Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 6 ақпандағы № 10 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 7 ақпанда № 33976 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Бағалы қағаздар нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2024 жылғы 6 ақпандағы
№ 10 Қаулыға
қосымша
Бағалы қағаздар нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам развития рынка ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 6 февраля 2024 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2024 года № 33976
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам развития рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 6 февраля 2024 года № 10
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам развития рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденных указанным постановлением:
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Шарт жасасқан кезде клиент инвестициялық портфельді басқарушыға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) клиент-жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен (идентификаттау үшін) электрондық құжат;
2) заңды тұлға - клиенттер (Қазақстан Республикасының резиденттері) үшін:
жарғының (бар болса), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмелері;
қол қою (оның ішінде заңды тұлғаның клиенттің атынан шартқа өзгерістер мен толықтыруларға, активтерді инвестициялық басқаруға қабылдау-өткізу актілеріне және клиент пен инвестициялық портфельді басқарушының өзара іс-әрекеті барысындағы құжаттарға қол қою құқығы бар өкілдерінің) үлгілері бар нотариат куәландырған құжат;
3) заңды тұлға - клиенттер (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері) үшін:
жарғының көшірмесі (бар болса);
Қазақстан Республикасының бейрезиденті мемлекетінің уәкілетті органы берген заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
қол қою (оның ішінде заңды тұлғаның шартқа өзгерістер мен толықтыруларға, активтерді инвестициялық басқаруға қабылдау-өткізу актілеріне және клиент пен инвестициялық портфельді басқарушының өзара іс-әрекеті барысындағы құжаттарға қол қою құқығы бар өкілдерінің) үлгілері бар құжат;
заңды тұлғаның шарт жасасатын және (немесе) іс-әрекеттерді жүзеге асыратын өкіліне қатысты заңды тұлғаның уәкілетті органының сенімхаты немесе шешімі;
инвестициялық портфельді басқарушының ішкі құжаттарында көзделген құжаттар.
Клиент Қағидалардың осы тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қазақ және (немесе) орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынады.";
40-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40-1. Инвестициялық портфельді басқарушы зейнетақы активтеріне инвестициялайтын зейнетақы активтерін есепке алу және қаржы құралдарын бағалау тәртібі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32997 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 58 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін есепке алу мен бағалауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтын-валюта активтерін және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық басқаруға берілген активтерін есепке алу мен сақтауды қоспағанда, инвестициялық портфельді басқарушының клиенттеріне тиесілі ақшаны есепке алу және сақтау инвестициялық портфельді басқарушы өзімен үлестес емес, бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар банктерде ашқан банк шоттарында немесе Бағалы қағаздар рыногы туралы заңда белгіленген жағдайларда шетелдік қадағалау органы берген осыған ұқсас лицензиясы бар шетелдік есеп айырысу ұйымдарында жүзеге асырылады.".

"11. При заключении договора клиентом представляются управляющему инвестиционным портфелем следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) клиента - физического лица;
2) для клиентов - юридических лиц (резидентов Республики Казахстан):
копии устава (при наличии), справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать от имени клиента изменения и дополнения в договор, акты приема-передачи активов в инвестиционное управление и документы в процессе взаимодействия клиента и управляющего инвестиционным портфелем);
3) для клиентов - юридических лиц (нерезидентов Республики Казахстан):
копия устава (при наличии);
копия документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица, выданного уполномоченным органом государства нерезидента Республики Казахстан;
документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать изменения и дополнения в договор, акты приема-передач и активов в инвестиционное управление и документы в процессе взаимодействия клиента и управляющего инвестиционным портфелем);
доверенность или решение уполномоченного органа юридического лица, в отношении представителя юридического лица, который будет заключать договор и (или) осуществлять действия;
документы, предусмотренные внутренними документами управляющего инвестиционным портфелем.
Документы, указанные в подпункте 3) настоящего пункта Правил, представляются клиентом с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и (или) русский языки.";
пункт 40-1 изложить в следующей редакции:
"40-1. Порядок учета пенсионных активов и оценки финансовых инструментов, в которые управляющий инвестиционным портфелем инвестирует пенсионные активы, осуществляется в соответствии с Правилами осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 июня 2023 года № 58, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32997.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Учет и хранение денег, принадлежащих клиентам управляющего инвестиционным портфелем, за исключением учета и хранения золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан и активов Национального фонда Республики Казахстан, переданных в инвестиционное управление, осуществляется на банковских счетах, открытых управляющим инвестиционным портфелем в неаффилированных с ним банках, обладающих лицензией на осуществление кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг, или в иностранных расчетных организациях, обладающих аналогичной лицензией, выданной иностранным органом надзора, в случаях установленных Законом о рынке ценных бумаг".

2. "Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидалары";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" (бұдан әрі - Бағалы қағаздар рыногы туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу, номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде эмитенттердің эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша міндеттемелері жөнінде талап ету құқықтарын басқаға беру тәртібін және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірме беру тәртібін, сондай-ақ, орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша номиналды ұстаушыларға бағалы қағаздары оның номиналды ұстауындағы клиенттер туралы ақпаратты беру тәртібін белгілейді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу, эмитенттердің номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесіндегі эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша міндеттемелері жөнінде талап ету құқықтарын басқаға беру тәртібі. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірме беру тәртібі";

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210 "Об утверждении Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента.";
в Правилах регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, условия и порядок предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания, а также порядок предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании по требованию центрального депозитария и эмитента.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг. Условия и порядок предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания";

22-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22-1. Кастодианның есепке алу жүйесінде зейнетақы активтерін есепке алу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32997 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 58 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Номиналды ұстаушы бұйрықтың орындалмау себептерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жазбаша түрде немесе электрондық құжат нысанында бас тартуды мынадай:
1) бұйрықтардағы қолтаңбалардың нотариатта куәландырылған үлгілерге сәйкес келмеген;
2) операцияны жасауға бұйрықты алған күннен кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде қарсы бұйрықты ұсынбаған;
3) бұйрықтар деректемелерінің Қағидаларда белгіленген деректемелерге немесе жеке шоттың (қосалқы шоттың) деректемелеріне сәйкес келмеген;
4) бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелер бойынша талап ету құқығы) және (немесе) клиенттердің шоттарында (қосалқы шоттарында) ақшаның қажетті саны болмаған;
5) мәміле мазмұнының Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес келмеуі;
6) клиент мәмілені тіркеу үшін белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда уәкілетті орган ірі қатысушы мәртебесін иеленуге берген келісімді растайтын құжатты ұсынбаған;
7) тиісінше мемлекеттік органдардың не соттың бағалы қағаздардың айналысқа жіберілуін тоқтата тұру және тоқтату туралы шешімі болған;
8) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Атқарушылық іс жүргізу туралы заң) 65-бабының 6-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) жеке шот (қосалқы шот) оқшауланған;
9) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) сәйкес банктердің біреуіне қатысты қайта құрылымдау жүргізілген банктер біріктіру нысанында қайта ұйымдастырылған кезде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) (қосалқы шоттарынан (қосалқы шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке жазу) операцияларын жүргізуді қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығына) ауыртпалық салынған;

пункт 22-1 изложить в следующей редакции:
"22-1. Учет пенсионных активов в системе учета кастодиана осуществляется в соответствии с Правилами осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 58, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32997.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Номинальный держатель оформляет отказ в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи с указанием причин неисполнения приказа в следующих случаях:
1) несоответствия подписей на приказах образцам, засвидетельствованным нотариально;
2) непредставления встречного приказа в течение 2 (двух) календарных дней после даты получения приказа на совершение операции;
3) несоответствия реквизитов приказов реквизитам, установленным Правилами, или реквизитам лицевого счета (субсчета);
4) отсутствия необходимого количества ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и (или) денег на счетах (субсчетах) клиентов;
5) несоответствия содержания сделки законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
6) непредставления клиентом в срок, установленный для регистрации сделки, документа, подтверждающего согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника, в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
7) наличия решения соответствующих государственных органов либо суда о приостановлении или прекращении обращения ценных бумаг;
8) ценные бумаги и (или) лицевой счет или субсчет, указанные в приказе, заблокированы, за исключением, случаев, указанных в пункте 6-1 статьи 65 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве);
9) обременения ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), указанных в приказе, за исключением проведения операций по списанию (зачислению) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) (субсчетов (субсчета)) зарегистрированных лиц при реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках);

