Техникалық реттеу саласында бақылау сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2024 жылғы 27 маусымдағы № 269-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 маусымда № 34617 болып тіркелді
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағы 16-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Техникалық реттеу саласында бақылау мақсатында сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 27 маусымдағы
№ 269-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Техникалық реттеу саласында бақылау мақсатында сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Техникалық реттеу саласында бақылау мақсатында сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік-фитосанитариялық бақылауға және қадағалауға жататын өнімді қоспағанда, нормативтік құқықтық актілерде және (немесе) нормативтік құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін өнімді, айналымға шығару фактісін анықтау мақсатында техникалық реттеу саласында бақылау мақсатында сатып алуды ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды (бұдан әрі – бақылау мақсатында сатып алу).
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау органы - техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері;

Об утверждении Правил организации и проведения контрольного закупа в области технического регулирования
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 27 июня 2024 года № 269-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2024 года № 34617.
В соответствии с подпунктом 16-2) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения контрольного закупа в области технического регулирования.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющий обязанности
Министра торговли и
интеграции
Республики Казахстан
от 27 июня 2024 года № 269-НҚ
Правила организации и проведения контрольного закупа в области технического регулирования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила организации и проведения контрольного закупа в области технического регулирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16-2) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют порядок организации и проведения контрольного закупа в области технического регулирования (далее – контрольный закуп) в целях выявления факта выпуска в обращение продукции не соответствующей требованиям, установленным нормативными правовыми актами и (или) нормативными документами за исключением продукции, подлежащей государственному санитарно-эпидемиологическому, ветеринарно-санитарному, карантинно-фитосанитарному контролю и надзору.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) орган контроля и надзора – ведомство уполномоченного органа в области технического регулирования и его территориальные подразделения;

2) бақылау және қадағалау субъектісі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген, техникалық реттеу объектілеріне қатысты Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығы бар, дара кәсіпкер ретінде тіркелген заңды тұлға немесе жеке тұлға;
3) бақылау мақсатында сатып алу – бақылау және қадағалау органының тауар нысанында өнімді бақылау шеңберінде сатып алуды жүзеге асыруы;
4) лауазымды тұлға – техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын тұлға:
мемлекеттік бақылау және қадағалау жөніндегі бас аумақтық мемлекеттік инспекторлар;
мемлекеттік бақылау және қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар;
5) өнім – мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік-фитосанитариялық бақылауға және қадағалауға жататын өнімді қоспағанда, материалдық-заттай нысанда ұсынылған және одан әрі шаруашылық және өзге де мақсаттарда пайдалануға арналған қызметтің нәтижесі;
6) сынақ – нәтижесі өнім үлгісінің, сәйкестікті бағалаудың өзге де объектісінің қасиеттерінің бір немесе бірнеше сандық және (немесе) сапалық сипаттамаларын белгіленген әдістеме бойынша айқындау болып табылатын сәйкестікті растау шеңберіндегі рәсім не сынақ зертханасы (орталығы) (бұдан әрі - зертхана) жүргізетін рәсім;
7) зертхана - заңды тұлғаның атынан әрекет ететін, сынақтарды (зерттеулерді) жүзеге асыратын заңды тұлға немесе құрылымдық бөлімшесі;
8) техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау – техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау адам өмірі мен денсаулығы және қоршаған орта, оның ішінде өсімдіктер мен жануарлар дүниесі үшін техникалық реттеу объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттің мүлкін, оның ішінде олардың сәйкестігін бағалаудың анықтығын қамтамасыз ету арқылы қорғау, техникалық реттеу объектілерінің қауіпсіздігі мен сапасына қатысты тұтынушыларды жаңылыстыратын жағдайларды болғызбау және саудадағы техникалық кедергілерді жою мақсатында Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға, оларды анықтауға, жолын кесуге бағытталған техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган ведомствосының, оның аумақтық бөлімшелерінің және олардың лауазымдарының қызметі;
9) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган – техникалық реттеу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган және аумақтық органдар.

