Әкімшілік ұстап алынған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2024 жылғы 20 ақпандағы № 31/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 ақпанда № 34018 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 1 сәуірдегі № 2922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережесінің 15-тармағы 245) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Әкімшілік ұстап алынған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директорына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2024 жылғы 20 ақпандағы
№ 31/қе бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік ұстап алынған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік ұстап алынған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің (бұдан әрі – Шекара қызметі) лауазымды адамдары әкімшілік ұстап алған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил содержания в специально оборудованных помещениях лиц, подвергнутых административному задержанию
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 20 февраля 2024 года № 31/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2024 года № 34018.
В соответствии с подпунктом 245) пункта 15 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила содержания в специально оборудованных помещениях лиц, подвергнутых административному задержанию, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
от 20 февраля 2024 года № 31/қе
Правила
содержания в специально оборудованных помещениях лиц, подвергнутых административному задержанию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания в специально оборудованных помещениях лиц, подвергнутых административному задержанию (далее – Правила), определяют порядок содержания в специально оборудованных помещениях лиц, подвергнутых административному задержанию должностными лицами Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) әкімшілік ұстап алынған адамдарды ұстау үшін арнайы жабдықталған үй-жай (бұдан әрі – арнайы үй-жай) – әкімшілік ұстап алынған адамдарды (бұдан әрі – ұсталған адамдар) тәулік бойы ұстауға арналған модульдік үлгіде жабдықталған бөлмелер мен үй-жайлар кешені;
2) әкімшілік ұстап алу – құқық бұзушылықтың жолын кесу немесе іс жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында жеке тұлғаның, заңды тұлға өкілінің, лауазымды адамның жеке бас бостандығын қысқаша мерзімге шектеу.
2-тарау. Ұсталған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау тәртібі
3. Шекара қызметінің лауазымды адамдары әкімшілік ұстап алуды "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 787-бабының 4), 5) және 12) тармақшаларында көзделген жағдайларда, құқық бұзушылықтың жолын кесу немесе іс жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында қолданады.
4. Арнайы үй-жайларда ұстау заңдылық, кінәсіздік презумпциясы, азаматтардың заң алдындағы теңдігіне, ізгілік, тұлғаның ар-намыс және қадір-қасиетін құрметтеу қағидаларына, халықаралық құқық нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Шекара қызметі уәкілетті лауазымды адамының Кодекстің 788-бабында көзделген тәртіпте жасаған әкімшілік ұстап алу хаттамасы адамдарды арнайы үй-жайларға анықтау үшін негіз болып табылады.
6. Әкімшілік ұстап алынған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау мерзімі және оны санау тәртібі Кодекстің 789-бабына сәйкес белгіленеді.
7. Арнайы жабдықталған үй-жайларда келесі адамдар:
1) әкімшілік ұстап алу қолданылған кәмелеттік жасқа толмағандар ересек адамдардан;
2) әкімшілік ұстап алу қолданылған әр түрлі жыныстағы адамдар бөлек ұсталады.
8. Кодекстің 788-бабының 2-тармағына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін ұстап алынған адамның өтініші бойынша оның қайда екендігі туралы туыстары, жұмыс немесе оқу орнының әкімшілігі, қорғаушысы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2014 жылғы 3 қыркүйектегі № 87 және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 08-1-1-1/428 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9774 болып тіркелген) Шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерін немесе консулдық мекемелерін шетелдіктердің ұсталуы және күзетпен ұсталуы жөнінде хабарлау туралы қағидаларымен белгіленген тәртіппен шет мемлекеттің елшілігі, консулдығы немесе өзге де өкілдігі дереу хабардар етіледі. Кәмелетке толмаған адамның ұстап алынуы туралы оның ата-анасының немесе оларды алмастыратын адамдардың хабардар етілуі міндетті.

