Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмекті алу үшін Түркістан облысында тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына бюджет қаражаты есебiнен емделуге тұрақты тұратын елді мекеннен тысқары жерлерге тегін жол жүруді ұсыну туралы
Түркістан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 28 сәуірдегі № 2/27-VIII шешімі. Түркістан облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 25 мамырда № 6298-13 болып тiркелдi
Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексінің 12-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, Түркістан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді (бұдан әрі - ЖТМҚ) және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмекті алу үшін Түркістан облысында тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына бюджет қаражаты есебiнен емделуге тұрақты тұратын елді мекеннен тысқары жерлерге тегін жол жүру ұсынылсын.
2. "Түркістан облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – Денсаулық сақтау басқармасы) ЖТМҚ комиссиясының шешімі ЖТМҚ-ны стационарлық, стационарды алмастыратын және консультациялық-диагностикалық көмек нысанында алу үшін негіз болып табылады.
3. Денсаулық сақтау басқармасына тапсырылуға тиісті келесі құжаттар негізінде жол жүру ақысын төлеу емделу орнынан шығарылған күннен екі ай мерзімінен кешіктірілмей жүзеге асырылсын:
1) Жеке сәйкестендіру нөмері, тұрғылықты мекенжайы және ақша қаражатын аудару үшін банктің деректемелері көрсетілген еркін нысанындағы өтініші;
2) жеке куәліктің және (немесе) туу туралы куәлiгiнің көшірмесі;
3) белгіленген үлгідегі емделуге жолдаманың көшірмесі;
4) медициналық ұйымының дәрігерлік – консультациялық комиссиясының (бұдан әрі - ДКК) науқасты алып жүру қажеттілігі туралы қорытындысы;
5) стационарлық науқастың медициналық картасы үзіндісінің көшірмесі;
6) науқастың және (немесе) оны алып жүретін адамның атына ресімделген жол жүру фактісін растайтын жол жүру билеттері, ал олар жоғалған жағдайда емделу орнына дейін және кері қарай жол жүру құнын растайтын анықтамалар.
4. Науқастың және оны ертіп баратын тұлғаның жол жүру ақысын (тек науқасты ертіп барғанда) екі жаққа жүруіне темір жол көлігінде жүрдек поездың купе вагоны билетінің құны мөлшерінен аспайтын, ал қалааралық автомобиль көлігінде нақты құны мөлшерінде өтеу жүргізілсін.

О предоставлении бесплатного проезда гражданам Республики Казахстан проживающие в Туркестанской области за пределы населенного пункта постоянного проживания для получения высокотехнологичных медицицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на лечение за счет бюджетных средств
Решение Туркестанского областного маслихата от 28 апреля 2023 года № 2/27-VIII. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 25 мая 2023 года № 6298-13
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 12 кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Туркестанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Предоставить бесплатный проезд гражданам Республики Казахстан проживающие в Туркестанской области за пределы населенного пункта постоянного проживания для получения высокотехнологичных медицицинских услуг (далее - ВТМУ) в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на лечение за счет бюджетных средств, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Основанием для получения ВТМУ в форме стационарной, стационарно замещающей и консультитивно-диагностической помощи является решение комисси ВТМУ государственного учреждения "Управление здравоохранения Туркестанской области" (далее – Управление здравоохранения)
3. Оплату стоимости проезда осуществлять на основании следующих документов, которые должны быть представленые в Управление здравоохранения не позднее двухмесячного срока со дня выписки с места лечения:
1) заявление в произвольной форме. с указанием индивидуального идентификационного номера, адрес проживания и реквизитов банка для перечисления денежных средств;
2) копии удостоверения личности и (или) свидетельства о рождении;
3) копии направления на лечение установленного образца;
4) заключение врачебно – консультационной комиссии (далее - ВКК) медицинской организации о необходимости сопровождения больного;
5) копии выписки из медицинской карты стационарного пациента;
6) проездных билетов, подтверждающих факт поездки, оформленных на имя больного и сопровождающего его лица, а в случае их утери, справки, подтверждающей стоимость проезда до места лечения и обратно.
4. Оплату стоимости проезда больного и лица его сопровождающего (только в случае сопровождении больного) производить в оба конца за проезд на железнодорожном транспорте в размере не более стоимости билета купейного вагона скорого поезда, а на междугородном автомобильном транспорте в размере фактической стоимости.

