Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына сақтандыру нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 99 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 желтоқсанда № 33849 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 24 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22322 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес "кері репо", репо операциялары туралы есептің нысаны;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің нысаны;";
1-қосымшада:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "кері репо", репо операциялары туралы есеп;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есеп;";
2-қосымшаның Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмесінде:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Ақша және банктік салымдар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками страхового рынка
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 99. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2023 года № 33849
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 24 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22322) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в пункте 1:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) форму отчета об операциях "обратное репо", репо согласно приложению 8 к настоящему постановлению;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) форму отчета о страховых премиях и премии государства согласно приложению 15 к настоящему постановлению;";
в приложении 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) отчет об операциях "обратное репо", репо;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) отчет о страховых премиях и премии государства;";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 2:
в наименование внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о деньгах и банковских вкладах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. 5 және 6-бағандарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі. Рейтингтік агенттік болмаған кезде 5 және 6-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі.";
3-қосымшаның Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмесінде:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Бағалы қағаздар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. 4-бағанда бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) көрсетіледі.
6. 8-бағанда облигациялар бойынша купондық облигация бойынша пайызбен көрсетілетін сыйақы есептелетін, оны шығару кезінде айқындалған облигацияның номиналдық/сатып алу құнының ақшалай көрінісі, сондай-ақ оны өтеу кезінде облигация ұстаушыға төленуге жататын сома көрсетіледі. Сомасы шығарылым валютасымен көрсетіледі. Акциялар бойынша акцияларды сатып алу валютасымен сатып алу құны көрсетіледі.
7. 9-бағанда "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес валюта кодтары көрсетіледі. Облигациялар бойынша шығарылым валютасы, акциялар бойынша сатып алу валютасы көрсетіледі.
8. 10-бағанда сату үшін қолда бар, есепті күні үлестік бағалы қағаздарды сатып алу құны, борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі.
9. 15-бағанда пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, есепті күні үлестік бағалы қағаздарды сатып алу құны, борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі.

"5. В графах 5 и 6 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318. При отсутствии рейтингового агентства в графах 5 и 6 указывается "нет рейтинга".";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 3:
в наименование внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о ценных бумагах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"5. В графе 4 указывается международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN).
6. В графе 8 по облигациям указывается денежное выражение номинальной/покупной стоимости облигации, определенное при ее выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение по купонной облигации, а также сумма, подлежащая выплате держателю облигации при ее погашении. Сумма указывается в валюте выпуска. По акциям указывается покупная стоимость в валюте приобретения акции.
7. В графе 9 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов". По облигациям указывается валюта выпуска, по акциям – валюта приобретения.
8. В графе 10 указывается стоимость приобретения долевых ценных бумаг, номинальная стоимость долговых ценных бумаг на отчетную дату, имеющихся в наличии для продажи.
9. В графе 15 указывается стоимость приобретения долевых ценных бумаг, номинальная стоимость долговых ценных бумаг на отчетную дату, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.

10. 19-бағанда өтелгенге дейін ұсталатын, есепті күні үлестік бағалы қағаздардың сатып алу құны, борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі.
11. 23-бағанда ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі.
12. 24-бағанда репо шарттарымен ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі.
13. 27-бағанда Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғаларының акциялары бойынша халықаралық қор биржасының атауы көрсетіледі.
14. 28 және 29-бағандарда Қазақстан Республикасының қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі, оған қойылатын талаптар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15175 болып тіркелген "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 54 қаулысымен бекітілген Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарда белгіленген. Қазақстан Республикасының қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде 28 және 29-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің бағалы қағаздары мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.
15. 30, 31, 32 және 33-бағандарды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 30, 31, 32 және 33-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.";
4-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:

10. В графе 19 указывается стоимость приобретения долевых ценных бумаг, номинальная стоимость долговых ценных бумаг на отчетную дату, удерживаемых до погашения.
11. В графе 23 указывается балансовая стоимость обремененных ценных бумаг.
12. В графе 24 указывается балансовая стоимость ценных бумаг, обремененных договорами репо.
13. В графе 27 указывается наименование международной фондовой биржи по акциям юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан.
14. В графах 28 и 29 указывается категория ценных бумаг - резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан, требования к которому установлены Требованиями к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 54 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи и внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15175. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 28 и 29 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан.
15. При заполнении граф 30, 31, 32 и 33 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318. При отсутствии рейтинга в графах 30, 31, 32 и 33 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 4:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтердің есебінен сатып алынған инвестициялық портфельдің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 1-кесте бойынша:
1) 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі;
2) 3-бағанда бағалы қағаз эмитентінің атауы көрсетіледі;
3) 5-бағанда типін көрсетумен сатып алынған бағалы қағаздың түрі көрсетіледі;
4) 7-бағанда сатып алынған бағалы қағаздардың саны данамен көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздар шығарылым валютасында номиналдық құны бойынша көрсетіледі;
5) 10 және 12-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
6) 13-бағанда мәміленің жүзеге асырылуын растайтын бастапқы құжатта (биржалық куәлік, брокердің және (немесе) дилердің есебі, СВИФТ (SWIFT) ақпарат берудің және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі бойынша алынған растау) жазылған баға үтірден кейін төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен мың теңгемен көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздардың бағасы жинақталған сыйақыны ескере отырып, үтірден кейінгі төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен номиналды құнға қатысты пайызбен көрсетіледі. Бағалы қағазды (борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) шетел валютасымен сатып алған кезде осы сома мәмілені жасасқан күні қалыптасқан валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі;
7) 14-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күні көрсетіледі;
8) 15-бағанда борыштық бағалы қағаздарды өтеу мерзімі көрсетіледі;
9) 16-бағанда агенттерге, консультанттарға, брокерлерге (дилерлерге) төленген сыйақылар мен комиссияларды, қор биржаларының алымдарын, сондай-ақ аударым бойынша банк қызметтерін қоса, сатып алумен тікелей байланысты шығысты қоса алғанда және сатып алушы сатушыға төлеген пайыздың шамасына азайтылған (мұндай бар болса) қаржы құралдарының сатып алу құны көрсетіледі;
10) 17-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре инвестиционного портфеля, приобретенного за счет активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. По таблице 1:
1) в графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля);
2) в графе 3 указывается наименование эмитента ценной бумаги;
3) в графе 5 указывается вид приобретенной ценной бумаги с указанием ее типа;
4) в графе 7 указывается количество приобретенных ценных бумаг в штуках. Долговые ценные бумаги указываются по номинальной стоимости в валюте выпуска;
5) в графах 10 и 12 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
6) в графе 13 указывается цена в тысячах тенге, с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе передачи информации и совершения платежей СВИФТ (SWIFT). Цена долговых ценных бумаг отражается в процентах к номинальной стоимости, с точностью до четырех знаков после запятой, с учетом накопленного вознаграждения. При приобретении ценной бумаги (за исключением долговых ценных бумаг) в иностранной валюте, данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату совершения сделки;
7) в графе 14 отражается дата первоначального признания в бухгалтерском учете;
8) в графе 15 указывается срок погашения долговых ценных бумаг;";
9) в графе 16 указывается покупная стоимость финансовых инструментов, включая расходы, непосредственно связанные с приобретением, включая вознаграждения и комиссионные, уплаченные агентам, консультантам, брокерам (дилерам), сборы фондовых бирж, а также банковские услуги по переводу, и уменьшенная на величину оплаченного покупателем продавцу процента (при наличии такового);
10) в графе 17 указывается стоимость ценных бумаг, отраженная в бухгалтерском учете;

11) 21-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген, қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) сомасы көрсетіледі;
12) 22, 23, 24 және 25-бағандарды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысының (бұдан әрі – № 385 қаулы) 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, эмитенттің акциялар бойынша рейтингі, мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша ел рейтингі көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 22, 23, 24 және 25-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды;
13) 26 және 27-бағандарда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасының қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде 26 және 27-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің бағалы қағаздары және Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 26-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі қор биржасы тізімінің санаты жазылады;
14) 28-бағанда Нысанды беру күніндегі борыштық қаржы құралдары бойынша купондық мөлшерлеме көрсетіледі;
15) 29 және 30-бағандарда бағалы қағаздың "басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есептелетін", "пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есептелетін" немесе "амортизацияланған құны бойынша есептелетін" санаты және осы санатқа жатқызу күні көрсетіледі;
16) кестеде зейнетақы активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздар көрсетілмейді.
7. 2-кесте бойынша:
1) 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі;
2) 3-бағанда бағалы қағаз эмитентінің атауы көрсетіледі;
3) 5-бағанда типі көрсетіле отырып, "кері репо" операциялары бойынша сатып алынған бағалы қағаздың түрі көрсетіледі;
4) 8 және 9-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;

11) в графе 21 указывается сумма сформированных резервов (провизий), отраженная в бухгалтерском учете;
12) при заполнении граф 22, 23, 24 и 25 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318 (далее – Постановление № 385). При отсутствии рейтинга в графах 22, 23, 24 и 25 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан;
13) в графах 26 и 27 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 26 и 27 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 26 отражается категория списка фондовой биржи на дату первоначального признания в бухгалтерском учете;
14) в графе 28 указывается купонная ставка по долговым финансовым инструментам на дату представления Формы;
15) в графах 29 и 30 указывается категория ценной бумаги "учитываемая по справедливой стоимости через прочий совокупный доход", "учитываемая по справедливой стоимости через прибыль или убыток" или "учитываемая по амортизированной стоимости" и дата отнесения к данной категории;
16) в таблице не указываются ценные бумаги, приобретенные за счет пенсионных активов.
7. По таблице 2:
1) в графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля);
2) в графе 3 указывается наименование эмитента ценной бумаги;
3) в графе 5 указывается вид ценной бумаги, приобретенной по операциям "обратное репо", с указанием ее типа;
4) в графах 8 и 9 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";

5) 10 және 12-бағандарда "кері репо" операциясының жүзеге асырылғанын растайтын бастапқы құжатта көрсетілген баға үтірден кейін төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен мың теңгемен көрсетіледі;
6) 16-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген құн көрсетіледі;
7) 18 және 19-бағандарды толтыру кезінде № 385 қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген облигациялар бойынша бағалы қағаздың рейтингі, эмитенттің акциялар бойынша рейтингі, мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша ел рейтингі көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 18 және 19-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 18-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі рейтинг жазылады;
8) 20 және 21-бағандарда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Қазақстан Республикасының қор биржасы тізімінің санаты болмаған кезде 20 және 21-бағандарда "листингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің бағалы қағаздары және Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды. 20-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы танылған күніндегі санаты жазылады;
9) кестеде "кері репо" операциялары бойынша зейнетақы активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздар көрсетілмейді.
8. 3-кесте бойынша:
1) 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі;
2) 3-бағанда банктің атауы көрсетіледі;
3) 4 және 5-бағандарды толтыру кезінде № 385 қаулының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген екінші деңгейдегі банктің рейтингі көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 4 және 5-бағандарда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі. Бұл бағандар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар бойынша толтырылмайды;
4) 6-бағанда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
5) 9-бағанда банктік салым шарты бойынша салым мерзімі көрсетіледі, салым мерзімі ұзартылған кезде, мерзімі ұзарту уақыты ескеріле отырып жазылады;
6) 10 және 11-бағандарда жинақталған сыйақының кезеңділігі мен төлеу күні банктік салым шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі;
7) 16-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген құны көрсетіледі;
8) кесте әрбір банк және әрбір салым валютасы бойынша жеке-жеке салым сомасы көрсетіле отырып толтырылады;
9) кестеде зейнетақы активтері есебінен орналастырылған салымдар көрсетілмейді.";
5-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:

5) в графах 10 и 12 указывается цена в тысячах тенге, с точностью до четырех знаков после запятой, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление операции "обратного репо";
6) в графе 16 указывается стоимость, отраженная в бухгалтерском учете;
7) при заполнении граф 18 и 19 отражается рейтинг ценной бумаги по облигациям, рейтинг эмитента по акциям, рейтинг страны по государственным ценным бумагам, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 Постановления № 385. При отсутствии рейтинга в графах 18 и 19 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 18 отражается рейтинг на дату первоначального признания в бухгалтерском учете;
8) в графах 20 и 21 указывается категория ценных бумаг резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. При отсутствии категории списка фондовой биржи Республики Казахстан в графах 20 и 21 указывается "нет листинга". Данные графы не заполняются по ценным бумагам нерезидентов Республики Казахстан и государственным ценным бумагам Республики Казахстан. В графе 20 отражается категория на дату первоначального признания в бухгалтерском учете;
9) в таблице не указываются ценные бумаги, приобретенные по операциям "обратного репо" за счет пенсионных активов.
8. По таблице 3:
1) в графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля);
2) в графе 3 указывается наименование банка;
3) при заполнении граф 4 и 5 отражается рейтинг банка второго уровня, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 Постановления № 385. При отсутствии рейтинга, в графах 4 и 5 указывается "нет рейтинга". Данные графы не заполняются по вкладам в Национальном Банке Республики Казахстан;
4) в графе 6 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
5) в графе 9 указывается срок вклада по договору банковского вклада, при пролонгации вклада срок отражается с учетом пролонгации;
6) в графах 10 и 11 периодичность и дата выплаты накопленного вознаграждения указывается в соответствии с условиями договора банковского вклада;
7) в графе 16 указывается стоимость, отраженная в бухгалтерском учете;
8) таблица заполняется с указанием суммы вкладов отдельно по каждому банку и по каждой валюте вклада;
9) в таблице не указываются вклады, размещенные за счет пенсионных активов.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 5:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. 1-кесте бойынша:
1) 6-бағанда мәміленің түрі (сатып алу, сату, өтеу, купонды өтеу, дивидендтер төлеу, "кері репо" операциясы - ашу (жабу) және басқалары) көрсетіледі;
2) 7-бағанда сауда жүйесінде мәміле жүзеге асырылған не мәміле ұйымдастырылмаған нарықта жасалған сауда-саттықты ұйымдастырушы көрсетіледі;
3) 8-бағанда эмитенттің атауы және бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі. Мәміле халықаралық нарықта жасалған кезде РЕЙТЕР (REUTERS) сыныптауышы бойынша сауда кодтары пайдаланылады;
"4) 11 және 14-бағандарда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
5) 15-бағанда мәміленің жүзеге асырылуын растайтын бастапқы құжатта (биржалық куәлік, брокердің және (немесе) дилердің есебі, СВИФТ (SWIFT) ақпарат берудің және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі бойынша алынған растамада) көрсетілген бағасы теңгемен көрсетіледі. Борыштық бағалы қағаздардың бағасы жинақталған сыйақы ескеріле отырып, номиналдық құнына пайызбен, үтірден кейін төрт таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Мәміле (борыштық бағалы қағаздармен мәмілелерді қоспағанда) бойынша есеп айырысуды шетел валютасында жүзеге асырған кезде, аталған сома мәміле бойынша есеп айырысу күні қалыптасқан валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша көрсетіледі;
6) 16 және 17-бағандарда Блумберг (Bloomberg) не РЕЙТЕР (REUTERS) ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша осы қаржы құралы айналыста болатын халықаралық (шетелдік) қор биржаларында жасалған акцияларды (депозитарлық қолхаттарды) сатып алу (сату) жөніндегі мәмілелер бойынша бағалар теңгемен көрсетіледі;
7) 19-бағанда бағалы қағаздар бойынша кірістілік (облигациямен мәміле бойынша - иеліктен шығару немесе сатып алу нәтижесінде қалыптасқан кірістілік; репо және "кері репо" операциялары бойынша - репо мәмілесін жасау нәтижесінде қалыптасқан кірістілік) жылдық пайызбен көрсетіледі;

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о заключенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. По таблице 1:
1) в графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа, погашение, погашение купона, выплата дивидендов, операция "обратного репо" - открытие (закрытие) и прочее);
2) в графе 7 указывается организатор торгов, в торговой системе которого осуществлена сделка либо, что сделка совершена на неорганизованном рынке;
3) в графе 8 указываются наименование эмитента и вид ценных бумаг. При совершении сделки на международном рынке, используются торговые коды по классификации РЕЙТЕР (REUTERS);
4) в графах 11 и 14 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов";
5) в графе 15 указывается цена в тенге, отраженная в первичном документе, который подтверждает осуществление сделки (биржевое свидетельство, отчет брокера и (или) дилера, подтверждение, полученное по международной межбанковской системе передачи информации и совершения платежей СВИФТ (SWIFT). Цена долговых ценных бумаг отражается в процентах к номинальной стоимости, с точностью до четырех знаков после запятой, с учетом накопленного вознаграждения. При осуществлении расчетов по сделке (за исключением сделок с долговыми ценными бумагами) в иностранной валюте, данная сумма отражается по рыночному курсу обмена валют, сложившемуся на дату расчетов по сделке;
6) в графах 16 и 17 указываются цены в тенге по сделкам по покупке (продаже) акций (депозитарных расписок), заключенным на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращается данный финансовый инструмент, по данным информационно-аналитических систем Блумберг (Bloomberg) либо РЕЙТЕР (REUTERS);
7) в графе 19 указывается доходность по ценным бумагам в процентах годовых (по сделке с облигацией - доходность, сложившаяся в результате отчуждения либо приобретения; по операциям репо и "обратного репо" - доходность, сложившаяся в результате совершения сделки репо);

8) 20-бағанда мәмілені орындауға байланысты шығысты шегергендегі мәміле көлемі үтірден кейін екі таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
9) 21, 22 және 23-бағандар халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелер бойынша толтырылады.
6. 2-кесте бойынша:
1) 3-бағанда салым енгізілген кезде клиенттің банктік шотынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі немесе екінші деңгейдегі банктегі банктік шотқа ақша аудару күні не мерзімінен бұрын қайтару күні немесе шарт бұзылған кезде - клиенттің банктік шотына ақшаны қайтару күні көрсетіледі;
2) 5-бағанда салым бойынша операциялар (салымға ақша енгізу, салым бойынша сыйақы төлеу, салымды мерзімінен бұрын қайтару немесе банктік салым шартының мерзімі өткеннен кейін салымды қайтару) көрсетіледі;
3) 11-бағанда сомасы салым бойынша операцияның қорытындысы бойынша есептелген сыйақы ескеріле отырып, үтірден кейін екі таңбаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
7. 3-кесте бойынша:
1) 3-бағанда мәміле жасалған күн (trade date) көрсетіледі;
2) 6-бағанда мәміле түрі (сатып алу, сату) көрсетіледі;
3) 7-бағанда металл шоттың түрі (аллокирленген металл шот немесе аллокирленбеген металл шот) көрсетіле отырып, аффинирленген бағалы металл түрлерінің атауы көрсетіледі;
4) 9-бағанда валюта кодтары "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.";
6-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға, туынды қаржы құралдарына қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. 7-бағанда туынды қаржы құралының түрі (опцион, фьючерс, форвард, своп және басқа да туынды қаржы құралдары) көрсетіледі.
6. 8-бағанда егер бағалы қағаз туынды қаржы құралының тек базалық активі болып табылса, бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. 9-бағанда сауда жүйесінде мәміле жүзеге асырылған сауда-саттықты ұйымдастырушының атауы және "қор биржасының атауы" форматында оның резиденттік елі не мәміленің "ұйымдастырылмаған нарық" форматында қор биржасында жасалмағаны көрсетіледі.

8) в графе 20 указывается объем сделки за минусом расходов, связанных с исполнением сделки, с точностью до двух знаков после запятой;
9) графы 21, 22 и 23 заполняются по сделкам, заключенным на международном (иностранном) рынке ценных бумаг.
6. По таблице 2:
1) в графе 3 при внесении вклада указывается дата перевода денег с банковского счета клиента на банковский счет в Национальном Банке Республики Казахстан или банке второго уровня, либо дата досрочного возврата, или при расторжении договора - дата возврата денег на банковский счет клиента;
2) в графе 5 указываются операции по вкладу (внесение во вклад денег, выплата вознаграждения по вкладу, досрочный возврат вклада или возврат вклада по истечении срока договора банковского вклада);
3) в графе 11 указывается сумма с учетом начисленного вознаграждения по итогам операции по вкладу с точностью до двух знаков после запятой.
7. По таблице 3:
1) в графе 3 указывается дата заключения сделки (trade date);
2) в графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа);
3) в графе 7 указывается наименование видов аффинированных драгоценных металлов с указанием вида металлического счета (аллокированный металлический счет или неаллокированный металлический счет);
4) в графе 9 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 6:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, в производные финансовые инструменты" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"5. В графе 7 указывается вид производного финансового инструмента (опцион, фьючерс, форвард, своп и другие производные финансовые инструменты).
6. В графе 8 указывается идентификационный номер ценной бумаги если только базовым активом производного финансового инструмента является ценная бумага.
7. В графе 9 указывается наименование организатора торгов, в торговой системе которого осуществлена сделка, и страна его резидентства в формате "наименование фондовой биржи" либо то, что сделка совершена не на фондовой бирже в формате "неорганизованный рынок".

8. 10 және 11-бағандарда туынды қаржы құралының базалық активі (бағалы қағаздың және оның эмитентінің атауы, валютасы, сыйақы мөлшерлемесі, тауар және өзге де базалық активтер) және базалық актив (рейтинг) (рейтингтік агенттік)" форматында рейтингтік агенттік берген мәміле жасалған күні базалық активтің рейтингі көрсетіледі. Базалық активте рейтинг болмаған кезде, базалық актив және рейтингі жоқ деген ақпарат көрсетіледі.
9. 12 және 13-бағандарда, егер мәміле қор биржасында жасалмаған кезде контрагент, оның резиденттік елі, сондай-ақ "контрагент/елі/рейтингі (рейтингтік агенттік)" форматында мәміле жасалған күні осы контрагентке берілген рейтинг көрсетіледі. Контрагентте рейтинг болмаған кезде рейтинг жоқ деген ақпарат көрсетіледі.
10. 14-бағанда мәміленің түрі (сатып алу, сату және басқалары) көрсетіледі.
11. 19, 20, 21 және 22-бағандар бойынша хеджирлеу объектісінің деректемелері мәміле хеджирлеу мақсатында жасалған кезде ғана толтырылады. Егер мәміле хеджирлеу мақсатында жасалмаған болса, онда бұл бағандар толтырылмайды.
12. 25-бағанда бар болса, вариациялық маржа - биржа есептейтін және мерзімдік келісімшарттың баға белгілеуінің өзгеруін ескеретін сауда-саттыққа қатысушының міндеттемелері өзгеруінің ақшалай көрінісі көрсетіледі.
13. 26-бағанда бар болса, бастапқы маржа - биржа анықтайтын, клиент әрбір ашық позицияға енгізуі тиіс базалық активтің жиынтық нарықтық құнының үлесі көрсетіледі.
14. 27-бағанда Т+0 немесе Т+n форматындағы сауда-саттық режимі көрсетіледі не биржа қағидаларында көзделген сауда-саттықтың басқа режимі сипатталады.";
7-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының үлестес тұлғалармен инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары шеңберінде басқаруға қабылданған активтерді инвестициялау бойынша жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 3-бағанда "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – АҚ туралы заң) 64-бабына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыға қатысты үлестес тұлға деп танылатын белгі көрсетіледі.

8. В графах 10 и 11 указывается базовый актив производного финансового инструмента (наименование ценной бумаги и ее эмитента, валюта, ставка вознаграждения, товар и прочие базовые активы) и рейтинг базового актива на дату заключения сделки, присвоенный рейтинговым агентством (при наличии) в формате "базовый актив (рейтинг) (рейтинговое агентство)". При отсутствии рейтинга у базового актива, указывается базовый актив и информация, что рейтинг отсутствует.
9. В графах 12 и 13, если сделка заключена не на фондовой бирже, указывается контрагент, страна его резидентства, а также рейтинг на дату заключения сделки, присвоенный данному контрагенту в формате "контрагент/страна/рейтинг (рейтинговое агентство)". При отсутствии рейтинга у контрагента, указывается информация, что рейтинг отсутствует.
10. В графе 14 указывается вид сделки (покупка, продажа и прочее).
11. Реквизиты объекта хеджирования по графам 19, 20, 21 и 22 заполняется только, если сделка заключена с целью хеджирования. Если сделка заключена не с целью хеджирования, то данные графы не заполняются.
12. В графе 25 при наличии указывается вариационная маржа - денежное выражение изменения обязательств участника торгов, рассчитываемое биржей и учитывающее изменение котировки срочного контракта.
13. В графе 26 при наличии указывается начальная маржа - доля от суммарной рыночной стоимости базового актива, определяемая биржей, которую клиент должен внести за каждую открытую позицию.
14. В графе 27 указывается режим торгов в формате Т+0 или Т+n, либо описывается другой режим торгов, предусмотренный правилами биржи.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 7:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о совершенных сделках по инвестированию активов, принятых в управление в рамках договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, с аффилированными лицами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"6. В графе 3 указывается признак, в соответствии с которым клиент признается по отношению к управляющему инвестиционным портфелем аффилиированным лицом в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее – Закон об АО).