1) специально оборудованное помещение для содержания лиц, подвергнутых административному задержанию (далее – специальное помещение) – комплекс оборудованных комнат и помещений модульного типа, предназначенных для круглосуточного содержания лиц, которые подвергнуты административному задержанию (далее – задержанных лиц);
2) административное задержание – кратковременное ограничение личной свободы физического лица, представителя юридического лица, должностного лица с целью пресечения правонарушения или обеспечения производства.
Глава 2. Порядок содержания в специальных помещениях задержанных лиц
3. Административное задержание должностными лицами Пограничной службы применяется в случаях, предусмотренных подпунктами 4), 5) и 12) статьи 787 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс), с целью пресечения правонарушения или обеспечения производства.
4. Содержание в специальных помещениях осуществляется в соответствии с принципами законности, презумпции невиновности, равенства граждан перед законом, гуманизма, уважения чести и достоинства личности, нормами международного права.
5. Основанием для определения лица в специальное помещение является протокол административного задержания, составленный в порядке, предусмотренном статьей 788 Кодекса, уполномоченным должностным лицом Пограничной службы.
6. Сроки содержания и порядок их исчисления в специально оборудованных помещениях лиц, подвергнутых административному задержанию, определяются в соответствии со статьей 789 Кодекса.
7. В специально оборудованных помещениях раздельно содержатся следующие лица:
1) несовершеннолетние, подвергнутые административному задержанию, отдельно от взрослых лиц;
2) лица разного пола, в отношении которых применено административное задержание.
8. В соответствии с пунктом 2 статьи 788 Кодекса по просьбе лица, задержанного за совершение административного правонарушения, о месте его нахождения незамедлительно уведомляются его родственники, администрация по месту работы или учебы, защитник, а также посольство, консульство или иное представительство иностранного государства в порядке, определенном Правилами об уведомлении дипломатических представительств или консульских учреждений иностранных государств о задержаниях и содержании под стражей иностранцев, утвержденными совместным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 3 сентября 2014 года № 87 и и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 26 сентября 2014 года № 08-1-1-1/428 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9774). О задержании несовершеннолетнего уведомление его родителей или лиц, их заменяющих, обязательно.

9. Ұсталған адамдар Кодекстің 44-тарауында көзделген тәртіпте әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларына шағым бере алады.
10. Арнайы үй-жайларда ұсталған адамдардың өз еріктерімен кетіп қалмауын қамтамасыз ететін тәуліктік кезекшілік режимі орнатылады.
Режимнің сақталуын бақылауды ұйымдастыру арнайы үй-жай орналасқан аумақтағы бөлімше бастығына жүктеледі.
11. Ұсталған адамдарға күнделікті бір сағаттан кем емес уақытқа аулада серуендеуіне мүмкіндік беріледі.
12. Арнайы үй-жайдың күнделікті қызметін ұйымдастыру үшін аумақтық бөлімшенің және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің штатында арнайы үй-жайлар бойынша жауапты әскери лауазым қарастырылады. Арнайы үй-жайлар бойынша жауапты қызметтік мәселелер бойынша аумақтық бөлімшенің және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің анықтау және әкімшілік іс жүргізу бөлімшесінің бастығына бағынады.
13. Арнайы үй-жайда тәртіпті қамтамасыз ету мақсатында анықтау және әкімшілік іс жүргізу бөлімшесінің арнайы үй-жайлар бойынша жауаптысы:
1) арнайы үй-жайдағы режимді қамтамасыз ету мәселелері бойынша кезекшілік қызметті күнделікті бақылайды;
2) арнайы үй-жайдағы санитарлық жағдайға, үй-жайға уақытында санитарлық өңдеу жүргізуге және төсек жабдықтарының ауыстырылуына бақылауды жүзеге асырады;
3) материалдық құндылықтардың сақталуына және арнайы үй-жайдағы іс жүргізуге жауап береді;
4) заттай айғақтар мен оларды сақтауға арналған бөлмеде орналасқан ұсталған адамдардың жеке заттарын сақтауға жауапты болады;
5) ұсталған адамдармен профилактикалық әңгіме жүргізеді, ол уақытта әкімшілік ұстап алуды қолданудың негіздемесі және әкімшілік құқық бұзушылықтың саралануын түсіндіреді, ұсталған азаматтарды осы Қағидалармен және күн тәртібімен таныстырады.