10) бұйрық қабылданған сәтте және (немесе) осы бұйрықтың қолданылу кезеңінде клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі өткен;
11) номиналды ұстаушының ішкі құжатында көзделген жағдайларда рәсімдейді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Орталық депозитарийден айналыстағы мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитент жіберген дефолт туралы, осындай эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына берілген сәйкестендіргіш туралы және айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды депоненттердің және олардың клиенттерінің қосалқы шоттарынан есептен шығару және эмитенттің осындай эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша міндеттемелері жөніндегі талап ету құқығын есепке жатқызу бойынша номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде жүргізілген операциялар туралы хабарлама алғаннан кейін номиналды ұстаушы бір жұмыс күні ішінде айналыстағы мерзімі өткен (номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес осындай құқығы бар мемлекеттік органдардың актілері негізінде оқшаулау операциясын жүргізген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) эмиссиялық бағалы қағаздарды есептен шығару және осы бағалы қағаздар бойынша туындаған міндеттемелерді (ауыртпалық салу, сенімгерлік басқару) сақтай отырып, мұндай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша талап ету құқығын есепке жатқызу бойынша өз клиенттерінің қосалқы шоттары бойынша ұқсас операцияларды жүргізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген барлық операцияны жүргізген күннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде номиналды ұстаушы эмитентке, сенімгерлік басқарушыларға, сондай-ақ айналыстағы мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған бағалы қағаздардың ауыртпалығы пайдасына жүзеге асырылған тұлғаларға хабарлама (есептер) жібереді.
Егер айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша номиналды ұстаушы бұрын Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес осындай құқығы бар мемлекеттік органдардың актілері негізінде оларды оқшаулау операциясын жүзеге асырса, номиналды ұстаушы орталық депозитарийден осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде тиісті мемлекеттік органға айналыстағы мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған осындай бағалы қағаздар бойынша және осы бағалы қағаздар эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына ауыстыруға жататыны туралы бағалы қағаздарды оқшаулау бойынша операциялар жүргізілген актінің негізінде хабарлама жібереді.
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заң) көзделген негіздер бойынша бұғаттауды жүзеге асыру кезінде хабарлама қаржылық мониторингті жүзеге асыратын және Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңға сәйкес қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөнінде өзге іс-шараларды қабылдайтын мемлекеттік органға жіберіледі.
Бұл ретте осындай эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан оларды есептен шығару және айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде ашылған эмитентің жеке шотына есепке жатқызу, сондай-ақ осындай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын оларды ұстаушылардың жеке шоттарына есепке жатқызу операциялары Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес эмиссиялық бағалы қағаздарды оқшаудан алу бойынша операцияларды жүргізгеннен кейін осындай құқығы бар мемлекеттік органдардың актілері негізінде номиналды ұстаушы жүргізеді.
Эмитент айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын номиналды ұстаушы алдындағы міндеттемелерін орындаған кезде, Қағидалардың 31-тармағында белгіленген тәртіппен бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған, осындай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын оларды ұстаушылардың жеке шотынан есептен шығару және эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есеп алатын эмитенттің жеке шотына есепке жатқызу операциясын жүргізеді.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

10) истечения срока действия документа, удостоверяющего личность клиента, на момент принятия приказа и (или) в период действия данного приказа;
11) случаях, предусмотренных внутренним документом номинального держателя.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. После получения извещения от центрального депозитария о допущенном эмитентом дефолте по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, о присвоенном идентификаторе правам требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам и о проведенных операциях в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, с субсчетов депонентов и их клиентов и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам, номинальный держатель в течение одного рабочего дня проводит аналогичные операции по субсчетам своих клиентов по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым в системе учета номинального держания проведена операция блокирования на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей), и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам с сохранением обязательств, возникших по данным ценным бумагам (обременение, доверительное управление).
В течение 3 (трех) календарных дней после даты проведения всех операций, указанных в части первой настоящего пункта, номинальный держатель направляет уведомления (отчеты) эмитенту, доверительным управляющим, а также лицам, в пользу которых было осуществлено обременение ценных бумаг, срок обращения которых истек и по которым эмитентом не исполнены обязательства по их погашению.
Если по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, ранее номинальным держателем были осуществлены операции по их блокированию на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, номинальный держатель в течение 3 (трех) календарных дней со дня получения от центрального депозитария извещения, указанного в части первой настоящего пункта, направляет уведомление соответствующему государственному органу, на основании акта которого были проведены операции по блокированию ценных бумаг, о том, что по данным ценным бумагам срок обращения истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению и что данные ценные бумаги подлежат замене на права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам.
При осуществлении блокирования по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о противодействии отмыванию доходов), уведомление направляется в государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в соответствии с Законом о противодействии отмыванию доходов.
При этом операции по списанию таких эмиссионных ценных бумаг с лицевых счетов их держателей и зачислению на открытый в системе реестров держателей ценных бумаг лицевой счет эмитента для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, а также зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам на лицевые счета их держателей, проводятся номинальным держателем после проведения операции по снятию блокирования эмиссионных ценных бумаг на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.
При исполнении эмитентом обязательств перед держателем прав требования по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, номинальный держатель проводит операцию по списанию прав требования по таким ценным бумагам с лицевого счета их держателя и зачислению на лицевой счет эмитента по учету выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, открытый в системе реестров держателей ценных бумаг, в порядке, установленном пунктом 31 Правил.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:

"43. Банктер туралы заңның 47-1-бабының 3-тармағында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңының (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 53-1-бабының 3-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 72-3-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарының акцияларын сенімгерлік басқаруды құрған кезде номиналды ұстаушы номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын бағалы қағазды ұстаушының жеке шотына сенімгерлік басқарушы туралы жазба енгізу жөнінде уәкілетті органның қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды құру жөніндегі шешімдердің және сенімгерлік басқарушының осы бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотына сенімгерлік басқарушы туралы жазба енгізу туралы бұйрығының негізінде операциялар жүргізеді.
Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымының акциялары сатылған жағдайда номиналды ұстаушы Банктер туралы заңның 17-1-бабымен, Сақтандыру қызметі туралы заңның 26-бабымен және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 72-1-бабымен көзделген жағдайларда сенімгерлік басқарушының бұйрығы және уәкілетті органның қаржы ұйымының (банк не сақтандыру холдингінің) ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімін растайтын құжат негізінде олардың меншік иесі болып табылатын бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан осы акцияларды есептен шығару және осы акцияларды сатып алушының жеке шотына (жеке шоттарына) есепке алу жөніндегі операцияларды жүргізеді.
Номиналды ұстаушы сенімгерлік басқарушының осы бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны жою туралы бұйрығының негізінде сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны жою жөніндегі операцияны жүргізеді.
Номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жүргізілген бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотына (жеке шотынан) сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу (жою) жөніндегі операциялар осы операция жасалған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде номиналды ұстаушының бұйрығы негізінде орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде көрсетіледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Номиналды ұстаушы ақпараттық операцияны жүргізуді бағалы қағаздарды ұстаушының жазбаша өкімдері (бұйрықтары), Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасында көзделген жағдайларда орталық депозитарийдің және (немесе) мемлекеттік органдардың сұратулары негізінде жүзеге асырады.
Номиналды ұстаушының клиенті электрондық көрсетілетін қызметтер алуға өтініш жасаған жағдайда және номиналды ұстаушының ішкі құжаттарында көзделген жағдайларда бағалы қағаздарды ұстаушының өкімі (бұйрығы) ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық құжат нысанында немесе клиентті серпінді және (немесе) биометриялық идентификаттау арқылы куәландырылған өзге электрондық-цифрлық нысанда жасалып, беріледі.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"43. При учреждении доверительного управления акциями финансовой организации в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 47-1 Закона о банках, пунктом 3 статьи 53-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), пунктом 3 статьи 72-3 Закона о рынке ценных бумаг, номинальный держатель проводит в системе учета номинального держания операцию по внесению записи о доверительном управляющем на лицевой счет держателя ценных бумаг, являющегося собственником акций финансовой организации, на основании решения уполномоченного органа, об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации и приказа доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет данного держателя ценных бумаг.
В случае реализации акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, номинальный держатель проводит операции по списанию данных акций с лицевого счета держателя ценных бумаг, являвшегося их собственником, и зачислению на лицевой счет (лицевые счета) приобретателя данных акций на основании приказа доверительного управляющего, и документа, подтверждающего согласие уполномоченного органа, на приобретение статуса крупного участника финансовой организации (банковского либо страхового холдинга), в случаях, предусмотренных статьей 17-1 Закона о банках, статьей 26 Закона о страховой деятельности и статьей 72-1 Закона о рынке ценных бумаг.
Операция по удалению записи о доверительном управляющем с лицевого счета держателя ценных бумаг, являющегося собственником акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, проводится номинальным держателем на основании приказа доверительного управляющего об удалении записи о доверительном управляющем с лицевого счета данного держателя ценных бумаг.
Операции по внесению (удалению) записи о доверительном управляющем на (с) лицевой счет (лицевого счета) держателя ценных бумаг, проведенные в системе учета номинального держания, отражаются в системе учета центрального депозитария на основании приказа номинального держателя в течение одного рабочего дня с даты проведения данной операции.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Проведение информационной операции осуществляется номинальным держателем на основании письменных распоряжений (приказов) держателя ценных бумаг, запросов центрального депозитария и (или) государственных органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
В случае обращения клиента номинального держателя за получением электронных услуг и в случаях, предусмотренных внутренними документами номинального держателя, распоряжение (приказ) держателя ценных бумаг составляется и передается в форме электронного документа или иной электронно-цифровой форме, удостоверенной посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента, с использованием информационных систем.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