7. 5-бағанда сауда жүйесінде мәміле жүзеге асырылған шетелдік қор биржасының атауы және "ұйымдастырылмаған нарық/шетелдік қор биржасының атауы/оның резиденттік елі" форматында оның резиденттік елі не мәміле "ұйымдастырылмаған нарықта" жасалғаны көрсетіледі.
8. 6-бағанда мәміленің түрі (сатып алу, сату, репо ашу және жабу операциялары, банктік салым шартын жасасу және өзге де мәмілелер) көрсетіледі. Репо операциялары бойынша репо операцияларының түрі де: тікелей немесе "кері репо" деп көрсетіледі. Қор биржасының сауда жүйесінде жасалған мәмілелер бойынша 16-бағанда мәміле жасасу әдісі көрсетіледі.
9. 7-бағанда егер бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым брокер ретінде болған кезде ғана (брокер мүддесінде әрекет еткен тұлғаны көрсете отырып) "В" символы және егер бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйым дилер ретінде болған кезде ғана "D" символы пайдаланылады. Банктік салым шарты жасалған кезде банктік шот ашылған банктің атауы көрсетіледі.
10. 8-бағанда контрәріптес клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға қатысты АҚ туралы заңның 64-бабына сәйкес үлестес тұлға болып танылатын белгі көрсетіледі.
11. 10, 11 және 12-бағандар сатып алу, сату, өтеу бойынша мәмілелер, "кері репо" - ашу (жабу) операциялары үшін толтырылады.
12. 14-бағанда сома жинақталған сыйақыны есепке ала отырып, мәмілені орындауға байланысты шығыстарды (сатып алу, сату, өтеу, "кері репо" операциясы - ашу (жабу) және басқалары) есепке алмастан, мың теңгемен көрсетіледі.";
8-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымшаның Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмесінде:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";

7. В графе 5 указывается наименование иностранной фондовой биржи, в торговой системе которой осуществлена сделка, и страна ее резидентства в формате "неорганизованный рынок/наименование иностранной фондовой биржи/страна ее резидентства" либо то, что сделка совершена на "неорганизованном рынке".
8. В графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа, операции открытия и закрытия репо, заключение договора банковского вклада и иные сделки). По операциям репо также указывается вид операций репо: прямое или "обратное репо". По сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи, в графе 16 указывается метод заключения сделки.
9. В графе 7 используется символ "В", если только организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве брокера (с указанием лица, в интересах которого выступал брокер) и символ "D", если только организация, обладающая лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, выступала в качестве дилера. При заключении договора банковского вклада, указывается наименование банка, в котором открыт банковский счет.
10. В графе 8 указывается признак, в соответствии с которым контрпартнер признается по отношению к организации, осуществляющей инвестиционное управление активами клиентов, аффилиированным лицом в соответствии со статьей 64 Закона об АО.
11. Графы 10, 11 и 12 заполняются для сделок по покупке, продаже, погашению, операции "обратного репо" - открытие (закрытие).
12. В графе 14 указывается сумма в тысячах тенге без учета расходов, связанных с исполнением сделки (покупка, продажа, погашение, операция "обратного репо" - открытие (закрытие) и прочее), с учетом накопленного вознаграждения.";
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 9:
в наименование внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о договорах страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";

6, 7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 5 және 6-бағандарда сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру сыйлықақылары бөліктерінің сомалары көрсетіледі.
7. 9-бағанда пай (шартты бірлік) ұстаушысы сақтанушы болып табылатын инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі.
8. 10-бағанда пай (шартты бірлік) ұстаушысы сақтанушы болып табылатын инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) инвестициялық портфель басқарушысының атауы көрсетіледі. Инвестициялық портфельді басқарушыны тартқан кезде, инвестициялық қордың немесе инвестициялық портфельдің атауымен қатар оның инвестициялық портфельді басқарушысының атауы көрсетіледі.
9. 13-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша пай ұстаушысы сақтанушы болып табылатын инвестициялық қордың бір пайының немесе сақтанушының активтері қаржы құралдарына инвестицияланған инвестициялық портфельдің бір шартты бірлігінің құны көрсетіледі.";
10-қосымшаның Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмесінде:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. 2-бағанда инвестициялық қордың (инвестициялық портфельдің) атауы көрсетіледі.
6. 4-бағанда акцияларды сатып алу күніндегі сатып алу құны көрсетіледі.
7. 6-бағанда бухгалтерлік есепте көрсетілген инвестициялардың құны көрсетіледі.";
11-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 6, 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"6. В графах 5 и 6 указываются суммы частей страховых премии на момент заключения договора страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях.
7. В графе 9 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля), держателем паев (условных единиц) которого является страхователь.
8. В графе 10 указывается наименование управляющего инвестиционным портфелем инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля), держателем паев (условных единиц) которого является страхователь. При привлечении управляющего инвестиционным портфелем, рядом с наименованием инвестиционного фонда или инвестиционного портфеля указывается наименование его управляющего инвестиционным портфелем.
9. В графе 13 указывается стоимость одного пая инвестиционного фонда, держателем паев которого является страхователь, или одной условной единицы инвестиционного портфеля, в финансовые инструменты которого инвестированы активы страхователя, по состоянию на отчетную дату.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 10:
в наименование внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об инвестициях инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля) в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. В графе 2 указывается наименование инвестиционного фонда (инвестиционного портфеля).
6. В графе 4 отражается покупная стоимость акций на дату приобретения.
7. В графе 6 указывается стоимость инвестиций, отраженная в бухгалтерском учете.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 11:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о суммах к получению от перестраховщиков, страховых премиях к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. 2-бағанда сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттары бойынша берешегі бар қайта сақтандырушылардың, сақтандыру агенттерінің, сақтандыру брокерлерінің (делдалдардың), қайта сақтанушылардың (цеденттердің) және сақтанушылардың атауы көрсетіледі.";
12-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. 2-бағанда инвестициялық мүлік және негізгі құрал-жабдықтар туралы ақпарат көрсетіледі";
13-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
15-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
17-қосымша осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
18-қосымша осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
19-қосымша осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
20-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қайта сақтандыру қызметі туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 2-бағанда Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының толық атауы (аббревиатураларды және қысқартуларды қолданусыз) көрсетіледі.
7. 3 және 8-бағандарда толық атауы (аббревиатураларды және қысқартуларды қолданусыз) көрсетіледі.
8. 4-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысының 3-тармағында көрсетілген рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі. Рейтинг болмаған кезде 4-бағанда "рейтингі жоқ" деп көрсетіледі.

"7. В графе 2 указывается наименование перестраховщиков, страховых агентов, страховых брокеров (посредников), перестрахователей (цедентов) и страхователей, имеющих задолженность по договорам страхования и (или) перестрахования.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 12:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об инвестиционном имуществе и основных средствах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В графе 2 указывается информация об инвестиционном имуществе и основных средствах.";
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 14 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
приложение 17 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
приложение 18 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
приложение 19 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 20:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о перестраховочной деятельности" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"6. В графе 2 указывается полное наименование филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (без использования аббревиатур и сокращений).
7. В графах 3 и 8 указывается полное наименование (без использования аббревиатур и сокращений).
8. В графе 4 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 3 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318. При отсутствии рейтинга в графе 4 указывается "нет рейтинга".

9. 11-бағанда шетел валютасы түрінің атауы көрсетіледі.
10. 12-бағанда міндеттемелер көлемі есепті кезеңнің басынан бастап жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша көрсетіледі.
11. 13-бағанның "Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының резиденттеріне қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасы аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша міндеттемелер көлемінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер көлемі бойынша есептің 9-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
12. 13-бағанның "Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасы аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша міндеттемелер көлемінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер көлемі бойынша есептің 10-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
13. 13-бағанда қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген міндеттемелердің жиынтық сомасы аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша міндеттемелер көлемінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер көлемі бойынша есептің 9 және 10-бағандарының сомасына сәйкес келеді.
14. 14-бағанның "Резидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының резиденттеріне берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 14-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
15. 14-бағанның "Бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары" жолы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 15-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
16. 14-бағанда қайта сақтандыру ұйымына берілген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық сомасы сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 13-бағанының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
17. 15-бағанда есепті кезеңнің басынан басталатын кезеңде қайта сақтандыру ұйымына берілген шетел валютасындағы сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
18. 17-бағанда қайта сақтандыру шарттары бойынша алынған, тәуекелдер бойынша өтемақы туралы деректер көрсетіледі.
19. 19-бағанда қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
20. 22-бағанда сақтандыру сыныбының атауы көрсетіледі. Егер бір қайта сақтандыру ұйымына әртүрлі сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру сыйлықақылары берілген болса, сақтандыру сыныптарының тізбесі бір жолда көрсетіледі.";
21-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

9. В графе 11 указывается наименование вида иностранной валюты.
10. Объем обязательств в графе 12 указывается по договорам перестрахования, заключенным за период с начала отчетного периода.
11. Сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) резидентам Республики Казахстан, по строке "Страховые (перестраховочные) организации резиденты" графы 13 соответствует итоговой сумме графы 9 отчета по объему обязательств, за исключением суммы объема обязательств по классу аннуитетного страхования.
12. Сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) нерезидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты" графы 13 соответствует итоговой сумме графы 10 отчета по объему обязательств, за исключением суммы объема обязательств по классу аннуитетного страхования.
13. Итоговая сумма обязательств, переданных на перестрахование по действующим договорам страхования (перестрахования) в графе 13, соответствует сумме граф 9 и 10 отчета по объему обязательств, за исключением суммы объема обязательств по классу аннуитетного страхования.
14. Сумма страховых премий, переданных резидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации резиденты" графы 14 соответствует итоговой сумме графы 14 отчета о страховых премиях и премии государства.
15. Сумма страховых премий, переданных нерезидентам Республики Казахстан по строке "Страховые (перестраховочные) организации нерезиденты" графы 14 соответствует итоговой сумме графы 15 отчета о страховых премиях и премии государства.
16. Итоговая сумма страховых премий, переданных перестраховочной организации в графе 14 соответствует итоговой сумме графы 13 отчета о страховых премиях и премии государства.
17. В графе 15 указывается сумма страховых премий в иностранной валюте, переданных перестраховочной организацией за период с начала отчетного периода.
18. В графе 17 указываются данные о возмещении по рискам, полученным по договорам перестрахования.
19. В графе 19 указываются суммы страховых выплат по договорам, принятым на перестрахование.
20. В графе 22 указывается наименование класса страхования. Если одной перестраховочной организации были переданы страховые премии по разным классам страхования, перечень классов страхования указывается в одной строке.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 21:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:

"1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жөніндегі ақпарат туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
22-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Ұлттық және шетел валюталарындағы активтер мен міндеттемелердің мерзімдерін салыстыру туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
23-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Баланстан тыс шоттар бойынша қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. 2-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген, "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және Қазақстан Республикасының бейрезидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына сәйкес баланстан тыс шоттардың атауы көрсетіледі.

"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об информации о страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 22:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о сравнении сроков активов и обязательств в национальной и иностранной валютах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 23:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об остатках по внебалансовым счетам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. В графе 2 указываются наименования внебалансовых счетов в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и филиалов страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования и филиалами страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390.

6. 3-бағанда баланстан тыс шоттар бойынша есепті кезеңнің соңындағы жиынтық сома көрсетіледі.
7. 4-бағанда баланстан тыс шоттар бойынша ағымдағы жылдың басындағы жиынтық сома көрсетіледі.";
24-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 2-бағанда сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарында көзделген атауға сәйкес толығымен көрсетіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әрбір жолда көрсетілуге тиіс.";
25-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Шығындар бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әрбір жолда көрсетілуге тиіс.
6. 2-бағанда сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарында көзделген атауға сәйкес толығымен көрсетіледі.

6. В графе 3 указывается итоговая сумма на конец отчетного периода по внебалансовым счетам.
7. В графе 4 указывается итоговая сумма на начало текущего года по внебалансовым счетам.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 24:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "общее страхование" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16, подлежит отражению в каждой строке.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 25:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по убыткам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"5. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10, подлежит отражению в каждой строке.
6. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.