14. Арнайы үй-жайда режимді, ұсталған адамдарды, заттай айғақтар мен ұсталған адамдардың жеке заттарын күзету және ұстауды қамтамасыз ету үшін аумақтық бөлімшенің және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі әскери қызметшілерінің қатарынан кезекшілік қызмет тағайындалады.
15. Кезекшілік қызметтің құрамын аумағында арнайы үй-жай орналасқан бөлімшенің бастығы анықтайды.
16. Ұсталған адамдар немесе заттай айғақтар болмаған жағдайда аумағында арнайы үй-жай орналасқан бөлімше бастығының шешімі бойынша кезекшілік тағайындалмайды.
17. Арнайы үй-жай бойынша кезекші өзінің қызметін атқару кезеңінде аумақтық бөлімшенің және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің анықтау және әкімшілік іс жүргізу бөлімшесінің бастығына, аумақтық бөлімше және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі бойынша арнайы үй-жайлар бойынша жауаптыға және кезекшіге (арнайы үй-жай орналасқан бөлімше бойынша) бағынады.

9. Задержанные лица могут обжаловать меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении в порядке, предусмотренном главой 44 Кодекса.
10. В специальных помещениях устанавливается режим, обеспечивающий круглосуточное дежурство и исключающий возможность самовольного оставления лицами, содержащимися в них.
Организация контроля за соблюдением режима осуществляется начальником подразделения, на территории которого располагается специальное помещение.
11. Задержанным лицам предоставляется возможность прогулки в прогулочном дворе продолжительностью не менее одного часа ежедневно.
12. Для организации повседневной деятельности специального помещения в штате территориального и (или) его структурного подразделения предусматривается воинская должность ответственного по специальному помещению. Ответственный по специальному помещению по служебным вопросам подчиняется начальнику подразделения дознания и административного производства территориального и (или) его структурного подразделения.
13. В целях обеспечения порядка в специальных помещениях ответственный по специальному помещению подразделения дознания и административного производства:
1) ежедневно контролирует дежурную службу по вопросам обеспечения режима в специальном помещении;
2) осуществляет контроль за санитарным состоянием в специальном помещении, своевременным проведением санитарной обработки помещений и заменой постельных принадлежностей;
3) отвечает за сохранность материальных ценностей и за делопроизводство специального помещения;
4) принимает под ответственное хранение вещественные доказательства и личные вещи задержанных лиц, помещаемые в комнату для их хранения;
5) проводит с задержанными лицами профилактические беседы, во время которых разъясняет основания применения административного задержания и квалификацию административного правонарушения, ознакамливает задержанных с настоящими Правилами и распорядком дня.
14. Для обеспечения режима в специальном помещении, охраны и содержания задержанных лиц, вещественных доказательств и личных вещей задержанных лиц назначается дежурная служба из числа военнослужащих территориального и (или) его структурного подразделения.
15. Состав дежурной службы определяется начальником подразделения, на территории которого располагается специальное помещение.
16. В случае отсутствия задержанных лиц или вещественных доказательств дежурство по решению начальника подразделения, на территории которого располагается специальное помещение, не назначается.
17. Дежурный по специальному помещению на период несения службы подчиняется начальнику подразделения дознания и административного производства территориального и (или) его структурного подразделения, ответственному по специальному помещению и дежурному по территориальному и (или) его структурному подразделению (по подразделению, где расположено специальное помещение).

18. Арнайы үй-жайда:
ұсталған адамдарды ұстауға арналған кемінде екі бөлме;
заттай айғақтарды сақтауға арналған бөлме;
ұсталған адамнан сұрақ-жауап алуға, жеке тексеріс және заттарына тексеріс жасауға арналған бөлме;
арнайы үй-жайлар бойынша жауаптының бөлмесі;
арнайы үй-жай бойынша кезекшілік қызметтің бөлмесі;
жуынатын бөлме және дәретхана;
серуендету алаңы жабдықталады.
