Білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 28 тамыздағы № 227 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 тамызда № 34996 болып тіркелді
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 46-1) тармақшасына сайкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Тәрбие жұмысы және қосымша білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2024 жылғы 28 тамыздағы
№ 227 Бұйрықпен
бекітілген
Білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемеcінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 46-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және бiлiм беру ұйымының iшкi тәртiбiн ұйымдастыру мен жүзеге асырудың үлгiлiк тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Үлгілік қағидалар Білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидаларын (бұдан әрі – Ішкі тәртіптеме қағидалары) әзірлеудің бірыңғай тәсілін қарастырады.
3. Ішкі тәртіптеме қағидалары ұжымның жалпы жиналысында қаралады және білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
4. Білім беру ұйымының бекітілген ішкі тәртіптемесінің қағидаларын барлық қызметкерлер мен білім беру процесіне қатысушылар сақтайды.
5. Осы Үлгілік қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру процесіне қатысушылар – білім алушылар, тәрбиеленушілер, сондай-ақ олардың ата-аналары немесе өзге де заңды өкілдері;

Об утверждении Типовых правил внутреннего распорядка организаций образования
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 28 августа 2024 года № 227. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2024 года № 34996.
В соответствии с подпунктом 46-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила внутреннего распорядка организаций образования.
2. Департаменту воспитательной работы и дополнительного образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Утвержден приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 28 августа 2024 года № 227
Типовые правила внутреннего распорядка организаций образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила внутреннего распорядка организации образования (далее – Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют типовой порядок организации и осуществления внутреннего распорядка организации образования.
2. Настоящие Типовые правила предусматривают единый подход к разработке Правил внутреннего распорядка организации образования (далее – Правила внутреннего распорядка).
3. Правила внутреннего распорядка рассматриваются на общем собрании коллектива и утверждаются руководителем организации образования.
4. Утвержденные Правила внутреннего распорядка организации образования исполняются всеми сотрудниками и участниками образовательного процесса.
5. В настоящих Типовых правилах использованы следующие понятия:
1) участники образовательного процесса – обучающиеся, воспитанники, а также их родители или иные законные представители;

2) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы – абонент белгілеген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланыс сигналдарын қалыптастыратын және ұялы байланыс операторының желісіне қосылған, қызмет көрсету аумағында тұрақты географиялық белгіленген орны жоқ, ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке байланыс құрылғысы;
3) колледж – жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын оқу орны;
4) стипендия – білім алушыға тамақтануға, тұруға және оқу әдебиеттерін сатып алуға арналған шығыстарды ішінара жабу үшін берілетін ақша сомасы;
5) білім алушыларды аралық аттестаттау – білім алушылардың бір оқу пәнінің және (немесе) модульдің, сондай-ақ кәсіптік модульдердің бір біліктілік шеңберінде оларды зерделеу аяқталғаннан кейін олардың бір бөлігінің немесе бүкіл көлемінің мазмұнын меңгеру сапасын бағалау мақсатында жүргізілетін рәсім;
6) білім алушыларды қорытынды аттестаттау – олардың тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында көзделген оқу пәндерінің және (немесе) модульдердің көлемін игеру дәрежесін айқындау мақсатында жүргізілетін рәсім.
2-тарау. Білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесі
6. Білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидалары:
1) оқу процесін ұйымдастыруға;
2) тәрбие процесін ұйымдастыруға;
3) білім беру процесіне қатысушыларға қосымша білім беруді ұйымдастыруға;
4) қауіпсіздікті қамтамасыз етуге;
5) білім беру процесіне қатысушылардың өзара іс-қимылына жалпы тәсілді белгілейтін білім беру ұйымының ішкі нормативтік құжаты болып табылады.
7. Оқу процесін ұйымдастыру бойынша білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидаларымен:
1) оқу-тәрбие процесінің ұзақтығын және оқу жүктемесін ескере отырып, жұмыс режимінің, сабақ кестесін бекітудің және ондағы өзгерістер туралы хабарлаудың;
2) аралық және қорытынды аттестаттауды өткізу шарттарының;
3) білім алушыларды пәндік олимпиадаларға, зияткерлік конкурстарға, өңірлік, республикалық және халықаралық деңгейдегі ғылыми жобалар жарыстарына, сондай-ақ колледждердің білім алушыларды кәсіптік шеберлік конкурстарына іріктеу шарттарының;
4) қосымша ақылы қызметтер көрсетудің;
5) сабақтарды, үйірмелер мен секциялар сабақтарын өткізуді ресімдеудің және жіберілген күндердегі бағдарламалық материалды өткізу шарттарының;
6) оқу-тәрбие процесіне қатысы жоқ ұялы байланыс абоненттік құрылғыларын пайдаланудың;