7. Сақтандыру төлемдерін төлеуден бас тарту түрінде реттелген шығындар бойынша ақпарат есепті күнге дейінгі соңғы 12 (он екі) ай үшін көрсетіледі.
8. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19 және 23-баптарына сәйкес жасалған аннуитет шарттары бойынша пайда алушының еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесiн ұзартуға (қайта куәландыруға), денсаулығының нашарлауына байланысты мәлімделген шығындар бойынша 14-бағандағы күн жұмыста мертігу салдарынан қызметкер қайтыс болған немесе оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - жазатайым оқиға туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиға күніне сәйкес немесе кәсіптік ауруының анықталуы салдарынан қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - кәсіптік патология саласында мамандандырылған медициналық, сараптамалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытынды берген күніне сәйкес көрсетіледі.
9. 16-бағандағы ақпарат қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша толтырылады.
10. 18-бағанда сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына сәйкес өтелетін тәуекелдің атауы көрсетіледі.
11. 23-бағанда құжаттардың қайсысының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына ертерек келіп түсетініне байланысты сотқа шақыру қағазын (хабарлама) және (немесе) шағым-талап алған күн туралы ақпарат көрсетіледі.
12. 25-бағанда сот шешімінің және оның заңды күшіне енген немесе оның күші жойылған күндер туралы ақпарат әрбір күннің жанына тиісті ақпаратты көрсете отырып, хронология түрінде көрсетіледі";
26-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру төлемдерін есепке алу бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
7, 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 2-бағанда сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарында көзделген атауға сәйкес толығымен көрсетіледі.

7. Информация по убыткам, урегулированным в виде отказа в осуществлении страховых выплат, указывается за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих на отчетную дату.
8. По убыткам, заявленным в связи с продлением (переосвидетельствованием) степени утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя по договорам аннуитета, заключенным в соответствии со статьями 19 и 23 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", дата в графе 14 указывается согласно дате несчастного случая, указанного в акте о несчастном случае, при смерти или установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате трудового увечья или согласно дате заключения организации здравоохранения, осуществляющей оказание специализированной медицинской, экспертной помощи в области профессиональной патологии, при установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате выявления профессионального заболевания.
9. Информация в графе 16 заполняется по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
10. В графе 18 указывается название покрываемого риска в соответствии с договором страхования (перестрахования).
11. В графе 23 указывается информация о дате получения судебной повестки (извещения) и (или) искового заявления, в зависимости от того, какой из документов поступит в филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан раньше.
12. В графе 25 указывается информация о датах решения суда и его вступления в законную силу или его отмены в виде хронологии с указанием рядом с каждой датой соответствующей информации.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 26:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по учету страховых выплат" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"7. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.

8. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әрбір жолда көрсетілуге тиіс.
9. ЖОМС заңының 19 және 23-баптарына сәйкес жасалған аннуитет шарттары бойынша пайда алушының еңбекке қабiлеттiлiгiнен айырылу дәрежесiн ұзартуға (қайта куәландыруға), денсаулығының нашарлауына байланысты жүзеге асырылған төлемдер бойынша 16-бағандағы ақпарат жұмыста мертігу салдарынан қызметкер қайтыс болған немесе оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - жазатайым оқиға туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиға күніне сәйкес немесе кәсіптік ауруының анықталуы салдарынан қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде - кәсіптік патология саласында мамандандырылған медициналық, сараптамалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытынды берген күніне сәйкес көрсетіледі.
10. 9 және 18-бағандардағы ақпарат қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша толтырылады.";
27-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 2-бағандағы сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында көзделген атауға және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарына сәйкес толық көрсетіледі.
8. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әр жолда көрсетілуі тиіс.";
28-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:

8. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11, подлежит отражению в каждой строке.
9. По выплатам, осуществленным в связи с продлением (переосвидетельствованием) степени утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя по договорам аннуитета, заключенным в соответствии со статьями 19 и 23 Закона ОСНС, информация в графе 16 указывается согласно дате несчастного случая, указанного в акте о несчастном случае, при смерти или установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате трудового увечья или согласно дате заключения организации здравоохранения, осуществляющей оказание специализированной медицинской, экспертной помощи в области профессиональной патологии, при установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате выявления профессионального заболевания.
10. Информация в графах 9 и 18 заполняется по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 27:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по действующим договорам страхования (перестрахования) по отрасли "страхование жизни" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
8. Если договор страхования (перестрахования) перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15, подлежит отражению в каждой строке.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 28:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шарттары және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлері бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 2-бағандағы сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында көзделген атауға және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарына сәйкес толық көрсетіледі.";
29-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жасалған қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 19-бағанда ағымдағы жылғы индекстелуі ескеріле отырып, аннуитет шартында есептелген мерзімді аннуитеттік төлемнің мөлшері көрсетіледі.";
30-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Соңғы 12 (он екі) айда күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі –Заң) 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 2-бағандағы сақтандыру сыныбының атауы Заңның 6-бабында көзделген атауға және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңдарына сәйкес толық көрсетіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по действующим договорам пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 29:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по действующим договорам аннуитета, заключенным в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В графе 19 указывается размер периодичной аннуитетной выплаты, рассчитанной договором аннуитета с учетом индексации на текущий год.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 30:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о договорах страхования (перестрахования), вступивших в силу за последние 12 (двенадцать) месяцев" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Название класса страхования в графе 2 указывается полностью в соответствии с названием, предусмотренным статьей 6 Закона и законами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарда көрсетілген сақтандыру шарты бойынша ақпарат әрбір жолда көрсетілуі тиіс.";
31-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Болжамды төлемдер құны бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6, 7, 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 5-баған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қайта сақтандырушы ретінде болған кезде ғана толтырылуы тиіс.
7. 29-бағанда егер зардап шегушінің өзінің өрескел абайсыздығы шығынның туындауына немесе ұлғаюына себеп болған болса, жұмыс беруші кінәсінің дәрежесі көрсетіледі.
8. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандырушы бойынша ақпарат 31, 32 және 33-бағандарда жеке жолда көрсетіледі, бұл ретте 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-бағандарда көрсетілген ақпарат әрбір жолда көрсетілуі тиіс.
9. 14-бағандағы ақпарат жұмыста мертігу салдарынан қызметкер қайтыс болған немесе оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде жазатайым оқиға туралы актіде көрсетілген жазатайым оқиға болған күніне сәйкес немесе кәсіптік ауруының анықталуы салдарынан қызметкерге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде, кәсіптік патология саласында мамандандырылған медициналық, сараптамалық көмек көрсетуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытынды берген күніне сәйкес көрсетіледі.
10. 18-бағанда есеп күні кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылудың мерзімін ұзарту саны (ондай ақпарат бар болса) көрсетіледі.";
32-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетусіз есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

"9. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой, при этом информация по договору страхования, указанная в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 подлежит отражению в каждой строке.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 31:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по стоимости прогнозируемых выплат" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 6, 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"6. Графа 5 подлежит заполнению исключительно только, если филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан выступает в качестве перестраховщика.
7. В графе 29 указывается степень вины работодателя, если грубая неосторожность самого потерпевшего содействовала возникновению или увеличению вреда.
8. Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому перестраховщику указывается в графах 31, 32 и 33 отдельной строкой, при этом информация, указанная в графах 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13, подлежит отражению в каждой строке.
9. Информация в графе 14 указывается согласно дате несчастного случая, указанного в акте о несчастном случае, при смерти или установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате трудового увечья или согласно дате заключения организации здравоохранения, осуществляющей оказание специализированной медицинской, экспертной помощи в области профессиональной патологии, при установлении работнику степени утраты профессиональной трудоспособности в результате выявления профессионального заболевания.
10. В графе 18 указывается количество пролонгаций утраты профессиональной трудоспособности на дату отчета (при наличии такой информации).";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 32:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы без поправки на инфляцию" (далее – Форма).

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервінің кестесінде:
"Кезеңдер бойынша шығын резерві" бағанында - тиісті кезеңдердегі шығын резервінің мәні;
"Мәлiмделген, бірақ реттелмеген шығын" бағанында - тиісті кезеңдердегі мәлімделген шығын сомасы;
"Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын" бағанында - тиісті кезеңдегі "Кезеңдер бойынша шығын резерві" және "Мәлiмделген, бірақ реттелмеген шығын" бағандары арасындағы айырмашылық көрсетіледі. Теріс айырмашылық болған кезде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын" бағанында 0 (нөл) мәні қабылданады;
егер есеп төлемдерге негізделсе, онда орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві - орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 3-бағанында көрсетілген орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын сомасы, егер есеп келтірілген шығынға негізделсе, онда орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын резерві - кезеңдер бойынша шығын резервінің сомасы болады.";
33-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетумен есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Егер орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын резерві кестесінде есеп төлемдерге негізделсе, онда орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві - орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 3-бағанында көрсетілген орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын сомасы, егер есеп келтірілген шығынға негізделсе, онда орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын резерві - бұл орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 1-бағанында көрсетілген кезеңдер бойынша шығын резервінің сомасы.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В таблице резерва произошедших, но незаявленных убытков указываются:
в графе "Резерв убытков по периодам" - значения резервов убытков в соответствующих периодах;
в графе "Заявленные, но не урегулированные убытки" - сумма заявленных убытков в соответствующих периодах;
в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки" - разница между графами "Резерв убытков по периодам" и "Заявленные, но не урегулированные убытки" в соответствующем периоде. При отрицательной разнице в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки", принимается значение 0 (ноль);
если расчет основан на выплатах, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма произошедших, но незаявленных убытков, указанных в графе 3 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков, если расчет основан на понесенных убытках, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма резерва убытков по периодам.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 33:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Если в таблице резерва произошедших, но незаявленных убытков расчет основан на выплатах, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма произошедших, но незаявленных убытков, указанных в графе 3 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков, если расчет основан на понесенных убытках, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма резерва убытков по периодам, указанных в графе 1 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков.

9. Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын резерві кестесінің "Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығын" бағанында тиісті кезеңдегі "Кезеңдер бойынша шығын резерві" және "Мәлiмделген, бірақ реттелмеген шығын" бағандары арасындағы айырмашылық көрсетіледі. Теріс айырмашылық болған кезде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын" бағанында 0 (нөл) мәні қабылданады.";
34-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін Борнхьюттер-Фергюсон әдісімен есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Шығындылық коэффициентін есептеу кестесінде:
"Келтірілген шығын" бағанында сақтандыру жағдайлары басталу кезеңінің алдындағы қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығынды реттеу шығысын қоса алғанда, есепті күнгі жағдай бойынша келтірілген шығынның мәндері көрсетіледі;
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында сақтандыру жағдайлары басталу кезеңінің алдындағы қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша еңбек сіңірілген сыйлықақы көрсетіледі.
9. Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінде:
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында - сақтандыру ұйымының тиісті кезеңіндегі еңбек сіңірілген сыйлықақысы;
"U шығындылық коэффициенті" бағанында - осы Нысанның полистері бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кестесіне сәйкес полистер бойынша шығындылық коэффициенттерінің орташа мәнінен кем емес мөлшерді құрайтын шығындылық коэффициентінің мәні;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында - осы Нысанның коэффициенттер кестесінде көрсетілген h(j) кешігу факторларының мәні;
егер Борнхьютер-Фергюсон әдісінің есептеуі төлемдерге негізделген болса, онда орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві - орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын сомасы (осы Нысанның орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 7-бағаны), егер есептеу келтірілген шығынға негізделген болса, онда орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві - орын алған, бірақ есепті күні төленбеген шығын (осы Нысанның орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві кестесінің 5-бағаны);
"Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын" бағанында - тиісті кезеңдегі "R(і) орын алған, бірақ есепті күні төленбеген шығын" және "Мәлімделген, бірақ есепті күні реттелмеген шығын" бағандары арасындағы айырма көрсетіледі. "Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын" бағанында теріс айырма болған кезде, 0 (нөл) мәні қабылданады.

