"Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы № 17-02/566 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2024 жылғы 6 қыркүйектегі № 203 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 12 қыркүйекте № 35060 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы № 17-02/566 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № № 8181 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығында:
4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Орман орналастыру материалдары бойынша орман орналастыру ұйымы орман иеленушілер үшін орман орналастыру жобасын құрады, ол орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекітілгеннен кейін орман пайдалануды жүргізуге, қазіргі және болашақтағы пайдалануды жоспарлау мен болжауға, орман шаруашылығы мәселелерін шешуге арналған негізгі ұйымдық-шаруашылық құжат болып табылады.
Орман шаруашылығын жүргізуді регламенттейтін жаңа нормативтік құқықтық актілерді қабылдау немесе қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу кезінде (Қазақстан Республикасының Орман кодексі 2003 жылғы 8 шілдедегі № 477, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі № 175 Заңы, "Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде ағаш кесу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 тамызда № 11894 болып тіркелген), "Ормандарды молықтыру мен орман өсіру және олардың сапасына бақылау жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 18-02/681 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 қаңтарда № 10119 тіркелген), "Ормандардағы санитариялық қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 17 қарашадағы № 18-02/1003 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 желтоқсанда № 12394 болып тіркелген), "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру бойынша нормалар мен нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 18-02/664 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 қыркүйекте № 11995 болып тіркелген), уәкілетті органның тапсырмасымен орман орналастыру мекемесі бір ай ішінде орман орналастыру жобасына түзетулер енгізеді, ол қолданысқа енгізу жөніндегі барлық рәсімдер сақтала отырып, тапсырыс берушіге беріледі.";
7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года № 17-02/566 "Об утверждении Инструкции проведения лесоустройства"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 сентября 2024 года № 203. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2024 года № 35060
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года № 17-02/566 "Об утверждении Инструкции проведения лесоустройства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8181) следующее изменения:
в Инструкции проведения лесоустройства, утвержденного указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. По материалам лесоустройства для лесовладельцев лесоустроительной организацией составляется лесоустроительный проект, который после его утверждения уполномоченным органом в области лесного хозяйства (далее – уполномоченный орган) является основным организационно-хозяйственным документом, предназначенным для ведения лесовладельцами лесных пользований, текущего и перспективного планирования и прогнозирования, решения лесохозяйственных вопросов.
При принятии новых или внесении изменений в действующие нормативные правовые акты, регламентирующих ведение лесного хозяйства (Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года № 477), Закон Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" от 7 июля 2006 года № 175, "Правила рубок леса на участках государственного лесного фонда" утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 18-02/596 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11894), "Правила воспроизводства лесов и лесоразведения и контроля за их качеством" утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 18-02/681 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10119), "Санитарные правила в лесах" утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 ноября 2015 года № 18-02/1003 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12394), "Нормы и нормативы по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда" утвержденные приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 18-02/664 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11995), лесоустроительной организацией в течение одного месяца вносятся корректировки в лесоустроительный проект по поручению упольномоченного органа, который предоставляется заказчику с соблюдением всех процедур по введению в действие.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Орман шаруашылығын жүргізуді жүзеге асыратын тұрақты жер пайдалануындағы мемлекеттік орман иеленушілердің мемлекеттік орман қорының (бұдан әрі – МОҚ) жерлері және басқа санаттағы жерлерде табиғи шыққан екпелер орман орналастыру объектісі болып табылады.";
18-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Тексеру кезеңі далалық орман орналастыру жұмыстары жүргізілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан басталады және бірінші орман орналастыру кеңесінің ұсынысы бойынша белгіленетін кезеңге (10, 15, 20, 25 жыл) жалғасады. Тексеру кезеңі Нұсқаулықтың 4-тармағында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерде орман иеленуші алаңының едәуір ұлғаюы немесе азаюы, орман қоры құрылымындағы өзгерістерге әкеп соққан өрттердің, дауылдардың және басқа да табиғи апаттардың әсерінен өзгерістер болған жағдайларда, орман шаруашылығы саласындағы мемлекеттік органның шешімі бойынша Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшаның 2-кестесі шегінде түзетіледі.";
28-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Орман иеленушілерінің мамандары орман орналастыру жұмысының сапасын тұрақты қадағалайды, ай сайын Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 2-3 – қосымшаларға сәйкес көрсетілген қызметтердің актісін және нысандар бойынша көрсетілген қызметтерді бағалау актісін құрастырады және атқарылған жұмысты қабылдайды.
Орман орналастыру жұмыстарын бақылауды және қабылдауды жүзеге асыратын орман иеленушілер, орман иеленушілер жүргізетін басты пайдалану, аралық пайдалану, өзге де кесу, ормандарды молықтыру, өртке қарсы және орман қорғау іс-шараларын жүргізу бөлігінде орман шаруашылығы іс-шараларын тағайындаудың дұрыстығына бірдей дәрежеде жауапты болады.";
Орман орналастыруды жүргізу нұсқаулығына 1-қосымшадағы 13-кесте осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.

"7. Объектом лесоустройства являются земли государственного лесного фонда (далее – ГЛФ), находящиеся в постоянном землепользовании государственных лесовладельцев, осуществляющих ведение лесного хозяйства и насаждения естественного происхождения на землях других категорий.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Ревизионный период начинается с 1 января года следующего за годом проведения полевых лесоустроительных работ и продолжается на период, (10, 15, 20, 25 лет) устанавливаемый по предложению первого лесоустроительного совещания. Ревизионный период корректируется по решению государственного органа в области лесного хозяйства, в случаях изменений в нормативных правовых актах, указанных в пункте 4 Инструкции, значительного увеличения или уменьшения площади лесовладельца, воздействия пожаров, ураганов и других стихийных бедствий, повлекших изменения в структуре лесного фонда, в рамках таблицы 2 приложения 1 к Инструкции проведения лесоустройства.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Специалисты лесовладельцев осуществляют постоянный контроль за качеством лесоустроительных работ, ежемесячно проводят их приемку с составлением акта оказанных услуг и акта оценки оказанных услуг по формам согласно приложениям 2 и 3 к Инструкции проведения лесоустройства.
Лесовладельцы, осуществляющие контроль и приемку лесоустроительных работ, в равной степени несут ответственность за правильностью назначения лесохозяйственных мероприятий, в части проведения рубок главного пользования, промежуточного пользования, прочих рубок, воспроизводства лесов, противопожарных и лесозащитных мероприятий, проводимых лесовладельцами.";
таблицу 13 к приложению 1 Инструкции проведения лесоустройства изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.