Қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру қағидаларын және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 18 маусымдағы № 197 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 18 маусымда № 34507 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысының 15-тармағының 119-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру қағидалары және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
2024 жылғы 18 маусымдағы
№ 197 бұйрығына
қосымша/
Қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру қағидалары және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстандық жұмыскерлердің тәлімгерлігін ұйымдастыру қағидалары және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысының 15-тармағының 119-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және тәлімгерлікті ұйымдастыру және кәсіпорындарда (ұйымдарда) шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптарды белгілеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации наставничества казахстанских работников и требований к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 июня 2024 года № 197. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2024 года № 34507.
В соответствии с подпунктом 119-1) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "О некоторых вопросах Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации наставничества казахстанских работников и требований к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение к приказу
от 18 июня 2024 года № 197
Правила организации наставничества казахстанских работников и требований к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации наставничества казахстанских работников и требований к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 119-1) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "О некоторых вопросах Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" и определяет порядок организации наставничества и установления требований к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу в предприятиях (организациях).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыскер – жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және еңбек шарты бойынша жұмысты тікелей орындайтын жеке тұлға;
2) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
3) жұмыс берушінің актілері – жұмыс беруші шығаратын бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, қағидалар, ережелер, ауысымдық кестелер, вахта кестелері, демалыс кестелері;
4) тәлімгер – өндіріс немесе қызметтер көрсету саласы технологияларын меңгерген, өндірістік оқыту мен кәсіптік практикаға басшылықты жүзеге асыратын кәсіпорынның (ұйымның) білікті жұмыскері.
2-тарау. Тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі және шетелдік жұмыс күшін тартатын жұмыс берушілерге қойылатын талаптар
3. Қазақстандық жұмыскерлердің біліктілігін арттыру мақсатында алты айдан он екі айға дейінгі кезеңге тәлімгер бекітіледі.
Тәлімгерлік жұмыс беруші шетелдік жұмыскерді тартқан кезде жүзеге асырылады.
4. Тәлімгерді бекіту ол жұмысқа қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жұмыс берушінің актісімен ресімделеді.
Жұмыскерге (жұмыскерлерге) бір тәлімгер бекітіледі, бұл ретте жұмыскерлердің саны тәлімгердің жұмыс жүктемесіне (негізгі жұмысына) сүйене отырып айқындалады.
5. Тәлімгерлік мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығымен бекітілген Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымындағы № 32977 болып тіркелген) сәйкес бірінші, екінші, үшінші және төртінші санаттағы шетелдік жұмыс күші қатарынан тәлімгерді бекітуді;
2) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес тәлімгердің жұмыс жоспарын (бұдан әрі – Жоспар) іске асыруды;
3) тәлімгердің Жоспарды іске асыру туралы есеп жасауын қамтиды.
6. Жұмыс беруші:
1) шетелдік жұмыскер тәлімгерлік жүргізу кезеңінде Жоспарда шетелдік жұмыскердің, оны Қазақстан Республикасына тартуға негіз болған тәжірибесін, құзыреттерін, дағдыларын беруді қамтамасыз ететін шараларды көздейді.
2) тәлімгерлер мен жұмыскерлерге жұмыс тәжірибесін беру бөлігінде жағдай жасауға бағытталған тиісті шараларды қабылдайды.
3) шетелдік жұмыскерден алған тәжірибені қазақстандық жұмыскерлерге таратуға ықпал етеді.
7. Тәлімгер:
1) жоспарды іске асыруды жүзеге асырады;
2) жұмыскердің кәсіби дағдыларын, білімін дамытуды қамтамасыз етеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасына тарту үшін негіз болған тәжірибесі мен құзыретін игертуге ықпал етеді;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) работник – физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по трудовому договору;
2) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
3) акты работодателя – приказы, распоряжения, инструкции, правила, положения, графики сменности, графики вахт, графики отпусков, издаваемые работодателем;
4) наставник – квалифицированный иностранный работник предприятия (организации), владеющий технологиями производства или сферой услуг, осуществляющий руководство производственным обучением и профессиональной практикой.