9. В графе "Произошедшие, но незаявленные убытки" таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков указывается разница между графами "Резерв убытков по периодам" и "Заявленные, но не урегулированные убытки" в соответствующем периоде. При отрицательной разнице в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки", принимается значение 0 (ноль).";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 34:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. В таблице расчета коэффициента убыточности:
в графе "Понесенные убытки" указываются значения понесенных по состоянию на отчетную дату убытков, включая расходы по урегулированию убытков, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в финансовый год, предшествующий периоду наступления страховых случаев;
в графе "Заработанные премии" указывается заработанная премия по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в финансовый год, предшествующий периоду наступления страховых случаев.
9. В таблице резерва произошедших, но незаявленных убытков указываются:
в графе "Заработанные премии" - заработанная премия страховой организации в соответствующем периоде;
в графе "Коэффициент убыточности U" - значение коэффициента убыточности, размер которого составляет не менее среднего значения коэффициентов убыточности по полисам в соответствии c таблицей расчета коэффициента убыточности по полисам настоящей Формы;
в графе "Факторы запаздывания h(j)" - значения факторов запаздывания h(j), указанные в таблице коэффициентов настоящей Формы;
если расчет метода Борнхьюттера-Фергюсона основан на выплатах, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма произошедших, но незаявленных убытков (графа 7 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков настоящей Формы), если расчет основан на понесенных убытках, то резерв произошедших, но незаявленных убытков - это сумма произошедших, но не оплаченных на отчетную дату убытков (графа 5 таблицы резерва произошедших, но незаявленных убытков настоящей Формы);
в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки" - разница между графами "Произошедшие, но не оплаченные на отчетную дату убытки R(і)" и "Заявленные, но не урегулированные на отчетную дату убытки" в соответствующем периоде. При отрицательной разнице в графе "Произошедшие, но незаявленные убытки" принимается значение 0 (ноль).

10. Қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервін есептегенде:
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында тиісті кезеңіндегі қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, еңбек сіңірілген сыйлықақының мәні көрсетіледі;";
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, осы Нысанның Коэффициенттер кестесінде көрсетілген h(j) кешігу факторларының мәні көрсетіледі.";
35-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Экономикалық қызмет түрлері бойынша сақтандыру сыйлықақыларын және сақтандыру төлемдерін сыныптау туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 3-бағанда сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық сомасы, сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 30-бағанында көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бұзуға байланысты шығысты шегергенде, сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есептің 4-бағанында көрсетілген сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасына сәйкес келеді.
9. 4-бағандағы сақтандыру төлемдерінің жиынтық сомасы сақтандыру төлемдері туралы есепті қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерін шегергендегі сақтандыру төлемдерінің сомасына сәйкес болады.";
36-қосымша осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
37-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Сақтанушыларға берілген қарыздар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
38-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:

10. При расчете резерва произошедших, но незаявленных убытков за минусом доли перестраховщика:
в графе "Заработанные премии" указываются значения заработанной премии за минусом доли перестраховщика в соответствующем периоде;
в графе "Факторы запаздывания h(j)" указываются значения факторов запаздывания h(j) с учетом доли перестраховщика, указанные в таблице коэффициентов настоящей Формы.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 35:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о классификации страховых премий и страховых выплат по видам экономической деятельности" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Итоговая сумма страховых премий в графе 3 соответствует сумме страховых премий, принятых по договорам страхования, указанной в графе 4 отчета о страховых премиях и премии государства за минусом расходов, связанных с расторжением договоров страхования (перестрахования), указанных в графе 30 отчета о страховых премиях и премии государства.
9. Итоговая сумма страховых выплат в графе 4 соответствует сумме страховых выплат за вычетом страховых выплат, осуществленных по договорам, принятым на перестрахование отчета о страховых выплатах.";
приложение 36 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 37:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о займах, предоставленных страхователям" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 38:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 34-бабының 2-тармағына, 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 6-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7525 болып тіркелген "Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақылар, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа да түрлерін есептеу жөніндегі ішкі саясатына қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 74 қаулысы 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тіркелмеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы көрсетіледі.";
39-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының қатысуымен жасалған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
40-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасы сақтандыру брокерінің үлестес тұлғалары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру брокерлерінің филиалдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары туралы және Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері филиалының сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-қайта сақтандыру ұйымдарының қайта сақтандыруына орналастыру талаптары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 34, пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В графе 6 указывается наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 4 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 74 "Об установлении Требований к внутренней политике по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7525.";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 39:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о заключенных договорах страхования, перестрахования с участием филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 40:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о договорах перестрахования, заключенных филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами страхового брокера Республики Казахстан, и об условиях размещения филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан страховых рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан" (далее – Форма).

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қайта сақтандыру шарты бойынша (ковер-нот) екі және одан көп қайта сақтандырушылар болған кезде, 6-бағанда барлық қайта сақтандырушылар көрсетіледі, 2, 3, 4, 5, 10, 11 және 12-бағандарда қайта сақтандыру шарттары бойынша ақпарат әрбір жолда қайталанады.";
41-қосымшамен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларында:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – Филиалдар) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібі айқындалады.";
2. "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 25 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22330 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При наличии двух и более перестраховщиков по договору перестрахования (ковер-ноте), в графе 6 указываются все перестраховщики, в графах 2, 3, 4, 5, 10, 11 и 12 информация по договорам перестрахования дублируется в каждой строке.";
в Правилах представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденных приложением 41:
в наименование внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Филиалы) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).";
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 25 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22330) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 12-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 12-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
3-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін ұлғайту сомасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 12-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
4-қосымша осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымшаның Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірмесінде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының өтімділігі жоғары активтері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

"В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 2:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 3:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о сумме увеличения минимального размера маржи платежеспособности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
в Пояснении по заполнению формы административных данных приложения 6:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о высоколиквидных активах филиалов страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 12-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша баланстық құны көрсетіледі.";
7-қосымшамен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларының 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 12-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының (бұдан әрі – Филиалдар) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну тәртібі айқындалады.".
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В графе 3 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода.";
пункт 1 Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденных приложением 7 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Филиалы) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).";
3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 99 Қаулыға
1-қосымша
Қаулыға
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Кері репо", репо операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 8 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Операция мазмұны/Бағалы қағаз эмитентінің атауы
Бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (код ISIN)
Репо шартын жасасу күні
Репо шартының нөмірі
1
2
3
4
5
1
"Автоматты" тәсiлмен жасалатын "кері репо" операциялары
1.1
2
Репо операциялары
2.1
"Тікелей" тәсіл

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 99
Приложение 8
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет об операциях "обратное репо", репо
Индекс формы административных данных: 8 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Содержание операции/ Наименование эмитента ценной бумаги
Международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN)
Дата заключения договора репо
Номер договора репо
1
2
3
4
5
1
Операции "обратное репо", совершаемые "Автоматическим" способом
1.1
2
Операции репо
2.1
"Прямой" способ

2.1.1
2.2
"Автоматты" тәсіл
2.2.1
кестенің жалғасы:
Күні
Репо операциясының мерзімі, күндер
Сыйақы мөлшерлемесі, пайызбен
Репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздардың саны
Репо сомасы, мың теңгемен
Бағалы қағаз валютасы
Репо ашу
Репо жабу
6
7
8
9
10
11
12
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
"Кері репо", репо операциялары
туралы есеп нысанына
қосымша
"Кері репо", репо операциялары туралы есеп
(индексі – 8 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кері репо", репо операциялары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 9-бағанда репо және (немесе) "кері репо" операциясына қатысушылар белгілеген және жабу бағасы мен жабу мәмілесінің сомасын есептеу үшін пайдаланылатын репо және (немесе) "кері репо" операциялары бойынша сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
6. 12-бағанда репо операциясына сәйкес бағалы қағаз валютасы "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған кезде Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 99 Қаулыға
2-қосымша
Қаулыға
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 13 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20_жылғы "___"________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві, жалпы сомасы
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің таза сомасы
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
1
2
3
4
5
6
7
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін сақтандыру
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.8
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
2
Ерiктi жеке сақтандыру
2.1
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
2.2
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде:

2.1.1
2.2
"Автоматический" способ
2.2.1
продолжение таблицы:
Дата
Срок операции репо, дней
Ставка вознаграждения, в процентах
Количество ценных бумаг, являющихся предметом операции репо
Сумма репо, в тысячах тенге
Валюта ценной бумаги
Открытия репо
Закрытия репо
6
7
8
9
10
11
12
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об операциях "обратное репо", репо
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об операциях "обратное репо", репо (индекс – 8 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об операциях "обратное репо", репо" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 9 указывается ставка вознаграждения по операциям репо и (или) "обратное репо", установленная участниками операции репо и (или) "обратное репо" и используемая для расчета цены закрытия и суммы сделки закрытия.
6. В графе 12 указывается валюта ценной бумаги согласно операции репо в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
7. При отсутствии сведений, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 2
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 99
Приложение 13
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "общее страхование"
Индекс формы административных данных: 13 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую
деятельность по отрасли "общее страхование"
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расчет страховых резервов по отрасли "общее страхование"
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Резерв незаработанной премии, общая сумма
Доля перестраховщика в резерве незаработанной премии
Чистая сумма резерва незаработанной премии
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
Доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков
1
2
3
4
5
6
7
1
Обязательное страхование
1.1
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
1.2
страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
страхование гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование
2.1
страхование от несчастных случаев
2.2
страхование на случай болезни, в том числе:

2.2.1
шетелге шығатындарды
2.3
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
3
Ерiктi мүлiктiк сақтандыру
3.1
автомобиль көлiгiн сақтандыру
3.2
темiржол көлiгiн сақтандыру
3.3
әуе көлiгiн сақтандыру
3.4
су көлiгiн сақтандыру
3.5
ғарыш объектілерін сақтандыру
3.6
жүктерді сақтандыру
3.7
осы Нысанның 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 және 3.6-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті залалдан сақтандыру
3.8
автомобиль көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.9
әуе көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.10
су көлiгi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.11
ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
3.12
кәсіби жауапкершілікті сақтандыру
3.13
осы Нысанның 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 және 3.12-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершiлiкті сақтандыру
3.14
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру
3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығынынан сақтандыру
3.18
осы Нысанның 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығыстарынан сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервінің таза сомасы
Мәлiмделген, бiрақ реттелмеген шығын резерві, жалпы сомасы
Мәлiмделген, бiрақ реттелмеген шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
8
9
10
кестенің жалғасы:
Мәлiмделген, бiрақ реттелмеген шығын резервінің таза сомасы
Сақтандыру резервтерінің жалпы сомасы
Сақтандыру резервтерінің жалпы сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
Жалпы сақтандыру резервтерінің таза сомасы
11
12
13
14
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
"Жалпы сақтандыру" саласы
бойынша сақтандыру резервтерiн
есептеу туралы есеп нысанына
қосымша
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп (индексі – 13 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

2.2.1
выезжающие за рубеж
2.3
иные виды (классы) страхования
3
Добровольное имущественное страхование
3.1
страхование автомобильного транспорта
3.2
страхование железнодорожного транспорта
3.3
страхование воздушного транспорта
3.4
страхование водного транспорта
3.5
страхование космических объектов
3.6
страхование грузов
3.7
страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в строках 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 и 3.6 настоящей таблицы
3.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта
3.9
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта
3.10
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта
3.11
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов
3.12
страхование профессиональной ответственности
3.13
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в строках 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 и 3.12 настоящей таблицы
3.14
страхование займов юридических лиц
3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Чистая сумма резерва произошедших, но незаявленных убытков
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков, общая сумма
Доля перестраховщика в резерве заявленных, но неурегулированных убытков
8
9
10
продолжение таблицы:
Чистая сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков
Общая сумма страховых резервов
Доля перестраховщика в общей сумме страховых резервов
Чистая сумма общих страховых резервов
11
12
13
14
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете
страховых резервов
по отрасли "общее страхование"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "общее страхование"
(индекс – 13 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы не есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы сақтандыру сыныптары бөлігінде сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
6. Сақтандыру резервтері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысына сәйкес есептеледі.
7. 4-бағанда еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві бөлігінде қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандыру (сақтандыру) шарты бойынша цедентке, сақтандыру брокеріне не Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына комиссиялық сыйақыны және өзге өтемақыларды, сақтандыру делдалдарына және өзге тұлғаларға қайта сақтандырушыдан қайта сақтандыруға берілетін тәуекелдер бойынша сақтандыруды қорғауға жатпайтын төлемдер шегеріле отырып көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 99 Қаулыға
3-қосымша
Қаулыға
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 14 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві, жалпы сома
Қайта сақтандырушының еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервіндегі үлесі
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің таза сомасы
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығынның резерві
1
2
3
4
5
6
1
Барлығы
1.1