19. Бөлмелер электрлі жарықпен жабдықталады, электрлі шамдар бөлменің төбесінде орналастырылып, органикалық әйнекпен немесе берік сынбайтын, көрінетін материалмен қоршалады. Жарықты жағып-өшіру құрылғысы әр бөлменің дәліз жағында орналастырылады. Дәретхана есігінің жанында ашалы розеткалар орналастырылады.
20. Бөлмелер ұсталған адамдардың санына қарай төсек-орын керек-жарақтары бар кереуеттермен, орындықтармен, үстелдермен, су ішуге арналған ыдыспен, киім-кешекке арналған шкафпен, жуынуға арналған заттарды қоятын сөрелермен және қоқысқа арналған шелекпен жабдықталады.
21. Әр бөлмеде күн тәртібі мен күнтізбе ілініп тұрады. Барлық бөлмелер кезекшілік қызметінің қызметкерін шақыруға арналған шақырту құралымен жабдықталады.
22. Бөлме есіктері арнайы құлыптармен жабдықталады, құлыптардың кілттері арнайы үй-жайлар бойынша жауаптыда және кезекшісінде сақталады.
23. Арнайы үй-жай медициналық керек-жарақтардың қажетті жинағы бар бірінші жедел жәрдем көрсетуге арналған дәрі-дәрмек қобдишасымен қамтамасыз етіледі. Дәрі-дәрмек қобдишасы кезекшілік қызметінің бөлмесінде сақталады.
Дәрі-дәрмек қобдишасының ішінде болуы тиіс заттарға және ол заттардың жарамдылық мерзімін арнайы үй-жайлар бойынша жауапты қамтамасыз етеді. Кез келген дәрілік заттар қолданылғаннан кейін дәрі-дәрмек қобдишасы қайтадан толықтырылуы тиіс.
24. Арнайы үй-жайда серуендету алаңы жабдықтандырылады, жалпы ол алаңның көлемі он алты шаршы метрден кем болмауы тиіс. Серуендету алаңына асфальт салынады немесе ештеңе қосылмаған тапталған топырақ болуы керек. Серуендету алаңының ортасында отыратын орындық орналастырылады, бұрыштарының бірінде қоқысқа арналған шелек орналастырылады. Серуендету алаңына шығару есігі қарау көзегімен жабдықталады.
25. Арнайы үй-жайда дәретхана орналастыру мүмкін болмаған жағдайда арнайы үй-жайдың сыртында дәретхана немесе биодәретхана орналастырылады.
Сыртта орналасқан дәретхана су кірмейтін шұңқырларға орналастырылады. Шұңқырға орналастырылған дәретханалар уақытылы тазаланады және залалсыздандыралады.

18. В специальном помещении оборудуются:
не менее двух комнат для содержания задержанных лиц;
комната для хранения вещественных доказательств;
комната для проведения опроса, личного досмотра и досмотра вещей, находящихся при задержанном лице;
комната ответственного по специальному помещению;
комната дежурной службы по специальному помещению;
комната для умывания и туалет;
прогулочный двор.
19. Комнаты оборудуются электрическим освещением, электролампочки монтируются в нишах на потолке и ограждаются органическим стеклом либо другим крепким небьющимся прозрачным материалом. Выключатели устанавливаются со стороны коридора для каждого помещения. Возле дверей туалета оборудуются штепсельные розетки.
20. Комнаты оборудуются кроватями с постельными принадлежностями, табуретами по числу содержащихся в них задержанных лиц, столом, бачком для питьевой воды, шкафом для одежды, полкой для туалетных принадлежностей и урной для мусора.
21. В каждой комнате вывешиваются распорядок дня и календарь. Все комнаты оборудуются кнопкой для вызова сотрудника дежурной службы.