"51. Қағидалардың 53 және 53-1-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, номиналды ұстаушы ақпараттық операцияны бағалы қағазды ұстаушының жазбаша өкімдері (бұйрықтары), орталық депозитарийдің және (немесе) мемлекеттік органдардың сұратулары тіркелген сәттен бастап күнтізбелік үш күн ішінде жүргізеді.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, жеке шоттарында меншік иелеріне тиесілі бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) есепте тұратын номиналды ұстаушы уәкілетті органнан, орталық депозитарийден немесе эмитенттен сұратуды алған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде сұратқан тұлғаға тиісті мәліметтерді ұсынады.
Бағалы қағаздарды есепке алу үшін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын номиналды ұстаушыларға жеке шоттар ашқан депоненттер орталық депозитарийден алынған сұратуда көрсетілген мерзім ішінде, бірақ орталық депозитарийдің сұратуын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен аспайтын мерзімде акционерлердің жалпы жиналысын өткізуге қатысатын акционерлердің тізімін жасауға қажетті ақпарат ұсынады.
Осы тармақтың ережелері Қағидалардың 53-1-тармағында белгіленген жағдайларға қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 53-1-тармақпен толықтырылсын:
"53-1. Орталық депозитарий эмитенттен немесе уәкілетті органнан акционерлердің түпкі меншік иелерін көрсете отырып, олардың тізімін алуға сұрау салуды алған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей жария ету талап етілетін ақпаратты:
бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған дербес шоттардың иелеріне;
эмитенттің бағалы қағаздарын есепке алу үшін клиенттерге дербес шоттар ашылған депоненттерге ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) сұрау салуды жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген тұлғалар осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген орталық депозитарийдің сұрау салуын алған күннен бастап 12 (он екі) жұмыс күнінен кешіктірмей орталық депозитарийдің сұрау салуында көрсетілген ақпаратты орталық депозитарийге береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген орталық депозитарийдің сұрау салуы бойынша ақпаратты беру мақсатында, депоненттер ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) орталық депозитарийдің сұрау салуын алған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей осы сұрау салуды:
эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын өз клиенттеріне;
эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын клиенттерге орталық депозитарийдің сұрау салуын кейіннен қайта жіберу мақсатында дербес шоттарында эмитенттің бағалы қағаздары есепке алынатын номиналды ұстаушылар болып табылатын өз клиенттеріне қайта жібереді.
Эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын депоненттердің клиенттері ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) депоненттерге ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) сұратылған ақпаратты ұсынады.
Эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын номиналды ұстаушылардың клиенттері номиналды ұстаушыларға орталық депозитарийдің сұрау салуында көрсетілген ақпаратты ұсынады. Номиналды ұстаушылар эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иелері болып табылатын өз клиенттерінен алынған түпкілікті меншік иелерінің тізімін жасау үшін қажетті ақпаратты депоненттерге ("Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымды қоса алғанда) қайта жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген орталық депозитарийдің сұрау салуы бойынша ұсынылатын ақпаратта:
эмитенттің бағалы қағаздарының меншік иесі ақпарат берген кезде – түпкі меншік иелері туралы мәліметтер;
депоненттер және (немесе) депоненттердің клиенттері болып табылатын номиналды ұстаушылар ақпарат берген кезде – эмитенттің бағалы қағаздар иелерінің тізімі түпкі меншік иелері туралы мәліметтер көрсетіле отырып, қамтылады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"51. Информационная операция проводится номинальным держателем в течение трех календарных дней с момента регистрации письменных распоряжений (приказов) держателя ценных бумаг, запросов центрального депозитария и (или) государственных органов, за исключением случаев, установленных пунктами 53 и 53-1 Правил.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Номинальный держатель, являющийся резидентом Республики Казахстан, на лицевых счетах которого учитываются ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащие собственникам, в течение двадцати четырех часов с момента получения запроса от уполномоченного органа, центрального депозитария или эмитента, представляет запросившему лицу соответствующие сведения.
Депоненты, у которых для учета ценных бумаг открыты лицевые счета номинальным держателям, являющимся нерезидентами Республики Казахстан, представляют информацию, необходимую для составления списка акционеров, участвующих в проведении общего собрания акционеров, в течение срока, указанного в запросе, полученном от центрального депозитария, но не более 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения запроса центрального депозитария.
Положения настоящего пункта не распространяются на случаи, установленные пунктом 53-1 Правил.";
дополнить пунктом 53-1 следующего содержания:
"53-1. Центральный депозитарий не позднее рабочего дня, следующего за днем получения запроса от эмитента или уполномоченного органа на получение списка акционеров с указанием их конечных собственников, направляет запрос на предоставление требуемой к раскрытию информации:
владельцам лицевых счетов, открытых в системе реестров держателей ценных бумаг;
депонентам (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана"), у которых для учета ценных бумаг эмитента открыты лицевые счета клиентам.
Лица, указанные в абзацах втором и третьем части первой настоящего пункта, не позднее 12 (двенадцати) рабочих дней со дня получения запроса центрального депозитария, указанного в части первой настоящего пункта, предоставляют центральному депозитарию информацию, указанную к предоставлению в запросе центрального депозитария.
В целях предоставления информации по запросу центрального депозитария, указанному в части первой настоящего пункта, депоненты (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана") не позднее рабочего дня, следующего за днем получения запроса центрального депозитария, перенаправляют данный запрос следующим лицам:
своим клиентам, являющимся собственниками ценных бумаг эмитента;
своим клиентам, являющимся номинальными держателями, на лицевых счетах которых учитываются ценные бумаги эмитента, с целью последующего перенаправления запроса центрального депозитария клиентам, являющимся собственниками ценных бумаг эмитента.
Клиенты депонентов (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана"), являющиеся собственниками ценных бумаг эмитента, представляют депонентам (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана") запрошенную информацию.
Клиенты номинальных держателей, являющиеся собственниками ценных бумаг эмитента, представляют номинальным держателям информацию, указанную к предоставлению в запросе центрального депозитария. Номинальные держатели перенаправляют информацию, необходимую для составления списка конечных собственников, полученную от своих клиентов, являющихся собственниками ценных бумаг эмитента, депонентам (включая организацию, осуществляющую регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана").
Информация, предоставляемая по запросу центрального депозитария, указанному в части первой настоящего пункта, содержит:
при предоставлении информации собственником ценных бумаг эмитента – сведения о конечных собственниках;
при предоставлении информации депонентами и (или) номинальными держателями, являющимися клиентами депонентов, – список собственников ценных бумаг эмитента с указанием сведений об их конечных собственниках.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:

"56. Акционерлер тізімі Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жасалады және оларға тиесілі акциялар санын көрсете отырып, номиналды ұстаудағы акциялары бар меншік иелері туралы ақпаратты, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес акционерге берілген салық салу бойынша жеңілдіктің бар екендігі туралы мәліметтерді, сондай-ақ орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мәліметтері жоқ меншік иелеріне тиесілі акциялардың саны туралы ақпаратты қамтиды.
Акционерлер тізіміне номиналды ұстаушының ішкі құжатына сәйкес номиналды ұстаушыға берілген бағалы қағаздардың есебін жүзеге асыратын номиналды ұстаушының құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды.
Акционерлердің тізімі Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдаланумен электрондық құжат нысанында жасалады.".
1-қосымшада оң жақ жоғары бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмиссиялық бағалы
қағаздармен жасалған
мәмілелерді, эмиссиялық бағалы
қағаздар жөніндегі
эмитенттердің міндеттемелері
бойынша талап ету құқықтарын
беруді номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде және
бағалы қағаздарды
ұстаушылардың тізілімі
жүйесінде тіркеу, орталық
депозитарийдің есепке алу
жүйесінде және (немесе)
номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде тіркелген
тұлғаның жеке шотынан үзінді-
көшірмені беру және номиналды
ұстаушының номиналды
ұстауындағы бағалы қағаздары
бар клиенттер туралы ақпаратты
орталық депозитарийдің және
эмитенттің талап етуі бойынша
табыс ету қағидаларына
1-қосымша";
2-қосымшада оң жақ жоғары бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмиссиялық бағалы
қағаздармен жасалған
мәмілелерді, эмиссиялық бағалы
қағаздар жөніндегі
эмитенттердің міндеттемелері
бойынша талап ету құқықтарын
беруді номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде және
бағалы қағаздарды
ұстаушылардың тізілімі
жүйесінде тіркеу, орталық
депозитарийдің есепке алу
жүйесінде және (немесе)
номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде тіркелген
тұлғаның жеке шотынан үзінді-
көшірмені беру және номиналды
ұстаушының номиналды
ұстауындағы бағалы қағаздары
бар клиенттер туралы ақпаратты
орталық депозитарийдің және
эмитенттің талап етуі бойынша
табыс ету қағидаларына
2-қосымша";
3-қосымшада оң жақ жоғары бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмиссиялық бағалы
қағаздармен жасалған
мәмілелерді, эмиссиялық бағалы
қағаздар жөніндегі
эмитенттердің міндеттемелері
бойынша талап ету құқықтарын
беруді номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде және
бағалы қағаздарды
ұстаушылардың тізілімі
жүйесінде тіркеу, орталық
депозитарийдің есепке алу
жүйесінде және (немесе)
номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде тіркелген
тұлғаның жеке шотынан үзінді-
көшірмені беру және номиналды
ұстаушының номиналды
ұстауындағы бағалы қағаздары
бар клиенттер туралы ақпаратты
орталық депозитарийдің және
эмитенттің талап етуі бойынша
табыс ету қағидаларына
3-қосымша";
4-қосымшада оң жақ жоғары бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмиссиялық бағалы
қағаздармен жасалған
мәмілелерді, эмиссиялық бағалы
қағаздар жөніндегі
эмитенттердің міндеттемелері
бойынша талап ету құқықтарын
беруді номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде және
бағалы қағаздарды
ұстаушылардың тізілімі
жүйесінде тіркеу, орталық
депозитарийдің есепке алу
жүйесінде және (немесе)
номиналды ұстауды
есепке алу жүйесінде тіркелген
тұлғаның жеке шотынан үзінді-
көшірмені беру және номиналды
ұстаушының номиналды
ұстауындағы бағалы қағаздары
бар клиенттер туралы ақпаратты
орталық депозитарийдің және
эмитенттің талап етуі бойынша
табыс ету қағидаларына
4-қосымша".

"56. Список акционеров составляется по форме, согласно приложениям 2 и 3 к Правилам и содержит информацию о собственниках, чьи акции находятся в номинальном держании с указанием количества принадлежащих им акций, сведения о наличии льгот по налогообложению, предоставленных акционеру в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", а также информацию о количестве акций, принадлежащих собственникам, сведения о которых отсутствуют в системе учета центрального депозитария.
Список акционеров подписывается руководителем структурного подразделения номинального держателя, осуществляющего учет ценных бумаг, переданных в номинальное держание, в соответствии с внутренним документом номинального держателя.
Составление списка акционеров допускается также в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.".
в приложении 1 текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам регистрации сделок
с эмиссионными ценными
бумагами, уступки прав
требования по обязательствам
эмитентов по эмиссионным
ценным бумагам в системе учета
номинального держания
и системе реестров держателей
ценных бумаг,
предоставления выписки
с лицевого счета
зарегистрированного лица
в системе учета
центрального депозитария
и (или) в системе учета
номинального держания
и предоставления
номинальным держателем
информации о клиентах, ценные
бумаги которых находятся в его
номинальном держании,
по требованию центрального
депозитария и эмитента";
в приложении 2 текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам регистрации сделок
с эмиссионными ценными
бумагами, уступки прав
требования по обязательствам
эмитентов по эмиссионным
ценным бумагам в системе учета
номинального держания
и системе реестров держателей
ценных бумаг,
предоставления выписки
с лицевого счета
зарегистрированного лица
в системе учета
центрального депозитария
и (или) в системе учета
номинального держания
и предоставления
номинальным держателем
информации о клиентах, ценные
бумаги которых находятся в его
номинальном держании,
по требованию центрального
депозитария и эмитента";
в приложении 3 текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам регистрации сделок
с эмиссионными ценными
бумагами, уступки прав
требования по обязательствам
эмитентов по эмиссионным
ценным бумагам в системе учета
номинального держания
и системе реестров держателей
ценных бумаг,
предоставления выписки
с лицевого счета
зарегистрированного лица
в системе учета
центрального депозитария
и (или) в системе учета
номинального держания
и предоставления
номинальным держателем
информации о клиентах, ценные
бумаги которых находятся в его
номинальном держании,
по требованию центрального
депозитария и эмитента";
в приложении 4 текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам регистрации сделок
с эмиссионными ценными
бумагами, уступки прав
требования по обязательствам
эмитентов по эмиссионным
ценным бумагам в системе учета
номинального держания
и системе реестров держателей
ценных бумаг,
предоставления выписки
с лицевого счета
зарегистрированного лица
в системе учета
центрального депозитария
и (или) в системе учета
номинального держания
и предоставления
номинальным держателем
информации о клиентах, ценные
бумаги которых находятся в его
номинальном держании,
по требованию центрального
депозитария и эмитента";