Глава 2. Порядок организации наставничества и требований к работодателям, привлекающим иностранную рабочую силу
3. В целях повышения квалификации казахстанских работников на период от шести до двенадцати месяцев закрепляется наставник.
Наставничество осуществляется при привлечении работодателем иностранного работника.
4. Закрепление наставника оформляется актом работодателя не позднее пяти рабочих дней со дня преступления его к работе.
За работником (ами) закрепляется один наставник, при этом, количество работников определяется исходя от рабочей нагрузки (основной работы) наставника.
5. Наставничество включает в себя:
1) закрепление наставника из числа иностранной рабочей силы первой, второй, третьей и четвертой категории согласно Правилам и условиям выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода, утвержденным приказом заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 279 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32977);
2) реализацию плана работ наставника (далее – План), согласно приложению к настоящим Правилам;
3) составление наставником отчета о реализации Плана.
6. Работодатель:
1) в период проведения иностранным работником наставничества, предусматривает в Плане меры, обеспечивающие передачу опыта, компетенций, навыков иностранного работника, которые послужили основанием для его привлечения в Республику Казахстан;
2) принимает соответствующие меры, направленные на создание условий для наставников и работников в части передачи опыта работы;
3) способствует распространению полученного опыта от иностранного работника на казахстанских работников.
7. Наставник:
1) осуществляет реализацию Плана;
2) обеспечивает развитие профессиональных навыков, знаний работника, а также способствует передаче опыта и компетенций которые послужили основанием для привлечения его в Республику Казахстан;

3) жұмыскерлермен кәсіби әңгімелер өткізеді.
8. Тәлімгер тәлімгерлік аяқталғанға дейін үш жұмыс күні бұрын Жоспардың іске асырылуы туралы (еркін нысанда), сондай-ақ тәлімгерлік кезеңінде жұмыскердің алған білімі мен дағдылары туралы есеп дайындайды;
9. Жоспарды іске асыру туралы есепті тәлімгер тәлімгерлік ұйымдастырылған кәсіпорынның кадр қызметіне тәлімгерлік аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жібереді.
___________________________________
2024 жылғы 18 маусымдағы
№ 197 бұйрығына
қосымша/
Қазақстандық жұмыскерлердің
тәлімгерлігін ұйымдастыру
қағидаларына және шетелдік
жұмыс күшін тартатын жұмыс
берушілерге қойылатын
талаптарға
қосымша
Нұсқа
Бекітемін
_________________________________
(жұмыс берішінің ТАӘ және лауазымы)
_____________
(бекіткен күні)
Тәлімгердің жұмыс жоспары
Тәлімгердің ТАӘ: _________________________
Жұмыскердің ТАӘ: __________________________
Тәлімгерлікті өткізу мерзімі: 20__жылғы "___"________бастап 20__ жылғы
"___"_________ дейін
Р/с
Іс-шаралар
Тәлімгерлікті өткізу күні мен уақыты
Тәлімгерді бағалау

3) проводит профессиональные беседы с работником.
8. Наставник за три рабочих дня до завершения наставничества готовит отчет о реализации плана (в произвольной форме), а также о приобретенных работником знаний и навыков в период наставничества.
9. Отчет о реализации плана направляется наставником в кадровую службу предприятия, которым организовано наставничество, в течение двух рабочих дней со дня завершения наставничества.
___________________________________
Приложение к приказу
от 18 июня 2024 года № 197
Приложение к Правилам
организации наставничества
казахстанских работников
и требований к работодателям,
привлекающим иностранную
рабочую силу
Форма
Утверждаю
_________________________
(должность и ФИО
работодателя)
_________________________
(дата утверждения)
План работы наставника
ФИО наставника: _________________________
ФИО работника: __________________________
Срок проведения наставничества: от ________20__ г. до _________ 20__ г.
п/п
Мероприятия
Дата и время проведения наставничества
Оценка наставника