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "общее страхование" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "общее страхование", по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается сумма страховых резервов в разрезе классов страхования на конец отчетного периода.
6. Страховые резервы рассчитываются в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
7. В графе 4 доля перестраховщика в резерве незаработанной премии указывается за исключением комиссионного вознаграждения цеденту, страховому брокеру, либо филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по договору перестрахования (страхования) и иных возмещений, платежей страховым посредникам и иным лицам от перестраховщика, не относящихся к страховой защите по рискам, передаваемым в перестрахование.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 3
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 99
Приложение 14
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни"
Индекс формы административных данных: 14 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую
деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Расчет страховых резервов по отрасли "страхование жизни"
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Резерв незаработанной премии, общая сумма
Доля перестраховщика в резерве незаработанной премии
Чистая сумма резерва незаработанной премии
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
1
2
3
4
5
6
1
Всего
1.1

осы кестенің 1.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру
1.2
осы кестенің 1.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру, оның ішінде
1.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру
1.4
зейнетақы аннуитеті шарттары
1.5
туристі сақтандыру
1.6
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
1.7
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде
1.7.1
шетелге шығатындарды
1.8
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым жағдайлардан сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
кестенің жалғасы:
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығын резервінің таза сомасы
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын резерві
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығын резервінің таза сомасы
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резерві
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығын резервінің таза сомасы
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резерві
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі
12
13
14
15
16
...
кестенің жалғасы:
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резервінің таза сомасы
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының барлық үлесі
Барлық сақтандыру резервтері
17
18
19
...
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
"Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша сақтандыру резервтерiн
есептеу туралы есеп нысанына
қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп (индексі – 14 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 1.3 настоящей таблицы
1.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 1.4 настоящей таблицы
1.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
1.4
пенсионное аннуитетное страхование
1.5
страхование туриста
1.6
страхование от несчастных случаев
1.7
страхование на случай болезни, в том числе:
1.7.1
выезжающие за рубеж
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные виды (классы) страхования
продолжение таблицы:
Доля перестраховщика в резерве непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
Чистая сумма резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета
Доля перестраховщика в резерве непроизошедших убытков по договорам аннуитета
Чистая сумма резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
Доля перестраховщика в резерве произошедших, но незаявленных убытков
Чистая сумма резерва произошедших, но незаявленных убытков
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
Доля перестраховщика в резерве заявленных, но неурегулированных убытков
12
13
14
15
16
продолжение таблицы:
Чистая сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков
Всего доли перестраховщика в страховых резервах
Всего страховых резервов
17
18
19
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете
страховых резервов
по отрасли "страхование жизни"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни"
(индекс – 14 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру резервтерiн есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабы 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы сақтандыру сыныптары бөлігінде сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
6. Сақтандыру резервтері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысына сәйкес есептеледі.
7. 4-бағанда еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві бөлігінде қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандыру (сақтандыру) шарты бойынша цедентке, сақтандыру брокеріне не Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына комиссиялық сыйақыны және өзге өтемақыларды, сақтандыру делдалдарына және өзге тұлғаларға қайта сақтандырушыдан қайта сақтандыруға берілетін тәуекелдер бойынша сақтандыруды қорғауға жатпайтын төлемдер шегеріле отырып көрсетіледі.
8. 1.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары көрсетіледі.
9. 1.4-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитетті шарттары көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете страховых резервов по отрасли "страхование жизни" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается сумма страховых резервов в разрезе классов страхования на конец отчетного периода.
6. Страховые резервы рассчитываются в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290.
7. В графе 4 доля перестраховщика в резерве незаработанной премии указывается за исключением комиссионного вознаграждения цеденту, страховому брокеру, либо филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по договору перестрахования (страхования) и иных возмещений, платежей страховым посредникам и иным лицам от перестраховщика, не относящихся к страховой защите по рискам, передаваемым в перестрахование.
8. В строке 1.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
9. В строке 1.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру сыйлықақылары мен мемлекеттің сыйлықақысы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-бағанда 6, 7, 8 және 9-бағандардың жиынтық деректері көрсетіледі.
6. 13, 14 және 15-бағандарда қайта сақтандыруға берілген, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына берген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
7. 2.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары көрсетіледі.
8. 2.4-жолда "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
9. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 99 Қаулыға
5-қосымша
Қаулыға
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Сақтандыру төлемдері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 17 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. Сақтандыру төлемдері
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыс
Барлығы
оның ішінде
сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша
қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша
жеке тұлғаларға
заңды тұлғаларға
резиденттерден
бейрезиденттерден
барлығы
оның ішінде мемлекет сыйлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым жағдайлардан сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
2
Ерiктi жеке сақтандыру
2.1

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о страховых премиях и премии государства" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указываются суммарные данные граф 6, 7, 8, и 9.
6. В графах 13, 14 и 15 указываются страховые премии, переданные в перестрахование, в том числе страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан филиала страховой организацией-нерезидента Республики Казахстан.
7. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
8. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
9. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 5
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 99
Приложение 16
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о страховых выплатах
Индекс формы административных данных: 17 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Страховые выплаты
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Расходы по осуществлению страховых выплат
Всего
в том числе
по договорам, принятым на страхование
по договорам, принятым на перестрахование
физическим лицам
юридическим лицам
от резидентов
от нерезидентов
всего
в том числе, премия государства
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование
2.1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру төлемдері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 8-бағанда Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалының шығыны жөніндегі есебінде тіркелген мәлімделген шағымдарының есепті жылдың басынан бергі кезеңдегі саны (өспелі қорытындымен) көрсетіледі.
6. 9-бағанда есепті жылдың басынан бергі кезең ішіндегі сақтандыру төлемдерінің саны (өспелі қорытындымен) көрсетіледі. Бір сақтандыру жағдайы бойынша бір пайда алушыға аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша кезеңдік төлемдер түрінде жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдері бір сақтандыру төлемі ретінде көрсетіледі.
7. "Сақтандыру төлемдерінің саны" деген 10 және 11-бағандарда сақтандыру төлемін нақты алушы болып табылатын сақтанушы (пайда алушы) жөнінде ақпарат көрсетіледі.
8. 18-бағанда сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға байланысты қызметтерді (бағалаушылардың қызметтерін және заң қызметтерін) сатып алу бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қосымша шығысының сомасы көрсетіледі.
9. 2.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары көрсетіледі.
10. 2.4-жолда "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 99 Қаулыға
6-қосымша
Қаулыға
17-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Міндеттемелердің көлемі бойынша есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 18 - I(R)O_M
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. Міндеттемелер көлемі
Сақтандыру сыныптарының атауы
Ағымдағы жылдың басынан басталған кезең ішінде жасалған шарттар саны (өспелі қорытындымен) (дана)
Ағымдағы жылдың басынан басталған кезең ішінде жасалған шарттар бойынша сақтандыру нысандарының саны (дана)
Қолданыстағы шарттардың саны (дана)
Қолданыстағы шарттар бойынша сақтандыру объектілерінің саны (дана)
Барлығы
оның ішінде, электрондық нысанда
1
2
3
4
5
6
7
1
Міндетті сақтандыру:
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі, оның ішінде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о страховых выплатах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 8 указывается количество заявленных претензий, зарегистрированных в отчете по убыткам филиала страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан за период с начала отчетного года (с нарастающим итогом).
6. В графе 9 указывается количество страховых выплат за период с начала отчетного года (с нарастающим итогом). Страховые выплаты, осуществленные в виде периодических платежей по договорам аннуитетного страхования одному и тому же выгодоприобретателю по одному страховому случаю, указываются как одна страховая выплата.
7. В графах 10 и 11 "количество страховых выплат" указывается информация по страхователю (выгодоприобретателю), являющемуся фактическим получателем страховой выплаты.
8. В графе 18 указывается сумма дополнительных расходов страховой (перестраховочной) организации по приобретению услуг (услуг оценщиков и юридических услуг), связанных с осуществлением страховых выплат.
9. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
10. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 6
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 99
Приложение 17
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет по объему обязательств
Индекс формы административных данных: 18 - I(R)O_M
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Объем обязательств
Наименование классов страхования
Количество заключенных договоров за период с начала текущего года (с нарастающим итогом) (штук)
Количество объектов страхования по заключенным договорам за период с начала текущего года (штук)
Количество действующих договоров (штук)
Количество объектов страхования по действующим договорам (штук)
Всего
в том числе, в электронной форме
1
2
3
4
5
6
7
1
Обязательное страхование:
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств, в том числе:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндеттемелердің көлемі бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 5 және 7-бағандарда оларға сүйене отырып, сақтандыру сыйлықақысының мөлшері айқындалатын сақтандыру нысандары бірліктерінің саны көрсетіледі.
6. Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың ерікті және міндетті түрлері бойынша, көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудан, тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды қоспағанда, әрбір сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша 5 және 7-бағандарда сақтандырудың бір нысаны көрсетіледі.
7. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбында 5 және 7-бағандарда көлік құралдарының саны көрсетіледі.
8. 8-бағанда қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелердің және кіріс қайта сақтандырудың жалпы көлемі көрсетіледі.
9. 11-бағанда қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының және кіріс қайта сақтандырудың сомасы көрсетіледі.
10. Сақтандырудың бірнеше сыныптары шегінде ерікті сақтандыру шартын жасаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ақпарат:
1) 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарда осы шарт бойынша міндеттемелердің көлемінде ең үлкен үлесі бар сақтандыру сыныбына сәйкес көрсетіледі;
2) 8, 9, 10 және 11-бағандарда әрбір сақтандыру сыныбы бойынша жеке көрсетіледі.
11. Аннуитеттік сақтандыру сыныбында қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелер көлемі көрсетілмейді.
12. 2.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитет шарттарын қоспағанда, "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитетті сақтандыру шарттары көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по объему обязательств" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графах 5 и 7 указывается количество единиц объектов страхования, исходя из которых, определяется размер страховой премии.
6. По добровольным и обязательным видам страхования гражданско-правовой ответственности, за исключением обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, по каждому договору страхования (перестрахования) в графах 5 и 7 указывается один объект страхования.
7. В классе обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в графах 5 и 7 указывается количество транспортных средств.
8. В графе 8 указывается общий объем обязательств по действующим договорам страхования и входящего перестрахования.
9. В графе 11 указывается сумма страховых премий по действующим договорам страхования и входящего перестрахования.
10. При заключении договора добровольного страхования в пределах нескольких классов страхования, информация по договору страхования (перестрахования):
1) в графах 3, 4, 5, 6 и 7 указывается в соответствии с классом страхования, имеющим наибольшую долю в объеме обязательств по данному договору;
2) в графах 8, 9, 10 и 11 указывается отдельно по каждому классу страхования.
11. В классе аннуитетное страхование объем обязательств по действующим договорам страхования (перестрахования) не указывается.
12. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

осы кестенің 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 және 3.6-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті залалдан сақтандыру
3.8
автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.9
әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.10
су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.11
ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.12
кәсіби жауапкершілікті сақтандыру
3.13
осы кестенің 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 және 3.12-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
3.14
заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру
3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығынынан сақтандыру
3.18
осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығысын сақтандыру

страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в строках 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 и 3.6 настоящей таблицы
3.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта
3.9
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта
3.10
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта
3.11
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов
3.12
страхование профессиональной ответственности
3.13
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в строках 3.8, 3.9, 3.10, 3.11 и 3.12 настоящей таблицы
3.14
страхование займов юридических лиц
3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов

3.21
сақтандырудың өзге сыныптары (түрлері)
4.
Барлық сақтандыру портфелі бойынша
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде шығын коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығын коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде аралас коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде аралас коэффициенті, пайызбен
12
13
14
15
16
17
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
Аралас коэффициентті есептеу
туралы есеп нысанына
қосымша
Аралас коэффициентті есептеу туралы есеп
(индексі – 19 - I(R)O_M, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Аралас коэффициентті есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу тәртібі айқындалады.

3.21
иные виды (классы) страхования
4.
По всему страховому портфелю
продолжение таблицы:
Коэффициент убыточности за отчетный период с учетом доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент затрат с учетом доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент затрат без учета доли перестраховщика, в процентах
Комбинированный коэффициент с учетом доли перестраховщика, в процентах
Комбинированный коэффициент без учета доли перестраховщика, в процентах
12
13
14
15
16
17
Наименование ________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете
комбинированного коэффициента
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расчете комбинированного коэффициента
(индекс – 19 - I(R)O_M, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете комбинированного коэффициента" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма определяет порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.