2) абонентское устройство сотовой связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора сотовой связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях сотовой связи;
3) колледж – учебное заведение, реализующее образовательные программы общего среднего, технического и профессионального образования;
4) стипендия - сумма денег, предоставляемая обучающемуся для частичного покрытия расходов на питание, проживание и приобретение учебной литературы;
5) промежуточная аттестация обучающихся – процедура, проводимая с целью оценки качества освоения обучающимися содержания части или всего объема одного учебного предмета, одной учебной дисциплины и (или) модуля, а также профессиональных модулей в рамках одной квалификации после завершения их изучения;
6) итоговая аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью определения степени освоения ими объема учебных предметов, учебных дисциплин и (или) модулей, предусмотренных государственным общеобязательным стандартом соответствующего уровня образования.
Глава 2. Внутренний распорядок организации образования
6. Правила внутреннего распорядка организации образования являются внутренним нормативным документом организации образования, устанавливающим общие подходы:
1) к организации учебного процесса;
2) к организации воспитательного процесса;
3) к организации дополнительного образования участников образовательного процесса;
4) к обеспечению безопасности;
5) к взаимодействию участников образовательного процесса.
7. По организации учебного процесса правилами внутреннего распорядка организации образования устанавливаются конкретные подходы:
1) к режиму работы с учетом продолжительности учебно-воспитательного процесса и учебной нагрузки, к утверждению расписания уроков и оповещению об изменениях в нем;
2) к условиям проведения промежуточной и итоговой аттестации;
3) к условиям подготовки обучающихся к предметным олимпиадам, интеллектуальным конкурсам, соревнованиям научных проектов регионального, республиканского и международного уровней, а также к отбору обучающихся колледжей на конкурсы профессионального мастерства;
4) к оказанию дополнительных платных услуг;
5) к оформлению пропусков уроков, занятий кружков и секций и условиям прохождения программного материала в пропущенные дни;
6) к пользованию абонентскими устройствами сотовой связи, не относящимися к учебно-воспитательному процессу;

7) стипендия төлеудің;
8) психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу шарттарының;
9) алқалы органдардың жұмысын ұйымдастырудың нақты тәсілдері белгіленеді.
8. Тәрбие процесін ұйымдастыру бойынша білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидаларымен:
1) білім беру процесіне қатысушылардың сыртқы келбетінің, міндетті мектеп формасын бекітудің және оны киюдің;
2) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің демалысын ұйымдастырудың;
3) оқу-тәрбие процесіне қатысушылардың сабақта, үзілісте, сабақтан тыс іс-шараларда, экскурсияларда, асханада, буфетте жүріс-тұрысының;
4) "Балдәурен" республикалық оқу-сауықтыру орталығына, "Бөбек" ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығына демалуға жіберілетін білім алушылар мен тәрбиеленушілерді іріктеудің;
5) тәрбиеленушілер мен қызметкерлердің білім беру ұйымының үй-жайлары мен аумағын таза ұстауының;
6) білім беру ұйымының дәстүрін сақтаудың нақты тәсілдері белгіленеді.
9. Білім беру процесіне қатысушыларға қосымша білім беруді ұйымдастыру бойынша білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидаларымен:
1) үйірмелер мен секциялардың сабақтарын ұйымдастырудың;
2) бірыңғай оқу кеңістігін құрудың;
3) педагогтерді республикалық және халықаралық конкурстарға іріктеудің;
4) білім беру ұйымы қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастырудың;
5) білім беру процесіне қатысушыларды оқыту, тағылымдамадан өткізу, семинарлар, конференциялар, олимпиадалар, конкурстар жұмысына қатыстыру қызметін жүзеге асырудың нақты тәсілдері белгіленеді.
10. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидаларымен:
1) білім алушыларға, тәрбиеленушілерге медициналық қызмет көрсетуді қамтамасыз етудің және медициналық пункттің жұмысын ұйымдастырудың;
2) білім беру ұйымының асханасы мен буфетінде тамақтануды ұйымдастырудың;
3) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің (ғимаратқа және аумаққа кіру режимі, бөгде адамдардың болу шарттары, мектеп бойынша кезекшілікті ұйымдастыру);
4) қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және еңбек гигиенасы, өртке қарсы қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау талаптары жөніндегі нұсқаулықтар мен қағидалар талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырудың;
5) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жатақханада орналасуының және тұруының нақты тәсілдері белгіленеді.
11. Білім беру процесіне қатысушылардың өзара іс-қимылы бойынша білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидаларымен:
1) педагогтердің тәлімгерлік жұмысын ұйымдастырудың;
2) білім беру процесіне қатысушыларды ынталандыру жүйесінің;

7) к выплате стипендии;
8) к условия психолого-педагогического сопровождения;
9) к организации работы коллегиальных органов.
8. По организации воспитательного процесса правилами внутреннего распорядка организации образования устанавливаются конкретные подходы:
1) к внешнему виду участников образовательного процесса, утверждению обязательной школьной формы и ее ношению;
2) к организации отдыха обучающихся и воспитанников;
3) к поведению участников учебно-воспитательного процесса на уроке, на перемене, на внеурочных мероприятиях, на экскурсиях, в столовой, в буфете;
4) к отбору обучающихся и воспитанников, направляемых на отдых в Республиканский учебно-оздоровительный центр "Балдаурен", Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бобек";
5) к поддержанию чистоты помещений и территории организации образования воспитанниками и сотрудниками;
6) к сохранению традиции организации образования.
9. По организации дополнительного образования участников образовательного процесса правилами внутреннего распорядка организации образования устанавливаются конкретные подходы:
1) к организации занятий кружков и секций;
2) к созданию единого читательского пространства;
3) к отбору педагогов на республиканские и международные конкурсы;
4) к организации повышения квалификации сотрудников организации образования;
5) к осуществлению деятельности по обучению, стажировке, участию в работе семинаров, конференций, олимпиад, конкурсов участников образовательного процесса.
10. По обеспечению безопасности правилами внутреннего распорядка организации образования устанавливаются конкретные подходы:
1) к обеспечению медицинского обслуживания обучающихся, воспитанников и организации работы медицинского пункта;
2) к организации питания в столовой и буфете организации образования;
3) к обеспечению безопасности обучающихся и воспитанников (пропускной режим в здания и на территорию, условия пребывания посторонних лиц, организация дежурства по школе);
4) к осуществлению контроля за соблюдением требований инструкций и правил по технике безопасности, производственной санитарии и гигиене труда, техники противопожарной безопасности, требований охраны труда;
5) к заселению и проживанию обучающихся и воспитанников в общежитии.
11. По взаимодействию участников образовательного процесса правилами внутреннего распорядка организации образования устанавливаются конкретные подходы:
1) к организации наставничества педагогов;
2) к системе поощрения участников образовательного процесса;

3) білім беру ұйымы әкімшілігінің және педагогтердің білім алушылармен, тәрбиеленушілермен, ата-аналармен және басқа да заңды өкілдермен өзара іс-қимылының;
4) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл шарттарының;
5) демеушілермен, меценаттармен және қолдаушылармен өзара іс-қимыл жасауының;
6) тәрбиеленушілердің білім беру ұйымына келетін туыстарына қойылатын талаптардың нақты тәсілдері белгіленеді.
12. Білім беру ұйымының әкімшілігі білім беру процесінің барлық қызметкерлері мен қатысушыларының Ішкі тәртіптеме қағидаларымен танысуын қамтамасыз етеді.

3) к взаимодействию администрации организации образования и педагогов с обучающимися, воспитанниками, родителями и иными законными представителями;
4) к условиям противодействия коррупции;
5) к взаимодействию со спонсорами, меценатами и благотворителями;
6) к условиям посещения родственниками воспитанников организации образования.
12. Администрация организации образования обеспечивает доступность ознакомления всех сотрудников и участников образовательного процесса с Правилами внутреннего распорядка.