3. "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 54 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15175 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. "Негізгі" алаңының "Акциялар" секторы екі санатқа бөлінеді: "премиум" санаты және "стандарт" санаты.
"Премиум" санаты еркін айналыстағы акцияларының саны (эмитент сатып алғандарды, ауыртпалық салынғандарды және (немесе) оқшауланғандарды қоспағанда) орналастырылған акцияларының жалпы санының кемінде 10 (он) пайызын құрайтын (орналастырғаннан кейін құрайтын) эмитенттерге арналған.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талап еркін айналыстағы жай акцияларының жиынтық нарықтық құны кемінде 100 (жүз) миллиард теңгені құрайтын (орналастырылғаннан кейін құрайтын) және/немесе еркін айналыстағы акцияларының саны кемінде 5 (бес) миллион дана құрайтын (орналастырылғаннан кейін құрайтын) эмитенттерге қолданылмайды.".
4. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне), жеке меморандумға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының күшін жою қағидаларын, Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне), жеке меморандумға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу үшін құжаттарға қойылатын талаптарды, Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының күшін жоюға арналған құжаттардың тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісін (облигациялық бағдарлама проспектісін), мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды жасау және ресімдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 248 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17884 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне), жеке меморандумға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу үшін құжаттарға қойылатын талаптарда:
1-қосымша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін осы Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын дамыту мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің тізбесіне қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 54 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи и внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15175) следующие изменения:
в Требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи, утвержденных указанным постановлением:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Сектор "акции" площадки "Основная" подразделяется на две категории: категория "премиум" и категория "стандарт".
Категория "премиум" предназначается для эмитентов, количество акций в свободном обращении которых составляет (будет составлять после размещения) не менее 10 (десяти) процентов от общего количества размещенных (за исключением выкупленных эмитентом, обремененных и (или) блокированных) акций.
Требование, установленное в части первой настоящего пункта, не распространяется на эмитентов, у которых суммарная рыночная стоимость простых акций, находящихся в свободном обращении, составляет (будет составлять после размещения) не менее 100 (ста) миллиардов тенге и/или количество акций, находящихся в свободном обращении, составляет (будет составлять после размещения) не менее 5 (пяти) миллионов штук.".
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 248 "Об утверждении Правил государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), частный меморандум, аннулирования выпуска негосударственных облигаций, Требований к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), частный меморандум, Перечня документов для аннулирования выпуска негосударственных облигаций и требований к ним, Правил составления и оформления проспекта выпуска негосударственных облигаций (проспекта облигационной программы), изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17884) следующее изменение:
в Требованиях к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), частный меморандум, утвержденных указанным постановлением:
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению к настоящему Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам развития рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнение.

5. "Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 249 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17803 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Орталық депозитарий клиентке тізілімдер жүйесінде номиналды ұстаушының клиентіне жеке шот ашуға номиналды ұстаушының бұйрығын алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген, Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларының (бұдан әрі – № 210 қағидалар) 36-тармағына сәйкес номиналды ұстаушыға оның клиенті номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот ашу үшін ұсынған құжаттарды және тізілімдер жүйесінде номиналды ұстаушының клиенті болып табылатын бағалы қағаздардың меншік иесіне жеке шот ашуға бұйрықты қарайды.
Орталық депозитарий орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған, кейіннен оларды номиналды ұстаушының клиентіне тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шотқа есепке жазу мақсатында, номиналды ұстаушының шотынан бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығаруға номиналды ұстаушының бұйрығын алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде номиналды ұстаушының клиенті болып табылатын бағалы қағаздардың меншік иесіне оған тиесілі бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шотқа есепке жазады және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған, онда есепте тұрған бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) жеке шоттан есептен шығарады.";
89-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 249 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17803) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа номинального держателя на открытие клиенту номинального держателя лицевого счета в системе реестров рассматривает документы, предоставленные номинальному держателю его клиентом для открытия лицевого счета в системе учета номинального держания, и приказ на открытие в системе реестров лицевого счета собственнику ценных бумаг, являвшемуся клиентом номинального держателя согласно пункту 36 Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876 (далее – Правила № 210).
Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа номинального держателя на списание ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) со счета номинального держателя, открытого в системе учета центрального депозитария, в целях их последующего зачисления на лицевой счет, открытый клиенту номинального держателя в системе реестров, зачисляет на лицевой счет, открытый в системе реестров собственнику ценных бумаг, являвшемуся клиентом номинального держателя, принадлежащих ему ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), и списывает с лицевого счета, открытого в системе учета центрального депозитария, числящихся на нем ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам).";
пункт 89 изложить в следующей редакции:

"89. Акционерлердің жалпы жиналысын өткізу үшін акционерлер тізімі орталық депозитарийдің қағидалар жинағын сәйкес жасалады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) эмитенттің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі атауы, оның орналасқан жері, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі, БСН (бар болса);
2) жарияланған акциялардың саны;
3) орналастырылған акциялардың саны;
4) эмитент сатып алған акциялардың саны;
5) акциялардың түрі және халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN- коды);
6) номиналды ұстаушы жүйесінде олар туралы мәліметтер ашып көрсетілген депозитарлық қолхаттар иегерлерін қоса алғанда, мыналар көрсетіле отырып, акционерлердің тізімі:
заңды тұлғалар - акционерлердің мемлекеттік тіркелу (қайта тіркелу) нөмірін және күнін көрсете отырып, олардың атаулары;
жеке тұлға - акционердің жеке басын куәландыратын құжаттың атауын және деректемелерін көрсете отырып, жеке тұлғалар - акционерлердің тегі, аты, әкесінің аты (олар бар болса);
ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған акциялардың санын көрсете отырып, акционерге тиесілі акциялар саны;
акционерге тиесілі дауыс беретін жай акциялар саны;
акционерге тиесілі артықшылықты акциялар саны;
7) орталық депозитарий тізілімдерінің жүйесінде есепке алынатын, номиналды ұстаудағы және номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде ол туралы мәліметтер жоқ меншік иегеріне тиесілі акциялар саны;
8) акционерлердің тізімін жасау мақсаты;
9) акционерлердің тізімі жасалған күні мен уақыты;
Бағалы қағаздар бойынша кірістерді есептеуге арналған акционерлер тізілімі орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес жасалады және орталық депозитарийда осы мәліметтер болса, акционерлердің банктік деректемелері туралы мәліметтер мен "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес акционерге берілген салық салу бойынша жеңілдіктердің болуы туралы мәліметтерді қамтиды.
Акционерлердің түпкілікті меншік иелерін көрсете отырып олардың тізіміне орталық депозитарий № 210 қағидалардың 53-1-тармағына сәйкес жіберілген сұратуына жауап ретінде алған ақпарат не аталған сұратуға жауап ретінде ол ақпарат алмаған жағдайда, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде бар мәліметтер кіреді.
Акционерлер тізіміне өзге мақсаттар үшін эмитент сұрау жасайтын ақпарат қосымша енгізіледі.
Акционерлер тізіміне орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған уәкілетті тұлғалар қол қояды және орталық депозитарийдің қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабанымен расталады.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"89. Список акционеров для проведения общего собрания акционеров составляется согласно своду правил центрального депозитария и содержит следующие сведения:
1) наименование эмитента на казахском или русском языках, его место нахождения, номер и дату государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, БИН (при наличии);
2) количество объявленных акций;
3) количество размещенных акций;
4) количество акций, выкупленных эмитентом;
5) вид и международный идентификационный номер (код ISIN) акций;
6) список акционеров, включая собственников депозитарных расписок, сведения о которых раскрыты в системе учета номинального держания, с указанием:
наименований юридических лиц - акционеров, номера и даты их государственной регистрации (перерегистрации);
фамилий, имен, отчеств (при их наличии) акционеров - физических лиц, наименований и реквизитов документа, удостоверяющего личность акционера - физического лица;
количества акций, принадлежащих акционеру, с указанием количества обремененных и (или) блокированных акций;
количества голосующих простых акций, принадлежащих акционеру;
количество привилегированных акций, принадлежащих акционеру;
7) количество акций, учитываемых в системе реестров, находящихся в номинальном держании и принадлежащих собственнику, сведения о котором отсутствуют в системе учета номинального держания;
8) цель составления списка акционеров;
9) дата и время, по состоянию на которые составлен список акционеров.
Список акционеров для начисления доходов по ценным бумагам составляется согласно своду правил центрального депозитария и содержит сведения о банковских реквизитах акционеров и сведения о наличии льгот, по налогообложению, предоставленных акционеру в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), при наличии этих сведений у центрального депозитария.
В список акционеров с указанием их конечных собственников включается информация, полученная центральным депозитарием в ответ на запрос, отправленный в соответствии с пунктом 53-1 Правил № 210 либо те сведения, которые имеются в системе учета центрального депозитария, в случае неполучения им информации в ответ на указанный запрос в установленные сроки.
В список акционеров для иных целей дополнительно включается информация, запрашиваемая эмитентом.
Список акционеров подписывается уполномоченными лицами, определенными сводом правил центрального депозитария, и заверяется штампом центрального депозитария со своим наименованием на казахском и русском языках.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:

"94. Осы тармақтың екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімін немесе акционерлер тізімін беруді орталық депозитарий, егер бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімін немесе акционерлер тізімін беруге бұйрық бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі немесе акционерлер тізімі жасалған күннен ерте емес берілу талабымен эмитенттен бұйрықты алған сәттен бастап жиырма төрт сағаттан кеш емес мерзімде жүзеге асырады.
Егер орталық депозитарий номиналды ұстаушыларға № 210 қағидалардың 52-тармағына сәйкес олардың клиенттері туралы мәліметтерді жария ету туралы сұрау салса, бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін немесе акционерлердің жалпы жиналысын өткізу немесе бағалы қағаздары номиналды ұстауда тұрған акционерлер туралы өзге де ақпарат беру үшін акционерлердің тізімін беруді орталық депозитарий эмитенттің тиісті бұйрығын немесе уәкілетті органның сұратуын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жүзеге асырады.
Егер орталық депозитарий № 210 қағидалардың 53-1-тармағына сәйкес бағалы қағаздардың түпкілікті меншік иелері туралы мәліметтерді жария ету туралы сұрау салса, олардың түпкілікті меншік иелерін көрсете отырып, тізімін беруді орталық депозитарий уәкілетті органның немесе эмитенттің аталған тізімді беруге сұратуын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жүзеге асырады.
Егер эмитенттің сұратуында тізімді немесе тізілімді немесе акционерлер туралы өзге де ақпаратты қалыптастырудың болашақ күні көрсетілген жағдайда, мерзім бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі немесе акционерлердің тізімі жасалатын күннен бастап есептеледі.".
6. "Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген) мынадай өзгеріс және толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидалар қағидаларында:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Орталық депозитарий клиенттерінің қаржы құралдарын есепке алу орталық депозитарий клиенттерінің ақшасын қоспағанда, орталық депозитарийдің өзіне тиесілі қаржы құралдарынан бөлек баланстан тыс шоттарда жүзеге асырылады.".
мынадай мазмұндағы 31-1-тармақпен толықтырылсын:
"31-1. Клиентпен жасалған шартта орталық депозитарийдің өз меншігіне осы шартта айқындалған операциялардан кіріс алуы көзделуі мүмкін.".
Қазақстан Республикасының
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін бағалы қағаздар
нарығын дамыту мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
қосымша
Мемлекеттік емес облигациялар
шығарылымын (облигациялық
бағдарламаны) мемлекеттік
тіркеу, мемлекеттік емес
облигациялар шығарылымы
проспектісіне (облигациялық
бағдарлама проспектісіне),
жеке меморандумға өзгерістерді
және (немесе) толықтыруларды
тіркеу үшін құжаттарға
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Жеке меморандумның құрылымы
Құжаттың атауы: "Жеке меморандум"
Жазба: "Уәкілетті органның мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекетті тіркеуі инвесторларға мемлекеттік емес облигацияларды сатып алуға қатысты, жеке меморандумда сипатталған қандай да болсын ұсынымдар беруді білдірмейді және осы құжатта қамтылған ақпараттың дәйектілігін растамайды.
Эмитенттің лауазымды тұлғалары онда берілген барлық ақпараттың дәйектілігін және эмитент пен оның орналастырылатын мемлекеттік емес облигацияларына қатысты инвесторларды жаңылдыруға әкеп соқтырмайтынын растайды.".

"94. За исключением случаев, предусмотренных частями второй, третьей и четвертой настоящего пункта, выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров осуществляется центральным депозитарием в срок не позднее двадцати четырех часов с момента получения от эмитента приказа на выдачу реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров при условии, что приказ подается не ранее даты, на которую составляется реестр держателей ценных бумаг или список акционеров.
Если центральный депозитарий направлял номинальным держателям запросы о раскрытии сведений об их клиентах в соответствии с пунктом 52 Правил № 210, выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для проведения общего собрания акционеров или представления иной информации об акционерах, ценные бумаги которых находятся в номинальном держании, осуществляется центральным депозитарием в срок не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения соответствующего приказа эмитента или запроса уполномоченного органа.
Если центральный депозитарий направлял запросы о раскрытии сведений о конечных собственниках ценных бумаг в соответствии с пунктом 53-1 Правил № 210, выдача списка акционеров с указанием их конечных собственников осуществляется центральным депозитарием в срок не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения запроса уполномоченного органа или эмитента на предоставление указанного списка.
Если в запросе эмитента указана будущая дата формирования списка или реестра или иной информации об акционерах, срок отсчитывается с даты на которую составляется реестр держателей ценных бумаг или список акционеров.".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307 "Об утверждении Правил осуществления деятельности центрального депозитария" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920) следующие изменение и дополнение:
в Правилах осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденных указанным постановлением:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Учет финансовых инструментов, за исключением денег, клиентов центрального депозитария осуществляется отдельно от финансовых инструментов, принадлежащих самому центральному депозитарию, на забалансовых счетах.".
дополнить пунктом 31-1 следующего содержания:
"31-1. Договором с клиентом может быть предусмотрено получение в собственность центральным депозитарием дохода от операций, определенных данным договором.".
Приложение к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам развития
рынка ценных бумаг,
в которые вносятся
изменения и дополнение
Приложение 1
к Требованиям к документам
для государственной
регистрации выпуска
негосударственных облигаций
(облигационной программы),
регистрации изменений и (или)
дополнений в проспект выпуска
негосударственных облигаций
(проспект облигационной
программы), частный
меморандум
Структура частного меморандума
Наименование документа: "Частный меморандум"
Запись: "Государственная регистрация выпуска негосударственных облигаций уполномоченным органом не означает предоставление каких-либо рекомендаций инвесторам относительно приобретения негосударственных облигаций, описанных в частном меморандуме, и не подтверждает достоверность информации, содержащейся в данном документе.
Должностные лица эмитента подтверждают, что вся информация, представленная в нем, является достоверной и не вводящей в заблуждение инвесторов относительно эмитента и его размещаемых негосударственных облигаций.".

1. Эмитенттің қазақ, орыс және ағылшын (бар болса) тілдеріндегі толық және қысқаша атауы;
2. Эмитенттің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3. Облигациялар шығарылымы туралы мәліметтер:
1) облигациялардың түрі, облигациялардың саны және облигациялар шығарылымның жалпы көлемі. Егер облигациялар өтеу мерзімі жоқ облигациялар болып табылса, бұл туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) бір облигацияның номиналды құны (егер бір облигацияның номиналды құны индекстелген шама болса, онда бір облигацияның номиналды құнын есептеу тәртібі қосымша көрсетіледі);
3) облигацияның номиналды құнының, облигациялар бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша төлем валютасы;
4) облигациялар бойынша негізгі сыйақы мөлшерлемесінің және ол болған жағдайда қосымша сыйақы мөлшері.
Қосымша сыйақы төленген жағдайда облигациялар бойынша қосымша сыйақы алудың басталуына немесе басталмауына байланысты болатын оқиғалар туралы ақпарат көздерін көрсете отырып, облигациялар бойынша қосымша сыйақы мөлшерін айқындау тәртібі көрсетіледі.
Облигацияларды өзге де мүліктік құқықтармен өтеу кезінде сыйақы және номиналды құн төленген жағдайда, осы құқықтардың, олардың сақталуын қамтамасыз ету тәсілдерінің, бағалау тәртібінің және көрсетілген құқықтарды бағалауды жүзеге асыруға құқылы тұлғалардың сипаттамасы, сондай-ақ осы құқықтардың өту тәртібі келтіріледі;
5) сыйақыны төлеу кезеңділігін және (немесе) сыйақыны төлеу күнін және сыйақыны алу тәсілін көрсете отырып, облигациялар бойынша сыйақы төлеу тәртібі мен талаптары;
6) облигациялар айналысының басталу күні және мерзімі (облигацияларды өтеу мерзімінсіз шығарған жағдайда айналыс мерзімі көрсетілмейді;
7) облигацияларды өтеу күні және тәсілі (облигацияларды өтеу мерзімінсіз шығарған жағдайда толтырылмайды);
8) облигациялар айналысын жүргізу жоспарланып отырған нарық (бағалы қағаздардың ұйымдастырылған және (немесе) ұйымдастырылмаған нарығы).
4. Облигацияларды мерзімінен бұрын өтеу тәртібі мен шарттары.
Облигацияларды мерзімінен бұрын өтеу мүмкіндігі көзделген жағдайда, облигацияларды мерзімінен бұрын өтеу құны (құнын айқындау тәртібі), облигацияларды мерзімінен бұрын өтеу тәртібі мен шарттары, эмитент облигацияларды мерзімінен бұрын өтеуі мүмкін не облигациялардың иелері облигацияларды мерзімінен бұрын өтеу туралы талапты, эмитенттің облигацияларды мерзімінен бұрын өтеудің шарттары мен қорытындылары туралы ақпаратты ашу тәртібін, сондай-ақ облигацияларды шығару туралы шешімде көзделген, эмитенттің қалауы бойынша немесе облигациялар иелерінің талап етуі бойынша мерзімінен бұрын өтеу жүзеге асырылатынына қарай облигацияларды мерзімінен бұрын өтеудің өзге де талаптарын қамтитын өтініштер жіберуі (ұсынуы) мүмкін мерзім (мерзімді айқындау тәртібі) көрсетіледі.
Егер эмитент облигацияларды мерзімінен бұрын өтеу мүмкіндігін көздемесе, бұл мән-жай көрсетіледі.