5. ДКК қорытындысының рұқсаты болған кезде науқасқа және оны алып жүретін адамға (науқас бір адамнан аспайтын болса ғана) екі жаққа да мынадай диагноздармен экономикалық класс тарифі бойынша әуе көлігімен келесі диагноздармен:
1) бүйректің созылмалы ауруы 5-кезең (терминалдық кезең) перитонеалдық диализ бағдарламасын қайта қарау бойынша мамандандырылған көмек үшін жалғасатын амбулаториялық-перинаталдық диализ;
2) мамандандырылған медициналық көмек пен диагностика үшін III-IV сатысы бас асқазан-ішек жолының, жүйке жүйесінің, тыныс алу жүйесінің, тірек-қимыл аппаратының қатерлі ісіктері;
3) жетілмеген остеогенез – "хрусталь ауруы", емдеу дәрі-дәрмек терапиясын, қажет болған жағдайда хирургиялық емдеуді, оңалту курсын қамтиды, консервативті терапияның негізгі әдісі - бифосфонаттар-адам ағзасындағы қосылыстарға жақын препараттар кіретін жоғары тиімді және заманауи дәрі-дәрмектерді қабылдау жол шығындары өтеледі;
6. Денсаулық сақтау басқармасы емделуге жол жүру құнын төлеуді науқастардың және (немесе) олармен бірге жүретін адамдардың банктік карт-шоттарына аудару арқылы жүзеге асырады.
7. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Оңтүстік Қазақтан облыстық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
8. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Түркістан облыстық
мәслихатының төрағасы Н. Абишов
Түркістан облыстық мәслихаты
2023 жылғы 28 сәуірдегі
№ 2/27-VIII Шешімге қосымша
Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Оңтүстік Қазақстан облысының тұрғындарына елді мекен шегінен тыс жерлерге емделу үшін бюджет қаражаты есебінен тегін жол жүру туралы" Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2007 жылғы 28 ақпандағы № 30/350-ІІІ шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1952 болып тіркелген);
2. "Оңтүстік Қазақстан облысының тұрғындарына елді мекен шегінен тыс жерлеге емделу үшін бюджет қаражаты есебінен тегін жол жүру туралы" Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2007 жылғы 28 ақпандағы № 30/350-ІІІ шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2007 жылғы 31 мамырдағы № 33/368-ІІI шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1955 болып тіркелген);
3. "Оңтүстік Қазақстан облысының тұрғындарына елді мекен шегінен тыс жерлеге емделу үшін бюджет қаражаты есебінен тегін жол жүру туралы" Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2007 жылғы 28 ақпандағы № 30/350-ІІІ шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011 жылғы 29 маусымдағы № 41/409- IV шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2051 болып тіркелген);

5. Возмещение расхода проезда воздушным транспортом по тарифу экономического класс при наличии разрешения заключения ВКК больному и лицу его сопровождающему (только в случае сопровождения больного не более одного человека) в оба конца со следующими диагнозами:
1) хроническая болезнь почек 5-стадия (терминальная стадия) продолжающаяся амбулаторно-перинатальный диализ для специализированной помощи по пересмотру программы перитонеального диализа;
2) злокачественные новообразования желудочно-кишечного тракта, неврной системы, дыхательной системы, опорно-двигательного аппарата с III-IV стадией для специализированной медицинской помощи и диагностика;
3) несовершенный остеогенез - "хрустальная болезнь", лечения включает медикаментозную терапию, при необходимости, хирургическое лечение, курс реабилитации, основным методом консервативной терапии является прием высокоэффективных и современных лекарственных средств к которым относятся бифосфонаты - препараты близкие к соединениям, существующим в организме человека.
6. Оплата стоимости проезда на лечение осуществляется Управление здравоохранения путем зачисления их на банковские карт-счета больных и (или) сопровождающих их лиц.
7. Признать утратившими силу некоторых решении Южно-Казахстанского областного маслихата, согласно приложению к настоящему решению.
8. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Туркестанского
областного маслихата Н. Абишов
Приложение к решению
Туркестанский областной маслихат
от 28 апреля 2023 года № 2/27-VIII
Перечень утративших силу некоторых решений Южно-Казахстанского областного маслихата
1. Решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 28 февраля 2007 года № 30/350-IІІ "О предоставлении жителям Южно-Казахстанской области бесплатного проезда за пределы населенного пункта на лечение за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1952);
2. Решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 31 мая 2007 года № 33/368-IІІ "О внесении изменения в решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 28 февраля 2007 года № 30/350-III "О предоставлении жителям Южно-Казахстанской области бесплатного проезда за пределы населенного пункта на лечение за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1955);
3. Решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 29 июня 2011 года № 41/409-IV "О внесении изменений в решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 28 февраля 2007 года № 30/350-III "О предоставлении жителям Южно-Казахстанской области бесплатного проезда за пределы населенного пункта на лечение за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2051);

4. "Оңтүстік Қазақстан облысының тұрғындарына елді мекен шегінен тыс жерлеге емделу үшін бюджет қаражаты есебінен тегін жол жүру туралы" Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2007 жылғы 28 ақпандағы № 30/350-ІІІ шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2017 жылғы 23 қазандағы № 15/193-VІ шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4258 болып тіркелген).

4. Решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 23 октября 2017 года № 15/193-VІ "О внесении изменения в решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 28 февраля 2007 года № 30/350-III "О предоставлении жителям Южно-Казахстанской области бесплатного проезда за пределы населенного пункта на лечение за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4258).