22. Двери комнат оборудуются специальными замками, ключи от замков хранятся у ответственного и дежурного по специальному помещению.
23. Специальное помещение обеспечивается аптечкой для оказания первой медицинской помощи с необходимым набором медицинского инвентаря. Аптечка хранится в помещении дежурной службы.
Комплектность аптечки и годность входящего в нее медицинского имущества обеспечивает ответственный по специальному помещению. При использовании любого лекарственного средства аптечка должна быть дополнена.
24. В специальном помещении оборудуется прогулочный двор, общей площадью не менее шестнадцати квадратных метров. Площадка прогулочного двора асфальтируется или делается из утрамбованного грунта без твердых включений. В центре прогулочного двора устанавливается закрепленная в покрытие скамейка, а в одном из углов - урна для мусора. Дверь, используемая для пропуска на территорию прогулочного двора, оборудуется смотровым глазком.
25. В случае отсутствия возможностей оборудования внутри специального помещения туалета, при специальном помещении оборудуется наружный туалет или биотуалет.
Наружный туалет устраивается с водонепроницаемыми выгребными ямами. Выгребные ямы туалетов своевременно очищаются и дезинфицируются.

26. Жылыту мерзімінде арнайы үй-жайдың температурасы Цельсий бойынша плюс он сегіз градустан төмен түспеуі керек. Арнайы үй-жай кеш батқаннан таң атқанша жарықпен қамтамасыз етіледі.
27. Арнайы үй-жай бойынша жауапты арнайы үй-жайда және оған іргелес аумақта тазалық пен тәртіпті қамтамасыз етеді.
Әкімшілік ұстап алынған
адамдарды арнайы
жабдықталған үй-жайларда
ұстау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Арнайы үй-жайда ұсталатын адамдарды есепке алу ЖУРНАЛЫ
Басталды: 20__ж. "____"_______
Аяқталды: 20__ж. "____"_______
Кері беті
Р/с №
Ұсталған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) туған жылы, азаматтығы
Ұстауға негіз, ұстау хаттамасының нөмірі, күні, уақыты және ұстау аяқталған уақыт
Құқық бұзушыны ұстаған лауазымды адам
Ұсталған адамның мүліктері (бағалы заттар, ақша, киімдер және басқалар)
Ұсталған адамның өз мүліктерін сақтауға тапсырғаны туралы қолы
Ұстауға алған арнайы үй-жай бойынша кезекшінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) , атағы (күні, уақыты, қолы)
Шығуға негіз: босату, әкімшілік ұстау мерзімінің аяқталуы, қабылдау орналастыруға ауыстыру
Ұсталған адамды арнайы үй-жайдан босатқан (жіберген) лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (күні, уақыты, қолы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Әкімшілік ұстап алынған
адамдарды арнайы
жабдықталған үй-жайларда
ұстау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Арнайы үй-жай бойынша кезекшілікті қабылдау және өткізу КІТАБЫ
Басталды: 20__ж. "___"______
Аяқталды: 20__ж. "___"______
Кері беті
Арнайы үй-жай бойынша кезекшілік қызметті өткізу баянаты еркін түрде жазылады және онда мынадай мәліметтер қамтылуы тиіс:
1) кезекшілікті қабылдау және өткізу туралы;
2) ұсталған адамдарды қабылдау-тапсыру туралы;
3) арнайы құралдарды, кілттерді қабылдау-өткізу туралы;
4) кезекшілік уақытында арнайы үй-жайда орын алған оқиғалар туралы;
5) кезекшілік кезінде арнайы үй-жайда жабдықтарындағы (сигнализация, байланыс, жарық беру, торлар, құлыптар және тағы басқалар) табылған олқылықтар туралы;
6) инженерлік қызметтің арнайы үй-жайға техникалық тексеріс жүргізгені туралы;
7) бөлімше бастығының немесе басқа да тексеруші адамдардың кезекшілік қызметтің қызмет атқаруын тексергендігі туралы;
8) жаңадан келіп түскен ұсталған адамдардың және одан шыққандардың саны туралы
Әкімшілік ұстап алынған
адамдарды арнайы