1. Полное и сокращенное наименование эмитента на казахском, русском и английском (при наличии) языках.
2. Бизнес-идентификационный номер эмитента.
3. Сведения о выпуске облигаций:
1) вид облигаций, количество облигаций и общий объем выпуска облигаций. В случае, если облигации являются облигациями без срока погашения, указываются сведения об этом;
2) номинальная стоимость одной облигации (если номинальная стоимость одной облигации является индексированной величиной, то дополнительно указывается порядок расчета номинальной стоимости одной облигации);
3) валюта номинальной стоимости облигации, платежа по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению по облигациям;
4) размер ставки основного вознаграждения по облигациям и дополнительного вознаграждения в случае его наличия.
В случае выплаты дополнительного вознаграждения отражается порядок определения размера дополнительного вознаграждения по облигациям с указанием источников информации о событиях, от наступления или ненаступления которых зависит получение дополнительного вознаграждения по облигациям.
В случае выплаты вознаграждения и номинальной стоимости при погашении облигаций иными имущественными правами, приводится описание этих прав, способов обеспечения их сохранности, порядка оценки и лиц, правомочных осуществлять оценку указанных прав, а также порядка перехода этих прав;
5) порядок и условия выплаты вознаграждения по облигациям с указанием периодичности выплаты вознаграждения и (или) даты выплаты вознаграждения и способа получения вознаграждения;
6) дата начала и срок обращения облигаций (в случае выпуска облигаций без срока погашения срок обращения не указывается);
7) дата и способ погашения облигаций (не заполняется в случае выпуска облигаций без срока погашения);
8) рынок, на котором планируется обращение облигаций (организованный и (или) неорганизованный рынок ценных бумаг).
4. Порядок и условия досрочного погашения облигаций.
В случае если предусматривается возможность досрочного погашения облигаций, указываются стоимость (порядок определения стоимости), порядок и условия досрочного погашения облигаций, срок (порядок определения срока), в течение которого облигации могут быть досрочно погашены эмитентом либо владельцами облигаций могут быть направлены (предъявлены) заявления, содержащие требование о досрочном погашении облигаций, порядок раскрытия эмитентом информации об условиях и итогах досрочного погашения облигаций, а также иные условия досрочного погашения облигаций, предусмотренные решением о выпуске облигаций, в зависимости от того, осуществляется ли досрочное погашение по усмотрению эмитента или по требованию владельцев облигаций.
В случае если возможность досрочного погашения облигаций эмитентом не предусматривается, указывается на это обстоятельство.

5. Арнайы қаржы компаниясының облигациялары шығарылған кезде жобалық қаржыландыру кезінде мыналар қосымша көрсетіледі:
1) ақшалай талаптардың сипаттамасы, бөлінген активтердің құрамына кіретін талап ету құқықтары бойынша ақша түсімінің талаптары және болжанатын мерзімдері;
2) облигациялар ұстаушыларға негізгі шарт бойынша жасалған мүліктің меншік иесінің ауысуы туралы ақпаратты беру тәртібі және кредиторлар өкілдерінің арнайы қаржы компаниясының органдарына енгізілуі және олардың өкілеттіктері туралы ақпаратты беру тәртібі;
3) арнайы қаржы компаниясының жобалық қаржыландыру мәмілесіне қызмет көрсетумен, бөлінген активтер есебінен жүзеге асырылатын инвестициялық басқарумен шығыстарының тізбесі.
4) бір облигациялық бағдарлама шегінде шығарылған түрлі шығарылымдардың облигацияларын өтеу және сыйақы төлеу тәртібі мен кезектілігі (облигациялық бағдарлама шегінде жеке меморандумда көрсетіледі);
5) арнайы қаржы компаниясы банкрот болған кезде арнайы қаржы компаниясының облигацияларын ұстаушылардың талаптарын қанағаттандыру тәртібі мен кезектілігі.
6. Арнайы қаржы компаниясының облигациялары шығарылған кезде секьюритилендіру кезінде мыналар қосымша көрсетіледі:
1) оригинатордың, кастодиан-банктің, инвестициялық портфельді басқарушының, арнайы қаржы компаниясының және басқаға берілген талап ету құқықтары бойынша төлемдерді жинайтын тұлғаның атауы мен орналасқан жері;
2) секьюритилендіру мәмілесіндегі оригинатор қызметінің мәні, құқықтары мен міндеттері;
3) талап ету құқықтарының сипаттамасы, бөлінген активтердің құрамына кіретін талап ету құқықтары бойынша ақша түсімінің талаптары, тәртібі мен мерзімдері және олардың орындалуына бақылау жасау тәртібі;
4) бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсімдерді инвестициялау тәртібі;
5) талап ету құқықтары біртектілігінің өлшемшарттары;
6) бір облигациялық бағдарлама шегінде шығарылған түрлі шығарылымдардың облигацияларын өтеу және сыйақы төлеу тәртібі мен кезектілігі (облигациялық бағдарлама шегінде жеке меморандумда көрсетіледі);
7) арнайы қаржы компаниясы банкрот болған кезде арнайы қаржы компаниясының облигацияларын ұстаушылардың талаптарын қанағаттандыру тәртібі мен кезектілігі.
7. Шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара қамтамасыз ету болып табылатын эмитенттің мүлкі туралы мәліметтер:
1) осы мүліктің құнын көрсете отырып шығарылған облигациялар бойынша қамтамасыз етудің сипаттамасы;
2) қамтамасыз ету құнының облигациялар шығарылымының жиынтық көлеміне пайыздық арақатынасы;
3) кепіл затын өндіріп алу тәртібі.

5. При выпуске облигаций специальной финансовой компании при проектном финансировании дополнительно указываются:
1) характеристика денежных требований, условия и прогнозируемые сроки поступления денег по правам требования, входящим в состав выделенных активов;
2) порядок предоставления информации держателям облигаций о смене собственника на имущество, созданное по базовому договору, и порядок введения представителей кредиторов в органы специальной финансовой компании и их полномочиях;
3) перечень расходов специальной финансовой компании, связанных с обслуживанием сделки проектного финансирования, инвестиционным управлением, осуществляемым за счет выделенных активов;
4) порядок и очередность выплаты вознаграждения и погашения облигаций различных выпусков, выпущенных в пределах одной облигационной программы (указывается в частном меморандуме в пределах облигационной программы);
5) порядок и очередность удовлетворения требований держателей облигаций специальной финансовой компании при банкротстве специальной финансовой компании.
6. При выпуске облигаций специальной финансовой компании при секьюритизации дополнительно указываются:
1) наименование и место нахождения оригинатора, банка-кастодиана, управляющего инвестиционным портфелем, специальной финансовой компании и лица, осуществляющего сбор платежей по уступленным правам требования;
2) предмет деятельности, права и обязанности оригинатора в сделке секьюритизации;
3) характеристика прав требования, условия, порядок и сроки поступления денег по правам требования, входящим в состав выделенных активов, и порядок осуществления контроля за их исполнением;
4) порядок инвестирования временно свободных поступлений по выделенным активам;
5) критерии однородности прав требований;
6) порядок и очередность выплаты вознаграждения и погашения облигаций различных выпусков, выпущенных в пределах одной облигационной программы (указывается в частном меморандуме в пределах облигационной программы);
7) порядок и очередность удовлетворения требований держателей облигаций специальной финансовой компании при банкротстве специальной финансовой компании.
7. Сведения об имуществе эмитента, являющемся полным или частичным обеспечением обязательств по выпущенным облигациям:
1) описание обеспечения по выпущенным облигациям с указанием стоимости данного имущества;
2) процентное соотношение стоимости обеспечения к совокупному объему выпуска облигаций;
3) порядок обращения взыскания на предмет залога.