6. Нысан жинақтаушы сақтандырудың сыныптарын (түрлерін) қоспағанда, сақтандырудың барлық сыныптары (түрлері) бойынша толтырылады.
7. Есепті күннің алдындағы он екі айдағы барлық параметрлер пайдаланылады.
8. 3-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13056 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 8-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
9. 4-бағанда Қағидалардың 9-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
10. 5-бағанда есепті күннің алдындағы он екі айдағы сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
11. 6-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
12. 7-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін шығын резервіндегі өзгерістер көрсетіледі.
13. 8-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығын резервіндегі өзгерістер көрсетіледі.
14. 9-бағанда есепті күннің алдындағы он екі ай үшін реттеу шығысы көрсетіледі.
15. 10, 11, 14, 15, 16 және 17-бағандар бүкіл сақтандыру портфелі бойынша толтырылады.
16. 12-бағанда 5, 7 және 9-бағандар сомасының 3-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
17. 13-бағанда 6, 8 және 9-бағандар сомасының 4-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
18. 14-бағанда 10-баған мәнінің 3-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
19. 15-бағанда 11-баған мәнінің 4-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
20. 16-бағанда 12 және 14-бағандардың тиісті мәндерінің сомасы көрсетіледі.
21. 17-бағанда 13 және 15-бағандардың тиісті мәндерінің сомасы көрсетіледі.
22. 2.2-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары көрсетіледі.

6. Форма заполняется по всем классам (видам) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.
7. Все параметры используются за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
8. В графе 3 указываются заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 8 Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056 (далее – Правила).
9. В графе 4 указываются чистые заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 9 Правил.
10. В графе 5 указываются страховые выплаты за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
11. В графе 6 указываются страховые выплаты без учета доли перестраховщика за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
12. В графе 7 указываются изменения в резервах убытков за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
13. В графе 8 указываются изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
14. В графе 9 указываются расходы на урегулирование за двенадцать месяцев, предшествующие отчетной дате.
15. Графы 10, 11, 14, 15, 16 и 17 заполняются по всему страховому портфелю.
16. В графе 12 указывается отношение суммы граф 5, 7 и 9 к соответствующему значению графы 3.
17. В графе 13 указывается отношение суммы граф 6, 8 и 9 к соответствующему значению графы 4.
18. В графе 14 указывается отношение значения графы 10 к соответствующему значению графы 3.
19. В графе 15 указывается отношение значения графы 11 к соответствующему значению графы 4.
20. В графе 16 указывается сумма соответствующих значений граф 12 и 14.
21. В графе 17 указывается сумма соответствующих значений граф 13 и 15.
22. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

23. 2.4-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
24. Мәліметтер болмағанда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 99 Қаулыға
8-қосымша
Қаулыға
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 20 - I(R)O_M
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, жыл сайын
Нысан
Кесте. Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының (түрлерінің) атауы
Еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
Сақтандыру төлемдері
Шығын резервіндегі өзгерістер
Реттеу шығысы
Қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып, полистер бойынша шығындылық коэффициенті, пайызбен
Қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып, полистер бойынша шығындылық коэффициенті, пайызбен
Барлығы
Еңбек сіңірілген сыйлықақылардың таза сомасы
Барлығы
Сақтандыру төлемдерінің таза сомасы
Барлығы
Шығын резервіндегі өзгерістердің таза сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Міндетті сақтандыру
1.1
көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлардың және аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін сақтандыру
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.8
қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым жағдайлардан сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
2.
Ерiктi жеке сақтандыру
2.1
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру
2.2
осы кестенің 2.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру
2.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберіндегі өмірді сақтандыру
2.4
зейнетақы аннуитеттік сақтандыру
2.5
жазатайым оқиғалардан сақтандыру
2.6
ауырған жағдайдан сақтандыру

23. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
24. При отсутствии сведений Форма, представляется с нулевыми остатками.
Приложение 8
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 99
Приложение 19
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расчете коэффициента убыточности по полисам
Индекс формы административных данных: 20 - I(R)O_M
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежегодно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица. Расчет коэффициента убыточности по полисам
(в тысячах тенге)
Наименование классов (видов) страхования
Заработанные страховые премии
Страховые выплаты
Изменения в резервах убытков
Расходы на урегулирование
Коэффициент убыточности по полисам с учетом доли перестраховщика, в процентах
Коэффициент убыточности по полисам без учета доли перестраховщика, в процентах
Всего
Чистая сумма заработанных премий
Всего
Чистая сумма страховых выплат
Всего
Чистая сумма изменений в резервах убытков
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.
Обязательное страхование
1.1
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
1.2
страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
страхование гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные классы (виды) страхования
2.
Добровольное личное страхование
2.1
страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 2.3 настоящей таблицы
2.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 2.4 настоящей таблицы
2.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
2.4
пенсионное аннуитетное страхование
2.5
страхование от несчастных случаев
2.6
страхование на случай болезни

3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығынынан сақтандыру
3.18
осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығысын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге сыныптары (түрлері)
4.
Барлық сақтандыру портфелі бойынша
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
Полистер бойынша шығындылық
коэффициентін есептеу
туралы есеп нысанына
қосымша
Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп
(индексі – 20 - I(R)O_M, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 74-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жыл сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда полистер бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылық коэффициентін есептеу тәртібі айқындалады.
6. Нысан жинақтап сақтандырудың сынаптарын (түрлерін) қоспағанда, сақтандырудың барлық сынаптары (түрлері) бойынша толтырылады.

3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные классы (виды) страхования
4.
По всему страховому портфелю
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о расчете
коэффициента убыточности
по полисам
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расчете коэффициента убыточности по полисам
(индекс – 20 - I(R)O_M, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расчете коэффициента убыточности по полисам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 74 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежегодно филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма определяет порядок расчета коэффициента убыточности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по полисам.
6. Форма заполняется по всем классам (видам) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.

7. 3-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13056 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 16-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
8. 4-бағанда Қағидалардың 17-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген таза еңбекпен табылған сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі.
9. 5-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
10. 6-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде сақтандыру төлемдері көрсетіледі.
11. 7-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға шығындар резервтеріндегі өзгерістер көрсетіледі.
12. 8-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығындар резервтеріндегі өзгерістер көрсетіледі.
13. 9-бағанда есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күннің алдындағы 24 (жиырма төрт) айға реттеу шығысы көрсетіледі.
14. 10-бағанда 5, 7 және 9-бағандар сомасының 3-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
15. 11-бағанда 6, 8 және 9-бағандар сомасының 4-бағанның тиісті мәніне қатынасы көрсетіледі.
16. 2.2-жолда аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеті сақтандыру шарттары көрсетіледі.

7. В графе 3 указываются заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 16 Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056 (далее – Правила).
8. В графе 4 указываются чистые заработанные страховые премии, рассчитанные в соответствии с частью второй пункта 17 Правил.
9. В графе 5 указываются страховые выплаты за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
10. В графе 6 указываются страховые выплаты без учета доли перестраховщика за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
11. В графе 7 указываются изменения в резервах убытков за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
12. В графе 8 указываются изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
13. В графе 9 указываются расходы на урегулирование за 24 (двадцать четыре) месяца, предшествующих отчетной дате, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
14. В графе 10 указывается отношение суммы граф 5, 7 и 9 к соответствующему значению графы 3.
15. В графе 11 указывается отношение суммы граф 6, 8 и 9 к соответствующему значению графы 4.
16. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

17. 2.4-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
18. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 99 Қаулыға
9-қосымша
Қаулыға
36-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 27 - I(R)O_M
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, жыл сайын
Нысан
Кесте. Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша қабылданған және жүзеге асырылған сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныптарының атауы
Қазақстан Республикасының өңірі
Барлығы
сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыс
сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыс
1
2
3
4
5
6
1
Міндетті сақтандыру:
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.3
жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру
1.9
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
2
Ерiктi жеке сақтандыру:
2.1
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру
2.2
осы кестенің 2.4-жолында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру:
2.3
мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру
2.4
зейнетақы аннуитеттік сақтандыру
2.3
жазатайым жағдайлардан сақтандыру
2.4
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде

17. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
18. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 9
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 99
Приложение 36
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о страховых премиях и страховых выплатах, принятых и осуществленных по договорам страхования по регионам Республики Казахстан
Индекс формы административных данных: 27 - I(R)O_M
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: по состоянию на "___" ________20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных: ежегодно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным годом
Форма
Таблица. Страховые премии и страховые выплаты, принятые и осуществленные по договорам страхования по регионам Республики Казахстан
(в тысячах тенге)
Наименование классов страхования
Регион Республики Казахстан
Всего
страховые премии, принятые по договорам страхования
расходы по осуществлению страховых выплат по договорам страхования
страховые премии, принятые по договорам страхования
расходы по осуществлению страховых выплат по договорам страхования
1
2
3
4
5
6
1
Обязательное страхование:
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.9
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование:
2.1
страхование жизни, за исключением класса, указанного в строке 2.3 настоящей таблицы
2.2
аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в строке 2.4 настоящей таблицы
2.3
страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы
2.4
пенсионное аннуитетное страхование
2.3
страхование от несчастных случаев
2.4
страхование на случай болезни, в том числе:

5. Нысанда сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығысты шегергенде сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, сондай-ақ 3 және 4-бағандарға сәйкес (облыс немесе республикалық маңызы бар қала көрсетіледі) Қазақстан Республикасының әрбір өңірі бойынша қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша жүзеге асырылған сақтандыру төлемдерін шегергендегі сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
6. 5 және 6-бағандарда сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының және тиісінше Қазақстан Республикасының барлық өңірлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
7. 5-бағандағы сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық сомасы осы қаулының 16-қосымшасы Сақтандыру сыйлықақылары және мемлекет сыйлықақысы Кестесінің 20-бағанында көрсетілген сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстарды шегергенде, осы қаулының 16-қосымшасы Сақтандыру сыйлықақылары және мемлекет сыйлықақысы Кестесінің 4-бағанында көрсетілген сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының сомасына сәйкес келеді.
8. Нысанда сақтандыру сыйақылары мен төлемдерін аумақтық белгісі бойынша сыныптау сақтандыру объектісінің (тәуекелдің) орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады. Сақтандыру объектісі ретінде сақтандыру шартында көрсетілген сақтандыру жағдайына тікелей байланысты мүлік немесе адам түсініледі. Сондай-ақ сақтандыру объектісі бойынша тіркеу құжаттардың болуы немесе болмауы ескеріледі.
9. Сақтандыру сыйлықақылары мен төлемдерін аумақтық белгісі бойынша жіктеу үшін мыналар ескеріледі:
1) жеке сақтандыру бойынша:
сақтандыру сыйлықақылары бөлігінде – сақтанушының тұрғылықты жері (тіркелген) орны, заңды мекенжайы;
сақтандыру төлемдері бөлігінде – сақтандырылушының тұрғылықты жері (тіркелген) орны, заңды мекенжайы;
2) сақтандырудың мүліктік түрі бойынша – мүлікті тіркеу орны немесе сақтанушының тіркеу орны;
3) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру сыныбы бойынша - мүлікті тіркеу орны немесе сақтанушының тіркеу орны;
4) сақтандыру сыйақылары мен төлемдерін аумақтық белгісі бойынша жіктеу үшін кәсіби жауапкершілікті сақтандыру деп арнайы рұқсаттың негізінде жүргізілетін және арнайы білім, тәжірибе және біліктілікті талап ететін қызметтің барысында немесе нәтижесінде басқа адамдарға зиян келтіруге байланысты адамның азаматтық құқықтық жауапкершілігін сақтандыруға байланысты сақтандыру түрлері түсініледі, оның ішінде осы адамның қызметкерлерінде де бар болса.
Тіркелмейтін мүлікті сақтандырған кезде, сақтандыру сыйлықақысы мен төлемі сақтанушының тіркеу орнына сәйкес көрсетіледі.

