Астана қаласының су объектілерінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылық пайдалану режимін белгілеу туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 20 қазандағы № 205-2263 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2023 жылғы 23 қазанда № 1359-01 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 116-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген), Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес, Астана қаласының әкімшілік шекараларында су объектілеріндегі су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ең аз ені;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес, Астана қаласының әкімшілік шекараларында су қорғау аймақтары мен су объектілерінің белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше шарттары белгіленсін.
2. Осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес, Астана қаласы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. "Астана қаласының Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулының "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Астана қаласының Әділет департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласының әкімі Ж. Қасымбек
КЕЛІСІЛДІ:
"Астана қаласының Сәулет,
қала құрылысы және жер
қатынастары басқармасы"
мемлекеттік мекемесі
"Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі Су ресурстары
комитетінің Су ресурстарын
пайдалануды реттеу және қорғау
жөніндегі Есіл бассейндік
инспекциясы" республикалық
мемлекеттік мекемесі
"Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі Экологиялық реттеу
және бақылау комитетінің Астана
қаласы бойынша Экология
департаменті" республикалық
мемлекеттік мекемесі
"Қазақстан Республикасы
Деңсаулық сақтау министрлiгi
Санитариялық-эпидемиологиялық
бақылау комитетiнің Астана
каласының Санитариялық-
эпидемиологиялық бақылау
департаментi" республикалық
мемлекеттік мекемесі
Астана қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 20 қазандағы
№ 205-2263 қаулысына
1-қосымша
Астана қаласының әкімшілік шекараларындағы су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерінің ең аз ені

Об установлении водоохранных зон, полос на водных объектах города Астаны и режима их хозяйственного использования
Постановление акимата города Астаны от 20 октября 2023 года № 205-2263. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 23 октября 2023 года № 1359-01.
В соответствии со статьей 116 Водного кодекса Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11838), акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить:
1) минимальную ширину водоохранных зон и полос на водных объектах в административных границах города Астаны согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов в административных границах города Астаны согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата города Астаны согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
3. Руководителю Государственного учреждения "Управление охраны окружающей среды и природопользования города Астаны" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции города Астаны Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Астаны после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Астаны.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Астаны Ж. Қасымбек
СОГЛАСОВАНО:
Государственное учреждение
"Управление архитектуры,
градостроительства и земельных
отношений города Астаны"
Республиканское
государственное учреждение
"Есильская бассейновая
инспекция по регулированию
использования и охране водных
ресурсов Комитета по водным
ресурсам Министерства
экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан"
Республиканское
государственное учреждение
"Департамент экологии по городу
Астана Комитета экологического
регулирования и контроля
Министерства экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан"
Республиканское
государственное учреждение
"Департамент санитарно-
эпидемиологического контроля
города Астана Комитета
санитарно-эпидемиологического
контроля Министерства здравоохранения
Республики Казахстан"
Приложение 1
к постановлению
акимата города Астаны
от 20 октября 2023 года № 205-2263
Минимальная ширина водоохранных зон и полос водных объектов в административных границах города Астаны

1. су қорғау аймақтарының ең аз ені – 500 метр (жоғарыда көрсетілген кестедегі 1, 2, 3, 4, 5 тармақтардан басқа);
2. су қорғау белдеулерінің ең аз ені – 35 метр.
_________________________________
Астана қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 20 қазандағы
№ 205-2263 қаулысына
2-қосымша
Астана қаласының әкімшілік шекараларында су қорғау аймақтары мен су объектілерінің белдеулерін шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше шарттары
1. Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылысжайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылысжайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайларды салмай, ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға жол берілмейді.
2. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;

1. минимальную ширину водоохранных зон – 500 метров (кроме пунктов 1, 2, 3, 4, 5 вышеуказанной таблицы);
2. минимальную ширину водоохранных полос – 35 метров.
Приложение 2
к постановлению
акимата города Астаны
от 20 октября 2023 года № 205-2263
Режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов в административных границах города Астаны
1. В пределах водоохранных полос не допускается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
2. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды и государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;

3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға жол берілмейді.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
____________________________
Астана қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 20 қазандағы
№ 205-2263 қаулысына
3-қосымша
Астана қаласы әкімдігінің күші жойылған кейбір қаулыларының тізбесі
1. Астана қаласы әкімдігінің 2004 жылғы 5 тамыздағы № 3-1-1587қ "Нұр-Сұлтан қаласының әкімшілік шекараларындағы өзендерде су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 345 болып тіркелген).
2. Астана қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 6 қарашадағы № 205-1914 "Астана қаласының әкімшілік шекараларындағы өзендерде су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2004 жылғы 5 тамыздағы № 3-1-1587қ қаулысына толықтырулар енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 791 болып тіркелген).
3. Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 19 тамыздағы № 205-1718 "Астана қаласының әкімшілік шекараларындағы өзендерде су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2004 жылғы 5 тамыздағы № 3-1-1587қ қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1284 болып тіркелген).

3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов.
Приложение 3
к постановлению
акимата города Астаны
от 20 октября 2023 года № 205-2263
Перечень утративших силу некоторых постановлений акимата города Астаны
1. Постановление акимата города Астаны от 5 августа 2004 года № 3-1-1587п "Об установлении водоохранных зон и полос на реках в административных границах города Нур-Султана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 345).
2. Постановление акимата города Астаны от 6 ноября 2013 года № 205-1914 "О внесении дополнений в постановление акимата города Астаны от 5 августа 2004 года № 3-1-1587п "Об установлении водоохранных зон и полос на реках в административных границах города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 791).
3. Постановление акимата города Нур-Султана от 19 августа 2020 года № 205-1718 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата города Астаны от 5 августа 2004 года № 3-1-1587п "Об установлении водоохранных зон и полос на реках в административных границах города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1284).

4. Астана қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 8 қарашадағы № 205-2327 "Нұра-Есіл арнасының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1140 болып тіркелген).
5. Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 3 тамыздағы № 205-2630 "Астана қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 8 қарашадағы № 205-2327 "Нұра-Есіл арнасының су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23844 болып тіркелген).
6. Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 9 қыркүйектегі № 205-1856 "Талдыкөл көлінің және Нұра-Есіл каналы жекелеген учаскелерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1290 болып тіркелген).
____________________________

4. Постановление акимата города Астаны от 8 ноября 2017 года № 205-2327 "Об установлении водоохранных зон и полос на канале Нұра-Есіл" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1140).
5. Постановление акимата города Нур-Султана от 3 августа 2021 года № 205-2630 "О внесении изменения в постановление акимата города Астаны от 8 ноября 2017 года № 205-2327 "Об установлении водоохранных зон и полос на канале Нұра-Есіл" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23844).
6. Постановление акимата города Нур-Султана от 9 сентября 2020 года № 205-1856 "Об установлении водоохранных зон и полос озера Талдыколь и отдельных участков канала Нұра-Есіл" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1290).