жабдықталған үй-жайларда
ұстау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Шағымдар мен ұсыныстар кітабы
Басталды: 20__ж. "____"______
Аяқталды: 20__ж. "____"______
Кері беті
Р/с
Өтініштің келіп түскен күні, айы, жылы, уақыты
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шағым немесе ұсыныс мазмұны
Өтінішпен танысқан адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қабылданған шаралар
1
2
3
4
5
6
Әкімшілік ұстап алынған
адамдарды арнайы
жабдықталған үй-жайларда
ұстау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Арнайы үй-жайда ұстауға түскен ұсталған адамдардан бастапқы сұрақ-жауап алу және медициналық көмек көрсетуді тіркеу ЖУРНАЛЫ
Басталды: 20__ж. "____"______
Аяқталды: 20__ж. "____"______
Кері беті
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жасы
Келіп түскен күні
Шағымдары
Келіп түскенде анықталды
Қабылданған шаралар
Арнайы үй-жай бойынша кезекшінің ескертпесі
медицина қызметкерін шақырту және келу уақыты
медициналық көмек көрсетудің сипаты
ауруханаға жатқызу, емдеу мекемесінің атауы
арнайы үй-жайдың кезекшілік қызметіне ұсыным
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Әкімшілік ұстап алынған
адамдарды арнайы
жабдықталған үй-жайларда
ұстау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Заттай айғақты сақтауға арналған бөлмедегі құжаттар және заттай айғақтарды есепке алу ЖУРНАЛЫ
Басталды: 20__ж. "____"________
Аяқталды: 20__ж. "____"________
Кері беті
Р/с
Заттай айғақтың атауы
Саны
Істің № айыпталушының, күдіктінің, сотталушының, құқық бұзушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жауапты адамның аты-жөнін көрсете отырып, нақты сақталған жері
Кімге және қашан сақтауға, қарауға берілді
Заттай айғаққа қатысты соттың шешімі
Заттай айғақтар кімге, қашан берілді, күні, айы, жылы, уақыты
Орындалғаны туралы белгі, күні
Лауазымды адамдардың қолы, күні және уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2024 жылғы 20 ақпандағы
№ 31/қе бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

26. В отопительный сезон в специальных помещениях поддерживается температура не ниже плюс восемнадцати градусов по Цельсию. Специальные помещения освещаются с наступлением темного времени суток до рассвета.
27. Ответственный по специальному помещению обеспечивает чистоту и порядок в специальном помещении и прилегающей к нему территории.
Приложение 1
к Правилам содержания в
специально оборудованных
помещениях лиц, подвергнутых
административному задержанию
Форма
ЖУРНАЛ
учета задержанных лиц, содержащихся в специальном помещении
Начат: " "______ 20__ г.
Окончен: " "______ 20__ г.
Оборотная сторона
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) год рождения, гражданство задержанного
Основания задержания, номер протокола задержания, дата, время задержания, дата и время окончания задержания
Должностное лицо, задержавшее правонарушителя
Имущество задержанного (деньги, ценные предметы, одежда и другое)
Подпись задержанного в передаче своего имущества на хранение
Фамилия, инициалы, звание дежурного по спец. помещению, принявшего лицо для содержания (дата, время, подпись)
Основания убытия: освобождение, окончание срока административного задержания; перевод в приемник-распределитель.
Фамилия, инициалы, звание должностного лица, освободившего (направившего) из специального помещения задержанного (дата, время, подпись)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 2
к Правилам содержания
в специально оборудованных
помещениях лиц, подвергнутых
административному задержанию
Форма
КНИГА
приема и сдачи дежурства по специальному помещению
Начата: " "______ 20__ г.
Окончена: " "______ 20__ г.