5. В Форме указываются сумма страховых премий, принятых по договорам страхования, за минусом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, а также сумма страховых выплат за вычетом страховых выплат, осуществленных по договорам, принятым на перестрахование, в разрезе каждого региона Республики Казахстан, в соответствии с графами 3 и 4 (указывается область или город республиканского значения).
6. В графах 5 и 6 указываются итоговые суммы страховых премий, принятых по договорам страхования и расходов по осуществлению страховых выплат по договорам страхования, соответственно, по всем регионам Республики Казахстан.
7. Итоговая сумма страховых премий в графе 5 соответствует сумме страховых премий, принятых по договорам страхования, указанной в графе 4 Таблицы Страховые премии и премия государства приложения 16 настоящего постановления, за минусом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, указанных в графе 20 Таблицы Страховые премии и премия государства приложения 16 настоящего постановления.
8. Классификация страховых премий и выплат по территориальному признаку в Форме осуществляется по местонахождению объекта страхования (риска). Под объектом страхования понимается имущество или лицо, которое непосредственно связано со страховым случаем, указанным в договоре страхования. Также учитывается наличие или отсутствие регистрационных документов по объекту страхования.
9. Для отнесения по территориальному признаку страховых премий и выплат учитывается следующее:
1) по личному страхованию:
в части страховых премий - место постоянного проживания (регистрации), юридический адрес страхователя;
в части страховых выплат - место постоянного проживания (регистрации), юридический адрес застрахованного;
2) по имущественным видам страхования - место регистрации имущества или место регистрации страхователя;
3) по классам страхования гражданско-правовой ответственности - место регистрации имущества или место регистрации страхователя;
4) для отнесения страховых премий и выплат по территориальному признаку под страхованием профессиональной ответственности понимаются виды страхования, связанные со страхованием гражданско-правовой ответственности лица, в связи с причинением вреда другим лицам в процессе или в результате деятельности, проводимой им на основании специального разрешения и требующей специальных знаний, опыта и квалификации, в том числе, при наличии, и у работников данного лица.
В случае страхования имущества, не подлежащего регистрации, страховая премия и выплата указывается согласно месту регистрации страхователя.

10. Қазақстан Республикасының түрлі аумақтарындағы мүлікті сақтандырғанда, Нысанда сақтандыру сыйақылары мүлікті (егер мүлік тіркелуі тиіс болса) немесе сақтанушыны (егер мүлік тіркелмейтін болса) тіркеу орнына сәйкес көрсетіледі.
11. Егер көлік құралдары басқа мемлекеттерде тіркелген және Қазақстан Республикасының аумағына уақытша енгізілген болса, сыйлықақылар және (немесе) төлемдер сомасы көлік құралдарын Қазақстан Республикасында уақытша тіркеу орны бойынша көрсетіледі.
12. 2.2-жолда аннуитеттік сақтандыру шарттары, оның ішінде Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттарын қоспағанда, "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитеті сақтандыру шарттары көрсетіледі.
13. 2.4-жолда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары көрсетіледі.
14. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 99 Қаулыға
10-қосымша
Қаулыға
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және қызметтің айрықша түрі ретінде қайта сақтандыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-қайта сақтандыру ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-PN_O
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, қызметтің айрықша түрі ретінде қайта сақтандыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-қайта сақтандыру ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және қызметтің айрықша түрі ретінде қайта сақтандыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-қайта сақтандыру ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
4
1
"Сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері

10. При страховании имущества, находящегося в разных регионах Республики Казахстан, страховые премии в Форме указываются согласно месту регистрации имущества (в случае если имущество подлежит регистрации) или страхователя (в случае если имущество не подлежит регистрации).
11. В случае если транспортные средства зарегистрированы в других государствах и временно ввезены на территорию Республики Казахстан, то сумма премий и (или) выплат указывается по месту временной регистрации транспортного средства в Республике Казахстан.
12. В строке 2.2 указываются договоры аннуитетного страхования, в том числе договоры аннуитетного страхования, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", за исключением договоров аннуитетного страхования, заключенных в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
13. В строке 2.4 указываются договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.
14. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 10
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 99
Приложение 4
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о минимальном размере маржи платежеспособности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность по отрасли "общее страхование", и филиалов перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих перестрахование как исключительный вид деятельности
Индекс формы административных данных: 1-PN_O
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы исламских страховых
(перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан,
осуществляющие страховую деятельность по отрасли "общее страхование",
филиалы перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан,
осуществляющие перестрахование как исключительный вид деятельности
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Минимальный размер маржи платежеспособности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность по отрасли "общее страхование", и филиалов перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих перестрахование как исключительный вид деятельности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
4
1
Минимальный размер маржи платежеспособности с использованием "метода премий"

100
2
"Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
200
3
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін төлем қабілеттілігінің нақты маржасы
300
4
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
400
5
Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі
500
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
"Жалпы сақтандыру" саласы
бойынша сақтандыру
қызметін жүзеге асыратын
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-исламдық
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының және
қызметтің айрықша түрі ретінде
қайта сақтандыруды
жүзеге асыратын
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-қайта сақтандыру
ұйымдары филиалдарының
төлем қабілеттілігі маржасының
ең төменгі мөлшері туралы есеп
нысанына
қосымша
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және қызметтің айрықша түрі ретінде қайта сақтандыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-қайта сақтандыру ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері туралы есеп
(индексі – 1-PN_O, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және қызметтің айрықша түрі ретінде қайта сақтандыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-қайта сақтандыру ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

100
2
Минимальный размер маржи платежеспособности с использованием "метода выплат"
200
3
Фактическая маржа платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "общее страхование"
300
4
Минимальный размер маржи платежеспособности
400
5
Норматив достаточности маржи платежеспособности
500
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о минимальном
размере маржи
платежеспособности филиалов
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
и филиалов исламских страховых
(перестраховочных) организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
осуществляющих страховую
деятельность по отрасли
"общее страхование"
и филиалов перестраховочных
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
осуществляющих перестрахование
как исключительный вид деятельности
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о минимальном размере маржи платежеспособности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность по отрасли "общее страхование" и филиалов перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих перестрахование как исключительный вид деятельности
(индекс – 1-PN_O, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о минимальном размере маржи платежеспособности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность по отрасли "общее страхование" и филиалов перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих перестрахование как исключительный вид деятельности" (далее – Форма).

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабы 12-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, қызметтің айрықша түрі ретінде қайта сақтандыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-қайта сақтандыру ұйымдарының филиалдары (бұдан әрі – филиал) ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанның құндық көрсеткіштерін толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді. Пайыздағы көрсеткіштер үтірден кейін екінші таңбаға дейін көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің есептеу әдістемелері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22231 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 32 қаулысына (бұдан әрі – Әдістемелер) сәйкес айқындалады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 1-жолда Әдістемелердің 9-тармағына сәйкес "сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің мәні көрсетіледі.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "общее страхование", филиалами перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими перестрахование как исключительный вид деятельности (далее – филиал) ежемесячно и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении стоимостных показателей Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге. Показатели в процентах указываются до второго знака после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. Методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, определяются в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 17 февраля 2021 года № 32 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, в том числе порядка формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимального размера", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22231 (далее – Методики).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В строке 1 указывается значение минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий", рассчитанное в соответствии с пунктом 9 Методик.

8. 2-жолда Әдістемелердің 10-тармағына сәйкес "төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің мәні көрсетіледі.
9. 3-жолда есепті кезеңдегі "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын филиалдың төлем қабілеттілігінің нақты маржасының мәні көрсетіледі.
10. 4-жолда есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері көрсетіледі.
Филиалдың төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері Әдістемелердің 11-тармағында көрсетілген сомаға ұлғайтылады.
Филиалдың төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері Әдістемелердің 14-тармағында көрсетілген мәнге азайтылады.
11. 5-жолда нақты төлем қабілеттілігі маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшеріне қатынасына тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 99 Қаулыға
11-қосымша
Қаулыға
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-PN_Z
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
4
1
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттігі маржасының ең төменгі мөлшері, оның ішінде:

8. В строке 2 указывается значение минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат", рассчитанное в соответствии с пунктом 10 Методик.
9. В строке 3 указывается значение фактической маржи платежеспособности филиала, осуществляющего страховую деятельность по отрасли "общее страхование", за отчетный период.
10. В строке 4 указывается минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.
Минимальный размер маржи платежеспособности филиала увеличивается на суммы, указанные в пункте 11 Методик.
Минимальный размер маржи платежеспособности филиала уменьшается на значение, указанное в пункте 14 Методик.
11. В строке 5 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности, равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности.
Приложение 11
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 99
Приложение 5
к постановлению
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет о минимальном размере маржи платежеспособности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
Индекс формы административных данных: 1-PN_Z
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы исламских страховых
(перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан,
осуществляющие страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Минимальный размер маржи платежеспособности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
4
1
Минимальный размер маржи платежеспособности для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование", в том числе:

100
2
қайтыс болу жағдайынан өмірді сақтандыру шарттары бойынша
110
3
өмірді сақтандырудың басқа шарттары бойынша
120
4
"Жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
200
5
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін төлем қабілеттілігінің нақты маржасы

100
2
по договорам страхования жизни на случай смерти
110
3
по прочим договорам страхования жизни
120
4
Минимальный размер маржи платежеспособности для классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
200
5
Фактическая маржа платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "страхование жизни"

300
6
Төлем қабілеттігі маржасының ең төменгі мөлшері
400
7
Төлем қабілеттігі маржасының жеткіліктілігі нормативі
500
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________             _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________       ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "____"______________
"Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша сақтандыру қызметін
жүзеге асыратын
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-исламдық
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының
төлем қабілеттілігі маржасының
ең төменгі мөлшері туралы есеп
нысанына
қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері туралы есеп (индексі – 1-PN_Z, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабы 12-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары (бұдан әрі - филиал) ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.

300
6
Минимальный размер маржи платежеспособности
400
7
Норматив достаточности маржи платежеспособности
500
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель ____________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о минимальном
размере маржи
платежеспособности филиалов
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
и филиалов исламских
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан,
осуществляющих страховую
деятельность
по отрасли "страхование жизни"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о минимальном размере маржи платежеспособности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
(индекс – 1-PN_Z, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о минимальном размере маржи платежеспособности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность по отрасли "страхование жизни" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республике Казахстан", пунктом 12 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими страховую деятельность по отрасли "страхование жизни" (далее – филиал) ежемесячно и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.

4. Нысанның құндық көрсеткіштерін толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді. Пайыздағы көрсеткіштер үтірден кейін екінші таңбаға дейін көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің есептеу әдістемелері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22231 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 32 қаулысына (бұдан әрі – Әдістемелер) сәйкес айқындалады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 1-жолда Әдістемелердің 16-тармағына сәйкес есептелген "өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттігі маржасының ең төменгі мөлшерінің мәні көрсетіледі.
8. 2-жолда Әдістемелердің 17-тармағына сәйкес есептелген қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің мәні көрсетіледі.
9. 3-жолда Әдістемелердің 19-тармағына сәйкес есептелген өмірді сақтандырудың басқа шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің мәні көрсетіледі.
10. 4-жолда Әдістемелердің 20-тармағына сәйкес есептелген "жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің мәні көрсетіледі.
11. 5-жолда есепті кезеңдегі "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын филиал төлем қабілеттілігінің нақты маржасының мәні көрсетіледі.

4. Единица измерения, используемая при заполнении стоимостных показателей Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге. Показатели в процентах указываются до второго знака после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. Методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, определяются в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 17 февраля 2021 года № 32 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, в том числе порядка формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимального размера", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22231 (далее – Методики).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В строке 1 указывается значение минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование", рассчитанное в соответствии с пунктом 16 Методик.
8. В строке 2 указывается значение минимального размера маржи платежеспособности по договорам страхования жизни на случай смерти, рассчитанное в соответствии с пунктом 17 Методик.
9. В строке 3 указывается значение минимального размера маржи платежеспособности по прочим договорам страхования жизни, рассчитанное в соответствии с пунктом 19 Методик.
10. В строке 4 указывается минимальный размер маржи платежеспособности для классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", рассчитанный в соответствии с пунктом 20 Методик.
11. В строке 5 указывается значение фактической маржи платежеспособности филиала, осуществляющего страховую деятельность по отрасли "страхование жизни", за отчетный период.

12. 6-жолда есепті кезеңдегі төлем қабілеттігі маржасының ең төменгі мөлшері көрсетіледі.
13. 7-жолда төлем қабілеттілігінің нақты маржасының төлем қабілеттігі маржасының ең төменгі мөлшеріне қатынасына тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.

12. В строке 6 указывается минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.
13. В строке 7 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности, равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности.