Қандастарды қабылдау жөніндегі комиссияның үлгілік ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 мамырдағы № 174 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 маусымда № 34463 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 114) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қандастарды қабылдау жөніндегі комиссия туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды;
4) осы бұйрықты жұмыста басшылыққа алу үшін облыстардың және Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктерінің назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2024 жылғы 31 мамырдағы
№ 174 бұйрығымен
бекітілген
Қандастарды қабылдау жөніндегі комиссияның үлгілік ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қандастарды қабылдау жөніндегі комиссияның үлгілік ережесі "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 2-тарауы 15-тармағының 114) тармақшасына сәйкес әзірленді және қандастарды қабылдау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) міндеттері мен функцияларын айқындайды.

Об утверждении Типового положения комиссии по приему кандасов
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 мая 2024 года № 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2024 года № 34463.
В соответствии с подпунктом 114) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о комиссии по приему кандасов.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4) доведение настоящего приказа до сведения акиматов областей и городов Астана, Алматы и Шымкент для руководства в работе.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
С. Жакупова
Утверждено приказом
министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 мая 2024 года № 174
Типовое положение комиссии по приему кандасов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение комиссии по приему кандасов разработано в соответствии подпунктом 114) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" и определяет задачи и функции комиссии по приему кандасов (далее – Комиссия).

2. Комиссия тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Заңдарын, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2-тарау. Комиссия қызметін ұйымдастыру
4. Комиссияны құруды және оның қызметін ұйымдастыруды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
5. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және Комиссия мүшелерінен тұрады. Оның жалпы құрамы кемінде 5 адамды құрайды. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Комиссияның құрамы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағындағы жергілікті атқарушы органның мүдделі мемлекеттік органдарының, мәслихаттар депутаттарының және қоғамдық ұйымдардың өкілдері қатарынан қалыптастырылады.
6. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарына төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады.
Төраға болмаған кезде оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
7. Комиссия отырыстары мен хаттамаларды дайындауды Комиссия хатшысы жүзеге асырады.
3-тарау. Комиссияның міндеті мен функциялары
8. Комиссияның міндеті қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы қандас мәртебесін алған этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерінің өтініштерін уақтылы және сапалы қарауды қамтамасыз ету болып табылады.
9. Комиссия өзіне жүктелген міндетке сәйкес мынадай функцияларды орындайды:
1) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініштер мен өтінішке қоса берілген құжаттарды қарайды және қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы ұсынымдар шығарады;
2) этникалық қазақтардың қандас мәртебесін беру туралы өтініштері мен өтінішке қоса берілген құжаттарды қарайды және өтініш берушіге қандас мәртебесін беруден бас тарту немесе қандас мәртебесін беру туралы ұсынымдар шығарады;
3) этникалық қазақтардың қандас мәртебесін ұзарту туралы өтініштері мен өтінішке қоса берілген құжаттарды қарайды және өтініш берушіге қандас мәртебесін ұзартудан бас тарту немесе қандас мәртебесін ұзарту туралы ұсынымдар шығарады.
10. Комиссияның төрағасы оның отырысын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынатын қандастар тізімін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шақырады.
11. Комиссияның ұсынымдары ашық дауыс беру арқылы, оның отырысына қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасының дауысы шешуші дауыс болып табылады.
Комиссияның ұсынымдары оның құрамының жалпы санының үштен екісі болған кезде заңды болады.

2. Комиссия является постоянно действующим консультативно-совещательным органом на территории соответствующих административно-территориальных единиц.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, Законами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
Глава 2. Организация деятельности Комиссии
4. Создание и организация деятельности комиссии осуществляется местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
5. Комиссия состоит из Председателя, заместителя Председателя и членов Комиссии. Общий состав которой составляет не менее 5 человек. Секретарь не является членом Комиссии.
Состав Комиссии формируется из числа представителей заинтересованных государственных органов местного исполнительного органа на территории соответствующей административно-территориальной единицы, депутатов маслихатов и общественных организаций.
6. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель Председателя.
7. Подготовку заседаний Комиссии и протоколов осуществляет секретарь Комиссии.
Глава 3. Задача и функции комиссии
8. Задачей Комиссии является обеспечение своевременного и качественного рассмотрения заявлений этнических казахов и членов их семей, на получение статуса кандаса и включении в региональную квоту приема кандасов.
9. Комиссия в соответствии с возложенной на нее задачей выполняет следующие функции:
1) рассматривает заявления кандасов о включении в региональную квоту приема кандасов и приложенные к заявлению документы, и выносит рекомендации о включении либо об отказе во включении в региональную квоту приема кандасов;
2) рассматривает заявления этнических казахов на присвоение статуса кандаса и приложенные к заявлению документы, и выносит рекомендации об отказе в присвоении заявителю статуса кандаса или о присвоении статуса кандаса;
3) рассматривает заявления этнических казахов на продление статуса кандаса и приложенные к заявлению документы, и выносит рекомендации об отказе в продлении заявителю статуса кандаса или о продлении статуса кандаса.
10. Заседание Комиссии созывается ее председателем в течение трех рабочих дней со дня получения списков кандасов предоставляемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
11. Рекомендации Комиссии принимаются открытым голосованием, большинством голосов от общего числа членов Комиссии, присутствующих на ее заседании. При равенстве голосов, решающим голосом является голос председателя Комиссии.
Рекомендация Комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа ее состава.

12. Комиссияның ұсынымдары Комиссия отырысының хаттамасы түрінде ресімделеді және оған төраға, хатшы, қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды.
Комиссия мүшелері келіспеушіліктерін өздерінің ерекше пікірін жазбаша түрде баяндайды және оны Комиссия отырысының хаттамасына қоса береді.

12. Рекомендации комиссии оформляются в виде протокола заседания комиссии и подписываются председателем, секретарем, присутствующими членами Комиссии.
Несогласия члены Комиссии излагают в виде особого мнения в письменном виде и прилагают его к протоколу заседания Комиссии.