қысқаша мазмұнымен ЖТЖ журналына енгізіледі, олармен қызметкер қол қойып танысады.

13-28. При проведении познавательной беседы необходимо:
заранее определить цель беседы, ее задачи;
изучить имеющиеся документы, характеризующие подчиненного, мнения о нем непосредственных начальников;
выбрать место и время, способствующие доверительной беседе;
в ходе беседы создать обстановку непринужденности, доброжелательности, не превращать беседу в допрос;
беседа носит творческий характер, сопровождается рассказом самого руководителя;
в ходе беседы необходимо соблюдать тактичность, учитывать мнение, реакцию собеседника, не делать при ее проведении записей;
данные, полученные в ходе беседы, следует проанализировать, сравнить с имеющимися сведениями, что повысит объективность выводов;
познавательная беседа является не только источником сведений о подчиненном, но и носит воспитательный характер.
13-29. Наблюдение позволяет изучать сотрудника в различных ситуациях при выполнении служебных задач, в личное время, при общении с гражданами, сослуживцами.
13-30. Наблюдение бывает длительным или кратковременным. Длительное (сплошное) наблюдение позволяет определить основные индивидуальные особенности сотрудника, черты его личности в целом. Кратковременное (выборочное) наблюдение помогает изучению отдельных качеств личности сотрудника.
13-31. Результативность наблюдения зависит от соблюдения следующих условий:
точное определение задач наблюдения;
выбор ситуаций, подлежащих изучению, в ходе которых сотрудник проявляет себя наиболее ярко;
систематичность наблюдения;
фиксация результатов наблюдения и их анализ;
сопоставление данных, полученных в результате наблюдения с другими сведениями о сотруднике.
13-32. Методы обобщения мнений руководителей, коллег применяются для более полного и всестороннего изучения личности сотрудника. При этом учитываются данные, содержащиеся в аттестациях, характеристиках с прежнего места службы (работы). Результаты, полученные методом обобщения необходимо сравнивать с данными, полученными с помощью предыдущих методов.
13-33. В ИВР применяются следующие формы:
1) изучение материалов личного дела, других характеризующих документов – проводится с целью получения первичной информации о сотруднике и заполнения журнала ИВР;
2) психолого-педагогическое наблюдение за деятельностью и поведением сотрудника – используется с целью накопления и обобщения фактов о социально-психологических особенностях личности, с одновременным определением побудительных мотивов, чувств и намерений сотрудника;
3) индивидуальная беседа – самая распространенная форма, предусматривающая доверительный, товарищеский характер общения, направленная на развитие или выработку у сотрудника определенных положительных качеств, в ходе которой сотруднику разъясняются основные требования нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность ОГЗ, необходимость соблюдения служебной дисциплины и законности, этических норм поведения, повышения профессионального и культурного уровня. Результаты индивидуальной беседы с ее кратким содержанием заносятся в журнал ИВР, с которыми сотрудник ознакамливается под роспись;

4) жеке көмек – қызметтік іс-әрекеттің, жеке өмірдің түрлі мәселелерін шешу, нормативтік құқықтық актілер мен лауазымдық міндеттерді зерделеу, кәсіби шеберлік дағдыларын меңгеру кезінде қолданылады. Жеке көмек түсініктемелер, кеңестер, қосымша сабақтар өткізу, жекелеген тапсырмаларды бірлесіп орындау түрінде көрсетіледі;
5) жеке тапсырмалар – басшы көрсеткен сенім үшін жауапкершілікке тәрбиелеу мақсатында қызметтік және қоғамдық тапсырмаларды қоюды қамтиды;
6) жеке бақылау – қызметкердің қызмет атқаруын, тапсырмаларды орындауын, материалдарды дайындау сапасын тексеру, кәсіби құзыреттілігін, бәсекеге қабілеттілігінің негізгі көрсеткіштерін айқындауын басшының жеке тексеруі түрінде жүргізіледі;
7) қызметкерлердің есептері мен хабарламаларын тыңдау – бөлімшенің (қызметтің) жеке құрамының кеңестерінде жүргізіледі;
8) тұрғылықты жері бойынша қызметкерлерге бару – оның тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын, отбасындағы моральдық-психологиялық ахуалды, қарым-қатынас шеңберін, бос уақытын, олардың тәртіп жағдайына, қызметке қатынасына әсерін зерделеу кезінде қолданылады;
9) моральдық, материалдық ынталандыру және тәртіптік ықпал ету әдістері – қызметкердің қызметтік іс-әрекетін бағалау, тәртіп пен заңдылықты сақтау, мінез-құлықтың кәсіби және жалпыадамзаттық нормаларын бағалау ретінде қолданылады.
13-34. Басшылар ЖТЖ-ны тоқсан сайын ЖТЖ журналдарының арнайы бөлімдерінде жоспарлайды.
13-35. ЖТЖ жоспарларында мынадай іс-шаралар көрсетіледі:
1) оларға тәрбиелік ықпал ету нысандары мен әдістерін айқындау мақсатында бағыныштылардың жеке ерекшеліктерін зерделеу;
2) қарамағындағылардың кәсіптік шеберлігін, білім беру және мәдени деңгейін, олардың әлеуметтік-құқықтық және дене шынықтыру даярлығын арттыру;
3) тәртіпті нығайту, жоғары моральдық-адамгершілік қасиеттерді тәрбиелеу, жағымсыз қарым-қатынас ортасынан қорғау;
4) мамандармен (психологтармен, педагогтермен, заңгерлермен) консультациялар;
5) функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті негізгі құқықтар мен міндеттерді, нормативтік құқықтық актілерді және қызметтік құжаттарды зерделеуге көмек көрсету;
6) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың талаптарын, әдеп кодексінің нормаларының жеткізу;
7) қарамағындағылардың бос уақытын ұйымдастыру, ұжымның қоғамдық өміріне белсенді қатысуға тарту;
8) жеке тапсырмалар.
13-36. ЖТЖ жоспарын жасау алдында ұжымдағы моральдық-психологиялық ахуалды, тәртіп пен заңдылықтың жай-күйін, этикалық нормалардың сақталуын, өткен кезеңдегі қызмет пен тәрбие жұмысының нәтижелеріне жан-жақты талдау жүргізіледі.

4) индивидуальная помощь – применяется при решении различных вопросов служебной деятельности, личной жизни, изучении нормативных правовых актов и должностных обязанностей, овладении навыками профессионального мастерства. Индивидуальная помощь оказывается в виде разъяснений, советов, проведения дополнительных занятий, совместного выполнения отдельных поручений, заданий;
5) индивидуальные задания и поручения – включают в себя постановку служебных и общественных поручений с целью воспитания ответственности за оказанное руководителем доверие;
6) индивидуальный контроль – проводится в форме личной проверки руководителем несения службы, выполнения заданий, поручений, проверки качества подготовки материалов, определения профессиональных компетенции, ключевых показателей конкурентоспособности сотрудника;
7) заслушивание отчетов и сообщений сотрудников – проводится на совещаниях личного состава подразделения (службы);
8) посещение сотрудников по месту жительства – применяется при изучении его жилищно-бытовых условий, морально-психологического климата в семье, круга общения, досуга, их влияние на состояние дисциплины, отношение к службе;
9) методы морального, материального стимулирования и дисциплинарного воздействия – применяются в качестве оценки служебной деятельности сотрудника, соблюдения дисциплины и законности, профессиональных и общечеловеческих норм поведения.
13-34. Руководители планируют ИВР ежеквартально в специальных разделах журналов ИВР.
13-35. В планах ИВР отражаются следующие мероприятия:
1) изучение индивидуальных особенностей личности подчиненных, с целью определения форм и методов воспитательного воздействия на них;
2) повышение профессионального мастерства, образовательного и культурного уровня подчиненных, их социально-правовой и физической подготовки;
3) укрепление дисциплины, воспитание высоких морально-нравственных качеств, ограждение от нежелательного круга общения.
4) консультации со специалистами (психологами, педагогами, юристами);
5) оказание помощи в изучении основных прав и обязанностей, нормативных правовых актов и служебных документов, для выполнения функциональных обязанностей;
6) доведение требований антикоррупционного законодательства, норм этического кодекса;
7) организация досуга подчиненных, привлечение к активному участию в общественной жизни коллектива;
8) индивидуальные задания и поручения.
13-36. Составлению плана ИВР предшествует всесторонний анализ морально-психологического климата в коллективе, состояния дисциплины и законности, соблюдения этических норм, результатов служебной деятельности и воспитательной работы за предыдущий период.

13-37. ЖТЖ нәтижелері осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖТЖ журналында көрсетіледі, оны әрбір басшы лауазымда болған бүкіл кезең ішінде жеке өзі жүргізеді.
13-38. ЖТЖ жүргізуді, оның ішінде азаматтық қорғау органын (бөлімшесін) инспекциялау кезінде бағалаудың объективтілігі үшін, ЖТЖ аяқталғаннан кейін журнал осы бөліністе сақталады.
13-39. Кадр және тәрбие жұмысы бөлімшелері жеке құраммен ЖТЖ жағдайын үнемі талдайды, құрылымдық бөліністер басшыларын осы жұмыстың теориясы мен практикасына үйретеді, озық тәжірибені жинақтайды және таратады, ЖТЖ ұйымдастыру жөніндегі талаптарын әр бастықтың сапалы орындауына қол жеткізеді.
13-40. Басшыларды ЖТЖ ұйымдастыру әдістеріне оқыту біліктілікті арттыру курстарында, оқу-әдістемелік жиындарда, сондай-ақ кәсіптік даярлау жүйесінде жүргізіледі. Дәрістермен қатар бағдарламаға тәжірибелік сабақтар, іскерлік ойындар, тәжірибе алмасу бойынша семинарлар енгізіледі.
13-41. Аумақтық органдарда, мемлекеттік мекемелерде, білім беру ұйымында және азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінде тәрбие жұмысын ұйымдастырудың құралдары ретінде құрылымдар құрылады.
13-42. АҚО-да құрылымдарға келесілер жатады:
1) офицерлер жиналысы;
2) қатардағы және кіші басшы құрам жиналысы;
3) әйелдер кеңесі.
13-43. Құрылымдардың қызметі келесі қағидалармен жүзеге асырылады:
1) заңдылық;
2) жариялық мен ашықтық;
3) этика нормаларын сақтай отырып, демократия және әртүрлі пікірлер;
4) ізгі ниет;
5) қатардағы және басшы құрамдағы адамдар арасындағы қатынастардағы өзара сыйластық.
13-44. Құрылымдар келесі функцияларды орындайды:
1) АҚО-да құқықтық тәртіп пен мәдениетті нығайту бойынша басшыларға көмек көрсету;
2) қызметкерлер арасында тәрбие жұмысын жүргізуге қатысу;
3) құрылымдар мүшелерімен жеке жұмыс жүргізу, қызметтік қызметтің және тұрмыстық қатынастардың түрлі мәселелері бойынша қызметкерлерді тыңдау;
4) АҚО бөлімшелерінің қызметтік қызметінде практикалық, консультациялық және әдістемелік көмек көрсету, құқық қолдану практикасының неғұрлым өзекті мәселелері бойынша дәрістер, әңгімелер, сабақтар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу;
5) қызметкерлердің кәсіби деңгейін арттыруға бағытталған жұмыстарды жүргізу;
6) АҚО басшылығына қызметкерлерге көтермелеу шараларын қолдану туралы өтінішхат енгізу;
7) өз бастамасы бойынша қызметкерлер арасындағы жанжалды жағдайларды, қызметтік жағдайды теріс пайдалану, қызметтік міндеттерге немқұрайлы қарау, тәртіпті бұзу, қызметте және тұрмыста, қоғамдық орындарда лайықсыз мінез-құлық және т. б. фактілерді қарау;

13-37. Результаты ИВР отражаются в журнале ИВР по форме, согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам, который ведется каждым непосредственным руководителем лично на протяжении всего периода нахождения в должности (службе).
13-38. После окончания ИВР журнал хранится в данном подразделении для объективности оценки проведения ИВР, в том числе при инспектировании органа (подразделения) гражданской защиты.
13-39. Подразделения кадровой и воспитательной работы постоянно анализируют состояние ИВР с личным составом, обучают руководителей структурных подразделений теории и практике данной работы, обобщают и распространяют передовой опыт, добиваются качественного выполнения каждым начальником требований по организации ИВР.
13-40. Обучение руководителей методам организации индивидуально-воспитательной работы проводится на курсах повышения квалификации, учебно-методических сборах, а также в системе профессиональной подготовки. Наряду с лекциями в программу включаются практические занятия, деловые игры, семинары по обмену опытом.
13-41. В территориальных органах, государственных учреждениях, организации образования и воинских частях гражданской обороны как средства организации воспитательной работы создаются формирования.
13-42. К формированиям в ОГЗ относятся:
1) офицерское собрание;
2) собрание рядового и младшего начальствующего состава;
3) женский совет.
13-43. Деятельность формирований осуществляется на следующих принципах:
1) законности;
2) гласности и открытости;
3) демократии и многообразия мнений с соблюдением норм этики;
4) доброжелательности;
5) взаимного уважения в отношениях между лицами рядового и начальствующего состава.
13-44. Формирования осуществляют следующие функции:
1) оказание содействия руководителям по укреплению в ОГЗ правопорядка и культуры;
2) участие в проведении воспитательной работы среди сотрудников;
3) проведение индивидуальной работы с членами формирований, заслушивание сотрудников по различным вопросам служебной деятельности и бытовых отношений;
4) оказание практической, консультативной и методической помощи в служебной деятельности подразделений ОГЗ, проведение лекций, бесед, занятий, семинаров, круглых столов по наиболее актуальным проблемам правоприменительной практики;
5) проведение работы, направленной на повышение профессионального уровня сотрудников;
6) внесение ходатайства руководству ОГЗ о применении к сотрудникам мер поощрения;
7) рассмотрение по собственной инициативе конфликтных ситуаций между сотрудниками, фактов злоупотребления служебным положением, халатного отношения к служебным обязанностям, нарушений дисциплины, недостойного поведения на службе и в быту, общественных местах и т.д.;

8) АҚО қызметін регламенттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу және басшылыққа енгізу;
9) АҚО басшылығына өмірлік қиын жағдайларға тап болған қызметкерлерге және олардың отбасы мүшелеріне (аурулары, қызметтік борышын атқару кезінде мертігу, жарақат алу) материалдық көмек көрсетуге қызметкерлерді жұмылдыруға өтініштер жолдауда жәрдем көрсету;
10) қызметкерлерді құрметтеу, жаңа қызмет орнына (жоғары тұрған лауазымға тағайындалған жағдайда), сондай-ақ еңбек сіңірген жылдары үшін демалысқа салтанатты түрде шығарып салу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
11) жиналыстарда құрылымдардың атына келіп түсетін хаттарды, өтініштерді, ұсыныстарды қарау, қызметкерлерді жеке мәселелері бойынша қабылдауды жүзеге асыру;
12) құрылымдар жиналыстарының шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
13-45. Құрылымдар төрағадан, төрағаның орынбасарынан, хатшыдан және оның мүшелерінен тұрады. Құрылымдар мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауы тиіс.
13-46. Кадр және тәрбие жұмысына жетекшілік ететін бастықтың орынбасары құрылымның төрағасы болып табылады.
Әйелдер кеңесі төрағасының орынбасары тікелей әйелдер кеңесінің отырысында оның құрамынан дауыс беру арқылы сайланады.
13-47. Құрылымның мүшелерінің қатарына кемінде үш жыл қызметте болған, жоғары моральдық және кәсіби қасиеттерге ие, оң жағынан сипатталатын қызметкер, сондай-ақ қызметкерлердің отбасы мүшелері, АҚО зейнеткерлері және ардагерлер қосылады.
13-48. Құрылымдар оның мүшелері болып табылатынына қарамастан, қызметкерлерді, сондай-ақ мемлекеттік билік органдарының, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мүдделі ұйымдардың өкілдерін, сарапшыларды, мамандарды, ғалымдарды, мүдделі тұлғаларды отырысқа шақырады, сондай-ақ олар қарастырылып отырған мәселелерді талқылауға қатысады және өз ұсыныстарын енгізеді.
13-49. Құрылымдардың жиналыстары тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі (кезектен тыс жиналыстар өткізілуі мүмкін) және егер оларға мүшелердің жартысынан көбі қатысса, заңды болып саналады.
13-50. Құрылымдардың шешімдері хаттамамен ресімделеді, оған хатшы мен төрағалық етуші қол қояды.
Құрылымдар келесі шешімдерді (ықпал ету шаралары) қабылдайды:
1) айыптау немесе сын;
2) ескерту;
3) басшылыққа тәртіптік сипаттағы шараларды қолдану туралы өтінішхат білдіру;
4) отырыс алдында қандай да бір теріс қылық жасаған қызметкердің жария түрде кешірім жасауы;
5) қызметкерге сенімсіздік білдіру;
6) отбасы мүшелерімен және көршілерімен міндетті түрде әңгімелесу жүргізе отырып, тұрғылықты жері бойынша бару (отбасы-тұрмыстық салада теріс қылықтар жасалған жағдайларда).

8) разработка и внесение руководству предложений по совершенствованию действующих нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность ОГЗ;
9) оказание содействия руководству ОГЗ в направлении обращений в мобилизации сотрудников на оказание материальной помощи сотрудникам, и членам их семей, попавшим в трудные жизненные ситуации (болезни, получения увечий, травм при исполнении служебного долга);
10) организация мероприятий по чествованию сотрудников, проведению торжественных проводов к новому месту службы (в случае назначения на вышестоящую должность), а также на заслуженных отдых;
11) рассмотрение на собраниях писем, заявлений, предложений, поступающих в адрес формирований, осуществление приема сотрудников по личным вопросам;
12) осуществление контроля за выполнением решений собраний формирований.
13-45. Формирование состоит из председателя, заместителя председателя, секретаря и его членов. Общее число членов формирований должно составлять нечетное количество.
13-46. Председателем формирования является заместитель начальника, курирующий кадровую и воспитательную работу.
Заместитель Председателя Женского совета избирается непосредственно на заседании Женского совета из его состава путем голосования.
13-47. К числу членов формирований включаются сотрудники, состоящие на службе не менее трех лет, обладающие высокими моральными и профессиональными качествами, характеризующие с положительной стороны, а также члены семей сотрудников, пенсионеры ОГЗ и ветераны.
13-48. Формирования приглашают на заседание сотрудников независимо от того, являются ли они его членами, а также представителей органов государственной власти, органов местного самоуправления, заинтересованных организаций, экспертов, специалистов, ученых, заинтересованных лиц, а также они принимают участие в обсуждении рассматриваемых вопросов и вносят свои предложения.
13-49. Собрания формирований проводятся не реже одного раза в квартал (могут проводиться внеочередные собрания), и считаются правомочными, если на них присутствует более половины членов.
13-50. Решения формирований оформляются протоколом, который подписывается секретарем и председательствующим.
Формирования принимают следующие решения (меры воздействия):
1) порицание или критика;
2) предупреждение;
3) ходатайство руководству о применении мер дисциплинарного характера;
4) принесение перед заседанием формирования публичного извинения сотрудником, совершившим тот или иной проступок;
5) выражение недоверия сотруднику;
6) посещение по месту жительства с обязательным проведением беседы с членами семьи и соседями (в случаях совершения проступков в семейно-бытовой сфере).

13-51. Құрылымдардың мүшелері отырыстарға жеке қатысады.
13-52. Құрылымдардың шешімдері жиналысқа қатысып отырған мүшелердің жалпы санының көпшілік даусымен ашық немесе көпшіліктің талабы бойынша жабық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оларға қатысып отырған мүшелердің жартысынан астамы дауыс берсе, заңды деп есептеледі.
13-53. Дауыстар тең болған кезде шешуші дауыс беру құқығына төраға, ал ол болмаған жағдайда – отырыста төрағалық ететін төрағаның орынбасары ие болады.
13-54. Құрылым төрағасының шешімі бойынша жиналыста талқыланатын мәселелер бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жұртшылықтың назарына жеткізілуіне жол беріледі.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Идеологиялық жұмыс АҚО жеке құрамының бойында патриоттық сананы, Отанға, өз халқына деген сүйіспеншілікті, антқа адалдықты, Қазақстан Республикасының конституциялық қағидаттары мен ұлттық мүдделеріне адалдықты, таңдаған кәсібі үшін мақтаныш сезімін, деструктивті идеологияға қарсы тұруды, Заңның 16-бабымен, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабымен қарастырылған міндеттерін мінсіз орындауды қалыптастыруға бағытталған.";
47-тармақтың 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) АҚО-да жеке құраммен тәрбиелік, әлеуметтік-құқықтық, психологиялық және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу, мемлекеттік саясатты, қорғаныс қабілетін нығайту, ұлтаралық және конфессияаралық келісімді қамтамасыз ету бойынша ел басшылығы қабылдап жатқан шараларды түсіндіру;
7) қызметкерлердің моральдық-психологиялық тұрақтылығын және экстремалды жағдайларда әрекет етуге дайындығын, олардың деструктивті діни ағымдардың идеологиясына төзбеушілігін қалыптастыру.";
мынадай мазмұндағы 48-1-тармақпен толықтырылсын:
"48-1. Деструктивті идеялардың АҚО-ға енуіне жол бермеу саласындағы идеологиялық жұмыс мынадай тәртіппен ұйымдастырылады және жүргізіледі:
1) діни экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы идеологиялық жұмысты жоспарлау;
2) қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерін моральдық және материалдық қолдау, АҚО-ның беделін арттыру, Отан қорғаушыларына деген құрмет атмосферасын қалыптастыру бойынша іс-шаралар кешенін ұйымдастыру және өткізу;
3) АҚО ұжымдарына діни идеялардың ену әрекеттері фактілері бойынша қызметкерлердің өтініштерін іске асыру бойынша жедел шаралар қабылдау және қабылданған шешімдер туралы жеке құрамды хабардар ету;
4) жеке құрамды теріс ақпараттық әсерден қорғау жөнінде шаралар қабылдау.";
2-қосымша алып тасталсын;
осы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізіміне 2-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын.

13-51. Члены формирований принимают личное участие в заседаниях.
13-52. Решения формирований принимаются большинством голосов от общего числа присутствующих на собрании членов открытым, или по требованию большинства, закрытым голосованием и считаются правомочными, если за них проголосовало более половины присутствующих членов.
13-53. При равенстве голосов, правом решающего голоса обладает председатель, а в случае его отсутствия – заместитель председателя, председательствующий на заседании.
13-54. По решению председателя формирования допускается доведение до сведения общественности через средства массовой информации вопросы, обсужденные на собрании.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Идеологическая работа в ОГЗ направлена на формирование у личного состава ОГЗ патриотического сознания, любви к Родине, своему народу, верности присяге, конституционным принципам и национальным интересам Республики Казахстан, чувства гордости за избранную профессию, противодействия деструктивной идеологии, безупречное выполнение обязанностей, предусмотренных статей 16 Закона, статьей 7 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".";
пункт 47 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) организация и проведение в ОГЗ воспитательной, социально-правовой, психологической и идеологической работы с личным составом, разъяснение государственной политики, принимаемых руководством страны мерах по укреплению обороноспособности, обеспечению межнационального и межконфессионального согласия;
7) формирование у сотрудников морально-психологической устойчивости и готовности к действиям в экстремальных условиях, их невосприимчивости к идеологии деструктивных религиозных течений.";
дополнить пунктом 48-1 следующего содержания:
"48-1. Идеологическая работа в сфере недопущения проникновения деструктивных идей в ОГЗ организовывается и проводится в следующем порядке:
1) планирование идеологической работы в сфере противодействия религиозному экстремизму;
2) организация и проведение комплекса мероприятий по моральной и материальной поддержке сотрудников и членов их семей, повышения престижа ОГЗ, созданию атмосферы уважения к защитникам Отечества;
3) принятие оперативных мер по реализации обращений сотрудников по фактам попыток проникновения религиозных идей в коллективы ОГЗ и информирование личного состава о принятых решениях;
4) принятие мер по защите личного состава от негативного информационного воздействия.";
приложение 2 исключить;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 2 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.

6. "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидаларын және одан өту шарттарын, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № 207 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30570 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына кіретін адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздерінде:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу (бұдан әрі - іріктеу) – кандидаттарды Заңның 6 және 10-баптарында көзделген шарттар мен талаптарына, сондай-ақ Заңның 29-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген лауазымдардың санаттарына қойылатын біліктілік талаптарына (бұдан әрі - біліктілік талаптары) сәйкестігі тұрғысынан зерделеуге бағытталған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі - аумақтық органдар), Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің (бұдан әрі – мемлекеттік мекемелер) қабылдау комиссиялары оларды одан әрі алғашқы кәсіптік даярлықтан өту үшін жіберу мақсатында жүзеге асыратын іс-шаралар кешені;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) үлестік мән - алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттың оның тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігін айқындауға әсер ететін іріктеудің нәтижелері және осы Қағидалардың 4-3-тармағының 2), 4), 6) және 12) тармақшаларында көзделген құжаттарды зерделеу нәтижелері бойынша алынған сапалық көрсеткіштерінің сандық (цифрлық) көрінісі.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тараумен толықтырылсын:
"1-1-тарау. Алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеуді ұйымдастыру
4-1. Алғашқы кәсіптік даярлыққа кандидаттарды іріктеуді ұйымдастыру аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің кадр қызметтеріне жүктеледі және келесі шараларды қамтиды:
1) ақпараттық-ұйымдастырушылық (іріктеу туралы хабарландыруды жариялау, сондай-ақ халықты ақпараттандыру);
2) іріктеуге қатысуға ниет білдірген кандидаттардан құжаттар қабылдау;

6. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № 207 "Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30570) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условиях ее прохождения для лиц, поступающих в органы государственной противопожарной службы, а также основаниях их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) отбор на первоначальную профессиональную подготовку (далее – отбор) – комплекс мероприятий, осуществляемый приемными комиссиями Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, (далее – территориальные органы), государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – государственные учреждения), направленных на изучение кандидатов на предмет соответствия условиям и требованиям, предусмотренным статьями 6 и 10 Закона, а также квалификационным требованиям к категориям должностей, утвержденным в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона (далее – квалификационные требования), в целях направления их для дальнейшего прохождения первоначальной профессиональной подготовки;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) весовое значение - количественное (цифровое) выражение качественных показателей кандидата на первоначальную профессиональную подготовку, полученных по результатам отбора и результатов изучения документов, предусмотренных в подпунктах 2), 4), 6) и 12) пункта 4-3 настоящих Правил, влияющих на определение его эффективности и конкурентоспособности.";
дополнить главой 1-1 следующего содержания:
"Глава 1-1. Организация отбора на первоначальную профессиональную подготовку
4-1. Организация отбора кандидатов на первоначальную профессиональную подготовку возлагается на кадровую службу территориальных органов, государственных учреждений и включает в себя ряд следующих мероприятий:
1) информационно-организационные (публикация объявления о проведении отбора, а также информирование населения);
2) прием документов от кандидатов, изъявивших желание принять участие в отборе;

3) кандидаттардың Заңның 6 және 10-баптарында белгіленген шаттар мен талаптарға және біліктілік талаптарына сәйкестігін алдын-ала зерделеу;
4) кандидаттарды әскери-дәрігерлік комиссияларда медициналық және психофизиологиялық куәландырудан (бұдан әрі - ӘДК) және полиграфологиялық зерттеуден өтуге жолдау;
5) кандидаттардың оқу істерін қалыптастыру.
4-2. Іріктеу өткізу туралы хабарландыру (бұдан әрі - хабарландыру) аумақтық органдардың, Академияның интернет-ресурстарында орналастырылады. Бұл ретте хабарландыру бір мезгілде қазақ және орыс тілдерінде жарияланады. Мемлекеттік мекемелердің хабарландыруы аумақтық органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
Халықты ақпараттандыру бұқаралық ақпарат құралдарында, аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің ресми интернет-беттерінде, әлеуметтік желілерінде іріктеу жүргізілетін лауазымдар және оларға қойылатын біліктілік талаптары туралы, құқық қорғау қызметіне кіру тәртібі және қызмет көрсету шарттары, құжаттарды қабылдаудың басталу және аяқталу күні туралы мәліметтерді жариялауды қамтиды.
Хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) құжаттарды қабылдау мерзімі (хабарландыру жарияланған күннен бастап он жұмыс күні);
2) негізгі функционалдық міндеттері, жалақы мөлшері белгіленген лауазымдардың атауы;
3) біліктілік талаптары;
4) қызметкердің құқық қорғау қызметінде болуына байланысты шектеулер және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер;
5) өтінішті қабылдайтын аумақтық органның, мемлекеттік мекеменің орналасқан жері, оның пошталық мекенжайы, байланыс телефондарының нөмірлері туралы мәліметтер;
6) осы Қағидалардың 4-3-тармағында көзделген қажетті құжаттар тізбесі.
4-3. Кандидат мынадай құжаттарды кадр қызметтеріне қолма-қол ұсынады немесе Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жалпыға қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы тапсырады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бос лауазымға орналасуға арналған іріктеуге қатысуға өтініш;
2) жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың немесе оның электрондық нысанының көшірмесін;
3) егер кандидат жүргізушілер лауазымына үміткер болса, тиісті санаттағы көлік құралын басқару құқығын растайтын жүргізуші куәлігінің немесе оның электрондық нысанының көшірмесін;
4) білім туралы құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 230 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) немесе "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімдерінен өткенін растайтын құжаттарды;

3) предварительное изучение кандидатов на соответствие условиям и требованиям, установленными статьями 6 и 10 Закона и квалификационным требованиям;
4) направление кандидатов на медицинское и психофизиологическое освидетельствование в военно-врачебные комиссии (далее - ВВК) и полиграфологическое исследование;
5) формирование учебных дел кандидатов.
4-2. Объявление о проведении отбора (далее – объявление) размещается на интернет-ресурсах территориальных органов, Академии. При этом, объявление публикуется одновременно на казахском и русском языках. Объявление государственных учреждений размещается на интернет-ресурсах территориальных органов.
Информирование населения включает в себя публикацию в средствах массовой информации, на официальных интернет- страницах, социальных сетях территориальных органов, государственных учреждений сведений о должностях, по которым проводится отбор и предъявляемых к ним квалификационных требований, о порядке поступления на правоохранительную службу и об условиях службы, дату начала и окончания приема документов.
Объявление содержит следующие сведения:
1) срок приема документов (десять рабочих дней со дня публикации объявления);
2) наименование должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера заработной платы;
3) квалификационные требования;
4) ограничения, связанные с пребыванием сотрудника на правоохранительной службе и антикоррупционные ограничения, установленные Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
5) сведения о местонахождении территориального органа, государственного учреждения, принимающего заявления, его почтового адреса, контактных номеров телефонов;
6) перечень необходимых документов, предусмотренных пунктом 4-3 настоящих Правил.
4-3. Кандидат подает в кадровые службы нарочно или по общедоступным информационным системам, соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, следующие документы:
1) заявление на участие в отборе на занятие должности по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан либо его электронной формы, содержащего индивидуальный идентификационный номер;
3) копию водительского удостоверения, подтверждающего право управления транспортным средством соответствующей категории либо его электронной формы, если кандидат претендует на должности водителей;
4) копии документов об образовании, а также документы, подтверждающие прохождение процедуры признания документов об образовании в соответствии с приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33219) или приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32800);

5) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жақын туыстарын, оның ішінде бұрынғы жұбайларын көрсете отырып, өз қолымен жазылған толық өмірбаян;
6) әскери билет немесе тіркеу куәлігі;
7) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес кандидаттың еңбек қызметін растайтын құжаттар (бар болса);
8) 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосуреттер (6 дана);
9) кандидат пен оның жұбайының (зайыбының) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кірістері мен мүлкі туралы декларацияны тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кіріс органдарына ұсынғанын растайтын құжаттар;
10) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттың сауалнамасы;
11) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрларды есепке алу жөніндегі жеке іс парағы;
12) спорттық разрядтың бар екендігін растайтын құжаттар (бар болған жағдайда).
Дұрыс емес ақпарат пен (немесе) құжаттардың толық емес пакетін ұсыну оларды қараудан бас тартуға негіз болып табылады.
4-4. Кадр қызметтері кандидаттар ұсынған осы Қағидалардың 4-3-тармағында санамаланған құжаттардың негізінде олардың Заңның 6 және 10-баптарында белгіленген шаттар мен талаптарға және біліктілік талаптарына сәйкестігін қарауды жүзеге асырады және бір мезгілде оларға қатысты Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің ақпараттық сервисінің есепке алулары бойынша тексеру жүргізеді.
Кандидаттар Заңның 6 және 10-баптарында белгіленген шаттар мен талаптарға және біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, қызметке жарамдылығын айқындау үшін кадр қызметтері ӘДК-ға және полиграфологиялық зерттеуге жолдамалар береді.
ӘДК "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21580 болып тіркелді) сәйкес жүзеге асырылады.
Кандидаттарды полиграфологиялық зерттеу "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.

5) заполненную подробную автобиографию, написанную собственноручно, с указанием близких родственников, в том числе бывших супругов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
6) военный билет или приписное свидетельство;
7) документы, подтверждающие трудовую деятельность кандидата в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при наличии);
8) цветные фотографии размером 3х4 (6 штук);
9) документы, подтверждающие представление кандидатом и его супругой (супругом) в органы государственных доходов по месту жительства декларации о доходах и имуществе в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";
10) анкету кандидата по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
11) личный листок по учету кадров (далее – личный листок) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
12) документы, подтверждающие наличие спортивного разряда (при их наличии).
Представление недостоверной информации и неполного пакета документов является основанием для отказа в их рассмотрении.
4-4. Кадровые службы на основании представленных кандидатами документов, перечисленных в пункте 4-3 настоящих Правил, осуществляют их рассмотрение на соответствие условиям и требованиям, установленными статьями 6 и 10 Закона и квалификационным требованиям, а также одновременно в отношении них проводят проверку по учетам информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
При соответствии кандидатов условиям и требованиям, установленным статьями 6 и 10 Закона и квалификационным требованиям, для определения пригодности к службе кадровые службы выдают направления на ВВК и полиграфологическое исследование.
ВВК осуществляется в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21580).
Полиграфологическое исследование кандидатов проводится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683 "Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан".

4-5. ӘДК және полиграфологиялық зерттеудің нәтижелерін алғаннан кейін, осы Қағидалардың 4-3-тармағында көзделген құжаттардан тұратын кандидаттардың оқу істері қалыптастырылады.
Кандидатты қызметке денсаулық жағдайы бойынша жарамсыз/шектелген жарамды деп тану және/немесе оның полиграфологиялық тексеруден өтпеуі іріктеуден одан әрі өтуден бас тарту үшін негіз болып табылады.";
5, 6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Іріктеу келесі бірқатар дәйекті кезеңдерден тұрады:
1) қалыптастырылған оқу істері негізінде іріктеуге жіберілген кандидаттардың тізімін қалыптастыру;
2) кандидаттардың осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруы;
3) кандидаттардың қабылдау комиссиясымен әңгімелесуден өтуі.
Іріктеудің әр кезеңінен тек бір рет өтуге рұқсат етіледі. Іріктеудің алдыңғы кезеңінен өтпеген кандидат іріктеудің келесі кезеңіне жіберілмейді.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген кезеңнен өту кандидаттың таңдауы бойынша қазақ және орыс тілдерінде және жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат немесе оның электрондық нысаны болған кезде жүзеге асырылады.
7. Осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген кезеңдерден өту техникалық жазба құралдарының (аудио-бейнежазба) көмегімен тіркеледі.
8. Кандидаттардың осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген кезеңдерге келмеуі іріктеу кезеңдерінен одан әрі өтуден және (немесе) алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге бас тартуға негіз болып табылады.";
9 және 10-тармақтар алып тасталсын:
11, 12, 13, 14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Іріктеу жүргізу үшін аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің жанынан қабылдау комиссиялары құрылады.
Қабылдау комиссиясының құрамын уәкілетті басшы бекітеді.
Қабылдау комиссиясының құрамына қабылдау комиссиясының төрағасы және қабылдау комиссиясының өзге мүшелері кіреді.
Қабылдау комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Қабылдау комиссиясын төраға басқарады.
Қабылдау комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның өкілеттігін оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
12. Қабылдау комиссиясының төрағасы болып:
аумақтық органдарда - аумақтық органның бастығы немесе оның орынбасары, немесе олардың міндетін атқарушылар;
мемлекеттік мекемелерде - мемлекеттік мекеменің бастығы немесе оның орынбасары, немесе олардың міндетін атқарушылар тағайындалады.
13. Қабылдау комиссиясының мүшелері болып кадр қызметтерінің (бұдан әрі - кадр қызметтері) бастықтары, сондай-ақ жеке құрам бойынша инспекцияның, дене шынықтыру даярлығын жүзеге асыру бойынша функция жүктелген қызметтерінің, орналасуға іріктеу өтетін бос лауазымдары бар құрылымдық бөлімшенің қызметіне жетекшілік ететін аумақтық органдардың, мемлекеттік мекемелердің аппаратының өкілдері тағайындалады.

4-5. После получения результатов ВВК и полиграфологического исследования формируются учебные дела кандидатов, состоящие из документов, предусмотренных в пункте 4-3 настоящих Правил.
Признание кандидата негодным/ограниченно годным к прохождению службы по состоянию здоровья и/или не прохождение им полиграфологического исследования, является основанием для отказа в дальнейшем прохождении отбора.";
пункты 5, 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"5. Отбор включает в себя ряд следующих последовательных этапов:
1) формирование списков кандидатов, допущенных к отбору на основании сформированных учебных дел;
2) сдача кандидатами нормативов по физической подготовке, указанных в пункте 30 настоящих Правил;
3) прохождение кандидатами собеседования с приемной комиссией.
Прохождение каждого этапа отбора допускается только один раз. Кандидат, не прошедший предыдущий этап отбора, к следующему этапу отбора не допускается.
6. Прохождение этапа отбора, указанного в подпункте 3) пункта 5 настоящих Правил, осуществляется на казахском и русском языках по выбору кандидата и при наличии документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан либо его электронной формы, содержащей индивидуальный идентификационный номер.
7. Прохождение этапов отбора, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил фиксируется с помощью технических средств записи (аудио-, видеозапись).
8. Неявка кандидатов на этапы отбора, предусмотренные в подпунктах 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, являются основаниями для отказа в дальнейшем прохождении этапов отбора и (или) первоначальной профессиональной подготовки.";
пункты 9 и 10 исключить;
пункты 11, 12, 13, 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"11. Для проведения отбора, при территориальных органах, государственных учреждениях создаются приемные комиссии.
Состав приемной комиссии утверждается уполномоченным руководителем.
В состав приемной комиссии входят председатель приемной комиссии и другие члены приемной комиссии.
Общее количество членов приемной комиссии состоит из нечетного числа. Приемную комиссию возглавляет председатель.
При отсутствии председателя приемной комиссии его полномочия осуществляет лицо его замещающее.
12. Председателем приемной комиссии назначается:
в территориальных органах – начальник территориального органа или его заместитель либо исполняющие их обязанности;
в государственных учреждениях – начальник государственного учреждения или его заместитель либо исполняющие их обязанности.
13. Членами приемной комиссии назначаются начальники кадровых служб, а также представители инспекции по личному составу, служб, на которые возложена функция по осуществлению физической подготовки, аппарата территориальных органов, государственных учреждений, курирующих деятельность подразделений, на должности которых проходит отбор.

14. Қабылдау комиссиясының қатыспаған мүшелерін алмастыруға жол берілмейді.
Қабылдау комиссиясының құрамын өзгерту осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген адамдардың шешімі бойынша қабылдау комиссиясының құрамына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы бұйрық шығару арқылы жүзеге асырылады.
15. Қабылдау комиссиясының хатшысы кадр қызметі қызметкерлерінің қатарынан тағайындалады, оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
16. Қабылдау комиссиясының жұмыс органы кадр қызметтері болып табылады.";
17-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қабылдау комиссиясы жұмысының ашықтылығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген іріктеу кезеңдеріне байқаушылар шақырылады.";
18-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Бақылаушы ретінде қатысу үшін тұлға осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген іріктеу кезеңдері басталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей кадр қызметіне тіркеледі.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Байқаушыларға қабылдау комиссиясының жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кандидаттардың дербес деректеріне, кандидаттар қатысатын іріктеу рәсімдеріне қатысты мәліметтерді жариялауға, олардың техникалық жазба құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
20. Байқаушылар дауыс беруге қатыспайды және қабылдау комиссиясының жұмысы туралы өз пікірін осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген адамдарға жазбаша нысанда бере алады.";
22, 23, 24, 25, 26, 27 және 28-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Кандидаттардың қалыптастырылған оқу істерінің негізінде қабылдау комиссиясы іріктеуге жіберілген кандидаттардың тізімін (еркін нысанда) қалыптастырады, оны қабылдау комиссиясының төрағасы бекітеді және аумақтық органдардың, Академияның интернет-ресурстарында орналастырады. Мемлекеттік мекемелерде іріктеуге жіберілген кандидаттардың тізімі аумақтық органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
Іріктеуге жіберілген кандидаттардың тізіміне енгізілген кандидаттар іріктеудің келесі кезеңіне - дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруға жіберіледі.";
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру басталар алдында қабылдау комиссиясының мүшелері оларды техникалық қауіпсіздік шараларымен қол қойдыра отырып таныстырады.
35. Қабылдау комиссиясының мүшелері әрбір спорттық жаттығуды тапсыру нәтижелерін спорттық жаттығулардан өту туралы ведомостке (еркін нысанда) жазып, кандидатқа қол қойдыра отырып жеткізеді. Жаттығу нәтижелері жазылғаннан кейін қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.";
41-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қабылдау комиссиясы әрбір жарияланған лауазым бойынша сұрақтар тізімін қалыптастырады. Сұрақтар тізімі жария етілмейді.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

14. Замещение отсутствующих членов приемной комиссии не допускается.
Изменение состава приемной комиссии осуществляется по решению лиц, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил путем издания приказа о внесении изменений и/или дополнений в состав приемной комиссии.
15. Секретарь приемной комиссии, назначаемый из числа сотрудников кадровых служб, осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании.
16. Рабочим органом приемной комиссии являются кадровые службы.";
часть первую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Для обеспечения прозрачности и объективности работы приемной комиссии на этапы отбора, предусмотренные подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, приглашаются наблюдатели.";
часть первую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. Для присутствия в качестве наблюдателя лицо регистрируется в кадровой службе не позднее одного рабочего дня до начала этапов отбора, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Не допускается совершение наблюдателями действий, препятствующих работе приемной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных кандидатов, процедур отбора, в которых принимают участие кандидаты, использование ими технических средств записи.
20. Наблюдатели не участвуют в голосовании и могут представить свое мнение о работе приемной комиссии в письменной форме лицам, предусмотренным пунктом 12 настоящих Правил.";
пункты 22, 23, 24, 25, 26, 27 и 28 исключить;
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. На основании сформированных учебных дел кандидатов, приемной комиссией формируется список кандидатов, допущенных к отбору (в произвольной форме), который утверждается председателем приемной комиссии и размещается на интернет-ресурсах территориальных органов, Академии. Список кандидатов, допущенных к отбору в государственных учреждениях, размещается на интернет-ресурсах территориальных органов.
Кандидаты, включенные в список кандидатов, допущенных к отбору, допускаются к следующему этапу отбора - сдаче нормативов по физической подготовке.";
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. Непосредственно перед началом сдачи нормативов по физической подготовке, члены приемной комиссии ознакамливают их с техникой безопасности под роспись.
35. Результаты сдачи каждого спортивного упражнения фиксируются членами приемной комиссии в ведомостях сдачи спортивных упражнений (в произвольной форме) и доводятся до кандидата под роспись. После фиксации результатов выполнения упражнения пересдача не допускается.";
часть третью пункта 41 изложить в следующей редакции:
"Приемная комиссия формирует перечень вопросов для каждой должности, по который объявлен отбор. Перечень вопросов не подлежит разглашению.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:

"44. Әңгімелесу аяқталғаннан кейін қабылдау комиссиясының мүшелері осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысанда әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидаттарды бағалау парағындағы (бұдан әрі – кандидатты бағалау парағы) әр сұрақ бойынша ұпай береді.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Кандидаттарды бағалау нәтижелерін қабылдау комиссиясының әрбір мүшесі әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидатты бағалау парағына, әрбір кандидат бойынша жеке-жеке енгізеді.";
47-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Әңгімелесу өткізу аяқталған күні қабылдау комиссиясы алғашқы кәсіптік даярлыққа жіберу үшін кандидаттар қатарынан олардың бәсекеге қабілеттілігінің көрсеткішін ескере отырып, мынадай өлшемшарттар бойынша іріктеуді жүзеге асырады:";
50-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін іріктеу кезеңдерінің және осы Қағидалардың 4-3-тармағының 2), 4), 6) және 12) тармақшаларында көзделген құжаттарды зерделеу қорытындылары бойынша қабылдау комиссиясының хатшысы есептейді.";
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағына қабылдау комиссиясының төрағасы, қабылдау комиссиясының мүшелері, қабылдау комиссиясының хатшысы, сондай-ақ танысу үшін кандидат қол қояды.";
51, 52, 53, 54, 55 және 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Қабылдау комиссиясы іріктеудің нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсыну;
2) кандидаттарды ведомстволық деректер банкіне (бұдан әрі - Деректер банкі) енгізуге ұсыну.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген шешім іріктеудің барлық кезеңінен өткен және бәсекеге қабілеттіліктің ең жоғары көрсеткішін жинаған кандидаттарға қатысты қабылданады.
Бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштері тең болған жағдайда, қабылдау қомиссиясының осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген шешімін алған кандидат болып, дене шынықтыру даярлығы бойынша ең көп балл жинаған кандидат есептеледі.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген шешім іріктеудің барлық кезеңінен өткен, бірақ бәсекеге қабілеттіліктің көрсеткішін (дене шынықтыру даярлығы бойынша балл) осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген кандидаттардың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерімен (дене шынықтыру даярлығы бойынша баллдарымен) салыстырғанда төмен жинаған қалған кандидаттарға қатысты қабылданады.
Дегенмен, медициналық куәландыру анықтамасын, психофизиологиялық зерттеу қорытындысын, полиграфологиялық зерттеу қорытындысын, сондай-ақ мемлекеттік тілді және Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілеуден өткені туралы сертификатты және құқық қорғау қызметі лауазымына кандидаттың жеке қасиеттерін бағалауға тестілеу нәтижелері бойынша қорытындыны (орта басшы құрам лауазымдарына) іске асыру мерзімдері қабылдау комиссиясымен шешімдер қабылдау кезінде жарамды болуы тиіс.
Бұрын іріктеуден өтпей қалған және қайта іріктеуге қатысқан адамдар, егер іске асыру мерзімі өтпеген медициналық куәландыру анықтамасы, психофизиологиялық зерттеу қорытындысы, полиграфологиялық зерттеу қорытындысы бар болған жағдайда, іріктеуге ӘДК және полиграфологиялық зерртеуден өтпестен қатысады.

"44. По окончании собеседования члены приемной комиссии выставляют баллы по каждому вопросу в соответствии с листом оценки кандидата по результатам собеседования по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – лист оценки кандидата).";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Результаты оценки кандидатов заносятся каждым членом приемной комиссии в лист оценки кандидата по результатам собеседования, по каждому кандидату в отдельности.";
абзац первый пункта 47 изложить в следующей редакции:
"47. В день окончания проведения собеседования, приемная комиссия осуществляет отбор из числа кандидатов для направления на первоначальную профессиональную подготовку с учетом их показателя конкурентоспособности по следующим критериям:";
в пункте 50:
часть первую изложить в следующей редакции:
"50. Показатель конкурентоспособности кандидата рассчитывается секретарем приемной комиссии по итогам этапов отбора и результатов изучения документов, предусмотренных в подпунктах 2), 4), 6) и 12) пункта 4-3 настоящих Правил.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Лист оценки конкурентоспособности кандидата подписывается председателем приемной комиссии, членами приемной комиссии, секретарем приемной комиссии, а также кандидатом для ознакомления.";
пункты 51, 52, 53, 54, 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"51. Приемная комиссия по итогам отбора принимает одно из следующих решений:
1) рекомендовать к прохождению первоначальной профессиональной подготовки;
2) рекомендовать к зачислению в ведомственный банк данных кандидатов (далее – Банк данных).
Решение, предусмотренное подпунктом 1) настоящего пункта, принимается в отношении кандидатов, прошедших все этапы отбора и набравших наивысший показатель конкурентоспособности.
В случае равенства показателей конкурентоспособности, кандидатом, получившим решение приемной комиссии, предусмотренное подпунктом 1) настоящего пункта, считается кандидат, набравший наибольшее количество баллов по физической подготовке.
Решение, предусмотренное подпунктом 2) настоящего пункта, принимается в отношении остальных кандидатов, прошедших все этапы отбора, при этом набравших меньший показатель конкурентоспособности (количество баллов по физической подготовке) по сравнению с показателями конкурентоспособности (количество баллов по физической подготовке) кандидатов, указанных в части второй настоящего пункта.
При этом, сроки реализации справки о медицинском освидетельствовании, заключения психофизиологического обследования, заключения полиграфологического исследования, а также сертификата о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан и заключения по результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность правоохранительной службы (на должности среднего начальствующего состава) должны быть действительны на момент принятия решений приемной комиссией.
Лица, ранее не прошедшие отбор и повторно участвовавшие в отборе, при наличии не истекшего срока реализации справки о медицинском освидетельствовании, заключения психофизиологического обследования, заключения полиграфологического исследования, в отбор участвуют без повторного прохождения ВВК и полиграфологического исследования.

52. Қабылдау комиссиясының шешімі еркін нысандағы хаттама түрінде ресімделеді, оған қабылдау комиссиясының төрағасы мен мүшелері, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асыратын хатшы қол қояды.
53. Қабылдау комиссиясының шешімі, егер кандидаттардың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парақтары оның құрамының кемінде үштен екісін толтырса, заңды деп есептеледі.
54. Қабылдау комиссиясының шешімі қабылданғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде аумақтық органның, Академияның интернет-ресурсында қабылдау комиссиясының шешімі және алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсынылған және Деректер банкіне енгізілген кандидаттардың тізімі (еркін нысанда) орналастырылады. Қабылдау комиссиясының шешімі, алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуге ұсынылған және Деректер банкіне енгізілген кандидаттардың тізімі мемлекеттік мекемелерде аумақтық органдардың интернет-ресурсында орналастырылады.
55. Қабылдау комиссиясының хатшысы қабылдау комиссиясының шешімі енгізілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кандидаттарға қабылдау комиссиясымен қабылданған шешімдер туралы өтініште көрсетілген байланыс телефондарының нөмірлері және/немесе электрондық поштаға хабарлама жіберу арқылы хабарлайды.
56. Қабылдау комиссиясының шешіміне шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.";
57-тармақ алып тасталсын:
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Аумақтық орган, мемлекеттік мекеме іріктеу нәтижелері бойынша алғашқы кәсіптік даярлық басталғанға дейін жеті күн бұрын оқу орталықтарына:
1) қабылдау комиссиясы шешімінің көшірмесінің;
2) кандидаттардың жеке басын куәландыратын құжаттарының көшірмесінің;
3) осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес нысандағы келісімшарттың;
4) осы Қағидаларға 10-2-қосымшаға сәйкес нысандағы кандидат туралы ақпараттың түсуін қамтамасыз етеді.";
60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 және 70-тармақтар алып тасталсын;
73-тармақ алып тасталсын;
95-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
8 және 9-қосымшалар осы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізіміне 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымшаның ескертпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе: КБҚК-кандидаттың бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші; k1 – "білім деңгейі" критерийі бойынша кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің салмақты мәні; k2 - кандидаттың "әскери қызметке қатынасы" өлшемі бойынша бәсекеге қабілеттілігінің салмақты мәні; k3 – "дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері бойынша бағалау" өлшемі бойынша кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің үлестік мәні; k4 – "спорттық разряд" критерийі бойынша кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің салмақтық мәні; k5 – "әңгімелесу нәтижелері бойынша кандидатты бағалау" критерийі бойынша кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің салмақтық мәні; k6 – "тестілеу нәтижелері бойынша дұрыс жауаптардың орташа саны" критерийі бойынша кандидаттың бәсекеге қабілеттілігінің салмақтық мәні; k7 – кандидаттың "жеке қасиеттерін бағалау нәтижелер" өлшемі бойынша бәсекеге қабілеттілігінің салмақтық мәні; В3 - салмақтық мәні.

52. Решение приемной комиссии оформляется в виде протокола в произвольной форме, который подписывается председателем и членами приемной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
53. Решение приемной комиссии считается правомочным, если листы оценки конкурентоспособности кандидатов заполнили не менее двух третьих от ее состава.
54. В течение одного рабочего дня после принятия решения приемной комиссии на интернет-ресурсе территориального органа, Академии размещаются решение приемной комиссии и списки кандидатов, рекомендованных к прохождению первоначальной профессиональной подготовки и зачисленных в Банк данных (в произвольной форме). Решение приемной комиссии, списки кандидатов, рекомендованных к прохождению первоначальной профессиональной подготовки и зачисленных в Банк данных в государственных учреждениях, размещаются на интернет-ресурсах территориальных органов.
55. Секретарь приемной комиссии, в течение двух рабочих дней со дня внесения решения приемной комиссии, извещает кандидатов о принятых решениях приемной комиссии, посредством звонка на номера контактных телефонов и/или направления сообщения на электронную почту, указанные в заявлении.
56. Обжалование решения приемной комиссии осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
пункт 57 исключить;
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Территориальный орган, государственное учреждение по результатам отбора, за семь дней до начала первоначальной профессиональной подготовки, обеспечивает поступление в учебные центры:
1) копия решения приемной комиссии;
2) копия удостоверения личности кандидатов;
3) контракт по форме, согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам;
4) сведения о кандидате по форме, согласно приложению 10-2 к настоящим Правилам.";
пункты 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 и 70 исключить;
пункт 73 исключить;
часть вторую пункта 95 исключить;
приложения 8 и 9 изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения;
примечание приложении 10 изложить в следующей редакции:
"Примечание:
ПКК - показатель конкурентоспособности кандидата; k1 – весовое значение конкурентоспособности кандидата по критерию "уровень образования"; k2 - весовое значение конкурентоспособности кандидата по критерию "отношение к воинской службе"; k3 - весовое значение конкурентоспособности кандидата по критерию "оценка по результатам сдачи нормативов по физической подготовке"; k4 - весовое значение конкурентоспособности кандидата по критерию "спортивный разряд"; k5 - весовое значение конкурентоспособности кандидата по критерию "оценка кандидата по результатам собеседования";k6 - весовое значение конкурентоспособности кандидата по критерию "среднее количество правильных ответов по результатам тестирования"; k7 - весовое значение конкурентоспособности кандидата по критерию "результаты оценки личных качеств"; ВЗ – весовое значение.

Қатардағы және кіші басшы құрам лауазымдарына түсетін адамдар үшін кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін бағалау парағының 6 (тестілеу нәтижелері бойынша дұрыс жауаптардың орташа саны) және 7 (жеке қасиеттерді бағалау нәтижелері) бағандары толтырылмайды.
Қабылдау комиссиясының төрағасы _________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдау комиссиясының мүшелері ________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________
(қолы)(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________
(қолы)(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қабылдау комиссиясының хатшысы ___________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Кандидаттың бәсекеге қабілеттілігін
бағалау парағымен танысты____________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))";
осы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізіміне 5-қосымшаға сәйкес 10-2-қосымшамен толықтырылсын.
7. "Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 320 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31222 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау қағидаларында:
7-қосымша осы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізіміне 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізіміне 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Өзгерістер мен толықытрулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 30 шілдедегі
№ 367 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық қорғау органдарында конкурстық негізде орналасатын басшы лауазымдар тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаментінің (бұдан әрі – ТЖМ ТЖД), ТЖМ ТЖД Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметінің Ақпараттандыру, цифрландыру және байланыс бөлімінің бастығы.
2. ТЖМ ТЖД, ТЖМ ТЖД Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметінің Ақпараттандыру, цифрландыру және байланыс бөлімшесінің бастығы.
Өзгерістер мен толықытрулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
2-қосымша
Азаматтық қорғау
органдарының жеке құрамымен
тәрбие, психологиялық және
идеологиялық жұмыстарын
ұйымдастыру қағидаларына

Для лиц, поступающих на должности рядового и младшего начальствующего состава столбцы 6 (среднее количество правильных ответов по результатам тестирования) и 7 (результаты оценки личных качеств) листа оценки конкурентоспособности кандидата не заполняются.
Председатель приемной комиссии
________________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены приемной комиссии
____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии
____________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь приемной комиссии _________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С листом оценки конкурентоспособности кандидата ознакомлен
_______________ (подпись) ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)";
дополнить приложением 10-2 согласно приложению 5 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
7. В приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 320 "Об утверждении Правил определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №в 31222) внести следующие изменения:
в Правилах определения классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, утвержденных указанным приказом:
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения;
приложение 9 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения.
Приложение 1
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 1 к приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 30 июля 2021 года № 367
Перечень руководящих должностей в органах гражданской защиты, замещаемых на конкурсной основе
1. Начальник отдела информатизации, цифровизации и связи Департамента по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – ДЧС МЧС), Службы пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС МЧС.
2. Начальник отделения информатизации, цифровизации и связи ДЧС МЧС, Службы пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС МЧС.
Приложение 2
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
и дополнения

3-1-қосымша
Нысан
Жеке-тәрбие жұмысы журналы
______________________________________________
лауазымы, атағы
______________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
______________________________________________
бөлімше
Жеке құрам тізімі
__________________________________________________________
(бөлімшенің атауы)
Атағы, лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған кезде)
Туған күні
Ұлты
Білімі
Отбасы жағдайы
Әскердегі қызмет
АҚО-дағы қызмет
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бағынысты қызметкер туралы деректер
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) _________________________________
Туған күні
Туған жері___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ұлты________________________________________________________________
Білімі (қашан, қайда оқыды, мамандығы, кәсібі, оқудағы жетістігі)
____________________________________________________________________
Атағы ______________________________________________________________
(қашан берілді, бұйрық)
Лауазымы___________________________________________________________
Қарулы Күштердегі қызметі (қашан, қайда, қандай лауазымда және атақта қызмет етті).
Жауынгерлік операцияларға қатысуы. Наградалары және әскери айбын
белгілері____________________________________________________________
____________________________________________________________________
АҚО қызметіне келу күні ________________________________________________
Қандай марапаттары бар және не үшін __________________________________
Қандай жазалары бар және не үшін _____________________________________
Алғашқы кәсіптік даярлықты өту _______________________________________
____________________________________________________________________
(қашан, қайда)
Қызметкерді психологиялық зерттеу нәтижелері __________________________
____________________________________________________________________
(округтік әскери-дәрігерлік комиссия қорытындысы бойынша)
АҚО-ға қызметке келгенге дейін қай жерде жұмыс істеді____________________
____________________________________________________________________
Тұратын жері (мекенжайы, үй телефоны, ұялы телефоны)___________________
____________________________________________________________________
Тұрғын үй тұрмыстық жағдайы_________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасы жағдайы_____________________________________________________
____________________________________________________________________
Жақын туыстары (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні,
мекенжайы, жұмыс, оқу орны):
Жұбайы (зайыбы) _____________________________________________________
Балалары ____________________________________________________________
Әкесі ________________________________________________________________
Анасы _______________________________________________________________
Жұмыс және тұрғылықты жері бойынша жақын достары____________________
____________________________________________________________________
Жеке автокөліктің болуы (маркасы, мемлекетік нөмірі) _____________________
____________________________________________________________________
Ипотекалық қарыздың, кредиттің болуы (банк, ұйым)______________________
" Келісілді "
Бастықтың орынбасары
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ жыл
"Бекітемін"
Бастық
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ жыл
Бірінші жартыжылдыққа арналған жеке-тәрбие жұмысы Ж О С П А Р Ы
Атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы
Өткізу күні
ЖТЖ түрі
ЖТЖ себебі, мақсаты
Орындалуы туралы белгі
" Келісілді "
Бастықтың орынбасары
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ жыл
"Бекітемін"
Бастық
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ жыл
Екінші жартыжылдыққа арналған жеке-тәрбие жұмысы Ж О С П А Р Ы
Атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы
Өткізу күні
ЖТЖ түрі
ЖТЖ себебі, мақсаты
Орындалуы туралы белгі
" Келісілді "
Бастықтың орынбасары
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ жыл
"Бекітемін"
Бастық
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ жыл
Мінездеме
(ЖТЖ өткізген қызметкерге)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жеке-тәрбие жұмысын есепке алу
Атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы
Өткізу күні
ЖТЖ-ның түрі
ЖТЖ өткізудің себебі, мақсаты (ЖТЖ жоспары, қандай да бір факт немесе теріс іс-әрекет және т.б. бойынша
Қысқа мазмұндама, ЖТЖ-ның нәтижелері
Қорытындысы, ескертулер, қабылданған шаралар
Жеке әңгімелесу парағы
_______________________________________________
Әңгімелесу сұрақтары:
_________________________________________________
Әңгімелесу бойынша қорытындылар:
___________________________________________________
Әңгімелесуді өткізген:
_________________________________________________
Әңгімелесудің қорытындыларымен танысты:
______________________________________________
ЖТЖ журналын тексерген адамдардың жазуы
Атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы
Ескертулер, ұсыныстар
Тексеру күні
Қолы
Өзгерістер мен толықытрулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
3-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
8-қосымша
Нысан
Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың жиынтық ведомосы
____________ қаласы                               "___" ________20___жыл
№№
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Спорттық жаттығулардың түрі
Қорытынды баға (балл)
Кандидаттың қолы
Нормативтің атауы
Нормативтің атауы
Нормативтің атауы
нәтижесі
бағасы (балл)
нәтижесі
бағасы (балл)
нәтижесі
бағасы (балл)
Қабылдау комиссиясының төрағасы _____________ ____________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдау комиссиясының мүшелері _____________ _____________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________ _____________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________ _____________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қабылдау комиссиясының хатшысы ____________ ______________________________
(қолы)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Өзгерістер мен толықытрулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
4-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан шығару
негіздеріне
9-қосымша
Нысан
Кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау парағы
Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_____________
Кандидат үміткер лауазымы _____________________________
Сұрақтар
Балл
1
Бейінді сұрақ (БС)
2
Ситуациялық сұрақ (СС)
3
Мотивациялық сұрақ(МС)
4
Қарым-қатынас дағдыларының деңгейін анықтауға бағытталған сұрақ (ҚС)
Кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау (ӘБ):
_________________________________
(қабылдау комиссия мүшесінің қолы)
_________________________________________________________________
(қабылдау комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) "__" _______ 20__ жыл.
Ескертпе:

Приложение 3-1 к Правилам
организации воспитательной,
психологической
и идеологической работы
с личным составом органов
гражданской защиты
Форма
Журнал индивидуально-воспитательной работы
______________________________________________
должность, звание
______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________
подразделение Список личного состава
______________________________________________
(наименование подразделения)
Звание, должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Национальность
Образование
Семейное положение
Служба в армии
Служба в органах гражданской защиты
Домашний адрес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Данные о подчиненном сотруднике
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Место рождения ______________________________________________________
Национальность ______________________________________________________
Образование (когда, где учился, профессия, специальность, успехи в учебе)
_____________________________________________________________________
Звание _______________________________________________________________
(когда присвоено, приказ)
Должность ___________________________________________________________
Служба в Вооруженных Силах (когда, где, в какой должности и звании проходил
службу).
Участие в боевых операциях.
Награды и знаки воинской доблести ______________________________________
_____________________________________________________________________
Дата поступления на службу в органы гражданской защиты __________________
Какие имеет поощрения и за что __________________________________________
Какие имеет взыскания и за что ___________________________________________
Прохождение первоначальной профессиональной подготовки_________________
(когда, где)
Результаты психологического обследования сотрудника
______________________________________________________________________
(по заключению военно-врачебной комиссии)
Где работал до поступления на службу в органы гражданской защиты
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Место жительства (адрес, домашний телефон, сотовый телефон) ______________
______________________________________________________________________
Жилищно-бытовые условия ______________________________________________
Семейное положение ____________________________________________________
_______________________________________________________________________
Близкие родственники (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения,
адрес, место работы, учебы):
Жена (муж) ____________________________________________________________
Дети __________________________________________________________________
Отец __________________________________________________________________
Мать __________________________________________________________________
Близкие друзья по работе и месту жительства ________________________________
_______________________________________________________________________
Наличие личного автотранспорта (марка, государственный номер) ______________
_______________________________________________________________________
Наличие ипотечного займа, кредита (банк, организация) ______________________
______________________________________________________________________
"Согласовано"
Заместитель начальника
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ года
"Утверждаю"
Начальник
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ года
ПЛАН индивидуально-воспитательной работы на первое полугодие
Звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность
Дата проведения
Вид ИВР
Причина, цель ИВР
Отметка об исполнении
"Согласовано"
Заместитель начальника
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ года
"Утверждаю"
Начальник
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ года
ПЛАН индивидуально-воспитательной работы на второе полугодие
Звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность
Дата проведения
Вид ИВР
Причина, цель ИВР
Отметка об исполнении
"Согласовано"
Заместитель начальника
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ года
"Утверждаю"
Начальник
__________________________
__________________________
__________________________
"____"_________ 20____ года
Характеристика
(на сотрудника, с которым проводилась ИВР)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Учет индивидуально-воспитательной работы
Звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
Дата проведения
Вид ИВР
Причина, цель проведения ИВР (по плану ИВР, какому-либо факту или проступку и.т.д.
Краткое содержание, результаты ИВР
Выводы, замечания, принятые меры
Лист индивидуальной беседы
С __________________________________________________
Вопросы беседы:
___________________________________________________
Выводы по беседе:
___________________________________________________
Беседу провел:
___________________________________________________
С выводами беседы ознакомлен:
___________________________________________________
Запись лиц, проверяющих журнал ИВР
Звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность
Замечания, предложения
Дата проверки
Роспись
Приложение 3 к перечню
некоторых приказов, в которые
вносятся изменения
и дополнения
Приложение 8 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной службы,
а также основания
их отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Сводная ведомость сдачи нормативов по физической подготовке
город ____________ "___" ________20___год
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Вид спортивных упражнений
Итоговая оценка (балл)
Подпись кандидата
Наименование норматива
Наименование норматива
Наименование норматива
результат
оценка (балл)
результат
оценка (балл)
результат
оценка (балл)
Председатель приемной комиссии
__________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены приемной комиссии
___________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь приемной комиссии
___________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4 к перечню
некоторых приказов, в которые
вносятся изменения
и дополнения
Приложение 9 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной службы,
а также основания
их отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Лист оценки кандидата по результатам собеседования
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата _______________
Должность, на которую претендует кандидат ______________________
Вопросы
Балл
1
Профильный вопрос (ПВ)
2
Ситуационный вопрос (СВ)
3
Мотивационный вопрос (МВ)
4
Вопрос, направленный на определение уровня коммуникативных навыков (КВ)
Оценка кандидата по результатам собеседования (ОС):
__________________________________________
(подпись члена приемной комиссии)
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена приемной комиссии)
"__" _____ 20__ год.
Примечание:

0-ден 5 баллға дейін қойылады
қарым-қатынас дағдыларының деңгейін анықтауға бағытталған сұрақтар қатардағы және кіші басшы құрамдағы лауазымдарға кандидат кандидаттарға қойылады
1-сұраққа жауап (бейінді):
0 балл-кандидат сұраққа жауап берген жоқ
1 – 2 балл-кандидат қойылған сұрақтың тақырыбы туралы жалпы түсінікке ие
3 – 4 балл-кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын жақсы меңгерген
5 балл – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын толық меңгерген
2-сұраққа жауап (ситуациялық):
0 балл – кандидат жауап бермеді
1 – 2 балл-кандидат жағдайға қолайсыз көзқарасты сипаттады
3 – 4 балл-кандидат жалпы дұрыс тәсілді сипаттады, бірақ іс-қимылдардың толық алгоритмін ұсынбады
5 балл – кандидат дұрыс тәсілді сипаттап, іс-әрекеттің негізделген алгоритмін ұсынды
3-сұраққа жауап (мотивациялық):
0 балл – кандидат жауап бермеді
1-2 балл-кандидаттың негіздемесі әлсіз дәлелденген, дәйексіз, кандидаттың алдағы жоспарлары туралы анық түсінігі жоқ
3 – 4 балл-кандидаттың негіздемесі дәлелденген, бірақ нақты мақсаттары көрсетілмеген
5 балл – кандидаттың негіздемесі, дәлелденген, қойылған мақсаттарға табысты қол жеткізуге бағытталған
Қарым-қатынас дағдылары:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсеткен жоқ
1 балл – кандидат әңгімені шектеп жүргізеді, жетекші сұрақтарға жауап бермейді
2 балл-кандидат әңгімелесуді шектеулі жүргізеді, кейде жетекші сұрақтарға жауап береді
3 балл-кандидат әңгімені шектеп жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға жауап береді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімелесуді оңай жүргізеді
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша еркін әңгіме жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.
Кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
БС+СС+МС+ҚС/4 = ӘБ (қатардағы және кіші басшы құрам лауазымдарына)
онда,
ӘБ - кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау;
БС – бейінді сұрақ бойынша балл;
СС – ситуациялық сұрақ бойынша балл;
МС – мотивациялық сұрақ бойынша балл;
ҚС - қарым-қатынас дағдыларының деңгейін анықтауға бағытталған сұрақ бойынша балл.
БС+СС+МС/3 = ӘБ (орта басшы құрам лауазымдарына)
онда,
ӘБ - кандидатты әңгімелесу нәтижелері бойынша бағалау;
БС – бейінді сұрақ бойынша балл;
СС – ситуациялық сұрақ бойынша балл;
МС – мотивациялық сұрақ бойынша балл.
Өзгерістер мен толықытрулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
5-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарына кіретін
адамдар үшін алғашқы кәсіптік
даярлыққа іріктеу қағидаларына
және одан өту шарттарына,
сондай-ақ оларды алғашқы
кәсіптік даярлықтан
шығару негіздеріне
10-2-қосымша
Нысан
Кандидат туралы мәліметтер Сведения о кандидате

баллы выставляется от 0 до 5 баллов;
вопрос, направленный на определение уровня коммуникативных навыков, задается кандидату, претендующему на должности рядового и младшего начальствующего состава.
Ответ на вопрос 1 (профильный):
0 баллов – кандидат не ответил на вопрос;
1 – 2 балла – кандидат имеет общее представление о теме заданного вопроса;
3 – 4 балла – кандидат хорошо владеет темой заданного вопроса;
5 баллов – кандидат полностью владеет темой заданного вопроса.
Ответ на вопрос 2 (ситуационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ;
1 – 2 балла – кандидат описал неприемлемый подход к ситуации;
3 – 4 балла – кандидат в общем описал правильный подход, но не представил полный алгоритм действий;
5 баллов – кандидат описал правильный подход, представил обоснованный алгоритм действий.
Ответ на вопрос 3 (мотивационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ;
1 – 2 балла – обоснование кандидата слабо аргументировано, непоследовательно, кандидат не имеет ясного представления о дальнейших планах;
3 – 4 балла – обоснование кандидата в целом аргументировано, но не обозначены четкие цели;
5 баллов – обоснование кандидата, аргументировано, направлено на успешное достижение поставленных целей.
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу;
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие вопросы;
2 балла – кандидат ведет беседу скованно, иногда реагирует на наводящие вопросы;
3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие вопросы;
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной тематике;
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему.
Оценка кандидата по результатам собеседования рассчитывается по следующей формуле:
ПВ+СВ+МВ+КВ/4 = ОС (на должности рядового и младшего начальствующего состава)
где,
ОС – оценка кандидата по результатам собеседования;
ПВ – балл по профильному вопросу;
СВ – балл по ситуационному вопросу;
МВ – балл по мотивационному вопросу;
КВ – балл по вопросу, направленному на определение уровня коммуникативных навыков.
ПВ+СВ+МВ/3 = ОС (на должности среднего начальствующего состава)
где,
ОС – оценка кандидата по результатам собеседования;
ПВ – балл по профильному вопросу;
СВ – балл по ситуационному вопросу;
МВ – балл по мотивационному вопросу.
Приложение 5 к перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 10-2 к Правилам
отбора на первоначальную
профессиональную подготовку
и условия ее прохождения
для лиц, поступающих в органы
государственной противопожарной службы,
а также основания их
отчисления от первоначальной
профессиональной подготовки
Форма
Кандидат туралы мәліметтер
Сведения о кандидате

1. Тегі ____________________________
Фамилия
Аты _________________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
______________________________
Отчество (при его наличии)
2. Жынысы _________________
Пол
3. Туған күні, айы және жылы _______________________________
Год, число и месяц рождения
4. Туған жері ______________________________________________
Место рождения (село, ауыл, қала, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика)
5. Ұлты __________________________________________________
Национальность
6. Азаматтығы ____________________________________________
Гражданство
7. Білімі _________________________________________________
Образование
8. Бой-салмақ көрсеткіштері (бой, салмақ) ______________________
Весо-ростовые показатели (рост, вес)
9. Әскери-дәрігерлік комиссия (қорытындысы) __________________
Военно-врачебная комиссия (заключение)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
10. Дене шынықтыру бойынша нормативтердің нәтижелері
Результаты нормативов по физической подготовке
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
11. Әскери қызметке қатысы және әскери атағы
____________________________________________________________________
Отношение к воинской службе и воинское звание
12. Кандидат туралы қосымша мәліметтер (спорттық жетістіктер, сертификаттар)
Дополнительные сведения о кандидате (спортивные достижения, сертификаты)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
13. Жеке куәлік ________________________________________________
Удостоверение личности
14. Жүргізуші куәлігі (санаттар) ___________________________________
Водительское удостоверение (категории)
15. Тіркелген жері_______________________________________________
Место прописки
16. Мекенжайы мен телефоны: ___________________________________
Домашний адрес и телефон:
Кадр бөлімшесінің бастығы ______________________________
Начальник кадрового подразделения
"_____" ____________________ 202__ ж. қолы _________________
(толтырылған күні) подпись
(дата заполнения)
М.Ө. (бар болған жағдайда)
М.П. (при его наличии)
Өзгерістер мен толықытрулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
6-қосымша
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілігін растауға жататын қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімі
Арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Қолда бар сыныптық біліктілік (сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алып тастау, қалпына келтіру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)
Сыныптық біліктілікті растау үшін негіздеме (осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген негіздердің біріне сілтеме)
1.
2.
Азаматтық қорғау органдарының кадр қызметінің бастығы,
қолы және күні
Өзгерістер мен толықытрулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізіміне
7-қосымша
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін айқындау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілігін төмендетуге немесе алып тастауға жататын қызметкерлер мен әскери қызметшілердің тізімі
Арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Қолда бар сыныптық біліктілік (сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету немесе алу, қалпына келтіру туралы бұйрықтың күні мен нөмірі)
Сыныптық біліктілікті растау үшін негіздеме (осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген негіздердің біріне сілтеме)
1.
2.
Азаматтық қорғау органдарының кадр қызметінің бастығы,
қолы және күні

1. Тегі ____________________________
Фамилия
Аты ______________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________________
Отчество (при его наличии)
2. Жынысы _________________
Пол
3. Туған күні, айы және жылы _______________________________
Год, число и месяц рождения
4. Туған жері ______________________________________________
Место рождения (село, ауыл, қала, облыс, республика)
(село, деревня, город, район, область, республика)
5. Ұлты __________________________________________________
Национальность
6. Азаматтығы ____________________________________________
Гражданство
7. Білімі _________________________________________________
Образование
8. Бой-салмақ көрсеткіштері (бой, салмақ) ____________________
Весо-ростовые показатели (рост, вес)
9. Әскери-дәрігерлік комиссия (қорытындысы) ________________
Военно-врачебная комиссия (заключение)
_________________________________________________________
_________________________________________________________
10. Дене шынықтыру бойынша нормативтердің нәтижелері
Результаты нормативов по физической подготовке
_________________________________________________________
_________________________________________________________
11. Әскери қызметке қатысы және әскери атағы
_________________________________________________________
Отношение к воинской службе и воинское звание
12. Кандидат туралы қосымша мәліметтер (спорттық жетістіктер, сертификаттар)
Дополнительные сведения о кандидате (спортивные достижения, сертификаты)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
13. Жеке куәлік _________________________________________________
Удостоверение личности
14. Жүргізуші куәлігі (санаттар) ___________________________________
Водительское удостоверение (категории)
15. Тіркелген жері_______________________________________________
Место прописки
16. Мекенжайы мен телефоны: ____________________________________
Домашний адрес и телефон:
Кадр бөлімшесінің бастығы _______________________________________
Начальник кадрового подразделения
"_____" ____________________ 202__ ж. қолы _______________________
(толтырылған күні) подпись
(дата заполнения)
М.Ө. (бар болған жағдайда)
М.П. (при его наличии)
Приложение 6 к перечню
некоторых приказов, в которые
вносятся изменения
и дополнения
Приложение 7 к Правилам
определения классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих органов
гражданской защиты
Форма
Список сотрудников и военнослужащих, подлежащих к подтверждению классной квалификации
Специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Имеющаяся классная квалификация (дата и номер приказа о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации)
Основание для подтверждения классной квалификации (ссылка на одно из оснований, предусмотренных в пункте 17 настоящих Правил)
1.
2.
Начальник кадровой
службы органов гражданской защиты, подпись и дата
Приложение 7 к перечню
некоторых приказов, в которые
вносятся изменения
и дополнения
Приложение 9 к Правилам
определения классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих органов
гражданской защиты
Форма
Список сотрудников и военнослужащих, подлежащих к понижению или снятию классной квалификации
Специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Занимаемая должность
Имеющаяся классная квалификация (дата и номер приказа о присвоении, подтверждении, понижении или снятии, восстановлении классной квалификации)
Основание для понижения или снятия классной квалификации (ссылка на одно из оснований, предусмотренных в пункте 26 настоящих Правил)
1.
2.
Начальник кадровой службы
органов гражданской защиты, подпись и дата