Оборотная сторона
Рапорт сдающего службу дежурного по специальному помещению пишется в произвольной форме и обязательно должен содержать следующую информацию:
1) о приеме и сдаче дежурства;
2) о приеме-сдаче задержанных;
3) о приеме-сдаче спецсредств, ключей;
4) о происшествиях, имевших место в специальном помещении за время дежурства;
5) об обнаруженных в ходе дежурства неисправностях в оборудовании специальных помещений и технических средств охраны (сигнализации, связи, освещения, решеток, замков и так далее);
6) о производстве технических осмотров специальных помещений инженерной службой;
7) о проверке несения службы дежурной смены комендантом подразделения или другими проверяющими лицами;
8) о количестве вновь прибывших задержанных и убывших из него.
Приложение 3
к Правилам содержания
в специально оборудованных
помещениях лиц, подвергнутых
административному задержанию
Форма
КНИГА
жалоб и предложений
Начата: " "______ 20__ г.
Окончена: " "______ 20__ г.
Оборотная сторона
№ п/п
Число, месяц, год, время поступления обращения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) обратившегося
Содержание жалобы или предложения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ознакомившегося с обращением
Принятые меры
1
2
3
4
5
6
Приложение 4
к Правилам содержания
в специально оборудованных
помещениях лиц, подвергнутых
административному задержанию
Форма
Журнал
первичного опроса и регистрации оказания медицинской помощи задержанным, поступающим для содержания в специальном помещении
Начат: " "______ 20__ г.
Окончен: " "______ 20__ г.
Оборотная сторона
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Возраст
Дата поступления
Жалобы
При поступлении выявлено
Принятые меры
Примечание дежурного по специальному помещению
время вызова и прибытия медицинского работника
характер оказанной медицинской помощи
госпитализация, наименование лечебного учреждения
рекомендация дежурной службе специального помещения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 5
к Правилам содержания
в специально оборудованных
помещениях лиц, подвергнутых
административному задержанию
Форма
ЖУРНАЛ
учета вещественных доказательств и документов, находящихся в комнате для хранения вещественных доказательств
Начат: " "______20__ г.
Окончен: " "______ 20__ г.
Оборотная сторона
п/п
Наименование вещественного доказательства
Количество
№ дела фамилия, имя, отчество (при его наличии) обвиняемого, подозреваемого, подсудимого, правонарушителя
Место фактического хранения с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) ответственного лица
Когда и кому передано для хранения, осмотра и когда возвращено
Решение суда в отношении вещественного доказательства
Кому, когда переданы вещественные доказательства, дата, число, месяц, время
Отметка об исполнении с указанием даты
Подписи ответственных должностных лиц, время и дата
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 2 к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 20 февраля 2024 года № 31/қе
Перечень
некоторых приказов Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, признанных утратившими силу

1. "Әкімшілік ұстауға тартылған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2013 жылғы 25 маусымдағы № 325 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8582 болып тіркелген).
2. "Әкімшілік ұстауға тартылған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2013 жылғы 25 маусымдағы № 325 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 19 мамырдағы № 36 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11398 болып тіркелген).
3. "Әкімшілік ұстауға тартылған адамдарды арнайы жабдықталған үй-жайларда ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2013 жылғы 25 маусымдағы № 325 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2019 жылғы 16 қыркүйектегі № 74 қе бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19408 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2021 жылғы 15 қазандағы № 104/қе бұйрығымен бекітілген өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының кейбір бұйрықтарының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24831 болып тіркелген).

1. Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 июня 2013 года № 325 "Об утверждении Правил содержания в специально оборудованных помещениях лиц, подвергнутых административному задержанию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8582).
2. Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 19 мая 2015 года № 36 "О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 июня 2013 года № 325 "Об утверждении Правил содержания в специально оборудованных помещениях лиц, подвергнутых административному задержанию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11398).
3. Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 16 сентября 2019 года № 74 қе "О внесении изменения в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 июня 2013 года № 325 "Об утверждении Правил содержания в специально оборудованных помещениях лиц, подвергнутых административному задержанию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19408).
4. Пункт 1 Перечня некоторых приказов Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 104/қе "О внесении изменений в некоторые приказы Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24831).