8. Атауын, орналасқан жерін, кепіл шартының деректемелерін, кепілдік мерзімі мен талаптарын көрсете отырып, кепілдік берген тұлғаның деректері (егер облигациялар кепілдікпен қамтамасыз етілсе).
9. Облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың нысаналы мақсаты.
Эмитент облигацияларды орналастырудан алатын ақшаны пайдаланудың нақты мақсаттары көрсетіледі.
"Жасыл", әлеуметтік облигациялар, орнықты даму облигациялары және орнықты дамуға байланысты облигациялар шығарылған жағдайда эмитентте облигациялар шығару жөніндегі негіздемелік бағдарламаның болуы туралы ақпарат көрсетіледі.
"Жасыл" облигациялар шығарылған жағдайда, облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың нысаналы мақсатының Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 20-1-бабының 3-тармағында белгіленген жобаларға сәйкестігі туралы ақпарат көрсетіледі.
Әлеуметтік облигациялар шығарылған жағдайда қаржыландыруға осы облигацияларды орналастырудан алынған ақша пайдаланылатын әлеуметтік міндеттерді іске асыруға бағытталған тиісті жобаның қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ оның Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 20-1-бабының 4-тармағында белгіленген жобаларға сәйкестігі туралы ақпарат келтіріледі.
Орнықты даму облигацияларын шығарған жағдайда қаржыландыруға осы облигацияларды орналастырудан алынған ақша пайдаланылатын "жасыл" және әлеуметтік жобалардың үйлесімінің қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ олардың Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 20-1 бабының 3 және 4-тармақтарында белгіленген жобаларға сәйкестігі туралы ақпарат келтіріледі.
"Жасыл", әлеуметтік облигациялар және орнықты даму облигациялары шығарылған жағдайда мыналар қосымша көрсетіледі:
қаржыландыру үшін осы облигацияларды орналастырудан алынған ақша пайдаланылған жобаны іске асыру барысы туралы ақпаратты жария етуді эмитент жүзеге асыратын ақпарат көздері;
егер қаржыландыруға осы облигацияларды орналастырудан алынған ақша пайдаланылған жоба Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 20-1 бабының 3 және 4-тармақтарында белгіленген жобаларға сәйкес келмейтін болса, эмитент қолданатын шаралар.
Орнықты дамуға байланысты облигациялар шығарылған жағдайда:
эмитент алдын ала белгілеген оларға қол жеткізу мерзімдерін көрсете отырып, орнықты даму саласындағы қызметтің нақты нәтижелеріне қол жеткізуді бағалау үшін пайдаланылатын тиімділіктің негізгі көрсеткіштері;
көрсетілген көрсеткіштерді есептеу әдістемесі;
эмитент оларға қол жеткізген жағдайда қолданысқа енгізілетін орнықты дамуға байланысты облигациялардың қаржылық және (немесе) құрылымдық сипаттамалары;
эмитент өзі белгілеген маңызды көрсеткіштердің орындалуы туралы ақпаратты жария етуді жүзеге асыратын ақпарат көздері сипатталады.
Орналастырудан түскен ақшасы жобаны қаржыландыруға жіберілетін инвестициялық облигациялар шығарылған жағдайда, осы жобаның қысқаша сипаты келтіріледі.

8. Данные лица, предоставившего гарантию, с указанием его наименования, места нахождения, реквизитов договора гарантии, срока и условий гарантии (если облигации обеспечены гарантией).
9. Целевое назначение использования денег, полученных от размещения облигаций.
Указываются конкретные цели использования денег, которые эмитент получит от размещения облигаций.
В случае выпуска "зеленых", социальных облигаций, облигаций устойчивого развития и облигаций, связанных с устойчивым развитием, указывается информация о наличии у эмитента рамочной программы по выпуску облигаций.
В случае выпуска "зеленых" облигаций, указывается информация о соответствии целевого назначения использования денег, полученных от размещения облигаций, проектам, установленным пунктом 3 статьи 20-1 Закона о рынке ценных бумаг.
В случае выпуска социальных облигаций приводится краткое описание соответствующего проекта, направленного на реализацию социальных задач, на финансирование которого будут использоваться деньги, полученные от размещения данных облигаций, а также информация о его соответствии проектам, установленным пунктом 4 статьи 20-1 Закона о рынке ценных бумаг.
В случае выпуска облигаций устойчивого развития приводится краткое описание "зеленых" и социальных" проектов, на финансирование (реализацию) сочетания которых будут использоваться деньги, полученные от размещения данных облигаций, а также информация о их соответствии проектам, установленным пунктами 3 и 4 статьи 20-1 Закона о рынке ценных бумаг.
В случае выпуска "зеленых", социальных облигаций и облигаций устойчивого развития дополнительно указываются:
источники информации, на которых эмитентом будет осуществляться раскрытие информации о ходе реализации проекта, на финансирование которого использованы деньги, полученные от размещения данных облигаций;
меры, которые будут предприняты эмитентом в случае, если проект, на финансирование которого использованы деньги, полученные от размещения данных облигаций, перестанет соответствовать проектам, установленным пунктами 3 и 4 статьи 20-1 Закона о рынке ценных бумаг.
В случае выпуска облигаций, связанных с устойчивым развитием, описываются:
ключевые показатели эффективности, используемые для оценки достижения конкретных результатов деятельности в области устойчивого развития с указанием заранее установленных эмитентом сроков их достижения;
методика расчета указанных показателей;
финансовые и (или) структурные характеристики облигаций, связанных с устойчивым развитием, вступающие в действие в случае их достижения эмитентом;
источники информации, на которых эмитентом будет осуществляться раскрытие информации о выполнении установленных им ключевых показателей.
В случае выпуска инвестиционных облигаций, деньги от размещения которых направляются на финансирование проекта, приводится краткое описание данного проекта.

10. Облигация ұстаушыға берілетін құқықтар.
Облигацияларды өтеу мерзімінсіз шығарған жағдайда мемлекеттік емес облигацияларды ұстаушылардың облигацияларды өтеу мерзімінсіз, оның ішінде Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 15 және 18-4-баптарында көзделген негіздер бойынша сатып алу туралы талап қоя алмайтыны туралы мәліметтер көрсетіледі.
11. Облигациялар бойынша сыйақы төлеу жөніндегі міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде облигацияларды ұстаушылардың құқықтарын қорғау рәсімдерін, оның ішінде міндеттемелерді қайта құрылымдау тәртібі мен шарттарын қоса алғанда, облигациялар бойынша дефолт басталған жағдайда эмитент қолданатын шаралар.

10. Права, предоставляемые держателю облигаций.
В случае выпуска облигаций без срока погашения указываются сведения о том, что держателями негосударственных облигаций без срока погашения не может предъявляться требование о выкупе облигаций, в том числе по основаниям, предусмотренным статьями 15 и 18-4 Закона о рынке ценных бумаг.
11. Меры, которые будут предприняты эмитентом в случае наступления дефолта по облигациям, включая процедуры защиты прав держателей облигаций при неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств по выплате вознаграждения по облигациям, в том числе порядок и условия реструктуризации обязательств.