2) субъект контроля и надзора – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан юридическое лицо или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, обладающие в отношении объектов технического регулирования правом владения, пользования и (или) распоряжения в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) контрольный закуп – осуществление органом контроля и надзора покупки в рамках контроля продукции в форме товара;
4) должностное лицо – лицо, осуществляющее государственный контроль и надзор в области технического регулирования, является:
главные территориальные государственные инспекторы по государственному контролю и надзору;
государственные инспекторы по государственному контролю и надзору;
5) продукция – результат деятельности, представленный в материально-вещественной форме и предназначенный для дальнейшего использования в хозяйственных и иных целях, за исключением продукции, подлежащей государственному санитарно-эпидемиологическому, ветеринарно-санитарному, карантинно-фитосанитарному контролю и надзору;
6) испытание – процедура в рамках подтверждения соответствия либо самостоятельная форма оценки соответствия, проводимая испытательной лабораторией (центром) (далее – лаборатория), результатом которой является определение по установленной методике одной или нескольких количественных и (или) качественных характеристик свойств образца продукции, иного объекта оценки соответствия;
7) лаборатория – юридическое лицо или структурное подразделение юридического лица, действующее от его имени, осуществляющее испытания (исследования);
8) государственный контроль и надзор в области технического регулирования – деятельность ведомства уполномоченного органа в области технического регулирования, его территориальных подразделений и их должностных лиц, направленная на предупреждение, выявление, пресечение нарушений законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования в целях обеспечения безопасности объектов технического регулирования для жизни и здоровья человека и окружающей среды, в том числе растительного и животного мира, защиты имущества физических, юридических лиц и государства, в том числе через обеспечение достоверности их оценки соответствия, исключения ситуаций, вводящих в заблуждение потребителей относительно безопасности и качества объектов технического регулирования, и устранения технических барьеров в торговле;
9) уполномоченный орган в области технического регулирования – центральный исполнительный орган и территориальные органы, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области технического регулирования.

2 - тарау. Техникалық реттеу саласында бақылау мақсатында сатып алуды ұйымдастыру және өткізу тәртібі
3. Кейіннен сынақтар жүргізе отырып, бақылау мақсатында сатып алу адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне туындау және (немесе) зиян келтіру қаупінің жолын кесу және алдын алу үшін жүзеге асырылады.
4. Өнімді (тауарларды) бақылау мақсатында сатып алу сатып алынған өнімнің тізбесі және бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы туралы ақпаратты қамтитын төлем құжатымен (фискалдық/тауарлық чек, мөр бедері бар жүкқұжат) және өнімді (тауарды) сатып алу актісімен (бұдан әрі – сатып алу актісі) расталады.
Сатып алу актісінде:
1) жасалған орны мен күні;
2) бақылау мақсатында сатып алу жүзеге асыруға негіз болған бақылау және қадағалау органының аумақтық бөлімшесі басшысының шешімінің нөмірі мен күні;
3) бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының аумақтық бөлімшесі лауазымды тұлғаның лауазымдары, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда);
4) бақылау мақсатында сатып алу жүргізілетін бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы және орналасқан жері;
5) бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы және/немесе өкілі (уәкілетті тұлға/қызметкер) лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
6) өндірушіні, өндіріс күнін, партия сериясын (нөмірін), үлгілердің жалпы құнын көрсете отырып, сатып алынған өнім үлгілерінің тізбесі мен саны;
7) қаптаманың түрі және мөр нөмірі (пломбалар).
5. Бақылау мақсатында сатып алуды өткізу тәртібі мыналарды:
1) бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы шешім қабылдау үшін негіздемелерін;
2) мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органды хабардар ете отырып, бақылау және қадағалау органының аумақтық бөлімшесі басшысының бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы шешімін;
3) бақылау мақсатында сатып алуды өткізу қажет болатын өнім атауын, сондай-ақ оны өткізу мерзімдерін айқындауды;
4) сатып алынған өнімге зерттеу жүргізу тәртібін;
5) бақылау мақсатында сатып алуды өткізу нәтижелерін ресімдеуді қамтиды.
6. Бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылады:
1) алдын ала талдау нәтижелері;
2) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде не Еуразиялық экономикалық комиссия шешімдерінде белгіленген құжаттардың талаптарына сәйкес келмейтін өнімді айналымға шығару фактісін анықтау туралы ақпарат, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден және басқа елдерден, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарынан және әлеуметтік желілерден ақпараты;

Глава 2. Порядок организации и проведения контрольного закупа в области технического регулирования
3. Контрольный закуп, с последующим проведением испытаний, осуществляется для пресечения и предупреждения угрозы возникновения и (или) причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства.
4. Контрольный закуп продукции (товаров) подтверждается платежным документом, содержащим информацию о перечне закупленной продукции и наименовании субъекта (объекта) контроля и надзора (фискальный/товарный чек, накладная с оттиском печати) и актом закупа продукции (товара) (далее – акт закупа).
В акте закупа указываются:
1) место и дата составления;
2) номер и дата решения руководителя территориального подразделения органа контроля и надзора, на основании которого осуществляется контрольный закуп;
3) должности, фамилии, имена и отчества (при его наличии) должностных лиц территориального подразделения органа контроля и надзора, осуществляющих контрольный закуп;
4) наименование и место нахождения субъекта (объекта) контроля и надзора, у которого производится контрольный закуп;
5) должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя и/или представителя (уполномоченным лицом/работником) субъекта контроля и надзора;
6) перечень и количество закупленных образцов продукции с указанием производителя, даты производства, серии (номера) партии, общей стоимости образцов;
7) вид упаковки и номер печати (пломбы).
5. Порядок проведения контрольного закупа включает:
1) основание для принятия решения о проведении контрольного закупа;
2) решение руководителя территориального подразделения органа контроля и надзора о проведении контрольного закупа с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов;
3) определение наименования продукции (товара), в отношении которой необходимо проведение контрольного закупа, а также сроков его проведения;
4) проведение испытаний закупленной продукции;
5) оформление результатов проведения контрольного закупа.
6. Основанием для принятия решения о проведении контрольного закупа, является:
1) результаты предварительного анализа;
2) поступление информации, в том числе из средств массовой информации и социальных сетей, от государств-членов Евразийского экономического союза и других стран, о выявлении факта выпуска в обращение продукции, несоответствующей требованиям документов, установленных законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, иных нормативных правовых актов Республики Казахстан либо решений Евразийской экономической комиссии;

3) техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімді (тауарды) өткізу туралы мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың ақпараты.
7. Бақылау мақсатында сатып алу бақылау және қадағалау субъектісінің объектілерінде жүргізіледі.
Бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыруға және сатып алынған өнімді сынақтан өткізуге байланысты шығыстар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
8. Осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда бақылау және қадағалау органының аумақтық бөлімшесінің басшысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы шешімді Қағиданың қосымшаға сәйкес нысанында қабылдап, қабылданған шешімнің қортындысын келесі жұмыс күні ішінде мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органды хабардар етеді.
9. Бақылау мақсатында сатып алу бақылау және қадағалау субъектісін алдын ала хабардар етпей жүргізіледі.
10. Сатып алынатын өнім (тауар) үлгілерінің санын (көлемін) бақылау және қадағалау органының лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды ескере отырып айқындайды. Өнім шығару сатысында үлгілерді сатып алу тәртібі стандарттау жөніндегі ұлттық құжатқа сәйкес жүзеге асырылады.
11. Бақылау мақсатында сатып алу қорытындысы бойынша бақылау және қадағалау органының лауазымды тұлға үш данада сатып алу актісін жасайды. Сатып алу актісінің барлық даналарына бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыратын лауазымды тұлға және бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы және/немесе өкілі (уәкілетті тұлға/қызметкер) қол қояды.
Сатып алу актісінің бір данасы бақылау және қадағалау субъектісінде және бақылау және қадағалау органының лауазымды тұлғасында қалады.
Сатып алу актісінің бір данасы өнімнің (тауардың) үлгілерімен бірге бақылау мақсатында сатып алу қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес таңдалған сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасына сәйкес аккредиттелген зертханаға сынақ жүргізу үшін жіберіледі.
12. Өнімді (тауарларды) сатып алу аяқталғаннан кейін бақылау және қадағалау органының лауазымды тұлғасы бақылау және қадағалау субъектісіне бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы хабарлайды және бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысына және/немесе өкіліне (уәкілетті тұлғаға/қызметкерге) қызметтік куәлік пен бақылау мақсатында сатып алуды қағаз жеткізгіште не электрондық құжат нысанында өткізу туралы шешімді ұсынады және сатып алу актісін ұсынады.

3) информация государственных органов, физических и юридических лиц, о реализации продукции (товара), несоответствующей требованиям нормативных правовых актов в области технического регулирования.
7. Контрольный закуп проводится на объектах субъекта контроля и надзора.
Расходы, связанные с осуществлением контрольного закупа и проведением испытаний закупленной продукции, осуществляются за счет бюджетных средств.
8. При наличии оснований, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, руководитель территориального подразделения органа контроля и надзора в течение 3 (трех) рабочих дней выносит решение о проведении контрольного закупа по форме согласно приложению к настоящим Правилам, с оформлением уведомления о начале проведения контрольного закупа в течение следующего рабочего дня по итогам принятия решения в государственный орган, осуществляющего в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
9. Контрольный закуп проводится без предварительного уведомления субъекта контроля и надзора.
10. Количество (объем) закупаемых образцов продукции (товаров) определяется должностными лицами органа контроля и надзора с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, иными документами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан. Порядок закупа образцов на стадии выпуска продукции осуществляется в соответствии с национальным документом по стандартизации.
11. По итогам контрольного закупа должностным лицом органа контроля и надзора составляется акт закупа в трех экземплярах. Все экземпляры акта закупа подписываются должностным лицом, осуществляющим контрольный закуп, и руководителем и/или представителем (уполномоченным лицом/работником) субъекта контроля и надзора.
По одному экземпляру акта закупа остается у субъекта контроля и надзора и должностного лица органа контроля и надзора.
Один экземпляр акта закупа вместе с образцами продукции (товара) по итогам контрольного закупа направляется в лабораторию, аккредитованную в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия выбранную в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках для проведения испытаний.
12. После завершения закупа продукции (товаров) должностное лицо органа контроля и надзора объявляет субъекту контроля и надзора о проведении контрольной закупки и предъявляет руководителю и/или представителю (уполномоченному лицу/работнику) субъекта (объекта) контроля и надзора служебное удостоверение и решение о проведении контрольного закупа на бумажном носителе либо в форме электронного документа и вручает акт закупа.

13. Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы және/немесе өкілі (уәкілетті тұлға/қызметкер) сатып алу актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оған тиісті жазба енгізіледі (сатып алу актісіне қол қоюдан бас тарту фактісін тіркейтін бейнежазба жүзеге асырылуы мүмкін). Сатып алу актісі және бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы шешімнің көшірмесін бақылау және қадағалау субъектісінің заңды мекенжайына, орналасқан жері немесе нақты мекенжайы бойынша оның тапсырылғаны туралы хабарламасы бар хатпен жіберіледі және хат жіберілген сәттен бастап тапсырылды деп есептеледі.
14. Сатып алу актісіне қол қоюдан бас тарту оны өткізбеуге негіз болып табылмайды.
15. Сатып алынған өнім (тауар) үлгілері бақылау және қадағалау субъектісі басшысының және/немесе өкілінің (уәкілетті тұлғаның/қызметкердің) қатысуымен бақылау және қадағалау субъектісінің аумағында жинақталады, буып-түйіледі және пломбаланады (мөрленеді).
16. Өнім үлгілерін зертханаға тасымалдауды бақылау және қадағалау органы дербес немесе заңды тұлға немесе жеке тұлға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес таңдалған дара кәсіпкер ретінде жүзеге асырады.
17. Бақылау және қадағалау субъектісі тәуелсіз сынақ жүргізу үшін өз бастамасы бойынша объектіде бақылау мақсатында сатып алуды жүргізу кезінде үлгі алынған өнімнің (тауардың) сол партиясынан алынған өнімнің (тауардың) бақылау үлгісін сақтайды.
Бақылау мақсатында сатып алу нәтижелерін алу үшін үлгі қажетті мерзім ішінде өнім (тауар) өндірушісі белгілеген шарттарда объектіде сақталады.
Бақылау үлгісін қалдыру туралы шешім қабылдауға және оны сақтауға бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға жауапты болады.
18. Сынақтар мемлекетаралық нормативтік құжаттардың және Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарының, сондай-ақ өнімді (тауарларды) зерттеудің (сынаудың) қолданылатын әдістемелерінің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Сынақтар зерттеу әдістеріне арналған нормативтік құжаттамада белгіленген қажетті мерзімдерде жүргізіледі, бірақ 10 (он) жұмыс күнінен аспайды.
19. Бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері бойынша өнімді бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері туралы акт жасалады.
Өнімді бақылау мақсатында сатып алу нәтижесі туралы актіде:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) бақылау мақсатында сатып алуды жүргізуге негіз болған бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы шешімнің күні мен нөмірі;
4) бақылау мақсатында сатып алуды жүргізген тұлғаның (тұлғалардың) лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);

13. В случае отказа от подписания акта закупа руководителем и/или представителем (уполномоченным лицом/работником) субъекта (объекта) контроля и надзора в него вносится соответствующая запись (может осуществляться видеозапись, фиксирующая факт отказа от подписания акта закупа). Акт закупа и копия решения о проведении контрольного закупа направляется по юридическому адресу, месту нахождения или фактическому адресу субъекта контроля и надзора письмом с уведомлением о его вручении и считается врученным с момента направления письма.
14. Отказ от подписания акта закупа не является основанием для его непроведения.
15. Закупленные образцы продукции (товаров) укомплектовываются, упаковываются и опломбируются (опечатываются) на территории субъекта контроля и надзора в присутствии руководителя и/или представителя (уполномоченного лица/работника) субъекта контроля и надзора.
16. Транспортировка образцов продукции в лабораторию осуществляется органом контроля и надзора самостоятельно или юридическим лицом, или физическим лицом в качестве индивидуального предпринимателя, выбранным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
17. Для проведения независимого испытания, субъект контроля и надзора по своей инициативе хранит на объекте контрольный образец продукции (товара) из той же партии продукции (товара), из которой был отобран образец при проведении контрольного закупа.
Образец должен хранится на объекте в условиях, установленных производителем продукции (товара) в течении необходимого срока для получения результатов контрольного закупа.
Ответственность за принятие решения об оставлении контрольного образца и его хранение несет руководитель субъекта контроля и надзора или уполномоченное им лицо.
18. Испытания проводятся в соответствии с требованиями межгосударственных нормативных документов и нормативных документов Республики Казахстан, а также применяемых методик исследования (испытания) продукции (товаров).
Испытания проводятся в необходимые сроки, установленные нормативной документацией на методы исследований, но не превышают 10 (десяти) рабочих дней.
19. По результатам контрольного закупа составляется акт о результатах контрольного закупа продукции.
В акте о результатах контрольного закупа продукции указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) дата и номер решения о проведении контрольного закупа на основании которого проведен контрольный закуп;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) контрольный закуп;

5) бақылау мен қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), бақылау мақсатында сатып алуды жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;
6) бақылау мақсатында сатып алудың жүргізу күні, орны және кезеңі;
7) бақылау мақсатында сатып алудың нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
8) тексеру парағының атауы және бұзушылықтар анықталған талаптардың тармақтары;
9) бақылау мен қадағалау субъектісі өкілдерінің, сондай-ақ бақылау мақсатында сатып алу жүргізу кезінде қатысқан адамдардың өнімді бақылау мақсатында сатып алудың нәтижелері туралы актімен танысуы немесе танысудан бас тартуы туралы мәліметтер, олардың қолтаңбасы немесе қол қоюдан бас тартуы;
10) бақылау мақсатында сатып алу жүргізген лауазымды тұлғаның (тұлғалардың) қолтаңбасы көрсетіледі.
Өнімге (тауарға) сынақ жүргізу нәтижелері өнімге сынау хаттамасымен (бұдан әрі – хаттама) расталады.
Бақылау және қадағалау субъектісіне хаттамаларды алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өнімді бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері туралы акт және хаттамалардың көшірмелері жіберіледі. Бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері туралы акт шығарылған күннен бастап бақылау мақсатында сатып алу аяқталған сәт болып есептеледі. Бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері туралы акт сатып алу актісі жасалған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей шығарылады.
20. Бақылау мақсатында сатып алу нәтижелері мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберіледі.
21. Өнімнің (тауардың) үлгілерін сынау нәтижелерінің қорытындылары бойынша адамның өміріне, денсаулығына және тіршілік ету ортасына қауіп төндіретін Қазақстан Республикасы техникалық реттеу саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайларда бақылау және қадағалау органы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде және техникалық реттеу саласындағы заңнамада көзделген тәртіппен өнімді алып қою түрінде жедел ден қою шараларын қолдана алады.
Бақылау мақсатында сатып алуды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптар бақылау нысанасы болып табылады. Бұл ретте жедел ден қою шаралары тексеру парақтарында белгіленген талаптардың бұзылуына қатысты ғана қолданылады.
22. Техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің (тауардың) ықтимал тәуекелдері туралы халықты хабардар ету үшін ақпарат техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.

5) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении контрольного закупа;
6) дата, место и период проведения контрольного закупа;
7) сведения о результатах контрольного закупа, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
8) наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены нарушения;
9) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом о результатах контрольного закупа продукции представителей субъекта контроля и надзора, а также лиц, присутствовавших при проведении контрольного закупа, их подписи или отказ от подписи;
10) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) контрольный закуп.
Результаты проведения испытания продукции (товара) подтверждаются протоколом испытаний на продукцию (далее – протокол).
Субъекту контроля и надзора, в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней с момента получения протоколов, направляются акт о результатах контрольного закупа продукции и копии протоколов. Моментом завершения контрольного закупа считается день вынесения акта о результатах контрольного закупа продукции. Акт о результатах контрольного закупа продукции выносится не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня составления акта контрольного закупа.
20. Результаты контрольного закупа направляются в государственной орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области государственной правовой статистики и специальных учетов.
21. По итогам результатов испытаний образцов продукции (товара) в случаях выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования, представляющих опасность для жизни, здоровья человека и среды обитания, органом контроля и надзора могут применяться меры оперативного реагирования в виде изъятия продукции, в порядке предусмотренном законодательством в области технического регулирования и Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
При проведении контрольного закупа предметом контроля являются требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан. При этом меры оперативного реагирования применяются только в отношении нарушений требований, установленных в проверочных листах.
22. Для информирования населения о возможных рисках продукции (товара), не соответствующей требованиям технических регламентов, размещается информация на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области технического регулирования.

23. Бақылау мақсатында сатып алу қорытындылары бойынша анықталған бұзушылықтар бойынша Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының ақпараттық өзара іс-қимылы жеке және заңды тұлғалардың өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға, заңды мүдделеріне зиян келтіру қаупін болғызбау мақсатында, одан әрі тиісті шаралар қабылдау үшін берілген өкілеттіктер шегінде жүргізіледі.
Техникалық реттеу
саласында бақылау мақсатында
сатып алуды ұйымдастыру
және өткізу қағидаларға
қосымша
Бақылау мақсатында сатып алуды өткізу туралы шешім
20______ жыл "____"______                                     №_____
Бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыратын мемлекеттік органның атауы
___________________________________________
Техникалық реттеу саласында бақылау мақсатында сатып алуды жүргізуге уәкілетті
лауазымды тұлғалар
____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болған жағдайда))
Бақылау мақсатында сатып алу жүргізілетін өнімнің (тауардың) атауы:
_________________________________
Өнімді (тауарды) бақылау мақсатында сатып алуды жүргізу туралы шешім қабылдау
үшін негіздеме
_____________________________________
Бақылау мақсатында сатып алуды жүргізу кезінде сақталуына бағалау жүзеге
асырылатын нормативтік құқықтық актілер, міндетті
талаптар._______________________________________________________
Шешімді мемлекеттік органның басшысы (орынбасары) қабылдады
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болған жағдайда)), (қолы, мөр)
Бақылау және қадағалау субъектісінің танысқаны туралы белгі
____________________________________________________________

23. Информационное взаимодействие уполномоченных органов Республики Казахстан по выявленным нарушениям по итогам контрольного закупа проводится в пределах наделенных полномочий для принятия дальнейших мер по предотвращению угрозы причинения вреда жизни, здоровью людей и окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц.
Приложение
к Правилам организации
и проведения контрольного
закупа в области технического
регулирования
Решение о проведении контрольного закупа
20______ год "____"________                                     №_____
Наименование государственного органа, осуществляющего контрольный закуп ___________________________________________
Должностные лица, уполномоченные на проведение контрольного закупа в области технического регулирования _____________________
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Наименование продукции (товара), в отношении которой проводится контрольный закуп: _________________________________
Основание для принятия решения о проведении контрольного закупа продукции (товара) _____________________________________
Нормативные правовые акты, обязательные требования, оценка соблюдения которых осуществляется при проведении контрольного закупа
_______________________________________________________
Решение принято руководителем (заместителем) государственного органа
______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись, печать)
Отметка об ознакомлении субъекта контроля и надзора ____________________________________________________________